Vítejte v Absurdistánu. Made in U.S.A.

07. 08. 2007 | 18:45
Přečteno 9292 krát
Není to normální. Neuběhne týden, aby se republikáni či demokraté pomýšlející na Bílý dům nestřetli v té či oné televizi v předvolební debatě. Nemine den, aby ten či onen deník, časopis, agentura, rozhlasová či televizní stanice nezveřejnily průzkum odhadující šance jednotlivých kandidátů.

Ti mezitím za propagaci nejrůznějšího druhu (a skoro vždy pochybné kvality) utratili sumu, která má v amerických dolarech devět cifer.

Ani ty dosud nepomohly, aby si zaznamenatelná část Američanů začala voleb všímat. Vzhledem k tomu, že proběhnou 4. listopadu 2008, tedy za patnáct měsíců, se jim ani není co divit.

Zmíněné televizní debaty tak mají těžko měřitelnou sledovanost a uvedené průzkumy říkají, že předvolební kampaň zajímá nyní maximálně pár procent Američanů.

Má tahle absurdita, divadlo za stovky milionů dolarů, které nikdo (kromě zainteresovaných politiků, lobbistů a novinářů) nesleduje, vůbec nějaký smysl? A má smysl mu proto v této fázi vůbec věnovat pozornost?

Má. Jediný.

Až půjdou Američané v listopadu 2008 volit, mohli by díky němu vědět o těch, pro něž by měli hlasovat, pokud možno vše. A mohli by to vědět také obyvatelé dalších zemí, kteří sice v USA nemají volební právo, s důsledky rozhodnutí amerického prezidenta ale musí žít, jakkoli třeba bydlí daleko za oceánem či na druhém konci zeměkoule.

Takový Fred Thompson, bývalý republikánský senátor za Tennessee, nyní známý především jako jeden z hlavních hereckých představitelů televizního seriálu Zákon a pořádek, ještě ani oficiálně neřekl, že se chce o prezidentský post ucházet.

Americké deníky už přesto tisknou obšírné profily, pitvající jeho předchozí právnickou kariéru. Koho zastupoval, jak v kterém případu argumentoval, co z toho může vyplývat pro jeho politické postoje v budoucnosti.

Ze strany amerických novinářů je možné takové úsilí chápat i jako přiznání chyby a snahu ji neopakovat. Probíhá nyní v jejich řadách, často i veřejné drbání si hlavy, jak těžce v tomto ohledu selhali před sedmi lety, kdy brali poprvé ztečí Bílý dům George Bush a Dick Cheney.

Až teprve poslední dobou vyšlo najevo, že Bush junior už kdysi na počátku 90. let ostře nesouhlasil s rozhodnutím svého otce zastavit tažení na Bagdád, které by ukončilo vládu Saddáma Husajna. Také Dick Cheney už před tím, než se stal viceprezidentem, zastával řadu z jestřábích postojů, které se posléze staly hnací silou zahraniční politiky Bushovy administrativy.

Kdyby Američané měli už na podzim 2000 k dispozici tyto informace, volili by jinak?

Nemožné říct. Možné je pokusit se předejít tomu, aby se podobná překvapení opakovala i v případě nástupců Bushe a Cheneyho.

Je to důvod - vedle potřeby jeho autora se bavit - proč vznikl tento blog.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tupelo napsal(a):

Dobry den,
myslim ze zamer priblizit jak bude probihat volebni klani v USA je dobry napad, prestoze do USA voleb nebudeme moci zasahnout, budeme moci alespon srovnavat.

Hned se naskyta jedna pararela. Uvedl jste ze americti novinari si 'drbou hlavy' diky selhani, ktereho se dopustili pred volbami pred 7 lety a totiz, ze se blize nezajimali o stanoviska obou panu (Bush jr a Cheney), tykajici se bezpecnosti (resp. valecnych dobrodruzstvi, pro ty, kteri si stale mysli, ze bezpecnostni otazky nejsou predmetem voleb nikde na svete). U nas podobne novinari zklamali, kdyz se temer nezajimali o stanoviska stran k mozne stavbe americke radarove zakladny u nas - prestoze jiz bylo znamo, ze zmocnenci minule vlady tajne vyjednavali s americkou stranou. Muj nazor je, ze v obou pripadech by mozna volby dopadlo vice ci mene jinak.

V souvislosti s novinari me napada jeste jedna vec, totiz ze nejen ze zalezi jestli novinari strkaji nos do vseho (ve smyslu hlidacich psu demokracie), ale i jak vysledky prezentuji - neni tajemstvim, ze jeste donedavna si vetsina americanu myslela, ze Iraq mel jadernou bombu a stal za 11. zarim.

Tesim se na na zajimavosti z predvolebniho klani, ke kteremu by melo dojit na podzim 2008.
07. 08. 2007 | 19:17

car napsal(a):

Taky to byla největši chyba senyjora buše to se dalo čekat že to příjde znovu fanatyci kteři používají iperyt proti vjastnimu obyvatelstvu co asi by udělali jinde.
07. 08. 2007 | 20:51

West napsal(a):

Mno takhle dlouhá kampaň to asi pěkně volby znechutí! I když zase půlka američanů jsou totální ignoranti takže možná ani nezjistí, že nějaké volby vůbec budou! Stejně, jediné, co může kandidáta v USA v poslední době totálně znemožnit jsou nějaké sexuální skandály! Pokud by byl dobrý křesťan, dobrý otec a "dobrý američan" atd tak by mu prošlo i vraždění neviňátek a prodej Aljašky zpět Rusku za původní cenu, ale kdyby plácnul ženu která není jeho po zadku (a to i kdyby jí po něm lezl škorpion) deklasovalo by ho to mezi lumpy typu O.J.Simpson nebo Charles Manson! Taková falešná morálka je pro politika opravdu fajn věc - nemůžete sice mít milenku(ani stážistku! Paroubek s Topolem by v USA pohořeli!) ale můžete klidně posílat lidi do nesmyslné války, brát uplatky, provozovat klientelismus, odposlouchávat vlastní občany a mávat se světem jak se vám to hodí!
07. 08. 2007 | 21:08

alena-velika napsal(a):

Prezidentske tema v USA dokonale
tema ...
Take se moc tesim na dalsi zajimavosti
okolo kampane ...
Tak zas zitra s Vami snad neco rozeberu
Dnes mam casovou tisen
Zdravi Vas
Alena
07. 08. 2007 | 23:06

vanoce3000 napsal(a):

Pokud si většina Američanů ještě nedávno myslela, že za 11.zářím stojí Irák, tak se děsím toho, že takové nevzdělané stádo určuje politiku největší supervelmoci. Co když jim příště, pokud bude Rusko slabší než dnes, řeknou něco nehezkého třeba o Turkmenistánu? Je to slabý stát a je tam ropa.
08. 08. 2007 | 11:11

alena-velika napsal(a):

Vsak oni si to vyridi i jinak existuji
i jine typy a metody valek a odvet ...
napr. Rusko je v tomto hodne vzdelane
08. 08. 2007 | 11:16

Rytiř napsal(a):

Američané si mohou být jisti, že nepřátele mají i v Česku. Kromně komunistů, také Sociální Demokraty. Možná i tohoto redaktora blogu. Časem se vybarví.
08. 08. 2007 | 12:11

Špatný člověk napsal(a):

http://video.google.com/vid...

Toto je lepší!!!
09. 08. 2007 | 00:21

Jiří Bezák napsal(a):

Prezidentská kampaň v USA je opravdu velké a drahé divadlo!
Nebýt toho, že ho zaplatí nakonec řadoví daňoví poplatníci, asi bychom tleskali, ale problém je hlubší povahy. Za nitky loutek v tomto divadle tahají především lobbysté vojenskoprůmyslového zbrojního komplexu a nejbohatších občanů USA z řad židovsko-zednářské lóže, kteří předvolební kampaň dvou soků, rozuměj ze strany republikánů a demokratů, štědře financují, neboť vědí, že se jim peníze do předvolebního divadla vložené několikanásobně vrátí v podobě státních zakázek na další zbrojení, které jim zajistí jejich favorizovaný bojovně naladěný prezidentský kandidát, jenž díky štědré finanční podpoře těchto mocipánů zvítězí a usedne do křesla v Bílém domě. Bohužel s demokracií to má pramálo společného a obyčejní Američané stěží chápou, proč vlastně zvítězil zase nějaký ten"Bush"!
10. 08. 2007 | 08:23

Javít napsal(a):

Po přečtení knih "Historie první světové války" a "Historie druhé světové války" (autor B. H. Liddel Hart) se dozvíte, že ani první ani druhou světovou válku (ani žádnou jinou) lidé nechtěli, přesto byly. Rozhodl o tom vždy někdo jiný. Proto je nutné být vždy na takovou možnost připraven, to znamená, být vždy o krok před nepřítelem jak po technické stránce, tak po hospodářské.
Vždy platilo a platí pravidlo, že vojenská síla vychází ze síly ekonomické. A Bush to ví.
15. 09. 2007 | 22:24

omar7 napsal(a):

<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.sh8d.com/">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://vb.sh8d.com/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات" href="http://www.galiti.com/">شات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتديات" href="http://vb.galiti.com/">منتديات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات" href="http://www.bnatdll3.com/">شات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنات" href="http://vb.bnatdll3.com/">منتدى بنات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.alsh8d.com/">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="سيارات" href="http://sayaraat.blogspot.com/">سيارات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="التكنولوجيا" href="http://tqana.blogspot.com/">التكنولوجيا</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى شهد" href="http://vb.alsh8d.com/">منتدى شهد</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنات دلع" href="http://forum.bnatdll3.com/">منتدى بنات دلع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى الشهد" href="http://forum.alsh8d.com/">منتدى الشهد</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتتديات غاليتي" href="http://forum.galiti.com/">منتتديات غاليتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://dlil.galiti.com/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://dlil.bnatdll3.com/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://dlil.alsh8d.com/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات" href="http://chat.sh8d.com/">شات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="توبيكات" href="http://topics.galiti.com/">توبيكات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="العاب" href="http://games.galiti.com/">العاب</a></strong></H1>
21. 09. 2009 | 23:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy