Konec diskriminace většiny

03. 06. 2012 | 17:20
Přečteno 6536 krát
Vláda schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), který má velkou šanci na to, že ho schválí parlament. Svoboda samospráv a život v obcích a menších městech dostane nový rozměr.

Větším více peněz? Ano, ale…
Dosavadní systém výrazně privileguje čtyři největší města ČR na úkor všech ostatních měst a obcí. Rozdíl v tom, kolik na jednoho obyvatele dostává ze sdílených daní Praha a kolik nejmenší obce ČR, postrádá logiku a nemá v Evropě obdoby. Vládou schválený návrh nespravedlnost stávajícího systému zmírňuje a posouvá nás v tomto směru blíže k zemím, jako jsou Rakousko či Německo. Nikdo přitom nepopírá, že regionální centra potřebují na financování služeb, které nabízejí nejen svým obyvatelů, více prostředků. Spor se vedl o to, kolikrát více to má být. Kompromis, kterého jsme dosáhli, zaručuje i té nejmenší obci, že na jednoho svého obyvatele dostane namísto původních 6800 minimálně 9000 korun. Tím se přibližujeme k evropské úrovni rozdílu mezi hlavním městem a nejchudší obcí.

Konec leštění klik

Zejména obce, které mají mezi 500 a 10.000 obyvateli přitom tyhle prostředky opravdu zoufale potřebují. Nejde přitom ani tolik o často zmiňované spolufinancování projektů z fondů EU – o investicích, byť podpořených evropskými penězi, si totiž velká část obcí může nechat jen zdát. Jde o financování základních funkcí a potřeb, jako jsou školství, dopravní obslužnost, údržba majetku a samotný výkon samosprávy.
Velkým přínosem novely je i začlenění 12 miliard z národních dotačních programů do RUD. Namísto toho, aby starostové museli o tyto prostředky žádat, potýkat se s administrativou a spoléhat na libovůli ne vždy nestranných úředníků, mohou s těmito penězi předem počítat. Novela RUD tak omezuje prostor pro korupci a klientelismus.

Každému podle jeho zásluh?
V rámci diskusí o RUD opakovaně zazníval názor, že obce by měly dostával z výnosu daní peníze podle toho, kolik se jich na jejich katastru – zjednodušeně řečeno – vydělalo. Že systém by měl být motivační a nutit obce, aby vytvářely pracovní příležitosti. S degradací role obce na základní ekonomickou jednotku ale nemohu souhlasit. Obce plní celou řadu funkcí a to, že některé z nich nevynášejí, neznamená, že je nepotřebujeme a nemáme podporovat. Pokud by platilo „každému podle jeho zásluh“, dočkali bychom se nejspíš toho, že každá obec by se snažila na svém katastru mít vlastní miniaturní průmyslovou zónu, logistické centrum nebo alespoň malou fabričku. Když pominu ekonomickou nesmyslnost takového modelu a nerovné podmínky jednotlivých obcí (obec u D1 versus šumavská víska na hranicích národního parku), pak jsem přesvědčený, že to ani není v zájmu nás všech. Že potřebujeme oblasti, kde se nic nevyrábí, nepřeváží a neskladuje a kam si naopak od toho všeho jedeme odpočinout.

RUD zkrátka nemůže mít jen „zásluhovou“ složku, ale podobně jako například penzijní systém i složku „solidární“. Zásluhovost přitom RUD zohledňuje již dnes: vahou 1,5 % se do něj promítá počet zaměstnanců v katastru obce a do budoucna je určitě prostor pro zvýšení této motivační složky. Ekonomickou soběstačnost obcí pak chceme zvyšovat i jinak než vyšším podílem na daních – jednou z cest jsou cenové mapy, které by obcím umožnili diferencovat daň z nemovitosti podle lokality v rámci obce a které mají také motivační potenciál.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

To je pořád dokola. Průměrný vesničan se ráno sebere a jede otravovat do města za prací, školou, nakupováním a kulturou, ale platit mu za to nechce.
Také je třeba zmínit že obce jsou na tom tak špatně zejména proto, že mají spoustu rodinných domů a to je prostě velmi drahé, není to proto že by je někdo odíral. Je zásadní rozdíl obhospodařovat pět paneláků panelák 500 bytů nebo 500 domků, jenom té nafty co projezdí popeláři a zimní údržba, elektriky co se prosvítí na veřejné osvětlení a toho asfaltu na silnice.
03. 06. 2012 | 17:31

Ládik!!! napsal(a):

Přerozdělovat prachy je to, co táhne lidi do politiky. Zlatník je od zlata, obsluha hovnocucu od fekálií, politik od peněz. Je to prosté. Aby to nebylo příliš jednoduché, je třeba svou "práci" okecat.
03. 06. 2012 | 17:37

kim napsal(a):

kdy přestanete zvyšovat daně, krást a zadlužovat, Gazdíku?
03. 06. 2012 | 17:51

Targus napsal(a):

To Petr Gazdík:

Čím to, že když slyším vaše jméno nebo vidím váš ksicht, vyhazujou se mi pupínky a do pěstí dostávám křeče?

Cenová mapa, další nástroj na odírání lidí. Co to bude příště? Pochlubte se, ať vím, kdo je pro mě nevolitelný.
03. 06. 2012 | 17:54

neo napsal(a):

každému podle jeho zásluh je správná cesta, ale toho se u nás bojí politici prakticky ve všech oblastech. Princip zásluhovosti u nás prakticky neexistuje. U důchodů je navržen špatně, ve zdravotnictví není vůbec, na poli podpory rodin taky ne, takže očekávat ho u RUD by se rovnalo zázraku.

Každá obec ale disponuje občany, kteří pracují a firmami a podle toho by se měly peníze obcím přidělovat.
03. 06. 2012 | 18:07

český maloměšťák napsal(a):

"...Pokud by platilo „každému podle jeho zásluh“, dočkali bychom se nejspíš toho, že každá obec by se snažila na svém katastru mít vlastní miniaturní průmyslovou zónu, logistické centrum nebo alespoň malou fabričku ..."

Jistě - myšlením poplatným 19. století to je nesmysl.
Myšlením mj. spočívajícím v tom, že určitou skutečnost použiji na podporu svých záměrů tak, že nezohledním širší souvislosti. Faktický alogismus (zaměstnanost v obcích nemusí odviset od výstavby logistického centra - to je čirá demagogie).

"...Že potřebujeme oblasti, kde se nic nevyrábí, nepřeváží a neskladuje a kam si naopak od toho všeho jedeme odpočinout. RUD zkrátka nemůže mít jen „zásluhovou“ složku..."

...a taky něžije. Až na to že tedy pokud mají skutečně malé obce mít nějakou perspektivu jako obce - tak se lidé v nich něčím živit musí. Což je tedy - díky sebrance která například nepodváže udělení licence k provozování vlakové dopravy na lukrativí trase také povinností provozovat nějakou méně lukrativní...nebo dvě - stále těžší. Zejména v dobách , kdy se kartel distribující PHM domluví, že bude reflektovat pouze zvyšování cen ropy na trhu.

Cenové mapy zvýčí autarkii obcí ?
To je asi tvrzení takové cenové skupiny jako že Kalousek zvýší výkon ekonomiky účetními triky.

Apropo - a co tak cenové mapy zavést ještě před tkzv. církevními restitucemi ?
To by byl gól do vlastní potrmonk...eh,m sítě, že ?
----------------------
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/179054-male-obce-prijdou-o-penize/?mobileRedirect=off

Proč zákon nezohlednil i takové obce ?
To je chcete , pane Gazdíku, pomocí neviditelné ruky trhu a své neschopnosti myslet v zákoně i na ně...to je chcete vylidnit a pak tam jezfit na golf ? Nebo nemají pravdu - jejich představitelé ? Když takto volají ?

Tvrdí, že ten zákon je dokonce diskrimunační.
Vy - pane Gazdíku budete hlasovat pro zákon, který je diskriminační ?
03. 06. 2012 | 18:16

Petr napsal(a):

Pane poslanče,
pokud vím v koaliční smlouvě bylo něco jiného. Za jakou prebendu jste zradili, a zradu vydáváte za kompromis?
Grossovské rozdělení státu na pidikraje, aby se mohlo lépe podvádět Vám stále vyhovuje, aby čerpání prostředků z EU nebylo krajské ale dvojkrajské, což umožňuje vypouštět mlhu. I letos budeme volit do pidikrajů, aby územní jednotky nevyhovovaly pravidlům EU, aby mohlo být víc zkorumpovaných úředníků.
Změnit volby do 8 krajů, Vám tam Nahoře nevyhovuje, tak bude tisíc důvodů proč to nejde ještě letos změnit.
Když Váš koaliční poslanec Benda chtěl víc peněz pro svoje sekretářky, když mu to zatrhl Ústavní soud, stačilo Parlamentu ČR 15 minut aby se apanáž zvýšila o 80%. A šlo to.
03. 06. 2012 | 18:16

Béda napsal(a):

p. Gazdík,

no nevím. S dotacemi z EU to vypadá velice bídně a perspektivně - jestli je pravdou to co tvrdí pan Soros - to vypadá celkově bídně i s evropskou, zejména německou ekonomikou, která je katalyzátorem fungování české ekonomiky. Když k tomu připočteme odbornost vašich ministrů podvazujících ekonomiku, lze očekávat, že vláda nebude vybírat téměř žádné daně a tudíž ani nebude co přerozdělovat. Celkem tedy: Peníze budou chybět jak ve státní pokladně (navíc při nárůstu nezaměstnaných, který se dá očekávat, naroste tlak na sociální dávky), tak v evropských fondech a EU jen tak z toho vysychajícího proudu tunelářům nic nepřidělí.
03. 06. 2012 | 18:31

zemedelec napsal(a):

Pane Targus.17:54
Skutečně už nevědí co roupama dělat.Jenom to ještě víc komplikovat,aby mohli občany víc odřít.Kolik pak občanů nebude stíhat všechno poplatit.Hlavně u těch starších,kde různé nemoci přímo vysávají peněženku,tam to bude opravdu špatné,nebo přímo hrozit exekuce.Gazdík bude u Kalouska hrdina,jak zapracoval ve prospěch tunelářů.
03. 06. 2012 | 18:34

Občan napsal(a):

Ano - dotačním paušálem se konečně korupce dostane na tu správnou úroveň;
totiž lokální. Byť, při počtu obcí v republice, to budou zase "jen" drobné...

Ten poslední - pseudosocialistiký - odstavec mě od oddaného "topáka" velice zaujal.
Gazdíku, OBEC byla od raného středověku VŽDY základní ekonomickou jednotkou. V té době prakticky soběstačnou, později jen nepatrně závislou na "dovozu" a "vývozu". Tak to bylo do konce 19. století. Teprve s přelitím populace do měst za prací a rozvojem malorolnického "kovozemědělství" (ráno do fabriky, odpoledne a v neděli na pole) jednotlivé obce přestaly být základní ekonomickou jednotkou. Ale až do pol. 90. let 20. století přesto neexistovalo nic jako ekonomicky životaneschopné "satelity", jejichž obyvatelstvo v nich obvykle nemá ani trvalé bydliště. Ty teď chcete živit na úkor ekonomicky aktivních obcí DALŠÍMI a VYŠŠÍMI daněmi z již NĚKOLIKRÁT ZDANĚNÉHO majetku (daň z nemovitosti a místní poplatky)?????

Už jsem od Vás četl a slyšel hodně nehorázností, ale tohle je fakt vrchol.

A za tohle si, Gazdíku, rovnou dejte pár facek - "...cenové mapy, které by obcím umožnili diferencovat daň..."
03. 06. 2012 | 18:34

Béda napsal(a):

Dovětek:

ledaže byste ty vysychající příjmy rozpočtu chtěli kompenzovat extrémním zvýšením DPH a tyto pak přerozdělovat.
03. 06. 2012 | 18:51

jája napsal(a):

... a stejně si myslím, že většina špatnosti přichází z Moravy!
03. 06. 2012 | 18:51

Duroy napsal(a):

Mám dojem pane Gazdíku,že k navýšení financí pro menší obce nedojde. Kalousek od menších obcí ty zvýšené příjmy přes daně zase hezky vytáhne.
Ale vypadá to napohled hezky, prodáváte to dobře, pro hnutí Starostové si můžete odškrtnout splněný závazek, oni Vám na to Ti skalní voliči skočí.
Pro nás nerozhodné, moc pěkný poslední odstavec. :-)
03. 06. 2012 | 18:53

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Gazdíku, hezky sami sebe v koalici chválíte, protože nikdo to jinak neudělá. Voliči nechtějí pochopit blahodárnost vaší politiky a dle průzkumu už Váš spolek s TOP09 nechce volit přes 40% z těch co vás volili v roce 2010. Občané přeci jenom nejsou tak hloupí, jak byste si přáli.Jelikož předčasné volby nechcete, tak doufám, že tato ztráta preferencí bude pokračovat. To že na ni nereagujete změnou opatření jen dokazuje, že vám nezáleží na mínění voličů, ale kmotrů v pozadí kteří vás řídí.

Jste schopni jen přemýšlet jak vyrazit z občanů stále více peněz a omezovat služby státu. Vy zmiňujete zvyšování daní z nemovitostí, protože tomu se lidé nemohou přizpůsobit, ledaže by se odstěhovali. Zajistit řádné čerpání unijních dotací je nad vaše síly, je to práce, to není jen někoho okrást nebo něco okecat.
03. 06. 2012 | 19:00

Občan napsal(a):

A takhle to vypadá, když se starosta dá na vysokou politiku:
http://cedr.mfcr.cz/Cedr3InternetV415/CommonPages/TakerStandardPage.aspx?
condition=1646fde1-30cf-445f-a2a2-8c4c16e435a2

Kdože to vyčítá Rathovi Hostivici?????
Ve srovnání s Gazdíkem je mejdlíčko - Gazdík totiž od r. 2006 vydojil jen ze státu pro svou obec se sotva 1000 obyvatel 27 000 000.- Kč.

Také by nám mohl povyprávět o tom, čím si firma BISSOLO GABRIELE REP.CECA s.r.o. (její prapodivnou soustavu dceřinných společností vč. "odbytového družstva" jsem zatím nezkoumal) zasloužila na dotacích 20 000 000.- Kč od r. 2008.
03. 06. 2012 | 19:05

Václav Pokorný napsal(a):

Pane Gazdíku, ano, pokus o zrovnoprávnění obcí vůči velkým městům, co se týče RUD, jak Vy označujete, je možná dobrý krok, ale zatím to dopadá nějak jinak, než jste původně zamýšleli, ne? Jinak v čem mají pro obce, podle Vás, cenové mapy motivační potencionál?
03. 06. 2012 | 20:04

Elév napsal(a):

Samochvála smrdí a ten smrad jde už i z compu.

Rstituce církvi je jiné kafe ... a zvýšení DPH také.
03. 06. 2012 | 20:33

Bavor V. napsal(a):

Jen malý dotaz, gazdíku
co obce POD 500 obyvatel. Ty nemají nárok?
03. 06. 2012 | 20:33

Jiří Vacek napsal(a):

Pane Gazdíku,
máte hotovou analýzu toho, jak které obce do rozpočtu přispívají? A nedostávajáí už dnes ty, které přispívají nejvíce, relatuïvně nejméně zpátky? Již první novela zákona o RUD ubrala těm městům, která se snažila, ve prospěch těch, která se snažila méně. Plzeň např. vybudovala asi do dneška nejúspěšnější průmyslovou zónu v ČR mj. proto, že předpokládala, že z daní vybraných z nově vzniklých firem a pracovních míst získá víc, než posléze získala.
Budeme-li pořád podporovat slabší, jednou nebude z čeho.
03. 06. 2012 | 20:38

Elév napsal(a):

Jiří Vacek
plácáte, z vaší úvahy krom Prahy nepotřebujeme vůbec, ale vůbec žádnou Pzeň, Budějice aj.
Praha nám stačí ...
03. 06. 2012 | 20:54

KAteřina napsal(a):

Přerozdělování daní do obecních rozpočtů znamená, že průměrně vydělávající venkovan přispívá do rozpočtu velkých měst více než do rozpočtu své obce. Za to má dostat od měst nějaké služby - pořád mi není jasné, jaké služby to jsou. Zvlášť když se do města nedostane, protože na auto nemá a veřejná doprava funguje jen v okolí velkých měst či spojuje velká města. Znamená to také, že venkovan sice přispívá na kanalizaci ve městě, ale on sám nikdy kanalizaci mít nebude a tak si musí pořídit (velmi drahou) vlastní čističku odpadních vod, vlastní studnu, odahzovat sníh na cestě vedoucí k silnici. Znamená to také, že obyvatelé velkých měst vykřikují, že hordy venkovanů jezdí do měst za prací, nákupem či zábavou (zřejmě všechny tyto služby platí město?), ve skutečnosti hordy měšťáků jezdí na venkov, kde smrdí grilováním, ječí sekačkami a opřeni o osusedův plot vykládají, co všechno by se mělo v obci udělat, zatímco jejich hysterický nevychovaný čokl vraždí sousedovi na opačné straně slepice.
03. 06. 2012 | 21:10

melčákova pohanka napsal(a):

Pane Gazdíku,já Vám závidím tu Vaši prostoduchost. A dokonce Vám i věřím,že si myslíte,že jste politik. Ale hanba padá na nás občany,když necháme Vás a podobné týpky ovládat naše životy...
03. 06. 2012 | 21:20

ZM napsal(a):

Debata o tom, kde se vyprodukuje jaká část HDP je spíše nesmyslná, protože nejde vše přepočítávat na peníze. Pokud by se v obcích nehospodařilo, tak by nebylo co jíst.Pokud by se ve městech nevyrábělo, tak by zemědělci neměli jak obdělávat pole. Debata, které ekonomické odvětví je důležitější, má asi podobný smysl, jako debata např. o tom, zda je pro život člověka důležitější např. srdce nebo plíce.

Gazdík napsal:
Nikdo přitom nepopírá, že regionální centra potřebují na financování služeb, které nabízejí nejen svým obyvatelů, více prostředků.

Nenapsal ale, o jaké služby se konkrétně jedná a zda jsou tyto služby vykonávány dostatečně efektivně.

Teoreticky je zpracováno dostatečně,jak by se mělo hospodařit např. zde

http://is.muni.cz/th/40511/esf_d/HOSPODARENI_S_MAJETKEM_OBCI.pdf

Prakticky je však situace asi taková,jak je popsáno v tomto odkazu

http://moderniobec.ihned.cz/c1-55282090-za-rok-2011-obce-vykazaly-dluh-ve-vysi-82-4-miliardy-korun
03. 06. 2012 | 21:56

ZM napsal(a):

V ČR je neefektivní zdravotnictví, neefektivní školství, neefektivní státní správa, neefektivní policie a justice atd. Mám pocit, že tady nefunguje efektivně nic.Kdyby se státy přirovnaly ke spalovacím motorům, tak fungování ČR by se dalo přirovnat např.ke starému moskviči. Nalije se tam hodně paliva a výkon je relativně nízký, a o pohodlí při jízdě se nedá mluvit. Nějak tak by se to dalo charakterizovat.
03. 06. 2012 | 22:00

Maximus napsal(a):

ZM

Nemáte pravdu, třeba odtahová služba ve městech funguje velmi dobře, exekutoři také rovněž .... (-:
03. 06. 2012 | 22:03

ZM napsal(a):

KAteřina - napsala jste např.-
...a veřejná doprava funguje jen v okolí velkých měst či spojuje velká města.

A na těch linkách mezi většími městy jsou mnohé obce. to znamená, že pokud se chce někdo dostat z jedné obce do druhé, tak může použít i linky meziměstské dopravy. Je to něco za něco. Kddyž někdo chce bydlet na venkově, tak si těžko může stěžovat, že musí jet do nějaké blízké obce "oklikou".
03. 06. 2012 | 22:05

český maloměšťák napsal(a):

ZM
Něco v ČR funguje přeci jen efektivně. A to dlouhodobě. A sice Mafie.
Smůla je ale , že o tom, jak/podle jakých rozpočtových pravidel/ se dělí ona - toho tedy zatím moc nevíme.

Snad ten Gazdík že by se poptal.
Když už teda bude hlasovat pro todlencto dělení....možná že i on by z toho měl nějaký užitek - tedy co se týče informovanosti, of course.
(Aby snad, probohaživého, nedošlo k nějaké mýlce !)
03. 06. 2012 | 22:06

ZM napsal(a):

Maximus - bydlím ve velkém městě a mnohdy mám pocit, že vozidlo odtahové služby je na místě, kde stojí vozidlo, ktk odtažení dřív než policie :) A kdyby náhodou policie nejela kolem, tak si jí šofér z odtahovky přivolá sám. Docela by mě zajímalo, jaký bakšiš se dává za rychlý příjezd policejní hlídky.

Cp se týká soukromých exekutorů, tak ti se dají přirovnat k hyenám.
03. 06. 2012 | 22:12

BK napsal(a):

Tam kde se to hodí, budiž upřednostňovány "zásluhy",
viz Kalouskův blog: Zásluhovost už nebude zašlapávána.
Pokud je to však pro vás zasloužilé výhodnější, budete naopak volat po solidaritě(s vámi samozřejmě)- co se týče přisypávání peněz z RUD nebo eurodotací.
Aby bylo na rozhledny s výhledem na úpatí kopce nebo kupu hnoje v okolí Suché Lozi a podobné veřejně prospěšné projekty, z nichž kouká velká malá domů.
Zkrátka odpovědní hospodáři. Ať to hlupáky, kteří platí daně stojí co stojí.
03. 06. 2012 | 22:14

ZM napsal(a):

český maloměšťák - možná je lepší raději nevědět a jen tušit.
03. 06. 2012 | 22:14

ZM napsal(a):

Maximus
bydlím ve velkém městě a mnohdy mám pocit, že vozidlo odtahové služby je na místě, kde stojí vozidlo k odtažení dřív než policie.

Nedávno jsmme jel autem nedal nám přednost chlápek z odtahové služby. Nic se nestalo. Tolik spěchal, aby mu někdo nepřebral kšeft, že riskoval i nehodu. Nebo možná ani nechápe,že k nějaké nehodě může dojít :)
03. 06. 2012 | 22:18

ZM napsal(a):

Maximus tu větu jeesm napsal znova, protože pv tom předchozím příspěvku jsem omylem kromě k stiskl i kt, takže jsem vytvořil neexistující slovo :)
03. 06. 2012 | 22:20

ZM napsal(a):

Maximus- paradoxně jsme v tom příspěvku kde jsme poukazoval na překlep udělal jinej překlep. To je tak, když člověk něco dělá rychle.
03. 06. 2012 | 22:22

Fialenka napsal(a):

Podle Českého statistického úřadu dojíždí za prací do Prahy bezmála 400 000 lidí. Aby Praha zmírnila dopad politiky pana Gazdíka, měla by tedy přestat dotovat příměstské dopravní linky. Uvítala bych to i proto, že se tu sníží nezaměstnanost a také proto, že tu mimopražští přestanou svou levnou pracovní silou snižovat úroveň pracovních podmínek.
03. 06. 2012 | 22:22

český maloměšťák napsal(a):

ZM
To jistě. Ovšem nikolivěk v případě, kdy jste takříkajíc také na výplatní listině. To jste pak za vola - taková naivita se trestá i v takové solidní firmě jakou je zdejší Mafie.
Já být Gazdíkem - tak si přeci jen nějaká fakta nechám zjistit. Netvrdím, že kompletní klíč, mapu....to asi ne. Ale aspoň kolik dělaj prémie a tak.
Když už teda chce být ten spravedlivý mezi vlky a má snahu věci vylepšovat.
03. 06. 2012 | 22:22

ZM napsal(a):

BK - v politice to ještě dlouho nebude fungovat jinak (pokud vůbec někdy), než tak, že pro konkrétní účel se vyberou konkrétní argumenty.
03. 06. 2012 | 22:27

ZM napsal(a):

maloměták - za kterej "tým" "kope" Gazdík nevím. Ale něco málo se určitě dostane i do Suché Loze :)
03. 06. 2012 | 22:29

pepa napsal(a):

Výsledek Hlupáků a nevzdělanců u moci posledních 30-40 let!!! Např. i nehoda ve JE Fukušima mohla mít nulový radiační dopad, kdyby postavili o 30 metrů vyšší komín na sání pro zalohové zdroje +200 000,-USD a tsunami by byla bez tragédie!!!

Kdo rozhodl šetřit 200 000 UDS na díle JE při ceně stavby 3 000 000 000,-USD??? Ekonomovéééééééé!!!

Kdo má moc k rozhodování??? Bankéři a politici = prolhaná společnos.

Už chápete i na Akuálně nutnost vlády odborníků, néééé politických zlodějů a finančníků?
03. 06. 2012 | 22:32

ZM napsal(a):

Fialenka - při čtení Vašeho příspěvku mě napadlo, jakým způsobem ČSÚ zjišťoval, kolik lidí dojíždí do Prahy.
03. 06. 2012 | 22:34

BK napsal(a):

ZM
Hlavně se pro konkrétní účel ukradnou konkrétní peníze ze státní kasy, ve které pak nezbývá na plnění abstraktních předvolebních slibů.
Argumenty už se pak nějaké najdou, a že si protiřečí, to je dialektika. Ovšem nemarxistická, samozřejmě.
03. 06. 2012 | 22:41

Fialenka napsal(a):

ZM,
to nevím. Třeba získáním údajů od zaměstnavatelů. Nebo i ze sčítání lidu.
03. 06. 2012 | 22:48

Maximus napsal(a):

ZM
Tak nějak mě vrtá hlavou, proč se nám tady nepodařilo nastavit normální demokratickou společnost na bázi kapitalismu jako je tomu třeba v SRN. Máme tu nyní českou verzi alá Klondajk z konce 19. století. Zřejmě se chyby navršily už v roce 1990, kdy se zejména po Klausově kupónovce a dalších excesech doslala k majetku ta parta soudruhů (těm pár solidních komunistům se omlouvám), SSMáků, StBáků, veksláků, pinglů a dalších hochštaplerů vč. bílých límečků z té pejzaté party ve financích od nás i zvenčí. Tito lidé měli všechno, jen ne dostatek morálních aj. zábran a zmocnili se majetku a vlastně moci. Stát byl rozparcelován, noví miliardáři už se tady nemohou narodit, max. jen to budou jejich děti. No a už jsme u merita věci, naší společnosti chybí mantinely, oni tu jaksi pro obyčejné lidi jsou, ale ti co mají moc finanční a politickou, dovedou vše upravit a nastavit podle svých potřeb a zájmů. Ukázkou je nyní stíhání D.Ratha. Ano, je velmi pravděpodobné, že tento člověk zneužil svého postavení, ale mnohem větší lumpové jsou nepotrestáni! A na Pražském hradě sedí člověk, který má s morálkou už odjakživa problémy, navíc nikdy nic neřekl proti koprupci a rozkrádání eráru v této zemi. Není to divné? Je a moc. Česko musí padnout hubou do bláta, aby se vzpamatovalo a možná pochopilo, že pokud chce jít celkově nahoru jak v životní úrovni, tak i ve všech oblastech společnosti, tak se musí naučit v běžném životě hned několika základních aspektů. Je to především solidnost, poctivost, pracovitost, vytrvalost a slušnost v chování...... Toto u nás chybí především politikům, tj. zástupcům lidu! Jak je to možné? Jak je možné, že třeba do PS se dostali takoví lidé jako třeba Kristýna Kočí a podobné nedospělé karikatury lidí? Kdo je sakra zvolil? A tak můžeme pokračovat průřezem prakticky ve všech pol. stranách! Mám pocit, že tohle nikdo dlouho nedá dohromady.
Rozhoduje o nás plebs a špatní lidé a my si to necháváme líbit jako ovce! Jenže nyní je už vše na hraně a zákony ekonomiky se projeví, všechno má svůj konec a limity.....
Dobrou!
03. 06. 2012 | 22:49

želivský napsal(a):

Vláda by se po schválení tohoto návrhu nadále měla scházet v Suché Lozi v hospodě. A pokud poslanci a senátoři návrh odhlasují, měli by nadále zasedat v sucholozské tělocvičně.

Obrovské sumy za služební auta se ušetří, pokud všechna ta sběř bude stanovat u Gazdíků na zahradě.
Kterou lze pro tyto účely bez problémů neúplatně zabrat.

A deseti a půl milónům lidí se velmi uleví, pokud výplody těchto lidí budou nadále platit jen uvnitř hranic obce S.L.
To je hrubý obrys návrhu revize Ústavy.
03. 06. 2012 | 23:01

buldatra napsal(a):

Slyšte podprahové sdělení článku.
Buďme optimisté, vždyť naši světlou vesnickou budoucnost spoluvytváří pan Gazdík a ostatní géniové, skrývající se pod křídly a pod bdělým dohledem bývalého bratra pana Miroslava ministra Kalouska, na slovo vzatého to znalce ekonomického i ostatního chemismu, jež sám o sobě jest nám zárukou stability a prosperity, která zkrátka jednou musí přijít, i kdyby na chleba nebylo.

Vesnice s počtem pod 500 obyvatel nepodléhejte panice.
Máte přece furt naději, že se vám podaří nějakým způsobem nějak propašovat svého člověka do parlamentu a toho si pak můžete s ostatními vesnicemi pod 500 obyvatel navzájem půjčovat, aby vám zajistil nějaký ten peníz do rozpočtu. Což je vlastně takový jakýsi ten vesnický, panem Gazdíkem zmiňovaný, motivační prvek. Když k tomu připočteme ještě onen prvek solidarity, jeví se vesnická budoucnost zas o něco růžověji.

Za pár let, či desetiletí, až budou pomocí dalších a dalších tradičních novelizací panem Gazdíkem vychytány mouchy nynější slavné novely zákona RUD, nastane konečně dlouho očekávaný kýžený mírný blahobyt v mezích zákona.
Hosana.
04. 06. 2012 | 01:10

Rams napsal(a):

Praha je rovněž druhý nejlidnatější kraj.
Plzeň kdysi za ohromný peníz investovala do průmyslové zóny a s následnou změnou pravidel o to přišla. Proto dostávala více než jiná města - teď přišel vidlák Gazdík to pěkně rozkulačit.
---
Myslím, že pokud by byla soutěž o titul "pravicový prasopes", tak hádejte, kdo by měl největší šance.
04. 06. 2012 | 01:38

Jan Vaculík napsal(a):

Díky za dobrou zprávu.
Můřžeme se tedy těšit, že se zastaví zánik malotřídních škol na vesnicích?
Kéž by...
------------------------------------
Docela by mě zajímalůo, pane Gazdíku, co strašného jste udělal těm hodným a moudrým lidem, kteří vám tady tak spílají. Vy musíte být asi hotovej vlkodlak!
:--)
04. 06. 2012 | 03:05

Občan napsal(a):

To Fialenka:

Dotovat PID?
Vám připadá jízdenka z obce vzdálené od CENTRA Prahy 18 km za 46.- Kč jako dotovaná? Mně tedy ne. Cesta autem už mě dnes vyjde levněji; jenže nemám v Praze kde zaparkovat.
Ta cena má velice zvláštní konstrukci - mimo Prahu jedu pouze dvě pásma, ale v Praze samotné protínám ČTYŘI pásma (P1, P2, B a 0)!!!!! Takže není drahá příměstská doprava, ale zlodějna bydlí v Praze, jejíž DP už neví, jak ještě odrbat cestující. 1,3 eura (32.- Kč) za 90timinutovou jízdenku mi při průměrné české mzdě necelých 1000 euro hrubého přijde jako docela dost.
04. 06. 2012 | 06:16

Občan napsal(a):

To želivský:

V hospodě ne - v kostele. V Suché Lozi je velikej a vošklivej.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Suchá_Loz,_kostel.jpg
04. 06. 2012 | 06:20

Ládik!!! napsal(a):

Pane Gazdíku,
nic proti Vám nemám, ale v poslední větě máte v přísudku hrubku. Mapy umožnili. To nesmí dělat žáci na Základní devítileté škole. Ale když se někteří dostanou na Národní výbor, tak tam už se to může. A na ještě vyšším levelu se už může všechno, tam plebs ani nedovidí.
04. 06. 2012 | 06:41

Josef napsal(a):

Ten nadpis vypadal nadějně...Už už jsem si myslel,že se konečně něco začne dít směrem k našim nepřizpůsobivým...
04. 06. 2012 | 07:09

Silvie napsal(a):

Pane Gazdíku,

to je to poslední ,co mě trápí. Ona si všechny dotace ODS s Topkou stejně přerozdělí a řadový občan z toho bude mít kulové.
Udělá se zase nějaká "cyklostezka" od Kauflandu ke Kauflandu a doprzní nějaké náměstí, aby se napakovaly spřátelné firmy.

Většinu z nás zajímají spíš ty zfalšované audity čerpání eurodotací, církevní restituce a nehorázné zvyšování daní (včetně DPH).
Pod tím vším je podepsána právě vaše strana.

Tož,sbohem. A pozdravujte bratra Kalouska.
04. 06. 2012 | 07:50

jozka napsal(a):

Fialenka:

jenze kdo v drtive vetsine dojizdi za praci do Prahy? Prazaci, kteri podlehli vabeni developeru, prodali byt na sidlisti a koupili si "domek na vsi". Takze okolo Prahy vyrostly u starych obci satelity slouzici jako nocleharny. Nic vic v nich neni, nic vic nezvladaji. Mnohde zadusily puvodni obce. A zpusobuji kolaps dopravni infrastruktury, ktera na takove zhovadilosti nebyla stavena.
04. 06. 2012 | 07:53

Fialenka napsal(a):

Občane,

dotovaná mi nepřipadá, ale četla jsem že je.
V roce 2011 Praha dotovala provoz příměstských linek částkou 201 milionů korun. Je to příspěvek Prahy k tomu, aby se mohli občané Středočeského kraje dostat do Prahy za prací a do škol.
http://www.povsik.cz/index.php/clanky/97-planovane-rueni-autobusovych-spoj-ve-stednich-echach
04. 06. 2012 | 07:58

Fialenka napsal(a):

jozka,

v satelitních městečkách sice bydlí plno Pražáků, ale to na věci nic nemění. Praha by měla po zásahu Gazdíka příměstskou dopravu přestat dotovat a ušetřit tak 201 milionů ročně. Dopravu by si měly hradit sami obce, protože podle plánu Gazdíka na to dostanou přidáno.
04. 06. 2012 | 08:06

Občan napsal(a):

Fialenko,

do Prahy "dojíždí" hlavně pražáci ze satelitů. Což jsou v mnoha případech jen "paneláky naležato", vystavěné v těsné blízkosti Prahy. Jozka Vám to popsal přesně.
KDYBY byla práce v místě bydliště těch, kteří SKUTEČNĚ dojíždějí z větší vzdálenosti, věřte, že by se Prahy milerádi vzdali.

Ohledně těch dotací - uvědomujete si, že podle Vašeho návrhu nula od nuly pojde? Nemluvě o tom, že obce dotují PID již teď.
04. 06. 2012 | 08:14

Josef K. napsal(a):

Nerozumím nadpisu, v Česko je totiž tradicí, že většina vládne a vždy si stěžuje na diskriminaci menšinou. Ovšem vláda davů má svá úskalí, jak jsme denně svědky v českých médiích, jejich právním i mravním povědomí. Pan Gazdík má tak široké sociopolitickohistorické znalosti, takže popisuje témata, jejichž skutečný smysl mi neuniká a uniknout, i při mé nevzdělanosti občanské.
04. 06. 2012 | 08:21

Občan napsal(a):

Pépi,
četl to po sobě, než to hodí na sklo. Ty jeho věty nedávají smysl.
04. 06. 2012 | 08:34

Cech napsal(a):

Jak s veřejnými penězi zachází obec Suchá Loz, kde byl pan Petr starostou a dnes drží místo místostarosty.
http://cestovani.idnes.cz/absurdni-rozhledny-bilych-karpat-dqs-/igcechy.aspx?c=A120412_110820_igsvet_tom

Gazdíkové se dostali k EU dotacím.
Proto nám Gazdíkové vylepšují výhled na hnojiště, nebo postaví rozhlednu pod kopcem protože je tam výhodnější doprava materiálu a přijde to na menší peníze než vyvážet ten materiál na stavbu rozhledny na kopec.
Nebo třeba pod lesem protože tam se dá dojet s těžkou technikou.
To jediné a podstatné je, že pan Gazdík sehnal dotační prachy na tuhle výstavbu a mohlo se stavět.

No ještě nějakou tu rozhledničku obec Suchá Loz musí postavit ale jasně, že ne na kopci, tam je to plýtvání dotačními prostředky!
Za více rozhleden a jasně že jedině RUD to zabezpečí.
04. 06. 2012 | 08:34

neo napsal(a):

Občan:

je dotovná. Jak vůbec můžete pochybovat? Vždyť těch 32 kaček za 90min je levnější jízdné než v mnoha jiných městech. Nehledě na to, že tady se bavíme o jednorázovém jízdném, které je vyšší než časové jízdenky. A určitě si dokážete spočítat, jaké náklady na dopravu zde jsou. Sám řvete, že byste řidičům přidal prachy,ale cena jízdenky se vám zdá vysoká. To je pak těžké.
04. 06. 2012 | 08:37

Fialenka napsal(a):

Občane, ten můj návr je nápad jak získat zpět peníze, o která nás Gazdík připraví. A můj návrh mi přijde docela spravedlivý. Těch 201 milionů na vyrovnání ztráty nestačí, takže to ještě není nula od nuly pojde.

Na vlkových stránkách Kosa nostra jsem četla jaký má na rozdělování peněz mezi města a obce názor Lex. Podle něj když ty koeficienty vznikaly, tak se měřilo zatraceně na lékárnických vahách, žžádná sekyra. Sáhnout do toho by znamenalo rozhodit ten systém na cucky. Kdo by to pak znovu dal dohromady?
04. 06. 2012 | 08:38

Buhehe napsal(a):

Jasně- řepani vyjdou jaksi naprázdno...
Ale zase snadněji uživí mnohý kozu, či ovci-svou zbožňovanou milenku !
04. 06. 2012 | 08:46

Občan napsal(a):

To Neo:

Když nějaká tisková podržtaška z DP dostane za pár měsíců "práce" odměnu 740 000.- Kč a představenstvo za totéž zlaté padáky ve výši milionů, tak to holt potom nezbývá na platy řidičům a na přijatelné jízdné.
Mimochodem - právě tohle je důsledkem privatizace veřejných služeb, jejímž je Gazdík nadšeným přitakávačem.
04. 06. 2012 | 08:49

neo napsal(a):

Občan:

odměny pohlavárům jsou hnus, ale sám víte, že v celkových nákladech jsou to drobné.
04. 06. 2012 | 08:58

jozka napsal(a):

Fialenko, meni. Porad to tiz jsou prrazaci, krome zapisu v obcance a mista noclehu se jim nic nezmenilo. Zamestnani, zhusta i skoly, konicky, to vsechno vetsinou provozuji na tom samem miste, jako kdyz bydleli na Proseku. Jenom nadavaji na ranni spicky. Pro mne, za mne, kdyby Praha prestala dotovat tyhle linky, vubec bych neprotestoval. Aspon by si lidi v radovkach uvedomili, ze chtit se odstehovat z Prahy a zustat prazakem dost dobre nejde. Bud bydlis tam nebo tam a musis se prizpusobit. A kdyby se vsichni odstehovali zpatky a ty priserny satelity s domecky 8x8 m na pozemku 150m2 prejely buldozery, taky by mi to uz vubec nevadilo.
04. 06. 2012 | 09:00

Jana Pechová napsal(a):

Pane Gazdíku,
výborné, krok správným směrem.
Ještě aby se tak ti lidé, kteří vám tady nadávají (protože zhusta netuší, o čem mluvíte a vadí jim jen vaše stranické zařazení) pokusili něco udělat sami a angažovali se v zastupitelstvech svých měst a obcí.
04. 06. 2012 | 09:03

Arnie napsal(a):

to Martin: To co říkáte je jenom část reality.
Druhá část je, že téměř třetina lidí, kteří se přestěhovali do obcí v okolí velkých měst (mám teď na mysli zejména okolí Prahy), si ponechávají svoje trvalé bydliště ve svém původním bytě, který pronajímají a tudíž jejich daně jsou alokovány v Praze, zatímco služby využívají v obci kde skutečně žijí.
Takže značná část daní odváděných do Prahy dle příslušné adresy trvalého bydliště Praze vůbec nepatří.
Co s tím? Nikdo to zřejmě neřeší.
04. 06. 2012 | 09:08

Občan napsal(a):

neo napsal(a):
"Občan:
odměny pohlavárům jsou hnus, ale sám víte, že v celkových nákladech jsou to drobné. 04. 06. 2012 | 08:58"

Drobné, říkáte?

Odměna 740 000.- Kč, za to mohlo, milej finanční analytiku, dostat přidáno měsíčně 1000.- Kč 50 řidičů. Za milionové odměny "představenstvu" mohli ten litr měsíčně dostat VŠICHNI řidiči a opraváři.
Ani v celkových nákladech DP HMP to zase takové "drobné" nejsou.
04. 06. 2012 | 09:09

Silvie napsal(a):

Jana P.,

v zastupitelstvech? To si děláte legraci? U nás se náš gubernátor z ODS neobtěžuje jednat ani s opozicí (ne ,že bych nějak milovala socany - ale tady se fest čachruje s pozemky a pohoda, džez...).

Tohle si lidi vyřeší až u voleb. A myslím, že poměrně radikálně.
Gazdík mě to totálně zklamal - je to jen takový poslušný Kalouskův psíček...
Znám od nás senátora z té jejich strany a ten je taky fest vysmátý.
04. 06. 2012 | 09:25

Arnie napsal(a):

to Občan
Váš názor o nutnosti dotování PID je zjevně chybný, nevím, zda máte představu o ceně jízdenky MHD při dojíždění z vnějších pásem v okolí Prahy.
Možná, že už to tu už někdo napsal, nicméně fakta jsou jasná:
- jídenka přestupní po Praze 32,- Kč
- příplatek za vnější pásmo 12,- Kč
Na cestu do Prahy potřebujete 44,-Kč, takže vás denní jízdné MHD/PID do Prahy výjde 88,- Kč.
Jízda autem, počítám-li náklady kilometr 3,50 Kč (se vším všudy, benzín, servis, opravy),příjde při vzdálenosti do cíle 10 km na 35,- Kč a přitom celou cestu pořídím za čtvrtinu času toho co potřebuji při cestování MHD/PID.
Může mně tudíž někdo vysvětlit, proč by náklady na cestujícícho v autobuse, který veze najednou 30 - 40 osob měly být vyšší, než náklady v autě, kde jede jeden člověk v nesrovnatelně lepším komfortu.
(Jistě - nabízí se vysvětlení ve stylu odměn tiskovým mluvčím ala pí. Vyhlídalová a pod., ale to se skutečnou ekonomií nesouvisí, toje klasika tunelování.)
Argument o tom, že v Praze máme jednu z nejlevnějích jízedenek MHD je taky nesmyslný. I když neberu v úvahu kupní sílu cestujících v patřičném městě, tak třeba jízdenka na MHD v New Yorku je levnější než v Praze.
04. 06. 2012 | 09:27

neo napsal(a):

Občan:

na jak dlouho? na rok? A po roce by jim to zase sebrali? Nebo ty odměny byly takové každoroční? V celkových nákladech to jsou drobné. Je samozřejmé, že takové odměny nejsou v pořádku, ale nic to nemění na tom, že jízdné je neustále levné a musí být dotované.
04. 06. 2012 | 09:28

Kvakin napsal(a):

Gazdíku, to jste opsal od Karla Marxe (Kritika Gotthajského programu): v první fázi komunistické společnosti: "Každý podle svých schopností, každému podle jeho zásluh". V druhé fázi: "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb". Gratuluji. Že je Kalousek utajený komunista, vím dávno. Že se komunistou stal, a dokonce zjevným, tak rychle i jeho (údajně) nejnadanější žák, pronikavý politický talent, ze Suché Lozi, je pro mne trochu překvapení. Co na to farář z Lozi ? Nevyobcuje Vás ? Anebo to hlasováním pro církevní restituce odčiníte ? Dokonáno jest.
04. 06. 2012 | 09:28

marxík napsal(a):

Kvakin
Já bych se výrokům komunistických velikánů neposmíval. Jistý Vladimír Iljič zase říkával- Učit se, učit se, učit se. A protože to pochází z rudých úst, je namístě jednat recipročně?
04. 06. 2012 | 10:01

Josef K. napsal(a):

Občane. Již mnohokrát jsem Vás upozornil, že s Vaším rozhledem nedá smysl nic. Proto jste tak dezorientovaný, tomu lékař nepomůže. Pusinku na ouško, cudlíku.
04. 06. 2012 | 10:02

Jana Pechová napsal(a):

Silvie
Problematika RUD se týká měst a obcí.
Vstoupíte-li ve své obci či městě (příp. městské části) do některé strany či hnutí a budete-li v něm aktivně pracovat, budete jen krok od toho, že si vás onen subjekt zařadí na kandidátku. A pokud vás lidé v dobrém znají, určitě vám dají ve volbách hlas. Jako členka zastupitelstva pak budete mít značnou šanci mluvit nejen do toho, co se s obecním rozpočtem udělá, ale například i do toho, jak naložit s člověkem, který se chová jako gubernátor.
04. 06. 2012 | 11:40

Karatína Poláková napsal(a):

Vyčů.ánek z Hrozenka. Kariérista. Má se rád nA VÝSLUNÍ. HROZNÝ TYP.
04. 06. 2012 | 19:46

Antroid napsal(a):

@Autor: Na téma diskriminace většiny, dotace, EU fondy bych Vám pane bych nejraději vzkázal cosi jako "Zalez s Kalouskem zvyšovat daně, chátro levičácká!"

Ve snaze držet bonton, se výstižná reakce na Vaši performanci stylizuje poněkud obtížněji, takže snad jen - Cítíte se úplně zdráv?
04. 06. 2012 | 22:50

Občan napsal(a):

To Josef K.:

Jasan, Pépi.
Tak vyvalil ten seznam svých publikací v zahraničních časácích a ty dvě zahraniční profesury :o))
Zatím to vidím na asistentského frustráta z Masarykovy university. Vědí jeho nadřízení, že asistentík se veřejně hlásí k neonacismu?
05. 06. 2012 | 06:19

jára napsal(a):

:-))) Když jsem viděl Gazdíka, jak si dává na Pávově k obědu kornoutek s hranolkama a tatarkou a tuto "pochoutku" nese v poklusu do auta i svému řidiči (?), tak to byl obrázek pro bohy. Co byste chtěli po tomto prosťáčkovi, kterému čouhá kopaničárská sláma z bot a říká si předseda něčeho. Snad si ani neuvědomuje svoji prostoduchost. :-DDD
12. 07. 2012 | 12:42

tatajan napsal(a):

Mám jen vzkaz pro pana Gazdíka. Z Vašeho vystupování a názorů je mi na blití. TOP ka je sběrný dvůr zaostalých politiků,alkoholiků a mumlajících staroušků. Doporučuji,abyste si otevřel doučovací kroužek,odešel z politiky a v rámci své odbornosti jste začal pracovat za zasložené peníze a ne blbě kecat a svádět všechno na ostatní a to Vy rád. Zloděj křičí chyťte zloděje.Co jste prosadil pro obce z toho, čím jste se dostal do politiky. Odpověď: nic, ale mám se dobře.
16. 11. 2012 | 09:56

Pan Raymond Garrett napsal(a):

jste ve finančním chaosu? potřebujete půjčku do začátků do podnikání, nebo platit své účty? Zde je naše cenově dostupné půjčky nabízejí na 3% úrokové sazby, a v případě zájmu by nás prosím kontaktujte na náš email: garrettfunds@gmail.com, pro více info.

Jste povinni vyplnit a odeslat nám tyto údaje, abychom mohli pokračovat v úvěrové transakce.
jméno:
adresa:
stát:
Země:
Sex:
Věk:
Výše úvěru:
doba trvání:
měsíční příjem:
Telefonní číslo:
Úvěr účel:

Díky, s pozdravem as Očekáváme Vaši okamžitou reakci.

Pan Raymond Garrett

Máte-li zájem by měl kontaktujte nás prosím na e-mail: garrettfunds@gmail.com
12. 01. 2013 | 11:12

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

Zloděj křičí chyt'te zloděje!

Možná se vám to Gazdíku v té Suché Lozy bojí říct, ale máte být Gazdíku už dávno v teplácích! Není vám p.Gazdík opravdu ani trochu hanba?
13. 04. 2013 | 11:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy