Bezpečnost a kvalita potravin není totéž

12. 01. 2012 | 17:19
Přečteno 3245 krát
Zejména zásluhou Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která nedávno veřejně prezentovala výsledky kontrol různých druhů potravin v loňském roce, se v poslední době opětně rozhořely diskuse o kvalitě potravin na tuzemském trhu.

Důležité je přitom vědět, že kvalita potravin zdaleka není totožná s pojmem bezpečnost potravin. Zatímco totiž „bezpečné“, tedy zdraví neškodící a požadavky evropské i národní legislativy splňující potraviny jsou až na výjimky (které dozorové orgány na trh nepropouští nebo je z něj stahují) prakticky všechny, je kvalita potravin poněkud jiná káva. Zcela určitě lze říci, že méně kvalitních (ale „bezpečných“) potravin je na našem trhu (ale i v zahraničí) docela dost.
Nemyslím si přitom, že by tvořily méně kvalitní potraviny z nabídky veškerého potravinářského zboží v obchodech většinu, jak se mnozí, zejména méně informovaní (nejen) spotřebitelé, domnívají. I tak ale představují méně kvalitní potraviny natolik velkou část z nabídky, že tento stav nelze nechávat bez povšimnutí.
I proto, že méně kvalitní potraviny, pokud je člověk systémově konzumuje po dlouhou dobu, ve své podstatě nemusí být ani „bezpečné“. Zvláště, kumuluje-li se vliv většího množství výrobků, jejichž složení není pro lidský organismus nutričně vhodné.
Právě nutriční vlastnosti potravin, tedy jejich vliv na organismus, lze patrně nejvíce považovat za měřítko kvality. Přidá-li někdo do vína vodu a výsledek vydává za víno, tak sice spotřebitele klame a z hlediska samotného vína o méně kvalitní výrobek jde, ale člověku to neuškodí - možná spíše naopak. Obsahuje-li ale výrobek například levnější tukovou složku s vyšším obsahem rizikových mastných, neřku-li transmastných kyselin, může to mít na organismus skutečně negativní vliv.
Snaha o tažení proti méně kvalitním potravinám je tak určitě správná. Nejprve je ale třeba shodnout se na tom, co onou kvalitou myslíme. Například bychom měli umět rozlišovat pojmy kvalita, podvod a klamání spotřebitele.
Ponecháme-li stranou laického spotřebitele a technologii výroby potravin nerozumícího obchodníka, bylo by také žádoucí začít rozlišovat mezi zodpovědnými a nezodpovědnými výrobci potravin. Do současné doby je to přitom tak, že ti zodpovědní, dodržující předpisy a receptury, mají na trhu spíše nevýhodu, protože skutečná poctivost ve finále obvykle generuje dražší finální výrobek. Protože je tedy výhodné být nepoctivý, řady poctivých se ztenčují – a to je ten trend, který je správné zastavit.
Potravinářská inpekce přitom na zmiňované prezentaci představila myšlenku, o které by bylo docela vhodné alespoň diskutovat. Totiž, že výrobce potravin (či nápojů), u jehož zboží zjistí kontrolní orgány nějaký problém v bezpečnosti či kvalitě potravin, bude povinen na vlastní náklady prověřit další šarže svých výrobků toho druhu, u kterého bylo zjištěno pochybení. To by mělo logicky vést k vyšší ceně příslušných výrobků prodávaných „po prověrce“ na trhu, neboť výrobce zřejmě promítne zvýšené náklady do ceny svých produktů, což opticky „odnese“ spotřebitel. Jenže: Když bude díky vyšším nákladům zboží nepoctivého výrobce dražšší, lidé by jej měli méně kupovat a nepoctivému klesne odbyt. Což by byl onen ekonomicky vyjádřitelný, skutečný trest. Jistě, dotčený výrobce také vícenáklady s prověrkou do konečné ceny promítnout nemusí. Pak tím ale zkrátí svůj zisk - a i to je ekonomický trest.
I inspekce ale přiznává, a ostatně to tak funguje na celém světě, že opravdu největším trestem pro výrobce je veřejná prezentace nepoctivosti v médiích. V podmínkách ČR to zřejmě úplně stejně jako v zahraničí fungovat nebude, ale určitě by to bylo pro nezanedbatelnou část spotřebitelů vodítko. (K tomu, že zveřejnění hříšníků nebude mít u nás takový dopad, mě vedou nespočitatelně časté zkušenosti z restaurací všeho (i tzv. „prestižního“) typu, v nichž si hosté dobrovolně nechávají točit pivo pod míru, vědí to, a stejně tam chodí dál, protože jsou prostě „zvyklí“).
Měnit zavedené zvyky je těžké vždy, když k nim není vůle. V případě sílící kritiky méně kvalitních potravin na tuzemském trhu se ale zdá, že vůle změnit zavedené zvyky (čili kupovat místo něčeho, co se ukáže jako méně kvalitní, něco jiného, co nutně nemusí být ani výrazně dražší) tu je. Právě od spotřebitelů, kteří ale musí vědět, co se za pojmem kvalita skrývá, a jak to vůbec poznat. Prvním krokem tak musí být všem srozumitelné osvětlení pojmu kvalita. To ovšem není zas tak jednoduché.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

siven napsal(a):

Amen.

já už jsem si párky a uzeniny za 20,- Kč/kg jaksi odvyknul konzumovat. Pominu-li některé ryby, mohe náklady tím nenarostly ve všech případech automaticky.

Vyžaduje to ale zvýšenou pozornost, což lenosti, nebo argumentu o "nedostatku času", příliš nevyhovuje.

Mám to zjednodušené i tím, že nekouřím, neprolévám alkohol hrdlem o sto šest, ani nepotřebuji střídat věci tipu mobil každých šest měsíců.

Bohužel, kdo je zvyklý na "hodně" a neřeší ani tolik "co", přičemž argumentuje nízkým důchodem... tak to je potom těžké.

Jistým řešením může být zásobovat se přímo u zdroje, všude, kde je to možné, a obejít tím bakšiš řetězcům.

Každopádně když pomyslím na zahraničí, kde se často za stejné, ne-li dokonce nižší ceny, prodávají v řetězcích kvalitní potraviny (ta zelenina!), dělá se mi zle.
12. 01. 2012 | 17:47

Ládik!!! napsal(a):

Jdu si ulomit domácí klobásku. A otrávit chrobáka.
12. 01. 2012 | 18:03

Radkin Honzák napsal(a):

Před více než půl stoletím nám na stážích z hygieny vtloukli do hlavy, že podle platných norem musí být v měkké uzenině nejméně 18 % masa. Ten předpis platí zřejmě dodnes a tak je pro konzumenta (a někdy i pro vědce analyzujícího obsah takového tovaru) téměř nezodpověditelnou otázkou, CO TVOŘÍ ZBYTEK? Tedy oněch 82 %, protože nevěřím, že by tam kterýkoliv výrobce marnotratně dával masa víc.
Kdysi na mučidlech (chirurgických) doznal jeden šéf masokombinátu, že tam po hrstech přidávají kyselinu mléčnou. Mně zase jeden z pacientů prozradil (neberu to jako lékařské tajemství), že váhu lze nahnat solí kuchyňskou a na ní navázanou vodou.
Ale já myslím, že bude trvat vědě ještě velmi dlouho, než se jí podaří vyrvat přírodě to tajemství a zjistit, co všechno lze do měkkých uzenin nacpat.
12. 01. 2012 | 18:36

Lech napsal(a):

Vážení kdesi jsem měl recept na dietní párek lze jej dohledat ale není třeba zbytečně vířit již tak napjatou atmosféru.
Prostě se snižující se prvovýrobou a zvyšujícím se objemem finálních produktů za stále velmi nízké ceny se musí vyrábět stále užitkověji.
Proto výrobní salám je opravdu "velmi bezpečná" potravina.
Žádný strach nebudete ho kupovat in natura,prostě ho zkonzumujete v salátech atd. a jak Vám bude chutnat panečku.
Dobrou chuť za v Česku akceptovatelnou cenu.
Konzumujte uzeniny nyní i když tam není maso jsou tam alespoň kůže ale i tyto mají na kahánku.
12. 01. 2012 | 19:07

ali napsal(a):

Dneska jsem si ve spěchu dala segedín vod Větví..knedlíky jak od maminky, masa kopice a segedínu kýbl..fakt jsem to snědla..sice jsem měla výčitky a představila si, jak by na tu porci jeli šerpové v Himalájích nejmíň tejden, ale co..dva dny vydržím taky :o)
12. 01. 2012 | 19:13

zemedelec napsal(a):

Pane Havel.
Co chci k tomu napsat.
Šidí se, pajcuje se co jde,od pohonných hmot,vína alkoholu,až ty potraviny.Pokud se to nebude tvrdě trestat,tak se s tím nepřestane.
12. 01. 2012 | 19:23

Lech napsal(a):

Paní ali
Ježkovi oči, fakt dobrá volba,já také nemám nic proti dobře upravenému .... ale někdo by to nejedl,no ale zase na druhou stranu je to alespoň maso.
12. 01. 2012 | 19:27

zdenek napsal(a):

Pane Hozáku,
nevím o jaké hygienické stáže se ve vašem případě jednalo,ale byla to nepochybně ztráta času.V drobně sekaných masných výrobcích těch 20% libového masa bohatě stačí.Kouzlo je v sádle.Pokud tam není minimálně 35% kvalitního sádla(lalok.hřbetní sádlo u nejdražších výrobků typu debrecínský párek se požíval tučný bůček)nedá se to jíst.Nemá to chuť ani šťávu.Dále semusí přidat voda ve formě ledu,protože by se dílo při sekání na řezačce(kutru)zahřívalo a řetězce bílkovin by se zkracovaly ,čili by se nám to dílo tzv.zkrátilo.Kyselina mléčná jako plnivo se nepoužívá(nesype se nýbrž leje),protože je dražší než maso.Ale zdraví škodlivá rozhodně není.Používá se ke snížení bakteriologické aktivity suroviny.S tou solí to je volovina-nedalo by se to žrát.Takže na co se dobře váže naše levná,těžká a zdravá voda pane doktore?No přece na bílkovinu.Takže sojový izolát,lépe kolagen vzniklý emulgací syrových vepř kůží a potom starý dobrý bramborový škrob a máme vody místo 20 hned 45%.U 100 kg výrobku-1l vody-1kg párečků.To jen tak zhruba.
12. 01. 2012 | 19:30

Ing. N. napsal(a):

Myslím, že máme ještě co dohánět. Podívejte se na film s českými titulky o průmyslové výrobě a zpracování potravin v USA:

http://www.stream.cz/uservideo/605156-www-zlo-cz-potraviny-a-s
12. 01. 2012 | 19:53

Radkin Honzák napsal(a):

Zdenek napsal:
S tou solí to je volovina-nedalo by se to žrát.

Já odpovídám:
Však se to taky žrát nedá!
12. 01. 2012 | 20:09

český maloměšťák napsal(a):

Já konzumaci pilináčků a sojáčků /kdysi to špekáčků a párečků/ omezuji - dávám přednost rybím úlovkům. Tam mám jistou záruku, že jde skutečně o maso a to z živočicha nezmutovaného , kterýý neprožívá stres imrvére a furt a žere rostliny a živočichx nevyvinuté v laboratořích tkzv. potravinářsko - průmyslového komplexu.
Včera jsem se koukal na dokument o skotu - jak už ani krávy pomalu neví, co je to louka. A kdyby je na ni někdo vyhnal, tak by byly zmatené - neb žlab nikde.
To samé platí o prasatech - místo podestýlky rošt, metr čtvereční na jednoho takovéhoto producenta vepřového.
Kuřata ? Transport z líhní do drůbežáren, tam namačkané jak sardinky v konzervě, po měsíci transport na jatka, šup s nima na šibenici, bum prásk proudem do hlavy, pak striptýz, roztáhnout nohy, salto mortale...a rovnou s ním na žehličku.

Takže když to všecko suma sumárum sečteme - nedivte se, že je to maso ve stressu i po smrti. Holt se zdrcne.

P.S. U těch ryb je problém opačný - s vahou masa. A to díky těžkým kovům v řekách či stojatých vodách. Teď se prý objevují i nějaké chemikálie nové - je to způsobeno masivními dovozy čínského textilu ( jeho obliba vzrústá s vzrůstem výskytu individuí propagujících " Čechy čechům" a s politikou jednoho individua v čechočechovské vládě rozpočtové odpovědnosti a boje s korupcí plus jeho kumpánů).
Hmm - to jsem teda zvědav. Zatím jsem totiž žádného froté kapra ani nechytil - ani nepožíval.
12. 01. 2012 | 20:41

ali napsal(a):

Lech
v podstatě jsem skromnej člověk ohledně jídla, hlavně, když to nemusím vařit :o). Ale vietnamskej segedín nebo svíčková je boží..nemají to přesolený, jak praví pan doktor Honzák, takže se to dá jíst :o))))
12. 01. 2012 | 20:42

modrý edvard napsal(a):

Chci vrátit pozornost k autorově myšlence: výrobce musí být za nekvalitu potrestán (zveřejněním, nápravou na vlastní náklady), ne odměněn (levnější výrobou).
12. 01. 2012 | 20:44

kuřecí separát napsal(a):

Za komančů v jednom pivovaru pracoval jeden Rom, který si rád přihnul. Jednoho dne nepřišel do práce. Nebylo to nic divného - čas od času se tak prostě stalo.

Za deset dnů na to našel zaměstnanec Roma utopeného na dně tanku z něhož se před nedávnem pivko nalahvovalo. Zjistilo se, že Romák dostal žižeň na jedenáctku, nahejbal se dovnitř a pak tam spadl.

Všechno pivo se z daného tanku rozvezlo do okolí, prodalo a vypilo. Štamgasti si tenkrát tu jedenáctku pochvalovali, že měla zajímavý říz.
12. 01. 2012 | 22:02

Pepa napsal(a):

Vždyť je to jednoduché.
Jaký pán,takový krám.
Co si řetězec objedná, to obdrží.
Zvýší se prodej denního disku, poklesne tržba uvedených řetězců.
13. 01. 2012 | 19:50

jos napsal(a):

To Zdenek,
v podstatě jste srozumitelně vysvětlil, proč nepožívat cokoliv co prošlo nějakým masokombinátem. Počínaje masem a konče těmi nejlevnějšími výrobky.
14. 01. 2012 | 13:13

ddd napsal(a):

Kec jako vzdy,pane "agrarni analytiku". S.acky, ktere se obcas vyskytuji v ceskych obchodech by napr. v Nemecku vedly ke konci obchodu, ktery by se je snazil udat,
a bezpecnost potravin? Pri 4% kontrolnich vzorku cira utopie. A i v tech 4% se obcas
objevi napr. kurata z Thajska, prekracujici povoleny obsah As 3-10x,a co Vy vite
o v EU nepovolenych pesticidech a surovinach typu melaminu v mlece, nebo o ftalatech
aj. zmekcovadlech, ktere prekracuji v nepotravinarskych vyrobcich normy az 50x!
14. 01. 2012 | 20:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy