Za sjezdem Evropské lidové strany v Bonnu

13. 12. 2009 | 20:46
Přečteno 2458 krát
Za předvídatelného nezájmu českých médií proběhl 9.-10.12.2009 v Bonnu sjezd Evropské lidové strany (ELS), nejsilnější politické síly EU. Měl jsem možnost se ho účastnit a podávám o tom zprávu.

Byl to sjezd triumfální: ELS je potřetí za sebou nejsilnější frakcí Evropské parlamentu (265 europoslanců proti nejbližším 161 socialistům), sjezdu se zúčastnili přední evropští politici – členové ELS: prezident Evropské unie Herman van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barosso či předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Nebudu zdržovat seznamem všech přítomných hlav států a vlád, jen pro ilustraci a pro zájemce: hostitelka Angela Merkel, François Fillon, Jan Peter Balkenende, Silvio Berlusconi, Trajan Basescu, Jean-Claude Juncker, Donald Tusk, ale i Julia Tymošenko, Sali Beriša, či Michail Saakašvili. Z tohoto seznamu je vidět, že ELS je široce rozkročena: je v ní sdruženo 79 evropských politických stran, po letošním odchodu ODS je KDU-ČSL jediným českým zástupcem v ní. Další informace jsou k nalezení a www.epp.eu.

Proč o tom všem píši ? Ze dvou důvodů.

Ten méně zajímavý je, že česká média tomuto sjezdu věnovala minimální pozornost, ačkoliv šlo o jedno z letošních nejvýznamnějších politických shromáždění v Evropě. O nedávném sjezdu evropských socialistů bylo slyšet daleko více, snad jen proto, že byl v Praze?

Druhý důvod je závažnější. Jak bylo připomenuto na sjezdu, současnou mírovou a úspěšnou jednotnou Evropu založili a táhnou křesťanští demokraté. Sociálně-tržnímu konceptu hospodářství dali evropští voliči přednost v eurovolbách i letos uprostřed krize před sociálním strašením a zadlužováním socialistů. Evropa je bohatá proto, že má bohatou střední třídu, jejíž vznik umožnil právě tento koncept. V evropském klubu úspěšných – ELS – jsme zastoupeni minimálně, jen díky KDU-ČSL. Člověk nemusí být génius na to, aby mu došlo, oč tu běží: existuje přímý vztah mezi blbou politickou náladou, naší neúspěšností při prosazování v evropské politice a pozicí jediné středové politické strany v ČR. Úspěch = sociálně-tržní koncept, a to i v krizi.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

iga napsal(a):

Jenze za tu slabou pozici si u nas lidovci muzou sami! Ti si pod sebou rezou vetev s nebyvalou urputnosti uz nekolik let. Vzdyt tady by po moznosti volit stredovou stranu skocil kdekdo, ale lidovci se uz kompromitovali snad vsemi moznymi zpusoby...
13. 12. 2009 | 21:36

Vilém napsal(a):

Kvalitou argumentace se tento článek blíží Paroubkovu vychvalování ČSSD. KDU-ČSL těžko někdo odpáře, že v době, kdy se budoval evropský sociálně tržní model, sekundovala komunistům při budování úplně jiného modelu. Kromě toho působení této strany od nástupu Jiřího Čunka spočívalo spíš v primitivním apelu na nesnášenlivost mas než v prosazování koncepční politiky.

Vychvalovaný sociálně tržní model spočívá vedle uznání trhu především na progresivním zdanění, sociálních právech a odůvodněném prosazování veřejných zájmů v ekonomické sféře. To všechno KDU-ČSL v uplynulých letech systematicky likvidovala a není schopna se od této politiky distancovat, proto je naopak projevem soudnosti českých voličů, že se nenechají ohlupovat lidoveckými tanečky kolem nepatrného zmírnění principiálně destruktivní politiky a od této strany se odvracejí. Potřebujeme politické strany, které jsou skutečně oddány sociálně tržnímu modelu společnosti, ne komedianty ze skomírajících stran, kteří se z nouze chytají populárních hesel, ale v reálné politice přispívají k destrukci i těch zárodků evropských hodnot, které sem byly po roce 1990 importovány ze západu v době, kdy primitivní paroubkovskotopolánkovskočunkovské party ještě nezničily programové základy politických stran.
13. 12. 2009 | 22:20

vasja napsal(a):

A co to nejpodstatnější?
Byl nějakej raut?
Bylo casino?
13. 12. 2009 | 23:42

Karel Mueller napsal(a):

Pane Svoboda,
pojem pravice a levice je dnes natolik vágní, že pojem střed je alespoň u nás vcelku o ničem.

Ale jste křesťanská strana, alespoň to tvrdíte.

Léta zde mluvím o pěti kartách:
Bůh (víra), vlast, národ, rodina a natalita.

Tak je seberte a hrajte s nimi, ale pořádně. Pak budete mít ústavní většinu a nikoliv bojovat o těch potřebných 5 procent.
14. 12. 2009 | 01:21

Ládik napsal(a):

ČSSR je chudá proto, že má chudou střední třídu. Lidová strana strana stojí taky v nějakém pomyslném středu mezi dvěma půlkami. Nepatří to k sobě? Chudá třída, chudá strana? I ta zpráva o sjezdu je chudá... Vyberu holé věty:
Sjezd byl. ELS je. Zúčastnili se. Média věnovala. Bylo připomenuto.
ELS je rozkročena tak široce, že se to blíží gymnastické šňůře. V tomto stavu se špatně chodí.
14. 12. 2009 | 06:13

Jozef napsal(a):

Pan velvyslanec,
od detstva poznaceny evanjeliami vobec nesnivam sen o bohatej strednej triede.To posolstvo je ine,vasimi stranami zrejme nepochopene,neuchopene.

Odisli od vas Briti,odisli Cesi,Tymosenkovej Ukrajina stratila 4 miliony obyvatelov,klania sa bohatym zapadnym priatelom a sluzi svojim a cudzim oligarchom v spauperizovanej krajine.
Saakasvili tvrdi,ze o vojne a meri v Gruzinsku rozhoduju izraelski Zidia a poslusne posiela dalsich muzov a zeny na vojnove jatky, tentoraz do Afganistanu,Poliaci iniciativne ponukaju uzemie na tajne muciarne CIA a stavaju nuklearne zakladne novej generacie....
Vas podpredseda Orban dokonca aj spriaznenymi bratislavskymi mediami je uz oznacovany za velkomadarskeho extremistu...

Sjezdovo triumfujete.

A nechcete vidiet,ze krestanska viera,natalita,vztah k vlasti a narodu /K.Mueller/ aj mier vnutorny i vonkajsi su v defenzive,v upadku,vsetko je v akutnom ohrozeni.
Spolu s doterajsimi vladnucimi principmi trhoveho hospodarstva.
Triumfujete na Titanicu...
14. 12. 2009 | 08:59

houmelesák napsal(a):

Pane Svoboda, těžce jste mě zklamal. Jak to, že dneska nejsem "milý čtenář???"
14. 12. 2009 | 10:42

Petr S. napsal(a):

pan autor:

Pohled na některé Vaše přední politiky (van Rompuy, Ashton, Buzek) jinýma očima:
(projev britskeho člena EU parlamentu Nigela Farage na zasedání EU parlamentu 25.11. tohoto roku, jeho názor na van Rompuy a Ashton a "svoboda projevu a názoru" podle Buzeka)
http://www.youtube.com/watc...
14. 12. 2009 | 11:48

Mbt Shoes Sale napsal(a):

Hello,everybody!Nothing to say.
But i agree with which you have posted.
Merry Christmas!!!
21. 12. 2009 | 20:02

Miroslav Návrat napsal(a):

Jsem hrdý na to, že jsem ve straně, která je má v celé EU 36 %. Ale to musí českým novinářům hodně ležet v žaludku. Jak jen my z těch všech krizí dostaneme, když odmítáme to nejlepší (snad ne jediné možné) řešení? Tedy vládou vyspělé strany západoevropské úrovně...
28. 12. 2009 | 08:42

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:10

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
17. 04. 2010 | 05:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy