Řekni, s kým chceš jít, a já ti řeknu, jak se bojíš

09. 08. 2012 | 11:54
Přečteno 6225 krát
Řekni mi, jakého si vybereš kandidáta na viceprezidenta a já ti řeknu, v jak těžké situaci se před volbami cítíš být. Přesně podle tohoto pravidla se vyplatí dívat na výběr a jeho oznámení, které republikánský soupeř amerického prezidenta Baracka Obamy učiní nejpozději příští týden.

Zvolí Mitt Romney bezpečnou, neprovokativní variantu? Můžete si to přeložit tak, že on sám a jeho tým v takovém případě nepropadají nervozitě z posledních průzkumů veřejného mínění, které stabilně ukazují těsné, ale přece jen vedení Obamy.

Vybere si riskantně a ukáže na politika se sklony k odvážným rozhodnutím i výrokům? Pak si můžeme být jisti, že Romney zdaleka není přesvědčen o tom, že kráčí po cestě, která má na konci adresu Pennsylvania Avenue 1600.

Která jména zapadají do první a která do druhé skupiny?

Pokud speciální androidí aplikace, jejímž prostřednictvím se Romney rozhodl verdikt oznámit („poslouchej, Obamo, taky víme, co jsou moderní technologie“), vykřičí do světa jméno Rob Portman či Tim Pawlenty, platí varianta, že Romney si je jistý v kramflecích.

Oba zmínění politici přináší republikánské kandidátce důležité výhody. Nad nimi ale ční to, že jsou nekontroverzními, prověřenými politiky, kteří ani náhodou nezpůsobí rozruch, o jaký se před čtyřmi lety postarala Sarah Palinová.

Portman, kongresman z Ohia, platí za uznávaného experta na ekonomiku a především pak rozpočet (za vlády George Bushe mladšího byl šéfem rozpočtové kanceláře Bílého domu). Hovoří plynule španělsky a může Romneymu pomoct v klíčovém státě Ohiu, který potřebuje nutně vyhrát.

Jeho volba málokoho urazí (dá se předpokládat, že demokraté proti němu vytáhnou jeho působení ve službách Bushe a budou opakovat tvrzení, že zvolení Romneyho by znamenalo návrat do Bushových časů). Zhruba stejný počet jí ale bude nadšen.

Tim Pawlenty odsloužil dvě volební období jako úspěšný guvernér Minnesoty, státu, který je jinak nakloněn spíše demokratům. Je dobře zapsán u konzervativně smýšlejících republikánů (skupina voličů, kterou Romney nikterak nenadchává), a má původ v chudé, manuálně si vydělávající rodině (opět pěkný kontrapunkt k Romneyho pověsti synáčka zazobanců).

Ani on však není politikem, který by zvedl davy ze sedadel či rozkmital tepovou frekvenci důležitých a vlivných lidí tahajících za nitky v americké politice.

O to se mohou postarat další tři jména, která podle všeho patří mezi finální sestavu, již Romney intenzívně zvažuje.

Guvernér New Jersey Chris Christie je zřejmě aktivním politikem s nejprořízlejšími ústy. Tři roky už vládne státu, který je považován za nezvládnutelný a navíc silně preferuje Obamovy demokraty. Do vládnutí se tam navíc pustil bez bázně a hany a neváhal osekávat rozpočet vlády i práva odborů. Díky prvnímu i druhému se stal miláčkem republikánské pravice, nikoli však za cenu toho, aby odradil většinu voličů v New Jersey.

Pro Romneyho ideální kandidát, pokud by chtěl vlít trochu prudší krve do své kampaně, která v tomto ohledu zatím spíše zavání rybinou.

Floridský senátor Marco Rubio je už přes dva roky miláčkem Tea Party, silně pravicového hnutí, které ho podpořilo v roce 2010 v senátorských volbách. Pochází z rodiny kubánských imigrantů a za dva roky v Senátu se dokázal vyprofilovat jako seriózní a umírněně uvažující politik angažující se jak v klíčových otázkách domácí, tak zahraniční politiky.

Pokud Romney dojde k názoru, že pro zvolení nutně potřebuje získat větší podíl hispánských voličů, je Rubio nejlepší možnou volbou.

A konečně wisconsinský kongresman Paul Ryan. Republikánský šéf rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů, který si udělal jméno jako hlavní stranický expert na rozpočtovou a sociální reformu. Ryan představil radikální plán úspor a škrtů, který vystrašil i většinu republikánů natolik, že se zdráhali ho podpořit. Ne tak Romney, jenž se k němu sice nijak hlasitě, ale přece jen přihlásil.

Pokud chce Romney podtrhnout rozdíl mezi svou a Obamovou hospodářskou politikou, rozhodne se pro Ryana, hrdinu všech pravicově smýšlejících republikánů, kteří si myslí, že federální vláda se za Obamova prezidentství rozmáchla nepřijatelným způsobem.

Portman či Pawlenty jako bezpečné volby, nebo naopak odvážný krok s Christiem, Rubiem či Ryanem? (Pomiňme pro tuto chvíli možné kandidáty, kteří spadají kamsi doprostřed, jako například guvernér Louisiany Bobby Jindal.)

Romneyho viceprezidentské rozhodnutí dá odpověď na otázku, zda klid, který se jeho stratégové snaží šířit („s několikaprocentním odstupem od Obamy jsme spokojeni, do vedení chceme jít až v září po republikánském nominačním sjezdu“), je skutečný, či pouze předstíraný.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

nestranný napsal(a):

Nechápu,proč se autor zabývá problemy v Americe.Jestliže tam nějaké mají,tak ať
si je vyřeší.Naše problemy je také nezajímají.Je naprosto jasně vidět,že autor
nemá očividně nic na práci a tak se zabývá zbytečnostmi.Za co je placen?
09. 08. 2012 | 12:04

Ferda napsal(a):

Milý nestranný, víte, že svět nekončí za hranicemi České republiky? A že dění v USA může mít na dění v ČR daleko větší vliv než naopak, a proto není od věci se o dění v USA zajímat?
09. 08. 2012 | 12:23

stranný napsal(a):

nestranný

Z vizitky pana Tomáška: "Novinář, který si z americké politiky udělal hobby a z hobby, pro hobby a jako hobby si udělal tento blog"

Neumíš číst a navíc píšeš jak bolševik. Copak ty nemáš nic jiného na práci než plkat pod blogy? A kdo tě za to platí? :D
09. 08. 2012 | 12:28

otaznik napsal(a):

Pavel Tomášek,

který si z americké politiky udělal hobby a z hobby, pro hobby a jako hobby si udělal tento blog. LMAO ! Cechacek si udelal blog aby tu psal o necem o cem nema ani poneti. Vsadim se ze v USA nikdy nezil a ani tam nikdy nebyl aspon jako turista. A to ho dela pochopitelne odbornikem na Ameriku. Velmi typicke pro obcana pupka sveta CR.
PS. Je Pavel Tomášek Republican ci Demokrat? Koho bude volit?
09. 08. 2012 | 12:33

stranný napsal(a):

blujayi a ty jsi zřejmě nikdy nepřekročil ani práh svého hnojiště. Koho budeš volit mafii zprava či mafii zleva? :D:D:D
09. 08. 2012 | 12:36

pepa napsal(a):

ferdo

v USA je již dávno vybráno a presidenští kandidáti na to nemají vliv, kam Pentagon a GS namíří, to je důležité koho se bojí??? Vazalské EU pod vlivem svého NACO?

Kde jsou suroviny, kdo nám je krade? Tam se půjde!!! A za každou cenu! Kdo první? EU Šašci jako první, viz Lybie GB+Fr, Sýrie zapeklitý problém RF pozice ztěžuje zahájit lokální válku, co by překmitla do III.WW!!! Někoho obětovat musíme, že by EU s ratingem a ......!
Milý chlapče, piš a piš a piš, ale nenech se ovládat!
09. 08. 2012 | 12:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 08. 2012 | 13:27

Konrad napsal(a):

Po serii vyroku v kampani, a zvlaste na evropskem turne, musi republikani Romneymu vybrat nejakeho chytrejsiho kandidata na viceprezidenta, aby nebylo moc poznat ze je jeste vetsi arogantni hlupak nez Bush jr.
09. 08. 2012 | 13:35

komentator napsal(a):

Konrade,
Ty volis USA presidenta? Podle tve dikce si myslim ze ty das hlas tak akorat nejakemu Ceskemu komunistovi. To se se nastesti v USA stat nemuze.
09. 08. 2012 | 14:13

Konrad napsal(a):

Blue jay - Ano, volim v USA, radobykanadane. Nevzpominam si ze bychom si nekdy potykali.
09. 08. 2012 | 14:35

nestranný napsal(a):

Ad stranný:Nevím křupane,že bych si s tebou tykal.Jestli při své nízké inteligenci
neznáš pravidla slušného vystupování,tak nepiš.To,že se na Ameriku díváš jako na modlu mě u tebe nijak nepřekvapuje.Ale takových hlupáků se tu vyskytuje víc.
Jen se divím,že někdo může mít za vzor zemi bez vlastní kultury,kterou ukradli
dobrodruzi z celého světa.
09. 08. 2012 | 15:00

stranný napsal(a):

nestranný

"To,že se na Ameriku díváš jako na modlu mě u tebe nijak nepřekvapuje"

Kdepak jsem něco takové napsal? Nezbývá než zopakovat, že vážně neumíš číst a ještě si vymýšlíš a špiníš. Prostě typicky bolševická vlastnost. Fuj.
09. 08. 2012 | 15:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy