První duel a Obama je Bílému domu blíž

27. 09. 2008 | 15:01
Přečteno 9684 krát
Barack Obama má po první televizní debatě s Johnem McCainem blíž do Bílého domu než před jejím začátkem.

Vidím k tomu minimálně tři důvody.

1. Výsledky televizních soubojů jsou vždy předurčeny především soubojem očekávání.

Obama vstupoval do debaty věnované hlavně zahraniční politice jako ten méně zkušený v této oblasti. Čekal ho střet na poli, které je považované za nejsilnější stránku jeho republikánského konkurenta.

Nejdůležitější otázkou, která čekala na zodpovězení, bylo, zda se na McCainově „domácím hřišti“ dokáže ubránit a ukáže, že si s otázkami bezpečnosti a diplomacie umí navzdory své nezkušenosti (strávil pouze necelé čtyři roky v Senátu) poradit.

První dojmy z devadesátiminutového souboje jsou takové, že přesně tohoto cíle dosáhl. Že odpověď na zmíněnou otázku je kladná.

Očekávání byla nízká (neb byl do nich zabudován předpoklad, že Obama soupeří s nejsilnější stránkou konkurenta) a demokratický kandidát je dokázal předčít.

2. Pryč jsou doby proslulého prvního televizního duelu mezi Richardem Nixonem a J. F. Kennedym, kdy se o jeho vítězi rozhodlo hned v jeho průběhu.

Poslední dvoje volby jasně ukázaly, že triumf v té které debatě se rodí až ve dnech následujících, kdy stratégové obou táborů, „spin-doktoři“ všeho druhu a média přežvýkají dle nich nejdůležitější momenty střetu a „odvypráví“ tak často zcela nový příběh diskuse.

Ani tady neskýtá páteční střet pro McCaina šanci na obrat v průběhu kampaně, který po krachu finančních institucí na Wall Streetu zoufale potřebuje.

Obama se pravděpodobně nedopustil fatálního zakopnutí, kterého by McCainův tým mohl využít a pořádně ho ex post "rozmáznout".

Svědčí o tom i první klip, který po skončení debaty vypustil, a v němž sestříhal Obamou často vyslovovanou větu, že souhlasí (v té či oné věci) s McCainem. Jen velmi těžko může tato věc Obamu potopit, daleko spíš může pomoci jeho image politika ochotného se dohodnout a přijmout dobré nápady druhé strany.

3. McCain v prvním televizním duelu odhalil největší slabinu svého déle než ročního boje o Bílý dům.

Jeho temperament a zbrklost mu znemožňují držet se striktně a disciplinovaně jednoho hlavního vzkazu, kolem něhož by vystavěl svou kampaň.

Poté co až do srpna razil hlavní heslo, že on je ten zkušenější, komu jako jedinému mohou v tomto čase Američané svěřit prezidentský úřad, krátce před zářijovým republikánským konventem otočil a začal se prezentovat jako kandidát představující skutečnou a věrohodnou změnu.

V pátek v noci se však opět sebeprezentoval jako ten, kdo na rozdíl od Obamy ví a má dost zkušeností. Slovo změna nezaznělo z McCainových úst snad ani jednou.

Velmi pravděpodobně – zvlášť s přihlédnutím k solidnímu výkonu Obamy - je to chyba, která může republikánského kandidáta mrzet.

Páteční debata byla celkově relativně slabým představením, v jehož průběhu se ani jednomu ze soupeřů nepodařilo vytáhnout nic, co by už od nich voliči v různých podobách xkrát neslyšeli.

Barack Obama si však svým vystoupením v ní pomohl z výše uvedených důvodů víc než John McCain. Jakkoli to není fakt, který by letošní volby definitivně rozhodl, jde o něco, co se zcela jistě počítá.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Clair napsal(a):

Konecne objektivni clanek pane Tomasku, musim Vas pochvalit.Naprosto presne uvadite, ze McCain neustale opakoval naucene fraze, ktere se snazil vlozit do kazde otazky, vlastne se nejedna o zadnou zmenu, to jste zaznamenal vyborne, tyto fraze omila porad dokola na vsech svych projevech a ted si to opet zopakoval. Jsem presvedcena,ze mnoho lidi muselo zaznamenat aroganci McCaina, kdy Obamu pri kazde otazce peskoval jako maleho kluka,ze tomu a tomu nerozumi, kdezto on ma ve vsem jasno a nikdo o jeho schopnostech nemuze pochybovat.
Ja se skutecne obavam,ze tato pruhledna strategie snizovani oponenta, i kdyz McCain byl uplne mimo, fungovat nebude.
Si jeste musime pockat na Saru, jeho VP, tato medialni hvezda to vsechno da do spravne perspektivy.Vzdyt se podivejte jak je roztomila a jak odpovida na otazku, kterou je polozila K. Couric z ABC. Je videt ze vubec otazce nerozumi a cte jakesi nesmysly, kterym sama ani nerozumi,aby vycerpala cely ten vycet, ktery ji kdosi nadiktoval, pouze se k teto otazce vubec nevyjadrila, to je teda gol!
http://www.huffingtonpost.c...
27. 09. 2008 | 15:58

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Tomasek,
pisete jednou pravdivou vec. Ve dnech pristich se teprve dozvime vsechny "jinotaje" debaty!
Jedna vec, ktera mne tu vzdy ve volebni kampani vadila.
Volici jsou stado negratmotnych otroubku, kterym je treba vysvetlit o cem se vlastne mluvilo.
Nekdy je docela bolestne ty "spin-doktory" poslouchat!
Casto se jedna o vetsi otroubky, nez za ktere oni povazuji volice.
Jsou tam ovsem vzacne vyjimky "mistru sveho remesla"!
Celkove tento Vas postreh je vystizny.
27. 09. 2008 | 16:02

Mard napsal(a):

Teda, na vás by mohlo platit to, co napsal Stroupežnický Járovi Cimrmanovi. Nepište už Blog a pokud možno, nepište už vůbec!
Fakt se směji, když ve většine renomovaných učebnic o vlebním boji v USA se píše, že obvykle rozhoduje první televizní debata a já jsem přesvědčen že je tomu opravdu tak, viz čestvý případ s Al Gorem, tak vy tady objevujete díru do zadku! Jediné, co na vašem blogu aceňuji je to, že jsem se zasmál.
27. 09. 2008 | 16:20

xjosifek napsal(a):

Ted jsem to sledoval v anglictine v televizi. John McCain tam vypadal tak nejak unavene. Sem a tam mne prislo, ze ma co delat sam ze sebou, pritom by chtel ridit svet. Prekvapilo mne, ze tak rychle je nekdo schopen v CR reagovat. Pekny clanek pane Tomasek.
27. 09. 2008 | 17:33

Kamil napsal(a):

Vy jste před časem psal, že volby vyhraje McCain. Možná byste měl vysvětlit, co se tolik změnilo. Jinak bude spousta lidí brát Vaše analýzy se skpesí
27. 09. 2008 | 17:51

vlk napsal(a):

viděl jsem tu debatu dnes ráno na Z a jsme velmi rád, že jsem kvůli ní nevstával ve tři ráno, abych to měl na živo.
Píšete, že celkově debata byla relativně slabým představením!

Mýlíte se. Ona nebyla relativně slabá, ona byla zatraceně slabá!

Nechápu co tihle dva asi tak budou pohledávat v čele největší světové velmoci.
a zkusil jsem zajímvou usgesci.

Promítnout si takového Obamu, jak by asi obstál proti Topolánkovi a jeho chlapáctví nebo Paroubkovi a jeho rozhledu a síle, o Klausovi a jeho univerzalitě nemluvě.

A následně jsem si zkusil představit Mc Caina proti briantním mladým diskutérům jako Bursík nebo Rath..
Ve srovnání amerických ředitelů zeměkoule a těch našich místních borečků, rozhodně vyhrávají místní. Boužel - nikoliv charakterově. Tam je to , děsivě, naopak.
Ale být Američan , tak se cítím přesně stejně jako když tady u nás k parlamentním volbám. ŘEčeno s Pepou Řepou - v Americe ještě budou muset, a to to hodně rychel , objevit Balbínovu poetickou stranu.
27. 09. 2008 | 18:37

Mirek napsal(a):

Vazeny pane Tomasku!

I kdyz velice omezeny pruzkum lidi, kteri sledovali prvni debatu, naznacuje, ze 46% muzu a 59% zen si mysli, ze ji vyhral Obama, kdezto 43% muzu a 31% zen se domniva, ze ji vyhral McCain, je nutne si uvedomit, ze spektrum dotazanych (524) obsahovalo podstatne vic Demokratu (41%) nez Republikanu (27%) a zbytek byli tzv. “nezavisli.” A s trochou matematickych kalkulaci byste mozna prisel na to, ze nazev tohoto blogu je POUZE VAS NAZOR (= nazor jednoho z ceskych nevolicu), kdezto ve skutecnosti tato prvi debata (kterou jsem pozorne sledoval a popsal bych ji jako "velice nudnou") nic moc noveho neukazala a situace mezi americkymi volici zustava vicemene “fifty-fifty.”
27. 09. 2008 | 18:49

vlaďoch napsal(a):

to je hodně tendenční článek ... připadne mi, že ho třeba měl autor napsaný už před tou debatou :D
27. 09. 2008 | 19:11

Jan napsal(a):

Jen bych chtel podotknout, ze v predchazejicich debatach jasne vyhraval AL GORE a preci si americani zvolili G.W.B., nejsem zadny prognostik, ale Palinova to McCainovi vyhraje - uvidite.
27. 09. 2008 | 19:13

RA napsal(a):

naši roztomilí levicoví intelektuálové fandí Obamovi. Nedá mi to připomenout debaty Bush, Kerry, které Kerry podle našich levičáků všechny vyhrál, ale nakonec ve volbách prohrál. Doufám, že je to i tento případ.
27. 09. 2008 | 19:29

Jenda napsal(a):

Kdyby měl přednosti jich obou jeden člověk byl by to výborný prezident. Takhle oběma něco schází. Článek je výborný a výstižný.
27. 09. 2008 | 19:42

Skogen napsal(a):

Jane, volby Gore - Bush nejsou zrovna dobrým příkladem. Jednak bylo vítězství Bushe velice těsné, druhak dokonce panují pochybnosti o jejich regulérnosti.
27. 09. 2008 | 19:43

TNT napsal(a):

jene, Palinová to McCainovi nevyhraje, spíše naopak, Republikání už nepokrytě mluví o její výměně, ukázala se totiž jako druhý Dan Quale (naprosto neschopný kanidát na prezidenta), když se jí ptaly na zahraniční politiku, odpověděla, že jednou v životě vycestovala z USA, ale že se občas z aljašského pobřeží dívá dalekohledem na Rusko....a Republican handlers (lidi, co ji připravují k debatám a píší jí, co má říkat na meetincích) o ní mluví jako o idiotovi v sukních.....začíná být celé USA pro smích (stejně jako Miss Jižní Karolína:)))
27. 09. 2008 | 20:20

gyps napsal(a):

Jsem zvědavý, s čím se vytáhnou příště, vytáhnou-li se s něčím. Tak jsem si udělal obrázek o tom, co to znamená být silnější v zahraniční politice, myslím tím "McBaina". :-D
27. 09. 2008 | 20:20

MR H.M.PAULSON napsal(a):

Vazeny a vzneseny Pane,
Ja jsem ministr financi Spojeny Staty z Ameriky a potrebujeme zdvorile mi pomoci od nejvice cestny a moudry clovek. Ty byl jsi mi doporucen od moje dobry pritele jako vzorny osoba. Muj stat jit k bankrotovan ale brzy my zvedneme se zase. S nasim velikym stesti a pomoci moudry lidi dostaneme suma 700 miliarda dollar ktery budeme pouzit koupit vsechno majetek od upadly narod a pouzili ho aby startovat novy Republic.
Ale bohuzel potrebuje pristup k bankovni ucet abychom ulozit penise kde nemuze lupici a pokrivena politici videt a nalezt dokud nezacne aukci na ten majetek.
Prosim pomoz nam tak moc a ja zaplatim Tobe provisi sedmdesat milion dollar pod Tvoje laskava uschov. Posli mi tvoje jmeno a cislo ucet a cislo PIN aby pristoupit a poslat mohl. Jakmile ty posles ja ulozit $70,000,000,000. Pozdeji je vezmu od Tebe $69,930,000,000 a ponecham Tobe bohata odmena za Tvuj urgent pomoc.
Ja prosim snazive, ja klekat před tebou prosim posli dnes, vec je velmi urgent.
Tvoje novy partner a novy pritel
Mr H.M. Paulson
27. 09. 2008 | 21:28

Komančov 008 napsal(a):

Je je a Obama prostě ten člověk si nepamatuje o čem vubec mluví, nevim Mekejn taky nic moc ale pragmaticki to se uvidi ja nějak ani Kenediho neberu ale měl talent využít toho co se v dane době dělo .proboha obama je takovy maly komanč tim co keca se žadne problemy nevyřeší i gdyš jsou to je předvolební sliby .Jeho ekonomicke znalosti jsou takřka nulove ještěže i kidyby ho zvolilili tak stejně bude mit na ekonomiku teměř nulovy vliv mikdo asi nečekal, protě krize přišla o něco dříve neš se předpokladalo a to je dobře. Tim padem se da taky vyřešit s předstihem a hlavně nepotporovat nezodpovědnost teněř mavianskych struktur ktere si mysli zase se to povede někdo nam to osladí .Jenže oni to potřebuji osolit a dukladně a to nedokaže žadne politicke řešení to je třeba je poslat tam kam patří je neuvěřitelně amaterske si myslet že se to povede některemu politikovi to chce aby je nechal dnešni trch poslal ke dnu prostě lide s myšlením na dva dny do předu nemužou chybat celosvětovou ekonomikou .byl by to zločin těmto lidem nadale umožnˇovat se dostavat k jakymkolif dotacim .
27. 09. 2008 | 21:54

Větro napsal(a):

Pro RA Kerry nevyhrál debaty podle naších levičáku, ale Amerických posluchačů kteří měli možnost po telefonu hlasovat a Kerry volby stejně prohrál taksamo jak Gore . Dá se těm volbám věřit ?
28. 09. 2008 | 18:54

tng napsal(a):

Jan:

"Palinova to McCainovi vyhraje - uvidite"

vy jste tak dva tydny pozadu ... Palinova klesa ke dnu jako kamen ...
28. 09. 2008 | 23:30

Mirek napsal(a):

Ono je to jedno, kdo z těch dvou vyhraje, každopádně jsou to dva naprostí ubožáci. Obama - ukecaný mluvka, McCain - senilní dědula. Bůh ochraň Ameriku a jejich dětinské voliče. Je neuvěřitelné, kdo se může stát v Americe presidentem.
29. 09. 2008 | 14:55

ludek Rychtecky napsal(a):

nudny clanek ,bez koreni a stavy
30. 09. 2008 | 04:16

Realtoltek napsal(a):

Jej pan Tomasek zacina menit kurz :). Ja si osobne myslim ze cela ta ekonomicka krize v USA nastala proto, protoze Bushuv kamarad nevyhraje a Bushova banda a jeho kamaradi ze zbrojni firem potrebuji zakryt cachry machry, tajne fondy atd.Proste Obama moc mluvi a mohlo by se toho hodne provalit,,,,,tak v tom je treba udelat poradny zmatek a zamaskovat vse.
30. 09. 2008 | 13:27

větro napsal(a):

Pro realtoltek
Je třeba jít s dobou . Jágr už je taky v Rusku.
30. 09. 2008 | 15:24

j.p.b napsal(a):

Pan Tomasek nemeni kurz, pan Tomasek popisuje jak meni kurz volici a kandidati na prezidenta. Jiz v dobe, kdy vse vypadalo, ze se rozhodne mezi Hillary a Obamou, pan Tomasek psal, ze McCain ma realnou sanci vyhral volby. I v pripade, ze je nevyhraje, je videt, ze se v problematice orientuje a ma prehled. Ja osoben ctu jeho blog velice rada. Nenechte se znechutit, piste dal:)
30. 09. 2008 | 18:54

MartiN napsal(a):

Velice pěkný a výstižný komentář. Souhlasím, že Obama zazářil víc než se čekalo. Ale pořád se domnívám, že to nebylo dostatečně jasné světlo, aby získal převahu v kampani. Určitě by mu pomohlo, kdyby se krize rozšířila i mimo bankovní sektor.

Rozdíl v hodnocení "úspěchu" jednotlivých kandidátů je dán také cílovou skupinou, na kterou svoji kampaň směřují. Obamova kampaň je třeba pro Evropany daleko zajímavější, protože se v mnoha názorech shoduje.
Naopak McCain je zaměřen na ty tradiční američany. Z pohledu dřevorubce z Pennsylvanie, by pro mě byl McCain jasná volba.
01. 10. 2008 | 12:39

replica handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 19:41

Poptropica napsal(a):

thanks you very much
14. 02. 2010 | 23:56

raudensah napsal(a):

i like it,,, thanks you very much
26. 02. 2010 | 00:08

Free Ringback Tones napsal(a):

good idea
04. 03. 2010 | 16:44

free games online napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:59

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 09:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy