Archiv článků: říjen 2008

24. 10.

V zemědělství je (bohužel) rozhodující Brusel

Petr Havel Přečteno 2619 krát Přidat komentář

Výrazné snížení (v řádu miliard ročně) původně Bruselem plánovaných škrtů tuzemským zemědělským podnikům, miliarda pro rozvoj tuzemského rybářství (nejen kvůli propagaci kaprů), precedentní chráněný evropský název České pivo – to jsou jen některé nejviditelnější úspěchy naší agrární diplomacie v tomto volebním období na půdě Evropské unie. Není špatné si to připomenout v současné době, kdy se vážně uvažuje o rekonstrukci Topolánkova kabinetu. Prostě proto, že jedním z ohrožených je údajně ministr zemědělství.
Faktem je, že na tuzemské scéně toho zatím Petr Gandalovič moc nepředvedl, zřejmě i proto, že je evidentně lepší diplomat než exekutivní představitel státní moci. Kardinální otázkou přitom je, co je pro naše zemědělství potřebnější. Vzhledem ke stále ještě obecně mizivým jazykovým znalostem právě v zemědělském oboru a stále přetrvávajícím provinčním hodnocením úspěšnosti toho kterého politika, které klade důraz na viditelné domácí aktivity to opticky vypadá, že důležitější je schopnost rozhodování na domácí resortní scéně.
Jenže právě v zemědělství je opak pravdou. Drtivá část strategických rozhodnutí padá v této ze všech oblastí nejregulovanější evropské politiky na evropské úrovni a úlohou domácí zemědělské politiky je obvykle jen transformovat evropské verdikty do tuzemských zákonů. V tom jsou, pravda, dost velké rezervy, kreativní poslanci i senátoři si rádi k bruselským povinnostem ještě něco navíc rádi přidají. Generální rámec se však tvoří mimo naše zákony i instituce.
Že je přitom současné vedení ministerstva zemědělství na evropské scéně úspěšné, dokladuje nejen reálné prosazování tuzemských zemědělských zájmů, ale i stav přípravy resortu na české předsednictví. Na všech možných frontách slýcháme slova o tom, jaké že to bude pod českou kuratelou v evropském předsednictví fiasko. A skutečně, na prstech jedné ruky by se daly spočítat resorty, které připraveny jsou, a kterým se již dokonce do evropských kalendářů podařilo zakotvit akce nejen evropského formátu. Kupodivu mezi těch pár oblastí patří právě zemědělství, což je o to záslužnější, že jde v rámci EU o nejsložitější legislativní a organizační agendu.
Skutečnost, že právě naši zemědělci začali jako jedni z prvních čerpat evropské peníze například na rozvoj venkova, nikdo nezpochybňuje – jen o tom zemědělci moc často nemluví. O tom, že pochvalu resortu zemědělství vyslovil i ministr zemědělství Francie Michel Barnier, se zřejmě také mnoho v médiích nedozvíme. Možná si někdo přečte pár řádek o tom, že v ČR bude příští týden zemědělská komisařka EU Mariann Fischer Boell – ale možná ani ne. Lidi to moc nezajímá, protože do složitých vztahů mezi evropskými zemědělskými institucemi a politiky nevidí a média jim to obvykle moc neusnadní.
Přesto jde o signály, že na rozdíl od Česka má tuzemská agrární diplomacie v zahraničí dost slušné renomé. Ostatně – většina z těch, kteří si to zasloužili, měli vyšší úctu v zahraničí než u nás, včetně prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Je tedy otázkou, zdali je správné uvažovat v zemědělství o personální rekonstrukci. Jednak proto, že k dispozici stejně není v současné době na tuzemské scéně politik, který do tak složitého resortu vidí, takže zbytek volebního období stráví veřejným studiem nashromážděných problémů, aniž by se moc co změnilo. Zejména ale proto, že by bylo nanejvýš žádoucí dotáhnout na evropské scéně v současnosti rozdělaný klíčový dokument „Health Check“, nazývaný také zdravotní prověrkou evropské zemědělské politiky. Zatím se zdá, že pro tuzemské zemědělství rozhodující priority současná agrární diplomacie uhájí. Bude toho schopna i případná reprezentace nová?

19. 10.

Ochráníme zemědělskou půdu?

Petr Havel Přečteno 2972 krát Přidat komentář

Přestože se pozornost politiků a médií v poslední době soustředí zejména na světovou ekonomickou krizi a tuzemské senátní a krajské volby, vstupuje v současné době do legislativního procesu u nás zákon značného strategického významu – vláda se totiž má, již na druhý pokus, zabývat v pondělí 20. října novelou zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Znění uvedené novely přitom může mít (a mělo by mít) zásadní význam pro regulaci počtu a výměry lokalit pro výstavbu stále četnějších logistických a skladovacích center, ale i pro výstavbu satelitních městeček či supermarketů. Nejde v ní totiž o nic méně, než o možnost razantně zvýšit poplatky (odvody) za takzvané vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Tyto poplatky jsou v současné době doslova směšné v porovnáním s tím, jak se pozemek „ukradený ze zemědělství“ nebo z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) komerčně při jiném než přírodním využití zhodnotí. Odvody za vyjmutí se totiž pohybují mezi 40 000 až 70 000 korunami za hektar, čili čtyřmi až sedmi korunami za metr.
V novele se jednak navrhuje oproti současnému stavu zhruba dvojnásobná valorizace, kromě toho ale také novela stanovuje koeficienty, kterými se cena vyjímaných pozemků násobí podle toho, jak jsou pozemky cenné. Tak se může cena za hektar vyšplhat až zhruba na 1,5 milionu korun za hektar. Což na první pohled vypadá, že ochrana půdního fondu se tak dostatečně zvýší.
Jenže nezvýší. Zmiňovaných 1,5 milionu korun za hektar se totiž týká jen v návrhu definovaných nejcennějších pozemků, což by měly být pozemky v chráněných územích. V praxi jde o cenu 150 korun za metr, což je sice pro ochranu lepší než stávající nic, ale pro“ vyjímatele“ pozemků je to pořád ještě doslova pár korun. U cenných a strategických pozemků by proto měly být odvody ještě daleko razantnější, v řádu mnoha milionů korun za hektar. Je totiž zcela zřejmé, že po vyjmutí půdního fondu se již na zemědělské nebo krajinotvorné účely nikdy takové pozemky nepoužijí.
Druhou věcí je, že by bylo vhodné překvalifikovat navrhovanou cennost pozemků. Například zemědělské pozemky, i když jde o kvalitní půdu, nedosahují zdaleka výše koeficientů znásobující poplatky za vyjmutí půdy v chráněných lokalitách. Jenže jsou to právě zemědělské pozemky v blízkosti měst, o které je největší tržní zájem, a jejichž odplynutí k nezemědělským účelům reálně snižuje podnikatelský prostor pro zemědělskou produkci. Developerské firmy budou těžko stavět satelitní města či budovat velkosklady v CHKO, jejich cílem je maximálně možně přiblížit takové objekty k hranicím velkoměst a obecně tam, kde je nějaký průmyslový rozvoj. Je ilustrativní, že například v oblasti středních Čech jde v mnoha případech o zemědělskou půdu vysoké produkční hodnoty. To v praxi znamená, že výrazný nárůst odvodů za vyjímání pozemků z půdního fondu by se měl týkat primárně i zemědělské půdy.
Pokud se tak nestane, můžeme se v budoucnosti „těšit“ na krajinu zastavěnou všude, kde to jen bude možné, více či méně nevzhlednými mnohasetmetrovými krabicemi na uskladnění čehokoli. Zemědělci pak mohou dělat v příslušných objektech například vrátné.

09. 10.

Demonstrace zemědělců? Spíš politika než argumenty

Petr Havel Přečteno 3453 krát Přidat komentář

Ačkoli se tomu představitelé Agrární komory ČR od počátku brání, je stále více jasné, že demonstrace a blokády komunikací plánované na pondělí 13. října jsou v zásadě politickou akcí s cílem částečně ovlivnit výsledky krajských voleb. Pokud by to totiž mělo být jinak, měli by zemědělci logicky zvolit jiné datum, jinou situaci a jiné argumenty.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy