Nečasova Realpolitik

12. 09. 2012 | 20:14
Přečteno 2341 krát
Spor mezi lidskými právy a ekonomickými zájmy není nic nového, upřednostňování byznysu (tzv. Realpolitik) se ale obvykle dělá tiše. Premiér se k Realpolitik ale přihlásil neomaleně a nahlas, když 10.9.2012 dal přednost podpoře exportu před ochranou lidských práv (dalajlama, Pussy Riot), a vyvolal tím ostrou reakci ministra zahraničí Schwarzenberga. Kníže zasluhuje kritiku za spoustu věcí, ale zde ho nyní musím pochválit za principiální postoj vůči premiéru Nečasovi v této otázce.

Na premiérově projevu mi vadí tři věci: (1) položení lidských práv na stejnou misku vah s rozsahem exportu, (2) srovnání dalajlamy a Pussy Riot a (3) péče o export na úkor lidských práv z úst premiéra, jehož vláda jinak exportu spíše škodí.

Ad (1): Prezident Havel se musí obracet v hrobě: položení lidských práv na stejnou misku vah s rozsahem exportu v zemi sametové revoluce je silná káva. Nečasovu zmatenost ukazuje parodox -. odsudek „módní“ podpory dalajlamy a Pussy Riot nad jedné straně a jeho tvrzení, že podpora lidských práv nadále zůstat klíčovou v české zahraniční politice, na straně druhé. Ale v reálném světě nejsou jen nějaká obecná lidská práva, jsou tu hlavně větší či menší příběhy o jejich porušování. Dalajlama a genocida Tibeťanů patří spíše k těm větším, a proto premiér Nečas zplodil protimluv, když chce tibetskou otázku vyloučit z lidskoprávního diskurzu.

Jde ale o projev obecnějšího směřování této vlády, pro níž mají cenu jen peníze na kontech úzké skupiny průmyslníků: ekonomické nazírání na veřejné i soukromé stránky života (úspěšný je ten, kdo je bohatý a slavný, učitel a vědec je looser) je vlastní příčina celkového stavu této země, to je i příčina korupce, příčina "blbé nálady", ale (kromě obchodníků a korupčníků) zlatý důl pro psychiatry a výrobce sedativ. Jistě v rámci politického realismu platí „všeho s mírou“, ale musí být zjevné, zda je důležitější výše exportu anebo osudy lidí: už jen přiznání, že takový dopad je možný, znamená, že u druhé obchodní straně není něco podstatného v pořádku.

Ad (2): Srovnání dalajlamy a výše exportu považuji za skandální. U Pussy Riot jsem střízlivější: podle mého názoru naprosto nesedí přirovnání ke stalinskému řádění, jak to tvrdí kardinál Duka, ale ani často používaná paralela s Plastic People není namístě, ti při svých protestu proti totalitě neznesvětili něco, co je pro významnou část obyvatelstva země svaté – pravoslavný chrám. Ghándí by takto rozhodně nejednal. Mimochodem, kdy už skalní zastánci Pussy Riot najdou odvahu přeložit název této skupiny, když jde o tak úžasně čistý protest? Navíc ti, kdo podporují dalajlamu i Pussy Riot, by se měli rozhodnout: adorovat duchovnost dalajlamovu a současně schvalovat znesvěcení pravoslavného chrámu je protimluv.

Ad (3): Jestli chce premiér opravdu něco udělat pro český export, tak by měl především postavit do latě ministry Schwarzenberga a Kubu, kteří na poli ekonomické diplomacie vedou tichou válku škodící vývozcům, měl by stabilizovat daňový systém kvůli předvídatelnosti cen, měl by se zasadit o přístup k euru ze stejného důvodu a ne ó-dé-esácky podrývat základy hodnotového systému západní civilizace, k němuž lidská práva patří.

Ze všech těchto důvodů je zásadový postoj ministra Schwarzenberga v konfliktu exportu a lidských práv chvályhodný. Jde o zásadní ideový střet: jde o peníze „až na prvním místě“ vždy, i při exportu, anebo existují vyšší zájmy a hodnoty? Teď se ale nabízí jediná otázka: co z tohoto postoje ministr zahraničí vyvodí? Nic jako obvykle (viz např. jeho holedbání, že opustí vládu, pokud svému bývalému kolegovi Čunkovi za pomoci amerických detektivů neprokáže korupci – což neprokázal)? Rozdělaná vládní agenda dostane přednost? Anebo kníže činem dokáže, že Nečas už není přijatelný premiér?

Pavel Svoboda místopředseda KDU-ČSL

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pamětník napsal(a):

Další, netřeba nic dodávat.
Jiná faktická chyba: "holedbání, že opustí vládu, pokud svému bývalému kolegovi Čunkovi za pomoci amerických detektivů neprokáže korupci" My pamětníci pamatujeme, že to bylo přesně naopak, Schwarzenberg prohlásil, že opustí vládu, pokud jím objednaný audit firmy Kroll prokáže Čunkovi nevysvětlitelný příjem a tudíž potvrdí podezření z korupce.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=601297
Pane předsedo, máte v tom zmatek.
12. 09. 2012 | 20:40

pamětník napsal(a):

...emeritní předsedo....
Pardon.
12. 09. 2012 | 20:42

Analytik napsal(a):

Vážený autore, opravdu přikládáte slovům a myšlenkám premiéra takovou závažnost, že jste se odhodlal o tom sepsat tuto úvahu?
Duševní schopnosti a inteligence Nečase i ostatních členů jeho vlády byla už v polovině jejich plánované životnosti natolik zprofanovaná, že je málokdo bere vážně a pokouší se najít nějaký hlubší smysl jejich výroků.
Nečas v Brně zahlédl Klause a pocítil náhlé nutkání vyronit nějaké moudro. A nenapadlo ho nic lepšího, než spojit export našich výrobků s postoji našich obyvatel k porušování lidských práv v totalitní cizině.
Snad se to dá omluvit jeho mládím a množstvím nasbíraných zkušeností.
12. 09. 2012 | 21:00

Admirál napsal(a):

"Prezident Havel se musí obracet v hrobě"

Nezbývá mi než prohlásit, "ať se vrtí"

Účelové pojímání lidských práv v rámci inperiálních šarvátek už dnes netáhne, král Lávra je nahý a nečas na tom tématu lacino může sbírat politické body - dost lidí mají toho profesionílního pokritecví pokrk.
12. 09. 2012 | 21:02

nežvaňte napsal(a):

A co váš českotěšínský kandidát na krajského hejtmana Slováček, který se dělí o moc nad městem s velkopančéry -- to snad není útok na demokracii a lidská práva?
12. 09. 2012 | 21:02

Eleshar napsal(a):

Co to furt melete o znesvěcení?! Celá ta věc netrvala ani minutu a proticírkevního na ní nebyl ani chlup, celé se to opíralo do Putina, Putina a zase jen Putina. Pak se vytáhla ta minulost, že holky někde veřejně souložily (jedna dokonce těhotná, GASP!), ale toho se ten soud ani v nejmenším netýkal.
Nejdřív jsem si myslel o hysterické reakci pravoslavné církve, že je to usvědčuje ze servility vůči putinovskému režimu a z toho, že by se nestyděla spojit, podobně jako Paroubek nebo Kalousek, ani s Marťany, ani s čertem, jen aby si přičuchla k moci. Reakce domácích papalášů jako tady pan Svoboda, ale zejména kardinál Duka, mě ale přesvědčují, že na postoji ruské ortodoxie není nic výjimečného, ale jde o universální postoj blízký všem klerikálům obecně.

Jo a jinak - Pussy riot nechtějí být jako Gándhí, protože jinak by se o nich nepsalo a v zemi s politicky poplatnými médii by se ničeho nedocílilo. Gándhí operoval v britském impériu, jehož hlavou byla demokratická Anglie s relativně nezávislým tiskem, který dokázal s malým povzbuzením právě od Gándhího ukázat na koloniální tyranii. Rusko tohle nemá.
A mimochodem ČR taky ne, protože hádejte kdo sedí v RRTV, radě ČT a podobných institucích...
12. 09. 2012 | 21:06

veverka napsal(a):

"Bývalý ministr a předseda Legislativní rady vlády v Topolánkově kabinetu."

Tak já myslim že tato diagnóza hovoří za vše. Ještě snad k těm pornoherečkám z Pussy riot...to už musí být západní šmoulové chtiví ruské ropy a plynu hodně zoufalí,když používají pro svojí propagandu toto. Putin se musí smát,až se Kreml otřásá.
12. 09. 2012 | 21:21

karel napsal(a):

Kolik lidí musí ještě zemřít, než Vláda odstoupí celá i s knížem co škodí kde může a hájí zájmy cizích mocností???

Rozklad státu ČR je stádiu klinické smrti institucí a kontrolních mechanismů!!!

Distribuce jedů a podvody na všech úroovníí jsou důkazem, Barták běhá po svobodě a škoda dosahuje 10 miliard Kč!

Co si má myslet podvodník s lihem? Jak dopadne? Tak to uplatím a jedeme dál!

Když chcete vracet majetek protiústvně církvi, tak co by podvodník nepačoval líh???

Rozklad ČR v přímém přenosu ČT 24, Červíček je opravdu fakt dobrý....!

Už národu dochází tragédie v podobě složení
12. 09. 2012 | 21:22

simpl napsal(a):

Na první pohled se Nečasovy obavy o export mohou zdát zbytečné,jestliže je pravdou,že 80 % zboží z Čech jde na export.Ale možná,nejde sem zpět nazpět těch 80%v podobě českého obchodního zisku.Díky poměrnému zastoupení ciziny ve společnostech např.. Nebo málo ziskového zboží,drahá přeprava.
Osobně bych rád věděl co od nás akterá cizina bere.Protože tradiční artikly,které bralo celé RVHP-těžké strojírenství,dopravní prostředky údajně po rozpadu RVHP po jejich velké inflaci od nás přestali kupovat.A věřím,že leccos z toho na Západě mají i svoje jako lepší.ODS hlásala Klausem,že nebude pouze moralisovat a v tom se snad Klaus s Nečasem i shodli nyní.Ne ve výši DPH,kdy Klaus až v tomto roce přistoupil částečně na argumenty levicové opozice,hlavně tedy ČSSD,že DPH škrtí poptávku.
ODS se jeví po dvaceti létech jako strana,která "přistřihla masám křidýlka".Ovšemže ona spíše vyšla pouze vstříc všemu co se má tendenci rozvinout samovolně.Samovolně mohou vznikat věci dobré i špatné.
12. 09. 2012 | 21:24

Občan napsal(a):

Super!
Jako varování před KDU-ČSL a případnou volbou této strany vynikající!

PaneSvobodo - ČÍ lidská práva máte na mysli?
LP Khodorkowskich, Abramowitzů, Sorosů, Rotschildů a jim podřízených Jelcinů a podobných existencí?
Nebo snad LP "Zdivočelých "činčil""?
Myslíte si, že otrokářství (pečlivě udržované v Tibetu lámasitickou klášterní "šlechtou" ještě na počátku 20. století) patří mezi lidská práva?
12. 09. 2012 | 21:24

karel napsal(a):

oprava:
Už národu dochází tragédie v podobě složení vlády ČR, řízené Kalouskem a loutkou Nečasem!

Bohužel si budeme pamatovat jenom tragéda Nečase jako Topolánka, oběti rozkladu se zapomenou!
12. 09. 2012 | 21:31

Horal napsal(a):

Děkuji za příspěvek.
Drobné poznámky:
1. Pussy Riot určitě nejsou srovnatelné s tragédií Tibetu, ale za znesvěcení pravoslavného chrámu by měla být pokuta, veřejně prospěšné práce nebo max. podmínka - a ne 2 roky natvrdo. Plus proces s omezením možnosti obhajoby, zaúkolovanou soudkyní a s odpíráním spánku (nespletl se pan arcibiskup ? mě spíše toto připomnělo stalinismus).
A pokud se mělo upozornit na sepětí hlavy pravoslavné církve s Putinem, tak i to míst protestu mělo důvod.
2. Chybí zmínění aspektu servility vůči prezidentovi ve snaze zachránit vládu - za cenu hanby pro ČR. Dost velká cena za záchranu jedné mizerné vlády. Vláda možná díky premiérovu ponížení přežije, ale premiér je odteď Klausův pacholek.
12. 09. 2012 | 21:33

Joe Ratata napsal(a):

Tato vláda neškodí ČR programově,ale jen tehdy,kdy je to nezbytné k dosažení finančního prospěchu jejích sponzorů a kmotrů.
Zřejmě jedinou výjimkou je knížepán.
Ne snad že by mu nešlo o osobní prospěch.To jak se snaží v církevních "restitucích" je jasný pokus o prolomení hranice roku 48 a tím i zpochybnění zákona Lex Schwarzenberg.
Tím zabije dvě mouchy jednou ranou.Osobní prospěch a ekonomické poškozování ČR,aby se stávala stále více ekonomicky závislá a konečně se podařilo Čechy a Moravany docivilizovat (jak už se to,podle jeho slov,podařilo u Lužických Srbů) ekonomickým diktátem.
12. 09. 2012 | 21:34

karel napsal(a):

to občan

a ještě chybí zmínka o zářném NWO a depopulaci planety Země, aby suroviny vydžely 10 000 let a 500 000 000 zahŕadníků stačí.

Možná již způsob depopulace přes hanáckou vodku v testu s podporou MF zahájen???
12. 09. 2012 | 21:36

pamětník napsal(a):

simpl:
Na export jde produkce ve výši 80 % HDP, nikoliv 80 % produkce.
12. 09. 2012 | 21:47

duševní prostitut napsal(a):

.....řekl bych soudruhu Svobodo ,že vy se v hrobě obracet nebudete , vyčůránku.
12. 09. 2012 | 21:51

guma napsal(a):

Joe Ratata,
vy byste zabil i 7 much jednim vystrelem ze sveho samopalu. Mel by jste radit oranzovym hejtmanum. Aby nosili UZI mimo pistole a teleskopickeho obusku. Nikdo totiz nevi kdy jim nekdo bude chtit ukradnout krabici vina.
12. 09. 2012 | 21:53

jan napsal(a):

Autor by mohl předvést jiné, než klérofašistické lži katolických loutek!

Proč by se nasnažil, když se mu daří lži prosazovat, jako se dnes daří celému prolhanému systém pseudodemokracie, kdy národy platí jejich přežrávání. Časem přežráním prasknou(
12. 09. 2012 | 22:02

Joe Ratata napsal(a):

guma
Jako Ráth který měl u sebe pistoli a pak vlastně neměl když si nesl jako kretén 7 mega v krabici od bot?Vlastně ne od bot.Od vína!A doma měl pod podlahou 30 mega!Vlastně to nebylo u něj doma,bylo to jinde,ale to nevadí,někde to bylo!A Němcová jako na potvoru byla doma,takže mohla dát souhlas k okamžitému zatčení,zatím co při Pěnici jí ne a ne sehnat,natož aby dala souhlas.Akce krabice je nepochybný úspěch.Teď ještě odstranit mochy a sehnat svědky na spoustu leváren.Zlatej Krabice ehh Kubice!
12. 09. 2012 | 22:13

Sutech napsal(a):

Řešit dnes Tibet je nesmysl, je to již hezkou řádku let, protesty na tom nic nezmenily, tedy by bylo lepší se do toho neplést a nechat to tak jak je, teoreticky nám to může ublížit. Co se týče Pussy Riot, je to sice ne zcela běžná, nicméně stále vnistrostátní záležitost, nic co by nás mělo vzrušovat. Je to asi stejné, jakoby u nás byl soud s nějakou skupinou z Horní Dolní kvůli výtržnictví.
Ministři by si měli konečně synchronizovat zahraniční politiku ohledně exportu. Jestliže ministr zahraničí není schopný hajít zájmy ČR a vybojovat pro nás co nejlepší možnou pozici na trzích a přitom nadělat co nejméně nepřátel, měl by být nahrazen někým, kdo toho schopný je.
Můžeme se ptát čí zájmy ve skutečnosti "kníže" hájí.
Je nám k ničemu, pokud budeme hájit jakési "vyšší zájmy," pokud se kvůli tomu začne hroutit export a kvůli tomu ekonomika. Jelikož nám narůstá vliv Číny a Ruska, naopak velmi pomalu klesá vliv USA a EU (měla někdy nějaký jiný, než technické normy?), mohly by neuvážené a dráždivé kroky způsobit problémy.
12. 09. 2012 | 22:16

pablo libertad napsal(a):

autor napsal:
"Mimochodem, kdy už skalní zastánci Pussy Riot najdou odvahu přeložit název této skupiny, když jde o tak úžasně čistý protest?"
Proberte se člověče, jenom tady se už pod různými blogy objevilo asi patnáct verzí překladu, můžete si vybrat
12. 09. 2012 | 22:27

Bavor V. napsal(a):

eleshar
nejlépe zareagoval ten politolog, když na otázku, jak nás Rusové a Číňani vidí, pravil, že ti nás ani nevnímají.
A až budete chtít poslat do Ruska nebo číny nějaká ta "lidská práva", zvolte si toho správného posla. Nejlépe nějakého bezdomovce z "wilsoňáku".
12. 09. 2012 | 22:42

Bavor V. napsal(a):

pablo libertad
jenže ty překlady nevzešly z úst těch pravých ochránců jako kníže atd.
12. 09. 2012 | 22:43

jistěže programově, stejně jako Svoboda napsal(a):

I slepé kuře zrno najde.
Nečas se projednou ztotožněním Pussy Riot s takřka celoživotním agentem (od roku 1953, to Kermit Roosevelt podle vlastního PR svrhl Mossadeka, takže je to opravdu dávno) CIA Dalajlámou strefil.

On ten současný Oceán moudrosti není žádnou reinkarnací Avalokitéšvary, zato vězí oběma rukama v černé magii. Jeho požehnání mi přineslo sedm let neštěstí.
Robert D. Kaplan (Stratfor, Gatesův Pentagon), který je pravděpodobně jedním ze současných loutkovodičů žlutého klobouku pravil, že příští reinkarnace bude ženská a objeví se mimo Tibet.
Doufejme jen, že se nebude jmenovat Hillary a nebude reinkarnací Kálí Dévi. Ta, jak říká Šiva, nakonec sežere všechno.
12. 09. 2012 | 22:43

mb napsal(a):

nečasův dalajlamismus nestojí za komentář, každý ví, o co jde ...
12. 09. 2012 | 23:06

GargantuanaŘípu napsal(a):

autor o Pussy Riots a ruských poměrech opravdu ani netuší a cucá z prstu, pak tedy obecně ve všem jen žvaní, nejen pokud jde o PR. Nelze si v jedné všětěš vymýšlket a v následující psát pravdu. To uměl jen marx-leninismus, který Marxem ani nenačuchnul.
13. 09. 2012 | 00:18

Maximus napsal(a):

karel napsal(a):12. 09. 2012 | 21:36
to občan
a ještě chybí zmínka o zářném NWO a depopulaci planety Země, aby suroviny vydžely 10 000 let a 500 000 000 zahŕadníků stačí.
Za svoji praxi jsem měl 5 Karlů za šéfa. A mimo jednoho, co té práci moc nerozumněl, ale byl to kámoš náměstka, to všechno byli volové. Nechtějte na mě, abych si tuto nemilou zkušenost zevšeobecnil. To, že nevíte nic o Rotshschildech a spol. neznamená, že neexistují a že nemají své pracky zejména ve finančnictví světa. Jen hloupý a neinformovaný člověk tuto záležitost bagatelizuje. Nic se ve světě neděje bez režie jistých lidí. A davy hlupáků jim to baští i s navijákem.
Mějte se!
13. 09. 2012 | 04:58

ŽEBRÁK a spol napsal(a):

ČR jsem nikdy nepovažoval za demokratický stát. Ani jedinou vteřinu. Když se rozlédnu kolem sebe (myslím nejen své okolí, kde bydlím), smutně počítám těch pár slušných a vzdělaných lidí, kterých si vážím. Opravdu je jich čím dál méně - jako vyhynulý druh nějakého živočicha.
Stydím se hluboce za český národ i za český stát. Češi byli, jsou a budou národem kolaborantů, zlodějů, vydřiduchů, zrádců a nyní i bezkonkurenčních korupčníků a tudíž ks***lů. Bez pořádného karabáče nějaké monarchie se už asi nezventíme. Přestal jsem věřit v cokoli dobrého v této zemi. Vracíme se do 4.století př. n. l. a to raketovou rychlostí.
Je mi nanic. Vyčerpal jsem už všechny soukromé motivační triky. Jedno si však uvědomuji: utíkat není řešení. Řešení je postavit se teroristům držících jako rukojmí všechny ty NORMÁLNÍ a SLUŠNÉ lidi, kteří podpírají tento shnilý stát,který jim už ani nepatří (viz rozprodané majetky a nyní rozhazování jak biliardy korun tak i ten zbylý takzvaně církevní majetek, který církvím NIKDY nepatřil.
Kde budou žít jednou naše děti a vnoučata? V zavšivených stokách třeba někde Singapuru budou dělat prostituty?
13. 09. 2012 | 06:47

Petr napsal(a):

Lidská práva v ČR. Brzy se rozhodne.
Buď lidská práva a trochu důstojný život každodenně pracujícím lidem, nebo vrácení už jednou nakradené nesmírné bohatství následníkům popů, prelátů, upalovačů, drábů, pedofilů, lstivě se schovávající za vysoce humální křesťanské učení.
13. 09. 2012 | 08:40

český maloměšťák napsal(a):

Pavel Svoboda
Naopak - ghándí/hoven, bohorodička..../ by tak možná jednal.
Nikolivěk Gándhí.

Vidíte vše příliš vyostřeně. Najdou se lidé, kteří jsou pro potrestání Pussy Riot - ale formou pokuty, potažmo nějakými veřejnýmim pracemi. A kterým pak vadí bigotnost a prorůstání moci církve s mocí státu.
A kteří si myslí, že pořádek /ordnung/ se dá dělat i jinak - než že se kvůůli verbálnímu protestu zavřou lidi do basy.
Ale asi jste studoval za bolševika - tam se taky učilo - kdo nejde s námi, jde vždy a jenom proti nám.

Dalajlama je zajímavý chlapík.
Nevím sice, jak měnil tvář Tibetu v době - kdy dalajlámové v Tibetu vládli...ale prý těsně po ukončení jeho vlády hlady pomřelo i dost čínských Hanů - nejen Tibeťanů.
No a o tom, jak do Tibeťanů pálili ze svých maximů Britové...o tom se též musí mlčet.

Ostatně daleko nebezpečnější je trvalá snaha nečasistů, klausistů, kalouskistů - s jejich drábky...o import čínské společenské smlouvy sem - do Kraďákova....než pláč nad rozlitým asijským mlíkem. Přičemž v tom mlíku nemusí být aniaflatoxin - stačí když v něm bude ruský metylalkohol.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2147364/dovoz-jedovateho-metanolu-do-ceska-roste-od-roku-1999-se-ztrojnasobil.html
Opět ten bolševismus - buď se zastávej Pussy Riot nebo dalajlámy. Nic mezi tím.
13. 09. 2012 | 08:55

Gudka napsal(a):

Že se Havel obrací v hrobě?
A co má být? Nevím, kde je napsáno, že bychom se měli cítit vázáni kamarádit se s Havlovými kámoši.
Pobavilo mě sledovat, kterak se Nečas otírá o "nedotknutelné modly" pseudodemokratismu a vypovídá jim poddanství. Jak dalajlámovi, jakési pseudodemokratické náhražce Che Guevarry, tak i Poševní vzpouře (Pusssy Riot), náhražce za Angelu Daviesovou.
Kupodivu, že Nečas vyřkl cosi, co mi na něj připadá natolik složité, že mám pocit, že to není z jeho hlavy, co však je prostá pravda: že klanění se citovaným modlám není žádný boj za lidská práva, ba dokonce ani za některá práva některých lidí (což je současná praxe), ale jednoduše vrchol nevkusu.
13. 09. 2012 | 09:04

Lukáš napsal(a):

název Pussy Riot v překladu - Číča dělající výtržnostinebo Kundí orgie ...
Velmi uměleckoinspirativní
13. 09. 2012 | 10:07

paprika napsal(a):

Pane Svobodo, velmi výstižný a přesný článek. Gudka- o jakém poddanství tu melete, člověče? Já vidím poddanství Nečase ke Kikinovi, Kikiny k Putinovi, to ano. Ctít lidská práva mohou jen ti, co onich něco vědí. Vy k nim zjevně nepatříte.
13. 09. 2012 | 11:52

český maloměšťák napsal(a):

Pussy Riot jsou s největší pravděpodobnosí osoby se slonem provokovat druhé. /nakolik je to u nich motivováno či podmíněno geneticky, touhou po slávě, snahou být jiný než bezpohlavní masa, nebo skutečně autentickým občanstvím - tedy ukázat moci, že se jí nebojí...můžeme asi jen spekulovat/.
Dobře - každý provokatér /pokud to není osoba nesvéprávná/ musí počítat s tím, že jeho čin bude mít své důsledky. V tomto případě nohly Pussy Riot v minimální variantě počítat s naprostým nezájmem či s nějakým mimomediálním zpacifikování...v maximě pak s fyzickou likvidací - ze strany rozzuřeného davu věřících. Přičemž tato maxima se jeví jako silně nepravděpodobnou - protože taková reakce - ve vztahu k protináboženským provokacím /jak toto asi věřící vnímali/ je historicky (zkušenostně - ve vztahu k současné společenské konstelaci v Rusku) prakticky nepředpokladatelná.
Mohly tedy realně počítat s plošnou /masovou/ medializací a tvrdýn, (exemplárním, drakonickým)trestem.

Zkusme se nyní zamyslet nad těmi, kdo svnými protináboženskými útoky provokují muslimstvo - respektive obec věřících v Korán. Obec, o které se ví, že díky svému častému navázání na státní struktury tak, že stát její excesy velmi často toleruje, obec o které se ví, že svým myšlením není schopna reflektovat jinžý názor - i je zesměšňující...jinak než hněvem, často vyjádřeným spíše snahou se pomstít - a to nikoliv způsobem oko za oko a zub za zub /tedy verbální útok za verbální útok, karikatura hodnot za karikaturu hidnot, film za film/....a to pomstou často na nevinných a často velmi krvavou.

Je pak společensky ale i fakticky /ve smeru možných obětí/ a také celoplanetárně zodpovědnější filmař, který ve svém " díle" zesměšňuje právě že hodnoty takové náboženské obce - obce takového stavu a kvality jako je obec islamistická /islámská/...anebo je to kapela Pussy Riot ?
Jsou tak členky Pussy Riot fakticky DOSPĚLEJŠÍ -. než takový filmař ?

Já tvrdím, spolu s Pythagorem, že ano.
/"nerozhrabávat oheň dýkou"/ (i oheň pak má své parametry - tedy i zde je třeba uvažovat v rámci vylučování mezí jako parametrického určení stavu a kvality původní " bezbřehosti")/

Jednodušeji :
Pussy rIot upozornily veřejnsot na něco, co hrozí.
Onen filmař pouze přihodil polínko do již tak dost planoucího ohně./podle mě jsou za tím peníze...ale tak tomu může být i u Pussy Riot - ale o motivacích můj příspěvek nebyl...stejně by šlo jen o spekulace/
13. 09. 2012 | 12:43

český maloměšťák napsal(a):

re : se sklonem /bude tam as více chyb - jako vždy to píšu " z kule"/

Omlouvám se tedy.
13. 09. 2012 | 12:45

český maloměšťák napsal(a):

Onen filmař se jmanije Sam Bacile a Izrael se od jeho díla distancuje.
I když je Bacil původem z Izraele.

Šalom, milí dichotomisté.
13. 09. 2012 | 13:24

český maloměšťák napsal(a):

Pardon - ne bacil...ale Bacile.
13. 09. 2012 | 13:26

Thomas napsal(a):

Dalajláma a pussy riot jsou to samé.Obojí je od satana.
13. 09. 2012 | 15:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy