10 let od úmrtí Josefa Luxe

20. 11. 2009 | 21:57
Přečteno 2906 krát
V rámci oslav 20 let od nabytí svobody by mohlo zaniknout jiné, tentokrát smutné výročí: 21.11.2009 uplyne již 10 let od smrti Josefa Luxe.

Politická hodnocení přenechám politologům. Chci osobně dosvědčit, že tento politický talent, původem zemědělský inženýr, otec šesti dětí byl především dobrý člověk. Nemohu se ubránit dojmu, že jeho poselství je aktuálnější dnes, než když ve věku mladých 43 let umíral na leukémii. Udělejte, si milí čtenáři, úsudek sami: na www.youtube.com najdete pod jeho jménem dost důkazního materiálu. Ať odpočívá v pokoji.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Josefa Luxe jsem považoval za nejlepšího tehdejšího českého politika, jeho stranu však ne. Zbytečně brzy zemřel.
20. 11. 2009 | 22:36

Eliška II napsal(a):

Bože, dej nám víc takových, co umí na sobě pracovat jako on ...
20. 11. 2009 | 23:02

Charlie napsal(a):

pan Josef Lux byl zatím nejlepším a nejslušnějším polistopadovým politikém.

Jeho předčasnou smrt za obrovskou ztrátu pro českou politiku.

Dodnes se nemohu smířit s tím, že když byl (na popud z ODS) veřejně v takzvaném zábavném programu jednoho takykomika nazýván HADEM na tři, se jej nikdo z KDU ani ostatních politiků nezastal.
Včetně ráčkujícího moralisty, který si totéž zakusil od RSČ a jehož se zastala jako jediná!! jeho žena (a ještě za to sklidila kritiku).

Už to bylo příznakem nastupujícího marasmu v republice plné zbabělých s*áčů.
21. 11. 2009 | 00:08

klarasamkova napsal(a):

Dosvědčuji, že Josef Lux byl jedním z nejúžasnějších lidí -a politiků - keré jsem kdy poznala. Jen malé - možná nepatrné - glosy:
1) na schůzce s každým si dělal poznámky.
2) na rovinu řekl, co udělat může a taky, co udělat nemůže.
3) když řekl, co udělat může, tak to taky udělal.
4) na schůzky chodil VČAS - v tom je mým stále nedostižným vzorem.
5) když nemohl přijít včas, tak i v době kdy mobily prakticky nebyly, zařídíl, aby se k vám dostala zpráva, že včas nepřijde
6) za to, že nepřišel včas, se OMLUVIL.
7) Z idelologcikého hlediska byl JEDINÝ, kdo se držel zásady, že právo není utilitaristický podnik a že účelové "pootočení" práva jen kvůli tomu, že to momentálně je výhodnější, je prostě neakceptovatelé. Jeho řeč při projednávání zákona o tzv. "Velké privatizaci" by měla být vytesána na věčnou památku - v podstatě řekl, že nemáme co privatizovat, protože nelze rozdávat to, co bylo ukradeno...

Prezident Reagan kdysi s pohrdáním prohlásil, že "nenahraditelných jsou plné hřbitovy". Bral to jako důkaz, že všichni jsou nahraditelný.

Josef Lux doporud nahrazen nebyl a jak se tak dívám okolo, není nikdo, kdo by jej nahradil..

Budiž čest jeho památce......
21. 11. 2009 | 05:52

stále rebel napsal(a):

Josef Lux na Sjezdu KDU-ČSL
http://www.youtube.com/watc...
21. 11. 2009 | 08:13

Inci napsal(a):

Slušnej , poctivej člověk ... takových je dnes v politice pramálo . KDU-ČSL má velké štěstí že ta nejhorší sebranka Kalousek a spol. odešla do TOP09 , takoví lidé do strany jejíž členem byl člověk s velkým srdcem Josef Lux nepatří ...
21. 11. 2009 | 09:54

Silvie napsal(a):

Já si pamatuju, že se říkalo cosi o hadovi na tři? Není náhodou výraz slušný politik a ještě k tomu lidovec nonsens?!
21. 11. 2009 | 11:48

pgjed napsal(a):

To Zbyněk Matyáš:

Jistě cítíte, že je to silný rozpor hraničící s nesmyslem

To KVS: V posledních dnech mě stále více svými názory potěšujete. Jako bývalý poměrně blízký spolupracovník J.L., mohu jenom potvrdit vše, co jste napsala. Samozřekmě dělal i chyby a dopouštěl se omylů, ale snažil se být opravdu férový a věrohodný a velmi důrazně to vyžadoval i od všech kolem sebe. Byl to státník!

Rád bych rovněž podotknul, že jedním ze spolupracovníků, které on osobně do KDU přivedl, byl Cyril Svoboda.

To Silvie:
Ano, říkalo se to. Vymyslel to pan Zieleniec. Byla to jedna z leváren, kterou si političtí soupeři především kolem Klause vymysleli, když nebylo nic, čím by Luxe mohli dehonestovat. Byla to odveta za to, že vždy trval na tom, aby se v koalici dodržovalo, co bylo dojednáno a nenechal se válcovat silnějším partnerem.

Není to nonsens. Budete-li k sobě upřímná a poctivá, musíte si přiznat, že v KDU se žádné levárny nedějí. Pokud se někdo utrhne a začne dělat lumpárny proti programu, vůli členů a voličů a zaměření KDU, jako třeba Kalousek a spol, je v zápětí vytlačen mimo KDU. Ani největší dehonestační pokus za celých 20 let zaměřený na J. Čunka, ve kterém se spojila policie, státní zastupitelství, sdělovací prostředky a kdoví kdo stál v pozadí, nebyla nakonec úspěšná. Nejvyšší soud na stížnost podanou ministryní spravedlnosti rozhodnul jak rozhodnul. Je jenom k úvaze vás i mnohých dalších, kteří si rádi kopnou do KDU, zda by nebylo lépe místo bezdůvodných útoků dát více podpory. KDU by dnes mohla udělat daleko více prospěšného podobně, jako tomu mohlo být za Luxe.
21. 11. 2009 | 12:54

stále rebel napsal(a):

Pro Silvie.
Pokud jde o toho hada, tak Vám to již vysvětlil pojed.

Mezi lidovci jsou i jiní slušní politici.
Pocházím ze stejné vesnice jako Ludvík Hovorka. Můžete mít na některé věci jiný názor než on, ale těžko mu můžete vytknout, že by dělal něco nemravného.
Skutečně bere politiku jako práci pro lidi.
http://www.ludvikhovorka.cz/
21. 11. 2009 | 13:56

RA napsal(a):

jeho poselství je úsloví.....had na tři. Takže nějaké další bláboly jsou zbytečné. Nic o tom, že jeho smrt je pro rodinu tragédie.
21. 11. 2009 | 14:13

Silvie napsal(a):

pajed,

no, já si o lidovcích (mezi KDU a lidovci nečiním spravedlivě rozdíl) rozhodně nic dobrého nemyslím a docela chápu, proč je nemohl cítit ani Masaryk.
Taky neznám jediného člověka, který by kdy o nich řekl něco dobrého. Ačkoliv nejsme všichni ateisté.
Macek a Svoboda jsou kariérističtí fanatici . Svoboda se navíc soudil s katolickou charitou a Jedličkovým ústavem o stopadesát milionů - pro takové peníze už katolík i zapomene na desatero - a žádné pozitivní typy neznám. Šojdrová to je taky týpek...
Irituje mně jejich snaha neustále omezovat svobody nás ostatních (potraty, homosexuálové atd.).
Lux nebyl o nic lepší, o jeho úhořovitosti se vyprávěly story.
21. 11. 2009 | 14:19

pgjed napsal(a):

To Silvie:

Když dovolíte, tak pgjed. Dále:

Masaryk si hledal nějakého nepřítele a vybral si katolíky. No a u lidovců (nejen) narazil. Je to chyba lidovců, nebo Masaryka? Že ale lidovce respektoval, o tom svědčí, že Šrámek byl až do konce jeho prezidentování stálým členem tzv, "hradní pětky". Ostatní si nastudujte. Otázkou je třeba, jak to bylo ve skutečnosti s Masarykovou mravní autoritou. Doporučuji přečíst si od Pecháčka "Masaryk, Beneš, hrad" Možná si pak přestanete idealizovat neidealizovatelné. Zato mravní autorita Šrámka byla tak vysoká, že se za války stal předsedou exilové vlády a ani komunisti si jej netroufli po r. 48 postavit před nějaký loutkový soud a věznili jej až do smrti bez soudu.

Neznáte nikoho... Viz třeba stále rebel.

Macka a Svobodu znám osobně a dlouho, Šojdrová začínala v politice, jako moje podřízená. Mohu vás ujistit, že nejsou ani fanatici, ani kariéristi a týpci již vůbec ne. To, že se Svoboda obrátil na soud v okamžiku, kdy zjistil, že existují od jedné osoby dvě poslední vůle snad není zločin. Soud posoudil a rozhodnul. Co je na tom špatně? Ale pokud vám vadí, že ti tři mají své názory, které prosazují i když dfo nich ostatní šijí, tak to je snad vaše chyba. Ne jejich. Politik by měl být zásadový a měl by mít jasné předvídatelné a hlavně pevné názory.

Lidovci nikoho v ničem neomezují. To, že jsou věci, které z důvodu vlastního přesvědčení nepodporují, to je snad samozřejmé a navíc u lidovců předem známé. Ba naopak. To, že koaliční partneři Fischerová a Ostrý v rozporu s volebním programem, za který spolu s lidovci kandidovali, navrhli a prosadili registrované partnerství, byl spíše podraz na lidovce.
O Luxovi se vykládalo mnohé, otázka je, co byla pravda. Mohu vás ujistit, že Lux byl rovný chlap, narozdíl od mnohých, kteří se tak jenom tváří.
21. 11. 2009 | 16:25

Charlie napsal(a):

pgjed
Silvie

vy dva si v tom pomlouvání můžete podat ruce - jste dva hloupí soupeřící demagogové se stejným primitivním schématem uvažování.

- pgjed,
Vy víte bezpečně, že had na tři vymyslel pan Želeniec?
- Silvie,
Vy víte o nějaké nějaké konkrétní prokazatelné levárně, které se pan J. Lux dopustil ?

pgjed - toho - v té době již prolácnutého Kalouska vám do čela zvolil kdo? Komouši? Socialisté? Odéesáci?
21. 11. 2009 | 17:04

pgjed napsal(a):

To Charlie:

Děkuji za uznání.

Had na 3 padnul na posl. klubu ODS někdy v září 96 z úst pana Z. to je dobová informace z našeho klubu, kterou si z té doby pamatuji. Pan Z se několikrát chabě bránil, 100% to není. To přiznám.

Kalouska jsme si samozřejmě na ostravském sjezdu zvolili sami. Nevím, že by byl v té době něčím konkrétním "prolácnutý" Obvinění byla mnohá, nic se nejenom neprokázalo, ani nepadlo obvinění. Byl v té době velmi dynamický, přišel s novou programovou koncepcí, nebylo mu co vytýkat, mnohé to oslovilo. V okamžiku, kdy udělal koninu, šel z hrušky.
21. 11. 2009 | 17:15

todi napsal(a):

Na JL si zdokonaloval umění nepřímé jedovatosti V. Klaus a já si vzpomínám, že narážku o hadovi na tři použil dokonce v TV. On a jeho přikyvovači omílali ničím nepodložené zkazky o úlisnosti JL tak často, až je část veřejnosti líná nebo neschopná samostatně myslet přijala jako fakt. Příčina byla v pocitu ohrožení Klause a jeho querily schpnostmi a velikostí charizmatu JL. Dovolím si úvahu, že by i současná politika za aktivní účasti JL byla méně odpudivá.
21. 11. 2009 | 17:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

pgjed:
Žádný rozpor necítím. Jakákoliv věrouka nemá co hledat v politice, správa věcí veřejných by neměla mít nic společného s křesťanstvím, které má Vaše partaj v názvu.
21. 11. 2009 | 17:56

yara napsal(a):

Josef Lux měl smysl pro humor a za tenhle vtip by se určitě neurazil:Když byl J.L. ministrem jel se synkem na vesnici za příbuznýma. Protože nechtěl přijet vládním autem, šel tedy se synkem pěšky už od začátku vesnice. Malý Pepíček najednou uvidí pasoucí se kozičku a uklouzna po něčem a křičí hele táto hovno. Táta ho vyplísní a povídá, když je to z kozičky tak se říká kozinec Pepíčku. Dál se situace opakuje u kravičky a malý Pepíček zase uklouzl a křičí hovínko, zase byl poučen, že se říká kravinec. Jdou dál a malý Pepíček u domu uklouzne a dí, hele táto ho..., podívá se na tátu a povídá, né je to lidovec.
21. 11. 2009 | 18:12

pgjed napsal(a):

To Zbyněk Matyáš: Já měl za to, že máte na mysli variantu dobrý předseda špatné strany, nebo naopak. Tak nějak jste to napsal.

Dobře ale, když to chcete tímto směrem, prosím. Zajeďte se někdy podívat do nějaké obce, kde mají třeba lidoveckého starostu a lidovci významný podíl v zastupitelstvu. Nebo co Německo, Rakousko... ? Špatná správa veřejných věcí?
21. 11. 2009 | 18:14

pgjed napsal(a):

To yara:

Dobrý! Z vlastní zahrádky? ;-)
21. 11. 2009 | 18:17

zdesta napsal(a):

J.Lux měl určité charisma a působil dojmem nekonfliktního politika.Jaký skutečně byl nemůžu posoudit.K tomu je potřeba delší a užší osobní kontakt.Vím jen,že měl spoustu dalších funkcí a je otázkou zda je dělal všechny kvalitně a proč jich bylo tolik.Tady někdo napsal,že to byl skutečný státník.Státník je ten,který trvale přispívá,nebo přispěl něčím konkrétním a trvalým ve prospěch všech.(stát)Je smutné když zemře poměrně mladý člověk a nic na tom nemění skutečnost,jestli je to p.Lux,nebo p.Nováček.To že si KDU-ČSL nedokáže najít adekvátní nahradu,nemusí glorifikovat člověka,který měl vlastnosti jako mají statisíce.Jen prostě odmítají vstoupit do politiky.Proč tam vstoupil J.Lux,věděl jen on sám.Politika není o dobrotě a nebyla ani v dobách J.Luxe.Kolik lidí by si mohlo léčit leukémii ve špičkovém zdravotním zařízení v USA? To není závist-ani náhodou,takovou osobní a rodinnou tragedii nelze závidět.Je ovšem otázkou proč opravdu J.Lux vstupoval do politiky.Jsem trochu skeptik,navíc se J.Lux svými činy nijak neodlišoval od ostatních,byl součástí tehdejší politické scény.To že máme v politice větší hulváty si můžeme sami.Zůstal člověkem na kterého se nezapomíná.
21. 11. 2009 | 18:53

Zacheus napsal(a):

" O naději víme jen to, že ji přináší láska".

Josef Lux
21. 11. 2009 | 23:05

hanah napsal(a):

O mrtvých jen dobré.
Neříkalo se ale náhodou o JL, že nejedná férově - na něčem se při jednání dohodne s protistranou a médiím začerstva sdělí něco úplně jiného a ještě protistranu veřejně shodí a pomluví? A pak dokonce i něco jiného udělá.
To myslím nebyla pro "férového" politika nejlepší vizitka.
22. 11. 2009 | 12:29

Taoiseach napsal(a):

Zbyněk Matyáš

V tomto případě jednoznačný souhlas. Důkazem je to, že democristiana za celých deset let nenašla nikoho, kdo by se osobnosti Josefa Luxe alespoň vzdáleně blížil.
22. 11. 2009 | 15:07

Pípa napsal(a):

Všichni, kteří jste ublížili p. Luxovi jste hnusný hyeny skvrnitý. Věřím, že se na vás vaří voda. Při vzpomínce na jeho osud je mi velmi smutno. A nechce se mi žít v Čechách.
22. 11. 2009 | 22:51

wedding dresses napsal(a):

Zpívejte si, ti co umí jen falešně. Broukejte si.
30. 11. 2009 | 03:51

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 00:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy