Nesmyslný konflikt kolem konzumace mléka z automatů

30. 04. 2010 | 07:23
Přečteno 4517 krát
Setkání hluchého se slepým připomíná laickou veřejností příliš nevnímaná, odbornou veřejností ale cloumající válka zemědělců s výrobci baleného a tepelně zpracovaného mléka. Každá strana sporu, na straně zemědělců symbolizovaná prezidentem Agrární komory ČR Janem Velebou a na straně výrobců dodavatelem obalů na mléko, společností Tetra Pak, totiž hovoří o čemsi poněkud jiném. Tím vzniká naprosto nesmyslný konflikt, který titulní postavě dramatu, totiž mléku, ani náhodou neprospívá.
Tak především – lékaři, výzkumníci a veterináři hovoří o MOŽNÉM riziku zdravotních potíží při konzumaci mléka, který si spotřebitel koupí v mléčném automatu, následně jej nepřevaří a zároveň jej dostatečně rychle nezkonzumuje. Tedy o etapě, kterou má ve svých rukou sám spotřebitel. Zemědělci naopak striktně trvají na naprosté nezávadnosti mléka po celou dobu procesu výroby, zchlazení a dodávky do automatu – tedy o etapě před nákupem mléka spotřebitelem. Lékaři a výzkumníci navíc mluví především o prevenci, předběžné opatrnosti a o pro značnou část populace teoretickém riziku. Zemědělci hovoří o realitě konzumace mléka zejména na vesnicích, kde je to dodnes, na rozdíl od měst, obvyklé. Přestože mají obě strany ze svého pohledu pravdu, vypadá to při exponovaných prohlášeních týkající se vhodnosti konzumace mléka jako naprostý rozpor.
Naprostým mýtem je pak teze o konkurenčním boji. Prodej mléka z automatů žádnou tuzemskou mlékárnu vůbec neohrožuje, neboť celkový objem takto prodávaného mléka může tvořit za současné situace pouze 0,36 procenta z přímých prodejů mléka v ČR. Prodej mléka z automatů je totiž součástí mléčné kvóty pro přímy prodej „ze dvora“, a ta je u nás zmíněných 0,36 procenta, což je v praxi něco přes deset milionů kilogramů mléka ročně. Pokud by měla být tato kvóta zcela vyčerpána, znamenalo by to v praxi při prodeji mléka ze 400 automatů (o tomto počtu hovoří zemědělci) reálný prodej necelých 100 litrů mléka po 300 dní v roce v každém z nich. To znamená, že mlékárny nemají zapotřebí degradovat prodej mléka z automatů a vést o tuto marginální část mléka se zemědělci válku.
Faktem je, a v tom mají zemědělci pravdu, že lidé pili syrové kravské mléko tisíce let a lidstvo nevyhynulo. Na druhou stranu si ale současná společnost na konzumaci syrového mléka poněkud odvykla a naše tělo ztratilo schopnost vyrovnat se s množstvím organismů, které živé mléko obsahuje. Především když se při zvýšené teplotě rozmnoží. Že je přitom možné o imunitu možné přijít doslova za pár let, nebo si jí při nedostatečném tréningu ani nevytvořit, dokazují četné případy dnešních dětí, jejichž rodiče je ve jménu zdraví drží občas až ve sterilním, úzkostlivě čistém prostředí, přičemž finálním výsledkem je pak daleko vyšší četnost onemocnění takových dětí řadou virových chorob. Organismus takových dětí se proti nim neumí bránit, protože je "nezná".
Jak se tedy ke konzumaci syrového mléka postavit? Osobně si myslím, že na to stačí prostý selský rozum. Každý z nás by měl mít možnost svobodné volby mezi konzumací syrového nebo tepelně upraveného mléka a neměl by se rizik týkající se konzumace syrového mléka děsit. Měl by ale VĚDĚT, že pokud nebude mléko tepelně ošetřeno, mohou vzniknout problémy. Odpověď na to, zdali skutečně vzniknou, může ale dát jen praktická zkouška. Osobně bych tedy doporučoval – kdo chce pití syrového mléka vyzkoušet, ať tak v malém množství učiní, a uvidí. Nastanou-li potíže, nechť se takové konzumaci vyhne a konzumuje dále tepelně ošetřené mléko. Syrové mléko je sice o něco nutričně lepší, ne ale zase o tolik, aby to stálo za zdravotní potíže.
Vůbec nejlepším řešením ale je zvýšit konzumaci výrobků z mléka, například sýrů nebo jogurtů. Výběr těchto produktů na našem trhu je značný, a přestože virtuálním prostředím kolují mejly o tom, jak je ČR v nabídce potravin smetištěm Evropy, není to zas tak úplně pravda. Naši potravináři umějí vyrobit řadu kvalitních produktů, musí je ale taky někdo kupovat. Když bude většina nakupujících hledět především na cenu, nelze se divit, že bude v nabídce více takových potravin, kde kvůli nižší ceně musí logicky něco chybět.
Jinak je podle mne škoda, že to s kauzou mléka z automatů došlo tak daleko. Na většinu rizik spojených s konzumací syrového mléka jsem upozornil právě na tomto svém blogu už v září loňského roku, nikdo to ale nebral moc vážně. Šlo mi přitom právě o to upozornění, ne o nabádání k nekonzumaci takového mléka. Následovala ale půlroční mediální masáž spotřebitelů na téma „pijte mléko z automatů“, která příslušná rizika naprosto pomíjela. Logicky tak muselo dříve či později dojít k nějaké reakci. Teď tu máme zbytečně scénky téměř jako z ukrajinského parlamentu při diskusi o pronájmu Sevastopolu. Zbytečně.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Mléko by mělo být jen na lékařský předpis.
30. 04. 2010 | 07:40

Pavel napsal(a):

Ládíku,
a vaše vyjadřování názorů taky.
30. 04. 2010 | 08:46

Ládik napsal(a):

Pavle,
k věci. Myslím kravské mléko. Ne mateřské.
30. 04. 2010 | 09:02

Jedla napsal(a):

"Na druhou stranu si ale současná společnost na konzumaci syrového mléka poněkud odvykla a naše tělo ztratilo schopnost vyrovnat se s množstvím organismů, které živé mléko obsahuje." - to odvyknutí není "napořád"- lze zase přivyknout, a je to šance, příležitost, jak předejít např. autoimunitním onemocněním, které ve "sterilních" podmínkách sužují mnoho městských lidí.
První průjem není důvod nezkusit to postupně zas.
(Já to řešit nemusím, máme vlastní kozu.)

Nemyslím, že Tetra Pak či mlékárny vidí problém ve svách ztátách kvůli malému objemu mléka prodaného přímo. Spíše se již těšili na úplný konec chovu mléčného dobytka v ČR a úplný přechod na import, a zemědělci jim nyní na chvíli zase ulíkají z ježibabiny lopaty. Nejde jim o vlastní zisk, ale cizí škodu. Chtějí prostě mléčnou produkci v této zemi co nejrychleji dorazit.
30. 04. 2010 | 09:34

martys napsal(a):

pít mlíko není nutné....v mlíku není nic co by člověk potřeboval......já ho piju protože mi chutná.....bohužel ta bílá tekutina co se dneska prodává má s mlíkem společné asi jenom ten název :-((
30. 04. 2010 | 09:38

DF napsal(a):

Mléko se pozná podle 3 vlastností - výhod:
1) smetanu shrábnu do omajdy,
2) mléko vypiju
3) když zbytek zakysne (v lednici) a šup s tím do buchet nebo to dotáhnout na tvaroh.
"mléčný výrobek" má 3 supervýhody:
1) je téměř sterilní
2) je dražší
3) za pár dnů zhořkne a může se leda vylít.
Leč jsme společnost líná, hloupá, hektická, konzumní, toužící po trvalých jistotách ale mimo hrob (čili hloupá, ale to už jsem psal)...
30. 04. 2010 | 10:21

DF napsal(a):

A pane Havle,
boj s blbostí se vést musí, vyhrát nedá.
P.S. Už jsem přišel na ty krávy v EU ... EUROSTAT: livestock unit per capita nebo per utilized agri.area.
To je fakt "hustý", teda na západ od nás. Co mě překvapilo, že iberijci (PT+ES) jsou až za náma. To bude asi těma pláněma ... jak na ně dští ten déšť, slečno Doolittleová.
30. 04. 2010 | 10:35

Tencokida Hnuj napsal(a):

Mléku moc nerozumím. Ale trochu vidím do pivovarnictví a do toho, co nám vtloukají do našich hlav, ledvin, o játrech ani nemluvě, reklamy velkovýrobců chemických lektvarů.
A také do toho, co je ještš pivem a co jen odumřelým kapalným koncentrátem čehosi pivo připomínajícího.

Můj známý - pivař, pije pouze tyto euromočky. Řekl mi, že jednou si zkusil dát živé, tradiční metodou vyrobené a ošetřené pivo a posral se z toho. Tak raději dává přednost roztoku éček a stabilizátorů.

Obávám se, že s mlékem tomu bude podobně.

P.S. Mám známou. Našli ji před časem v prsu nádor. Poradil jsem ji kozí výrobky, mj. mléko přímo z farmy. Začla je pravidelně konzumovat. Výsledkem je, že nádor je fuč a doktoři si lámou hlavu, zda někdo náhodou nevyměnil snímky. Protože se s něčím takovým zatím nesetkali.
30. 04. 2010 | 10:46

kočka šklíba napsal(a):

No celkem myslím, že se dá souhlasit s obsahem blogu. Ale, položil jste si otázku proč zrovna společnost Tetra Pack má takovou starost o zdraví občanů? Chápu to u lékařů, u Výzkumného ústavu mlékárenského, ale proč tato společnost? nebo byla požádána,a by tuto "osvětovou" akci zaštítila?

A mimochodem na mléčných automatech pokyny pro spotřebitele jsou, nebo snad ne?
30. 04. 2010 | 12:37

Morová rána napsal(a):

No, jo! Jenže ona ta rizika spojená s konzumací syrového mléka nejsou pouze teoretická, ale naopak zcela reálná a dávno potvrzená pomocí statistik. Hygienické stanice například dlouhodobě upozorňují na zvýšený výskyt kampylobakterióz v oblastech s mléčnými automaty. Pro lepší pochopení dodávám, že toto onemocnění je typickou zoonózou, což znamená, že se přenáší ze zvířat na člověka. A pití nepasterovaného mléka patří k možným způsobům přenosu.
30. 04. 2010 | 12:44

petrhavel napsal(a):

Vždy je třeba klást si otázku, jak vysoké je riziko. Při konzumaci jakékoli potraviny totiž vždy nějaké je, mimo jiné podle individuálních dispozic jedince. U syrového mléka je asi větší v porovnání třeba s konzumací pomerančů, ale zase ne tak vysoké, abychom jeho konzumaci striktně zavrhovali. A to nikdo nedělá, ani Tetra Pak. Tetra Pak byl mimochodem v minulosti vždy společností, která se angažovala v osvětě kolem mléka. Všem jejím kritikům bych rád připomněl například mnohé její akce spojené se zaváděním školního mléka, takže bych Tetra Pak z pokusu diskreditovat mléko nepodezříval, spíše naopak. Jenže my to vždycky chceme vidět (a možná to ani jinak neumíme) černobíle...
30. 04. 2010 | 13:38

Frauenberg napsal(a):

Pane Havle.Je pravda, ze Cesko je snad svetova velmoc v produkci tavenych syru. Z ceho se taveny syr vyrabi, vi snad kazdy trochu erudovany clovek. Ze Cech nepatri mezi gurmany je take zname. Nabidka ceskych syru tomu odpovida a je opravdu uboha, nektere syry jsou nepozivatelne. A mleko z velkomlekaren? Vsechno se sleje dohromady bez rozdilu kvality a mista puvodu dohromady. Co by jste ale chteli od kravy, kterou cpete smrdutou silazi misto prirozene pastvy? Syry nakupuji v Rakousku.
30. 04. 2010 | 14:09

vlček napsal(a):

To PH:... zemědělci striktně trvají..., správně... úředníci SVS striktně trvají...
To kočka šklíba:jen "požádána" nebo též "honorována".
To Frauenberg: Rakušané zase v ČR
To Ládik: pouze na dop. psych.
30. 04. 2010 | 15:00

Daňový poplatník napsal(a):

Novorozenci by okamžitě měli přestat pít nesterilní mateřské mléko z nesterilních prsů svých matek (potenciálních vražedkyň).
Na každém dámském přirození budiž pověšena cedulka "lízat na vlastní nebezpečí" a doporučení hygienika ČR budiž "lízat pouze nakreslenou potravinářskými barvami na krabičkách firmy Tetra Pak po předchozím převaření".
30. 04. 2010 | 17:35

Pepa napsal(a):

Tento týden jsem poprvé vyzkoušel mléko z automatu bez převaření.
Tento pokus se obešel bez zdravotních problémů.
Reakci výrobců tepelně upraveného mléka lze vysvětlit tím, že mléko z automatů má „mléčnou chuť“.
Lidé se pak mohou ptát, proč to krabicové mléko nemá obdobnou chuť?
Obchod je obchod, proto se musí ostatní podřídit, dodávat potraviny s lhůtou spotřeby.
Není mi známo nic o půlroční mediální masáži „pijte mléko z automatů“, ale může se mýlit.
Ten můj automat jsem našel náhodou, bez mediální masáže.
Uveďte prosím nějaké odkazy.
30. 04. 2010 | 17:52

Li-Chang napsal(a):

Mám na krku 76 křížků a už jako dítě jsem u příbuzných pil denně o prázdninách syrové mléko a nikdy jsem neměl žádné potíže. Také byly doby, kdy jsem kromě potvrzení na řidičák nepotřeboval 35 let jít k lékaři, protože jsem neonemocněl. Je to nejen věc genetického, ale zejména imunitního systému. Kdybych měl imunitní systém hrubě poškozený, tak bych asi problémy měl a po syrovém mléku měl přinejmenším řídký případ s hustým běháním. Ať si to každý vyzkouší, přinejhorším ho to syrové mléko pořádně "vyčistí", asi nic jiného se nedá očekávat. Celá ta akce je zřejmě výhradně komerční a uživatele mléka matoucí.
30. 04. 2010 | 18:00

kočka šklíba napsal(a):

No to ale Havle je docela něco jiného, že? Podpora školního mléka(mimochodem Váš oblíbenec Gandalovič nebyl zrovna fanda ;)), to mléko je v obalech, není-liž pravda? To samé klipy, které jeden čas běžely v TV. Ovšem zde si Tetra Pak ani neškrtne. Není v tom zakopaný pes,a i postřeh Pepy je zajímavý ;).
30. 04. 2010 | 19:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Daňový poplatník:
Můj půlroční bratříček zemřel na stafylokokovou infekci získanou z mateřského mléka.
Dámské přirození je chráněno laktobacily z rodu, jehož jiní zástupci se podílejí na tvorbě jogurtů a kysaného zelí.
30. 04. 2010 | 21:52

Jiří Machek napsal(a):

30. 04. 2010 | 22:23

Čochtan napsal(a):

My jsme na chatě kupovali v 50. a 60. letech denně 5 litrů mléka do bandasky, pili jsme ho nepřevařené, a byly jsme (my děti) zdraví jako buci. Dnes by vrchní hygienik jen z pohledu na to dostal úplavici.
01. 05. 2010 | 12:10

Daňový poplatník napsal(a):

To Zbyňek Matyáš:
Kolem 10 % žen v naší republice má trvale kolonizovány vnější pohlavní orgány zárodkem Staphylococcus aureus, a zhruba 10 % dospělého obyvatelstva je trvalým nosičem zárodku Listeria Monocytogenes.
V každém ml mléka dodávaného do mlékárny může být průměrně až 100 000 zárodků, přičemž výskyt určitého množství stafylokoků je zcela běžný, atd,atd.
Osobně mi je líto osudu Vašeho bratra, ale člověk se běžně pohybuje v prostředí, kde jsou i jiné organismy.
Mimochodem, schválně si zjistěte, kolik je na lidský genom navázáno virových NK.
A je otázkou, kdy bude nutno začít dělat genetické manipulace u lidí, protože pomalu přestává probíhat selekce na přežití, a rozmnožují se i rody, které by před pár desítkami let nepřežily, včetně genetické zátěže, mimo jiné i v oblasti imunodeficience.
01. 05. 2010 | 13:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Daňový poplatník:
Staph. aureus trvale kolonizuje hlubší oblasti rýh škáry u téměř 100 % lidí, v mnou zmíněném případě to byl enterotoxigenní kmen.
"zhruba 10 % dospělého obyvatelstva je trvalým nosičem zárodku Listeria Monocytogenes"
Podle mých zkušeností nikoliv, ani 1 procento. Mohl byste uvést odkaz?
01. 05. 2010 | 22:41

Daňový poplatník napsal(a):

To Zbyněk Matyáš:
z těch věrohodnějších například http://www.textbookofbacter...
02. 05. 2010 | 12:06

ujo napsal(a):

pro Čochtana:
To mléko, které jste pili v 50. a 60. letech bylo PASTERISOVANÉ, ted y zbavené mikroorganismů s výjimkou spor.
Pövinnou pasterisaci zavedl už Hitler a komunisté (co jiného byste od nich čekal?) v ní pokračovali
02. 05. 2010 | 21:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Daňový poplatník:
Údaj 5-10% je dost vágní a podle mne přehnaný, i když v americe může být výskyt možná četnější. Za svůj život jsem bakteriologicky vyhodnotil mnoho tisíc vzorků (nejen) trávicího traktu, L.m.-pozitívních nebylo ani jedno procento. Ostatně údaje SZÚ o počtu výskytu infekcí se pohybují od 0,2 do 0,8 případů na 100 tisíc obyvatel.
http://www.szu.cz/publikace...
02. 05. 2010 | 21:50

Veronika N. napsal(a):

Chtěla bych moc poděkovat panu Havlovi za jeho skvělé a hlavně pravdivé!!! články kdekoliv. Co jsou někteří i novináři schopni vymyslet za potravinové blbosti nad tím někdy zůstává rozum stát.
04. 05. 2010 | 15:46

Daňový poplatník napsal(a):

To Zbyněk Matyáš: Listerie v ČR taky celkem nikoho nezajímala, dokud se nedostala jako markr do nařízení EU 583, a kdo hledá, nalezne...
04. 05. 2010 | 16:00

Pavel napsal(a):

Tie "potenciálne nebezpečné" baktérie v mlieku kupujeme s poriadnou prirážkou v rôznych Activiách. Normálne vyvinutému imunitnému systému nemôžu ublížiť, to skôr problémy s trávením laktózy. A ku kampylobakteriózam - ohrozujú len deti zhruba do 15 rokov a starších, nad 60. Ostatní ochorejú zriedka a väčšou hrozbou sú skôr mrazené kurčatá a chov domácich zvierat v panelákoch. Detto Listeria monocytogenes.
04. 05. 2010 | 18:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel:
»Tie "potenciálne nebezpečné" baktérie v mlieku kupujeme s poriadnou prirážkou v rôznych Activiách.« Nekupujeme, protože tam nejsou díky laktobacilům, které naopak Activia obsahuje a ty ostatním baktériím růst nedovolí.
04. 05. 2010 | 21:27

Pavel napsal(a):

Activia obsahuje bifidobaktérie, mlieko laktobacily aj bifidobaktérie (okrem korynebaktérií a ďalších neškodných komensálov). Aktivia je monobakteriálny výrobok - to je všetko.
05. 05. 2010 | 19:04

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 20:27

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel:
Mýlíte se. Konzumní uperizované mléko většinou neobsahuje žádné baktérie, lactobacily obsahuje mléko acidofilní.
"Activia od Danone je zakysaný mléčný výrobek, který je vhodné zařadit do svého jídelníčku v rámci vyvážené stravy a zdravého životního stylu, protože
•obsahuje 2 klasické jogurtové kultury (Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus), které jsou běžně prospěšné pro naše zdraví
•navíc obsahuje unikátní kulturu Bifidus ActiRegularis."
http://www.activia.cz/co-je...
05. 05. 2010 | 21:00

Birkenstock shoes from Germany napsal(a):

07. 05. 2010 | 11:29

Birkenstock shoes from Germany napsal(a):

07. 05. 2010 | 11:30

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
23. 05. 2010 | 13:00

Roy Ullrich napsal(a):

http://www.haoxinglass.com
http://www.china-ouya.com
http://www.china-bamboofloo...
http://www.china-bamboofloo...
http://www.china-bamboofloo...
http://www.hc-cca.com
http://www.mingjiangnan.com
http://www.xyweavebag.com
http://www.zh-bamboo.com
http://www.china-yongding.com
http://www.ysteas.cn
http://www.ds-jiecheng.com
http://www.huxi-cable.com/p...
http://www.huxi-cable.com/s...
http://www.ejaisolar.com
http://www.chinajmdq.com
http://www.chinalasiji.com
http://www.hzzxdq.net
http://www.zjbangge.com/rec...
http://www.zjbangge.com/lea...
http://www.zjbangge.com/sec...
http://www.zhuoerya.cn
http://www.hn-hardware.com
http://www.sunsurf.com.cn
http://www.jdxpwj.cn/booste...
http://www.jdxpwj.cn/tow-rope
http://www.zjxhdz.com
http://www.tygluegun.com
http://www.wanjia-ylm.cn
http://www.hangxiang.cn
http://www.meiyuanfurniture...
http://www.deliver.com.cn
http://www.hzzhuoyuan.com
http://www.hzhtdq.cn
http://www.china-chunyu.cn
http://www.cnboostercable.com
http://www.jdkeda.com
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables....
http://www.cnboostercables....
http://www.phccwy.com
http://www.sunstorm86.com
http://www.cnyonghao.com
http://www.racketchina.com
http://www.lk-outdoorfurnit...
http://www.eammarsolar.com
http://www.jihepackage.com
http://www.jihepackage.com/...
http://www.jihepackage.com/...
http://www.jihepackage.com/...
http://www.jihepackage.com/...
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
http://www.shopdisplaycn.com
http://www.trading-mx.com
http://www.suntasksolar.com
http://www.huaan-med.com/di...
http://www.huaan-med.com/ea...
http://www.huaan-med.com/di...
http://www.huaan-med.com/di...
http://www.huaan-med.com/fo...
http://www.huaan-med.com/in...
http://www.huaan-med.com/in...
http://www.huaan-med.com/ba...
http://www.huaan-med.com/wa...
http://www.huaan-med.com/wr...
http://www.huaan-med.com/fo...
http://www.huaan-med.com/me...
18. 08. 2010 | 04:14

texas auto insurance rates napsal(a):

magnificent put up, very informative. I ponder why the other experts of this sector don't realize this. You should continue your writing. I'm sure, you have a huge readers' base already! <a href="http://topautoinsurancerates.net/">low auto insurance rates</a>
17. 10. 2011 | 09:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy