Jde prezidentu Klausovi skutečně o naši suverenitu a demokracii?

24. 09. 2012 | 08:53
Přečteno 3831 krát
Podle nedávných výroků prezidenta Klause návrhy předsedy Evropské komise Barossa na posílení evropské integrace představují poslední fázi destrukce evropské demokracie. Klaus chce, abychom šli „opačným směrem“. Pan prezident je ve svých protievropských útocích vytrvalý, a proto je třeba vytrvat i v jejich odmítání, protože stále platí: stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

Klausovy teze jsou: posilováním EU dochází k opouštění demokratických principů, je třeba obnovit státní suverenitu, tedy jít opačným směrem. Diskuse o užitečnosti EU probíhá všude a v hojné míře. Na příkladu Řecka snad už všichni – kromě Klause – pochopili, že současným problémem není evropská integrace, ale právě národní státy - černí pasažéři, kteří neplní to, k čemu se zavázali: těží z eura, ale snaží se zneužívat toho, že není možná regionální inflace eura, že tedy celkovou hodnotu a stabilitu eura platí jiné státy. Především ekonom by se neměl divit, že Barosso nevidí jinou možnost než přitáhnout opratě – chtít regulovat na celoevropské úrovni právě slabiny eurozóny.

„Zajímavá“ je Klausova teze, že posilováním evropské integrace dochází k oslabování demokracie. Jak na to přišel? Což nemáme volby do Evropského parlamentu, který spolurozhoduje o naprosté většině evropských norem? Což nemáme evropského ombudsmana, u něhož si můžeme stěžovat na konkrétní pochybení evropských orgánů? Nemáme soudy v Lucemburku? Nezapomeňme též, že to byl právě Klaus, kdo se do posledního momentu bránil Lisabonské smlouvě, ačkoliv právě ona posiluje demokratické prvky EU: zapojení národních parlamentů do evropského legislativního procesu, vznik občanské legislativní iniciativy (o něčem podobném se nám v českých poměrech může jen zdát) apod. Na evropské demokracii je stále co zlepšovat, to ale trojnásobně platí o té naší. Prospěšné řešení tudíž určitě nemůže spočívat v opuštění evropského rozměru demokracie.

Máme podle prezidenta jít opačným směrem, prý k obnovení státní suverenity. Není mi jasné, o jaké suverenitě pan prezident mluví: jako menší země uprostřed Evropy energeticky závisíme na Rusku, bezpečnostně na NATO, ekonomicky na EU, zejména na Německu. Vynechám připomenutí, že naši suverenitu jsme neztratili, smluvním (tedy dobrovolným) omezením jsme jen získali výměnou podíl na suverenitě kontinentálního rozsahu. Děsí mě ale ta cesta opačným směrem do čecháčkovské uzavřenosti: právě evropským pravidlům a evropské kontrole vděčíme za posun vpřed v mnoha oblastech. Rozkrádání evropských fondů, dvacet let volně pančovaných destilátů, vláda ekonomických mafií nad domácí politikou – to zjevně není ideál demokracie a suverenity.

Staří Římané se vždy ptali: komu to prospěje? Prezidentova protievropská vytrvalost se v zahraničně-politickém kontextu rovná orientaci na Rusko: právě Rusko se snaží podkopávat jednotu EU (a občas se mu to daří: viz plynovod Nordstream), protože vyjednávat s tak silným obchodním partnerem je mnohem těžší než se dvěma tucty evropských států a státečků. Opravdu chceme dát přednost ruskému medvědovi, kterému nikdy nebudeme partnerem, před spolurozhodováním o evropské budoucnosti?

Moje odpověď je jasná: ne klausovskému čecháčkovství, ne orientaci na Rusko, ano kultivaci evropské integrace. I z tohoto pohledu bychom měli posuzovat aspiranty na prezidentské křeslo.

Pavel Svoboda
místopředseda KDU-ČSL

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

Svoboda lže a to prokazatelně. Integrace EU tak jak ji nedávno nastínil Barosso znamená jediné a to že se z ČR stane protektorát soustátí A+D+F+GB. Snaha aby se tohle nestalo nás nikam nekatapultuje, natož do Ruska, pouze nás chrání od nesmyslů jako třeba platit do záchranného fondu EURa a podobně. Již dnes nám to zachránilo několik desítek, možná stovek miliard. Byla-li by schválena bankovní unie, je nepochybné že by se zvýšil tlak na vyvádění peněz z českých bank do zahraničních matek a to je opět velký problém.
Lisabonská smlouva je jedna z našich velkých proher, po Lisabonu došlo k oslabení našeho vlivu na chod EU kdy velké státy A+D+F+GB si mohou prakticky v EU dělat co chtějí a mohou malé státy kdykoliv přehlasovat a ignorovat.
A pokud se někdo orientuje na Rusko pak je to s přehledem Německo, stop jádru znamená dramatické zvýšení nákupu ruského plynu, už je kvůli tomu dokonce postavený nový plynovod z Ruska do Německa.
24. 09. 2012 | 09:11

jozef napsal(a):

Nordstreamom
Rusko podkopava jednotu EU?
Cierny humor,bezny v medialnej propagande,alebo cira patologia.No fuj!!

Rusko neustale deklaruje podporu EU a euru,Rusko ponuklo MMF prostriedky,miliardy, atd.Rusko nema zaujem na rozbiti EU,zniceni svojho obchodneho partnera a jeho kolonizacii moslimskym a azijskym kapitalom.Naopak!
Jedinym vyznamnym superom /nepriatelom/ EU su moslimski feudali a ich priatelia na Wall Streete /v Cesku a na Slovensku konkretne tymto nepriatelom su niektore media,resp.ich autori typu Tomsky a spol/

Inac Klaus je dost konzekventny myslitel:"nefunkcna federacia,federacia neuplna,nema zmysel" - tvrdil pri rozdelovani Ceskoslovenska,ked Slovaci reagovali na asymetricky dopad "sokovej terapie" odmietanim vtedajsej formy federacie/diktat Prahy,resp.samolubost V.Havla a Klausa/.
Alebo budem JA,Klaus,kralom,alebo nikto.

V kritickej situacii,v situacii hroziaceho tazkeho vseobecneho kolapsu Europy,je mozne ist cestou vojny vsetkym proti vsetkym,alebo naopak,cestou vsetci za kazdeho,kazdy za vsetkych,cestou zdruzovania sil a prostriedkov sebaobrany.Cestou federalizacie.

Rovnako mozno,pan Svoboda, pokracovat vo vojne na zivot a na smrt proti Hornej Volte/podstatnej casti europskej a krestanskej civilizacie/ v doterajsom spojeni s moslimskymi feudalmi - alebo zastavit sa,liecit vlastnu patologiu /ergo tuzbu zmocnit sa ruskych zdrojov/.
24. 09. 2012 | 09:41

Martin napsal(a):

jozef: Nevím jestli plynovod podkopává jednotu, ale rozhodně se zvyšuje závislost. Malá ochutnávka byla plynová krize v roce 2009.
24. 09. 2012 | 09:52

seriózní chlapík napsal(a):

Jozef

Palec nahoru za nekonformní názor. Postavit se ÚV ODS a Národní frontě zastoupené LIDEM s TOP09 a VV vyžaduje kus odvahy.
24. 09. 2012 | 10:02

Radovan napsal(a):

Nejde pane Svobodo, jde mu především o jeho Ego.Jinak by musel kritizovat protilidovou politiku Nečase a Kalouska. Copak Klaus nevídí to ničení naší krásné české země, to tunelování, to zbídáčování obyčejných lidi, nebo si myslí, že národ jsou ti bohatí, kterým záleží jen na penězích ?????
Vykutálená Tluchořova klika chce- oblbnout voliče, možná ty modré oblbla.Prý chce snížit DPH, pořádná lež, chtějí zrušit 7% milionářskou daň a začít opět tunelovat majetek, který tu zůstal. Oni snad jsou nemocní nevylečitelnou nemocí - prachy a jen prachy. Tunelování říkají privatizace, ale národ neoblnou, jen ty modré voliče,kterým jde taky jen o prachy a ne o prospěchpro lidi, národ a vlast. FUJ !!!!
A věřím, že černý trh s alkoholem organizují modří voliči a členové, to oni jsou nejvíce chamtiví !!!!!!!!!!Jim nejde o lidská práva, spravedlnost, pravdu a demokracii. Jim jde o pravý opak udělat z českého národa poslušné ovce, ze svých členů a voličů už poslušné, hluché a slepé ovce udělali !!!!!!!!!!
24. 09. 2012 | 10:04

jo napsal(a):

Klaus se jen bojí, aby nebyly vyšetřovány zločiny z 90tých let, kdy nechal rozkrást za 2 biliony státní majetek a ještě má tu drzost mektat jaké měl vyrovnané rozpočty. To byl měl každý, každy měl příjmy z privatizace.
24. 09. 2012 | 10:05

jozef napsal(a):

Martin
ZAvislost je uz v podstate nekonecna,nemoze sa zvysovat!Uvazujte!

Plynova kriza bola "ochutnavka" vycinov ukrajinskych "politikov", zavislych na sladkych usmevoch a sladkych sluboch vstupu Ukrajiny do "spolocnej Europy" /fungujucej doteraz ako americky dolarovy a medialny...protektorat/.
24. 09. 2012 | 10:08

pop napsal(a):

Naše místo je v Evropě.Tuneldědek a jeho kumpáni nemají zájem o v stup do jednotné Evropy,poněvadž by nemohli krást a drancovat .Dotace ale těmto zlodějům a hochštaplerům nesmrdí ty s radostí kradou.Klaus který nic v životě nedělal jen se tento zloděj přiživuje z naších daní.
24. 09. 2012 | 10:14

Karel Matoušek napsal(a):

Obchodní zástupce Lukoilu a potažmo Ruské federace musí hájit zájmy zaměstnavatele. I proto je správné a významné, že podpořil kolegu prognostika a dalšího manažéra Lukoilu Miloše Miloševiče Zjémana jako svého nástupce právě na velvyslanectví Ruské federace.
24. 09. 2012 | 10:18

Sláma napsal(a):

S panem Svobodou v podstatě souhlasím, až na jednu maličkost. Sjednocená Evropa je strašákem jak pro Rusko, tak i pro Spojené státy. A obě tyto země udělají vše proto, aby k ní nedošlo. Protože sjednocená Evropa by se mohla stát skutečným hegemonem světové politiky. Jak je známo, pan ministr obrany Vondra má velice nadstandardní vazby na USA (jak si o tom štěbetají vrabci a píší diplomaté své depeše), proto je nutno euroskepticismum špiček ODS dávat do souladu právě s jejich vazbou na USA.
U pana Profesora jsou krajně podezřelá jeho studia na Západě. Asi nejsem sám, kdo si kladu otázku, jak to bylo možné? V době, kdy komunisté pouštěli jen skutečně kované soudruhy, zpravidla se zpravodajským zadáním?!
24. 09. 2012 | 10:28

lidový filosof napsal(a):

Vaclav Klaus již je pouze folklor ale buďme rádi za něj. Je otázkou zda-li není lépe mit volnější svazek států a důsledně vyžadovat plnění dohodnutych tézí/i vylučovat hříšníky/ než tuhý svazek,jejíž závazky stejně nebudou plněny a doplácet na to budou všichni,hlavně ti poctiví/což my opravdu nejsme/
24. 09. 2012 | 10:36

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Karel Matoušek - Myslíte, že profesor Höschl také pracuje pro Lukoil a Ruskou federaci, když se v rozhlase vyjádřil takto:
1) KROC: ... jak se díváte na Barrosem avizované snahy o federalizaci Evropské unie. Co si o tom myslíte?

HÖSCHL - To je vlastně znamení toho, že stojíme na křižovatce, křižovatce dalšího vývoje Evropské unie, kde buď se půjde dál směrem ke sjednocování, federalizaci a vytvoření evropského superstátu a nebo k určitému návratu k suverenitě původních národních států. A Barroso symbolizuje tu první variantu prostě proto, že jako evropský funkcionář chce zachránit křeslo, na kterém sedí.

Já bych tento počin a tuto snahu vůbec nehodnotil objektivně, zda je to dobré pro Evropu nebo ne. Já si totiž myslím, že to nevíme, na rozdíl od euroskeptiků bych nespláchl s vaničkou i dítě, ale na druhou stranu nejsem hurá evropeistou a optimistou a bojím se, že to špatně dopadne v tom smyslu, že Barroso neuspěje, protože tahle ta myšlenka je v současném světě, v současné ekonomické a politické situaci nereálná. On se tím snaží zachránit situaci, která zřejmě zachranitelná v té podobě, jak dosud funguje, není. Protože není možné neustále tisknout eura a nalévat to do zemí, které nejsou schopny plnit základní makroekonomická kritéria a na druhou stranu není možné ty země prostě odloupnout bez rizika, že by to znamenalo okamžitě převrstvení pravomocí v Evropské unii a vlastně její rozpad a z tohohle toho zoufalství pramení Barrosův čin. Já bych ho nebral moc vážně. A skoro bych se tady veřejně vsadil, že k tomu v dohledné době pro odpor těch členských států a to i těch, které dosud drží basu, nedojde.
24. 09. 2012 | 10:39

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

(Karel Matoušek - pokračování)

A takto 2)

KROC - Chtěl jsem se ptát na výrok německého Ústavního soudu v Karlsruhe, který dal zelenou evropskému stabilizačnímu fondu na záchranu eurozóny, na to se hodně čekalo. Ale z toho, co jste řekl, je patrné, že jste taky dost skeptický i vůči tomu záchrannému mechanismu.
HÖSCHL - Víte, mně se o tom těžko mluví, protože nejsem ani ekonom a odborník a nerad bych rozčílil ty, kteří tomu rozumějí a měli by se k tomu vyjadřovat na tomto místě. Ale používám v těchto otázkách ten selský rozum, který každý z nás používáme na řešení věcí, jež nás ohrožují, nebo jsou nám nesrozumitelné. Prostě není přece možné, abych své domácí dluhy řešil tak, že si natisknu peníze, to dřív nebo později povede k maléru, který chápe i malé dítě a já jenom žasnu, jak osvícené hlavy, lidi, kteří se těm financím věnují celý život, vůbec můžou páchat něco takového, o čehož nepřípustnosti nás vlastně celou dobu učí. A sami s lehkostí dosud nevídanou valí, to se týká i Spojených států, Obama valí peníze do černých děr, kde mizí a jejich objem se zvyšuje. To je prostě proti všem poučkám. Možná, že jsem slyšel jenom část pravdy, a tak tomu nerozumím.
24. 09. 2012 | 10:42

mik napsal(a):

Mate pane Svobodo stejne jako mely pravdu vsechny zapadni media kdyz po zmanipulovane volbe Klause pred 5 lety napsaly ze je to pro CR nestesti ovsem kdyz se podiva clovek na prispevky tak hned ten prvni od Martina ukazuje proc nemohl byt napriklad zvolen Svejnar ktery podporoval prijeti eura a plnohodnotne zacleneni do EU Klaus delal vse pro to aby nemusel podepsat LS a kdyz vydiral celou EU mel byt okamzite obvinen z porusovani ustavy poruseni prezidentskeho slibu a mel byt odvolan nikdo komu to ustava umuznuje ovsem nenasel dost odvahy a Klaus kdyz citel ze musi podepsat nebo odstoupit tak podepsal ovsem vynutil si nesmyslnou vyjimku ktera nastesti ma zacit platit az po pristoupeni Chorvatska a dofejme ze novy prezident se postara o to aby se zadna vyjimka neuskutecnila v opacnem pripade by totiz byli cesti obcane vydani na pospas zkorumpovane ceske justici a nemohli se obracet na Evropsky soudni dvur ..Doufejme ze padne i Necas a Kalousek a novy prezident i premier se postaraji o podepsani fiskalni dohody a vrati CR zpet k jednacimu stolu EU odjakziva platilo a bude platit ze kdo chce s vlky zit musi s nimi vyt nebo taky ci chleba jis toho pisen zpivej,,, CR je maly bezvyznamny stat tezici trosku ze sve polohy v srdci Evropy ale myslenka udelat z nej Svycarsko nebyla mozna ani v 68 kdy jeste nebylo narodni bohatstvi vytunelovane a zapad mel otevrene dvere dnes Svycari omezuji CR pracovni povoleni coz nastesti ostatni staty EU nemohou ale stejne cesky obcan zijici a pracujici v EU citi a vnima jak ostatni nej pohlizeji a radeji o ceskem obcanstvi pomlci,,,je hanba natahovat ruku a chtit EU dotace a pritom neposkytnout nic a kde moct tam Brusel a EU podrazit je treba si uvedomit ze EU CR nepotrebuje ale CR EU ano jenze kdyz v 89 jen ti nahore pretocili kabaty naruby kdyz dnes vladne mafie a kdyz se meri dvojim metrem a na ty nahore zakony neplati je tezke aby se zvedla ekonomika Hrat si na nacionalisty a mistry sveta s holym zadkem je nesmysl sam Klaus podepsal smlouvu ve ktere se CR stejne jako ostatni staty byvaleho vychodniho bloku zavazuji k prijeti spolecne meny a v blogu je to naprosto presne napsano za situaci v Recku nemuze EU ale narodni rozkradani stejne jako v CR a kdovi jestli ty 2 roky co ti nahore vedeli i cernem trhu s alkoholem umyslne necekali az nekomu ujede ruka a dnes se krasne muze svest propad ekonomiky na prohibici nesmyslne nadhodnocovani koruny vykyvy kurzu a bezpracny zisk na tomto vykyvu umoznuje obohacovani na ukor vsech Jestlize Slovensko mohlo splnit podminky pro prijeti euro nebyl jiste problem pro CR toto splnit taky a pevne verim ze po vymene na Hrade se ledy pohnou a CR se zacne plnohodnotne zaclenovat do EU a argumentace ze velke staty si vse rozhodnou bez malych jak pise Martin ? A kdo se koho ptal kdy bylo SSSR ?? a predtim Nemci ?? a co se stalo v dnesni dobe Slovensku Kypru Slovinsku ? jsou snad tyto staty vetsi nez CR a maji euro ? nepodepsaly fiskalni dohodu ? takze asi tak ...jinak pro rypaly nejsem eurohujer...EU taky dela chyby ale pokud chce CR do neceho mluvit musi sedet u stolu a ne nekde v rohu jak je tomu dnes ..ma snad Slovensko viza do Kanady ? a na Slovensu neziji cikani ? a tak by se dalo pokracovat..
24. 09. 2012 | 10:53

český maloměšťák napsal(a):

Historicky vzato jsou udržitelnější vždy /snad kromě Švýcarska/ státy, které vytvořily větší celek - a tak se staly skutečným politickým centrem - kdy je pak politika i směrem do zahraničí vnímána jako nejenpouhé žvanění.
prostě vyjednávací pozice takových zemí je několikanásobně vyšší než je vyjednávací výchozí pozice zemí jako je Kraďákov - zemí, které jsou čím dál tím více vnímány jako pouhý objekt tvorby vtipů.

Pan Hochsl je vynikající psycholog- ale ekonomii - realné ekonomii...ne té vysněné...rozumí asi jako koza vepřovému.
On žije prostě c představě, že je možno se uspořit a uškrtat k prosperitě. Centrální banky na celém světě /FED, BoJ, ECB, čínské banky (ty největší jsou státní).../ to ale vidí jinak.
To, že se pak Kraďákov chce jen svézt - to je už taková tradice. Tradice od dob, kdy jistý pozdější profesor ekonomie tvrdil, že stát nemá do ekonomiky zasahovat. Že vše vyřeší neviditelná ruka /např. ruka Kočárníka, Třísky, Koženého, bývalých estébáků aj./.
A že dluhy se musejí vždy platit řádně a včas.
Od dob, kdy pak provádějí jeho následovníci daňový dumping /přímé daně/, schizofrenní parazitismus / ohrnování nosu nad stimulačníbi balíčky cílových zemí pro cz export/, rozkrádání darů francouzských , německých a dal. daňových poplatníků/, politiku rozchvácení veřejných služeb, politiku nízkých mezd....je pak zjevné, že se tady vytváří jakýsi model odpovídající spíše modelu čínské společenské smlouvy - než německé či švédské.
Nu - že na tento model neslyší v okolní Evropě - to je snad jen dobře, ne ?
Že pak tento model prosazuje šizuňkpartaj ODS - to by snad mělo být jasným varováním, kam asi tento model zemi přivede.

Obecně pak platí, že je velký rozdíl mezi odpuštěním či restrukturalizací dluhů tak, že v konečném efektu se toto ukáže jako velmi dobrou investicí - a mezi tím, že se jeden uškrtá a uspoří k chudobě.

K blogu.
Pan president také dost přispívá k tomu, že se Kraďákov v zahraničí stává čím dál tím víc objektem tvorby vtipů.
Ovšem na jeho/černý, či spíše hořce ironický a nezamýšlený / humor nemá nikdo.
Protože jestli tedy má být Kraďdákov vzorem demokracie...a společné hledání souhlasu mezi zeměmi jako je Dánsko, Francie, Německo, Belgie....jestli toto má být " koncem demokracie " - tak potom osel nemá uši ale tykadélka.
/nakolik jsou tato tykadélka řízena z Moskvy či přímo z kruhů bývalé KGB - to prosím nevím - když tak se zeptejte Vodichky..../.
24. 09. 2012 | 11:15

Martin napsal(a):

mik: Švejnar nemohl být zvolen především proto že měl státní občanství cizí země, není možné mít na postu vrchního velitele ozbrojených sil ČR člověka co přísahal věrnost jiné zemi například USA.
Nepodpis Lisabonu nebylo žádné vydírání, nikdo a nic nás nezavazovalo k podpisu, nikde jsme nic neslíbili, podpis byl čistě na naši dobré vůli.
Plnohodná integrace ČR do EU podle plánů Barossa je absolutní ztráta jakékoliv podstatné suverenity ČR. Všechno podstatné nám přijde nadiktováno z Bruselu jako za časů C.K.Monarchie nebo III. říše a nebudeme s tím moci nic dělat, budeme si moci regulovat leda tak věci jako poplatek ze psa. Je to tak těžké pochopit že A+D+F+GB mají v EU téměř polovinu hlasů a s E jsou za polovinou a jakmile se EU předá možnost rozhodovat zase o dalších věcech, tak to nemůže dopadnout jinak než že to bude zejména ve prospěch těchto čtyřech/pěti států ?
Stačí se podívat na systém zemědělských dotací, máte snad pocit že EU měří všem státům stejným metrem, například ČR naprosto stejně jako F ?
24. 09. 2012 | 11:21

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Martin - Švejnar nejen přísahal věrnost USA, ale také se výslovně zřekl věrnosti zemi, jejímž byl před imigrací do USA občanem:

"Tímto místopřísežně prohlašuji, že se naprosto a úplně zříkám a vzdávám veškeré oddanosti a věrnosti jakémukoliv zahraničnímu vladaři, mocnáři, státu nebo suverenitě, jehož nebo jejímž jsem byl doposud součástí či občanem; ..."

"I hereby declare, on oath, that I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state or sovereignty, of whom or which I have heretofore been a subject or citizen;..."

http://www.globalpolicy.org/component/content/article/171/29826.html
24. 09. 2012 | 11:31

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

cožpak nevolíme EP?? ptá se soudruh bratr svoboda. škoda, že nemá ani ponětí o tom, jak se v EU rozhoduje a jaké jsou spolurozhodovací pravomoce EP. co důležitého a zásadního EP kdy rozhodl, pane svobodo, můžete dát jeden jedniný příklad? Máme přece lisabonskou smlouvu píše soudr bratr. NO PRÁVĚ! můžete si někdy zjistit co v ní je, dozvíte se, že například podstatné omezení práva veta jednotlivých členských států. ukázalo se totiž, že když do toho merkelové někdo kecá, tak to nejde uplně dle německých představ. všichni prý kromě klause pochopili, že za součásnými problému eurozony nestojí integrace, ale národní státy. a 60% němců dáva najevo toho pochopení tím, že si přejí návrat k marce....i lhát se musí umět soudruhu bratře. vám to moc nejde.
24. 09. 2012 | 11:35

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Martin - Ale k těm perspektivám v EU: Přestože malé státy jednotlivě v EU mnoho nezmohou, mohou se přece sdružovat a získávat tak mnohem větší vliv.
24. 09. 2012 | 11:37

mik napsal(a):

Pro Kolemjdouci (J.S. )
po dopsani sveho prispevku jsem si precetl ten vas snazite se uvazovat selskym rozumem ale stejne tak uvazuju i ja taky nejsem zadny odbornik a souhlasim s tim ze tisknutim penez se jen zaplatuje a ne poradne opravuje ale k te oprave musi pristoupit nejen politici a ti nahore ale i lide dole jednak zvolenim tech spavnych nebo tedy snazicich se a pak realnym smyslesnim...Euforie v 89 byla pochopitelna ale neznamenala neznamena ze hned bude kazdy brat plat jako v Nemecku..napred je treba byt tim slabsim...kde se vzal v cesich ten nesmyslny nacionalismus hrani si na mistry sveta neustale vymysleni vymysleneho ukazte mi jediny stat EU kde funguje neco takoveho jak vymyslel Drabek ? v kterem state by mohl byt jeste ministrem ? proc se vlastne cesi dnes tak brani prijeti eura ? stejne uz dnes jezdi ti od hranic nakupovat i potraviny do Nemecka hodne lidi jezdi na dovolene s nemeckymi cestovnim kancelaremi nebylo by skutecne lepsi mit euro a videt zcela jasne a zretelne kde cechy bere stat na hul kde se chova jak lichvar ? Uvedu par prikladu z Irska ..tenhle stat byl tygrem Evropy,,a patril pred par lety k spicce v posouzeni zivotni urovne..dnes je na chvostu s 14 % nezamestnanosti,,ale socialni podpora rok 188 euro tydne pricemz na socialku se chodi jen podepisovat ze stav se nezmenil jednou za mesic penize se vybiraji na poste.. dalsi prispevek pokud clovek nepracuje je podpora bydleni az 50 % najmu pripadne prideleni statniho bydleni za podobnych podminek s rozdilem ze toto bydleni je trvaleho charakteru,,lekar i leky stejne jako osetreni ci pobyt v nemocnici zdarma po skonceni rocni podpory dalsi neomezena dokud si clovek nenajde odpovidajici praci a aktivita pri shaneni prace ? zadne ponizujici chozeni po firmach s nutnosti podpisu a vyjadreni,,,a mzdy ? klesly jako vsude ..ridic kamionu drive cca 600-800 euro tydne mezinarodni az 1000 tydne ,, dnes okolo 600 ale pokud vim v CR ridic kamionu ma uz asi 20 let stale tech 30-35000 Kc zakladni mzda 8.65 euro na hodinu prodavacka v Lidlu ma 9-11 euro na hodinu.. da se to srovnat s prodavackou v CR ? a ona pokladi si za hodinu prace koupi 10-12 litru mleka benzin 6 litru ...muze tohle prodavacka v CR za hodinovou mzdu ? a tak by se dalo psat o vsem... ano pivo stoji v hospode skoro 4 eura..v obchode 2 ..ale za hodinovou mzdu koupim 3 ( 6) .. a v CR ? Jednotne meny se neni treba bat a lide jasne uvidi kdo je zlodej,..
24. 09. 2012 | 11:39

Martin napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.): Právo veta bylo zásadně omezeno, možná dokonce zrušeno a malé státy prostě a jednoduše nemají dost hlasů aby přehlasovaly ty velké. Tedy mohou se sdružovat jak chtějí, ale nebude jim to nic moc platné, i kdyby se všechny domluvily tak musí na svou stranu získat alespoň jeden velký stát a velké státy budou logicky držet pospolu.
24. 09. 2012 | 11:42

mik napsal(a):

Martin: Svejnar tak rekl ze pokud se stane prezidentem zrekne se americkeho obcanstvi jinak ale pokud ma zenu americanku muze mit dvoji obcanstvi zakon to stanovi jasne v pripdade dobrovolneho nabyti ciziho obcanstvi pozbyvate automaticky ceske poze v pripade ze jde o snatek lze si ponechat oboji a s tim vrchnim velitelem ozbrojenych sil bych moc neoperoval protoze Klaus se treba v dobe katastrofalnich povodni flakal nekde na druhe strane zemekoule a nikdo nebyl schopen vydat rozkaz armade na pomoc obyvatelum.. to same v pripade zahranicni mise pri zemetreseni,, jiste LS bylo dobrovolne ale vlada LS schvalila a otaleni podpisu prezidenta bylo jen jeho ego a jeho hrani si na vsemocneho..,a poskozoval zajmy CR nakonec je poskozuje i dnes svym prohlasenim o ztrate suverenity,,,CR plnohodnotnym zaclenenim do EU nic neztraci naopak cim vetsi kontrola EU a Bruselu cim vic narizeni tim mensi moznost narodnich darebaku rozkradat a dotace ? zadne bych CR nedal stejne je v nich samy podvod a nalevani do vlastnich kapes tech nahore ..a srovnani CR a F v zemedelstvi ? Jako ze by meli dostat stejne ? Proc ? jsous snad ty staty stejne velike a maji stejne zemedelstvi ?
24. 09. 2012 | 11:58

mik napsal(a):

bohorodicko,
zadnych 60 % nemcu si nepreje navrat k marce kazdy si umi spocitat co by to stalo a znamenalo pro vlastni kapsuj je to jen mystifikovani obyvatel ze strany euroskeptiku a odpurcu EU a je jen otazka nekolika mesicu az odejde Klaus z Hradu tak Nemecko zacne vyvijet tlak na CR aby prijalo euro...Merkelova uz to naznacila ale vi ze pres Klause vlak nejede...
24. 09. 2012 | 12:06

český maloměšťák napsal(a):

Nartin
Po zkušenostech z nedávné minulsoti a aktuální přítomnsoti - by měl být vrchní velitel armády podroben spíše zevrubnému zkoumání odborníky na duševní choroby a vady osobnosti - odborníci na státní příslušnost by měli nastoupit až poté, co by byl výsledek příznivý /pro občany tedy/.

Peníze se netisknou, vážení. peníze se generují v PC , potažmo se jejich generování deklaruje - což mnohdy stačí k tomu, aby se uklidnily jednak trhy - jednak vlády...ale i vychcánkovské komerční banky.
Mimochodem - peněz je v domácnostech a ve firmách dost.
Není ale poptávka .- domácnosti mají strach.

Já se těm domácnostem nedivím . Mít ve vedení státu provincionální trouby a nadnárodní gaunery...taky bych měl strach - co nás to asi nepěkného v tunajšej demokrácii čeká.
24. 09. 2012 | 12:24

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Mik - Jednotná měna se nejméně dva roky hroutí, nejvyšší potentáti EU se neustále scházejí vymýšlejí další a další záchranná protiopatření, která nakonec stejně nepomáhají a EU se jen stále víc noří do dluhů, a Vy klidně prohlásíte, že jednotné měny se není třeba obávat. Takový optimismus mi připadá krajně nzodpovědný.

Podívejte se na you tube, kolik je tam přednášek německých a rakouských ekonomů o tom, proč euro nemůže a nebude v dohledné době fungovat. Stejně tak si můžete přehrát předvolební videa F. Asselineaua, jednoho z kandidátů na franc.prezidenta (!), o euru a EU.

Pak pochopíte, že Klausovy názory nejsou výmysly nějakého českého podivína, který o světě a o ekonomii nic neví.

Souhlasím s Vámi v tom, že mezi českými politiky jsou mnozí, kteří zbytečně pracně a nešikovně vymýšlí věci, které jinde už dávno fungují a že nás tahle jejich neschopnost poučit se v zahraničí přijde pěkně draho, ale mezi ty úspěšně fungující vynálezy dosavadní EU a euro podle mne rozhodně nepatří. Takže se nedivím, že už ani řadoví Češi touhou po dalším začleňování se do chřadnoucí dluhové unie zrovna nehoří. I když tomu donedávna bylo jinak.

A pokud EU Česko nepotřebuje, tak nechápu, proč tady před vstupem do EU Verheugen a Cirpian objížděli celou republiku a do nekonečna agitovali a zároveň se ze zahraničního tisku ozývaly výhrůžky "peklem izolace" pro případ, že by Češi v referendu neprojevili dostatečné nadšení. A stejně tak nechápu, proč bylo přijato Řecko, když nebyl problém si včas zjistit, že kritéria vstupu nesplňuje. Soudím, že současné maléry v EU jsou především způsobeny ukvapeným jednáním samotných otců zakladatelů, a ne Řecka, Portugalska a pod.
24. 09. 2012 | 12:31

oranžáda obecná napsal(a):

přitáhnout opratě se vám, holánci,zachtělo....... ale abyste brzy nedostali kopanec..... soudruhu Svobodo, za chvíli se stanete jedním z posledních obhajovatelů novodobé RVHP , to, že ji obhajujete, má jediný důvod, z evropských byroktatických struktur tyjete.....
24. 09. 2012 | 12:38

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

mik,
vycházím jenom z výzkumů veřejnýho mínění. europolitici jsou přesvědčený , že musí evropskou federaci prosadit bez ohledu na mínění občanů, protože je to jejich hitorická povinnost a evropská integrace má větší hodnotu než demokracie. je to fanatická víra v to, že dělají něco vyjímečného, historicky nevyhnutelného, nadčasového, co lidé ještě neumí pochopit a docenit a všechny problemy, potíže, které to ted přináši jsou jenom překážky, které je nutné překonat, protože ten výsledek přinese lidem takové dobrodinní, že se ted musí zaplatit jakákoliv cena. to ale není nic nového, takhle uvažovali hitler, stalin a jejich příznivci. evropská integrace v podání dnešních europolitiků zničí samotnou myšlenku evropské integrace na hodně dlouho. a je to škoda, protože na evropské integraci je spousta věcí sympatických.
24. 09. 2012 | 12:44

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

mik napsal - "... az odejde Klaus z Hradu, tak Nemecko zacne vyvijet tlak na CR, aby prijalo euro... Merkelova uz to naznacila..."

No tak vidíte, sám přiznáváte nátlak a s ním nejspíš spojené vydírání ze strany velkého státu! Proč asi? Přečtěte si K. Havlíčka Borovského, jak to chodí, když se velcí pánové dostanou do maléru: "Nechoď Vašku s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme." - Nic nového pod sluncem.
24. 09. 2012 | 12:47

český maloměšťák napsal(a):

OoT : Pouze doklad o tom, že si někteří novináři zřejmě stále neumějí poradit s americkými billions a trillions.

http://zpravy.kurzy.cz/337420-fond-esm-by-mel-byt-navysen-az-na-2-miliardy-euro/

Pardon.
Pokračujte v tištění peněz.
------
bohorodička...
V plejádě vůdců, které jste vyjmenoval vám chybí taková jména jako jsou např. George Washington či Otto von Bismarck.
Taktéž pardon - a pokračujte i vy - ve svých stále hloupějších a hloupějších glosách.

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):
te, co se sam se sebou hádat nebude.
klaus má naprostou pravdu. a dle naší ustavy je ozbrojený boj proti EU naprosto legitimní. pokud vznikne federace přidám se k odboji za českou státnost.
23. 09. 2012 | 13:25

Budete bojovat za pomocí ještě hloupějších glos - anebo si osedláte mezka a nabrousíte hrábě ?
24. 09. 2012 | 12:51

Mariana Holigová napsal(a):

Jsem ráda, že se tady ještě objevuje podpora proevropské myšlenky. Od Klause nečekejme podporu federální Evropy, on již jednu federaci pohřbil. Jeho ego nezná kompromis, ani ten politický. Je však naší chybou, nás občanů, že jsme mu tak dlouho dávali k dispozici tak široký prostor.
24. 09. 2012 | 12:52

český maloměšťák napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)
Ve vztahu k fundametům kterých měn se euro hroutí ?
K CZK ?

Odpovězte prosím.

Jen abyste se nedopustil/a/ omylu hned v první větě - tak upozorňuji, že největší external debt - ve vztahu k GDP má Švýcarsko.
24. 09. 2012 | 12:54

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

český maloměšták,
evropská federace je nemožná. američani spojily sever a jih, mluvící stejným jazykem. eurobyrokrati chtějí spojit 27 států mluvících různými jazyky. ustava ozbrojený odpor umožnuje. přečtěte si jí, není tak dlouhá.
24. 09. 2012 | 13:03

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

č.m. - Obraťte se na A. Merkelovou, ať Vám vysvětlí, proč už od léta 2010 bije na poplach, že je ohrožena sama existence eura.
24. 09. 2012 | 13:07

český maloměšťák napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)
Zkuste odpovědět za sebe - ne za Merkelovou. Předpokládám, že sem chodíte diskutovat převážně tak, že hledáte odpovědi . A to odpovědi na dotazy, které se rodí ve vaší hlavě - ne v hlavě Merkelové.

Odpovězte tedy.
24. 09. 2012 | 13:12

buldatra napsal(a):

Autore,

o co ve skutečnosti opravdu jde Klausovi, ví jen Klaus.

Fakt je ten, že skutečná státní suverenita je jen tam, kde jsou suverénní občané a ti suverénně o tom svém státu rozhodují.
Co myslíte, je to náš případ?

Klaus suverénní občany nechce. A co Vy?
24. 09. 2012 | 13:16

český maloměšťák napsal(a):

Pouze jedna z dílčích úvah :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2154789/soucasne-trzni-anomalie-a-pochybny-fundamentalni-zaklad-investovani.html

Domácí úkol :
Co udělají výnosy CZ dluhopisů - pokud by došlo k zničení eura ? Kdo by asi vyhrál následující měnovou válku ?
Jen upozorňuji, že nejsnadněji zadministruje svou měnu Čína. Rychle, bez dlouhých procedur , ku prospěchu a k posílení Číny.
24. 09. 2012 | 13:21

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

český malomesták,
nemám, přijdte na návštěvu
24. 09. 2012 | 13:22

Ambra napsal(a):

Musím upozornit, že to právě byla záskuha Evropské unie, že se mohl začít přidávat metylalkohol do ostřikovacích směsí v autech.
Nebýt těchto hlupáčků z EU, tak bychom neměli zakázané obyčejné žárovky, které mmě jedině vyhovují při čtení, tak bychom neměli zprivatizované všechny banky, kterým teď musejí státy platit nestydaté úroky (ač třeba u nás je stát nejprve oddlužil). A vůbec celý nesmyslný koncept zkrachovélé teorie tržního liberalismu. který nám neustále Evropská unie vnucuje.
Ovšem největší problém Evropské unie není vnucování nařízení a různých zákonů, ale to, že jejich ekonomické představy jsou v rozporu se skutečností. To přece připomíná ekonomický teror RVHP, když už větší půlka států v tomto společenství tušila, že tak to nempůjde dál. Já osobně bycḧ čekala, že se autor zabývat právě problémem, zda Evropa nespěje ke zkostnatělosti RVHP. Ale takováhle rouhačská myšlenka některé jednodušeji uvažující lidi přece nemůže nikdy napadnout. Přece všechny tituly vždy dostávali jen za podporování jen dobře známých myšlenek. A s takovýmito lidmi se opravdu celá EU řítí opravdu jen ke krachu.
24. 09. 2012 | 13:24

Abe Normalni napsal(a):

Hmm znovu si neodpustim poznamku: A toto nam prosim uci na vysoke skole...
Co je smyslem voleb? Jak asi dopadne stat, kde budou existovat cele organizovane, homogenni, socialne hospodarsky a kulturne provazane skupiny obyvatel, ktere nebudou mit sanci prosadit svuj nazor proti proste vetsine (a presne takhle dopadnou male narody ve sjednocene Evrope)? Jakou lepsi smes pro vznik obcanske valky bychom mohli namichat?
24. 09. 2012 | 13:30

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

ambra,
pokud by to byla jenom RVHP, ještě by to nebyla taková hrůza. evropa spěje k sovětskému svazu.
24. 09. 2012 | 13:30

Sláma napsal(a):

Martin napsal: "Všechno podstatné nám přijde nadiktováno z Bruselu jako za časů C.K.Monarchie".
Musíme si přiznat, Martine, že to byly pro Čechy zlaté časy. Už tehdy se tady hádal každý s každým, mladočeši se staročechy, ale na chod státu to nemělo dopad a Češi prosperovali. Protože Země koruny české byly průmyslovým centrem celé říše a bohatly z výroby i obchodu. Například České země byly největším výrobcem železničních vagónů na světě.
Nejsem sám, kdo si myslí, že rozpad Rakouska-Uherska byl největším neštěstím pro celý region.
24. 09. 2012 | 13:37

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

oranžáda,
v evropě občanská vláka vzniknou nemuže, protože tady neexistuje evropský národ. ale velice lehce muže vzniknou válka nacionální. mě by zajímalo, co se bude dít, když v nějakém členském státě ve volbách zvítězí protiunijní strany a přestanou respektovat právo EU. pošle tam evropská vláda federální armádu? pak válka skutečně bude.
24. 09. 2012 | 13:47

Xury napsal(a):

Pro autora:
"„Zajímavá“ je Klausova teze, že posilováním evropské integrace dochází k oslabování demokracie. Jak na to přišel? Což nemáme volby do Evropského parlamentu, který spolurozhoduje o naprosté většině evropských norem? Což nemáme evropského ombudsmana, u něhož si můžeme stěžovat na konkrétní pochybení evropských orgánů? Nemáme soudy v Lucemburku?.. " - nějak jsem si nevšiml, že by evropský parlament rozhodoval o "přerozdělovací" unii realizované ECB. V současné době je nejvyšší exekutivou EU EK, která je ovšem nevolená, byť členy schvaluje EP. Nicméně její působnost byla v řadě oblastí velmi omezená. Zvláště pokud šlo o ekonomické záležitosti. To teď částečně supluje ECB, která je ovšem také nevolená.

Osobně si nemyslím, že je V.K. protievropský, ale proti unijní a protifederalistický. I když mám k řadě jeho názorů na mezinárodní záležitosti odlišný názor, tak s ním zcela souhlasím, co se federální Evropy týče. Už jsem to tu psal mnohokrát. Je to extrémně nebezpečný plán, který hrozí válečným konfliktem. Myslím, že docela dobře to popsal Fisher v aktuálním blogu "Je federalizace EU řešením".
24. 09. 2012 | 13:54

Artur Klement napsal(a):

Panu Klausovi samozřejmě nejde ani o národní zájmy,ani o suvereniru,o demokracii už vůbec ne.Zde už jde jen o Klausovu senilitu.
24. 09. 2012 | 13:58

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
24. 09. 2012 | 14:04

český maloměšťák napsal(a):

Abe Normalni napsal(a):
Hmm znovu si neodpustim poznamku: A toto nam prosim uci na vysoke skole...
Co je smyslem voleb? Jak asi dopadne stat, kde budou existovat cele organizovane, homogenni, socialne hospodarsky a kulturne provazane skupiny obyvatel, ktere nebudou mit sanci prosadit svuj nazor proti proste vetsine (a presne takhle dopadnou male narody ve sjednocene Evrope)? Jakou lepsi smes pro vznik obcanske valky bychom mohli namichat?
24. 09. 2012 | 13:30
--------
MIlý amatérský historiku - jen malá poznámka.
Byl to právě že nacionalismus etnický a hospodářský, který byl významným faktorem v celé kuzalitě procesů vedoucích k WWI a WWII.
Ostatně etnocentrismus byl příčinou i mnoha dalších válečných konfliktů.
Zatím jediným pokusem - a v epizodních plus strukturálních vyjádřeních historie dosti úspěšným - kdy tedy došlo k vyplnění vašich - mimo realitu stojících názorů na příčiny vedoucí k občanským válkám....bylo panevropské panování Církve.

Občanská válka , kdy pojede na mezku hoven /bohorodička / a před ním na oslu Abe ..normální - by pak mohla - její zfilmování....být docela dobrým prodejním artiklem.
Možná by mohlo takové dílko vyhrát i Oscara.

Ehm - zkuste popsat scénář. Jak to začne, kdo prvné vystřelí z děla, jak zareagují USA, jestli do Prahy vyšlou svá vojska i Somálci a zda budeme i během konfliktu exportovat mezky a osly - a kam je budeme exportovat.
24. 09. 2012 | 14:12

vasja napsal(a):

Nebejt Klause, ukousal byste si nehty:-))
24. 09. 2012 | 14:16

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "V současné době je nejvyšší exekutivou EU EK, která je ovšem nevolená, byť členy schvaluje EP".
To je, milý Xury, ale normální. Vy znáte ve světě nějakou zemi, kde jsou členové vlády voleni? Totéž se týká vedení banky. Je snad vedení České národní banky voleno?
Ve skutečnosti jsou evropské orgány často poslední instancí, kde se mohou čeští občan dovolat spravedlnosti, které se jim v České republice nedostává.
Výhodou Evropské unie, a budoucí Evropské federace je to, že jsou vztahy mezi státy institucionalizováni.
Myslíte, že když je ekonomika České republiky naprosto závislá na obchodu s Evropskou unií a všechny klíčové podniky jsou v zahraničních rukou, že má Česká republika nějakou suverenitu?
Nemá.
Proto je lepší být v EU a využívat mechanismy, které nám EU poskytuje!
24. 09. 2012 | 14:19

vasja napsal(a):

A bratře místopřecedo,
vysvětlete mi teda ten eurodemokratickej proces schvalování tepelnejch štítků. Sim pěkně.
24. 09. 2012 | 14:21

Sláma napsal(a):

Abe napsaL: "Jak asi dopadne stat, kde budou existovat cele organizovane, homogenni, socialne hospodarsky a kulturne provazane skupiny obyvatel, ktere nebudou mit sanci prosadit svuj nazor proti proste vetsine"
Nějak Vám, Abe, uniklo, že takových států je hafo. Proto se vytvářejí federativní státy, které většinu pravomocí přenechávají jednotlivým samosprávným celkům, a samy si ponechávají jen pravomoci, které mají nějaký přesah. Většinou je i rozhodovací proces upraven tak, aby měly regiony větší rozhodovací pravomoc. Příkladem je Španělsko, kde etničtí Španělé (hovoříci kastilsky) ponechávají většinu pravomocí autonomním oblastem (například Katalánsku, kde tvoří mírnou většinu etničtí Katalánci) - autonomní oblasti a municipality ve Španělsku přerozdělují 83% veřejných rozpočtů.
Většina států v Evropě má přesně to, co jste popsal:"organizovane, homogenni, socialne hospodarsky a kulturne provazane skupiny obyvatel" a musely se nějak s nimi vyrovnat. Takovéto skupiny nemají jen státy, které v minulosti provedly etnické čistky, jako např. Československo, Polsko, Chorvatsko, Rumunsko ...nebo byly obětí etnických čistek, jako Maďarsko či Rakousko...
Takže, když to shrnu, napsal jste naprostou blbost.
24. 09. 2012 | 14:30

Sláma napsal(a):

V této diskuzi se to jen hemží hlupáky. Kromě klasických, jako hovena a Rumcajse se přidal ještě kolemdoucí (nevím, ke kterému staršímu nicku patří). Napsal: "A stejně tak nechápu, proč bylo přijato Řecko, když nebyl problém si včas zjistit, že kritéria vstupu nesplňuje"
Kdybyste nebyl takový hlupák, tak byste přišel na to, že nikdo nezpochybňuje vstup Řecka do EU, nýbrž jeho přijetí Eura, které bylo předčasné. Řecko totiž podmínky pro vstup do EU splnilo, což nebylo tak těžké, když je splnilo i Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko!
24. 09. 2012 | 14:37

český maloměšťák napsal(a):

Takže "kolemjdoucí" šel /šla/ někam jinam. No nevadí.

Graph of largest economies
Largest economies by nominal GDP, 2011 Economy
Nominal GDP (billion USD)
European Union
17,578
(01) United States
15,094
(02) China
7,298
(03) Japan
5,869
(04) Germany
3,577
(05) France
2,776

Na hlavu je to zde :

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_capita

Konkurenceschopnost :

http://www.weforum.org/issues/global-competitiveness

General Government Debt as Percent of GDP by Country :

http://chartsbin.com/view/2108
24. 09. 2012 | 14:37

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
znám zemi, kde je minimálně předseda vlády volen - USA, kde je prezident hlavou exekutivy. Jistě máte pravdu v tom, že rada centrální banky není volena nikde, nicméně současná ECB de facto zavádí "přerozdělovací unii", což dost překračuje meze stanovované při vzniku eurozóny.
Netuším, kde jste přišel na to, že vztahy mezi evropskými státy budou ve federaci institucializovány a dost by mne zajímalo, co si pod tím představujete.
Možnost odvolání se ke štrasburskému soudu není závislá na vzniku federace. Tato možnost je tu už řadu let.
Nikde jsem ve svém příspěvku nehovořil o suverenitě. Ale pokud na mne rozšiřujete Klausův výrok, tak za znak suverenity považuji i to, že si my rozhodneme o tom, kolik peněz poskytneme do záchranného fondu (např.) nebo, že ČNB může stanovovat nezávisle a podle našich potřeb úrokovou sazbu.
Ještě abychom si rozumněli, já nejsem proti členství v EU ani proti EU jako takové. Problém vidím v tom, že politické ambice evropských politiků velmi uspěchaly celý proces integrace a bohužel je vidět, že průser s eurozónou je nepoučil. Naopak chtějí jej ještě prohloubit.
24. 09. 2012 | 14:44

český maloměšťák napsal(a):

R. Sylla : Hamilton and the federalist financial revolution, 1789–1795

http://www.alexanderhamiltonexhibition.org/about/Sylla%20-%20Federals%20Revolution.pdf
24. 09. 2012 | 15:09

Sláma napsal(a):

To Xury: jste asi jediný z "pravounů" na tomto serveru, se kterým se dá věcně diskutovat.
Když to takto podáte, tak to beru, mám na to (možná) podobný názor. Problém podle mne je v tom, že nyní už EU nemůže couvnout zpět a musí dopředu. A dopředu půjde, ať se nám to bude líbit či nebude. Budeme si moc vybrat, jestli zůstaneme vně či uvnitř, ale pro naši "suverenitu" to nebude nic znamenat, protože stejně většina klíčových podniků je v rukou evropského kapitálu.
Váš příklad s USA mě rozesmál, protože jak jistě dobře víte, Amerika je snad jedinou zemí světa, kde může mít vítěz voleb méně hlasů, než poražený, což se stalo při druhém zvolení mladého Bushe. Ostatně, jeho zvolení samo o sobě bylo neprokrytě zfalšované na Floridě, kde byl jeho bratr guvernérem.
Americký prezident je sice volen, ale ostatní členové administrativy se zpovídají jen jemu, nikoliv voleným orgánům.
24. 09. 2012 | 15:15

Martin napsal(a):

mik: Krade se všude i v Bruselu, tam to ale dělají chytřeji a kradou po malých částkách zato dlouhodobě, například se tuhle zakážou žárovky, onehdá se nařídila nutnost tunelování přes OZE, nejnověji se zavedly energetické štítky na budovy a korunky a euráče se jenom kutálejí.
V dotacích do zemědělství je ČR dlouhodobě znevýhodňována a to proto že francouzský zemědělec dostává vyšší dotace na hektar nebo na kus ve stádě než český, takže se pak vyplatí dovézt do ČR brambory nebo maso z Francie i přes tu dálku a český zemědělec nemůže konkurovat.

Sláma: Za C.K.Monarchie jsme se měli dobře jenom šťastnou souhrou náhod, že jsme v té době měli hodně uhlí a nějakou tu rudu a bylo to relativně blízko Vídně a tak se nám sem z C.K. nastěhoval těžký průmysl a posléze i lehký. Na místní záležitosti nějakých čechů monarcha dost kašlal a to byl hlavní důvod vzniku ČSR.
Z EU nám sem již žádný velký průmysl nepřijde, to leda tak tuny směrnic, nařízení a zákonů.
24. 09. 2012 | 15:31

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
"Amerika je snad jedinou zemí světa, kde může mít vítěz voleb méně hlasů, než poražený,.." - ale jděte, to je problém se kterým se potýká více volebních systémů na světě (včetně toho našeho).
"Problém podle mne je v tom, že nyní už EU nemůže couvnout zpět a musí dopředu"- to je ten problém, že se to posuzuje mechanicky ve stylu: "když už jsme udělali chybu, tak utáhneme šrouby, protože je to nejracionálnější řešení." Jenže společnost nefunguje vždycky racionálně. Skoro bych řekl, že to je vyjímka. A vzhledem k tomu, že i ve velmi proevropském Německu narůstá protiintegrační a fakticky i protiunijní nálada, tak to je co říct. To jestli budeme uvnitř nebo vně, nebude podstatné, pokud dojde k chaosu a rozbrojům. Nicméně si myslím, že bychom neměli mlčet a proti těm federalistickým snahám vystupovat a hledat spojence (např. Finy). ve skupině je to vždycky tak, že když je určitá část nespokojená, tak vždycky čeká až se ozve aspoň jeden nespokojený. A co se toho couvání týče, tak pokud jsem vyšel špatným směrem, tak to nezlepším tím, že se rozběhnu. Logicky je potřeba se vrátit a chybu napravit. Problém je ovšem to, že náprava bude něco stát a nikomu se nechce přiznat chybu.
24. 09. 2012 | 15:40

Sláma napsal(a):

To Martin:
Je vidět, že jste mladý a moc toho nevíte. Určitě nebylo důvodem vzniku Československa, že by monarcha na české záležitosti kašlal. Monarchie, především Předlitavsko, byla především právním státem, o jakém se nám dnes už jenom zdá. Tady žádné mafie neměly moc šancí. Monarchie přála podnikavým a proto se tehdy říkalo, že mají Češi zlaté ruce.
Nic také samozřejmě nevíte o Unii. Nechápete, že většina z těch směrnic Unie jsou vlastně technické normy, které umožňují volný pohyb zboží a jsou pro Jednotný trh naprosto nezbytné. Další směrnice jsou jenom rámcové, stanovují jen mantinely, které jsou nezbytné, zbytek je pak na každém jednotlivém státě, jak si je zapracuje do svého vlastního právního řádu. Tady je chyba našich politiků, kteří jsou často papežštějí než papež a do zákonů podstrčí něco, co tam vůbec nemusí být.
Unie žádné zákony nevydává - to jen dokazuje, jak jste hloupý a nevzdělaný a píšete o věcích, o kterých nic nevíte.
24. 09. 2012 | 15:43

Neudržitelný napsal(a):

Sláma
Pena Slámo, proč Vy neustále ostatní diskutující urážíte? Opravdu jsou všichni, kteří mají jiný názor než vy, hloupí a nevzdělaní? Zkuste to bez těch urážek a možná, že Vaše příspěvky budou znít trochu lépe.
24. 09. 2012 | 15:52

Sláma napsal(a):

To Xury, který napsal na moji narázku: kde může mít vítěz voleb méně hlasů, než poražený,.." tato slova: "ale jděte, to je problém se kterým se potýká více volebních systémů na světě (včetně toho našeho)".
Můžete dokázat, že u nás v některých volbách měl vítěž méně hlasů než poražený?
Omlouvám se, spletl jsem se, nebylo to při 2. volbě, nýbrž při první volbě. Tehdy dostal Bush celkem 50,456,002 hlasy a Gore 50,999,897 hlasů (Bush 47,9% hlasů, Gore 48,4%), přesto Gore prohrál.
24. 09. 2012 | 15:53

Sláma napsal(a):

To Neudržitelný:
Nikoho neurážím, jen konstatuji zjevnou skutečnost.
Pokud Martin napíše: nemám rád Evropskou unii, je to jeho legitimní názor, který budu respektovat. Pokud píše takové nesmysly, jaké píše, tak už se nejedná o jeho názor, ale o tvrzení, které se nezakládá na pravdě. Pak buď lže, což nepředpokládám, nebo tvrdí věci, které si vymýšlí, což předpokládám.

Jen tak pro pořádek: Vám nevadí způsob, jakým se v diskuzích projevuje hoven= bohorodička, Yossif K. nebo oranžáda? Proti nim jsem ještě hodně při zemi...
24. 09. 2012 | 16:01

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
ten výsledek je dán přepočtem na jednotlivé státy, což je mimochodem jedna z věcí, která se ve federaci může přihodit. U nás pokud vím může dojít k tomu, že počet hlasů nutných na zisk mandátu v PS může být v jednotlivých krajích různý. Nevím, jestli by mohlo (alespoň matematicky) dojít k tomu, že by vítězná strana měla méně hlasů než druhá v pořadí, ale vzpomínám si na volby (bohužel už nevím kdy), po kterých si některé, pravda menší, strany stěžovaly na to, že je volební systém poškozuje.
24. 09. 2012 | 16:09

Maximus napsal(a):

Snad nikoho není možné vůči ostatním lidem a společnosti označit jen jako záporného či kladného člověka. Stejně to platí i o významné figuře, jakou je president republiky. V poslední době mě připadá, jako kdyby V.K. konečně začal uvažovat na domácí scéně spíše jako inteligentní makroekonom, který zná a ví kam mohou ty či ony změny v nastavení ekonomického systému vést a jaké mohou mít důsledky. Proti amatérským zásahům neumětelů ve vládě a hlavně na MF se V.K. správně ohradil a odměnou za to od nich byl jen trapný řev a nikoliv odborná diskuze. Nechci dělat z V.K. velmi významného ekonoma aspirujícího na Nobela, ale určitě o makroekonomice už za ta léta něco ví a leccos pochopil. Dokonce si uvědomuje i své dřívější chyby, ale to se nahlas neříká. V.K. zřejmě pochopil, že další zdražování všeho na co se podíváte bez skutečných potřebných kroků vedoucích k důležitým změnám v hospodářství ČR nevede k úspěchu, ale je kontraproduktivní! V zahraniční politice, zejména vůči EU je už po léta V.K. konzistentní. Zde pochopil co je to zrůda, která se zove EU a kam tento prvotně vznešený a krásný projekt zašel. Ví toho mnohem více než asi může říci. EU včetně vrcholných politiků je nyní ve spárech banksterů rekrutující se jisté úzké skupiny, která vyrábí peníze prakticky z ničeho a zadlužuje a deformuje systematicky západní euroatlantický svět! Hloupí a naivní lidé a velká část i českých politiků to neví a nevidí a trapně produkuje své duševní mantry o tom, že EU je naše spása a budoucnost. Kdepak, tahle EU má a bude mít stále větší problémy, 35 tis. úředníků v EK bude dále vymýšlet kokotiny a EU s rozpočtem 8 mld.€ bude bobtnat a její politici vymýšlet jak federalizovat Evropu a tím výše zmíněné zednářské elitě postupně předávat stále více moci a tak ovládat evropský plebs. Všimněte si, banky si své lichvářsky zapůjčené peníze vytahují ze zemí EU, ale už jde o peníze vytvořené daňovými poplatníky! Místo, aby tyto banky krachly, tak jak to má v kapitalismu být, jsou všechny zachraňovány penězi jiných! Banksteři zcela ovládli západní svět a už je nikdo není schopen jen omezit, natož odstavit od moci a koryt. A V.K. je zřejmě poslední kdo to říká nahlas, třeba ho k tomu vedou jiné důvody, ale bohužel v této věci má naprostou pravdu!
Mějte se nakrásně Eurohujeři, hlupák či naivní člověk nepochopí, že je hlupákem i když se mu to naservíruje na stříbrném podnose!
24. 09. 2012 | 16:24

Sláma napsal(a):

To Xury:
Já znám volební systém v USA a je mi jasné, proč to tak je. Volební systém v USA je nepřímý, prezidenta volí volitelé, kterých se volí různý počet v každém státě. Počet volitelů ale není v přímé relaci s počtem voličů v tom kterém státě.
Myslím si, že argumentovat systémem volby prezidenta USA jako příkladem "demokratičtějšího" systému než je v EU je poněkud nešťastné ....
A že větší státy mohou přehlasovat ty menší, to platí i v Americe. Na jedné straně je Kalifornie, která má 55 volitelů a na straně druhé Severní Dakota se 3 volitely ....
24. 09. 2012 | 16:31

Neudržitelný napsal(a):

Sláma
"Jen tak pro pořádek: Vám nevadí způsob, jakým se v diskuzích projevuje hoven= bohorodička, Yossif K. nebo oranžáda? Proti nim jsem ještě hodně při zemi... "
Bohužel musím konstatovat, že ani jeden z Vámi jmenovaných, nedosahuje Vaši vulgarity. Nepřu se o názor, který zastáváte Vy, nebo třeba Yossif K., ale o způsobu sdělení. Nikdo tolik neuráží ostatní a nedává najevo svoji povýšenost jako Vy. Někdy mám dojem, že když nestačíte argumenty, vypustíte jedovatou slinu.
24. 09. 2012 | 16:46

schlimbach napsal(a):

Maximus

do posledního písmemne podtrhuji, co jste napsal.
Pane Svobodo - váš blog je jen trapnou agitkou. Je jasné, že o ekonomice víte kulové a vaše činnost je činností užitečného idiota, který pomáhá likvidovat tupounům svobodu nejen našeho národa, ale i dalších národů EU. Možná, kdybyste si protřel oči a chvíli se zamyslel, že národní státy nejsou nebezpečím pro správně fungující EU,právě naopak, ale ta správně fungující EU by musela být organizací vzniklou z vůle lidu jednotlivých zemí, hájících jejich zájmy a ne zájmy globálního kapitálu. Kam tupouni zavlekli EU? Kam zavlekli euro? Do otrockjého chomoutu globáolního kapitálu, který ani EU, ani nároldní státy nemohou spravovat a ovlivňovat. Můžete být hrdý, vy užiteční idioti jste odvedli dobrou práci - styďte se tupí eurohujeři.
24. 09. 2012 | 17:19

Sláma napsal(a):

To Neudržitelný: Váš problém, a problém vašeho kamaráda Martina je, že žádné argumenty neuvádíte. A pokud ano, jsou nepravdivé.
24. 09. 2012 | 17:21

Sláma napsal(a):

To neudržitelný: Tak si vemte jen příspěvek schlimbacha, který je hned pod vaším příspěvkem. Ten na adresu pana Svobody užívá tato slova: trapná agitka, užitečný idiot, tupouni, tupí ehurohujeři.
Proti tomu jsou moje výrazy jen slabý odvar.
24. 09. 2012 | 17:24

schlimbach napsal(a):

Sláma
používám běžné výrazy, které mají jasný odborný význam - nejsou uváděny jako nadávky. Tupí eurohujeři - to snad jediné je nadávka, ale velice mírná v porovnání se škodou, kterou takto označení jedinci páchají na vlastním národu i na ostatních národech EU.
Pokud chce někdo ohánět se nějakou politickou korektoností, nhechť si poslouží, ale dokud nebudeme nazývat pravým jménem svinstvo, nedivme se, že jsme v něm až po uši -(
24. 09. 2012 | 17:30

Petr z Tábora napsal(a):

Pane místopředsedo, nyní je více spoluobčanů s EU nespokojeno než spokojeno.
Nic není ideální, takže je možno vyjmenovat řadu věcných argumentů jak proti postojům pana Klause, tak proti těm Vašim.
EU je v problémech, navíc euro je politický projekt a tak se EK rozhodla utéci vpřed a vynutit větší integraci. Je to logické, jinak by popřeli svou dosavadní práci a museli by rezignovat. Bohužel se nevyvíjí k Evropě regionů, ale k federaci, kde velké státy převálcují ty malé. Vliv ČR je tuším 2%. Mnohé události v posledních několika letech ukazují, kde se rozhoduje. Nám říkají, že národní státy musí mít menší vliv, ale rozhoduje osa Berlín-P/říž. Je to logické, jsou to početně a ekonomicky silné národy. V dějinách to tak bylo, že vždy rozhodovali ti silnější. Já jsem s tím smířen, jen to Vaše eurohujerství mi vadí.Počítám s tím, že budeme muset sehnout hlavy, ale lézt do p... bychom sami od sebe snad nemuseli.
24. 09. 2012 | 17:35

schlimbach napsal(a):

Petr z Tábora

proč ohýbat hřbety? jsou snad naši občané podřadnější něž jiní? Jsou snad hloupější? Závisí snad úspěšnost ekonomiky, vědy a techniky jen od počtu lidí? Vypráskejme tupouny od koryt, vezměme správu svých věcí zase do vlastních rukou. Ekonomický systém a vztahy na Zemi nejsou dány nějakým Bohem, ale stvořili je lidé a lidé je mohou zase změnit podle svých vlastních potřeb. Je jen potřeba, aby si to uvědomili a začali podle toho jednat. Bohužel výše uvedené agitky je od toho procitnutí a prozření spolhlivě vzdalují -(
24. 09. 2012 | 17:48

Sláma napsal(a):

Tu Xury:
Tak trochu jste mě inspiroval. Máte pravdu, že v mém postoji se odráží více pragmatismus, než ideologie. Jako pragmatik konstatuji, že v globalizované společnosti nemají malé ekonomiky místo. A v globalizované společnosti mají možnost ovlivňovat chod dění jen velké celky, mále tak jako tak mají suverenity pomálu. Určování sazby ČNB je k ničemu, když je naše republika zoufale závislá na zahraničním obchodu.
Když se podívate na největší ekonomiky světa, snadno zjistíte, že se jedná téměř výhradně o federace:
1) Evropská unie (není federací, ale má nakročeno)
2) USA - je federace
3) Čína - je de fact též federace
4) Japonsko - není federace
5) Německo - je federace
6) Francie - není federace
7) Brazílie - je federace
8) Spojené Království - je federace
9) Itále - není
10) Rusko - je
11) Kanada - je
12) Indie - je
13) Španělsko - je
14) Austrálie -je
15) Mexiko - je
16) Jižní Korea - není
17) Indonésie - je
18) Nizozemsko - není
19) Turecko - není
20) Švýcarsko - je
24. 09. 2012 | 17:57

hovorka11 napsal(a):

"právě Rusko se snaží podkopávat jednotu EU (a občas se mu to daří: viz plynovod Nordstream), protože vyjednávat s tak silným obchodním partnerem je mnohem těžší než se dvěma tucty evropských států a státečků. Opravdu chceme dát přednost ruskému medvědovi, kterému nikdy nebudeme partnerem, před spolurozhodováním o evropské budoucnosti?"
--------------------
Kde je prázdná hlava, tam není pomoci...
"Ruský medvěd" je pro obchod daleko výhodnější a poctivější partner, než "dolarový podvodník" a likvidátor západních ekonomik přes falešný dolar.
Rusko jedná zcela průhledně a logicky, jen my jsme zalezlí velkému imperátorovi bojujícímu s celým světem do zadku až po uši.
O totalitě hlouposti a omezenosti, která nás odstřihla od ruských trhů se určitě časem bude psát. Dnes nás drží velký nárust odbytu výrobků právě v Rusku, Číně a Indii. Západ si chrání svoje firmy a amici nás poslali do krachu se zákazem vývozu radarů a zákazem dovozu íránské ropy, který evropské státy uvrhuje do dalších problémů.
Plynovod NORDSTREAM byl pro rusy po té frašce s Topolánkovým krytím podvodu ohledně podpisu o zodpovědnosti na Rusko- Ukrajinské smlouvě o přerušených dodávkách plynu prvořadým úkolem. O tom jsem věděl i já, že Ukrajina neplatila, protože se dělaly podvody přes Tymošenkovou a jejího manžela, kteří si na to zařídili firmu a zadrhlo se jim pod prstama cca 400 mil. dolarů, které nedošly do Ruska, ale do jejich kapes.
Dnes ta neuvěřitelná komedie graduje azylem pro Tymošenka v ČR a tlakem na Ukrajinu, aby nemohla soudit za zpronevěru Tymošenkovou.
Celá ta "západní demokracie" smrdí zločiny, krádežemi a garniturou všehoschopných tatalitářů v ČR i s jejich vůdcem na hradě, který mění směr korouhve podle síly větru.
24. 09. 2012 | 18:01

Michal napsal(a):

Moje odpověď je jasná: Ne jakémukoliv vzdalování politiky od lidí. Ne dalším a dalším úřadům plodícím směrnice jak na běžícím páse. Ne utajovaným jednáním o důležitých dokumentech. Ne komisím vytvářených z nevolených politiků. Takže NE superstátu EU.
24. 09. 2012 | 18:14

resl napsal(a):

Samozřejmě, že Klausovi nikdy nejde o republku, jen je smrtelně uražen, že se s ním nechtějí v EU bavit, protože on se každému dialogu vyhýbá. Musí se vyhýbat, nemá argumenty a na odpor není zvyklý. Může poděkovat mamince, Hájkovi, Jaklovi, Weiglovi, jak jej slouhové připravili na diskuzi. Mimo motostřelecké divize může poděkovat též všem, kteří jej zde podporují, neboť on vše čte. Na tv čučí celý den a spřádá plány dle nálad obyvatelstva. Je to prostě vzor šikany,, nabubřelosti a vlastní malosti.
24. 09. 2012 | 18:23

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

resl,
nechtějí se s kluasem bavit? tento bolg je o klausovo rozhovoru pro britské noviny.
24. 09. 2012 | 18:35

Maximus napsal(a):

schlimbach

Dík za reakci. Primárně samozřejmě jako většina našich lidí nejsem proti EU. Myšlenka je skvělá, ale to provedení! Nakonec jako jeden z prvních byl před dávnými časy náš král Jiří z Poděbrad, který něco jako EU zkusil tehdy navrhnout! Ale tehdy samozřejme tvrdě narazil. Měl jsem nyní v zahraničí trochu času a četl jsem si články z různých časopisů a knih o dějinách světa a zejména Evropy. V celém kontextu to bylo hodně smutné čtení, jen samé vraždy, násilí,zabírání majetku druhých a ovládání celých mas lidí. My lidé nemáme být na co hrdí, jsme hnusné plémě a koukáme už od pradávna jak bychom toho druhého okradli či porobili nebo dostali pod svou kontrolu! Lidský život v Evropě neměl ještě donedávna cenu. Z tohoto pohledu vlastně žijeme dnes v mnohem lepší době, leč zase jsou tu davy vyčůránků a chytráků a lumpů co chtějí a také žijí na úkor druhých! Socialismus se s tím nedokázal vypořádat, výsledek jeho snažení byla celková chudoba všech, bez podnikání to prostě při existenci peněz nejde. Pak tu máme kapitalismus české verze, to je ještě hnusnější forma okrádání a vykořisťování obyčejných lidí včetně vymývání jejich mozků. Dokonce i vyspělé západní země se u nás na tom podílejí, vždyť by mohly naše lidi ve svých satelitech u nás zaplatit stejně jako u nich doma, ale samozřejmě to neudělají. Jsme dnes jistá nová forma vyspělejší koloniální země, spravovaná zkorumpovanými a nekompetentními politiky, jen naše lidi nejsou odměňovani korálky a nejsou zavlékáni do otroctví. Ale princip je stejný. Tohle všechno ovšem je jen nepodstatný problém, který se dá pomalu řešit. Jsou tu mnohem větší problémy, o kterých většina lidí nemá ani zdání či náznak tušení.
Je tu dnes totiž skupina cca 300 rodin (USA a GB), která ovládá světové finance a hlavně pomocí dolaru, který je rezervní měnou světa. Velmi důmyslným a inteligentně promyšleným a přitom jednoduchým systémem vládnou zejména západnímu světu a rozhodují i o tom, kdo bude a nebude v té či oné zemi presidentem či třeba vysokým činovníkem v EU. A mají pod kuratelou samozřejmě i většinu důležitých médií. Něco mají obsazené přímo svými kádry a něco se řeší třeba velkoryse placenou reklamou příslušnému periodiku, ale tím si drží šéfredaktory či šéfy TV kanálů v lajně!
Globalizace a celkově špatně nastavený finanční systém světa jim velmi vyhovuje! V roce 2001 jsem moc nechápal co to ti mladí lidé ze západních zemí tady chtějí a proti čemu protestují! A zednář Havel tady globalizační elitě natřásal koberečky a klaněl se před nimi. Proto ten afektovaný pláč a řev médií a některých politiků když odešel do věčných lovišť.

Situace je ovšem v kontextu příštího vývoje lidstva velmi tíživá. Lidí přibývá, energií, surovin, potravin a prostoru ubývá (odpadů a jedů přibývá a flóra je likvidována strašným tempem) a bude docházet ke stále větší depresi zejména v makroekonomice světa. A vše by měli řešit politici, kteří ovšem většinou slouží výše zmíněné elitní finanční skupině v pozadí. Doposavaď tato parta vše řešila válkami. Obě velké světové, byly jejich dílo! A nedá se jim věřit, že to nezkusí zase potřetí. EU je jimi ovlivňovaná a dnes spíše ovládaná a mají snahu ji federalizovat se vším všudy tj. i policie, armáda atd., šílená představa. Zkuste si zjistit něco o záchranném valu ESM pro €, ten kdo to vytvořil si snad našel předlohu v G.Orwellovi! A naši političtí tupouni pro to v tichosti zvedli ruku. Jestli bychom zde měli ovšem €, tak budem cálovat ročně v přepočtu 350 mld.Kč někam na něco a nemáme šanci do toho mluvit!
P.S.
Vaši ekonomickou rozvahu jsem četl, ale v soudobém rozložení sil v Evropě a EU to vůbec nepřichází v úvahu.

Mějte se!
24. 09. 2012 | 18:35

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

rusko i USA evropu tlačí do větší integrace. pro obě mocnosti je výhodné jednat s jedním partnerem namísto 27. pro rusko je výhodná německá nadvláda nad evropou, protože německo je silně proruské a je to největší ruský obchodní partner. američani se zase mylně domnívají, že řešení krize spočívá v zásahu z centra a rádi by, aby ECB tiskla eura podobně jako FED dolary.
24. 09. 2012 | 18:40

Arnie napsal(a):

to Pavel Svoboda: Výborný blog, naprostý souhlas.
24. 09. 2012 | 18:50

schlimbach napsal(a):

Maximus - naprostá shoda a proti eurovalu agituji od samého počátku. Máme v rukou obrovskou zbraň, která nám dává obrovskou sílu, je třeba ji využít - jsou to naše znalosti, rovná záda a odhodlání se vymanit z okovů globálního kapitálu. Jistě, téměř každý řekne, že je to utopie - ale jen do té doby,. dokud nezačne přemýšlet a neuvědomí si, že tu sílu můžeme využít kdykoliv a nic nebrání tomu, abychom ji využili hned teď - musíme ale chtít.

proto jsem napsal reformu - www.ekonomickareforma.cz - ten, kdo nelituje času a přečte to 2x, 3x, zjistí, že tam není nic , co bychom nemohli sami ovlivnit, sami udělat. Pokud se sami rozhodneme, není síla, která by to mohla zvrátit. Proto také pracuji na realizaci soběstačného obecního systému, aby se mohla většina navrhovaných ideí v reformě vyzkoušet v reálu co nejdříve, aby pochybovačí sami mohli vidět, že lze žít jinak, svobodně, soběstačně a s narovnanými hřbety.
Obrovským potěšením pro mě je fakt, že na to již nejsem sám, že lidí, kteří procitli a procitají jsou již stovky ...

Navíc, připravovaný systém není systémem uzavřeným a umožňuje, aby se do něj zapojil kdokoliv, klidně i z Rakouska, Polska či jiné země, bez ohledu na světadíl.

Tento systém, ukáže reálně, že 2. pilíř důchodové reformy předložený tupouny je obyčejný paskvil pro jejich vlastní obohacení a dá reálnou šanci komukoliv na jiný systém spoření, kdy své peníze bude mít k dispozici kdykoliv, bez znehodnocení a pod vlastní kontrolou.
24. 09. 2012 | 19:13

Martin napsal(a):

Sláma: Důvodem pro vznik ČSR bylo dlouhodobé kašlání Vídně na zájmy českého národa a zejména pak národnostní otázky a to vyústilo v požadavek samostatnosti. Za C.K. mocnářství se tyto snahy dařilo Vídni eliminovat, ale ve válečné době nikoliv a to konečně umožnilo požadavek samostatnosti realizovat.

Původní myšlenka EU byl bezcelní pohyb zboží a kapitálu a na tohle rozhodně nějaké tisíce směrnic nejsou potřeba. Například směrnice o pančování benzínu biolihem a pančování nafty MEŘO nebo směrnice o boji s CO2 s tím rozhodně nemá nic společného.
EU zákony de jure samozřejmě nevydává ale de facto ano, například ohledně zákona o energetické štítkování jsme měli na "výběr" buď to schválit nebo denně platit do EU výpalné, tedy EU prakticky vydává část národních zákonů již nyní.
24. 09. 2012 | 20:17

dalimír napsal(a):

Hovorko 11 máte recht ,vše je jak jste zde popsal ! Havel a jeho parta disidentů podporovaných falešným západem to v česku pěkně podělala ! Proto nemáme nic svého ,o vše nás připravili zaprodanci ! A Klaus ? Ten se již ted může snažit jak chce ,stejně ty chyby za svého působení v politice nikdy neodčiní ! Na to už je starý ! Dl. Ps: Jestřábi s pentagonu , vatikán a stát izrael ,trojspolek který v budoucnu zatočí z naší civilizací ! !
24. 09. 2012 | 22:30

Pravda napsal(a):

Sláma:

Španělsko není federace
Čína není federace
Velká Británie není federace i když se skládá z několika států.
Švýcarsko je konfederace což je podstatný rozdíl

http://cs.wikipedia.org/wiki/Federace
24. 09. 2012 | 23:32

Pravda napsal(a):

Sláma:

Čína,Španělsko a Velká Británie všechny tyto země jsou UNITÁRNÍM STÁTEM nikoliv federací.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Unit%C3%A1rn%C3%AD_st%C3%A1t
24. 09. 2012 | 23:36

Hulu napsal(a):

Ne Klausovi! Ano Barrosovi, Shulzovi, van Rumpoyovi, Cohn Benditovi! Ano lidovým komisařům! Na věčné časy! Evropu si rozvracent nedáme! Se zrádaci a zaprodanci zúčtujeme!
25. 09. 2012 | 07:17

jozef napsal(a):

To Maximus
"Banksteri zcela ovladli zapadni svet a uz je nikdo neni schopen jen omezit,natoz odstavit od moci a koryt a V.K.je zrejme posledni,kdo to rika nahlas"

Fikcia.Prosim,uvedte spon jeden!! dovod,aspon jeden vyrok V.K.na tuto temu.

Opak je pravdou.V.K.je stale rigidnym,zeleznym,thatcherovskym stupencom neregulovaneho trhu,ergo absolutnej slobody bangsterov!A ako sa V.K.postavil v pripade pokusu tlmit znicujuci chaos na trhoch zdanenim sekundovych bankovych operacii?
Odudil V.K. cesku vladu za podporu chaos pldiacich ziskov City /zdanenych v Britanii/?
Pre dlhorocnu stalu podporu absolutnej slobody bangsterov je v USA,Britanii,teda aj mediach milovany.

Pravda je aj nenavideny.
Nenavideny a medialno-politicky popravovany je vtedy,ak kona v rozpore s medialnou totalitou,alebo ak dokaze povedat,co si mysli velka cast,resp.velka vacsina spolocnosti/Kosovo,gruzinsky teroristicky prepad Chinvalli,dochodkova "reforma".Ak nahneva popudi dotknute zaujmove skupiny je sudeny ako nepriatel systemu,resp.agent Moskvy.
Taka je natura V.K.: je neomylny.Dokaze trvat na teze o "beznom nachladeni" kapitalizmu aj vtedy,ked uz vacsina vidi kapitalizmus na smrtelnej posteli.

Obmedzit znicujucu moc banksterov/potencialne aj zrusit danove raje atd./ nie myslitelne inac,ako ako celoeuropskym zjednotenim politickej vole.V.K.je v tomto pripade konzekventne na strane banksterov!

Je tiez smiesne tarat /Tomsky,atd.atd.i V.K,makroekonom a politik!/o narodnej suverenite naroda,ktory nedisponuje narodnymi bankami,narodnym priemyslom,mediami a armadou.A dokonca snazit sa zabranit tomuto narodu k pristupu do gremii rozhodovania o jeho zaujmoch!
Smiesne.Trapne,cierny humor predstavitelov slabuckeho,zavisleho,na milost braneho /lebo dodava gratis bojovnikov pre kolonialne vyboje atd./ subjektu-objektu.
Cierny humor,ktory sa nevynima,lebo cela masmedialna moc je cierno-humorna.
25. 09. 2012 | 07:36

resl napsal(a):

Klaus do střetu o EU nikdy nepůjde. Jen v Kocourkově nadává a navádí občany. To vše jen z uraženosti své kontroverzní osoby. Sešlo se tu pár lidí, kteří nadávají na EU i na Klause, pak tu jsou zhrzení bolševici, dále náckové a naposled lidé, kteří věří Klausovi a nezajímá je žádný jiný názor. Doufám, že zdravý rozum zvítězí a poslední svět. válka před téměř 70ti lety toho bude důkazem.
25. 09. 2012 | 08:01

Maximus napsal(a):

jozef

Vydedukováváte něco, co jsem nenapsal. Já jsem přece netvrdil, že V.K. činí něco proti těmto lidem. Čtete něco mezi řádky, co tam není. Jeho záměry a konání mě zůstávají utajené. Někteří lidé píší, jako např. naposledy spisovatel M.Viewegh, že je zřejmě nějak napojen na Moskvu, že buď je vydírán nebo je prostě jejich agent. S tou Thatherovou jste mě rozesmál,
on slovně ji napodoboval a hlásil se k ní, ale jeho činy a rozhodnutí velmi často byly levicové! Nakonec i podvakráte mu pomohly do presidentského sedla hlasy komunistů....

Nejsem obdivovatel V.K. ani náhodou, jen jsem konstatoval jistý posun a změnu v jeho názorech zejména na našem českém smetišti. Může to být od něj prosté vědomí a poznání, že hospodářská politika této vlády je obyčejný voluntarismus a amatérismus s následnou její destrukcí. Stručně řečeno, občané už přestávají mít peníze a peněžní zásoba tzv. agregáty "M" resp. ta její ale významná část, kterou mají k dispozici se zmenšuje popř. ve vztahu k cenám klesá! Takže klesá kupní síla obyvatel! To působí velmi negativně i na podnikatelskou sféru. Včera jsem v TV poslouchal Kalouska a on mluvil tak, že neinformovaný by mu i uvěřil, jaký je on odborník a pašák. Zřejmě mu prohibice docela svědčí, neměl tiky a neprojevoval se jako jindy nervózně. Ale může to být naopak tím, že před TV vstupem dostal panáka a to se projevuje jako když dostane feťák drogu.
Pěkný den!
25. 09. 2012 | 08:08

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
částečně vám na ten federální argument odpověděl Pravda. To nejpodstatnější, ale je že vámi jmenované státy jsou vesměs "jednonárodními" (pozor není totéž co jednoetnické nebo jednonárodnostní). Tím mám na mysli, že jeho obyvatelé se považují za jeden národ (Američané, Brazilci, Němci).U Číny je to složitější - Tibet rozhodně není integrální součástí Číny a ani se za ni nepovažuje a patrně by se tam daly najít i další regiony s odstředivými tendencemi, ovšem Čína je de facto diktatura, takže nemá moc smysl ji rozebírat. To co je ovšem nejdůležitější je identifikace obyvatel s federálním státem - viz Američané, Němci, Brazilci.
Co se týče USA a jejich demokratičnosti - já je uváděl jako příklad země, kde je volena hlava exekutivy - prezident. To, že větší státy přehlasují menší, to tam samozřejmě znají, ale Dakota to nikdy nebude Kalifornii vyčítat, což se ovšem už nedá tak jednoduše očekávat v Evropě. pokud severní státy pod vedením Německa prosadí v rámci jednotné unie nějaké opatření, které dopadne na jižní křídlo, tak to vyvolá velké pnutí a protiněmecké nálady. A ty nálady budou postaveny na národnostních emocích a historických reminiscencích. Podobně to patrně dopadně, když bude Německo a případně další severní státy přehlasovány v radě ECB. Jen s opačným znamínkem.
25. 09. 2012 | 08:11

Xury napsal(a):

Pro Maxima:
můžete nějak doložit, že klesají peněžní agregáty? Podle dat z ČNB (8/2012) totiž M1 letos meziročně roste zhruba o 7% (v červenci dokonce o více než 9%) a M2 i M3 o více než 5%. Takže by mne zajímalo, jak jste na to přišel.
25. 09. 2012 | 08:19

Maximus napsal(a):

Xury
Buď jste to nepřečetl celé nebo jsem to napsal neobratně a pak se musím omluvit. Vždy jde o paritu a poměr množství výše uvedených peněz k hladině zboží či služeb, které si občané kupují a pořizují za peníze, které mají k dispozici. Jde o přerozdělení financí a jeho vývoj. Takže příměrem jde to vysvětlit tak, že průměrný plat či mzda stoupá, ale vývoj inflace je rychlejší a reálný peníz, který mají občané v ruce a reálná mzda prostě klesá. Omlouvám se za nepřesnost. Jinak z výše uvedeného objemu agregátů M, když se dostane jen nepoměrná část k obyčejným lidem, co ve skutečnosti vytváří většinu hodnot (pozor neútočím na podnikatele, sám podnikám), pak je zaděláno na problém. Existují na to samozřejmě odborné studie, kde v příslušných srovnávacích tabulkách dostanete jasné údaje, že např. ve skandinávských zemích není taková diference v příjmech než je tomu v jiných zemích. Nejhorší v těchto tabulkách jsou třeba Rusko, Ukrajina.... a africké země. Naopak na vrcholu jsou země jako Švédsko, Finsko, Norsko, Dánsko... SRN či Rakousko. Polarizace příjmů obyvatel je velmi nebezpečný fenomén a končí to vždy revoltou občanů a sociálními bouřemi. To také nastane v USA, ale ještě to bude nějaký ten rok trvat. Mějte se Vy kapitalisto z SK Chvojkovic Brod! Je roztomilé, jak lidé jako jarpor nebo xury neustále obhajují jak jen to jde tyhle loupežníky co jsou u nás u válu. A ten kdo je kritizuje je hned komunista. Jenže tak to není, chci a přeji si jako spousta dalších spoluobčanů, aby u n ás byl kapitalismus s demokracií, alespoň na stejné úrovni
jako je tomu ve výše uvedených státech!
Přeji Vám pěkný den!
25. 09. 2012 | 08:48

Sláma napsal(a):

To Pravda a další:
Samozřejmě nemáte pravdu. Podstatou diskuze pod blokem pana Svobody je, zda-li má být část "suverenity" postoupena "federální" vládě, a není podstatné, jakou nálepku mu přilepíme, důležitější je podstata, a tím je sdílení suverenity mezi zeměmi (regiony) a centrální vládou. Tady je problém v češtině, která nemá vhodné pojmy, jak pojmenovat různé nuance, na rozdíl od angličtiny, která rozeznává: federation, federacy a devolution. Devolutiona a federation se liší způsobem vzniku - federation vznikla přenesením části suverenity z regionálních zemí na centrální vládu a devolution naopak přenesením části své suverenity na regiony. Federacy se pak vyznačuje tím, že jednotlivé regiony mají různou míru suverenity, jsou asymetrické. Velká Británie, Španělsko a Čína jsou zároveň devolution a zároveň federacy, ačkoliv nejsou federation. Takže ano, formálně máte pravdu, ale de facto samozřejmě nikoliv.
Švýcarsko je zrovna takovým vzorem, jak by mohla Evropská federace vypadat. Švýcarsko vzniklo jako konfederace a má to ještě v názvu, ale konfederací není od r. 1848. Jak je dobře známo, ve Švýcarsku žijí Němci, Francouzi, Italové a Rétorománi v naprosté shodě a ekonomice Švýcarska to prospívá. Takže jak vidno, není na překážku ani soužití naprosto odlišných národů. Kanada také vznikla jako konfederace, ale je federací.
Je zcela jasné, že základním znakem unitárních národních států je jejich maličkost a bezvýznamnost. Je tedy otázkou, jestli chceme být chudým, bezvýznamným, ale hrdým mafiastánem nebo hrdou součástí prvního světového supranárodního státu, jak budoucí EU nazývají západní komentátoři.
25. 09. 2012 | 08:51

Maximus napsal(a):

Sláma
Inteligentní příspěvek, ovšem vlády nad EU se chopili jistí lidé navíc obklopeni obrovským byrokratickým aparátem a ti nemají záměr a schopnosti vybudovat z EU velké Švýcarsko! To jejich přerozdělování a dotace neférově rozdělovaníé podle klíče kdo má větší moc a sílu. A navíc celý nemocný finanční systém eura. Zkrátka řekl bych to příměrem, jako kdyby nový krásný a moderně vypadající vlak vjel na slepou kolej.....
25. 09. 2012 | 08:57

Xury napsal(a):

Pro Maxima:
upřímě řečeno máte často rozumné příspěvky, ale občas vám to dost uletí. Mám na mysli vaše světová spiknutí iluminátů a pod. Ale k věci. Příjmová nerovnoměrnost je Česku velmi nízká - podle EU jsme byli 5. v Evropě v roce 2010 (viz http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do?dvsc=8) - více rovnostářští než Finsko nebo Dánsko. takže s tou polarizací to u nás nebude tak horké.
Jinak se mi líbí, že jak s vámi někdo nesouhlasí, tak se můžete ...
25. 09. 2012 | 09:14

jozef napsal(a):

To Xury
"Tibet rozhodne neni integralni soucasti Ciny"
Opakujete stupidnu medialnu propagandu.Pozrite si historiu Tibetu a Ciny.
A povedzte,ktory stat kedy taketo nieco tvrdil? Odmietla a odmieta Tibet ako sucast Ciny kolonialna Britania,India,Pakistan atd.?

K EU
Najdolezitejsim,ozaj najdolezitejsim principom,bez ktoreho je fungovanie EU nemyslitelne,je pozitivna diskriminacia slabsich clenov,vyjadrena o.i. koheznymi fondami!!
Uvediem priklad z tlace,ako to funguje dnes:
"Pariz a Bratislava maju rovnake nazory na vyznam eura,eurozony a EU,vyhlasil vcera premier Fico po stretnuti s franc.prezidentom. Hollandom v Elyzejskom palaci...
Podla slovenskeho premiera obe strany vidia v europskych projektoch buducnost a preto urobia vsetko,aby boli uspesne.Holland spresnil,ze temou rokovani bola bankova unia a europsky rozpocet:"Bude musiet byt dost zdrojov na to,aby bol /financny ramec EU na roky 2014-20/ schopny financovat spolocnu koheznu a polnohospodarsku politiku."
Fico,ktory odovzdal Hollandovi pozvanie na navstevu Slovenska uviedol, ze vidi priestor na zintenzivnenie vztahov najma v jadrovej energetike.Francuzsky prezident mu pritakal..."

Premier Fico vyzaduje za solidaritu/zistnu solidaritu,lebo stabilita,resp.zachrana europskeho hospodarstva je doslova zivotnym slovenskym zaujmom/ so statmi v problemoch dobry pristup k koheznym fondom a snazi sa vyrokovat maximum v slovenskom a celoeuropskom zaujme.
EU prestane fungovat,zanikne,ak pomoc slabym nebude v zaujme silnych.

/Citoval som z dennika Pravda.Je to dnes este dost vynimocny bratislavsky dennik.Ostatne media maju eminentny zaujem slobodne neinformovat,davovo slobodne fabulovat,robit vsetko,co povedme poskodi imidz Smeru a premiera,resp.co prilis neublizi bankstererom./
Slovensky premier chce zvolat do Bratislavy premierov krajin zavislych na koheznych fondoch.

Federacia,europska federacia bude obrovskym skokom smerom k demokratizacii a najma k bezpecnosti europskych narodov.Bude menej egoizmu,ovela viac spolocnych aktivit.
EU uz nemoze existovat nielen bez pozitivnej diskriminacie slabsich ale ani bez noveho proeuropskeho etosu,ktory jediny dokaze vygenerovat nutne velke ochranne a prorastove projekty.
25. 09. 2012 | 09:19

schlimbach napsal(a):

Představy eurohujerů a jejich hýkání po federalizaci EU, čímž se prý vyřeší veškeré problémy, bych přirovnal k situaci, kdy v různých zemích EU máme nakažené infekční chorobou v různém jejím stádiu vývoje nemocné a tyto nemocné svezeme do jednoho místa a bude vše v pořádku - nemoc sama od sebe tím pádem odezní a nemocní budou ve skvělé formě, budou oplývat zdravím a nadšením :)

Možná by to chtělo se zamnyslet, jestli náhodou, když kolabují ekonomiky všech možných států s demokracií poplatnou "západnímu" střihu, zda na vině není tak trochu finanční systém sám a zda by tedy nebylo záhodno jej změnit. Bohužel ti, kteří hýkají po federalizaci EU a dalším a dalším upevňování pozic stávajícího byrokratického aparátu, vytvářením stupidního eurovalu, který nic nemůže garantovat ani vyřešit ve stávajícím finančním systému, na něco takového ani pomyslet nemohou, protože jejich zájmy jsou totálně odlišné od zájmů většiny obyvatel Evropy.

Budeme to jejich hýkání poslouchat ještě dlouho? Není již na čase ukázat jim, kde mohou hýkat a zároveň nám neškodit?
25. 09. 2012 | 09:23

Xury napsal(a):

Pro josefa:
plácáte do sebe řadu věcí. Nemyslím si, že by Tibeťané sami sebe považovali za čínské občany a že by se ztotožňovali s čínskou nadvádou. Historicky Čína dominovala v Tibetu jen zhruba 100 let (od přelomu 18. a 19. století), takže není žádný historický důvod, pro který by měl být Tibet součástí Číny.
Co se týká pohledu VB a případně dalších zemí, tak ten je evidentně poznamenán hospodářskými zájmy. To je situace, která by vám jako Čechovi neměla být tak neznámá.

Co se prohlášení k EU a euru týče,tak byste si je měl přečíst pořádně a hlavně se zamyslet nad tím, co je určeno masám a co je mezi řádky.
25. 09. 2012 | 09:35

buldatra napsal(a):

Sláma napsal(a):

Švýcarsko je zrovna takovým vzorem, jak by mohla Evropská federace vypadat. Švýcarsko vzniklo jako konfederace a má to ještě v názvu, ale konfederací není od r. 1848. Jak je dobře známo, ve Švýcarsku žijí Němci, Francouzi, Italové a Rétorománi v naprosté shodě a ekonomice Švýcarska to prospívá. Takže jak vidno, není na překážku ani soužití naprosto odlišných národů.

OK.
Ale.
Dotknul jste se jen výsledku, nikoliv příčiny, PROČ to tak dobře funguje.
(To PROČ je však třeba zdůrazňovat dnes a denně)
A tou příčinou zdárného fungování a prosperity je systém a tím systém je přímá, respektive, polopřímá demokracie, jehož základním kamenem je suverénní občan.
Což se nickovi pravda líbit nebude, ale nic s tím nenadělá.

To jen pro pořádek, páč furt a stále se rádo diskutuje o špičkách ledovců, nikoliv o tom, co se skrývá pod hladinou, ač tam je to hlavní. Podstata.
25. 09. 2012 | 09:35

Maximus napsal(a):

Zrovna čtu na konkurenčním serveru, že:

Francouzská vláda chystá zákaz slov „matka“ a „otec“ ve všech úředních dokumentech. S ohledem na plánované uzákonění sňatků osob stejného pohlaví se má v budoucnu zmiňovat pouze termín „rodiče“. Upozornil na to britský list Daily Telegraph.
Návrh nového znění občanského zákoníku pobouřil zejména věřící. Návrh uvádí, že „manželství je svazek dvou osob rozdílného nebo stejného pohlaví“. Veškeré zmínky o matce a otci v rodině pak nahrazuje termín rodiče. Vláda totiž plánuje dát homosexuálním párům stejná práva na adopci jako heterosexuálním.
.......................................................

Ano, to přesně zapadá do celkového záměru vládnoucí
banksterské mafie Rockefelerů, Lazardů, Khunů, Lehmansů, Goldmanů, Warburgů, Rothschildů a dalších cca 300 rodin naprosto zdevastovat a znevěrohodnit celý euroatlantický demokratický systém. Už na tom jejich rodiny pracují drahně let a dílo se podařilo. Jen se pořád přizpůsobovali technickému a vědeckému vývoji lidstva. Výše uvedené patří do jejich záměrů, nakonec se podívejte na ten hnůj co nám servírují TV v naší zemi, to také zapadá do jejich plánů. A ten zmatek a byrokracie a celý obskurní systém EU jde také dle jejich plánů, mají obsazenou ECB, ale i většina nejvyšších činitelů EU jsou jejich poskoci a lokaji. Ne že chtějí, ale už ovládli západní svět. U nás se jim podařilo zkorumpovat i církev a jsou v pozadí i za celou kauzou církevních restitucí, která samozřejmě velmi poškozuje v očích občanů křesťanskou církev! Zkuste si o tom více zjistit, všechno do sebe zapadá.
No nic už končím a Česko potřebuje velkého bratra, nakonec na něj bylo zvyklé už za vlády komunistů. Ovšem tenhle je mnohem, mnohem fikanější....
Pěkný den všem v Kalouskově.cz!
P.S.
Úroveň Kalouska opět dotváří jeho sprostá odpověď
jedné reporterce z ČT:
"Vy jste nabitá jednou zájmovou skupinou, která Vám nalila palici!"
Ti alkoholici a ožralové, stejně jako svého času Zeman se vyjadřují úplně stejně.....
25. 09. 2012 | 09:35

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "co je ovšem nejdůležitější je identifikace obyvatel s federálním státem".
To jste napsal hezky. Podle mne ovšem nic nebrání tomu, aby byl člověk hrdým Čechem a zároveň hrdým Evropanem.

V současnosti vidíme určitou krizi ve vztahu k Evropské unii, která je většinou živena ambiciózními politiky, jako je pan Profesor. Politiky, kterým jde jen o to, aby mohly být sami kohouty na malé kupce sena a které zájem jejich národů vůbec nazajímá.Podobně tomu je v současnosti například ve státě, který je podle Pravdy unitární - ve Španělsku, kde ambiciózní politici v Katalánsku si chtějí vytvořit vlastní stát.
25. 09. 2012 | 09:45

český maloměšťák napsal(a):

K ekonomickýcm stimulacím " fuj, fuj, evropští byrokraté nás - spořivé a moudré Čechy, Moraváky a Slezany zadlužují tak nehorázně, že to nemá ve světě obdovy":

http://zpravy.kurzy.cz/337502-cinska-centralni-banka-napumpovala-do-systemu-46-mld-usd/

O QE 3 a krocích BoJ jistě víte.
----------------
Xury
Otázkou je jaká byla kvalita " státnosti" Tibetu.
Napadli mě v této souvislosti Lužičtí Srbové - ale nač jitřit staré rány.
Ostatně blog je spíše o tom, jak tkzv. dobré sousedské vztahy ještě více utužit.
A až diskuze je pak o tom, jak věci " vímáme" , " cítíme", " jak jim rozumíme" - než o tom, jak se ve skutečnosti dějí.
25. 09. 2012 | 09:47

Sláma napsal(a):

buldatra napsal: "demokracie, jehož základním kamenem je suverénní občan"
A to jste trefil hřebíček na hlavičku. To je podstata věci. Raději budu suverénní občanem Evropské federace, než nesvobodným občanem nějaké orientální despocie, kterou Maximus tak trefně pojmenoval: Kalouskovo.cz
25. 09. 2012 | 09:48

český maloměšťák napsal(a):

Maximus
Proč by si nemohl homosexuální pár - kdy oba jsou lidmi moudrými, kultivovanými, sociálně adaptovanými...proč by si nemohl osvojit dítě, které " normální " pár např. mučí, zanedbává, ničí jeho charakter...
Nerozumím tomu.
Myslím si, že jde - má jít - vždy o to dítě.

Hezký den.

/nevěřím tomu, že se dětem bude zakazovat říkat maminko a tatínku....chtělo by to asi detailnější popis onoho zákona...ale spousta novinářů píše spíše tak, aby strašili a byli tak zajímaví (prodejnost novin) - takže se tohoto neobávám/

Zdejší civilzaci/založenou na tradiční rodině - ale to je v podstatě dost banální tvrzení - ukažte mi civilizaci, která na rodinných poutech založená není/ rozkládají spíše patologicky se chovající rodiny , v kterých " mamka" a " taťka" jsou různého pohlaví.
Ostatně statistiky ohledně opuštěných či týraných dětí o tom vypovídají své.
25. 09. 2012 | 09:54

Sláma napsal(a):

Maximus napsal na adresu Xuryho: "Je roztomilé, jak lidé jako jarpor nebo xury neustále obhajují jak jen to jde tyhle loupežníky co jsou u nás u válu. A ten kdo je kritizuje je hned komunista. Jenže tak to není, chci a přeji si jako spousta dalších spoluobčanů, aby u n ás byl kapitalismus s demokracií, alespoň na stejné úrovni
jako je tomu ve výše uvedených státech!"
V tomto vám dávám plně za pravdu. Zdejší "pravouni" zpravidla ani nevědí, v čem rozdíly mezi pravicí a levicí spočívají. Mají pro to takové jednoduché pomůcky, např.: co řekne Kalousek, to je pravicové. Nebo: co je spojeno s Ruskem je levicové. Nebo: co je spojeno s americkou Republikánskou stranou je pravicové, zatímco vše, co je spojeno s Demokratickou stranou je levicové. Nebo: pravice veřejné dluhy snižuje, levice veřejné dluhy zvyšuje.
Nebo: kdo nesouhlasí s každou hovadinou, kterou napíšeme, je automaticky volič ČSSD, komunista a bolševik!
25. 09. 2012 | 09:55

Maximus napsal(a):

Xurymu

Když ono s těmi ilumináty je prostě pravda, jen se o tom samozřejmě nepíše a ani se to moc nesmí. Zkuste si projít seznam nejbohatších lidí světa a zjistíte, že tam lidé jako Rothschild či Rockefeller a spol. prostě nejsou. Ono se o tom ani nesmí psát. Média se tomu vyhýbají jako čert kříži! Takový rod Rockefellerů by strčil do kapsy v bohatství a to několikrát i Billa Gatese. Nesmíte si myslet naivně, že tam kde je fůra peněz a možnost je tisknout opravu z ničeho (fiat peníze), tak že to někdo nevyužije ke svému obohacení. A to se také stalo. Amerika, tedy USA přišla o svou svobodu v r.1913 před vánocemi, kdy podvodem vzniknul FED a pak už to šlo ráz na ráz. Oni byli i za rozpoutáním 1.WW, nakonec američtí občasné ji sponzorovali, aniž by to tušili, oni cpali finance na obě strany! Poslední krok udělali v roce 1971 kdy se USD úplně odpoutal od zlata. Mimochodem výše uvedené agregáty "M" USA tají a nikoho o nich neinformují! USA vytváří 20% HDP světa a spotřebovávají 40%! To samozřejmě dělají pomocí různých důmyslných fint a doslova vyžírají ostatní svět. Jedním z prostředků je rezervní měna světa USD! Stačilo, aby se nedávno ten francouzský kandidát na presidenta (vypadlo mě jméno)neopatrně se prořekl, že nechce aby USD byl rezervní měnou světa a už ho zlikvidovali v americkém hotelu, že sexuálně obtěžovat černošskou pokojskou. Jim stávající stav vyhovuje a stále to posunují k jednotné vládě. Mohu Vám zde opsat autentický výrok Davida Rockefellera z r.1971 kdy obdivoval Mao ce Tunga! Jak příznačné, gigamiliardář obdivuje komunistu. Jste inteligentní člověk a zkuste si o tom něco přečíst. Oni se navíc chrání štítem, že to je antisemitismus, pokud se do nich někdo naveze, ale to je jen chytrý tah, obyčejné židy se nerozpakovali poslat jako zvěř do plynu, který navíc jim rádi jako třeba IG Farben dodávali. Tato firma byla Warburgů, stejně jako potažmo dnes aktuálně.cz je v jejich pařátech. A Kalouskovi tahle parta nedávno poklepávala na rameno a dala titul "nejlepší ministěr balkánských zemí", jaký je pašák a jak se vypořádává se státním dluhem resp. jak dobře ČR jim platí úroky. To je asi tak stejné jako kdyby se na nově vhozenou myš do terária vlídně usmíval tamní zrovna nažraný had, krajta tygrovitá.
(-:
Mějte se!
25. 09. 2012 | 10:07

český maloměšťák napsal(a):

Xury
http://zpravy.kurzy.cz/337509-nestandardnimi-nastroji-se-z-recese-nedostaneme/

"...A čím je vlastně čtvrteční schůze centrálních bankéřů tak zajímavá? Stručně řečeno, centrální bance dochází munice, alespoň ta standardní, za kterou lze považovat úpravu úrokových sazeb. Ty jsou již velmi blízko nuly a možnost další stimulace ekonomiky tímto způsobem je tak téměř vyčerpána. Centrální bankéři se však nevzdávají a pro horší časy mají v zásobě i další náboje, kterými jsou tzv. nestandardní nástroje. Ty s menším či větším úspěchem použily a používá stále více centrálních bank od Japonska po Velkou Británii a od eurozóny po Spojené státy americké. Za typický nestandardní nástroj lze považovat např. nákup dluhopisů, cílení na dlouhý konec výnosové křivky či kurzové intervence v neprospěch domácí měny.

A právě v již zmiňovaném rozhovoru guvernér Singer naznačil, že o zavedení některého nestandardního nástroje uvažuje. V tomto případě však vyvstává otázka, zda je takový krok pro Českou republiku vhodný, když se naše země nepotýká s krizí bankovní, dluhovou ani hypoteční. Jedinou krizí, se kterou se domácí ekonomika potýká, je krize domácí poptávky, jejíž slabost guvernér vysvětluje přílišnou opatrností českých domácností. Argumentem mu je v tomto případě rostoucí objem vkladů domácností v bankách. Lze však udělat rovnítko mezi rostoucím objemem bankovních vkladů a neochotou českých domácností utrácet? Za situace, kdy inflace roste tempem přes tři procenta ročně, reálné příjmy klesají a na jedno volné pracovní místo připadá přes jedenáct uchazečů, nemusí být slabá poptávka jen důkazem o šetrnosti spotřebitelů, ale rovněž odrazem toho, že část domácností si větší útraty prostě nemůže dovolit. Navíc to nebylo tak dávno, co sám guvernér nabádal k utahování opasků...."

Pamatujete si, Xury, na naši diskuzi zhruba z před roka ? O prostoru, který má ČNB /ale i další centrální banky/ via konvenční monetární nástroje své politiky ? V prostředí stagnace ekonomiky a paralelních úrokových sazeb blízkých nule ?
:))

Export se tedy částečně veze na vlnách stimulačních opatření jiných zemí - zatímco domácí poptávka - díky politice vlády stagnuje či se dokonce propadá.
Nechápu, jak může věrchuška takovéto chtít vyvážet svá moudra.
Tak, aby venku nesklidila útrpný smích

Jen připomenu poseldní exces - kdy má Kraďákov přijít až o 1 mlrd. CZK - v podstatě daru.
Když už ani dar neumíme přijmout /využít/ - tak co tak asi si o nás mají ti, co ty dary posílají /francoužští, němečtí aj. daňoví poplatníci/...co si o nás asi tak mají myslet ? Jak pak mají brát zdejší návrhy(jsou-li vůbec nějaké - zhusta jde spíše jen o negaci a tak spíše o infantilní žvatlání) vážně ? Vždyť takový nedůvěryhodný " partner" se vážně ani brát nedá...

Uvědomte si prosím, že Kraďákov NAVENEK jsou z dosti velké míry : Nečas, Kalousek, Bendl, Vondra, Schwarzenberg, Kubice...Klaus, Jakl, Hájek
Kapito ?
25. 09. 2012 | 10:08

jozef napsal(a):

To Schlimbach
HAdam uz pred dvoma rokmi som tu uviedol svoje presvedcenie,ze Vss,presnejsie Vasmu velmi podobny system organizovania veci ludskych je nevyhnutny na celoeuropskej a celosvetovej urovni.Vas system v statiku v centre Europy je podla mna,zial,utopia.

Dlhe roky som presvedceny,ze celoeuropske zjednotenie je v zivotnom zaujme tejto civilizacie,prave tak,ako v zaujme prezitia ludstva v najbizsich dekadach je rychle zjednocovanie celosvetove.

Zatial vsak existuje NWO,machiavellisticka siet sieti aliancie zlatotelacich otrokarov/upirov/ a moslimskych feudalov.

Mozno vsak smelo hovorit,ze NWO aktualne prechadza do stadia klinickej smrti.
Ilustracny priklad z dennika NWO /Sme/ :
JUraj Karpis,analytik INESS,oblubeny to autor dlhodobo prowashingtonskych a protieuropskych medii, vo vcerajsom clanku/VDAKA, BEN/ o Bernankeho ohlasenej tretej serii kvantitativneho uvolnovania,nazvanej "nekonecna",pise:
Napriek tomu,ze penazna zasoba narastla od r.2008 o 80%,americke akcie su na dosah historickych maxim a ceny energie v oblakoch...Prerozdeli sa toto existujuce.Od nezamestnanych,ktori krvacaju na benzinke,k bohatym,ktori vlastnia vacsinu akcii...
Ze tento pomyleny Janosik zabija rabovanim sporitelov buducu produkcnu schopnost ekonomiky,neprekaza nikomu.Ved ako povedal Keynes,z dlhodobeho hladiska sme vsetci mrtvi".

Zufalstvo uz nie je skryvane,zufalstvo uz ventiluju aj doteraz poslusni medialni otroci banksterov.
Bangstersky NWO proste prehadza do stadia klinickej smrti.
Bude velkym umenim jeho zanik,naly pad, zvladnut bez velkych masakier na tejto grecko-rimskej civilizacii.

Vas system je preto skvela vec,disponibilna vseludska alternativa.
25. 09. 2012 | 10:09

český maloměšťák napsal(a):

re : ....Nechápu, jak může věrchuška takovéto země chtít vyvážet svá moudra....
25. 09. 2012 | 10:10

Maximus napsal(a):

český maloměšťák

Nechci se s vámi pouštět do diskuze na toto téma. Nemám nic proti homosexuálům, pokud se nedomáhají toho co bylo už po staletí výsadním právem heterosexuálů. Navíc i jedna z mých dcer v tom jede. Obdivují a mám rád třeba Martinu Navrátilovou a jiné podobné lidi. V tom to ale není. Nějak nemuhu strávit, že by malého chlapce měli vychovávat dva chlapi a ještě by mohl chlapeček spát s nimi v ložnici. Hnusná představa. Diskuzi na toto téma nechám odborníkům.
Mějte se!
25. 09. 2012 | 10:14

Sláma napsal(a):

Xury napsal pěknou blbost: "Čína dominovala v Tibetu jen zhruba 100 let (od přelomu 18. a 19. století), takže není žádný historický důvod, pro který by měl být Tibet součástí Číny."
To je patentní nesmysl. Především na historické důvody se vám každý vykašle, neboť je ve světě mnoho států, které vznikly v rozporu s historickými důvody. Příkladem je Kosovo, které je historickou kolébkou srbského státu a také slovanské liturgie - tam se uchýlili žáci sv. Metoděje, když byli vyhnáni z Velké Moravy a z tamních klášterů byla slovanská liturgie šířena do dalších slovanských zemí. Přesto byli tamní slované, tedy Srbové, Makedonci atd. vyhnáni za aktivní asisttence vojsk "našeho" NATO a vznikl nový státní útvar z lidí, kteří před sto lety tvoři zlomek obyvatelstva.
Dalším příkladem jsou spojené státy, které agresí vůči svému sousedu Mexiku v letech 1846-48 a následující vnucenou smlouvou v Guadalupe Hidalgo získaly území současných amerických států Kalifornie, Nevada, Utah, Arizona, Colorado, Wyoming, Oklahoma a Nové Mexiko. A to již nemluvě o anexi Havaje, Portorika, atd.
Přesto, podle vašich vlastních slov, jsou dnes všichni hrdími občany Spojených států.
Vidíte sám, jak si protiřečíte.
25. 09. 2012 | 10:15

Sláma napsal(a):

Upřímně řečeno nerozumím těm zkazkám, že by dva či čtyři největší státy plně Unii ovládly. V současném systému hlasování má Česká republika 12 hlasů, tedy váhu 3,5%, zatímco podíl obyvatelstva je jen 2,1%, takže malé státy jsou zvýhodněny. Na druhou stranu Německo, které má podíl obyvatelstva 16,5% má váhu jen 8,4%.
Pro schválení návrhu Komise je třeba, aby hlasovala více než polovina států (pro jiné návrhy 67%) a zároveň alespoň 74% hlasů a, pokud o to některý členský stát požádá, aby hlasy reprezentovaly alespoň 62% populace.
To se mi zdá jako dostatečná pojistka, aby malé státy nebyly převálcovány těmi čtyřmi největšími.
Všechno to je o diplomacii, ve které ovšem Česká republika nevyniká. Tedy jinak řečeno, kdyby Českou republiku nereprezentovali lidé poněkud slabých schopností a mdlého intelektu, asi by mohla Česká republika ledasčeho dosáhnout.
25. 09. 2012 | 10:26

Sláma napsal(a):

Názorně mohu ukázat, jak jsou názory na způsob rozhodování v EU nesprávné. Například, kdyby se stal zázrak a hlasovalo spolu 5 největších státu EU, tedy Velká Británie, Francie, Španělsko a Itálie, nesplnily by samozřejmě ani jedno kritérium, tedy by jim chyběl hlas dalších 9 zemí a měly by jen 143 hlasů proti 202 hlasům malých států. Dokonce, kdybychom přidali další velké státy Polsko a Rumunsko, stále by měli málo hlasů. Ani, kdyby se přidaly další velké státy Belgie a Česká republika, stále by to nestačilo ani na hlasy. Takže ani 9 největších států EU by nemělo více hlasů, než zbylé malé státy.
Pokud jde o právo veta, považuji za správné, že takové není. Protože to byla věc, na kterou dojel svého času největší a nejmocnější stát Evropy - Polsko-litevská unie.
25. 09. 2012 | 10:35

Sláma napsal(a):

Oprava - omylem jsem zapomněl napsat Německo, které jsem samozřejmě do hlasů počítal.
25. 09. 2012 | 10:36

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "Příjmová nerovnoměrnost je Česku velmi nízká - podle EU jsme byli 5. v Evropě v roce 2010"
To ovšem Xury nekoresponduje se stavem našich ulic. Jeden známý z Německa byl překvapen, kolik tu jezdí luxusních aut. A má pravdu, v Německu jich tolik není. Oni to mají totiž ti voliči TOP09 a ODS dobře zařízené - ty peníze mají nezdaněné z různých rozkrádaček a leváren, takže se jejich skutečné příjmy do statistik prostě nedostanou.
Jiná je situace běžných občanů, kteří ani nejsou napojeni na cecíky penězovodů, ani nemou okrádat své bližní krácením daní. Normální lidé žijí od výplaty k výplatě, když poplatí všechny poplatky státu a polostátním oligopolům tak jim už moc na živobytí nezbyde.
25. 09. 2012 | 10:45

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "Příjmová nerovnoměrnost je Česku velmi nízká - podle EU jsme byli 5. v Evropě v roce 2010"
To ovšem Xury nekoresponduje se stavem našich ulic. Jeden známý z Německa byl překvapen, kolik tu jezdí luxusních aut. A má pravdu, v Německu jich tolik není. Oni to mají totiž ti voliči TOP09 a ODS dobře zařízené - ty peníze mají nezdaněné z různých rozkrádaček a leváren, takže se jejich skutečné příjmy do statistik prostě nedostanou.
Jiná je situace běžných občanů, kteří ani nejsou napojeni na cecíky penězovodů, ani nemou okrádat své bližní krácením daní. Normální lidé žijí od výplaty k výplatě, když poplatí všechny poplatky státu a polostátním oligopolům tak jim už moc na živobytí nezbyde.
25. 09. 2012 | 10:45

Sláma napsal(a):

Jak příklad jak to chodí dám třeba ono známého chlípníka MUDr. Jaroslava Bartáka. Podle jeho vlastních slov jezdil na služební cesty, které byly ve skutečnosti rekreací a platil si za to prostitutky maskované jako asistentky. Tedy daňový únik velkého rozsahu. A co na to příslušný finanční úřad a policie? Pokud vím, zatím nic.
Navíc vše hrazeno z peněz získaných ze zdravotního pojištění, peněz, které by měly být použity na zvelebování příslušného zdravotnického zařízení, tedy polikliniky Modřany. Co na to říká pan náměstek ministra zdravotnictví ing. Petr Nosek? Zatím jsem nic od něho neslyšel. Asi to je běžná praxe.
25. 09. 2012 | 10:54

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
"Podle mne ovšem nic nebrání tomu, aby byl člověk hrdým Čechem a zároveň hrdým Evropanem. " - souhlasím, že vám v tom nic nebrání, ale to ani zdaleka neznamená, že to bude fungovat u podstatné většiny všech obyvatel to za prvé a za druhé, že až nějaký Němec (Francouz, Ital ..) v čele udělá něco, co se obyvatelům jiné národnosti nebude líbit, tak že nevytáhnou to, že je té dané národnosti a rozjede se opět kolotoč národnostní nenávisti. Kriste pane vždyť to bylo vidět nedávno v Řecku nebo ve Francii.

Co se Tibetu týče, tak tím co jste napsal de facto říkáte, že pokud nějaký stát dobude určité území silou (a je dostatečně významný), tak mu vlastně právem náleží.
Mimochodem já jsem neříkal, že někdo bere historické hledisko v potaz, ale často to tady zaznívá v diskuzích i vy jím argumentujete v případě Kosova a četl jsem podobné u Abcházie a Jižní Osetie. V mezinárodní politice momentálně převažuje Realpolitik.
A co se těch amerických států týče, tak je otázka, kolik tam tehdy žilo usedlíků evropského původu a zda se identifikovali s Mexikem.

Co se příjmové nerovnosti týče, tak jde o údaje poskytované Eurostatem. Pokud se orientujete podle aut na silnici, tak je nejvyšší čas si něco nastudovat o statitických metodách.
25. 09. 2012 | 11:26

Xury napsal(a):

Pro Maxima:
já s vámi nemíním diskutovat na téma spiknutí iluminátů nebo kohokoliv jiného, protože to je naprosto neproduktivní.Vy jste prostě o tom přesvědčen a nebudete poslouchat žádné argumenty. Někdo holt přísahá na ilumináty, jiný na zednáře, třetí na Mossad nebo CIA. A ti nejchytřejší na zelené Marťany s tykadlama :-)))
25. 09. 2012 | 11:30

Sláma napsal(a):

Xury:
Pokud se pamatuji, proběhlo o vstupu do EU v této zemi referendum. Tehdy byla většina lidí proevropsky zaměřená. Dnes se většina lidí staví proti Evropské unii. Ale proč? Protože už několik let se v našich médiích vede proti Evropské unii kampaň, ve které se lže a manipuluje.
Musíme si dát klasickou otázku: cui bono, tedy kdo z toho může mít prospěch. Odpověď je docela snadná:
1)Země, pro které je Evropská unie nebezpečným konkurentem, tedy USA a Rusko
2)Místní oligarchie, které by vyhovovalo postavení České republiky jako despocie orientálního typu
3)Samolibí staříci s narcistními sklony
25. 09. 2012 | 11:35

Xury napsal(a):

Pro českého maloměšťáka:
já jsem netvrdil, že tibetský stát byl v minulosti nějakým civilizačním skvostem, na druhé straně bychom našli nepochybně řadu příkladů i z větší blízkosti, o kterých by se dalo říct totéž.

Co se ČNB týče, tak se nedomnívám, že by v současné době měla jakkoliv reagovat. Pokud jde o krádeže veřejných peněz tak jste tiše zamlčel podíl i z druhé poloviny politického spektra, která aktuálně ovládá nemalou část těchto peněz na úrovni samospráv a také v křeslech státních a polostátních firem. Pokud jde o můj postoj v této věci, tak jsem tu už psal mnohokrát, že korupci považuji za velmi vážný problém dneška.
25. 09. 2012 | 11:37

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
ad 1)vyhoďte si z hlavy ten nesmysl, že velký celek automaticky znamená úspěšný konkurent. Nehledě na to, že pro USA je Evropa logickým spojencem (ne-li jediným), což si ve Washingtonu uvědomovali zpravidla více než v Evropě. Ty bláboly, které tu občas dává hovorka11 doufám neberete vážně.
ad 2) určitě jsou tu lidé, kterým by vyhovovali spíše příšeří, ale na druhé straně je tu řada obdobně mocných, kterým ty krádeže vadí.
ad 3) nebuďte směšný

Odpor proti EU nenarůstá díky kampani, ale díky tomu, že je vidět jednak určitá bezradnost nad problémy, které vznikly chybami politické reprezentace - eurozóna. A také na některými nesmysly dirigovanými Bruselem - podpora OZE, biopaliva, žárovky a podobně.
25. 09. 2012 | 11:44

Sláma napsal(a):

Xury mi vkládá slova, která jsem nikdy nenapsal. Jen jsem argumentoval tím, jak si protiřečíte. Na jednu stranu argumentujete tím, že pokud byl Tibet od roku 1721 součástí Číny (a před tím za dynastie Jüan (Yuan)byl součástí společného státu), že to nedává dostatečný historický základ pro to, aby byl považován za součást Číny. Na druhou stranu argumentujete počtem evropského obyvatelstva u 40 % tehdejšího území Mexika, které bylo v roce 1848 připojeno k USA.
Poněkud trapná argumentace, nemyslíte? Kolik asi bylo evropského obyvatelstva v Tibetu?
25. 09. 2012 | 11:44

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
já jsem reagoval na vaše tvrzení, že je Čína de facto federace tím, že se Tibet nepovažuje za součást Číny a že byl násilně přičleněn. Prostě Čína není federace navíc je to přinejmenším autoritativní režim, takže přizpůsobovat EU jejímu obrazu to bych opravdu nerad.

V případě jižních států USA jde o to kolik obyvatel se ztotožňovalo s Mexikem. Vzhledem k tomu, že Texas v té době tvořil samostatnou republiku, která s Mexikem vedla válku, tak bych si tipnul, že tam asi moc vášnivých Mexičanů nebylo, že?
Kromě toho je to 160 let, takže tehdejší obyvatelstvo bylo významně naředěno dalšími imigranty. Pokud budou do Tibetu proudit etničtí Číňané současným tempem, je dost možné, že za pár desetiletí budou původní Tibeťané tvořit malou menšinu obyvatel a Tibet bude zcela loajální region Číny.
25. 09. 2012 | 12:44

Sláma napsal(a):

To Xury:
Docela kličkujete a překrucujete, což je u modrásku normální, takže to beru. Nikdy jsem nepsal, že by měla být Čína náš vzor. Jen jsem psal, že federativní uspořádání je naprosto běžná věc a z podstaty věci je typická pro velké ekonomiky. Dále jsem argumentoval, že si výrazně protiřečíte a srovnáváte nesrovnatelné. Na jednu stranu se odvoláváte na jakési historické právo a na druhou stranu argumentujete, že anexe části území Mexika byla naprosto v pořádku, protože tam žilo hodně evropského obyvatelstva. Na jednu stranu popíráte historické právo Srbů na Kosova, ale argumentujete tímto právem v případě Tibetu, Abcházie nebo Osetie.
Pokud jsem psal o tom, že Čína je také svým způsobem federace, neměl jsem rozhodně na mysli zaostalý, polofeudální Tibet, nýbrž dynamický, značně autonomní Hong Kong, Macao a Šanghaj. A samozřejmě celou řadou vysoce autonomních území na severu země.
25. 09. 2012 | 13:52

Sláma napsal(a):

To Xury:
Docela kličkujete a překrucujete, což je u modrásku normální, takže to beru. Nikdy jsem nepsal, že by měla být Čína náš vzor. Jen jsem psal, že federativní uspořádání je naprosto běžná věc a z podstaty věci je typická pro velké ekonomiky. Dále jsem argumentoval, že si výrazně protiřečíte a srovnáváte nesrovnatelné. Na jednu stranu se odvoláváte na jakési historické právo a na druhou stranu argumentujete, že anexe části území Mexika byla naprosto v pořádku, protože tam žilo hodně evropského obyvatelstva. Na jednu stranu popíráte historické právo Srbů na Kosova, ale argumentujete tímto právem v případě Tibetu, Abcházie nebo Osetie.
Pokud jsem psal o tom, že Čína je také svým způsobem federace, neměl jsem rozhodně na mysli zaostalý, polofeudální Tibet, nýbrž dynamický, značně autonomní Hong Kong, Macao a Šanghaj. A samozřejmě celou řadou vysoce autonomních území na severu země.
25. 09. 2012 | 13:52

Sláma napsal(a):

To Xury:
Vaše argumenty jsou čím dál tím více zoufalejší. Čekám, že mě za chvilku začnete olepovat různými přívlastky.
Argumentujete státem Texas. Ale o tom jsem já nepsal. To jste si jen, po vzoru Kalouska, vymyslel takovou kouřovou clonu. Texas byl anektován dříve, ačkoliv tam byl také vývoj typický. Několik tisíc amerických kolonistů tam udělalo povstání proti mezinárodně uznané vládě a pak si na pomoc zavolalo americkou armádu, pak si Texas vytvořil samostatný stát, který se posléze připojil k USA (mnohem většího počtu místních obyvatel se nikdo neptal, protože byli barevní.
Scénář, který se znovu realizuje v Kosovu - nejprve povstání proti mezinárodně uznávané vládě, pak intervence, pak nezávislý stát. A za pár let Kosovaři přijdou na to, že jsou vlastně Albánci a spojí se se státem Albánie. Jak prosté ...
Jen tak maně si vzpomenu na Indrovu dělnicko-rolnickou vládu ...
25. 09. 2012 | 14:00

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "vyhoďte si z hlavy ten nesmysl, že velký celek automaticky znamená úspěšný konkurent."
Ale samozřejmě, Xury, že větší celek znamená automaticky úspěšný konkurent. To přece ví každé malé dítě, tak proč to neví Xury?
Větší celek znamená větší trh a větší trh znamená větší úspěch. Větší celek také může lépe koncentrovat síly a také lépe chránit své zájmy.
Staří Římané říkali: divide et impera, tedy rozděluj a panuj a ono to platí pořád. Malé státy, pokud zůstanou samy, se nikdy nemohou prosadit.
25. 09. 2012 | 14:05

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "pro USA je Evropa logickým spojencem".
Ano, ale jen když se to Američanům hodí. Rozhodně by se jim nehodila spojená, politicky, vojensky i ekonomicky silná Evropa.
Mně je samozřejmě znám nekriticky obdivný vztah části vedení ODS vůči USA, který tam podporuje hlavně Alexander Vondra, o jehož výjimečných vztazích s USA si posílají diplomaté depeše. Přesto nesdílím názor, že by měla být Česká republika jakousi nepotopitelnou letadlovou lodí USA. Na to už mají Velkou Británii.
25. 09. 2012 | 14:09

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
upřímě řečeno mám pocit, že se ta diskutze ubírá o dost jinam než na počátku, když jsme řešili zda je rozumné dělt z EU federaci nebo ne. Mimochodem jste nebyl schopen vyvrátit žádný můj argument.
Co se Texasu týče, tak plácáte nesmysly. Jednak se obávám, že nejste schopen doložit počet nepůvodních obyvatel Texasu v té době. Jinými slovy, zda náhodou těch několik tisíc povstalců nepředstavovalo rozhodný podíl na obyvatelstvu. Dále povstání proti mezinárodně uznávané vládě má být argument? Jen se zesměšňujete. To totiž bylo téměř každé povstání. Jen se lišily svou úspěšností. Konečně i SNP bylo povstáním proti mezinárodně uznávané vládě.

A co se Kosova týče, tak jen poznámku, protože toto téma nechci rozvíjet. Podíl Albánců k Srbům byl na konci 80.let cca 6:1, takže by se jejich povstání dalo brát jako boj za národní sebeurčení, který určitě v řadě jiných zemí uznáváte.
25. 09. 2012 | 14:16

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
upřímě řečeno celé poválečné období toho využívala hlavně Evropa (viz gaullismus). Není jediný důvod, aby nepodporovali sjednocenou Evropu, protože by to umožňovalo lepší koordinaci mezinárodní politiky. Jiná věc je, že se evropští politici nejsou schopni shodnout na jednotném postupu. Což mimochodem také trvá už od WWII.
Představa, že v USA stojí o to udělat z Česka nepotopitelnou letadlovou loď je tak naivní, že ji ani nemá cenu komentovat.
25. 09. 2012 | 14:20

Sláma napsal(a):

To Xury: pokud vím, tak jste sem argument Kosovem zavedl vy. Uvedl jste: "Podíl Albánců k Srbům byl na konci 80.let cca 6:1, takže by se jejich povstání dalo brát jako boj za národní sebeurčení, který určitě v řadě jiných zemí uznáváte."
Ne, ten v takovéto podobě rozhodně neuznávám. Prostřednictvím mezinárodní intervence etnicky vyčistit území a pak si tam udělat stát v rozporu s mezinárodním právem, to rozhodně neuznávám.
To může jen tvrdé jádro ODS, které, jak známo, uznává jen ty zákony, které se jim zrovna hodí.
25. 09. 2012 | 14:27

Sláma napsal(a):

To Xury: celý příklad anexe mexického území jsem udával jen jako příklad toho, že stoupenci ODS argumentují podle toho, jak se jim to hodí.
Texas se stal součástí Spojených států více než 100 let poté, kdy se stal Tibet součástí Číny. Takže váš argument historickými nároky je zcela falešný.
Kromě toho, hlavním důvodem odtržení Texasu od Mexika bylo to, že mexická vláda v roce 1930 zakázala otroctví, což samozřejmě vadilo americkým osadníkům, kteří jediní měli otroky. Podle odhadů britského velvyslance bylo v roce 1836 v Texasu 5000 černých otroků.
25. 09. 2012 | 14:35

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "Mimochodem jste nebyl schopen vyvrátit žádný můj argument."
Nevím, který argument máte na mysli, moc jich nebylo. Například jste napsal: "V současné době je nejvyšší exekutivou EU EK, která je ovšem nevolená, byť členy schvaluje EP"
Na to jsem vám odpověděl, že to je normální, ani v České republice, ani v jiných zemích nejsou členové vlády voleni. Vy jste kontroval, že americký prezident je volen. To je ovšem dost slabý argument, Xury, nemyslíte?
Když se vrátíme k tomu americkému prezidentu, nesmíme zapomenout, že v Americe je prezidentský systém a nelze dávat rovnítko mezi amerického prezidenta a evropského ministerského předsedu. Ve skutečnosti má americký prezident pravomoci jako britská královna a britský ministerský předseda dohromady a ještě něco k tomu.
Rozhodně to není argument pro váš názor, že evropská unie není demokratická. Spíše opačně, že americký systém je málo demokratický, protože tam není dostatečná dělba moci.
25. 09. 2012 | 14:43

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
je vidět, že jste zcela mimo. Kosovo jste do naší debaty zanesl vy v čase 14:00 račte se laskavě přesvědčit. Ale jak jsem psal nemíním se o Kosovu bavit, protože by to nikam nevedlo.

Co se týče toho většího celku. Pletete si pojmy s dojmy. Čína nebo i Indie byly podstatně větší než Evropa (tedy její západní část) po celou historii, ale přesto zhruba od 17. století začaly prudce zaostávat, i když by měly - podle vás, prosperovat více. Ono to totiž není tak jednoduché, jak si naivně představujete. Na zeměkouli existuje celá řada velkých zemí a věšinou nejsou nejúspěšnější.

Co se Texasu týče,tak srovnáváte nesrovnatelné. Tibet jako samostatný stát vznikl více než 1000 let před čínskou nadvládou v 18. století. Navíc od poloviny 19. století byl fakticky nezávislý na Číně. Takže skutečná dominance Číny trvala jen 100 let, což je v dějinách Tibetu krátké období. Podobnou logikou bychom mohli říci, že Rakousko má právo nás anektovat, protože jsme 300 let byli pod jeho nadvládou. Na tomto podkladě jsem argumentoval právem Tibetu na samostatnost.
Texas nebo obecně jižní státy USA dobylo Španělsko v rámci americké expanze. Toto území tvořící část nově se etablujícího Mexika nemělo žádnou předcházející historii a jen řídké osídlení. To, že došlo k jeho odtržení a přičlenění k USA se nijak nevymykalo tehdejším mezinárodně politickým jevům - viz např. situace ve střední Evropě nabo na francouzsko-německém pomezí.

A ještě poznámku. Nechte si své trapné politické útoky. Já si velmi dobře pamatuji na rudé úpravy dějin, tak tady nedělejte z levice anděla.
25. 09. 2012 | 15:15

Sláma napsal(a):

Vrátím se ještě k tomu právu na sebeurčení národů. Samozřejmě v pojetí ODS to znamená, že toto právo mají naši kamarádi, zatímco neši nekamarádi takové právo nemají. Takže naši kamarádi Kosovaři toto právo mají, zatímco naši nekamarádi Palestinci toto právo nemají, ačkoliv jsou všichni muslimové. Naši kamarádi Čečenci právo mají, zatímco naši nekamarádi Abcházci právo nemají, ačkoliv jsou všichni muslimové. Když naši kamarádi Čečenci při vyhánění našich kamarádů Gruzínců od našich nekamarádů Abcházců uříznou pár hlav, tak to jde na vrub našim nekamarádům Rusům. Takto si ODS představuje právo na sebeurčení.

Rád bych při této příležitosti Xurymu připomněl, že právo na sebeurčení nikdy neznamenalo právo na vytvoření vlastního státu, natož na vyhnání původního obyvatelstva. Prezident Wilson do poslední chvíle navrhoval pro Čechy, Slováky a Rusíny jen autonomii, nikoliv odtržení od Rakouska-Uherska. Jen se to prostě trochu zvrtlo ...
25. 09. 2012 | 15:17

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
"Rozhodně to není argument pro váš názor, že evropská unie není demokratická. Spíše opačně, že americký systém je málo demokratický, protože tam není dostatečná dělba moci. " - doporučuji přečíst blog pana Cepla.

Také bych ocenil nějaký důkaz, že americký prezident má tolik pravomocí jako britská královna a premiér dohromady.
25. 09. 2012 | 15:18

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
"Samozřejmě v pojetí ODS to znamená, že toto právo mají naši kamarádi, zatímco neši nekamarádi takové právo nemají." - úplně stejně to používá levice, tak se uklidněte.
Palestinci jsou čistě účelově vytvořená "národnost". A nemá smysl je rozebírat, protože se dostaneme do nekonečné debaty vedoucí k hádce na téma "kdo dal dřív sousedovi facku".
Podpora separatismu nebo národněosvobozeneckého boje (to podle tomu, jak se zrovna hodilo to nazvat) byla vždycky silně ovlivněna tím, jaké měl hodnotící (mám na mysli představitele zemí) problémy s menšinami na svém území.

Jinak co se práva na sebeurčení týká tak v Mezinárodním paktu o občanských a politických právech a v Mezinárodním paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech přijatých dne 16. 12. 1966. se praví, že “Všechny národy mají právo na sebeurčení. Na základě tohoto práva svobodně rozhodují o svém politickém statutu a svobodně utvářejí svůj hospodářský, sociální a kulturní rozvoj”.

S právem na sebeurčení jsou spjata tato konkrétní práva:
1) právo na nezávislost, tj. právo na odmítnutí nadřízenosti jiné vnější moci,
2) právo na odštěpení části území a tamního obyvatelstva od existujícího státu (tj. secesí) a konstituováním v nezávislý stát,
3) právo na vlastní vládu, tj. právo určit si politické zřízení.
25. 09. 2012 | 15:32

Sláma napsal(a):

A! Už to začalo. Xurymu došly argumenty, začal nálepkovat. Ovšem nechápu, Xury, co bych měl mít společného s rudými úpravami dějin. Jednak nejsem příznivcem levice, a už vůbec ne komunistů, jednak jsem moc mladý na to, abych s tím mohl mít něco společného.

Nevím, pro do naši debaty zatahujete 17. století. Bavíme se o globalizovaném světě, kde samozřejmě malé země nemají šanci vůbec na nic. To je prostě realita. Stačí se podívat na přehled největších ekonomik světa.

S tím Tibetem samozřejmě vůbec nemáte pravdu. Prostě je vidět, jak měříte dvojím metrem, podle toho, jak se vám to hodí. Napsal jste o anexi mexického území: "To, že došlo k jeho odtržení a přičlenění k USA se nijak nevymykalo tehdejším mezinárodně politickým jevům". Ano, a anexe území bývalého Tibetu (v té době rozpadlého na malé feudální státečky) v roce 1721 Čínou se také vůbec nevymykala tehdejším mezinárodně politickým jevům."
O anektované části Mexika jste napsal: "Toto území tvořící část nově se etablujícího Mexika nemělo žádnou předcházející historii". Nějak zapomínáte, že Mexiko mělo za sebou poněkud delší historii, než měly Spojené státy. Mexičané měli státní útvary dávno před tím, než je měli Tibeťané a stejně jako v Tibetu tam tyto státní útvary zanikaly a zase vznikaly. Ani Mexiko, ani Tibet nemělo historii trvalých státních útvarů.

S tím Kosovem se omlouvám, opravdu jste o něm nezačal první, to jsem se spletl, psal o něm Jozef.
25. 09. 2012 | 15:39

Sláma napsal(a):

Bravo, Xury, argumentujete skutečně skvěle, napsal jste: "Palestinci jsou čistě účelově vytvořená "národnost".
A jak jste na to přišel? Existuje celá řada rezolucí Valného shromáždění OSN, která tvrdí opak.
Kdo rozhoduje o tom, která národnost je ta správná a která ne? Pan velký Profesor?
25. 09. 2012 | 15:47

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
jako první jste začal nálepkovat vy v čase: 13:52 a následně v 14:35. Zaměťte si laskavě před vlastním prahem.
Jinak příznivcem levice jste to dokazujete prakticky pod každým blogem, kde diskutujete.
" Bavíme se o globalizovaném světě, kde samozřejmě malé země nemají šanci vůbec na nic. To je prostě realita. Stačí se podívat na přehled největších ekonomik světa." - to záleží na tom, co přesně chcete ovlivňovat. Já bych si např. vybral k životu raději Švýcarsko nebo Norsko než řekněme Francii nebo Brazílii, které jsou řádově větší.
Ještě naposled k Tibetu. nikde jsem nepsal, že by obsazení Tibetu v roce v 18. století nějak vybočovalo z tehdejších mezinárodních praktik. Ovšem anexe v roce 1950 byla něco jiného. Podle mne v tuto dobu už bylo toto jednání nepřijatelné.

Co se Mexika týče, tak o jeho dějinách vím patrně více než vy. Ovšem v 19. století už uplynulo více než 300 let od pádu posledního samostatného státního útvaru na jeho území. Nehledě na to, že na odtržených územích nikdy žádný státní útvat neexistoval. Kolonii Nové Španělsko pochopitelně nepovažuji za samostatný státní útvar. Jinak O tom, že by Mexičané měli státní útvary dříve než Tibeťané se dá s úspěchem pochybovat.
25. 09. 2012 | 16:02

Sláma napsal(a):

Xury, jistě víte, že vámi jmenované úmluvy, dnes už překonané, jsou v rozporu s Chartou OSN a se závěrečným protokolem Helsinské konference.
Znovu připomínám, jak vy modrásci měříte dvojím metrem. Kdo se vám nehodí, ten není "národnost".
Akorát, že ve vámi citovaných dokumentech, stejně jako v rezoluci OSN se nemluví o národnostech, ale používá se slovo "people", které má širší význam, než národnost na etnickém principu.

Ale vraťme se k podstatě diskuze. Vámi udávané důvody, proč by Evropa neměla být federální se ukázaly být falešné. Máte nějaké jiné?
25. 09. 2012 | 16:02

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
to že Palestince jakožto samostatnou národnost si vymysleli Arabové, aby mohli účelově rozehrát hru na národní sebeurčení je všeobecně známá věc. Překvapuje mě, že jste to dosud nevěděl. Pro informaci vám se dám vyjádření Zahíra Músejna, člena výkonného výboru OOP, pro holandské noviny v r. 1977 :
"Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního 'palestinského národa'.
Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem."
25. 09. 2012 | 16:06

Sláma napsal(a):

Xury konečně napsal to typicky modráskovské: "Jinak příznivcem levice jste to dokazujete prakticky pod každým blogem, kde diskutujete." Jinak řečeno, kdo s námi nesouhlasí, je levičák, socialista či komunista?
Můžete nějakým konkrétním výrokem, jiným, než mojí kritikou Klause, Kalouska, Nečase či Vondry prokázat, že bych byl příznivcem levice.
Nebo je u vás každý, kdo je proevropsky orientovaný, automaticky levičákem? Nebo je podle vás v Západní Evropě levicový režim?
Nebo jak to vůbec myslíte?
Já si myslím, že korupce, rozkrádání veřejných peněz a ignorování demokratických principů nejsou znaky pravice, a to, že je kritizuji ze mne levičáka nedělá.
25. 09. 2012 | 16:12

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
žádné mé důvody proti federalizaci EU se neukázaly falešné. Napsal jsem jasně (a v tom zcela souhlasím s Fisherem), že evropské národy netvoří politický evropský národ, proto federace nemůže fungovat. Už jsem to tu psal x-krát. Nelze klást rovnítko mezi USA a federální Evropu a argumentovat tím, že tam to funguje. Žádný Američan neřeší, jestli je prezident z Kalifornie nebo Dakoty, ale u Evropanů to roli hraje, jestli o tom, či onom opatření rozhodne Němec, Francouz nebo Řek. A je úplně jedno, jestli si někdo myslí, že by to pro Evropu bylo výhodnější. Dokonce i kdyby to byla pravda, což je klidně možné, ale psychologicky na to ještě Evropané nedozráli a podle událostí z posledních 5 let ani hned tak nedozrají.
25. 09. 2012 | 16:12

Sláma napsal(a):

Xurymu skutečně došly argumenty. Myslíte si, že existuje Kosovarská národnost?
25. 09. 2012 | 16:14

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
fajn, takže za příznivce jakého politického směru se považujete? A neztrapňujte se výroky typu: ani levice ani pravice. Už jen to vaše nálepkování (modrásek, příznivec ODS atd) dokazuje, že to není pravda.
Zkuste naopak doložit, že nejste levičák.
25. 09. 2012 | 16:15

Xury napsal(a):

"kosovarská národnost" - 8-0
co jste tím chtěl říci?
25. 09. 2012 | 16:16

Sláma napsal(a):

To Xury: zase pouštíte kouřovou clonu. Už z definice federace nepředpokládá předchozí existenci "politického národu". Naopak, federace je forma uspořádání, která slouží tomu, aby více národů společně dosáhlo svých cílů.
Opravdu si myslíte, že 13 amerických kolonií, když vytvořily Spojené státy, byly "politickým národem"? A nebylo tomu právě naopak, že teprve společné dějiny a společné prosazování zájmů z nich ten národ učinily? Nezapomněl jste nějak na válku Jihu proti Severu, která byla prvním moderním konfliktem, který v praxi poprvé vyzkoušel totální válku a koncentrační tábory a stál 625 tis. mrtvých a 411 tis. zraněných?

Nějaké jiné argumenty nemáte?
25. 09. 2012 | 16:23

Sláma napsal(a):

To Xury: sám sebe charakterizuji jako liberálního demokrata.
Nepovažuji ani ODS, ani TOP09 za reálné pravicové strany. TOP09 je osobním projektem pana Kalouska, který za slib prolomení restituční hranice podpořil staříčký Feudál v roli maskota, a ke kterému se připojil lidský odpad od lidovců i ODS. A ODS je účelové sdružení tunelářů.

Ještě k té kosovarské národnosti. Albánci, jak známo, svůj stát mají a nic jim nebránilo vrátit se tam zpět. Proto, aby mohlo být anektováno Kosovo, byla zkonstruována kosovarská národnost.
Palestinci svůj stát nemají, ačkoliv podle vás nejsou národností a měli by se přestěhovat do některého ze sousedních států.
25. 09. 2012 | 16:29

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
je vidět, že nechcete chápat.Srovnávat 13 amerických de facto čerstvě vzniklých států s tisíciletou historií evropských národů zatíženou mnoha a mnoha reminiscencemi je doklad naprosté zaslepenosti.
Kde jste přišel na to, že federace umožňuje více národům dosáhnout společně svých cílů. Můžete uvést jeden příklad vícenárodnostní úspěšné federace?
A co s tím má společného občanská válka v USA? Jak ta má podpořit vaše tvrzení?
25. 09. 2012 | 16:30

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
budu končit, tak jen stručně. Kosovarská národnost je nepochybně umělá. Jde samozřejmě o Albánce a kdyby byla mezinárodní situace příznivější patrně by se s Albánií spojili. Kosovo je bohužel produktem naivní představy o šíření demokracie, obav z nekontrolovatelného šíření Albánců po Evropě, snahy o omezení vlivy Ruska na Balkáně a patrně řady dalších.

Palestinci nemají svůj stát, protože jej obětovali boji za zničení Izraele.

Nedoložil jste, že nejste levičák. Vaše hodnocení pravicových stran je silně pod vaší intelektuální úroveň. Alespoň doufám.
25. 09. 2012 | 16:37

resl napsal(a):

Státy vznikají tak, že když je málo míst ve vládě, případně politik prohraje volby, začne se ohánět národovectvím a později žádat u vytvoření nového státu, kde je mu za "statečnost" přiděleno vůdcovské místo. Prostě si stát rozdělí na dva.
25. 09. 2012 | 18:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy