Hillary a Rudy? Zapomeňte. Barack a Mike!

02. 12. 2007 | 23:21
Přečteno 10021 krát
Přesně do měsíce a do dne budou odevzdány první hlasy prezidentských voleb 2008 ve Spojených státech.

Nejvyšší čas přestat věnovat pozornost USA jako jedné zemi.

V Americe nevolí prezidenta v jedněch celostátních volbách, ale v padesáti dílčích hlasováních na úrovni jednotlivých států. Nerozhoduje to, kolik procent získá který kandidát amerických hlasů, ale kolik severokarolinských, michiganských či novomexických.

V případě primárních voleb, startujících třetího ledna příštího roku stranickými schůzemi v Iowě, je to ještě bizarnější.

Záleží především na tom, kolik kdo získá přízně ve dvou – po mnoha stránkách málo významných a ze sociodemografického pohledu naprosto netypických (protože takřka výhradně bílých) „malostátech“ – Iowě a New Hampshire.

Tyto dva státy mají z tradice, která se zdá nezlomitelná, ve volebním procesu při výběru stranických kandidát vždy první slovo.

A kdo vyhraje v nich, získává pověst vítěze a na základě principu sněhové koule nabírá síly, která má potenciál přivést ho k triumfům ve státech volících později.

Větší a důležitjěší státy jako Florida či Kalifornie se letos pokusily toto zvýhodnění Iowy a New Hampshire „umáznout“ přesunutím svých primárek až o několik měsíců dopředu, konkrétně na počátek února.

Dosáhly však paradoxně pravého opaku.

Tím, že zúžily časový prostor pro vedení kampaně na své půdě, docílily toho, že všichni kandidáti touto dobou brázdí Iowou a New Hamshire a utrácí peníze za propagaci především v nich. (Času na smazání porážky v Iowě a New Hampshire bude méně než v minulých volbách, dobrý výsledek v nich je tudíž důležitější.)

Že tento jejich pokus fatálně nevyšel, dokazuje nejlépe příklad republikánského kandidáta a exstarosty New Yorku Rudyho Giulianiho.

Ten se snažil nového volebního kalendáře využít a dlouho Iowu i New Hampshire v kampani ignoroval. V naději, že zaboduje v tzv. volebním superúterý na počátku února, kdy volí jemu nakloněné státy jako New York, Florida či Kalifornie a spolu s nimi téměř půlka USA.

Poslední dva tři týdny tiše (zato nepřehlédnutelně) otočil a s velkou vehemencí se pustil do boje o hlasy v Iowě a především New Hampshire. Jeho stratégové došli k závěru, že zaostat výrazně v těchto dvou státech hlasujících hned na úvod by taky mohlo jeho šance na celkový triumf poslat k ledu.

Zapomenout na to, že hlasují jedny Spojené státy, znamená zapomenout taky na to, co ukazují celonárodní průzkumy veřejného mínění.

Zafixovali jste si, že demokratka Hillary Clintonová vede o tři koňské délky před ostatními stranickými konkurenty a také Rudy Giuliani si drží solidní náskok? Zapomeňte na to.

Čerstvé průzkumy z Iowy hovoří naprosto jinak. Mezi demokraty tady v tuto chvíli a vůbec poprvé vede černošský senátor Barack Obama s 28 procenty, Clintonová za ním o tři procenta zaostává.

U republikánů se premiérově vyšvihl do čela bývalý arkansaský guvernér Mike Huckabee s 29 procenty, celonárodní lídr Giuliani má chudých 13 procent.

O čem to svědčí?

Hlavně o tom, že Iowa (stejně jako New Hamshire) jsou velmi svébytná a specifická území se sklony ke svéhlavosti.

Většina voličů se navíc ještě ani zdaleka nerozhodla zakotvit v táboře konkrétního kandidáta. Navzdory proinvestovaným desítkám milionů dolarů a desítkám hodin prodebatovaných před televizními kamerami teprve teď začínají běžní lidé věnovat kandidátům pozornost a utvářejí si na ně svůj názor.

Pro Hillary Clintonovou a Rudyho Giulianiho to vzhledem k jejich „pestré“ minulosti nemusí být dobrá zpráva.

Jásat ale nemohou ani čerství iowští lídři Obama a Huckabee, kterým v současnosti jistojistě vane svěží vítr do plachet.

Před čtyřmi lety touto dobou byl na demokratické straně v Iowě daleko vepředu Howard Dean. Lednové stranické schůze pak s přehledem ovládl John Kerry, později celkový vítěz primárek.

Jak to bude tři dny po letošním Silvestru? Too close to call, říkají v Americe.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ja napsal(a):

Docela me prekvapuje, ze jste nevzpomnel na Rona Paula, ktery ma jako jediny z kandidatu odlisny postoj jak na valku a celou zahranicni politiku, tak na celkove smerovani ekonomiky USA. Mimo to take vyhrava nespocet televiznich a internetovych anket, nepocitam preskriptovany poll AOL.

Kazdopadne at uz vyhraje Hillary, Gulianni nebo Obama, muzeme se tesit na dalsi zhorseni zahranicnich vztahu mezi USA a zememi jako Rusko, Iran aj. Dalsi zadluzovani ekonomiky, pad dollaru jeste hloubeji, nez je ted a pokracovani projektu jako je NAFTA a Severo-Americka Alliance.
03. 12. 2007 | 09:49

Ghouliany napsal(a):

Presne tak, Hitlery-Gulianni-Obama jsou vsichni prast jako uhod kandidati fasizujiciho establishmentu. Zadne trvale stazeni vojaku, zadny navrat k ustavnosti (zruseni Patriot Act apod.)..
03. 12. 2007 | 13:28

tng napsal(a):

Role New Hampshire a Iowy je neuveritelna, nechapu ze ostatni staty takovy system pripusti.
03. 12. 2007 | 14:13

pinus napsal(a):

Nedavno byl na problematiku americkych primarek udelany vyzkum:

http://pinus.bloguje.cz/626...
04. 12. 2007 | 20:08

pje napsal(a):

O U.S. volbách lze říci jediné: Voliči neví, koho zvolí, volení neví, kdo je zvolil. Podivná demokracie. Každé impérium se musí bát nejvíce sebe sama...
07. 12. 2007 | 09:33

MM napsal(a):

Trapny clanek zaplaceneho "novinare" Piste radsi o New World Order, o Bilderberg group....ale to by jste asi prisel o misto, ze? V USA jedine Ron Paul, ten jediny jeste dokaze bojovat proti federal reserve, IRS, FEMA atd. Hilary, Obama jsou ve stejne partaji a je to stejny xindl!
07. 12. 2007 | 12:00

Nori napsal(a):

... Kerk vs. Kodos, pokud tedy někdo viděl onen díl Simpsonů.

Snad až na Rona Paula
08. 12. 2007 | 01:01

valdštejn napsal(a):

upřimně plácáš hovadiny kterým nerozumíš pavle
09. 12. 2007 | 11:19

revolution napsal(a):

napsat clanek o americkych volbach a nezminit jmeno Ron Paul, to dokaze bud pouze uplny id*ot nebo placena novinarska prostitutka, typu FOX , takze si vyberte
12. 12. 2007 | 09:22

s.z. napsal(a):

vsechno to je bull shit..
14. 12. 2007 | 15:39

pedagog napsal(a):

Rozumíme Americe a jejím poměrům jako ona Evropě, tj. jako koza petrželi.
17. 12. 2007 | 13:05

ChebJeb napsal(a):

ja to jebu, ja su z Chebu
17. 12. 2007 | 13:52

zebin napsal(a):

je to pěkný přehledný článek, díky
18. 12. 2007 | 07:29

Johnny napsal(a):

Next American President will be Ron Paul, there is no doubt about it.
19. 12. 2007 | 20:32

gaga napsal(a):

pavel tomášek = špinavej zaprodanec. Skončíš v pekle za to lhaní
22. 12. 2007 | 11:33

LACO napsal(a):

http://www.whowouldtheworld...

Jinak, ten pán, co s přehledem vede, chce mimo jiné zrušit FED.. Tak snad raději ať nejezdí v kabrioletu po Dallasu...:-)
22. 12. 2007 | 12:56

LACO napsal(a):

Pane Tomášku, dobrá PR. A kandidáta jménem Ron Paul neznáte, když už se těm americkým volbám věnujete?
22. 12. 2007 | 12:58

LACO napsal(a):

Pane Tomášku, napíšete také něco o amerických volebních automatech, které ani nemají možnost tiskového výstupu při možném auditu, což dokáže každá pokladna v sámošce? Napíšete také o tom, že je vyrábí pán, který štědře sponzoroval Bushovu kampaň? Nenapíšete, co? V demokratických médiích se přece o něčem takovém psát nesmí...
22. 12. 2007 | 13:14

Jindra napsal(a):

Taky jsem čekal, jestli se autor zmíní o Ronu Paulovi, ale to přece na Aktualne.cz nejde, to by mu blog zatrhli! Úspěch je už to, že tady tyhle příspěvky (zatím) jsou. Tipnul bych, že tu dlouho nevydrží.
23. 12. 2007 | 18:15

Martin napsal(a):

Nemám rád monotematické lidi (je s nimi nuda). Mám pro ně dokonce pohrdlivě znějící pojmenování: jednostrunatci.

Hezke svatky "jednostrunaci":o)
Taky proto (jsem vůči sobě samému značně škodolibý) jsem si nechal založit blog, který bude monotematický. Budu v něm psát o jediné věci: prezidentských volbách ve Spojených státech. Vzhledem k tomu, že se konají 4. listopadu 2008, vlastně hodně dlouho hlavně o předvolební kampani k nim.

Mate teda psat o FAKTECH nadchazejicich voleb v USA a ne o tom, co Vam nekdo rekne. Vase blogy jsou tim padem k hovnu.
Blog je pro mě návrat (vracím se rád). Ještě jako redaktor Hospodářských novin jsem do nich psal o volbách předchozích, které v listopadu 2004 skončily začátkem druhého funkčního období George Bushe. Nyní pracuji v Aktuálně.cz a chci si to zopakovat.

Pane "redaktore", po tomhle vasem vyblitem blogu by jsem na vasem miste prestal psat. Ztrapnujete sam sebe a dezinformujete verejnost.

Co dodat....podivejte se do zrcadla, dejte si par facek a potom se sam sebe zeptejte, jestli vam to za tech par korun stoji.

LHARI!
23. 12. 2007 | 18:40

meldas napsal(a):

tak to je opravdu neuveritelne, netusil jsem, ze server aktualne.cz je na tom tak spatne...vetsi dezinformacni sracku jsem uz dlouho necetl...
24. 12. 2007 | 01:14

Zitek napsal(a):

Tak Tomášku,pěkně jsi nás nachytal,zapomněl jsem,že největší úspěch na diskutování má ta největší blbost,jak v Rerklamě,hold psychologie Byznysu se má studovat.Jediná učiná reakce na tvé blogy,je tě ignorovat,to tě trochu donutí,dostat se do reálu,ne?Nyní se všichni snaží ti vyvrátit tu nehoraznost ale to bylo asi tvým cílem.Spíš si myslím,že kdyby tě všichni ti spravedlivě rozčilení bojkotovaly,asi by ti redakce premie nedala.
25. 12. 2007 | 10:21

Petr hmmm napsal(a):

No stejně když ron paul vyhraje tak mu vymejou mozek aby sionisté dosáhli svého a neříkalo se že byly zmanipulované volby !
Tak jako tak prohraje zase celej svět .. jiné to už být nemůže :-(
25. 12. 2007 | 10:35

Quo napsal(a):

Tomášku,Tomášku Ty vtipálku-rva
25. 12. 2007 | 20:48

rolex watches napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 17:14

Poptropica napsal(a):

thanks you very much
14. 02. 2010 | 23:48

raudensah napsal(a):

i like it,,, thanks you very much
26. 02. 2010 | 00:05

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much
04. 03. 2010 | 16:13

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 06:11

free games online napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:35

cheap watches napsal(a):

Mimo to take vyhrava nespocet televiznich a internetovych anket, nepocitam preskriptovany poll AOL.

Kazdopadne at uz vyhraje Hillary, Gulianni nebo Obama, muzeme se tesit na dalsi zhorseni zahranicnich vztahu mezi USA a zememi jako Rusko, Iran aj.
27. 03. 2010 | 04:48

replica watches napsal(a):

Blog je pro mě návrat (vracím se rád). Ještě jako redaktor Hospodářských novin jsem do nich psal o volbách předchozích, které v listopadu 2004 skončily začátkem druhého funkčního období George Bushe. Nyní pracuji v Aktuálně.cz a chci si to zopakovat.
27. 03. 2010 | 04:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy