Jakého politika skrývá Obama?

26. 01. 2009 | 22:36
Přečteno 11052 krát
Ohlédnout se za týdenní zkušeností s prezidentem Barackem Obamou, nevystačíte s češtinou.

Zatímco Čapkův jazyk spoléhá na jediné slovo politika, angličtina (a politologická literatura) rozlišují minimálně dva tvary (a významy) tohoto slova.

Politiku jako proces, způsoby, jimiž prosazujete své zájmy (anglicky politics). A politiku jako konkrétní program, který pomocí těchto prostředků uskutečňujete (anglicky policy).

Desetitýdenní příprava na převzetí moci, inaugurační projev i první rozhodnutí v prezidentském úřadu potvrzují, že Obama je skutečným mistrem, pokud jde o politiku ve významu „politics“.

Nový prezident disponuje v obou komorách Kongresu solidní většinou zástupců vlastní Demokratické strany, přesto se v druhém týdnu svého funkčního období vydá hned dvakrát na Capitol Hill, aby se sešel s republikánskými zákonodárci nad více než osmisetmiliardovým balíčkem na pomoc americké ekonomice.

Při pátečním setkání v Bílém domě sice dal jejich lídrům jasně najevo, že je to on, kdo má od voličů mandát, zároveň je však ujistil, že prosadí do konečného návrhu některé jejich klíčové připomínky.

V druhý den svého pobytu v Bílém domě podepsal prezident výnos, jímž deklaroval cíl uzavřít do roka věznici na základně Guantánamo.

Vůbec první telefonní číslo zahraničního státníka, které Obama vytočil, bylo to patřící palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi.

Všechny tři příklady jsou zároveň jen některými z řady důvodů, pro něž nástup Baracka Obamy vítají přes dvě třetiny Američanů a také velká část světa.

Vůle racionálně spolupracovat s opozicí na vnitropolitické scéně, dodržovat zásady mezinárodního práva a hrát roli nestranného zprostředkovatele na Blízkém východě je jasným odlišením se od administrativy bývalého prezidenta. Obama se tím odstříhává od Bushovy politiky ve smyslu „politics“, která především uvedla 43. prezidenta v masovou nemilost doma i v zahraničí.

Jakkoli změněné způsoby (tedy „politics“) Obamovi rychle a spolehlivě otvírají v USA i po celém světě dveře, srdce i příležitosti, nový prezident si je nepochybně dobře vědom, že to bude jeho um v politice jako „policy“, co v horizontu několika let rozhodne o jeho úspěchu.

Je žádoucí, správné a ocenění hodné, získá-li Obama pro svůj záchranný ekonomický balíček podporu opozičních republikánů. Daleko důležitější však je, zda s jeho pomocí vyvede americké hospodářství rychle a spolehlivě z recese. Na jeho efektivitu v podobě, jakou nyní má, se přitom dívají skepticky ekonomové z levého i pravého konce ideologického spektra.

Boj s bezprecedentní ekonomickou krizí bude od Obamy vyžadovat politickou invenci v té oblasti, jíž se říká „policy“.

Podobně se to má s Guantánamem i Blízkým východem.

Zavřít kubánské vězení je správná věc, neb se stalo symbolem boje s teroristy vedeného bez ohledu na právo. Klíčové však je, jak Obama naloží se zadržovanými, které nebude možné propustit.

V USA už naplno propukla soutěž s pracovním názvem „Gitmo ne, ale u nás taky ne“. O převzetí odpovědnosti za nebezpečná individua jeví pochopitelný nezájem politici i prostí lidé z oblastí, kam by mohla být přesunuta, což bude platit stejně pro Ameriku, tak pro evropské či jiné země.

Od Obamy se čeká, že se zmůže na víc než na gesto. Musí přijít s vlastní strategií boje s teroristy, která vyhoví všem právním náležitostem, ochrání však zároveň USA před jejich případným útokem.

Vrátit v palestinsko-izraelském sporu Spojeným státům znovu roli věrohodného, poněvadž nestranného prostředníka je nezbytný předpoklad jakéhokoli pohybu vpřed.

Dojednat za současných podmínek v regionu víc než příměří však bude vyžadovat angažmá jiné kvality a intenzity.

Barack Obama si týden od složení přísahy vede v prezidentském úřadu dobře. Změnil pravidla, která nebyla déle udržitelná a nastavil způsoby, jichž bylo Americe dlouho zapotřebí. V USA se pod jeho vedením neválcují političtí oponenti, Spojené státy v čele s ním nemučí (jakkoli odporné) vězně a nenadržují apriorně Izraeli.

Otázky, jimiž bude nejpozději před příštími volbami posuzován, však budou znít jinak. Vrátí do USA prosperitu? Zajistí zemi úctu i bezpečnost? Přinese na Blízký východ mír?

Odpovědi na ně budou vedle šampionství v politice coby „politics“ vyžadovat, aby se Obama stal mistrem i v politice jako „policy“.

Z toho, co o Obamovi víme, vyplývá, že pro to má lepší předpoklady než většina jeho předchůdců.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kanalnik napsal(a):

Jak vite, ze Obama existuje? Videl jste ho? Nebo jste ho "videl" v televizi ci na internetu?

A jak mam vedet, ze existujete vy? Visi tady nejaka fotka, u toho nejake jmeno a text, a pak text tohoto clanku. Jak mam vedet, ze skutecne existujete a toto neni jen cisi vymysl, stejne jako Obama? Toho jsem taky nevidel.
26. 01. 2009 | 22:50

Frante napsal(a):

S autorem souhlasím. Ale myslím si že v řadě věcí jsou na něho kladené požadavky které jdou proti sobě. Terorizmus: Přestane s mučením vězňů a připraví se tak o cenné informace od nich; bude muset zpřísnit bezpečnostní opatření a omezit svobodu Američanů, jejich právo na soukromí. Pokud ne, zase neochrání jejich bezpečnost. Tak je to v hodně věcech. Prostě, je otázka jakou vůbec má moc
27. 01. 2009 | 01:58

Frante napsal(a):

Kanalnik:
Nemůžeš vědět jestli existujeme. Nemůžeš vědět, jestli svět není jenom sen. Ale, pokud se s námi chceš bavit, musíš naši existenci předpokládat. A, stačí položit jenom několik takových předpokladů a pak už můžeš fungovat jako normální člověk ve světě který "objektivně" existuje.
27. 01. 2009 | 02:01

ali napsal(a):

nevím, myslím si, že svět si Obamu dost idealizuje a Obama sám se mi jeví, jako naprosto důvěřivý, ba až naivní ohledně světa a dobro v lidech...bylo by dobře, kdyby vše, co dobré chce udělat, vyšlo..ale běda, jestli šlápne vedle. Možná mu pár přešlapů odpustí. Ale určitě to nebude mít lehké..
27. 01. 2009 | 02:10

Carlos V. napsal(a):

Bojim se, ze brzo prijde den a nekdo Obamu vyskoli.

Snad to bude jen Usama a ne Putin.
27. 01. 2009 | 02:38

jarpor napsal(a):

Jedno naše přísloví zní : Nové koště dobře mete ...

Z tisku vím, že Obama podepsal dekret, že do roka uzavře věznici Quantanámo. Nic víc.

Takže dovolte dál jen spekulaci :
Buď ten dekret opravdu nic dál neříká, a pak si dovolím tvrdit, že je to jen "politická deklarace", neřešící konkrétně problém co s lidmi (záměrně nepíšu s vězni, neboť prý někteří ani nebyli obviněni ), a to je, dle mého, špatně.
Chci-li něco změnit, "zavřít", měl bych vědět a říci, jak ta změna má vypadat, kdy začnou soudy které nezačaly, kdy by mohly skončit probíhající, atd ... tedy konkrétně problém řešit a nezůstat jen "u deklarace".

Nebo je v tom dekretu i nastíněno řešení, a pak ovšem nechápu reakci jistých evropských politiků o pomoci USA, neboť nevšiml jsem si, že by se ojevila o takovou "pomoc" od USA žádost.

Každopádně si myslím, stejně jako náš ministr zahraničí, že lidé na Quantanámu byli "chyceni" US armádou, tedy USA musí řešit co s nimi, kam je přemístit, avšak vězni US administrativy by si měli odpykat tresty v USA (jak je to běžné ve všech jiných státech, pokud se se státem, jehož jsou vězni občané nedohodnou na jejich vydání). Také nevidím nic humánního pro ty, kteří se ještě žádného procesu nedočkali, "šibovat" s nimi stylem "Nechcete mne ?".
A zde tedy se zájmem budu sledovat kroky Obamy, když, dle autora již nastalo „Gitmo ne, ale u nás taky ne“.

Přeji američanům splnění očekávání "změny", přeji Obamovi úspěch, avšak na tomto konkrétním případě lze vidět, že "první krok Obamy" bez znalosti, co vlastně podepsal ve věci Quantanámo, je obtížné hodnotit. Je obtížné ho chválit, ale nelze jej ani kritizovat.

Třeba mi ale něco ušlo...

Vrátím se k tomu, co už jsem už jednou napsal :
Nechval dne před večerem, ženu před smrtí... a dodám - Obamu po týdnu ve funkci...

Co myslíte, pane Tomášek ? Není na Vaše závěry :
"Barack Obama si týden od složení přísahy vede v prezidentském úřadu dobře. Změnil pravidla, která nebyla déle udržitelná a nastavil způsoby, jichž bylo Americe dlouho zapotřebí. V USA se pod jeho vedením neválcují političtí oponenti, Spojené státy v čele s ním nemučí (jakkoli odporné) vězně a nenadržují apriorně Izraeli."
příliš brzo ?
27. 01. 2009 | 02:41

komunista napsal(a):

s respektem musim poznamenat ze pan tomasek toho vi jako by byl v bilem dome s nim, nebo ze by moc cetl rude pravo (pardon dnes pravo)
27. 01. 2009 | 06:55

Jerry napsal(a):

Souhlasím s Jarporem, je ještě trochu brzy hodnotit Obamu v úřadu, zatím se "pouze " významněji protančil nocí na plesech se svou paní. Jsou velice sympatičtí oba, vypadá to, že pan Obama je i dost rozhodný, ale uvidíme, co bude dál. Drřím mu palce, aby pouze nezačal dobře, aby pokračoval. Ale co se mi jeví jako dost očividné je reakce Ameriky a Evropy na Obamu. Vidí v něm spasitele, který hory přenese a řeky otočí v toku a to je začátek konce, protože není všemocný. Začínám mít strach, že dojede na to, že lidé a světy na něj nakládají příliš mnoho svých představ. A budu si moc přát, abych se ve svých předpokladech mýlila. Pane Obamo, hodně štěstí.
27. 01. 2009 | 07:28

Swac napsal(a):

Zajímavé názory, ale co třeba tento:
Obama je jen loutka dosazená jako mnoho jeho předchůdců nejmocnějšími bankéři světa, aby mohli pokračovat ve svojí špinavé politice ? viz:
http://911blog.yweb.sk/441/...
27. 01. 2009 | 08:10

Jíra napsal(a):

Vidím za důležité aby Barack Obama zůstal přítelem Izraele.Vážím si George Busche že on byl přítelem a ochráncem,bez ohledu na to co udělal dobrého nebo špatného.Toto určí osud Ameriky i ostatních národů,nás nevyjímaje.
27. 01. 2009 | 08:45

bp napsal(a):

Nemělo by se zapomenout, že Obama už také začal pracovat na svých dávno avizovaných aktivitách, které způsobí krutou smrt Američanů v počtu o tři řády vyšším, než dosud hynulo v bojích v Iráku a Afgánistánu.
27. 01. 2009 | 09:56

Dr.No napsal(a):

Obama je takový americký Paroubek ,všechno slíbí ,chce prý pro svět dobro ,ale my víme ,že to nejde.Je to populista
27. 01. 2009 | 10:49

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Vidim, ze ste Obamov fanda. Akosi v tej konstrukcii samych skvelych veci, ktore prezident urobil - "zmenil pravidla, ktere nebyla dele udrzitelna" ste zabudol(?) na jednu z dvoch prvych veci, ktore podpisal a ktore su asi dolezitejsie, nez odskocit si formalne k republikanom(imidz), ci brnknut Abbasovi (detto). Financovanie zo statneho rozpoctu potratovych aktivit a manipulacii s embryami. A potom chcite objektivitu od stranickych dennikov.
27. 01. 2009 | 13:03

ježek napsal(a):

Jíro, být přítelem Izraele ale neznamená, že Izraelský premíér může zavolat americkému prezidentovi, seřvat ho a přikázat mu, jak má Amerika hlasovat v OSN.
Z vlivu izraelské lobby na americkou politiku si už dělají otevřeně legraci i někteří američtí židé, viz třeba komik Jon Stewart:

http://www.thedailyshow.com...
27. 01. 2009 | 13:27

Al Jouda napsal(a):

Staré arabské přísloví : Do melounů, žen a Obamy není vidět.
27. 01. 2009 | 15:35

Tupelo napsal(a):

Souhlasim s tim ze na nejake hodnoceni je jeste prilis brzy, ale prvni kroky jsou sympaticke (zruseni koncentracniho tabora Guantanamo, duraz na vztahy s Ruskem, prvni telefonat do Palestiny, zamereni na ekologii a socialni prvky). Drzim mu pesti, aby se mu povedlo co nejvic z toho co zamysli.

K radaru, ma strankach hnuti Ne zakladnam se objevila stranka, ze ktere muzete poslat email Barracku Obamovi, s odmitavym stanoviskem k nove americke zakladne:

http://www.nezakladnam.cz/c...
27. 01. 2009 | 18:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JAHA:
"Financovanie zo statneho rozpoctu potratovych aktivit a manipulacii s embryami" Děkuji za další důkaz pokroku oproti G. Bushovi.
27. 01. 2009 | 20:57

Vysedlina pathologická napsal(a):

Proč všichni očekávají změny s Obamou? Vždyť i za Bushe se děly věci závažné, překvapivé a vyžadovaly rázné rozhodnutí. A takové to bude i nadále a ještě drsnější.
28. 01. 2009 | 17:54

buldatra napsal(a):

Bacha na to!
Obama skrývá nějakého politika.
Co se stane, až ho vytáhne?
29. 01. 2009 | 14:17

Líný černý pes napsal(a):

to buldatra :
A kdeže ho skrývá?
Aby se pes nelek.
30. 01. 2009 | 14:34

lis napsal(a):

Autorovi clanku: Nevim, kde berete informace, muzu Vas ujistit, ze nejsou pravdive. Obama ziskal 53 % hlasu coz neni 2/3 obyvatelstva jak zde uvadite. Jeho 10 dni v prezidentskem urade naopak nemile prekvapilo i jeho volice. Obamovo chovani marxisty znepokojuje narod jiz po 10 dnech v uradu. Jenom socani a "white trash" jasaji nikdo jiny a doufam, ze vite o vetsine obcanu USA, ze nejsou liberalove ani homosexualove. Obama se naopak predvedl jako nezkuseny politik, coz dela normalni lidi nervozni. Jeho tvorba novych pracovnich mist znamena vetsi government, vetsi plytvani penez dani poplatniku pro vic uredniku, organizatoru a poskoku. Obamuv socialismus uplne znici Ameriku, snizi zivotni uroven obyvatel a pripravi je o svobody, ktere jsou dane ustavou. Evropsky vzor je nastoleni stejnych problemu, ktere vladnou v EU.
30. 01. 2009 | 21:43

LV napsal(a):

Obama velmi záhy po volebním triumfu, ještě před tím, než složil prezidentskou přísahu, zjistil, že řídit předvolební kampaň a sestavovat, resp. vést celou vládní administrativu jsou dvě velmi odlišné věci.

Jestli během prvních třech čtyřech povolebních týdnů lámal rekordy v počtu vybraných ministrů a spolupracovníků, v dalším období se začaly věci rychle drolit a řada vyvolených se proměnila v řadu zostuzených.
04. 07. 2009 | 05:27

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
07. 08. 2009 | 14:57

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 20:17

rosta napsal(a):

a jako co?
29. 09. 2009 | 13:31

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 13:30

some watches napsal(a):

Best wishes for this year.
06. 03. 2010 | 04:36

iPhone SMS Transfer napsal(a):

Very informative, thanks great.
13. 03. 2010 | 10:09

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 06:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy