Hillary řekne Billovi dost. Nebo zle skončí

28. 01. 2008 | 00:36
Přečteno 15280 krát
Pokud chce Hillary Clintonová dát po nezdaru v Jižní Karolíně nový směr své prezidentské kandidatuře a pomýšlet na úspěch nejen v dalších kolech vnitrostranického klání, ale především v podzimním finále o Bílý dům, musí udělat jednu prostou, pro ni však zároveň nesnadnou věc.

Poslat své manžela, exprezidenta Billa Clintona někam hodně daleko na hodně dlouhou dobu. A začít znovu vést kampaň svou a za sebe.

Je jistě přirozené, a dělají to tak všichni kandidáti, že je jejich životní partneři ve volebním boji podporují. Máte-li za muže bývalého prezidenta, je pochopitelné, že jeho role bude významnější než obvykle.

Co se však během uplynulých pár týdnů stalo v případě předvolebního tažení newyorské senátorky, bylo daleko za akceptovatelnou hranicí.

Hillary Clintonová těsně před hlasováním v Jižní Karolíně tento stát fakticky vyklidila a nechala tam zcela volné pole pro agitaci svého muže. A ten se do ní pustil s takovou vervou, že si z toho bude Demokratická strana nějakou dobu lízat rány.

Byl to on, kdo až nesmyslně vyostřil souboj s illinoiským senátorem Barackem Obamou a neváhal přitom brnkat na rasovou strunu. (Jaký to paradox, že muž nazývaný pro své idylické vztahy s afroamerickou komunitou prvním černošským prezidentem se ocitl v roli toho, kdo pomocí těchto zbraní ničí prezidentské ambice prvního Afroameričana s reálnou šancí na dobytí Bílého domu.)

Brunátný v obličeji zlostně útočil na všechny strany, novináře nevyjímaje. (Jeden z nich mu oplatil podobnou mincí, když poznamenal, že rudý vzteky vypadá starší než historicky nejstarší uchazeč o prezidentský post, republikán John McCain.)

Bylo by bláhové u tak chladně kalkulujícího páru, jakým nepochybně Clintonovi jsou, očekávat, že šlo o iracionální utržení se ze řetězu.

Manažeři kampaně senátorky Clintonové si na základě dosavadního průběhu spočítali, že útočně výpady exprezidenta přinášejí jeho ženě body.

Sám Bill Clinton jako samozvaný šéfstratég pak došel k závěru, že pokud má Hillary uspět, musí Obamovi odlákat podstatnou část jeho bělošských příznivců a jal se ho vykreslovat jako kandidáta pouze pro černé.

Povolební průzkumy v Jižní Karolíně ukázaly, že se tentokrát přepočítal.

Demokratickým voličům se dryáčnický způsob kampaně zaměřený na ostré rozdělení stranické základny vůbec nelíbil a Hillary Clintonová zůstala z demografického pohledu „oškubána“ na jedinou základní skupiny svých příznivců – bílé ženy.

Poškozena přitom nezůstává pouze ona, ale i celá strana.

Demokraté se až dosud v rámci předvolebního boje jevili jako strana v porovnání s republikány jednotná, vědomá si toho, čeho chce docílit a podřizující tomu svůj přístup.

Po posledních dvou týdnech už výše uvedené platí jen stěží a Clintonovi mohou s pokleslou čelistí pozorovat, jak dědici jim tolik drahého kennedyovského klanu vyjadřují podporu Baracku Obamovi (v komentáři v New York Times tak učinila dcera zavražděného prezidenta Caroline, podpořit illinoiského senátora se rozhodl i jeho kolega z Massachussetts Edward Kennedy).

Monstrózní angažmá Billa Clintona v prezidentské kampani jeho ženy však vyvolává jednu ještě zásadnější otázku. Pokud si přisoudil, či mu byla přisouzena takto klíčová role v rámci kampaně, jaká mu asi připadne v případě volebního úspěchu, až se Clintonovi nastěhují zpět do Bílého domu?

Je to daleko důležitější problém než prostý fakt, že by se prezidentkou stala poprvé v historii žena.

Americká ústava nemá s ženou velící exekutivě žádný problém. Fungování celého ústavního systému se však může dostat do potíží, bude-li výkonná moc řízena jakousi spoluvládou dvou lidí, což je model, kterého se lze v případě vítězství Hillary Clintonové realisticky obávat.

Nehovoří pro to pouze zkušenost s její, respektive jejich společnou předvolební kampaní, ale také v mnoha biografiích důkladně zmapovaná „nedělitelnost“ jejich politického partnerství. Je ověřené, že právě pokud jde o politiku, spoléhají jeden na druhého v míře až šokující.

Ústava Spojených států stojí na tom, že exekutivu řídí jeden suverén. Uzpůsobeny tomu nejsou jen jeho pravomoci, ale především kontrolní mechanismy, jimiž je jeho moc omezována. Jakési „stínové“ prezidentství může tuto velmi delikátní rovnováhu nebezpečně vychýlit.

Profesor historie Garry Wills v komentáři v New York Times v této souvislosti upozornil na analogii s neblahou praxí současné Bushovy administrativy, kdy viceprezidentu Cheneymu připadlo tolik pravomocí, až vzniklo něco na způsob duálního prezidentství, které unikalo řádné kontrole.

Když Bill Clinton před šestnácti lety kandidoval na prezidenta, žertoval v narážce na schopnosti své ženy, že pokud jej Američané zvolí, dostanou „dva prezidenty za cenu jednoho“. Tehdejší politické angažmá první dámy poměrně rychle ukončilo fiasko jí předkládané reformy zdravotního pojištění.

Clintonovi jsou o šestnáct let politicky zkušenější a mají stále stejný mocenský apetit.

Zkušenější jsou však i Američané a při pohledu na zuřícího exprezidenta v roli „spolukandidáta“ Hillary Clintonové logicky váhají, zda si opakování onoho „dva za cenu jednoho“ chtějí a hlavně mohou dovolit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Snad i Američané znají přísloví " "Běda mužům, kterým žena vládne !"
28. 01. 2008 | 07:12

kritik napsal(a):

takové politické manželství pak nutně musí skončit nějakou stážistskou :-) nebo stážistou.....:-) podle mě jeden stačit nebude
28. 01. 2008 | 08:12

car komančov OO8 napsal(a):

kolik ti je ses asi pravě narodil. To lsou plenarky a dost.PRVNI PAN V BILEM DOMĚ TO SNAD PADL UŽ VATIKAN TU POHATKU JSEM JEŠTĚ NEČET....A TO SE KAŽDY DEN DIVAM NA VALŠSKU SOCHU SVOBODY,,,,,,RADEGASTA,,,,,Chnutí chypis ¨v snad vyzrali i baby v ve statech podobě hyapís to jsem ještě neviděl......nenastal ten čas.----------------,.................
28. 01. 2008 | 08:13

Šušu napsal(a):

Ach, nevím o čem je řeč, vypadáš však Pájo, pokud mohu, tak roztomile.
28. 01. 2008 | 11:50

Tupelo napsal(a):

Pokud Clinton rozehral rasovou strunu, tak mu (ji) to muze v konecnem dusledku jen uskodit (i kdyz neznam americke realie, mozna se pletu) a docela bych mu (ji) to pral. Ostatne ten vysledek v poslednich volbach byl jasny.

PS. ne ze by to bylo dulezite, ale novinari se meli H. taky zeptat na nejlepsi metodu trideni rozsahlych num. dat :)
28. 01. 2008 | 12:04

ája napsal(a):

císt tvuj blog je skutecne poézie, neco mezi nezvalem a seifertem
28. 01. 2008 | 15:08

prirodovedec napsal(a):

autorovi: Bylo by mozne priste trochu potlacit ty okate subjektivni preference a pokusit se o hlubsi premysleni a lepsi odkazy? Jinak je to dosti nudne PR ...
28. 01. 2008 | 23:40

joker napsal(a):

To je mily mlady priteli evidentni podraz na Clintonovou. Bill se nechal slyset mezi prateli, ze mu role prveho gentelemana nejak nesedi a ze to musi nejak nenapadne navleci aby Hilary nevyhrala. Dohodl se tedy se svym pritelem Obamou na prislusnem postupu. Obvykle dobre informovane kruhy je v posledni dobe nekolikrat videli spolecne popijet s barovymi tanecnicemi a Bil se dost odvazoval. Zname ho dobre a ten clovek si primo koleduje o malery. To si pani Hillary nezaslouzila.Ona stala za svym manzelem a vzdy se mohl spolehnout na jeji podporu. On se ji mizera takhle odvdecuje.
30. 01. 2008 | 13:55

KI napsal(a):

...a New World Order on its way...
30. 01. 2008 | 14:30

hammett napsal(a):

Mozna by stalo za to nekopirovat myslenky z tydeniku The Economist a prichazet s vlastnimi napady, co myslite?
31. 01. 2008 | 14:44

Evelina napsal(a):

Ja mam pocit, ze ziji v jinych USA a intenzivne sleduji uplne jine volby. Mily Pavle, zapomnel jsi napriklad drobny fakt, ze nejvice hlasu v Jizni Caroline sebral Hillary neuspesny, mezitim jiz, sice pozde lec preci, odstoupivsi kandidat Edwards.
31. 01. 2008 | 21:22

big dady kane napsal(a):

A jestlipak Pavle víš, že byl Ron Paul dvakrát druhej, na Floridě a v Nevadě. To je, ale náhoda, že se o tom korporativní media, jak v USA tak u nás vůbec nezmínili. Ten chlap musí někomu setsakramentsky ležet v žaludku, ale komu a proč? Aha zapoměl jsem, ukončit válku v Iráku a Afganistánu, dodržovat ústavu, sebrat privátním bankovním kartelům monopol na tisk dolaru,omezit moc nadnárodních korporací,zrušit daně a říkat lidem pravdu o světě ve , kterém žijí jsou vlastně nejhorší zločiny, které můžou být spáchány. No každopádně jsem chtěl jenom říct, že vůbec nevadí,když nevyhraje republikánskou nominaci, už se totiž rozhodl, že bude kandidovat, jako nezávislý. The show must go on and truth will prevail.
01. 02. 2008 | 15:57

Rodnok napsal(a):

Lžete, drahý dady kane. Na Floridě měl ten váš šašek 3% hlasů, druhý byl Romney. A myslím, že se o něm informuje adekvátně vzhledem k těm jeho 3%.
Ukončit válku v Iráku a v Afghánistánu zní skvěle, to co se s těmi zeměmi stane, je už jedno, že?
A jen ať kandiduje jako nezávislý, ať si ty svý desetinky procenta vychutná, jako už se takhle ztrapnil jednou...
02. 02. 2008 | 00:53

bid dady kane napsal(a):

Milý Kondore nelžu, ale uznávám, že jsem se spletl, Ron Paul byl dvakrát druhý, ale ne na Floridě, bylo to v Louisianě a v Nevadě. To ovšem není podstatné,důležité je to, že se konečně někdo odvážil vystoupit, proti zločineckému systému, řízenému privátními bankami a přidruženým farmaceutickým a zbrojařskoprůmyslovým sektorem,o médiích nemluvě.Chápu vaši rozhořčenost nad nejenom mými názory. Pro vás, jako zaměstnance mediální společnosti, jsou myšlenky Dr. Paula jen žvásty, hloupého šaška. No mohu vás ujistit, že ty žvásty jsou v USA den ode dne populárnější a většina Američanů si začíná klást otázky, které, jak je mi naprosto jasné jsou určité menšinové části světové populace, nadmíru nepříjemné. Tvrdíte, že pan Paul nemá skoro žádnou podporu, nenechte se vysmát,to co do dnešního dne dokázal, nemá v historii USA obdoby. Před půl rokem začínal bez dolaru v kapse, před audiencí deseti lidí a dnes má miliony a plní stadiony na americký fotbal po celých USA. Možná, že podle pochopitelného názoru korporativních médií, nemá šanci na ůspěch, ale věřte, že se pravda nejenom v USA začíná nebývale silně hlásit o slovo a ti co se jí bojí, budou mít v blízké budoucnosti jen malou šanci na její umlčení.
02. 02. 2008 | 13:29

Jan Horsen napsal(a):

onLze těžko předvídat výsledky voleb prezidenta USA (zemi neomezených možností a to ve všech smyslech tohoto výrazu), obzvášť z povzdálí. Tak zkusmo z dosažitelných informací.
Republikán John McCain zvítězí. Američané, vzhlem k současným dolarovým potížím dají přednost demokratům. Ne, že by se něco změnilo,alespoň podstatně, ale změna je život. Hillary Clinton je členkou velice mocné skupiny Bilderberg a ta jistě udělá vše pro její vítězství. Pokud by přes veškeré překážky zvítězil její konkurent Barack Obama, obávám se, že skončí jako J.F.K.
08. 02. 2008 | 01:56

Medvědovič napsal(a):

Domnívám se že černé američany čeká v případě Barackova vítězství rozčarování. Známe české přísloví "poturčenec horší Turka". Barack sice vypadá jako afro ale výchovou a vzděláním je bílý demokrat. Bude tedy dělat bílá rozhodnutí, podporující vzdělávání, zaměstnanost, diferenciaci drog a omezení zahraničních válečných dobrodružství, určených k testování zbraní pro firmy.
A to může skončit americky tradičním atentátem provedeným Afroameričanem v režii republikánské CIA.
11. 02. 2008 | 20:10

ivan napsal(a):

Ale houby. Vsimenete si, ze Americane meli Clintona docela radi. Jiste si pamatuji, ze prosperita za jeho prezidentivani byla vetsi nez kdykoli jindy v poslednich patnacti letech, prezidentovani Ronalda Reagana nevyjimaje a to se v USA poscita vic nez si mnozi komentatori dokazi uvedomit. Myslim, ze spoluprezidentovani Billa Clintona by pro ne bylo vice mene akceptovatelne a pro nektere jiste i zadouci.
12. 02. 2008 | 07:31

Milan napsal(a):

Pro :bid dady kane : No jestli Ron Paul bude kandidovat samostatně tak je otázka komu ubere hlasy a nejspíš to bude demokratickému kandidátovi a parsadoxně tak pomůže k vítězství MecCajnovi
23. 02. 2008 | 19:00

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 05:30

luis vuitton napsal(a):

Ale houby. Vsimenete si, ze Americane meli Clintona docela radi. Jiste si pamatuji, ze prosperita za jeho prezidentivani byla vetsi nez kdykoli jindy v poslednich patnacti letech, prezidentovani Ronalda Reagana nevyjimaje a to se v USA poscita vic nez si mnozi komentatori dokazi uvedomit. Myslim, ze spoluprezidentovani Billa Clintona by pro ne bylo vice mene akceptovatelne a pro nektere jiste i zadouci.
04. 07. 2009 | 04:31

tiffany and co napsal(a):

Domnívám se že černé američany čeká v případě Barackova vítězství rozčarování. Známe české přísloví "poturčenec horší Turka". Barack sice vypadá jako afro ale výchovou a vzděláním je bílý demokrat. Bude tedy dělat bílá rozhodnutí, podporující vzdělávání, zaměstnanost, diferenciaci drog a omezení zahraničních válečných dobrodružství, určených k testování zbraní pro firmy.
A to může skončit americky tradičním atentátem provedeným Afroameričanem v režii republikánské CIA.
31. 07. 2009 | 09:33

tiffany and co napsal(a):

Domnívám se ?e ?erné ameri?any ?eká v p?ípadě Barackova vítězství roz?arování. Známe ?eské p?ísloví "potur?enec hor?í Turka". Barack sice vypadá jako afro ale vychovou a vzděláním je bíly demokrat. Bude tedy dělat bílá rozhodnutí, podporující vzdělávání, zaměstnanost, diferenciaci drog a omezení zahrani?ních vále?nych dobrodru?ství, ur?enych k testování zbraní pro firmy.
A to m??e skon?it americky tradi?ním atentátem provedenym Afroameri?anem v re?ii republikánské CIA.
31. 07. 2009 | 09:39

cheap tiffany jewelry napsal(a):

takové politické manželství pak nutně musí skončit nějakou stážistskou :-) nebo stážistou.....:-) podle mě jeden stačit nebude
31. 07. 2009 | 13:44

omar7 napsal(a):

<H1><strong><a title="شات سعودي" href="http://chatsaudi.sh8d.com">شات سعودي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات صوتي" href="http://voicechat.sh8d.com">شات صوتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات خليجي" href="http://chatkhleg.sh8d.com">شات خليجي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة سعودية" href="http://saudi.sh8d.com">دردشة سعودية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="رجيم" href="http://www.rshaqa.com/vb/">رجيم</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى ليلتي" href="http://www.lailti.com/vb/">منتدى ليلتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنفسج" href="http://www.bnfsg.com/vb/">منتدى بنفسج</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.mmizh.com/vb/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة مصرية" href="http://egy.sh8d.com">دردشة مصرية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة خليجية" href="http://khleg.sh8d.com">دردشة خليجية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة سورية" href="http://syrria.sh8d.com">دردشة سورية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة عراقية" href="http://iraq.sh8d.com">دردشة عراقية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة لبنانية" href="http://lebanon.sh8d.com">دردشة لبنانية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة كويتية" href="http://kuwait.sh8d.com">دردشة كويتية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة صوتية" href="http://voice.sh8d.com">دردشة صوتية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات كتابي" href="http://chatK.sh8d.com">شات كتابي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات قطر" href="http://chatqatr.sh8d.com">شات قطر</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات الكويت" href="http://chatkuwait.sh8d.com">شات الكويت</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات مصري" href="http://chategy.sh8d.com">شات مصري</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات عربي" href="http://chatarab.sh8d.com">شات عربي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="الشات" href="http://chat1.sh8d.com">الشات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="رجيم" href="http://rshaqa.blogspot.com/">رجيم</a></strong></H1>
11. 09. 2009 | 17:29

Poptropica napsal(a):

thanks you very much
14. 02. 2010 | 23:24

raudensah napsal(a):

i like it,,, thanks you very much
25. 02. 2010 | 23:34

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 08:42

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 08:44

replica watches napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
03. 03. 2010 | 08:45

Free Ringback Tones napsal(a):

good article , thanks
04. 03. 2010 | 15:55

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 06:04

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 05:42

breitling colt quartz napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 14:26

breitling colt watches napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 14:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy