Kdo chce zabetonovat tuto zem? Z politiků asi všichni

11. 03. 2010 | 14:12
Přečteno 4731 krát
Jak daleko mají od sebe v praxi slova a činy zástupců politických stran zastoupených v současné době v parlamentu, se názorně ukázalo na několika příkladech jen v průběhu tohoto týdne na případu novely zákona o ochraně zemědělskému půdního fondu. To je – stručně řečeno - zákon, který ztěžuje podmínky pro výstavbu logistických center či satelitních městeček na stále ubývající zemědělské půdě.

Uvedená novela byla jedním z četných kandidátů na projednání na plénu březnové, tedy právě probíhající schůzi parlamentu, jenže se do programu nedostala. A to přesto, že všichni politici v ČR hovoří o nutnosti chránit přírodu a krajinu, omezovat eroze a rizika povodní a obecně o tom, že je třeba zvýšit odpovědnost chování člověka v krajině tak, abychom jí mohli předat nezdevastovanou dalším generacím. Nyní to předvedli v praxi. Paradox je o to větší, že den po nezařazení novely na program parlamentní schůze, ve středu 10. března večer, odvysílala Česká televize na svém druhém programu pořad „Nedej se“ právě na téma odplývání zemědělské půdy k nezemědělských účelům a o důsledcích z toho plynoucí. Pořad zcela přesně popsal problémy a možnosti, jak situaci řešit. Bohužel, z hlediska osvěty pro politiky se minul účinkem. Škoda.

Novelu mělo přitom na starosti ministerstvo životního prostředí a její odklad je tak také v praxi selháním současného vedení tohoto resortu, které pro ní nedokázalo vyjednat politickou podporu. Pokud by bylo přitom ministerstvo aktivnější, mělo by se to zřejmě podařit – když všichni mluví o tom, jak je ochrana životního prostředí potřebná.

Samozřejmě, že novela nebyla samospasitelná. Například proto, že návrh chránil fakticky více pozemky v chráněných územích než cennou zemědělskou půdu v okolí měst. To bylo ale možné v průběhu legislativního procesu upravit. Důležité přitom bylo vyslání signálu, že s tím chce stát „něco dělat“. Jistě, obdobný materiál bude možné předložit i v dalším volebním období, nejspíše někdy letos na podzim. Kolik developerů na tom ale vydělá (novela mimo jiné výrazně zvyšovala poplatky za vyjmutí pozemků z půdního fondu ke stavebním účelům) a kolik staveb a logistických center se za tu dobu zbytečně postaví, těžko někdo momentálně spočítá. Za pár let nám to ale spočítá příroda sama.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Taoiseach napsal(a):

Petr Havel

"Pokud by bylo přitom ministerstvo (ŽP) aktivnější, mělo by se to zřejmě podařit – když všichni mluví o tom, jak je ochrana životního prostředí potřebná."

Pokud tedy věříte tomu, o čem "všichni mluví". To se ovšem nedá brát vážně.
11. 03. 2010 | 14:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

Hodnota půdy , stejně jako hodnota poctivosti a slušnosti, je v této zemi devalvována již řadu let.
A přitom je obé vzácné a nenahraditelné.

Jenže obé je vyčíslitelné v penězích. A kde zavoní peníze, tam se nahrnou ti, co čujou zisk.
Díky lumpen elitám na ministerstvech a metastázím na radnicích a úřadech se může takto mnohdy jednat o zisk za každou cenu. Tedy i cenu té půdy.

Kruh se uzavírá a naše děti a vnuci, pokud nenakopem lumpen elity a metastázy do zadnic, nám budou takto chodit plivat na hrob.
Pokud se ovšem i hřbitovy jednou nepromění v betonovou mohylu naší zvrhlosti a pohrdání přírodou.

Volím VV. Uvidíme.
/This style of bashing is absolutely legall and is fully accepted by FBI and CIA/
11. 03. 2010 | 15:08

Václav napsal(a):

Pane autore, v článku máte i vysvětlení, proč to nejde, proč se o tom jen mluví. Poslední věta.
------------------------
PŘÍRODA, PůDA, ODPOVĚDNOST,.....,ale prachy si ni nekoupíš. Však to znáte.
Přeji další hlubinné analyzování, sem tam nějaký faulík.

Nebo možná jen chybička se občas vloudí, a pak to může vypadat jako polopravda, manipulace.

Život analytika je těžký, ať už je objektivní či zakuklený lobbista.
Ale to nakopnutí MŽP je fakt trefa. Když o tom přeci všichni mluví, tak to musí jít, to Vám musí dát každý za pravdu. Jsou to ale neschopní hloupí…
11. 03. 2010 | 15:51

drti napsal(a):

Kde jsme?
Nachazime se dobrovolne v podruci jakesi smradlave, zkorumpovane, zlodejske, mafianske a lobisticke zumpy, oficialne nazyvane politicka reprezentace v jakemsi postkomunistickem cesku, kde bolsevicti mutanti za siroke podpory levicove spolecnosti svymi cachry delaji jakysi blize nedefinovatelny kapitalismus pod falesnou rouskou jakesi pseudodemokracie.Zijeme znovu v zemi, kde si lide diky politicke manipulaci Tv a tisku musi zase chodit pro pravdu jinam, stejne jako v dobe, kdy si na radiu ladili Hlas Ameriky nebo Svobodnou Evropu.To vse za stiplaveho chechotu havlistu a zradcu-pravdolaskaru, vylezajicich casto z pozlacenych a smradlavych der vzdycky, kdyz lze neco urvat.Vse je chraneno totalitni cenzurou se spiclovanim a plne kryto politicky ovladanymi medii a soudy s STBackou policii, ze které se opet stava staronovy nastroj politicke moci.Korupce na urovni Ugandy....Uredniky, policajty a hlavne politiky, kteri nekradou a nehrabou lze jen stezi najit uz od urovne sekretarek starostu.Vladnou nam preplacena, neschopna a politicky protezovana, bezpaterni hovada, ktera uz davno ztratila s nabytym tukem pojem o realite a uspesne razi heslo po nas potopa.Osud nasi zeme a nasich rodin jsme nezodpovedne sverili bez ohledu na partaj do lepkavych pracek eurohujeru a ritolezcu, kteri nas i s naší domovinou za jidasky peniz a tepla kresla prohandlovaly formou vlastizrady. Ceska republika se nezadrzitelne potapi do sracek a jedine reseni je ve volbe neparlamentnich stran. Nelze totiž ocekavat, ze se ta nenazrana prasata zacnou najednou po 20 letech kriminality mezi sebou vzajemne zavirat do lochu, kam zatím v ramci svobody slova posilaji jen prilis kritizujici tzv extremisty a dalsi umele, ideologicke napratele.Zdanlive jednoduche reseni ve volbe nezkorumpovanych stran ale nefunguje z duvodu vysokeho stupne tuposti a omezenosti naroda, pro ktery je za vsech moznych falesnych duvodu porad lepsi uz druhou generaci volit opakovane ty same gaunery, zlodeje a tunelare, nez se konecne zodpovedne postavit k problemu celem a logicky dat sanci uz i jinym.Jsme genarace neschopnych a ufnukanych sracu a naši potomci, kteří onu nezodpovednost odnesou nejvice , nas a nase dnesni smesne vymluvy jednoduse nikdy nepochopi.
11. 03. 2010 | 18:23

papulus napsal(a):

Jestli že je pro zelené důležitější vyvěšování tibetské vlajky v parlamentu místo ochrany zemědělské půdy, tož se nedá nic dělat. Důležitější je přece byznys. Nějaká půda, běžte se vycpat.
11. 03. 2010 | 18:31

kkk napsal(a):

Během posledních desetiletí dochází v Evropě k intenzivní degradaci půdy, která je způsobena nebo zhoršována lidskou činností. Odborníci vyjadřují obavy, že se v budoucnu intenzita těchto negativních procesů zvýší. Patrně k tomu přispěje i probíhající změna klimatu doprovázená extrémními výkyvy počasí, které mohou mít negativní účinky na půdu. Ekonomické škody způsobené v Evropské unii ničením půdy mohou podle odborníků dosahovat desítek až stovek miliard euro ročně.

http://suta.blog.respekt.cz...
11. 03. 2010 | 21:27

zdesta napsal(a):

Tenco.Já bych trošku pochyboval o budoucí generaci a to ohledně plivání na naše hroby.Oni nám tam raději pošlou SMSesku,je to rychlejší a pohodlnější. Zdravím.
11. 03. 2010 | 23:29

Charlie napsal(a):

pane Havle

to se tedy developerské firmy prohnou, když budou muset u investice za např. 100 miliónů zaplatit další 1 milón (1%).
To je tedy ochrana jedině tak před nějakým soukromým domkařem, a ne před těmi giganty.

Já bych dal přednost tomu, aby se dodržovaly při tvorbě územních plánů nějaké rozumné zásady. A žádné udělování vyjimek.
Za korupci zavírat na 10-20 let a zabavení rodinného majetku a je to.

A nebo se vydat cestou Karlových Varů, které si teď stěžují, že se jim každý slušný investor vyhýbá obloukem.
12. 03. 2010 | 00:07

Petr_W napsal(a):

Já zírám, pane Havel, vy, zarytý nepřítel ekologie nám tu najednou pláčete nad ztrátou zemědělsjé půdy!? Je to pro vás jen další negativní téma a to je váš obor, že. Co takhle zkusit jednou něco pozitivního?
12. 03. 2010 | 06:31

Jirka napsal(a):

Ekologie je možná dobré volební téma, ale vedle všech těch všiváren, které jsme nuceni od politiků snášet působí jako když se nám někdo snaží nakecat, že záchrana naší země tkví v tom, že se v totálně vyrubaným a zničeným lese postavíme plůtek kolem zbylého dvaceticentimetrovýho rozšláplého smrčku!! Naše záchrana je pouze v tom, že z toho zničenýho lesa vykopeme toho debilního hospodáře, který ho zdevastoval, rozprodal a rozkrat nebo nechal rozkrást(není v tom rozdíl)a nahradíme ho někým normálním, nepokřiveným, slušným a hlavně vzdělaným správcem.
12. 03. 2010 | 08:18

Petr Havel napsal(a):

Zdravím a jen pár poznámek. V prvé řadě nejsem a nikdy jsem nebyl zarytý nepřítel ekologie, ale jsem a budu zarytým nepřítelem těch, kteří ekologii zneužívají k byznysu ve vlastní prospěch, který jde v důsledcích proti přírodě. O potřebě chovat se k přírodě odpovědně jsem psal už v polovině 90 let, kdy v ČR začínali první ekozemědělci v Bílých Karpatech a téměř nikdo o nich nevěděl. Pokud se týká poznámky, že milion je pro developery zanedbatelná položka, principielně souhlasím. Jde ale o dvě věci - jednak, položit alespoň nějakou překážku k vyjímání pozemků z půdního fondu hned na samém začátku procesu a i jinak tento proces administrativně ztížit (dneska vyjmete hektar za 40 000, i méně, a to je opravdu jen "kapesné") a především, a psal jsem to loni například v Parlamentním zpravodaji, v případě opravdu cenné půdy by se měly poplatky za hektar takové půdy ještě výrazněji zvednout, což by bylo možné pozměňovacím návrhem k předkládané novele. Jinak ta navrhovaná maximální hranice v tom neprojednávaném návrhu je zhruba 1,5 milionu korun....
12. 03. 2010 | 17:05

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 08:30

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 08:33

Petr_W napsal(a):

Každý byznys je „pro vlastní prospěch”. Otázka balance mezi využitím a zneužitím je vždy subjektivní pohled. Mohu-li prozradit, živím se od roku 1992 coby ekologický zemědělec. Je to využití (mám znalosti a praxi) nebo zneužití (zákazníci jsou v něčích očích jen oblbnutí propagandou)?
16. 03. 2010 | 15:49

leo.kovi napsal(a):

Zatím se mi zdá, že sem píšou jen odborníci na zemědělství. To já určitě nejsem a proto bych uvítal vysvětlení této problematiky:

Je známo, že Evropa neobdělává celý svůj půdní fond, část z něj nechává neobdělaný a dokonce platí svým rolníkům za neobdělávání půdy. Evropa toto dělá proto, že v Evropě je nadprodukce potravin a prodat potraviny do světa neumíme. Evropský rolník za evropskou mzdu je jasně dražší než asijský či africký – a tedy evropské potraviny jsou prostě drahé, neprodají se mimo Evropu. Naše přebytky potravin proto občas "darujeme pod cenou" hladovějícím ve světě. Tím darováním pod cenou ale pochopitelně ruinujeme tamnější zemědělce :-(((

Je nešťastné, že Evropa má nemalá cla na dovoz potravin ze třetího světa. Tímto clem sice "chráníme práci" pro své zemědělce, ale současně neumožňujeme rolníkům ze třetích zemí prodávat svoji levnější produkci do Evropy. Důsledek této ochranářské politiky Evropy je nerozvinuté zemědělství třetího světa a živoření tamější lidí bídě.

Logické globální řešení by bylo: zrušit dovozní cla na potraviny do Evropy, umožnit dovoz potravin do Evropy a tím umožnit třetím zemím, aby si prodejem potravin do Evropy (a do USA) pomohly vlastní prací ze své bídy.

A nyní k ochraně půdy u nás v Evropě:
Kdyby někdy zítra zavládl zdravý rozum světa, zrušili bychom svá dovozní cla na potraviny (ve výše uvedené souvislosti), nastal by pochopitelně velký pokles zemědělsky obdělávaných ploch v Evropě. Naše rolníky naučíme dělat jinou práci, to nebude tak obtížné, ale co bude pak s naší evropskou půdou? Nabízí se řada otázek:

1.Jaký je na světě rozsah zemědělsky využitelných ploch, kolik lidí vlastně tato planeta uživí?
2.Se zvyšující se životní úrovní (a s následně vznikajícími důchodovými systémy v třetím světě) bude na planetě klesat porodnost, podobně jako u nás a na západě. Růst počtu obyvatel planety se asi někdy v budoucnu zastaví.
3.Existují vůbec nějaké studie, že bychom někdy v budoucnu tyto chráněné zemědělské plochy potřebovali pro zemědělství v Evropě?
4.Pokud budeme „pro jistotu“ stále chránit „nadbytečné“ zemědělské pozemky, co budeme dělat s touto obrovskou plochou ladem ležící zemědělské půdy? Jen údržba ladem ležících pozemků před náletovými dřevinami stojí veliké peníze.
5.Pokud by světová bilance zemědělské půdy byla výrazně přebytková, jaký bude další osud těchto zemědělských pozemků v Evropě?
6.Nebude lepší část těchto pozemků v Evropě zastavět, než je draze chránit a udržovat? Potraviny pro Evropu se přece dnes dají vypěstovat kdekoliv na světě - a mimo Evropu asi levněji než v Evropě:-)
16. 03. 2010 | 19:42

breitling colt napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
17. 03. 2010 | 08:18

breitling classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
17. 03. 2010 | 08:23

breitling cockpit napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
17. 03. 2010 | 08:27

vlk napsal(a):

Kdo hlasoval proti novele? Vaši miláčci! Vaše názory o zemědělství jsou z říše estébáckých snů!
17. 03. 2010 | 14:58

ToUnásVevropě napsal(a):

leo.kovi, tak takhle byste to udělal Vy "u vás v Evropě". No, nikdo Vám nebrání, abyste se SVOJÍ VLASTNÍ půdou tak naložil, pokud se Vám o SVŮJ majetek pečovat nechce či je Vám to moc nákladné, třeba ji darujte třetímu světu.Garantuji Vám, že kdokoliv jiný se o Váš majetek rád postará a zatěžko mu to nebude.Ocitnete se ale v situaci člověka,co v červnu zboural kamna, že je nepotřebuje, a v prosinci zjistil, že -světe div se- je mu zima... Klidně si SVÉ VLASTNÍ pozemky zastavěte.Poslyšte, nemusíte být zemědělec, abyste věděl, jaká zvláštní,vzácná věc je půda.Koukněte se do zákona o daních z příjmů-půdu neodepíšete,cenu neztrácí, zato cokoliv, co na ní postavíte, ano.Jako zlato, umění-to byste si asi držel v sejfu, že? Půda je totéž bohatství.Ne, víc: zlata ani umění, když je nejhůř, se nenajíte.Omlouvám se za délku příspěvku, ostatní Vám zodpoví jiní přispěvatelé, či život sám. Ach jo, sedláci(podle Vás správně) u nás mizejí a s nimi mizí i zdravý selský rozum...
18. 03. 2010 | 02:16

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
19. 03. 2010 | 03:45

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:24

bvlgari b zero 1 napsal(a):

bvlgari b zero 1
22. 03. 2010 | 09:12

http://www.kw61.com/replica-bvlgari-watc napsal(a):

fsfsf
29. 03. 2010 | 08:13

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 13:25

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:29

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 07:48

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
17. 04. 2010 | 05:12

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 04:09

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
23. 05. 2010 | 13:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy