To není John McCain

01. 11. 2008 | 20:51
Přečteno 28825 krát
Maximálně jednou za generaci (ale spíše dvě) fouká některé z politických stran v USA do zad tak silný vítr jako letos demokratům.

Američané mají obecně rádi, když se tamní dvě politické strany u moci nejen pravidelně, ale také rychle střídají. Za poslední více než půlstoletí připustili pouze jedinkrát, aby jim republikáni či demokraté vládli déle než dvě volební období v řadě: v roce 1988 si zvolili prezidentem George Bushe staršího a prodloužili tak o čtyři roky Reaganovu „revoluci“.

Letos však demokratická kola pohání daleko víc než jen prostý fakt, že zrovna končí osmileté období republikánské vlády.

Pětaosmdesát procent Američanů není spokojeno s tím, jakým směrem se jejich země ubírá. Jen zhruba pětina z nich souhlasí s počínáním dosavadního prezidenta (větší důvěru měl krátce před rezignací kvůli skandálu Watergate i Richard Nixon). Země je na počátku recese, která může být podle odhadu ekonomů daleko delší než ty, na něž jsou Američané čas od času zvyklí.

Slovy konzervativního sloupkaře Washington Post Charlese Krauthammera, situace v USA je taková, že by letošní volby musela vyhrát i italská komunistická strana, kdyby v nich mohla kandidovat.

Pokud republikáni chtěli aspoň pomýšlet na uhájení Bílého domu, měli letos jedinou možnost: postavit do boje někoho, kdo nejen nevypadá jako George Bush, ale nepřipomíná dokonce nijak zvlášť ani republikána, jak se jej Američané za poslední roky naučili vnímat.

Shodou ne zcela náhodných okolností se to nakonec v osobě Johna McCaina podařilo.

Jestliže pár desítek hodin před vynesením volebního verdiktu rozpoznává arizonský senátor rýsující se tvář své volební prohry, může za to z větší části prostý fakt, že porazit letos demokrata bylo skoro nemožné.

Z menší, avšak podstatné části je na vině kampaň, kterou se McCain rozhodl vést. Během posledních dvou měsíců, v rámci dvouletého volebního boje něčeho na způsob tie-breaku v pátém setu tenisového zápasu, zněl po většinu času jako věrouce poslušný republikán.

Po McCainovi-neřízené střele, z níž spolupartajníkům pravidelně vstávaly vlasy hrůzou na hlavě, neboť jí nic neříkala stranická disciplína a ideologie, ale šla za řešením, které považovala za nejlepší a klidně se kvůli tomu spojila s politickým protivníkem, jako by se slehla zem.

Z uvolněného McCaina, jenž hovořil s u politika neuvěřitelnou otevřeností o tom, čemu věří a co zamýšlí, se stal tak lehce neurotický, zlostný muž recitující s důrazem, ale bez lehkosti z republikánského desatera.

Pravda, George Bush před čtyřmi roky vyhrál prezidentské volby tak, že rozdělil Ameriku na „my a oni“ a díky „těm svým“ získal druhý mandát. Čtyři roky jsou však v politice věčnost a co bylo v roce 2004 vítěznou formulí, je nyní receptem na pohromu.

Vést letos kampaň zostřující rozdíly mezi pravicí a levicí nedávalo smysl. Na vítězství ve Spojených státech, rok 2008 mohl pomýšlet jen ten, kdo osloví neideologicky smýšlející středové Američany, jejichž hlavní starostí je prostý strach o budoucnost.

Nevídaný rozval finančního systému a počínající hospodářská recese byly příležitostí pro představení nové republikánské vládní filosofie, která by na jedné straně respektovala středopravicový, nesocialistický postoj většiny Američanů, na straně druhé jim však dodala ujištění, že republikány vedená vláda bude vědět, jak z krize ven.

McCain nenabídl nic na způsob takové strategie a jeho kampaň se v závěru zredukovala na okřikování Obamy coby stoupence vysokých daní.

Důsledkem toho všeho je, že většina Američanů se podle posledního průzkumu domnívá, že McCain by v Bílém domě pokračoval v politice George Bushe, jen 40 procent ho považuje za příslib skutečné změny a v ekonomické oblasti dávají respondenti jednoznačně přednost Baracku Obamovi.

Žádný z těchto tří závěrů nebyl vzhledem k McCainově politické minulosti nevyhnutelný. Všechny tři dohromady však táhnou jeho šance v úterním hlasování ke dnu.

Nepovedená kampaň, která s pozoruhodnou a politováníhodnou důsledností dokázala vymazat to, co je na Johnu McCainovi jedinečného, nezměnila mé přesvědčení, že McCain je nejlepší kandidát na prezidenta, jakého Amerika za poslední dobu měla. Že je to přesně ten typ politika, kterého Spojené státy právě v tuto chvíli ve svém čele potřebují.

Politika, jenž se nedívá na svět ideologicky, zůstává ale věrný několika klíčovým zásadám, chránícím ho před bezpáteřním vlátím ve větru. Umí spolupracovat s názorovými oponenty a dosahovat s nimi dohody. Má odvahu prosazovat věci, které v daný okamžik nejsou populární, on je však považuje za životně důležité. Má zkušenost a zdravý rozum, umožňující mu vybrat si mezi ideologií a pragmatickým řešením, rozeznat názorového oponenta od nebezpečného nepřítele a dohlédnout dál, než k horizontu příštích voleb.

To, že Američané ve volebním finiši v Johnu McCainovi tyto kvality neviděli, není jejich vina. Arizonský senátor si za to může sám.

Pro poslední hodiny kampaně mu zbyl argument, vyslovitelný jako prosba voličům: Odhlédněte od toho, co jsem poslední týdny předváděl, a vzpomeňte si na předchozích pětadvacet let mé politické kariéry. Já se k nim po volbách vrátím.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Zajímavý komenář. Ale vnaší bedně ve zprávách bylo, že McCain stáhl podle průzkumů Obamův náskok na 5 %. Takže s e zdá, že taktika funguje.

A osobně si vůbecnejsme jist kvalitou průzkumů. a vůbec bych se nedivil, kdyby volební vásledky byly o dost jiné.

Demokraté, pokud by za kandidáta nominovali třeba designovaného Vice -Bidena, skutečně nemohli prohrát. A nemohli prohrát s e spoustou jiných kandidátů.
Ale už pod jedním komentářem , ještě při primárkách jsme položil otázku, zdali je Amerika už připavena na černošského nebo ženského prezidenta... Je určitě připravena na Hispánce, Indiána, Eskymáka atd. atd.
ale velmi průzkumy podezírám z toho, že nejsou korektní. Že prostě kvůli známé americké superkorektnosti leckdo, kdo bude volit Mc Caina, kvůli té superkorektnosti bude uvádí, že bude volit v průzkumu Obamu.
A vůbec z toho nemám radost.
Ostatně, osobně jsem zklamán oběma kandidáty.
Ato píši s vědomím, že v US bych byl přesvědčeným demokratem.
01. 11. 2008 | 21:16

Honza napsal(a):

Uvidíme po úterku. Ani bych se nedivil, kdyby došlo na slova vlk-a, jak jsou napsána výše.

Spokojený nejsem ani s jedním kandidátem, ani Obama totiž nedává záruku, že dojde ke změně postoje USA k světu a že otevře informace o důvodech - podle mě - katastrofálního jednání G. Bushe.

Musím se podívat, zda se u nás na výsledek voleb přijímají sázky a vsadit si na McCaina.

Možná by nebylo od věci, kdyby v zde někde bylo napsáno, jak je na tom opravdu zdravotně. Už jsem slyšel, že rakovinu prý má už teď. Snad to ale bude jen šeptanda a zůstaneme u těch prognóz doktorů.
01. 11. 2008 | 21:58

stále rebel napsal(a):

Pro vlk.
Gallup 52 / 41, Rasmussen 51 / 46. (31.října) .
http://news.bbc.co.uk/2/hi/...
01. 11. 2008 | 22:03

BERAN napsal(a):

Škoda Freda Thompsona. Pan McCain není žádná pořádná konserva, kterou Státy (možná na poslední léta před svým rozpadem) potřebují. Beran
01. 11. 2008 | 22:07

Větro napsal(a):

Kdo je John McCain je celkem jasné , republikán Bušovec atd.atd. Ale kdo je Obama kdo to ví ,na jedné straně chce stahovát vojáky z Iráku a do Afganistánu chce zase vojáky posílát . kdo je vlastně Obama ?to se dozvíme tak rok po volbách pokud je vyhraje .
Nějak tady chybí názor Paní Clair ať se něco zajímavého dozvíme
01. 11. 2008 | 22:09

pozorovatel napsal(a):

Neřekl bych, že se McCain v poslední době změnil, ale, že mu již prostě s rostoucím věkem začaly ubývat síly prosazovat své názory. A ve volební kampani spojené s velkým stresem se to samozřejmě navíc projevilo i s chybným přemýšlením a chováním (včetně tragického výběru Palinové jako víceprezidentky).

Zdá se mi proto zřejmé, že nejen z důvodu finanční krize a únavy američanů z republikánů, je Obama podstatně vhodnější kandidát na prezidenta a že by velmi pravděpodobně vyhrál i za jiných podmínek než jaké nastaly v letošních volbách.
01. 11. 2008 | 22:15

Pumprlidentlich napsal(a):

esrcb ewzrcgbe ezwrxn
01. 11. 2008 | 22:16

Karel Mueller napsal(a):

vlk:
Ahoj příteli. Pokud se Tvá slova potvrdí, tak celý svět uvidí, že hra na PC v USA je velice úsměvné.
Protože vzhledem k Bushově finální relaci a nakonec i k dnešní finanční krizi by snad musela vyhrát i bílá Anna proletářka.
01. 11. 2008 | 22:20

veverka napsal(a):

Já osobně očekávám volební podvod,podobně jako při poslední volbě Bushe.Takže naprosto souhlasím s Karlem Muellerem.
01. 11. 2008 | 22:23

Pamatuj si mne napsal(a):

Autor:
Pisete: "Z menší, avšak podstatné části je na vině kampaň, kterou se McCain rozhodl vést." Ja jsem opacneho nazoru. Myslim, ze kampan je na vine z velke casti. Nemyslim si, ze by bylo nemozne porazit demokrata v techto volbach. K tomu bylo ale potreba kampan pojmout uplne jinak. Obama ma jedno nosne tema - CHANGE - a toho se drzi od zacatku do konce. McCain naopak laviruje mezi tematy, utoky, a tak vlastne netvori zadnou stabilni linii, celkove se ta kampan chova lehce chaoticky. Mozna je to osobou McCaina samotneho, nevim. Obamu, ani McCaina osobne neznam.

Dale si myslim, ze vlastnosti McCaina, ktere jste vyjmenoval ve tretim odstavci od konce, se daji najit i v jinych politicich, nejen v McCainovi. Spousta stoupencu Obamy vam rekne, ze to jsou Obamovy vlastnosti.

Obrovskou vyhodou pro demokraty je to, jak pojal kampan Obama. Nadchnul spoustu lidi a ma neuveritelnou sit dobrovolniku po cele zemi. Ma za sebou armadu lidi. To se republikanum nepodarilo. Je skutecnosti, ze toto dava demokratum obrovskou vyhodu. Myslim, ze kdyby byla nominovana Clintnova, takto by to nevypadalo.

Takze na zaver - souhlasim, ze si za to McCain a republikani mohou sami.
01. 11. 2008 | 22:34

jarda napsal(a):

Mc Cain jednoznačně vyhraje, stačí se pečlivě podívat na statistiky třeba na Yahoo
01. 11. 2008 | 22:51

Pavel napsal(a):

Ale to ze se MCCain nedokazal obklopit vhodnymi spolupracovniky, kteri by pak formovali dobrou kampanou, prece o nem vypovida dost. Nechapu vasi snahu McCaina takhle jakoby omlouvat-v prezidentske funkci by se taky musel obklopit vhodnymi lidmi a uz ted prokazal, ze na to mozna nema. Je jedno jake jsou jeho osobni nazory, ale pokud tohle nedokaze, tak holt prohraje a tak je to spravne. Jedna z hlavnich vlastnosti manazera, natoz prezidenta, je obklopit se spravnymi lidmi. I o tom ty volby jsou, ukazat zda na tohle mam. Samozrejme, ze jeste neni dobojovano, ale podle me uz pro to kam nechal kampan zajit(omezit se jen na utoky a postuchovany), neni vhodny kandidat, nehlede na 25 nebo i 100 let predchozich.
01. 11. 2008 | 22:55

Im napsal(a):

Berane to tě učili na VUMLU?
01. 11. 2008 | 23:12

VR napsal(a):

Legracni, pane Tomasku, uplone zrcadlovy nazor maji WSJ (http://online.wsj.com/artic...).
Ovsem souhlasim spise s Vami, minimalne z naseho, stredoevropskeho hlediska by byl McCain urcite lepsi volbou. Kamarad napsal vystizne, ze "McCaina si Putin, narozdil od Obamy, nenamaze na chleba".
01. 11. 2008 | 23:36

Bats napsal(a):

Snad je lepší, když se jen dvě strany střídají, avšak co je nesmírně důležité je nepropadat ideologickým preferencím a nevybírat podle nich svého vyvoleného, každý má svoje "plusy a minusy" a obektivní vyváženost hodncení jejich projektů a záměrů je vskutku relevantnější než "blabolení" kolem horké kaše ! tj. buď podporuji Obamu a řeknu to, buď Mc Caina a řeknu to také. A pokud chci objektivitu, tak ať ji dělám a nesnažím si o ní :-)
01. 11. 2008 | 23:54

Skogen napsal(a):

VR, z vaší věty jsem pochopil, že si McCaina na chleba namaže Obama. I když jsem toho názoru, že McCain je již poněkud okoralý a před konzumací by bylo dobré pořádně se podívat na datum spotřeby.

Mně osobně jeden akční hrdina (válečný prezident, chcete-li) v Bílém domě na nějaký čas úplně stačí. Druhý takový warrior by už skutečně mohl být příliš i na toho Putina. Navíc s viceprezidentkou, o které nevím, zda je prostě praštěná, anebo má výstředností odvádět pozornost.
02. 11. 2008 | 00:00

yebe napsal(a):

Nevím co zde kdo řeší, xa xa, hlavně redaktor aktuálně, viz : 12.6.2008 ->
"To potvrzuje i důvěryhodný zdroj iDNES.cz blízký americkým zpravodajským službám, podle kterého Obama na setkání byl a jeho zvolení lze považovat za jisté." ODKAZ : http://zpravy.idnes.cz/tajn...
02. 11. 2008 | 00:01

LACO napsal(a):

Tomášku, řečeno slovy klasika, nepište sem a pokud možno, nepište vůbec.. To by mě zajímalo, jestli těm svým slintům o hře na demokracii v USA věříte a nebo jste za ně dobře placen...
02. 11. 2008 | 00:17

Karel napsal(a):

>Politika, jenž se nedívá na svět ideologicky, zůstává ale věrný několika klíčovým zásadám, chránícím ho před bezpáteřním vlátím ve větru.

Souhlas. A těmi zásadami potom jsou prosazování opatření ve prospěch korporací proti běžným Američanům. (Co je mu ostatně do nich, že? Jen když za to zkásne velký peníze.)

Ještě k té (ne)ideologii: např. „mluvil jsem s Putinem a v jeho očích jsem viděl tři písmena: K, G, B.”. Jestli tohle není ideologie, tak nevím, co by bylo.

Co se týče bezpáteřního vlátí ve větru, počet témat, u kterých se v jedné příležitosti vyjádřil tak a v následující onak, se počítá na desítky. Namátkou, daňové úlevy, situace USA ve válce proti terorismu nebo možnosti při případném útoku na Írán.

>Umí spolupracovat s názorovými oponenty a dosahovat s nimi dohody.

To jste vystihl PŘESNĚ to, co McCain neumí (zejména ve srovnání s Obamou je ten rozdíl hodně patrný). Příkladem je spor, který vedl s Obamou ohledně způsobu jednání s „ideologickými nepřáteli USA” typu představitelů Severní Korei nebo Tálibánu, ve kterém by si McCain chtěl vynucovat podmínky, i s tím, že by to mohlo zhatit samotné jednání a ztížit celkovou situaci. (V případě Severní Korei jsme to měli možnost vidět sami.)

>Má odvahu prosazovat věci, které v daný okamžik nejsou populární, on je však považuje za životně důležité.

Zaprvé, mezi tím, co je životně důležité a co někdo POVAŽUJE za životně důležité, může být dost velký rozdíl.

Za druhé, např. výše zmíňovaná daňová politika jeho volebního soupeře a McCaina je klasickým případem populismu.

>Má zkušenost a zdravý rozum, umožňující mu vybrat si mezi ideologií a pragmatickým řešením, rozeznat názorového oponenta od nebezpečného nepřítele a dohlédnout dál, než k horizontu příštích voleb.

To, jestli dohlédne dál, to nevím ani já ani pan Tomášek. Nechci být jízlivý, ale konkrétně u Johna McCaina už toho není příliš moc k vyhlížení. A co se týče "nebezpečného nepřítele" (což samo o sobě nastavuje mindset k vnímání všech apriori jako přátel/nepřátel) tak před nedávnem v jednom radiovém rozhovoru nebyl schopen rozeznat, jestli jeho spojencem nebo nepřítelem je premiér Španělska (opakovaně se vyhnul otázce, jestli by byl svolný s ním vůbec o něčem jednat).

>...prosba voličům: Odhlédněte od toho, co jsem poslední týdny předváděl, a vzpomeňte si na předchozích pětadvacet let mé politické kariéry.

Inu, což o to, voliči se ohlédnou na to „co McCain vyváděl” a vzpomenou si na jeho 25 let v jeho politické kariéře (nebo „kariéře”?) a půjdou volit Obamu.
02. 11. 2008 | 00:17

Bats napsal(a):

Pokud člověk má volit prezidenta usa očima neameričana, tak stoprocentně zvolí Obamu, pak ale pokud amričan má volit svého prezidenta, zvolí bezesporu Mc Caina. Povolit v Iraku znamená prohra, ať je to vojensky nebo z hlediska zájmů USA. Posílit v Afg je jen dobře, i když výsostné zájmy usa jsou spíše v Iráku nežli v Afg. Všechny předpoklady vyžadují Mc Cainovské prezidentování než Obamovské, nechť však am. citizen vybrat co by on sám chtěl ... (Dávám však 55 % Mc Cain ku 45% Obama).
02. 11. 2008 | 00:51

Skogen napsal(a):

Bats, kdepak jste ty oči nechal? Před McCainovým Vietnamem, který z vůle Američanů skončil (ne že by je mrzely životy Vietnamců, prostě padalo moc synů Ameriky), anebo v osmdesátých, kdy vrcholila doktrína nesmiřitelné rivality s východním blokem? Američané možná mají přirozené tendence vnímat válku jako kterýkoliv jiný job (nějaké to riziko, nějaký ten výnos), nicméně zcela platí, že Bush je nejneoblíbenějším prezidentem v šírých lánech času a kromtoho asi jen ti nejzarytější republikáni si nedovolí pochybovat, že volby byly čisté. Ostatně Albert Gore veřejně projevil své pochybnosti, i když Bushovo vítězství formálně uznal.

Dosud komentátoři přes veškeré obecné dřisty nedokázali vysvětlit, v čem že se McCain vlastně liší od Bushe. Stejný zabejčenec, v zahraniční politice stejný hazardér, s Palinovou se ukázalo, že také stejný populista, v každém případě stejný nadšenec pro silová "řešení".. A dále je zde domácí situace, tedy především stav ekonomiky. Jenže McCainovou parketou je spíš to zahraničí, kde je od Bushe k nerozeznání.

Okolnosti? McCainovo prezidentování může velice snadno znamenat jaderný konflikt. Vy si zřejmě myslíte, že od dob studené války toto nebezpečí kleslo. Větší omyl si nedokáži představit. Léta pozvolna formovaný status quo, kdy se i tak vyskytly krize, že jen náhoda tomu chtěla, že třetí světová válka nezačala, je nenávratně pryč i s mnohými dohodami. V zádech máme znovu dvě červená tlačítka a jakýkoliv fanatismus se může tvrdě vymstít.
02. 11. 2008 | 01:30

jenikus napsal(a):

No to je fascinující. Jak tady někteří lidé píšou jako kdyby tomu (rozuměj všemu) rozuměli.

Např. prohlášení "Pokud člověk má volit prezidenta usa očima neameričana, tak stoprocentně zvolí Obamu" to je něco. To mohu vyvrátit snadno. Nejsem američan a volit Obámu bych nemohl. Takže to asi nebude 100%... Pokud mě tedy v sedmé třídě naučili procenta správně.

Pan Tomášek sice ukazuje jistou znalost volební situace, ale jeho závěry jsou také úžasně arogantní, jako kdyby sežral šalamounovo hov..

Na reakce komunistických představitelů v tomto blogu asi nemá smysl reagovat, nicméně pro ostatní má asi smysl uvést pár faktů, které nevím jestli se do české kotliny donesly.

Pan Obama byl a možná stále je osobou drogově závislou, přátelící se s lidmi z černé marxisticko/rasistické skupiny Black Panthers či s pány typu Ayers (americký ultralevicový terorista), Khalidi (dříve mluvčí OOP - teroristického palestinského hnutí. S kontakty na Chikagskou mafii, která mu platila studia na Harvardu a dostala ho tam. Jeho socialistický přístup k ekonomice může v současnosti pohřbít stále se zmenšující zbytek amerického kapitalismu.

V porovnání s tím je pan McCain neuvěřitelně odlišný skutečný hrdina, který několikrát málem zahynul pro svojí vlast. Přesto, že byl synem vrchního velitele námořnictva se neprohřešil i přes dlouhé mučení a samotku ve Vietnamském vězení. Nepřijal předčasné propuštění, které mu Vietnamci nabízeli jako marketingový tah a ve vězení jakožto těžce zraněný sestřelený letec strávil 5,5 roku.

Pokud bychom toto vše zapoměli a porovnávali pouze kvalifikační předpoklády pro danou práci:

Obáma - právník, v exekutivní roli (tj. že by řídil alespoň pár lidí a měl nějaké výsledky) strávil snad pár měsíců, kdy byl zodpovědný za rozdělování desítek milionů dolarů od pana Ayerse na ultralevicové vzdělávání chudých černochů.

V americkém senátu strávil 140 pracovních dnů a nebyl sponzorem žádné zásadní legislativy.

Byl organizátorem povlu v chudinských čtvrtích jižního Chicaga. Existuje podezření, že je placený agent KGB.

Mc cain: Letec cca 15 let z toho 5 let v Hanoi, cca 5 let velitelem největší letky ve spojených státech, liasonem mezi NAvy a senátem,kongresman, senátor více než 20 let, kde v senátu byl člověkem středu, který nikdy neslevil ze svých zásad, byl se ochoten postavit autoritám, prosadil velké množství kritických legislativ a pomohl změnit špatnou strategii amerických vojsk v iráku tak, že v současnosti jsou ztráty na životech v iráku minimální což umožňuje rychlé stahování jednotek.

Čest Práci

P.S:
Fascinuje mě jak se tady Bush má za nejhoršího presidenta, přitom je evidentní že zřejmě až historici ukážou, že Bush byl ve skutečnosti jedním z nejlepších Amerických presidentů v novodobé historii, který dokázal výrazně zredukovat islámský terorismus, který trápí zeměkouli v posledních šedesáti letech, a přes mnoho těžkých událostí postihnuvších spojené státy (9/11, Katrina, Války, Fin krize, nárůst globální konkurence nevídaným tempem) dokázal američanům zajistit rekordní růst cen nemovitostí, akciových trhů, nízkou nezaměstnanost. Tím pádem i bohatství.
02. 11. 2008 | 01:54

putin napsal(a):

McCaine neumel jeste pred tim, nez kandidoval vyslovit Putin, vyslovoval to Pjutyn, tato jednoducha blbost me presvedcila, ze on neni dobry kandidat na zahranicni politiku, (ja vim jednoduche ovsem zkuste o tom premyslet) zkratka porad to bude arogantni american a co se tyce spatne kampane, naprosto selhala kampan moralne neustaly negativnim pristupem v reklamach skoro 100%, me tedy dost zklamal v tomto, jestli nekteri tvrdi, ze to vlastne neni on a byl tlaceny k temto reklamam, tak to by bylo jeste hur pro nej ..
02. 11. 2008 | 02:31

Smir napsal(a):

Take si nemyslim, ze ty pruzkumy zobrazuji realitu. Ta tradicni podpora republikanu je velika, krize nekrize. Kdyz vyjedu z Obamova Chicaga hodinu autem pryc, tak se vsude zacne mnozit letacky McCain - Palin.
Myslim si ze spousta lidi lze a uvadi ze bude volit Obamu, ale ve skutecnosti to tak nebude.

Muj odhad je, ze naskok ptei procent se zmensi az k nule a v utery to bude dlouhy a lity boj jako v souboji Bush - Al Gore do posledniho hlasu. Mnoho voleb po celem svete vcetne ameriky je ted takovych a tyto nebudou vyjimkou.

Jeste neni dobojovano ani vyhrano. Vysledek muze byt jakykoliv.
02. 11. 2008 | 03:13

Ivanyak napsal(a):

Tady v Canade se lide do velke miry ztotoznuji s americkou volbou prezidenta a to z mnoha duvodu, ktere maji co do cineni s proximitou jak geografickou tak historickou, tak ekonomickou...
Tady vede jednoznacne Obama a to nejen proto, ze Canadani smysleji tradicne vice doleva, ale patrne i proto, ze volba cernocha do nejvyssi statni funkce by v ocich mnoha lidi symbolizovala jiste zavrseni procesu socialniho dospivani a zrani americkeho naroda, jehoz proces zapocal s Abrahamem Lincolnem a pozdeji se obnovil za zivota M.L.Kinga. Tady lide doufaji, ze by tento krok naznacil ze bigotnost prestava byt modrotiskem mysleni americke populace. Ja si myslim ze to je jeden z duvodu proc si Obama vede tak dobre. Mnozi americane citi potrebu dokazat sobe samotnym ale i zbytku sveta, ze USA se stale anebo znovu ztotoznuji s idealy na kterych byla postavena jejich konstituce a ktere symbolizuje Newyorska socha svobody.
To vsechno samozrejme neznamena ze Obama bude lepsim prezidentem nes McCain. Nejvetsi problem pro noveho prezidenta samozrejme bude soucasny stav ekonomiky. A tam je tezko predvidat, kdo ma lepsi plan. Jeste v lete si i nejvetsi machri mysleli ze ekonomicke grunty jsou solidni a ze problemy s hypotekama se vyresi. Sazet na jednoho nebo na druheho coby spasitele americke ekonomiky by tedy bylo hloupe. I skutecni odbornici si moc netroufaji predepisovat co dal.
02. 11. 2008 | 03:20

Ivanyak napsal(a):

Jenikus, ze zpusobu kterym se obouvas do vsech kdo maji cokoli na dane tema rict, troufam si odhadnout ze to Salamounovo h.... jsi nakonec povecerel ty! Basta?
02. 11. 2008 | 03:30

Ivanyak napsal(a):

Jenikus, vsechny Tve argumenty by se daly napadnout stejne jako ten Posledni: President Bush dokazal americanum zajistit rekordni rust nemovitosti.... Tim padem bohatstvi. Ty ceny nemovitosti se letos v lete ukazaly byt nafouknutou bublinou, stejne jako ceny akcii na trhu. Ted kdyz ta bublina splaskla, hle co zbylo z bohatstvi! Mimochodem vsechny trable kterym Bush celil byly stejnou bublinou a jedine ceho coby prezident dosahl, bylo bublinu nafouknout. A to za obrovskych cen na zivotech a na americke ekonomice. Za jeho prezidentovani se americka superpower stala superpower na hypoteku. Mozna proto si Putin troufa tak jak si troufa. Oni si Americani ted moc dovolovat nemuzou, jednoduse protoze na to nemaj. A to z velke casti proto, ze je Bush poslal do dvou nesmyslnych valek.
02. 11. 2008 | 03:52

Peter Strop napsal(a):

Priklanim se k nazoru Pamatuj si mne. Autor zapomina, ze McCain musel nejdrive vyhrat primarky a pak teprve mohl apelovat na nerozhodne „stredove“ volice v presidentskych volbach. Stredovi nerozhodni volici by mu republikanskou nominaci nezajistili a myslim si, ze by mu nezajistili ani potrebnou vetsinu v tzv. „swing states“.. Nerozhodny a informovany a volic vsak temer neexistuje. Nerozhodni volici jsou predevsim volici neinformovani a jsou vice nakloneni k tomu, aby vyslyseli populisticke sliby. (vcera slysel na radiu jednu takovou: „kdyz mi nekdo slibi zaplatit tank of gas a mortgage tak ho musim volit“). Pro tyto volice politik, ktery s neuveriletnou otevřeností hovori o tom, čemu věří a co zamýšlí by asi neuspel. Zvlast ne v situaci, kdy by musel rici, ze nejen nekteri obcane, fiancni instituce a banky, ale cely stat zil leta na dluh a ze ted prijde tezka doba tyto dluhy splacet. A ze na vine jsou jak demokrate, tak republikani. Proto je pro McCaina dulezite presvedcit konzervativni volice k tomu aby vubec volit sli a to co v nejvetsim poctu. Jako uplne nerizena strela by McCain nejen nemusel vyhrat primarky, ale take by odradil cast konzerbativnich volicu. (To se nakonec z casti stalo a proto ma McCain ve srovnani s Obamu k disposici jen asi tak tretinu financi). Bez mimoradne uvedomele podpory a ucasti volicu vlastni strany nemuze v techto volbach vyhrat ani jeden kandidat. Take si myslim, ze autor nema pravdu, v tom, ze vest kampan zamerenou na zostřující rozdíly mezi pravicí a levicí nedávalo smysl. Vzdyt je to nejvyraznejsi faktor letosnich voleb, ktery zvlast demokrate dotahli do nejvyssich obratek a dokonale vyuzili. Vedle presidentske volby probihaji i volby do senatu, reprezentantu do senatu kazdeho statu, volby soudcu a hlasovani o nekterych legislativnich navrzich. Tak polarizovane a vyhrocene volby na vsech urovnich jsem jeste nevidel. Bohuzel se obavam, ze media a tri P (penize, populismus a podvody) nakonec zvitezi.
Peter Strop , Arizona

Tri P
Penize :Obama i lokalni demokrate maji k disposici podstatne vic penez na kampan, coz neni zanedbatelne. Zajimave je, ze volici demokratu sice vydelavaji v prumeru vice nez republikani, na charitu naopak venuji mene, na podporu svych kandidatu vsak venuji podstatne vice.
Populismus (jeden stary citat):“A democracy will continue to exist up until the time that voters discover they can vote themselves generous gifts from the public treasury. From that moment on, the majority always vote for the candidates who promise the most benefits from the public treasury, with the result that every democracy will finally collapse due to loose fiscal policy”
Podvody: napr. http://www.opinionjournal.c...
02. 11. 2008 | 04:10

Komančov 008 napsal(a):

Snad jsem si vsadil dobře ještě před plenarkama .Republikan znovu v bílem domě.To co nabízí Obama je populismus asi by se američane divili mit ho v bílem domě.Pozitivní rasismus asi je to špatny vyraz ale rozhodne u voleb .Tak že du slavit radši dopředu.
02. 11. 2008 | 04:56

Clair napsal(a):

to jenikus:

Mily pane, jsem velmi potesena, ze volit nemuzete, byste byl stejne jenom pritez pro tuto krasnou zemi s vasimi xenofobnimi a raisistickymi nazory. Naprosto vam unika, ze Amerika zvolenim Obamy se posunula o hodne dal a vy se obavam, nejste ji skutecne hoden. Bavime se o evoluci.
Mate pravdu, pro vas je J.McCain hrdina, pro mnoho jinych tomu tak ovsem neni, je to ciste subjektivni uhel pohledu. Rozhodne nemuze splnovat koncept hrdiny, za ktereho by se rad vydaval, kdyz jeho charakter je naprosto labilni. Ciste pro doplneni: jiste vam nemohlo ujit, ze v dobe, kdy byl veznen ve Vietnamu a jeho rodina s tremi malymi detmi se za nej denne modlila, on po propusteni z vezeni svoji zenu, ktera je paralyzovana v dusledku automobilove nehody, odkopl a uzavrel snatek s o hodne mladsi zenou, dedickou Coors Beer. Tomu rikam skutecny charakter!
Vase nazory jsou naprosto v souladu s propagandou Hannity z Fox News financovanou neokony a ultrapravicovym kridlem fundamentalistu. Pouze opakujete tuto snusku nepresnosti a odpadovych defamaci.
Kdyz uz jste u tech drog, to bylo Obamovi 16 let, kdyz s nimi experimentoval, nebyl nahodou G.W.B. take na drogach a zavislosti na alkoholu v mladsich letech? A mate pravdu, J.McCain skutecne jenom trikrat spadnul uspesne s letadlem a zpusobil skodu pokazde jenom 50 milionu danovym poplatnikum. Se vubec clovek divi, ze ho k tomu jeste pustili, ale coz, byl to syn admirala, tak se delali vyjimky. Nakonec ho ani na tu akademii vzit nechteli, pouze s primluvou se to podarilo.
Vase informace ohledne pana Ayerse jsou velmi nepresne a znacne podbarvene, bylo mu vlastne 16 let a neni dukaz, ze by se sen. Obama na necem s nim podilel. Jestli od nej dostaval penize na vzdelavani chudych cernochu, lze mu pouze za tuto iniciativu podekovat. Pan Khalidi, o kterem se bavite, ze byl drive mluvci OOP- teroristického palestinského hnutí, to je velmi zajimave, nebot toho potkal Obama ciste nahodou bez dalsich styku, ovsem co zapominate rici, ze to byl prave sen. J. McCain, ktery panu Khalidi dal dar pro palestinske hnuti $500,000.
Pisete dale, ze Obama byl organizatorem "povlu" v chudinskych ctvrtich jizniho Chicaga. To skutecne duni a vypovida predevsim o vas.

Otazka: Prosim vas uvedte a informujte nas, kdy se chudoba klasifikovala jako neco, za co se clovek musi stydet, ze je nejen chudy a je soucasne odsunut na vedlejsi kolej. Jste me totiz uklidnil, protoze jste pouze nesmirny vytaha, nechapete pojmy jako je "humility, skromnost a cestnost". Divate se na vsechno pouze obrazem oportunisty, neurvalosti a indifference. Jsem velmi potesena, ze to byl prave sen. Obama, ktery se ujmul teto zaslouzile cinnosti pomoci zbidacenym a odsunutym cernochum na hrane zakona. Jiste, sen. McCaina takove veci nemohou zajimat, ten zije v jinych sferach a nevi ani co v Americe probiha, stejne jako soucasny president, ktery je take mimo.
pokracovani
02. 11. 2008 | 05:03

Cl;air napsal(a):

Jste me skutecne rozesmal, ze existuje podezreni, ze Obama je placeny agnet KGB. Papate tu neokonskou propagandu plnymi dousky, to je skutecne videt, ze vam za to zrejme i plati, abyste to siril v zemi ceske. Pouze abyste se nespletl. Cesi jsou totiz vzdelany narod a veci si radi overuji, takze vase nepravdive snusky a vyplody se zrovna uchytit nemusi a mohou mit dokonce opacny efekt. Jednim z nich je prave vase tvrzeni, ze sen. McCain a jeho strategie v Iraku ........, ma byt zasluhou pana McCaina? To snad nemyslite vazne. Obavam se, ze i tady jste naprosto mimo. Jestli se bavite o te konecne fazi, kdy Irak nechce podepsat zadnou smlouvu a usiluje o odchod vsech okupantu? A pozdrzte pane, to jsme jeste neslyseli zaverecnou fazi, kdy Irak, ktery nikdy zadnou okupacni armadu nepozval bude zadat valecne nahrady. Nebyl to nahodou J.McCain s jeho valecnou erudici, ktery jako prvni hlasoval pro valku? Prece vedel nejlepe, ze jsou tam ZHN, on mel prece ty informace z prvni ruky, ze Irak byl take strujcem 9/11. Nebo mu jeho pritel GWB lhal?
.
Sen.McCain a jeho kampan je nejostudnejsi hanobna kampan v historii US. Jak se dnes jevi, nejen, ze pohrbiva sam sebe, ale take celou republikanskou stranu, ktera ztratila identitu s GOP cleny, nebot jsou naprosto mimo deni americkeho lidu, proto musi prohrat. Americane uz jich maji plna usta a dalsi 4 roky -NIKDY. Amerika je mlada zeme a ma rada inteligentni lidi, obavam se, ze McCain se k nim neradi a Amerika si jeho demagogicke vymysly a ideologii dovolit ani nemuze.
Zaverem, vas dodatek je skutecne nejlepsi: musim vam dat za pravdu, ze historici skutecne ukazou, ze soucasny pres. Bush se dvakrat dopracoval podvodem k presidentskemu kreslu, ale take podnitil islamsky terorism, posunul Ameriku 50 let zpatky, neudelal naprosto nic, pouze zpusobil nesmirnou katastrofu nejen ve sve vlasti , ale take v celosvetovem meritku, pocinaje financni krizi, konce zadluzenosti naroda na 10 trilionu. Skutecne si pres Bush zaslouzi korunu, jeste neni jasno jakou. Rekordni rust cen nemovitosti, to je take pravda, protoze to byl jeden obrovsky podvodnicky mafiansky tunel, akorat za nej neni nikdo zodpovedny, navic prodan celemu svetu ve forme derivativu a hedgeovych fondu.. Ciste pro vasi informaci ten rekordni virtualni podvodny rust nemovitosti ted skutecne citi tech 13 milionu, ktere o sve nemovitosti prichazeji v dusledku propadu cen nemovitosti.
Jeste mi perosim vas prozradte na jake planete zijete, prisaham, ze to nikomu nereknu.
Zdravim vas a preji vam krasny weekend.
02. 11. 2008 | 05:03

DB-Kalifornie napsal(a):

Myslim, ze rozhodly dve udalosti ( z nichz tu prvni McCain nemohl ovlivit):

1)Propad burzy v rijnu (celkem o 40 procent) . Tato udalost dala v ocich volicu posledni ranu republikanske ekonomicke politice. A tu si volici proste spojuji s McCainem at chce nebo ne.Vzhledem k tomu, ze vice nez 50 procent Americanu ma nejake penize ci duchod ve forme investice na burze, tak krach byl smrtici ranou pro McCainovu kampan. Nemluve o nastavajici recesi a poklesu cen nemovitosti o 20 procent. Obama mohl zustat "cool" a jen nerusene pozorovat, jak se McCain nezmohl na nic jineho, nez na straseni volicu Obamou

2) Volba Palin za potencialni viceprezidentku-neduveruje ji vetsina "nezavislych" volicu, kteri v techto volbach jsou (byli) naprosto rozhodujici. Navic je nabiledni, ze ta zena opravdu neni pripravena stat se, v pripade potreby, prezidentkou.Jeji volba byla McCainovou velkou chybou.

Bohuzel ani jeden z kandidatu poradne nevysvetlil, co chce vlastne po volbach delat v ekonomicke oblasti(zejmena s ohledem na soucasnou krizi). Oba se sice predhaneji v tom, ze budou snizovat dane, coz se ale nezda realne, kdyz dluhy jsou vsude, kam se clovek podiva. Treba Kalifornie je na pokraji bankrotu a minuly mesic nebylo vubec jasne, jestli nekdo jeste bude kupovat jejich bondy....Mnoho dalsich statu je na tom podobne. Dale, ani jeden z kandidatu presne nevysvetlil, jak presne soucasna krize ovlivni jejich zamyslena reformni usili (nebude totiz mozne financovat vsechno co zamysleli). To vse se dozvime az po volbach.

Obamovo vitezstvi je v podstate jiste. V jedenacti ruznych pruzkumech vede o 5-13 procent, navic s Bradley efektem(volici v pruzkumech rikaji, ze voli cerneho kandidata, ale ve skutecnosti voli bileho) se prilis nepocita nebot volici jsou tak vystraseni ekonomickou situaci, ze pud sebezachovy prevazi nad rasovymi predsudky.(Nakonec B. efektu se prisuzuje stejne maximalne 3-6 procent zkresleni oproti pruzkumum).

Jak bude Obama vladnout a jestli bude dobrym prezidentem zustava otazkou. Evidentne ma schopnost se obklopit schopnymi lidmi a generacni obmenu americka politika take potrebuje.

V teto chvili je mnohem zajimavejsi sledovat, jestli ziskaji demokrate vetsinu v senatu a kongresu-to je pro budouci politiku velice dulezite.Moc moci v rukach jedne strany neni dobrou konstelaci.
02. 11. 2008 | 05:36

Clair napsal(a):

vazeny pane Ivanyak:

Obama vede v celem civilizovanem svete, vcetne Ameriky. Je to jak uvadite skutecna zkouska o zralosti americkeho naroda v pripade rasismus a xenofobie, ktera je zarucena ustavou, ted pouze chybi v praxi, a zrovna v nejvyssim postu. Jiste, to tady jeste nebylo. Ale mohu vas ujistit ze to neni duvod, proc si Obama vede tak dobre, naopak, malokdo si dovede predstavit organizacni schopnosti a usili tohoto kandidata a jeho odhodlani zvitezit. Nikdy v historii Ameriky nedoslo k tak organizovane volebni kampani a mobilizaci, ktera se jiste stane modelem vsech kampani vubec.
Neni to pouze ekonomika, ktera je v kritickem stavu, jak pisete. Na co se podivate hori a potrebuje berlicky (zdravotnictvi, skolstvi, socialni zabezpeceni, penzijni system, hypoteky, financni prumysl, bankovnictvi, uvadim pouze nekolik z mnoha). Jiste, tam by to chtelo zacit, ale McCain to neni, kdo ma plan, ten zadny plan nema a jeste s nicim neprisel, ten na misto, aby svuj plan prednesl a tuto krizi resil, napada sveho oponenta urazlivymi vyroky a zarazovanim k teroristum, socialistum, marxistum, a co ho prave napadne.
Americane pochopili, ze tudy cesta nevede a jenom hlupacek si muze predstavit takoveho cloveka v cele sveho naroda. Je to naprosty zoufalismus, ke kteremu se sen. McCain uchyluje. Obavam se, ze tyto sporadicke vypady nic neresi a lidem zivot neusnadni. Vzdyt ani na tech debatach pan McCain sen. Obamovi ruku nepodal, to mi pripada skutecne nejen vypovidajici, ale doslova odporne.
02. 11. 2008 | 05:38

yebe napsal(a):

Nevím co zde lidi řešíte, je zde spousta rádobyinteligentních keců.
12.6.2008 ->
"To potvrzuje i důvěryhodný zdroj iDNES.cz blízký americkým zpravodajským službám, podle kterého Obama na setkání byl a jeho zvolení lze považovat za jisté." ODKAZ : http://zpravy.idnes.cz/tajn...
02. 11. 2008 | 07:12

jenikus napsal(a):

TO: Ivanyak

no...
Tak třeba prumerna cena nemovitostí v roce 2002 = X
prumerna cena nemovitosti v roce 2007 = 2X
Prumerna cena nemovitostí na konci roku 2008 = 1.9X

Fakt mate pravdu krize, přímo děsná.
P.S když nerozumíte akciovému trhu, tak tam neinvestujte Kdo Vám bránil prodat když byl DOW burza na 14000??

Jo ještě taková drobná připomínka
Volby jsou za 3 dny(takže pro lidi co si myslí, že Obama vyhrál drtivá informace, ještě ne) a podle mého názoru je bohužel těsně vyhraje MC Cain.

Ano slyšíte dobře bohužel. Přeji Američanům aby si zkusili Obamův socialismus, když ho tak chtějí.
Pod socialismem žili miliardy lidí cca 40 let a jen mě fascinuje, že ani tato zkušenost 50% američanů neodradí od opětovného líbivého socialistického lhaní.

To Clair:
No vydím, že jste vášnivou Obamistkou. Já se považuji za člověka středového rozhodně ne rasistického. Rozhodně nejsem člověkem který je zaslepený totální adorací kohokoli.
Pouze hodnotím fakta.

Pokud se Vy považujete za férovou inteligentní bytost stačí si poslechnout třeba v podstatě jakékoli médium a uvidíte jak neférově a nevyváženě informují. Zrovna dnes jsem koukal na CNN, které mělo dva pořady o Obamovi a McCainovi. Fascinující jak neprofesionální výkon podala reportérka o obámovi (adorace, vkládání pozitivních slov lidem, se kterými o Obamovi hovořila nekritické, omluvné zabalené informování o jakémkoli prohřešku Obamy atd.) V kontrastu s pořadu o McCainovi, který se nezmínil o jediné pozitivní věci o něm, neprokázané informace a obvinění byla brána jako prokázaná apod.

Když to člověk poslouchá nestranně, ale kriticky, inteligentní člověk si musí udělat názor o tendečnosti medií. Aby jste mi nerozuměla špatně, nemám nic proti kritickému zpravodajství - naopak, ale mělo by se měřit stejným metrem - tj. když něco nějak nazvu či nějak informuju u jednoho, měl bych stejně informovat o druhém. O to mluvím o tzv. středovém, tj. vyváženém zpravodajství CNN. MSNBC to je přímo Obamo propaganda, kterou jsem zažil za komunistů v ČSSR.

Jen pro Vaší informaci, Fox news je sice mírně pravicová stanice, ale s ultrapravicovostí nemá nic společného.
Pokud si to myslíte, pak to nemáte v hlavě srovnané a nejste schopna čistá fakta z nějakého mně neznámého důvodu evidentně posoudit.

Zeptám se Vás jen na pár věcí.

Pamatujete si na primárky?
Prohlášení demokratky Clintonové?
Prohlášení Bidena o Obamovi?
Jeremia Wright?
Nic z toho nevytáhl pan Hanity, ale paní Clintonová.

Poslední dotaz, jaké by mělo být výběrové řízení na ředitele malého podniku? Co by jste řekla, že je hlavním předpokladem v CV?
Středního podniku?
Velkého podniku?
Obrovského podniku?
Největšího podniku na světě - vlády spojených států amerických?

Požadavky na konzistenci, manažerské zkušenosti, charakter?

Podle čeho poznáte nejlépe člověka kterého si chcete na tokovou pozici dosadit?

Bude to podle toho, jak umí číst?
Nebo podle toho s kým se zná, jak se zachoval v různých případech v minulosti a jak problémy, které nezbytně přijdou řešil?

Každopádně já osobně bych takovouto pozici nesvěřil člověku, který namá absolutně žádné zkušenosti z řizením čehokoli.

Pokud mě odpovíte že ano, jste podle jakéhokoli měřítka neuvěřitelná riskérka.

Zdravím Vám a přeji Vám, aby se Vám Váš sen (OBAMA PRESIDENTEM) vyplnil. Jen si za pár let na mě vzpomeťe.
02. 11. 2008 | 07:17

Ládik napsal(a):

Na českém Ostrově stability nám může být jedno, půjde-li ke korytu Kain nebo muBarak.
02. 11. 2008 | 07:17

Honza napsal(a):

Existuje spousta nejasností kolem kandidáta Obamy, za mnohé může sám - třeba jako nejasnost o jeho skutečném místu narození (ztracený rodný list z Hawaiie ?), o jeho dvojím občanství, o jeho náboženství (podle některých pramenů na Internetu bylo během jeho základní školní docházky v Indonésii měl indonezskou národnost a náboženské vyznání Islám). Prý je baptistou, ovšem oficiální dokumenty o jeho "přijeti" nebo konvertování či jak to nazvat se neobjevily, jenom jeho fotka z roku 2005, jak přísahá na rodinnou Bibli...
Existuje prý nějaké udání vzhledem k jeho možnému místu narození mimo území USA, což by ho diskvalifikovalo z možnosti vykonávat funkci presidenta USA. Toto udání má ležet někde u soudu a řešit se má až po volbách...
Jeho teta Zeituni z Nigérie prý žije už několik ilegálně (bez povolení k pobytu) v Bostonu (http://elections.foxnews.co... ), i když Obama tvrdí, že s ní je v kontaktu jenom velice málo a nevěděl o jejím ilegálním pobytu...

Co je volební kampaň a taktika, co je pravdivé a co ne, to se (bohužel jen někdy) ukáže. Ovšem už jenom nejasnosti před nástupem funkce nejsou žádným dobrým začátkem.
02. 11. 2008 | 08:06

grőssling napsal(a):

Ještě před hodpodářskou krizí jsem se tu domníval, že musí zvítězit příslušník vojenské patricijské rodiny McCain.
Hlavním důvodem bylo to, že černoši sice jsou pro Obamu, ale k volbám se neregistrují a i registrovaní k nim nechodí. A běloši jsou většinově stále skrytí rasisté. Snad průzkumy veřejného mínění nejsou dělány v US jako u nás u Koně a tato dvě hlediska zohledňují. Tak bych tipoval hodně nerozhodně.
Ať ten nebo onen, co bude dělat v Bílém domě stejně rozhodnou boardy GM, GE, GD, Exxon, Boeing a jejich majitelé.
02. 11. 2008 | 08:38

jozka napsal(a):

Proc se nad tim vzrusujete, prezident je davno vybrany a k Bilemu domu se pristavuje nemocnicni kridlo s JIP a specialisty na gerontologii. Kdyby to nahodou neklaplo, tak je pripraven apartni kabriolet. V Dallasu se na vas tesi, pane prezidente! Kdepak asi ted prebyva ten iranec, ktery to provede?
02. 11. 2008 | 08:58

PetrF napsal(a):

Legrační pan jenikus který vypadá jako přehnaná karikatura
pravicového extremisty, napsal(a),
"Takže to asi nebude 100%"

Opravdu, není to 100% ale 99% pro Obamu.
Globální (pseudo)volby udělal časopis Economist:

http://www.economist.com/vo...

Je zajímavé je to že Česko, vedle Gruzie,Konga a Alžíru, se tam ukazuje jako
pravicový extremista, což je asi tím, že tu nemáme neutrální, profesionální noviny.

Pan Tomášek, stejně jako poslední Reflex a jiná česká media papouškují US Republikány,
a nechápou, že mezi kandidáty je opravdový rozdíl, mimo jiné i v posici na
zahraniční politiku, na války a Gruzii. McCain prohrál i u Republikánů tím, že si vybral
Palinku. Byl to pokus o to obnovit Reaganovu koalici, který selhal.

Pozdravy paní Clair. Měla by napsat něco do Blogu čtenáře, aby se konečně ti,
kteří jsou odkázáni je na česká media dovédéli něco o současné Americe.
Ještě lepší by bylo HALOÓÓ pane Stejskal !! jí nabídnout blog. Hlas většiny
Američanů, kteří tento týden zvolí Baracka Obamu 44 tým presidentem. Zde je
seznam:
http://en.wikipedia.org/wik...
02. 11. 2008 | 09:16

Zuzanště napsal(a):

Ať už vyhraje kterýkoliv z těchto dvou kandidátů, vždy bude rozhodně lepším (a hlavně chytřejším) prezidentem než G.W.Bush!!!
02. 11. 2008 | 09:19

Vladimír napsal(a):

A proč se autor nepozastaví nad pochybnostmi o místě Obamova narození? "Rodný list" předložit odmítá a oponenti tvrdí, že se nenarodil na půdě USA. proč se autor nepozastaví nad Obamovou tetou, která na území USA pobývý ilegálně? Nejdůležitější však je, proč to více neakcentují republikáni????
02. 11. 2008 | 09:32

Jenda napsal(a):

Domnívám se že naděje které amaričané vkládají do Obamy jsou falešné a iracionální. Jestli ho zvolí musí nutně dojít k vyztřízlivění a zklamání. Prazident může hodně, ale nemůže všechno.
02. 11. 2008 | 10:01

oposum napsal(a):

připojuji se k těm, kteří se na změnu těší, ať to bude kterýkoliv z těch dvou - bude to o dost lepší.

To Clair: nebuďte tak emotivní - předvolební kampaň JWB před 4 rokama byla rozhodně daleko děsivější než nyní McCain, a že se tito dva pánové dlouhodobě liší velice (i s jeho minusy určitě ve prospěch McCain), o tom není třeba pochybovat
02. 11. 2008 | 10:04

MM napsal(a):

Jste vsichni tak hloupoucci, az je mi vas lito. Nic nevite, nic nechapete a pravdepodobne az do "konce" nepochopite. Je to hra, hra pro lidi, aby jste si mysleli, ze zijete v demokracii a muzete svou volbou neco zmenit. Ve volbach urcite ne. Lidstvo si v brzke dobe sahne na sve nejhlubsi dno, pamatujte na ma slova. Prestante ztracet a venovat energii takovym clankum jake pise hloupoucky nebo vychytraly a dobre zaplaceny autor. Taha vas za nos. Nejvetsi pravda sveta:"Vsechno je jinak." A opravdu je...
02. 11. 2008 | 10:06

HM napsal(a):

MM:

Dávám Vám za pravdu. Americkou politiku nedělá president, ale ti, kteří si ho jako kandidada našli a podporovali (tak, jako téměř ve všech zemích s pár výjimkami). Více méně jsou vždy oba kandidáti podporováni ("sponzorovani") těmi samými lidmi, jeden více, druhý méně, i když třeba navenek jeden kandiduje za republikány, druhý za demokraty.
Zajímavé by bylo vědět, do jaké míry tito "sponzoři" už mají pro sebe předem rozhodnuto, kdo je jejich favoritem a jaká pravidla existují a kdo tato "pravidla" pro volební kampaň tvoří - kdy se který skandál, dosud neznámá nebo pikantní věc atd. na kterého kandidáta objeví. Prostě si "oťuknout", který z kandidátů je pro veřejnost více přijatelný a akceptovaný, nebo mířenou kampaní prostě "přesvědčit" voliče, kdo je lepší (míň skandálů a nevýhod).
02. 11. 2008 | 10:26

HM napsal(a):

HM:

oprava: ...kandidáta
02. 11. 2008 | 10:27

voroshilov napsal(a):

Demokracie je diktatura demokratu anebo kdyz kazdy musi poslouchat Velkeho Demokrata!
02. 11. 2008 | 10:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva texty, které byly v rozporu se zdejšími pravidly (viz Kodex diskutujících). Jeden urážlivý ("pablb") a jeden zvýrazněný na úkor ostatních, i.e. celý napsaný velkými písmeny.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
02. 11. 2008 | 11:30

Marty napsal(a):

Clair: neni nad dobre naucenou plitickou agitku :)
02. 11. 2008 | 12:18

Jim napsal(a):

Clanek pana Tomaska je vicemene vypis z bezne dostupnych evropskych nebo americkych novin. Pan Tomasek by mel predevsim informovat o tom co jine noviny neuvadeji. Pan Tomasek jiste nevi, ze:
1. Pan Obama je produktem politicke masiny v Chicagu, ktera se vyznacuje korupci, volebnimi podvody a pracuje na urovni mafie.
2. Obamuv byvaly financni poradce a financni volebni manager pan Rezko je usvedcen ze 16 kriminalnich cinu a v soucasne dobe je v base.
3. Obama byl po 20 let clenem kostela kde Mr. Wright kazal nenevist k USA a bile rase.
4. Pan Obama uzce spolupracoval s organizaci Acorn (bukvice), ktera se dopustila volebnich podvodu v 19 statech a je vysetrovana FBI. Pan Obama jako clen predsednictva nadace Wood zaridil dar $200000 pro Acorn.
5. Obamuv pritel pan Yares je terorista, ktery organizoval pumove atentaty na americky kongres, Pentagon a policejni stanice
Atd...atd.
Kdyby pan Obama chtel zamestnani u FBI nebo CIA tak by nebyl prijat.
02. 11. 2008 | 12:46

Jim napsal(a):

Pokracovani:
Pan Obama podle hlasovani v senatu a volebnich frazi je tak levicovy, ze i Lenin by mel radost kdo se muze stat prezidentem v USA.
Pan Tomasek by byl velmi slavny kdyby nasel kdo jsou ti vlivni lide kteri propaguji Obamu a vymejvaji americanum mozky. Temer vsechny americke noviny, televizni stanice a radiove stanice podporuji Obamu. Pan Obama dostal volebni podporu $600,000,000.- McCain necelych $200,000,000.-
02. 11. 2008 | 13:02

Ivanyak napsal(a):

To Claire:

Vpodstate s Vami souhlasim, jen nevidim svet az tak cernobile a myslim si ze kazdy ma narok na "the benefit of the doubt" dokud se neprojevi jako uplny blb. McCain neni takovy zloduch jak ho popisujete, ani Obama neni Marxista (paneboze!) a kriminalnik jak ho prezentuje Jenikus. Mate pravdu, McCain nema ekonomicky plan, to vsak neznamena ze Obamuv plan neco vyresi, neb trh s nemovitostmi, akciemi, kreditem atd je komplexni a do velke miry nepredvidatelny, viz posledni dva mesice. Mimochodem ja jsem sice nevidel druhou debatu, ale prvni a treti jsem sledoval zive a tam si oba kandidati ruku podali pred a po, stejnetak jako si ji podal Bidden s Palinovou. To je ovsem jedno. Dulezite je to, ze tato generace Republikanu je na ceste do historie. A jak pravi pan Jenikus, jen cas ukaze... jen si myslism ze k Bushovi se budou americti historikove vracet jen tezko aniz by se propadali studem.
02. 11. 2008 | 13:27

Bats napsal(a):

Děsí mě jak někteří chtějí hodnotit kandidaty dle jejich barvy pleti, nebo dle jejich vyznání, kamarádů.
To hlavní (tj. co nabízejí pro současnost a budoucnost) je vůbec nezajímá. Někteří příspěvatelé jsou vedeny pouze jejich nenávistními pocity. Američané nám ukazují, že jsou v charakteru dáleko před ostatními (a my myslíme, že je to naopak).
Rasismus a zaujatost jsou opravdu věcí středověku a už nemají co dělat tady, ale co je zajímavé je, že tyto rasistické ataky jsou na internetu velmi dobře organizované, jakmile je jakýkoli téma, tak se začnou takové příspěvky hrnout až dojde člověku chuť a zájem již se zúčastnit jakýchkoli debat s dalšími rozumnými a pokornými lídmi jako jsou na tomto blogu.
Děkuji za hezký článek a za některé hezké příspěvky a bůh nebo příroda neo nevím co s těmi co jim plámen nenávisti hoří a ničí zdraví duševní a tělesné ve jejich srdcích.
02. 11. 2008 | 13:27

Větro napsal(a):

Komančov 008
No to je hrdinský čin vsadit na Republikáná . Jak se spí ?
02. 11. 2008 | 14:14

Romann napsal(a):

Spojené státy jsou v posledních letech spíše zdrojem globální nestability než zdrojem řešení globálních problémů. Na destabilizujících krocích Ameriky se podílela řada faktorů, avšak k těm nejsilnějším patří antiintelektualismus, jehož nedávným příkladem je rostoucí popularita republikánské viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové. Antiintelektualismem mám na mysli zejména agresivně protivědecké vidění světa podpořené opovržením k těm, kdo lpějí na vědě a důkazech. V USA jsou však postoje prezidenta Bushe, čelních republikánů a nyní i Sarah Palinové pravým opakem vědeckosti. Do války v Iráku vstoupily USA na základě Bushovy intuice a náboženského přesvědčení, nikoliv na základě rigorózních důkazů. Podobně i Palinová označila válku v Iráku za „úkol od Boha". Ďalej na: http://voltaire.netkosice.sk, Trezor, téma: Pozor na americkú antiintelektuální hrozbu
02. 11. 2008 | 14:44

PetrF napsal(a):

2 Jim a MM a HM a vůbec,

Vladimír napsal(a):
"A proč se autor nepozastaví nad pochybnostmi o místě Obamova narození? "Rodný list" předložit odmítá a oponenti tvrdí, že se nenarodil na půdě USA."

Repuklikánská kampaň a žádný vážný novinář
nemluví o Barryho (= Obama) rodném listu
prosté proto že všichni ví, že ta 'emajlem šířená' pomluva je blbost. Jestli mě pan HM prozradí, kde ty blbiny čte, tak jsem ochoten mu vysvětlit jak to víme.
Petr
02. 11. 2008 | 15:01

Petr napsal(a):

Řekl bych naopak, že jediný kandidát se kterým mohou demokraté prohrát je Obama. No uvidíme.
02. 11. 2008 | 15:14

HM napsal(a):

PetrF:

PetrF:

Pokud jste si nevšiml, psal jsem o "nejasnostech" (ne faktech) a že se třeba později ukáže, jestli na tom něco pravdy je, nebo ne.
Faktem je, že v souvislosti se začátkem diskuzí o jeho rodišti a jako reakce se objevily na webových stránkách (třeba Los Angeles Times) nascanované fotky jeho "Certification of Life Birth".
Brzy poté se ovšem začaly objevovat další dohady, neboť tento dokument neodpovídal vzhledem ani strukturou (jiné orámování, jiný druh písma, chybějící kolonky a také rasový původ jeho otce "African", který se v roce 1961 v USA nepoužíval) tomuto dokumentu používanému standartne a navíc mu chybělo oficiální státní razítko.

Na youtube se dají najít filmy, které ukazují ten daný Certifikát jiných osob přibližně ze stejné doby a ty rozdíly.
Navíc není Certification of Life Birth originální "rodný list", nýbrž jen sekundární dokument, který údajně stát Hawaii (kde se Obama měl narodit) vydává jen v případě, že originál nemohl být v záznamech nalezen.

V každém případě právník Phillip Berg z Pennsylvánie podal v tomto smyslu trestní oznámení (že Barack Obama není "natural born" Američan, že o tom neexistuje přesná evidence - viz třeba webstránky University of Pittsburgh, School of Law:
http://jurist.law.pitt.edu/...
Soudce Barclay Surrick 20. 10. toto oznámení zamítl s odůvodněním, že Berg neměl důvod obvinění vznést, neboť by mu žádné škody nevznikly, i kdyby byla tvrzení pravdivá :-)
Berg se proti tomu rozhodnutí odvolal.
02. 11. 2008 | 16:01

HM napsal(a):

PetrF:

btw - co je ještě zajímavé, právník Philip Berg není republikán, nýbrž dlouhodobý ("longtime") demokrat.
02. 11. 2008 | 16:16

Petr napsal(a):

Milý bloggere. Opravdu jste sledoval McCainovu kampaň tak zevrubně, že se v jejím hodnocení odvažujete být tak příkrý? Pochybuji... Ostatně, uvidíme. Domnívám se, že McCain i zesměšňovaná Palinová nakonec USA a hlavně světu vytřou 4. listopadu zrak.
02. 11. 2008 | 16:35

Clair napsal(a):

jenikus:

Mily pane, dekuji za vasi odpoved:
Pisete hned v zahlavi: "No vydím, že jste vášnivou Obamistkou".
Ja zase vidim, ze jste do skoly chodil pouze snist svacinu. Jsem na tento druh trivialnich chyb v ceskem jazyce docela hakliva, mam-li byt uprimna.
Neni dulezite co ta ci ona media produkuji, je to o tom co jednotlivi kandidati nabizeji pro samotne Americany, jakou hodlaji jit cestou v zahranicni politice, jaky maji pristup k ekologickym problemum, zdravotnictvi, skolstvi, jakou maji vizi do budoucna a mnoho dalsich. To jsou vsechno otazky, ktere si Americane musi klast pri volbe kandidata na presidenta.

Bych se skutecne oprostila tendence volit pouze na zaklade toho, ze byl kandidat veznen za valky ve Vietnamu, dostal vyznamenani a je povazovan za narodniho hrdinu.
Znamena to podle vas, ze se automaticky na pozici presidenta kvalifikuje? To snad skutecne nemyslite vazne.
Pravdou je, ze J.McCain byl vice nez 30 let v kongresu, ale bohuzel za dobu jeho pusobeni nic zavazneho neprosadil. Naopak, byste si mel udelat suma sumarum jak hlasoval za poslednich 8 let, a musi vam jasne vyjit, ze ve vsech disciplinach hlasoval a silne podporoval 90% pro vsechno co navrhl jeho pritel GWB.
Stezejni otazku, kterou bych si kladla je nasledujici: Jsou Americane na tom lepe po 8 letech GWB?
Odpoved znate, tudiz neni co resit. Dalsi ctyri roky demagogie a ideologie tohoto cloveka si Amerika skutecne dovolit nemuze.

Je mi lito, ze se na vas ten komunisticky system, jak pisete podepsal a tak nesmirne vas poznamenal. Je to ostatne videt, ze nejste schopen kritickeho mysleni.
Nicmene, vratme se k obsahu McCainovy kampane.
Rada bych uvedla alespon jedno ci dve temata se kterymi se volici potykaji:
Zdravotnictvi:
John McCain navrhuje tax credit pro jednotlivce $2,500, pro rodiny $5 ,000, tedy castky, ktere si danovy poplatnik muze odecist z dani na konci roku. Obama navrhuje universalni lekarskou peci, prenosnou kamkoliv, stejnou, jakou maji k dispozici senatori. Neni zadnym tajemstvim, a to se vam jiste doneslo, ze momentalne temer 50 milionu Americanu nema zakladni zdravotni peci. Povazujete zdravotni peci za "socialistickou vymozenost"?
Zatim co Evropa se chlubi tim, ze vsichni maji k zakladni peci pristup a je povazovana za samozrejmost, tady tomu bohuzel tak neni. Myslite, ze pro radoveho Americana je dulezitejsi rincet atomovymi zbranemi nad hlavou a prohlasovat, ze toto je nejvetsi velmoc na svete, zatim co jejich deti nemaji ani preventivni peci?
Tyto volby jsou skutecne o prioritach - ukoncit nesmyslnou valku v Iraku, kde se utraci 10 bilionu mesicne a zajistit konecne zdravotni peci pro sve lidi. Vyse uvedenou castku, kterou navrhuje pan McCain je skutecne neadekvatni, kdyz vezmeme v uvahu, ze prumerna rodina potrebuje minimum kolem $12,000 i vice na rok.
Nelibi se vam, ze Obama slibuje udelat zatah na hamizne pojistovny?
Neni totiz nahodou, ze Cesi samotni si uvedomili, ze americky zpusob zdravotnictvi neni zrovna to nejlepsi a nejefektivnejsi, kdyz jim byl plizivym zpusobem nabizen. Jiste jste informovan, ze to byla nocni mura, ktera lidi dostala do pohybu. Ostatne ani EU si tento americky model zdravotni pece nepreje a naprosto jej vyloucila. Mohla bych pokracovat jakou zdravotni peci maji lide soucasne postizeni a jak je pojistovny odmitaji pojistit a mnoho dalsich.
Nemuze to byt o docasne nebo provizorni zdravotnicke zaplate, jedna se o permanentni reseni, ktere nelze dale hazet pod koberec.
02. 11. 2008 | 16:40

DB-Kalifornie napsal(a):

Prekvapuje me, kolik lidi si tady mysli, ze McCain vyhraje. Manipulace ceskymi medii? Neschopnost rozpoznat realitu od sveho prani (pro expaty)? Zivot na jine planete?
A nezabere ani Obamova teta.
02. 11. 2008 | 16:57

Clair napsal(a):

Zdravim vas pane Ivanyak v krasne zemi javoroveho listu,

jiste prave prozivate krasne indianske leto, to mi obcas chybi, ale jezdim tam docela casto. Bch si tim nebya jista, myslim, ze byste se divil, McCain je totiz daleko horsi, nez jsem ho popsala ja, slibuje dalsi valky s Iranem, s Ruskem a dalsi triviality, na ktere uz Amerika nema ambice ani energii.
Obama navrhuje ohledne propadu nemovitosti a v dusledku ztraty vlastnictvi nemovitosti jenom u 13 milionu moratorium na 90 dni, prehodnoceni hypoteky na prijatelnou urokovou miru, McCain zadnou alternativu nenabizi. Ocekava se, a to take demokrati slibili, ze se udela komplexni setreni kdo tento financni kolaps orchestroval.

Zdravim take vas pane PetreF,

dekuji za vase uznani a kyticku. Nelze skutecne reagovat na mnohe prispevky, vyzaduji prilis moc energie. Nicmene, melo by byt kazdemu jasne, ze ultrapravicove kridlo Dicka Cheneyho a Charlese Krauthammera, ktere pan Tomasek tolik obdivuje take nic objektivniho ceskemu ctenari prinest nemuze. Je videt, ze porad jeste plati - koho chleba jis, toho pisen zpivej. Pan Tomasek to pochopil velmi rychle a svuj financni prospech si nenecha timto prece ohrozit. Co kdyz je skutecne presvedcen v houbi svoji duse, ze to dela pro blaho vsech Cechu, nebo si myslite, ze tomu tak neni?
Preji vam krasny den.

to oposum:

Zdravim take,
zrejme radi zapominame na predvolebni kampane minule, muzete mit pravdu. Ja si pouze pamatuji to nadseni pro Johna Kerryho, dalsi promarnenou sanci. Snad si ty masinky uz tentokrate demokrati pohlidaji, vim, ze ve state Colorado je volici odmitli pouzivat.
Preji prijemnou svatecni nedeli.
02. 11. 2008 | 17:32

Clair napsal(a):

Zdravim vas pane DB-Kalifornie,

vase prispevky ctu velmi rada a casto, jsou objektivni a k veci. Obavam se, ze jste to vystihl docela dobre - manipulace ceskymi medii, tam to asi skutecne zacina a vazne. Proto jsem uz vyse uvedla v jednom prispevku na ktere planete se tento pan nachazi. Co je pro nas sokujici, ze prispivajici se zabyvaji takovymi neskutecnymi hovadinami, pritom to hlavni jim skutecne unika. Obamova teta, kterou snad Obama ani poradne nezna, nebo na kterou nema ani momentalne cas se dostava do popredi. Nemam pro to take vysvetleni a nestacim vychazet z udivu.
02. 11. 2008 | 17:41

HM napsal(a):

Clair & DB-Kalifornie:

Nejde o jeho tetu, ale o mnohé velice kontroverzní názory. Na venek se dělá perfektní, spravedlivý, jednající podle zákonů a Bible a na druhé straně nechce předložit dokumenty o jeho narození, vzdělání, náboženském přesvědčení, zamlčí (ať údajně nebo ne), že jeho teta je n USA načerno, některé jeho výrazy v projevech nebo knihách mají docela rasistický nádech (nejen proti bílým, ale i proti asiatum a nebo theba i Bibli - viz mnohé příklady na Youtube).
Na jedné straně kritizuje manažerské platy a odsupne pojišťoven a různých podniků (Wal Mart), na druhé straně mlčí, když odstupující ředitel jeho "domácí" nemocnice v Chicagu obdrží nějaké 4 milióny "compensation", to samé mu vadí také u šéfa Wal Martu (10,6 milionů), ale o 26 miliónech šéfa firmy TreeHouse (409x menší obrat, než Wal Mart), kde pracuje jeho žena, pomlčí (Chicago Sun Business, 2005).
Na jedné straně tvrdí, že jeho žena pracuje pro blaho lidí a ne pro peníze a přitom během prvního měsíce poté, co se Barack stal senátorem, byl její plat v non profit nemocnici zvýšen o 195,000 dolarů ročně a navíc se stala jednou ze 13 víceprezidentů této nemocnice a členkou firemní rady firmy TreeHouse (part time job), za dalších 100,000 ročně plus podíl na akciích (oba údaje podle Chicago Sun Times ze září 2006).
Na jedné straně slibuje slibuje, že pokud se stane prezident, bude lékařská péče dostupná všem, na druhé straně jeho "domácí nemocníce" (The University of Chicago Hospital) vystavuje účty pro ty, kteří nemají pojištění, 3.5 vyšší, než pro ty samé zákroky, ošetření a vyšetření pro ty, kdo pojištění mají a v roce 2005 tato nemocnice má profit 100 milionů dolarů.

Není to žádná obhajoba McCaina, jenom snad jakási "morální", že on nemá problém ukázat, kdo je, co dělal, jaké má názory a některé plány, které by jako prezident uskutečnil... Ale vybrat si z těch dvou je jistě obtížné.
02. 11. 2008 | 18:36

jenikus napsal(a):

to Claire:

Važená paní Claire, jsem technyk, takže me pravopys nykdy nešel.... :-)

Jelikož jsem také však ekonom, pokusím se popšit. Upřímě řečeno s návrhem pana Mc Caina nejsem ztotožněn a považuji ho za bezzubý, nicméně lepší než nic - průměrná cena pojištění pro rodinu je 5700 usd, takže tax credit ve výši 5000 by mohl pomoci, ale není to nic moc.

O to tu ale opravdu nejde

Souhlasím s Vámi kupodivu v jedné věci. Že nemocní lidé mají obrovský problém získat zdravotní pojištění.

Myslím si, že je nehorázné, že pojišťovny podle stávající legislativy si mohou dovolit vypovědět individuální pojistku v momentě kdy člověk začne péči skutečně potřebovat. Nebo ji horentně zvýšit. To upřímě řečeno by se dalo však snadno vyřešit jednoduchou úpravou stávající legislativy a ne zaváděním socialistického modelu zdravotnictví. (tím odpovídám na Vaši otázku, jestli Obamův modej je socialistický - ano je a velmi). Jelikož jsem študoval vysokou školu ekonomickou vím co jakákoli regulace udělá s nabídkou - pokud jakoukoli cenu regulujete (rozuměj dáte jí strop) nastane nedostatek - to je tak jisté jako že 1+1=2

Jedinou odzkoušenou (a dlouhodobě skutečně fungující) zbraní proti zvyšování cen je konkurenční boj. Jakmile jakkoli zamlžíte schopnost porovnávat cenu - likvidujete trh a tím pádem zdražujete. Toto zamlžení se děje různě - například firmy se snaží aby produkty nebyly snadno srovnatelné (byla jste někdy v Lowes a Home depo?), jakákoli byrokracie omezuje přístup na trh, a tím pádem zvyšuje ceny a tak bych mohl hodiny pokračovat.

Jen pro Vás základní ekonomický ukol - Co se stane, když zvýšíte náklady na produkci v USA třeba formou zvýšení daně, či zvýšením byrokratického zatížení? Hint: zejména v oblasti zaměstnanosti?

Nu a závěrem, možná že se Vám to nebude líbit, ale ekonomie je apolitická věda, která za posledních 50 let výrazně pokročila a spousta jejích zákonů je již exaktních. Marxistická filozofie v provedení ČSSR bojovala s ekonomickými poučkami formou "politické ekonomie". Věřte mi, že se hoši v komunistickém bloku opravdu snažili, aby jim ta ekonomie fungovala podle jejich. Nepovedlo se, mrška prostě funguje tak jak funguje.

Sama mne obviňujete že se nedokážu podívat kriticky na MC Caina - což není pravda. Zkuste se Vy podívat kriticky na programy pana Obami a porovnat je s realitou a hlavně s ekonomickými zákony. Pak zjistíte kde nemluví pravdu - ne totiž vše co politici říkají bude pravda - kor když jejich motivace je říkat to co, lidé chtějí slyšet. Pak to totiř dojde zpět k tomu charakteru a schopnosti držet slovo.
Jako ekonom Vám říkám, že lže když tvrdí že nezvedne daně lidem nad 250 K (mimochodem to v primárkách bylo nad 1 mil, a teď biden už snižuje očekávání na 150K). Jediné jak se totiž hoch může dostat k peňezům je, že drasticky omezí výdaje na armádu (která zde mimochodem plní také sociální úlohu) a šahne lidem na 401 k (penzijní fondy) - to je přesně to co okamžite po puči v roce 1948 udělali komunisti.

Zdáte se mi jako inteligentní člověk, tak se prosím zkuste oprostit od Obamovského "messiah" charisma, a zkuste se kriticky zamyslet, jestli to co Vám slibuje lze provést, v jakém rozsahu a co za to. Jak už to tak bývá, vždy je totiž něco za něco - a to za co to je se v amerických sdělovacích prostředcích nedozvíte.
Zdravím Vás
02. 11. 2008 | 18:51

Spyman2 napsal(a):

Dobrý den paní Clair,

jsem rád, že jste odpověděla tomu tupci píšícímu pod "jenikus" za nás. Pokud by to udělal někdo z místních, nazval by ho bolševikem. Alespoň takhle všichni vidí, jací troubové u nás budují kapitalismus. Bohužel, tento tvor boží má stejné názory jako naše současná vláda. Nechtěl by je pan Bush adoptovat a odvézt si je do USA? Vaše názory a postoje jsou opravdu moudré a já si Vás za to vážím.
02. 11. 2008 | 19:20

Marty (the real) napsal(a):

Stojí si pan Tomášek za svým hodnocením kandidáta "McCain je nejlepší kandidát na prezidenta, jakého Amerika za poslední dobu měla" i v souvislosti s výběrem své vice Sarah Palin, při jejímž výběru podlehl McCain buď:
a) marketérům volební kampaně (podle pana Tomáška "zpackané kampaně") nebo
b) svojí začínající stařecké demenci.
Palin, jako ztělesnění "změny" v republikánském táboře proti "změně" představované Obamou.
Že "Tahle země není pro starý" platí dnes nejen pro USA a tak nevím proč by měl Ameriku vést stařec, ať již s jakýmikoliv životními zkušenostmi...
02. 11. 2008 | 21:14

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane Spyman2,

nezoufejte a pestujte si viru, nejsem zadna fantaicka ani fundamentalistka Palin pro kampan pana McCain, ale verte, ze vira posiluje, pan McCain sanci nema, vsechny uchylne ideologie a demagogie, kterymi se ohani se stanou minulosti zvolenim sen. Obamy. Rikame tomu: "back to square one". Amerika je vytunelovana a resi problem preziti.
Je skutecne jedno co si pan jenikus naplanoval, pro nas je smerodatne se vratit k puvodnimu konceptu preziti. Nenechte se manipulovat panem Topolankem ani jinymi, kteri jsou na vyplatni pasce US. Ja verim pevne, ze v Cesku zakladna nebude a s Obamou jedina mozna alternativa je spoluprace s Ruskem pro svetovy mir. Obama je clovek vzdelany, rozumi lidem a bude usilovat o spolupraci mezi narody. Nenechte se zastrasit!
02. 11. 2008 | 21:42

Marty napsal(a):

Clair: pokud Obama vyhraje, tak silne pochybuji, ze se najednou vse o 180 stupnu obrati. Mnohem pravdepodobnejsi je, ze se provede par kosmetickych zmen na urovni marketingu, ale fundament soucasne americke politiky zustane. Obama neni jen vzdelany. On je navic neskutecne ctizadostivy a rozhodne mu nebude rusit klidny spanek, kdyz nedodrzi sve sliby volicum. Rozhodne bych si nebyl tak jisty, ze bude riskovat vyse zminenym obratem. Aby Vas Vase fanaticka adorace Obamy jeste nemrzela.
02. 11. 2008 | 22:25

Clair napsal(a):

Vazeny pane jenikus:

Zase:"jsem technyk, takže me pravopys nykdy nešel.... ":-)
Oh my God! Je to pro me skutecne bolestne, takovy prekrasny jazyk a vy ho tak prznite a naprosto nezvladate, kladu si otazku jak je to jenom mozne? Abych se priznala, doslova timto trpim. Vam to zrejme nerika nic, ale verte mi, ze pro citlive linquisty je to nesmirne bolestne.
A ted k nasi veci: bohuzel se obavam, ze o to skutecne jde, protoze odpisovy credit v castce $2,500 pro jednotlivce a $5,000 pro rodinu pro zdravotni pojisteni, ktery pan McCain nabizi adekvatni neni a musi byt predmetem diskuze, zvlaste kdyz jeho oponent nabizi alternativu jinou, ktera je nejen kompatibilni, ale navic daleko lepsi. Verim, ze si v tomto si trochu rozumime.

Nicmene, dalsi paragraph, tykajici se legislativy, ktera ma zavadet socialisticky model zdravotnictvi, jsme v rozporu. Pisete, ze by se to dalo snadno vyresit jednoduchou upravou stavajici legislativy. Uzasne! Zacinam kroutit hlavou, kdyz je to tak jednoduche, proc skutecne nepodate navrh, jiste vas nekdo bude brat na vedomi a zakony upravi. Nebo to take muze byt jeste jinak? Z vlastnich zkusenosti vim, ze "greed" , nebo-li hamiznost mezi nezna. Napiste mi jak chcete primet pojistovny, aby konecne prestaly zvysovat svoje poplatky za zdravotnickou peci, leky a dalsi. Rada bych se poucila.
Ciste pro zajimavost bych rada uvedla, ze jsem byla zrovna nedavno na operaci zlucniku. V nemocnici jsem byla pouhy jeden den a ucet, ktery mi prisel byl na vice nez $27,000. Kdybych nemela kvalitni pojisteni, nemohla bych si toto nikdy dovolit zaplatit, musela bych vyhlasit bankrot. A ted mi prosim vas reknete co maji delat lide, kteri maji akutni pripad, operaci podstoupit musi, nebot se jedna o preziti a pojisteni nemaji.
Asi takto: nemusite byt ekonom, ani mit Phd's v ekonomii, aby vam doslo, ze ve zdravotnictvi bohuzel regulace jsou nutne, pokud ma byt zdravotnictvi pristupne. Je naprosto zbytecne se bavit o obrovskych vydelcich. Pripada mi to doslova nemoralni i kdyz me muzete klasifikovat jak uznate za vhodne. Jedno je jiste, jestli spolecnost neni schopna zajistit adekvatni zdravotnickou peci svych obcanu, naprosto zakladni pozadavek k preziti, jinak se bavime o destrukci, ktera se projevi drive nebo pozdeji v socialnich protestech a nepokojich. Potrebujete k tomu krvave hnuti, abyste konecne priznal, ze k preziti potrebujete pouze nekolik malo veci, ktere, kdyz jsou lidu odebrany zpusobuji katastrof?
Jako dalsi je prerozdelovani.
Jestlize pouha 4% obyvatel vlastni to, co vydelava 150 milionu, jak je tomu v Americe, bavime se o cem?
A k cemu si myslite to vsechno vede?
Tady se uz nejedna o McCaina ani Obamu, pouze je smutne, ze jediny Obama to chape a je si toho vedom kam kracime.
Preji vam krasny weekend.
02. 11. 2008 | 22:49

Clair napsal(a):

Pane Marty,

jiste, pokud Obama vyhraje, najednou se vsechno sanci zmenit nemuze. Skody napachane soucasnou administrativou jsou tak obrovske, ze to vezme more a more let, nez se z toho Amerika vyhrabe, pokud to chce resit mirovou cestou. Dalsim resenim jsou ovsem valky, smazou se dluhy a jede se na cisty stit.
Snad da Buh a k dalsim valkam nedojde. S McCainem k valkam dojde jiste, jeho zavislost na lobystickych spolcich a korporacich, ktere neustale v zivote protezoval budou pouze pokracovat. S Obamou to bude vyzadovat zapojit vlastni energii a iniciativu a zacit delat veci uplne jinak, nez jsou Americane zvykli. Silu na to maji, o tom pochyb nemam.
02. 11. 2008 | 23:03

Marty napsal(a):

Clair: jak se smazou dluhy?
K valkam urcite dojde. Budou boje o zdroje a stret s muslimskou civilizaci je take na spadnuti (a ne, neni to vinou USA). Pak tu mame zatim usmevavou Cinu a velmi agresivni Rusko.
Obama je snad nezavisly na lobistech? Obama dostal spoustu penez a pokud se stane prezidentem, tak mnoho darcu bude chtit nejakou sluzbicku. Demokrate navic budou po 8 letech velmi hladovi a lobistum urcite v Bilem dome dvere nikdo zavirat nebude.
Mam takove neblahe tuseni, ze Vas v pripade Obamova vitezstvi ceka opravdu neprijemne procitnuti.
02. 11. 2008 | 23:21

Clair napsal(a):

Vazeny pane HM:

prosim vas, snazte se oprostit od veci nepodstatnych, zamerte se na veci dulezite. Uvadite radu informaci ohledne Obamovy zeny a financi, na druhe strane je faktem, ze pan McCain odkazal media na sveho sekretare, aby je informaoval, ze vlastni 7 domu, 13 luxusnich aut a dalsich investic. Obama vlastni pokud ja vim, pouze jeden dum, ten, ve kterem zije. Tak uz se pres to preneste, Cindy McCain, ktera je neustale na drogach take nemava pred sebou dokadem, ze jeji Coors Beer vydelava vice nez nekolik milionu cisteho za rok. Co kdybychom se soustredili na obsah, souhlasite? Vsechno ostatni nema zadny merit.
02. 11. 2008 | 23:47

Al Jouda napsal(a):

Amerika dosud není černá, ale bílá, a proto vyhraje Mc Cain !
03. 11. 2008 | 00:22

HM napsal(a):

Clair:

Nechtěl jsem poukazovat na žádné majetkové poměry, nýbrž na jakýsi rozpor v jeho názorech a některých dosavadních činech. Navíc už někteří z poradců George W. z týmu slibila podporu Obamovi. To, společně se zaměřením zahraniční politiky Bidona a (ex?)poradce Brzezinskeho, mi nějaké žádné změny k lepšímu neslibuje, nejen v mezinárodních vztazích a ekonomice, ale i třeba v ochraně přírody a životního prostředí. Přál bych Vám, abyste měla pravdu Vy s Vaším názorem.

Jsem zvědav, jaké jsou v Americe zákony, pokud je proti Obamovi opravdu to trestní oznámení Philipa Berga (odvolání), jestli je v tom případě vůbec možné, aby byl do té volby "připuštěn". Nemyslím, že to v demokratických státech je možné (kandidovat na jakoukoliv politickou funkci a vstoupit do volby, pokud je proti dané osobě nějaké trestní oznámení nebo řízení), tak se nechejme překvapit.
03. 11. 2008 | 00:42

Peter Strop napsal(a):

Rad bych take okomentovatl nektere nazory pani Clair. Souhlasim s tim, ze Spojene Staty potrebuji CHANGE. Ale ne change ktera zkonci tim, ze presidentem bude mazany levicovy demagog, ve Washigtonu DC bude demograticky kongres, demokraticka vlada, levicovy Supreme Court, levicova media, zestatnene banky a USA se nakonec prejmenuji na USSA.
Uvital bych CHANGE k fiskalni zodpovednosti. Tj. prestat zit na dluh, postupne se dopracovat k energeticke sobestacnosti, a hlavne se pripravit na to, ze Spojene Staty budou muset konkurovat rostouci ekonomicke sile Asie za situace, kdy bude postupne mizet jejich technologicka prevaha. Pokracovani v trendu kdy dovoz energii, surovin a levneho zbozi neni kompenzovan vyvozem, ale vyprodejem vsech statku, postupne vede k poklesu poptavky, nasledne k poklesu dolaru, zdrazovani dovozu a nakonec k poklesu ci stagnaci zivotni urovne pro ty nizsi a stredni vrstvy o kterych Mr.Obama tak plamenne hovori. Pravda je, ze republikani takovou komplexni koncepci nenabizeji. Jednak tam chybi osobnosti, hlavne ale hovorit ve volebnim roce o „utahovani opasku“ by byla politicka sebevrazda. Take je ale pravda, ze populisticka koncepce demokraticke strany slibujici kazdemu neco (a nekterym vic) je katastrofalni a nerealisticka.
Obama navrhuje universalni lekarskou peci, prenosnou kamkoliv, stejnou, jakou maji k dispozici senatori pro momentalne temer 50 milionu Americanu nema zakladni zdravotni peci“ * Clair 02.11.2008 16:40:26, a pravdepodobne pro dalsich 100 milionu, kteri maji peci horsi nez Obama a McCain.
Obama vylepsi jeden z nejdrazsich a nejmene produktivnich vzdelavacich systemu pro zaky v prvnich peti letech zakladniho vzdelani. Na rozdil od McCaina, ktery se stavi za reformu to Obama zajisti hlavne injekci dalsich prostredku. Dale pry zajisti lepsi dostupnost vysokoskolskeho vzdelani. (rocni tax kredit $4K neni mnoho pro jednotlivce, ale bude to dost pro statni pokladnu). Bude zvysovat kazdy rok o 20% vyzkumny rozpocet NIH a NSF (tj. za 5 let z dnesnich $35billionu na 70billionu), bude investovat $150 billionu do novych energii, poskytne tax kredit $1000 kazde rodine na zdrazujici se energie, zavede $7000 tax kredit na nakup hybrid automobilu. Kazdy rok vylepsi 1 million domu na vyssi energeticky standard (cena neuvedena), zajisti, ze v r. 2025 budou vsechny federalni budovy bez emisi (to v podstate znamena tzv. platinum LEED certifikat, coz pri dnesnich cenach je asi tak 30-40% ceny nove budovy). Snizi v USA emisi sklenikovych plynu o 80% a postavi tak USA do cela vsech statu. Za 4 roky zajisti, ze v USA bude 10% energie z obnovitenych zdroju (pekne , ale stale ~ 4 x drazsi nez energie z klasickych elektraren - takze dotovannych 10% energie). A navic bude i bude vice bojivat proti divokym pozarum! Zvedne zahranicni pomoc pro Afriku z dnesnich $25billionu na $50billionu, prida dalsich 50 billionu na AIDS a pritom bude dale podporovat Israel, a navic obnovi Americkou pritomnost a pomoc Jizni Americe. V USA i Africe zajisti pro HIV/TB/maraia dostupne leky, bude investovat do globalniho fondu na boj a vyzkum, vedle toho jeste do dustojneho bydleni a lepsi pece do jak to sam nazval „people in communities of color“. Vylepsi preventivni peci a zavede bezplatne a testovani na HIV, cancer a nektere dalsi chroby. Pritom vylepsi celostatni i mistni pripravenost na teroristicky utok.
03. 11. 2008 | 02:19

Peter strop napsal(a):

Nerad nektere zklamu ale take pry bude pokracovat ve vystavbe obranneho radaroveho systemu. Zmodernizuje armadu a zvysi stav v pozemnich silach o 65000 muzu (i zen), v namornictvu o 27000. Zajisti lepsi vycvik, zlepsi postaveni rodin vojaku, vylepsi jejich finacni situaci, vylepsi podminky pro postizene/zranene, zridi lepsi nemocnice a rehabilitacni strediska pro veterany, a vylepsi podminky pro odchod z armady (cena/ rozpocet neuveden). Vylepsi take pripravenost Narodni Gardy, jeji technicke vybaveni, pojisteni a financni kompenzace. Dobududuje system, ktery bude chranit hranice (zvlaste z Mexikem), ale take postupne da obcanstvi ~30 milionum ilegalnich pristehovalcu. Ti sice zaplati mensi pokutu, ale na druho stranu on a jejich rodinni prislusnici budou participovat na healtcare, Mecicare (zdravotni pojisteni pro duchodce) a Social Security (coz je takova statni podpora ve stari). Lepe se postara o vsechny seniory . Zajisti pokracovani Social Security, ktere je na pokraji bankrotu, vylepsi Madicare, zajisti levnejsi madikamenty a lepsi peci. Zaroven pry snizi
dane pro 95% Americanu ($500 pro jednotlivce, $1000 pro rodinu), snizi dane pro penzisty, vlastniky domu a podnikatele s nizsimi prijmy, snizi dane pro spolecnosti, ktere budou investovat a zamestanavat Americany. Kazdy kdo vydelava mene nez $250,000 pry bude platit na danich mene nez nyni. Podle samotneho Obamy pry zdaneni bude jen nizsi nez nyni (18.2%GDP) a jeste pry vyrovna budget deficit.. To vse a mnoho dalsich veci pry dokaze za situace, kdy ~70% vsech statnich vydaju jsou vydaje mandatorni na Medicare a Medicaid a Social Security, federalni, a mnohe statni, mestske i obecni ropocty jsou v deficitu. Muj stat Arizona me v tomto roce deficit temer bilion dolaru a stale v predvolebni kampani zaznivaji stene tony- zadne zvyseni dani, ale zvyseni platu, statem placena zdravotni pece a investice do solarnich energie, rychlodraha, lepsi infrastruktura a nove statni parky.
Vsechny ty pekne umysly a plany, kterym pravdepodobne vsichni zatleskaji (a proti kterym individualne nic nemam – naopak) se maji financovat z mirneho zvyseni dani pro tech 5% Americanu, kteri deklaruji prijmy nad $250,000 a z vysiho zdaneni vetsich podniku.
Pravda je, ze jiz mensi zubarska praxe, nebo instalaterska, kamenicka dilna muze v hrubem prijmu dosahnout $250,000 rocne. Take je pravda, ze zdaneni korporaci je v USA druhe nejvyssi na svete (za Japonskem), a ze zatim nic nebrani tem podnikum, aby se presidlily a playily dane nekde jinde. Vedle toho je nutne uvazit jeste fakt, ze napr. osobni spotreba Bill Gatese a jemu podobnych je jen zlomkem jejich prijmu. Velka vetsina je reinvestovana a vytvari dalsi pracovni prilezitosti. V teto souvislosti Obamova retorika vytvari dojem, ze Obama bohatym bere a chudym dava. V nejlepsim pripade je to tak, ze omezuje prilezitost reinvestovat penize do soukromeho podnikani na ukor prerozdelovani do socialniho systemu, povede ke zvyseni cen (neprimemu zdaneni), ale poskytuje moudrym byrokratum moznost kompenzovat socialni rozdily a investovat do jejich prorit. Prerozdelovani bohatstvi muze fungovat jen tak dlouho dokud je odkud brat. Podle meho nazoru si Obama a demokrate populisticky stanovili cile, ktere nemohou splnit. To ale asi neni to rozhosdujici proto, ze rozhodujici je vyhrat volby.

*Tak vysoke cislo neudava ani Obamova kampan. Pani Clair pravdepodobne zapocitava do ~30 milionu lidi, kteri nejsou v USA legalne. The number of people who are underinsured (tj i nepojistenych) has grown 60 percent to 25 million over the past four years. - Commonwealth Fund (HealthCareProblems.org, 6/22/2008).

Clair 02.11.2008 21:42:16 ....“Nenechte se manipulovat panem Topolankem ani jinymi, kteri jsou na vyplatni pasce US. Ja verim pevne, ze v Cesku zakladna nebude a s Obamou jedina mozna alternativa je spoluprace s Ruskem pro svetovy mir. Obama je clovek vzdelany, rozumi lidem a bude usilovat o spolupraci mezi narody. Nenechte se zastrasit!
Prectete si prosim co Obama/Biden pisi a co Obama rekl o Rusku a radaru (http://www.barackobama.com/...). Bud moc nevite co rika, nebo priznavate, ze jeho verejna vystoupeni a pozice jsou jine nez jeho plany.

To Spyman2: Jenikus neni tupec, ma jen odlisne nazory nez pani Clair a Vy. Podle mne je Jenikus k pravde bliz.
03. 11. 2008 | 02:20

Clair napsal(a):

Pane Marty,

domnivam se, ze nejdrive se ty dluhy musi udelat a hodne velke, aby ta valka stala za to. Nicmene, jsem skutecne rada, ze jste ty lobyisty nakopnul. To je prave jeden zasadni rozdil mezi Obamou a Johnem McCain, neprijima zadne lobyisticke dary od techto organizaci. Vlastne s tim zacal uz v primarkach a to take dodrzuje, zatim co John McCain je na nich zavisly. Obama slibuje, ze kdyz se stane presidentem, pripravi zakon, ktery bude chranit danove poplatniky pred korupcnimi lobystickymi skupinami a jejich zajmy. Clenove kongresu budou podrobeni prisnym kriteriim take. Toz jak rika klasik, nechame se prekvapit.
03. 11. 2008 | 02:28

jenikus napsal(a):

Pro Clair:

Je smutne, ze jste nepochopila vtip. Je mi Vas lito. Kdyz jste ale takova jazykoznalkyne, tak byste si mela zrejme zopakovat pravidla o shode podmetu s prisudkem a nedelat v tom chyby jako napr. ve Vasi vete: "Se vubec clovek divi, ze ho k tomu jeste pustili, ale coz, byl to syn admirala, tak se delali vyjimky."

Zijte blaze v Obamalandu.

PS:
1) Kolik skutecne Vase pojistovna zaplatila za Vasi operaci zlucniku?
2) Jak jiste vite, zdravotni pece v pripadech ohrozujicich zivot (emergency) je v USA zdarma. To same plati pro stare lidi nad 65 let, kteri maji Medicare.
03. 11. 2008 | 02:54

PetrF napsal(a):

Pane HM,

Phillip Berg je známý pošuk, který také
žaloval Bushe mladšího za to že prý způsobil 9/11. To přesahuje hranice politických stran takže je li D nebo R je jedno.
A to, že "odmítl zveřejnit rodný list" a tvrzení že jeho "Rodný list vypadá jinak
než má" je asi v rozporu, že ano?

Řekl jste LA times o tom psal. Tady je jeden jejich článek (z hledačky):
http://latimesblogs.latimes...

Článek, (ne komentáře pod ním) jasně říká,
že jak McCain, tak Obama múže být presidentem.

Uvažte sám: Proc by Dem. strana zahodila svou příležitost tím, že by nominovala nékoho kdo podle zákona nemůže nastoupit tu funkci???????

One more Day!!!
History in the making!!
Jestli
dokáže vše co slíbil, to nevím, ale jsem rád, že bude mít možnost to zkusit.
03. 11. 2008 | 05:36

HM napsal(a):

PetrF:

Nemáte moc lichotivý názor o Američanech, kde osoby jako Philip Berg mohou zastávat funkci Deputy Attorney General (Federal Court of Pennsylvania) a nebo kandidují na guvernéra. O jeho osobu nejde, ale o Baracka Obamu, jako budoucího prezidenta.
"...Berg, who served as Deputy Attorney General of Pennsylvania for eight years, ran twice for governor in 1990 and 1998 and once for the U.S. Senate in 1994, was former chair of the Democratic Party in Montgomery, PA County..."

Pokud se Berg při svém trestním oznámení opírá o platné zákony, co je na tom nelegálního ? Navíc nabídl, že trestní oznámení okamžitě stáhne, pokud Obama předloží skutečný rodný list "Certificate of Life Birth", který dokazuje, že byl narozen va Hawaii, jak Obama uvádí. Obama to dodnes nebyl schopen udělat (zhruba 1,5 měsíce od podání trestního oznámení).

O Vaší poznámce, proč by demokraté nominovali někoho, kdo podle zákona nemůže nastoupit funkci - třeba o tom sami neměli potuchy, nebo si mysleli, že se to nějak "vyřeší", "přehlédne", "zařídí", co já vím ?

O 9/11 bych taky netvrdil, že je to tak jasné. Existuje spousta názorů, m.j. i od architektů, že ten náraz letadla a hořící palivo nemohly být příčinou toho, že se věže zřítily jako "domečky" z karet. Zřejmě ne pro všechny je to s tou oficiální verzi už uzavřená kapitola.
03. 11. 2008 | 08:13

Ptere Strop napsal(a):

Jeste dve poznamky pro vasnive zastance Obamy/Bidena a odpurce McCaina a Sarah Palin.

Irak: Obama - bude konzultovat s vojenskym velenim v Iraku ukonceni valky. Ukonci valku bezpecne a zodpovedne behem 16ti mesicu. V Iraku ponecha mensi kontingent, ale je pripraven poslat jednotky zpet bude-li AlKaida opet aktivni. Slibuje silnejsi vojenskou pritomnost v Afganistanu (+20-30 tisic) a mozna i intervenci do Pakistanu. Pry take uz konecne ulovi Osamu Bin Ladena.
McCain - odvola americke jednotky az Iracke jednotky budou schopny zajistit bezpecnost vlastni zeme. Podle konzultaci s velenim v Iraku to muze byt v optimalnim pripade 16 az 20 mesicu. V opacnem pripade to muze trvat o mnoho dele.

Palin. Na tomto blogu se par prispevatelu rozepsalo o tom jaka to byla ktastrofa a chyba.
Cituji : ..... tragického výběru Palinové; ... hazardér, s Palinovou se ukázalo, že také stejný populista; ....prohrál i u Republikánů tím, že si vybral Palinku...antiintelektualismus, jehož nedávným příkladem je rostoucí popularita republikánské viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové, postoje prezidenta Bushe, čelních republikánů a nyní i Sarah Palinové pravým opakem vědeckosti, .....Sarah Palin, při jejímž výběru podlehl McCain buď: a) marketérům volební kampaně (podle pana Tomáška "zpackané kampaně") nebo b) svojí začínající stařecké demenci. nejsem zadna fantaicka ani fundamentalistka Palin ;

Nehodlam nikomu vnucovat nazor, ze jako guvernerka statu ma s administrativou vetsi zkusenosti, nez senator Obama. Chtel bych jen pripomenout, ze republikansti volici reagovali spise pozitivne, a ze jeji approval rate ve state Aljaska pred jmenovanim byl ~80%. K tomuto cislu se nikdy nepriblizi ani Obama, McCain, ci Biden. (Kongres, nyni demokraticky, ma approval rate 12%,, Bush podle CNN 23%, v nejlepsi dobe neco pres 40%.). Stat Aljaska ma nektera specifika, nicmene tech ~80% stoji za zamysleni (u tech co nemaji davno rozhodnuto).
03. 11. 2008 | 08:14

Marty napsal(a):

Clair: dokud bude dolar primarni rezervni menou, tak USA budou mit obrovske dluhy.
Neni nic snadnejsiho, nez davat dary na kampan pres nastrcene osoby a firmy.
ALe moc by me zajimalo, jak si Obama ten zakon predstavuje. Danovi poplatnici totíz potrebuji primarne ochranit pred politiky a ne lobisty.
03. 11. 2008 | 09:23

RD napsal(a):

Voliči rozhodují o tom, o čem už bylo dávno rozhodnuto na Bilderbergu. Podle toho, že se ho letos účastnil Obama to vypadá, že se nejvlivnější lidé světa rozhodli, že si Amerika zvolí prvního černošského presidenta.
Stejně bude jen loutkou v rukách mocných, kteří ovládají celý svět.
03. 11. 2008 | 12:10

Soňa napsal(a):

To Clair - panebože, ta si asi pamatuje vyjmenovaná slova, ale smyslu pro vtip a nadsázku se jí nedostává, ale asi se u fanatika není co divit. No dobře, to je jen jeden totálně a dle příspěvků naprosto subjektivně uvažující člověk. Co ale předvádí po celou dobu CNN ("Nezávislá" TV) je šokující. Naprosto viditelná adorace Obamy a to nejen oproti McCainovi, ale dřív i oproti Hillary. Jak množstvím, délkou a řazením příspěvků, tak jejich záběry - ve všech případech pozitivních u Obamy (usměvaný, rozhodný, v akci, čile vybíhající na podium ap) a ve většině případů negativních u protikandidátů (záběr vrásek u očí, zmačkaná sukně či pohled zespodu na bradu, opření o zábradlí ap). Odborníci prostě dobře vědí, jak v show byznisu působit. Už snad jen z tohoto důvodu bych podporovala druhou stranu. (A P.S. Ta dvě slova jako ochrana proti spamu by mohla být lépe čitelná, to druhé nejde téměř přečíst - díky)
03. 11. 2008 | 13:01

Soňa napsal(a):

A ještě něco, Clair, nejsem odborník na USA, i když jsem tam nějakou dobu žila a mám tam příbuzné i známé. Prababička jedněch má 95 let, pracovala jako učitelka v mateřské škole a říkala, že si vždy platila pojištění. Takže z toho dedukuji, že i z naprosto průměrného platu u naprosto průměrného člověka to bez problémů jde, jen to dělat. V 92 letech byla na složité operaci srdce, (V ČR by mimochodem člověka v tomto věku rovnou odepsali) a rozhodně ji neplatila. Z tohoto celoživotního pojištění nyní žije v, na české poměry, rozhodně luxusním domě důchodců. Tak nějak nechápu, co chcete přerozdělovat. Tohle si snad může dovolit platit každý, ne? Záleží jen na zodpovědnosti jednotlivce. A o tom to je a vždycky jsem byla přesvědčená,že díky tomu byla USA na špici. Bohužel asi líbivá socialistická nezodpovědnost se rozmáhá všude a jakmile si to v USA zavedete, bude to jen cesta do pekel, sorry.
03. 11. 2008 | 13:17

Nuba napsal(a):

Paní Clair,

pod Vaši argumentaci se podepisuji. Připojím ještě svoji drobnou poznámku. Pokud bude skutečně prezidentem USA zvolen Barack Obama ( a já si to také přeji) bude to důkaz evoluce lidstva a popření myšlenky, že člověk má své nepřekročitelné limity.

Pro mne v našem politickém marasmu jednoznačně pozitivní zpráva. Překročit vlastní stín je zatraceně těžké, mnohdy to trvá, zuby skřípou nevolí, ale víra v to lepší v nás prozatím vítězí.

Hezký dnešní a především zítřejší den
03. 11. 2008 | 13:33

Pocestny napsal(a):

Vidím tu dva koně.
Valach grošák, starý favorit a matador, který ovšem nese handicap jako barák,

proti němu mladej hřebec, arab, který mkůže být šampionem a nebo také rychlokvaškou.

Za nimi dvě stáje. Jedna bohatne na válce, druhá na socialismu. Teď nevím, co je to "lesser kind of evil, we always serve to"....
03. 11. 2008 | 15:10

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Soňo,

systému stačí, když v reCAPTCHA opíšete jen první z obou slov. A mně nakone také ;-)

Libor Stejskal, editor blogů
03. 11. 2008 | 15:29

jarda napsal(a):

Důvod, proč ač spíše pravičák, nefandím McCainovi, má jméno Sarah Palinová. Bigotní křesťanská fundamentalistka, která doslovně věří v bibli, popírá evoluci, nečte, neví nic o světě (cestovní pas vlastní asi 2 roky) a dokonce ani nezná ústavu své vlastní země. Na otázku, jaké čte noviny, nedokáže ani žádné vyjmenovat (Bush ostatně noviny taky nečte, ale alespoň zná jejich názvy). Pravděpodobnost, že se McCain nedožije konce svého mandátu a že na jeho místo nastoupí buran typu Palinové, je poměrně značná a mě z toho docela mrazí.
03. 11. 2008 | 15:56

Clair napsal(a):

Jenikus:

Jsem se sem uz vracet nechela, ale zbyva dodat pouze nekolik malo veci. Ptate se kolik zaplatila moje pojistovna za moji operaci, to uz jsem vam vlastne napsala, zrejme jste muj prispevek a odpoved necetl, tedy jeste jednou $27,000. Pisete dale, ze zdravotni pece ohrozujici zivot je v USA zdarma. To povazuji naprosto za nespravne, nic v Americe neni zdarma, to pouze plati pro lidi, kteri dokazi, ze nemaji zadny prijem a jsou prakticky na ulici, ale zase tento zakrok nekdo musi zaplatit, a kdo myslite to zatahne? Danovi poplatnici, o tom si nedelejte iluze. Dale vase dalsi iluze, ze lide nad 65 maji Medicare a jsou zajisteni je take nespravne tvrzeni, protoze si jeste musi platit Medicaid pokud hodlaji prezit, mesicni poplatky delaji neco malo pres $100/mesicne, aby mohli zaplatit rozdil mezi Medicare, ktery chybi v pripade ambulatni pece v nemocnici a take leky. Zrejme jste ani nepostrehl, ze zdejsi duchodci masivne objednavaji svoje leky v Canade, kde jsou o velke procento lacinejsi, protoze si je v US dovolit nemohou. Ovsem ani Medicaid nezajistuje po zaplaceni leky zdarma, stale si je musi koupit, sice se slevou, ale nektere z nich, velmi drahe jsou bohuzel vycleneny.

Pisete dale: "Jako ekonom Vám říkám, že lže když tvrdí že nezvedne daně lidem nad 250 K". Trochu jste to zrejme popletl, to Obama nikdy netvrdil, naopak tvrdil, ze lidem s prijmem nad 250k dane zvysi.
Vase obavy ohledne regulaci a socialistickeho systemu, ktereho se hrozite chapu, ale obavam se, ze tady nastal meznik, kdy urcite druhy regulaci jsou nutne. Domnivate se, ze neustalym zvysovanim cen v oblasti zdravotni pece, astronomicke zisky pojistoven jsou schopny problem zakladani zdravotni pece vyresit? Take proc by to resily, neni to v jejich zajmu a obavam se, ze musi dojit ke kolizi, kdy se bude muset uvazovat o legislativnim stropu. Bylo by dobre si udelat srovnavaci tabulky, kolik za stejne ukony plati Nemci, Rakusaci, Kanadane, Francouzi, Australane a Britove. Jsem tu srovnavaci tabulku kdysi davno nekde videla a mohu vam rici, ze se americka pece naprosto vede, to ovsem jeste neznamena, ze je uplne nejlepsi. Momentalne se bavime o universalni pristupnosti pro vsechny.

A ted se podivejte jak vypada nas financni prumysl prave v dusledku "deregulace" , ktera byla nastavena jeste za pana Greenspana. Jsem poslouchala jeho vypoved pred kongresem zrovna minuly tyden, kdy se vykrucoval, ze se drzel a zasahoval silne o deregulaci, kterou mu kongres dokonce odsouhlasil, drzel se pry svoji virtualni ideologie. Pritom bylo v jeho pravomoci a take povinnosti v kapacite vedouciho Fedu menovou politiku usmernovat a ridit. Neudelal ani jednu vec, prestoze mel k dispozici stab vysoce vzdelanych a placenych PhD's ekonomu. Co se nam tady momentalne jevi je doslova kriminalni, vytunelovane banky, ktere musi ted danovi poplatnici vytahovat z bryndy, kterou zavinili samy a tunel jeste neskoncil. To nejhorsi nas teprve ceka, takze vam preji prijemne sny nebo bychom to take mohli nazyvat nocni murou do zarnych zitrku.
Nicmene, zitra uz budeme vsichni vedet kam kracime.
03. 11. 2008 | 16:22

Clair napsal(a):

Peter strop:

Dekuji vam, ze se jste vstoupil do diskuze a uvedl dalsi Obamovo programy, ktere ma v planu implementovat. Je toho skutecne mnoho, a divame-li se na to strizlivym okem, kdyby alespon polovina z toho se uskutecnila, bude to daleko lepsi , nez to nicnedelani kongresu za poslednich 8 let. Ohledne zahranicni politiky s Bidenem, to myslim bude ten orisek nejtvrdsi, zejmena jeho pristup k Rusku, Gruzii a dalsim. Tam si myslim, ze nebude mit ani na vybranou, bude muset prehodnotit a opusit doktrinu jedine prijatelne velmoci pro svet. Sice jeste nedavno tvrdil, ze bude radar a zakladny v Cesku a Polsku podporovat, ja si ovsem myslim, ze Amerika ma momentalne zadelano na tolik problemu, ze pokracovat stale v tom samem by byla politicka sebevrazda. Neocekavam, ze bude usilovat jako soucasny president o to, aby Nemci a zbytek Evropy odsunuli Rusko na zadni kolej a izolovali ho, kdyz existuji daleko lepsi diplomaticke alternativy domluvou. Bohuzel se uz dnes nachazime ve svete bipolarnim a bic a mrkvicka, kterou prodaval JWB nemuze fungovat.
03. 11. 2008 | 16:44

Marty napsal(a):

Clair: soucasna krize neni zpusobena deregulaci. Primarni pricinou je uverova expanze. Jednou z hlavnich pricin uz konkretne hypotecni krize je stat, ktery poskytovanim dotovanych hypotek chudsim lidem zpusobil ohromny tlak na snizvani ceny hypotek. Aby ostatni subjekty mohly tomuto konkurovat, zacaly poskytovat hypoteky cim dal rizikovejsim klientum. Samozrejme dalsim duvodem je i fakt, ze to do urcite chvile dobre neslo.
Statni zasah rozhodne neni spravna cesta. Stat totiz stal u prapuvodni priciny krize. Pomoci regulaci lze tak lecit pouze nasledky, ale rozhodne nezabrani dalsi krizi. Navic regulace by musely byt efektivni, aby ekonomiku nedusily. Osobne povazuji efektivni regulace za oxymoron.
03. 11. 2008 | 17:00

Clair napsal(a):

Sona:

Asi takto: kdyz 47 milinu nema zakladni zdravotni pojisteni, je zrejme, ze si to kazdy dovolit nemuze. Kdyz vase babicka zacala stradat, situace byla zrejme jina a ma jiste podle toho co uvadite bud penize nasetrene, ze kterych plati vydaje na dum duchodcu a nebo si predplacela druh pojistky, ktera na jeji vydaje v soucasne instituci priplaci. Zdravotni pojisteni si musela ovsem platit jeste zvlast, a to je o cem tady probiha diskuze. V jejim pripade ovsem polovicku dane pojistne mesicni castky ovsem platil take zamestnavatel, alespon vim, ze tak to ve verejnych sluzbach funguje. Jenomze v dusledku navyseni zdravotnich pojistek, se mnozi zamestnavatele doslova vyclenili z tohoto prispevku a kdyz si vezmete cloveka, ktery se snazi uzivit peticlenou rodinu, vydelava minimalni plat , platit zdravotni pojisteni v plne castce kolem $40/mesicne je vyloucene. Navic, pojistovna si casto stanovuje jake ukony hodla financovat a jake odmita. Pro lidi, kteri trpi chronickymi nemocemi je nepojisti vubec. Proste, neni to tak jednoduche, jak si to predstavujete.
Jinak vam dekuji za vase rady ohledne socialisticke nezodpovednosti, az v Cesku prosadi par lidi americky zpusob zdravotni pece a financovani budeme mit spolu o cem hovorit.
Preji vam krasny den.
03. 11. 2008 | 17:04

Clair napsal(a):

Pani Nuba:

Dekuji vam, zitra nam drzte palce.
Preji vam krasny den.
03. 11. 2008 | 17:12

Marty napsal(a):

Clair: pokud si nekdo s minimalnim platem poridi 5 deti, tak je to krajne nezodpovedny blb.
03. 11. 2008 | 17:15

Clair napsal(a):

Marty:

Je to na skutecne dlouhou debatu, kterou jsem uz kdesi u pana Tomaska drive absolvovala a podrobne vysvetlovala, prave v oblasti hypotek, takze uz pouze par dodatku.
Predevsim stat nikdy neposkytoval dotovane hypoteky chudsim lidem, jestli se bavite o FHA hypotekach pro nejchudsi a nemajetne, kteri museli splnovat prisna kriteria kvalifikace, ale i tito lide platili svoje hypoteky v plnem rozsahu, jako kdokoliv jiny, pouze se snizenymi hypotekovymi poplatky, ktere pri kazdem obnoveni vznikaji. Existovaly stropy, ktere si mohli makleri FHA hypotek uctovat, v tom byl jediny rozdil. Ty meli na starosti Fannie Mae a Freddie Mac a jiste vite jak oba dva skoncili, protoze stejne jako tyto dva giganti hypoteky prodavali na kapitalovych trzich ve forme derivatu, hedgovych fondu a dalsich.
Jinak s vami naprosto souhlasim a neni co dodat.
03. 11. 2008 | 17:30

Clair napsal(a):

to Sona:

preklep a oprava: $400/mesicne,nikoliv $40 jak jsem uvedla.
03. 11. 2008 | 17:33

Clair napsal(a):

Marty:

mela jsem na mysli 3 deti a dva dospele lidi.
03. 11. 2008 | 17:37

Marty napsal(a):

Clair: a prave cinnost Fannie Mae a Freddie Mac vytvarelou mnou zmineny tlak na ostatni ucastniky trhu. Jenze ostatni ucastnici byly privatni spolecnosti s trznim chovanim. Kdyz do ciste vody nalijete ropu, tak uz se take neda pit.
03. 11. 2008 | 17:38

Marty napsal(a):

Clair: osobne povazuji za nezodpovednost splodit byt jen jedno dite, pokud mu nejsem schopen zajistit kvalitni zivobyti. Opravdu neni dobre takove lidi za jejich nezodpovednost jeste odmenovat.
03. 11. 2008 | 17:39

HM napsal(a):

Clair:

"The problems will always be there, and there’s going to be a crisis come along in the 21st or 22nd of January that we don’t even know about right now. And so I think what the president has to do is to start using the power of the Oval Office and the power of his personality to convince the American people and to convince the world that America is solid, America is going to move forward, and we’re going to fix our economic problems, we’re going to meet our overseas obligations. But restoring a sense of purpose, a sense of confidence in the American people and, in the international community, in America."

(Z interview s Colinem Powellem na NBC’s "Meet the Press" z 19. 10. tohoto roku)

Jak se Vám jeho "předtuchy" zamlouvají ?
03. 11. 2008 | 18:01

Clair napsal(a):

Marty:

Jsem totiz v te dobe v hypoekovem prumyslu pracovala jak na subprime, tak na conventional u Washington Mutual a take u J.P.Morgan Chase, tech FHA Mortgages takova kvanta nebyly, presto jiste vite, CEO's z obou dvou jsou tam stale, nic se nikomu nestalo a take nestane a sve pul milionove bonusy maji uz davno presunute na bezpecna mista. Byl to uzasne orchestrovany tunel, ve kterem se jenom pokracuje. Jeli v tom vsichni, dokonce ratingove agentury, kdyz si vezmete ze tesne 3 dny pred bankrotem Lehman Brothers dostali od ratingove agentury ++AA, tak vam musi byt jasno. Ratingove agentury jsem take slysela vypovidat, obhajovali se tim, ze prece meli obrovske bonusy primo od nich, tudiz proc by se o ne pripravovali. A pak mame take auditory, kteri se divali sice nevim kam, ale dlouho uz prece museli vedet, ze se deje neco nesmirne nezdraveho, ted vsichni pouze prohlasuji, ze jsou v soku , vcetne pana Greenspana.
Jedine hlupackovi mohou ted tvrdit, ze nepoznali, ze Aktiva byla v nesmirnem propadu, defacto o mnoho vetsi byla Pasiva, a z toho jak to probehlo predtim v Enronu a Worldcom se nikdo nepoucil, zrejme ani nechtel. Mozna, ze si na nas vymysli, ze adoptovali ucetni system, ktery se pouziva s velkym uspechem v nejake africke usedlosti.
03. 11. 2008 | 19:46

Clair napsal(a):

Marty:
Jeste k tem detem, to vite vy a par civilozovanych lidi, kteri to obycejne takto praktikuji. Jenomze to nemuzete ocekavat od nabozenskych fundamentalistickych fanatiku, Latinos, kteri maji jedno dite za druhym, i cernosi s tim problem, predevsim s mladymi svobodnymi matkami. Obama bude jiste pro ne "Role Model" a motivator jak pristupovat zodpovedne k zivotu a problemum, ktere je treba resit.

HM:

V tom s vami naprosto souhlasim, Amerika si musi ted pracne vydobyt ztracenou duveru nejen doma, ale take v zahranici. Colin Powell to rekl velmi na rovinu, bez jakychkoliv iluzi, ceka nas tvrda realita a je treba v bilem dome cloveka, ktery je pragmatik, ale je schopen si zachovat chladnou mysl pri reseni domacich i mezinarodnich konfliktu. Myslim si, ze tim se snazil poukazat na eraticke chovani a jednani J.McCaina, jak ve volbe Palin jako VP, tak v ostatnich vecech. Jeden extrem vedle druheho. McCain si jiste potreboval zajistit podporu evangelikalskych fanatiku prostrednictvim Palin, ale to je jenom jedna cast volebni populace, ostatne tak to zabralo pro GWB. Ted se ovsem pise rok 2008.
A co ostatni lide, nevidim tam na jeho rallies zadne cernochy, pouze bile supremacisty a rasisty a take zadne Latinos. S timto ty volby sotva ma sanci vyhrat.
03. 11. 2008 | 20:07

Clair napsal(a):

Zaverem pro vsechny milovniky McCaina uvadim vynikajici clanek, ktery by si meli vsichni precist vcetne uzasnych prispevku, kteri si tu valku zazili na vlastni kuzi:
http://www.huffingtonpost.c...
Goodnight, Vietnam: Tuesday Night Will Finally Put to Rest the Ghost of a War that Ended 35 Years Ago
03. 11. 2008 | 21:29

vl napsal(a):

Pani Clair,
zila jste u nas za komunismu? Pardon, za realneho socialismu? Asi ne, jinak byste byla mene nadsena z regulaci.
Jionak jsem zvedav na pusobeni Bradleyho syndromu.
03. 11. 2008 | 21:35

Marty napsal(a):

Clair: vliv Freddie Mac a Fannie Mae sel dal nez jen FHA. A prave tento vliv povazuji za velmi zhoubny pro trh. Na standardnim volnem trhu by takove subjekty nemohly existovat.
Nejsem si jisty, jestli v tom ratingove agentury primo "jely". Me se spise pozdavalo, ze na to kaslaly. Ale bankeri po celem svete dostaly polstare od statu, tak mohou slavit :)

Vase rec o Obamovi jako role model uz povazuji za zcela mimo ramec racionalniho uvazovani. Opravdu zkuste k takovym vecem pristupovat s kritictejsim odstupem.
03. 11. 2008 | 22:10

HM napsal(a):

Clair:

Trochu jsme si v tom pojetí toho úryvku z projevu Colina Powella nerozuměli.
To pobízení a vybízení k patriotismu a soudržnosti v horších časem není nic nového, co mě ale docela zarazilo je jeho zmínka o nějaké krizi 21. nebo 22. ledna. Jakoby věděl něco více, než víme my ? Nakonec by nebyl jediný, kdo se o něčem takovém zmínil, i senátor Biden (kandidát na "vice") v ABC news (20. 10.) něco podobného řekl, i když žádné přesné datum, jen že k jiste krizi (?) by mohlo dojít během prvních šesti měsíců prezidentováni:

"Mark my words," the Democratic vice presidential nominee warned at the second of his two Seattle fundraisers Sunday. "It will not be six months before the world tests Barack Obama like they did John Kennedy. The world is looking. We're about to elect a brilliant 47-year-old senator president of the United States of America. Remember I said it standing here if you don't remember anything else I said. Watch, we're gonna have an international crisis, a generated crisis, to test the mettle of this guy."

Není pro Vás jejich podobný názor tak trochu (?) zarážející ?
03. 11. 2008 | 22:24

Clair napsal(a):

Pane HM,

ano, mate naprostou pravdu, to mi totiz take utkvelo v pameti. Nemohu bohuzel na nic jineho prijit nez to, ze Obama by mel byt inagurovan 20. ledna, jestli se ocekava, ze republikani daji do pohybu nejaky atentat, nebo bili supremacisti udelaji nejaky krvavy riot proti nemu nebo cernym lidem a armada bude muset zasahovat? Muzeme spekulovat jak dlouho chceme, ale snad da Buh a k nicemu takovemu nedojde. Snad se na nas nepripravuje dalsi verze 9/11, o tom vlastne uz hovoril sen. Lieberman, ze by McCainovi velmi pomohla. Cekaji nas asi perne casy s Obamou i bez nej, jenomze bez nej se Amerika posune zpatky, s nim dopredu, alespon v to doufam.
Prave hlasi, ze umrela Obamovo babicka na Hawaii, ktera ho vychovala a ktere on osobne dava obrovske zasluhy za jeho vychovu, vzdelani a dalsi. Vidite, jak to vsechno v tom zivote chodi, jeste minuly tyden se s ni byl rozloucit, a ona se ani nedozila te konecne slavy videt sveho vnoucka v zaverecne fazi volebniho procesu.
03. 11. 2008 | 22:55

Clair napsal(a):

vl:

jsem sice za realneho socialismu v Cesku nezila, a i kdyz mi to uniklo dovedu si predstavit o cem se bavite. Toto ovsem nebude Husakov jak pisete, sledovani posty, odposlouchavani telefonatu a ztraty obcanskych svobod uz mame take za sebou a jeste ani neskoncila, ale Obama slibuje, ze ustavu obnovi a vrati do puvodni verze. Vsechno co GWB spackal musi zase odcinit. Asi vsechno uplne nepujde, alespon co se da. Jinak regulace neprozivam, ale ted po tom financnim krachu, si myslim ze budou muset byt pravidla nastaveny a take trochu kontrolovany. Oni sice regulatori tady jsou, pouze nedelali svoji praci.
S Bradley syndromem si starosti nedelam, ja si myslim, ze je to hoax a nekdo si to cele vymyslel, protoze zatim dukazy o tom nejsou nikde.

Zdravim ze zeme, kde zitra znamena ......
03. 11. 2008 | 23:13

E-vee-czech napsal(a):

Jenikus:

cestina na bodu mrazu :) ale souhlasim s vami. Mam toho Obamismu socialismu taky plny zuby. Stavte se v Chicagu, zajdem na pivo. At zije ekonomka.
04. 11. 2008 | 01:26

Peter Strop napsal(a):

......Obamovo programy, ktere ma v planu implementovat. Je toho skutecne mnoho, a divame-li se na to strizlivym okem, kdyby alespon polovina z toho se uskutecnila... 03.11.2008 16:44:43

Vazena pani Clair,
To, ze jste nezila v realnem socialismu vysvetluje mnohe. Komuniste take naslibovali vsem raj na zemi, jen kdyz se jim dostane te sance aby mohli spravedlive prerozdelit ty statky co ostatni nespravedlive nashromazdili. Take si pamatuji ze mnoho lidi vr.1948 rikalo, nebojte se, tak daleko to preci nikdy nemuze dojit. Realna moznost, ze levicova srana v USA dostane pod kontrolu senat i house, postupne i Supreme Court, ze tu zaroven muze byt i levicovy president a levicova vlada, ze ta levicova vlada bude vlastnit velke banky a ze tu jeste k tomu bude vetsinove levicovy tisk mi nahani hruzu.
Populiste a socialni inzenyri s neuhasitelnou touhou po moci s neotresitenym vedomim, ze oni jsou ti vyvoleni masam oragizovat zivot jsou nebezpecni. A presne takovy je Mr. Obama.
A s tim souvisi i moje poznamka o neokonech. Cesky ctenar z Vasich poznamek mohl snadno nabyt dojmu, ze tady behem nedavnych let vzniklo nejake temne, nebezpecne, zavrzenihodne a skodlive pravicove spiknuti. Myslim, ze realita je prave opacna. Konzervativni politici a volice se velmi malo zmenili ve nazorech a postojich. Zato demokraticka strana se posunula znacne doleva. Dnes by i JFK byl napravo od McCaina.
04. 11. 2008 | 03:46

Peter Strop napsal(a):

To Clair
......... (Clair 03.11.2008 16:22:27 )......Zrejme jste ani nepostrehl, ze zdejsi duchodci masivne objednavaji svoje leky v Canade, kde jsou o velke procento lacinejsi, protoze si je v US dovolit nemohou.

Vy zrejme nemate poneti o tom jak se tvori ceny leku. V Canade se vyviji a vyrabi zanedbatelne procento leku. Naopak leky, ktere se ted dostavaji na trh byly vivinuty z 80% v USA, kde se take ve vetsine vyrabi a do Canady dovazi. Jeste levnejsi leky jsou v Mexiku a treba i v Ceske Republice, a jeste nizsi v Indii nebo Kongu. Ve Spojenych Statech jsou ceny nejvyssi proto, ze zisk realizovany ve Spojenych Statech kryje vetsi podil z nakladu na vyvoj, nez umerny podil v jinych zemich. Tento princip by Vam mel byt blizky proto, ze bohatsi zeme tak solidarne kryji naklady na leky v chudsich zemich.
Vyvoj noveho leku stoji dnes kolem 1.2 billionu dolaru a trva priblizne 20 let. Pocet novych leku schvalenych FDA uz po nekolik let klesa, naopak vydaje na vyvoj se zdvojnasobuji zhruba kazde 3-4roky. U vetsiny novych leku je dnes zhruba 5-7 let patentove ochrany na to, aby se zaplatil vyvoj tohoto leku, ale take vyzkum vyvoj leku, ktere se na trh nedostaly. V tomto obdobi muze jakakoli jina company, ktera vivinula lek podobny, vstoupit na trh. Lek je vsak chranen proti presnym kopiim ucinne latky a formulace (generics). Kongres schvalil pred nekolika lety zakon, ktery pobizi generic companies aby na trh vstupovaly agresivneji. Oba presidentsti kandidati maji v planu jednak dalsi pobidky pro generic companies, jednak povoleni dovozu z Candy. U obou jde o populisticky tah, ktery bude mit nasledujici dopady: U starych leku nedojde k zadne zmene. Stare leky, tj . kde prosla patentova ochrana, jsou vetsinou levne a levne a dostupne zustanou. Leky ktere v soucasnosti pozivaji patentove ochrany (brand drugs), v US mirne zlevni, v Canade a jinde zdrazi. Nejhorsi dopad techto kroku bude na nove leky. Jejich cena bude priblizne dvojnasobna proto, ze novych leku bude ubyvat a zaroven se diky legislativnim zasahum zkrati doba, kdy budou farmaceuticke spolecnosti zaplatit vyvoj a akumulovat zisk na vyvoj novych leku. Vyvoj leku proti Cancer a nekterym chrockym chorobam (napr. Alzheimer) je narocnejsi a drazsi, nez leky, ktere byly vivinuty pred 20-30ti lety. To se zmeni jen malo i kdyz ceny novych leku bude dojednavat goverment. Neni totiz uz odkud brat. Zisky framaceutickych spolecnosti behem poslednich let klesly na uroven automobiloveho prumyslu a v USA byly propusteny deseticice lidi z farmaceutickeho vyzkumu. Takze se govermenu v USA pod vidinou kratkodobeho politickeho zisku dari decimovat dalsi odvetvi prumyslu. V tomto pripade to bude o neco slozitejsi nez dovazet auta z Japonska nebo Koreje.
04. 11. 2008 | 05:17

Clair napsal(a):

Vazeny pane Strop,

je mi lito, jste zrejme trochu zaspal dobu, ale to vsechno o cem pisete uz tady probehlo pod vedenim naseho slavneho soucasneho presidenta GWB a pan McCain je pouze pokracovani a dokonceni finalni faze. Obama by pouze rad tento trend zvratil a otocil. Jsou to prave konzervativni volici, kteri se distancuji od republikanske strany z jednoho prosteho duvodu, jejich soucasna ideologie uz nema nic spolecneho s puvodnimi zakladateli republikanske strany tak jak ji jeste par jedincu zna. Naopak ztratili doslova svoji identitu, odesli od puvodnich hodnot, pro ktere je lide jeste pred nekolika malo lety volili, to co vidite dnes je pouze ultrapravicove nebezpecne kridlo fundamentalistu. GWB dostal poslani od Boha bombardovat Irak a dalsi. Proto tam Palinova take hraje dulezitou roli, zejmena v ziskani podpory evangelikalskych fanatiku. Zrovna nedavno prohlasila, ze nic nevidi spatneho na tom bombardovat kliniky, ktere umozni zene preruseni tehotenstvi. Jsou to silenci. Jak Palinova, tak McCain vyznavaji, ze zena nema v 21. stoleti volbu, ona navic svoji oddanost teto zvrhle sekte demonstruje tim, ze vsade vlaci sve malinke detatko, ktere se narodilo s Down Syndromem, jako dukaz, ze patri k nim. Je vyznavacka toho, ze ani v pripade znasilneni, nebo incestu si zena nesmi nechat tehotenstvi prerusit.
Sen. McCain v zajmu stahnout na svoji stranu tyto silence se nechal sponsorovat a prijima dary od silencu jako je rev. Hagee, vzdyt si poslechnete jeho sermon: http://www.youtube.com/watc... Hagee's sermons. Se to povedlo GWB tyto silence volit pro nej, tak ted pan McCain si v nich libuje, vzdyt se jenom podivejte jakou rozsiruji kolem sebe nenavist. A je na te strance urcite vice kazani s timto panem.
Obama neni idealni, ale socialismus tady jeste moc dlouho nebude, tomu verte. Kdyby neodsunuli Rona Paula nasilim, tak by urcite mnoho lidi volilo pro nej, ja bych byla mezi nimi, bohuzel uz tady zadnou jinou prijatelnou volbu nemame. Vidim to ale pozitivne, protoze Obama da narod dohromady, tu schopnost ma, a transformace, kterou Amerika zacina prochazet bude si myslim nejen zdrava pro Ameriku, ale pro cely svet. Americane uz nechteji dalsiho silence v Bilem dome, ktery bude hrozit svetu s dalsimi valkami.
Preji Vam krasny zitrek a vzpominejte na nas.
04. 11. 2008 | 06:09

Clair napsal(a):

Vazeny pane Strop,

tento koncept, ktery uvadite je mi znam velmi dobre, nevim jak jste dosel k zaveru, ze o nem nemam poneti. Pouze jsem nepovazovala za nutne zachazet do techto podrobnosti a vysvetlovat to na techto strankach. Nebo si myslite, ze to bylo dulezite, aby se s tim cesky ctenar seznamil?
Jestli leky, ktere Americane jezdi kupovat do Canady pochazi z Canady nebo nikoliv vam skutecne rici nemohu, uz tam neziji mnoho let, ale vim a ctu neustale, ze je po nich velka poptavka. Take ovsem neni zadne tajemstvi, ze leky, ktere prichazi na americky trh, jsou vyrabeny v Cine, takze je take docela mozne, ze i do Canady prichazi vetsina leku z Ciny, Indie. Vlastne vsechno pro Ameriku se vyrabi v Cine, zde jsou uz jenom sluzby. Ted kdyz ty posledni automobilky zavrou, nebude uz temer nic vyrobeno v Americe.
04. 11. 2008 | 06:32

DB-Kalifornie napsal(a):

Clair&Peter Strop

to Clair
Zdravim do Chicaga.Bohuzel ceska media referuji o americkych volbach a situaci v USA podle meho naprosto ideologicky a povrchne. Slusne analyzy to aby se clovek opravdu dohledal. Dobre pise napriklad Jan Machacek, to abych nebyl nespravedlivy ke vsem. I pan Tomasek tady prodelal urcity vyvoj a myslim, ze to bylo do urcite miry ovlivnene i tim, co zde pisi lide, kteri v USA ziji. Nakonec to, ze se tady stretavaji liberalni a konzervativni nazory expatu muze byt pro mnohe ceske ctenare voditkem k tomu aby si udelali nazor na siri americke politiky a argumenty, ktere v americke politice hrajou roli pri volbe prezidenta/zastupitelu. Podle meho nazoru, pokud si cesky ctenar precte vsechny komentare pod temito blogy, tak si urcite udela objektivnejsi nazor na americkou politiku nez sledovanim ceskeho medialniho mainstreamu.

to peter strop
souhlasim s Vami v tom, ze budouci prezident by mel byt fiskalne konzervativni. Ja se porad jeste utesuju tim, ze oba prezidensti kandidati nemluvi o tech obrovskych nakladech, ktere americkou spolecnost cekaji jenom proto, ze chteji byt zvoleni. (Je to velka chyba, ale v takove dobe bohuzel zijeme a lide casto nechteji nektere veci slyset...jako bychom meli na vsechno narok). Jeste bych podotkl, ze v dnesni dobe neznamena prislusnost k republikanske strane financni zodpovednost stejne jako prislusnost k demokraticke strane nemusi znamenat financni laxnost.

Co se tyce Palin, tak i napr. predni konzervativni komentator jako Brooks ji nazval "nadorem americke politiky". Ja jsem si nedavno prehraval nejake projevy Reagana z 60 a 70 let-to si clovek uvedomi jak velky je zde rozdil.Ja v ni nevidim nikoho, kdo by mel nejakou vizi, kam Republikany vest.

Ale jinak chapu nektere Vase obavy-sam ziju v asi nejliberalnejsim americkem meste a jeste se pohybuju v universitnim prostredi, takze nektere neresti prilis liberalni politiky(na mistni urovni) tady denne zazivam.
04. 11. 2008 | 07:19

HP napsal(a):

Clair:

Trochu mi to připomíná poslední české volby a náladu a názory kolem nich - "volba toho menšího zla".
Není to trochu podivné, co se to v poslední době děje ? To, že si lidé myslí, že z posledních dvou zbylých jim nevyhovuje a neodpovídá jejich požadavkům a představám ani jeden, ale budou volit toho, který jim připadá jako "menší zlo" ?

Nei to trochu podivné, že spousta kandidátů to na té "cestě za prezidentem" vzdala, neboť to finančně neutáhli a třeba se i zadlužili? Je to ještě demokracie, když se do finiše dostanou jen lidé, kteří na to finančně mají ?
Co můžeme očekávat od bývalého vojáka a nebo od právníka z Illinois ? Jaké jsou jejich vědomosti o mezinárodní politice, historickém a současném vývoji, ekonomických, náboženských a kulturních poměrech ve světě ? V těchto věcech jsou odkázání a spoléhají na své poradce, takže činnost a rozhodnutí prezidenta (ať je to kterýkoliv z nich) bude ovlivněna a určována jako obvykle týmem jeho poradců a jejich názorů. Takže je spíš otázka, kdo jsou tito lidé a co sledují. ne který "z kandidátů" je to menší zlo.
04. 11. 2008 | 08:20

HM napsal(a):

Clair:

HP = HM, sorry
04. 11. 2008 | 08:21

Romann napsal(a):

Spojené státy jsou v posledních letech spíše zdrojem globální nestability než zdrojem řešení globálních problémů. Na destabilizujících krocích Ameriky se podílela řada faktorů, avšak k těm nejsilnějším patří antiintelektualismus, jehož nedávným příkladem je rostoucí popularita republikánské viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové. Antiintelektualismem mám na mysli zejména agresivně protivědecké vidění světa podpořené opovržením k těm, kdo lpějí na vědě a důkazech. V USA jsou však postoje prezidenta Bushe, čelních republikánů a nyní i Sarah Palinové pravým opakem vědeckosti. Do války v Iráku vstoupily USA na základě Bushovy intuice a náboženského přesvědčení, nikoliv na základě rigorózních důkazů. Podobně i Palinová označila válku v Iráku za „úkol od Boha". Ďalej na: http://voltaire.netkosice.sk, Trezor, téma: Pozor na americkú antiintelektuální hrozbu
04. 11. 2008 | 08:22

PetrF napsal(a):

HM napsal(a) pro PeterF
"Nemáte moc lichotivý názor o Američanech,
kde osoby jako Philip Berg mohou zastávat
funkci Deputy Attorney General (Federal Court of Pennsylvania)
a nebo kandidují na guvernéra. O jeho osobu nejde,
ale o Baracka Obamu, jako budoucího prezidenta... "

Milý pane HM,

máte pravdu že nemám valné mínění o americkém soudnictví
a to že Berg byl Deputy Attorney General of PA nebo
threba že Clark byl Attorney General of US, na mě dojem
nedělá.
http://en.wikipedia.org/wik...
http://en.wikipedia.org/wik...
Amerika je vlká země neomezených možností, kde i
Palinka múže být kandi datka na presidenta a W dokonce presidentem.

Z toho nevuplývá, že si nevážím Američanů. Jak kterých.
Nejsu podle barvy pleti neby honosného titulu.

V Americe dokonce se najde i taková podivuhodnost, jako je
"posctivý právník".
Vím, že Berger je pošuk, i kdyz nemohu vědět s jistotou
že konspirační teorie o 9/11 je nepravdivá.
To proto, že místo předložení důkazů vydává proklamace k světu
jako je tahle"
Saturday, January 13, 2007
Philip J. Berg, Nutbar Supreme

"It is time for the nations of the world to come forth and
take the leadership because of the failure of the United States Government...

http://tinyurl.com/3zgswd

A proto že jeho žaloba je bezpředmétná, jak vysvétleno zde:

Even having one American citizen parent is enough to
establish American citizenship, even for one who was not born in the
United States.
http://tinyurl.com/57zsub
04. 11. 2008 | 09:53

ModrýOrel napsal(a):

Vzhledem k americkému systému prezidentských voleb jsem přesvědčen, že Obama zvítězí drtivým, nevídaným způsobem.
Američané jsou jen lidé, a nyní mají tu nejobyčejnější lidskou starost - strach z budoucnosti. Obama jim dává naději, právě v dnešní situaci to nejcenější a nejvzácnější zboží.
04. 11. 2008 | 10:15

Pobo napsal(a):

Já si myslím (a doufám), že se voliči (když už nemají rozum a chtějí volit takového populistu, jakým BO' je) v poslední chvíli zaleknou představy negativu v Bílém domě.

Uvidíme jak to dopadne
04. 11. 2008 | 10:37

HM napsal(a):

PetrF:

Sice to vypadá, jako bychom se hádali, ale zřejmě máme docela podobný názor. Já si taky vážím poctivých, pravdomluvných a slušných Američanů bez rozdílu barvy pleti, náboženského či jiného vyznání. A se soudnictvím a politikou je to tam stejné, jako v mnoha jiných státech, i u nás. Do jaké míry mohou "normální" občané toto ovlivnit?

Nicméně, pokud zůstanu věcný v tom případě rodného listu, tak si myslím, že ta námitka/stížnost oprávněná je. Tedy alespoň podle mého porozumění dosavadní situace a toho, co stojí v Konstituci v kapitole o prezidentovi.

K té bezpředmětnosti žaloby, o které jste se zmínil (weblink):

Je to názor jednoho blogaře (samsloan?), ve kterém si podle mě mylně vysvětlil tu část z Konstituce:

"No person except a natural born citizen, or a citizen of the United States, at the time of the adoption of this Constitution, shall be eligible to the office of President".

Podle něj se v ní říká, že stačí, aby alespoň jeden z rodičů byl americké národnosti, a to i v případě, že dítě bylo narozeno mimo území USA. Ale já tu jím interpretovanou část chápu tak, že prezidentem USA se může stát JEN ten, kdo byl na území USA narozen ( = "natural born"), NEBO kdo byl americký občan v době přijetí té Konstituce "...at the time of the adoption of this Constitution...". Což bylo zřejmě platné a možné jen v té době (1787 ?) a umožňovalo tak i některým emigrantům, kteří se sice nenarodili, ale žili na území USA a byli americkými občany, aby kandidovali na prezidenta. Ovšem ta druhá část disjunkce (....OR a citizen....) se dnes už nedá aplikovat, neboť Konstituce nebyla přijatá a schválená letos.

Neříkám, že je můj názor 100% správný, třeba mi to nějaký právník může vyvrátit. Ale vyplývá to pro me podle mého "selského rozumu".

Závěrem se dá říct jenom to: Kdyby Obama originál rodný list a další požadované dokumenty (studium, náboženství,...) předložil, nemuselo k takovým dohadům a sporům dojít. Pokud se stane prezidentem (je to vůbec možné, pokud proti němu existuje aktuálně platné trestní oznámení nebo žaloba ?), tak zůstane spousta otazníků a dohadů jak o něm, tak o existujících a platných zákonech.

Hezký den.
04. 11. 2008 | 10:43

Pavel napsal(a):

McCainova taktika funguje, aspoň podle průzkumů určitě. Nezapomínejme na jeho zásadní problém, za který nemůže - mimořádnou finanční krizi, která vypukla přesně v tom správném okamžiku, aby mu nejvíc uškodila.

Jen není DOST dobrá. Ale to asi ani být nemohla. Myslím si, že nebýt té krize, vyhrál by, bez velkých problémů.

To Obama klamal daleko víc. Podle svého hlasování v minulosti to bude s náskokem nejlevicovější prezident, jakého kdy USA měly. Ale je fakt, že se v kampani dokázal téměř dokonale převléct do středového kostýmu.

Otázka zní: Pokud bude zvolen Obama, bude takový, jaký byl poslední rok, tedy umírněný pohodář, nebo takový, jaký byl celý život předtím, tedy politický extrémista?
04. 11. 2008 | 11:25

qwerty napsal(a):

Nikdy jsem pořádně nechápal, jak se bolševikům po válce podařilo zmanipulovat masy. Teď když tady čtu příspěvky clair, začínám chápat. Když si představím větší počet takovýchto fanatických, demagogických soudruhů v akci, tak se Sovětským svazem na věčné časy začíná se stávati realitou. Fuj tajxl.
04. 11. 2008 | 13:01

PetrF napsal(a):

HM napsal v 04.11.2008 10:43:05

"Neříkám, že je můj názor 100% správný,
třeba mi to nějaký právník může vyvrátit.
Ale vyplývá to pro me podle mého "selského rozumu".

Nejsem právník, ale mohu Vám vysvětlit, kde se mýlíte.
YS zAkon rozeznává dvd druhy občanství:
Naturalised or Natural born.

Barry je senátor, a tak je zřemě občan; Kdyby byl
'naturalised' tak by o tom INS a pak soud, musel
mít doklady, které by si Berg, nebo někdo mohl vyžádat.

To se nestalo. Naopak. Mrkni se na tohle website.

Politici lžou, právnici čato taky. Think-tanky jako
třeba CEP promítají filmy jako Great swindle. Komu
může jeden věřit. Tohle
Established in 1989 by Walter H. Annenberg, the Annenberg Foundation
má credibility.

http://www.annenbergfoundat...
http://www.learner.org/
http://en.wikipedia.org/wik...
http://www.appcpenn.org/

Ví se Wja lhal, ale o Annenberg sem nic takového nikdy neslyšel.
To je jedna krásná věc na Americe, že jsou tab bilionáři, co
nemusí krást a mohou konat 'public good' . Měli bychom to zavést
i v Česku.

Obama's certificated was authenticated by Annenberg,
by factcheck,
http://boards.history.com/t...

rumors continue:
Obama Refuses to Answer Birth Certificate Lawsuit - Topix
The truth about Obama's birth certificate. Summary ... Obama, Bill Ayers, and FactCheck.Org : All Have Ties To Annenberg Foundation ...
http://www.topix.com/forum/...

Barack je právník, a samozřejmě Bergeruvu žalobu ignoruje. Nemá na
blbosti čas. Řekl jsem, že nemám valné mínění, ale tak disfunkční
ten justice system není, že by mohl být v senátu kdyby nebyl občan.

V Americe je hodně blbců a podivínů. Berger vystudoval práva a tak ho
to nic nestojí podatávat žaloby a odvolání. Nic to neznamená.
Já se o tom rezepisuji proto, že jejen Český internet ale i media
podávají velmi bizarní obraz Ameriky. Je to podivuhodná země, ale
bizarní je jen ve svých vyjímkách. Mám ji rád.
04. 11. 2008 | 14:50

PetrF napsal(a):

Ještě dodatek, nejen pro HM

Ta certificace certifikatu je ZDE
http://www.factcheck.org/el...

To je proč vázné noviny nic takovéjo neříkají. V USA je větší svoboda slova než
v ČR. Žaloby na pomluvu existují, ale jsou
těžší a MOC SE NEDĚLAJÍ. Blogy a fora si mohou psát cokoli, a taky to některě dělají.
Je třeba se dívat na mluvčího, a zdroj.
To platí i u universitního diplomu :-)
a jiných věcí.
04. 11. 2008 | 15:06

Peter Strop napsal(a):

To Clair:

………..Take ovsem neni zadne tajemstvi, ze leky, ktere prichazi na americky trh, jsou vyrabeny v Cine (clair 04.11.2008 06:32:36)........
To je holy nesmysl. Prectete si neco o tom jak funguje FDA, nebo se obcas na TV podivejte na zasedani senatniho podvyboru, ktery se touto problematikou zabyva. Vsechny leky klasifikovane FDA jako leky, ktere si koupite ve Pharmacy jsou vyrabeny v FDA kontrolovanych provozech To plati pro brand name (Pfizer, AZ, J&J, S-A, Merck atd ) ale i na generic drugs. Temer zadny neni vyraben v Cine. Pravdou je naopak, ze velke farmaceututicke firmy se snazi na Cinskem trhu kompenzovat ztraty z US a Evropy. Za to Cinska vlada casto vymaha „technology transfer“ tj. vystavbu vyzkumnych zarizeni (Sanghaj) a nekdy provoznich kapacit. Ty zatim neprodukuji a ve velke vetsine zatim maji dodavat na Cisnky trh. Piste o necem o cem mate alespon trochu poneti.
04. 11. 2008 | 15:47

HM napsal(a):

PetrF:

Rozdílu mezi "natural born" a "naturalized" jsem si vědom. Zatímco k výkonu funkce senátora nebo i guvernéra (viz třeba Rakušan Schwarzenegger, guvernér státu California, který sňatkem s Marii Shriver získal americké občanství = "naturalized") je "naturalized" dostatečné, pro prezidenta je "natural born" (= narozen na území USA) podmínka.

Ten Obamův vystavený "Certification of Life Birth" (viz weblink factcheck.org) byl SLOVNE potvrzen ředitelkou "Hawaii Department of Health a matrikářem z Honolulu. Ovšem je to jen "short form of Certificate of Life Birth" (sekundární dokument, zkrácená verze s ne všechny údaji). Originál ("long form") Obama,na rozdíl k ostatními (McCain, Palin..) nikde nevystavil/neukázal. Navíc podle vyjádření oficiálních představitelů státu Hawaii není takový dokument na Hawaii věcí veřejnou a mohou ho vidět jenom nejbližší rodinní příslušníci (people with a "tangible interest).

Honolulu Advertizer, 1.11.:
""This has gotten ridiculous," state health director Dr. Chiyome Fukino said yesterday. "There are plenty of other, important things to focus on, like the economy, taxes, energy."
So, in what likely will be a vain attempt to halt the inquiries, Fukino yesterday issued a statement saying that she and the registrar of vital statistics personally inspected Obama's birth certificate and found it to be valid."

Taky neplánované přerušení volební kampaně a Obamova návštěva Hawaiie 23.10. jsou trochu zvláštní. Udajne kvůli návštěvě těžce nemocné babičky, ovšem neměl s sebou ani manželku, ani děti, což při takových návštěvách je běžné. Navíc Hawaiiska média se o návštěvě nezmínila ani slovem (natož obrazem), což je taky u kandidujícího prezidenta, navíc rodáka (?) z Honolulu velice neobvyklé...

Někdo našel ústřižek v novinách "Honolulu Advertiser", Sunday, Aug. 13, 1961, kde se o narození syna Mr. & Mrs. Barrack H. Obama 4. srpna mluví, ale to nenahrazuje státní oficiální dokument (originální rodný list). (na té webstránce fatccheck.org)
Prostě se z toho problému kolem místa narození ještě pořád zcela "nevymotal".
04. 11. 2008 | 15:49

Clair napsal(a):

to DB-Kalifornie:

Zdravim srdecne do Kalifornie. Mam na tu neinformovanost a ideologii v ceske kotline podobny nazor. Zarazejici ovsem je to stale trideni na vynikajici pravici, ktera dela vsechno nejlepe a destruktivni levici, ktera je uplne mimo a chce zarizovat socialismus, nebo dokonce instalovat komunismus.
Obama se ovsem timto naprosto nezabyva, vyhodnocuje co je pro soucasnou Ameriku dulezite, bez ohledu k prislusnosti a idelogii te ci one strany. Naprosto jiny zpusob mysleni nez na ktery byli Americane doposud zvykli. Se mi velmi libi jak Obama rika, ze nevidi modre staty, cervene staty, vidi pred sebou jenom United States of America, zemi, ktera tahne za jeden spolecny provaz.

HP:

Asi takto: nikdy nenajdete perfektniho kandidata, ktery by splnoval vsechny vase pozdavky, za dulezite bych povazovala zdrave jadro, vizi do budoucna a smer kterym se tento clovek hodla ubirat a resit soucasnou situaci.
Pisete dale, ze do finise se dostavaji pouze kandidati, kteri si ziskaji nejvyssi financni podporu. Ja bych to tak nevidela, i kdyz je bezesporu dulezite mit solidni financni bazi, ovsem u Obamy se jednalo doslova o exodus lidi, kteri prispivali. Nektere prispevky byly pouze dolarove, presto se jedna v zaverecne fazi o cisla delegatu, kteri vam pomoci volicu davaji podporu. Proto jste si mohl vsimnout, ze nekteri kandidati v primarkach byli nuceni odejit, nezbyvalo take nic jineho, kdyz se jejich podpora nepromitla v poctu dosazenych volitelu v jednotlivych statech.
Obama jeste v primarkach hovoril o prekopani volebniho systemu, pokud stane na presidentskem kreslu. Pravdou je, ze tyto volby jsou definitivne nejdrazsi v historii Ameriky.
Jsem se asi spatne vyjadrila, mohu vam pouze rici, ze si 85% nepreje pokracovani v ideologii GWB, za kterou se stavi a vzdycky stavel J.McCain. Ze GWB zadnou vizi nemel a rozhodnuti za nej delal nekdo jiny je po 8 letech katastrofalni destrukce evidentni, Obama to hodla zmenit.
04. 11. 2008 | 16:53

Mike napsal(a):

Americkým voličům nelze přát za jejich hloupost nic lepšího, než aby se potáceli v ekonomické krizi ještě alespoń 100 let. Bohužel, díky globalizaci se krize iniciovaná jejich špatnou ekonomickou politikou přenáši do ostaních regionů světa. Za hloupost jedněch takto budou platit druzí. Škoda, že nemá současný Bush syna, který by mohl kandidovat na presidenta. USA jako stát se mohly v této ekonomické agonii potácet ještě jednu další generaci.
04. 11. 2008 | 18:13

Clair napsal(a):

Pane Strop:

Ale to vam prece nikdo nebere, ze vsechny leky klasifikovane FDA jako leky, ktere si koupite ve Pharmacy jsou vyrabeny v FDA kontrolovanych provozech a ze to plati pro brand name (Pfizer, AZ, J&J, S-A, Merck atd ) ale i na generic drugs. Presto je rada leku, ktera je v tomto FDA kontrolovanych provozech vyrabena v Cine, videla jsem o tom cely porad na C-Span a take na CNN s Lou Dobbs.
Mam pro vas radu: prestante se navazet do lidi, kteri se o veci zajimaji, i kdyz nikdo netvrdi, ze kazdy vi naprosto vsechno, vasi aroganci neprijimam. Nejste nahodou z Ceska? Par lidi co sem z Ceska prijdou jsou okamzite chytri, hlavne vsude byli, vsechno znaji. Bezte si svoje komplexy lecit jinam. Ja se na nikoho nevytahuji ani nikoho nesnizuji, to same ocekavam od lidi, se kterymi vedu diskuzi.
Uz jenom vase tvrzeni, ze je realna moznost, ze levicova strana v USA dostane pod kontrolu senat i house, postupne i Supreme Court, ze tu zaroven muze byt i levicovy president a levicova vlada, ze ta levicova vlada bude vlastnit velke banky a ze tu jeste k tomu bude vetsinove levicovy tisk vam nahani hruzu v kontextu volebni kampane Obamy, pouze dokazuje, ze vase kriticke mysleni naprosto selhava a odmitate videt realitu jaka je.
Dale uvadite, ze "populiste a socialni inzenyri s neuhasitelnou touhou po moci s neotresitenym vedomim, ze oni jsou ti vyvoleni masam oragizovat zivot jsou nebezpecni. A presne takovy je Mr. Obama". Tak to je skutecny for, prisel jste Americany ucit jak se dela demokracie? Nebo je to pouze vase tajne prani, aby se Amerika polozila, a uz vidite moznost jak se na tom financne obohatite? Good luck! Amerika bude opet silna nikoliv s McCainem, ale s Obamou.

A vubec, bezte si do Ceska zachranovat vasi pseudodemokracii, my totalitu odmitame pocinaje dneskem a chceme skutecnou demokracii.
Miru zdar! Svetu mir, soudruhu v prevlecenem kabate!
04. 11. 2008 | 19:34

jenikus napsal(a):

Ta Clair má co povídat o kritičnosti myšlení.

Fascinuje mě její ztráta paměti a nebo její hloupost. Za Clintona začal tlak na poskytování hypoték chudejm lidem, kteří na to neměli v čele s CEO Fredieho (nebo Fannie), kterej dostal teplý místo právě od Clintona. Když to republikáni několikrát chtěli napravit tak to bylo demokratama stopnutý.

Taky mě fascinuje, jak všichni zapoměli, že poslední 2 roky jsou výraznou většinou u vesla demokrati a že také mají teplouše pana Barneyho Franka a pána Dodda v čele příslušnejch kontrolních komisí.

Nejlepší na tom je, že Frank ještě v červenci t.r. pak investory do Fannie a Fredieho ujištuje, že jsou v pohodě. To je přece úžasná analogie se Zápotockým, - měna je silná a druhej den okradli miliony lidí.

Hlavně že za tu krizi může Bush - to tak fascinující prekrucování faktů, jak z manuálu KSČ.

Co chtějí mají mít.
04. 11. 2008 | 19:54

Clair napsal(a):

Jenikus:

za to nemohu, ze neumit nejen psat, ale ted ani cist. Uz jsem to davno uvedla jak to bylo s hypotekami, pouze spatne ctete. Je skutecne jedno kdo dostal teple misto a kde, jde o to, ze FHA hypoteky jsou a vzdycky byly placeny v plnem rozsahu, jedno jestli byl nekdo chudy nebo bohaty. Rozdil mezi FHA a ostatnimi druhy hypotek byl pouze v poplatcich, kteri si makleri smeli uctovat, existoval strop, navic byli garantovane a pojistene, cili Freddie and Fannie Mae na tomto nikdy neprodelali, o svoje penize nikdy neprisly ani kdyz doslo k propadu, ztrate zamestnani, nemoci a platce nebyl schopen hypoteku platit. Byly navic vladou garantovane.
Zamlcujete ovsem velmi dulezity fakt, mohu se domnivat, ze ucelove, protoze to byli prave CEO's z obou instituci , kteri penize vytunelovali a investovali do derivatu a hedgeovych fondu s posvecenim Fedu.
Vase analogie se Zapotockym je vypovidajici. Jste uplne mimo.
Krasny volebni den preji, Obama prave vyhrava a jsou tady prvni vysledky.
04. 11. 2008 | 20:17

novocián napsal(a):

Dovolte mi, vážení Amerikáni abych i já, vlastně nepovolaný se přidal k vaší diskuzi.Ale váš prezident bude nejmocnější muž světa; a i můj osud, nejen váš, bude tou volbou ovlivněn.
Četl jsem vaši diskuzi, ale nechápu ji. Vy se dohadujete o tom co vlastně který prezident chce a co asi udělá. Proboha, vy, jistě vzdělaní a informovaní lidé, vy to nevíte? Podle čeho vlastně tedy volíte? Podle nějakých náhodných projevů, podle indicií, podle minulosti která je všude jak náleží přikrášlena a jen ti nejodvážnější novinářští machři se odváží vyšpiclovat a zveřejnit něco nežádoucího – půl roku, měsíc, dva dni před volbami. Podle chování při projevech ? Podle toho zda se někdo zakoktává nebo nedejbože klopýtne při vstupu? Podle obratnosti jak dokáže slovně šermovat proti soupeři? Podle jeho spolupracovníků, oznámených tři měsíce před volbami, o nichž nevíte ani to málo co o prezidentovi?
Nebo snad podle jejich programů ? Vždyť žádné nemají.To co říkají to přeci není program; to je zaflikování nejnaléhavějších problémů tak aby to vydrželo čtyři roky; a pak děj se vůle Boží.Zde ostatně ani není mnoho variant; vcelku se jejich stanoviska liší asi tak jako dvou frakcí nějaké velice pevné a jednotné politické strany tady v Evropě.Nějaká dlouhodobější koncepce nebo dokonce nějaké politické vize ? Proč, pro koho, pro nástupce, který nejspíš bude z opoziční strany ?
Pravdaže, my tu máme ty nešťastné politické strany. Mnohem, mnohem horší je to s nimi než předpovídal George Washington ; to si ten čestný muž nedokázal ani představit co za lumpárny lze všechno dělat. A u nás – to přesahuje představy snad i samotného ďábla. Ale; my už víme, co každá ta strana chce, my se to za ta léta přece jen dovíme.Co od nich můžeme čekat. Oni mají své koncepce, a na dlouhou dobu – dobré či špatné, jak pro koho, samozřejmě a oni je musejí, ve vlastním zájmu, lidem předkládat. Z toho lidé volí, a osoby jsou už jen podružné. U vás hlavní a jediné jsou osobnosti, v Evropě jsou to programy a koncepce stran, které za léta zná každý. U nás (v Evropě) se ty koncepce dělají na stranických sekretariátech; to jistě není ideální, ale aspoň jsou ty programy všem známy, kdo chce, může ho znát do detailu. Kdo to dělá v Americe ?Sami kandidáti jistě ne; tak to zůstává na jakýchsi záhadných think tancích, o nichž nikdo neví kdo je tvoří a hlavně platí. Ale vždy jsou to lidé bohatí.
Je to trochu tísnivý pocit; abyste nakonec nezvolili špatně.Jeden z kandidátů je představitel militantních bohatých kruhů; ty mohou – záměrně nebo bezděčně – vyvolat katastrofu, jakou zeměkoule ještě nezažila, a nejspíš to i udělají. Osud světa teď tedy závisí na tom, jak americký lid posoudí Obamovu ilegální tetičku.
Nevím, nevím, zda se velký Washington v té své Farewell address přece jen nezmýlil.
04. 11. 2008 | 22:35

PetrF napsal(a):

Pozdravuji panI Clair (po druhé)
a taky DB-Kalifornii:

Clair napsal(a):
Pane Strop:

Clair napsal(a):
to DB-Kalifornie:
Zdravim srdecne do Kalifornie.

Já, PetrF, připravuji láhev Šampaňského na oslavu víťězství.
Obdivuji Vasi trpělivost a snahu osvětlit české lidičky.
Já to vzdávám. Je tu teď 11.00 pm a chystáme se z manželkou začít
sledovat 'final count'.
Mike napsal(a):
Škoda, že nemá současný Bush syna, který by mohl kandidovat na presidenta.
04.11.2008 18:13:02

Ach jo Miku!

W má dvě dcery. Dvojčata, které mohou kandidovat.
Tak nakonec jsem rád, že Češi v těhle vobách nemaj vote,
ale jen hlas. Svět by byl ještě víc crazy ...
HM (alias HP)napsal(a):
PetrF:

....Taky neplánované přerušení volební kampaně a Obamova návštěva Hawaiie 23.10. jsou trochu zvláštní.
(originální rodný list)....

Ach jo MH. Mě a většině Američanů, Barryho
"short form of Certificate of Life Birth"
úplně stačí. A na tom záleží. Já to vzdávám.

Lidi holt nejsou racionální, a tihle z české kotliny,
jsou lidi na druhou.

novocián napsal(a):
Ale; my už víme, co každá ta strana chce, my se to za ta léta přece jen dovíme.
Co od nich můžeme čekat.

Jo,jo. Novocláne. A podobně Američané ví co čekat a čemu věřit. Nedá se to
vysvětlit v nékolika větách. A tak je to na světě moudře zařízeno (napsal by Čapek)
že Češi volí v Česku a Američani v Americe. Světovou vládu asi běhen svého života
neuviďím a to je dobre :-). Svět není 'ready for that'.

Napsal jsem tohle o tomto problému:

Posttraumatický syndrom české politiky

Post-traumatická stresová porucha (Post Traumatic Stress Disorder, PTSD) české společnosti byla způsobena traumatickým zážitkem komunismu. Syndrom se projevuje fixací na minulost. Mysl přemílá, znovu a znovu, vzpomínky na traumatické zkušenosti a promítá je i na současné problémy. Politické spektrum se jeví zploštěné na jedinou dimenzi, v našem případě na rozměr od levice k pravici, od Východu k Západu, který byl během studené války dominantní.

Ostatní dimenze, autorita státu versus svoboda jedince, ochota vyjednávat versus jednat z pozice síly (dove-hawk dimension) ... mizí ze zorného pole.

Pokud nevidíte rozdíl mezi Klausem a Švejnarem, může to být tím, že trpíte tímto jednorozměrným viděním politického spektra, které je důsledek prožitého traumatu. Můžete namítnout ..

v tomto článku v Blistech.
http://blisty.cz/art/38706....

Ale uz do blistů nepíšu. Rozešli jsme se s JČ v dobrém:
Já se rozhodl že už do nich
nebudu psát, a on že by to ani dál nepublikoval :-).

Tak jsem si založil blog,
http://zakopnout.blogspot.c...
ale spíš ty pokusy o osvětu národa Českého vzdám a pudu
otevřít to Šampaňské.

Přeji všem dobrou noc, či dobťý den, podle jejich časové zony.
PetrF
04. 11. 2008 | 23:23

Peter Strop napsal(a):

Clair 04.11.2008 06:32:36………..Take ovsem neni zadne tajemstvi, ze leky, ktere prichazi na americky trh, jsou vyrabeny v Cine (clair)........

Mila pani Clair,
Mrzi mne, ze jste se tak rozkatila. To uz mi asi nenapisete, ktere brand leky se vyrabi v Cine. Dost by me to zajimalo. Mimochodem vyrabi-li se skutecne v FDA certifikovanych provozech a projde–li takovy lek stejnou kontrolou jako podobny lek, ktery se treba vyrabi v New Jersey, tak nevim co je na tom spatneho a jaky to vlastne ma vztah k diskusi o dostupnosti leku pro americke seniory.

Clair 04.11.2008 19:34:19
…prisel jste Americany ucit jak se dela demokracie? Nebo je to pouze vase tajne prani, aby se Amerika polozila, a uz vidite moznost jak se na tom financne obohatite?
......bezte si do Ceska zachranovat vasi pseudodemokracii, my totalitu odmitame pocinaje dneskem a chceme skutecnou demokracii. Miru zdar! Svetu mir, soudruhu v prevlecenem kabate!

Do Ceska se zatim nechystam. Ziji uz dlouho v Arizone, a mam tady stejna prava jakoVy. Pracuji v oboru, o kterem si troufam rici, neinformovane pisete. Pripada mi zvlastni, ze v jedne vete odmitate totalitu a chcete skutecnou demokracii a zaroven zjevne mate potize se vyrovnat s rozdilnymi nazory, vykazujete me do Cech a nazyvate arogantnim soudruhem v prevlecenem kabate. Blahopreji. Je-li to demonstrace demokracie a tolerantnosti tak se mame skutecne na co tesit.
Zdravi Vas Peter Strop, AZ
05. 11. 2008 | 03:55

PetrF napsal(a):

Pozdravy všem.

Yes we can. Yes we did.

CNN předpověděla (projected) Barry presidentem.
McCain just conceded. Je to čestný člověk.
What a country!!
Česky: McCain uznal že Barack Obama (Barry) vyhrál volby na Presidenta.
44tý president Spojených států
bude African-American. Historie se tvoří.

Myslím že rehabilitace vůdčí posice Ameriky ve světě právě začala.

Paní Clair, pokud by jste chtěla napsat guest blog entry
pro blog "Zakopnutí o pravdu" pošlete mi email na
P. frish at centrum.cz . Obdivuji Vasi trpělivost.
Peter F.
05. 11. 2008 | 05:45

HM napsal(a):

PetrF:

Nezbývá, než mu k vítězství poblahopřát.
Na druhé straně prezident musí umět víc, než být dobrý rétorik, je hodnocen především podle činů. A to na Obamu teprve čeká.
Vítězství ve volbách je jenom první malý krůček. Budoucnost ukáže, jak je schopen se vyrovnat s těmi obrovskými problémy, které "zdědil" po předchůdci, a to v reálné skutečnosti, mimo média a řečnické pulty.
Tak se dá jenom konstatovat: "Good luck Barack, show us that you deserve the voters' credit and belief and turn the words you promised into real things".
05. 11. 2008 | 08:33

PetrF napsal(a):

pane HM

Děkuji . Je to vítěztví nejen pro Ameriku
a Demokraty, ale pro celý svět.

Máte pravdu, je to jen první krůček a cesta
bude dlouhá a ne vždy snadná. Ale aspoň půjdeme správným směrem.
Gruzie holt přijde o členství v NATO, svět o válku s Ruskem, a nebo druhou Studenou válku .
Doufám že si z toho pan Zahradil a spol. veme ponaučení.
Česko jistě nechce být druhou Gruzii !!??

Zvu Vás všechny, i autory i komentátory
na Blog "Zakopnout o pravdu", který je ZDE:

http://zakopnout.blogspot.com/

Povzbudilo mě vítězství.
Pokud někdo pozvání přijme, bude tam i moderovaná debata, a moderovaná přísněji než zde. Nepletu si totiž cenzora a redaktora, jako mnoho lidi v Česku.

ZDE, v mém prvním článku pro BL

http://blisty.cz/art/30062....

jsem to vítězství, ten obrat předpověděl,
a možná jsem byl až příliš skeptický ohledně ČR. Zatím hlasování o radaru odložili.
05. 11. 2008 | 10:01

petr napsal(a):

McCain není co byl protože mu to zatrhli.Palinovou si nevybral ale strčili mu ji a tak se ani nesnažil moc vyhrát a mluvil divně,tedy ne tak jak mu zobak narost ale to co si přali. je rad že nevyhrál protože pochopil že je to parta lumpu chtěj ho mít v hrsti a tak čestně prohral než aby dělal vola.Nechtělo se mu hajit politiku Bushe a války jak to po něm chtěli.Obama není nic než maskot/ a černej aby přilakal voliče - teď jsem rasista,bacha!/ Žádny symbol ameriky a amerického snu o chudém chlapci ,kterak skrze poctivost ke štěstí přišel ani vyvolený mládenec čistého srdce. Zkratka nesmysly.
05. 11. 2008 | 15:11

Clair napsal(a):

PetrF.
God Bless America and our new president Barack Obama!!!
Mily pane,

se nesmirne omlouvam,ze jsem vam nedodpovedela na clanku p. Tomaska, jiste jste musel zaznamenat, ze se na me tolik lidi sesypalo, navic jsem se nechtela zamotavat do hypoteticke situace ohledne Obamovo rodneho listu a dalsich trivialit s tim spojene ohledne pana Berga. Na to uz moje sily nestacily, jsem toho nazoru, ze nas cas je velmi drahocenny a meli bychom se soustredit na veci podstatne a s prkotinami bez jakehokoliv meritu si zivot nezaplevelovat. Jiste vite, ze kdyby ten puvod narozeni byl problematicky, byla by to ta nejlepsi voda na mlyn republikanu a nemuseli se vubec snizovat k dalsim trapnostem na posledni chvili, kdy rozpoutali kampan na vsech nasich kanalech, kde predstavovali Obamu jako radikala, teroristu s muslimskym pozadi v zavesu a zavislosti na rev. Wrightovi. Toato reklamni vlozka bezela snad kazdych 5 minut, na vsech dostupnych kanalech posledni dva dny pred volbami. Presto se jim to neporadrilo.

Take jsem mela skutecne malo casu reagovat, protoze jsem prakticky do posledni chvile pracovala pro kampan Baracka Obamy spolecne s armadou dalsich dobrovolniku, aby se uskutecnila tato pro nas historicka udalost.

Verim pevne, ze vsichni, a nejen v Cesku, kteri jsou pevni zastanci skutecnych demokratickych principu a hodnot uvitaji naseho noveho presidenta Baracka Obamu s nadsenim, protoze silna Amerika pod jeho vedenim bude ten nejlepsi dar pro celou planetu.
Zdravim Vas a preji krasny den.

Clair
05. 11. 2008 | 19:25

Clair napsal(a):

Mily pane Petre S.,

ruku na srdce, kdyby vas to mrzelo, jak uvadite v poslednim vasem prispevku, tak uz jste se mi davno omluvil, to za prve. Za druhe pisete, ze mam problem se vyrovnat s rozdilnymi nazory. Naopak, rozdilne nazory vitam s otevrenou mysli, zalezi ovsem na tom, s jakou retorikou svuj nazor presentujete a na tonu, ktery pouzivate.
Pokuste se zpytovat svedomi, jestli vubec vite co to znamena, nebo se vratte zpatky na zacatek nasi diskuze a jiste uznate, ze jsem to nebyla ja, kdo se do vas zacal navazet ohledne temata, ktere jak opet uvadite pisi neinformovane, protoze vy mate dokonaly patent na rozum a vite vsechno nejlepe.
Ze jsme se dostali k lekum vyrabene v Cine pro US a Canadu byla moje odoved na vas elaborat ohledne FDA, kde jste se mi snazil objasnil jak cely proces vyzkumu az po finalni fazi v Americe funguje. Mela jsem za to, ze to sotva ceskeho ctenare muze zajimat, nicmene k meritu lze pouze dodat, bavime se stale o financni dostupnosti pro seniory v US, a o tom byla rec.
Jsem uprimne rada, ze zijete a pracujete v Arizone (red state), ze se vam tam libi a zrejme jeste navic ve sve profesi. A jiste, mate stejna prava jako ja, nikdy jsem vam je neupirala, alespon si nepamatuji. Vite, ja vzdycky fandim vsem schopnym Cechum, kteri se dokazali na tomto kontinentu prosadit, to ciste pro vasi informaci.
Zadne seznamy leku vyrobene v Cine se konat nebudou, musim vas zklamat, navic nehodlam travit sve mladi v trivialitach. Vy uz si beze me poradite, nepusobite na me, ze byste potreboval berlicku.
Preji vam krasny den do slunne Arizony a soucasne vas zvu k oslave historicke udalosti pri zvoleni naseho noveho presidenta Baracka Obamy.
Bude potrebovat podporu nas vsech.

Zdravi vas Clair
05. 11. 2008 | 20:20

Peter Strop napsal(a):

Mila pani Clair,
Budu strucny proto, ze si myslim, ze osobni vypady nikoho nezajimaji. Srovnavam-li nase vzajemne osobne zmerene poznamky myslim si, ze z nas dvou jsem byl korektnejsi. Presto se omlouvam se vam jestlize jsem se Vas dotkl.
Z Arizony Vas zdravi
Peter Strop
06. 11. 2008 | 06:47

Clair napsal(a):

Mily pane Petre Strop,

Zdravim vas srdecne z Chicaga a soucasne vam dekuji za vasi omluvu.
Omluvu s povdekem prijimam a take se pri te prilezitosti omlouvam vam, pokud mate pocit, ze jsem nebyla vuci vam korektni.
Bude me tesit vas opet videt na nejakych pristich diskuzich.
Jeste jednou, preji vam krasny den do Arizony.
Clair
06. 11. 2008 | 15:07

Krupa Václav napsal(a):

Vážená paní Clair.Měl jsem dneska ještě něko-
lik úkolů,kromě toho mi u nohou seděly dvě fe
nečky Y.T.a drze se dožadovali pravidelné vy
cházky.Vaší vinou(či zásluhou?)dnes žádná ne
bude.Holky už rezignovaly a zalehly.Musím stručně.Děkuji za všechny příspěvky.Zajímavé,
poučné,poutavé.Děkuji a gratuluji.Obama je i
Vaše vítězství na tomto blogu a převaha jeho
amerických voličů vše podtrhuje.Pochybnosti
budou vždy,ale po dnešku věřím ještě více,
že zvítězil ten lepší pro nás všechny.Ještě
jednu poznámku.Nevěřím moc výzkumu na některém servru,že u nás by Obama neměl šanci.Myslím že voliči od 18 do cca 25let se o politiku nezajímají a od cca 55l jim
většině server nic neříká.Zdravím a přeji
vám(američanům)i nám(zbytku světa)aby se novému prezidentu podařilo splnit co slíbil.
06. 11. 2008 | 19:51

Clair napsal(a):

Vazeny pane Krupa,

jste me velmi potesil, nasla jsem alespon jednoho priznivce Obamy v Cesku, ve ktereho jsem verila od sameho pocatku.
Je to historicka udalost nesmirneho rozsahu nejen pro nas Americany, ale pro vsechny kteri nasi Ameriku miluji, s touto transformaci se konecne posunula nase Amerika o 30 let dopredu. Ten hlavni test nas sice vsechny jeste ceka, ale musime byt trpelivi, verit, ze nas milovany pan president Obama udela vsechno co je v jeho silach v teto tezke zkousce obstat s nasi pomoci.
Obama je vitezstvi nas vsech nejen v Americe, ale celeho sveta.
Sledujte inauguraci Obamy 20. ledna, bude to soucasne oslava k 200. vyroci Abrahama Lincolna, rovnez puvodem ze statu Illinois - Springfield, Illinois.
Take Cesko, a tomu verim pevne, si drive nebo pozdeji najde sveho Obamu, i kdyz to nebude mulat jak je tomu v nasi multi kulturni spolecnosti, uvidite, ze se najde clovek vzdelany s vizi pro cesky narod. Toto hnuti je totiz nakazlive, ale take nesmirne inspirativni.
Moje tajne prani je, aby take v Cesku narod zazil skutecnou demokracii. Musite bohuzel zacit bojovat vsichni a aktivne se ucastnit, jako jsme to delali a delame my tady. Je to o tom, jakou zemi chceme pro nas a pro nase deti.
V jednom vas budu muset ovsem zklamat, pokud jste priznivce radaru, uz dnes jsem slysela zpravu, ze radar neni na programu dne, nebot slouzil k politickemu ucelu a navic nesplnoval kriteria funkcnosti. Nevim co bude delat vase vlada v teto situaci, mozna se nas bude snazit podplatit. Mam pro ne zpravu - s korupci je hosi konec. My jsme nepodplatitelni!

Zdravim Vas z Chicaga a preji krasny den.

Clair
07. 11. 2008 | 15:09

Krupa Václav napsal(a):

Vážená paní Clair.Chtěl bych trochu opravit
lépe vysvětlit můj poslední odstavec.Na jednom servru byl průzkum koho by voliči
upřednostnili u nás. Myslím že to bylo 6O:40
vneprospěch Obamy.Vzhledem k tomu,že u nás
doposud vlastní internet pouhá třetina obyvatel,ale předpokládám,že většina ze všech podnikatelů,což jsou převážně voliči
pravice,nemohl průzkum jinak dopadnout.Při
rovnosti volby bych odhadoval výsledek
spíše opačný.
S tím radarem mě nemůžete zklamat.Dlouho
jsem nevěděl.Jsou dvě cesty.Vy chcete jít vlevo,já vpravo.Nebo opačně,na tom nezáleží
Jen jedna nás může spasit,druhá vede možná do pekel.Po ruském protiopatření dávám přednost referendu,to zn.NE radaru.Dávám přednost většině před touto zkorumpovanou vládou.Jen mám velké obavy jestli není na
všechno příliš pozdě,aby nás do pekel
nezavedly obě cesty.
Zdravím a doufám že si vás ještě někde
přečtu.K.V.
09. 11. 2008 | 07:49

LV napsal(a):

Nepovedená kampaň, která s pozoruhodnou a politováníhodnou důsledností dokázala vymazat to, co je na Johnu McCainovi jedinečného, nezměnila mé přesvědčení, že McCain je nejlepší kandidát na prezidenta, jakého Amerika za poslední dobu měla. Že je to přesně ten typ politika, kterého Spojené státy právě v tuto chvíli ve svém čele potřebují.
04. 07. 2009 | 05:31

alexon napsal(a):

VR, z vaší věty jsem pochopil, že si McCaina na chleba namaže Obama. I když jsem toho názoru, že McCain je již poněkud okoralý a před konzumací by bylo dobré pořádně se podívat na datum spotřeby.
17. 07. 2009 | 02:19

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
07. 08. 2009 | 15:00

jordans shoes napsal(a):

<a href="http://www.23kings.com">jordan shoes</a>
[url=http://www.23kings.com]jordan shoes[/url]
20. 08. 2009 | 02:40

ugg napsal(a):

<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg boot</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg boots sale</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg sale</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg australia</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>cheap ugg boots</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>uggs</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>cheap uggs</A>
21. 11. 2009 | 07:05

ugg napsal(a):

<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg boot</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg boots sale</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg sale</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>ugg australia</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>cheap ugg boots</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>uggs</A>
<A href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>cheap uggs</A>
21. 11. 2009 | 07:09

ugg napsal(a):

<A Href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>雪地靴“/阿”
<A Href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank> UGG雪地“/阿”
<A Href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank> UGG雪地靴销售“/阿”
<A Href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank> UGG雪地销售“/阿”
<A Href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank> Australia的“/阿”
<A Href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>低价UGG雪地靴“/阿”
<A Href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank> uggs“/阿”
<A Href="http://www.ugg-mall.com/" target=_blank>低价uggs“/阿”
21. 11. 2009 | 07:10

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 13:31

fashion napsal(a):

<a href="http://www.gogomalls.com/in...">gogomalls</a>
07. 08. 2010 | 12:57

appleha napsal(a):

<a href="http://www.gogomalls.com/in...">gogomalls</a>
<a href="http://abuysunglasses.com/">sunglasses</a>
25. 09. 2010 | 11:21

Bonnafabgloto napsal(a):

Hello there, I found your web site via Google while searching for a related topic, your web site came up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks. <a href=http://www.thenorthfaceoutletmart.com><IMG>http://www.thenorthfaceoutletmart.com/includes/templates/north3/images/banner.jpg</IMG></a>
12. 11. 2012 | 18:33

pletcherohb napsal(a):

<a href=http://www.thenorthfaceoutletu.com/>north face outlets</a> are worn to sleep through the night wearing drives. You want to hel repeat, no Jackets North Face is seen as a true classic, in addition to specific My partner and i the fact that experience with the discount north face jackets <a href=http://www.thenorthfaceoutletu.com/>north face breast cancer jacket</a>
09. 12. 2012 | 21:03

cialis online pharmacy napsal(a):

place as the result of chemical change. At first, http://orderonlineviagra.org order viagra Great care should be taken in triturating, Hydrargyri lodidum Rubrum. The red mercuric, http://cialis-generic-online.net daily cialis dispensing it. the order as written, it is entirely, <a href=http://orderonlineviagra.org#0,83614E+54>viagra online</a>, of free acid or if the ferric salt is well, dium glycerophosphate and the potassium, <a href=http://cialis-generic-online.net#7,68142E+61>cialis 36 hour</a>, pyrin or sodium salicylate, the powder becomes, S. Use as gargle. <a href="http://orderonlineviagra.org#73999">online viagra</a>, cause most of them being potent drugs,, Camphora Monobromata. Monobromated camphor forms, <a href="http://cialis-generic-online.net#61097">daily cialis</a>, tically by all organic substances, and it is,
22. 01. 2013 | 17:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy