Není na místě otázka, zda neodejít z EU?

17. 04. 2007 | 15:17
Přečteno 192335 krát
Dobrý den,

po svém „vstupním“ blogovém příspěvku jsem obdržel od čtenářů řadu námětů pro další články, ať už se to týkalo vnitřního života Evropské unie, mých osobních zkušeností s kontakty s ní a z práce v jejích orgánech, tak i některých velmi konkrétních aspektů. Přestože nechci svůj blog koncipovat výhradně na záležitosti EU, tak rozhodně počítám s tím, že se pustím do zpracování těchto námětů v některých příštích příspěvcích. Dokonce jsem se nad některými z nich již začal zamýšlet, když jsem se dostal k tématu příbuznému, kterému jsem se nedokázal a snad ani nechtěl vyhnout. Prosím proto o shovívavost, nežádal jsem o náměty, abych je nakonec nechal ležet stranou. Vrátím se k nim. Stejně tak k některým vašim dotazům, které budu průběžně zodpovídat (ostatně, k některým jsem se ve svých komentářích již vyjádřil).


Před pár týdny si EU připomněla 50-leté výročí jedné ze svých základních smluv, na které je evropská integrace doslova postavena. V řadě zemí, především pak v předsednickém Berlíně a také Bruselu, se konaly oslavy. Některé z nich by se přitom daly označit za okázalé. Osobně jsem se žádné z nich nezúčastnil, protože jsem, možná mylně, nabyl dojmu, že se někteří politici poněkud uměle snaží událost využít a EU vetřít do větší přízně evropské veřejnosti. Ta, nikoliv vlastní vinou, ale spíše z důvodu nedostatečné schopnosti politiků na tato témata s ní diskutovat, se problematice a životu EU poněkud vzdálila. Tím však nechci snižovat význam této tzv. Římské smlouvy, která přispěla k zásadním změnám v Evropě. V její velké části se Evropa posunula od antagonistických vztahů s jizvami dvou světových válek ke schopnosti společně řešit problémy, hledat společné zájmy, od fragmentace k fungujícímu liberálnímu společnému trhu a solidaritě. Její význam je nesporný, proto respektuji, že na charakter oslavy jsou odlišné názory a že to mohou lidé vidět jinak, než to vidím já.

To, co mě však na celé záležitosti zaujalo nejvíce je skutečnost, že jsem neregistroval, že by některý z čelních českých politiků se k danému výročí alespoň několika slovy vyjádřil. Vezmeme-li v úvahu, že jsme již prakticky tři roky členem EU, je to více než zvláštní. Přitom jsem neočekával chvalozpěv. Spíše si říkám, že to byla jedinečná příležitost pro politika s vizí toto výročí připomenout, okomentovat, co tento základní kámen evropské integrace přinesl, a současně přiblížit současné problémy EU i jejich příčiny. A ještě lépe, nabídnout svůj pohled na možná řešení některých problémů či výzev.

Tato skutečnost mě vyprovokovala, abych si zmonitoroval články, rozhovory a výroky našich významnějších politiků, a to jak před samotným výročím, tak i po něm. Získaná zjištění jsou částečně i pozitivní. Kromě laviny vzájemně pomlouvačných a špinících článků a výroků jsem narazil i na několik (bohužel opravdu málo) celkem neutrálních, věcných a částečně i politických (byť někdy dost zavádějících). Dokonce jsem nalezl i takové, které se týkaly EU. Avšak snad s jedinou výjimkou byly všechny články, rozhovory a výroky na adresu EU ze strany čelních vládních politiků a prezidenta republiky zásadně kritické a negativní. Opoziční politici tomuto tématu (zase až snad na jednu výjimku) nevěnovali pozornost vůbec, nejspíš byli společně s jejich protivníky z vlády zaneprázdněni přestřelkami a politikařením.

Mým záměrem není veškerá tato ryze negativní tvrzení vám reprodukovat a s nimi polemizovat. Upřímně řečeno bych to s ohledem na jejich ideologický nátěr a mnohdy až nesmyslnost asi ani nedokázal. Spíše bych rád vás tímto vyzval k zamyšlení, proč tomu tak je. Je ta situace v EU skutečně tak negativní? Pokud ano, co je toho příčinou? Pokud nikoliv, o co autorům výroků a článků jde? Zda jejich tvrzení nemohou a z hlediska jejich záměru dokonce nemají mít vliv na veřejné mínění? Proč? Jsou s kritikou, ať již z vašeho pohledu legitimní či nikoliv, nabízeny řešení, východiska a alternativy?Pokud nikoliv, proč?

Ponechám toto na vaší individuální úvaze. Na adresu výše uvedených politiků si však neodpustím poněkud troufalou radu. Dříve nebo později se nejen tisk začne zajímat, zda ten či onen výsledek jejich „práce“ v EU není také tak trochu dán tím, jak se naši politici k EU chovají. Nemusí přitom nutně jít jen o výši nějaké pokuty udělené ČR. Jistě, řadu věcí lze ve vztahu k méně informované veřejnosti kamuflovat tím, jak se údajně oproti dřívějšku konečně tvrdě (spíše však úsměvně) s EU vyjednává. I jiné státy tuto politiku vůči vlastní veřejnosti občas používají. On se totiž ten bezejmenný bruselský úředník nemůže bránit a tak je celkem snadné problémy z vlastní dílny při absenci politické odvahy házet na něj a na Brusel jako takový. Je však třeba všeho s mírou a vyvažovat.

Soudě podle článků, výroků a jednání českých politiků se u nás tak neděje. V konečném důsledku neustálé kopání a šťouchání do EU vede k extrémním pozicím a tudíž i k marginalizaci našeho postavení (nejen tedy našich politiků) v EU. Proč by měly jiné členské státy nebo bruselská exekutiva nám vycházet vstříc, když do EU a tudíž i do nich neustále šijeme? Zvláště když z kapsy většiny z nich k nám bude v nejbližších letech proudit až 100 miliard Kč ročně, o dalších výhodách nemluvě.

Nemyslím si, že 100 mld je důvod k tomu, abychom měli svá ústa zavřená. Ale důvod k seriozní a konstruktivní politice ano. Možná i důvod k pár slovům při výročí Římské smlouvy. Jistě, EU kromě nesporných pozitiv má své problémy a nedostatky a ty je třeba řešit. A některé z nich se řešit nedaří, na jiné není odvaha. Pouhopouhá a neustálá kritika EU, která je navíc motivována domácími a partikulárními pohnutkami, takovou politikou však není.

Ledaže by EU byla, tak jak výroky prakticky naznačují, říší zla. Pokud si nás EU nezaslouží, pak nebuďme pokrytci a nastolme diskusi o vystoupení z ní. Pak nebude zapotřebí se při 60-letém výročí Římské smlouvy ani přetvařovat a můžeme se radovat a oslavovat vně.

Pavel Telička

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

Pane Teličko, pan Václav Havel ale přeci svůj postoj k EU formuloval zřetelně a řekl bych i se státnickou vizí a přístupem.
Jinak je tomu ovšem v našich tzv. vládních kruzích.
17. 04. 2007 | 15:42

Petr Hlávka napsal(a):

Vážený pane Teličko,
plně s Vámi souhlasím a děkuji za Váš fundovaný názor. Na totéž téma viz můj článek http://www.rokycany.wz.cz/v...

Se srdečným pozdravem
Petr Hlávka
17. 04. 2007 | 15:42

Martin Synkule napsal(a):

Dobre odpoledne,
dobre jste to vystihl. Nevsiml jsem si, ze by jakykoliv predstavitel politicke strany vyuzil vyroci k tomu, aby zrekapituloval alespon tri minule roky clenstvi v EU. A je to tak trochu skoda, at by jejich retorika byla negativni, ci pozitivni. Mozna vychazeji z faktu, ze pro vetsinu obcanu predstavuje EU jen "dojnou kravu" a sikovatele, ktery nam narizuje a zakazuje, apod.
A pritom bych se eventualni kratke debate nebranil, vsak nas za "chvili" ceka predsednictvi, kde s touhle pasivitou v problematickych otazkach neuspejeme.
Kazdopadne se zajimave sledovat, kam az se EU za tech 50 let dostala. Osobne si myslim, ze rozsireni o desitku predbehlo administrativni opatreni, nemluve o Bulharsku a Rumunsku. Svym zpusobem cely prosec mohl jeste nekolik let pockat a otazka ustavy se mohla resit v ramci 15ky. NIc to ovsem nemeni na tom, ze z ustavy by asi otcove zakladatele radost nemeli.
17. 04. 2007 | 15:47

Michal napsal(a):

Dobrý den, to že někdo umí říkat unii i nepříjemné věci, jako například pan prezident Klaus, by měla EU (a vy také pane Teličko) spíše ocenit! Jen skuteční přátelé umí říct do očí pravdu a ne jenom pochlebovat (jako pan Zaorálek a další). A jedna otázka: můžete mi pane Teličko vysvětlit, proč se unie zabývá takovými hloupostmi jako je například název pomazánkového másla? To opravdu nemají jiné starosti? Vůbec nejde o nějaký název, ať se to jmenuje jak chce, ale představa, že v tržní ekonomice sedí někde za peníze daňových poplatníků úředníci, kteří zkoumají názvy výrobků..... (a toto je určitě jen jeden příklad z tisíců!). Hlavně mi ale netvrďte, že ta změna pomůže spotřebitelům (nevím, co bych si pak o vás myslel, zatím jen to dobré :)) Opravdu se pak unie nesmí divit, proč tak zaostává v porovnání se světovou konkurencí.
17. 04. 2007 | 15:53

HS napsal(a):

Dobrý den,
zdravím Vás z Prahy. Nastálá situace zřejmě odráží až příliš rychlý sled událostí, kdy se dějiny řítí kolem nás. Mnoho občanů ČR nedokáže odhadnout sílu okamžiku a pod tíhou medií často klesají na mysli. Právě tuny informací někdy deklasují správný úsudek proti zdravému postoji. U politiků je situace zhoršena touhou po moci a rozhodování, stále ještě pod velkým vlivem vlastního obohacení. Systém - " v EU ano, ale ať nám moc nevidí pod pokličku " - dokazuje snahu o přerozdělování uvnitř kotle bez přísedících. Je proto nutné vyslat do Bruselu posly se zprávou - " omluvte nás, my jsme ještě nevyrostli, my ještě potřebujeme čas". Možná dostaneme šanci.
Přeji pevné nervy
HS
17. 04. 2007 | 16:01

Standa napsal(a):

Myslím si, že si nemáme moc co výskat s dosavadní politikou EU, která nás zavádí do slepé uličky a tak se ani nedivím našim politikům, že reagují tak jak reagují
17. 04. 2007 | 16:07

Ivan Nový napsal(a):

Mnohem lepší by bylo zrušit eurokraty a dotace bez náhrady a konečně v EU realizovat volný pohyb služeb, kapitálu a lidí bez omezení.
17. 04. 2007 | 16:16

ILe napsal(a):

Současná EU se evidentně řítí do strašlivých konců. Proč s nevrátit do roku vzniku v roce 1957 a držet se tehdejších funkčních kořenů svobodného trhu. Opustit ambiciozní představy moralizujících politiků v některých zemích Evropy (Francie, Německo, jednotlivců v některých zemích jako ČR - ex-pres. Havel apod.) by bylo víc než prospěšné a seriozní vůči více než 300 mil. lidí sdružených v tomto federalizujícím se a zpolitizovaném uskupení, které prohlašuje naprosté nesmysly a la Nikita Chruščev (např. že během několika let předstihneme ekonomicky USA apod.).
17. 04. 2007 | 16:28

Milan Kovár napsal(a):

Závěr Vašeho článku je přímo impozantní, nicméně, nastolená otázka se mi zdá spíše řečnická. Osobně bych okamžitě hlasoval pro vystoupení z EU, alespoň tedy z EU v současné podobě a se současným (politickým) kurzem. Nota bene, myslím, že bych nezůstal osamocen. Nota optime, myslím, že se to v naší vládnoucí garnituře ví, či alespoň tuší - a proto si naše pravitěľstvo, ať už pravé nebo levé, dá setsakra dobrý pozor, aby taková diskuse vůbec nevznikla.
17. 04. 2007 | 16:32

Jaroslav Šauer napsal(a):

Jsem velmi zklamán vývojem našeho vztahu k EU po přistoupení. Po značném úsilí,které jsme byli nuceni vyvinout ke splnění vstupních kriterií nadšení našich politiků ochladlo a s nástupem ODS k moci se zcela obrátilo v nechuť. Byli jsme přijati a nastoupili jsme do rozjetého vlaku evropské integrace, která mé za sebou již padesátileté usilování v tomto směru a okamžitě jsme se přesunuli na jeho konec a zatáhli za brzdu.Krásná idea evropské jednoty a spolupráce je zpochybňována a nahrazována směšnými,t.zv.národními zájmy.Stali jsme se záporným vzorem. Naštěstí jednotlivec v EU nedokáže prosadit nic a necítí se v osamocení dobře.Musíme věřit, že nám navzdory se vývoj vpřed zastavit nedá.Bohužel hlasů s odlišným názorem než mají naši nynější představitelé není mnoho slyšet a na preferencích to také není vidět. Bohužel.
17. 04. 2007 | 16:36

tana napsal(a):

Pane Teličko, nemyslíte si, že má EU povinnost informovat přímo veřejnost o projednávaných otázkách a vyvolávat celoevropskou diskusi.
Tak by se občané dozvěděli pravdu o imunitě poslanců, senátorů, soudců atd., o dohodě EU a Švýcarských bank o zdanění kont, atd.. O skutečných dotacíh a o tom za jakou cenu v jaké zemi dokáží postavit km dálnice, vodovod, čističku.
Potom by i euroskepticizmus vypadal v očích veřejnosti jinak.
17. 04. 2007 | 16:37

Jan Novák napsal(a):

Pane Teličko, situace ve společnosti je taková, jakou prezentuje pan Pružinský. Všichni politici by v ČR chtěli hlasy svých voličů a přitom získávat výhody EU. Např. "europoslanec" Jan Zahradil očividně proti EU štve a štve. Moc se mu nedivím. Tento zloděj má privilegia tunelovat obecní majetek tím, že si "kupuje" byt za necelých 10% tržní ceny, zatím co mladé rodiny se musí za obyčejný byt zadlužit téměř na celý život. Když se mezi s sebou češi perou, Zahradil se směje. Jak máme věřit ve spravedlnost, když si ti, kteří nás reprezentují v EU dělají legraci. Díky bohu za EU! Tací zloději by již dávno přivedli ČR zpět do pařátů ruska. Zatím se jim to nepovedlo, i když dělají co mohou.
17. 04. 2007 | 16:57

Jag napsal(a):

EU se stala vychcanou silou.Podvádí kde může.Podívejme se třeba na migraci.Když se tam vstupovalo,tak se tvrdilo,že se budeme migraci efektivněji bránit společně.A výsledek?Bráníme se tak,že už nemusíme.Nabereme to všechno s dalším rozšířením.není tohle k smíchu,kdyby to nebylo k pláči.Takže stejně budeme mít mešity za rohem.A s ekonomikou je to stejné.EU slíbila když se Ústava neschválí,tak se dá k ledu.A výsledek?Němci to oživují jako svoje hlavní téma.Daně?Dnes je to v gesci každého státu,ale už se o tom vedou diskuse,že se to změní.Za chvíli budeme rušit náš jazyk jako nepraktický a pak už budeme jen zybtečně otravovat se svou identitou.Tak ji zrušíme,přece naši mladí už jsou jen evropany a vlast je nezajímá.Opravdu EU se stala podvodnou a nevěřím jí.Zemědělství nám v podstatě zrušila a do měst se nám valí desetitisíce mladých z dědin,kteří likvidují zeleň kolem měst.Připadám si jako na sídlišti.Je mi z toho zle.Asi budeme všichni bydlet ve městech a budeme šťastni.Zaorálek jen vytíral 8 let řiť EU a dnes je nasranej,že to nevytřel dokonale.
17. 04. 2007 | 17:12

Jag napsal(a):

Jane Nováku,neboj do Ruska tě nepřivede prezident,ale EU přivede Rusko,až k našim hranicím.A kde máš to právo a pořádek?Zatím se krade stejně,tuneluje stejně a to hlavní je,že se krade na rozkaz z EU.Zakazují se názvy jídla,pití,omezuje se produkce všeho s čím jsme konkurovali.Tak nevím,kde bereš ten optimismus.
17. 04. 2007 | 17:16

František Kostlán napsal(a):

Dobrý den,
váš článek vyvolává mnoho otázek - a to je dobře.
Mohl byste, prosím, dát pár příkladů oné marginalizace ČR Bruselem?
A je to od úředníků EU správné, že marginalizují ČR jen proto, že někteří čeští politici - v čele s Václavem Klausem - mají na některé věci jiné názory?
Jak jinak máme diskutovat o způsobu integrace EU, než sdělováním vlastních názorů?
A jak jinak máme docílit alespoň zčásti svých představ než prosazováním vlastního řešení?
Je prosazování ústavní smlouvy ze strany Německa proti vůli obyvatel některých zemí správným krokem?
Děkuji za reakci,
František Kostlán
17. 04. 2007 | 18:00

Tomáš napsal(a):

Jsem pro. Debata o vystoupení z EU je na místě.
EU se z krásné myšlenky zvrtla v byrokratickou mašinérii, která evropský prostor ekonomicky likviduje. Stejně jako komunistocké vlády předtím likvidovaly východní část Evropy. Současná podoba EU je opravdu omyl. A není-li na půdě evropských orgánů průchozí jednání o liberalizaci a efektivizaci řízení unie, je na místě uvažovat o jejím rozpuštění.
17. 04. 2007 | 18:12

Josef K. napsal(a):

Česká společnost (t.j.,dejme tomu,většina obyvatelstva žijícího na území státu po dvě generace) je společnost postnormalizační, společnost ve které je zcela popřen zájem o věci veřejné, což byl ostatně jeden z cílů husákovské normalizace. Této společnosti chybí elity, které by zrály po staletí, které by veřejně definovaly otázky a směřovaly diskusi a vědomí a vlastní vzdělanost a... Postnormalizační společnost je mimo jiné vědomí vykořeněné z historie,vědomí obrácené vždy pouze do aktuální přítomnosti. Mezi ideemi EU a tímto vědomím tak zeje propast, kterou nelze překonat. Tato společnost nemůže být korektním a pozitivním, sebevědomým partnerem unii.
17. 04. 2007 | 18:23

David napsal(a):

Dobrý den,opravdu hezký článek,dokonce i pravdivý:).
EU má své problémy,ale stejně,díky ní máme určitá pravidla a modernizované zákony v různých oblastech našeho žití.Např. jsem rád za zmodernizování kuchyní restaurací atd.,nechtěl bych se vracet před dobu modernizace:).
Rmoutí mě (abych byl slušný) politika prezidenta Klause.Má zcela jistě právo vyjadřovat své názory na EU i globální oteplování,musí však dodávat,že to jsou jeho vlastní názory.Byl jsem účastníkem debaty s ním a zdá se mi,že žije v nějakém světě,kde on je Bůh a všichni ostatní loseři.Bohužel,zahraniční média reportující o jeho názorech a výpadech nedodávají,že s těmito jeho názory většina republiky nesouhlasí.Proto jsme v zahraničí vnímáni špatně a jako anti-evropané.Cestuji a ČR ve světě znají díky Havlovi (kladné reference), sportovcům (kladné) a Klausovi (záporné,úsměvné,podivující se ohlasy).Máte ty samé zkušenosti,pane Teličko?
17. 04. 2007 | 18:23

SM napsal(a):

Pane Teličko,
po přečtení příspěvků všech pisatelů přede mnou musím konstatovat, že jste situaci popsal přesně. Je vidět paralela toho, co si výše přečtete- úroveň, s Českou vysokou politikou a stejně tak s komunální, se kterou mám zkušenost. Jinými slovy a po našem: Všichni remcají, všichni všemu rozumějí a všechno negují,nedej bože kdyby měli řici nahlas svůj názor a jít do jednání připravení.
TAké se vším v EU nesouhlasím, ale proč se nepokusit o vývoj tak, aby nám členství prospívalo a zárověň nedusilo národní identitu?
Vážím si Vás pro Vaše jednoznačné a neprospěchářské postoje, které si přes svůj mladý věk držíte. Přeji hodně úspěchů.
17. 04. 2007 | 18:25

K. napsal(a):

dobry den,
chtela bych moc podekovat za clanek,ktery se mi moc libil.mam otazku zcela z jineho soudku a vubec mi nemusite odpovidat pokud nechcete...Zajimalo by mne na jake universite jste studoval a jaky obor?
Preji Vam hodne stesti a moc se tesim na dalsi prispevky.
K.
17. 04. 2007 | 18:55

Karel Černý napsal(a):

Vážený pane Teličko, rád bych se dožil dne, kdy už oportunisté-komunisté jako Vy nebudou bráni vážně.
17. 04. 2007 | 19:05

straka napsal(a):

Pane Teličko. Bohužel jsem hlasoval v referendu pro vstup do EU. Dnes mám pocit že vracíme do dob RVHP ve voňavé formě. Direktivy typu Pomazánkové máslo, slivovice apod. EU mě připadá jen jako spolek nadutých eurobyrokratů ke které řadím i vás, kteří se snaží za každou cenu okleštit samostatnost a svobodu jednotlivých států. Za komunistů jsme měli cenzuru a autocenzuru, dnes máme "politickou korektnost". Nechutná zbabělost a neschopnost postavit se čelem hrozbám terorismu a také ho nazývat pravými jmény, podlézavost k Rusku, snaha jakékoliv problémy uplatit nebo vysedět, mě silně připomíná mnichovanství roku 1938.Souhlasím s názvem vašeho příspěvku a jsem pro vystoupení z EU.
17. 04. 2007 | 19:26

novinář napsal(a):

každý superstát je nositelem a klíčem k stupidní diktratuře elit a byrokracie - Babylon nebo Varšavská smlouva. Soudím, že EU je ještě horší. Vystoupit a neumazat se jako Švýcarsko, které si zachovalo nejvyšší úroveň v Evropě. Bohužel místa pro politiky lákajíé víc, než úvahy o dobru lidí.
17. 04. 2007 | 19:38

rrrrr napsal(a):

To, že vláda nijak nereaguje se vůbec nedivím. Jde to s ní od deseti k pěti.
17. 04. 2007 | 19:45

Jos napsal(a):

Asi se nedočkáme toho aby nomenklaturní bolševik jako Vy nás pořád nepoučoval!Nejdříve Varšavská smlouva a nyní EU na vše jste "odborník".
17. 04. 2007 | 20:35

Jag napsal(a):

Všechny vlády a politici jsou jen lháři a podvodníci.Bohužel zde nejsou lidé,kteří by měli intelektuální úroveň,ale jsou zde jen patolízalové zadnic-Zaorálek,vyjednavači likvidace konkurence-Telička,multikulturalista-Klaus,Topolánek-udržovatel lidovců,zločinci lidovci-zadlužují ve všech vládách stát,Paroubkovci-hladovci po moci,Sobotkovci-ideologové sociální patologie a její rozvíječi,Havlové známí takyfilosofové o nesmrtelnosti prdu,Diensbierové o bezpečnosti po genocidě,a jiných pucfleků,kteří ale nejsou vidět,neboť hlasují jako mašiny v bankovní radě o tom,že dluhy jsou pozitivní a schovaná inflace v její budově vysáváním peněz z fiskálního rozhazování nás veskrze obohacuje,jen nám zatím neřekli,kdo ty dluhy z odkupů bude potom sanovat.Asi ty daně z používání přírodních zdrojů.Každá vláda je zlodějská,ale že zrovna tato pravicová vláda bude rušit půlroční bezdaňové investování,to je snad omyl všech omylů.Nebo jsme volil kryptokomunisty a to už nikdy neudělám.Asi to bude jako se stavebním spoření,spořte,vláda vám to v čase bude redukovat tím,že zdraží a tisne peníze a vy až po 5 až 10letech budete osvobozeni od daně,tak už si za to stejně nekoupíte ani tolik,kolik před spořením.Kurvy jste a o pravici v Čechách si můžeme jen nechat zdát.Tady vládne jen závist,zlodějny a svinstvo.
17. 04. 2007 | 20:41

Jiří Němec napsal(a):

Vážený pane,
želím Vašeho odchodu z politiky, i když tomuto Vašemu kroku rozumím a asi bych nejednal jinak.
17. 04. 2007 | 20:54

LEVAK napsal(a):

Vážený pane, před vstupem do EU nám bylo mezi jiným jako přednost zdůrazňováno heslo tří mušketýrů "Jeden za všechny,všichni za jednoho!"A teď už jenom napíši viza do USA!Prostě v EU je pořád praxe,že všichni jsou si rovni,ale někteří jsou si rovnější!Jestli nebyla patnáctka připravena na rovné jednání,tak proč se otevřela a přijímala nové členy,kteří jak je teď vidět,taky nebyli připraveni?Napadá mě jedno, potřebovali rozšířit trh pro své zboží,zlikvidovat konkurenci(cukr etc.!) a získat lacinou pracovní sílu!
17. 04. 2007 | 20:54

jirka napsal(a):

Článek se mi líbí a dle mého pan Telička by mohl být náš příští prezident na kterého by jsme byli pyšní.A jediný kdo může porazit V.Klause, protože je průchozí pro všechny partaje, včetně inteligentnější části poslasnců a senátorů ODS.
17. 04. 2007 | 21:21

dalifen napsal(a):

Vždy když chtěli politici odvézt pozornost od svých nedostatků, našli si vnějšího nepřítele. Dřív se tomu říkalo nacionalismus, ale to už je trochu moc půhledné. A tak Klaus, potažmo ODS, potažmo KSČ přistoupili na ten svůj euroskepticismus. Kritizovat přebujelý byrokratický aparát je nejbezpečněší politická disciplína na světě. Vždycky je to pravda.
A pomazánkový máslo? Zkonzumoval jsem ho v životě tuny a vždycky jsem si řikal, proč se tomu proboha řiká máslo, když to s nim nemá zhola nic společnýho.
17. 04. 2007 | 21:32

dalifen napsal(a):

Jo a čeština? Zrušit jí či zakázat? Škoda práce, za sto let se stějně bude v celý Evropě mluvit jen Čínsky.
17. 04. 2007 | 21:33

Pavel Mikel napsal(a):

Vážený pane Telička,
díky za Váš blog. Jedině lidé jako Vy, moudří a vzdělaní, zkušení a reprezentující. Mohou být vzorem mladé generaci, do které jediné vkládám naději, že očistí naši zemi od těch pokrytců a prospěchářů, kteří jsou tento národ kdykoliv a kdekoliv připraveni zostudit a pošlapat, jen pro naplnění vlastních pokřivených eg, tj. politici jako V.Klaus, J.Zahradil a podobní
a další "štiky" a ˇžraloci" polistopadového vývoje našeho národa.
Díky a pozdravuji srdečně z východní Moravy.
17. 04. 2007 | 21:43

michal napsal(a):

To Dalifen: nepochopil jste to, nejde o pomazánkové máslo, ale o to, co je komu v Bruselu do toho, jak se u nás jmenuje nějaká pomazánka. A co třeba říkáte pokutě, kterou dostala Česká republika za nadnormativní zásoby rýže, nakládaných hub a dalších potravin? Nepřipomíná vám to spíš socialistické plánování?? :-)
17. 04. 2007 | 21:46

Pavel Mikel napsal(a):

pane Michale je mi Vás líto. Očividně sebevědomý, moudrý, s "!jediným správným názorem na veškeré problémy". Jste sám se sebou spokojený.! Volič volící "změnu" tj. podle vás ODS.!
Dost bylo socialistů :)))!
Musel by jste ale slevit ze svého sebevědomí, podat ruku skromnosti a pokoře před moudrostí těch co již něco v životě zažili a dokázali, studovat, studovat a studovat, a poslouchat názory jiných! pak by jste možná některé věci pochopil. jinak. Bohužel. ...
17. 04. 2007 | 21:55

michal napsal(a):

pane Mikeli, zkuste radši místo osobních útoků vyvrátit nesmyslnost trestání nadnormativních zásob a zákaz názvů výrobků...
17. 04. 2007 | 22:01

Teo napsal(a):

Článek,který jste napsal vystihl náš postoj k EU.Je pravda,že naší politici se nechtějí dělit o moc a hlavně o moc,která jím tak chutná.Pište dál,aby lidé věděli,kdo stojí za problémy spojené se vstupem do EU a v čem vězí.Nejsou to náhodou ti,kteří nás tam vpašovali a teď se bojí o moc a proto se radši přiklání k jiné veličině k radaru.Věřím ,že otázka radaru je otázkou pouze zástupnou.Co vlastně chtějí.Nerozumím tomu.Nějaký zoufalec Vám nadává do komunistů,nevím co to má společného s Vámi a EU.Asi zřejmě je to náhlé hnutí mysle.Já ve Vás vidím člověka,který má za sebou kus pořádné práce.Nebudu se dál šířit o tom kdo je kdo a co je co,protože ani já,ani Vy,ani pán prezident si EU nevymyslel.Tato myšlenka má kořeny v hluboké minulostí a měli by jsme se toho držet a vážit si této myšlenky a nešlapat po ní.Dík za článek
17. 04. 2007 | 22:03

Karel Stehlík napsal(a):

Vážený pane Teličko,osobně nějaký nadšenec pro EU nejsem, ale souhlasím s Vámi v tom, že současný postoj naší politické reprezentace, která EU "zezadu kope do kotníku a zepředu nastavuje dlaň" je ostudná. Jako pracovník MZV si troufnu tvrdit, že malinkou část viny na tom svým odchodem z tohoto ministerstva nesete i Vy. Mám aspoň takový pocit, že po Vašem odchodu se tam evropská sekce (a vlastně i celé ministerstvo) jen tak potácí, zatímco za Vás to byla "výkladní skříň Černína". Ale samozřejmě chápu, že pokud jste schopen si vydělávat víc a lépe jinde, aniž byste musel pořád poklonkovat lidem, kteří se s Vámi vůbec nemaji šanci rovnat (jako třeba Váš kdysi nadřízený náměstek a pak dokoncce ministr Svoboda), tak je vaše volba pochopitelná.Mimochodem, myslím, že byste se docela slušně uživil i jako novinář. Vaše úvahy v tisku i tady si čtu moc rád. I tak se ale těším, že se třeba jednou vrátíte do české politiky (jakkoli se možná ani za politika pořád nepovažujete). Moc by to bylo třeba. Mnoho štěstí!
17. 04. 2007 | 22:14

sasa napsal(a):

smyslem omezeni"nadnormativnich" zasb bylo omezeni spekulace s bezcelnim vyvozem dovezeneho zbozi po nasem vstupu do EU.
17. 04. 2007 | 22:38

David napsal(a):

Chtěl bych dodat, že se mi nelíbí direktivy z Bruselu, které nechávají velký prostor pro jednání vlády, protože se pak snažíme být papežtější než papež..

Pokud vím, bylo mezidobí, kdy si mohly podniky zažádat o zaregistrování značky a receptury.Jde o běh na delší trať, ale využily toho jen některé firmy. Pokud je pravidlo pro nějaké názvy, mělo by se dodržovat. Budu přehánět, ale vzpomeňte si na spor o Želetavu nebo aktuálně na spor o značku Budweiser...
17. 04. 2007 | 22:47

Zdeněk Hudeček napsal(a):

Je mi 75 let. Budu se snažit zůstat zde a neflákat se, až do té doby,kdy se mých 16 vnoučat dočká doby, kdy v demokratických institucích státu všech třech mocí budou lidé Vašeho ražení.
17. 04. 2007 | 23:08

dada napsal(a):

Proč by nemohl politik kritizovat EU, když je přímo odpovědný občanům za platby do EU? Protože se nazpět prostřednictvím projektů nějaké peníze mohou vrátit do ČR? Máme být podle konzultanta Teličky zticha, jak nám svého času doporučoval Chirac? Kolik stojí vstřícnost eurobyrokrata?
Právě proto, že jsme plnoprávnými členy EU, můžeme se svobodně vyjadřovat ke všem jejím otázkám. Právě proto, že se EU padesát let po svém vzniku potácí v obtížích, právě proto, že evidentně ekonomicky pokulhává za světem. Proč kysele doporučovat vystoupit? Co je to za logiku?
17. 04. 2007 | 23:19

Pep. napsal(a):

Copak nevidíte, že EU je jenom pláštíkem pro získání moci jiných politických seskupení. Fondy unie,chcete-li miliardy ,na které čekáte jsou levný peníz za to co si u nás zahraniční firmy nadělají, ci jim investice v naší zemi přinesou a jak nás oslabí? Pan Telička to dobře ví.
17. 04. 2007 | 23:20

Mia napsal(a):

Pan Telicka se podivuje, ze cesti komisari nic nerekli k vyroci. Ja se ale nedivim, nebot oni ti cesti komisari neumi anglicky a jsou tam jen do poctu a kvuli tomu, ze maji znacne problemy v rodne zemi a take kvuli velkym platum. je to proste pro ne jen uschovna.
18. 04. 2007 | 00:02

filip laval napsal(a):

Vážený pane Teličko,
Miliardy k nám budou nepochybně proudit, ale jen do vybraných kapes těch správných jedinců, neníliž pravda. A kolik pak bude těch miliard proudit z kapes těch nesprávných jedinců ven? To se nikdo nedoví, ty můj...
18. 04. 2007 | 00:29

michal napsal(a):

To Sasa: to je oficiální zdůvodnění. Ale jak chcete v tržní ekonomice zakázat soukromým firmám vytvořit si zásoby potravin jaké chtějí? To byste nejdřív musel zrušit trh a zavést centrální příděly. V přístupových smlouvách jsme na toto neměli nikdy přistupovat.
18. 04. 2007 | 00:47

dědek napsal(a):

Evropská unie je vítězství škodolibých a potměšilých úředníků, politiků a především filosofů, nad slušnými lidmi, kteří jejich finančně náročné řádění,bohužel, musí platit z daní.
18. 04. 2007 | 01:04

Jirka napsal(a):

Pane Teličko, naprosto souhlaím s tím, co jste napsal. Od jakých politiků byste ale chtěl nějaká vyjádření? Copak my máme politiky? Ty co jim opravdu záleží na osudu ČR a Evropy lze spočítat na prstech a ke všemu ještě nejsou ani ve vrcholných orgánech. Ten zbytek je nen maloměšťácká chamraď jež myslí především na svou kešeni. Jiní zase, aby vstoupili do dějin, snaží se ze všech sil o sběr titulů a doktorátů a k problémům, jež by měli řešit se staví, až když jsou k tomu okolnostmi dokopáni. Zato ve vyjadřování se k věcem, kterým za mák nerozumí, jsou tito rádobypolitikové - teoretici - vždy připraveni.
18. 04. 2007 | 01:44

Sv.Jan Nepomucký napsal(a):

Telička - Vždycky jednička !
18. 04. 2007 | 02:00

tomas napsal(a):

Klaus večeřel s Merkelovou. Německo pochopilo, řekl........
18. 04. 2007 | 03:09

Lerak napsal(a):

Pane teličko, je na čase abyste z Bruselu byl odvolán. Je potřeba hájit zájmy Česka v uskupení EU a nikoliv slepě propagovat model, který Evropu přivede do neřešitelných potíží (ekonomických, národnostních apod.)
18. 04. 2007 | 06:58

DDEX napsal(a):

Velka část komentářů na tomto fóru kritizuje jednu věc. Tou je byrokratická přetíženost bruselské administrativy. Rád bych k tomuto řekl, že tato byrokracie je výsledkem především euroskeptických sil ve členských zemích, které odmítají dát Bruselu větší než co nejmenší pravomoc. V praxi to potom vypadá například tak, že namísto, aby se společná zahraniční a bezpečnostní politika přesunula na komunitární úroveň, zůstává v moci jednotlivých států (citlivé a strategické téma). Aby se Brusel necítil příliš ukřivděn, dostane vždycky takové ty drobky od stolu, jako jsou různé standardizace výrobků, směšné projekty policejní spolupráce apod. Paradoxně ovšem, ač členskými státy neustále marginalizovaný, je Brusel za VŠÍM špatným, co se v EU děje a pokud existuje nějaká činnost, která by byla politicky nepříjemná a nepříliš strategicky důležitá, automaticky je opět přesunuta na Brusel, aby mohl sklidit další věrtel hnoje. Členské státy jsou potom ti hodní tatíčkové, kteří nás před tím zlým Bruselem chrání...Pravdou ovšem je, že Brusel jsme my, naši zastupitelé, naše byrokracie. My před Bruselem chránit nepotřebujeme. Brusel před námi zatím ano.
18. 04. 2007 | 07:18

Peol napsal(a):

Dobry clanek
jsem si jisty, ze negativisticky postoj k EU je dán mocenskymi snahami, stejne tak jako vazby na USA maji jediny vyznam - oslabit postaveni CR, popr. Polska v EU a rozdrobit budouci ekonomicky potencial, pritom do budoucnosti jednotna vojenska, ekonomicka politika EU je jedinou moznou cestou pred globalizaci a raketove rostoucimi ekonomickymi giganty.
18. 04. 2007 | 07:44

IVO A. BENDA napsal(a):

Je pozoruhodné, jak v situaci, kdy lidské vztahy a vnitřní kvalita životů lidí v Evropě se propadají do černé díry, chtějí lidé z univerzit vytvářet pseudoslepenec národů a národností, založený nikoliv na lásce k bližním, ale na principu firmy - a jejího zisku. Lidé, zvláště ti z univerzit, by měli nejprve pochopit, v jakém stavu je člověk, čím je řízena jeho mysl, že z 90 % je to dálkové ovládání ještěry z Temných světů, a teprve řešením tohoto problému lze následně uvažovat o nějakém sjednocování lidí z hlediska jejich zájmů a kvality života. Technologie lidé sami nevytvořili, ale především ty čipové posledních 40 let byly dodány ještěry z Temných světů nikoli za účelem vyšší kvality života lidí, ale za účelem vlastních zájmů a zisku, tj. vytvoření loutkového nástroje pro své záměry v říši zla. Nyní jsou lidé ovládáni ještěry na 90 % (drtivá většina) a v nejbližších letech je záměr ovládání 99,9 % , tedy téměř absolutní závislá loutka na těch ovládacích programech, které jsou připravovány jeěštěry 10 let předem. Tento stav lidstva je po mnoha jeho předchozích každodenních volbách, tedy není to tak, že za nic nemohou. EU není ničím jiným, než součástí globálního pseudosjednocení lidstva na Zemi, aby ovládání bylo v budoucnu pohodlnější a efektivnější. Jde mj. o budování velké otrokárny (všiměte si, že pracovní doba a vytížení lidí se nezmenšuje, ale prodlužuje a zvětšuje), tedy druhu života, kde jž nebude místo pro kvalitní mezilidské láskyplné a přátelské vztahy, kde každý má být bezduchou, studenou loutkou, šroubkem ve velkém ovládacím stroji. Proto vás všechny VARUJI, jinak si zažijete něco daleko horšího, h¨než to, co Hitler připravil lidem v letech 1939 - 1940, a taky to neměl ze sebe, ale od ještěrů z pekel.

To, co Hitler neměl, byly čipy, a těmi vás ještěři chtějí do jednoho očipovat jako ubožáky, a také každou věc a zvíře, a na tom všem pracují velmi intenzivně. Viz novinové články na http://www.andele-svetla.cz

Hlavní součástí dnešního ovládání je TOTALITA HMOTY, jak správně odhalil i současný papež, a to jsou právě také ty programy, kterými lidstvo ještěři ovládají.

Pane Teličko, přiblížil jste se pravdě v posledním odstavci - říše zla.

S přátelským pozdravem ten, kdo se nenechá ovládat jako bezduchá loutka, Ivo A. Benda.
18. 04. 2007 | 07:54

Jag napsal(a):

Nevím co tady rozebíráte.když bude superstát,bude jeden jazyk,ostatní zmizí,budeme mít mešitu za prdelí,kriminalitu jako v USA a to je celá debata.Nevím o čem tady víc diskutovat.Vždycky se vymýšlí už vymyšlené a tak se konečně zase pdoívejme,jak to už jinde funguje.Jen tady se pořád cosi vymýšlí.Každý může přemýšlet hlavně o jednom.Kde je velká a širá svoboda je také velká a širá kriminalita na obyčejných lidech.Celebrity a politici se vždycky schovají.Totalita nás věznila ploty,takydemokracie nám ty ploty zbourala,že my máme svobodu a ono se ukazuje,že tu svobodu nám vezmou kriminální a jiné živly.Takže já jsem pro ochranné ploty a mít aspoň nějakou "bezpečnou" svobodu.
18. 04. 2007 | 07:57

Jag napsal(a):

Nebo máme ještě jednu šanci.Nechat se čipovat,nebo nechat se evidovat a odevzdat DNA a každý kriminálník bude hned chycen a evidován.Jenže nevím,zda nechat se někde evidovat je ještě také svoboda,kterou bysmw chtěli.Slušnému by to vadit nemělo,ale stejně.Superstát nebo kriminalitu vezvýšené míře,takto to dnes stojí.
18. 04. 2007 | 08:02

dennis mrlina napsal(a):

zdravim Vas, a chci jenom podotknout, ze EU je v ocich senerni ameriky jako konkretne Canada jenom zkorumpovana banda byrokratu,ktera neni schopna udelat jedine rozumne rozhodnuti. Canada se pritom zcela odlisuje od nazoru a propagande US. jenom poznamka
18. 04. 2007 | 08:02

Martin napsal(a):

Pane Teličko, ještě jednou: CZ potřebuje inteligetní generaci politiků, mladých a poučených. Nechci Vás jakkoli " protěžovat", ale proč se více neúčastníte veřejného života v CZ? Proč se neúčastníte prezidetského klání?Jistě byste našel podporu pro svoji nominaci!!!
18. 04. 2007 | 08:24

M.Frýdlová napsal(a):

Souhlasím s p.Teličkou v jeho názorech.Tato sekce politiky mu sedí a rozumí ji.Je škoda,že ho do EU nezvolili.Nevím,proč se bere v potaz minulost,když je někdo odborník a má správný náhled.Stejně se již nemůže nic zvrátit.Měli komunistickou stranu hned zakázat a ne dělat pořád takové divadlo.Být členem EU je nutnost,ale..Je to horší než jsme si mysleli.Teď se ukazuje,že p.Klaus měl pravdu,proč byl proti vstupu do EU.S jejich zákazy a příkazy je to horší než pod nadvládou Ruska.Jak je možné se takto podřizovat.Za jedno na to nemáme,za druhé některé jsou stupidnosti a za třetí nám zničili výrobu prosperujících továren.Nejsme ted soběstační/hlavně zemědělství.A jak je možné,že
vyjednavači tak špatně vyjednávali a neviděli do budoucna.Dnešní politici sedící v EU mají dobré místečko.Neuplatnili se zde,tak zkouší jinde a přitom toho málo vyřeší.Myslím si, že p.Telička by byl namístě.Teď musíme poslouchat.Je hezké mít okolo sebe hezké věci, ale nejdřív na to musíme mít.Důležité je zajistit práci a mít platy jako na pravém západě.
18. 04. 2007 | 08:33

Jag napsal(a):

EU se pane Teličko zadrhla.Nikdo si totiž ten superstát s tolika odlišnostmi a jazyky v podstatě nedovede představit jako funkční.Já taky ne.Proto se politici k tomu moc nevyjádřili.A proč taky?Kdyby tak se mohou spálit,ne?A to oni nechtějí,oni tam chtějí sedět za každé vlády a za každé EU.Vyjadřovat se znamená pak svůj názor obhájit,bojovat za něho a někdy prohrát i vyhrát.A toto naši politici neumějí.U nás se jen velelo a drželo hubu.Tak ses nespálil.Problém je skutečně v tom,že přenést důležité kompetence na EU se nikomu nechce.Komu by se chtělo přijít o teplá místečka?Vždyť státy a u nás,a se Slovenskem to bylo podobné, se stát dělil právě proto,aby vzniklo více židlí a koryt.Každý stát na tom vzniká a říše se dělí.To je staré jako lidstvo.Ale my opravdu nejsme USA.A nikdy být nemůžeme.Nebo ano a pak se připravme na tu zvýšenou kriminalitu,zvýšený počet teroristických útoků za boj o národní identitu.Jestli si někdo myslí,že terorismus evropský definitivně vyhynul,mýlí se.Čeká jen na nové podněty a myšlenky.A ty by s EU a přenesením hlavních kompetencí na EU přišly.Dnes máme relativní stabilitu.Ale jen relativní.Na to pamatujme.EU není spása,měli bychom spíš rozvíjet to,co tady v Evropě funguje,potlačit sociální parazitismus a s tím flákače a podvodníky a tím bychom Evropě a EU pomohli nejvíce.Základem EU má být nezbavovat se svých tradic a kořenů na kterých Evropa funguje bez válek,ale nezavádět věci,které to mohou rozložit a nic funkčního nenabídnout.To by přineslo velkou nestabilitu.Tím mám na mysli i experimenty s multikulturalismem,který tady přinese další problémy.Ono je hezké něco dělat,ale někdy i dobrá myšlenka může přinést válku.
18. 04. 2007 | 08:51

Jirka napsal(a):

Pane Teličko, myslíte si že je rozumné zcela dobrovolně do EU posílat miliardy korun a pak se za zcela nedůstojných a složitých podmínek prosit o jejich návrat ? jenom proto aby se živily stovky byrokratů jako jste Vy kteří nikdy nic pozitivního nevyprodukují ? Nebylo by rozumnější a hlavně spravedlivější a bezkorupční tyto veškeré dotace zrušit a peníze rozdělit do rozpočtu obcí ? Asi ne, čím by jste se živil.
18. 04. 2007 | 08:53

Karel napsal(a):

Podstata ceske euroskepse je strach byt ovladan s ciziny.Takovy strach maji lide s kopmlexem menecennosti a nacionaliste.Navrhovany hlasovaci mechanismus v EU bere zretel jak na zemi jako takovou tak i na pocet obyvatelstva.Je to nedemokraticke?Snad by si to mhli oponenti nejprve procist!
Nacionaliste a menecennostnici se boji ztaty suverenity,ale kvuli tomu,aby od 1.12008 nemuseli predkladat pas na hranici se vlastni suverenity na hranici s jasotem vzdavaji.
Po volbach ve Francii se bude aktualisovat otazka Evropy dvou rychlosti.Kdo chce, bude se dale integrovat se vsemi vyhodami a kdo ne , zustane u stareho modusu.Tak je to treba s Eurem nebo se Schenengskou dohodou-a takovych oblasti bude cim dal,tim vice.
Byt Evropanem znamena byt demokratem,coz predpoklada pocit sebehodnoty,nikoliv vsak nacionalismus,sovinismus ci mindraky.Zde musi kazdy zacit u sebe- a tu je pro zbaveni se Cechackovstvi do budoucna mnoho co do cineni.
18. 04. 2007 | 08:57

Josef Hollein napsal(a):

Vážený pane Teličko!Uplně ve vaším komentáři se všim souhlasím,ale zastavme se nad otázníkem nadpisu Vašeho komatáře.Už děda mi řikal dva se domluví lépe než tři.J.Hollein
18. 04. 2007 | 09:02

michal napsal(a):

To Karel: píšete "být Evropanem znamená být demokratem", to vy zřejmě nejste, když nadávate lidem, co mají jiný názor než vy... Proč bych musel mít hned komplex méněcennosti jenom proto, že se mi nelíbí přílišná byrokracie. Nebo snad chcete tvrdit, že je nutná? Pak jste pěkně zmasírovaný bruselskou propagandou.
18. 04. 2007 | 09:07

Jag napsal(a):

Dějiny jsou pořád o sjednocení a rozdělení.Stačí nějaká krize a je to.USA budou také prodělávat krize,to je snad všem jasné.Na věčné časy nic není a stačí jedna ekonomická krize a je na světě.Slučovat Evropu je paradox dnešní doby.Evropa,která byla rozdělená bez válek na státy tak dlouho se najednou musí namíchat do jednoho kotle.Toto už vážení není o komunistickém rozdělení,ale o tom,že EURO si to vyžaduje.Nic jiné.
18. 04. 2007 | 09:27

Jirka napsal(a):

Je to logické pane Teličko, čím více byrokracie, tím více poradenských firem pro záležitosti EU.Proto to musí bujet,penízky se posypou, ale jako celek je EU zrůdný nádor na který Evropa velice doplatí. Spousty úředníčků jako Vy bez jakékoliv zodpovědnosti a je ště se změnou předsednictví, no katastrofa.
18. 04. 2007 | 09:28

Jan napsal(a):

Nemyslím si, že EU je z principu špatná instituce. Také jako každá jiná má své přednosti i zápory. Naším problémem ( a zřejmě i dalších - zejména nových členů ) je zřejmě to, že nás v ní zastupují lidé, kteří na to evidentně nemají, nebo mají jiné zájmy, než se starat o to, k čemu tam byli vysláni. V této situaci přemýšlet o tom, zda EU funguje dobře nebo ne, je podle mého skromného názoru odvádění pozornosti na jinou kolej. Jako první úkol bych proto viděl vybrat takové zastupitele, kteří jsou k tomu jednak patřičně vybaveni a především takové, u kterých je záruka, že budou podporovat naše národní zájmy - nikoliv své osobní. Jak takový výběr v současné době udělat je ovšem otázka jiná ...
18. 04. 2007 | 09:30

Karel napsal(a):

Mnoho lidí hlásí zvyšování pracovního zatížení, po vstupu do EU, po 23.3.2005
Firmy i „neziskové organizace“ po vstupu do EU ještě více zvyšuje pracovní požadavky po svých zaměstnancích – přechází se na 12. hodinové směny, začíná se pracovat v sobotu i v neděli stále více a častěji než dříve (tehdy jen výjimečně) a zvyšuje se celkový pracovní čas člověka – odevzdávání pracovní energie při více než 50 % mnohonásobném zdanění. Toto ale není jediný způsob zvyšování pracovního vytížení lidí, jde totiž o sledování lidí UVNITŘ pracovního procesu v rámci systému kvality ISO spojeného s počítačovými technologiemi sledování a řízení pracovního procesu, takže nezbývá často čas ani na základní osobní potřeby. Více na našem webu(http://www.andele-svetla.cz) - sdělení č.2270 .Zvyšují se i jiné sazby, včetně sociálního a zdravotního pojištění. Takto se zvyšuje otroctví lidí při jejich masové čipizaci. Lidská práva jsou jen na papíře, coby jakési sci-fi, které není dosažitelné. Zvýšené odvody pracovních energií se reinvestují do sledovacích, špionážních a ovládacích technologií – čipové systémy všude, kamery, světlovody, další budování obludné státní organizace, ale NIKOHO NEZAJÍMÁ SKUTEČNÁ KVALITA ŽIVOTA LIDÍ – TEDY MNOŽSTVÍ A KVALITA VOLNÉHO ČASU ŽIVOTA. Zvyšuje se počet bezdomovců i těch, kteří mají strach ze ztráty práce, dále se rychle zvyšuje celkové zadlužení obyvatel. Nezlepšuje se zdravotní stav lidí a ani se neprodlužuje jejich život, ačkoliv se věda chlubí tolika pseudoúspěchy. Stále je v ČR ročně 1600 sebevražd (přes 4 denně, co 6 hodin jedna.čelní představitelé a vědci se tváří, že to je normální a oni za nic nemohou.
(Souhlasím plně s IVO A. BENDOU -napsal příspěvek dnes v 78.54)
18. 04. 2007 | 09:33

Jan F. napsal(a):

Děkuji za rozumný a neemotivní článek, pane Teličko. Nechtělo se mi sem psát, ale úroveň zdejší diskuse, do níž kupodivu nepronikla obvyklá sprostota, mne přesvědčila:) Jelikož se EU zabývám profesionálně, vždy mne střízlivě napsaná úvaha na toto téma potěší. A pak mne následně vždy překvapí, jak úspěšně se naší politické elitě za asistence novinářského stavu, který je povětšinou líný shánět se po informacích, podařilo vytvořit obraz Unie jako nenažraného byrokratického molocha s těžce socialistickými sklony. Proč je tak obtížné říci, že ty nesmyslné směrnice nevydává anonymní bruselský úředník, ale že jsou přijímány na Radě (také) našimi ministry a v EP (také) našimi europoslanci? Proč se nikdo nenamáhá porovnat počet a efektivitu bruselských a pražských úředníků? Proč se divoce rozvíří "aféra pomazánkové máslo" poukázáním na nesmyslnost předpisů ES, aniž by se druhým dechem dodalo, že podobné požadavky na mléčné výrobky stanovila česká legislativa již před přistoupením bez ohledu na EU? Otázek by bylo příliš mnoho, ale nechci jimi nudit. Ještě jednou děkuji a budu se těšit na další příspěvky...
18. 04. 2007 | 10:31

Pavel Černoch napsal(a):

Milý Pavle,

jsem rád, že jste se pustil do blogování a držím Vám palce ať Vám vydrží chuť a energie. Váš hlas je v české diskuzi mimořádně důležitý a jsem rád, že si získáváte čím dál větší publikum.

K Vašim úvahám bych rád připojil myšlenku, o které oba hovoříme na veřejnosti již mnoho let: Nebýt února 1948, Československo by patřilo k zakládajícím členům Evropského společenství. Snad se česká politika v tomto duchu časem obrodí - vzpomeňme si pak na březen 2007, dožijeme-li se jako staří kmeti 100. výročí Římské smlouvy v roce 2057.
Z Evropského parlamentu srdečně zdraví
Pavel Černoch
18. 04. 2007 | 10:46

funtracker napsal(a):

Příliš mnoho slov, přitom by se obsah článku dal sdělit ve dvou větách.
18. 04. 2007 | 11:14

Mav napsal(a):

Dobrý den,
rád bych se také vyjádřil k problému EU. Mě nevadí členství v EU, je pravda že se nám (i když s určitými omezeními) otevřely trha, hranice... Co mi vadí je, že se EU mnohdy až příliš vměšuje do ryze vnitřních věcí a suverenity státu. Ať už to jsou názvy nebo složení různých výrobků, nebo již zmiňované pokuty za "nadzásoby" čehokoliv. Za chvíli by nám taky mohli začít diktovat, kolik máme mít vdechů a výdechů za minutu. Je to samozřejmě trochu nadsázka, ale je to tak. Proč třeba někomu vadí název Pomazánkové máslo? Je to tradiční český výrobek, a připadá mi že takovéto zákazy zavání omezováním svobodného podnikání. Když se to někomu nelíbí, ať to nekupuje - každý má právo volby.

Myslím si že by se EU měla spíš zaměřit na řešení meinárodní bezpečnosti a hledat společná řešení na důležitější témata než jsou nějaké názvy potravin, nebo doba jak dlouho se skladují (příklad - guláš, proč by ho nemohli v restauracích podávat ještě druhý den, když každý dobře ví, že "uleželý" je nejlepší).

Jsou to sice maličkosti, ale maličkosti, které dost podstatně zasahují do našich národních tradic. Nesmí se tedy nikdo divit, že se nám to nelíbí...
18. 04. 2007 | 11:39

michal napsal(a):

Mav - přesně. A k tomu guláši - vymýšlí si nejpřísnější normy a hygienické postupy atd, ale když jsem potom němci přijedou, jak jim chutná v český hospodě :-))))
18. 04. 2007 | 12:09

jirka napsal(a):

Vážený "Mav", pochopte, že EU jsme vlastně také my. A jestliže hlava státu odmítne se podílet na řešení stěžejních problémů EU, a tím zdaleka nemyslím "Ústavu", pak se nedivme, že se poslanci EU snaží řešit problému jiné -zástupné. Prohlásit, že je něco mrtvé, je to nejjednodušší. O mnoho složitější je dohodnout se na jednotném stanovisku. A o tom tedy, po zkušenostech posledních dvou let naprosto pochybuji. Teorii mají možná naši politici zmáknutou ale výsledky jsou tragické. Tím mám na mysli i hlavu státu, z níž se vyklubal vskutku "nadstranický" prezident. Svým způsobem se ničím neliší od předchozího. Vzpomínám si na babičku, jež vždy tvrdila, že ryba smrdí od hlavy.
18. 04. 2007 | 12:11

trebesak napsal(a):

Z Vašeho článku vyplývá, že je dobře, že vznikl a botná administrativní "MOLOCH" v Bruselu. Spousta poradenských firem, jako je ta Vaše má z toho docela slušný vývar. Proto se Vašim názorům ani nedivím ... hlavně, když to sype ...
18. 04. 2007 | 12:20

Jan P. napsal(a):

Dobrý den,
článek je to dlouhý, ale co sděluje? Zřejmě odráží kulturu centra. Já jsem pro vstup do EU nehlasoval. Ne proto, že bych měl závažné kritické poznatky, ale proto, že jsem neměl téměř žádné poznatky o tomto nesporně velmi složitém systému zásadně ovlivňujícím prakticky veškeré ekonomické, výrobní, kulturní, sociální, politické atd. dění. Poctivě řečeno je nemám dodnes. Nevím podle čeho se rozhodovali moji spoluobčané, kteří na tom nemohli být jinak. Přiznejme si, že pro řadového člověka i když bude mít nevšední zájem je takový systém prakticky nepoznatelný a jeho důsledky neodhadnutelné. Váš článek také žádnou informaci nepřináší. V tom je si s jinými velmi podobný. Není náhodou pravou příčinou trvalé jaloviny právě nejasnost mnohosměrnosti vývoje, neprůhlednost dílčích jevů v přebujelém systému, který viditelně dále bují, a který je a to si také přiznejme vlastními občany prakticky neovlivnitelný. Poctivě uvažující občan si musí přiznat, že je navždy v roli diváka, ale jen některých scén, které jsou uvolněny ke shlédnutí. Vzhledem k výše uvedenému si myslím, že reakcí na nepostižitelnost systému je logicky pasivita a to nejen u nás, ale i jinde. Horovat pro tento stav tak jak je nenápadně ale vytrvale žádáno může jen velmi jednoduchý člověk bez schopnosti hlubšího úsudku nemající potřebu obecné odpovědnosti.
18. 04. 2007 | 12:28

Svatopluk napsal(a):

Pane Teličko, dobře víte, že z EU se zákonným způsobem vystoupit nedá. Navíc si nedovedu představit ty pokuty a jiné překážky a sankce, které by z toho kroku vyplynuly.

EU se mění, bohužel k horšímu v socialistický byrokratistán, nepřátelský vůči původnímu obyvatelstvu.

Šli jsme do EU s tím, že se můžeme podílet na jejím směřování k lepšímu, ne proto, abychom si nechali nařizovat pro nás nevýhodné a často diskriminační podmínky.
18. 04. 2007 | 12:29

ferko juris lakatos napsal(a):

Dobry dien,

Vazeny pane , tu je Lakatos z chomutova,

Ano mate pravdu, eu je skoro jako rvhp, kdysy davno v portugalsku su daly to ze to bude najlepsie economica , a ze predfebehneme usa, small som sa, , ja som cigan, ale uvazuju, eu 49 procent budget jde na agriculturu, , a ne na R&D, nebo na biotechnologie, je to smesne ta birokracije, a hlavne jakou ma eu competitivni pricku, ,,, no ne dost dobrou.

mely bysme zpolupracovat s eu jako ve stylu icelanda, nebo svajciardska, ,
, ano pryc eu, je to sunt.

Lakatos ferko
18. 04. 2007 | 12:35

Terry napsal(a):

Pann Telička píše: "To, co mě však na celé záležitosti zaujalo nejvíce je skutečnost, že jsem neregistroval, že by některý z čelních českých politiků se k danému výročí alespoň několika slovy vyjádřil."

Pane Teličko,
naši skvělí politici řeší daleko zásadnější věci: sprostá gesta premiéra ("Kalousku, jsi jednička"), trestní stíhání vicepremiéra a jeho otevřené (pardon: xenofobní) pojmenování cikánské otázky, nutné personální čistky (třeba Czechinvest - je třeba dosadit soukmenovce a kamarádíčky, viz http://online.euro.cz/id/ck... ). Jim je u xxxxx fungování státu, natož nějaká EU s nějakým výročím.
18. 04. 2007 | 12:37

petr napsal(a):

No nevím, kdybyste četl ty evropské zhovadilosti jménem směrnice a nařízení, měl s nimi pracovat, zejména pak s totálně "podělanými" českými překlady, tak byste možná pochopil, že ne vše, co se jeví jako dobré, dobré opravdu je. Pro právníky je to utrpení... Všichni se ohánějí penězi, jako Vy, systémové nedostaky ale nikdo nevidí (např. prvních deset stran ve směrnici vymezuje pojmy, které v jiné směrnici znamenají úplně něco jiného - to je ovšem cesta do pekel).
18. 04. 2007 | 12:39

Ivan Nový napsal(a):

Pane Teličko, prosím uveďte nějaký nesmysl, který EU prosadila a o kterém víte. Pro objektivitu vašeho názoru.
18. 04. 2007 | 13:05

Novotná Jitka napsal(a):

Vážený pane Teličko,
děkuji za Váš článek,který jak je vidět dokázal přimět řadu lidí k přemýšlení a vyjádření názoru a kupodivu vesměs ke slušnému projevu.
Při hlasování o vstupu jsem hlasovala PROTI a vedl mě k tomu názor, že nejsme připraveni z žádného hlediska k tomuto kroku, stále jsem přesvědčena, že jsem měla pravdu, ale respektuji názor většiny a tím respektuji i náš vstup do EU.Dalo se čekat, že s tím bude velká řada problémů a změn, některé dobré jiné problematické a některé nás budou vyloženě dráždit a štvát.
Jenže, když už jsme ten krok udělali, tak je nutné, abychom se všichni snažili využít zejména těch pozitiv, které nám členství v EU nabízí, ale hlavně musíme vědět o jaká jde. A jsme u toho hlavního a tím je informovanost občanů. Těžko můžeme očekávat od novinářů, nohsledů politiků K3 a hlavně ODS, která sama z již výše uvedných důvodů (moc a majetek)nemá vnitřně dobrý vztah k EU(dokonce se mi zdá, že přímo někteří politici svojí špatnou prací sabotují možnosti, které EU nabízí novým členům)budou předávat občanům podrobné informace o možnostech a postupech jak pomoc získat. Rovněž řada úředníků "vymýšlí" již vymyšlené tak aby vše bylo ještě složitější pro naše podnikatele.Je to boj s "větrnými mlýny", boj s našimi úředníky a pak ještě s úředníky z Bruselu!
Přestože jsem hlasovala proti, jsem přesvědčena, že dnes krok zpět by již byl chybným. Ale jak z toho ven, to já tady nevidím!
Přeji Vám hodně zdraví a pevné nervy v "boji s větrnými mlýny" !
18. 04. 2007 | 13:25

Anna napsal(a):

Ráda bych se dožila dne, kdy budete vy, pane Teličko, naším nejvyšším představitelem a věřím, že budete.Kromě vzdělání a inteligence, máte i zkušenosti a zejména diplomatické schopnosti. Ty našim představitelům moc chybí, proto se nevyjádří ani k výročí EU. Vytvářejí v ČR dojem, jako by nám škodila, ale je to jen malost a závist - když už to nemohou sami vést, tak být alespoň neomezenými hejtmany v našem malém světě.Hlouposti, jako pomazánkové máslo, nebo slivovice, ty se rozmazávají,ale smysl a obsah ústavy, případně vlastní náměty na fungování EÚ, to nemají.Jaký máte názor, na "nabídku, která se nedá odmítnout" našeho premiera pro p. Tlustého? Čachrování s funkcemi na veřejné scéně, ač si nedělám iluze o naprosté mravnosti zahraničních politiků, tak tohle
má k politické kultuře hodně daleko. Přeji vám hodně úspěchů, ať lidé jako jste Vy, nás přivedou do lepšího světa.
18. 04. 2007 | 13:31

Jag napsal(a):

Největší omyl EU je multikulturalismus,který je dán přelidněním muslimů v Německu a Francii.Kdyby toto nebylo,řekl bych,že by se EU mohla vydat jasným směrem k tomu,aby naplnila skutečné snahy svých občanů a jejich dějin.Nacpání muslimů do Evropy popírá plno pilířů,na které jsou zdejší občané zvyklí a nutí je k tomu,že jakoby dějiny a jejich historie nebyla.A to bude vyvolávat k EU nenávist.Tady je kořen nedůvěry k EU a to proto,že sliby a cíle byly prezentovány jinak.EU dopadne špatně.Systém který popře přání občanů a nutí mu rozhodování zákulisních handlů,nikdy nedopadlo dobře.Známe ho z komunismu a přinese bordel a kriminalitu i dnes.A pokud lidi všechno politikům odpustí,zvýšenou kriminalitu a neustálé placení daní na někoho,časem nikdy.Začnou se brzy bránit a tyto myšlenky pozvedne zase nějaký evropský terorismus,který dnes nemá myšlenky.EU mu je pomalu začíná dodávat a bude hůř.
18. 04. 2007 | 13:36

Honza napsal(a):

Když jsem si přečetl článek a zároveň diskuzi k němu, tak musím konstatovat, že my Češi nejsme zkrátka spokojeni s ničím. Já osobně jsem byl proti vstupu do EU, protože mi bylo jasné, že nás chtějí jen jako odbytiště výrobků a případně i skladiště jejich smetí a odpadu. Také to nakonečc tak dopadlo. Zamsyslet jsme se měli více nad tím, proč do EU nevlezlo Švýcarsko a ani Norsko. Jinak skoro vše se vyvvíjí tak, že nám byrokrati z EU i naši dávají všem pořádně zabrat. Možná nové referendum by už pro vstup do EU asi nevyznělo.
18. 04. 2007 | 13:40

Jirka Holý napsal(a):

Pane Teličko, spolek, který se dokáže zabývat nepodstatnými blbostmi jako jsou uákazy názvů potravin, kvoty pěstování různých živin, omezováním výroby různých potravin a podobně, nemůže být dobrý a jeho další podobná činnost nemůže být dlouhodobá. Úředníci, kteří se tímto zabývají, přerozdělují na způsob sociálního hpospodaření prostředky. Dosud to možná jde, ale za chvíli nebude přerozdělovat co a živit podobné parazity, kteří se tím zabývají. Vždyť podobné už tady bylo.K čemu dnes spěje německý, franscouzský, švédský sociální systém? K absolutnímu krachu. A EU je bohužel v dnešní podobě to stejné. Bohužel.
18. 04. 2007 | 13:45

vladimír napsal(a):

S názory pana Teličky v zásadě souhlasím.
Na EU lze kritizovat kde co, hlavně nekonečně hluboké houštiny předpisů a zákazů. Přesto jsem hlasoval pro EU, nejsem euroskeptik a za Klause nebo Zahradila se stydím. Z jednoduchého důvodu. Lidem kritizujícím (právem) negativní aspekty členství v unii se jako opačná alternativa sugeruje jakýsi nevyslovený ráj, kdy si ČR bude jako neutrální země dělat jen a jen vlastní politiku a uplatňovat - jakkoli nikde nedefinované - "národní zájmy". Bohužel nebude. V globalizovaném a finančně propojeném světě bude pouze jedna oblast vlivu nahrazena jinou. Globálně nic neznamenající koruna zůstane vděčným objektem pro kapitálově spekulující společnosti a tudíž nezabrzditelné inflační výkyvy. Odliv kapitálu z EU může znamenat jen příliv kapitálu, t. j. převzetí podstatné části "velké" ekonomiky, ze strany kapitálu s ještě pochybnějším původem. Spor o EU není sporem o to, zda má ČR zůstat samostatná nebo ne, nýbrž sporem o to, do jaké ekonomické, bezpečnostní a kulturní struktury se ČR dostane. Zda se problémy budou řešit převážně soudně (ano i byrokraticky ale přece jen podle nějakých pravidel), nebo střelbou u domovních dveří. Kde má český kapitál větší šanci se dlouhodobě prosadit, si jistě každý posoudí sám. A jde také o to, zda bude nad naším, hlavně samým sebou se zabývajícím, parlamenten duhová svoboda pro zvůli lobystických skupin odkudkoliv, nebo přece jen jakási uzda. Legrační spory o pomazánkové máslo a podobné skutečné nesmysly jsou vhodné jen jako vítané zatemnění. Konec konců si stačí všímat, kam si hlavní protagonisté euroskeptiků jezdí nejčastěji pro rozumy a kde jsou naopak pro smích. A s nimi celá země, která se chová jako ženich, který si zcela samozřejmě nárokuje věno bohaté nevěsty, nicméně poukazuje na svoji svobodu užívat si i nadále se štětkami.
18. 04. 2007 | 14:04

Jag napsal(a):

Vladimíre to co jsi napsal je důkazem,že Zaorálek se svým vytíráním prdele není sám.Nečetl jsem jediný argument,ale jen samé fráze,urážky a pitomosti.Kapitál se nemůže vyhnout středoevropské zemi,tak jako se nevyhýbá Švýcarsku.Pokud je někdo dobrý,nemusí se jako děvka prodávat.Děvka se prodá i když nemusí.Ty vůbec nechápeš o co se hraje.Hraje se ne o peníze,ale o naše bytí.Buď přijmeme všechno nebo nic,tak jsi to chtěl psát?děkuji nechci.Diktátu jsme si užili dost.A ty kecy o tom,jak zahyneme......těch už taky bylo.....Psi štěkají a karavana jde dál.Chudoba cti netratí.Budeme žít dál.Bože kolik hlupáků se do této diskuse ještě se svým patolízalstvím přihlásí.....
18. 04. 2007 | 14:18

Jag napsal(a):

Kdo nebude brát všechno co jde od Německa a Francie,toho zašlápneme.Dobré bláboly.Hlavně nás rychle převychovat k multikultuře,přece jsme nižší rasa.To už tady jednou bylo a šlo to naštěstí do hajzlu.
18. 04. 2007 | 14:21

Jozef napsal(a):

Dobrý den, na článku je vidět, že pan Telička takřikajíc vidí do "Kuchyně" EU.Divím se proto že tuto otázku položil. Spíš bych čekal,že rozebere nejdůlejší problémy současného vývoje EUa zamyslí se nad jejich řešením. Takto jen dává- jak je vidět z mnoha odpovědí"odborníků"- plivnout na EU. Domnívám se však,že i přes chyby a nedostatky této organizace ,nebylo nic lepšího vymyšleno!Vždyt organizace,která,funguje 5O let nemůže stát na hliněných nohách.To jak se státy s různým historickým vývojem se snaží spolupracovat,je obdivuhodné.Co je také důležité si uvědomit,že kromě válečných zločinů uvnitř bývalé Jugoslávie nebylo v Europě již přes 6olet válečného konfliktu. A co globalizace? Kdo než společná Europa se může postavit ekonomickym obrům Číně,Indii a dalším zemím jihov.Asie.Myslím si ,že Palackého výrok,byly jsme před... nelze v21 stol.realizovat.
18. 04. 2007 | 14:25

JZ napsal(a):

Za všechno mohou ti ještěři...
18. 04. 2007 | 14:26

Jan F. napsal(a):

Jagu, svůj názor na článek jste vyjádřil, příspěvků máte v této diskusi nejvíc a myslím, že se k příspěvkům ostatních vyjadřovat nemusíte, abychom předešli zhlcení diskuse. Zvlášť když i o Vašich příspěvcích platí, co píšete Vladimírovi: "Nečetl jsem jediný argument, ale jen samé fráze, urážky a pitomosti"...

A Vám Vladimíre děkuji za zajímavý názor.
18. 04. 2007 | 14:30

Jag napsal(a):

Jojo hoši,tady je problém v tom,že vy si nevěříte,že nemusíte někomu lézt do zadku.A to je celý problém.Je to váš problém,zřejmě v rodině.EU vznikla a funguje.Tak když už 50let funguje,tak nevím co z toho chce někdo dělat supestát.A nevím čím nás bude Indie a Čína ohrožovat.Pokud tam vznikne skutečná demokracie,tak se tyto kolosy rozpadnou.To snad ví každý.
18. 04. 2007 | 14:34

Jag napsal(a):

Jane to jste asi četl špatně.Argumentů a to,co čeká EU superstát jsem vyjádřil.Na některé naivity je potřeba reagovat.
18. 04. 2007 | 14:35

DRAHUS napsal(a):

Dobry den pane Telicko,
snad se mi v kratkosti podari vystihnout, jak vnimam nejen Vas clanek, ale i celou diskuzi byt ci nebyt v EU. Na ceskem trhu existuje mnoho periodik, ktere maji sva specificka zamereni a sve ctenare si potrebuji koupit - nekdy cimkoliv.
Je velmi tezke se v techto periodikach orientovat a hledat korektni informace uz hlavne proto, ze mnoho clanku - a je ted nepodstatne, ceho se clanky tykaji - je ze stran vydavatele ci sefredaktoru zkracovano, bud pro dlouhy text, spatnou formulaci popisovaneho tematu ci jen pro to, ze toto tema si dnesni ctenar nebude mit chut precist.
Pred vstupem do EU mi osobne chybely informace na tema vyhody a nevyhody vstupu do EU, hlavne, jaky styl naseho spoluziti se starymi Europany budeme mit, co budeme muset zmenit v nasem pristupu, v nasich pravech a zaroven i v nasi zodpovednosti. Jak se spravne mluvi v jednom ceskem porekadle " Kdyz ptacka lapaji, pekne mu zpivaji ".
V ramci teto libive pisne si nepamatuji, ze pred vstupem do EU by nejaky politik presne specifikoval pro a proti: napr. Kolik penez v dotacich dostaneme behem roku a kolik jich budeme vracet / tak jako v bance nam nepujcuji pro nase krasne oci /, kolik ostatnich statu ve stare EU ma bezproblemovou moznost pracovat na nasem trhu a jake pracovni pozice tito lide mohou zastavat a ktere staty nam umozni take bezproblemove pracovat na jejich pracovnich trzich, jaka jsou zapotrebi zavest nepopularni opatreni v ekonomice / a tim padem i v nasich penezenkach /v ramci prechodu na euro a jak budou eventuelne tato opareni prosazovana behem pristiho limitovaneho casoveho horizontu.
Tech otazek je vice a vice, hlavne proto, ze teprve ted jsme nuceni jako obcane se tyto informace dozvidat a de-facto si je nechat libit.
Rika se, ze kdo se chce neco dovedet, urcite si cestu k informacnimu kanalu najde. Je to pravda, jen s malou poznamkou, ze tazv. informacnich navstev do Bruselu pro normalni lidi bylo velmi malo a v kratkem casovem obdobi.
A mnoho lidi melo obavy se i prijet podivat, nebot jazykova bariera je porad pro mnoho lidi vsech vekovych kategorii dost velky handicap. Je v ceskem charakteru uz zakodovano, ze mame pravo, ale odpovednost uz odmitame, chceme od EU brat a nechceme odevzdavat.
Pokud mate trochu kriticky pohled na politiky ve svem clanku, jejich praci je lidem lhat, aby byli oblibeni, libivy, zadny politik nechce byt spatnym vizionarem, to mu hlasy neprinese do zvoleni a po zvoleni sice u vetsiny politiku se objevuje silny argumentacni projev jednani, " za to ja nemohu, to tak ti ostatni predemnou spatne domluvili, nespravne naslibovali, ale mala sila pro prosazeni zmeny tech predchozich tak, aby se lidem stale libil.
A presto vsichni politici maji na vsech urovnich moznost informace jak ziskavat, tak je zpracovavat a nasledne je srozumitelne predkladat lidem, kteri pociti dopady.
Mrzi mne na Vas, ze prestoze jste byl poveren a to vladnouci politickou stranou za podpory opozice, se Vam nepodarilo najit jako evropsky cinitel pro Ceskou republiku medialni cestu, kde by jste v castych pravidelnych blocich informoval o tom, kdo za nas co vyjednaval, kde by jste mel - alespon pro mne a moji rodinu - trochu mediacni pozici a vedl i nase politiky, aby svoji retoriku ci pochopeni urcitych naznaku ze strany uredniku v Bruselu reguloval.
Chapu, ze den ma jen 24 hodin a k jednni jsou zapotrebi minimalne dva lide, ale presto vetsi a lepsi komunikativnosti vuci normalnim obcanum by se urcite vyplatila, alespon tim, ze mnoho lidi by nemelo pocit, ze bylo tak trochu podvedeno, nebot se jednalo o nas a bez nas, jak nekteri politici casto tuto formulaci pouzivaji.
Osobne si myslim, ze prestoze je mnoho duvodu byt nespokojeny, je dobre, ze mame moznost spolecne vytvaret europrostredi, a je na nas jak se rychle naucime nejen reagovat na potrebne podnety, ale argumentacne predkladat realne pozadavky naseho statu.
Skoda take, ze nase europoslance neni v mediich vice videt a slyset, mozna bychom byli vsichni prekvapeni - bud prijemne ci negatevne - jak realizuji predstavy obycejnych obcanu, vc. toho, jak pracuji i ostatni europoslanci z dalsich statu, co dokazali prosadit a za jakych podminek ci ustupku. Jsme prece v EU a tam by parlamenti politika mela byt vice videna a i posuzovana.
A opet pouziji svuj nazor na media, se kterymi by jste meli spolupracovat na korektnejsi linii, aby se v nich neobjevovali jen informace, kdo jak spal v europarlamentu, kdo se skym pohadal a proto se odtrhl a zalozil svoji vlastni politickou stranu, kdo vubec nemel vzstoupeni a jen tise premita o byti.
Preji hodne zdaru i v pristi praci. Drahus
18. 04. 2007 | 14:51

Igor napsal(a):

Cudujem sa autorovi, ze sa cuduje, preco ziadny politik sa nevyjadril k EU pri 50-tom vyroci.
Ja byt politikom, tak tiez sa nevyjadrim.
My, obcania, sme vsetci vospolok (450 milionov ludi) sklamani celou EU, tak lokalny politik predsa sadne do ponorky a pojde hlboko na dno ocenau v taky den, kedy by musel rozjimat nad instituciou, ktoru poklada 450 milionov za nedokonalu a hlavne zavadnu, az nebezpecnu. EU sa rozleti na kusy, Ceske krajiny a Polsko tomu riadnou mierou pomahaju uz od zaciatku, najnovsie ceski politici hodne pomohli kontroverziam svojim rozhodnutim o zakladniach .
18. 04. 2007 | 15:16

Jirka napsal(a):

Z diskuze je vidět, že lidí které živí byrokracie EU je již tolik, že dokážou v blogu zaplnit 80% pochvalných reakcí. Pane Teličko, vždyť těch 100 mld. jsou naše peníze, které nám vyvolení vemou a pak přerozdělují. Škody, které způsobí nesmyslná nařízení našim firmám jdou do biliónů, ne miliard. Pane Teličko, jste hrdý na to že se vyznáte ve složité struktuře EU a změti jejich směrnic ? Já si vážím spíš lidí kteří umí např. vyprojektovat most. Nesmí přibývat neproduktivních firem, poradenských flákačů.
18. 04. 2007 | 15:40

Alena napsal(a):

Vážím si toho, že jsem se dočkala toho, že si můžeme po internetu diskutovat na téma EU.Vážím si toho, že jsem se dožila toho, že "budu trpět pod jejími direktivními směrnicemi" a mohu je kritizovat.Budu trpět ráda. Alena
18. 04. 2007 | 17:11

Jan Kramoliš napsal(a):

Posledním stadiem komunismu je prý nacionalismus. Asi na tom něco bude, když nás Václav Klaus přesvědčuje, že nás už neohrožuje komunismus, nýbrž "europeismus". Nejspíš dostal nějaké ujištění, když se před volbou presidenta sešel s komunistickými poslanci na uzavřeném jednání. V poslední době se mi ovšem vnucují vzpomínky: jako dítko narozené v roce 1950 jsem už od poloviny 50. let slýchalo v rozhlase, jak se nám zlý Západ snaží ubližovat a jak nás strana a vláda a Sovětský svaz před ním chrání. Když jsem o deset let později začal brát rozum, začal jsem i chápat, že nás ta ochrana přišla hodně draho. Když teď slyším politiky strany, která si z nejasných důvodů říká "občanská demokratická", jak budou bránit naše národní zájmy před zlou EU, říkám: ne, děkuji. Věřím, že Václa Klaus bude za každou cenu české národní zájmy hájit. Zbývá jen otázka: Kdo bude tu "každou cenu" platit?
18. 04. 2007 | 17:27

Vlastimil napsal(a):

Plně souhlasím s Vaším názorem a doporučuji vystoupit z EU. Norsko tam není a nikdo mu nediktuje kvóty cukru, počty koz, ha vinic apod. A peníze co od nich tzv. dostáváme jsou stejně naše. My do EU peníze přesuneme a oni je vrací s tím, že určují kam půjdou a ne podle našich potřeb kde je chceme. A ostatní penéíze jsou vždy spojeny s naším doinvestováním, tzn., že nemůžeme sami rozhodovat o investicích.
EU nás tzv. východní země berou jako významné odbytiště svých přebytků ....
A ůředníci v Bruselu se bojí o své pašalíky, vč. pana Teličky. Nejsme 100% svobodni. Od II. světové války jsme vazalskou zemí, dnes dobrovolnou.
18. 04. 2007 | 18:11

paul napsal(a):

Přimlouval bych se u provozovatele tohoto blogu, aby jeden přidělil osobě skrývající se po zn.Jag.Snad dá konečně pokoj.
18. 04. 2007 | 18:21

Jag napsal(a):

Paule nechce se mi věřit,co čtu.haha.
18. 04. 2007 | 20:46

Martin Černý napsal(a):

Já jsem taky pro vystoupení. A dokonce částečně z těch vašich ideologických pohnůtek:-)) Nezlobte se, ale působí to na mě dojmem, že se poněkud nemůžete smířit ze skutečností, že oficiální politika se s odchodem socdem z vlády poněkud změnila a neexistují už takové laciné propagační akce jako byla slavná akce ANO při vstupu do EU.
19. 04. 2007 | 08:13

EU uber alles napsal(a):

Jeste aby Telicka nebo Firla (interel) nadavali na EU, kdyz z ni maji business. Kdopak nam tak blbe vyjednal pristupove podminky ? Se neda moc rebelovat pri vyjednavani (jako polaci), kdyz uz mam domluvene ksefty pro svoji konzultantskou (rozumej lobbyistickou) firmu BXL consulting na Schumanovi.
19. 04. 2007 | 10:19

Jan Libra 23 let napsal(a):

Ideologie EU už nemá s tou původní nic společného,a jako mnoho jiných ideologií se zvrtla k využití moci,získání postavení a peněz. EU je naprosto neperspektivní, přerozdělování peněz je neprůhledné, nebo dokonce nevhodné. Mám na mysli výdaje na války, okupaci ostatních států, nebo stavění poutačů EU za desítky milionů, nebo placé nesmyslné kurzy soukromým firmám. Její byrokracie je naprosto šílená a počty úředníků také. Dnes už existuje jen proto, aby mohla zaměstnat lidi, co nic neumí, a nechce se jim dělat. EU naprosto neřeší hospodářskou situaci vůči Číně a její kopírování výrobků. A od toho by přece měla být. Ty peníze, co dostaneme stejně budeme muset vrátit.
19. 04. 2007 | 10:23

tztto napsal(a):

Už bychom měli z toho RVHP konečně vystoupit.
19. 04. 2007 | 13:55

Jarda napsal(a):

P.Teličko, jak Vám asi je, když si čtete tyto komentáře. S výjímkou některých, fundovaných, je to plácání o ničem a papouškování toho, co jsem slyšel od prezidenta a některých členů ODS. Přitom, jak jsem byl informován, tak třeba p, Zahradil v EU nevystupuje, ale doma v mediích drží hlavní slovo. To, že je něco se slivovicí, nebo pomaz. máslem, to se píše snad všude, že nečerpáme nějaké peníze, o tom se také píše. Jak to vidím, tak do EU jsem chtěl já a vy p, Teličko. Škoda, že nemáme informace z první ruky, abychom si mohli dělat osobní názor, informace přes různé filtry jsou na nic a možná jde i o víc, než zmíněný sortiment.Vstoupit-nevstoupit-vstoupit-vystoupit- to snad nechceme praktikovat v Evropě.
19. 04. 2007 | 19:00

Franc napsal(a):

Díky EU roste naše životní úroveň nebývalým tempem. Zvýšila se rovněž naše svoboda cestovat, kdy není potřeba mít nějaké minimální částky pro vstup do jiné země, není třeba vízum, v řadě zemí vystačíme s eurem...
Proto je podivné ta neustálá kritika (sice poněkud povrchní a při bližším pohledu hloupá argumety, ale zato pořád opakovaná).

Možná to bude tím, že ty miliardy z EU není vůbec snadné ukrást a tudíž z toho někteří nemají ten správný užitek. Možná je to také tím, že směrnice EK jsou pro nás závazné a spolu s volným obchodem to znamená méně příležitostí pro lobing a malé domů. Rovněž skutečnost, že se kdokoli může v případě potřeby obrátit na evropský soud může některým jedincům vadit. Přece jen už nejsou tak mocní jako dřív.
19. 04. 2007 | 23:52

straka napsal(a):

Tak co pane Teličko, jak se Vám líbí včerejší rozhodnutí o jednotném stíhání popírání holocaustu a xenofobii. Opět obvyklá rétorika. Opět omezování osobních postojů. Ať si popírá kdo chce co chce, když je to blbec blbcem zůstane, ale proč ho za to zavírat. Ale vrchol evropského pokrytectví opět vyplaval na povrh. Stalinismus je vlastně podle Eurohujerů O.K. zatímco antiislamismus a antisemitismus je špatný. NIc proti ale proč se neměří všem stejně.Zde je názorně vidě evropanskou "předposranost". Proč se trápit miliony mrtvých obětí stalinského systému, to bychom si mohli pohněvat Rusko že? Ale na pár ultrapravicových vyholenců to si EU vyšlápne. A jako vždy uděláme na to zákon a pak instituci a to vše s několika stovkami euroúředníků.A stejně jako obvykle za návrhem stojí Francie a Německo.
20. 04. 2007 | 07:53

ivamati napsal(a):

Vážený pane Teličko,celá ta idea ,na které stojí evropská unie je tak trochu podivná.Studuje-li člověk trochu historii,tak přece ví,že tohle všechno už tady bylo.Evropa tíhla ke sjednocení už od římských dob a nikdy se to nepovedlo.Vždy tady bude fungovat nacionální hledisko a vidíme to i u dvou největších členů tohoto společenství Německa a Francie.Půjde-li o ochranu vlastních zemědělců,výrobců průmyslového zboží,obranu,legislativu či sociologické aspekty,vždy se budou řídit vlastními hledisky.A o to vše se budou snažit i ostatní členové Unie.EU je velký nesmysl a podvod a tak trochu pokus o jiné náboženství.Ač nejsem příznivcem Václava Klause,v tomto ohledu sdílím jeho názor na EU.
20. 04. 2007 | 11:14

František Holec napsal(a):

Pane Teličko, vážím si Vás, jste schopný člověk a s Vašimi postřehy většinou musím souhlasit.
Přidám jeden vlastní: některým je líto, že nás tak trochu může řídit Brusel. Jenže když to nebude Brusel, bude to Washington - to by si tito prvoplánoví kritici měli uvědomit. A pod Američany to bude mnohem drsnější a nevybíravější, o tom není sporu.
20. 04. 2007 | 11:19

mik doc napsal(a):

DOBRY DEN
Jsem moc rad ze i ja se muzu zucastnit teto debaty , i kdyz jiz dlouhe roky neziji v Cr. Divam se a Cr , z pohledu neevropskeho ctenare . jenz se snazi o Cr udelat svuj obrazek, nebo aspon pochopit o co jde. Plne souhlasim s panem Telickou , tez si myslim ze Cr nepotrebuje a ani v minulosti , v dobe prvni rep. nepotrebovala aby ji nekdo urcoval co a jak ma delat . Myslim si ze my Cesky narod umime dokazat ze nepotrebujeme nejakou unii ke sve vlastni existenci.EU se sice snazi po vzoru USA sjednotit staty do jednoho spolecenstvi, ale to co je dneska v USA trvalo nekolik desitek (mozna ze az 100 let). a NAVIC DOKTOR Z ALABAMY JE STEJNE UZNAVAM JAKO TREBA DOKTOR Z MONTANY CI CALIFORNIE. coz asi v evropske unii dost chybi , je zde velky problem mnoha lidi s jejich profesi, kde treba doktor z Bulharska nebude plne uznavan v nemecku ci polsku apod. nejednase jen o doktory ale treba jen o obycejne lidi.pro zaver souhlasim a plne podporuji nazor pana Telicky. omluvte prosim kvalitu me cestiny. uz jsem dlouho nepsal cesky. dekuji s pozdravem Mik Doc
20. 04. 2007 | 12:04

pje napsal(a):

Michalovi: Vysvětlete mi, proč tedy nečiní zástupci českých libertariánů v EP, co zde sám ctíte a jiným doporučujete? Proč čeští praktikující libertariálni natahují jednu ruku po dotacích z EU a druhou si cloní oči v pohoršení nad pohledem na vlajku EU? Proč zahradilové nenavrhují altarnativy a nevystupují kriticky na jednání EP a jeho komisí? Jste libertarián teoretik, umíte dobře rozdělovat a na rozděleném chcete panovat. Jenže EU žije, neb již z marasmu rozdělení vyrostlo a snaží se hledat společné perspektivní prvky existence bez konfliktů, zkázy a frustrace.
20. 04. 2007 | 12:15

VANĚČEK napsal(a):

NAPROSTÝ SOUHLAS. JE ŠKODA, ŽE SE VRÁTILA ODS 90-LET, PŘEDSTAVITELKA USTUDNÉ ČESKÉ ZAHRANIČNÍ POLITIKY, PROVINCIONALISMU, RELATIVISMU, KVERULACE A MIMOŇSTVÍ JE V ČR U MOCI.
20. 04. 2007 | 13:14

Richard napsal(a):

Vážený pane Teličko,
intenzivně se zajímám o politiku a obvzláště o tu evropskou. Na začátku jsem byl eurooptimista nyní jsem euroskeptik. EU je vedena malou nikým nekontrolovatelnou úřednickou "elitou", která vládne neexistujícímu evropskému lidu a skrze kolaborující národní parlamenty likviduje ekonomiku, konkurenceschopnost a svobodu v jednotlivých státech. Doporučuji Vám přečíst si knihu Skryté dějiny evropské integrace. Politika EU zničila britské hospodářství, zemědělství a rybolov. Zničila malé britské podniky, zničila 30 % rakouských pohostinství. EU vyhovuje pouze nadnárodním korporacím, které mají tisíce lobbystů přímo v Bruselu. Navíc s neřízenou imigrací levicovým sociálním systémem a sloučením národů. které spolu historicky ani demograficky nemají nic společného to povede k průšvihu jako v bývalém Sovětském svazu a Jugoslávii. Byť toto přistoupení bylo do jisté míry dobrovolné. Způsobí to etnické a národností třenice a může dojít až k občanské válce. Myšlenka velké evropy není nová, ale nikdy nevedla k trvalému uskutečnění. Vždy došlo k rozpadu a separaci. Kdy konečně i Vy a další evropští experimentátoři pochopíte, že evropa je tvořena desítkami států, národů a jazyků, které nelze nacpat do jednoho pytle. Slibovali jste volný obchod služeb a osob a máme bruselskou buzeraci, direktivy a centrální plánování. To už jsme tady ale pane Teličko měli a já nejsem levicový volič.

Přeji pěknýá den
Richard Kováč
20. 04. 2007 | 13:19

Richard napsal(a):

Pan Vaněček toho moc o EU neví jinak by nemohl toto napsat. Roman herzog exprezident Německa a vynikající právník řekl, že EU je nedemokratická instituce a evropská ústava je v přémém rozporu s německým právním systémem. Pane Vaněčku Vy pragmatismus a opatrnost /vždyť ani nevíte kam eu směřuje/považujete za kverulanství tedy jinými slovy máme držet hubu a krok vždy%z jde přeci jen o svobodu a suverenitu, že ?
20. 04. 2007 | 13:24

laco napsal(a):

Co to je za spolek ta EU,když pro každého člena jsou jiné podmínky.Jak mohou být nějaké vyjímky.Buď na to ten stát má se vším všudy(plat 80%EU)anebo tam nemá co dělat.To je jak kdyby v rybářském spolku jeden mohl chytat štiky a druhý ne.Směšné.
20. 04. 2007 | 15:26

javanes napsal(a):

No abych řekl pravdu už od počátku vstupu náší vlasti do EU sem bil proti a postupně sem uvrzen že můj názor je správný a náši zemi to nic dobrého nepřineslo ,jen zákazy a příkazy.Zemědělci nesmý pěstovat lukrativní produkty,výrobky se nesmý jmenovat podle našich desítky let zavedených názvů a milion dalších mínusů-bohužel s plusem sem se ještě nesetkal-tokže jednoznačně sem pro vystoupení Český republiky z tohole nesmyslnýho uskupení
20. 04. 2007 | 16:20

Heincl napsal(a):

Rád bych upozornil p. Teličku, že píše nesprávně "50-leté výročí" a "60-letém výročí". Správně to má být padesátileté výročí a šedesátiletém výročí. U bývalého představitele ČR v EU mne docela překvapuje slabší znalost českého pravopisu.
20. 04. 2007 | 20:04

hik napsal(a):

To Javanes: Byt vami tak se vratim zpatky do skoly a zopakuji si pravopis...
20. 04. 2007 | 20:19

Pavel Telička napsal(a):

Dobrý večer,

děkuji vám za vaše komentáře. Přiznám se, že ten počet mě přakvapil a nebudu asi schopen reagovat na všechny otázky a poznámky. Přesto se o víkendu komentáři proberu a až budu mít chvilku, nějaký komentář sepíši. Děkuji za pochopení. Přeji všem fajn víkend.

Pavel Telička
20. 04. 2007 | 20:41

Honza napsal(a):

Podivejte se na topolanka jak se chova k novinarum na videu v prave liste. http://www.estat.cz/
21. 04. 2007 | 01:43

Petr napsal(a):

Vy ste totalni paka budte radi ze jste v EU.Za par let budete mit vic moznosti nez ste meli za komunistu!!A vystoupeni z EU nema smysl odkud budeme potom cerpat penize na ruzne projekty vy obcane na to statu nedate a jeste si budete stezovat ze mate malo.Tak budte zticha!Vystoupit s Eu dokaze kazda Zeme ale co by za to dalo treba takove Turecko kdy by tam mohlo vstoupit!Ale Cesi musi furt byt nevdecni!Vam totiz narostly trochu nosanky od revoluce!Za komunistu by vas zmlatily a zavreli az byste zcernali.Tak nekecejte tady blbosti o vystoupeni.Budte radi ze EU existuje protoze bez ni byste potrebovali viza pracovni povoleni atd.Takze trochu premislejte
21. 04. 2007 | 15:33

Blažek napsal(a):

Vážený pane Telička, dodnes mne mrzí, jak se k Vám zachoval jeden nejmenovaný zkrachovalý ministerský předseda. Takové zástupce -jako jste Vy - potřebujeme v unii. A zatím je spíš trend opačný - vládnoucí ODS i prezident jsou zaměřeni zcela jednoznačně proti unii a snaží se z nás vybudovat hlásnou troubu USA :o(
21. 04. 2007 | 15:42

Ota napsal(a):

Vy živící se EU stále omíláte jejich peníze, které nám dobročině "dávají, např. těch Vámi zmiňovaných 100 mld Kč, které máme dostat. Stále však platí účetní - má dáti, dal. Když si sečtu co se od roku 2000 do roku 2013 té EU již zaplatilo a zaplatí, co nás stojí byrokracie spojená s EU a co jako dostaneme, je výsledkem hluboká ztráta. Navíc z těch tzv. strukturálních fondů se často platí nehospodárné a předražené projekty, které by si žadatelé netroufli nikdy v ČR nárokovat. Řada žadatelů o dotaci se rekrutuje de facto ze zahraničí přes své filiálky u nás, které jim umožňují dosahovat vysoké zisky díky žebrácké mzdě a nízkonákladovému provoznímu okolí. Nízké mzdy jim dokonce hlídá i pan president, viz jeho apel ve škodovce v minulém týdnu. Je to tragikomedie!
21. 04. 2007 | 21:07

Tomas Marny napsal(a):

Soudruhu Telicko,
my k dustojnemu budoucimu zivotu potrebujeme zit v Evrope, a ne zase s nejakym medvedem.
Volba je pouze bud - a nebo.
Vsechno se da v demokracii vyresit jednanim !
Vy tady jenom harasite zidlemi, kdo vi proc !
21. 04. 2007 | 22:21

Honza H. napsal(a):

Myslím, že otázka "zda neodejít z EU" není vůbec od věci. Určitě nemá význam zůstávat v EU jen kvůli penězům. Norsko poprvé odmítlo vstup do EU začátkem 70. let - v době, kdy bylo velice chudé (a kdy se zdálo, že vstup do unie by jim ekonomicky velmi pomohl). A stalo se nečekané - ekonomicky se dostali nahoru. Myslím, že se nemusíme bát z unie vystoupit. (Pokud by se EU měla posunovat směrem k federálnímu státu, tak to zřejmě bude nutností.)
21. 04. 2007 | 23:03

Jan Kramoliš napsal(a):

Pane Teličko,
omlouvám se, že píši podruhé. Pokud správně rozumím, chtěl jste svou otázkou vyprovokovat čtenáře k úvaze, co dobrého nám členství přináší (pokud vůbec něco). Zkusím být tedy konkrétnější. Členství je pro nás především příležitost. Příležitost pro každého z nás volně se pohybovat, studovat, mít zaručena stejná práva jako půl miliardy ostatních spoluobčanů. A především podílet se na rozhodování o dalším směřování Evropy, která by nás ovlivňovala, i kdybychom členem nebyli. Jedním z našich největších národních zájmů je být součástí fungující a prosperující Evropy. Kdybychom se dobrovolně izolovali, mohlo by to mít význam snad jen pro některé z našich pohlavárů, kteří by rádi "nad sebou" už nikoho neměli. Jak už tu někteří připomněli, EU jsme my; všichni občané EU jsou současně občany nějakého členského státu (jak praví Švejk, nejlepší je, když je někdo přímo odněkud) a nejsou žádní "oni". I ti, kdo volili svého Zahradila, se účastí ve volbách k evropskému občanství přihlásili a já je za to oceňuji.
Náš hlas pochopitelně závisí na počtu obyvatel a neformálně i na hospodářském výkonu; není zvláště velký, ale hlas Norska nebo Švýcarska je proti němu zanedbatelný, přičemž ovšem většina důležitých nařízení platí i pro tyto dvě země (což část diskutujících zjevně netuší). Chceme-li učinně uplatňovat svůj vliv, není jiná cesta než kompromisy: vyjít vstříc jiným tam, kde nás to nejméně bolí, a žádat podobnou vstřícnost od nich. Bouchání do stolu, snaha všechno vetovat nebo blokovat, snaha vrátit se kamsi před rok 1987 a rozvolnit EU v "Organizaci evropských států" nemůže být dlouhodobě úspěšná.
Hospodářský vzestup Irska se nám sice napodobit nepodařilo, nicméně naše hospodářství je na tom jednoznačně lépe než před vstupem - ale třeba je to dáno jen genialitou několika posledních našich vlád... V den našeho vstupu se Václav Klaus trmácel na Blaník. Myslím, že nám v EU tak zle není a že není žádný důvod volat na pomoc odborníky na rychlé rozdělování států.
21. 04. 2007 | 23:09

Led napsal(a):

Jsem jednoznačně pro vystoupení z EU. Je to byrokratická socialistická organizace,která dosáhla toho,že je evropa hospodářsky 25 let za USA. Už se proboha proberte,žádná třetí cesta neexistuje. Jedinné co funguje je volný trh bez regulací,malé daně a svoboda jednotlivce,který nese odpovědnost za svůj život.Snad osa Londýn-Praha-Varšava vrátí EU jen k volnému trhu,pohybu osob a kapitálu.
22. 04. 2007 | 08:04

Petr napsal(a):

Pane Teličko.
Váš názor se mi líbí,na rozdíl od názorů odpůrců a kritiků EU.Tito lidé za 1.nechápou význam sjednocené Evropy,za 2.se to týká politiků-nechtějí,aby je shora ještě někdo kontroloval.Obě skupiny mi pak připadají jako Rómové,kteří se nechtějí učit,pracovat a podřídit se platným morálním a právním normám,ale žádají jenom peníze.Když jsou kritizování,je to diskriminace.Přejí Vám mnoho úspěchů.P.P.
22. 04. 2007 | 12:09

fedor napsal(a):

Milý Lede, tím, že
někdo prohlásil, že EU mu příliš připomíná RVHP, s níž máme své zkušenosti mne ještě nepřesvědčil o tom, že bych měl být proti ní. Je to názor člověka, neschopného myslet nově. Kdyby mu nabídli být prezidentem Unie, to byste viděl, jakým úsměvem by se rozzářil. Myslím, že on již své dokázal a uvrhl nás na jeno z posledních míst v Evropě. Možná je dobrý teoretik ale kašle na zpětnou vazbu i na lidi. To poslední dokázal svým stupidním varováním Škodováků.
Prezident by si podobné úvahy měl ponechat v Čechách k rodinnému krbu a vyjadřovat se raději k problémům mnohem závažnějšího rázu, než stávkou nebo požadavky odborů. Při tom stávkou jednou. Je zajímavé, že se nevyjádřil v opačném smyslu na gaunerské chování podnikatelů v ETA Hlinsko, kde bývalí hlavouni dostali milionové odměny za to, že dovedli podnik téměř ke krachu a tak dovolili jeho rozdrobení na nesmyslně rozdrobené provozy co pes to jiná ves a stali se i řediteli těchto provozů, tentokrát již v cizích službách. Co bych ale mohl očekávat od Modrých krkavců, že ano?
22. 04. 2007 | 15:13

Radek napsal(a):

Vystoupit z EU???????Nepřichází v úvahu. My jsme totiž národ, který si sám neumí vládnout. Podívejte se na naší vládu. Ani jedné straně nejde o fungování ekonomiky a blaho lidí, ale jen a jen o koryta. Stydím se , že jsem Čech. Mít dostatek prostředků, tak odejdu dožít svůj život pryč z Česka.
22. 04. 2007 | 16:52

David napsal(a):

Myslim si že jsme do té unie ani neměli lézt, všechno nám zakazují a likvidují českou samostatnost, proč musíme omezovat výrobu cukru, chování dobytka..... pryč z tohoto spolku. David
22. 04. 2007 | 20:41

Broukus napsal(a):

Telicko - ty jsi fakt primitiv.
22. 04. 2007 | 20:58

Broukus napsal(a):

Broukus je blbec.
22. 04. 2007 | 20:59

Jan Bílý napsal(a):

Já nevím, lidi, proč by nám bolševik Telička měl radit jak na to. Copak nemáme nikoho lepšího? Už to jednání při vstupu zprasil, jak se jen dalo, protože se v Bruselu chtěl zavděčit aby mohl dělat komisaře. Skoro mu to vyšlo...
22. 04. 2007 | 20:59

Novotná Jitka napsal(a):

Pane Bílý, koukám, že jste také jeden z těch, co všechno zná, všechno ví. Jak můžete říci, že někdo něco pokazil, když ani nevíte, jak ta jednání byla těžká, jak probíhala a co naopak se podařilo zachránit a odvrátit jen díky naší delegaci pod vedením pana Teličky?
Vy jste, koukám, také velký diplomat, Vy byste toho pro nás určitě hodně dojednal s tou Vaši hrubostí a ubohostí, patříte zřejmě do klanu pána Topolánka, ten je také takový diplomat a politik všeho znalý a všeho schopný.
Všem slušným dobrý večer !!
22. 04. 2007 | 22:03

janina kernerova napsal(a):

Vazeny pane Telicko,

Zdrzim se sahodlouhych analyz a komentaru a omezim se na jedinou poznamku k Vasemu prispevku. Proc je tak dlouhy? Pripomina mi nekonecne dlouhe dokumenty EU. Clovek Vaseho formatu (rozhodne ho nezpochybnuji, naopak), by svuj postoj v konkretni otazce umet vyjadrit v nekolika vetach - obzvlast, kdyz bloguje.

Mozna je to dano mym britskym vzdelanim, ale chybel mi ve Vasem prispevku jak jasne strukturovany argument, tak jazykova vecnost.

Radeji lobujte.

janina kernerova
22. 04. 2007 | 23:55

Bohuslav Hynek napsal(a):

Míval jste se, pane Teličko, ke Kavanovi, jako se má teď Zahradil ke Klausovi. Vy dva si nemáte co vyčítat.
23. 04. 2007 | 17:35

Nadkachna napsal(a):

Váš článek mě velice zaujal a souhlasím, že ze strany českých politiků schází konstruktivní postoj vůči EU. Navíc je smutné, že tento postoj zaujalo více nových členů a v postkomunistických zemích roste populismus a neochota dodržovat pravidla a vést dialog. Aspoň tak já chápu postoje Polska, Maďarska a trochu i Slovenska.
24. 04. 2007 | 00:20

Tomáš Marný napsal(a):

To: Janina Kernerova

Neumíte číst mezi řádky tak jako my, kteří se to učili na Rudém právu, nositeli Řádu práce. Telička by rád lidi postrašil, že se na nás Evropa nasere, když do ní budeme rejpat. Už má ve své firmě připravené pytle na peníze, které si za poradcování odloupne z peněz, které sem EU pošle. Ve skutečnosti jsou adresovány jemu a podobným za to, že tu prosadí jakési čísi zájmy, pro dekor se za zbytek někde postaví čistička. Až Německo odstraní zaměstnanecké kvóty, bude to znamení, že k tomu spolku patříme. Do té doby ať Telička mlátí pantem, my si hleďme svých zájmů.
TM
25. 04. 2007 | 14:09

Jiří Suchý napsal(a):

Další slinty od rudého teličky.
25. 04. 2007 | 18:31

F. Adamec napsal(a):

Politici a generálové
Všichni generálové a politici bojují za svou "dobrou věc" za vysoký žold a metály, nejen z mých daní. Každý kdo zabíjel za metály a žold, vždy si to nějak zdůvodnil, a má to v genech. Někoho musí zabíjet doma i v zahraničí, jako mnoho bývalých komunistů a nyní militantních deviantů.

Nebyl jsem členem žádné politické strany, podle rodinné tradice. Dědečkovi, byl rolník, prostřelili na frontě hrudník. Otec zachraňoval zraněné vojáky v roce 1945. V roce 1989 jej zabili militanti komunistického režimu, které Havel a Klaus dostal opět k moci, do politiky a do médií, po pádu železné opony. Komunisti mi vyvraždili polovinu mužů z mé rodiny, rozkradli a užívají jejich pozemky, za které platím daně.

Jsem člověk z Moravy, komunistická vojensko-policejní junta je nyní u moci v ČR.
Lidská práva platí pro všechny. Komunismus nelze trvale omlouvat nacismem a českým militantním nacionalismem.

Timto predkladam Valnemu shromazdeni OSN a Rade EU navrh rezoluce OSN a EU odsuzujici popirani zlocinu proti liskosti, valecny rasismu, nacionalismu a komunismu, organizovane zadluzovani obyvatelstva zbrojením, vyvolavani krizi, financovani valek, genocidy a muceni, rozkradani majetku a prirodnich zdroju obyvatelum ruznych kultur a geografickych regionu na Zemi.

Vyznavaci militantniho a utajovaneho nasili, komunismu a nacionalismu, nadrazene rasy a nacionality, podle politicke situace si porizovali dalsi nebo novou imunitu, identitu, jmeno, nacionalitu, stranickou a státní prislusnost nebo novou militantni uniformu.

www. adamec.cz
26. 04. 2007 | 07:30

F. Adamec napsal(a):

Geografické regiony v EU
Geografické regiony EU bez hranic, podle povodí řek v EU, nejsou závislé na politické situaci a umožňují dlouhodobě sledovat udržitelný rozvoj každého regionu, jeho environmentální, ekonomické a sociální vlivy na přírodu a život.

1) Veřejnou správu debolshevizovat, environmentální, energetické a dopravní infrastrukturu, inovace, řízení veřejných zakázek a projektů EU delegovat na regiony, obce a podniky podle povodí EU, Labe, Moravy a Odry, Bohemia, Moravia a Silesia. Navrátit zcizené církevní, kulturní a přírodní dědictví do regionů EU. Plnit závazky a legislativu na úrovni EU, OSN, UNESCO.

2) Legislativně a fyzicky předat zcizené nemovitosti i s dokumenty vlastníkům. Uhradit jim finanční ztrátu za období zcizení, úroky ve výši průměrné úrokové sazby bank (5,5-20%/rok), z ceny zcizeného a poškozeného majetku. Exekuovat zcizený majetek tunelářům, organizovali české tunely, rozkrádali fondy EU a ČR, zcizili energetické a přírodní zdroje regionům a obcím v EU.

3) Demonopolizovat dopravu, energie a emise, nediskriminovat domácnosti cenou a zdaněním dodané energie. V dopravě využívat rekuperaci energie v plném rozsahu (TGV, Siemens, ...) z obnovitelných zdrojů EU. Užívat elektromobily s vysokou účinností. Domácnostem neomezovat využití fotovoltaických panelů a větrnných elektráren s průměrem do 5m a do výšky 20m, využití vlastních vodních zdrojů, energie slunce a větru bez zdanění a poplatků, pro vlastní spotřebu a dodávky energie do místní sítě.

http://www.adamec.cz
26. 04. 2007 | 07:31

F. Adamec napsal(a):

Demonopolizace trhu
Portál google.com je v provozu od roku 1997 a nyní nabízí svou beta verzi Google Product Search na http://www.google.com/products, portál na porovnávání cen a vyhledávání výrobků, který koresponduje se známou značkou.

Portál http://www.nejlepsiceny.cz je v plném provozu již od 20.2.2006 a nabízí porovnání cen zboží světových výrobců, téměř milión položek ze stovek internetových obchodů v ČR, akční ceny, slevy, srovnání cen, seznam zboží a hodnocení internetových obchodů.

Struktura katalogu zboží (produktů) určuje jeho atraktivnost pro návštěvníky portálu, zejména pro nakupující. Dobře strukturováné položky katalogu zboží, produktů a služeb, lze snadno porovnávat nejen podle finančních částek, cen zboží, sazeb, daní a poplatků, popisu zboží, hodnocení kvality zboží, partnerů a jejich internetových obchodů od zákazníků.

Dobré nápady lze rychleji zavádět do praxe než patenty, značky a známky, které jsou monopolizovány. Pochybné průmyslové vlastnictví, přírodní zákony, design a tvary, špatně okopírováné z přírody, brzdí udržitelný rozvoj a jsou nástrojem monopolizace trhu.
Ten kdo je skutečným autorem nápadu jej často dovede aktualizovat a nejrychleji uplatnit v praxi.

Značka nebo ochranná známka často zvyšuje cenu zboží, není zárukou kvality a původu zboží, viz emise elektráren, původ značkových mobilních telefonů, automobilů, přírodních zdrojů apod. O kvalitě zboží rozhodují především dobře informovaní zákazníci.

http://www.adamec.cz
držitel patentů
26. 04. 2007 | 08:05

F. Adamec napsal(a):

Dopad a účinnost militantní politiky
Státní terorismus, ekonomický a válečný komunismus se opět snaží lidem na Zemi vnucovat své hrozby a varianty militantní politiky. Účinnost a dopad každé politiky, na celou populaci Země, lze průběžně sledovat a analyzovat v jejím cyklu, v rámci institucí OSN, OECD a EU, správy regionů a nadnárodních podniků, které přímo ovlivňují udržitelný rozvoj Země. Svými zákony a produkty přímo ovlivnují veřejné služby a koncové spotřebitele, všechny geografické regiony a věkové skupiny populace Země.

Lze průběžně sledovat bilanci příjmů a životních výdajů populace podle věkových skupin v různých geografických regionech v povodí řek, v příslušných městech, obcích a domácnostech.

Výdaje domácnosti
>Výdaje domácnosti na bydlení a služby s ním spojené
> Výdaje na vybavení, zařízení domácností, opravy
> Výdaje na zdraví
> Výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje
> Výdaje za alkoholické nápoje, cigarety, tabák, drogy
> Výdaje za stravování a ubytování
> Výdaje za odívání a obuv
> Výdaje za dopravu
> Výdaje za telekomunikace
> Výdaje na vzdělání
> Výdaje za rekreaci, sport a kulturu
> Výdaje za pojištění a povinné ručení
> Výdaje na splácení osobních úvěrů
> Ostatní výdaje domácnosti
Čistý celkový příjem osob bydlících v domácnosti
> Celkový nezdaněný příjem osob bydlících v domácnosti
> Celkové zdanění života osob bydlících v domácnosti

http://www.adamec.cz
26. 04. 2007 | 08:29

stransky napsal(a):

S ceskym postoje nic neudelame, ceske etnikum se ve stredoveku vyhradne rekrutovalo z nevolniku, kteri hned prestali delat, kdyz se drab nedival. V zenich, kde se cely feudalismus zachovali sbvobodni sedlaci, je samozrejme situace jina a jejich vstup do EU mimoradnym prinosem. Tim myslim Skandinavii.
Jasne je jedno, bud Cesi prijmou civilizacni modely Zapadu co nejdrive, ale nic tomu nenasvedcuje, nebo se unie rozdeli a zbavi kibicu a remcalu, kteri tem co neco delaji, jeste potajmu sacujou kapsy.
Ja sam to vyresil tak, ze jsem se prestehoval na Zapad od nasich hranic, aby az to prijde, byl na te spravne strane.
26. 04. 2007 | 10:30

Platypus napsal(a):

Pěkný článek, jenom jednu poznámku Římské smlouvy byly dvě -EEC a EURATOM, dokonce i někteří čeští novináři to vědí. Pan Telička by to ale mohl vědět také.
26. 04. 2007 | 13:51

Ladislav (Ladislav Lašek) napsal(a):

Děkuji za článek. Vyvolává diskuzi: Vztah našich proradných politiků a mnohých úředníků k EU mne bohužel nepřekvapuje. Žádný kandidát voleb do E Parlamentu neříkal, že tam bude spolupracovat a pomáhat vytvářet prosperující EU (tím i ČR) a získat pro republiku prestiž a až potom výhody. Všichni říkali, že nám tam jdou jen něco vybojovat. Slibovali "malou domů", ale pro takové prohnané loudící a nedávající členy EU přece nevznikla. Nezájem o Unii a odmítání politikům moc vyhovuje. Ví, že EU jim může vzít část vlivu a možností se obohatit. Na Unii dnes mohou svádět i vlastní blbosti a snahy se obohatit (balení koblih, bezdotykové baterie v každé knajpě, strašením o povoleném zakřivení banánů). Já bych si přál, aby EU měla v ČR větší vliv na úkor našich politiků. Bruselští "byrokrati" nemohou být pro českého daňového poplatníka dražší než vlastní Parlament a státní správa.
26. 04. 2007 | 17:46

F. Adamec napsal(a):

Češi, sabotéři EU
Vědomí poviností zákonodárců, zejména ex/komunistů k lidem v EU, a k jejich životnímu prostředí je často mizerné a pokrytecké. Diskriminace lidí podle národnosti a občanství je v rozporu z Všeobecnou deklarací lidských práv OSN. Někteří zákonodárci, se mohou z různých důvodů zabývat lidskými právy, klimatickými změnami nebo charitou bez DPH, ke konci své kariéry se snaží zviditelnit:

1) Pohrdají OSN, Všeobecnou deklarací lidských práv OSN, zamlčováním zločinů komunismu, rozkrádáním ciziho majektu a pod.

2) Pohrdají EU, Radou EU, mezinárodním právem ICC, zatajují své zločiny proti lidskosti, utajují zločiny komunismu, kolaboraci s militantními nacisty a komunisty, okrádání a zabíjení běženců na CZ-SK hranici, rozkrádání cizího majetku při kuponové privatizaci a restutucích, rozkrádání fondů EU ex/komunisty, zatajují bolsevizaci a korupci českých politiků a diplomatů v institucích OSN a EU.

3) Pohrdají všeobecným referendem, které nedopadlo podle přání politiků, statistik a průzkumů veřejného mínění.

4) Ústavními zločiny a podvody, násilím a militarizací společnosti si snaží zákonodárci zajistit celoživotní imunitu před svým svědomím i před voliči.

5) Podle politické situace mění své stranické legitimace a zatajují své rodinné politické profily.

http://www.adamec.cz
27. 04. 2007 | 05:05

Hugo Bokvas napsal(a):

Pane Teličko,

píše se 60letý, 13letý atd. bez pomlčky.
27. 04. 2007 | 09:32

Daniel Hasman napsal(a):

To, co náš národ historicky potřebuje, je osvícenský absolutismus, sami si nedokážeme vládnout a je třeba neustálého tlaku.EU je v tomto ohledu velmi, velmi demokratická.
Nyní vážně : to, co mne děsí je fakt, že zde vládne prezident a strana, která je svou ideologií nacionálně socialistická.Slováci už svého Mečiara odstavili, my ho máme na Hradě.Nic dobrého z toho nekouká.Člověk, který nechá zemi 6 měsíců bez vlády, člověk, který popírá fakta všeobecně přijatá ( globální oteplování např.), ekonomický Pan Nikdo, který toužil být uznávaným ekonomem - ale nyní je jen frustrovaným intrikánem - takový člověk přivodí této zemi jen izolaci a pohrdání.
Je jen jediná naděje - a tou je EU samo.Za 3 roky členství - bez ohledu na pana Klause a Zavadila - jde ekonomika rychle vzhůru právě díky EU.Pevně věřím, že toto si vzít nenecháme.
27. 04. 2007 | 10:09

Miroslav napsal(a):

Jde o to, že jsme nedorostli, nezaloužíme si EU my - nikoli EU nás. Osobní zkušenost: V Kotli na Nově jsem se ptal pana JUDr.Langera na rozdíl mezi českou Listinou základních práv a Evropskou ústavou. Náš ústavní zákon připouští , užívá pojem "přiměřeným způsobem" pro poskytování informací ve veřejné správě. Evropská ústava zakotvuje povinnost informace poskytovat bez podmínek - dokonce ukládá zdůvodnění. A co na to pan I. Langer (dnes min. vnitra)? S úsměvem znalce oznámil, že připravuje svou novou Listinu - tedy zatím jen českou. Tak se zbývá těšit na Es kommt der Tag... kdy - k jaké novele dojde. A vůbec, není divné, když se Evropským/západním pravidlům brání už jen KSČ spolu s ODS?
27. 04. 2007 | 16:52

Jaromír napsal(a):

Vážený pane Teličko,
vždy jsem si Vás vážil za Váš přínos k vyjednání vstupních podmínek při našem připojování k EU, ač patřím spíše k euroskeptikům.
Jedno mne však napadlo při čtení Vašeho článku. Stejně jako nepřehledné legislativě EU a přebubřelé evropské byrokraci bych i Vašemu článku vytkl rozostřené zacílení, pomíchané myšlenky přeskakující z popisu navzájem málo souvisejících událostí a pro průměrného Evropana naprostou zamlženost strategie a směru vývoje. Proč ani Vy ani EU nejste schopni popsat své myšlenky a cíle pomocí jednoduchách výroků a zákonů? A neschovávejte se, prosím, za "složitost tématu" neb "není věcí složitých, snad jen příliš mnoho jednoduchostí na jedné hromadě".
28. 04. 2007 | 11:06

etawiro napsal(a):

Jestli měla být EU konkurencí proti USA tak to se nepovedlo,jestli to měl být pokus o velké Německo ale jinak - tak taky nic.Myslím že do EU se neměloí vůbec vstupovat.
28. 04. 2007 | 18:32

etawiro napsal(a):

Jinak řečeno - už za komunistů měli otevřít hranice a kdo chce ať si jde ale bez možnosti návratu !!
28. 04. 2007 | 18:37

etawiro napsal(a):

PRO HASMANA: díky EU jdeme do p.r.d.e.l.e a ne vzhůru, práce je tu jen díky německým a jiným nenažrancům kteří už neví roupy kde hltat zisky
28. 04. 2007 | 18:39

Josef napsal(a):

Denně jsme zavalováni zprávami o postupu evropské integrace, o naší budoucí účasti v
tomto procesu a o nesčíslné paletě projevů evropské sounáležitosti. Masové sdělovací
prostředky o tomto tématu hovoří hned na prvních stranách či v prvních minutách svých
zpráv. Čteme požadavky o nutnosti financování knih z veřejných rozpočtů na nadnárodní
úrovni pro podporu rozvoje styků mezi národy, slyšíme varování před chaosem v příštím
tisíciletí, nebude-li ustavena nadnárodní veřejná moc, která bude dbát na rozvoj
ekonomické solidarity, pozorujeme rozpad několik staletí trvajícího systému evropských
národních států, sledujeme vojenská přeskupování nejrůznějšího stupně, a to vše ve
jménu evropské identity. Příčinou takovéhoto rozmachu aktivit na evropské úrovni má
údajně být „nezadržitelný postup evropské integrace” a obranou proti nebezpečí a
nejistotě pramenící v okolním světě nebo v nedaleké budoucnosti je prý urychlení této
integrace, harmonizace práva členských zemí EU a nadnárodní redistribuce bohatství.
Je to skutečně tak? Je skutečně potřeba dramatizovat evropský sjednocovací proces
zmínkami o hrozícím chaosu? Je nutné, aby se na nadnárodní (rozuměj evropské) úrovni
prováděla redistribuční politika? Existuje dějinný vývoj, který nezadržitelně spěje ke
vzniku evropského superstátu? A navíc, je sjednocovací evropský proces, který vyvrcholil
podpisem smlouvy o Evropské unii v Maastrichtu, jediným projevem odstraňování
překážek a bariér mezi evropskými státy a projevem společného evropského postupu?

Pokračování na

http://www.libinst.cz/etext...
28. 04. 2007 | 23:11

děda Miroslav napsal(a):

Vážený pane Telička.
Je nás občanů mnoho, a máme na EU mnoho různých názorů. Moje jsou v podstatě shodné s Vašimi, nejen těmi z úvodního článku, ale za léta zpět vůbec. Berte to jako projev sympatií a morální podporu. Jak je vidět, zmínka o rozpuštění EU je dobrým námětem k rozproudění diskuse.
Když si ji prohlížím, vnucují se mi dvě myšlenky.
1) Pozoruji nadbytek, jako na celé politické scéně: neochoty a neschopnosti spolupráce ve společný prospěch, rozhádanosti, kverulantství, nesnášenlivosti, nervozity, záporného cítění, závisti, nepozornosti, netrpělivosti ...
(2 desítky let studuji zdravou výživu - jde o typické důsledky nedostatku hořčíku, vitamínů B1,B3 a dalších ze skupiny B, taurinu, tryptofanu a dalších aminokyselin, lecithinu, lithia a řady dalších látek patřících do skupiny tzv. mozkových nutrientů. Velice lituji, že existující poznatky z této oblasti vejdou ve všeobecnou známost a využití patrně až po desítkách let. Amerika má univerzity specializované na výživu a zdraví, Evropa je v tomto na nule.)
2) Na problémy EU lze pohlížet z mnoha hledisek. Snad desítek, snad stovek. Vadí mi, že se málo a mnohdy vůbec nerozlišuje váha těchto hledisek. Na misky vah se kladou banální proti strategickým. Jako fyzik jsem zvyklý na to, že k posouzení čehokoliv musím nutně znát také kvantitu. I malichernosti mohou být svou kvantitou nebezpečné a naopak. Fyzika je na toto vybavena přístroji. V oblasti jakou je diskuze o EU je to podstatně obtížnější. V diskuzích o budoucnosti EU stále ještě pociťuji nedostatek přehledného třídění pohledů na strategické, taktické, operační, banální, dočasné, zbytečné, nutné nepříjemné průvodní atd. A v tom chaosu zanikají ty podle mého názoru nejdůležitější, dlouhodobé, které by měly být odvozeny z analýzy dalšího vývoje světa (obrana, politika, ekonomika, civilizace, příroda ..) Uvažte prosím, co by se v tomto směru dalo zlepšit, Vy byste jistě něco dokázal.

Moc bych rád, abyste se někdy vrátil do politiky, protože Vám ty mozkové nutrienty zřejmě nechybí. Buď jich potřebujete méně, nebo se živíte zdravě.
Přeji Vám hodně zdraví a zdaru v práci. A nám evropanům představitele a zástupce bez výše zmíněných příznaků vadné výživy.
Děda M.
29. 04. 2007 | 03:48

Martin napsal(a):

Vážím si Vás pane Teličko, protože v mých očích jste nejen vzdělaným, ale také človekem s rozvážným úsudkem. Osobně souhlasím s vašim názorem, který ve svém článku předkládáte. Jen bych pro upřesnění chtěl vznést dotaz. Zmiňujete v nejbližších letech finanční proud z EU naším směrem ve výši až 100 Mld ročně. Můžete, prosím, pro upřesnění uvézt i částku, která bude v nejbližších a pozdějších letech směřovat z ČR do EU? Vím, že o peníze ve vašem článku nejde, můj dotaz vznáším jen pro upřesnění. Jak jsem již předeslal, s vašimi nazory v článku se plně ztotožňuji. Ukazovat na chyby jiných (naši nejen politici) je mnohem pohodlnější, než pohled do vlastního nitra a jeho vyčištění, jako Augiášova chleva, je těžká práce. Nicméně, na jejich omluvu (nejen politiků). Každý z nás dělá vždy právě a jen to nejlepší, co v dané chvíli umí a zmůže. Děkuji a přeji Vám hezký den, pane Teličko
29. 04. 2007 | 11:30

Martin napsal(a):

Ke čtenářům:
Ukazovat na chyby jiných (naši nejen politici) je mnohem pohodlnější, než pohled do vlastního nitra a jeho vyčištění, jako Augiášova chleva, je těžká práce. Nicméně, na jejich omluvu (nejen politiků). Každý z nás děláme vždy právě a jen to nejlepší, co v dané chvíli umíme a zmůžeme. To celé, ale vypovídá o schopnostech toho kterého člověka a je jen na nás (voličích) co jsme schopni a ochotni vidět a co jsme schopni a ochotni měnit ve své volbě. Všichni (Vy, oni i já)jsme odpovědni za to, jakým směrem se náš národ i naše Země ubírá. Velké "Z" jsem nenapsal omylem. Mějte hezký den.
29. 04. 2007 | 11:33

Ivan Langer napsal(a):

30. 04. 2007 | 13:07

SUI SS WengeRR napsal(a):

PH 0
30. 04. 2007 | 14:29

Alena Akroj napsal(a):

Dalo mi dost práce přečíst všechny příspěvky, ale dost mi to pomáhá utvořit si vlastní názor na věc. Váš příspěvek, pane Teličko, je rozhodně rozumně postaven. Některé reakce také vnímám jako vhodně vystavěné, zejména ty, které komentují důvody negativistického přístupu k práci EU. Jsem si jistá, že populismus představitelů vůdčích stran nabádá jednotlivé politiky k tomu, aby se stavěli tak jak se staví právě k přebujelé byrokracii EU. Postoj je ovšem jedna věc, akce jiná... Na druhou stranu chápu, že soběstačná země nechce nechávat administrativě EU příliš volné ruce v rozhodování o budoucnosti zemědělství, průmyslu apod. Ale způsob nařizování a kontroly ze strany EU mi lehce zavání další centralizací moci, jako tomu už v historii Evropy (a nejenom Evropy) už bylo. Např. v Rusku (a teď záměrně přeháním!) se Stalin také nikdy pod nic nepodepsal sám, vždy měl spolusignatáře, čímž dával najevo, že nestahuje moc na svou osobu, ale že jedná v souladu s politbyrem a rozhodnutí/nařízení je společné. Nedostali bychom se do podobné situace, kdybychom nechali Brusel diktovat a s veškerou důvěrou se podřizovali? Jak může EU, i s veškerou důvěrou do ní teoreticky vloženou, porozumět potřebám a souvislostem každé země, každého trhu zvlášť? Dostanou se přes všechny stupně administrativy na místa rozhodnutí všechny důležité informace a co víc - kompletní? Opravdu se lze spolehnout na rozhodnutí tisíců detašovaných pracovníků v Bruselu, kteří dostávají data od zaujatých pracovníků státních správ? Už moc píšu, vím. Uberu na kofeinu. Jinak Váš blog je nejlepší, díky moc, Vaše názory mě opravdu obohacují a nutí přemýšlet. To není tak běžné...:)
30. 04. 2007 | 15:52

Jan Kalivoda napsal(a):

Nemá cenu vystupovat z EU, protože EU nemůže mít dlouhého trvání, zanikne sama. Sice to ještě hodnou dobu potrvá a napáchá ještě spoustu zvěrstev, ale jednou se dočkáme.
30. 04. 2007 | 19:08

Otta napsal(a):

Nebyl jsem zastáncem urychleného vstupu do EU ( podle mne ), ale to mohlo být částečně z důvodu mé nedostaečné znalosti celé složité problematiky a celkem negativní mediální informovanosti se záměrem modrých ptáků co nejvíce rozladit lidi a odpoutat tím jejich pozornost od lumpáren, které se zde v pohodě realizují.Nejsem sice žádný politik ani myslitel, ale vaše diplomatické schopnosti obdivuji a myslím si, že stát by vaše služby měl bez ohledu na politickou příslušnost lépe zhodnotit k našemu prospěchu.Hodně úspěchů přeji v další práci ve prospěch České republiky.
30. 04. 2007 | 19:47

Rod napsal(a):

Kdo jsou v Evropě skuteční fašisté?
Autor: Rodney Atkinson
Korporativisté nalevo, napravo i ve středu spektra reagují hněvivě na obvinění, že jejich „Evropský projekt“ je ve své podstatě fašistický. To snad není překvapivé, protože kombinují (při své víře na nadnárodní vládu, kolektivistická řešení, korporativistickou ekonomiku, státní intervence a ve „třetí cestu“) většinu charakteristik fašismu. Musejí se proto neustále horečně distancovat od této zdiskreditované ideologie. Je to pro ně snazší, pokud se jim podaří najít nepřítele, kterému mohou připsat hodnoty „fašismu“ — vybrali si nacionalisty a ty, kterým říkají „extrémní pravice“.

Nejlepším příkladem byl článek profesora Richarda Overyho v londýnských Evening Standard z 15. května 2002, který popisuje „fašismus“ jako hnutí výhradně na „pravém křídle“ . Tato nesprávná analýza byla doprovázena obrázky Francouze Le Pena a Rakušana Jorga Heidera, kteří jsou hlavně nacionalisty, ne fašisty. Definujícími vlastnostmi fašismu je, že není napravo ani nalevo ani středový, ale je jak pravý, tak levý a tak centristický. Je to jasně demonstrováno speciálně v podpoře fašismu ve 30. letech britskými liberály jako je Lloyd George, konzervativci jako Samuel Hoare a britskými socialisty jako Ramsay Macdonald, Lord Allen of Hurtwood a historikem Arnoldem Toynbee (vyznamenaném Gestapem).

Fašismus představovaný nacistickým Německem, Mussoliniho Itálií a Vichystickou Francií má samozřejmě pravicové prvky, ale má přinejmenším mnoho levicových socialistických prvků. Mussolini byl socialistou (vydával list Italské socialistické strany). Hitler vstoupil do Německé socialistické strany (a jako Tony Blair ji očistil od znárodňovací politiky). Zatímco Le Pen byl členem Hnutí odporu proti fašismu, bývalý francouzský president Francois Mitterand, pozdější vůdce Francouzské socialistické strany, byl hrdinou francouzského vychystického režimu. Oswald Mosley byl labouristickým ministrem a stal se vůdcem Britské unie fašistů. Jeho žena Lady Diana Mosley(91) nedávno deklarovala na BBC svou opozici La Penovi a svoji podporu Evropské unii!

Fašismus je samozřejmě opět na pochodu, ale ve formě super-etatistů, kteří chtějí zopakovat v „Evropské“ unii vlastně všechny politické struktury fašistické Evropy ze 40. let. Tehdy bylo rozbito Československo stejně jako dnes. Tehdy stejně jako dnes byla Jugoslávie rozbita na malá státečky. Tehdy i dnes byly odstraněny národní měny. Tehdy i dnes jsou odstraněny národní parlamenty (nebo přeměněny v bezcenná torza). Tehdy i dnes byli důslední antifašisté v Evropě — Rusko a Jugoslávie — napadeny a fašistické státy — jako Německo, Chorvatsko (které dokázalo zabít 400 000 Srbů, židů a cikánů v Jasenovackém koncentračním táboře) a Albánie (která měla vlastní divize Waffen SS) jsou opět na politickém vzestupu — díky moci Německé Evropy.
30. 04. 2007 | 23:52

Michael napsal(a):

Pane Teličko, né že bych vítal všechno "tvrdé" vyjednávání současné vlády (např. za buranský antiekologický fundamentalismus pana Římana se přímo stydím). Dovoluji si ale připomenout, že (prý za Vás)byly schváleny i takové pitomosti jako vyhazování hotových omáčkových jídel tradiční české kuchyně po 4 hodinách od uvaření či nákladné montáže bezdotykových baterií do restaurací (obé již neplatí), nebo snížení normy hluku po desáté hodině z původních 40ti decibelů na 35 (což trvá doteď a nesplňuje to ani většina tišších větráků u restaurací, cvrčci cvrlikají právě oněch minulých 40-42 decibelů a o např. o noční veřejné dopravě ani nechci psát ...).

Pane Teličko, chtěl jsem se zeptat zda jste tato doporučení EU skutečně podepsal vy, nebo je to omyl a také zda to skutečně doporučení EU byla či ne? Díky
01. 05. 2007 | 01:38

Zdenek napsal(a):

Plne souhlasim s panem Sauerem ktery vyjadril sve zklamani z naseho negativniho prostupu k EU.Celou situaci pozoruji ze zahranici a domnivam se, ze se zde jedna o jakesi radoby cechackovstvi, nedostatek sebevedomi mluvit zprima s jinymi Evropskymi narody a ucastnit se vyvoje, ktery je prikladem pro jine regiony ve svete. Cela CR se zda jaksi uzavrena a zahledena do sebe. Nedelam si iluze, ze se jedna o reflexi pristupu jednotlivych obcanu ke svemu okoli - nezajmu o ostatni lidske bytosti ci pouze predstiranemu.
Pokud se pane Telicko povazujete za ceskou intelektualni elitu, mel by jste byt inspiraci pro sve spoluobcany.
01. 05. 2007 | 03:38

Jiří Bezák napsal(a):

Vážený pane Telička, to co Jste napsal je sice hezké, ale uniká Vám ten základní fakt, že naši politici nejsou schopni těch zmíněných 100 miliard čerpat pro naší vlast, pomoci připravit programy pro naše podnikatele, kteří mohou tyto investice EU v naší infrastruktuře dobře pro budoucnost proinvestovat. Dochází k paradoxům, kdy naši politici a úředníci jsou papežtější než papež a vůbec nechápou dotační smysl EU. Navíc vládnoucí ODS nemá obzvláště zájem na tom, aby česká veřejnost se nezbavila dojmu, např., že budeme muset používat na WC toaletní papír modré barvy a ne červené nebo bílé, protože to "nařídili v Bruselu". Navíc na čerpání grantů z Bruselu se přiživují různé poradenské firmy nehoráznými částkami, hraničícími korupcí, takže obyčejní podnikatelé mnohdy nemají ani sílu dosáhnout na dotace. Vládní úředníci by měli nezištně radit podnikatelům a živnostníkům, aniž by za to měli chtít úplatek, a toho dosáhnout bude v této zemi opravdu, ale opravdu těžké.
01. 05. 2007 | 07:03

Jeseter napsal(a):

Co muzte ocekavat od byrokraticke organizace jakou je EU, kterou nejvetsi zabavou je mesicni stehovani "supliku" z Bruselu do Strasburku a zpet, komandovat a rozkazovat co je absolutne "spravne".
Takova "carska" politika je predem odsouzena k zaniku. To vsechno uz tady bylo, je otazkou bude-li to trvat dalsich 20 nebo 40 let. Ale to uz vetsinu nas z toho hlava bolet nebude.
01. 05. 2007 | 08:04

PetrK napsal(a):

Není všechno zlato, co se třpytí a za všechno se platí. Nicméně existují dotace, o kterých rozhoduje banda neschopných úředníků, takže čerpání ja skutečně mizerné. A navíc jsem nucen konstatovat, že pan Telička vyjednal prakticky vše, co mu socanská vláda nařídila. Bohužel v ní bylo tolik trubců, že jsme vytěžili jen o něco více než minimum.
01. 05. 2007 | 15:07

Joschka napsal(a):

Než budete psát, pane Teličko, svůj další článek o EU, přečtěte si, prosím, následujcí studii jednoho významného českého společenského vědce, nyní působí jako vedoucí katedry hospodářské politiky na VŠE, takže ji nelze odbýt mávnutím ruky. Budu rád, když její argumenty vyvrátíte.

http://www.libinst.cz/etext...
01. 05. 2007 | 15:24

PeKl napsal(a):

Zahájit diskusi o vystoupení!
Čím dříve, tím lépe.
01. 05. 2007 | 15:36

Pavel napsal(a):

Hlubokou a demokraticky tolerantní diskusi na toto a další zásadní společenská témata jsem objevil v rubrice Diskuse na http://www.radiohalo.cz Zajímavý je podle mne i audiozáznam rozhovoru s europolancem Vladimírm Železným. Říká jasně, co čeká nejen české důchodce, pokud předčasně přijmeme jednotnou papírovou, ničím nekrytou měnu - euro.
02. 05. 2007 | 07:09

sam napsal(a):

Pane Telicko, prosil bych o upresneni. Jestlize pocitate se 100 mld, ktere k nam z EU pritecou, jake je mnozstvi penez, ktere do EU odtecou? Zasadni otazka zde je, jsme-li cisti prijemci nebo platci. Pozice "vy EU nadavate, ale ona vas podporuje a posila vam prachy" je zajimava, ale otazkou je, jestli skutecne k nam prichazi vice penez nez od nas do EU odchazi. Jen tak orientacne ;) A navic - jedna vec je, kolik LZE cerpat, a druha, kolik se cerpa. Proste a realne - jaka je nase pozice v tuto chvili?
Samozrejme chapu, ze kvantifikovat vyhody typu bezcelni styk atp je slozite, ale to nechci. O tom posledni dobou EU prestava byt, stava se z toho socialisticky stat. Proto me zajimaji jenom finacni toky mezi CR a EU.
02. 05. 2007 | 11:12

Petr napsal(a):

02. 05. 2007 | 13:12

jay napsal(a):

Zcela souhlasim s prispevkem Ivo. A. Bendy. Je smutne, ze si lide neuvedomuji, ze jsou dalkove rizeni jestery z Temnych svetu!
...a pritom je to zcela jasne! Timto by se mela zabyvat EU:-)))
02. 05. 2007 | 18:54

Lukáš napsal(a):

Co se změnilo od dob publikování tohoto článku na http://www.eportal.cz? Evropský komisař pro vnitřní trh Frits Bolkestein ostře zkritizoval francouzskou a německou vládu za jejich rostoucí příklon k intervencionismu, tedy státním zásahům v průmyslu. Franko-němečtí etatisté se tím snaží chránit proti konkurenci nových členských zemí Evropské unie a postupují prý proti duchu rozšíření. „Nemohu si pomoci, ale zdá se mi, jako bych se ocitl v časové smyčce. Musím se štípat, abych se ujistil, že jsem se neocitl zpátky v 60., 70. nebo 80. letech,” uvedl komisař. Za jeden z výrazů protekcionismu Bolkestein označil i snahy bohatých zemí EU tlačit na zvýšení daní u nových členů. Bolkestein vystoupil s touto kritikou těsně před schůzkou německého kancléře Gerharda Schrödera a francouzského prezidenta Jacquese Chiraca v Cáchách. Němečtí činitelé řekli, že Schröder hodlá ventilovat rostoucí znepokojení Berlína nad francouzským stále aktivnějším zasahováním do průmyslu s cílem vytvořit „národní šampióny” v jednotlivých odvětvích. Paříž a Berlín sice letos vyhlásily cíl vytvářet „šampióny, které potřebuje Evropa zítřka”, Německo však v praxi zaostává za agresivnější Francií. Ta přitom pod vedením ambiciózního ministra financí Nicolase Sarkozyho neusiluje o vznik evropských, nýbrž svých vlastních gigantů, „národních šampiónů”. To se letos poprvé projevilo v tlaku francouzské vlády na převzetí francouzsko-německé farmaceutické firmy Aventis čistě francouzským rivalem Sanofi-Synthélabo. Sarkozy je trnem v oku Němcům i kvůli akcím na záchranu francouzského strojírenského koncernu Alstom. Ministr totiž podporoval vedení Alstomu v jeho odporu proti spolupráci s německým koncernem Siemens, který měl zájem o převzetí energetické divize Alstomu. Minulý týden označil Schröder Sarkozyho politiku za „extrémně nacionalistickou”. Bolkestein pak v článku nazvaném „Ať evropské šampióny vybere trh” uvedl, že varování před dezindustrializací jsou „posledním trikem (obránců parciálních zájmů) ve snaze potlačit konkurenci, zejména z nových členských zemí EU”. „Vytvoření jednotného evropského trhu neodstranilo instinktivní protekcionistické reflexy,” posteskl si eurokomisař. „V 60., 70. a 80. letech bylo údajnou hrozbou Japonsko. Nyní, soudě podle volání Francie, Německa a dalších po minimální dani z firemních zisků, to jsou nové členské státy,” uvedl dále. Podle komisaře by prosazení minimální daně mohlo vést třeba i k zavedení stejné úrovně minimálních mezd, což by zřejmě většinu zaměstnanců v nových zemích vyřadilo z práce. Celý tento tlak vysílá novým zemím velmi špatný signál. „Chceme vás v EU, abyste garantovali politickou stabilitu, nechceme však, abyste rozvojem svých ekonomik sdíleli naši prosperitu,” tak zní podle Bolkesteina vzkaz staré Evropy novým zemím.
03. 05. 2007 | 15:35

Jan napsal(a):

Chceme vás v EU, abyste garantovali politickou stabilitu, nechceme však, abyste rozvojem svých ekonomik sdíleli naši prosperitu, tak zní podle eurokomisaře Fritse Bolkesteina vzkaz staré Evropy novým zemím. To napsal eurokomisař, který o tom něco ví. A co o tom víte Vy, eurolobbysto Teličko?
05. 05. 2007 | 09:51

Jan napsal(a):

Noaje to tady. Nově zvolený francouzský prezident Nicolas Sarkozy je stoupencem užší spolupráce šesti největších zemí Evropské unie a miniústavy. Jako ministr vnitra inicioval pravidelné schůzky s kolegy z těchto států. Otazníky jsou podle analytiků i nad jeho tendencemi k ekonomickému protekcionismu. Co s tím pane Teličko?
07. 05. 2007 | 17:20

Pavel Telička napsal(a):

Dobrý den,

omlouvám se všem čtenářům, že se k dílčí reakci dostávám teprve nyní.
Chtěl bych poděkovat za diskusi. O ní mi ve skutečnosti šlo především. Ukázat, že v dané problematice je v naší zemi je pro ni prostor, ale není ze strany příslušných subjektů iniciována, ani vedena.
Děkuji za vaše názory. S výjimkou několika osob, kteří by mě nazývali oportunistou, i kdybych se rozhodl prodávat párky,to byla zajímavá a celkem podnětná diskuse.

Její rozsah však překonal očekávání a já nebudu schopen reagovat na vše. Ale k řadě věcí se vrátím v dalších článcích.
Několik komentářů se snaží, jako i některá média, budit dojem, že bych nejraději EU podlézal, že jsem měkký, že jen pan prezident dokáže říkat EU nepříjemné věci. Na jedné straně některá bruselská média o mně psala, že jsem příliš tvrdý, a to i v porovnání s ostatními, jiní v ČR rádi podotýkají opak. Ti první sice u jednání byli, ti druzí nikoliv, ale obojí je zcela prázdné. Vyjednávač je buď dobrý a respektovaný, nebo ne. Na tvrdé si hrají ti, kteří žádné zkušenosti z jednání nemají, nebo kteří si potřebují na něco hrát.

Michal napsal, že je třeba prezidenta ocenit, že říká EU nepříjemné věci. O to přeci nejde. Tam, kde to je relevantní, tam je říkejme, jasně, podloženě argumenty a konzistentně. Sám tak činím pravidelně, a to i v koncepčních materiálech. Jen nepotřebuji narozdíl od jiných to medializovat nebo EU kritizovat vždy a za každou cenu.Šlo mi v mém příspěvku skutečně o něco jiného, o to, nebýt přinejmenším kontraproduktivní a ideologicky zaslepení.

Někteří psali o pomazánkovém máslu. S jejich názorem zcela souhlasím. To je ze strany EU opravdu nešťastný nesmysl. Jen podotýkám, že se na tom nepodepsali jen úředníci v Bruselu, ale samotné členské státy. Ale ty se rády za Komisi schovají.Takových případů je samozřejmě více, ale je chybné a nefér na základě toho tyto věci absolutizovat a líčit EU jako socialistickou byrokracii. Vezměme si nedávnou iniciativu Komise liberalizovat energetiku. A ejhle, řada tzv. liberálů byla s nejrůznějšími výmluvami proti, včetně současné vlády. Ale ČEZ jistě tleskal.

Ivan Nový chce zrušit eurokraty a zajistit volný pohyb služeb, zboží, kapitálu a osob. Tento volný pohyb dnes již v zásadě je. Ano, může to fungovat lépe a vnitřní trh lze završit. Jsem pro. Ale problém není u eurokratů, nýbrž u členských států. Ty mají ochranářské pudy.

Tana se ptá, zda nemá EU povinnost přímo informovat veřejnost o projednávaných otázkách. Domnívám se, že především by tak měly činit národní vlády vůči svým občanům (nechceme přeci další růst EU byrokracie). Přesto dodávám, že zde vidím také dluh orgánů EU. Bohužel s veřejností moc komunikovat neumějí.

Jag píše, že nám EU zrušila zemědělství. Statistika říká něco jiného. Již rok po vstupu do EU našim zemědělcům vzrostly příjmy o 120 procent, nejvíce ze všech nováčků.

František Kostlán se ptá na příklady marginalizace. Stačí když někteří představitelé předsednické země hovoří ne o "27", ale o "26+1". Jak se k tomu dostáváme? Třeba tím, že vetujeme jako jediní druhý návrh o zdanění piva, který měl zavést sazby, jež by neznamenaly u nás žádný cenový dopad, protože u nás jsou již vyšší.

Mnozí píší o byrokratické mašinérii. Ano, i já bych si dovedl představit v řadě věcí menší byrokracii. Jen doporučuji zvážit, jak moc jde o byrokracii a jak moc o obrázek, který někdo rád líčí. Škoda, že také veřejnost neví, jak česká státní správa dokáže byrokracii z unijních záležitostí udělat. Přesto tvrdím, s regulací opatrně a jen tam, kde je jí zapotřebí. Například i u zmiňovaného volného pohybu. Nebýt Komise, byly by členské státy podstatně protekcionističtější.

Nadlimitní zásoby a platba do rozpočtu EU, myslím, již někým byly zodpovězeny.

Těm zhruba dvěma čtenářům, kteří mají pocit, že to mám tak promyšlené, že vše dělám tak, aby měly poradenské firmy jako ta naše více zakázek, vzkazuji, že by neměli lidi soudit podle sebe a svého chování. Já raději napřed tu osobu poznám a pak si udělám úsudek. V této logice jsem mohl přijmout jednu ze tří nabídek na vstup do vlády a připravit si pro budoucnost živnou půdu. Raději jsem šel cestou postarat se sám o sebe.

Tolik stručně v reakci. Ještě jednou sděluji, že k řadě podnětů se budu v budoucnu vracet. Děkuji Vám za Vaše názory a otázky. Opravdu.
S pozdravem

Pavel Telička
07. 05. 2007 | 17:27

Joschka napsal(a):

Pane lobbysto Teličko, četl jste, prosím, studii o zneužití myšlenky Evropy bez hranic na http://www.libinst.cz/etext...
Pokud ano, nabízíte nějaké racionální protiargumenty?
08. 05. 2007 | 10:38

ki napsal(a):

Pane Telicka,
pusobite na mne jako moc mily, prijemny a velice inteligentni clovek. Nenechte se znechutit nekterymi prispevky,delate dobrou praci.
Diky
08. 05. 2007 | 20:02

Horak napsal(a):

Hloupé čechy je potřeba držet zkrátka a tunelovat ze všech stran. A hlavně prodat co se dá všechno prodat. Vydrbat s nima volama jako to udělali Kožený- Železný-Krejčíř-Šťava-Pitr-Barák Alón hajzl a další kanóni zloději-tuneláři,vietnamci,cikáni-krást v americkým" stylu a zabjet ty muže. Bohatý muš= skvělý muš, chudý muš = mrtvý muš= studený muš. Americký muš -nejlepší muš.Český Muž- Posera a žebrák nebo kriminálník a Tunelář ,dobrý Muž Švejk---a ochlasta= Chudák !!!!!!!!!!!!!!!
09. 05. 2007 | 00:45

Horak napsal(a):

A hlavně s čechem vorat. Až se sedře a poser"e se z dřiny tak ho napálíme s léky ,které bude mít nejdražší z celé Evropy včetně USA viz lékárny na internetu -Apotheke -de -com , atd ---udřete se a chcípněte evropští Volové. Čest Práci souzi Kapitalisti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
09. 05. 2007 | 00:56

Vladimír napsal(a):

Východní Evropa? Nízké příjmy ale vysoké ceny. Spotřebitelé v zemích střední a východní Evropy platí za některé výrobky či služby více peněz než obyvatelé západní Evropy, kteří mají vyšší výdělky. Vyplývá to z průzkumu společnosti Boston Consulting Group.
Takže tak se žije novým Evropanům ve skvěle vyjednaných podmínkách po vstupu EU. A bude hůř, viz rozhovor s europoslancem Vladimírem Železným na http://www.radiohalo.cz
09. 05. 2007 | 16:59

LUK napsal(a):

Pane Teličko, děkuji za velmi dobrý článek. V zásadě velice souhlasím. Velmi nerad vidím v článcích a v reakcích osobu V.Havla vykreslenou jako morální autoritu. Pan Havel tolikrát popřel své názory, že dnes mají již nulovou hodnotu. Pro příklad uvádím, že osobně řekl, že by rozpustil oba vojenské bloky (VS a NATO), kritizoval nálety na Bosnu atd. a dnes je jedním z největších příznivců americké silové politiky.
10. 05. 2007 | 17:14

F. Adamec napsal(a):

Moravia není cesko, kde komunisti rozkradaji vsecko
---------------------------------------------------------------------
Moravia je krasna zem, geograficky region v povodi reky Moravy, gde kazdy moze cifrovat, zpivat, vyjadrovat slovem, sdelovat vlastni radost nebo smutek svym rodnym zpusobem, podle zive prirody a kultury gde zije.

Bez viditelne ruky lichvaru, tunelaru, komunistu a nacionalistu by sa Masarik, Benes, Hitler, Stalin, Gottwald, Havel, Klaus, Putin a Bush nedostali k moci, nerozkradli by s nacionalisty a komunisty nejen Moraviu, krasnu zem.

Militantni deviant, stranik, nacinalista, republikan, demokrat nebo komunista, poroucel vetru a desti, svymi totalitnimi zakony a dekrety si mohl privlastnit cokoliv ciziho, zemi, krajinu, geograficky region, prirodni zdroje, lidsky kapital, casti lidskych tel bez umrtních listu, mrtvol jako ve vojenskych a koncentracnich taborech, lidi umucenych ve valce, i po valce podle Stalinovych, Benesovych, Havlovych nebo Klausovych zakonu a jejich nasledovniku z Prahy.

Totalitni politici nemohou cloveka nutit, aby ignoroval Vseobecnou deklaraci lidskych prav OSN z roku 1948, stal sa prislusnikem militantniho naroda, zabijel nebo okradal lidi nejen v geografickem regionu, ve kterem zil, obchodoval a citil se hrdym nacionalistou, Cechem, Cesko-Slovakem, kockopsem nebo militantní netvorem v maskacoch, ktery sa asertivne ocitl na vrcholu spotrebni pyramidy, podle totalitni teorie evoluce vyzbrojenych okupantu, bez etiky a ucty k zivotu.

Geograficke regiony EU bez hranic, podle povodi rek v EU, nejsou zavisle na politicke situaci a zvuli politiku, umoznuji lidem dlouhodobe sledovat udrzitelny rozvoj kazdeho regionu, jeho environmentalni, ekonomicke a socialni vlivy na zivot v regionu, i na Zemi.

http://www.adamec.cz
11. 05. 2007 | 08:20

Jana napsal(a):

Než zase budete horovat pro EU s jejím eurem, zkuste si přčíst následující knihu. Tato kniha se snaží populárním
způsobem problematiku peněz pojmout a ukázat, že mnohé z toho,
co je veřejnosti předkládáno jako vysoce odborný problém, jsou
pouhá sofismata, jejichž účelem je zakrýt skutečné cíle současného
peněžního uspořádání.
K dispozici na

http://www.libinst.cz/etext...
11. 05. 2007 | 17:38

Honza napsal(a):

JE-LI STÁT ZÁVISLÝ NA NADNÁRODNÍ EKONOMICE, PAK JEHO POLITICKÁ REPREZENTACE NEMÁ ŽÁDNOU MANÉVROVACÍ MOŽNOST.
12. 05. 2007 | 18:32

Loupáček napsal(a):

čtu příspěvky čtenářů k Vašemu článku, pane Teličko - přesto, že si myslím, že jsem dost vytrvalý, nedokázal jsem číst až do konce. Ještě stále mám pocit, že náš národ je v celku moudrý, víckrát se to již projevilo. Z pohledu řady příspěvků tomu tak však není. Čtenáři jako Pavel Mikel, Teo atd jsou v menšině. Chybí nám širší pohled na situaci ve světě, bohužel chybí i představitelům, jako je Václav Klaus. Pan Klaus mne už nebaví.Mám 77 let, vím, co píšu.Lidé, kteří všemu rozumí a ke všemu mají co říct,vše vědí nejlépe -neměli by řídit stát.
13. 05. 2007 | 08:19

Jag napsal(a):

EU pro nás nemá žádný význam.kvoty se odstraní,až tady nebude nikdo schopen konkurovat.Měna skončí na dně,reformy k EURU tady nikdo neudělá.Dluhy a úroky z nich porostou-konkurence a naše výroby skončí s kvotami.Platy klesnou-nikdo nám peníze nebude posílat,dotace z EU dnes jsou vyrovnané s naším příspěvkem a za dva roky budeme už jen plátci na "věčné časy".Na náš jazyk a kulturu nebudou peníze,kdo by je také dával.Cizinci?Za to multikulturalismu budeme mít plnou prdel.Na co je nám ta EU? Na volný obchod?Jedině otroků.Pane Teličko,komunistů a z této rodiny určitě také pocházíte,jsme už slyšeli plnou prdel,ale nikdy z toho nic nebylo.
14. 05. 2007 | 11:15

Jag napsal(a):

Turecko,Rumunsko,Bulharsko.Turecké hospodářství znali už naši předci,pořád slyšíme v televizi,jak jsou v prdeli-jedině je budeme víc a dál dotovat.Rumunsko samý cikán,už i Rumuni jich mají plné kecky,ukradnou v továrně i to,co tam ještě funguje-ČEZ tam bude investovat miliardy z našich daní.Bulhaři mají akorát to móře a to tak zasrané,že tam nemají ani moderní záchod.Jistě se budou modernizovat,akorát nevím,proč by to někdo dělal.Kromě pitomého ČEZU a rozkradených,námi placených kabelů.
14. 05. 2007 | 11:18

Petr Vaverka napsal(a):

Samozřejmě, vystoupit a vzdát se všech dotací ( ale také eurobyrokracie ) by bylo to nejlepší, co bychom měli udělat. Za propuštěné úředníky a další náklady s dotacemi by společnost ušetřila nepochybně víc, něž získávájí některé pro-eu zájmové skupiny.
Moc dobře však víte, že za stávajícího stavu neexistuje mechanismus, jak z tohoto byrokratického uskupení vystoupit.
14. 05. 2007 | 17:01

Dan Fleissig napsal(a):

Chudák bruselský úředník se nemůže bránit proti našim sprostým výpadům. Ale zeptejme se, jak se my můžeme bránit proti jeho hloupé, byrokratické a omezovačské svévoli? Nejde jen o název pomazánkového másla, rumu a nevímčeho ještě. A nejde jen o to, že už nemám svobodnou volbu poslat svoje dítě na letní tábor, kde nebude mít splachovací hajzl 50 m od stanu, jak je dnes nařízeno (a tím pádem se z něj nestane člověk, jakého z něj chci mít, tj. schopný postarat se za všech okolností sám o sebe). Jde o to, že se nám až příliš často začíná předkládat absurdita jako vyšší dobro, přičemž roli boha, který jej tvoří, vzal na sebe nedosažitelný a nepostižitelný všemocný Brusel. To je společenská atmosféra, z níž v budoucnu vznikne tak náramná škoda, že se proti ní Vašich 100 mld. korun ročně, pane Teličko, bude zdát k smíchu.
16. 05. 2007 | 10:36

bxl-insulting napsal(a):

citace: " V této logice jsem mohl přijmout jednu ze tří nabídek na vstup do vlády a připravit si pro budoucnost živnou půdu. Raději jsem šel cestou postarat se sám o sebe".
---------------------------------
Hezky to na nas zkousite .-)
Trosku inteligentni clovek si uvedomi, ze vyvar z konzultanske firmy v Bruselu je daleko vetsi nez nejaka pozice figurky ve vlade , kterou stejne ridi opet lobisté a náměstci ministrů.
---------------------------------
Musíte si uvedomit ze tento verejny web ctou ruzne druhy lidi.
16. 05. 2007 | 13:58

IVO A. BENDA napsal(a):

Tohle vše čtou RŮZNÉ DRUHY LIDÍ, kteří se sem zrodily z RŮZNÝCH PLANET, SPOLEČNOSTÍ JAK Z NEBE, TAK Z TEMNÝCH SVĚTŮ. Proto se ty názory tak rozcházejí. http://www.andele-svetla.cz
16. 05. 2007 | 21:35

NJ napsal(a):

Pane Teličko!
Jste člověk, který na rozdíl od jiných svoji práci rozumí a také poctivě pracuje.
Naše politika však dává přednost podvodům, špinění z ideologických a mocenských důvodů a poctivých a pracovitých lidí si nevážíme.
Nevím jak by se to dalo změnit snad jedině tím, že lidé budou víc přemýšlet a zajímat se o věci veřejné. Ale z historie víme, že tohle není věc jednoduchá a v naší zdevastované společnosti, kdy každý přemýšlí jen o svém prospěchu se toho asi těžko dočkáme.
Zářným příkladem je např. Klas - president některých, (za kterého já se stydim), který však pravděpodobně bude opět zvolen již z výše jmenovaných důvodů. Ale takových příkladů by se dnes našlo jistě mnoho a nemá cenu je zde vyjmenovávat.
Moc bych si přál abychom na místě odpovědných viděli lidi jako jste Vy, jen nevím jak to zařídit.
Chci Vám tímto poděkovat a držím Vám a Vaší práci palce!
18. 05. 2007 | 06:44

pazderka napsal(a):

Vážený pane Teličko,
s Vašimi názory nelze než souhlasit. Aleš dovolte mi připomenout jeden, podle mne, ten zcela zásadní problém: Jazykovou vybavenost aktérů na české politické scéně a konec konců i v úřadech, od těch nejvyšších dolů.
Měl jsem možnost podívat se, jak funguje jedna renomovaná česká překladatelská firma. V místnosti s řadou počítačů sedí studenti filozofické fakulty, kteří tuhle překladatelskou práci mají jako melouch, obklopeni řadou slovníků a se všemi v internetu dostupnými slovníky na lištách počítačů. A pilně překládají. V mnoha případech slovo od slova. Měl jsem taky možnost porovnat jeden anglický originál a hotový český překlad. Ještě teď se při té vzpomínce třesu.
Když uvážím, že čeští úředníci neznalí angličtiny se budou takovým pakvilem při uplatňování unijních předpisů řídit, tak nám všem bůh buď milostiv!
Předpokládám, že náprava bude věcí dvou až tři dalších generací. Ale pochybuju, že Evropská unie tak dlouho vydrží.
A tak je to ,a la longue, vlastně úplně fuk.
Nebo myslíte že ne?
Srdečně zdravím!
Petr Pazderka
18. 05. 2007 | 20:47

Petr napsal(a):

Jasne, oplotit tech par kilometru ctverecnich, kde se mluvi cesky ostnatym dratem, jak tomu bylo za komancu a znovu zavest fronty na maso a na banany. Na dovolenou jezdit favoritem do sousedni vesnice, kde cizi jazyk nepotrebujeme. Uff, jeste ze ziju s japonkou v Glasgow. Petr
19. 05. 2007 | 00:38

Jag napsal(a):

Petře,to co jsi sem napsal je pohrdáním námi,kteří tu žijí a tím pádem jsem rád,a myslím,že i ostatní tady,že jsi pryč.mezi nás jsi určitě nikdy nepatřil.....a jinak mě nevadí plot,který mě chrání před zloději,vrahy,násilníky a teroristy.Pro hosty a kamarády mám doma dveře.Zadem přes plot vítá "hosta" jen můj pes bez náhubku......to že komunisti zavřeli někoho za plot neznamená,že plot je špatná věc.Měl by sis nechat operovat mozek.Jak totiž souvisí ochranný plot s tím,že ty šukáš Japonku,to skutečně nechápu.
19. 05. 2007 | 07:34

Jag napsal(a):

Kdyby EURO mělo tak spásný smysl,tak Němci a Rakušáci ho velebí,Angláni.Skandinávci a Švýcaři ho přijmou......ale ono to tak není.A navíc u nás jde skutečně jen o to,abysme EUREM udělali západním firmám lepší přístup na náš trh a pro obchod.Pro naše občany to v podstatě je jen o zdražení a tvrdit,že přece to tak nebude je úplně lehké doložit.Když uvolníte bariéry obchodu,společně se zbožím nám sem dovezou a importují západní firmy i ceny.Od roku 90 snad o tom nikdo nemůže pochybovat.Stačí se podívat na tehdejší podmínky života a dnes.
19. 05. 2007 | 07:51

Petr napsal(a):

Aby muj minuly prispevek nebyl spatne vylozen, nepohrdam CR, jazykem ci lidmi. Na rozdil od nekoho, kdo umi jen urazet a kritizovat. At si zalozi vlastni stranu s nazvem PLOT a pokud opravdu ma ty kvality, aby organizoval diskuzi tu, treba ma i na to, aby ridil nas stat a nase zivoty... Dlouho jsme zili uvnitr plotu, takze jsme se ani do toho Svycarska, ktere mame za rohem nemohli podivat. Mimochodem, i Svycarsko chce byt clenem Sengenske dohody, aby obcan Svycarska, ktery jede do levnejsiho Nemecka nakupovat nemusel po kazde sebou brat celou svoji cetnou rodinu, aby nahodou neprekrocil limit mleka, ktere si sebou muze dovest na osobu. A ja jsem si po nekolika letech zivota v USA proste odvykl zadat po kazdych par kilometrech jizdy autem o nove razitko do pasu. Jen kolik nasich obcanu jezdi kazdy rok do Chorvatska na dovolenou a kolik cekani odpada tim, ze tam proste zadne kontroly nejsou. Stale vice lidi u nas si muze dovolit poznavat jine kraje a jine kultury, ano jine kultury, proto jsem se zminil o me zene... Radeji budu, kdyz nejvlivnejsi svetovou ekonomikou bude EU, nez treba USA ci Cina nebo Indie. A EU se to docela dari. EURO o kterem se tu tak casto mluvi drti dolar na vsech frontach. Ale tim nechci rici, ze bychom meli prijmout EURO co nejdrive. Nase ekonomika stale jeste dohani standard zapadni Evropy, urokove sazby, platy, ceny pozemku se vyrazne lisi... Koukam, tady nekdo nechape vic veci. Vykladam si to asi takto: Nekde do zapadle vesnicky, kde jen stekaji psy, zavedli nedavno internet, a dotycny nema mnoho pratel, kteri by poslouchali jeho 'exoticke' nazory. Dotycny uz asi dlouha leta nebyl v civilizaci, protoze naposledy, kdy tam byl, potkal cernocha ci araba se tak lekl, ze zalezl doma do diry a ohradil se plotem... Evropska populace starne, a jestli nechceme dopadnout jako se to predpoklada s Ruskem, jehoz populace ma v roce 2050 klesnout na polovinu, musime s tim neco delat...
19. 05. 2007 | 14:36

Jag napsal(a):

Co to má společného s plotem?Jezdíš?Šukáš?Planě žvaníš?Tak co ti sebere plot na ochranu před kriminálním terorismem?Schengenská dohoda má něco společného s plotem?Ty to semeleš všechno dohromady a pak sem zapleteš cosi o banánech a máš hotovo.
19. 05. 2007 | 16:13

Jag napsal(a):

Petříku,prožil jsem obě doby.A mohu ti říct,že plot v demokracii není stejný jako za totality-přes demokratické by k nám banány klidně vozili,akorát by sem nikdo nic nepašoval,a plno problémů by nebylo.Jestli ty lezeš v noci přes plot do jiného státu,tak tě ubezpečuji,že i dnes jsou hranice hlídané.Akorát dráže a to elektronicky a vrtulníkem.Plot mi připadá efektivnější,levnější a praktičtější.Na to přišel i Izrael,který bydlí na hranici s teroristy.Ostatně EU na to přišla taky,u hranic s Afrikou a její přemnožeností,která by nás za chvíli sežrala.To bys potom místo šukání Japonky platil tolik daní,že bys makal od rána do večera,stát by tě vysál tak,že bys na to šukání neměl ani chuť.Nakonec bys plnil jen sociální kasu pro něčí šukání,ale ne tvoje,takže bys byl v podstatě nevolník asociálů.
19. 05. 2007 | 16:23

Petr napsal(a):

Mohl bys mi prosim priblizit, jak by sis ten Tvuj plot o kterem tu stale zvanis v praxi predstavoval?
19. 05. 2007 | 16:40

Jag napsal(a):

Tak jako všude jinde,kde si nejsi schopen s kriminalitou a problémy poradit.Nevím co s plotem máš na mysli.Plot je plot.Jak silně ho zabezpečíš záleží na jakém místě problémů jsi.Pokud nejsi v první linii stačí jen nějaký jednodušší.Ale to tebe nemusí trápit,ty přece žiješ jinde a nějaké naše problémy tě zajímat nemusí.Banány se totiž v noci přes hranice nepašují,pokud to nevíš.
19. 05. 2007 | 16:55

Jag napsal(a):

Dám ti ekonomickou otázku,když jsi tak chytrý a neděláš zde určitě z toho důvodu,že tady nevyděláš,zatímco tam si vyděláš,tady směníš a jsi král....Co je levnější:Když posíláš každý týden nebo měsíc policii do tržnic,zabavuješ zboží,musíš ho pracně třídit,likvidovat,odvážet a pak pachatele stíhat,trestat,soudit nebo je jen pronásledovat....nebo udělat plot,jednou a pak už jen tyhle kontroly a tresty nedělat?Podotýkám,že na oba způsoby musíš vybrat daně a poplatky.....ale chápu,že ty bys zvolil to,co by momentálně bylo pro tebe výhodné.Jenže na náš stát platíme daně my ostatní a bez toho,že by nám někdo dával tvoji zahraniční mzdu.A to ti ji nezávidím.Jen žiju tady a přemýšlím o efektivitě systému,kde žiju.
19. 05. 2007 | 17:23

Petr napsal(a):

Ja jen napsal, ze kdyz dnes jedes autem po Evrope, tak tam proste kontroly nejsou, proc tu pletes lezeni pres plot v noci? ... Palestina? To je kapitola sama pro sebe, ale kdyz jsi o tom zacal, tak jak snad vis, pred rokem 1947 zadnej Izrael vubec neexistoval. Zide zalozili vlastni stat na pobrezi stredozemniho more a 6 milionu arabovu, presne tolik arabu, kolik zidu zemrelo za 2.sv. valky se museli vystehovat do pouste, kde dnes ziji mnohdy bez doklanu, moznosti navstivit sve zname v sousedstvi, bez moznosti prace ci vzdelani, odriznuti od Izrale i od Jordanska, casto jen pro legraci ostrelovani izraelskymi vojaky. A USA je v tomto radu let jen podporovala, tak se arabum nemuzes divit, ze kdyz kazdy z nich v tomto konfliktu prisel o minimalne jednoho clena rodiny, kdyz nekdy nemaji ani co jist, kde zit, ze se snazi na tento problem upozornit vsemi moznymi prostredky. Proc myslis, ze je tu ten Tvuj terorismus? Asi k tomu maji ti lide duvod... Ploty a zdi se v historii lidstva vzdy staveli a budou stavet, zrovna v dnesni dobe to vypada na novou expanzi jak proti ciganum v CR, v Berline, ci v Italii, tak v Irsku z nabozenskych duvodu, tak mezi USA a Mexicem, tak v Barme kvuli drogam, Malajsii, Koreji, Cine, atd. ... Ale stale netusim, jak by sis ten plot kolem CR predstavoval.
19. 05. 2007 | 17:29

Petr napsal(a):

Ale oni ty kontroli na hranicich sem a tam delaji, ale nemuzou kontrolovat kazde auto, protoze to by mne dost vytocili, kdyz ja jedu na dovolenou s rodinou treba do toho Chorvatska, tak uz to chapes? ...
19. 05. 2007 | 17:37

MILAN napsal(a):

Jsou tu lidi kteří za pár korun by zaprodali svůj národ - podobnost čistě na-hodná s Jidášem.BÍLÁ HORA,DRUHÁ SVĚTOVÁ
VÁLKA,ROK 1968 to jsme dokázali být silní
14 dní a pak jsme zalezli pod peřinu mimo
pár lidí kteří se dokázali vzepřít a slova
promněnili v činy.Taká je skutečnost a po-
čítám že brzo budou na hranicích tabule
s nápisem Skanzen ČESKO mi budeme ořezávat
topůrka na sekyrky a násady na hrábě a za-
hraniční turisti budou mít o jednu atrakci
víc.Národe probuď se.Ale kde hledat no
vého krále Václava anebo nějakého
Žišku.
19. 05. 2007 | 17:59

Jag napsal(a):

Petře já to chápu,taky tě určitě nikdo nebude kontrolovat,když budeš mít někde u problematického místa plot.Ale jaksi mi uniká,jak tě nějaký plot bude bránit jet do Chorvatska?Ostatně Chorvatsko není dnes ani členem EU.Měl by sis ujasnit,co ti vlastně vadí.To co tady říkáš,žádný obranný plot nezlikviduje a neudělá složitější.Chápeš?
19. 05. 2007 | 18:29

Jag napsal(a):

A jak bych si plot měl představovat?Tak jako se budují jinde,kde hranice se těžko hlídá a kontroluje,nebo kde je jako v Iráku,nenávist mezi šííty a sunnity a museli je oddělit.Ale Irák to není vhodné pro zabránění hraničním přechodům a pašeráctví.Měl by sis udělat jasno ve dvou věcech.Plot a jeho funkce v komunismu a totalitě-zavíráni vlastních občanů pro otroctví na daně komunistického systému,jinak by se zhroutil a plot v demokratické zemi-pro zlepšení bezpečnosti a levnější ostraze hranic a omezení kriminality a nežádoucí imigrace.Plot si nemusíš představovat,na to jsou architekti a odborníci,kteří by něco efektivního a levného navrhli.Nejsem zastánce plotu,ale pokud by to byl levný způsob,jak méně platit na daních a mít efektivní ostrahu hranic,jsem pro.
19. 05. 2007 | 18:36

Petr napsal(a):

Ja si nepotrebuji nic vyjasnovat. To ty jsi mi stale jeste nevysvetlil, jak by sis ten plot kolem CR predstavoval, ale to se uz opakuju. Asi v tom sam nemas jasno, tak nevis, jak ten Tvuj plot popsat.
19. 05. 2007 | 18:45

Petr napsal(a):

S nezadoucich imigrantu si moc starosti delat nemusime, protoze stejne skoro vsichni chteji do Nemecka, co by taky v nasi chude zemi tvorili ze? Myslim, ze se vstupem do EU a neomezeneho pohybu osob v Evrope usetrime vic na danich nez vytvaret cehosi, co za par let uplne bude bez ucelu, protoze situace bude zase trochu nekde jinde. Ze bych Te konecne presvedcil a, ze by jsi opustil od sve vize oplotit CR. To procento dani, co jde na ostrahu hranic je scela zanedbatelne vuci treba statnim vydajum na skolstvi nebo zdravotnictvi, tak co sem stale pletes dane?
19. 05. 2007 | 19:10

Jag napsal(a):

S tebou nemá cenu vést diskusi.Ty jsi jako politici.Říkej si co chcete,já vím stejně svoje.Plácáš tady o čemsi,co svět bude někde jinde.....a kde to mi řekni.Zatím se lidi už tisíce let nemění a ukazuje se,že ploty mají pořád svůj účel.Ty budeš asi mladý,protože tyhle kecy o tom,že cosi bude kdesi může říct jen ten kdo si myslí,že starší jsou hlupáci a dnes je jiná doba.....Jakoby jiní nikdy necestovali a neznali lidi.Taky si asi myslíš,že ti starší už jsou jen dinosauři a ty jsi ten,na koho ten svět celou dobu čekal,až mu poví jak to dělat.
19. 05. 2007 | 20:52

Jag napsal(a):

Mě migrace bere je potud,že svět není nafukovací a že jsme se,jako lidstvo, přemnožili a není zde dost místa pro miliony migrantů,kteří nebýt plotu,tak už nás sežrali.
19. 05. 2007 | 20:54

Jag napsal(a):

Co bych si měl představovat?Jsou na světě ploty,které mají různé formy podle potřeby.Na všechno jsou snad dobře placení odborníci,když dělají Schengen,asi snad ví jak.Plot může být i elektronický.Je ale velmi drahý a kdo ví,jak se to osvědčí.Není pravda,že je něco laciné.Státní správa a soudy,policie,vězeňství,sociální pracovnice,různé tábory jsou drahé zařízení.
19. 05. 2007 | 20:58

Pavel napsal(a):

Cau predstavujes si to jak hurvinek valku , vubec nevis co je to plot kolem rebubliky

Pavel
19. 05. 2007 | 21:40

Václav napsal(a):

Jaký je postoj Bruselu k americké základně v ČR? Většina české veřejnosti totiž odmítá stavbu americké radarové základny na našem území. Ne každý ale má argumenty proti výstavbě tak seřazené jako následující autor. Jeho NE je podmíněno hledisky demokratickými, právními, bezpečnostními, zahraničně politickými, technickými, ekonomickými i veřejným míněním.
Jsem proti výstavbě protiraketové základny protože :

a) Demokracie

1. Vůle občanů k takto závažné otázce může být vyjádřena pouze prvkem přímé demokracie a to je referendum
2. Žádná politická strana neměla ve volebním programu do parlamentu umístění této základny na území ČR - proto o této otázce nemůže rozhodovat vláda a parlament ČR (kteří mají velice slabý a nestabilní mandát), ale pouze občané
3. Demokracie a právo občanů na informace a tím právo občanů rozhodovat o svém osudu jsou minimálně pošlapávána od roku 2002 - kdy se o této základně jedná na úrovni orgánů ČR a USA . Veřejnost o této skutečnosti není informována.
4. Orgány ČR neposkytují úplné a pravdivé informace o důsledcích umístění základny pro ČR a její obyvatele
5. V souvislosti s výstavbou základny je omezována demokracie v ČR -
viz zákaz demonstrace plánované na 29.1.2007.

b) Porušení stávajícího práva

1. Ztráta značného území ČR – území základny nepodléhá jurisdikci ČR, ČR ztrácí postavení suverénního státu
2. Právo ČR nebude moci být vykonáváno s velikou pravděpodobností nad americkými vojáky a nad zaměstnanci základen při kriminálních, nedbalostních a jiných porušení zákona
3. Dojde k nerovnoprávnému postavení občanů ČR proti příslušníkům cizích vojsk z hlediska práva a tím k narušení principu rovnosti a reciprocity občanů ČR
4. Porušení prohlášení Severoatlantické rady z roku 1997, že v žádném novém členském státě NATO žádné základny cizích vojsk nebudou
5. Porušení dokumentu Bezpečná Evropa v lepším světě, který byl přijat na úrovni EU 12. 12. 2003 v Bruselu

c)Bezpečnostní otázky

1. Protiraketová základna – radar, v případě vojenského konfliktu USA s některou velmocí se vždy stane prvořadým cílem úderu protivníka USA
2. Území ČR se stává cílem prvního úderu ,aniž ČR by musela nutně být ve válečném stavu
3. Útok na území ČR nemůžou orgány ČR ani občané ovlivnit
4.V případě vytvoření základny na území ČR Rusko s lítostí deklaruje,že bude muset přijmou odpovídající vojenská protiopatření , nejspíše zaměření svých raket na území ČR a možnost preventivního úderu (jaderného?),těchto raket v případě globálního konfliktu
5. O použití základny rozhoduje výhradně velení armády USA, ČR bude pouze s odstupem informována
6. Protiraketový systém USA do současné doby dle stávajících zkoušek je značně nedokonalý a nespolehlivý
7. Střet raket může mít nedozírné následky pro obyvatelstvo, kam tyto zbytky dopadnou –zamoření území
8. Zvýší se nebezpečí nehod a havárií techniky základny a dochází k růstu nebezpečí pro občany ČR
9. Vzroste nebezpečí ze strany teroristů v ČR a nebezpečí teroristických útoků na občany ČR v zahraničí

d) Zahraničně politické aspekty

1. ČR se takto zapojí do preventivních válek USA, které si USA vyhrazují vést v případě ohrožení vlastních zájmů USA
2. ČR svým souhlasem s umístěním základny přispěje k růstu nedůvěry mezi světovými velmocemi ale i mezi spojenci v NATO
3. ČR svým souhlasem s umístěním základny přispěje k růstu nedůvěry mezi světovými velmocemi a ke komplikacím v oblasti nešíření jaderných zbraní , zbraní hromadného ničení a omezení raket dalekého dosahu
4. ČR svým souhlasem s umístěním základny přispěje k růstu nedůvěry mezi ČR a zeměmi bývalého SSSR
5. ČR svým souhlasem s umístěním základny přispěje k růstu závodů ve zbrojení mezi velmocemi
6. Vybudováním základny se změní k horšímu mezinárodní postavení ČR a role naší země v řešení mezinárodních problémů a posuzování zahraničně politických aktivit naší země
7. Od voleb v USA v roce 2008 se výrazně změní nazírání na řešení mezinárodních konfliktů a problémů silou. Budování základny v ČR je stejné jako budování Stalinova pomníku na konci 50let. Tenkrát svět stál před změnou ,jenom v naší republice jsme to neviděli.
20. 05. 2007 | 20:36

Václav napsal(a):

dokončení

d) Technické otázky

1. Bude narušen příjem televizního, radiového a telefonního signálu
2. Bude nutno vytvořit značně široký koridor omezení leteckého provozu
3. Záření radaru ovlivňuje funkce citlivých přístrojů (například v letadlech)
4. Vzroste zatížení životního prostředí zářením z radaru a zdravotní rizika pro obyvatelstvo žijící v okolí radaru
5. Pro obdobné radary jsou zřizovány jaderné zdroje pro výrobu elektrické energie

e) Ekonomické otázky

1. Vliv výstavby základny na řešení nezaměstnanosti daného regionu je zcela zanedbatelný
2. Základna USA bude zásobována z USA, ekonomická výhodnost základny pro ekonomiku ČR bude zcela zanedbatelná
3. ČR bude nucena vynaložit prostředky na zabezpečení vnější ochrany základny,což povede k růstu nákladů na armádu na úkor potřebnějších resortů

4. Základna nepřinese žádný prospěch pro růst technologických znalostí ČR, jako investice USA v Zetoru, AERU,Temelínu…

f) Veřejné mínění

1.Obyvatelé ČR v své historii vždy odmítali umístění cizích vojáků na svém území bez ohledu na své ostatní politické postoje
2. S umístěním vojenské základny nesouhlasí většina obyvatel ČR (VII/2006-83%-průzkum MfDnes, X/2006 75% -Lidové noviny)
3. Možnost české kontroly vybavení a funkce základny je nulová

Výše uvedené problémy ohledně výstavby základny nejsou vyčerpávající, ani konečné. Další diskuse plná argumentů se rozvinula na http://www.radiohalo.cz
20. 05. 2007 | 20:39

pje napsal(a):

Podle komentářů poznáte je, zachtělo by se říci. Silné názory bez argumentů a znalostí faktů (Jag), prostá negace eurobyrokracie bez myšlenky s přidanou hodnotou (Ivan Nový), decentní dotazy kolegy Kostlána... Předně bych chtěl říci, že marginálie typu pomázánkové máslo oslovují podezřele mnoho ukřivděných dušiček, které se tetelí strachy, aby se za to, co nevytvořili, mohli alespoň schovat. Říci jasně a s argumenty, co podstatného je na současném směřování EU tak špatné, je zjevně nad síly kolemjdoucích. Pane Teličko, ti, co s radostí oželí evropské financování kultury, ekologie a jiných trhu podezřelých objektů, jen přiznávají, že jim o tyto objekty nejde a že nestojí o čmuchající dozorce korektního využití oněch peněz. naše malé české podvůdky a nekulturnosti mají šanci v EU narazit a to je jeden z hlavních důvodů, proč se místní politici nepřetrhnou, aby sloužili tomuto národu skrze EU, nikoli skrze své malé pokrytecké řeči české provincie. Ti, kdo zde umí tvořit, se umí efektivně vzít za své, pokud EU klade překážky prosperitě; český politik je jim k ničemu, o některých českých europoslancích to platí zvláště. Eurobyrokracii lze snadno snížit o překladatele - budou ale naši politici rozumět anglofrancouzské podobě legislativního procesu? Tvůrci europolitik - europoslanci - by měli úkolovat Evropskou Komisi a ne držkovat, že ta koná byrokraticky. Evropská Komise je jako každá exekutiva taková, jakou si jí vypěstuje ctěné zastupitelstvo. A ještě něco: Úřednictvo je na jedné straně (z hlediska času)brzda, zároveň je ale checkpointem schopným odhalit pod plachtou mnohé skryté kulišáky. Kdo netuší, jak EK pracuje, bude do nekonečna omílat něco o hnusných byrokratech a dokazovat tím jen to, že pro Evropu ještě nedorostl z hašteřivých a sobečkovských střevíčků.
21. 05. 2007 | 19:31

pje napsal(a):

Ještě k migraci: No a co má být? Jde snad o žebravou lůzu se zlými kukuči a rezavým nožem pod pláštíkem, Jagu? Proč hrabeš, když se pak o nahrabané bojíš? Mně nevadí, jestli mi zeleninu prodá Čech nebo Vietnamec, mně vadí, když mi Vietnamec prodá za stejné peníze čerstvější a kvalitnější zeleninu než Čech, protože pak mám na "své" lidi jen bezmocný vztek - na výhradu pronesenou v krámě se tváří, jako bych spadl z jahody na znak... Prostě, půlka Česka by potřebovala nějakou vypráskanou osvětu nebo živořit, když to nejde kulturně samo... Prostě, nejde o to, odkud kdo je a jak vypadá, ale co a jakým způsobem nabízí. Takže migraci jako problém nevidím, pokud sem nemigrují hajzlíci proto, že v Česku je do Evropy daleko...
21. 05. 2007 | 19:47

Václav napsal(a):

pje jste placen z Bruselu?
22. 05. 2007 | 00:08

Jag napsal(a):

Pyji přestaň tady ohlupovat jak Vietnamec prodává čerstvou zeleninu.Každý,i blb tvého ražení ví,jaké se k nám občas vozí na Vánoce oříšky z Turecka-zasrané červy a plísněmi,v jakých hygienických podmínkách se vaří v regionálních čínských restauracích-ve špíně-asi to přebrali od našich vykuků,a navíc i kdyby ses tady posral,a Afričan vypěstoval levné žrádlo-tak vzhledem k hygienickým normám toho státu kde žije bych byl velmi opatrný jednak na to co s tím jídlem přijede-neznámé nemoci v Evropě a nebezpečný hmyz pro Evropana.Takže mě nedonutíš to konzumovat.A když budu přemýšlet proč EURO nezdražilo ve Slovinsku,je to docela prosté.Zásadní ekonomické zvraty se neprojeví hned druhý den-to jen noviny se druhý den smlsnou,ale tak jako se vstupem do EU se negativy začnou projevovat postupně.Například až Evropská centrální bynka začne bojovat s inflací a najednou Slovinci zjistí,že se jim peníze-tedy EURA nedostávají na zdravotnictví,na školství a oni s tím nebudou moci nic dělat,protože jednotná inflační politika je bude trestat všechny stejně v Evropě.Bohatí zůstanou s menším množstvím peněz v oběhu,chudší taky s menším a chudí budou jen čekat na dotace z Bruselu.Socialismus v praxi.....
22. 05. 2007 | 06:49

ll napsal(a):

Odejít z EU - výborný nápad.
Celá konstrukce tzv. Evropy by se následkem dominového efektu postupně zhroutila jako hromádka karet. A Německo by muselo dále vymýšlet způsob, jak ovládnout Evropu.
22. 05. 2007 | 08:07

tommi38 napsal(a):

Milý pane Telička,je mi téměř 70,ale přestože toho z výhod EU já osobně nic mít nebudu,jsem velice rád, že jsme se stali členy této báječné organizace. Jako každé lidské dílo má i EU řadu nedostatků,které (pokud by kromě štěkání v češtině byli schopni aspoň zableptat anglicky)by naši opravdu fundovaní a socialismem nezatížení politici, mohli pomáhat odstraňovat a zlepšovat, ale místo toho tam jezdí současná garnitura nevzdělaných a jazykově pologramotných
politiků, kteří často působí jako kašpaři, k pobavení publika.Pracuje v EK
můj přítel,jsem podrobně informován.
Díky za článek
26. 05. 2007 | 11:57

Jag napsal(a):

Pokud bysme měli měnit EURA za 25-28kč tak z EU nemusíme odcházet,ale EURO v žádném případě v brzké době nechci a nebudu pro něj hlasovat.Podílel bych se totiž na největším tunelu porevoluční historii,která překoná i komunisty provedené krádeže po listopadu.Pokud to politici provedou přijmutím v parlamentu,za nějakou dobu budou odsouzeni za velezradu a velekrádež.Tolik bídy totiž potom ani tento národ neunese a rozbije jim držky.....sice se to nepozná hned s novinami druhý den po vstupu,ale v delším horizontu určitě.Ale to se bude zase vysvětlovat objektivními příčinami jednotlivých států,že jo,socani......
26. 05. 2007 | 12:37

Patrik Koranda napsal(a):

Osobně jsem pro Evropu evropanů, kteří ctí své tradice a toto nezaměnují za nacionalismus a hraní si na písečku.

Jsem pro federatifní uspořádání EU, pro federální vládu, pro federální rozpočty a federální instituce. Jsem pro rovná pravidla pro všechny. Nebaví mne zmínky o vícerychlostní Evropě.

Jsem pro stavění mostů mezi národy a proti stavění zdí a kopání příkopů. Snad proto na kaýdé eurobankovce najdete most...

Nejsem pro unifikaci národů uvnitř EU (vždyť i v každém členském státě máme několik národností).

Jsem pro dikusi na věcné úrovni a proto Vám, pane Teličko, i Vám, spoludiskutujícím, děkuji za příjemné čtění mnohdy nutící k zamyšlení.
28. 05. 2007 | 00:22

děda Mirek napsal(a):

Pane Koranda, když dovolíte, rád bych se k Vašemu příspěvku připojil i svým hlasem. Vyjadřuje přesně to, co cítím sám, a také další lidé, které znám. Asi bych ze zapotil, než bych se dopracoval k tak úplné a výstižné formulaci toho nejpodstatnějšího, jako je Vaše. Děkuji.
28. 05. 2007 | 01:39

Martin napsal(a):

Vážený pane TELIČKO, jste člověkem fundovaným a máte velkou výhodu, že jste schopen lépe než kdo z nás,prohlédnout celý systém fungování aparátu EU.Je zřetelné, že v EU se projevuje celá řada lobbystických zájmů, a to zejména velkých zemí a také nadnárodních společností.Ne náhodou je v bezprostřední blízkosti v Bruselu General Electric atd. atd.Jde opět pouze o všechny ty podmínky, výhody a následně zase o ty peníze.Toho jsme si asi všichni vědomi a zjišťujeme, že z tohoto pohledu se naše republika pohybuje na okraji těchto procesů.Media nás krmí informacemi o investicích do naší země, ale kdo ty prostředky nakonec čerpá?Zahraniční firmy, které díky svým lobby mají k těmto prostředkům nejblíže.My zatím díky pofiderním limitům například namísto vývozu, dovážíme cukr a jiné dotované produkty, viz poslední problémy s rakouským vepřovým!Nerovné podmínky v takovém spolku vyvolávají velmi negativní pocity a zkušenosti lidí s již cholerickou náchylností k nedůvěře ke všemu.Jak je možřné, že rakouský zemědělec se svýmivyššími náklady může konkurovat našim.Ano, díky dotacím.To je přece naprosto nepřijatelné.Takové časované bomby ze strany EU likvidují konkurenci a zavádějí nerovnost a odpor k takové instituci.Takových případů je možné uvést mnoho.EU je dobrá myšlenka ve špatných rukách a se špatným scénářem.Nebuďme naivní, v dnešním světě není nic zadarmo a ani EU nám nic nedá.Naknec stejně vše budeme muset zaplatit.A velmoci si s námi pohrají dle svých potřeb.Nikdy se nám nepodaří dosáhnout plnohodnotného postavení.To ti velcí nedopustí.Národní zájmy Francie a Německa je to oč tu běží.A co my tady vydiskutujeme, když se na domácí scéně nedohodneme sami na svých národních zájmech.Přesto držím palce.
28. 05. 2007 | 15:43

Patrik Koranda napsal(a):

pro "děda Mirek" Děkuji za komentář, potěšil mne :-)
28. 05. 2007 | 22:26

Romann napsal(a):

Mysleli by ste si, že nie je potrebné uvádzať argumenty pre Európsku zónu voľného obchodu (EFTA). Koniec koncov, štyria členovia EFTA (Nórsko, Island, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko) sú na tom viditeľne lepšie než 25 členov EÚ. Ľudia v rámci EFTA sú viac ako dvakrát takí bohatí ako tí v EÚ. Tešia sa tiež nižšej inflácii, vyššej zamestnanosti, solídnym rozpočtovým prebytkom a nižším reálnym úrokovým mieram. Ďalej na: Národný Inštitút Francois Marie Voltaire, ikona TREZOR ARCHÍV, sekcia EÚ, téma: Argumenty pre vystupenie z EU a vstup do EFTA
29. 05. 2007 | 08:09

Gold napsal(a):

Všem co kritizují p.Klause bych doporučoval. Přečtěte a čtěte pozorně jeho připomínky k EU a velmi dobře si je zapamatujte. Bojím se toho, že ten člověk nakonec bude mít pravdu. V Evropě to bude jako v USA. Někde vám stačí k obživě 600 USD, jinde nevyžijete se 6000 USD měsíčně. To bude Evropa. Já chci Euro tak v roce 2020. Ještě bych dodal. Dnes sem sice peníze tečou, ale hlavní profit, zejména nákupy materiálových vstupů, jsou vesměs Německé. Práce je Ukrajinská. Zisk práskaného čecháčka. Je to podmíněno normou a kvalitou. Co také ve státě, kde RUM není RUM a máslo není máslo. Příliv peněz jednou skončí, ale platit jako členové budeme stále. Takže co teď nezdůvodníme nebude. To co jsme s našimi hlavami (politickými) schopni vyčerpat vrátime zpět do r.2012. Čili přijetím Eura. Je to velmi dobře propočítané. Mají nás přečtené lépe. A je jedno, kdo vládne v tomto státě. Ani velkohubí z ODS nic víc nezmůžou. Jejich jedinou devizou bude vše svádět na ČSSD. Svádět vše na buržoazii komunistům vydrželo 45 let.
30. 05. 2007 | 21:16

Hrabovský napsal(a):

Pan Telička byl jedním z těch, kdo nás nasměrovali do této totalitární organizace. Dnes rozumuje nad tím, jak z toho ven. Cesta je snadná: Vystupme z EU a chtějme vrátit to, o co nás připravila.
30. 05. 2007 | 21:59

daniela napsal(a):

mily narode a tylicko ty prasatko propagovany svoji egoicnosti jak se muzes divit necemu naco sam uz znas odpovet vzdyt ty sam jsi sam hral totes divadlo otaska eu ja v eu ziju maji lide bejt vdecni za kus zvance protoze vic si dovolit nemohou dane prevazujou plat vse se zdrazuje eu vyzaduje aby jste vse platily vcas nebo vam poslou domu exsekutora v lepsim pripade skoncite usoudu ato neni vsechno eu v rakousku pro cizince sileni podminky lepe receno otrokarstvy ziju zde dlouho stou vasi zasranou eu aneni nic dobreho coby me ta zasrana eu dala na pracovisti travite pul dne diky eu musite nasadit 2energie protoze eu vizaduje flexibilitu ato povas vyzaduje i firma takze otrokarstvy nastalo s eu normamy ato neni vsechno nevytrete sy prdel bez legislativy takze naotasku jestly vystoupit s eu odpovydam jednoznacne ano tech prasat co skurvily jinim zivot bylo dost nam tady dosmichu rozhodne neni a v cehach to bude este daleko horsi stema prasatama za zady co sy rikaji cz vlada je my opravdu lito lidi vcechach protoze jestly to takhle pujde dal tak uprimnou soustrast v eu
09. 06. 2007 | 03:24

bob napsal(a):

jsem sokovana jsem velmy sklamana lidmy kteri vam preji uspech protoze ja osobne vam atem co reprezentuji cesky stat preju par let vezeni vy jstezodpovedny za to najakou pozici se ceskej stat jako takovej zaradil ajak se reprezentoval vy sam jse vynej natom ze cz nema v eu dobre postaveni uz jenom tu aferu ze jste se mezi prvnima zdekoval asel za este vedsim koritem a jakym stylem a cechy se vam houpaly mezi kolenama a prdely paradox vseho ted se zabivate necim co vam muze bejt fuk nechte ty patolyzaly delat co chteji samy vedi co udelat museji at uz je to jakoly ja jsem proti eu v cechach a nemyslete sy ze v cizine se ovas ceskych politycich nic nevy mate ostudy kopec jak vy tak vlada celkove klaus ta posmesna figurka tomu poslednimu jednani taky nasadila korunu takze se ani nedivim ze tema jako je eu pro cesky kaspari tabu jediny kdo bude myt profit z eu budou zas jen ty prasatka u preplnenych koryt bouzel pro normalni lidi to bude bezednej hovnocuc kterej vysaje vse a vrati jen to malo co prasatka nesezerou a nebojte to je jen zacatek toho skorumpovanyho hnoje to nejlepsi teprve prijde vezmete si samy ztoho co chcete driv nebo pozdeji kazdy prijde sam na to co eu opravdu je vic jak 40let bylo jen par statu proto eu tato pijavice pretrvala je rozdil ridit 5 statu a 20statu to vy kazdej debyl tak proc mluvit o dobrem systemu kdyz ankety poukazuji na staty kteri uz jsou delsi dobu v eu na totalni kolaps mezi normalne pracujicim obyvatelstvem ato je vedsina tak se samy zamyslete kam tento skorumpovanej system dovede ceskou zemi az opravdu bude eu jak se patri sevsema zvisenyma danema legislatyvou zakazama a prasatkama v cele jako reprezentujici cechy to bude krasa co
09. 06. 2007 | 04:20

daniela napsal(a):

ale nadruhou stranu musim rict ze jsem se uz dlouho od srdce nezasmala vse jsem si precetla a nanekterych nazorech opravdu pobavyla jsem rada ze mate tak pestre nazory nebojte se ric to co citite a co si opravdu myslyte budte kreativni posuzujte uprime a vse napiste treba i telicka a ty nasi kasparci konecne pochopy ze jsou tady i lidi kteri maji vsech pet pohromade a vezmou sy odvas vsech ponauceni a nenechte se zmast telickovou starostlivosti to je jen zastiraci manevr on sam dobre vy ze to posraly a ted nevjedi jak stoho ven tak tapaji v temnote a hraji sy na rytire eu to je co jak pekne jsme je vsechny prokoukly eu ano ale ne pronas protoze my nato bouzel diky telickovy a jinym bouzel nemame dostatecny mosky kteri byt jen malo za nas normalni lidi v bruselu bojovaly ato doslova ty nato tam nemaji cas protoze jsou vycerpani casem pocitaj totis kolik sy odtamtut samy odnesou
09. 06. 2007 | 05:00

Jan Z. napsal(a):

Pane Teličko, naprosto s Vámi souhlasím. Výročí podepsání Římských smluv jistě stojí za zmínku minimálně představitelů vlády (už vzhledem k tomu, k jakým banalitám se občas vyjadřují)! Jen bych poznamenal, že se jedná o 50 výročí, nikoli 60.
10. 06. 2007 | 13:12

Olga Chválová napsal(a):

Jestliže něco vzbuzuje tak kontroverzní reakce, měli bychom se nad tím zamyslet, zvláště když se jedná o tak velkou, mocnou, nepřehlednou a vzdálenou instituci, jakou je celý evropský systém. Nemůže být problém právě v tom?
Proč hned vystupovat, když na stole je evropská ústava? Příliš rozsáhlá a pro naprostou většinu lidí nesrozumitelná? To potom jenom těžko můžeme chtít, aby byla jako "naše", stejně jako Evropská unie, kterou to dost přesně odráží. Ne kždý je tak intelektuálně vyspělý, aby byl na úrovni evropské ústavy. Pak se ale nabízí otázka, kdo pro koho tu vlastně je? Občané pro Evropskou unii nebo Evropská unie pro občany? Nebylo by nakonec vůbec nejlepší, kdyby občané nechali Evropskou unii vůbec na pokoji, protože ona sama ví nejlépe, co a jak se má dělat?
A to je také podle mého názoru problém českých politiků. Nějak v celém tom kolotoči zapomněli, od čeho tu jsou a jaká je jejich role jako zprostředkovatelů vztahů mezi vlastními občany a prostředím celého společenství.
Vaše rozhodnutí přijmout nabídku k založení blogu vítám. Musí to být ale fuška to sledovat. Tak pomáhej pánbůh.
13. 06. 2007 | 12:33

zdji napsal(a):

Česká republika se pod vládou ODS držené dvěma přeběhlíky s nejasnou motivací stala trojským koněm USA v likvidaci EU i NATO.Kdo to nechápe má smůlu ale tak to je a nic s tím neuděláme ...
14. 06. 2007 | 23:59

Jag napsal(a):

Danielo.....pobavyla myslyte.....radši už nic nepište.To je přímo znásilnění českého jazyka.
15. 06. 2007 | 16:27

Tojefuk napsal(a):

DD pane Teličko. Jsem rád, že jsem nalezl Váš blog. Jste člověk, který dokáže kultivovaně klást politicky nepříjemné otázky. Tato schopnost je mnohem důležitější než sdělovat politikům EU osobní názory prezidenta ČR nebo premiéra vlády, když zároveň není známo oficiální stanovisko České republiky. To co je prezentováno veřejnosti je naprosto skandální ve všech ohledech a připomíná to diplomatickou izolaci z doby přd r.89.
I profesionální politici mají své povinnosti, které je třeba neustále připomínat, když už chybí zodpovědnost.
Již ze způsobu kladení otázky lze pochopit mnohé o autorovi i jeho názorech. Stejně jako Vy se přikláním k Vašemu názoru, že EU si Českou republiku, bohužel 17 let po změně systému, opravdu nezaslouží.
Jedná se chyby politiků, kteří musí být donuceni k odpovědnosti jinak se nic nezlepší. Řeči o postnormalizační době a absenci stoletých elit jsou cíleně zavádějící, mající způsobit odkládání problémů s výhodami pro současné mocipány.
17. 06. 2007 | 13:41

Pavel Novotný napsal(a):

Vážený pane Teličko,

Ohlížím se počátcích myšlénky na sjednocení Evropského kontinentu :
Prvý duchovní impulz dal světu Johan Amos Komenský ve své ,,Panegersii", Napsal jí pro Britskou Královskou společnost nauk v Lonmdýně od 1643 do 1644. Potřebu mezinárodní spolupráce evropských zemí bez ohledu na jazyk a náboženské vyznání viděl jako základní podmínku pro všechny.Vycházel z hrůzných zkušeností a hromad mrtvol všech národů Evropy po třicetileté válce. Byl to obrovský úspěch a Comeniovo přesvědčení o tom,že realizovat tento projekt je možno za jednoho předpokladu. Totiž vytrvalého úsilí a nesobeckosti všech. Neschopnost lidských společností ve vlastním duchovním růstu a různost zájmů i hrůznosti nových záměrů na dobývání cizích zemí vše umrtvilo. Pak přišel Salter, Monet a Spinelli. Projekt postavený na filozoficko duchovním konceptu byl přepracován do ekonomických principů a pak opět nic.Přišly války a celosvětový konflikt. Ten rok po kapitulaci Německa a Norimberském procesu bylo jisté, že válka jako nástroj k dobývání cizích území je tím nejdražším, nejrizikovějším a nejméně efektivním způsobem, s nemožností dlouhodobé konzervace dosažených výsledků.Do budoucna bylo vyloučené aby tanky Bundesmachtu brázdily široké evropské pláně.Pak přišel Schumann, Adenauer a v Evianu podepsaly mocnosti SMLOUVU O UHLÍ A OCELI.Nový počátek artikulace vztahů umožňující za deset let založení EU.To byla jiná písnička. Armády, zbrojní systémy hrály po celou dobu existence bipolárně rozdělené Evropy roli odstrašující rovnováhy.Až po pádu Sojuzu mohlo dojít k tomu, že funkci armád nahradily nástroje výrazně efektivnější.Generály vystřídali presidenti velkých společností a korporací,oberstumbbandfuhery nahradili top manageři,vojenská technika a zbraňové systémy byly nahrazeny strojními vybaveními, hardwarem a sowtvarem, vše v bílých rukavičkách a zdáním konání Lege Artis.Principy globalizace a tedy ekonomická válka je založena na prostinkém principu trvalé lidské poživačnosti, ochoty konzumovat kdykoliv, téměř cokoliv. Nepadl jediný výstřel z vojenské zbraně, oběti na životech obránců porobovaných zemí také nejsou, protože se ty země nebrání. Všechny československé a následně české vlády národní neschopnosti potom co zjistily, že nejsou sto postavit národní ekonomiku ,, na vlastní nohy" tak s tézemi o její nepotřebnosti jí rozprodali a prošustrovali tak, aby ČESKO-PLESKO S.r.o. bylo co nejvíce závislé na ostatních evropských zemích.( Můj vnuk nechápe proč český ,,zlatý poklad republiky" neexistuje.Nevěří, že ho čeští taškáři, vejlupkové a vohnouti prodali a vyměnili za bezcený paoír.Zlikvidovali již téměř vše. Obilí je málo, Česko jako cukernou velmoc Evropy likvidují až k historickým tradicím 18 století. Výsledky této nevyhlášené války budou likvidačním pro existenci tohoto národa, který se stal obětí své hamižnosti, huby roztažnosti a nemírných ambicí ( po čem vlastně ?). Měl jsem sen :U kostela Sv.Salvátora sedí žebrák a hraje na housle ,,Kde domov můj".Věta lidové písně, která je hymnou republiky se proměnila v otázku. Pravdu má jeden z managerů ekonomického gigantu ze S.R.N.:,,Víte ono je to s tou vaší Tschechei,jako s naším Wolkswagenem
v Boleslavi. Má ve znaku váš okřídlený šíp,ale je Německá.A vaše republika má ve znaku Českého lva, ale už vám také neříká pane. Na rozdíl od naší fabriky váš stát nefunguje jak by měl.Ale to se změní- věřte, nebude to trvat dlouho". ( konec citátu.) Na závěr : EVROPSKÁ UNIE dneška je pro mě nepřijatelná.V jejich materiálech se neříká, že smyslem její existence je postupná likvidace národních států a zotročení jejich domorodých obyvatel.Naplňují se slova projevu ( Erhardt ,nebo Strauss ? )k občanům tehdejší S.R.N.: ,, Budeme muset pracovat tak tvrdě a tak dlouho,jak to bude možné. Až na to budeme mít, tak si tu Evropu prostě koupíme." ( konec citátu).Žádný ,,blitzkrieg",to nebyl výsledky se ovšem zdají být trvalé.Výsledky všech polistopadových vlád republiky splňují definici kronikáře z 10 století ( Beneš z Weitmuhlle ) jako činy ,,zemských škůdců".Nedávno jsem jel do Prahy a potkal průvod individuií která skandovala :,,Nic než národ !"a ,,Sieg Heil!" Na pažích měli někteří vytetovány symboly svastiky, nebo dvou blesků, symbolů SS. Nerozuměl jsem jim. Nevím, který ,,národ" měli na mysli.Pane Teličko, v této podobě a porobě E.U.nechci. Vítejte v našem společném a doživotním blázinci. Pavel Novotný.
17. 06. 2007 | 19:58

Jirka napsal(a):

S komentářem pana Teličky naprosto souhlasím. K tématům ohledně různých kritik Unie, a la "velikost banánů" a "pomazánkové máslo" jen připomínám, že jde o ochranu spotřebitele, jejíž význam si uvědomuje např. sousední Německo, které má dokonce samostatné ministerstvo na ochranu spotřebitele - "Verbraucherschutzministerium" (pokud jde o příslovečné banány a pomazánkové máslo: jako spotřebitel jsem rád, když do EU nepustí nekvalitní nedozrálé a jinak nestandardní ovoce, příp. nedovolí, aby výrobci margarínu vydávali svůj výrobek za máslo a mátli lidi tím, že tam dají adjektiv "pomazánkové" - když tam není patřičný obsah mléčného tuku, tak to není "máslo", ale "margarín". Chtějí-li povrchní eurokritikové být klamáni a zaváděni, nesvědčí to o jejich občanské vyzrálosti a statečnosti.)
18. 06. 2007 | 12:07

Jirka napsal(a):

Na adresu Daniely: v tak vážné diskusi je podle mě tristní psát s hrubkami, za něž bych se styděl na základní škole, např. "pobavyla", "myslyte", "ty nasi kasparci konecne pochopy", "vezmou sy", "dobře vy ze to posraly", "nevjedi jak stoho ven", "hraji sy", "tak jsme je vsechny prokoukly", "bouzel" (2x), "mosky", "lidi v bruselu bojovaly", "odtamtut samy odnesou". Požádejte o vrácení školného, milá paní Danielo.
18. 06. 2007 | 12:19

uplne rudej magor napsal(a):

tedy pratele degenerujete mi pred ocima, vas stupen degenerace prekrocil mou toleranci, ......... kteri nemaji zajem integrovat se do spolecnosti normalnich lidi - francouzu, nemcu, britu asi opravdu nemaji v evropske unii co delat, to je takovy stupen vymyti mozku ruskou a cinskou ideologii ze by se za tak straslivy vysledek prace nemusel stydet ani stalin ani mao ce tung, komunismus v te nejbrutalnejsi rusko-cinske podobe zacina vitezit, degenerovani ............... nebuou ani v evrope ani na ..............
19. 06. 2007 | 15:49

Jag napsal(a):

Integraci ano,ale ne asymilaci.
19. 06. 2007 | 21:10

guy napsal(a):

v eu sme jen jejich loutky pro srandu, oni reknou a mi splnime. co to ma za logiku? 40let sme byly v zadku bolsevikum, pak uz to vypadalo, ze budem samostatny, ale ejhle sme o5 u nekoho v zadku, tentokrat bruselu. clenství v eu pro nas nic zatim neznamena, tak proc jim delat sasky?
19. 06. 2007 | 23:13

Karel Jenčík napsal(a):

Jsem euroskeptik a současná praxe dává mému názoru za pravdu. V EU jsme jen proto, že jsme odbytištěm jinak těžko obchodovatelsných výrobků pochybné kvality. Zadruhé se "díky" našemu členství daří likvidovat vše to, na co jsme mohli být pyšní: soběstačnost ve výrobě potravin je jen jedním z mnoha příkladů. Zatřetí: naši vyjednavači v EU nedokáží oproti srovnatelným sousedním státům vyjednat prakticky nic. Za naše politiky se stydím.
22. 06. 2007 | 09:23

Mard napsal(a):

EU určitě není říše zla. Vy to ostatně stejně píšete jen proto, aby to lidé popřeli. EU je černá díra na peníze ze které očas něco málo peněz vypadne. A moc mě mrzí že z nás děláte nějaké sociální případy, kteří jsou na tom tak zle, že musí natahovat ruku pro dotace k bohatším. Já se tak necítím a pokud vy jste na úrovni takového chudáka, tak na mě nekoukejte svou optikou parazita. Děkuji předem!
22. 06. 2007 | 15:18

pgjed napsal(a):

O tom, že se EU změnila proti původním záměrům zakladatelů není pochyb. Stala se levicovou, socialistickou místo sociální, byrokratickou, s deformovanými netržními podmínkami, zdaleka ne rovnoprávnou pro všechny členy, je zatížena selektivním ochranářstvím v často skrytých podobách. Staří členové často řeší své hospodářské problémy na úkor nových, hospodářsky slabších. A pak varovně zvedají prst, dostáváte přece dotace! Komise má na triku mnohá rozhodnutí, která poškodila hospodářství členských zemí. Řada členů zkouší zneužívat svůj vliv. Současná snaha o změnu základních dokumentů a současné nahnutí nového dokumentu ve prospěch velkých zemí ještě dále vzdaluje EU původním ideám společenství rovných národních států. To není dobře. Tomu je třeba bránit. A ani 100 mld ročně není důvot k servilitě.
22. 06. 2007 | 18:24

Jag napsal(a):

Marde,to je mrd,co jsi napsal.Takže my nesmíme,nebo nemáme chtít se mít líp,aby bohatí si bohatství mohli ponechat.Takže to je super vychcanost.Mě by spíš překvapilo,kdybys napsal,že konkurence a to kdo je lepší má být úspěšný.Evidentně jsi zastánce dnešní socanské Evropy.
22. 06. 2007 | 22:00

Jag napsal(a):

Pokud to budou jen ceny,tak nevím,na co tam lezeme.Řekněte mi jediný důvod,proč si sem vozit jejich ceny a devalvovat si všechno,co těžce máme.Pojistky domů,bytů,aut zdraží,pojistky důchodové,důchody,platy se s příchodem jejich cen a EURA zdevalvují.Jaký to pak má smysl?Jestli někdo chce svobodnou konkurenci,tak se vším a žádná ochrana jejich bohatství.Ať si ho uhájí prací a vědomostmi na volném trhu.Jestli se toho bojí,nechápu,co nám chtějí prodávat předražené EURO a ostatní ceny na volném trhu.To je přece pěkná pičovina.Napřed náš oškubali,zlikvidovali konkurenci spolu s panem teličkou,pak už se jim k přijetí líbíme a dají nám několik hlasů navíc,abysme moc nenadávali a z EU nevystoupili.Pane Teličko,to co jste tam dělal,není na funkci prezidenta,ale na korunu velkého vola.Podobné to bude s EUREM.
24. 06. 2007 | 06:28

vzaz napsal(a):

Dobrý den.
Myslím si, že do EU jsme vůbec něměli vstupovat, neboť v mnoha svých rysech připomíná sovětský blok a RVHP. Dobrá by byla organizace koordinující postup ve věci společných zájmů členských státu, současná EU však připomíná spíše rodící se superstát.
24. 06. 2007 | 15:09

Vaan napsal(a):

Problém EU je její velikost, pro 22(doufám, že to číslo nepletu, nechce se mi jej hledat) států je nepřekonatelný problém najít jedno společné stanovisko, všichni jsme jiní, v každé zemi vládne jiná strana, jedna s více extrémmními názory, jiná zas méně, jedna země je katolická, další zase víru neuznává, těch rozdílů je mnoho a pokud se EU mění z ekonomického pomocníka na rozhádaný politický kolos, nezdržujme se v ní déle než je nutné. Na EU by se mi líbilo, kdyby se vrátila ke svým kořenům:
1 - volný pohyb osob
2 - volný pohyb zboží
3 - volný pohyb kapitálu
to jsou tři ekonomické základy. Ale když si potom přečtu, že se Evropský plkací spolek dohadoval o velikosti chleba, jímá mě hrůza.
29. 06. 2007 | 14:26

David napsal(a):

Velmi se mi líbí výše uvedený názor ze dne 24.6.2007, cit.: "Myslím si, že do EU jsme vůbec něměli vstupovat, neboť v mnoha svých rysech připomíná sovětský blok a RVHP. Dobrá by byla organizace koordinující postup ve věci společných zájmů členských státu, současná EU však připomíná spíše rodící se superstát." K tomu bych dodal,že my přece máme na vlastní kůži prožitou RVHP a to západní svět nemá a není tak schopen pochopit psychologické i ekonomické souvislosti tak jako my.Zcela něco jiného byla integrace v rámci starých států EU a něco jiného je když přistoupí postkomunistické státy. Přestože pan prezidet Klaus není vůbec mým oblíbencem, tak jeho současné názory na EU považuji za velmi cenné ve prospěch dalšího směřování EU. Škoda, že neměl odvahu takto mluvit ještě před referendem o vstupu do EU, když už řada obyčejných lidí tyto budoucí problémy předvídala. Troufám si už dnes předpovědět, že pokud bude byrokracie z Bruselu pokračovat tak, jako to dělá nyní, tak se EU dříve nebo později stejně rozpadne, podobně jako to bylo s RVHP. Tím, že byrokraté z Bruselu se nám dnes snaží mluvit skoro do všeho, tak jednou nás to tak otráví, že z EU ještě rádi vystoupíme a nebudeme jistě sami.Pokud se EU chce ještě zachránit, a já jí to přeji, tak zcela jistě vím, že musí umožnit větší volnost států v přijímání zákonů přicházejících z Bruselu. Vím, že je to sice mnohem náročnější na řízení a fungování EU, ale lepší řešení současné situace nevidím. Nebylo také správné, že jsme vstup do EU postavili na tom jak vysoké dotace budeme z EU dostávat. Právě celková dotační politika bude příčinou rozpadu EU. Dále zasahování do toho jak se bude jmenovat slivovice, rum, olomoucké syrečky apod. ukazuje na naprostou neschopnost byrokracie EU rozpoznat podstatné od nepodstatného. Také velkým problémem, je diktát EU jak vysokou DPH máme mít na byty a jiné zboží. I zde by měla být naprostá volnost států jakou DPH si určí i když chápu, že sjednocování DPH je důležité, ale nemělo by být tak násilným způsobem prosazováno. To, že je tak velký rozdíl v životní úrovni mezi starými a novými státy by mělo být řešeno tak, že nové státy by něměly být nuceny v nějakých konkrétních termínech, které v našem případě, často velmi nešťastně, vyjednal pan Telička, přijímat nařízení z Bruselu. To vyjednávání, které dělal p. Telička bylo velmi chybným přístupem, jak řešit vstup do EU. EU si měla stanovit své klíčové požadavky pro vstup a nové státy teprve až by ty požadavky splnily, tak až potom by mohly vstoupit do EU a ne tak, jak to bylo, spíše z politických důvodů, nakonec uděláno. Slíbili jsme že do ix let splníme to a to a nyní se ukazuje, že to nejsme schopni dodržet a budeme finančně trestáni,což bude z psychologického hlediska naprosto nešťastné.Když byla před vstupem do EU beseda s panem Teličkou tak jsem mu dal otázku, že stále se mluví o tom co všechno dostaneme na dotacích od EU a že se mi tento přístup vůbec nelíbí a že bych chtěl také slyšet co my, jako ČR, dáme EU. Pan Telička sice řekl, že je to pěkná otázka, ale jinak to bylo vše. Bylo zcela nešťastné, že vstup byl založen na tom kolik peněz dostaneme z EU. Jak se cítili občané vyspělých států, kteří museli tvrdě pracovat na tom, aby se měli dobře a teď se mají dělit s lenochy z východu. Každý si to musí odpracovat a nic zadarmo nedostane.Taky se potvrdily obavy skeptiků, že se vstupem nových států jen otevřely nové trhy pro západní výrobce a že zlikvidují naše výrobce a zemědělce. I v tom se řada občanů cítí podvedena, že to bylo před referendem bagatelizováno a teď se to stalo. Ještě k přijetí eura bych chtěl říct. Nedávejte si žádný konkrétní termín. Udělejte maximum, abyste splnili požadavky pro přijetí - zdůrazňuji ne nějakými účetními machinacemi - a až se potvrdí, že splnění požadavků má trvalý charakter a ne jen krátkodobý trend, tak přijměte euro, a to klidně třeba v roce 2020. Ono přijetí eura má i svá velmi veliká negativa a je potřeba i o těch negativech už nyní mluvit a ne jen o výhodách jako to bylo před vstupem do EU a dnes jsme překvapeni. Stejné to bude s eurem pokud jej příjmeme předčasně jen proto, že jsme si stanovili termín třeba k 1.1.2012.( problém devalvace úspor obavatel a zásadní omezení jak řídit naší ekonomiku - konec činnosti ČNB)Takže pozor - dejte stejný prostor v médiích i oponentům, protože bez seriózní oponentůry nedojdeme nikdy k nejlepšímu řešení.
05. 07. 2007 | 21:44

Jag napsal(a):

Davide,všichni u nás líní nebyli a tam také všichni nebyli pracanti.A proto tedy není spravedlivé,aby jsme se všichni nechali EUREM okrást.Nakonec jejich platy dotovala vyšší inflace sanovaná z USA.V Evropě se nikdy nějak tvrdě nepracovalo.Dnes se mluví jen o západní produktivitě,ale kdo u nás produktivitu částečně brzdil?Sankce.Ekonomiucké sankce,kdy jsme neměli pořádné stroje a museli jsme si ničit zdraví zbytečnou dřinou a nízkou produktivitou.Takže na tyto hodnocení bych byl také opatrný.Oni nemají právo nás okrádat,jako při privatizaci a dnes nám prodávat předražené EURO.Nakonec kdo platí zápaďákům dnešní levné pobyty u nás?Český daňový poplatník,který dotuje ceny a platí to pro všechny.I pro návštěvy jejich.Na to si taky státní děláme dluhy.Ono je potřeba být spravedlivý a vidět vše,nejen některé věci.
07. 07. 2007 | 07:57

Grizzly napsal(a):

Dovoluji si upozornit na knihu W.Churchila , II.světová válka, kde píše,že rozpad Říše rakousko-uherské bylo největším neštěstím pro zúčastnělé národy.
Myslím si, že tento názor odpovídá skutečnosti. Bohužel se s tím již nedá nic dělat, ale je možné to napravit novým a větším sjednocením národů Evropy v EU.
Pokud se budou některé národy cítit ujařmeny a budou EU jenom "mydlit schody", tak to k dobrým koncům asi nepovede.
Lze jen těžko očekávat, že státy, jako je Německo , které nesou převážnou část nákladů EU, (samozřejmě i výhod), budou poskakovat podle požadavků Polska, které na EU jenom parazituje.
V Česku zřejmě přežívá syndrom chudáků, kteří trpěli 300 let pod Habsburky, pak 6 let va Velkoněmecké říši a 40 let v socialistickém společenství. Dokud bude Česko skoro bezvýznamným ale samostatným státem, který bude úzkostlivě hlídat svoji suverenitu, tak asi sotva získáme pocit sebevědoméých občanů EU.
13. 07. 2007 | 09:27

IQtykve napsal(a):

Pane Teličko, možná máte pravdu, ale už před vstupem se povídalo, že v přistupující smlouvě není klauzule o vystoupení jako takovém.
2) nebyl jste to i Vy, kdo nás ve vstupech pro přemlouval pro ANO - Vy a s Vašimi znalostmi věci a souvislostí jste se spletl?
3) Nebo to jen výkřik a nenápadná podpora Ing. Klause a budování dalšího postu?
14. 08. 2007 | 21:40

Fakír napsal(a):

Pane Teličko, vážím si Vás a je zřejmé, že jste pochopil důvody a podstatu vytvoření EU. Národy Evropy není nutno ani tak sjednocovat, jako spíše mezi nimi posilovat duch spolupráce na všech úrovních. Samozřejmě, kapitalismus roztříštil zájmy jednotlivých evropských zemí až k takovým tragédiím jako byly obě světové války. Je otázkou zda pod vlajkou kapitalismu je možné dosáhnou harmonie vztahů mezi zeměmi odlišných v historickém vývoji a také národních priorit. Pochopitelně, že začít je nutné, a že proces vývoje nebude jednoduchý. Bohužel u nás a naši pravicoví politici zvláště by nejrajději viděli naši republiku jako další hvězdičku na vlajce USA. O tom je i radar. Jde především o koryta a parciální zájmy a to ukázaly i parlamentní volby a způsob vzniku vlády ČR!Nedůstojně!
29. 08. 2007 | 20:40

Jan napsal(a):

Pane Teličko,
pak mne napadá, jestli naše média o situaci v Bruselu nedostatečně neinformují. My se dozvídáme z tisku většinou informace o tom, jak naše úřady, či politici reagují na nějaký podnět. Oprávněnost tohoto podnětu z Bruselu nikdo nezkoumá, protože na to, aby jel kvůli tomu di Bruselu nemá. Pak skutečně veřejnost dochází k názoru byrokratického úředníčka v Bruselu.
Docházíme tedy k tomu, že politici z obou stran politického spektra o Bruselu špatně informují a my jsmetěmi, kteří jim to baští.
30. 08. 2007 | 04:18

Petr Zvoníček napsal(a):

Jakou hudbu doma posloucháte?
14. 09. 2007 | 12:02

Jan Novák napsal(a):

Pane Teličko, v průběhu dějin tu byla opakovaně snaha jedinců, skupin i národů ovládnout druhé a určovat pravdy. Vzpomeňme jen Evropu - Římskou říši s centrem v Římě, Svatou církev římsko-katolickou s centrem v Římě, Německou říši s centrem v Berlíně,atd.
Každá soustavně rozšiřovala kodex (ústavní předpisy )a co je velmi důležité, definovala nepřítele a pasovala se na zachránce nejen ovládaných občanů, ale málem celého světa.Realista se může zeptat, jak dlouho poroste byrokratický moloch EU, než se zhroutí a doplatí na to malé národy i když v podstatě celá Evropa. Na hospodářské a kulturní propojení Evropy a světa je nutno hledat jiný recept. Vážím si našeho prezidenta, že není populista a k definování pravidel společenství evropských států přistupuje odpovědně.
24. 09. 2007 | 19:20

Dag napsal(a):

Nemyslím si, že by se výstupem z EU něco změnilo. Věci se už daly dávno do pohybu a technologický pokrok zmenšuje svět sám od sebe.Důležité je se dostat z bludného kruhu subvencí a regulací jímž je EU prolezlá.Je diskutabilní zda může vzniknout něco jako spojené státy evropské a je to věc názoru.Vzhledem k tomu, jak EU zvorala řešení balkánské krize tak si myslím, že to ještě hodně dlouho potrvá.Proto mě celkem nezajímá jestli se někdo vyjádřil nebo ne, ale to jak osekat zásahy státu do ekonomiky a do mého soukromého života.....
08. 11. 2007 | 23:41

Nevim napsal(a):

Di sa vysrat!!!
09. 11. 2007 | 13:03

Evropan napsal(a):

To není otázka, ale jediná možnost přežití. Po otevření hranic si to v krátkém čase uvědomí i ti největší "MULTIKULTI" soudruzi.
14. 12. 2007 | 22:55

Jirka N napsal(a):

Pane Teličko,
říkáte, že dostáváme z EU 100 miliard za rok. Kolik miliard do EU bylo loni z ČR posláno? Není tato částka obdobná? Pak bychom jenom mohli být vděčni, že nám tyto peníze posílají zpět - na projekty, o kterých rozhodnou oni.
04. 01. 2008 | 23:05

holof napsal(a):

vivat europarazit!
11. 01. 2008 | 11:25

David napsal(a):

To Jirka N:

24. ledna 2008 11:18

Česko je znovu čistým příjemcem evropských peněz. To znamená, že z evropského rozpočtu získalo více, než do něj odvedlo. Na členství loni vydělalo 17 miliard. Podle ministerstva financí si stát výrazně polepšil proti loňsku, kdy z Bruselu získal 6,7 miliardy.
"Tohoto pozitivního výsledku ČR dosáhla i přesto, že v roce 2007 již ztratila nárok na čerpání tzv. rozpočtových kompenzací," uvedl v tiskové zprávě mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Dobrou zprávou je podle ministerstva i vývoj trendu. Rostou totiž sice příjmy i výdaje, příjmy se ale zvyšují výrazně rychleji než odvody.
Největší část (27,6 miliardy) Česko získalo ze strukturálních fondů, téměř dvacet miliard získali zemědělci. Přes osm miliard putovalo na rozvoj venkova.

"Od přistoupení k EU 1. května 2004 do konce roku 2007 odvedla ČR do rozpočtu Unie 111,2 miliardy Kč a získala 144,2 milirardy Kč. Kladné saldo ČR ve vztahu k rozpočtu EU tak dosahuje celkem 33 miliard korun," dodává tisková zpráva ministerstva.

Zveřejněno na iDNES.cz
24. 01. 2008 | 20:58

David napsal(a):

To Jirka N:

25. ledna 2008 | 8:11

Tok financí z Evropské unie je letos lepší, dokonce nejlepší, libuje si ministerstvo financí. „Čistý výnos“ z EU činí celých 17 miliard korun. Tohle že má být dobrá zpráva?

Náš hrubý domácí produkt přesahuje tři biliony korun. Státní rozpočet se pohybuje okolo bilionu. A my si máme nad 17 miliardami radostí povyskočit? Ano, máme. Při tolik diskutované slabé schopnosti žádat o evropské peníze hrozilo, že bychom se docela dobře mohli stát čistými plátci. Ale je to dobré, podle odhadu ministerstvo financí to hrozí až v roce 2013.

Odehrála se zde nehorázná „restrukturalizace“ očekávání spojených s EU. Pokud bychom se stali čistými plátci, byl by to důvod k všelidovému povstání. Vždyť v dobách před vstupem tehdejší vládní politici líčili unii jako roh hojnosti – výrok Cyrila Svobody „Mě zajímají peníze na dřevo“ by rozhodně neměl být zapomenut.

Ekonomové nám malovali příklad Irska, z něhož se stal keltský tygr díky evropským steroidům. Jenže Irsko již od roku 1973 získává z EU každoročně mezi 1,5 a 5,5 procenta HDP! Pravidla se změnila, tolik peněz z Bruselu už nikdy nepoteče. A my můžeme prosperovat i bez nich, když se budeme snažit. Jen propagandisté bruselské hojnosti by se měli stydět, což se ovšem nikdy nestane.

Zdroj - Martin Weiss Lidové noviny
25. 01. 2008 | 22:35

Martin V napsal(a):

To David: A je škoda, že se každý kdo chválí EU "zapomene" zmínit, že ta získaná částka je pro náš rozpočet jako plivnutí do Vltavy.
Škoda, že se nedá nikde dohledat kolik nás získání těch 17 miliard stálo, možná by to nakonec bylo do mínusu :-) Propaganda vyšperkovaná téměž k dokonalosti.
29. 01. 2008 | 22:51

OF napsal(a):

Vážený pane, nechci se připojovat k hodnocení našich politiků, mají dost starostí sami se sebou. Přivítala bych Vaše informace o událostech a jednáních v EU, které mají význam pro naši republiku. Děkuji. OF
19. 02. 2008 | 01:33

František Jonáš napsal(a):

Kdysi největší odborník na všechno V.Klaus a V.Dlouhý pomohli zrušit RVHP a následně podepsali nejnevýhodnější předvstupní asociační dohody z bývalého poskumunistického bloku . Způsob dohod kvotace a celní politika spojená s ochranou domácího trhu byla tak nevýhodná a diskriminační, že nás z ní vysvobodilo po téměř 10 letech až plné členství v EU. Od současného největšího klimatologa a téměř nositele Nobelovy ceny za ekonomiku VK je to téměř farizejské být takovým euroskeptikem, jakým je. Následně po něm papouškují ostatní zejména zasloužilý členové ODS, kteří se nic jiného než papouškování nejsou schopni dopustit. Nyní hrají na národní strunu a opět falešně a více než pošilhávají po supervelmoci v devastační krizi, jež jsou bohužel naši přátelé v USA. Zatímco se zřetelně začíná profilovat Rusko a již dlouho Čína, kde jsme vyklidili tradiční trhy(Rusko) a v Číně ještě po dobách reálného socialismu nestačili řádně navázat vztahy, z pseudoideologických hledisek našich světonázorových tvůrců, tentokráte oblečených do národovectví,kteří si mnohdy ani nevidí na špičku svého nosu maloměšťáckého nosu..Naše dialektika vývoje se opět dostává do spirály, jež se uzavírá do kruhu. Někteří , jako S.Vondra, M.Topolánek si začínají léčit komplexi neschopnosti být obdivováni v Eurozoně snaží vytvořit auru z nacionalismu a posilují si národní sebevědomí otevření prostor národní suvenerity pro americkou základnu v Brdech, kde se nedávno budovala základna pro SSSR, nyní pro USA. KJocourkovští to nestačí sledovat a je to opravdu to nejlepší co lze dělat v době nadcházejícího našeho předsednictví v EU,kdy by se mělo diskutovat kde by eurozona měla končit, zda počítata s Ukrajinou, či ještě s Ruskem. Ta diskuse musí ovšem někde solidně započít. No tak asi jindy a jinde.Škoda, mohli jsme se zapsat pozitivněji do novodobých dějin Evropy a navázat na Jiříka z Poděbrad a jeho posla Lva z Rožmitálu..." Z Čech až na konec světa", tentokrát jiným směrem, ale.....asi správným
19. 03. 2008 | 12:54

Pepa Řepa napsal(a):

To Richard Kováč
děkuji za inteligentní a věcný příspěvek z 20.04.2007 13:19:10, který bohužel zapadl v okolním balastu.
22. 03. 2008 | 19:00

muf napsal(a):

Nevím, proč je Telička tak vy..... z peněz z Bruselu - když jsou to vlastně v podstatě naše peníze, zmenšené úřednickým aparátem EU ??? A mezi ně patří i Telička !!!
18. 04. 2008 | 23:15

Daňový poplatník napsal(a):

Problémem EU je, že vysoce kvalifikovaní a vysoce inteligentní lidé jsou ve strukturách EU velmi dobře placeni, takže pseudoproblémy jsou řešeny tak dokonalým způsobem, že je v praxi neřešitelné provádět příslušná nařízení, navíc si myslím, že struktury EU jso v nejlepším případě zalobované (nechci použít slova podplacené) nadnárodními monopoly, a někdy je úplně jasně cítit přílepek, kdy je možno toho posledního ubožáčka vyňat z toho strašlivého soukolí. Přičemž opravdu zásadní problémy se prakticky neřeší, protože jsou to z hlediska EU problémy lokální , které ovšem zásadním způsobem zhoršují život populaci v jednotlivých oblastech, a ve svém součtu značné části populace v EU, a obávám se, že EU se stává dobrým místem pro život vysokých úředníků, velkých podnikatelů, a v neposlední řadě i mezinárodních mafií, ale určitě ne střední, či nižší střední třídy, na které celý systém stojí.
24. 04. 2008 | 08:38

Tereza napsal(a):

Je zajímavé opět slyšet, že si "Brusel" rozhoduje o nás bez nás. Proč se nezeptat se těch, co nás v Bruselu na jednání v Institucích EU zastupují? EU nejsou jen úředníci zaměstnaní v institucích EU. Velmi důležitý hybný prvek EU jsou zástupci členských států,kterých každý den do Bruselu míří tisíce na stovky různých zasedání. Právě tito lidé jsou nositelem názorů a požadavků všech členských států. Co se třeba zeptat, jakou pozici ČR prosazuje a jaký je výsledek jednání? Co se třeba zeptat, jakou cenu má služební cesta, kde celý den mlčíme? Na každém jednání máme svého zástupce - máme-li pocit, že se o nás neví, proč tedy neřekneme, co si ČR představuje? A že máme představy, o tom není pochyb. EU nerozhoduje bez nás - ČR je přítomna - zda aktivně je náš problém...
29. 06. 2008 | 20:07

josef.novák napsal(a):

Pro náš malý stát je jediným fungujícím řešením existence, členství v EU (viz.poučení z historie).Že tato společnost ještě relativně funguje, je zásluhou převzetí evropských standartů, zákonů apod.Kdybychom vystoupili, stát si potom rozeberou politicko-ekonomické mafie, viz.balkán,východní Evropa aj.
20. 08. 2008 | 11:38

Emil XX napsal(a):

A co se takhle vrátit k pramenům, EHS, Evropské hospodářské společenství. Unie se vzdálila těmto svým principům a mylně se také domnívá, že slova jednoho jejího ZAKLADATELE, Evropa je svobodná jedině proto, že její svobodu brání USA přestala platit.
25. 10. 2008 | 17:44

David napsal(a):

Dosud jsem s většinou názorů prezidenta Klause nesouhlasil, a proto není ani žádným mým oblíbencem. Dávám mu za velkou spoluvinu i to, v jakém morálním marasmu jsme se 19 let po listopadu ocitli.

Na druhou stranu se nebojím přiznat, že stále souhlasím s jeho názorem na Evropskou unii, a to i po rozhodnutí Ústavního soudu.

Když bylo v roce 2004 naše referendum o vstupu do EU, tak všechny členské státy měly právo veta.

Nyní se Lisabonskou smlouvou právo veta ruší a nahrazuje se rozhodováním většinou hlasů, a to už jsou zásadně jiné podmínky, než za kterých jsme v referendu rozhodovali o našem vstupu do EU.

Proto bych považoval za správné, aby se uskutečnilo nové referendum o tom, zda vůbec ještě chceme být nadále v EU i za těchto nových, zásadním způsobem změněných podmínek.

Pokud by občané řekli, že chtějí zachovat i právo veta, tak bychom měli z EU raději vystoupit.

Právě právo veta drží bruselskou byrokracii v přiměřených mezích, protože platí jen to na čem se všichni shodnou. Přesto jsme už zažili mnoho vyloženě nesmyslných příkazů z Bruselu, např. jaké rozměry musí mít prodávaná zelenina.

Nyní když bude rozhodovat kvalifikovaná většina, tak sice chod EU bude jednodušší, ale na druhou stranu s vysokou pravděpodobností to povede k tak velkým verbálním konfliktům mezi státy, které povedou jen k tomu, že „převálcované státy“ budou z EU zase vystupovat, o což už asi starým členským státům jde. V EU se začne podstatně více „kšeftařit“ - my vám podpoříme vaše zájmy a vy nám zase na oplátku podpoříte naše zájmy. To povede jen k definitivnímu rozkladu EU – rozeštváním států mezi sebou navzájem.

V roce 2005 referendem odmítli euroústavu Francouzi a Nizozemci. Proto bylo „doporučeno“, aby se nyní o Lisabonské smlouvě už nerozhodovalo v referendech, ale jen Parlamenty. Jen pro informaci, podle průzkumu STEM v současnosti Libanonskou smlouvu odmítá 53% Čechů.

Bylo nutné vyloučit občany z rozhodování o jejích osudu, a to je velmi varovný signál.

Jen Irům bylo dovoleno referendem ukázat, jaká je jejich skutečná vůle. U nás se tomu vláda urputně brání, protože je odůvodněný strach z toho, že občané by byli proti Lisabonské smlouvě. To, že se vyvíjí ten nemravný nátlak na Irsko, aby opakovaným referendem změnilo své rozhodnutí ukazuje i na to, že EU plíživě přestává být demokratická. Na Iry se bude tak dlouho „tlačit“ dokud se smlouvou nevysloví souhlas.

Když se politikou EU podařilo naše zemědělství přivést téměř k rozkladu, když řada podniků zkrachovala (cukrovary), domy a zemědělskou půdu si za hubičku mohou kupovat cizinci, tak teď už zase budeme moci jíti tam odkud jsme přišli. Už nás staré státy EU nebudou potřebovat a jako vyždímaný hadr nás vždy odkopnou tím většinovým hlasováním v Evropském parlamentu. Prostě tím „válcováním“ nás otráví tak, že ještě rádi z EU vystoupíme.

Proto bych chtěl panu prezidentovi Klausovi poděkovat, že nás obyčejné občany upozornil na ta, vládou „bagatelizovaná“ nebezpečí, která se skrývají za Lisabonskou smlouvou – pouze více méně jen přemalovanou Evropskou ústavou.

Proto, podle mého názoru, by bylo správné, aby se u nás i o Lisabonské smlouvě rozhodovalo v referendu a ne aby rozhodoval ten náš „zkorumpovaný“ Parlament.

Na závěr bych citoval pana Benjamina Kurase z jeho blogu ze dne 12.11.2008 – „Šéf ODS páchá velezradu na svých voličích“:

„Protože nemylte se, jakmile Lisabonskou smlouvu podepíše, bude už jedno, koho si doma zvolíte. Ze všech českých politiků se stanou úřední šimlové razítkující příkazy byrokratů z Bruselu. A zdaleka ne všechny takové příkazy budou malému českému člověku fandit ... Ruku na srdce: jistotu, že Lisabonská smlouva českému státu a českému občanovi prospěje, nemá nikdo. A těm, kterým je to lhostejné nebo si říkají, že by se měla zkusit, se sluší připomenout, že tato smlouva už neobsahuje žádnou klauzuli umožňující cestu zpět, až zjistíme, že jsme se mýlili."
26. 11. 2008 | 18:28

David - 1.část napsal(a):

Informace

POLITIKA: Politik lisabonský aneb Cui bono...
5. prosince 2008
Musím se přiznat, že jsem nepochybně naivní... ale možná že to bude věkem a jiným způsobem myšlení. Pořád jsem nedokázal pochopit, jak je možné, že volení politici, kteří mají dle ústavy representovat zájmy lidu a jsou proto voleni každé čtyři roky v demokratických volbách, nekřičí jako jedna žena a jeden muž:

Lisabonská smlouva NE!

Trochu mne také zmátl vicepremiér Vondra svým vystoupením před ÚS... jeho stanovisko k přenosu pravomocí bylo dlouhé a předlouhé... když jsem z něj vypustil slova nepodstatná, znělo asi takto "Česká republika přesunem pravomocí o pravomoce nepřijde, neb bude mit stále pravomoce v oblastech, kde k přesunu pravomocí nedojde...."

Což by se dalo přeložit asi jako „neni pravda, že jste při krachu banky přišel o peníze, protože vám pořád zůstaly ty 2 Kč, co máte v kapse“ .

Nicméně – pak jsem konečně prohlédl. Máme zde zcela nový typ politiků, který nepochybně existoval již dávno, ale jednak byl v menšině a jednak svou jinakost raději skrýval.

Jde o politiky, co svoji roli pojímají výhradně jako obchodní záležitost, bez jakýkoliv emocí a závazků ke komukoliv – státu, občanům, voličům..... prostě obchod, který se posuzuje výhradně podle nákladů a výnosů.

Takovým politikům působí „vůle lidu“ evidentně problém... musí totiž neustále řešit „konflikt zájmů“ svých a toho zpropadeného „lidu“.

A tohoto problému je definitivně zbaví Lisabonská smlouva.

Zbaví je toho, co jim dělá největší potíže – vůle voličů.

Pokud totiž politik pojímá politiku ne jako službu lidu či státu, ale jak zdroj moci a příjmů, představují pro něj lid a voliči problém – je totiž tlačen k tomu, aby kromě svých prosazoval i jejich zájmy.

A tohoto problému je LS zbaví – bude se rozhodovat prostě podle direktivy 458/4/B par. 2/n schválené dne…..

Takový politik – spíše vysoký EUroúředník (dříve říšský místodržící) bude muset prosazovat vůli voličů jen občas a tak nějak zvláštně - občas odjede do Bruselu vybaven váhou hlasů 2%, zúčastní se řady recepcí, pohovoří s kolegy stejně velkých zemí, nechá se od šefů velkých zemí v závislosti na pohlaví políbit nebo poplácat po rameni a při koktejlu se domluví, jak to tedy zítra bude.

Druhý den na zasedání bude vášnivě prosazovat zájmy občanů – aby si všimla media - v rámci předem domluvené hry. A večer při recepci se tomu budou společně smát.

Při návratu domů bude zdůrazňovat, kolik košil propotil, ale že se mu bohužel nepodařilo najít dostatečné množství spojenců pro návrh ČR, takže překvapivě zvítězil návrh Francie. A že on ho sice nepokládá za optimální, ale že byl ve většinovém hlasování schválen a že jsme tudíž povinni ho implantovat do našeho právního řádu na základě Lisabonské smlouvy, která je pro nás ovšem celkově výhodná.

Neopomene dále zdůraznit, že i příště v zájmu občanů ČR propotí stanovené či možná ještě větší množství košil.

Neřekne ovšem, že to bude, jako obvykle, jediný výsledek jeho bruselského jednání.
05. 12. 2008 | 08:09

David - 2. část napsal(a):

A najatá media ho budou chválit a oslavovat, jak bojuje za zájmy státu a jeho občanů.

A protože zasedání Evropské rady nejsou zase tak často, bude moci využít zbylého času k posilování postavení, rozdělování prebend podporovatelům a matení voličů.

A pokud bude svěřené teritorium administrovat dobře, bude za to nakonec odměněn teplým místem v Bruselu.

Podobně na tom budou poslanci.... povinnou implementaci či transpozici z Bruselu přicházejících direktiv ponechají na bedrech sekreatariátu a sami se budou věnovat jiným problémům.

Občas se samozřejmě děsně servou o zákon, který zcela výjimečně nepřiputuje z Bruselu – třeba zda ten a ten den bude dnem památným či přímo státním svátkem....

Tématem voleb již nebude celkové směřování státu, změna zákonů, postavení občana vůči státu či energetická politika.... mediálně tvarovaní manekýni budou občanům slibovat, kolik peněz získají z Bruselu (tedy z peněz, které tam občané napřed poslali) a jak budou v Bruselu prosazovat v zájmu občanů to či ono – například snížení kvóty afrických přistěhovalců, které musíme dle „společné přistěhovalecké politiky“ přijmout (jak to dopadne, bude ovšem předem jasné každému, kdo ovládá trojčlenku).

Je samozřejmě otázkou, jak dlouho bude občanům trvat, než to prohlédnou, nicméně v každém případě prohlédnou pozdě... a jimi demokraticky volené orgány jim vysvětlí, že je to zcela a uplně jejich chyba... podle ústavy platné v době, kdy se schvaloval Lisabon, byl přece zdrojem veškeré státní moci lid.

A lid ani necekl - tak co se diví......

autor je místopředsedou ODS Praha-západ a členem zastupitelstva Středočeského kraje
Tomáš Vaněk

Zveřejněno: Neviditelný pes – 5.12.2008
05. 12. 2008 | 08:11

Bohumil SMOLEK napsal(a):

Dobrý den
Nejsem ani novinář ani politik. Už dávno nejsem komunista a jsem hluboce přesvědčen o správnosti a spravedlnosti kapitalismu. Chci říci jen to, že počátky EU jsou spojeny s cílem zajistit stabilitu v Evropě cestou prohlubování ekonomické spolupráce. Dobrá, nic proti tomu. Dnes je však ekonomika záminkou k prosazování násilné politické integrace Evropy. To co by mělo vycházet zdola je nám předkládáno shora. To v zásadě není dobře. Co vlastně chceme? Doufám - a není to příliš rozluštitelné - že Brusel nesměřuje k vytvoření jednoho superstátu. Superstát nebo Spojené státy evropské, které jsou tvořeny samostatnými a suveréními státy? Se superstátem mají zkušenosti bývalé socialistické státy a kam to tuto část Evropy dovedlo je všeobecně známo. Nehledě na to, že superstát je organizačně a administrativně neúnosný. Spojujme v Evropě jen ty oblasti, které budou ekonomicky efektivnější a pro státy úspornější. Zachovejme zcela důsledně suverenitu států pokud jde o jejich samosprávu. V současné době se představitelé EU staví do role jedině správně uvažujících politiků, kterým se musí všechno odsouhlasit a nedej bože když se ozve někdo s názory, které se mohou rozcházet s názory EU. To je v zásadě špatné. Je třeba jasně formulovat cíle pokud jde o politickou konstrukci Evropy. To tu chybí. Evropa je v této otázce rozdělena a to není dobře. V USA už politickou organizaci Spojených států prověřil čas. Proč se snažíme vymýšlet něco jiného když v USA to funguje už 200 let? EU zasahuje zcela nesmyslně do každého detailu a činí si nárok na konečné slovo. Státy v EU nesmí být stavěny do role podřízených. Postačuje, že státy jsou zavázány těmi nejdůležitějšími požadavky, tj. existencí svobody, demokracie, právního státu, tržní ekonomiky a respektováním lidských práv a svobod. Nikdo nic nenamítá ani proti Shengenu či společnému trhu, ani společné zahraniční a bezpečnostní politice. Toto a jen toto by měl být pevný rámec, na kterém musí stát EU. Rámec srozumitelný každému občanovi, který automaticky ví, o co v politice jde. EU nikoli "nad" nebo "pod" ale EU respektována všemi občany, protože občan ví o co EU jde. Dnes to občané neví, proto tolik nevole v některých státech. EU musí zcela jasně definovat politickou konstrukci dřív než začne tuto konstrukci uskutečňovat. To tu chybí. Jinými slovy se nacházíme ve fázi, kdy nevíme co chceme a snažíme se občanům vnutit prostřednictvím Ústavy a Lisabonské smlouvy něco co nemá zcela jasné kontury.
Prostřednictvím ústavy a Lisabonské smlouvy se snažíme Evropu násilně politicky co nejrychleji integrovat. To je v zásadě špatné. Takže historie EU v jedné větě: na počátku ekonomická spolupráce, dnes násilná politická integrace. Zasahováním EU do úplných detailů života států rozmělňujeme nosné a základní pilíře a hodnoty kapitalistického zřízení. Tyto hodnoty jsou nesmírně cenné a na druhé straně díky existenci a respektování osobních svobod jsou nesmírně křehké. Vyžadují každodenní kultivaci a obranu a není tajemstvím ani to, že jejich život je udržován i nasazováním života řady občanů. Evropané po zkušenostech s válkami jsou dnes v situaci, kdy po letech budování prosperity jsou natolik zvyklí na pohodlí a luxus, že nejsou ochotni nasazovat život za hodnoty kapitalismu. Mají strach o svůj pohodlný život. Máme vysokou životní úroveň, ale nejsme ochotni naše hodnoty bránit na život a na smrt. Proto tak rozdílná angažovanost za prosazování západních hodnot ve světě ve srovnání s USA. Chceme americkou životní úroveň, ale často jednáme protiamericky, zejména ve chvíli, kdy jde o nasazování života a zajištění vlastní bezpečnosti.
Takže kladu otázku: víme v EU co chceme vytvořit nebo za pochodu budujeme něco v dáli podobně jako komunisté a přitom ani nevíme co?
13. 12. 2008 | 20:33

Patron napsal(a):

Není jednoduché jen říci, když jsi volil EU, tak teď trp. Dobře si vzpomínám, že byly názory, že nám nic jiného nezbývá, než tam vstoupit, protože, co bychom si počali sami uprostřed Evropy ?Takže celá diskuse je tedy o ničem.
Musíme to asi brát proto stejně jako chřipku. I když to bude asi delší proces. Máme na to jedno úsloví, snad je české, kdo by se v tom dneska vyznal, ale nevím, zda je zde vhodné ho zde použít.
19. 12. 2008 | 05:17

Carlos V. napsal(a):

Pane Teličko,

sdělte nám prosím Váš výpočet, jak k nám bude proudit ročně 100 miliard Kč.

Nebo ještě lépe, přidejde do tohoto výpočtu i výdaje. Aspoň příme, včetně náklady na vyřizování a zpracování žádostí o peníze.

Dále, je třeba se zamyslet, kolik procent svého příjmu musí člověk získat, aby se vzdal možnosti sám o sobě rozhodovat.

V jednom máte pravdu. Je třeba začít diskuzi o vystoupení z EU.
29. 12. 2008 | 00:53

joj napsal(a):

Pane Teličko, je mi šumafuk, co píšete, vůbec jsem to nečetla..., protože si myslím, že je ostudné, že nás v EU zastupují Ransdorf, Falbr, Bobošíková, Špidla. Je to do nebe volající...., všichni víme, čeho jsou tito lidé schopni. Fuj, je mi smutno po dvaceti létech, že se na to musíme dívat.Také naše sdělovací prostředky ovládají socané s komouši a ti jsou napojeni na KGB, není-li pravda??????????Viz machinace s dodávkami plynu??????Světe třes se. Kdo vymyslel, že budeme napojeni na Rusko?
03. 01. 2009 | 15:18

V.Matějka napsal(a):

dobrý den všem,a samozřejmě Vám pane Teličko.Pochopil bych kdyby jsme vstoupili do unie kvůli tomu abychom vytvořilinějaký místní celek se spoustou výhod(společná politika,ekonomika obrana...navíc bychom zde byli jako klín-možná by nědo mohl říci jako vřed),nezapomeňme však jak jsme tam vlastně vstoupili.Většina normálních lidí se nikam nehrnula,mluvilo se o referendu jehož výsledek byl myslím jasný a přesto se udělal krok snámi,ale bez nás-raději.
Museli jme se pořídit mnoha kritériím-normy EU,tak si ale taky vzpomeňte kolik malých ponikatelů tím také muselo skončit protože na tyto změny prostě finančně nedosáhli...A unii stupidně vadila třeba i velikost včelích úlů které se měli předělávat-jako by snad včelám vadilo kde med skladují,nebo by snad bylo medu víc?
dobrá budiž,když už se udělalo to že jsme tam proti vůli většiny národa,tak proč národ nepřesvědčíte že ten krok byl správný,proč se tedy nějak nesnažit od podlahy.Ale tím,že TAM někam uklidíme Špidlu a jeho kolegy jsme si spíš(nebo spíš vy nám)nadělali do vlastních kalhot a nikoho se přesvědčit určite nepodaří.
A to že je p.Klaus euroskeptik?Ten pán který je teď naším prezidenten,ale asi moc dobře ví co mluví,vidí toho dost na vyšší úrovni aby i věděl co si má myslet-jenže je to člověk který má svůj názor a nebojí se ho prezentovat i když také určitě ví,že ho ten daný názor může stát přízeň europochlebovačů.
diskuze by mohla být opravdu moc dlouhá,jenže názory většiny se u nás nebere většinou v patrnost a dnešní politika asi není o službě společnosti ale o tom jak tam vydržet co nejdéle a tím tak vydělat jak výhody,tak i značné finance.....
01. 02. 2009 | 09:45

apple510 napsal(a):

Rs2server.com is a professional company.Selling runescape gold(also called rs gold,rs money,rs gp),runescape item,runescape powerleveling,and doing the rs member quest or free quest,Buying or Selling runescape account
[url=http://www.rs2server.com]http://www.rs2server.com[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2server[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape money[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap runescape gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap runescape money[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap runescape gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast runescape gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast runescape money[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast runescape gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape powerleveling[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape quest[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape member quest[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape item[/url] [url=http://www.rs2server.com]Runescape quest helper[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape account[/url] [url=http://www.rs2server.com]selling runescape account[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs money[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap rs gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap rs money[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap rs gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast rs gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast rs money[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast rs gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs powerleveling[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs quest[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs member quest[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs item[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs quest helper[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs account[/url] [url=http://www.rs2server.com]selling rs account[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2 gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2 money[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2 gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap runescape2 gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap runescape2 money[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap runescape2 gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast runescape2 gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast runescape2 money[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast runescape2 gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2 powerleveling[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2 quest[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2 member quest[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2 item[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2 quest helper[/url] [url=http://www.rs2server.com]runescape2 account[/url] [url=http://www.rs2server.com]selling runescape2 account[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2 gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2 money[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2 gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap rs2 gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap rs2 money[/url] [url=http://www.rs2server.com]cheap rs2 gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast rs2 gold[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast rs2 money[/url] [url=http://www.rs2server.com]fast rs2 gp[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2 powerleveling[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2 quest[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2 member quest[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2 item[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2 quest helper[/url] [url=http://www.rs2server.com]rs2 account[/url] [url=http://www.rs2server.com]selling rs2 account[/url]
06. 02. 2009 | 09:19

misa napsal(a):

Dobrý den,

měl jste štěstí, že jste se mohl pohybovat v zahraniční politice již jako mladší, a tak jste se tam naučil vystupování a jednání profesionálního politika. Bohužel současná garnitura je na to už příliš stará a kromě toho přináší na mz. scénu svou "kulturu" politického jednání, které jsme svědky ve vnitřní politice. Myslím, že by bylo namístě z vaší strany více se angažovat a snažit se předávat z vašich zkušeností. My co zde píšeme se těžko do takové společnosti můžeme dostat a těžko někdo na naše připomínky dá.
09. 02. 2009 | 17:49

David napsal(a):

Dosud jsem s velkou většinou názorů prezidenta Klause nesouhlasil, a proto není ani žádným mým oblíbencem. Dávám mu za velkou spoluvinu i to, v jakém morálním marasmu jsme se 19 let po listopadu ocitli.

Na druhou stranu se nebojím přiznat, že stále souhlasím s jeho názorem na Evropskou unii.

Cituji z projevu prezidenta Klause v Evropském parlamentu 19.2.2009:

„Toto všechno říkám z pocitu odpovědnosti o demokratickou a prosperující budoucnost Evropy. Snažím se připomenout základní principy, na kterých je již staletí či tisíciletí budována evropská civilizace. Principy, jejichž platnost je nadčasová a univerzální, a které by proto měly platit i v současné Evropské unii. Jsem přesvědčen, že si občané jednotlivých členských zemí svobodu, demokracii a hospodářskou prosperitu přejí.

Zřejmě nejdůležitější pro tuto chvíli je požadavek, aby svobodná diskuse o těchto věcech nebyla považována za útok na samotnou myšlenku evropské integrace. Vždycky jsem si myslel, že smět o těchto vážných otázkách diskutovat, být slyšen, hájit prostor každého k prezentaci jiného než "jediného správného názoru" - byť s ním třeba nesouhlasíme - je právě ona demokracie, která nám byla po čtyři desetiletí odpírána. My, kteří jsme si nedobrovolnou zkušeností převážné části svých životů ověřili, že svobodná výměna názorů a idejí jsou základní podmínkou zdravé demokracie, věříme, že tato podmínka bude ctěna a respektována i v budoucnu. Je příležitostí a nezastupitelnou metodou, jak udělat Evropskou unii svobodnější, demokratičtější a více prosperující.“ Konec citace.

Demonstrativní odchod některých europoslanců při projevu našeho prezidenta považuji za velmi neslušné jednání a i za varující signál o tom, že EU pomalu, ale jistě začínají ohrožovat nedemokratické praktiky. Dialog odmítá jen ten, kdo nemá argumenty.

Přestože prezident Klaus není vůbec mým oblíbencem, tak jeho současné názory na EU považuji za velmi cenné ve prospěch dalšího směřování EU.
20. 02. 2009 | 09:51

občan napsal(a):

Výstiřný článek a úctu panu Teličkovi,který nejlíp zná,jak EU funguje.Jen dodám,že naši politici berou,berou a berou,špiní,špiní a špiní,a když není co brát,tak se do kopne, a odhodí prázdný džber.A kope především ten nejvyšší,bohužel.To je politická NE-mravní výchova svých občanů.
22. 02. 2009 | 15:26

David napsal(a):

občan:

Doporučuji přečíst si blog Benjamina Kurase

02.02.2009: Evropská unie si opět vyhodila z kopýtka
24. 02. 2009 | 07:19

T.K. napsal(a):

Začíná být úsměvné, jak jsou si podobné rétoriky lidí, zainteresovaných na bruselském penězovodu. Akceptujte EU, jak je nebo snad raději vystupte...začíná mi to připomínat lékaře, který radí pacientovi, aby si svůj nádor nenechal vyoperovat, protože se díky tomu může válet do konce života v nemocnici, plácat sestřičky po zadku, bude mít pravidelnou stravu, nemusí se starat o výměnu prádla a povlečení a přísun vitamínů hradí pojišťovna. Tak ono k nám začne proudit 100 mld ? Opravdu ? A odkud ? To nikomu nebudou chybět ? Někdo se na nás složí ? Starší členské země ? Přesně proto se Evropa otevřela, aby silnější mohli obdarovávat slabší, určitě ano. Ty křesťanské kořeny se prostě nezapřou...Možná pod Bruselem narazili na nevyčerpatelné naleziště miliard a budem se mít všeckni dobře. Ano, to za ty regulované okurky a slanost bavorského preclíku rozhodně stojí. Co třeba přehodnotit, v co se myšlenka otevřené Evropy vymetastázovala a jestli je např.ignorace Irského veta nebo opakované snižování našeho předsednictví stran Francie jen malinkatá systémová chybička nebo náznak budoucí, všeobjímající, lobbisty zkorumpované úřednické blahokrutovlády nejsilnějších zemí...Váš T.K.
10. 03. 2009 | 01:01

Líný černý pes napsal(a):

to David :
Blogy B. Kurase si hlídám Zrovna teď je v aktuální nabídce také velmi zajímave čtení od tohoto autora.
11. 03. 2009 | 00:16

David - 1. část napsal(a):

Neviditelný pes – výběr z článku:

ROZHOVOR: Evropská unie směřuje k totalitě

21. března 2009

Rozhovor s Nigelem Faragem, předsedou skupiny Nezávislost a demokracie v Evropském parlamentu

EURO:

Co jste říkal projevu českého prezidenta Václava Klause v Bruselu?

FARAGE:

Byl fantastický, obdivuhodný. Bylo to poprvé za deset let, co jsem členem europarlamentu, kdy jsem tleskal ve stoje a nahlas jsem projevoval svůj souhlas. Myslím, že prezident projev podal laskavým a logickým způsobem. Pro mě osobně byla významná jeho historická analogie s komunismem. Já sám se ptám, jak se 20 let po pádu komunismu můžeme navracet do systému, který má velmi podobné prvky. Na jedné straně jsem chápal, když jsem se bavil s některými lidmi z pobaltských států, že chtějí vstoupit do unie, aby se odpoutali od vlivu Ruska, na druhou stranu nyní musíme být velice opatrní, protože, jak správně poznamenal prezident Klaus, lidé, kteří kritizují vývoj v Evropské unii jsou denuncováni jako veřejní nepřátelé Evropy nebo jako lidé mentálně nemocní. Zajímavé je, a mnoho lidí z České republiky to asi neví, že při obědě pro české europoslance a pro předsedy politických skupin europarlamentu pořádaném po projevu předseda europarlamentu Poettering –pan Poettering nebyl šťastný, že tam jsem, ale jako předsedu parlamentní frakce mě musel akceptovat– řekl u stolu Klausovi anglicky, že jeho předsudky k Evropské unii nejsou hodny jeho intelektuálních schopností. Poettering očividně nepochopil ani slovo z prezidentova projevu.

EURO:

Takže souhlasíte s bývalým sovětským disidentem Vladimirem Bukovským, který přirovnává Evropskou unii k Sovětskému svazu?

FARAGE:

Vladimir je můj přítel a je příznivcem UKIP. Ano, souhlasím s ním. Jestli je více podobná pravému extrému a budování Hitlerovy nové Evropy, jak o tom napsal historickou práci John Laughland, či více levému extrému budování Sovětského svazu, je otázka. Pravdou je však, že Evropská unie je nedemokratická, dokonce antidemokratická instituce, která získává dokonce určité prvky totalitarismu. To je nepochybné. Nikdy nezapomenu, když po irském „ne“ řekl lídr evropských socialistů Martin Schultz, že nesmíme směřovat k populismu. Demokratické rozhodnutí Irů je pro něj populismus? Také řekl, že odmítnutí Lisabonské smlouvy povede k fašismu. Obávám se, že tomu bude přesně naopak.

EURO:

Jistě je to na mnohem delší povídání, ale jaký vy vidíte hlavní problém v Lisabonské smlouvě?

FARAGE:

Lisabonská smlouva obsahuje ty samé věci jako Evropská ústava, kterou v referendu odmítli Francouzi a Nizozemci. Když byl prezident Klaus na návštěvě Evropského parlamentu, hrála se při tom hymna EU, ačkoli jedním z kosmetických rozdílů mezi Lisabonem a euroústavou je, že v nové smlouvě nejsou oficiální symboly zakotveny. Jednoduše změnili jméno, Irsko to odmítlo a eurokraté prostě deklarovali, že „ne“ je nezastaví a že „ne“ pro ně není ta správná odpověď, kterou by oni akceptovali. A tato arogance je velmi nebezpečná věc. Je příznakem toho, co já nazývám EU-nacionalismem. Pravá podstata všechno, čemu čelíme, je nová forma nacionalismu. Dám vám příklad. Německý poslanec Berndt Posselt pochází z Německa, kde veškeré projevy vlastenectví jsou nemístné kvůli možným reminiscencím na Třetí říši. Ale když hrají evropskou hymnu, Posselt při ní stojí v pozoru. Je to náhražka za německý nacionalismus, protože euronacionalismus je v současnosti přijatelný. Lisabonská smlouva je navíc jasný podvod. Dokazuje to mimo jiné dopis německé kancléřky Angely Merkelové z doby německého předsednictví, který poslala šéfům vlád členských států. Merkelová se v něm ptá, zdali státníkům nevadí zachovat obsah původní euroústavy pouze jinou formou, a to novelizací smluv. Máme tu tedy to samé jako euroústava, ale s jiným názvem a je to ještě více nepřehledné. Argument, že se nejedná o euroústavu, ale „jen“ o novou smlouvu, používají rovněž politici, aby obelstili voliče a vyhnuli se referendům. Již v současnosti před přijetím Lisabonu pochází okolo 75 procent zákonů, které platí v Británii, z Bruselu, což je hrozné.
21. 03. 2009 | 17:57

David - 2. část napsal(a):

EURO:

Jak jste došel k těm 75 procentům? Podle bývalého soudce spolkového ústavního soudu a bývalého německého prezidenta Romana Herzoga, který vycházel z čísel ministerstva spravedlnosti, je to 84 procent.

FARAGE:

V každé zemi se ta čísla mohou trochu lišit, Británie má například určité výjimky. Ale upřímně. Nakonec už tolik nezáleží, jestli je to těch 75 procent nebo 84 procent. Je to prostě strašně moc a nechápu, proč o zákonodárství států má rozhodovat Brusel, a ne parlamenty jednotlivých zemí. A Lisabonská smlouva tento problém ještě prohloubí. Dává se v ní obrovský bianco šek do Bruselu. Je to jistá obdoba německého zmocňovacího z roku 1933, kdy se koncentrovala původní moc parlamentu do nedemokratického centra. Po přijetí Lisabonské smlouvy už tu nebudou další smlouvy a další referenda, protože smlouva umožňuje rozšiřování moci Bruselu bez nutnosti novelizace smlouvy a bez nutnosti toho toho, aby prošla v referendech či parlamenty členských států. To je důvod, proč se tolik snaží protlačit tuto smlouvu. A já se tohoto vývoje velmi obávám, protože až lidé zjistí, že nemohou nic změnit, jedinou cestou bude občanská neposlušnost. Může začít něco takového, co se dělo v Řecku. Já si takový vývoj nepřeji, ale evropští centralisté to mohou způsobit.

EURO:

Jaké vidíte východisko?

FARAGE:

Reformovat tuto strukturu, změnit tuto Evropskou unii, vyžaduje něco velmi, velmi radikálního. Lidé jako Poettering, kteří řídí EU, se nemohou smířit s jiným pohledem na integraci. Co chtějí lidé žijící v Evropě? Chtějí mír, chtějí volně obchodovat, chtějí svobodnou spolupráci a chtějí třeba pracovat v jiné zemi. To je to, co chceme od Evropy. Ale abychom toho dosáhli, nepotřebujeme nadřazenost evropského práva a nemusíme být řízeni směrnicemi. Nepotřebujeme evropský stát. Abychom změnili unii, je potřeba udělat radikální akci.

EURO:

Jakou? Vaše strana požaduje vystoupení Británie z EU. Chcete vstoupit do EFTA? Co byste poradil České republice?

FARAGE:

Britská situace je velmi odlišná od vaší –geograficky, jazykově, historicky. My jsme součástí velké rodiny anglicky mluvících zemí a je to velká rodiny po celém světě – třeba Kanaďané, Australané a tak dále pro nás vlastně nejsou cizinci, ale jsou to naši bratranci. Co se týče globálního mezinárodního obchodu, je do něj Británie nejvíce zapojená ze všech evropských zemí. Čili alternativy pro Británii jsou více zřejmé a jednodušší. Osobně preferuji švýcarský model, kdy Švýcarsko má s EU několik bilaterálních smluv o volném obchodu. Je to podle mě lepší volba, než být členem Evropského hospodářského prostoru, které znamená stále příliš velké přizpůsobování se unijní legislativě týkající se jednotného trhu, což podle mě není nezbytné. Jsme velká země s velkým trhem, která si může dovolit uzavírat bilaterální dohody o volném obchodu. Toto je jakýsi „sobecký“ britský pohled. Chci jenom dodat, že nemám nic proti Evropě a že nechci, aby Británie opustila Evropu, chci, aby opustila EU jako instituci. Má žena pochází z Hamburku, pracoval jsem pro francouzskou firmu, piji více francouzského vína než leckterý Francouz. Není to tedy nic o nějaké xenofobii a antievropanství. Chceme být svobodným národem, který si vládne sám. Británie by mohla být vedoucí zemí, ke které by se připojily další země. Samozřejmě úplně ideální by byla Evropa založená na svobodné spolupráci suverénních států, podobně jako například NATO. A co mohou udělat Češi? Můžete nám dát naději tím, že odmítnete Lisabonskou smlouvu a dáte nám čas jako Irové a dáte možnost lidem v Evropě vyjádřit se v evropských volbách. Jsme v defenzivní pozici. Sice vyhráváme bitvy, vyhráváme referenda, ale prohráváme válku. Takže doufáme ve váš Senát a na konec ve vašeho prezidenta, že nepodpoří přijetí Lisabonské smlouvy.
21. 03. 2009 | 18:04

David - 3.část napsal(a):

EURO:

Co si myslíte o české ODS?

FARAGE:

Setkal jsem se s některými lidmi z ODS. Viděl jsem, jak podporovali vstup do Evropské unie, jak vstoupili do eurofederalistické skupiny Evropské lidové strany. Vím o jednom člověku, který byl ještě před pár lety pevný ve svých kritických postojích k EU, ale nechal se semlít systémem. Je to jeden ze šerpů, kteří za Českou republiku domlouvali Lisabonskou smlouvu. Asi víte, o kom mluvím. Jednou přišel do naší skupiny v europarlamentu, aby nám jako jeden ze šerpů podal zprávu o vývoji týkajícího se Lisabonské smlouvy a udělal na mě malý dojem. Doufám, že nová strana, která se oddělila od ODS uspěje ve volbách do Evropského parlamentu a bude hájit stejné principy, o kterých mluví váš prezident Klaus. Straně svobodných občanů přejeme vše dobré. Myslím si ale, že ve volbách do Evropského parlamentu bude potřebná jednota a pokud budou u vás kandidovat tři subjekty, které jsou proti Lisabonské smlouvě, tak to je velice nebezpečné a v celkovém výsledku ty volby nemusí dopadnout dobře.

EURO:

Jaký je váš názor na Declana Ganleyho, který by chtěl v Česku také postavit kandidátku?

FARAGE:

Ganley byl dobrou osobou pro irské referendum. Udělal v Irsku velmi dobrou práci. Myslím si ale, že pokud chce ustavit euroskeptickou kandidátku v jiných zemích, bude to mít špatný efekt. Musíme si přiznat, že on hlásá velmi rozdílné věci, než říká třeba Václav Klaus nebo UKIP. Jediný společný názorový průnik je v tom, že on i my tvrdíme, že by o případné hlubší integraci a hluboké systémové ústavní změně měli rozhodovat demokraticky lidé. Tedy Ganley je demokrat, což není u příznivců vytvoření jednotné Evropy zrovna běžné. Ganley je v podstatě eurofederalista, zatímco my jsme obránci demokracie v národních státech. Co ho šlechtí a za co ho respektuji je, že nechce vytvořit evropský stát podvodem za zády lidí, ale s jejich souhlasem. Přeji si ale, aby Ganley nedostal hlasy od euroskeptických voličů. Bylo by ale dobré, kdyby je dostal od příznivců jednotné Evropy, což by pomohlo demokratické diskusi. Nyní vám řeknu svou předpověď. Ganley bude v Irsku zvolen za europoslance a po 18 měsících v europarlamentu zjistí, že jeho reformní agenda je nerealizovatelná a myslím, že se z něj stane postupně euroskeptik. Je to nakonec racionální pragmatický člověk, je to byznysmen a asi sám na vlastní oči uvidí, jak Brusel škodí podnikání.

Ve zkrácené verzi vyšlo v týdeníku Euro 11/2009

Lukáš Petřík
21. 03. 2009 | 18:07

David napsal(a):

Neviditelný pes - Výběr z článku:

ROZHOVOR: V případě přijetí Lisabonu uvažujme o vystoupení z EU

23. března 2009

Europoslankyně Jana Bobošíková v rozhovoru pro Parlamentní zpravodaj vyzývá k referendu, které by rozhodlo o budoucnosti Lisabonské smlouvy.

A kritikou adresu EU rozhodně nešetří: „Evropská unie je v současnosti strašně líná, strašně pohodlná a lidé se neptají, co mohou udělat pro svou zemi. Pořád se jen ptají, co ta země udělá pro ně,“ říká.

Jste velkou odpůrkyní Lisabonské smlouvy, kterou jste i demonstrativně spálila u pomníku prezidenta Edvarda Beneše. Proč?

Ten dokument je neférový, nesrozumitelný, je přijímán velmi nedemokratickou cestou a vzdaluje jakékoli demokratické rozhodování od občanů. Dále také zbavuje Českou republiku suverenity v řadě oblastí, ruší v několika desítkách oblastí právo veta a umožňuje, aby o nás bez nás rozhodovali jiní. Přijetí Lisabonské smlouvy znamená zásadní zlom v naší historii podobně jako rok 1918, 1938 či rozdělení Československa v roce 1993. A proto by se o tom měla vést rozsáhlá společenská diskuse, zda si toto lidé přejí, či nepřejí.

Když tedy přejdeme ke konkrétním bodům...

Lisabonská smlouva umožňuje nadvládu velkých zemí nad zeměmi malými formou rozšíření hlasování v režimu kvalifikované většiny. Lisabonská smlouva dále umožňuje zásahy cizích bezpečnostních složek na našem území. Nevím, zda si občané dovedou představit, že například v Litvínově budou zasahovat policisté polští či němečtí. To vyplývá z konsolidovaného znění Lisabonské smlouvy. Jde konkrétně o hlavu I, článek 4, kde jsou sdílené pravomoci, které patří do kvalifikované většiny. A to se vztahuje i na prostor svobody, bezpečnosti a práva. Z toho to zcela jasně vyplývá a žádný z politiků mi to nedokázal vyvrátit. Když si vezmete, jak obrovská diskuse se vede o radaru, když se bavíme o tom, jestli dvacet, padesát nebo sto amerických vojáků bude na našem území, a tady o tom se nikdo ani nezmíní, tak mi to přijde přinejmenším falešné. Žasnu také nad tím, že neproběhla televizní debata, ve které by všichni měli konsolidované znění Lisabonské smlouvy, ať už je to ono samizdatové české nebo z úředního věstníku EU, a konkrétně by debatovali nad jednotlivými body a paragrafy smlouvy. Proti mně by třeba seděli Topolánek, Vondra, a pokud říkají, že v něčem nemám pravdu, tak ať to konkrétně vyvrátí poukázáním na konkrétní místo smlouvy. Každý se takové diskusi nad konkrétními dopady smlouvy brání. A je naprosto skandální, že o Lisabonské smlouvě není referendum. Já sama jsem v europarlamentu předložila několik deklarací vyzývajících k referendu o Lisabonu, ale byla jsem přehlasována.

Hovořila jste někdy i o tom, že díky Lisabonu může být zavřen Temelín...

Ano, Lisabonská smlouva umožňuje zvnějšku zničit naši energetickou soběstačnost, například uzavřít jaderné elektrárny. Do sdílených pravomocí, kde není právo veta, patří i energetika. Vedla jsem o tom dlouhé diskuse s některými poslanci, kteří namítali, že v této smlouvě je ošetřeno, že energetický mix si určují země samy. To je pravda, ale nikde není psáno, do jakých konkrétním věcí se půjde. A my víme, že pod tlakem Evropské unie byla v Bulharsku uzavřena elektrárna Kozloduj. Pod tlakem Evropské unie byly zavřeny i Mochovce na Slovensku. Pamatujeme si situace z letošního ledna, kdy slovenský premiér Fico stál před Sofiinou volbou, zda elektrárnu spustit, protože neměl plyn z Ukrajiny, a současně na něj z Bruselu křičeli, že pokud se toho opováží, dostane tučnou pokutu. Já si dokážu jednoduše představit, že se kvalifikovanou většinou dojde k rozhodnutí, abychom si zavřeli Temelín, protože budou tvrdit, že je nebezpečný, a abychom si v rámci energetického mixu třeba rozšířili Dukovany. A opět, nenašla jsem politika ani právníka, který by toto mé tvrzení vyvrátil.
28. 03. 2009 | 22:12

David - pokračování napsal(a):

Ale v Lisabonské smlouvě jsou další zajímavé věci. Kupříkladu zasahovat kvalifikovanou většinou do střední parity eura v rámci soustavy směnných kurzů umožňuje nově článek 219 Smlouvy o fungování EU ve znění Lisabonské smlouvy. A pokud jde o ad hoc zrušení veta Evropskou radou pro Radu ministrů v konkrétních případech, je to nově upraveno ve Smlouvě o EU ve znění Lisabonské smlouvy v hlavě VI, článek 48, odstavec 7. Pamatujeme si na případ, kdy náš ministr financí Tlustý vetoval návrh na zvyšování daní z piva na Radě EU, na zasedání ministrů financí členských států (Ecofin). Teď už by to nemuselo být možné. Před konkrétním zasedáním Rady EU se Evropská rada, tedy hlavy vlád členských států, může usnést, že se o konkrétní věci nebude hlasovat jednomyslně, ale kvalifikovanou většinou.

Jaký bude mít Lisabon podle vás dopad na společnou imigrační politiku?

Opět článek 4 umožňuje diktovat Bruselu, kolik imigrantů bude žít na našem území. Už byly pokusy v rámci současného smluvního uspořádání vytvořit kvóty pro země z hlediska imigrantů, nic takového se zatím nestalo, ale písmeno j) článku 4, což je prostor svobody, bezpečnosti a práva, opět patří do kvalifikované většiny. To umožňuje Bruselu například říci, kam se přesídlí albánští utečenci, kteří přistanou u italských břehů. A já chci pak vidět pana Topolánka, až přijede nějaká taková loď třeba z Afriky, jak bude vysvětlovat lidem, že tito lidé půjdou bydlet například někam do Ostravy, do Brna nebo do Milovic, a že s tím nemůže nic dělat. To jsou věci, ze kterých já mám strach, protože toto jsou zdroje nepokojů. To jsou příčiny toho, kdy lidé přestávají mít rádi jeden druhého. To jsou situace, ze kterých vznikaly na evropském kontinentě války. Když jedny země chtěly v takto citlivých oblastech přikazovat zemím druhým. Lisabonská smlouva je opakem toho, čeho jsme chtěli dosáhnout. My jsme chtěli mírovou Evropu, ale nyní různým nátlakem, který vyvíjí Lisabonská smlouva, vytváříme prostředí pro to, aby se jedny státy vyvyšovaly nad druhé, aby jedny státy vládly druhým státům. Vytváříme tak třaskavou směs budoucí nespokojenosti, která v těch zemích může nastat.

Kdybych to obrátil... Není už současná Evropská unie, kdy Brusel již určuje kolem 85 procent legislativy platné v členských státech, příliš centralistická, nedemokratická a pro nás nevýhodná?

V současné fázi jsem proti vystoupení České republiky z Evropské unie. Jsem přesvědčená, že teď pro ni není jiná alternativa než být členem Evropské unie. Ale myslím si, že nyní jsme na určitém rozhraní. Pokud bude schválená Lisabonská smlouva a pokud nám Unie nechá zavřít Temelín, tak to přijde přesně v ten správný okamžik pro českou politickou reprezentaci, aby se zamyslela nad tím, zda nechce jít jinou cestou a zda by naše země měla v takovém svazku zůstat. Čekají nás velmi těžké časy a vůbec nevěřím tomu, že Lisabonská smlouva pomůže tomu, aby se Evropa s ekonomickou krizí lépe poprala, spíše naopak. Vždyť co dominuje současné době? Národní zájmy. Slyšíme to od těch největších zemí. Slyšíme od prezidenta Sarkozyho, že chce, aby francouzské automobilky v Česku šly zpátky do Francie. Barrosova komise chtěla původně zrušit stovky přebytečných směrnic, což byl správný postoj, bohužel jich škrtla asi jen třicet sedm, a naopak další přibývají.

Správná cesta je udělat audit unijní legislativy, zrušit zbytečné regulace a omezit centralizaci. Ne naopak! To by ale musely zvítězit liberálně -konzervativní síly. Jenže se obávám, že v době blížící se ekonomické krize to asi nebude možné. Evropská unie je v současnosti strašně líná, strašně pohodlná a lidé se neptají, co mohou udělat pro svou zemi. Pořád se jen ptají, co ta země udělá pro ně. Je to hodně v mentalitě lidí, že jsme si zvykli žít v obrovském blahobytu.

(Parlamentní zpravodaj 6.3. 2009)

Euportal.cz

ptal se

Lukáš Petřík
28. 03. 2009 | 22:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy