Blíží se naplnění vize o „Ministerstvu venkova?“

22. 03. 2010 | 19:25
Přečteno 2939 krát
Přes deset let se v ČR teoreticky diskutuje o možnosti projení dvou, ba i dokonce tří stávajících ministerstev (zemědělství, životního prostředí a místního rozvoje) do jediného „ministerstva venkova“, aniž by se ale v praxi cokoli měnilo. Stačila však jediná, poněkud unáhlená rezignace ministra životního prostředí Dusíka a ejhle – sice jen dočasně a pověřeně, přesto ale reálně k jednotnému vedení resortů zemědělství a zemědělství dochází. Je to ale řešení správné?
Podle všeho ano a současná dočasná situace může být dobrým testem, jak by takové spojení mohlo do budoucna v praxi fungovat. Samozřejmě, ke skutečnému spojení obou resortů by jistě vedla docela dlouhá cesta, na jejímž začátku by musela být mimo jiné novela kompetenčního zákona. Fakticky by mělo ale spojení přinést „v zásadě samá pozitiva.“
Je veřejným tajemstvím, že obě ministerstva působí ve stejném podnikatelském (venkovském) prostoru, přičemž každé z nich k němu přistupuje z opačných pozic. Zatímco resort zemědělství se snaží spíše nadržovat průmyslovému využívání krajiny a venkova, životní prostředí se naopak snaží podnikání v krajině omezovat a přírodu před člověkem chránit. Obojí je potřebné. V krajině „se něco dělat musí“, jinak bude mrtvá (myšleno bez přítomnosti člověka). Na druhou stranu není možné činností člověka „nečlověčí“ život v krajině zničit. Je tedy zřejmé, že ideální je vyvážený pohled z obou stran, což ale v současné době mnohdy chybí. Výsledkem je, že se obě ministerstva vnímají navzájem jako názoroví konkurenti, což mimo jiné vede k plýtvání finančních prostředků všeho druhu, zejména pak ale těch z EU. Obě ministerstva totiž prostřednictvím poměrně rozsáhlého spektra dotačních programů podporují často navzájem zcela protichůdné projekty, takže efekt vynaložených peněz vyzní často do ztracena. Pokud by ale bylo rozhodování o podnikání ve venkovském prostoru a zároveň ochraně přírody umístěno „pod jednou střechou“, museli by se příslušní úředníci dohodnout na nějakém kompromisu. To je umění, které by ostatně měla trénovat celá česká veřejnost.
Spojení obou (nebo třech) ministerstev by mělo také přinést pro lidi působící ve venkovském prostoru snížení současné byrokracie. Mohlo by dojít například ke spojení některých dosavadních samostatně působících dozorových orgánů. Měly by se také snížit náklady na výkon státní správy. Pravda, ubylo by úředníků a dobře placených postů, což bude patrně největší politický problém, neboť současná politická agenda v ČR velí „o dobré přátele se dobře postarat“. Následné problémy vyplývající z nekompetentnosti totálních amatérů sedících na dobrých židlích jen kvůli svým konekcím ale už, zdá se, naší společnost dostatečně štve. Je tedy správná doba vydat se při konstrukci státní správy jiným směrem. Její zeštíhlení, zefektivnění a tlak na nutnost dohodnout se na širším než resortním řešení je proto žádoucí. Ostatně, spojení zmiňovaných resortů je i součástí politických úvah některých politických stran. Většinou se ovšem o tom v předvolebním čase moc nemluví – co kdyby se totiž třeba někdo naštval, protože zrušením některých postů by ztratil potřebné lobystické kontakty, že?
Nyní je tady ale alibi. Premiér Fischer svým rozhodnutím pověřit ministra zemědělství také vedením resortu životního prostředí udělal potřebný výkop balónu správným směrem a nyní bude záležet na tom, zdali bude míč či míček tento směr udržovat. A politici to mají na koho svést. Ideální situace.
Jistě, riziko tu je. Ani ne tak v tom, že by podle některých názorů mohlo superministerstvo venkova nakonec absorbovat ještě více úředníků, než je současný stav. Rizikem je možný význam takového ministerstva a objem přerozdělovaných státních a evropských peněz – a tedy riziko korupce. Na druhou stranu je realitou, že i mnohem větší země s větším objemem venkovských podpor nemají resorty zemědělství, životního prostředí či místního rozvoje oddělené – například EU právě předsedající Španělsko. A ČR rozhodně není tak velká země, aby si luxus stále bující státní správy mohla dovolit – zvláště v době nutných budoucích rozpočtových škrtů. Takže ministersvo venkova je žádoucí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Jaké ještě další 2 ministerstva by šla sloučit ?
22. 03. 2010 | 21:02

Rosanellus napsal(a):

Presne tak, vzdyt to tak bylo za bolsevika taky! Minule jste psal docela progresivne o GMO a ted pravy opak.
Vecnejsi vyhrady:
- to znamena, ze lidi ve mestech se zivotni prostedi netyka?
- u mnoha pochybnych a vylobovanych statnich projektu posledni vzdorovalo MZP (jezy na Labi, dalnice do Rakouska, tezebni limity etc. - sorry, nenapadaji me neutralni priklady)
- kdyz neco pujde hodne proti prirode, budou to mit ochranari tezke - prvni se prosadit pres agraristy a pak pres ty dalsi - myslite, ze pak by se pak rozhodovalo nestranne
- psal jste pred nekolika mesici o Sebestovi jako nebezpecnem cistkari, ted je to najednou kladas?
- proc ve vetsine evropskych statu MZP bez problemu je?
Pozn. Vyse uvedena podpora GMO budiz dukazem, ze nejsem stoupencem zadneho enviromentalistickeho hnuti.
22. 03. 2010 | 23:03

Rosanellus napsal(a):

...pardon, Evropu zminujete. Ale zrovna Rakousko i Slovensko MZP zrovna ma; probuh, nezduvodnujte to tim, ze maji hezci prirodu.
Dle meho od Kuzvarta na MZP sedeli jakztakz rozumni lide. Na MZ jeden vylupek vedle druheho: Fencl, Zgarba, Pallas, hmm, tak to se urcite usetri.
22. 03. 2010 | 23:26

Hermanek napsal(a):

Al Jouda:
Treba bych sloucil vnitro a obranu. Protoze oboje maji pistole.
22. 03. 2010 | 23:56

Petr Klápště napsal(a):

Rosanellus:
Souhlas s upozorněním na to, že i město má nějaké životní prostředí. Autor v textu jaksi samozřejmě předpokládá že krajina=venkov a že příroda a životní prostředí končí na hranici zástavby. Jenže dnes je nezanedbatelná část zrychleného odtoku, emisí a dalších pro naše životní prostředí ne zrovna příjemných věcí způsobena městy. A zatímco v zahraničí se už s tímto občas něco dělá (systémové odstraňování příčin lokálních klimatických anomálií ve městech, kterými jsou zejména horko, sucho, prach; zvyšování retence vody ve městě – vsakování, akumulace v ozeleněných střechách; zvyšování ekologické stability městské zeleně snižující náročnost údržby), u nás je tomu pojetí životního prostředí jako venkova na překážku.
23. 03. 2010 | 09:02

vfischer napsal(a):

Všechna tři ministerstva jsou úřady, přes které se valí obrovské dotační peníze !!! Všechna tři ministerstva už deset let předvádí, jak se dá s dotačními penězi čachrovat !!! Mimořádný výkon podává ministerstvo zemědělství, se svými počítači podvodně propachtovanými firmě Telefonica za pakatel pouhých 37 melounů za každý měsíc !!!!, se svými sedmisty úředníky v baráku a dalšími stovkami ouřadů na každém kroku ! O tom, jaké prachy se kalí v těchto vodách se agrární komoře, malým i velkým sedlákům může jenom zdát !!! Ve všech třech oblastech všech tří ministerstev vládne především a zejména gigantický administrativní zmatek, papír stíhá papír a jedna kompetence se tluče z druhou v podstatě nikdo neví kdo je kdo a co je zač na co má a nemá být papír a kolik za co a komu co !!!! Pokud by se skutečně daly kvalifikovaně využít tisíce instalovaných počítačů, dnešní monitoring krajiny, digitální mapové systémy včetně družicového snímkování - musela by celou agendu všech tří gigantických ouřadů centrálně zvládat stovka kvalifikovaných fachmanů !!! Za třicet sedum milionů měsíčně (jen z jednoho ministerstva zemědělství) by takovej systém musel být zlatej a viděl by na polích a lesích každej strom a kytičku, krávu nebo prase !!! Zatím však probíhá přesný opak : udělat co největší administrativní bordel, ve kterém vládne parazitní úřednictvo a čachruje se státní kasou !!! To jsou pak, pane, kšefty !!!
23. 03. 2010 | 09:23

Taoiseach napsal(a):

Petr Havel

Zdá se, že tu jednoduchou pravdu pochopili už všichni kromě Vás. Má-li ministerstvo KONTROLOVAT SAMO SEBE, jedná se o střet zájmů.
23. 03. 2010 | 11:15

Taoiseach napsal(a):

PS

Když byla vyhlášena "Repubblica di Saló", přebíral postupně Benito Mussolini osobně přímé řízení různých ministerstev. Lidová moudrost pak pravila: Mussolini má všechno kromě výchovy, kultury a financí - :))
23. 03. 2010 | 11:19

Jakub Kašpar napsal(a):

Petře, obecně a v teoretické rovině bych nejen souhlasil, ale dokonce tleskal. Viz příklady Rakouska či Velké Británie. jenže my se nenacházíme ani tam ani tam, alébrž v nefalšované české realitě, včetně družstevního velkofaremního zemědělství a Agrární komory, Lesů ČR a ČMMJ...
Takže v reálném kontextu tomu vůbec netleskám, ale mám z toh naopak velmi značné obavy :(
23. 03. 2010 | 12:44

fafnir napsal(a):

Jakub Kašpar
no ono by také znamenalo,že místo 3 mluvčích bude zapotřebí jen jednoho.A třeba byste to nemusel zrovna být vy.Blbé ,co?
23. 03. 2010 | 13:44

petrhavel napsal(a):

Zdravím všechny, zase jen pár poznámek. Myslím, že realisticky to vidí Jakub Kašpar, tedy že by to bylo fajn, kdybychom ale nebyli v ČR. To si v podstatě také myslím, zároveň si ale myslím, že se nemůžeme donekonečna vymlouvat na místní korupci a přežívající "vytěžovací" přístup k přírodě ze stran státních lesáků, myslivců atd...Faktem je, že by si spojené ministerstvo žádalo trochu jiný typ lidí, než v současné době na těch dotčených ministerstvech je - ale to by bylo jen dobře. Jinak - samozřejmě, že by nebylo možné, aby ministerstva kontrolovala sama sebe, to jsem ale nenapsal. A pokud se týká toho, že příroda je i ve městech - no jistě, právě proto by ale bylo žádoucí to sloučení. Možná je název ministerstvo venkova zavádějící, takže by třeba mohlo být ministerstvo přírody, to už je jedno, podstatné je, že by se jednotně a vyváženě posuzovaly problémy se životním prostředím související v širším slova smyslu. Například tak, abych reagoval na Rosanelluse, že GMO je také technologie používaná v přírodě, která je dokonce vůči životnímu prostředí jemnější než konvenční zemědělská produkce, a samozřejmě i ekozemědělství, které tam taky patří, respektive je to vlastně původní klasické zemědělství. Prostě aby se proti sobě nestavěly extrémní pohledy, ale aby se naopak dosáhlo vzájemné tolerance. A ještě k ministru Šebestovi. Má kritika směřovala tehdy především na to, že chtěl původně zastavit financování pozemkových úprav. Od toho nakonec ustoupil a dokonce se tam nějaké peníze přidaly. Čili předmět kritiky byl vyřešen.
23. 03. 2010 | 14:51

Pepa napsal(a):

Jakub Kašpar
Dvacet let je málo?
Budete ještě potřebovat dalších dvacet let na změnu českého velkofaremního zemědělství?
Neustále nejsou peníze na pozemkové úpravy, proto asi i těch dalších dvacet let bude málo :)
24. 03. 2010 | 09:36

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 02:39

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 03:24

vlk napsal(a):

Výsledek Vašeho názoru - naplnění pojmu - bohemian - čech,český i dalším pojmem v románských jazycích-bohém, tulák, pobuda
29. 03. 2010 | 06:54

http://www.kw61.com/replica-ebel-watches napsal(a):

fasdfsaf
29. 03. 2010 | 07:52

vlčák napsal(a):

Zkušenost s jednáním s MŽP
o rozlivových územích:na poukázání, jakým způsobem jsou
vypořádávány rozlivy v Rakousku a Bavorsku zazněla odpověď:my nejsme Rakousko, my se domluvíme s MZe sami a bez vás!
29. 03. 2010 | 07:52

discount brand viagra pfizer napsal(a):

Buy viagra pills online without a prescription in United States
29. 03. 2010 | 10:22

replica tag heuer napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
30. 03. 2010 | 10:53

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 13:25

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 04:45

Links of London sale napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it. All I had to do was change Allie's name so that nobody would know it was my brother and not Stradlater's.
31. 03. 2010 | 07:55

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 13:16

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 07:50

ghd straighteners napsal(a):

<a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>GHD straighteners</strong></em></a> was kmown as <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>ghd flat iron</strong></em></a>, which was authorized online seller provides all kinds of hair straighteners,pink ghd,purple ghd,babyliss. By visiting <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>ghd australia</strong></em></a> , you will find what you want and made yourself more beautiful.If you miss it ,you miss beauty.Buy a piece of ghd for yourself.Come and join us <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>http://www.ghdoutlet-au.com/ </strong></em></a> to win the <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><strong><em>ghd iv styler</em></strong></a>.
22. 04. 2010 | 09:47

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 07:53

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
23. 05. 2010 | 13:01

ouyang napsal(a):

This is a great post. Very informative. Thanks! <a href="http://www.mbt-shoescom.com...">cheap mbt shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">mbt sandals silver</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com..."> MBT Kisumu Sandals</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com..."> Athletic mbt shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">best mbt shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">best mbt shoes cheap</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">best mbt shoes sale for walking</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">best price MBT shoes</a>
16. 09. 2010 | 03:18

prog napsal(a):

<p><a href="http://www.dreamscity.net/">http://www.dreamscity.net/</a></p>
<p><a href="http://www.dreamscity.net/vb/">http://www.dreamscity.net/vb/</a></p>
08. 08. 2011 | 08:53

lowest auto insurance rates napsal(a):

As I web-site possessor I believe the content material here is rattling great , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">average auto insurance rates</a>
18. 10. 2011 | 10:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy