Rudy. Ten, který měl již dávno zemřít

24. 09. 2007 | 20:05
Přečteno 17400 krát
Je to zatím jedno z největších překvapení dosavadního průběhu předvolební kampaně ve Spojených státech. Rudyho Giulianiho měla jako prezidentského pretendenta velmi rychle semlít mašinérie tvrdého konzervativního jádra Republikánské strany.

Místo toho se bývalý newyorský starosta dál těší největší přízni mezi republikánskými kandidáty (navzdory tomu, že jeho podpora v poslední době, především po nedávném oznámení kandidatury Freda Thompsona, klesá).

Giuliani se od ortodoxie sociálních konzervativců, kteří v poslední dekádě nejvíc definovali profil republikánů, odchyluje hned ve třech klíčových přikázáních: Je stoupencem práv žen na potrat, sympatizuje s právy homosexuálů a je pro větší kontrolu prodeje zbraní. Představa, že by někdo s touto triádou mohl získat prezidentskou nominaci Republikánské strany, hraničila s fantasmagorií.

Giulianimu se přesto zatím vede nad očekávání dobře.

Jedním z důvodů může určitě být aura celebrity, již mu vyneslo krizové řízení New Yorku ve dnech bezprostředně po 11. září 2001. Většina Američanů se v této fázi kampaně o názory prezidentských kandidátů detailně nezajímá a důvěrně známé jméno může být tím, po čem při dotazníkovém šetření veřejného mínění intuitivně sáhne.

Giuliani navíc své zásluhy „starosty Ameriky“ v kampani neúnavně připomíná.

Pravda o trvajícím úspěchu jeho předvolební kampaně se však může opírat i o zcela jiné sloupoví. Totiž že za jeho prvenstvím v průzkumech veřejného mínění nejsou obrázky Giulianiho stojícího s rouškou před ústy na rumišti Světového obchodního centra v paměti průměrných Američanů, ale vzpomínky pravověrných konzervativců na to, čeho Giuliani v New Yorku dosáhl před 11. zářím 2001.

Jak v rozsáhlém profilu v časopisu New Yorker napsal Peter J. Boyer, Giuliani se pro konzervativní „venkovskou“ Ameriku stal hrdinou díky tomu, jak neohroženě se pustil do boje se "zkaženou liberální kulturou" New Yorku. A jak město, které bylo pro republikána přirozeně nepřátelským územím, vyčistil od zločinu (Giulianimu se podařilo snížit počet vražd ve městě o dvě třetiny).

Boyer v článku připomíná, jak se jednou Giulianimu dovolala do rozhlasového diskusního pořadu rozčílená matka mladíka podezřelého z krádeže, který byl zastřelen newyorskou policií. Na její stížnosti měl Giuliani chladnou odpověď: „Možná byste se spíš měla zamyslet nad tím, jak jste svého syna vychovala.“

Taková odpověď zní konzervativně smýšlejícím Američanům stavícím na ochraně rodinných hodnot jako rajská hudba a má možná v jejich očích moc Giulianiho vykoupit z hříchů v podobě jeho postoje k interrupcím či právům homosexuálů.

Dáno stranou vše výše zmíněné, Giulianiho potenciálně nejspolehlivější devizou může být přesvědčení, že on je tím z republikánských uchazečů, který má největší šanci porazit ve volbách příští rok na podzim čím dál tím pravděpodobnější demokratickou soupeřku – newyorskou senátorku Hillary Clintonovou.

Giuliani se také poslední dobou velmi umně věnuje v rámci kampaně jí: Jeho útoky nemíří na republikánské soupeře, ale právě skoro neomylně na bývalou první dámu.

Republikáni si jsou vědomi, že půjdou do voleb ve velmi nepříznivé situaci, s takřka všemi faktory hovořícími výlučně v jejich neprospěch. Sociálně konzervativní základna strany tak může být náchylná k tomu zacpat si nos a - pokud dojde k přesvědčení, že on je tím nejnadějnějším protivníkem demokratům - Giulianiho podpořit.

Jestli si o tom uchová pochybnosti, velmi pravděpodobně ho v čase zbývajícím do rozhodnutí o stranické nominaci s pomocí jeho dřívějších postojů volebně znemožní.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Virus napsal(a):

Ono se na to "vyčištění" NY od zločinu lze dívat i jinak. Jaká byla cena? Myslím tím zcela nevinní mrtví. Například mladík, kterého poliši odbouchli, protože nereagoval na jejich výzvu k zastavení. Těžko mohl reagovat- nerozuměl anglicky.
Navíc v té době poklesla kriminalita i v jiných amerických městech. Odborníci to vysvětlovali tím, že početně silná generace mladíků ze 70. let se dostala do věku, kdy se začali usazovat a zakládat rodiny.
24. 09. 2007 | 23:34

J.R. napsal(a):

Rudi Guliany je mozna pritazlivy pro ceske novinare ale to je asi tak vsechno. Ty prave predvolebni bitvy teprve prijdou. Guliani hraje karty ktere uz jsou uz znacne vycpele zvlaste pak pri stagnaci ekonomiky, zvysujicich se cen a klesajicich pracovnich prilezitosti. Nedavno vysla kniha o tom jakym zpusobem se dostal do pozice tzv. "starosty ameriky" Da se rict ze to jsou vylhane pribehy muze ktery pokud se stane prezidentem pujde ve stopach toho nynejsiho a o to uz nikdo nestoji.
25. 09. 2007 | 00:13

Čochtan napsal(a):

Krásná a moudrá věta: "„Možná byste se spíš měla zamyslet nad tím, jak jste svého syna vychovala"
25. 09. 2007 | 07:16

Čochtan napsal(a):

Virusi: ten co nereagoval na výzvu policie, to byl turista ?
Co to bylo za blbce, který jede na výlet do USA a neumí ani pár základních slov z angličtiny ?
25. 09. 2007 | 07:18

Čochtan napsal(a):

Pane Tomášku: "..sympatizuje s právy homosexuálů "
Tomu nerozumím, s jakými právy ? Oni mají homosexuálové jiná práva než heterosexuálové ?
25. 09. 2007 | 07:22

Al Jouda napsal(a):

Když mi policista dává znamení, abych zastavil, tak k splnění jeho požadavku nemusím umět anglicky.
25. 09. 2007 | 07:44

Virus napsal(a):

Čochtane, pokud si pamatuji tak ten mladík mluvil jen španělsky. Turista to nebyl, to by byl jiný řev. I když media i toto rozmázla silně a právem. Byl to občan Spojených států, takže zřejmě hispánský přistěhovalec.
Al Joudo, pokud si tu historii pamatuji, tak ho zastřelili zezadu, šel po ulici, nelíbil se policajtům, vyzývali ho aby zastavil. Nezastavil, nerozuměl. Nebyla to dopravní kontrola, kdy před sebou vidí plácačku
25. 09. 2007 | 08:42

Čochtan napsal(a):

Občan USA a neuměl slovo anglicky ? Co je to za zhovadilost ?
25. 09. 2007 | 10:03

Virus napsal(a):

Proč zhovadilost? Já v USA nebyl, ale podle vyprávění známých, kteří tam byli pracovně delší dobu (a neuklízeli tam zrovna v hypermarketu), tak není vzácností, že někteří např. čerstvě přistěhovalí Mexičani vůbec anglicky nemluví. Ono je taky něco jiného, když se člověk nepříliš znalý angličtiny snaží s někým, třeba i s těmi policajty domluvit, než když jde po ulici a 20m za ním někdo řve :Zastááv. Půjdu-li v Amsterodamu po ulici a někdo na mne zezadu bude něco volat holandsky taky nebudu tušit, že se to týká mne.
25. 09. 2007 | 10:42

Jelínek napsal(a):

Proboha,proč komentujete něco,o čem nic nevíte?Nechte si to na věci týkající se domácích záležitostí,o těch sice také víte jen to,co Vám novináři předhodí,ale pořád je to víc,než zastřelení někoho v NY.
25. 09. 2007 | 16:58

kozotvor napsal(a):

Nemyslím si, že by občané např. Severní Dakoty (a hafo ostatních států USA) měli nějaké "obligace" vůči Giulianimu. Dle mě, ať dělá co dělá, tak bude mít vždy "lokální" sféru vlivu, s kterou to dotáhne maximálně tak na senátora za stát New York ale nic víc. Jako republikán bude mít i o trochu větší vliv v médiích, ale ani to mu nepomůže.

Podle mě běžnému (alespoň trochu uvědomělému) Američanovi vadí těch 14 miliard dolarů, které jeho vláda každý den vynakládá na válku v Iráku a Afghánistánu, takže pokud se "jakoby náhodou" něco nestane (uplatnění exekutivního výnosu, že GWB zůstává prezidentem, protože je čas pohotovosti nebo softwarově zmanipulované volební výsledky), tak podle mě i ten nejzabedněnější Amík (krom skalních příznivců) už republikány volit nebude.

Btw. Před pár týdny jsem viděl videoanketu obyvatel New Yorku o základních faktech z 9/11. Děs a hrůza! Už si skoro nikdo nic nepamatuje! Ty lidi o tom nevěděli nic a někteří si sotva mlhavě vzpomínali na nějaký útoky. Jak je to možný?
28. 09. 2007 | 06:55

František napsal(a):

Áno pane Tomášku plně s Vámi souhlasím, také nemám rád monotematické lidi . . . .
28. 09. 2007 | 16:23

ne zcela vkusne napsal(a):

Receny Rudy prodelal rakovinu, a momentalne je fit. OK. Od cloveka, ktery se tvari jako znalec US pomeru, ocekavam, ze to bude vedet, a neslehne takovy ponekud nevkusny titulek.
01. 10. 2007 | 09:41

pouva napsal(a):

Titulek článku je zcela v kontextu Aktuálně - hlásné to trouby ČSSD.
01. 10. 2007 | 15:41

pajjA napsal(a):

To Pouva
Teda...vždycky jsem si myslel, že redaktoři Aktuálně jsou spíš pravicoví...
Jinak - tohle je blog, ne zpráva, takže klidně může být emotivně zabarvená.

Ale máš pravdu v tom, že titulky zpráv na Aktuálně jsou příšerně bulvární, Pokud titulek neobsahuje holou větu, vykřičník, otazník nebo aspoň dvojtečku, tak se tu nechytí...
03. 10. 2007 | 09:33

Dave napsal(a):

Rudy byl uz drive muj favorit i kdyz sam take neverim, ze by uspel, ale ja byt American bych ho volil...libi se mi, to, ze nepatri mezi ,,Demokraty,, (banda populistickych demagogu) ani mezi to tvrde jadro Republikanu, kteri do politiky michaji veci, ktere tam podle me nepatri a delaji si na tom svoji kampan.
04. 10. 2007 | 15:05

kozotvor napsal(a):

Pane Tomášku, prosím, napište někdy v budoucnu o Ronu Paulovi; je to docela zajímavý kandidát a má velkou "podporu napříč internetem".
06. 10. 2007 | 05:49

luis vuitton napsal(a):

stavícím na ochraně rodinných hodnot jako rajská hudba a má možná v jejich očích moc Giulianiho vykoupit z hříchů v podobě jeho postoje k interrupcím či právům homosexuálů.

Dáno stranou vše výše zmíněné, Giulianiho potenciálně nejspolehlivější devizou může být přesvědčení, že on je tím z republikánských uchazečů, který má největší šanci porazit ve volbách příští rok na podzim čím dál tím pravděpodobnější
04. 07. 2009 | 05:03

vuitton napsal(a):

Špičkové chilské vinařství Errazuriz konečně v ČR! Nadstandardní kvalita vín. Vlastní e-shop
16. 09. 2009 | 19:50

omar7 napsal(a):

<H1><strong><a title="شات سعودي" href="http://chatsaudi.sh8d.com">شات سعودي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات خليجي" href="http://chatkhleg.sh8d.com">شات خليجي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة سعودية" href="http://saudi.sh8d.com">دردشة سعودية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة مصرية" href="http://egy.sh8d.com">دردشة مصرية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة خليجية" href="http://khleg.sh8d.com">دردشة خليجية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة سورية" href="http://syrria.sh8d.com">دردشة سورية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة عراقية" href="http://iraq.sh8d.com">دردشة عراقية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة لبنانية" href="http://lebanon.sh8d.com">دردشة لبنانية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة كويتية" href="http://kuwait.sh8d.com">دردشة كويتية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة صوتية" href="http://voice.sh8d.com">دردشة صوتية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات كتابي" href="http://chatK.sh8d.com">شات كتابي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات قطر" href="http://chatqatr.sh8d.com">شات قطر</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات الكويت" href="http://chatkuwait.sh8d.com">شات الكويت</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات مصري" href="http://chategy.sh8d.com">شات مصري</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات عربي" href="http://chatarab.sh8d.com">شات عربي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="الشات" href="http://chat1.sh8d.com">الشات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="رجيم" href="http://rshaqa.blogspot.com/">رجيم</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="يوتيوب" href="http://youtube.galiti.com/">يوتيوب</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="صور" href="http://images.galiti.com/">صور</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="اسلاميات" href="http://islam.galiti.com/">اسلاميات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="طريق الايمان" href="http://eman-way.net/">طريق الايمان</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="الشله" href="http://www.elshellah.com/">الشله</a></strong></H1>
18. 09. 2009 | 16:04

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 09:41

Poptropica napsal(a):

thanks you very much
14. 02. 2010 | 23:25

raudensah napsal(a):

i like it,,, thanks you very much
25. 02. 2010 | 23:35

Free Ringback Tones napsal(a):

good article , thanks
04. 03. 2010 | 15:55

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 06:04

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 05:42

breitling colt quartz napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 14:36

breitling colt watches napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 14:39

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:38

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 04:29

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:22

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER SQU-410 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER LC.BTP03.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP73E1 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.46W28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916C4310F Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.41H15.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
IBM 02K6580 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6601 battery http://www.ukbatterystore.c...
03. 04. 2010 | 10:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy