Pražský primátor se mýlí. Praha přichází o miliardy už dnes

20. 04. 2011 | 21:15
Přečteno 6785 krát
Pražský primátor ve své úvaze Praha má díky návrhům ministra Kalouska přijít o miliardy … tvrdí, že hnutí Starostové a nezávislí hodlá skrze spojenectví s TOP 09 připravit hlavní město o 15 miliard, že Praha je při rozdělování daňových výnosů státu všem obcím a městům diskriminována, dokonce že se za tuto diskriminaci má snad ministr financí omluvit. Prý záměry změny financování samospráv hrozí omezit financování pražský investic.

Na začátek se sluší poděkovat panu primátorovi v jeho péči o medializaci starostovského hnutí, jemuž mám tu čest předsedat a jež sdružuje na celostátní úrovni takřka tisícovku starostů a místostarostů. Je patrné, že při celkovém počtu přes šest tisíc obcí a měst nejenže reprezentujeme relevantní názor komunálních politiků, ale také že problémy obcí a měst jsou nám známy více, než jak se mohou jevit z pražského Mafiánského náměstí.

Nicméně k věci. Za prvé se chci důrazně ohradit, že hnutí Starostové a nezávislí chce Prahu připravit o 15 miliard. Primátor tyto věty trousí opakovaně, byl bych rád, kdyby konkrétně uvedl zdroj tohoto jeho tvrzení. Žádné takové číslo naše hnutí nikdy neuvedlo.

Za druhé dlouhodobě jsem přesvědčen, že zákonná úprava rozdělování daňových výnosů státu obcím a městům je nespravedlivá a především neodůvodněná. Rozdíl mezi nejbohatší Prahou a nejchudším městem v příspěvcích, které stát směřuje na jejich občany, je 4,5 násobný. Jinými slovy obdrží-li Praha na jednoho občana 30 tis. Kč ročně, takové Dolní Břežany u Prahy dostanou na svého občana jen 6,6 tis. Kč. Před několika lety byl tento rozdíl dokonce 6,5 násobný. Musím připomenout, že rozdíl mezi Bratislavou a „nejchudší“ obcí na Slovensku je jen 2,5 násobný, v Rakousku znají dokonce rozdíl ještě o něco nižší. Nehodlám nic měnit ani na stanovisku, že Praha je nadfinancována. Z této přemíry veřejných zdrojů potom pramení podivné pražské investice do předražených zakázek, což je ještě velmi jemné označení, tu se objeví tunel Blanka, onde tunel jiný anebo různé se vymyslí drahé kartičky, o nichž i sami Pražané mají svou jasnou „open“ představu. Praha mohla mít chodníky pozlacené, kdyby její představitelé odpovědně hospodařili.

Argument, že hlavní město má malý poměr peněz z tzv. krajských příjmů, již působí úplně směšně. Doporučuji stávajícímu primátorovi informovat se u bývalého primátora Jana Kasla, jenž byl při vyjednávání zákona v době, kdy se tyto poměry krajských přídělů stanovovaly. Praha je totiž nejen obcí, ale zároveň i krajem. Dostává tedy „krajské“ prostředky pouze na ty činnosti, které již nemá uhrazeny v rámci „městských (obecních)“ prostředků. Středočeský kraj se skládá z nejvyššího počtu měst a obcí v naší zemi, plní značné množství veřejných úkolů, které neplní nikdo jiný. Nadto po změně vzájemných poměrů mezi kraji nevolá ani Asociace krajů, protože věcné důvody dosud nikdo nepředložil. Naopak věcných důvodů pro zásadní změnu financování čtyř největších měst a zbytkem republiky existuje přehršel.

Pan primátor poněkud opomíjí (anebo to vůbec neví), že financování samospráv podléhalo téměř ročnímu zkoumání vysokoškolských odborníků, jejichž analýza má sloužit jako podklad pro změnu zákona. Podle stávající právní úpravy stát všem obcím a městům na jejich občany směřuje pouze 3% stejných (rovných) prostředků. Ovšem podle analýzy totožné náklady na zajišťování veřejných úkolů mají obce a města bez ohledu na velikost ze 40%! To je právě nepoměr (3% totožných příjmů ku 40% totožných výdajů), o kterém hovoří vládní programové prohlášení. Podle něho se vláda zavazuje příjmy obcí upravit tak, aby se snížil současný diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi „nejchudší“ a „nejbohatší“ obcí a aby to odpovídalo situaci ve vyspělých zemích Evropské unie.

Dojde-li k omezení některých nehospodárných investic pražského magistrátu, nemám pocit, že by to ani samotným Pražanům nějak vadilo, spíše opačně. Není mým cílem ani plánem mých kolegů srazit hlavní město na kolena. Je nám jasné a považujeme za odůvodněné, že na občany Prahy prostě stát musí směřovat více prostředků, než kolik zbývá na ostatní. Hlavní město je holt hlavní město a máme ho jen jedno. Ale stávající rozdíl je i podle vládního programového prohlášení nutno reformovat (napravit). Konečně by snad i Praha začala šetrně hospodařit, což bude další dobrý efekt provedení této reformy.

Čím dál víc se ukazuje, že se pražský primátor stal maskotem zcela jiné koalice než té vládní. Je symbolem volebního podvodu na samotných Pražanech. Je evidentní, že si pokouší vyčistit ušpiněné triko účelovými a zavádějícími argumenty a stylizace do pozice obhájce Pražanů. V otázkách nápravy financování samospráv si jej však podle mého přesvědčení nevybílí. Ani kdyby použil firmu Dočista.

PS: Omlouvám se za případné překlepy v textu. Snad nejdou na jeho úkor.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

prazan napsal(a):

Gazdík na Hrad!!!!Svoboda na gynekologii!
20. 04. 2011 | 21:58

berkowitz napsal(a):

Ogar Gazdík se nám pěkně vybarvil, napřed kritizuje bratra Kalouska a když se dostal k lizu, tak drží s bratrem Kalouskem basu. Asi je zásadový!
20. 04. 2011 | 22:00

xxx napsal(a):

Zcela vyjimecne s Vami souhlasim. Muj komentor je shodny,jen pripominka:
u nejmensich obci/a tam ma danove znevyhodneni na svedomi Kalousek od r. 2008 zmenou koeficientu u dane z nemovitosti z 0,3 na 1/ byl podil dani na hlavu ne 4,5nasobny, ale 8minasobny, nyni je 6ti nasobny!
20. 04. 2011 | 22:03

Al Jouda napsal(a):

Další argument pro změnu přiblblých zákonů ! Zákonodárci probuďte se, jste naši Blaničtí rytíři!
20. 04. 2011 | 22:29

Maximus napsal(a):

Tak jestli se nepletu, tak dnes prý má výročí ODS a Áda Hitlerů. Tak jestli to je pravda, tak to jsou asociace!
20. 04. 2011 | 22:33

sedlák napsal(a):

pane Gazdíku, tohle je dobré, jen aby tento tlak trval i MIMO média, kde vlastně končí poplatky za turisty, platí je pouze ubytovací zařízení? Jdou do kasy města nebo státu? Praha má kromě toho nejvyšší koncentraci práv. osob, tedy alespoň myslím nejvyšší výběr daní z přájmu. Kam jdou tyto peníze? Obci nebo státu? Praha má bezpochyby nejlepší podmínky pro výběr daní i různých poplatků. Jak má člověk porozumět rozpočtu, pokud nenajde co jednotlivé položky opravdu obsahují?
21. 04. 2011 | 00:12

Cech napsal(a):

Starostové a nezávislí toho udělali mnohem více než to,že se snaží Prahu připravit o 15 miliard.
To že se pan Gazdík snaží mlžit lovy: Žádné takové číslo naše hnutí nikdy neuvedlo.To neznamená,že proti Praze a 4VM TOP neprovedla řadu opatření ve prospěch své strany.
Všichni souhlasíme s nutností upevnit vliv TOP na periférii tedy ovládnout venkov ,kde se potom může voličům ukazovat, jak pan Kalousek dbá o venkov a jak se mu podařilo to aby vzkvétal.
Máte pravdu je to to zásadní směr, kterým TOP může získávat své přívržence a voliče.
Centrální řízení TOP potom sesbírá houfně podporu přes starosty a možná pan Kalousek v dalším období snad nahradí P.N..
To by bylo aby ta podpora nevyšla.
Každý stranicky orientovaný starosta, jako např. pan Gazdík, povinně provede jednu oslavnou řeč ve prospěch M.K. a centralizovaného řízení TOP.
21. 04. 2011 | 07:36

jozka napsal(a):

Vyjimecne souhlasim.

A musim se pousmat nad radosti, s jakou pan Gazdik prijima fakt, ze si nekdo vsiml starostenske kliky v TOPce. Ze by nasledek onoho tiskoveho prohlaseni?
21. 04. 2011 | 07:46

anti politik napsal(a):

Z pana ctihodného lélaře Svobody se stala trapná figura jako svého času z Béma, která už jen slouží coby poskok pro nahánění financí pro pražský bratrstvo na magistrátě! Ze Svobody a lidí jemu podobných se stala prazvláštní odrůda homo sapiens, která má dojem, že společenskou prestiž lze získat tím, že je někam dosazen a vůbec si neuvědomuje, že společnost v které se nyní pohybuje mu sice jakousi imaginární prestiž poskytuje, ale že pro ty, pro které svou funkci skutečně vykonává(pro občany a mám dojem, že by mu to měl už někdo konečně připomenout)je dalším symbolem hnusu, kterého mají už všichni plný zuby!!
21. 04. 2011 | 08:26

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

Jelikož neznáte řešení P vs. NP, jsou Vaše poměry a propočty na hlavu směšné a maximálně sloužící k vábení voličů pomoci zášti k Praze.

Volič TOP 09

Tomáš
21. 04. 2011 | 09:01

F.Švarc napsal(a):

Pane Gazdíku, tento článek nebude mít mnoho oponentů. Ono není moc do čeho v něm kopnout. Snad jen, že jste ještě mladý, ale to se napraví.
21. 04. 2011 | 09:14

Taoiseach napsal(a):

Petr Gazdík

Coby rodilý Pražák s Vámi jednoznačně souhlasím.
21. 04. 2011 | 09:28

Petr napsal(a):

V Praze se vytvoří 40% HDP!
Lidé ve fabrikách a na polích v celé ČR se jen flákají. HDP vytváří pouze páni generální a jejich sekretářky v pražských palácích.
21. 04. 2011 | 09:35

jozka napsal(a):

TomasL:

Nebudte skromny a rozvedte to!
21. 04. 2011 | 09:43

neo napsal(a):

Petr:

40% ? spíš 25%
21. 04. 2011 | 09:51

TomášL napsal(a):

jozka

Není matematicky dokázáno, že vyšší organizační celek má stejné zatížení "na hlavu" jako menší organizační celek (a intuitivně ani nemůže mít). Pakliže není taková matematika, poté jakékoliv poměry uváděné "dobré/špatné" jsou zcela chybné, pro nedefinovanost samotné podstaty.

Nebo-li čím náročnější organizační struktura, tím větší finanční náročnost na chod organizace. Zjednodušeně řečeno, nejedná se -z matematického pohledu- o přímou úměru.

T.
21. 04. 2011 | 09:56

Sims. napsal(a):

Tak nám pan primátor začal podepisovat veřejné zakázky bez ohledu na veřejnou soutěž. Výběrovými řízeními se praha přece nebude zabývat, taková zbytečnost. Jede ve stejných kolejích jako jeho předchůdci.
21. 04. 2011 | 09:58

jozka napsal(a):

TomasL:

Aha, takze vy intuitivne zpochybnujete analyzu, kterou pan Gazdik zminuje? Muze byt, nerikam ze ne, jen ze je to trochu malo na silacka vyjadreni.
21. 04. 2011 | 10:05

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Rozdělování daňových výnosů podle počtu obyvatel je nastaveno nesprávně. Za kus (hlavu) by mělo být placeno stějně a zvlášť by měla být vedena platba podle velikosti obce. Tudíž by obce měly jednak jistotu platby za občana a druhak motivaci k rozvoji. Stávající stav je dle mého zašmodrchán úmyslně, neb kde je binec roste počet poradců.

Dále je podivuhodné, kolik výkonu státní správy bylo v posledních 10 letech přeneseno na obce aniž by tyto výkony následovala patřičná částka na jejich výkon určená. Peníze zůstávají ve spárech ministerstev a obce se pachtí.
21. 04. 2011 | 10:07

neo napsal(a):

Já bych osobně preferoval rozdělování peněz dle daní placených občany a firmami dané obce.
21. 04. 2011 | 10:15

TomášL napsal(a):

jozko

Jelikož Vám jsou navždy zahalené jisté věci v matematice, přejí Vám krásný slunný den.

S pozdravem

Tomáš
21. 04. 2011 | 10:20

jozka napsal(a):

Aha, takze mate prd a neda se to ani okecat. Diky, to mi stacilo.
21. 04. 2011 | 10:28

komunismus je zločin napsal(a):

Srovnáváte nesrovnatelné. Praha má jiné rozdělení krajských a obecních příjmů. Možná dostává 4x tolik co obce, ale na druhé straně zase 4x méně, než ostatní kraje (viz. např. daňové příjmy Prahy jako kraje v roce 2011: 1450 mil. vs. Středočeský kraj 6650 mil. Kč)
21. 04. 2011 | 10:35

Tencokida Hnuj napsal(a):

Autore měl byste aktualizovat své foto.
Takto by si lidé mohli myslet, že si z nich děláte prču. /p r č u ...ne p..u !/

John vadí - nebo nevadí ?
Vondra vadí - nebo nevadí ?
Co ještě maj nemastného , neslaného v zásobě ?

" Súdruhovia - teraz - po vládnej krízi, ktorú zme spoločným usílím zažehnali, teraz , súdruhovia, treba iba jedného - klud na robotu !
Nech žije naša reforma ! Nech žijú naši kmotr..eh, voličovia ! Súdruhovia, ja som taký šťastný..../řečníkovi se zadrhává hlas, slzička kane po tváři.../"

Dyť je to jedno kde se to rozkrade.
I když - dobře - souhlasím, aby si teď nakradli i ti, kteří zatím přišli zkrátka.

Bať, bať - spravedlnost muší bejt !
21. 04. 2011 | 13:43

Jarda napsal(a):

F.Švarc napsal(a):
Pane Gazdíku, tento článek nebude mít mnoho oponentů. Ono není moc do čeho v něm kopnout. Snad jen, že jste ještě mladý, ale to se napraví.

Pane Švarci. A já dodávám, že ještě nafoukaná karieristická trouba. A to se nenapraví. To je v něm.
22. 04. 2011 | 11:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy