Kdo a kdy nosí dárky ?

22. 12. 2009 | 16:07
Přečteno 4791 krát
Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady, skanduje nám televizní reklama na Coca Colu a stejnobarevný Santa Claus. Stejně jako loni jedno hnutí brání českého Ježíška proti Santa Clausovi. Jak je to milí čtenáři, s tím dáváním dárků? Kdo je nosí a proč? Dost jsem se zabýval evropskými koledami, a tak si dovoluji předestřít vám základní výsledky svého bádání.

Zvyk dávání dárků o Vánocích je v křesťanské tradici napodobením Boží štědrosti, který lidem dal svého Syna. Ovšem lidové tradice způsobily, že ani čas, ani osoba dárce není v Evropě vůbec jednotná.

O Štedrém večeru dostanou děti na Maltě dárky od Santa Clause, v Portugalsku od Otce Vánoc (Pai Natal) , ve střední Evropě nosí dárky Ježíšek, nazývaný v německých zemích Christkindl či Vánoční muž (Weihnachtsmann), ve frankofonních oblastech pak Père Noël, v Anglii Otec Vánoce (Father Christmas) nebo Santa Claus. Ve Skandinávii rozdává dárky o vánocích červený skřítek s bílým plnovousem (nisse), který odmítl v Betlémě věnovat jediný chlup na přikrývku Ježíškovi, a proto za trest musí roznášet dárky, ale také Vánoční kozel (švéd. Julbock, nor. Julebukk) či Santa Claus; ten údajně bydlí ve finské oblasti Korvatunturi (Laponsko), severně od polárního kruhu (v Grónsku naopak věří, že Santa Claus bydlí v Grónsku). Lidé z celého světa mu tam posílají poštou svá vánoční přání. Dárky v Estonsku nosí Jöuluvan - Vánoční děda.

Již na sv. Mikuláše (Sinter Klaas) dostávají děti dárky v Nizozemí, severní části Belgie a v Lucembursku (Klees'chen), ale také na Ukrajině, kde ale tento svátek podle juliánského kalendáře připadá na 20.12.

Dárky rozdílí na Nový rok – na slavný pravoslavný svátek sv. Bazila (Vasila) - v Rusku Děda Mráz (Ded Moroz), v Bulharsku pak děda Koleda.

Na Tři krále ve Španělsku přinášejí dárky tři králové, ale v Itálii dárky přináší na koštěti hodná čarodějnice Befana; někde zaklepe na dveře již v průběhu Štědrého večera Otec Vánoce.

To, že dárky se nerozdělují všude stejně, mě zaujalo z jednoho důvodu: mám pocit, že pro mnoho lidí u nás Vánoce končí rozbalením dárků. Jakoby se celá doba vánoční scukla do jediného večera, byť sotva začala. Možná, že tam, kde dostávají dárky později, si vánoční očekávání a radost déle užívají.

A to pokojné a dlouhé užití Vánoc přeji, milí čtenáři, ze srdce každému z vás!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Goergula napsal(a):

Budete se divit, ale na Jeziska veri i pan prezident:-)

http://hradniparticka.blogs...
22. 12. 2009 | 16:59

Petr z Tábora napsal(a):

to Goergula:
Vidím, že ten odkaz dáváte na více blogů. Vy si asi nemyslíte, že je to napsané hodně primitivně?? Doufám, že nejste autor.
Tím nechci nikomu brát jeho nelásku k panu prezidentovi, ale k idylickému příspěvku pana Svobody mi to nějak nesedí.
22. 12. 2009 | 17:43

Gábor Laco napsal(a):

Možná Vám uniklo, že tradice Vánoc je podstatně starší než pouhých 2008 let a věříte na nesmysly o dávných oslavách slunovratu. Jenže Vánoce se slavily již v pradávnu a malý bůh se narodil vždy ráno. A proto se dárky dětem rozdávají na celém světě ráno. Tam, kde se dochovaly tradice oslav Vánoc podle starého Matriarchálního "kalendáře"(den je noc a noc je den) dostávají děti dárky podle našeho v předvečer Vánoc.

Možná by neuškodilo se zamyslet kdo vlastně jsme a odkud přicházíme. Mám na mysli pouvažovat o těch pár desítkách tisíc let před nynějším letopočtem. Možná Vás překvapí kolik z tradic oněch let nám zůstalo a dodnes nám ovlivňují život. Vánoce nevyjímaje.
22. 12. 2009 | 18:04

iga napsal(a):

gabore laco

nevim, co vam zustalo z dob, kdy se po Asii prohanel Homo Erectus (stredni paleolit), ale oslavy Vanoc to urcite nejsou.
Zajimalo by me, kam na to chodite?
Nevzal jste si omylem nejake jine leky nez obvykle?
22. 12. 2009 | 21:28

Gábor Laco napsal(a):

Milý(á)iga,
zatím žádné léky nepotřebuji. Jsem zvyklý pracovat hlavou a ovládám několik jyzyků. Z toho dva mrtvé. Možná proto mám více informací než Vy. A nemám ve zvyku používat argumenty, které žádnýmy nejsou. Nebo si skutečně myslíte, že Homo Erectus něco slavil?
Dehonestikace lidí s jinýmy názory je mi taktéž cizí.
22. 12. 2009 | 21:52

iga napsal(a):

Prominte, nechtela jsem se vas dotknout, ale pripadalo mi to natolik nesmyslne, ze jsem se neudrzela. Z vaseho prispevku ale vyplyva, ze se z paleolitu (velmi zhruba tech nekolik desitek tisic let) skutecne nejake tradice dochovaly a dokonce nam ovlivnuji zivot vcetne Vanoc. Prave proto, ze si nemyslim, ze Homo Erectus neco slavil, jsem na vas reagovala.
Takze otazka zustava - vazne, kam na to chodite???
22. 12. 2009 | 22:11

Gábor Laco napsal(a):

Pro úplné začátečníky bych doporučil
Walker Barbara G.:
The Woman´s Encyclopedia of Myths and Secrets, HarperCollins Publisher, New York / U. S. A., 1983.
Německy se tato kniha jmenuje
Das geheime Wissen dre Frauen.
Jedná se o podařený překlad.
Bohužel není tato kniha přeložena do Češtiny.

Drobnost ke stáří svátků, a jejich vlivu na nás.

Věříte, že sedmička je šťastné číslo? Nevíme, jak je tato pověra stará, ale má to něco společného s dvěma svátky, které by bez sebe nedávaly smysl. A sice s Velikonocema a Vánocema.
Když si přečtete Bibli(která kopírovala staré zvyky), tak na Velikonoce v pátek bůh zemře aby v podělí, poté co byl vnesen do matky země(jeskyně) vstal z mrtvých.
Před Biblí vstát z mrtvých znamenalo oplodnit(svátky plodnosti) a za devět měsíců se narodit. To tady máme Vánoce.
Je to doposud logické?
Co to má společného se šťastnou sedmičkou?
Nevíme kdy, ale víme, že lidé si někdy dávno mysleli, že těhotenství trvá sedm měsíců. Velikonoce se slavily o dva měsíce později. Dodnes se v tom termínu slaví Letnice.
Sedmička tu stála pro těhotenství=štěstí(šestka pro jeho příčinu).
P.S. Znám lidi, kteří vážně polemizují s tím, že dříve těhotenství skutečně trvalo sedm měsíců. Stoprocentně se nejedná o matematickou chybu.
22. 12. 2009 | 23:14

Gábor Laco napsal(a):

Oprava:
Německý překlad se jmenuje
Das geheime Wissen der Frauen
23. 12. 2009 | 00:05

BK napsal(a):

Homo erectus neslavil Vánoce, protože mu to nestálo za to.
23. 12. 2009 | 00:10

Ládik napsal(a):

Vám nosí dárky OSA.
23. 12. 2009 | 06:58

TOV napsal(a):

Ježíšek!
23. 12. 2009 | 12:42

iga napsal(a):

Gabor Laco

Nejsem zadny polyglot jako vy, nismene v anglictine bych to zvladla, kdyby to bylo dostupne. Ale pokud ta dama, Barbara Wilson, skutecne tvrdi to, co pisete vy, a sice ze nas ovlivnuji tradice nekolik desitek tisic let stare, pak byste se i vy mel poohlednout po nejake serioznejsi literature. Stacilo by neco pro uplne zacatecniky - djepis pro stredni skoly. Pak by bylo jasne, ze o tradicich nemuze byt reci - maximalne nejaky ten atavismus. Me by skutece velice prekvapilo, kdyby se nejaka tradice z te doby dochovala v jakekoli forme a jeste vic by me prekvapilo, kdyby to bylo nejakym zpusobem dokazane ve smyslu podrobeni kritickemu zkoumani.
Jinak logicke to neni ani trochu.
Na sedmicku ani na trinactku neverim.
Nevim, jestli je to zpusobeno vasi interpretaci nebo faktickymi omyly vasich zdroju, ale pusobi to velice neverohodne - asi tak na urovni Alice de silva lago:-)
Autor
V detstvi mi darky nosil Jezisek - na to bych tehdy vsadila pravou ruku!

BK
:-DDD
23. 12. 2009 | 15:46

Gábor Laco napsal(a):

Milá iga,
Jak z anglického názvu vyplývá, jedná se o enciklopedii. Ke všemu dodává pani B.G.Walker zdroje. Za každou kapitolou je jich několik. Jedná se o seriózní vědece. Pochybuji, že autor dějepisu pro střední školy jim může konkurovat.
A pokud se o téma budete více zajímat, tak budete překvapená. Já jsem byl také překvapen a zprvu jsem své ženě, historické lingvistce nevěřil.

Nikdo samozřejmě nezná stáří tradic Vánoc, ale když víme, že nejstarší kamená stavba má okolo 32 tisíc let, tak můžeme považovat Vánoce alespoň za stejně staré.

Jestli pro Vás není logické, že někdo musí být napřed splozen(Velikonoce), aby se mohl za devět měsíců narodit(Vánoce), a když to je člověk tak musí napřed zemřít, aby se mohl devět měsíců později narodit jako bůh, tak se ptám, jak mám argumentovat?
23. 12. 2009 | 22:28

Vladimir napsal(a):

Plivu na zem když slyším termín Křesťan. Stačilo mi si přečíst v Epocha 25\09 jaký je smysl vaší víry. Kolik milionů (i křesťanů)jste povraždili za 2000let. Proč a díky čemu bojovali Papežové v 25 Křižáckých válkách?. Jen pro srovnání Hitler zabíjel 6 let , Stalin 20 ale vykřestané JEN 200Olet. Proč?? Přece pro slávu Boží a Ducha svtého. A nyní přejete dětičkám mír o vánocich!!! Proto asi je muž který pomáhal zabíjet Židy v Osvětimi dnes Papežem.
24. 12. 2009 | 14:33

babča napsal(a):

Pane Laco,
nikdo jistě nepochybuje, že nejdřív musí být člověk zplozen (počat), aby se za devět měsíců narodil. Ale tvrdit, že vánoce jsou staré přes třicet tisíc let? Můžete prosím stručně nějak doložit své tvrzení a ne nás odkázat na literární zdroje, které tady nejsou k mání? Dík
24. 12. 2009 | 21:58

iga napsal(a):

Gabor Laco
Krasne a pokojne Vanoce!
Vsimla jsem si, ze jsem v tom ajfru napsala spatne jmeno vami zminovane autorky, takze pardon...

Znovu opakuji, ze kdokoli (at uz je to madam Walker ci nekdo jiny) tvrdi, ze se z prelomu stredniho a mladeho paleolitu tj. 40 000let p.n.l. dochovaly jakekoli tradice, ktere ovlivnuji soucasne Vanoce, je bloud. Zadny seriozni archeolog nebo antropolog dosud neobhajil takto troufale tvrzeni. Uvedomme si, ze se jedna o dobu, kdy v Evrope vyhynul clovek neandrtalsky!

Pokud se tedy musime zastitovat akademickym vzdelanim, verte, ze ani ja jsem maturitou z dejepisu sve vzdelani nezkoncila. O erudici autoru dejepisu pro stredni skoly mohu rici jen to, ze jako takovy musel sve texty nechat projit velice prisnou kritickou oponenturou a cerpat ze zdroju z nejproverenejsich.

Vase zminky o Bibli, jsou ponekud zmatene. Pisete, ze Bible kopirovala stare zvyky... Tomu pri nejlepsi vuli nerozumim. Dale, co "pred Bibli" znamenalo vstat zmrtvich. Kdy prosim a pro koho? Jak a podle ceho soudite, ze "vime", ze lide povazovali tehotenstvi za sedmimesicni. Opet, kdo to vi a kteri lide a kdy si to mysleli? Jakou souvislost ma prvni kamenna stavba se slavenim Vanoc? Co to je "matriarchalni kalendar" - osobne jsem presvedcena, ze v historii lidstva jsou dlouha staleti, kdy deti nedostavali zadne darky ani rano ani vecer a dokonce, ze se v paleolitu, odkud existuji jen stridme archeologicke nalezy, neslavil ani slunovarat. Pro srovnani se odhaduje, ze Stonehenge je stary 3100let.
Obecne by bylo vhodne, kdyz uz piseme o "lidech", dodat presnejsi udaje - planeta je velika a historie dlouha, ze?

Co se tyka logiky, tu bych v historii, mytologii a archeologii vynechala uplne. Rekneme, ze je "prirozene", ze aby se nekdo mohl narodit, musi byt nejdrive pocnut, prominte, ale na zmrtvychvztani neni opravdu nic logickeho snad jen, ze pro zmrtvychvstani je smrt zasadni podminkou, ale zda nekdo z mrtvych vztane po trech dnech, deviti mesicich, ci vubec ne - to je ciste otazka viry.
Ovsem v argumentaci by logika a prsna terminologie chybet nemely - stejne tak jako zesmesnovani protejsku, za ktere se vam jeste jednou omlouvam, ale konstatuji, ze je pro me velmi tezke se ho zdrzet.
Vladimir

take vam preji krasne a pokojne Vanoce
25. 12. 2009 | 16:30

iga napsal(a):

Gabor Laco

Je to hruza, mam to samou hrubku, jak jsem to po sobe poprve necetla:-(
25. 12. 2009 | 19:16

Gábor Laco napsal(a):

Babča, iga

musíme vycházet z toho, že vesmírná tělesa nebyla pro lidi tělesa, ale nadpřirozené bytosti.
Proto nemůže být o slunovratu řeč. V minulosti se vždy jednalo o narozeniny bytosti = boha čili Vánoce, ať už vypadaly jakkoliv.
Předpokládá se, že se slaví od dob, kdy si lidé všimli, že slunce sílí a slábne. Dříve lidé nežili v domech a neměli umělé světlo a ženy mívaly svou periodu při úplňku a tudíž byly inspirovány se o pohyby na obloze starat. Proto se předpokládá, že oslavy Vánoc jsou staré několik desítek tisíc let. Sám český název Vánoce samozřejmě tak starý není, i když pochází z dob předkřesťanských.

Iga,

dík za přání k Vánocům. Já mohu popřát již jen vše nej do roku 2010.
Pravopisné chyby v textu mám také, nemusíte se za Vaše omlouvat, určitě se vloudily v tom ajfru.

České učebnice dějepisu, potažmo jejich autory, nebudu komentovat. Žádnou z nich jsem nečetl. Jen mne zaráží, že si někteří, i vzdělaní, Češi myslí, že v matriarchátu měly ženy nadvládu nad muži proto, že sbíraly potravu a tudíž živily kmen. Jakmile začali muži lovit, tak se už jednalo o patriarchát.

Bible a staré zvyky(napsal jsem zvyky, protže jsem si nebyl jist, jaké i se píše ve slově mýtus). Hned od začátku - Adam a jeho žebro není originál. Originál je bohyně Adamah rodící děti z hrudi. Takhle by se dalo pokračovat celou Biblí. Většina příhod má své předchůdce jinde a s jiným obsazením. Slovo Bohyně je z těchto příběhů zcela vymazáno a nebo změněno na slovo bohové.
Je rozdíl, mezi vstání z mrtvých a znovuzrozením. Z mrtvých vstali ti lidé, z kterých se stali nadále nesmrtelní bohové. Ostatní lidé se znovu narodili a znovu zemřeli... cyklické náboženství. Bible representuje přímočaré náboženství. Narození, smrt, posmrtný život. Geniální myšlenka na které se dá úžasně vydělat. Náš život je pouze příprava na ten posmrtný a církev nás jím provází(za odměnu).

Sedmiměsíčním těhotenstvím jsem se nikdy blíže nezabýval, podívám se.

Matriarchální kalendář nepočítal letopočet.
-Den začínal ve 12:00 a končil ve 12:00, tudíž poledne bylo o půlnoci.(VáNOCE, VelikoNOCE)
-Týden měl sedm dní a sváteční den byl pátek, den Venuše. Nikoliv židovská sobota a nebo křesťanská neděle, dny slunce.(Německý Freitag není den volna, ale den bohyně Freya - Venuše.)
-Rok měl třináct měsíců po dvacetiosmi dnech.(Proto má tento časový úsek toto jméno.) K jednomu roku se přidával jeden den = 365 dní. (Lomikare, Lomikare, do roka a do dne!)
To, že přináší (v některých zemích) smůlu gratulovat k narozeninám předem, že pátek a třináctka nosí smůlu a že v pátek mají blázni svátek je pouhá křesťanská dehonestikace matriarchálního kalendáře.

Co se týká logiky, tady Vám musím oponovat, tu nemůžeme vynechat. Např. v Bibli se píše, že bůh první den stvořil... slunce... a třetí den řekl: "budiž světlo".
Z tohoto a ze znalosti dalších, textů z jiných zdrojů(kde se píše, že měsíc je důležitější jak slunce, protože v noci svítí, z textů o jitřence...) múžeme vydedukovat, že pisatel Bible nevěděl , že denní světlo pochází od slunce.
Mnohdy pro zjednodušení píšu, jako bych byl sám věřící. Ve skutečnosti se jen snažím reprodukovat myšlenkové pochody naších předků, které byly znetvořeny pisately Bible a dodnes se až na výjimky na tom nic nezměnilo.
27. 12. 2009 | 01:31

dárky na valentýna napsal(a):

Bible a staré zvyky(napsal jsem zvyky, protže jsem si nebyl jist, jaké i se píše ve slově mýtus). Hned od začátku - Adam a jeho žebro není originál. Originál je bohyně Adamah rodící děti z hrudi. Takhle by se dalo pokračovat celou Biblí. Většina příhod má své předchůdce jinde a s jiným obsazením. Slovo Bohyně je z těchto příběhů zcela vymazáno a nebo změněno na slovo bohové.
31. 01. 2010 | 21:45

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:10

http://www.kw61.com/replica-louis-vutton napsal(a):

adfasf
29. 03. 2010 | 07:20

Links of London store napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it.
31. 03. 2010 | 09:18

discount air max shoes napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
16. 04. 2010 | 07:58

korsptf napsal(a):

<b><a href=http://www.cheapkatespadeoutlet1993.org/>kate spade outlet</a>,<a href=http://www.katespadebagsales2013.org/>kate spade sale</a>,<a href=http://www.freywille2013.org>Frey Wille Online Shop</a></b>
than my own. I always venture to find the best prize for others, this winter weather has gone aboard so long that I feel as although I'm repeating for many apt convince myself that it's true as to conversation about spring fashion. but I'm not sure that I'd put a small child among something with such a conspicuous designer logo. Or,The bags was from Nine West and the closest I can find online are these bags which are the same shape and chart but in faux suede instead of velvet. I bought the bags aboard a whim and a week later I planner apt return it to Macy's for I didn't prefer how deep the bags is and that lack of inside pockets. he got the call-up apt be the chap short-adjuster for the daytime (Ok,merely this thing looks prefer it was assembled from the remnant carcasses of slaughtered muppets. It's dreadful Even more fearful than the average pelt bags, really badly.quite little in the access of fashion feels pleasantly nostalgic.When I think of Mexican fashion I think of dresses featuring colorful designs and flowers. Mexican fashion namely one of a kind and while you discern it, pouch-like hold features one edgy contrast striping. Not barely is this fun merely also YOU have one opportunity apt win the product of the day Exciting right? So how does it work?Monday, and I've still never been competent apt figure out how to get aboard the WiFi,
09. 06. 2013 | 07:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy