Znáte Ryan test? Test inteligence, odvahy i PR

17. 08. 2012 | 11:09
Přečteno 5250 krát
Napsal jsem před týdnem na tomto místě, že Mitt Romney, republikánský kandidát na amerického prezidenta, odhalí výběrem svého spolukandidáta to, jak (bez)nadějně v tuto chvíli vidí své šance na vítězství v listopadových volbách.

Volba předsedy rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů Paula Ryana prokázala, že Romney coby manažer své vlastní kampaně (Ryana si podle zákulisních informací vybral navzdory nesouhlasnému názoru nejbližších poradců) vidí riskantní tah popírající jeho dosavadní přístup k předvolební kampani jako nejnadějnější cestu k výhře nad Barackem Obamou.

Prvních pár dní, kdy je dvaačtyřicetiletý Wisconsan naplno zapojen do kampaně, však ukázalo, že vytažení Ryana na post viceprezidentského kandidáta je víc než risk, že představuje zároveň důležitý test.

Většina Američanů v průzkumech veřejného mínění stabilně vyjadřuje názor, že je znepokojena vývojem hospodaření federální vlády a nesouhlasí s dalším prohlubováním jejího zadlužování.

Změnit hrozivý trend (v současnosti činí státní dluh 16 bilionů dolarů, sama Obamova administrativa předpokládá jeho růst v příštím roce na 17,5 bilionu a během příští dekády dokonce na 26 bilionů) může dlouhodobě pouze zásah do největších položek rozpočtu, kterými jsou výdaje na zdravotní péči a důchody.

Výrazná většina Američanů (těch samých, co si nepřeje růst dluhu) však v průzkumech říká jednoznačně, že si nepřejí, aby jim politici jakkoli sáhli na výhody vyplývající ze systému zdravotního a důchodového zabezpečení.

Paul Ryan jako jeden z mála aktivních zvolených politiků předložil plán, jak systém zdravotní péče pro 50 milionů amerických seniorů reformovat a pomoct mu k dlouhodobé solventnosti, aniž by rok od roku přispíval k růstu vládního dluhu (Ryan původně zvažoval, že předloží obdobný návrh i na reformu důchodového systému, pro velký odpor uvnitř samotné Republikánské strany jej však stáhl).

Zatímco dosud rostou vládní výdaje na Medicare spolu s tím, jak přibývá příjemců podpory a zároveň roste objem péče a její cena, navrhuje Ryan, aby se příspěvek státu zafixoval (byl indexován pouze podle růstu inflace) a senioři si navíc mohli vybrat, zda svůj „příděl“ státní podpory využijí k tomu, aby si zajistili zdravotní péči u soukromých pojišťoven, anebo zůstali v rámci vládního programu.

Předvolební kampaň prezidenta Obamy zareagovala na Ryanovu viceprezidentskou nominaci očekávaně a bleskurychle.

Investovala miliony do televizních spotů, v nichž varuje starší Američany, že v případě volby Romneyho (a Ryana) přijdou o dosud garantovanou zdravotní péči, protože ji nová republikánská administrativa zprivatizuje. Se spoty zacílili především na Floridu a Ohio, tedy státy, které jsou naprosto klíčové pro výsledek listopadových voleb a mají mezi obyvateli nadprůměrné procento penzionovaných voličů.

Ti ze stratégů Romneyho, kteří ho varovali, že nominací Ryana si v očích veřejnosti přisvojí i jeho odvážný plán, stane se snadným terčem prezidenta a jeho stoupenců a v důsledku toho si promění zbytek předvolební kampaně v pochod na porážku, dostali pro tuto chvíli za pravdu.

Romney a Ryan mají zřejmě jen několik málo týdnů, aby tomuto scénáři předešli. Pokusili se vysvětlit, že Ryanův návrh není nestydatou demontáží prověřeného a oblíbeného sociálního programu vlády, ale seriózním pokusem o jeho záchranu pro časy, kdy se jeho „odběrateli“ stanou silné poválečné ročníky.

A že chtít srovnat vládní účty a trvat přitom zároveň na nedotknutelnosti dosavadních systémů zdravotního a důchodového zajištění není postoj hodný rozumně uvažujícího člověka.

Říkejte tomu test voličovy inteligence, toho, zda odvaha spojená s vůlí jít proti deklarovanému názoru veřejnosti se může vyplatit, anebo jen politicko-marketingových schopností dvojice Romney – Ryan.

Romney se až dosud prezentoval v kampani jako opatrnický, riskování a konkrétního programu se štítící kandidát. To, že se rozhodl (případně) padnout v boji, který je těžko oddiskutovatelnou politickou výzvou, činí z kampaně vedené až dosud z obou stran na úrovni nálevny čtvrté cenové skupiny něco skutečně zajímavého a zároveň smysluplného.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Konrad napsal(a):

Ryan, to je takovy americky Kalousek. Vymysli reformy, pro ktere by mu v kongresu nezvedli ruku ani mnozi republikani. Ti rozumnejsi ovsem, co jsou schopni dohlednout co by z toho vzeslo.
17. 08. 2012 | 12:15

Konrad napsal(a):

To neni test inteligence ani odvahy, ale test toho jestli se najde jeste dostatek hlupaku, kteri by byli ochotni podporit neoliberalismus nejhrubsiho zrna. Zvlast po Bushove fiasku.
17. 08. 2012 | 12:22

Petr napsal(a):

Kéž by měl alespoň jeden z presidenských kandidátů v ČR alespoň 1/10 inteligence, pracovitosti a čestnosti jako mají američtí kandidáti.
Kéž by!
17. 08. 2012 | 12:49

Ded Kenedy napsal(a):

Proboha, co je to za nesmysl, ze jedinou sanci na setreni jsou skrty ve zdravotnictvi a duchodech. Americky rozpocet dava rocne sedmset miliard dolaru na armadu a oni to budou resit kraceni duchodu. Nevim, jestli ta uvaha pochazi z hlav republikanu nebo autora, kazdopadne rikejme tomu test inteligence, mam-li citovat autora.
17. 08. 2012 | 12:54

jozka napsal(a):

Coz o to, oni setri i na armade, nicmene navrh rozpoctu pro rok 2012 pocital s celkem 1,2 bilionem USD.

http://reporti.net/polis/rozpocet-usa-na-obranu-12-bilionu-dolaru
17. 08. 2012 | 13:13

Konrad napsal(a):

jozka - Prave ze zrovna Ryan navrhuje aby rozpocet Pentagonu zustal netknuty. Setrit se bude na nezamestnanych, chudych americanech, a duchodcich.
17. 08. 2012 | 13:24

tng napsal(a):

V testu inteligence bohuzel selhal autor a sezral republikanskou propagandu i s chlupama, tak jako uz obvykle. Mel bych pro ten plan snad i pochopeni, kdyby jim ziskane uspory nebyly pouziti na snizeni dani pro nejbohatsi, radikalni zvyseni rozpoctu armady a kdyby americti seniori nebyli vrzeni na trh komercniho pojisteni, ktery ty vice nemocne z nich stejne odmitne pojistit (aspon podle republikanskych planu). Takhle se misto o vyrovnani statnich financi jedna o pouhy presun od tech nejpotrebnejsich k tem nejmene potrebnym, maskovany za rozpoctovou odpovednost.
17. 08. 2012 | 13:33

Otázkář napsal(a):

Podle mě to odvaha je. Nabídnout jako alternativu k Obamově reformě, tvrdý a nefalšovaný neoliberalismus, kterého se zalekli i někteří republikáni. Byť o inteligenci běžného američana kolují legendy, nepředpokládám, že tandem Romney-Ryan ve volbách uspěje.
17. 08. 2012 | 13:43

Yosif K napsal(a):

Konrad napsal(a):
To neni test inteligence ani odvahy, ale test toho jestli se najde jeste dostatek hlupaku, kteri by byli ochotni podporit neoliberalismus nejhrubsiho zrna. Zvlast po Bushove fiasku.
17. 08. 2012 | 12:22
Mozna to prece jen bude test inteligence a uprimnosti k sobe samym.

Uprimnost k sober samym je odvaha sio priznat ze socialni vydaje nemohou donekonecna rust rtychleji nez ekonomika - jak zdanovani tak zadluzeni ma sve meze.

Prevedfeno do Cech: Argumentace typu "statni dluhy se splacet nemusi" a "v Italii davaji na penze dvakrat vice nez v Cesku a nemaji s financovanim rozpoctu vubec zadne problemy" je sice myslenkove uboha, ale kdo chce, tak temto ubohym argumentum veri. Obelhava vsak sam sebe.
18. 08. 2012 | 18:21

Konrad napsal(a):

Yosif K - Kolovratkujete pravicove propagandisticke kecy, a odmitate videt realitu. Republikani musi skrtat (ovsem v pripade vitezstvi), aby mohli radikalne snizit dane ve prospech Koch brothers a jinych miliardaru, kteri do pokrytecke republikanske strany cpou miliony. Potrebuji k tomu hlasy stredni tridy, kteri budou v podstate volit proti sobe. To jsem mel na mysli ve svem prispevku... Setrit se samozrejme musi, ovsem ne podle republikanskych receptur.
19. 08. 2012 | 00:16

Slim napsal(a):

Pamatujete se na svůj titulek Prezidentem bude Christie
či Romney?

Už teď se směju. Romneymu se děje totéž, co minule McCainovi.
01. 09. 2012 | 10:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy