Nesnesitelná lehkost měnění Ústavy

04. 09. 2009 | 08:01
Přečteno 3620 krát
V některých šlechtických rodech se, milí čtenáři, dědí „přes koleno“: děd odkazuje vnukovi, do jehož plnoletosti dědictví spravuje jeho otec. Tak se zajistí, že majetkem nakládá sice ten v nejproduktivnějším věku (otec) , ale jen v úloze správce, z níž jednou bude skládat účty. Je tak nucen se chovat odpovědně k rodinné tradici a majetku.

V rámci státu nemáme nic cennějšího než je Ústava: ta činí náš stát, čím je. Přesto se ukazuje, že ji raději účelově a jednorázově změníme, jen aby peníze investované do volební kampaně nepřišly nazmar. A ještě to bez uzardění vydáváme za veřejný zájem a důvod k takové změně. To mi připomíná rčení o rozdílu mezi pannou a děvkou: panna, když se stydí, tak se červená, kdežto děvka, když se začervená, tak se za to stydí. Pokud někoho napadlo, že se teď zeptám, do které kategorie patří naše politika, tak mě to napadlo taky.

Nesnesitelná lehkost, s níž někteří poslanci jsou ochotni Ústavu měnit podle momentálních potřeb, aniž by se obtěžovali využít mechanismů, které Ústava právě pro takové obtížné situace obsahuje (např. trojí demise vlády – když se chce, tak se to dá stihnout velmi rychle) mi v kombinaci s výše popsaným děděním přes koleno připomnělo, že existuje řešení našeho problému. Ve Švédsku mají ústavní pravidlo, podle něhož změnu ústavy musejí schválit dvě sněmovny po sobě: ano, dvě sněmovny vzešlé ze dvojích voleb. Smůla je, že kdybychom takový model chtěli mít u nás, potřebujeme k němu změnu Ústavy. Jelikož podstatou takové změny je ale sebeomezení poslanců (viz marné snahy o omezení poslanecké imunity) a není to svázáno s penězi,tak nevím, nevím (resp. vím, vím).

Abychom nekončili tak zádumčivě, vztah voleb (o něž v naší ústavní kauze jde) a peněz je okomentován i v jednom hudebním kánonu z Anglie 17. století. Kopie faksimile se mi dostala do rukou díky dávným britským přátelům, tento jsem otextoval cca před 15 lety a s laskavým svolením nakladatelství Triton vám, milí čtenáři, jej nyní předkládám ku zpěvu. A kdo nezpívá, ten alespoň může porozjímat o textu. Že se v něm výrazně opakuje slovo „svoboda“? Co ode mě můžete očekávat, že?


null
null

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Jsou případy, kdy červenání je požadavek doby.
04. 09. 2009 | 08:32

Mastodont napsal(a):

Výborné, děkuji.
04. 09. 2009 | 08:43

Terry napsal(a):

Na štěstí pro naše politiky (a ke škodě nám, občanům – bohužel jsme to dvacet let dovolovali a dovolujeme stále) se čeští politici nemusí chovat "ale jen v úloze správce, z níž jednou bude skládat účty." a nejsou ničím nuceni "se chovat odpovědně".

A dospěli jsme do stavu, kdy vrcholným představitelem "demokratického" (správněji pseudemokratického) státu může klidně být amorální hulvát a buran (a to je prosím ten NEJLEPŠÍ z ODS - děsím se jeho ligicky horšího nástupce).

Werich: "A jede se dál močálem černým kolem bílých skal."

Pozvánka k volbám:
Prosím, volte nás! Jsme veselé, jsme hravé xxxxx
04. 09. 2009 | 08:54

Neopřemyslovec napsal(a):

Škoda, že jste nebyl takhle uvědomělý v dobách vládnutí pracující inteligence a pracujícího proletariátu. Dnes za totality inteligence (manuálně pracující jsou k ho...) je všechna špína "vaše delo" po Brežněvsku.
04. 09. 2009 | 09:07

ali napsal(a):

Jsou tací, co jim svoboda a demokracie smrdí a volají po starých časech..jenže staré časy byly uzurpující. Jedinou výhodou bylo, že jsme byli mladí a lehkost bytí optimističtější, navzdory bolševikovi. Někdo šplhal po rudé hore a i větší primitiv se sklony práskačství a podlézačství měl funkci "rostlináře". Tak se stávalo, že vám na dveře zabouchalo STB a bylo to jako gestapo. Brrrr...kdo to nezažil, nepochopí, kdo to zapoměl, blbem se stal, kdo to zažil a nezapoměl a přesto volá po tomto režimu, nemůže být nikdo jiný, než privilegovaný práskač sám...
04. 09. 2009 | 09:10

juvel napsal(a):

Pane Svobodo, jako křesťan musíte vědět, že člověka nezachraňuje lpění na zákoně, ale čistota a poctivost pohnutek a cílů, se kterými se se zákonem zachází. Farizeové jsou toho odstrašujícím příkladem.
Ani nepohnutelnost ústavy a lpění na jejím dodržení, ani snadná možnost změnit ji, nezabrání její zneužívání z nečistých, nízkých a sobeckých pohnutek.
To je stále stejný, věčný problém od doby, kdy člověk začal zneužívat své svobodné vůle. Řešení je na individuální úrovni a je uvedeno v Bibli.
04. 09. 2009 | 09:29

Rumcajs napsal(a):

Tady by bylo dobré se ptát, komu vděčíme za tuto situaci. Melčákovi a nebo Paroubkovi, kterej shodil vládu a přitom vlastní nesestavil.
To udělá opravdu jen magor a tak si říkám, že ten Melčák, byť je to socan je vlastně ještě jednooký král.
04. 09. 2009 | 09:55

Admirál napsal(a):

Tady pan Svoboda slovy klasika "blbne na kvadrát".
04. 09. 2009 | 10:09

schlimbach napsal(a):

Rumcajs
aby mohl paroubek sestavit vládu, musel by jej klaus tím pověřit
04. 09. 2009 | 10:29

MerryMan napsal(a):

Pane Kohoute,
zkuste raději napsat článek "nesnesitelná lehkost vzniku a zániku ústavy". Nekladu si nárok na úplnou přesnost ale já jako laik vím o ústavách z let 1918, 1938,1939?,1946,1948?,1960,1973,1990 a 1993. Možná všechny roky nejsou přesné, ale i tak z uvedeného vyplývá, že snad žádná ústava nevydržela déle než 20 let. A to je málo. Je velmi obtížné takové ústavy respektovat.

Podobné je to s názvy státu. Opět by to chtělo někoho s přesnějšími znalostmi, ale alespoň něco: Česko_Slovensko (nebo Česko-Slovenská republika) - původní název, Československo, Protektorát Čechy a Morava, Československá lidově demokratická republika, Československá socialistická republika, (nejsem si jist) Česko-Slovenská federativní republika, Česká a Slovenská federativní republika, Česká republika ....
Ani název myslím nevydržel více než 20 let.
S používanými penězi je to ještě horší.
Váš článek je v rozporu s realitou, pokud nechcete vyjádřit myšlenku, že je u nás snadnější zrušit ústavu a schválit úplně jinou.
Pokud někdo kvalifikovaně opraví/doplní mnou uváděné datumy ústav a názvů státu, případně doplní datumy změn peněz, uvítám to
04. 09. 2009 | 10:37

Rumcajs napsal(a):

schlimbach:

On sestavení vlády nabídl komukoliv, kdo přijde se 101 poslaneckejma podpisama.

Tudíž klidně i Vám.
04. 09. 2009 | 10:38

schlimbach napsal(a):

jistě a je to plně v souladu s ústavou, že ?
04. 09. 2009 | 10:45

Jmeno napsal(a):

Rumcajs: takhle nemuzeme uvazovat.

Zadna vlada si nemuze brat za rukojmi ani nemoznost sestaveni lepsi, ani sve evropske predsednicke angazma.

V opacnem pripade bychom museli rict: Proto, ze je velmi nepravdepodobne sestavit prave ted jinou vladu nebo proto, abychom nenarusili nase drahocenne predsednictvi, musime aktualni vlade leccos tolerovat. To nezni moc dobre, ze?
04. 09. 2009 | 10:51

jarpor napsal(a):

Rumcajs

Zdravím.

No, soudím, že se ukazuje, že ač je právem opozice kdykoliv iniciovat hlasování o důvěře vládě, jak "moudrý" to byl krok na jaře tohoto roku těch, kteří tu vládu sestřelili a jak "věděli" co budou dělat dál...

A jak "moudře" se pak postupovalo ruku v ruce dvou představitelů velkých stran ve "veřejném zájmu" aby republika neutrpěla ztrátu prestiže, aby se do hry nedostal - nedej bože - prezident, abychom se dnes dozvěděli, co je dnes "veřejným zájmem". Už ne hospodářství, recese, rozpočet .... ale volby !
Ty toho vyřeší...

Od těch, kdo s lehkostí rozhazují miliardy a teď poukazují na již vynaložené náklady na volby v řádu stovky milionů to fakt "sedí".

Hezký den
04. 09. 2009 | 10:53

Marek napsal(a):

Pokud se Ústava nemá měnit, kterou byste si tedy představoval: tu z doby konstituční monarchie nebo snad nějakou komunistickou verzi? To, že se Ústava "nemá měnit podle aktuálních potřeb" je názor jen skupiny lidí, nikoli žádný obecný princip! A nechápu, proč by pro tuto skupinu lidí měli politici předvádět nedůstojné divadýlko trojího vyslovování nedůvěry.
04. 09. 2009 | 10:55

Petr napsal(a):

USA, obrovská země má jednoduchou a jasnou Ústavu.
ČR, pidizemička má složitou, tučnou a nepřehlednou Ústavu a stále směnící Zákony, kterým mnohdy nerozumí ani jejich tvůrci.
To, ale vyhovuje našim mocným a tak to taky tak zůstane. Kdyby vše bylo jednoduché a jasné, o mnoho hůře by se prováděly všelijaké machinace a bylo by vidět pěkně každému pod prsty.
To by zase ohrozilo lidská práva těch nahoře.
04. 09. 2009 | 11:06

karel h. napsal(a):

Diskusí na všech blogách je spousta. I zde padá jedna pravda. Politici na nás kašlou, vše ohnou, jak se jim to hodí. Vzpomněl sjem si třeba, že po shození vlády na jaře chtěl Paroubek volby co nejdéle a Topolánek co nejdříve, teď je chce Paroubek co nejdříve a Topolánkovi odklad až tak nevadí. Mají imunitu, peníze, voliči je vždy stejně zvolí, protože nakonec naivně k těm volbám jdou. Svými hlasy jim naplní penězi jejich účty, strany za naše hlasy dostanou volební příspěvek. Dnes vyzývají, aby občané žalovali Melčáka. Proč ho nežalují sami? Stejně má imunitu. My jim sloužíme jako debilové, pracujeme, odvádíme daně, které oni rozfofrují a pak natáhnou ruku znovu. O šetření jsem neslyšel. Socdem Sobotka šetří, když je to na vlastní dům, jako ministr financí rozhazuje, jeho skromnost zmizela. Mohlo by se o tom napsat tlustá kniha a výsledek NIC.

Arnošt Lustig v knize Zloděj kufrů vypráví anekdotu (nebo příběh z našeho života?): "U jeruzalémské zdi nářků se modlí polský rabín, s pejzy na obou spáncích a tvářích, v černém kaftanu. Osloví ho americká novinářka. Rebe, vidím vás tu dvakrát denně se modlit. Ano,modlím se zde dvakrát denně, už 38 let, potvrdil rabín. Za co a za koho se modlíte, rebe? Modlím se za všechny lidi dobré vůle, odpověděl. Za matky s dětmi, za děti, za chudé, nemocné, ustarané, aby žili v míru, dostatku. A modlíte se i k okolnímu světu, za ty druhé nebo k nim? Ano, řekl rabín. K okolnímu světu, aby byl mírumilovnější, zbožnější, snesitelnější. A co tomu říká okolní svět, rebe? Rabín se zamyslel, soustředil a za chvíli řekl: Jako bych mluvil do zdi."
04. 09. 2009 | 11:38

SuP napsal(a):

jarpor -
Zdravím zase já Vás!
Po prvních paropupkových projevech čekám na povolební projev předsedy ČSSD(b) v roli nevítěze voleb. Že díky posunu termínu, způsobeném politickým popletou Melčákem byla strana ČSSD(b) poškozena a byl negativně ovlivněn její volební výsledek, který podle výzkumu STEM ze dne 26.8.2009 jednoznačně předpověděl jako vítěze voleb ........

Mery Man -
Chcete-li mermomocí někomu oponovat, přečtěte si, komu se vyjadřujete...
04. 09. 2009 | 11:40

dříve ruda napsal(a):

Pane Svobodo,

zametejte i před svým prahem. Měl jsem na vás pár dotazů, týkajících se vaší práce v OSA, všeobecně to oblíbené a prospěšné organizaci. Takže opět:

Zajímalo by mě, jak pohlížíte např. na skutečnost, že rozdíl mezi prací řekněme chirurga a skladatele je i v tom, že chirurg nemůže za jednou vykonanou práci znovu a znovu inkasovat, nemohou to činit ani ti, kteří svou invencí, znalostmi a umem tuto možnost jiným poskytli.
Co říkáte tomu, že mě legálně vlastněný disk okrádá o čas protipirátskou "reklamou" v některém případě opravdu dlouhými varováními, která nelze přeskočit? Že je chráněn proti kopírování (byť obejít tuto ochranu není problém pro nikoho), přestože si ze zákona smím udělat kopii pro vlastní potřebu? Abych s ním mohl manipulovat např. s rukama od vepřového, zatímco originál archivuji?
Zdá se vám v pořádku, když do zastrčené putyky se scházejí štamgasti podívat se spoilečně na fotbal nebo hokej a majitel obdrží fakturu od OSA, protože v TV vystupuje i řada "umělců" (ty uvozovky jsou zásadní), na které se tam nikdo nedívá?
Jestliže cenu CD, DVD nelze snížit z titulu autorských práv, jak je možné, že cena výrobně nákladnější audio nebo videokazety je nižší? Je správné platit tatáž autorská práva znovu a znovu dokola, poprvé při vydání vinylové desky, podruhé při CD, potřetí při vydání remasterované verze?
Vidíte, otázek je dost... Dejte šanci nám, předpojatým, pochopit. Zde je k tomu prostor. Jste diplomat, vysvětlujte, přesvědčte nás o tom argumenty, nikoliv lacinou proklamací.
04. 09. 2009 | 11:51

vfischer napsal(a):

Nehledejte morálku, nečekejte etické chování a úctu k tradicím a zákonům ve společnosti zbohatlické sebranky gangsterů systematicky rozkrádajících státní kasu, ožebračujících místní obyvatele a ohýbajících hřbety, korouhve i zákony včetně ústavy tam, kde mohou nejlépe, nejvýnosněji a beztrestně krást a loupit. Opona padá zapomeňte, po nás potopa. Kdo opakovaně volí a zvolí v dřívějších či pozdějších volbách parlamentní partaje má co chtěl !!!
04. 09. 2009 | 12:33

Rumcajs napsal(a):

jarpor:

Pozdrav z Řáholce.

Tak mi napadá, že jediný co můžeme čekat od nových voleb, je nový příspěvek pro strany. Jinak vzhledem k všem preferencím to vypadá , že na tom budeme zase fifty - fifty. Pokud tedy komouše započteme mezi možné spojence vítězů voleb.
04. 09. 2009 | 12:56

karel h. napsal(a):

to Rumcajs: Proto navrhuju strany striktně odstřihnout od kohoutku státních peněz. Když to samy strany neudělaly zákonem, pak nezbývá nic jiného, než nejít volit. Vlastně kdo jde k volbám, tak podporuje a prohlubuje současný marasmus.
04. 09. 2009 | 13:01

jarpor napsal(a):

SuP

Díky za pozdravení.
Můžete mít pravdu...
Zatím se můžeme bavit při výrocích "politiků" jak soutěží o titul blbý a blbější...
A bohužel, ti "zprava" se nikterak nenechávají zahanbit...:-))

Rumcajs

Jo, příspěvek je jistota. A ten poměr - s největší pravděpodobností - se jistotě velmi blíží.

Hezký den
04. 09. 2009 | 13:49

Terry napsal(a):

to dříve ruda (04.09.2009 11:51:39)

A ještě bych si dovolil na toto téma doplnit další připomínku a dotaz:

v ceně JAKÉHOKOLIV koupeného PRÁZDNÉHO média (USB flash, karta do fotoaparátu..), označeného jaké paměťové, MUSÍM zaplatit AUTORSKÝ POPLATEK (vyhláška Ministerstva kultury č. 408/2008 Sb.).

Kterému "autorovi", prosím, ta platba přijde resp. kdo se neoprávněně bezpracně obohatí na můj účet, z mých zdaněných peněz?

(To mě jaksi "nabízí", že mám případnou "krádež" vlastně předplaacenou).
04. 09. 2009 | 13:58

Student napsal(a):

V jiném blogu napsal Karel Hvížďala:"vše činí dobře a podle zákona. To – jak známo – je velmi málo. Podle zákona se v Česku korumpuje i krade."
Pane Svobodo, vy jste jeden z šéfů přes právo. Co tomu říkáte ? Uděláte s tím něco ?
04. 09. 2009 | 14:22

MerryMan napsal(a):

Terry:
Váš příklad je pěkný, ale znám lepší. Autorský poplatek (v jiné výši) zaplatíte, když si necháte udělat kopii rodného listu. Kdo je zde autorem?
04. 09. 2009 | 15:15

Pípa napsal(a):

Tady už se nečervenají ani panny ani děvky. Není důvod.
04. 09. 2009 | 15:15

dříve ruda napsal(a):

diskutujícím:

vzhledem k OSAácké minulosti pana Svobody bych byl ke zpívání závěrečné písně velmi opatrný přístup.
V příštím blogu možná bude chtít nějaký poplatek. A: auto byste neukradli, TV byste neukradli... znáte to.
05. 09. 2009 | 19:57

Santa Weihnachtsman napsal(a):

Vzhledem k poslednímu verši uveřejněné skladby mi přijde, že žijeme v zemi, kde zítra znamená včera.
05. 09. 2009 | 20:26

wedding dresses napsal(a):

Zpívejte si, ti co umí jen falešně. Broukejte si.
30. 11. 2009 | 03:52

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 23:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy