Podivné počty v resortu zemědělství

19. 04. 2012 | 18:09
Přečteno 3736 krát
Při čtení či poslechu celé řady vyjádření politiků, novinářů nebo představitelů různých zájmových organizací mě často napadá, jaká že je to škoda, že matematika již není povinný maturitní předmět. Minimálně pro občany pohybující se v resortu zemědělství, potravinářství či lesnictví by to bylo opravdu žádoucí.
Například v případě teze, podle které jsou potraviny v ČR dražší než v Německu, a proto je tam jezdí Češi nakupovat. Jako důkaz, pomineme-li skutečně výrazně levnější ceny německých vajec v předvelikonočním šílenství, slouží množství srovnávacích nákupů v českých a německých obchodech, prezentované na stránkách všech možných médií a na konkrétních příkladech ukazující, co se v Německu vyplatí nakoupit. Problém je ovšem v tom, že jde vždy o výběr vzorků potravin prováděný takovým způsobem, aby bylo dosaženo žádoucího výsledku. Nikoho ale nenapadlo porovnat průměrné výdaje za potraviny v Německu a u nás. Možná proto, že by oficiální verifikované údaje příslušných statistických úřadů odhalily něco, co není žádoucí.
Jaká tedy jsou příslušná data? Průměrné měsíční výdaje dvoučlenné rodiny v Německu za potraviny činí podle německého statistického úřadu 302 eur, v přepočtu na koruny tedy zhruba 3 500 korun. V ČR přitom činily tyto výdaje ve srovnatelném období 2 100 korun. V případě, že vezmeme do úvahy prokazatelnou skutečnost, že Němci méně plýtvají a nakupují na objem méně potravin, pak by při stejném objemu nakoupeného jídla jako u nás byly ceny v Německu skoro dvakrát tak vyšší než v ČR.
Je přitom jasné, že některé potraviny v Německu skutečně levnější, než v ČR, jsou. Platí to ale i obráceně. Stejně tak je zřejmé, že Němci mají daleko vyšší platy, takže je výdaje za potraviny, které u nich tvoří 17 procent z rodinných výdajů, zatímco u nás 19 procent, třeba tolik nezajímají. Ale v absolutní výši a plošně v Němcku levněji není.
Stejně podivná je ostatně i již zavedená „pravda“, že je ČR smetištěm Evropy, kde končí veškerý potravinářský šunt. Zároveň ale četné výzkumy tvrdí, že drtivá většina spotřebitelů považuje potraviny domácího původu za kvalitní. Jak se to pak srovnává se stavem, kdy v maloobchodních sítích je v průměru kolem 70 procent potravin tuzemského původu, když je všechno šunt, ale to naše je dobré, je opravdu záhadou.
Opět je třeba podotknout, že podíl méně kvalitních potravin je v ČR zřejmě skutečně o něco vyšší, než třeba na západě Evropy. Nikdo ale zatím takové šetření neudělal, a pokud by to byla pravda, je potřeba přiznat si, že za to mohou z velké části naši spotřebitelé sami. Kdyby ty šunty nekupovali, nikdo by je neprodával.
Zajímavé počty předvedli tento týden v souvislosti s protesty proti úvahám o zrušení zelené nafty také naši zemědělci. Nejprve totiž jejich představitelé konstatovali, že dotace (vratku spotřební daně) na zelenou naftu čerpá 9 200 zemědělských podniků. Problém ale je, že v ČR je asi 24 000 zemědělských podniků. „Zbytek“, tedy zhruba 60 procent zemědělců, kteří uvedenou dotaci nečerpají, označili představitelé zemědělců za „marginální“.
Nejde ale jen o počty v zemědělství. V souvislosti s loni vyhlašovanými tendry státního podniku Lesy České republiky varovala velmi důrazně čelní představitelka dnes již do historie odcházející politické strany před rizikem monopolizace veřejných zakázek, přičemž oním monopolem měla být maximální použitelná těžební kapacita největší tuzemské společnosti LESS v objemu dvou milionu kubíků dřeva z celkově v ČR těžených 17 milionů kubíků. Jestli je podíl necelých 15 procent monopolem, tak jsem se asi učil matematiku u nesvéprávných kantorů.
Na závěr ještě jeden příklad. Ačkoli je v ČR oněch výše zmíněných zhruba 24 000 zemědělských subjektů (lze to přesně prokázat na počtech žádostí o zemědělské dotace), z nichž drtivou většinu tvoří soukromí zemědělci na bázi rodinných farem, očekával by člověk, že se zástupce této podnikatelské skupiny někdy také objeví v prestižních Otázkách Václava Moravce (OVM) v případě zemědělských témat. Přiznám se, že si alespoň za posledních pět let, kdy byla zemědělská témata diskutována určitě v několika desítkách případů, nevzpomínám, že by někdo z představitelů soukromých zemědělců dostal pro vyjádření svých názorů v uvedeném pořadu prostor.
Takže: V Německu většina potravin levnějších není, tuzemské potravinářské podniky vyrábějí celou řadu kvalitních výrobků, které se prodávají v našich obchodech, většina zemědělců dotace na zelenou naftu nečerpá, společnost LESS nemá v ČR na těžbu dřeva monopol a soukromí zemědělci nedostávají v OVM prostor. To je skutečnost, ať se to komu líbí nebo ne.

P.S.
Vzhledem k tomu, že nepovažuji za korektní zasahovat do již zveřejněného textu, rád bych uvedl na pravou míru v této poznámce údaj, který jsem nesprávně interpretoval. Zmíněných 302 eur se týká výdajů za potraviny v Německu pro dvě osoby za měsíc, a to včetně tabákových výrobků, které jsou ve statistikách uváděny společně s potravinami a nápoji. Jedinec tedy v Německu vydá měsíčně za potraviny zhruba oněch 3 500 korun, jedinec v ČR zhruba 2 100 korun. Z uvedené chyby pak vyplynul špatný propočet z eur na koruny. Nicméně to nic nemění na tom, že v Německu jsou potraviny téměř dvojnásobně plošně dražší, než v ČR. Nu, je vidět, že podivné počty v resortu zemědělství kontaminovaly i mě.... Za zmatení se omlouvám.
Petr HavelKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

nestranný napsal(a):

Nechápu,jak někdo může mít v sobě tu drzost srovnávat náklady na potraviny u nás a v Německu.Měl by snad porovnávat koupěschopnost obyvatel.Zatímco u nás je náklad na potraviny cca 37%.tak u německého spotřebitele tento náklad je necelých 16%.Takže
říkat,že když u nás stojí máslo 35Kč,tak je levnější než v Německu,protože tam v přepočtu stojí 41.Až u nás budou lidé za stejnou práci odměňováni jako v Německu,
teprve tehdy bude možné porovnávat v absolutních cenách.Jinak nevím,kde jste čerpal
informaci,že u nás je nákladová položka ma potraviny 19%.To je naprostý blaf.To máte asi z Kalouskovy statistiky.
19. 04. 2012 | 18:37

Zdeněk napsal(a):

Rozprodáním národního hospodářství a zrušením potravinové soběstačnosti jsme se zásluhou pravicových expertů z ODS a dalších jim podobných dostali z uznávaného potravinářsko-industriálního státu do pozice banánové republiky, závislé na dovozu čehokoliv a odkudkoliv. Že to nevyhovuje obyvatelstvu, systematicky šizenému sítí překupníků a super- hyper- marketů ? O to přece vůbec nejde ! Hlavně,že zisky pravicových nohsledů rostou a jejich konta rostou. Ostatní se musí přizpůsobit,a ještě chválit systém konzumní společnosti (systém plných regálů). Jak podobné tomu, co jsme původně před 22 lety zrušili, že ?
19. 04. 2012 | 18:43

netechtlemechtlák napsal(a):

Kúpim pipku za 40,- Kč nevynesenou. To jsou teprv počty!
19. 04. 2012 | 18:47

Dagmar napsal(a):

No to je neslýchané - porovnávat české potraviny vůči zahraničním!

Rozemletý tuňák v ČR konzerva 80 gramu i s volejem RIO mare za 24,- Kč a tuňák na Maledivách 128 kilo živé čerstvé váhy za cca tři litry nafty a pět hodin na moři v šalupě.
19. 04. 2012 | 19:02

zemedelec napsal(a):

Pane Havel.
Proč jste nějaké porovnání cen,třeba tabulkou nedoložil.
Když jsou tam dražší,proč je naši občané tam nakupují.Náš maloobchod se potácí na hraně soběstačnosti a jen díky zápalu a snaze,tak tak přežívá.To co je v supermarketech,tak to je většinou dovoz a právě i ten šunt.I když bych mohl být s ticha,ale co slyším od lidí,tak naši chytráci,aby zamezili přeshraničnímu obchodu,tak řvou jak jsou Polské i Německé potraviny špatné.
19. 04. 2012 | 19:06

Gerd napsal(a):

Pane Havle,
tak mizerný blog jsem už od Vás dlouho nečetl. Mícháte pravdu a polopravdu s domněnkami tak, aby srovnávací výsledek byl odlišný od Vámi tak haněných srovnání jiných. J
Třeba jste napsal "V případě, že vezmeme do úvahy prokazatelnou skutečnost, že Němci méně plýtvají a nakupují na objem méně potravin, pak by ....". Nemyslím si, že Němci plýtvají více nebo méně než Češi, Moravané a Slezané. Podle mých odhadů je to úplně stejné. Při svém popisu plýtvání jste byl asi pod vlivem popisu státních zakázek. Tam se v ČR skutečně plýtvá více než v Německu.
Dále jaksi zapomínáte, zda srovnáváte srovnatelné. Tedy zda porovnávané německé dražší potreviny jsou svou kvalitou plně srovnatelné s potravinami českými. Myslím, že ne.
Další taková mantra je, že "Kdyby ty šunty nekupovali, nikdo by je neprodával.". Věc se má tak, že většina lidí si prostě dražší potraviny dovolit nemůže, tak musí kupovat ty mizerné náhražky potravin, které by v Německu nikdo nekupoval. Pokud ale v Čr dostanete jen unifikovaný chleba a je úplně jedno, kde jej koupíte, nemáte na výběr. Také když si budu chtít koupit jogurt, najdu sice plný pult výrobků z odstředěného mléka, ale opravdových a kvalitních jogurtů málo.
Na vině je zrušení potravinářských norem, které určovaly, co jaká potravina jakého původu obsahovala. Nezapomeňte, že naprostá většina lidí není odborníky v oblasti obsahu potravin, tak se spoléhá na platnost jednoduchých zkratek, a toho zneužívají reklamní šarlatáni.
Je to podobné, jako kdybyste okamžitě zrušil normy na benzín a naftu a výrobky na pumpách označil za ropné produkty. Konkurenční boj by potom rázem omezil podíl oktanů na nejnižší možnou úroveň, aby auto ještě občas jelo. To samé je s potravinami. Na potravinách si vláda uměle kupovala sociální smír za cenu potravinových náhražek a mizerné kvality a chuti.
Lidé jezdí nakupovat do Německa, protože se jim to vyplatí cenou i kvalitou. A že nenakupují potraviny, které jsou v Německu horší nebo dražší? I o tom je tržní chování.
Když prodejci v ČR nabízí potravinové šunty, musí se zákazník poohlédnout po trhu, kde takové šunty ještě pořád do prodejen nesmí. Až pravicově odpovědný Kalousek opět zvedne DPH na potraviny, budou nakupovat v cizině skoro všichni. A pak dojde na ta Vaše slova:"Kdyby ty šunty nekupovali, nikdo by je neprodával."
Díky mizerné zemědělské politice a stanovení minimální úrovně kvality potravin za chvíli budou čeští zemědělci dodávat suroviny německým zpracovatelům, pokud jim to eurokvóty dovolí. A zbytek zkrachuje. Pak už konečně ty šunty nebude nikdo kupovat, nebude je ani nikdo prodávat a nebude je ani vyrábět!
K Lesům ČR se vyjadřovat nehodlám. Při odhadované míře korupce v ČR bych ale byl opatrný v hodnocení monopolu. Někde je i 15 % hodně, protože mohou zásadním způsobem ovlivnit trh.
19. 04. 2012 | 19:22

Stařeček napsal(a):

kdybych to nečetl, neuvěřím, že by mohl snad inteligentní člověk napsat takovou slátaninu. Škoda, že nenapsal jakého vzdělání dosáhl. Mohli bysme tak porovnat úroveň jeho školy i jeho způsob používání nabytých vědomostí. Jestli se někdo řídí jeho výplody, nedivím se pak postoji vlády k našemu zemědělství.
19. 04. 2012 | 19:25

tintili vantiry napsal(a):

Jediné seriozní srovnání dostupnosti kvalitních potravin reso. jejich cen je mezinárodně uznávaná a spolehlivě popsaná konstrukce tvz. "spotřebního koše". Nemám náladu ani chuť zde pořádat kursy, jak se tato srovnávací, velice spolehlivá srovnávací pomůcka konstruuje (viz příslušné encyklopedie, nebo heslo na google). Dokud se nebude argumentovat pomocí srovnávací metody "spotřebního koše" jsou pan Havel a diskutující zapšklými pohádkáři "na písku"
19. 04. 2012 | 19:26

tintili vantiry napsal(a):

Jediné seriozní srovnání dostupnosti kvalitních potravin reso. jejich cen je mezinárodně uznávaná a spolehlivě popsaná konstrukce tvz. "spotřebního koše". Nemám náladu ani chuť zde pořádat kursy, jak se tato srovnávací, velice spolehlivá srovnávací pomůcka konstruuje (viz příslušné encyklopedie, nebo heslo na google). Dokud se nebude argumentovat pomocí srovnávací metody "spotřebního koše" jsou pan Havel a diskutující zapšklými pohádkáři "na písku"
19. 04. 2012 | 19:28

ujo napsal(a):

Takže:
-potraviny v Německu levnější nejsou, nominálně jsou dražší o cca 30%; ve vztahu k příjmům jsou ovšem levnější min. 2,5x.
- je třeba zvážit jaké % nákupů tvoří u Němců kvalitnější potraviny než u nás -třeba kolik % se kupuje třeba "standadní " šunky s 60 % masa u nás a v Německu,
- výdaje za potraviny pro 2člennou rodinu u nás dle autora 2100 Kč/m.: tj. 34 Kč/ den; aktuálně stojí v "levném" (Němci vlastněném řetězci) 9 dkg romadůru cca 22 Kč , 10 dkg čerstvého sýra 17 Kč; materiálové náklady na běžný oběd činí dle mých zkušeností 15- 20 Kč; vypadá to ,že si nežijeme až tak nad poměry,

chybí údaj kolik těch 9200 zemědělců obhospodařuje % půdy,
-chybí údaj o těžbě podniku LESS v státních lesích
19. 04. 2012 | 19:34

Joe Ratata napsal(a):

To co vlády udělaly s naším zemědělstvím po roce 89 by za první republiky bylo hodnoceno jako vlastizrada a ohrožení státu a popravovalo by se za to!
19. 04. 2012 | 19:41

český maloměšťák napsal(a):

"..Průměrné měsíční výdaje dvoučlenné rodiny v Německu za potraviny činí podle německého statistického úřadu 302 eur, v přepočtu na koruny tedy zhruba 3 500 korun. V ČR přitom činily tyto výdaje ve srovnatelném období 2 100 korun...."

Hmm - tak nevím, asi žiji v jiné ČR než autor, anebo jsem příliš prostopášný.

Nebo že by autor do částky 35,- Kč /os. / den započítal i to, co si člověk chytí , vypěstuje, co dostane či najde nebo co si ukradne ?
Hmm - pak snad...pak snad.
Ale možná že jsem jen rozežranec rozežraná - jak jsem uvedl výše.

P.S. Před několika lety jsem měl potíže se žaludkem a dovedl jsem sníst potraviny do 300 Kč na měsíc - včetně pití. Jenže taková dieta stojí za hovno - člověk má mít potěšení i z jídla.

Ještě malá poznámka - pokaždé když si koupím kvalitní uzeninu z Německa či od malého českého řezníka - mám pocit, že to s těma pilinama a sojou někteří naši výrobci přeci jen trochu přehánějí....

Dobrou chuť.
19. 04. 2012 | 20:13

Jaroslav napsal(a):

Agrární analytik Havel tvrdí, že v Čechách lze žít za 35 Kč na osobu a den. Kdybych měl tu moc, donutil bych ho, aby si to alespoň rok zkusil.
19. 04. 2012 | 20:16

zemedelec napsal(a):

Pane ujo.
Ten propočet je tak pro dítě ve školce.Jak na takovou cifru Havel přišel,nevím.Vy si také myslíte,že to člověku stačí na celý den?
19. 04. 2012 | 20:19

Joe Ratata napsal(a):

302 euro je 3500 korun?
To by ale musely být dánské koruny.
Nebo že by ojro už bylo necelých 12vočí?
19. 04. 2012 | 20:30

Petr z Tábora napsal(a):

Text Vašeho článku skutečně odpovídá nadpisu = podivné počty.Nejste náhodou členem některé z vládních stran?
Při nákupech je pro lidi vždy podstatný poměr ceny zboží a výdělku při dodržení požadované kvality. Takže je logické, že si lidé jezdí kupovat levnější zboží včetně potravin i do Německa.Je to s podivem, protože tamější ceny jsou nastaveny na zákazníky s mnohem většími příjmy než u nás.Člověka nezajímá celkový spotřební koš, ale zda je dostatek položek kvůli kterým se mu vyplatí spotřebovat benzin.
Ohledně zelené nafty se opakujete, je zbytečné s Vámi diskutovat. Obyčejný občan ovšem pochopí, že pokud má výhodu zahraniční zemědělec a tuzemský ji ztratí, takže se mu sníží konkurenceschopnost.Ostatně na různých dotacích je založena zemědělská politika EU. Něco jiného by bylo, pokud by EU redukovala dotace společně.
19. 04. 2012 | 20:43

Joe Ratata napsal(a):

Protože jsou u nás náhražkové potraviny levnější než v Německu,je třeba zvýšit DPH ne na 15 ale nejméně na 25%.A kdyby se jejich kvalita ještě snížila(třeba sója v pochoutkové šunce by se mohla nahradit pilinami)mohla by se DPH zvýšit i na 35%.
Pak už by se vyplatilo jezdit pro kvalitní potraviny do Německa až z Prahy a Kalousek s tou svojí mafiánskou bandou by si je i sám mohl sežrat!
19. 04. 2012 | 21:19

modrý edvard napsal(a):

302 eur, v přepočtu na koruny tedy zhruba 3 500 korun....a proč mám věřit ostatním číslům?
19. 04. 2012 | 21:19

sedlak napsal(a):

počty tu řešit nebudu, kupní síla je kupní síla a jestli si lidi žíjící v příhraničí jezdí kupovat potraviny (a nejen ty) do Německa (a jezdí vím to mám tam půlku rodiny) nemusím nic počítat, když si hlídají vlastní peněženku asi ví proč to dělají...ale k něčemu jinému, Klasnovou nemusím, ale ještě víc nemusím taxátora Mičánka a LESS, takže kdo sympatizuje s LESS, tedy s rozbordelením či rozparcelováním lesů v ČR do své kapsy je nutně pro mne podezřelý
19. 04. 2012 | 21:39

Maximus napsal(a):

Odposlechnuto:

Přijde muž k lékaři a říká:
Pane doktore, mám špatné spojení mezi uchem a okem.
Doktor: A jak jste na to přišel?
No víte, pane doktore, stále slyším o blahobytu,
ale hovno vidím.
19. 04. 2012 | 21:50

Velekněz Ratata napsal(a):

Doplnil bych pochybnost, zda počet žadatelů o nějakou "zemědělskou" dotaci skutečně rovná se počet zemědělských podniků, myslím takových, které zemědělsky podnikají, mají víc techniky co jezdí na naftu a tak. Extrémní příklad, "pražští farmáři" s dotací, pastvinou a pár zuboženými kravami, aby to tak nevypadalo. Proč by se otravovali ještě s nějakou zelenou naftou. Kamarád má de facto něco jako větší záhumenek (říkáme mu "kovorolníku") traktor používá jednou za čas, o vratky nežádá, ale dotaci na rybník dostal taky. Takových třeba nebude hafo tisíc, ale prostě mi to přijde dost metodicky otázné.
19. 04. 2012 | 21:54

Ládik!!! napsal(a):

Maximus -
to dnes říkal na F1 Ruda. Ale říkal na konci ... "prd vidím".
19. 04. 2012 | 22:06

novák napsal(a):

Obhajujete režiséry a tvůrce HLADOMORU v EU!!!

PROČ? Je to váš úkol? Zřejmě ano! A to je nejhorší důkaz o zaplacených novinářských prostitutech. Proč se tak snažíte?

Např Z 1 000 000kg biovsázky získáme elektřinu jako z 1kg URANU a kolik musíme ještě použít nafty??? Tady je založeno na vysokou inflaci a nárůst cen potravin, neekonomické chování společnosti narazí na kruté zůčtování, EU produkty jsou drahé v důsledku drahé prac. síly i energií atd.
(Temelín nahradit BIOELKTRÁRNOU = 1 200 000 ha orné půdy =1/4 ČR)

K moci se dostali nájemní vrazi ekonomiky EU i ČR a podporou ztrátových projektů BIOelektráren sice několik šílenců najde práci, ale likvidace EVROPANů je zahájena!!!

To je ta nejnebezpeřnější pravda Havle, kterou obhajujete se svými zločinci z EU!!!
19. 04. 2012 | 22:22

Jan Macálka napsal(a):

Skutečná perla analýzy zemědělství. Podivné počty nejsou jen v zemědělství - tento blog je podivnými počty přesycen. Za polemiku snad ani nestojí.
19. 04. 2012 | 22:53

Venkovan napsal(a):

Podivné je spíš, že se stal ministrem zemědělství "odborník" Bendl. Copak tam asi má za úkol a kdo mu ten úkol zadal?
19. 04. 2012 | 23:07

Občan napsal(a):

Co to blábolíte, člověče?

Chtěl bych vidět dvoučlennou domácnost, která by dokázala přežít měsíčně za 2100.- Kč.
A také bych rád věděl, kam chodí autor nakupovat eura, že je má za sotva 12.- Kč/ks.

Jak je u nás draho můžeme dost pravidelně porovnávat v itálii a Rakousku. I v té Itálii totiž nakupujeme v tomtéž LIDlu jako u nás, ale ačkoli JE tam jinak dráž než tady, potraviny mají levnější. A MNOHEM kvalitnější!!!!!
A to už vůbec nemluvím o výběru...
20. 04. 2012 | 00:53

jan Vaculík napsal(a):

Žasnu nad tím,
kolik nenávisti tady je v diskusních příspěvcích.
A kde se bere ten blábol o naší "potravinové nesoběstačnost"?
Když lidi dovedou vyrábět auta (a ta auta jsou v zahraničí dobře prodejná) a vydělává si tím 140,- Kč/h, tak je přece logické, že vyrábí auta a nejde okopávat řepu za 50,- Kč/h. Proč by se lidi měli věnovat málo výnosné činnosti, když dovedou mít úspěch v něčem výnosnějším?

Chtělo by se říci, proč tedy nejdou okopávat řepu ti, kdo se při výrobě aut nechytají, resp. kdo se při žádné jiné lépe placené práci nechytají.
Tady bohužel platí pravidlo, že dobrý výdělek jedněch demotivuje jiné, kteří by se museli spokojit je s výdělkem skromným.
20. 04. 2012 | 00:57

sedlak napsal(a):

tvrzení z blogu..Stejně podivná je ostatně i již zavedená „pravda“, že je ČR smetištěm Evropy, kde končí veškerý potravinářský šunt. Zároveň ale četné výzkumy tvrdí, že drtivá většina spotřebitelů považuje potraviny domácího původu za kvalitní. Jak se to pak srovnává se stavem, kdy v maloobchodních sítích je v průměru kolem 70 procent potravin tuzemského původu, když je všechno šunt, ale to naše je dobré, je opravdu záhadou.......nevím, kdy jste byl naposledy v obchodě, ale takový LIDL (a že je u nás LIDL skoro všude) nemá českého skoro nic, ta procenta jsou celkem jednoduchá, stačí když se podíváte na nabídku ovoce a zeleniny, kdy je k dostání, a i malej Jarda ví, že banány u nás nerostou a čertstvé papriky v únoru asi domácí produkce nebude...hovězí z Argentiny, vepřové a zelí z Německa, lidi nepotřebují statistiky a ministry, stačí jít do obchodu a číst etikety
20. 04. 2012 | 01:06

Marty napsal(a):

Sonda v supermarketech
http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=740728

Lidl dováží 40 procent, Billa 43 a Albert 47 procent. Největší podíl dovozových potravin se pohybuje okolo 70 procent dovozových potravin.
20. 04. 2012 | 06:29

Brandys napsal(a):

Kvalita potravin- běžte se vycpat. Za socíku i ten nejlevnější párek u táboráku voněl a byla to lahůdka. Mléčné výrobky opravdu z mléka, smažený sýr byl laciná lahůdka.
Pamatuiji si že se mně stávalo, že když jsem koupil čerstvý chléb šumava , tak voněl a chutnal že jsem ho už před obchodem uždibl a neš jsem došel domů, měl jsem 1/3 chleba snědenu jen tak, ne z hladu ale zlákala ta báječná vůně a chuť.
CHtěl bych vidět jestli někdo sní 1/3 dnešní Šumavy na sucho - asi by se poblil.
Koupím šunku 150 g a když dojdu domů, mám promočenou tašku, kolik z toho vyteklo vody.
Stejně tak cena - když lidi v pohraničí jezdí levněji nakupovat do země, kde je průměrný plat přes 60 000 a důchod kolem 35-40 000, nemní o čem diskutovat.
Ale co dodat, cinkali jste klíči , tak lokejte svobodu, pravdu a lásku
20. 04. 2012 | 06:41

Hromasová napsal(a):

Marty a podle čeho ta procenta počítají, podle váhy, ceny, kusů ?? To je totíž obrovský rozdíl. Víte to, nebo jen papouškujete propagandistické nesmysly a mozek je vám na nic??

A navíc už moudrý Mečiar kdysi řekl, že věří jen té statistice kterou si falšoval sám.
20. 04. 2012 | 06:46

Alena V napsal(a):

Hromasová přesně. Rohlíky z místní pekárny,/ i když ji vlastní němci zbytek ze zahraničí, na kusy je to 60% českých potravin, a když přidáte i chleba a semínka na sázení, matematicky není ze zahraničí vlastně skoro nic
20. 04. 2012 | 06:51

scallop napsal(a):

Autor

Delate velkou chybu. Lid chce slyset, jak jsme na to hrooozne spatne, a ze v Nemecku je lepe. A vy na neho s nejakymi cisly. To jsou ti inteligenti ... vsechny by Vas meli poslat do vyroby :-)
20. 04. 2012 | 07:33

jozka napsal(a):

Taky nakupujete za 2100 za mesic a jednoho? A taky mate nektere veci uz doma a pres tejden chodite do restaurace? Tak to uz jste dva :-)

Nestravit minuly mesic skoro dva tejdny ve Francii, mozna bych vam i veril, takhle vam to nezeru. Jo a ty eura za tuhle cenu beru. Jakekoliv mnozstvi!
20. 04. 2012 | 07:34

jozka napsal(a):

teda... 2100 a rodinu, pardon...
20. 04. 2012 | 07:36

český maloměšťák napsal(a):

scallop napsal(a):
Autor

Delate velkou chybu. Lid chce slyset, jak jsme na to hrooozne spatne, a ze v Nemecku je lepe. A vy na neho s nejakymi cisly. To jsou ti inteligenti ... vsechny by Vas meli poslat do vyroby :-)
20. 04. 2012 | 07:33
------------------
Zajímavá čísla. Zejména euro za cca 11, 5O CZK.
Předpokládám, že budete stejný inteligent jako autor.
Oba bych vás tedy ve výrobě nerad viděl/pokud byste vyráběli třeba automobily - kvůlivavě své bezpečnosti/ - ostatně stejně by vás za pár dní - s takovými počty ...vyrazili na dlažbu.

HAVEL
Připojuji se k ostatním - za kurz 12,- CZK za euro beru milion euro.
20. 04. 2012 | 07:48

Kala napsal(a):

Tak se mi zdá, že povinnou maturitu z matematiky by měl absolvovat v první řadě pan Havel. Jeho čísla jsou velmi nedůvěryhodná. Napadá mě taky, jestliže pořídíme potraviny za 35 Kč na osobu a den, proč se platí ¨v nemocnici hotelové služby 100 Kč?

Pane Havke, prozatím si zopakujte velkou násobilku (přepočet eura-koruny). Zítrarifferiffe store se podívejte třeba na trojčlenku!
20. 04. 2012 | 07:56

Kala napsal(a):

Omluva za poslední větu - se mi tam namotala Captcha.
20. 04. 2012 | 07:57

scallop napsal(a):

český maloměšťák

optraviny v Nemecku jsou samozrejme drazsi at vezmete jakykoliv rozumny nakupni kos. Jista pak najdete par vyjimek, ktere jsou (obcas) levnejsi, ale to na veci nic nemeni. Ruzna cena pracovni sily se musi projevit. V opacne smeru ucinkuje vetsi nemecky trh - a tedy vetsi konkurence - coz tlaci ceny dolu, ale to tezko vyrovna drazsi vyrobu. (Pro uplnost dodam, ze jsem v Nemecku rok pobyval. Jidlo se tam dalo pri trose snahy sehnat jen o malo drazsi nez u nas, ale clovek musel obihat supermarkety, nak kterymi mistni ohrnovali nos. Casem me to prestalo bavit.)
20. 04. 2012 | 08:04

Xury napsal(a):

Pro autora:
předpokládám, že v tom přepočetu německých výdajů na potraviny chybí věta, že jde o přepočet na 1 osobu.Itak je tam ovšem chyba, protože na 1 osobu to vychází cca 3745Kč. Obdobně v české domácnosti uvádí ČSÚ průměrné náklady na potraviny a nealko nápoje ve výši cca 2000 Kč (4.Q.2010), ale na jednu osobu. Dnes ta částka asi bude 2100Kč. Měl byste si na takové věci dávat pozor.
Co se českých potravin v řetězcích týče, tak mají spotřebitelé někdy dost těžkou úlohu, protože tzv. privátní značky řetězců mohou být vyráběny v různých zemích. Jako příklad bych uvedl Lídl, který prodává jogurty značky Pilos, z nichž některé jsou vyráběny v Německu jiné v Polsku a další ve Valašském Meziříčí.
20. 04. 2012 | 08:20

neo napsal(a):

to je co klucí? Divný. Tak tady máte alespoň čísla, i když ten přepočet je asi na osobu, jinak euro neni za 12Kč. To ale musí trknout i Občana, Jozku a spol. I když podle příspěvků to tak nevypadá. Každopádně to tam měl autor napsat, tedy že je to v německu 3500 na osobu a měsíc a v česku 2100 na osobu a měsíc.

Hochům z rudé gardy to zní divně, sami totiž nakupují za 3000 na osobu na týden, neb dlabaj jen nejkvalitnější šunku a pečivo a mléko a sýry a pouze domácí produkci a bla bla bla...

jen nevim, proč si pořád stěžujou na nízký platy a úroveň, když se maj velmi dobře.
20. 04. 2012 | 08:52

lahny napsal(a):

Takže pane autore, tohle je ČSN (československá norma na špekáčky v r.1989)
1. Hovězí přední namleté na jemno – 35,5 %
2. Tučné vepřové i s kůží – 20,4 %
3. Maso z hovězích hlav na jemno – 3 %
4. Vepřové kůže – 1,5 %
5. Hřbetní sádlo do vložky – 27 %
6. Solící směs (Praganda) – 0,24%
7. Koření – pepř, muškátový ořech, česnek, paprika
8. Pšeničná mouka hrubá – 3,2 %
9. Pitná voda – 19%
Takto vypadalo složení špekáčků v socialistickém Československu a takto vypadá složení špekáčků v kapitalistickém Česku:
1. Kuřecí strojově oddělené maso – 32 %
2. Vepřové sádlo – 17 %
3. Pitná voda +
4. Cibule – 15 %
5. Kuřecí kůže – 7 %
6. Vepřové maso – 5 % !!!
7. Vepřové kůže – 4%
8. Pšeničná mouka, bramborový škrob, sůl
9. Stabilizátory E338, E450, E451, E250
10. Zahušťovadla E412, E500
11. Rostlinná vláknina (?)
12. Směs koření, extrakty koření
13. Antioxidanty E300, E330
14. Zvýrazňovač chuti E621 (Mňam – to asi vylepšuje chuť škrobu, mouky a vlákniny)
15. Barvivo E120
Ještě budete tvrdit, že tady máme kvalitní potraviny?Kde je to maso, kterého bylo prý tenkrát nedostatek?A nehledě k tomu, že tenkrát na ty kvalitní špekáčky měl i chudý člověk.Dneska na kvalitní jídlo člověk s desetitisícovým platem nemá.
A za další.Koupil jste si už v této době konzervu s lečem?Jak to, že tenkrát bylo v leču kousek silného párku a dneska tam není nic?
To je také kvalitní výrobek?
Mohl bych vám vyjmenovat fůru věcí, které tenkrát byly kvalitní a dneska je z nich na zvracení.
20. 04. 2012 | 08:53

neo napsal(a):

lahny:

podle vyhlášky č. 326/2001 Sb., může špekáček obsahovat pouze hovězí, vepřové a telecí maso (ne strojově oddělené). Podíl masa musí být nejméně 40%, obsah tuku maximálně 45 %.
20. 04. 2012 | 09:09

scallop napsal(a):

Lahny

No tehdy bylo tak kraaaaaaaasne. Ja si to jako dite pamatuju. Maso bylo levne, bucku byl vzdy dostatek. Bohac i chudak se u nedelniho obeda sesli nad stejne "bilym" masem. A vsem to chutnalo ! (Ovsem my z venkova jsme mivali i kraliky, patrne pocatek dnesni nerovnosti.)

Rovnost mezi bohatymi a chudymi platila i na zachode - rude pravo zadnice nerozlisovalo.
20. 04. 2012 | 09:10

dříve čtenář napsal(a):

Nerad bych jitřil vášně diskutujících. Mě stačí jednou za rok zajet do Rakouska, stavit se do Lídlu a koupit třeba balený salám. Když jej začnu jíst, vím svoje! Proč jen se k sakru tentýž nedováží k nám? Další věc, která mě zaráží je neuvěřitelná ochota prodavaček - běží s vámi přes celou prodejnu, aby vám ukázala, kde je knedlík...
Pro autora : už nefunguje železná opona, každý má možnost si tam zajet a udělat si svůj názor na věc i vaše plky (tedy, pokud na to má)...
20. 04. 2012 | 09:12

Tomáš V. napsal(a):

tak tenhle text jste kapánek nezvlád autore. vaše matematika je taky jedna z těch účelovějších... škoda, témata jsou to vážný :-(
20. 04. 2012 | 09:15

pepa napsal(a):

Celá ek.politika EU sleduje DEPOPULACI EU = odlidnit Evropu, k tomu vedou různé cesty např. chemické párky viz. výše = rakovina tlustého střeva, snížená natalita a HLADOMOR!!!

Havle popište skutečné cíle a pak si nalejme čisté vody:

Kdo chce prosadit NWO???????????????????

K jakým cílům??????????????

Je toto jednání v zájmu světa?????????????????

Měl by JSTE býtI za zločiny proti lidskosti potrestán???????
PROPAGTACE A PŘÍPRAVA JE TRESTNÁ!!!!!!!!
Jste jejich součástí???????????????
20. 04. 2012 | 09:20

Magdalena Dobromila napsal(a):

tedy , že by se dvoučlenná domácnost uživila za 2 100 na měsíc, to je tedy 70Kč na den.

Tak to tedy vidím na suchý krajíček chleba a čaj (jeden pytlík 2x vyluhovat) =7Kč

oběd 2 vejce natvrdo a salát z kopřiv zdarma + 2 brambory= 15Kč

večeře 10 dkg salámu+ 1 rohlík+ 250 ml mléka= 48Kč

myslíte, že takto se dá dlouhodobě přežít?

Za 35 Kč denně se dá najíst tak leda v poslanecké kantýně

jestli jsou i ostatní údaje takhle mizerné(myslím, že jsou, proč by jiné údaje měly být jiné) tak v té Praze jsou již všichni opravdu na hlavu.
20. 04. 2012 | 09:43

Petr Havel napsal(a):

Zdravím vespolek a omlouvám se všem na zmatení, na které jste ale stejně přišli sami - totiž, že jde o propočet na jednu osobu, a ne na dvě. To ale nic nemění na skutečnosti, že v Německu potraviny dražší jsou... ostatně, kdo nevěří, může si to zjistit například na https://www.destatis.de/DE/Startseite.html

Přepočet z eur na koruny jsem tak udělal poloviční, co se týká té částky 3 745, pak to je celková částka za "potraviny, nápoje a tabákové výrobky". Tedy po odečtení tabákových výrobků by to vycházelo zhruba na těch 3 500 na osobu.
JInak je samozřejmé, že je v Německu vyšší kupní síla, to jsem i napsal, jenže v Německu jsou dražší nejen potraviny, ale například i bydlení a další položky ve výdajích domácností. Němci prostě více berou, ale také více vydávají. Ale ano, zbyde jim většinou více než nám.
To ale nebyla podstata článku. Ta tkví v tom, že se má u nás všeobecně za to, že Německu jsou potraviny jako celek v korunovém vyjádření levnější, a to není pravda. Zkuste nakupovat v Německu stále, ne jen jednorázově, a ve stejné struktuře výrobků, které nakujete v naší zemi. Jinak jistě, nejsou hranice, ať si tam lidé za nákupy jezdí. Jenom by si kromě toho, že tím nijak neušetří, mohli také uvědomit, že nákupem potravin v zahraničí berou práci našim lidem, a v důsledku také snižují potenciál svých vlastních příjmů, protože v zahraničí nakoupené zboží, zejména v případech, kdy tam nutně být nakupováno nemusí, snižuje příjmy našeho státního rozpočtu, takže pak třeba není na důchody....
20. 04. 2012 | 09:57

Petr Havel napsal(a):

Pardon, samozřejmě jsem chtěl napsat, že "to ale nic nemění na skutečnosti, že v Německu potraviny dražší nejsou...
20. 04. 2012 | 09:59

Inci napsal(a):

Podivné články "agrárního" análytika jenž se stal otrokem svých chlebodárců ... jsou jasným důkazem vítězství kleptodemokracie nad demokracií ... !!!
20. 04. 2012 | 10:02

Petr Havel napsal(a):

Teď už asi budu oprávněně za pitomce, no to se někdy stává...prostě v Německu jsou dražší potraviny než u nás. Howgh.
20. 04. 2012 | 10:05

neo napsal(a):

Petr Havel:

prostě něco se tam vyplatí koupit, něco ne...
20. 04. 2012 | 10:08

český maloměšťák napsal(a):

Taková analýza - provedená analytikem ...je pro kočku.

Pokud nepočítá s paritou kupní síly a s cenami v konstantní měně - je jen blábolem.
A nejde to okecat dalším blábolem.
Autor se jen dál shazuje.
20. 04. 2012 | 10:08

Magdalena Dobromila napsal(a):

pane Havel

pokud započítáváte do těch nákladů na jídlo i tabákové výrobky, pak se ani přepočtením na 1 osobu nic nemění.
To si pak ti 2 v té domácnosti skutečně ještě denně po každém jídle mohou vykouřit jednu cigeretu, pokud nekouří, mohou si tedy dát po večeři kávu nebo si ty brambory omastit a čaj osladit.

Za 70 korun na den se člověk skutečně neuživí a pokud má malé děti, které ještě potřebují více mléčnýc výrobků, ovoce a zeleninu, pak je váš výpočet také mimo.

Navíc, pokud bude ta neviditelná ruka trhu, pak musíte počítat s tím, že lidé budou nakupovat tam, kde jim to bude připadat výhodnější a lepší nabídka.
A v době, kdy je státní rozpočet rozkrádán a neefektivně využíván naprosto fatálně vám nějaké řeči o tom, že nebude na důchody a že bude málo v rozpočtu , stejně nikdo nespolkne.

A práci našim lidem nejvíc bere nekompetentní politika zaměstnanosti, dovážení cizinců podivnými agenturami a selektivní slepota k některým jevům spojeným se zaměstnaností.

To je ale téma na jiný blog, a také ta maturita již od letoška povinná je, ta státní, což je zločin na mládeži i na učitelích.
A to, že už od příštího roku bude tyto státní maturity opravovat 800 najatých lidí v Praze, když bylo vydáno spoustu prostředků času i energie na proškolení učitelů a udělování jim k tomuto certifikátů, které jim budou od příštího roku na nic, to je také již na jiný blog.

Takže váš dnešní blog pokládám za velmi hloupý, stejně jako práci lidí na jiných ministerstvech a jestli tam v té Praze nedáte rychle nezačnete drbat hlavu a přemýšlet, dopadne to tady špaztně.

Zítr se v Praze uvidíme, Magdalena dobromila.
20. 04. 2012 | 10:29

Zbyněk napsal(a):

Potraviny v Německu jsou dražší než u nás, jsou kvalitnější nežli u nás a to markantně. Jsou tam dobře situovaní lidé i špatně situovaní,takže pro někoho těžký život, pro jiného lehčí, právě tak jako u nás. V globále samozřejmě lepší než u nás, ale hlavně tam žádného malého řezníka na vsi nenapadne shánět maso v kafilérce a biosedlák nelítá v noci po poli s postřikem. A vo tom to je!
20. 04. 2012 | 10:32

jozka napsal(a):

neo:

2100 CZK na osobu a mesic = 6300CZK na triclennou rodinu a mesic = 1575 CZK na rodinu a tyden. Chapu ze netrefit se o vic nez pulku je pro analytiky tveho druhu normalni :-)
20. 04. 2012 | 10:40

Slídič napsal(a):

Autor
Průměrné měsíční výdaje dvoučlenné rodiny v Německu za potraviny činí podle německého statistického úřadu 302 eur, v přepočtu na koruny tedy zhruba 3 500 korun
Tváří se to jak poplašná zpráva.

Ještě zbyly nějaké eura v tomto kurszu?
______________________________________________________
Nejen potraviny pane Havel koupíte v Německu výhodněji,nejen potraviny.A to už ani neřeším benzin.Pochopitelně musite mít za hranice co by kamenem dohodil.
Ale aby pan Havel nebyl vyděšený,jogurty kupuju z Madety a uzeniny z místních jatek-nemají chybu.
20. 04. 2012 | 10:43

Občan napsal(a):

I po "očištění" o alkohol a tabák to je blábol.
Pokud je mzda nebo penze někde 4x vyšší než v ČR a výdaje na potraviny srovnatelné nebo o něco vyšší než v ČR, je zřejmé, že jsou tam potraviny levnější než v ČR. S tím, autore, nehnete.

Nemluvě o tom, že ti, co mají možnost PRAVIDELNĚ nakupovat v příhraničí, i ti, co pobývají často v zahraničí a provádějí tam běžné nákupy (protože mají hluboko do kapsy a tudíž si tam vaří), si toto srovnání dávno provedli a mají v tom dost jasno.

"Argumentovat" sociálními tématy je od kovaného pravičáka hustá demagogie. K nakupování v zahraničí totiž NUTÍ ty méně majetné právě asociální a rozpočtově zcela nezodpovědná politika současné vlády.
20. 04. 2012 | 10:44

neo napsal(a):

Magdalena Dobromila,

která vy jste? Copak nevíte, co je to průměr? Ta čísla neznamenaj, že u Magdaleny si sladí čaj a kouří po obědě. Je to jen číslo. Průměr. Přepočet na osoby za určitý čas. Chápete? Někdo prožere 10krát tolik jiný pár dní nejí nic...

mně se tu vysmívá pár typů, že umim udělat nákup z 1000 korun na týden pro 3 členou rodinu. No a? Někdo uvalí 5000 a jiný zase 500. Jsou to jen statistická data a nemůžete je brát jako exaktní prašule, které zrovna vy utratíte. Je to jako s průměrnou mzdou.
20. 04. 2012 | 10:46

neo napsal(a):

jozka:

bože ty jsi hloupej až to bolí.

JE TO PRŮMĚR !!! Někdy nakoupíš za 1000, jindy za 3000, někdy za 2500... laskavě si to v tý palici srovnej.
20. 04. 2012 | 10:49

Kala napsal(a):

Pane Havle, jste snad novým poradcem ministra Drábka? Usuzuju tak z toho, že víte nad slunce jasněji, proč není na důchody.
20. 04. 2012 | 10:51

Občan napsal(a):

To Neo:

Vy jste se stal masochistou, že se pravidelně oblažujete sebeznemožňováním?

Pkud má někdo nízký a konstantní příjem, nemůže si dovolit variabilní výdaje. Nakoupit jednou za litr, podruhé za dva a potřetí za tři a půl je pro něj vyloučeno, protože by mu nezbylo na další mandatorní výdaje (nájem, inkaso, telefon, nezbytné pojištění, spoření na novou střechu nebo na pohřeb, nějaká splátka).

Stále znovu usvědčujete sám sebe z hlouposti a z neznalosti reality.
20. 04. 2012 | 10:54

jozka napsal(a):

neo:

Ja vim a nekdo ma stejne par veci doma a pres tyden se navic stravuje v restauraci :-)

Jen tak mimohodem... ja to nebyl, kdo zacal na ostatni, ze moc utracej, ze on to ma jinak ;-)
20. 04. 2012 | 10:54

krajan napsal(a):

Pane Havle,
už první diskutující měl pravdu.Jak je tady zvykem,zejména v tv Nova a v dalších,ale i u politiků, analytiků a jiných odborníků včetně vás, co se nám hodí do krámu,to přepočteme na koruny, a co se nehodí, to prostě pomineme.
20. 04. 2012 | 10:59

Magdalena Dobromila napsal(a):

neo

průměrně tedy Češi jedí za těch 2 100?

To znamená většina dle mého jídelníčku, a část pak tedy hladoví.

A jestli je do těch průměrů započítána i legendární večeře Koženého Za večeři se dvěma přáteli v londýnské exkluzivní restauraci Le Gavroche prý utratil neskutečných tři čtvrtě milionu korun, pak je celý národ průměrně o hladu.
Průměrně se za 70 Kč denně uživit nejde, pokud pracujete a stravujete se v restauracích nebo závodce, je nejlevnější meníčko bez polévky za 65Kč.

Chtít po někom, aby ve 21. století mu stačilo průměrně jedno jídlo denně po případě aby ještě prokládal postní dny průměrně asi 2 dny v týdnu, kdy bude jen pít, a ještě ho vyzývat k podpoře nějakého rozpočtu.....
20. 04. 2012 | 11:02

Slídič napsal(a):

Škoda že sem nejdou vložit účtenky od německých pokladen.Ať už od konfekce,obuvi a i těch potravin.A dalších a dalších.
A nezastrašujte pane Havel,na to je mé ego moc citlivé.Vždy si dělalo co chtělo.
Pořád si připomínám definici slova "profesionál",z jednoho semináře o psychologii.Hned tak každému neuvěřím.
20. 04. 2012 | 11:07

Občan napsal(a):

A ještě drobná technická nakonec, pane Havle.

Nikoli nákupy českých nemajetných v příhraničí, ale takovéhle vládní aktivity ( http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=741712 ) mají za následek nedostatek peněz ve veřejných rozpočtech, nedostatek peněz na penze, zdravotnictví, školství, sociální služby, mzdy, sociální dávky, aktivní politiku zaměstnanosti, na policii, hasiče, sanitky, silnice, technickou infrastrukturu a další funkce státu.

Plus k tomu připočítejme cílenou likvidaci ČESKÉHO zemědělství, českého zpracovatelského průmyslu, české obchodní sítě a nahrazování českých zaměstnanců importem polootroků z ještě chudších zemí.
20. 04. 2012 | 11:13

neo napsal(a):

Občan:

to jistě, o tom se přeci nikdo nepře. Týká se to ale mě konkrétně a já nemám tak nízký příjem, abych si nemohl dovolit variabilní nákupy potravin.
20. 04. 2012 | 11:21

neo napsal(a):

Magdalena:

já tu statistiku nedělal ani nevymyslel. Berte to jako číslo, které jest průměrem nákladů v česku na potraviny na osobu.
20. 04. 2012 | 11:23

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Brambory, vejce, máslo, tvaroh, cibuli a občas i další potraviny nakupuji od svého zemědělce, samozřejmě neoficiálně. Výsledek je pro oba vynikající: dostanu přepychové domácí produkty za cenu zhruba odpovídající dumpingovým šuntům z hypermarketu. Sedlák přitom dostane nejméně dvojnásobek výkupní ceny, často i více. Jak sám řekl, platím mu královsky, což také oceňuje výběrem těch nejlepších kousků. Pláčou překupníci a Miroslav Kalousek z Bechyně. Namísto obvyklého čtverného zdanění při cestě produktu na stůl spotřebitele totiž odvádím daně jen jednou (ze mzdy), což Kalouskovi věru nemůže stačit. Má však smůlu; krvavé zvyšování přímých dani je nutno kompenzovat snižováním daní nepřímých. Pokud se k tomu Miroslav Kalousek nemá - jako že nemá - nezbývá tedy, než abych tak učinil sám. Totéž doporučuji ostatním.
20. 04. 2012 | 11:23

Magdalena dobromila napsal(a):

neo

věřím jen té statistice, kterou si sám zfalšuji
kdo to jen už řekl.

A nízké to číslo je asi proto, že každý jezdí na nákupy za hranice a že u nás na rozdíl od Němců spousta lidí ještě něco pěstuje a je z důvodu drahoty v mnoha položkách samozásobitelem.

Takže úplně mimo něco podobného srovnávat podle takové statistiky, která je zcela nereálná.
20. 04. 2012 | 11:27

Magdalena Dobromila napsal(a):

Postní pokrm & kulatý roh

tak a teď nám Kalousek a jemu podobní zdaní i ředkvičky na záhoně a stroj na stloukání másla z mléka od domácí kozy bude zapečetěn jako za protektorátu.
20. 04. 2012 | 11:29

neo napsal(a):

Magdalena:

jistě. je to jen půměr.
20. 04. 2012 | 11:32

Karel Sedlák napsal(a):

Souhlasím s prvním odstavcem tohoto blogu. Lidem, kteří se chtějí pohybovat v resortu zemědělství, nebo toto odvětví komentovat by rozhodně alespoň maturita neškodila.
Jak jste na tom Vy, pane Petře Havle? Můžete nám prosím nazančit, v jakém oboru jste vyškolen či na jaké škole vzdělán? Myslím, že to je důležité, pro pochopení Vašich odborných analýz.
Děkuji předem za informaci.
20. 04. 2012 | 11:34

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Magdalena Dobromila
Kalousek mám momentálně jiné starosti: musí připravovat církevní restituce, aby mohl Richard Háva široce podnikat v lesnickém a dřevozpracujícím průmyslu (v církevních lesích). Tam se hraje o mnohem víc. Kromě toho v naší zemi, kde je to z kteréhokoliv místa k nejbližším hranicím nanejvýš 120 kilometrů (existuje geografická statistika?), může Kalousek odírat občany jedině skrze daně přímé. Ani tam však není neomezený prostor, protože Háva má s Kalouskem zajisté další velké plány a rád by ho ve vrcholové politice udržel.
20. 04. 2012 | 11:42

V. Kadlec napsal(a):

S Neo nemá cenu diskutovat, on to dělá jako provokaci a baví se.
Ta diskuse - 1000 Kč na 3-4 osoby na týden - tedy 35 korun na den už se táhne týden na jiných fórech. A Neo provokuje i v jiných věcech. Šetřte nervy.
.
Malá poznámka. Když někomu za socíku nechutnal oběd a chtěl kaviár, šampaňské a koňak, říkalo se posměšně - pán má buržoasní choutky.
To jsem netušil že až vyženeme ty komunisty co údajně neuměli hospodařit, po 22,5 roku kapitalistického blahobytu
se budu divit že v párku a salámu není maso, sýr není z mléka a ještě jsou ty piliny a soja tak drahé, tak mně někdo bude nadávat že dělám propagandu komančům. PÁN MÁ KOMUNISTICKÉ CHOUTKY . !!!. A mladí mne budou okřikovat, že přece mne EU nebude živit abych si žral tak dobře jak jsem byl zvyklý za komunistů / viz příspěvky výše..
.
A to je teprve začátek. Teprve hledáme jak zastavit zadlužení, ještě jsme ani nezačali
20. 04. 2012 | 11:44

neo napsal(a):

V. Kadlec:

další takovej, kterej neví o co jde. Naposledy to napíšu, pak už to nemá smysl.

Nejedná se o nějaký rozpočet na rodinu. Není to pravidelný výdaj. Není to žádný průměr nákladů v naší rodině.

V reakci na paní Milton Friedmanovou, která psala, že velikonoční nadílka ji stála 1000kč , jsem uvedl, že za 1000kč dokáži nakoupit na týden.
nic víc pane Kadlec. Nejde o nic výjimečného.

pozdravujte zeťáka.
20. 04. 2012 | 11:49

Alena V napsal(a):

Havel lže jak když tiskne. I nájmy jsou leckde v Německu levnější. Lidi z Liberecka si pronajímají nebo kupují bydlení v okolí Zittau a Görlizu, protože je to výhodnější a mají tam i školku, požárníka, pohotovost a jiné služby.

/
/
Kadleci - Pán má komunistické choutky ??? . Hezké. A smutné jak hluboko jsme klesli
20. 04. 2012 | 11:50

Magdalena Dobromila napsal(a):

Postní pokrm & kulatý roh

pokud mají takové statistiky, pak je jasné, že se jim zdá 50/200 Kč za klikovné u doktorů optimální, že se jim zdá, že zdroje ještě jsou a je ještě co ždíma a z koho.

Ale realita je naprosto jiná a za 70 Kč za den chcípnete u nás na podvýživu.
Nehledě na to, že velká část národa maká za desítku hrubého a je ráda, tudíž je ráda, že těch 70 kč vůbec dá dohromady.

Děti s křivicí a nafouklými bříšky zatím známe jen z historie nebo z afriky, ale budou brzy i v evropě.
vždyť i ty africké hladomory jsou způsobené nevhodnou agrární politikou v Evropě.
Že se tam Evropa zbavuje přebytků za veřejné peníze a že kvůli tomu tam ničí původní zemědělce i celé ekosystémy.
20. 04. 2012 | 12:15

noe z archy napsal(a):

neo

za 1 000 Kč dokážu taky nakoupit na týden.
Akorát 5x jím v restauraci, 5x ve fastfoodu, 1x jdu na celý den se najíst k matce a 1x zas ke tchýni
20. 04. 2012 | 12:18

jozka napsal(a):

neo:

Takze zkrataka a dobre, to, cos tenkrat Milton Friedmanove napsal vlastne zadnym relevatnim argumentem nebylo a proste sis jen tak placal jatra. Ostatne jako vzdy :-)
20. 04. 2012 | 12:19

drvokocůr napsal(a):

neo vždy něco plácne nicneříkající vytržené z kontextu, jako u Justa ve 12:53 , ale je schopen se o tom hádat do zblbnutí.

Hlavně, že mu ten neoliberalismus tak pěkně funguje, to mu závidím, jen škoda, že mi neprozradil, co na to bere.
20. 04. 2012 | 12:25

neo napsal(a):

noe z archy, tak vidíš :)
20. 04. 2012 | 12:37

neo napsal(a):

jozka:

bylo to konstatování. Přišlo mi nesmyslné utratit 1000korun za 4 čokoládový vajíčka jen proot, aby ukázala koledníkům, že není socka (viz její vlastní slova)
20. 04. 2012 | 12:38

neo napsal(a):

drvokocúr:

nic jsem u Justa z kontextu nevytrhl. Tam jsem pouze uvedl prostý fakt, že nezaměstnanost absolventů není vysoká, v reakci na tvrzení jistého Občana, že v ČR nemají absolventi šanci dostat práci.
20. 04. 2012 | 12:42

drevokocůr napsal(a):

neo

proboha 31 tisíc nezaměstnaných absolventů se vám zdá málo?

Kolik myslíte, že jich ročně z těch škol vychází?

Vezmeme-li, že v populačním ročníku je asi 100 tisíc dětí, tolik se jich tu rodí průměrně, pokud bychom počítali, že absolvuje celý ročník SS a jiný celý ročník VŠ, tak je to z 200 tisíc děcek skoro 20%.Ale spíš těch absolventů je daleko méně, tudíž nezaměstnanost mezi nimi může být přímo hrozivá.

To se vám zdá málo?
20. 04. 2012 | 12:52

Kindl napsal(a):

Pan Havel není žádný agrární analytik. Je to obyčejný pohůnek, který píše na zakázku. Každý jeho článek je zaplacený blábol. O zemědělstvá a lesnictví nemá páru. Bohužel,jeho články dokážou ovlivnit určitou skupinu lidí, především v Praze.
20. 04. 2012 | 12:55

neo napsal(a):

drevokocúr:

ano je to málo na to, aby člověk mohl napsat, že nemají šanci na uplatnění.
http://www.nicm.cz/pocet-absolventu-bez-prace-se-pomalu-snizuje
20. 04. 2012 | 13:00

jozka napsal(a):

A ted bysme mohli rozjet diskusi na tema snizuje != nizky, ale bylo by to na dlouho :-)

Nicmene zhruba kazdy paty absolvent bez prace... holt dobrej analytik, kdyz je tohle pod jeho rozlisovaci schopnosti. A to pomineme ty absolventy, kteri nedelaji v oboru, pro ktery se vyucili, neb v nem praci nesehnali to je teprv labuz...
20. 04. 2012 | 13:11

drevokocůr napsal(a):

neo

ta Daniela Chamoutová z NVÚ bude asi také pěkné dílo.

v každém případě 20%, což mi přijde hodně, je na tom tak, jak popisoval Občan , proti kterému jste vyjel a snažil se mu to vyvrátit.

Ale počet nezaměstnaných bude u nás klesat, ať už upltnění bude či nikoli.

Bude to zavedením Drábkových reforem.

Že se ale paralelně zvedne emigrace a jiné jevy , to si nespojí.

Takže si fakt plácáte ta jaátra.
Navíc k blogu, dřív byl spotřební koš a jeho struktura

srovnávat zde, Němec vydá 3 a půl litru, Čech jen dva litry a kilo, v Německu je dráž,

to nesvědčí o autorově inteligenci či kompetenci.
20. 04. 2012 | 13:15

neo napsal(a):

jozka:

co je pod rozlišovací schopnosti? Že přes 80% absolventů práci sežene a tudíž je nehoráznost tvrdit, že nemají šanci práci sehnat?

Kdyby to bylo naopak, tedy 80% nezaměstnaných absolventů, pak by měl Občan pravdu.
20. 04. 2012 | 13:16

neo napsal(a):

drevokocúr:

nepochybně, ale jde jen o těch 20%. necelých. (je to asi 18%)
20. 04. 2012 | 13:18

drevokocůr napsal(a):

tedy počet nezaměstnaných na Úřadě práce, aby to bylo přesné

ne nezaměstnaný ve smyslu nemající práci a plat a zaměstnaný mající práci a plat.

Prostě ta statistika nezaměstnanosti bude tak relevantní, že to bude každému také jen pro smích.

Že klesá od ledna není vlivem zlepšení hospodářství nebo sezónních prací, ale že se spousta lidí zkrátka odhlásilo, než by lítali 3x týdně na poštu, neb to je pro ně drahé a nemají na dopravu.

A že přibude exekucí za dlužné zdravotní pojištění, bude mít souvislost s tím "zlepošováním" ukazatelů nezaměstnanosti
20. 04. 2012 | 13:19

drevokocůr napsal(a):

neo

1/5 absolventů škol ještě nesehnala práci od loňska, i když v květnu zas začínají další maturity a přibyde další várka nezaměstnaných, to mi přijde tristní.

Ve Španělsku podobné číslo již považují za kolaps, ale vám přijde dobré a že prý 80% práci sehnalo.

To vám tedy řeknu, že polovina z nich navštěvuje nějaké kursy či nástavby, či dále studuje, či se potlouká po světě a dělá aupair či nádeníky.

Plácáte si játra.
20. 04. 2012 | 13:24

neo napsal(a):

drevokocúr:

ve španělsku je to mnohem horší.

a prostě 1/5 není 4/5 nebo 5/5

jo a to s těma játrama nechápu.
20. 04. 2012 | 13:29

drevokocůr napsal(a):

těch 5% oproti Španělsku již absolventi doženou za měsíc, neb k nim přibudou další.
20. 04. 2012 | 13:31

Občan napsal(a):

Takže cituji z Neem uvedeného odkazu:

"Přesto však zůstává téměř každý pátý vyučený absolvent bez pracovního uplatnění." (nezaměstnanost vyučených s odborným výcvikem a vyučených s maturitou a odborným výcvikem - 18,7%)

Kdepak jsou, Neo, ti Vaši podnikatelé, co údajně neustále volají po vyučených a skuhrají, že o učňovské obory není zájem?

SŠ a VŠ se odkázaný článek vůbec nevěnuje a navíc je z října 2011, přičemž zpracovává údaje známé k dubnu 2011.

Aktuálně je bez práce (ke 31. 3. 2012) 29 000 absolventů - to znamená, že ani 9 měsíců po skočení nenašli práci.
http://portal.mpsv.cz/sz/stat/nz/mes
Pro absolventy je k témuž datu dispozici pouhých 5200 volných pracovních míst. To znamená, že na jedno volné absolventské místo připadá skoro 6 nezaměstnaných absolventů.

Ergo kladívko - absolventi SOU, SŠ a VS v ČR nemají šanci na uplatnění.

Pokud se, Neo, domníváte něco jiného, doložte to laskavě RELEVANTNÍMI údaji.
I statistika MPSV, tedy statistika účelově upravená směrem dolů, totiž dokazuje, že těžko můžete doložit opak.
20. 04. 2012 | 13:33

neo napsal(a):

Občan:

doložil jste to sám. Drtivá většina absolventů má dle vámi uvedeného šanci na uplatnění.
20. 04. 2012 | 13:38

drevokocůr napsal(a):

taky bych htěl umět tak googlovat jako neo.
vygooglovat vždy jen co se mi hodí a ještě to vytrhnout z kontextu.

A googlovat tak pohotově. Jak to ten Neo dělá?

Je na to nějaký kurs?

je to skoro jako podivné počty v resortu jakémkoli
20. 04. 2012 | 13:41

drevokocůr napsal(a):

neo

kde to tam, je.

Tam je jen informace, že 80% absolventů není vedeno na ˇUP.
20. 04. 2012 | 13:42

neo napsal(a):

drevokocúr:
což je postačující.

ovšem je fakt, že zrovna toto je hodně subjektivní. Někomu přijde 20% hodně, jinému málo. Naštěstí vy nejste jako pan Občan. Ten prostě vždycky kategoricky prohlásí, že absolventi nemaj šanci na uplatnění, nebo že lidé starší 50ti let nemaj šanci na uplatnění... no a je vymalováno.

A už nemá smysl mu nic moc dokazovat. Všechna data ukazují, že tu ta šance je a to jak pro ty starší nad 50, tak pro absolventy, ale on si pojede svou, protože jeho známí jsou x let nezaměstnaní a jeho děti museli jít makat ven atd atd.. pak ty své neblahé zkušenosi aplikuje na všechny a na všechno.
20. 04. 2012 | 13:51

drevokocůr napsal(a):

neo

asi by taky měl něco brát, ale vy pořád nechcete poradit, co berete vy.
20. 04. 2012 | 13:53

neo napsal(a):

drevokocúr:

už jsem vám napsal, že nic. co na tom nechápete?

je to prosté : NIC.
20. 04. 2012 | 14:07

Abe Normalni napsal(a):

Zdeněk Mily Zdenku, kolaps ceskeho zemedelstvi je vysledkem soustredene prace tvych soudruhu pri vyjednavani vstupnich podminek do EU. A to jak soudruhu z Eu, tak tech nasich. Prodali jste cesky venkov za funkce v Eu strukturach. Kdyby to bezelo podle ODS, fungoval by v Eu nedotovany vnitrni trh (ne ze dnes bere nemecky sedlak nasobky dotaci toho ceskeho) a ceky zemedelec by konkuroval nizsi cenou. Staci se podivat na statistiky zem. vyroby po vstupu do Eu. Panu Havlovi bych doporucil uprdelit se do auta a udelat si ten srovnavaci nakup sam. Mne stacil letosni pobyt v rakouskych Alpach a srovnavaci nakup v Lidlu a Bille v Alpskem letovisku. kdybychom nemeli plny kufr lyzarskeho vybaveni, byl by plny zradla...
20. 04. 2012 | 17:58

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
A příště bych si dal něco o bioplynových stanicích, a jejich příznivému vlivu na rozvoj venkova. A nezapomenout na rozbor dotací.
20. 04. 2012 | 21:38

Gustav napsal(a):

Nějak se to tu odmlčelo. Chce to komika.
Neo popíše jak za 1000 Kč uživí 4 člennou rodinu na týden,
Zdeněk Brom znovu vysvětláí proč sabotoval sklizeň chmele.
.
Jinak výše diskutující by měli vědět že za komunistů nezaměstnanost nebyla, naopak byl nedostatek pracovníků
21. 04. 2012 | 08:43

cinick napsal(a):

Pane autore
Kterak to počítáte to žrádlo, prej 2 100,-Kč na vosobu měsíčně. Jen za vobědy v závodní kuchyni dám cca 21x54,-Kč měsíčně, To jest suma 1 134,-Kč celkem. Tak mi ještě zbejvá cca 1 000,-Kč, to jest cca 200 ks rohliků/na měsíc (6.66 ks. na den) a voda z potoka.
21. 04. 2012 | 12:23

outletzqyjx napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>cheap canada goose jackets</a> gruithuisen http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - cheap canada goose jackets
26. 02. 2014 | 15:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy