Má EU opravdu prezidenta?

23. 11. 2009 | 09:51
Přečteno 2964 krát
V čtvrtek 19.11.2009 rozhodli šéfové vlád členských států – tzv. Evropská rada o obsazení dvou vrcholných funkcí EU na 2,5 roku. Předsedou Evropské rady bude belgický premiér Herman Van Rompuy a Catherine Ashtonová bude vysokou představitelkou pro zahraniční věci a bezpečnostní věci EU. Tyto poněkud nepřehledné názvy funkcí jistě povedou v běžné řeči k názvům navrhovaných zamítnutou Ústavní smlouvou: prezident EU a ministryně zahraničí EU.

Jako Čecha mě může těšit, že členové vlády – dle slov premiéra Fischera - mají k oběma osobnostem kladný vztah. Jako křesťanský demokrat jsem rád, že Herman Van Rompuy patří k Evropské lidové straně. Jako Evropan se ale cítím spíše zklamán.

Hlavním zdrojem mého zklamání je to, že sami šéfové členských států si nepřejí jednotnou silnou EU, představovanou silnými osobnostmi. Ptám se pak, proč vůbec ty funkce zřizovali. Zatímco obě funkce byly v Lisabonské smlouvě vytvořeny k tomu, aby EU více mluvila jedním hlasem, jejich obsazení neznámými lidmi povede jen těžko k tomu, aby prezident EU či její ministryně zahraničí měli vrch nad prezidentem Sarkozym či kancléřkou Merkelovou. Neumím si představit, že v důležitých věcech např. Putin bude volat napřed prezidenta EU a teprve potom do Paříže či Berlína. To znamená, že jen došlo k posílení pozice největších států, které už nezastiňuje rotující předsednictví .

Co to může znamenat? Vedle již popsaného posílení pozice největších členských států to podle mého názoru povede paradoxně k oslabení EU: situace před Lisabonskou smlouvou, kdy vedle šéfů velkých států bylo třeba volat především předsednického premiéra, skončila. Teď je třeba volat hlavně šéfům velkých států. Dále je to vítězství zemí jako Rusko: to nepotřebuje silnou jednotnou EU, chce jednat s jednotlivými spřátelenými státy, které považuje za partnery, jednotná EU se mu nehodí do krámu.

Tak mě napadá, že by bylo pěkné, kdybychom při další změně pravidel EU navrhli, aby prezident EU byl spolu s Evropským parlamentem volen přímo občany EU: pak bych cítil EU ještě více jako svoji a ne jako rukojmí Sarkozyho a Merkelové.

Ale je tu naděje: zrovna dnes je to 10 let od předčasné smrti Josefa Luxe, jenž se ze zemědělského inženýra vypracoval v uznávaného státníka, po němž dokonce bude pojmenována nová jednací síň Evropské lidové strany v Bruselu. Stejně tak, byl-li dosavadní belgický premiér schopen ukočírovat rozhádané Vallony a Vlámy, má asi předpoklady minimálně k tomu, aby příjemně překvapil. Přejme si to.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Taoiseach napsal(a):

Už pod páně Kohoutovým blogem jsem napsal, že slušní novináři dávají každé osobě v nové funkci 100 dnů na to, aby ukázala, co dovede. Řekl bych, že pro Vás to platí taky. Třeba se mezitím dočkáme toho "příjemného překvapení".
23. 11. 2009 | 10:25

Petr napsal(a):

Pane Europoslanče,
vůbec nejde o to jestli je nějaká funkce europresidenta a euroministrně zahraničních věcí. Hlavně šlo, jde a půjde o to, aby evropská byrokratická hydra nabrala další hordy zbytečných ouředníků. Jinak by jste přece Vy poslaci, zástupci lidu, ono další navýšení euroaparátu kompenzovali jeho snížení jinde. A bylo by kde. Ale co by, Vy to neplatíte a euroobčan další náklady unese a nějakou tu novými úředníky vytvořenou zbytečnou směrnici, nebo normu plnou chyb opět vstřebá.
Takže zbývá jen dodat. Vzhůru Evropo do byrokratického bezvědomí.
23. 11. 2009 | 10:51

Ládik napsal(a):

Nevím, presidenta jsem ještě k nikdy k ničemu nepotřeboval. Spíše byl na obtíž. Při házení houbou ve třídě jsem sundal Novotného a máma musela do školy..
Bude viset Romphuy vedle Klause?
23. 11. 2009 | 10:58

Grandmaster napsal(a):

Prime volby prezidenta EU?
To by asi nebylo moc dobre. Vetsina evropanu toho moc nevi o pripadnych kandidatech. Kdo by rozhodoval o tom, kteri kandidati by byli aktualni?

Kdyz zustaneme doma - vetsina (?) ceskych obcanu by asi volila Klause - jineho kandidata neznaji a celkem jim na tom houby zalezi, kdo v tom pitomem Bruselu vladne. Vzdyt se vsechno da vyresit u piva v putyce.
23. 11. 2009 | 11:09

kolega fyzik napsal(a):

Jen nevim, oficialni titul van Rompuye se jmenuje "Permanent President of the European Council" ... no a Council, to zname, to je takova rada, drive se rikalo Sovet, tak je asi spravnejsi preklad "Generální Tajemník nejvyssiho Evropskeho Sovetu" nebo doslovne snad "Vecny Predseda Nejvyssiho Sovetu Evropy" nebo snad jen "Prezident Evropskeho Sovetu"?
23. 11. 2009 | 11:12

Carlos V. napsal(a):

Jak napsal pan Pehe, osobnost noveho "prezidenta" dava sanci dat funkci dynamiku.

Prelozeno, pan je zatim nula, a pohyb od nuly vzhuru je jedndussi, nez by byl pohyb vzhuru treba od Blaira
23. 11. 2009 | 11:24

Paterik napsal(a):

Všichni oplákávači naší suverenity můžou tudíž klidně spát. EU zůstává pouhým seskupením jednotlivých států, jako kdykoliv předtím. Má prostě dva nové funkcionáře, kteří budou tlumočit rozhodnutě sedmadvacítky ostatním.
23. 11. 2009 | 11:33

hovorka11 napsal(a):

Vidím to jako Paterik.
Lepší dobrý úředník (Fischer), než špatný, ale velmi výrazný prezident(Klaus).
23. 11. 2009 | 11:57

petrof napsal(a):

má pane Svobodo, ale je to prý nějaký Rom...?
23. 11. 2009 | 11:59

Aleš napsal(a):

Silný politik?
Pane Svobodo, zdá se , že jste politik z malé středové strany, ze strany která bojuje o politické přežití.
Vy si opravdu myslíte, že Tony Blair by nebyl a priori podezříván, že prosazuje zájmy V.B., či jakýkoliv politk ze SRN, či Francie. Sázka na Belgičana je sázka na evropský koncensus, ale zdá se, že ani vy, jeden z chytřejších českých politicky aktivních lidí to nejste schopen pochopit.
23. 11. 2009 | 12:25

Dr.Kongo napsal(a):

O významu funkce "europrezidenta" svědčí též to, že mu LS nestanovuje žádné konkrétní pravomoci. Jinak to, že velkým hráčům EU by výrazná osobnost v této funkci nebyla pochuti, není třeba pochybovat,na straně druhé pro vyjednávání kompromisů mezi 27 státy Rompuy může být tím správným mužem.
Nicméně toho jednoho telefonního čísla do EU se Kissinger asi ještě dlouho nedočká, takže bude muset volat i nadále do Paříže, Berlína a Londýna, možná někdy i Madridu a Říma.
23. 11. 2009 | 12:55

michal napsal(a):

Pan Svoboda je taková první vlaštovka, která pomalu dává za pravdu prezidentu Klausovi, který tvrdí, že lisabon je krok k horšímu. Za pár let mu budou dávat za pravdu všichni.
23. 11. 2009 | 14:28

iga napsal(a):

Carlos V.

napsal jste to za me, neuveritelna shoda myslenek:-)

Pane Svobodo, jestli mate malo eurooptimismu, prectete si Peheho!
23. 11. 2009 | 15:11

Taoiseach napsal(a):

Petr

Pan Pavel Svoboda není poslancem EP.

Kolega fyzik

Bohapustě si vymýšlíte: oficiální název funkce zní "President of the European Council". "Council" je (a vždycky bylo) česky "rada". "Sovět" se říkalo (a pořád říká) v ruštině. "President" se dá přeložit jako "prezident", případně "předseda", nikoli "tajemník". Pokud jste chtěl být vtipný, tak se omlouvám, že to ne mně nějak nezabralo...
23. 11. 2009 | 16:08

Al Jouda napsal(a):

Příliš předčasné hodnocení efektivity nových funkcí v EU. Komu se to chce autor zavděčit ?
23. 11. 2009 | 16:31

hanah napsal(a):

Sečteno a podtrženo - nikdo nic neví, tzn., že eurooptimismus je založen na sladké nevědomosti a slepé víře.
Takže evropané hurá jedeme - jedno kam a jedno jak.
Tak hodně štěstí.
23. 11. 2009 | 21:30

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Jako křesťanský demokrat jsem rád, že Herman Van Rompuy patří k Evropské lidové straně.

A ako krestanskemu demokratovi Vam nevadi, ze tento pan bol na cele strany v casoch vlady Martensa, ked vlamski "krestania" hlasovali za liberalnejsi zakon o interupciach, ktory odmietol podpisat i samotny kral - krestan? Ze nechceli o tom pisat vo svojom denniku a nakoniec svojho redaktora, ktory postoj krala zverejnil v americkych novinach z dennika vyhodili? Ze vlamski "krestania" uprednostnili zostat pri vlade podporenim potratoveho zakona miesto zasadoveho postoja, aky napr. prezentoval kral? Divne. Ci signifikantne?
24. 11. 2009 | 11:00

Irena Kveskova napsal(a):

Mne se Vas clanek opravdu libil. Je skoda, ze si Evropa vybrala za prezidenta neznamou osobnost. Je to tak jak rikate, vybrali si ji aby pan Rompuy nezastinoval ostatni. Francie a Nemecko jsou 'tahouni' Evropy a jejich vyznamnost se timto tahem zvetsi, nemusime se ale niceho bat, protoze jsou jednim z 27 clenu evropske unie a potrebuji nasi podporu.
29. 11. 2009 | 20:29

yara napsal(a):

U zvolení nového EU "presidenta" z Belgie proběhl stejný proces jako u zvolení Brežněva v SSSR nebo Jakeše v ČSFR.Tito politici druhé kategorie Gromykovi v SSSR nebo u nás Štrougalovi vyhovovali
a byli čitelní. V současní EU samozřejmě nemohl být zvolen člověk ze SRN nebo Francie nebo dokonce GB. Historie se jen v jiných dimenzích opakuje. Tohle už bylo za Cézara: I ty Brute?
30. 11. 2009 | 02:05

wedding dresses napsal(a):

Zpívejte si, ti co umí jen falešně. Broukejte si.
30. 11. 2009 | 03:50

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 00:05

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 07:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy