Tak bloudí Obama. Od naděje k soucitu

03. 08. 2011 | 22:37
Přečteno 11126 krát
Není obvykle radno uchylovat se při politické analýze k psychologizování či dokonce existencialismu. V případě amerického prezidenta Baracka Obamy, který se právě dožívá 50 let, je však opodstatněné učinit výjimku.

Muž, jehož do nejmocnějšího politického úřadu světa vyneslo hnutí upomínající svou intenzitou na třicet let starou cestu Ronalda Reagana do Bílého domu, má jeden hlavní problém. Američané ani po dvou a půl letech Obamova prezidentského úřadování nevědí, kdo jim v jeho osobě vládne a o co mu ve funkci jde.

Obamova nepopsanost vedla před volbami v roce 2008 zcela přirozeně k tomu, že si velká část obyvatel Spojených států, především těch s ne zcela ukotveným politickým přesvědčením, promítla do tehdejšího demokratického senátora z Illinois své tužby a naděje. Velmi obecný a vznešenými slovy popsaný příslib změny nebyl neupřímnou vábničkou na voliče, byl věrným odrazem krátké a opatrně obhospodařované politické kariéry.

Co skvěle zafungovalo na předvolebním plakátu je za polovinou funkčního období zásadní problém, který spolu s nelepšící se hospodářskou situací v USA nejvážněji ohrožuje Obamovy šance na opětovné zvolení.

Ještě doutnající boj o zvýšení limitu pro zadlužení federální vlády budiž posledním příkladem.

Pouze několik dní před tím, než Obama přistoupil na dohodu s republikány, jež neobsahuje jediný dolar zvyšující vládní příjmy, zdůrazňoval, že kývne pouze na takový kompromis, který zkombinuje jak osekání výdajů, tak navýšení příjmů.

Problém není v tom, že prezident nakonec v zájmu vyhnutí se vládní insolventnosti překročil, co ještě krátce před tím označoval za nepřekročitelné, potíž spočívá v tom, že dopředu jasně neřekl, co je jeho konkrétní představa o dohodě. Když pak porušil o co obecnější, o to striktněji vymezené zásady, nevysvětlil Američanům, proč ustoupil a co za svůj ústupek v rámci své širší strategie získal.

Nestalo se to zdaleka poprvé.

Když se v dubnu republikáni přetahovali s demokraty o podobu rozpočtu a vládě hrozilo, že bude muset zavřít státní úřady, Obama si opět nechal pro sebe, jak by dle jeho názoru měl kompromis vedoucí k dohodě vypadat a pouze varoval před vážnými důsledky, pokud k němu nedojde.

Od Obamy nejenže ani v jednom případě neležela na stole konkrétní představa o řešení. Nikdo od něj veřejně neslyšel ani zásadní stanovisko, kam až by měla za současné fiskální situace ve Spojených státech sahat působnost federální vlády, jaké všechny pravomoci a odpovědnost by si dle jeho představy měla ponechat, a jakých se vzdát.

Prezident si v prvních dvou letech v úřadě počínal jako reformátor, jehož cílem bylo rozšířit působnost federální vlády (při záchraně ekonomiky, kontrole finančního systému, regulaci zdravotnictví). Ve všech třech jmenovaných případech to však nebyl on, kdo stanovoval podmínky. Naopak, podobu reforem nechal vyjednat demokratické zákonodárce v Kongresu.

Ani v případě nejtroufalejší z reforem, té zdravotnické, však neřekl jasně, proč by se Američané měli zaktivizovat a ve snaze o její prosazení ho podpořit (Kvůli dlouhodobě neudržitelnému financování zdravotní péče? Kvůli rozšíření počtu pojištěných? Kvůli omezení zisku farmaceutických firem či právníků parazitujících na pacientech a lékařich?).

Podobně v rámci skončeného boje o vládní dluh dokázal Obama občany zmobilizovat prostřednictvím sociálních sítí pouze výzvou, aby obměkčili republikány, nikoli ve snaze získat je pro svou věc.

Když po prohraných kongresových volbách loni na podzim Obama ostře zabočil a ze stoupence rozšiřování vládního pole působnosti, byť velmi vágního a svým způsobem chladného, se změnil ve spojence republikánů při omezování moci státu, opět chybělo vysvětlení.

Že šlo o taktický manévr s výhledem na blížící se prezidentské volby, bylo možné vytušit. Obama však neposkytl žádné zdůvodnění.

Jestliže dělal obdobnou otočku vprostřed prvního funkčního období v 90. letech Bill Clinton, šlo o věrohodný úkrok přesvědčeného politického „bezpáteřníka“. Dělal-li dalekosáhlé kompromisy o desetiletí dříve Ronald Reagan, bylo zřejmé, že tak činí proto, že jeho neoliberálně-konzervativní revoluce není bez hranic, o jeho politickém přesvědčení však nebylo pochyb.

Od Obamy víme, že o zdravotnickou reformu usiloval, protože se domníval, že ji Amerika potřebuje. Kompromis s republikány nad státním zadlužením hledal, jelikož bankrotu se bylo třeba vyhnout. Důkladnější ospravedlnění, pro něž by bylo možné se za Obamu postavit, nepadlo.

Obamovo bloudění se neomezuje pouze na domácí politiku. Ilustrovat se stejně spolehlivě dá na jeho přístupu k libyjskému konfliktu.

Dohnán světovým veřejným míněním i vnitropolitickým tlakem, rozhodl se podpořit vojenský zásah proti režimu Muammara Kaddáfího, aby zabránil masakru civilního obyvatelstva. Poté, co se podařilo tohoto cíle dosáhnout, nedokázal stanovit, čeho by pokračující operace měla dál docílit a americkou účastí / neúčastí v ní mate nejen domácí veřejnost, ale i spojence.

Barack Obama se na první pohled jeví jako dokonalé zosobnění postmoderního politika nezatíženého obstarožní ideologií a hledajícího ten nejlepší kompromis. Potíž s ním je však hlubší. Až příliš často není z jeho jednání a hovoru patrné, o jaký kompromis že to usiluje a co je jeho smyslem.

Z kandidáta, který sliboval změnit politiku ve Spojených státech k lepšímu, se stal prezident, který rok a kus před volbami zůstává jedinou šancí nekonzervativně smýšlejících Američanů na zastavení stoupající pravicové vlny. Pozitivní náboj s ním spojený vymizel bez náhrady.

Padesátku slavící Obama zůstává osobností vzbuzující sympatie. Jako bloudící politický lídr však vyvolává beznaděj a soucit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Běž Domů Tomášku napsal(a):

"Američané ani po dvou a půl letech Obamova prezidentského úřadování nevědí, kdo jim v jeho osobě vládne a o co mu ve funkci jde", to napsal Tomášek, to nevěřím očím a uším !!!
Na toto mohu jen zareagovat a napsat : Tomášek je zabedněnec, nebo manipulátor demagog, jako Klaus a jeho parta !!!
03. 08. 2011 | 23:26

Pro Tomáška napsal(a):

Barackovi Obamaovi přeji hodně zdraví a štěstí, to samé celé jeho rodině, a přeji mu úspěch ve volbách...,cílem je mír ve světě pro všechny !!!
Bushův Tomášek, jako bloudící politický pisálek však vyvolává beznaděj a soucit !!! Proto Tomáškovi přeji aspoň krásný šuk pro uzdravení mysli ... !!!
04. 08. 2011 | 00:02

Konrad napsal(a):

Prezident Obama si v napravovani katastrofalni situace, zpusobene osmiletym radenim Bushovych neokonzervativcu, pocina opravdu mistrovsky.To se ale z Tomaskovych clanku nedozvime, protoze je nepise nestranny novinar, ale republikansky fanatik, a cesky privrzenec ultrakonzervativniho populistickeho hnuti "Tea party movement".
04. 08. 2011 | 01:06

Martina K napsal(a):

Obama ma sanci na zvoleni pouze tehdy, kdyz se republikanum nepodari najit alespon prumernho kandidata. Zatim to pro Obamu vypada dobre. Ze by z toho moji americti kolegove a sousedi nejak extra jasali jako tady Konrad se mi nezda.
Jinak samozrejme hodne stesti, zdravi....
04. 08. 2011 | 02:00

Hejhula napsal(a):

Pan Tomášek (a stejně tak mnozí další čeští novináři) mi připadá jako rozmazlené dítě, které pod stromečkem nenašlo vytouženou hračku - raketovou základnu i s radarem, postavenou z Lega - a teď kolem sebe vztekle kope a prská...
04. 08. 2011 | 03:18

Konrad napsal(a):

Martina K- mate sousedy a sousedy, ti moji by zas navrat republikanskych pomeru nechteli ani za nic. Mimochodem, ja vubec nejasam, ale co ma Obama delat? Na jedne strane krizi znicena ekonomika, na strane druhe extremiste v kongresu, hazici prezidentovi klacky pod nohy. Take nechapu co se republikanskym priznivcum porad nelibi? Obama jim v pondeli skoro ve ve vsem ustoupil, aby zabranil nejhorsimu.
04. 08. 2011 | 05:33

Tofff topic napsal(a):

Neni lepsiho certa! Lzi se dávají zadarmo ovcím.
04. 08. 2011 | 06:23

abc napsal(a):

Obama ví hovno, vygumovaná figurka. Někdo potřeboval dosadit opičku na vysokou židli, aby USA vypadali demokraticky.
04. 08. 2011 | 07:04

SKUNK WORKS napsal(a):

Obama je vizionář a je jím přes všechny kecy pana Tomáška. Jsou to jenom kecy bez hlubšího pohledu a naprosto povrchní. Kéž by bylo víc takových politiků kteří mají vizi.Byl takový Masaryk,Churchil,Kenedy abych jmenoval jenom některé. Myslím,že mezi ně určitě patří i Havel. Ale rozhodně mezi ně nepatří nynější náš "prezident" a tunedědek Klaus-člověk přízemní a bez vize.
04. 08. 2011 | 07:12

Petr napsal(a):

Ať je pan presiden Obama jakýkoliv, pořád je tisíckrát lepší než jakýkoliv politik ČR a to už od dob presidenta Beneše. Nebo snad někdo zná v ČR nějakého dobrého, čestného, nezkorumpovaného, osvíceného a akceschopného politika, tedy mimo křišťálového Standy?
04. 08. 2011 | 07:18

Svoboda napsal(a):

abc, to bude Tomáškovo extrémistické vojsko proti Obamovi, slovník mu odpovídá...
04. 08. 2011 | 07:18

jarpor napsal(a):

V den voleb prezidenta Obamy jsem měl možnost v Chile hovořit s jednou Američankou... a přišla řeč na volbu..
Ta starší paní, již v důchodu, řekla něco, co lze ve zkratce vyjádřit takto :
Moc slibů... a málo peněz na ně... Nadšení z prvního afroameričana na prezidentské pozici vystřídá rozčarování, protože ty sliby nesplní...

Bez ohledu na to, co všechno autor uvádí, co mi trochu připadá že kuře píše o chybách slepice... jeho :
"Pozitivní náboj s ním spojený vymizel bez náhrady."
shledávám jako velmi blízké tehdejší "předpovědi" té Američanky.

Ovšem autorův závěr :
"Jako bloudící politický lídr však vyvolává beznaděj a soucit." neberu.

Soucit s politiky nelze mít. Dobrovolně slibují... a tedy nesplnění deklarovaného je podvod, zasluhující odsouzení... nikoliv socit.
A k té "beznaději" má americká společnost i Obama sám, ještě hodně daleko, myslím, pane Tomášku.

Hezký den
04. 08. 2011 | 07:27

šlapka napsal(a):

http://www.speaker.gov/News/DocumentSingle.aspx?DocumentID=254628

http://www.facebook.com/notes/congressman-tim-griffin/have-questions-about-speaker-john-boehners-budget-control-act-find-answers/223815514329346

http://www.scribd.com/doc/61022104/Boehner-s-House-Budget-Control-Act

http://www.nowpublic.com/world/budget-control-act-2011-american-dilemma

etc etc...(spousta informací o vládních programech v oblasti energetiky, infrastruktury....napsat, že Obama nemá žádné představy...to chce buď prázdnou hlavu nebo silný žaludek....)

Takhle pitomý článek jsem již dlouho neviděla. (naposledy v metru - nakoukla jsem jednomu pánovi přes rameno do "jeho" nedělního Blesku)

Hezky se tu pobavte - já si ale raděj zajdu pro serioznější informace do Halo novin.
:((((
04. 08. 2011 | 07:31

Marone napsal(a):

Žasnu kde se berou ale je jich spousty:všechny sdělovací prostředky mají nadbytek svých kamarádíčků, mladých zrovna (ne)dostudovaných lidí, kteří se nedokážou uživit něčím užitečným tak si začnou říkat, že jsou politologové, blogaři,zpravodajci a každý blb který několikrát pošpinil papír svými kecy už má na vizitce, že je novinář.
Jejich jedinou pracovní náplní je vykrádat a upravovat seriozní sdělovací prostředky a papouškovat názory uznávaných autorit nebo hůře psát to co mu kdo řekne, že psát má.
A pak tito „intelektuálové“ nám říkají, jak vlastně máme nahlížet na kdejaký prd, ať ho už udělá Klaus nebo Obama.
Je tragikomické když Vás z obrazovky dvacetiletý politolog, historik poučuje jak nahlížet např. na okupaci v roce 1968 nebo na události v roce 1989.
Poslední dobří novináři snad umřeli s panem Tigridem.
04. 08. 2011 | 07:32

jozka napsal(a):

No, ony se tezko delaji kompromisy, kdyz dostavate nezistne nabidky na projizdku kabrioletem po Dallasu :-)
04. 08. 2011 | 08:13

Mud.. napsal(a):

Souhlasím s vámi. Jen s výhradou, že Obama a jiný barevnými s odstíny, mají jeden handicap. Nedosahují stejných 100% civilizačních návyků jako je mají býlí občané. To není rasizmus. To je jako když Romské dítě hned po narození necháte vyrůstat v rodině s civilizačními návyky. Na věky si bude čistit zuby, dodržovat hygienu, nekráct, nelhat... Obama vyrůstal po narození v rodině s necivilizačními návyky. A nyní se tak i chová!
04. 08. 2011 | 08:24

yorick napsal(a):

...který si z americké politiky udělal hobby a z hobby, pro hobby a jako hobby si udělal tento blog.
Pane Tomášku,
už tento úvod a následně dnešní blog je markantním dokladem, že známé přísloví: kozel zahradníkem, zdaleka nevyčichlo. Takový nadržený fundamentalistický svazák. Podobný už se tu mihl, třeba budete znát. Klvaňa, pamatujete, hobbíku? :-)
04. 08. 2011 | 08:26

Anna napsal(a):

Nebudu diskutovat o prezidentu Obamovi,velice si ho vážím více než našeho prezidenta...chci jenom Mud.doporučit,aby se vrátil/a zpět do školy...kritika od něho/jí na prezidenta Obamu mi připadá velice směšná,naučte se psát bez hrubek,pak můžete někoho kritizovat...
04. 08. 2011 | 08:56

šlapka napsal(a):

Mud...
http://en.wikipedia.org/wiki/Ann_Dunham
http://en.wikipedia.org/wiki/Barrack_Obama

"...Obama vyrůstal po narození v rodině s necivilizačními návyky..."

Jemnostpane, nesmíte hned v každém občanovi či občance vidět svou matku a otce.
To není hezké...todlencto...takové jednobarevné vidění světa....

Ádie, jemnostpane.
04. 08. 2011 | 09:12

Eva napsal(a):

Nečetla jsem blog. Ani příspěvky zde. Ale přesto napíši svůj názor. Pan Tomášek Obamu nemusel už před jeho zvolením. Příliš to čišelo z jeho názorů. A nemusí ani teď. Já mám raději nepředpojaté komentáře a hodnocení. Protože čas to stejně nemilosrdně zhodnotí.
04. 08. 2011 | 09:13

Občan napsal(a):

Pane Tomášku, amíci moc dobře vědí, kdo jim SKUTEČNĚ vládne. A také moc dobře vědí, že Obama to NENÍ.
S těmi skutečnými vládci ale nemohou nic dělat, protože AIPAC. I Obama to už pochopil, ačkoli docela dlouho vydržel vzdorovat. Jako vzdělaný člověk však také ví, jak dopadl Kennedy.
Nejspíš se mu uleví, až se toho břímě zbaví a bude se moci věnovat advokacii a poslancování. Evidentně se totiž rozhodl dožít se konce svého mandátu; a to je za daných okolností velmi moudré rozhodnutí...
04. 08. 2011 | 09:15

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ó bama mia....
Jakýpak strachy, prezidenti maj skoro na všecko svý lidi přece...
Veselé krizování...
http://korzik.net/uploads/posts/2010-10/1286802516_podborka_13.jpg
04. 08. 2011 | 09:35

Občan007 napsal(a):

Už krátce po zvolení Obami jsem napsal, že to největší co mohl už dokázal, t.j zvolení černého muže do čela USA a to zřejmě proto, že to mocným (nemocným) vládcům USA vyhovovalo. V tom potápějícím se žalostném vraku už nic většího nedokáže. Už je to asi jasné i jemu. Brzy to pochopí i ostatní.
04. 08. 2011 | 09:43

Relaxace napsal(a):

Tomášek se prezentuje :
.... který si z americké politiky udělal hobby a z hobby, pro hobby a jako hobby si udělal tento blog.
...takový mladý člověk a neumí si udělat opravdové hobby k relaxaci, radosti...,
"Jaký pán,takový krám"
04. 08. 2011 | 10:05

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 08. 2011 | 10:48

pagmatik napsal(a):

Prezidentu Obamovi nejde o nic jineho, nez byt znovu zvolen. Tim se nelisi od ostatnich politiku.
04. 08. 2011 | 11:07

Dr. No napsal(a):

Naši politici nám neopomněli říkat, že chtějí bojovat proti korupci. A kdo nám vládne rok po volbách?
04. 08. 2011 | 11:28

Mard napsal(a):

Moc se komentářům k článku směji. Je zde vidět, jak mnozí češi vůbec nechápou realitu v USA a nedovedou plně pochopit pohled američana. Jak před revolucí češi nechápali že krásná reklama v televizi není nic obdivuhodného, tak stále přetrvává diametrálně odlišný pohled obou stran, který brání vzájemnému porozumění. Jsem přesvědčen že ani američan nebude plně rozumět čechům, jejich problémům a názorům.
Doufal jsem že se to změní, ale moc pozitiv nevidím. Díky tomu že jsem v NY mohl delší dobu pobývat, tak doufám že aspoň trochu chápu jejich pohnutky. V osobě Obamy viděli částečně Mesiáše, částečně "politika nového typu", který může "přinést změnu". Kdo by nechtěl změnu k lepšímu? Bohužel se ukázalo že své sliby nedokáže (nebo nechce) splnit. Guantanámo je klasický příklad. Nynější přelovírování k republikánům, mu odebere mnoho voličů. Současná popularita presidenta Obamy je 40%, což je tak špatné číslo, se kterým po 8-mi letech končil G.W.Bush. Obama to zvládl za necelé 3 roky. Rozčarování běžných voličů, patřících k jeho elektorátu, je nesmírné. Situace spěje k tomu že by mohl mít naději i nějaký kandidát Tea Party, což před rokem ještě vypadalo nemožné. Jsem zvědav na primárky a počátek příštího roku.
04. 08. 2011 | 11:32

Radek napsal(a):

Po katastrofální vládě Bushe, by to bez problémů nezvládl ani pánbůh. A v Americe, každý kdo chce spravedlivější a hlavně prokazatelnější rozdělování financí, vždycky tvrdě narazí. Na aroganci a mamon. Přesně to se děje u nás. V Americe jsou to republikáni u nás ODS a Top 09. Vše a ještě více na jednu hromadu....
A v tomto Obama musí nějak bruslit. Ne vždy se mu to daří. To je můj názor na toto téma.
04. 08. 2011 | 11:59

Konrad napsal(a):

Tomasek bude neustale plakat po republikanskem prezidentovi. A az se ho konecne docka, potom bude ve svych clancich donekonecna omlouvat svinstva, ktera se budou dit. Zrovna tak jak to delaji jeho kolegove v pripade nynejsi ceske vlady... Souhlasim s prispevkem pana Radka, takhle nejak to je.
04. 08. 2011 | 12:36

Martina K napsal(a):

Marde, nesmite vsemu verit, co se pise v novinach. Ten vyrok, ze Obama ma ted tolik podpory, co Bush pri svem odchodu neni proste pravda, i kdyz se posledni dobou hodne objevuje ve sdelovacich prostredcich (i v USA). Bush mel pri odchodu pod 30% podpory. Na Gallup.com si muzete porovnat vsechny americke presidenty.
04. 08. 2011 | 12:43

Lokutus napsal(a):

Obama postavil svůj volební boj na marketingu, nikoliv na nějaké vizi, anebo dokonce schopnostech. Není silnou osobností, je slaboch. Nemá vizi, jen populismus. Veze se jen na aktuálních tématech a protibushovské náladě. To umí každý, svého času to tady předvedl i Paroubek. Problém je v tom, že marketing a populismus nestačí. Takový člověk musí po zvolení prokázat schopnosti a tam, jak vidno, Obama tahá za kratší konec špagátu. Komu není shůry dáno...
04. 08. 2011 | 12:48

Martin Novák napsal(a):

Naši politici zato bloudí od naštvání k nepříčetnosti.
04. 08. 2011 | 12:55

Jaka napsal(a):

"Padesátku slavící Obama zůstává osobností vzbuzující sympatie. Jako bloudící politický lídr však vyvolává beznaděj a soucit." Tak mé sympatie neměl nikdy, je to jen populista a lhář. Někdo to nazývá - snílek. Možná. Ale v každém případě je neštěstím Ameriky. Přesně souhlasím s citátem Američanky v Chile v den Obamovy volby - "Moc slibů... a málo peněz na ně... Nadšení z prvního afroameričana na prezidentské pozici vystřídá rozčarování, protože ty sliby nesplní..."
Naprosto precizní odhad!

Populista, levičák, multikulti, něco jako Havel, který taky na Letné sliboval - "Sociální jistoty - by měly být daleko větší než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají kapitalismem:"....."Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány!"

Vizionáři, populisti, naprosto netušící, odkud na své sliby vezmou. Typická levice !
04. 08. 2011 | 14:13

Konrad napsal(a):

Jaka- Bush snizil dane ve prospech nejbohatsich, a pak rozpoutal valky na ktere nemel. Typicka pravice!
04. 08. 2011 | 14:26

Jaka napsal(a):

Aha, tak progrese je pro Konráda to nej, nej, nej... To, že při stejném procentu z daní zaplatíš ty z 10 tis. jen pár stovek a ten co má hodně zapatí hodněkrát víc, to nestací? Při STEJNÉM PROCENTU ! Při rovné dani. A v Americe nikdy rovná daň nebyla. tudíž ti "bohatci" platili násobně víc. Jsi typická levicová závistivá socka!
04. 08. 2011 | 14:52

Martina K napsal(a):

Kornade, vy jste asi v te dobe v USA dane neplatil, ale Bushovo snizeni dani "postihlo" vsechny bez rozdilu, jak chude tak bohate a navic zvysilo odpocty na deti a na vzdelani. Netvrdim, ze nakonec z toho nejvic dokazaly vytezit nejbohatsi vrstvy, statistiky ale neznam.
04. 08. 2011 | 15:03

Konrad napsal(a):

Ja nejsem zavistiva socka, arogantni pravicaku. Akorat je videt jak meris dvojim metrem. Obama dluhy nezavinil, a vinis ho z rozhazovacnosti. Bush pripravil kasu o prijmy, a utracel na dluh. Cely svet dodnes doplaci na jim zavinenou krizi.. O danich me nemusis poucovat, v USA ziji.
04. 08. 2011 | 15:05

Konrad napsal(a):

Prosim vas Martino, pro bezneho obcana cini snizeni dani par stovek $ za rok. Pokud zijete v USA, musite vedet jaka drahota prisla bezprostredne po snizeni dani v roce 2001, jelikoz jednotlivym statum chybely penize. Zvyseni neprimych dani,(sales tax) jakoz i dan z nemovitosti,takze bezny american prodelal..Snizeni dani je stary pravicovy trik, bohaty usetri, dusledky dopadnou na stredni a nizsi tridu.
04. 08. 2011 | 15:16

Vladimir napsal(a):

Tak nevím, jestli konstatování, že "Obama neví co vlastně chce" patří autorovi (Tomáškovi) nebo americkému lidu (americkým voličům).
Jestli si to myslí američané, tak bych mohl říct, že možná sami američané nevědí co chtějí (jestlipak Busch junior dal najevo, co chce a jestli toho dosáhl ...). Jestli to je konstatování autora, tak bych ho asi poslal do háje zeleného ať se tam přivazuje ke stromům nebo ať tam sbírá houby a neplete se do věcí, jimž moc nerozumí ...
04. 08. 2011 | 15:45

Martina K napsal(a):

Kornade, Bush snizil federalni dane. Statni dane, sale tax, stejne jako dane z nemovitosti jsou problemem jednotlivych statu nebo okresu a jsou tak rozdilne ve sve vysi a vyvoji za poslednich 20 let v jednotlivych statech, ze me udivuje, kde berete takovou jistotu generalizace. Kdyz vam jde o par stovek rocne staci si vybrat dum a par bloku dal, kde je uz jina county. Statni rozpocty jsou navic na federalnim nezavisle to musite vedet, kdyz zijete v USA. Netvrdim, jestli kraceni dani bylo dobre nebo spatne. Nejsem makroekonom ale nemohu se zbavit dojmu ze i ti makroekonomove tapaji ve tme. Verim, ze utracet na dluh se nema, s tim s Vama musim souhlasit, bohuze nevidim politickou reprezentaci, ktera se podle toho ridi. Smirte se take s tim, ze lide s vetsim ci mensim odporem k socialnimu konservatismu nutne nemusi obdivovat druhou stranu, tj. v soucasne dobe Obamu. Proc si myslite ze stale roste pocet Americanu, kteri se pokladaji za "independents"? Podle pozorovani sveho okoli(a podotykam, ze v nem neni zadny zarputily socialni konzervativec), Pan Tomasek vystihl mineni znacne casti tech independents. Takze, pokud chcete, aby Obama vyhral volby, modlete se za Saru Palin nebo tak neco...
04. 08. 2011 | 16:07

prak napsal(a):

Hloupější část lidstva, tzn. obecně voliči levice, neustále vyžaduje sliby, že bude lépe a pak čučí, že se to nedá splnit...prostě je vás moc a jste přemnoženi...
04. 08. 2011 | 18:55

af napsal(a):

Obama je lepší prezident než několik předchozích. Přestože není běloch.
Ale tsky sklízí neblahé důsledky toho, co způsobili mimo jiných lidí, předchozí prezidenti.
Ani Spojené státy nejsou ve světě jednoznačná jednička. Možná už dlouho nebyly, jen si to někdo pořád nepřipouštěl. V posledních dnech se to projevilo zřetelně, i když není nezbytné srovnávat to hned s Řeckem.
04. 08. 2011 | 20:07

piki napsal(a):

obama už zvolen nebude,není vůdce a nemá charisma
04. 08. 2011 | 21:23

Colt napsal(a):

pane Tomášku
dneska je Amerika v takovém stavu, že je a bude jedno jestli v čele bude Karel nebo Franta. Jedinec s tím nic nenadělá - tam by měl starost i Pánbůh. Jsou hrozně rozhádaní, bílí jsou ve své většině sobečtí, množící se snědá část obyvatelstva nevzdělaná a líná.
Sebevědomá a rostoucí Říše Středu za dveřmi - jako exekutor.
Takže Američany čeká dříve nebo později pořádný průvan. A nás s nimi.
04. 08. 2011 | 21:24

KAREL napsal(a):

Vazeni!Demograticka strana USA v poslednich 20-ti letech,jestli ne dele,je pod kontrolou komunistu,nacistu a socialistu,kteri se vloudili do demograticke strany.OBAMA je jeden z takovych . Komunista s pristrikem nacisty . Obama je nejvetsi podvodnik v dejinach USA . Nikdo nevi kde se ve skutecnosti narodil , jak studoval , jak se vubec na tyto skoly dostal co by podprumerny zak v mladsim veku . Dokonce neni zadny dukaz zda tento povodnik je vubec obcanem USA . Dluh jaky dokazal udelat za tu kratkou dobu co je presidentem , je pro normalniho smrtelnika nepredstavitelny . Kdyz GEORGE W. BUSH byl v Bilem Dome a pravice mela pod kontrolou senat a dum represntantu nezamestnanost v USA byla 4-5% .Jakmile se v kongresu dostali k moci tak zvani demograte nezamestnanost vzrosta na 6-7%(rok 2006) . Po zvoleni Obamy nezamestnanost v USA 8-9% . V soucasne dobe oficielne 9-10% . Ve skutecnosti 18%!!! Kazdy soudny clovek si muze udelat obrazek sam . Amerika trpi za svoji najivnost a nejvice ti co pro neho hlasovali . U mladych cernochu je nezamestnanost 40% . Po nas chce utahovat si opasky a platit vice ve federalni dani. On na druhe strane dokaze utratit 200 MILIONU DOLARU za 1 den 10-ti denni navstevy v INDII (40 letadel a 35 valecnych lodi muselo s nim) . Kolik jeho zena utratila 14 dnu pred tim ve Spanelsku na dovolene s dcerou, neni znamo . 14 dnu po Indii s celou rodinou na Karabskych ostrovech . Kdyz G.W.BUSH si vzal dovolenou tak to bylo v TEXASU na sve farme , a to ne vice nez jednou nebo dvakrat do roku . " Tea party movement " je hnuti USA vlastencu , ne centrane organizovane ;vlastencu kteri se obavaji toho , co nas ocekava v kratke budoucnosti pri tom nekontrolovatelnem zadluzovani a neustalem zvedani dani. Dovedete si ,vazeni, predstavit po zaplaceni mistni ,statni a federalni dane z prijmu dalsi dan z nakupu ,ukryte dane v cenach zbozi a pak dan z pozemku ci domu .U prumerneho spise mensiho domu , rocni dan 2000 dolaru a k tomu SKOLNI dan 6000 dolaru =dohromady 8000 . Jo v Cesku nevite co to je SKOLNI DANE !!!Budte radi . Nic prijemneho . Ovsem Obama chce vice , pro sebe a pro sve pratele komunisty , nacisty a socialisty kteri v techto dobach kontroluji tak zvanou demogratickou stranu USA . Budoucnost ukaze ze Obama byl nejhorsi president USA a navic gauner a podvodnik prvni tridy .VERTE MI !!!!
05. 08. 2011 | 04:55

Hlava napsal(a):

Karel, patříš do psychiatrického ústavu za neschopnost myslet a pomatenost...
05. 08. 2011 | 07:26

Mirka napsal(a):

Obama je dobrý prezident
snaží se a v mezích možností se mu to daří. Přeji mu, aby v následujícím volebním období zase vyhrál.
05. 08. 2011 | 13:35

Kalifornan napsal(a):

Tak konecne na konci debaty jsem se dockal rozumneho a hlavne pravdiveho ohodnoceni Obami.Karle je videt,ze jses v realite.Obama je ne jen gauner,lhar stoleti,nejhorsi president v historii,ale arogantni budiznicema.Ja z mou rodinou a mymi zdrave uvazejicimi kamarady,jsme tohoto pacholka odhadli uz v primarkach 2008.Politikum to trvalo 2 1/2 roku,dnes o nem mluvi to same.Verim, dali mu sanci,ale zbytecne jsme ztratili 2 1/2 roku.Uz i demokrate a lide co ho volili ustupuji.Ti kteri mu zustali verni,nemaji ani paru co nas ceka a kde nas vede.Mnoha Americanum jsem musel polopaticky vysvetlit jaka je situace.Pisi to hlavne Ceskym zastancum Obami.Kdyz mam 2 kredit karty a jsou kompletne vybrany.Pozadam o treti????Jen hlupak to udela a v takove situaci jsme nyni my.Az potom mi odpovedeli vsichni tazani zaporne.Dnes ziji ve "Vysnene Americce" a je mi uzko.Slapl jsem z blata do louze.Nemit tady rodinu a vnuka,tak se vratim zpet do Ceska.Do bordelu,ale byl bych mezi svymi.Obama uz prodava i sve vyrvavane "I hope".
Snad ho pristi rok nekdo srazi na kolena!Je mi to jedno kdo to bude, demokrat ci republikan.Hlavne at je to clovek,ktery miluje svou vlast a zalezi mu na svych lidech.Jeste vzkaz pro Obamove zastance.Prosim vas otevrete oci,napnite usi a prestante verit CNN (Comunist New Network),presvecte se kdo vam podava overene zpravy.A hlavne pravdive!!My tady zijeme a ne vy.
05. 08. 2011 | 17:14

Cestovatel napsal(a):

Pisálkové kteří tady urážejí autora a hájí Obamu ani nedokážou říc co udělal Obama pro Američany dobrého.
Obama úplně zlikvidoval vesmírný program USA tím že ho dal do rukou Rusáků. Dále se výrazně podílel na zvýšení dluhu USA zdravotní reformou a jinými socialistickými blbostmi
05. 08. 2011 | 20:24

HLEDÁ SE KVALITNÍ NOVINÁŘ napsal(a):

Obama má nejen falešný rodný list, ale patrně i vysvědčení. Jinak by býval prokoukl, že TARP byl proti zákonům veškeré logiky.

Jedná se o nastrčeného hrobaře americké ekonomiky. To. že je afroameričan, ještě více posílí Američany v názoru, že experimentů už bylo dost, a že teď je třeba pracovat.

Navíc Obama má i trošku arabské obličejové rysy. Evidentně.
05. 08. 2011 | 21:22

klukrekvlk napsal(a):

ZAPIŠTE SI DOBŘE ZA UŠI, pane Tomášku, amíci moc dobře vědí, kdo jim SKUTEČNĚ vládne. A také moc dobře vědí, že Obama to NENÍ. A neříkejte, že vy sám to nevíte,
za to bych vás jako zaměstnavatel učinil nezaměstnaným.
S těmi skutečnými vládci ale nemohou nic dělat. I Obama to už pochopil, ačkoli docela dlouho vydržel vzdorovat. Jako vzdělaný a chytrý člověk však také ví, jak dopadl J.F. Kennedy.
Nejspíš se mu uleví, až se toho břímě zbaví a bude se moci věnovat advokacii a poslancování. Evidentně se totiž rozhodl dožít se konce svého mandátu; a to je za daných okolností velmi moudré rozhodnutí...
(s použitím výše uvedeného článku PANA Občana, kterému tímto nevýslovně děkuji
za skvělou dedukci)
06. 08. 2011 | 01:16

Tomášek Nestojí napsal(a):

Tomášek, obdivovatel Bushe-výrobce teroristů, oba nestojí ani za soucit ...
06. 08. 2011 | 20:50

podstata napsal(a):

"obama neobama"
je to absulutně jedno je to irelevatní

1. příčina následek
2. akce reakce
shrnuto potrženo

přelom mezi roky 1971 až 1973 - Smithsoniánská dohoda za Nixona
odstartovala úplné odstranění zlatého krytí nejen v usa
Clintonova vláda vytvářela velký tlak na banky a hypoteční agentury, aby poskytovaly rizikové půjčky domácnostem s nízkým příjmem nebo nepříznivou úvěrovou historií Vláda také doporučovala věřitelům, aby využívali
variabilní hypoteční úrokové sazby (které neměly zajištěn stabilní úrok po celou dobu splácení - podhoubí krize hypoték

Bush snížení daní - Expanzivní fiskální politika = Veřejné výdaje jsou větší než vybrané daně , rekordní deficity mnoho válek

dále politika Fed a dílo jest dokonáno

můžete se hádat dál zda je dobrý či ne příčina je jinde
i kdyby jste byli slepí
07. 08. 2011 | 01:10

podstata napsal(a):

Pane autore , nejsem novinář v usa nežiji , ale tohle je odfláknutý článek .
Z hlediska informací že by odměna měla činit 1 czk před zdaněním :-)
Obama nemůže vědět co chce situaci kterou musí řešit nikdo v historii nepoznal USA stojí před propastí kdokoliv by ve volbách vyhrál navzdory politickému přesvědčení čelil by stejnému problému (zda to eskaloval či ne o tom můžem jen spekulovat - je příliž brzy)
to je asi to samé jako když se u nás hádají lidé zda deficity vytvořené vládou čssd v po tunelprivitazaci bylo rozhazování peněz v kontextu není jednoho viníka

příčina následek
07. 08. 2011 | 01:37

wiki napsal(a):

p.Tomášku nejraději mám takové pamětníky co jim ještě teče mlíko po bradě co všechno ví,vešechno viděli všude byli nejmíň 5x a ti co pamatujou druhou světovou a ví jaká byla 50.léta a přitom je jim 60let tak ti jsou zrovna takoví.Obama je slušňák kterej musí poslouchat ty co co tahaj za nitky v politice a kteří by raději nechali Ameriku padnout než aby udělali dobrý skutek bez nároku na ústupky.Obama chtěl lepší Ameriku i svět ale bohužel přes šmejdy a grázly to nejde tak jako u nás....
07. 08. 2011 | 10:55

Drak napsal(a):

Bloudí a hledá... snad to nebude další cíl bombardování nějaké země, která se chce postavit na vlastní nohy a být nezávislá, he?
07. 08. 2011 | 11:24

Xerxes a Leonidas napsal(a):

Drahý presidente Obavo.
Drahý soudruhu ,muslime a USÁku!
Všechno nejlepří k 50.tým narozeninám.Zatím jde vo hov-lejno ,ale každý den se počítá.Ity počítej stím že si nezašukáš a vezme tě mozková mrtvice.imfarkt hovno ti bude platná prevence-.Nežraní masa a nechlastání tak si zahul,dej si flašku kus masa ,počítej stím že je to naposledy.
07. 08. 2011 | 18:49

Jan napsal(a):

Tomasku vemte si lopatu a delejte neco na co stacite !
Ty vase uvahy jsou ubohe !
09. 08. 2011 | 21:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy