Podobnost čistě náhodná?

17. 04. 2013 | 10:14
Přečteno 25604 krát
Edward Gibbon, britský historik, popsal již v roce 1775 ve svém díle „Úpadek a pád římské říše“ základní příčiny pádu římského impéria.
Co to jen připomíná?

1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.

2. Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.

3. Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče.

4. Literatura a umění se stávají bezduchým. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.

5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři.

6. Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a tak zvané celebrity.

7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará.

8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.

9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.

10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.

11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.

12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně.

13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají.

14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti, zisku, udělují se za úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil.

15. Staletími předků prověřené hodnoty - jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.

16. Šíří se cynismus.

17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce.

18. Do země přichází velké množství cizinců.

19. Politikové nadbíhají iluzi, která si vynucuje zábavu a státní podpory (chléb a hry)

20. Občané stále na všechno nadávají.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

No jo, na západě nic nového. Na východě právě tak.
Má mě to těšit?
17. 04. 2013 | 10:22

Xaver napsal(a):

Edward Gibbon objevil ty příčiny pádu se zpožděním asi 1400 let.
My jsme na tom líp, nemáme zpoždění. Celý život jsme říkali, že je všechno v pr.eli.
A jsou nás miliony.
17. 04. 2013 | 10:24

David napsal(a):

"...Edward Gibbon, britský historik, popsal již v roce 1775 ve svém díle „Úpadek a pád římské říše“ základní příčiny pádu římského impéria...."

----

To není doslovný překlad, že?

Jinak to je velmi výstižné.

Lze současnému úpadku a pádu zabránit?

Jak?Jak?Jak?
17. 04. 2013 | 10:27

Richard napsal(a):

- ještě jste zapomněl napsat, že vládu přebírají křesťani...
- nebývalé množství členů politiky se hlásí k víře
takže nás čeká další středověk, huráááááá, to zas bude fajn normalizace...
17. 04. 2013 | 10:33

Realista napsal(a):

Gibbon psal tu knihu v pozdnim 18.st v dobe Americke a Franc. revoluce. Byl to velmi konzertativni clen Britske vladnouci tridy - rekneme typicky anglicky gentleman. Jak Americko snahu o nezavislost, tak samozrejme Franc. revoluci tvrde odsuzoval.
Rozhodne nebyl demokrat, spis byl antidemokraticky - jestli si dobre vzpomim,tak jako jednu z pricin upadku Rima vydel rozsirovani senatu - dle nej mel by Senat vyhrazen pro tradicni nejbohatsi z tradicnich rimskych rodin.
Nezapomnel jste tam nahodu uvest ve vyctu Krestanstvi, ktere umoznovalo svou doctrinou dostavam se plebsu k verejnym uradum ? Mohl by pokracovat, ale nemam cas...
Jinak s podobnymi starostmi jako vy je napr. Charles Murray, ktery hleda priciny v nerozeni deti v upadku tradicnich hodnot a ztrate pracovisti (protoze se patrne v USA malo pracuje).
17. 04. 2013 | 10:36

Luba napsal(a):

Hmmmm, ... samé nepříjemné pravdy.

Proto asi po Gibbonovi pojmenovali tu opici:

http://www.youtube.com/watch?v=SHXo-BpE8T8
17. 04. 2013 | 10:43

scallop napsal(a):

autor

Mate naprostou pravdu. Uz na gymnaziu jsem si rikal, ze za mych mladych let byl svet lepsi.
17. 04. 2013 | 10:54

Barvoslepejš napsal(a):

Celkem bych souhlasil až na ten první bod ve kterém máte zásadní chybu: "1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací." Mnozí obyvatelé by rádi pracovali a za mzdu dostávali odměnu, to znamená ne jako otroci a galejníci. Bohužel ovšem společnost jejich práci nepotřebuje a nemá pro ně využití.
17. 04. 2013 | 11:02

kolemjdoucí napsal(a):

Jiný britský historik uvádí ve své knize sedm příčin pádu římské říše a jeden z nich je nechuť platit daně bohatými a jejich schopnost se daním vyhýbat.A následné neúměrné zatížení daněmi zejména venkova.
V Číně se zase rozdávaly pozemky(v prvním tisíciletí n.l) aby se získala podpora vazalů(vládce provoz zajištoval především ze svého) a daně se zbytku nestačily pokrýt náklady na provoz státu.Následovalo zvýšování daní na venkově ,to vyvolávalo povstání ,rozpad atd.
To co se děje, jaksi nic nového.
17. 04. 2013 | 11:08

Červenobílásesrpemakladivemvehlavách napsal(a):

Bohužel, opět typický pohled z kotliny. Svět je trochu jiný. To selské explicitní myšlení pomíjející jakékoliv konotace, nejen díky malé vzdělanosti, zatím v kotlině už přes jedno století vede k destrukci.Velmi to připomíná současná ruská tažení proti cizákům a sektářské pojetí vlastní pseudovýlučnosti.
O postmodernismu vzniklo mnoho fundovaných prací, žádná však jako exemplum. To si dovolují přednášet jen pasáčci krav. Zaráží právě sektářská neomalenost jednoznačnosti podobných tvrzení ve světle skutečného myšlení.
Bostonské bomby byly vyrobeny z papiňáku jakoby se jejich konstruktér poučil v Česko.
17. 04. 2013 | 11:32

Jiří V napsal(a):

Ale cinkali jsme klíči a vycinkali jsme si svobodu. Každý pražský "umělec" vám vysvětlí že to stálo za to.
Už nemusí svá veledíla skrývat v šuplíku
17. 04. 2013 | 11:34

marxík napsal(a):

Kolegové, jeden blbej cyklus vrcholí a u vás hned propukají stavy bezradnosti.
Zeptejte se svých drahých poloviček, jak se to má s cyklama. Doporučuju se pozeptat specielně na ten poslední, protože všechno nasvědčuje tomu, že i kapitalismus je už dávno po přechodu.
17. 04. 2013 | 11:37

nepoučený pesimista napsal(a):

Člověk jen zírá, jak se historie, bohužel, neustále opakuje. Lidstvo je podle všeho nepoučitelné...Pan Gibbon musel být velice moudrý muž, když dokázal ve 20-ti bodech popsat to, co se děje u nás nyní. Najdou se zde body přesně vystihující současnou politickou scénu u nás i v EU. Až člověka mrazí.
17. 04. 2013 | 11:50

martin_k napsal(a):

zaujal mě hlavně bod 3
domácí mazlíčci mi lezou na nervy...dlouhobým sledování jsem zjistil že nejlepší by tak ješte byli na česneku
17. 04. 2013 | 11:50

Občan napsal(a):

Pane Havlíku,

3x tam máte v různé podobě, "lidem SE NECHCE pracovat" a že jsou přesvědčeni, že "se o ně stát postará".
Jste si jist, že jste četl Gibbona? Já mám z Vašeho výčtu spíš dojem, jako by se přání stalo otcem myšlenky.

"Kupodivu" Vám tam chybí byť jen zmínka o naprosté sexuální nezřízenosti (kdy všichni souložili se všemi a s čímkoli, co bylo po ruce), o pompě přecházející v dekadenci, o nájemní práci, která přivedla její vykonavatele do větší bídy než v jaké se nacházeli otroci atd.

Úmyslné "přehlédnutí"? Nic jiného to být nemůže, protože Gibbon o tomhle všem ve své knize píše!

Takže, pane Havlíku - buď nahazujete téma k polemice a pak je laskavě zpracujte KVALITNĚ, nebo jste sepsal zbytečných pár řádek, o nichž nemá smysl diskutovat.
17. 04. 2013 | 11:51

Koukal napsal(a):

Občan,

ještě že se pan Gibbon nerozepsal o lichvě, virtuální ekonomice, spekulacích. Asi tehdy ještě tento druh nejvýnosnějšího "průmyslu" nebyl tolik znám.
17. 04. 2013 | 12:00

Čochtan napsal(a):

Pane Havlíku,
velice výstižné. Bohužel.
17. 04. 2013 | 12:05

Historik napsal(a):

Kdyby někdo chtěl opravdu vědět, co Gibbon o příčinách pádu Říše římské napsal, ať si tu knihu přečte http://muj-antikvariat.cz/kniha/upadek-a-pad-rimske-rise-gibbon-edward-1983 Autor blogu si z ní tradičně vybral jen to, co se mu hodilo (Gibbon psal hlavně o vlivu křesťanství a barbarských kmenů).

Bravo, pane Havlík, dokonalý populismus. Lidi tohle milují, třeba vás jich bude příště pár volit.
17. 04. 2013 | 12:06

marxík napsal(a):

Občan
Taky mě poskočilo údivem obočí, když jsem se dověděl, že římský lid očekával,že se o něj stát postará.
To bylo asi myšleno jeho zakopání v případě úmrtí.
17. 04. 2013 | 12:13

jozka napsal(a):

To je doslovny citat nebo uz to nekdo predzvykal a vybral si to, co se hodi?
17. 04. 2013 | 12:15

ksjdhf napsal(a):

Článek obsahuje i úctyhodný návod na změnu pro ty, kteří po změně touží (tedy skutečně touží, ne jen že projevují slovní přání a stížnosti).

Stačí vypsané příčiny převrátit do opaku a naplňovat je v osobním životě.

Stačí i relativně málo lidí na to, aby se věci začali hýbat správným směrem, protože jeden o dobro se upřímně snažící člověk je schopen vlivem přebít velké množství stádních lidí.
17. 04. 2013 | 12:19

dříve čtenář napsal(a):

Gibbona mám v knihovně už dlouho, stál asi 60,- Kčs. Bohužel jsem jej nějak opomenul přečíst. Budu se muset do knihy kouknout.
Pro bloggery puntičkáře - nejde o to, zda v tomto výčtu něco chybí nebo něco je zdůrazněno více. Obecně podobné příčiny vždy vedly ke krachu všech vyspělých společností během dosud poznané historie.

Já bych měl jedno řešení, jak tento proces oddálit. Neztotožňuji se s ním, ale je to bohužel válka. Jiné další řešení než rozvrat vyspělé společnosti dějiny nenabízejí.
17. 04. 2013 | 12:26

urvi et orvi napsal(a):

Hlavní Gibbonova teze říká, že o úpadek Říma se přičinilo hlavně křesťanství, které rozložilo římskou společnost, a vpád barbarských Germánů.
17. 04. 2013 | 12:34

Čochtan napsal(a):

S některými body lze něco dělat a musí se dělat. Jiné body zaniknou samy, když ty druhé zmizí.
Zda jsou všechny od Gibbona nebo od Havlíka, to je jedno. Hlavní je, že jsou výstižné.
Což to takhle vzít bod po bodu, co s tím udělat ?
17. 04. 2013 | 12:38

Čochtan napsal(a):

ksjdhf napsal(a):
Článek obsahuje i úctyhodný návod na změnu ..... Stačí vypsané příčiny převrátit do opaku a naplňovat je v osobním životě.

To zní rozumně.
17. 04. 2013 | 12:41

Jiří V napsal(a):

Pane Havlíku, to my víme. ALE....
1/Prací jsem za blba, pracuji, platím dopravu do práce, soused a dávkách je na tom celkově lépe a směje se mně.
Neutáhnu nájemné, ale snědí od vedel už vybydleli 5 domů, neplatí a dostanou další dům a bydlení zdarma
2/Budu živit své děti, ale sousedka samoživitelka bydlí zadarmo z mých daní a je na tom lépe: její děti se smějí těm mým že pracujeme a jsme socky
3/ Stát říká že důchody nebudou
4/ Umělci se mně ještě vysmějí že jsem rudé a hnědé prase.
Atd. bod po bodu. Také všichni víme, že nás uživí jenom plody vlastní práce. Když to řeknu nahlas, utlučou mne na ulici že jsem komunista a pokud si pamatuji, jeden z cinkačů klíči jste byl i vy.
Tak co s takovým článkem
17. 04. 2013 | 12:45

SuP napsal(a):

Vidíte Havlíku -
Když chcete a přestanete brečet, hned je tu něco pozitivního.
A ti, o kterých je řeč zejména vás tu roznesou na kopytech. S nimi žádná změna k lepšímu nepřijde, ti musejí vychcípat. Je nadějné, že se už přestávají množit podle bodu 12.
17. 04. 2013 | 12:45

SuP napsal(a):

Jiří V -
Protiřečíte.
"....Neutáhnu nájemné, ale snědí od vedle už vybydleli 5 domů, neplatí a dostanou další dům a bydlení zdarma
2/Budu živit své děti, ale sousedka samoživitelka bydlí zadarmo z mých daní a je na tom lépe: její děti se smějí těm mým že pracujeme a jsme socky...."
Pokud neutáhnete nájemné, těžko jste na tom tak dobře, že byste platil daně....
;-)
17. 04. 2013 | 12:49

Jindřich B. napsal(a):

dříve čtenář

taky mám páně Gibbonův spisek v knihovně. Už od roku 1983, co zde vyšel. A četl jsem jej, několikrát. Za hlavní příčinu pádu římské říše označuje autor křesťanství, vzrůstající sílu a vliv "barbarských" národů. Čili ta premisa v blogu je chybná stejně jako všechny závěry z ní vyvozené. Pády a rozvraty různých říší měly různé důvody. Nebo si myslíte, že sovětské imperium padlo kvůli těm výmyslům nahoře? Autor je demagog.
17. 04. 2013 | 12:49

Richard napsal(a):

ksjdhf
che
...ale taky platí, že nikdo nenapáchá takové škody jako člověk zapáleně činící všeobecného dobra.....
"A great civilization is not conquered from without, until it has destroyed itself from with in"
W. Durant

Myslím, že demokracie je ohrožena zevnitř, nedaří se jí oddělit její vlastní mechanismy udržující vnitřní celistvost a ideologii kapitálu, která nabývá totalitního charakteru. V reakci na toto, dochází k reakci zástupců jiných totalitárních ideologií, např. křesťanství, komunismu....dochází totiž k ohrožení významných potřeb velké části obyvatelstva, z toho plynoucí zvýšené míry ohrožení a nejistoty, které v reakci často ústí v ideologickou totalitu, která má uspokojování těchto potřeb zajistit. Ne náhodou v člověku tyto ideologie oslovují ty nejnižší pudy, byť samy sebe povyšují na cosi svatého.......Jde o obranný adaptační mechanismus, ale s velmi destruktivními následky, které prakticky znamenají nástup doby temna - oddělenost od svobodného života...
Myslím, že jedinou možností demokracie je očistit se zevnitř, oddělit se od diktatury kapitálu, dostat ho pod svou kontrolu, ovšem nikoliv ustupování další totalitární ideologii, která např. nastala po pádu Velkého Říma v podobě křesťanství, či nástup komunismu nebo nacismu.....
Všechny tyto ideologie jsou dle mého reaktivní maladaptivní společenské obrany, které sice uchrání život - uspokojí nutné minimum základních potřeb, ale oddělí ho od svobodného smysluplného prožitku, který jediný je nositelem rozvoje osobnostního i společenského života....
Z toho hlediska např. nechápu jak může být Klausová zvolena velvyslankyní na Slovensku, navíc sociálně demokratickým prezidentem, tihle lidé jsou symbolem nekontrolovaného kapitalismu, který v současnosti šíří zhoubu....
17. 04. 2013 | 12:51

Dundee napsal(a):

Čochtan,

"5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři." Jaká by měla být?

"13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají." Které to jsou?

Otázkou je, proč pan Havlík nepsal také o stěžejních důvodech, které viděl pan Gibbon jako klíčové pro pád Římské říše, kupř. o ("žido)křesťanské" tradici a omezil se pouze pro Gibbona (jestli to jsou skutečně myšlenky Gibbona) méně podstatné věci.
17. 04. 2013 | 12:51

Občan napsal(a):

Ono to možná bude znít jako vtip, ale Řím mohlo poslat do kytek především olověné vodovodní potrubí a používání olova na jídelní a picí náčiní.
Ovšem křesťanství jako státní náboženství a sílící vpády cizinců měly také svou sílu, to bezesporu.
17. 04. 2013 | 12:54

Občan napsal(a):

SuPe,

prozradím Vám takové tajemství:
1) Zaměstnanci platí nájemné až z toho, co zbude z jejich platu po odečtení všech daní a "pojistných".
2) Nájemné ve větších městech je tak vysoké, že s ním mají problém i lidé s jinak slušnými příjmy. Zvlášť, když jim děti studují a oni se ještě snaží našetřit něco málo na horší časy. Bydlení celé rodiny v garsonce to neřeší, protože i ty jsou drahé.
3) Daň z příjmu platí VŠICHNI zaměstnanci s příjmem 15 000.- Kč brutto a vyšším
17. 04. 2013 | 13:01

Jiří V napsal(a):

Dundee, opravdu tak dětsky naivní? Brání se celá země, armáda je jenom nástroj, stejně jako hřebík zatlouká člověk a ne kladivo, to je jen nástroj. Roku 1939 jsme armádu měli, země nebyla ochotná se bránit, stejně jako r.68. Když se nepohne ruka, kladivo je k ničemu.
Ale vy asi také patříte k těm správným co se radují jak republika upadá, hlavně když vy nemusíte pracovat, je ta svoboda. Typický produkt toho o čem tu Havlík píše.
Dokonce už to ani nechápete a jste na sebe asi hrdý.
17. 04. 2013 | 13:03

Alex napsal(a):

sir Alex Fraser Tytler (skotský právník a
historik, 1747-1813) v knize venované pádu aténské
demokracie:
„Demokracie nemuže existovat jako permanentní
forma vlády. Muže trvat pouze do té doby, než volici
objeví, že si mohou odhlasovat velkorysé výhody na úcet
státní pokladny. Od této chvíle hlasuje vetšina vždy pro
kandidáty, kterí slibují nejvíce požitku z verejných financí.
Proto demokracie vždy zkolabuje kvuli nedostatku
financní odpovednosti a je vždy vystrídána diktaturou.
Prumerná doba trvání velkých svetových civilizací byla
200 let, než došlo k jejich úpadku. Tyto národy procházely
následujícími stadii: od otroctví k víre, od víry k odvaze,
od odvahy ke svobode, od svobody k hojnosti, od hojnosti
k sobectví, od sobectví k sebeuspokojení, od
sebeuspokojení k apatii, od apatie k závislosti, od
závislosti zpet k otroctví.“
17. 04. 2013 | 13:06

V. Němec napsal(a):

Doporučuji k další četbě: Michael Grant, Pád říše římské, Werner Dahkheim, U klébky Evropy.
17. 04. 2013 | 13:11

Dundee napsal(a):

JiříV,

V. r. 1939 bylo po Mnichovském diktátu, kde západní vyspělé civilizované imperiální velmoci rozhodly o osudu Československa. Vojáci české a slovenské národnosti byli připraveni a ochotni bránit vlast ale nemohli. Měli to zvrchu zakázáno. Protivit se rozhodnutí velmocí by znamenalo ponechat bez pomoci Československo v plen Hitlerovi.

Co to plácáte o tom, že jsem rád, že republika díky neoliberálním "reformám" ničícím a zadlužujícícm stát upadá? Právě naopak. Nejsem tomu rád a ty "reformy" považuji za likvidační pro většinu lidí i pro stát.

A co plácáte o tom, že nemusím pracovat? Kdo to do vaší kádrovácké hlavy nakukal?
17. 04. 2013 | 13:12

Dobeš napsal(a):

SuPe, Dundee, na tom je nejhorší jedna věc kterou Havlík nepojmenoval / asi ji neznal Gibbon/. Totiž že dorostla generace, která ani nechápe v jakém jsme marasmu, radují se že mohou parazitovat, nemusí řešit obranu své země, nemusí na vojnu a pracovat, být užiteční. Hlavně když se nějakým švindlem seženou prachy na chlast a fet
17. 04. 2013 | 13:17

Richard napsal(a):

Alex
che, podobné cykly pociťuji na osobní úrovni, jako pravidelné vnitřní duševní pochody, časoprostor to asi externalizoval a roztáhl do celých epoch....
"Tyto národy procházely
následujícími stadii: od otroctví k víre, od víry k odvaze,
od odvahy ke svobode, od svobody k hojnosti, od hojnosti
k sobectví, od sobectví k sebeuspokojení, od
sebeuspokojení k apatii, od apatie k závislosti, od
závislosti zpet k otroctví.“
17. 04. 2013 | 13:19

Jiří V napsal(a):

Dundee 13,12 Ano, to je ten známý vtip jak Jugoslávský partizán vypráví jak bojovali proti Hitlerovi a čecháček mu říká, no jo, ale u nás Hitler nedával na odboj Evropské dotace
17. 04. 2013 | 13:21

ivan tomek napsal(a):

Pane autore,

Zapomnel jste uvest, ze Gibbon povazoval za jednu z nejzakladnejsich pricin padu Rima prichod krestanstvi.
17. 04. 2013 | 13:21

Richard napsal(a):

jinak je taky poměrně zvláštní, že se různé vrstvy obyvatel nachází v různých úrovni cyklu, zřejmě z toho také pramení různost pohledů na danou dobu a stav, resp. když jeden prožívá hojnost, druhý je právě otrokem, když je jeden závislý, druhý se cítí svobodný...atd.
17. 04. 2013 | 13:23

Dundee napsal(a):

Alex,

v tom případě voliči v ČR doposud neodhalili, že většina může hlasovat vždy pro
kandidáty, kterí slibují nejvíce požitku z verejných financí, protože ve volbách zvítězili "odpovědní" Bakalovci = ODS, TOP, VV, kteří chtěli přitáhnout šrouby, obzvlášť odpovědná TOP. LIDEM volbama vůbec neprošla a vznikla jako politická strana až po volbách.
17. 04. 2013 | 13:24

Dundee napsal(a):

Jiří V,

"Dundee 13,12 Ano, to je ten známý vtip jak Jugoslávský partizán vypráví jak bojovali proti Hitlerovi a čecháček mu říká, no jo, ale u nás Hitler nedával na odboj Evropské dotace
17. 04. 2013 | 13:21" Zkuste jiný "vtip" místo toho blábolu, který je zcela mimo mísu.
17. 04. 2013 | 13:28

ivan tomek napsal(a):

Mimochodem, o upadku spolecnosti mluvil uz v dobe ledove Capkuv Praotec Janecek v Apokryfech. Upadek je oblibene thema vsech dob.

Na zaklade ceho mluvite o upadku? Technologie? Zdravotnictvi? Prumerna delka zivota? Prumerna zivotni uroven? Prumerna delka skolni dochazky? Dokonce i zivotni prostredi se zlepsilo! A na svete je v pomeru k poctu obyvatel mene valek a mene obeti nez drive! A tak dale.

Upadek sveta je mytus ke kteremu ma bohuzel clovek prirozeny sklon. Jsou samozrejme doby, kdy se na nejakou dobu veci zhorsi - treba kdyz spadne atomova bomba - ale celkovy trend je zcela jasne positivni a neni treba se domnivat, ze se to zrovna ted zmenilo.

Vubec pritom ovsem nepopiram, ze zlepsit je toho treba plno! A vzdy bylo. A protoze se o to lide vzdy snazili, tak to zlepsili.
17. 04. 2013 | 13:37

Richard napsal(a):

když se duševní pochody(cykly) mnoha lidí setkají v jednom virtuálním bodě, něco zacvakne a vesmír přehodí výhybku, systém se začne přeskupovat, v poslední době se větší skupiny lidí duševně setkávají na stejném virtuálním místě, kruhy se vylaďují, přibližují se k sobě a sjednocují ve větší synchronizovaný celek, snad předzvěst sociálních změn? Jde o to, jestli se budou hýbat jen malá kolečka nebo se přeskupí celý kolos....
obrazně to na mě působí jako pohyb mayského cyklického kalendáře...možná jsme 21.12 2012 skutečně přestoupili jakousi hranici, aniž bychom si toho všimli....jako potvrzující důkaz mayských tezí někteří z nás čekali velké a viditelné změny, jakýsi zlom, ale ony možná započaly působit skrytě.....prostě se uvnitř systému začalo cosi přeskupovat, prozatím neviditelně, ...
Velká náhlá změna předem dlouho odhadnutá k určitému datu by se do tohoto světa nehodila.....
17. 04. 2013 | 13:43

Asfalt napsal(a):

Práce svobodných občanů byla v Římě považována za potupu. Pracovali jen otroci, kteří představovali cca 30% polupace. Vykonávali práce neodborné i vysoce kvalifikonvané a byli ve vlastnictví soukromém i veřejném.
Teprve s úpadkem Říma jsou svobodní občané nuceni se živit vlasní prací na pronajaté půdě. Spolu s barbary, kterým bylo dovoleno se usadit na římské půdě, jsou nazýváni kolony. Vedle kolnů na půdě začínají hospodařit i otroci, o něž se otrokáři už nechtějí nebo nemohou starat. Po čase přestává být rozlišováno mezi kolony a otroky a po obsazení římských území barbary se Všichni tito lidé stávají lidskou součástí půdy v soukromé správě feudálního vazala, tj. poddanými ve feudálních vztazích.

Z tohoto "dějepisu" by šlo usoudit, že příčinou pádu Říma byla skutečnost, že hospodářský systém nebyl schopen uživit své obyvatele.
Tato situace se opakuje nyní. Strukturální nezaměstnanost roste a stále se zadlužující stát brzo nebude mít na to, aby buď živil ty, které neživí soukromý kapitál, nebo aby dále soukromý kapitál financoval státními zakázkami, kde většina prostředků mizí v korupci a privátních ziscích a jen malá část z těchto zbylých prostředků živí obyvatele.
Buď změníme hospodářský systém, nebo se staneme poddanými těch, co naše území obsadí (pravděpodobněji ekonomicky než fyzicky vojenskou silou jak tomu bylo v případě barbarů).

Jinak běh dějin má své subjektivní a objektivní příčiny. Na pádu Říma se velkou měrou podílel subjektivní vliv představovaný naprostou nekompetencí jeho posledních panovníků a jejich upřednostnění soukromého zájmu před veřejným.
17. 04. 2013 | 13:43

Dundee napsal(a):

ivan tomek,

myslím, že úpadek je vždy potřeba vidět v kontextu dané společnosti, která je na odchodu a není schopna si představit, že něco jiného může "být za horizontem". Jako v případě "rozvinuté civilizované..." Římské říše, kterou nahradily feudální státy, ty kapitalistické státy (v nich se prostřídaly v roli hegemona nejrůznější "říše")... Nyní nastává hluboký úpadek kapitalismu jak jsme jej znaly dodnes a USA se postupně poroučí z role hegemona. Nastává dilema obdobné těm minulým. Co čekat od Číny? Jaké společenské uspořádání čeká lidstvo v budoucnosti? To jsou relevantní a logické otázky. A byly i v minulosti.
17. 04. 2013 | 13:44

Zrcadlo napsal(a):

marxík napsal(a):

Taky mě poskočilo údivem obočí, když jsem se dověděl, že římský lid očekával,že se o něj stát postará.

===============

Předpokládám, že to byl údiv nad vlastní nevzdělaností. Možná znáte alespoň úsloví "Chléb a hry", které se traduje právě do dob starého Říma. Římští občané (pro pořádek dodávám, že to _není_ synonymum pro "obyvatel Říma") měli právo na chléb od státu, respektive v některých dobách to byl přímo chléb, jindy se rozdávalo obilí.

Dokud Řím měl kam expandovat a koho dobývat, nebyl to problém. Ale v pozdějších dobách, kdy možnosti expanze byly vyčerpány, to začalo být neudržitelné, navíc počet občanů stoupal, občanství bylo občas udíleno jako "úplatek", ale výrazněji omezit tuto výsadou se za ta staletí přesto odvážil pouze jeden císař, pokud se dobře pamatuji. Zato byly vydávány různé regulace, jako povinné kvóty pro například pro zemědělce. V důsledku vysokých kvót začalo těch povolání rapidně udávat, proto bylo vydáno nařízení, že kdo to povolání vykonává, musí jej vykonávat nadále a že jeho dědic je povinen jej vykonávat též. Kocourkov (detaily viz http://www.dokoran.cz/index.php?p=book.php&id=469 , moc zajímavá kniha).
17. 04. 2013 | 13:47

Richard napsal(a):

Ivan Tomek
koukněte na Španělsko, Portugalsko, Řecko, Island, co se tam děje...v Řecku tuším padl nedávno nový rekord nezaměstnanosti 27%!
koukněte kolik lidí je zadlužených, v exekucích, kolik lidí padá na samotné dno, sociálně to pro mnoho lidí není vůbec dobrý..."společenské nůžky" se nebezpečně rozevírají...
když zůstaneme v Evropě, nejde o úpadek světa, ale velkých sociálních celků a ty se skutečně v historii světa odehrály již několikrát, před Praotcem i po Praotci Čechovi.......
17. 04. 2013 | 13:51

Jiří V napsal(a):

Ivane Tomku- vy jste slepý?? Když si základní potraviny berete na dluh, to je znak bohatství? Když se ruší nemocnice a pohotovosti, požárníci, školy?
Když se zavře továrna, vzduch je v okolí čistší a je tam ticho, to je znak prosperity? Když nikdo neopravuje silnice. Když klesají důchody a nestačí ani na běžné nájemné? Když máme armádu tak na obranu vesnického rybníka, pokud nám i nadále půjčí na dluh ty letadla.
Když se dějí všechny ostatní věci které popsal Havlík- to jsou podle vás znaky prosperity?
17. 04. 2013 | 13:56

změny nicku svědčí o neobhajitelnosti napsal(a):

Tedy v případě Josef K.
Ten nechal prasnice prasnicemi a vede úder proti papiňákům.

V těch si totiž hladovějící nezaměstnatelní nad 50 mohou ještě vařit opravdu staré (kožené) boty.

Úkolem K. je úplné vyhlazení národa bez použití Sonderkommand.
Kdysi vídeňské velkoněmecké kruhy udeřily na srbský export prasat.
Jelikož Srbové nebyli ovlivnitelní blbými řečmi ani embargy, našli si odbyt (a dodavatele zbraní) ve Francii.

Dnes je bohužel Francie germánskou služkou a Srbové (s naší dopomocí) poraženi.
To neznamená vítězství K.
Už bible říká, nenecháš vařiče jedů naživu.
Nebo že je to o obcování se zvířaty? Mojžíš, Mojžíš, museli bychom nahlédnou do zetek.
17. 04. 2013 | 13:57

Historik napsal(a):

1. To je dnes bohužel pravda a proto Evropa zaostává za zeměmi jako Čína,Jižní Korea a Japonsku kde je práce podstatně více ceněná.

2. Také pravda. To ale vysvětlovat různým feministikám, zeneným a levicovým aktivistům, kteří se na rozvratu tradiční rodiny podílejí, je asi naprosto zbytečné. Ti vidí tradiční rodinu jako něco negativního, zastaralého.

3. Na tohle opravdu nevím, kde Gibbon přišel. Péče o stáré až do konce 19.století takřka neexistovala. O staré pečovali jejich děti. Až z příchodem socialismu se to změnilo. Přinejmenším je nepodložené, že by to nějak přispělo k pádu Římské říše. V současnosti kdy přibývá počet důchodců je rostoucí počet důchodců spíš problémem než důvodem úpadku. Tady Gibbon spíš vychází ze svého přesvědčení zarytého konzervativce.

4,5 a 6 Opět nesmysly, které nejsou podložené a jsou výplodem Gibbonovi fantazie. Zvláště 5, kde je pravdivé jen to, že velká část Římské armády tvořili žoldáci. Bylo ale způsobeno nikoliv neuctou k armádě, která po celou dobu Římské říše měla obrovskou úctu a vliv. Třeba Pretoriani kteří stáli u svržení císaře (Caligula) a pretoriáni a armáda dosasovala císaře (Galba,Septimus Severus)

7,10,12 a 13 Na to opravdu nevím kde přišel. Taky spíše jeho přesvědčení. Něco takového není historicky doloženo že by se dělo v Římské říši.
17. 04. 2013 | 13:57

KAteřina napsal(a):

Proč se vracet ke Gibbonovi, který popisuje symptomy, když Max Weber popsal příčinu: nerovnoměrné rozdělení bohatství, nadvláda majetku nad prací.
17. 04. 2013 | 14:03

Karla napsal(a):

Zrovna píšou ve zprávách- už si neumíme odchovat ani 50% prasat které potřebujeme k obživě. U hovězího a drůbeže podobné, neumíme si ani vypěstovat brambory a obilí. Byli jsme cukrovarnická velmoc a stavěli cukrovary a pivovary po celém světě, cukrovku ani chmel už nepěstujeme, cukr dovážíme na dluh, pivovary nám nepatří.
Je to přesně jak ve starém Římě, pro obyvatelstvo je potupné nebo nevýhodné pracovat, klíči jsme si vycinkali svobodu parazitovat. Jenže otroky a kolonie nemáme a EU nás věčně živit nebude, sama nemá z čeho a jede na dluh.
17. 04. 2013 | 14:06

Dundee napsal(a):

Historik,

ad 1) jaká Evropa zaostává v oceňování práce? Která její část zaostává za zmíněnými asijskými zeměmi? (Mimochodem v Asii jsou taky další země jako Bangladéš, Pákistán...) Německo? VB? Francii? Skandinávské země? Anebo máte na mysli Rumunsko, Bulharsko, Srbsko, Albánii...?

ad2) co to pletete za hlouposti? Podívejte se třeba na politiky napříč politickým spektrem, anebo na téměř výlučně pročírované polygamní "konzervativní" umělce? Vy si fakt mydslíte, že úpadek rodiny můžete hodit na bedra zelených, levicových aktivistů...? Zvlášť ve státě, který v každém ohledu dělá co může, aby zlikvidoval předpoklady pro rodinný život (povinné zadlužování studentů, likvidace sociální sítě, likvidace pracovních příležitostí, rostoucí nájmy, hypotéky, povinná honička za prací...?
17. 04. 2013 | 14:09

Da.Rock napsal(a):

Já teda nejsem historik, ale silně pochybuju o tom, že by se za starého Říma mohli lidé flákat a "stát" by se o ně vždy postaral. Jo, flákat se mohli, pokud je živili otroci nebo jiní pracující (to se nezměnilo dodneška), ale nevěřím, že by starý Řím disponoval nějakou velkorysou sociální sítí, ve které by milostivě houpal všechny chudé nemakačenky.
17. 04. 2013 | 14:10

nejdřív přestat mást pojmy napsal(a):

Jiří V
Typický manipulační postoj je vybrat si pro exemplum nesmyslný moment, kdy se dosavadní vývoj přefázuje.

Celý vývoj do září 1938 směřoval k tomu, aby se Republika bránila a národ k tomu byl v rozhodujících chvílích připraven.
Hodžova vláda nepadla pronic zanic.
Beneš pak došel k názoru, že to chvíli pod vodou vydržíme a přiřadíme se k vítězům.

Kdyby (což při daném rozdání karet a jeho osobě nebylo možné) se rozhodl pro válku a my skončili jako Poláci, přestěhovaní a decimovaní, zajímalo by mne, jestli bychom se také stali národem pašeráků a zlodějů.
Jestli bychom měli tolik vitality.

K vašemu výpadu vůči p. Tomíkovi: ne, to jsou známky našeho plánovitého začlenění do EU.
17. 04. 2013 | 14:11

Dundee napsal(a):

... likvidace školek...
17. 04. 2013 | 14:11

SuP napsal(a):

Občan -
Ti všichni, co jste je v odpovědí oplakal, nájemné utáhnou. Připouštím, že to někdy může být obtížné, zejména když nechtějí ani částečně slevit ze svého "standardu".
17. 04. 2013 | 14:20

SuP napsal(a):

Doběš -
Všchny generace samy od sebe nic nechápou.
Záleží na tom, kdo je vychovává, protože z nich mohou vyrůst ignoranti, které jste popsal, nebo naopak docela fajn lidi.
Vy sám se určitě už dávno taky o něco snažíte, ne?
17. 04. 2013 | 14:24

Histotrik napsal(a):

Dnešní historici se moc neshodují na důvod úpadku Říma. Někteří za důvod označují.

1. Ekonomický úpadek v důsledku ekonomického vyčerpání (stavění pomézních paláců a soch některými císaři a pořádání okázalých her aby se zalíbili plebsu, které způsobily nedostatek financí), neustálých převratů a válek.
2. Neustálé nájezdy barbarů a jejich začleňování do římské společnosti, hlavně do armády. To pak někteří barbarští generálové toho využili a vyplenili Řím (Alarich,Odoaker). Tak daleko s muslimy jsme dnes naštěstí ještě nedošli. Žádná armáda vyspělých zemí světa nemá tak vysokou muslimskou minoritu v armádě jakou měla římská armáda vysokou minoritu barbarů.
3. Vnitřní rozpolcenost v důsledku přijetí křesťanství a vlivu přijímání barbarů do římské společnosti.
4. Nedostatek vojáků, proto museli najímat barbary. A nedostatek financí aby si mohli vojáky platit což vedlo ke vzpourám v armádě.
17. 04. 2013 | 14:27

Dundee napsal(a):

Histotrik, 17. 04. 2013 | 14:27

no vida, že to jde i racionálně - bez ideologie. To bych podepsal.
17. 04. 2013 | 14:30

marxík napsal(a):

Zrcadlo
Kolego, pod pojem lid já zahrnuju i otroky. Vy je máte zřejmě v kategorii zvířat. V tom vězet naše nedorozumění.
17. 04. 2013 | 14:38

santawizard napsal(a):

1)
Sťastní a úspěšní jsou ti, kteří mají velké mzdy a velké zisky,ale nešťastní a neúspěšní jsou ti ,kteří mají malé mzdy a malé zisky.Jde-li o malé mzdy ,tak je to problém s konkrétním povoláním a nebo problém ,že odbory nejsou ochotny či schopny bojovat i pro ty nejméně placené pracovníky.
2)
Zastupitelská a opatrovnická firma pro uklizečské a opravářské práce:
Jsou živnostníci paraziti a nebo systém parazituje na živnostnících?Fyzická osoba versus právnická osoba?
Jestliže vláda podporuje nezaměstnané i podporou na podnikání,tak to je dobré hlavně jako pan podnikatel a žena v domácnosti.Zástupce ti pomůže peníze vydělat a opatrovník ti je pomůže utratit.
3)
Za komunismu měl každý stejně,ale dneska má každý jinak.I tak většina kritiků kapitalismu nechce jít zpátky do komunismu ,ale chce aby se bohactví země rozdělovalo jenom o něco spravedlivěji.Komunisté potom nepatří do parlamentu nebo na radnici ,ale měli by vládnout dole s armádou spásy.Vždyť armáda spásy byla originálně založena samotnýma alkoholikama ,kteří si svépomocně ve jménu Ježíše Krista pomáhali ,jak se říká, kouřit a chlastat bud vůbec a nebo lépe a méně.Jenom dneska je armáda spásy výhradně pro abstinenty a opilé klienty nechávají za trest zmrznout v zimě na ulici.
17. 04. 2013 | 14:40

Dundee napsal(a):

marxík,

Ve starověkém Římě byli otroci v kategorii VĚCÍ.
17. 04. 2013 | 14:42

xman napsal(a):

Není možné reformovat systém, který se hroutí. Je nutné nějak přežít ekonomickou superbouři a pak vystavět systém znovu, lépe. Nemá význam znovu stavět lepšího dinosaura, buďme savci - více např. zde http://www.earthsharing.org.au/2013/04/12/nicole-foss-relocalising-the-trust-horizon/
17. 04. 2013 | 14:43

Historik napsal(a):

Dundee:

Celá Evropa nedokáže ocenit práci. Tím oceňování práce jsem nemyslel výši platů, ale jak se práce vnímá. Zvláště to platí pro Francii a Skandinávské země, kde si práci vůbec neváži. Místo práce toho stávkují na náměstí (ve Francii národní sport) nebo žijí z cizích peněz (ve Skandinávii národní sport). Dneska je celá Evropa zpohodněná sociálním státem a ta má za příčinu úpadek celé Evropy a zvyšující se dominanci Číny. V Japonsku,Jižní Korei,Taiwanu a Číně tam mají k práci podstatně lepší úctu než v Evropě. Tam pracují jak šrouby a neskuhrají jak v Evropě.
17. 04. 2013 | 14:48

jednotka chytrosti - jeden antizaorálek napsal(a):

připomíná to EU !. 9 antizaorálků!
17. 04. 2013 | 14:50

Dundee napsal(a):

santawizard napsal(a)

nepotěším vás:

1) "Sťastní a úspěšní jsou ti, kteří mají velké mzdy a velké zisky,ale nešťastní a neúspěšní jsou ti ,kteří mají malé mzdy a malé zisky." Nepravda. Za prvé to nemůžete dokázat. Existují i nešťastní, kteří mají velké zisky a šťastní kteří mají (vůbec)práci a za ni malé zisky.

2) přečtěte si daňové úpravy nejlepšího ministra financí - níže (co navrhoval ve "prospěch" středního stavu = zaměstnanců a soli země = živnostníků a co prošlo.

3) "Za komunismu měl každý stejně". Asi jste tehdy ještě nežil, když tvrdíte že měl stejně ředitel fabriky, projektant, dělník i uklízečka. Holt nevědomost mládí.
17. 04. 2013 | 14:51

resl napsal(a):

Ano, tak to léta chodilo v komunistických zemích a ty, které z bolševismu nevyrostly, tak tam to přetrvává dál.
Všude se nadává, ale lidi zůstávají lidmi, mají na čem stavět, mají historii. My, sateliti ruského medvěda, máme jen strach a zlobu, kterou v nás blízkost komunistického a totalitního monstra ještě zvyšuje. Potichoučku se tetelící zlodějíčci a zvolení poslanci se máchají ve svém plebejství, řvou na emigranty ať táhnou zpátky, nadávají na EU ať nás, chytrolíny nechá na pokoji, smlouvy neuznáváme, změny nechceme a tak pomalu zanikáme, jako škůdci Evropy, které nakonec zachrání cizinci s jiným drajvem, než je česká lenost a pohodlnost.
Emigranty nebrat, Eu neslyšet, Putina je potřeba v této zemi - to jsou hesla zdejších trumpetů a čím víc se škodí Evropě, tím víc se českej komouš chichotá.
17. 04. 2013 | 14:56

Dundee napsal(a):

Historik,

"Celá Evropa nedokáže ocenit práci. Tím oceňování práce jsem nemyslel výši platů, ale jak se práce vnímá. Zvláště to platí pro Francii a Skandinávské země, kde si práci vůbec neváži. Místo práce toho stávkují na náměstí (ve Francii národní sport) nebo žijí z cizích peněz (ve Skandinávii národní sport). Dneska je celá Evropa zpohodněná sociálním státem a ta má za příčinu úpadek celé Evropy a zvyšující se dominanci Číny. V Japonsku,Jižní Korei,Taiwanu a Číně tam mají k práci podstatně lepší úctu než v Evropě. Tam pracují jak šrouby a neskuhrají jak v Evropě.
17. 04. 2013 | 14:48"

Aha, takže platy jste nemyslel. A jak si tedy váží práce ve zmíněných asijských zemích? Že jsou ochotni pracovat 16 hodin denně 7 dní v týdnu za "hrst rýže" a bydlet v provozovně? To byste chtěl? Nemá náhodou za příčinu vzestup Číny přelévání kapitálu, know how a práce? Proč Čína tak rychle nestoupala, dokud soudruzi kapitalisté nevyváželi do téhle ladem požehnané země zmíněné komodity?
17. 04. 2013 | 14:57

Historik napsal(a):

Dundee:

1) Kdo bojuje proti tradiční rodině muže a ženy, které jako jediné může zajistit potomstvo? Soužití muže a muže nebo ženy a ženy vám porodnost opravdu nezvedne.
2) Kdo bojuje proti tradiční rodině muž vydělávající peníze a žena v domácnosti jejíž jedinou starostí byly děti a údržba domácnosti, čímž by pomohla k vyššímu počtu dětí a zlomením zvyšujícího stárnutí, kderé postihuje celou Evropu. Při praxi žena v práci, muž v práci není divu, že mladí nechtějí mít děti, protože by ani na jejich výchovu by něměli čas, když jsou celou dobu v práci nebo se zaměřují jen na peníze nebo kariéru.
17. 04. 2013 | 15:02

dříve čtenář napsal(a):

Jindřich B. - s tím, co způsobilo přechod socialismu na rádoby tržní kapitalismus (rozpad Sovětského impéria) mi výše uvedené body ani moc nekorespondují. Jak vidno např. na Číně je možný postupný přerod, u středoevropských zemí rádoby revoluční, a u Kuby žádný.
Nejsem politolog ani historik, abych mohl tento proces objektivně popsat. Body u blogu pana Havlíka mi na pád socialismu zkrátka moc nepasují. Socialismus spíše dojel na naprosté odosobnění "vlády mas" od přání prostých občanů. Vládci v socialismu tak mysleli na vlastní a rádoby obecné dobro, že jej začali kázat a prosazovat silou.
Křesťanství mělo na rozdělení a pádu Římské říše taktéž nemalý podíl. I když nutnou podmínkou pádu byl vlastně počátek stěhování národů. Podcenění asimilace "Barbarů" mezi původní obyvatelstvo je výstrahou i pro současnost.
A u nás se bude klér se svými restitucemi na pádu země podílet taktéž.
17. 04. 2013 | 15:05

marxík napsal(a):

Dundee
Potom ale nechápu v čem může být srovnávání naší doby s dobou s výdobytkem pracujících věcí pro nás poučné.
Kdybychom měli u nás takovou vymoženost, taky bych se divil, že musím pracovat.
17. 04. 2013 | 15:08

santawizard napsal(a):

Dunde:
To co jsem řekl je všeobecná pravda.Pochopitelně ,že vyjímka dělá pravidlo,na které jste jako odborník sám poukázal.Díky.
17. 04. 2013 | 15:08

Dundee napsal(a):

Historik,

Myslíte, že by se zvedla porodnost, kdyby muž prakticky bydlel odloučeně od manželky v práci a kdyby vydělával tolik co Číňan?

Kde, v čem a za co by podle vás měla ta mladá rodina zadlužena studiem (konkurenceschopnost je potřeba zvyšovat) měla bydlet? Jak by zaplatila (hypotéku)/nájem v našich zeměpisných šířkách, energie, povinné poplatky, daně... kdyby manželka nepracovala?
17. 04. 2013 | 15:09

Romulus Veliký napsal(a):

Problém dnešního světa nebo třeba západní civilizace nemá s Římem vůbec nic společného.

Jejich největším problémem je, že by je chtěl každý trouba reformovat, protože je posedlý přesvědčením, že nic tak strašného tu ještě nebylo a že se všechno řítí do háje ;-)
17. 04. 2013 | 15:12

demagog napsal(a):

Pretty woman po česku !!! www.demagog.blog.cz

Chráněné dvd nesmí se klonovat
Jinak by soudce moh tresty skloňovat
Tak sem film viděl naučil nazpaměť
Přehrál ho osobně na to já mám pamět
Prodal sem prázdné lahváče
Zahrál si chvíli na boháče
A děvka hrála tu pretty woman
Trochu to přikrášlím udělám román
Neměl sem na hotel půjčil si stan
Sehnal sem kameru jsem filmu pán
Našel sem děvku na ulici
Slíbil za scénu náušnici
Kamera jede film už běží
Nevadí že teď zrovna sněží
Děvka je zmrzla skoro na kost
Bude mít prachy a má radost
Šeptám ji kecy jako ve filmu
Hodně už sněží vezmu si helmu
Napad mi sníh i do mých bot
Zmrzlý je i můj malý chobot
Filmová kopie je moc drahá
Děvce je zima a je tu nahá
Na scénář pretty woman já kašlu
Omluvu mailem rejžovi zašlu
Udělám z toho radši péčko
Vyměním za jiný dévédéčko
Nemusím říkat žadný kecy
Přešel sem radši rychle k věci
Kamera jede dělám péčko
Nahraju kamošům dévédéčko
Originál ten je schován
Kopie vyměním za pretty woman
Děvka už mizí se zlomeným podpatkem
Směnil sem porno za pretty s doplatkem
Za jedno péčko pretty a litr
Závidět prachy může i Pitr
Od teďka točím jenom péčko
Nemusím klonovat dévédéčko
Vzal sem to chytře čumím na telku
Sbalil sem dvd půjčovny majitelku
17. 04. 2013 | 15:14

Dundee napsal(a):

marxík,

třeba by si z vás manželka vašeho pána (mohla by to být i sedmdesátiletá čarodejnice) udělala svého sexuálního otroka. OTROK - VĚC znamená VĚC nikoliv lid. kategorie lid se v Římě nevztahovala na otroky.
17. 04. 2013 | 15:14

Ládik!!! napsal(a):

Dnes naprostý souhlas. Hlavně bod 15 - plno nicků z Aktuálně mi to dává najevo.
17. 04. 2013 | 15:17

Dundee napsal(a):

marxík,

A třeba by vás půjčovala pro obšťastnění také svým kamarádkám - vrstevnicím.
17. 04. 2013 | 15:18

Asfalt napsal(a):

Dundee:
Ano, otroci byli věcí v právním smyslu a nebyli entitou lidu. Proto otrákářská demokracie nikdy nebyla vládou lidu v dnešmímm pojetí formální rovnosti lidí - šlo o vládu otrokářů nad otroky. Vedle toho existoval mimoprávní kodex dobrých mravů, který vyvozoval společenské sankce za špatné zacházení s otroky.
Jinak právo za soulož s otrokem otrokáře sankcionovalo propadnutím do otroctví (u žen). Tedy žádní sexuální otroci, jak se snažíte namluvit Marxíkovi.
17. 04. 2013 | 15:30

jura napsal(a):

autore, to je citace z toho díla, které jste uvedl, nebo jste jen naplácal na papír to, co každý soudný člověk ví a vidí
17. 04. 2013 | 15:30

JC napsal(a):

Romulus Veliký,

Krátce a výstižně řečeno.
17. 04. 2013 | 15:46

honolulu napsal(a):

Pane Havlik, moc dobre jste to napsal, ale zapomnel jste na to nejzakladneji. Invaze nezadoucich parazitu se silnym sklonem ke kriminalite. Priposranost autorit ve sluzbach Bruselu s tim neco delat... Usilovani o zniceni narodni kompaktnosti a cilevedome ZACUZOVANI - kurveni, nasi uslechtile rasi. Terror na ulicich. Za to za vsechno se bude jednou hodne lidi zodpovidat. To je zakon dejin !....
17. 04. 2013 | 15:53

Dundee napsal(a):

Asfalt,

třeba máte pravdu.

Otroci (servi)
Otrok nebyl z právního hlediska považován za občana. Patřil svému pánovi, který s ním mohl zacházet v podstatě libovolně. Měl i právo rozhodovat o jeho životě či smrti, což zrušil nejdříve až Antoninus Pius. Otrok neměl žádná práva soukromá nebo politická. Pán mu mohl nařídit, aby žil v konkubinátu s jinou otrokyní, ale nešlo o normální manželství. Bylo mu dopřáno mít nějaké úspory, ale i ty mohly beztrestně propadnout pánovi.
Postavení otroka bylo dědičné, ale i svobodný člověk mohl upadnout do otroctví (váleční zajatci, děti odmítnuté otcem, osoby unesené piráty...) Váleční zajatci byli pak jednoznačně nejpočetnější vrstvou otroků. Zachovaly se nám zprávy o myriádách otroků, které Řím získal v různých taženích - za galské války prý do Itálie pochodovalo na milion Galů. Počet otroků tak na sklonku republiky jistě dosahoval více než třetiny všech obyvatel. Na ostrově Délos se prý prodávalo 10 000 otroků denně.

Ani otroci se nevyhnuli dělení - na státní a soukromé. První z nich pracovali ve službách říše nebo města a trávili svoji práci v kancelářích, chrámech, na stavbách, v překladištích atd. Soukromí otroci vykonávali všechny možné činnosti, nejčastěji však k udržení a rozmnožení pánova majetku, prestiže a přepychu. Otroci tak byli dělníky, rolníky, lékaři, vychovateli, přednašeči, kuchaři, správci atd. K tomu je nutno dodat, že svobodný římský občan nemusel pracovat a manuální práce byla i mezi plebeji považována za ponižující. Veškerá výroba Říma tak v podstatě stála na otrocké práci.

Zacházení s otroky pochopitelně vycházelo z praktického nulového sociálního statutu této vrstvy. Proto mohli otroci počítat s opravdu početnou škálou trestů. Obecně se však dá říci, že daleko horší zacházení s otroky panovalo tam, kde jejich pány byli správcové velkých domů nebo usedlostí - sami otroci. Ti se snažili zavděčit pánovi vysokými výnosy a vymáhali úplnou poslušnost. V samotné pánově domácnosti byly životní podmínky poměrně dobré a panovaly zde i jisté osobní vazby. Alespoň většinou, neboť pán se špatnou povahou mohl udělat otrokům ve své domácnosti ze života peklo...
17. 04. 2013 | 15:55

xx napsal(a):

Lidé se z historie neradi učí. Myslí si že dnes jsou chytřejší. Ale nejsou. Teď jsem narazil na zajímavý článek. Vzpomeňte si na něj, až zase budete mít chuť spekulace odsuzovat jako prvopočátek všeho zla světa.

To co dnes předvádí EU se spekulanty celkem zapadá do toho co se snaží sdělit Havlík tímto blogem. http://www.dangerous-finance.eu/ Evropané zvolili nejnebezpečnějším finančním produktem právě spekulace s potravinami. Historie se bude opakovat ? Nemáte někdo návod, jak si postavit spolehlivou sýpku kde se dají udržet dlouhodobě zásoby ?

„Co bychom dělali bez spekulantů?“ je název skvělého článku ekonoma Abby Lernera z roku 1962. Autor v něm vysvětluje roli spekulantů v tržním systému. Zde je úryvek:

„…důvodem pro odpor vůči spekulantům je ten, že se zdají být zodpovědní za zvyšování cen; zdražují zboží, aby si nacpali vlastní kapsy. Zajímavý experiment založený na této úvaze se odehrál během španělské občanské války. Každý věděl, že spekulanti se objevovali v době sklizně a skupovali úrodu, aby ji později, kdy se potraviny staly vzácnější, prodali za vyšší ceny. Když byli spekulanti ke spokojenosti všech vyhnáni, pšenice a chléb byly velmi levné. Nastala všeobecná radost. Lidé, kteří si nemohli dovolit bílý chléb, jej nyní mohli volně nakupovat. Dokonce se používal i ke krmení dobytka, protože byl levnější než běžné krmivo. Avšak radost brzy pominula. Chléb i obilí začaly docházet daleko před další sklizní. Tehdy si lidé vzpomněli, že v tuto roční dobu spekulanti prodávali to, co nakoupili v době sklizně. Nyní však spekulanti nebyli a nastal hladomor."
17. 04. 2013 | 16:37

Asfalt napsal(a):

Dundee
Prvky splečenských vztahů jsou subjekt, předmět a obsah. Je-li společenský vztah určen právní normou, jde o vztah právní. V otrokářství nebyli otroci subjektem právních vztahů, ale jejich předmětem (nemohli projevit vůli subjektu, byli jen předmětem vůle - věcí obchodovatelné na trhu). Mezi otroky a otrokáři tak byla stanovena abolutní nerovnost.
Poddaní jsou již na rozdíl od otroků lidmi (nejsou to jen předměty právních vztahů - věci), ale lidmi podřazenými nadřazenému feudálovi na základě dědičného statutu, tj. formálně nerovní.
Novověk ruší podřazenost zavedením rovnosti před zákonem (všichni lidé se rodí sobě rovni). Podřazenost poddaného tak nahrazuje podřízenost formálně (tj. před zákonem) rovného zaměstnance k zaměstnavateli tím, že zaměstnanec již nepracuje na základě dědičného statutu, protože se k práci narodil, ale na základě pracovní smlouvy dvou formálně rovných subjektů. Tuto smlouvu uzavírá z ekonomických důvodů.
Odbouráním absolutní nerovnosti lidí (otrokářství) a následně formální nerovnosti lidí (feudalismus) tak vznikl systém formálně rovných lidí řízený jejich ekonomickou nerovností (kapitalismus).
Tisíce let z dob otrokářství tedy jen zrovnopravňujeme pracovní sílu. Máte na to jiný názor? Domníváte se, že jde o vývoj, nebo vývoj lidské společnosti popíráte? Domníváte se, že je možné i další zrovnoprávnění a liberalizace pracovní síly odstraněním i té ekonomické nerovnosti, která ještě dnes po zcela nesvobodném a nerovném otroku zbyla? Nebo je to spíše tak, že kapitalismus je věčný a musí být zachován, třeba i za cenu deliberalizace politické, když bude třeba ekonomickou nerovnost udržet i prostředky státní moci?
17. 04. 2013 | 16:43

Dundee napsal(a):

Asfalt,

první část vašeho výkladu pojednávající o právních rozdílech v postavení podřízené vrstvy je pro mně velice poučná a děkuji za ni.

Jenom nechápu, jak jste dospěl k otázce, že bych měl mít jiný názor na vývoj v postavení pracovní síly? O tom přece moje diskusní vstupy nebyly. Týkaly se pouze otroků v Římě. A již vůbec nechápu, jak jste dospěl k tomu, že bych měl považovat kapitalismus za věčný systém. Žádný takový společenský model v historii doposud nebyl a není jim ani kapitalismus, bez ohledu na to jestli si to někdo přeje anebo ne. To jsou objektivní zákonitosti vývoje.

Pane Asfalte, já s vámi v podstatných věcech souhlasím a rád čtu vaše erudované příspěvky. Mnohdy jsou pro mne zdrojem poučení. Asi došlo k nějakému nepochopení.
17. 04. 2013 | 16:57

Asfalt napsal(a):

Dundee:
Nekladl jsem otázky v nějaké reakci na Vás ani jsem nedospěl k žádným závěrům o Vašich názorech. Otázky jsem kladl jen jako námět k diskuzi. Položil jsem je proto, že dnes jsme přesvědčováni o tom, že lidská společnost vývoji nepodléhá (autoři tvrdící opak jsou dokonce zesměšňováni nebo označováni za fatalisty). Mimo jiné i proto nemá mít kapitlismus alternativu a má být věčný. I já jsem skeptický k takovým názorům, kteřé považuji za ideologické a účelové. Chtěl jsem jen znát, zda jsem sám, nebo je nás víc.
Jinak díky.
17. 04. 2013 | 17:09

jghfh napsal(a):

nemyslím si, že rozmach barbarských kmenů byla příčina pádu, ale spíše už jen nutný následek autorem uvedených příčin (asi jako třeba viry napadnou oslabené tělo)

prostě římská říše morálně a bytostně upadla, a tak neměla šanci se ubránit barbarům
ze stejného důvodu se nyní společnost neumí ubránit barbarům v politice, protože na poražení takových je třeba lidi, co mají takříkajíc koule, ne ovce, co slepě věří novinám a televizi, a co se nehrnou do ničeho, co nemá okamžitý zisk
17. 04. 2013 | 17:16

aga napsal(a):

Asfalt 16:43

Dobrý popis.

Osobně se mi ale zdá, jako by se věch tisíciletích zrovnopravňování pracovní síly od otrokářství ke kapitalismu přeci jen skrývalo pověstné čertovo kopýtko. Zatímco otrok byl otrokem nedobrovolně, kapitalismus vás rafinovaně přiměje vzdát se (relativní) svobody a rovnosti a prodávat se za pár drobných "dobrovolně", s tím bonusem pro zaměstnavatele, že novodobý otrokář se o své otroky nemusí starat.

Hraje se nejen o tělo, ale hlavně o duši. Závislost pracovní síly je v kapitalismu mnohem rafinovanější, a tím i hůře postižitelná.
17. 04. 2013 | 17:28

Vlado napsal(a):

Jestli má současný kapitalismus na kahánku jako starý ŘÍM to si netroufám tvrdit protože cykli krizí spojené s nezaměstnaností a krachy firem to patří do vybavenosti kapitalismu a vždy byl proti tomu odolný! Světovým řešením. Zatím byly světové války dvě. Fakt je ten, že globální kapitalismus dospěl do vyšší formy kolonialismu a vlády jsou v jeho službách. Některé evropské státy tedy jejich vlády ještě ve službách bruselských úředníků. Jaké ještě vyšší formy může kapitalismus dosáhnout?
17. 04. 2013 | 17:32

Centurion napsal(a):

jghfh: co si myslíte, je celkem jedno. Dneska si něco myslí úplně každý a někteří si dokonce myslí, že mají ve všem pravdu. Důležité je, co napsal Gibbon, protože jeho dílo Havlík zneužil ke své stranické propagandě. A Gibbon v The History of the Decline and Fall of the Roman Empire dospěl k závěru, že za úpadek a pád římské říše může především křesťanství a barbaři.
17. 04. 2013 | 17:40

Asfalt napsal(a):

Aga:
Ano, kapitalismus je mnohom rafinovanější a nejme první, kdo to tvrdí :o)
17. 04. 2013 | 17:43

Vlado napsal(a):

Poslouchejte Vy XX. Rozhlédněte se po té naší krajině a uvidíte co bylo za té minulé éry postaveno obylních sil. Abych tedy zůstal u toho Vašeho příkladu z 16.37!! Jo dnes je mají soukromníci a opět mohou dokázat jak jsou spekulace pro společnost užitečné! Proč by je měl provozovat stát? Ti polistopadoví jsou zde jen na parádu né na řízení! Proto raději věškerý státní majetek vyprodali nebo také rozkradli nyní již aby nevyšli ze cviku tunelují evropské dotace. Hochštaplerové horší než vlašimský Jelínek, ten prodal Američanovi Karlštejn.
17. 04. 2013 | 17:45

jen tak napsal(a):

Nevim proc,
ale Petr Havlik me velmi propomina Radka Johna.
17. 04. 2013 | 17:46

Yosif K napsal(a):

7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará.
KONEC CITATU.

Tohle mi něco připomíná............
a) zdroje tu jsou.... chcete třináctý důchod? zdroje tu jsou.... chcete čtrnáctý důchod? zdroje tu jsou...... postavte na tom volební kampan, u prostomyslných lidí téměř nemůžete prohrát....
b) Z podpor se dá vyžít. Nižší podpora ze které se nedá vyžít je nehumánní. Na druhé straně, když se dá z podpor vyžít, neustále narůstá počet lidí kteří to zkusí a zalíbí se jim to.... přidejte těmto lidem na podporách, budou vás volit na věky věkův. Čím více jich bude, tím více jich bude volit přerozdělovače.
17. 04. 2013 | 18:08

mb napsal(a):

havlík perlí : 13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají.

kde byly kdy ???????

havlík perlí dál: 15. Staletími předků prověřené hodnoty - jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.

nadšení pro práci najdete v letech padesátých ... jj ...

a všechny body jste havlíku způsobil vy, tím, že jste vůbec kdy pomáhal vk a podporoval václava klause jj ...

ted uz jen placete nad rozlitym mlekem jj ...
17. 04. 2013 | 18:15

český maloměšťák napsal(a):

Gibbonovo " vysvětlení" ale žádným vysvětlením není.
Jde o seznam tezí, jejichž pravdivost nebyla vědecky testována.
(každý ale přece ví, že na sklonku svých dní "panovala v Římě prostopášnost",
"upadaly mravy", "bujela korupce", " vše opanovala zášť a nevraživost",
" rozpadala se tradiční rodina", " rozmohly se nectnosti a jalová zábava".... každý to přece zná ze seriálů, románů, filmů - a tak to musí být pravda)

Ostatně i Havlík takto zaměňuje příčiny a důsledky - nejen Gibbon.

Tkzv. mystická vysvětlení úpadku, kolapsu civilizací byla velmi populární ve století páry - lidé si na románových postavách mohli otestovat jejich " pravdivost" - stačilo umět číst.
17. 04. 2013 | 18:15

SuP napsal(a):

Vlado -
Současný kapitalismus na kahánku nemá z jednoduchého důvodu. Možná jste si nevšimli, nebo nechtěli všimnout, že na rozdíl od dob, kdy se cyklil a neuměl se tomu bránit, dneska se zadleka tolik necyklí. Rozdíly mezi chudými a bohatými sice jsou, ale míra chudoby chudých je dnes dána tím, jak mnoho se jim chce nebo nechce pracovat, ne jako kdysi, kdy byli chudí ať se snažili sebevíc a když byli úspěšní, přežili. Bohatí sice v určitých cyklech taky chudnou, ale vzhledem k tomu, že se jedná pouze o oscilace rozsahu majetku, dokážou to snášet statečně.

A obylí se nepýše jako obydlí, tedy bydlo, ale jako bidlo, tedy klacek.
17. 04. 2013 | 18:19

Yosif K napsal(a):

Vlado napsal(a):
Poslouchejte Vy XX. Rozhlédněte se po té naší krajině a uvidíte co bylo za té minulé éry postaveno obylních sil. Abych tedy zůstal u toho Vašeho příkladu z 16.37!! Jo dnes je mají soukromníci a opět mohou dokázat jak jsou spekulace pro společnost užitečné!
17. 04. 2013 | 17:45
Poslouchejte vy pane Vlado! Ano soudruzi pochopili že musí mít nějaké obilí na zimu a nastavěli sila. SSSR se však rozadl kvůli tomu že ty sila nabylo čím plnit. V pdomínkách regolovaných cen 100 rublů za tunu pšenice kolchozy na práci s..aly tak soudruzi museli dovážet pšenici z Aergentiny a austrálie 300 USD za tunu. Když soudruzi dlužili cizině za obilí přes 40 miliard USD tak se SSSR sesypalo.

Ano soudruzi pochopili že musí přemístit NEJAKE papriky z jižního Slovenska do Sudet a vymysleli k tomu statní podnik Zelovoce.
Když jeden Slovák z Blavy viděl že paprik je v Blavě moc a na tržištích hnijí a ve Freiwaldau nejsou papriky vůbec, tak vzal svoji soukromou Avii, koupil papriky v Blavě a prodal je ve Freiwaldau a soudruzi jej chytili, soudili a odsoudili a dostal za perestrojky 2 roky natvrdo za SPEKULACI.

Socan Mládek by k tomu dodal jen to že spekulanty a parazity je nutno pořádně vytrestat - udanit téměř k smrti nebo rovnou pozavírat. A paprika? Ta at si třeba shnije, soudruhům na Hradě rozhodně nescházela......
17. 04. 2013 | 18:28

k.hošigutntag napsal(a):

SuP,

vy jistě budete vědět. Mohl byste mi vysvětlit co vyspělé západní humanitární imperiální mocnosti překonají "cyklickou" systémovou krizi? Co podle vás provedou s nesplatitelnými geometrickou řadou rostoucími dluhy států a svých občanů a co provedou s tím, že se ekonomicky "vybydlují" a "zabydluje" Asie? Předem ď.
17. 04. 2013 | 18:29

jednotka chytrosti - jeden antizaorálek napsal(a):

mě všechny ty body připomínají vládu čssd.
17. 04. 2013 | 18:29

český maloměšťák napsal(a):

"...Možná jste si nevšimli, nebo nechtěli všimnout, že na rozdíl od dob, kdy se cyklil a neuměl se tomu bránit, dneska se zadleka tolik necyklí. Rozdíly mezi chudými a bohatými sice jsou, ale míra chudoby chudých je dnes dána tím, jak mnoho se jim chce nebo nechce pracovat, ne jako kdysi, kdy byli chudí ať se snažili sebevíc a když byli úspěšní, přežili. Bohatí sice v určitých cyklech taky chudnou, ale vzhledem k tomu, že se jedná pouze o oscilace rozsahu majetku, dokážou to snášet statečně...."

To musel napsat někdo móóóc chytrý.
Tak sedmdesát šest, plus minus dva ...řekl bych.
17. 04. 2013 | 18:32

k.hošigutntag napsal(a):

jednotka "chytrosti"

pane jeden antizaorálku, vy asi budete patřit spolu s nickem honolulu k místním "osvícencům" (z Bohnic)
17. 04. 2013 | 18:40

Vlado napsal(a):

Tedy SUPe s tou hrubkou jste mě dostal. Má si to po sobě člověk přečíst. Pak by se nemusel červenat.
Ale jinak k věci. Jestli jste si všiml podstatné je konstatování, že kapitalismus své krize zatím řešil dvěmi světovými válkami. Že kapitalismus dospěl do vyšší formy kolonialismu, že zatím mu slouží vlády jednotlivých států né svým občanům. Umíte si představit, že ty výhody, které naše vlády poskytovaly cizímu kapitálu stejně poskytovaly tuzemským?
No ale oni si poradí svou firmu umístí v daňových rájích a zde státu odvedou minimum za své zaměstnance. Finito.
17. 04. 2013 | 18:40

SuP napsal(a):

k.hošigutntag -
vidím, že kurva je vám žinantní. Přesto se pookusím odpovědět alespoň na úrovni Vaší otázky.
Vědět to nemůžu, ale pokusím se to pro vás odhadnout.
"....s nesplatitelnými geometrickou řadou rostoucími dluhy států a svých občanů ..." provedou "....vyspělé západní humanitární imperiální mocnosti ...." to, že provedou měnovou reformu.

Jelikož se jedná o virtuální peníze, virtuální zisky a virtuální dluhy, bude i měnová reforma virtuální. A hodnotu bude mít jen to, co je reálného a je to doma. Celá ta reforma bude odpovědí světa (který se dnes klidně dokáže uživit - zatím) na řádění globálního finančního kapitálu, proti kterému nebyla nalezena žádná relevantní obrana. Jako v judu si musí nabít držku vlastní akcí, jen se tomu trošku pomůže tím správným směrem (třeba tak, že se ustoupí stranou).
Otázkou zůstává, jakou měrou tomu všemu "pomůže" poslední vynález čínských bolševiků AH7N9.
17. 04. 2013 | 18:47

ivan tomek napsal(a):

Napsal jsem jasne, ze i kdyz celkove zlepsovani snad vsech parametru lidstva je na vzestupu, jsou obdobi, kdy tomu tak neni. Dnesek neni nutne lepsi nez vcerejsek, a ani Gibbon by urcite nerekl, ze v jeho dobe zili lide hure nez v dobe Rimskeho Imperia.

Nejen ze se vse dlouhodobe (to jest vztazeno na dobu rekneme 10 let) zlepsuje, ale zlepsuje se to stale rychlejsim tempem. Pokroky v medicine jsou stale rychlejsi, zlepsovani zivotniho prostredi take (diky technologii, ne tomu, ze se zaviraji tovarny), prumerna zivotni uroven rovnez, a tak dale.

Kdyz ctu zdejsi prispevky, znacne procento lidi poukazuje na to, ze se maji hure. Mozna ze ano. Ale muze mi nekdo na konkretnich udajich dokazat, ze se v Cechach maji dnes lide v prumeru hure nez treba v roce 1980? Ja o tom velice pochybuji. Pro nektere skupiny lidi to asi plati (a v historii to tak asi bylo vzdy), ale pro prumer to podle meho nazoru (vedecky nepodlozeneho) dlouhodobe neplati.

Verim tudiz, ze poukazi na Gibbona s tvrzenim, ze svet upada, jsou kratkozrake a zcela zavadejici.
17. 04. 2013 | 18:53

Vlado napsal(a):

Yosife K Vaše modré přesvědčení si nechte já Vám ho vyvracet nebudu. Ale rozhodně k podnikatelům máte daleko leda, že tatíček Vás ještě živí. Podnikatelé přece nemají čas mezi námi nicky vést debaty. Ale je možné, že studujete tak ještě počkejte jak s Vámi život zatočí. Nezaměstnaných je v tuzemsku na 550tis. registrovsných a z toho bere podporu necelých 100tis. Dalších vyřazených z evidence je na 200tis. V EU je jich na 18milionů a v celé Evropě 25mil. Tak mi řekněte kolik je těch zoufalců co nechtějí dělat. No a není vyloučeno, že se mezi nimi objevíte docela bych vám to přál!! To Vám totiž nepřeji nic zlého protože to je normální průvodní jev kapitalismu.
17. 04. 2013 | 18:59

Karla napsal(a):

Ivane Tomku, komunisti světlé zítřky slibovali, vy už jste je dosáhl. Čecháčkov, země kde včera znamená už pozítří. Bravo. Jenom kdybyste z toho blahobytu nechal něco pro ostatní, velká většina lidí se totiž posouvá spíš k žebrotě.
Také kdybyste zatáhl ten dluh republiky, krajů a obcí. Zase ta většina lidí si myslí že kupovat si žrádlo na dluh asi není znakem prudkého zbohatnutí. Tak to nějak do neděle dořešte.
17. 04. 2013 | 18:59

SuP napsal(a):

Vlado -
Protože předpokládám, že svět je už mnohem dál než Severní Korea, tak ví, že všechno rozmlátit, aby se mohlo něco hezkého začít stavět, je volovina. A na rozdíl od vás spíš tedy věřím tomu, že další vývoj kapitalismu se bude odvíjet od nové vlastnosti bohatých, že už je přestane bavit vydělávat a přestanou krást. Jen nevím, jak zpacifikují při svém přebujelém pacifismu ty, kteří krást začnou, nebo budou chtít začít.
17. 04. 2013 | 19:07

Fialenka napsal(a):

To je podle mě nabídka myšlenek nové pravicové strany. Svět je ale už dál a vyžaduje trochu jiná řešení.

K té jedničce … u nás je pracovní doba jedna z nejdelších. Navíc se zaměstnancům neproplácí první tři dny nemocenské, což je pro mnoho lidí velmi znatelná finanční ztráta. Nařknout Čechy, že nechtějí pracovat, je nefér.

Nechápu bod 2. To mají mít ženy ještě nižší platy a ještě nižší zastoupení na vysokých pozicích? Ve Skandinávii, která vede ve svobodě a štěstí, je největší zastoupení žen na vlivných postech.

7. K tomu daňovému zatížení bych řekla, že bychom měli mít daňový systém Západu. Souhlasím s příspěvkářem kolemjdoucí: „Jiný britský historik uvádí ve své knize sedm příčin pádu římské říše a jeden z nich je nechuť platit daně bohatými a jejich schopnost se daním vyhýbat. A následné neúměrné zatížení daněmi zejména venkova.“

S ostatními body souhlas. Schází však zmínka o mzdách. Rozdíly ve mzdách a otázku ohodnocení práce uvedl jako jedny z nejhlavnějších témat Martin Wolf na Světovém fóru ve Švýcarsku. Zajímavě se s ním shodli Švýcaři, když před pár dny rozhodli, že je načase stanovit strop manažerským bonusům a zlatým padákům nejen ve ztrátových bankách, ale v podnikatelské sféře vůbec.
17. 04. 2013 | 19:26

Yosif K napsal(a):

Vlado napsal(a):
Nezaměstnaných je v tuzemsku na 550tis. registrovsných a z toho bere podporu necelých 100tis. Dalších vyřazených z evidence je na 200tis. V EU je jich na 18milionů a v celé Evropě 25mil. Tak mi řekněte kolik je těch zoufalců co nechtějí dělat.
17. 04. 2013 | 18:59
Nevím jak okolo pražského Sherwoodu ale u nás na dědince prakticky všichni "nezaměstnaní" něco dělaj. Většinou za peníze cash na ruku pro cizí, ASPON TAHAJ BEDNY V SÁMOŠCE, když náhodou vůbec nikdo vůbec nic nepotřebuje tak si aspon doma staví garáž nebo střechu nad bazénem nebo opravujou auta pro rodinu.
Příbuznej je čerstvej nezaměstanej ve Španělích. Bere měsíčne podporu 1600 EUR, jeho kámoš bere podporu 1200 EUR, oba přitom makaj v rodinný firmě. Neberte podporu když blbci platěj.....

A když je trumberové oplakávaj......

Na Slovensku navrhovali že sociální dávky se budou vyplácet jen tehdy když děti budou chodit PRAVIDELNĚ do školy. Museli to zrušit, děti nemusí chodit pravidelně do školy a přece kvůli takové blbosti nemophou trpět hladem, navíc je kvůli takové blbosti nemohou sebrat rodičům a strčit do intráku.

Oficialní statistiky zaznamenávají lidi kteří oficialně nic nedělají. Skutečnost je však někde úplně jinde.
17. 04. 2013 | 19:34

veverka napsal(a):

Blog je totální blábol.

Co bylo příčinou pádu Říma nikdo neví,historikové se o to stále přou už stovky let a k žádnému závěru nedošli. Hypotéz je mnoho.

K tomu Gibbonovi (ze kterého si i tak Havlík vypíchnul jen to co se mu hodilo).....citát z Wikipedie:

"Jeho skeptické názory se silně rozšířily a dodnes ovlivňují obecné povědomí o Starověkém Římě, zejména v anglicky mluvících zemích. SOUČASNÍ HISTORIKOVÉ JE VŠAK NEMOHOU PŘIJMOUT. On sám byl zcela odkázán na antické psané prameny, vědecká archeologie v jeho době ještě vůbec neexistovala a on také nevěnoval žádnou pozornost společenským a hospodářským poměrům té doby.

Takže si tady zase cintáte brady nad nesmysly.
17. 04. 2013 | 19:40

Fialenka napsal(a):

Jinak celkově mi blog vyzní tak, že pravice tíhne k feudalismu nebo otrokářství, ovšem ke slušnému zacházení s otroky. Nějaké takové hierarchické uspořádání by nemuselo být špatné, ale to by nahoře museli být nejvyspělejší lidé, což nyní není ani náhodou. Dnešek nabízí jiné a lepší uspořádání společnosti, viz třeba Dánsko.
17. 04. 2013 | 19:46

Fialenka napsal(a):

Dodatek k těm mzdám.
Někdo tady jednou citoval Sokrata, podle kterého je pro fungování společnosti dobré, když rozdíl v příjmech je maximálně trojnásobek.
17. 04. 2013 | 19:55

strejda Olin napsal(a):

SuP

Takze kapitalisti provedou {dobrovolne?} menovou reformu - po vzoru komunistu. A jak vrati vyrobu z Asie zpatky do euroatlantickeho prostoru? Kolik bude nezamestnanych?
17. 04. 2013 | 20:21

Asfalt napsal(a):

Yosif K:
Myslím, že věci bagatelizujete. Dřive bylo vysvětleno, že kapitalismus formálně vznikl poté, co poddanému byla přiznána rovnost před zákonem a svoboda pohybu, čímž došlo k tomu, že poddaný opustil půdu feudálního pána, která ho předtím živila, a začal pracovat za mzdu na základě pracovní smlouvy s kapitalistou a pro něj.
Nyní tento kapitalista není schopen či ochoten poskytovat mzdu stále většímu počtu lidí. Jde o strukturální nezaměstnanost, kterou dokonce i na Aktuálně už podsal Zelený někdy před rokem.
Jak toto proboha chcete kapitalistickmi ideologickými mantrami řešit? Zelený uvažuje o návratu někam ke středověkým manufakturám či co. Jiní podávají jiné fantasmagorie další prohlašují, že modely selhávají (rozuměj, vůbec netušíme, co dál). Jak si představujete Vy, že uživíte 10 milionů lidí v této zemi, až se veškerá výroba a výzkum přesune do Číny (příkladmý scénář) a na služby tím pádem zde nikdo nebude mít peníze, aby lidé mohli pracovat ve službách? Lidem skutečně nezbude nic jiného, než začít okopávat malá políčka za humny, aby vůbec měli co do pusy, jak k tomu byli donuceni i občané Říma, když se začalo jejich impérium rozpadat, aby se pak stali poddanými těch, co takto obdělávanou půdu prohlásili za svou. Mimochodem právě před tímto scénářem nedávno varoval Keller v Parlamentních listech a Kohout, jak vyplynulo z jeho odpovědi, tento scénář se svými ideologickými mantrami vůbec ani nepochopil.
Stručně. Kapitál odmítá vyplácet mzdu a stát bez výrobních prostředků tuto funkci kapitalisty v kapitalistickém systému dlouho suplovat nemůže. Co dál? Jen prosímvás nezačněte mluvit o schopnostech, pracovitosti a podobných nesmyslech. Myslím, že těch 50% nezaměstnaných absolventů vysokých škol a podobně je schopných a pracovitých dost.
17. 04. 2013 | 20:26

Dagmar napsal(a):

Hmm, pan Havlík napsal prvoplánový blog. To podstatné, co stálo za zánikem Římské říše a k čemu samozřejmě pan Edward Gibbon v roce 1775 dohlédnot nemohl, je fakt, že územní rozsah říše a možnosti, jak ji spravovat - tedy komunikační technologie - byly nekompatabilní. To je dominantní důvod.

To citované je jen balast.

P.S. Kromě toho, že za všechno mohou ženský, který odmítají rodit děti a ctít mužskou hegemonii :-)
17. 04. 2013 | 20:30

David napsal(a):

Ještě k - 10:27

pulec.blog.idnes.cz:

Sociální genocida – jsme na pokraji sociálního konfliktu

Současné dění na naší politické scéně je odrazem reálných procesů ve společnosti. Nastává postupná reálná degradace veškerých demokratických principů a degradace úcty k práci.

Jsme svědky nájezdů organizovaných skupin na státní pokladnu, na ministerstva. Státní rozpočet je na jednu stranu rabován těmito skupinami ve velkém, na druhé straně se škrtají sociální výdaje. Miliony občanů jsou uvrženy do bídy, do stavu nouze. Rodiny ztrácejí naději a budoucnost. Stát vytváří vrstvu novodobých závislých otroků. Střední třída mizí, nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají. Není nic mezi. Není budoucnost, jsou jen dluhy. Stát utrácí za nesmyslné projekty. Vytvářejí se projekty jen proto, aby se daly peníze utratit, aby byly provize. O smysluplnosti a efektivitě výdajů nikdo nepřemýšlí.

U každé hospodářské krize platí, že po krizi jsou bohatí ještě bohatšími a chudí ještě chudšími. Bohužel se ukazuje, že to je pravda. Chudí se dostávají do područí lichvářů, spekulantů. Policie nekoná.

Nikdo si neváží poctivé řemeslné práce, fortelu a umu našich praotců. Nikdo nechce pracovat, každý by chtěl být jen poradcem. Radit a brát tučné provize. Ale proč? Vždyť se tak chovají politikové, proč by lid nedělal totéž? A tam kde politikové nemohou, tak posílají své podržtašky.

Tady všichni rabují, kradou, šmelí. Nikdo nechce pracovat, každý by jen veřejné zakázky. Současný stav je alarmující. Ztrácíme globální ekonomické výhody, které jsme měli. Už přestáváme mít kvalifikovanou pracovní sílu. Není podporováno učňovské školství, nejsou podporovány technické obory. Vše je v rozvratu a chaosu. Nejsme již atraktivní pro investory.

Podpora vzdělanosti je chápána jako podpora výstavby nesmyslných stavebních projektů. Ale podstata je přeci v něčem jiném. V nastavení takových mechanismů, aby školy produkovaly kvalitní žáky. Vždyť naše současné školství je na tom hůře, než to komunistické. Až na pár elitních škol pro vyvolené. Jsem konsternován tím, že si rodiče musí platit doučování dětí, aby se dostaly na gymnázium, neboť státní školství jim nezaručí standard.

Přestaňme si už nalhávat. Řekněme si rovnou, že vytváříme zástupné problémy a nejdeme k podstatě věci. Naše země je ve zcela strnulém stavu. Nemáme daleko k úpadku a k řecké cestě. Vše je rozkradeno, chybí fundament. Není potenciál pro růst.

Je to děsivé, ale bez dramatických změn ve společnosti nedojde k pozitivnímu zvratu. Aniž bychom si to uvědomovali, jsme na pokraji sociálního konfliktu nedozírných následků. Zastavme to! Dokud je čas, pak už bude pozdě. Z tohoto marasmu je ještě cesta, nikoliv formou Mesiášů nebo populistů. Cesta je v poctivé, obyčejné práci, v selském rozumu a úctě k druhému a hodnotám. To jsou principy, které chci hájit a prosazovat a rád bych, aby se nás našlo více. Rozumné věci lze dělat i nepolitickým způsobem, nebo klidně i politickým, ale korektním.

Pojďme do toho!

Petr Pulec|dnes 14:28|karma článku: 43,51|přečteno: 5736 x

http://pulec.blog.idnes.cz/c/327785/Socialni-genocida-jsme-na-pokraji-socialniho-konfliktu.html
17. 04. 2013 | 21:05

Yosif K napsal(a):

Asfalt napsal:
1) Nyní tento kapitalista není schopen či ochoten poskytovat mzdu stále většímu počtu lidí. Jde o strukturální nezaměstnanost, kterou dokonce i na Aktuálně už podsal Zelený někdy před rokem.
2) Jak toto proboha chcete kapitalistickmi ideologickými mantrami řešit? Zelený uvažuje o návratu někam ke středověkým manufakturám či co. Jiní podávají jiné fantasmagorie další prohlašují, že modely selhávají (rozuměj, vůbec netušíme, co dál).
3) Jak si představujete Vy, že uživíte 10 milionů lidí v této zemi, až se veškerá výroba a výzkum přesune do Číny (příkladmý scénář) a na služby tím pádem zde nikdo nebude mít peníze, aby lidé mohli pracovat ve službách?
KONEC CITATU.
ad 1) kapitalista je schopen a ochoten poskytovat mzdu stále většímu počtu lidí, ale není schopen platit nekvalifikovaným silám - podavačům, uklizečkám, nebo momentálně tržně npotřebným silám politologům, egzptologům, historikům indiánského umění atp) mzdu jakou diktují Špidla, odbory atd.
Budto tito lidé pak pracují na černo za nižší mzdu (napríklad nižší o sociálku atp) nebo nepracují vůbec a žijí spokojeně ze sociálních dávek na své početné děti. Kdyby podpůrné dávky byly omezeny, nezaměstnaných by bylo méně. Doplatili by na to chudí? Krátkodobě ano, dlouhodobě ne - pokud by se v práci něco naučili, dostali by vyšší plat atd atd.
ad 2) omezit ty podpory které umožnují přežívání bez práce, většina postižených by si práci našla, nejspíše úplně všichni.
ad 3) výroba se nikdy nepřesune všechna do číny zrovna tak jako se výroba nepřesunula všechna do Japonska, Korei, HongKongu, Singapuru nebo Brasilie což všechno bývaly žebrácké státy s žebráckými mzdami. Platy v číně stoupají, některá výroba se začíná přesouvat zpět. Je ovšem možné že tak jak japonské či korejské mzdy dohnaly a předehnaly evropu, že se toto stane i v Číně.

Je možné že brzy bude evropskzý a čínský proletář mít cca stejný plat.

Na Foxnews ukazovali dřevozpracující dílnu někde v Seattle. Na tři směny tam dělají dřevěný jídelní hůlky na export do CLR. Před deseti lety by tomu bylo naopak. Majitel říkal že se z toho dá vyžít a že zaměstnává i lidi bez vyučení.
17. 04. 2013 | 21:14

Yosif K napsal(a):

Samozřejmě ve Švédsku dřevěný jídelní hůlky pro Čínu nedělají. Zatím. Kdo nemá žádnou kvalifikacvi a nechce se mu makat, tak ve Švědsku může donekonečna chodit do rekvalifikačních kursů. Proto je ve Švédsku nízká nezaměstnanost. Kdo nechce dělat tak jej naženou na rekvalifikaci, tak může chodit do školy třeba do penze, když chce. Má stipko, není nezaměstnanej. Otázka je jak dlouho ten veget lze ufinancovat.
17. 04. 2013 | 21:18

santawizard napsal(a):

My už jsme se transformovali.Právo na práci bylo nahrazeno právem na nezaměstnaneckou podporu.Doopravdy však nemusí pracovat jenom důchodci a buržoazie.Jejich společným smyslem života leží v otázce co dělat s volným časem,když máš hodně nebo málo peněz.Z "bestřídní" společnosti do "třídní společnosti"dneska .I domácnosti jsou od putyky do několikahvězdičkové restaurace.Žít pod putykou je žít pod mostem ,kdežto žít nad hvězdičkami mohou jenom bohatí.Důležité je si uvědomit ,že už existují nadstandardní,standartní a podstandartní životní a pracovní podmínky .Jestli se dneska nikomu nechce hledat práci tak to neplatí pro podnikatelé a politiky.Těch není nedostatek jako pracovních míst.Ti jsou ale nejvíce zapojeni do politické a hospodářské soutěže .V krizi kapitalismu je přebytečné množství zdravé konkurence a nekalé soutěže ale nedostatečné množství partnerství a spolupráce.
17. 04. 2013 | 21:21

Fialenka napsal(a):

PS k 19:46
Mam za to, že kdyby se na mocenská místa dostali ti vyspělí lidé, tak budou podporovat demokracii a budou ostatní vyzdvihovat na svoji úroveň. Prostě hierarchický otrokářský model, kdy nahoře je elita a dole zaměstnanci otroci, není možný – protože elita by rozvíjela demokracii.
17. 04. 2013 | 21:22

Asfalt napsal(a):

Yosif K:
Tak to jste mne uklidnil, že se vlastně vůbec nic neděje a že trh vše vyřeší. Přežijí silní a přizpůsobiví, nepřízpůsobivý musí zemřít aplikací bodu 2 (kde já to už jen slyšel, žeby Main Kampf, jen národnostní darwinismus byl zaměněn za sociální :o)). Nevím, zatím vždy ti slabí a nepřízpůsobiví nakonec odmítli umřít a jejich situace nakonec vyústila v nějakou katastrofu. Ale spěte dál, i to k pádu říše patří. :o)
17. 04. 2013 | 21:32

prorok napsal(a):

21. Dochazi k hromadnemu kaceni aleji a vzrostlych stromu, nove jsou vysazovany sporadicky. Cele oblasti dostavaji vzhled celin, 'zdobenych' jen elektrickymi stozary, dopravnimi znackami, reklamnimi tabulemi, vetrniky a ohavnymi mori solarnich panelu.
17. 04. 2013 | 21:34

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

právě jsem prolistoval české vydání zmiňované knihy (Úpadek a pád říše římské, Odeon, 1983). Nikde jsem tam uvedené teze nenašel (netvrdím, že tam nejsou, jen jsem ji prolistoval, protože je to let, co jsem ji četl naposledy). Může mi prosím autor nebo někdo jiný napsat, na které straně tohoto vydání je najdu? Nebo aspoň ve které kapitole?

Díky předem.

Libor Stejskal
17. 04. 2013 | 21:51

Yosif K napsal(a):

Asfalt napsal(a):
Přežijí silní a přizpůsobiví, nepřízpůsobivý musí zemřít aplikací bodu 2
17. 04. 2013 | 21:32
Panenkomarjá skákavá. Kdo zemře když se mu vezme nebo zkrátí podpora? Vůbec nikdo.
Levicoví piškuntálové fabulují téměř neexistující případy: Lidi na minimální mzdě nebo na podpoře v nezaměstnanosti nebo na socalních dávkách, oba rodiče nekvalifikovaný paka neschopný se sami uživitm navíc ještě s dětmi.
ve skutečnosti:
1)velká část lidí na dávkách dělá na černo bokem, bez dávek by prostě museli černej job zlegalizovat. Nebo si založit živnost. Na Oravě bylo za Mečiara 28% nezaměstnanost. Když se zkrátily dávky, nezaměstnanost klesla přes noc na 8%.
2) další část lidí na dávkách maká v zahraničí. Přijedou za rok z Anglie a postavěj si barák jak hrad. Běžte se kouknout do cikánských osad.
3) další část lidí na dávkách jsou mladí lidé bydlící u rodičů. Mnohdy dobře situovaných.
4) další část lidí na dávkách má našetřeno a užívá si státem placenou delší dovču, proč ne? Jsou happy. Platili sociálku, ted si to vybírají. Znám lidi na záapadě ktetří to tak dělali celej život. Pracovali vždycky tak dlouho aby pak mohli dostat dávky. Ty pak vyžrali do mrtě - žili lacino v Thajsku nebo Indonésii.
5) dalsí část klidí třeba skutečně se snaží pracovat ale nemůže najít "práci v oboru". Studovala jsem mháarkhééeting,nebo historii protikolonialistického boje, přece nepudu dělat skladnici nebo sekretářku......
6) Další část lidí bere podpory a stará se o bezmocnou babičku atd atd - mohla by je za to platit širší rodina. Proč, když to platí stát?
7) Kdo nemá ani rodinu ani církev ani si nemůže najít žádný vůbec žádný job ani nemůže nosit kufry na letišti nebo sedět za kasou nebo dělat černýho šerifa u G4S ani hnípat na vrátnici tak by holt přišel na úřad, dokázal by že nemá rodinu ani ruce ani nohy a dostal by invalidku nebo papíry na hlavu a nějaký socální dávky by dostal. Odhaduji že takovejch případů je tak 10% z nynějšího stavu nezaměstnaných.

Něktěří z nich by pak mohli ještě dělat v chráněných dílnách a vyrábět dřevěný jídelní špejle pro činany. Když se to oplatí amikům, proč by se to neoplatilo čechům?
17. 04. 2013 | 22:44

SuP napsal(a):

strejda Olin -
"....Takze kapitalisti provedou {dobrovolne?} menovou reformu - po vzoru komunistu. A jak vrati vyrobu z Asie zpatky do euroatlantickeho prostoru? Kolik bude nezamestnanych?...."

Kdybyste trochu uvažoval, tak byste se takhle neptal. V Asii je výroba, která tady nechybí. Tak proč by se měla vracet?
17. 04. 2013 | 22:51

SuP napsal(a):

Yosif.K -
"....jídelní špejle pro činany. Když se to oplatí amikům, proč by se to neoplatilo čechům?...."
Protože Češi mají mizernou produktivitu práce a vysoký náklady. Takže by zase za ty špejle chtěli 2xvíc než Američani a když by jim to nedali, šli by si sednout do hospody a kafrali o amerických dotacích. Jako mistři vysokých sklizní.
17. 04. 2013 | 22:56

obrům když napsal(a):

Žádná Římská říše nikdy nebyla. Kecy v kleci...
17. 04. 2013 | 23:01

Marcela napsal(a):

Krome pana Edwarda Gibbona napsalo podobnou knihu vice autoru, jako napr. Simon Baker, Ian Scott, a dalsi.
Bude-li kdo miti moznost shlednout film "I Claudius" je to velmi nazorne doplneni vyse uvedene cetby.
18. 04. 2013 | 00:07

Milovnik_krasnych_zen napsal(a):

Nejsem komunista (sice je volim a budu volit, protoze jako jedini nekradou), ale:
1. nikdo nemuze poprit, ze za minuleho rezimu byl pocet nezamestnanych nula
2. lidi neumirali na ulici hladem, jako dneska
3. lidi byli k sobe hodni, protoze si nezavideli

Pro ti, co melou neco o pracovitosti, sikovnosti:
Vam prijde v poradku, ze treba nejakej fotbalista parkrat nakopne mic a veme za to treba sto tisic, zatimco delnik, ktery se dre cely den u pasu, dostane minimalni mzdu? Dle me by mela byt ustavena nejaka komise, ktera by tohle resila.

Nechapu, jak je mozne, ze muj soused, kterymu je 24(!) se vozi v nove oktavce. Rekl bych, ze je to plivnuti do tvare vsem, kteri na oktavku pracovali cely zivot. Jenom nerikejte, ze se k tomu vypracoval pili, ty penize musel nekde nakrast. (samozrejme, mohl i vyhrat ve sportce).

A co se tyce upadku civilizace, to bude asi tim, ze tezko muzete od lidi chtit, aby zachovavali tradicni hodnoty, kdyz nemaj co jist.
18. 04. 2013 | 00:24

strejda Olin napsal(a):

strejda Olin,

největší perly SuPa,

k.hošigutntag -
vidím, že kurva je vám žinantní. Přesto se pookusím odpovědět alespoň na úrovni Vaší otázky.
Vědět to nemůžu, ale pokusím se to pro vás odhadnout.
"....s nesplatitelnými geometrickou řadou rostoucími dluhy států a svých občanů ..." provedou "....vyspělé západní humanitární imperiální mocnosti ...." to, že provedou měnovou reformu.

Jelikož se jedná o virtuální peníze, virtuální zisky a virtuální dluhy, bude i měnová reforma virtuální. A hodnotu bude mít jen to, co je reálného a je to doma. Celá ta reforma bude odpovědí světa (který se dnes klidně dokáže uživit - zatím) na řádění globálního finančního kapitálu, proti kterému nebyla nalezena žádná relevantní obrana. Jako v judu si musí nabít držku vlastní akcí, jen se tomu trošku pomůže tím správným směrem (třeba tak, že se ustoupí stranou).
Otázkou zůstává, jakou měrou tomu všemu "pomůže" poslední vynález čínských bolševiků AH7N9.
17. 04. 2013 | 18:47

strejda Olin -
"....Takze kapitalisti provedou {dobrovolne?} menovou reformu - po vzoru komunistu. A jak vrati vyrobu z Asie zpatky do euroatlantickeho prostoru? Kolik bude nezamestnanych?...."

Kdybyste trochu uvažoval, tak byste se takhle neptal. V Asii je výroba, která tady nechybí. Tak proč by se měla vracet?
18. 04. 2013 | 01:32

Jaroslav napsal(a):

Více a fakty to rozvedl nepohodlný českým vládnoucím rodinám a lóži Lípa pan Hájek ve své knize "Smrt v sametu". Po přečtení většina "postižených slepotou a neznalostí čtenářů" začne více chápat nejen termín "zánik římské říše", ale i současné dění a hemžení v krachující EU ..... ne nadarmo je Hájek dehonestován, výbušná fakta mnoho odhalují. A očekávám reakce ne nepodobné odsouzení kontrarevolučních sil v roce 69 ....
18. 04. 2013 | 06:17

scallop napsal(a):

stejskal:

Takoveto dotazy uplne kazi zabavu !

autor:

Take jste zapomnel zduraznit, ze za upadek mohli tehdejsi pravdolaskari.

narikajici fnukalove:

Je pekne videt tolik odborniku na pad rise, ktera trvala dele nez vetsina statu soucasneho svet. Edward Makkak by byl jiste potesen.

Ps Recaptcha mi pise DECLINE
18. 04. 2013 | 07:04

SuP napsal(a):

strejda Olin -
Co jste chtěl sdělit? Že už umíte kopírovat?
18. 04. 2013 | 08:22

Pedrák napsal(a):

O tempora, o mores... Nikdo nechce pracovat a proto se neuživíme ...No jo, ale too si opravdu myslíte, že je tak důležité, aby chtěli pracovat manažeři, politologové, právnici a filosofové ? A jestli se nepletu, tak ty ostatní obory jsme už zrušili...
18. 04. 2013 | 08:22

žblabuňka napsal(a):

Někteří z diskutujících se ptají, jak můžeme zabránit úpadku. Četl jsem nedávno knihu Karla Chrastiny - Přežije Západ svůj úspěch? Doporučuji.
18. 04. 2013 | 08:45

Tadeas napsal(a):

Ja nevím, že pořád všichni na něco nadávají. Vždyť se máme bezvadně. Je co jíst. Je kde hlavu složit. Vzdělání je na úrovni. Medicína a lékaři jsou špičkoví. Silnice vede do každé díry. Kdo chce může si pořídit auťák, byť třeba horší. Hlavně aby to vydrželo. Aby si ti nenažraní majetníci nahoře neřekli jednou provždy dost, utáhneme šrouby.

No ale jedna věc je v článku pravda. Lidi dneska dost často odmítají mít víc než jedno dnebo dvě děti, aby měli dost peněz na lepší auťák, novou kuchyň, dovolenou v Chorvatsku a já nevím na co všechno..... přijde mi smutné že mladá rodina "vymění" další dítě za peníze a pohodlí.
18. 04. 2013 | 09:20

Dundee napsal(a):

Domnívám se (bez ohledu na to, odkud p. Havlík myšlenky v článku excerpoval), že příčina úpadku a zániku říše římské byla zhruba tato:
- ekonomické problémy
- politické problémy
- úpadek původní ideologie
- morální úpadek
- demografické změny

Říše se hrozně rozrostla a měla obrovskou vnější hranici, kvůli které bylo potřeba udržovat velkou represivní sílu - armádu, budovat pevnposti a valy, rychlé přístupové cesty k nim z místa vojenské posádky, udržovat dobyté kolonie v strachu a poddajnosti silnou vojenskou přítomností. K tomu ryze (etnicky původní) obyvatelstvo početně nestačilo. Kvůli to,mu byli propouštěni z otroctví a do armády odváděni noví římští občané z řad otroků (docala často bývalí zajatci, anebo jejich potomci). Tito krom svobody a občanství měli nárok po ukončení vojenské služby na "výsluhy" - půdu a určitý počet otroků. Tím došlo k proměně a transformaci původně etnicky "monolitní" římské armády. Ve vojenských dovednostech a organizaci válečného umění byli cvičeni bývalí zajatci, kteří leckdybyli etnicky příbuzni s těmi, které měli "civilizovat" a udržovat v římském područí. Další věcí bylo, že ke konci Říma narůstal počet vzpour - otroků, místodržitelů, kteří se chtěli v bohatých koloniích "udělat pro sebe" a vybrané povinné poplatky místo Římu odvádět sobě. Jinou věcí je, že Řím již nedokázal dál expandovat - měl problémy s udržováním a vyplácením početné armády. Tím pádem poklesla možnost dělby lupu a otroků mezi vojáky, kteří začasté měli problémy s proplácením žoldu. Daslší věcí je, že Řím ke svému konci bojoval s "nestátními aktéry" = "barbarskými" kmeny, které byly značně rotříštěny. Takový boj byl nekonečný - nestačila jednorázová porážka jako u zavedených despocií orientu. Navíc díky výše uvedeným problémům terčem útoků již nebyli pouze nová území ale naopak samotný Řím se stále víc dostával do pozice bránícího se. Jiným problémem byl prohlubující se ůmultikulturalismus" římské společnosti. Byly vytlačovány a nahražovány původní hodnoty a ideologie (viz šíření křesťanství), občany se stávali cizinci s jinými tradicemi, kulturními návyky, bohy... V jistém smyslu nastalo "matení jazyků" = míchání a pokles původní "národní" rsp. etnické soudržnosti a vlastenectví původního římského obyvatelstva etc.
18. 04. 2013 | 09:31

Tadeas napsal(a):

Pro : Milovnik_krasnych_zen napsal
Na každé Vaše "veselé"tvrzení napíšu odpověď, ne že by to každý nevěděl, ale pro Vás aby jste si uvědomil jak hluboce se mýlíte:
Takže

"Nejsem komunista (sice je volim a budu volit, protoze jako jedini nekradou)" Komunisti tu kradli a vraždili více než čtyřicet let. To je fakt.

"1. Nikdo nemuze poprit, ze za minuleho rezimu byl pocet nezamestnanych nula". To nikdo nepopírá, však také kdo neměl práci seděl ve vězení. Z toho také vyvstala situace, že velká část lidí zaměstnaných, v práci vlastně nedělala nic, jen bylo potřeba za každou cenu udržet zaměstnanost. To je fakt.

"2. lidi neumirali na ulici hladem, jako dneska." To je pravda, nicméně lidé umírali hlady ve vězení nebo na nucených pracích v Jáchymově, a to pod dozorem státu. To je fakt.

"3. lidi byli k sobe hodni, protoze si nezavideli" Lidi byly k sobě hodní, jen protože všichni se snažili přežít a sklonit hlavu. Je odvěká pravda, že lidé se nejvíce semknou proti společnému nepříteli, což tenkrát byli komunisté.

"Pro ti, co melou neco o pracovitosti, sikovnosti:
Vam prijde v poradku, ze treba nejakej fotbalista parkrat nakopne mic a veme za to treba sto tisic, zatimco delnik, ktery se dre cely den u pasu, dostane minimalni mzdu? Dle me by mela byt ustavena nejaka komise, ktera by tohle resila."

Komise??? Ten fotbalista kope pár let a pak už je bez práce, musí si vydělat na dobu kdy bude zraněný nebo starý(rozuměj, 30 let), kdežto dělník může pracovat celý život.

"Nechapu, jak je mozne, ze muj soused, kterymu je 24(!) se vozi v nove oktavce. Rekl bych, ze je to plivnuti do tvare vsem, kteri na oktavku pracovali cely zivot. Jenom nerikejte, ze se k tomu vypracoval pili, ty penize musel nekde nakrast. (samozrejme, mohl i vyhrat ve sportce)."
Takže podle Vás je řešení v tom šikovnému sousedovi (kterému na auťák pravděpodobně dali rodiče) to auto sebrat, jen proto, že vy na něj nemáte? Přesně podle hesla, když to nemůžu mít já, ať to nemá nikdo. Závist je sice lidská vlastnost, ale nesmí se to s ní přehánět.

"A co se tyce upadku civilizace, to bude asi tim, ze tezko muzete od lidi chtit, aby zachovavali tradicni hodnoty, kdyz nemaj co jist." Znátě někoho kdo nemá co jíst? Alespoň jednoho člověka osobně? Já tedy ne. Znám lidi, co nemají na nové auto a bydlí v podnájmu, nejezdí na dovolené do zahraničí a kupují levné věci, ale ani jednoho, který by neměl co jíst.
18. 04. 2013 | 09:41

stejskal napsal(a):

To máte pravdu, pane scallope. A že se zde lidé baví skvěle :-)

Víte, co je zajímavé? Já tento text dostal coby hromadný mail již 15. března, tedy dva dny před tím, než jej zde publikoval pan Havlík.

Teď jen čekám, zda se objeví zde http://www.hoax.cz/cze/

Hezký den Vám i ostatním.

Libor Stejskal
18. 04. 2013 | 09:41

vaclavurban napsal(a):

Pane Havlíku, nečekal bych, že budete sdílet tak pochybný text. Text je evidentně jeden z těch populárních pitomostí, které kolují po Internetu. Ale horší je, co si z toho vezme člověk, který to spolkne i s navijákem: Víru v neodvratné neštěstí, defétismus.
18. 04. 2013 | 10:04

Karla napsal(a):

Pane Stejskale, možná je ten text hloupý podvrh. Ale symptomy úpadku jsou naprosto výstižné a stavu v naší zemi odpovídají velmi silně.
Ale už tu bylo v četné diskusi, řadový občan s tím nic nenadělá. Cinkali jsme klíči a dějiny se pohnuly. Nastavili jsme pravidla kdy poctivě pracovat, živit své děti za své, angažovat se za dobrovolnou činnost pro zvelebení země, říkat že jenom poctivá práce nás uživí a zvedne životní úroveň- to je člověk bohužel za blba, nebo si přivodí nálepku komunisty a bude čekat kdy ho lůza vypátrá a lynčuje / zatím jenom slovně aje jak dlouho ještě/.
Takže pokud po dalších volbách nenastane změna ve vedení státu a náladách společnosti, moc se toho dělat nedá. Jen tiše užasle zírat jak Titanic klesá.
18. 04. 2013 | 10:15

Karla napsal(a):

Tadeasi, představa že fotbalista se také naučí nějaké profesi a bude se živit po skončení aktivní kariéry jako každý je asi hodně nad vaše chápání. Zvláště když od začátku ví že ve věku po 35 letech už to nebude ono. Práci ztratily miliony lidí, v profesích mnohem užitečnějších než fotbal, a prostě si musí najít něco jiného. A ligový fotbalista na rozdíl od nich nezačíná s holým zadkem
18. 04. 2013 | 10:20

xx napsal(a):

SuP: s těmi virtuálními penězi bych to nepřeháněl být váma. Na Kypru nám předvedli, jak virtuální ty peníze jsou. Až vám zničeho nic na účtě škrtnou nulu a ceny vzrostou protože zvednou daně, možná vám nezbude nic jiného, než si dát k večeři virtuální chleba s virtuálním máslem a dojíst se budete muset venku reálnou trávou, pokud nějaká zbude ;)
18. 04. 2013 | 10:22

Karla napsal(a):

Tadeasi, ještě jsem zapomněla na ty bláboly o komunistech. kdo vám proboha nacpal hlavu takovými bludy.?
Komunisti byli v mnoha ohledech divní, ale vládli, rozdělili potřebnou práci a zapojit se mohl každý kdo trochu chtěl. Nejbližší podnik vám dal UŽITEČNOU PRÁCI a bylo li třeba i ubytování téhož dne.
A stát se uživil, nemuseli jsme vršit nesplatitelné dluhy a žebrat o půjčky.
Nevím jak to bylo těsně po válce, ten boj proti západním agentům byl stejný, jako západ zase honil údajné ruské špiony. Ale vím jedno, slušný a pracovitý člověk se kriminálu nemusel bát
18. 04. 2013 | 10:27

rejpal napsal(a):

Karla
Na fotbalisty a jiné sportovce bych to zrovna nesváděl (stejně jako na star pop music). Lidé se prostě raději koukají na kopálisty než na chirurgy při práci, jsou ochotni za to zaplatit (třeba tím, že zvyšují sledovanost a tím cenu za vysílací práva). Když MS ve fotbale sleduje miliarda lidí, asi to nějakou důležitost pro lidi má.
Navíc, sport (a koneckonců i ta popkultura) je jednou z mála oblastí, kde trh ještě jakžtakž funguje, protože tam je konkurence (i když také spousta svinstva ze strany šizuňků na to nabalených).
18. 04. 2013 | 10:53

SuP napsal(a):

xx -
To asi bude tím věkovým rozdílem mezi námi dvěm-mi-ma. Já totiž bych s tím spíš už začal počítat a dělal bych opatření, aby mě to tolik nepostihlo. Nicméně pokud jsou všechny peníze, tedy i úspory virtuálně přefouknuté, pak (předpokládám,)i ty moje.
Faktem ale zůstává, že já už si mohu myslet, že jich tolik potřebovat nebudu a před 15-ti lety bych si to asi ještě nemyslel, tudíž bych se možná taky snažil je hromadit všemi dostupnými způsoby, tedy i virtualizací.
Právě na Kypru jsem nezískal žádný dojem o tom, že by tam ty peníze nesmrděly.
18. 04. 2013 | 10:59

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Karlo,

vidím realitu kolem sebe poněkud jinak (mimochodem poměrně přesně vystihl jeden aspekt toho pohledu pan vaclavurban nad Vámi).

Podobné symptomy, jakou jsou popsány v tom blogu, "viděla" část společnosti kdekoliv na světě od chvíle, kdy si něco takového byli lidé schopni uvědomovat (hodí se na jakoukoliv dobu uplynulých několika tisícei let). A druhá část se snažila vnímat svět realističtěji.

Nezlobte se, ale do debaty o tom, jak je všechno špatně a za komunistů to bylo lepší, se pouštět nebudu.

Libor Stejskal
18. 04. 2013 | 11:06

k.hošigutntag napsal(a):

p. stejskal,

svět patří mládí. Žádný defétismus, jak praví pan Urban. Nikdy jsme (jste) se neměli tak dobře jako nyní. Hlavně že máme svobodu, i když práce ubývá, stát je nesplatitelně předlužen, exekutoři řádí jak utržení z řetězu a krize teprv začala. Trvalou svobodou v muslimském světě k trvalému míru! Další optimistická hesla jistě doplníte.
18. 04. 2013 | 11:15

Karla napsal(a):

Máte pravdu pane Stejskale i Vaclave Urbane.
Nemá cenu se pouštět do diskusí jak to bylo za komunistů, blog pan Havlíka je podvrh a nás se netýká.
V naší světlé demokracii je to takhle:
1/ Obyvatelé preferují poctivou práci, na soc. dávky i na zábavu kašlou, radši jdou na brigádu ke zvelebení okolí
2/ Role rodiny se posiluje,rozvody mizí, mladí se těší do manželství, děti od samoživitelek téměř neexistují
3/ Senioři jsou preferováni, ze svých důchodů po zaplacení nájmu hojně obdarovávají početná vnoučata a když všichni říhají přežraností, dají i těm domácím zvířátkám
4/ Umění vzkvéta zejména poté co naši umělci vytáhli ze šuplíků tu úžasnou tvorbu co jim komunisti nechtěli povolit. Vrcholem kultůry jsou např. představení Káárl číro- kníže co má k lidu blíže, a také pohádky o rudých a hnědých prasatech
5/....
Další body už netřeba popisovat, všichni vidí přece realitu a vidí jak to morální správce blogů Aktuálně myslí a vidí
18. 04. 2013 | 11:25

stejskal napsal(a):

Nikoliv, paní Karlo,

není to tak, jak popisujete. Realita je poněkud složitější, než aby se dala popsat v tak extrémních polohách, jako to dělá výše uvedený blog či Vámi navrhovaná druhá poloha. Ale dost těžko se o tom debatuje s lidmi, kteří si myslí, že když někdo nesdílí jejich osobní frustrace, tak se pohybuje v druhém extrému.

Libor Stejskal
18. 04. 2013 | 11:31

Karla napsal(a):

Dobře pane Stejskale. Mohl byste tedy pro nás prostáčky nějak naznačit tu správnou polohu. Třeba bod po bodu a ukázat, za těch více než 23 let se zlepšila úroveň cca o 5 nebo 10, nebo více %.
Spousta věcí se dá oběktivně změřit, třeba úroveň státního dluhu, hustota nemocnic, pohotovostí,
můžete třeba argumentovat počtem vysokoškoláků, jak klesá daňové zatížení a rostou přebytky rozpočtu, protože se zkvalitnila úroveň státní správy, počtem filmů které získaly cenu na mezinárodních festivalech, mírou obranyschopnosti naší armády.
Nerada bych byla označena za nositelku osobní frustrace, takže NEJEN mne několika vhodně zvolenými argumenty přivedete mezi nadšence současného režimu.
Bude to záslužné pro vlast.
Děkuji
18. 04. 2013 | 11:48

JF napsal(a):

pan Urban by mohl i osvětlit jak ve vytahaném disidenském svetru hájí veřejné zájmy proti různým upírům. Ve veřejném zájmu nikoliv v zájmu mafiánů ve sféře byznysu či státu. Bývají to také někdy jedni a titíž, či ti co spolu dříve cvrnkali kuličky, tak proč né nyní miliardy. Ale tzv. disent je jistě docela politicky módní aranžmá. Kabáty se jistě převlíkali i ve starém Římě.

Řim jistě dojel i na otrokářství a čerpání kolonií (politický problém, dnes máme agenturní pracovníky a destrukci jiných norem včetně jejich okázalého nedodržování), které brzdilo zavádní technických inovací, ačkoliv byly známé. V dnešní době jsou antickou postmodernou tzv. finanční a právní služby. Pan Urban se novinařinou neuživí, ale je to dobré PR. Uživil by se, pokud nepodmazával těm díky nimž se právě tou novinařinou neuživí. Krapet schýza ;-) no defenismus bych už mu k tomu rozhodně nepřál.
18. 04. 2013 | 12:02

Jirka H. napsal(a):

Autor blogu si povybíral z popisované knihy to, co potvrzovalo jeho verzi. Na zhoubný vliv monoteistického náboženství jaksi pozapomněl.
Slabinou většiny knih o starověkém Římu vidím v tom, že jejich autoři - pochopitelně historici - mají jen slabé nebo žádné znalosti ekonomie.
Výjimkou je kniha: The New deal in old Rome od H.J. Haskella - z roku 1947. na internetu je zdarma ve formátu Pdf nebo Epub.
Kdo vládne aspoň průměrnou angličtinou, tak se může z ní dozvědět o ekonomice starého Říma i o skutečných příčinách jeho úpadku. Myslím si, že po přečtení této knihy se budou zdát obecně sdílené představy o zhoubném vlivu nemravnosti ad. orgie Mesalliny, homosexuální styky, nemanželské děti apod. poněkud přeceňované.
18. 04. 2013 | 12:04

český maloměšťák napsal(a):

Jirka H.
Solidní kritický přehled a vlastní verzi poskytuje práce Tainter : Kolapsy složitých společností.
18. 04. 2013 | 12:12

stejskal napsal(a):

Ne, to bych nemohl, paní Karlo.

ono to totiž v drtivé většině případů nejde. Tak například já ani nikdo jiný neví přesně, jaký byl vnitřní dluh tehdejší ČSSR. Existují jen odhady.

Hustota nemocnic o ničem nevypovídá. Důležitější je, jak se v nich léčí (údaje o prodlužování průměrného věku obyvatel této země si najděte). Pochybuji, že by někdo dokázal změřit míru obranyschopnosti naší země tehdy a nyní. Nedokážu si představit, jaké parametry by pro její stanovení vybral. Atd. atd.

Nezlobte se, tuto debatu dál nepovedu, nedává mi smysl. Ale doporučuji Vám vyhledat si na netu různé mezinárodní statistické údaje třeba o tom, ve kterých zemích hrozí lidem, že spadnou do kategorie chudých nejméně a nejvíce. Které země jsou považovány za ekonomicky stabilní, kde ve světě jsou statisticky nejmenší rozdíly mezi chudými a bohatými (v Evropě je ČR na prvním místě) atd atd.

Pak možná zjistíte, že žít v tomto světě není naprostá tragédie (ale ani nikdy nebude žádný ideál), i když vám to tak možná připadá. Že svět se možná řítí do katastrofy, ale možná také ne. A totalitní forma správy věcí veřejných má svá jistá úskalí (třeba i v tom, že všichni museli být zaměstnáni). Jakož i demokracie (třeba když je nezaměstnanost příliš vysoká).

Libor Stejskal
18. 04. 2013 | 12:16

Jirka H. napsal(a):

č.m.:
Dík za tip
18. 04. 2013 | 12:39

k.hošigutntag napsal(a):

p. stejskal,

moc bych na ty statistiky nedal. Papír prý snese cokoliv. Řecko taky bylo ready před vstupem do EU, Irsko a Pobaltské země byly premianty až do dne D, o Kypru nikdo nemluvil jako o problémové zemi... A USA, pomyslný zdroj stability, kdy kritici jejich bublinové ekonomiky byli osmíváni jsou najednou jednou z nejzadluženějších zemí s virtuální ekonomikou a nekrytou měnou. Stačí málo. Třeba nějaký |Soros zaspekuluje proti české koruně, ratingovka se rozhodně uspořádat run na zbytky českého majetku... A zjistíte, že stojíte před zamčenou sedláčkovou bankou. Hezký den přeji.
18. 04. 2013 | 12:41

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane k.hošigutntagu,

též jim nepřikládám velkou váhu a jsem si vědom toho, že se cokoliv může změnit během poměrně krátké doby (jednoduššeji k horšímu, k lepšímu je to vždycky daleko obtížnější). Jen jsem tím reagoval na dle mého jiné, též značně pofidérní představy o tom, jak je všechno úplně špatně.

Hezký den.

Libor Stejskal
18. 04. 2013 | 12:51

ivan tomek napsal(a):

Stejskal,

Ze se svet riti do tragedie je zrejme geneticky podminena lidska vlastnost - radeji se pripravit na nadchazejici nestesti nez se oddavat nebezpecne bezstarostnosti. I kdyz nestesti v historii nastavaji, nikdo nemuze v prubehu stoleti poprit jeji celkovy pokrok k lepsimu a indukce tedy radi ocekavat totez v budoucnosti.

To neznamena, ze lide nemaji davat pozor na to co se deje kolem nich a pracovat na zlepseni, pokrok nenastava automaticky. Ale oddavat se trhani vlasu nad zkazou lidstva nikam nevede - jen to zvysuje krevni tlak :-)
18. 04. 2013 | 12:56

stejskal napsal(a):

No jo, pane Tomku. Ale jednoho už zmáhá tuhle logickou úvahu pořád dokola vysvětlovat. Skoro by z toho propadl frustraci a přijal daleko jednodušší tezi - nic nemá cenu ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. Problém je, že když pocit frustrace, beznaděje, odevzdanosti, negativismu opanuje ve společnosti určitou větší část lidí, začnou se jejich vize uskutečňovat. A nikdo to nezastaví, funguje to jako davová psychóza. Mám pocit, že si někdy zahráváme s ohněm. A to dost nebezpečně.
18. 04. 2013 | 13:12

Karla napsal(a):

Hošigutentag- děkuji, vám to asi myslí. Statistiky jsou ošidné. Jeden den máte vilu, stačí požár a večer spíte ve doutnajících troskách nebo prosíte příbuzné. Máte světoznámou továrnu, za týden zavře a za další měsíc jsou to ruiny kde nepřizpůsobiví tahají traverzy a spadne na ně strop. Jeden den obdivujete Farmu pana Polívky a za týden zjistíte že je to celé jen na papíře, dluhy a bez Polívky je to restaurace a hotel v polích kam nikdo nepřijede, hospoda na mýtince bez hostů.
Jenže to co má smysl popisuje právě pan Havlík. Společnost kde pracují, kde je soudržnost a vládne morálka a slušnost, se za pár dnů zase vyhrabe nahoru.
Pan Stejskal nerad slyší, ale najděte si dokunenty jak vypadala naše země po válce a jak po 23 letech komunistů- někdy ke konci 60tých let. Úžasný rozmach ekonomický, sociální a také posun v morálce, od banditů a werwolfů drancujících pohraničí ke společnosti která si dokonce i formou brigád buduje svoji obec.
A jsme u toho-tak jak popisuje pan Havlík- stát kde poctivou práci považují za odporný komnistický zločin / pan Stejskal to nazývá úskalí totality/, kde se vyplatí být na dávkách, děti stylem fotr neznámý, daňový poplatníku živ samoživitelku a její děti, kde jsou rozpadlé rodinné vazby, kde se smějeme že nemusíme bránit svoji zemi, to udělá NATO, kde jen pobaveně přihlížíme jak dluhy rostou do výše, kdy na jejich splacení budeme muset věřitelům předat naši zemi tak jak pan Polívka asi předá svoji farmu.
A jsou lidi - pan Stejskal např,- kteří se tím baví a jásají, sám má snadnou "práci" která sype, ostatní ať chcípnou, je demokracie, každý si urve co může, kdo neurve je v pr.... Jeho chyba
18. 04. 2013 | 13:17

Kašpar Kaplíř z Nemanic a na Humburku napsal(a):

Máme tři zdroje a tři součásti (jako míval marxák) použité při realizaci peněz z EU:

1. Chamtivost Čechů, neskutečně vysoké marže a brutální podvody na téma „více práce“.
2. Podnikatelé a podvodníci s korupčními geny a bezskrupulózní zloději.
3. Absolutní absence řízení a kontroly na všech úrovních a pohrdání zpětnou vazbou, neexistence osobní sebereflexe.
4. Nevyhovující a podvodně získávané vzdělání, spousta rychlokvašek.
5. Patologická touha po titulech, předstírání čehokoliv a bezmezné lhaní.
6. Velmi nízká úroveň všech typů vzdělávacích zařízení, jmenovitě nových VŠ zřízených po r.1990.
18. 04. 2013 | 15:21

xx napsal(a):

Karla: "stát kde poctivou práci považují za odporný komnistický zločin / pan Stejskal to nazývá úskalí totality/," ... "A jsou lidi - pan Stejskal např,- kteří se tím baví a jásají, sám má snadnou "práci" která sype, ostatní ať chcípnou, je demokracie, každý si urve co může, kdo neurve je v pr.... Jeho chyba"

Můžete mi říct co je to ta poctivá práce ? Pan Stejskal například, myslíte že to co dělá je nepoctivé ?

Takže práce kde se člověk nezapotí není poctivou prací ? A co to je ? Horník, tavič, soustružník ? To je poctivá práce protože je to dřina a když někdo sedí na zadku tak si nezaslouží pořádnou odměnu ?

Vás ta komunistická propaganda pořádně zformovala, jen co je pravda.
18. 04. 2013 | 15:22

stejskal napsal(a):

Kaplířové se psali "ze Sulevic", pokud mne paměť neklame ;-) l.s.
18. 04. 2013 | 15:36

Karla napsal(a):

XX- proč ze sebe děláte hlupáčka? Vy přece dobře víte, že užitečný je lékař, zemědělec, stavitel, strojař atd. Zatímco žvanění politologů, přehazování peněz z účtu na účet a z fondu na fond podle rad finančních poradců, rady PR managerů, ty desetitisíce neziskovek za desítky miliard korun na začleňování nepřizpůsobivých a feťáků, na školení a rekvalifikace o ničem, také to že potřebujeme stále více právníků, znalců evropských institucí a těch co vědí jak sehnat dotace, všelijakých zbytečných úřadů a institucí, které kontrolují jestli máte na domě energetický štítek, jak křivá je vaše okurka a s kým šoustá laň jelena Evropského- z toho nezbohatneme.
Myslím že každý normální se umí ohlédnout a říci jestli jeho prací vzniklo něco užitečného, nebo dělá sice něco co sype, ale přínosem to není. Ale dovolávat se svědomí v tomto státě, kde lidé jsou i hrdí na to jak parazitují, to je asi zbytečné
A také víte, že tak jak provádí svoji práci pan Stejskal- totiž škrtáním sprostých výrazů a dost nápadnou politickou manipulací, z toho náš stát také moc nezbohatne.
18. 04. 2013 | 15:53

buldatra napsal(a):

Ujasněmež si jedno:

Svět není černobílej, dokonce ani neplatí ono otřepané ode zdi ke zdi.

Nějaké to extrémno vlastně neexistuje a pokud snad někde ve zcela výjimečných případech ano (maximálně tak 1 x za deset let), nestojí to za řeč. Neboť statisticky je to zcela bezvýznamné.

Fšécko je to složitý, tak složitý, že nelze tvrdit, že Havlík má pravdu. Dokonce i kdyby to tvrdilo několik Havlíků současně na několika různých místech Zeměkoule, furt to pravda ne, že nebude nebude, ale být nemusí. Snad, kdyby to napsala Hvížďala…mno.

A bacha na věc!
Dokonce pravdu nemá ani ten, kdo tvrdí opak toho, co tvrdí Havlík.
Navíc, například slovutný pan Stejskal, editor vezdejší, vlastně ví, že to ode zdi ke zdi není, ale v podstatě na druhou stranu sám neví, jak to je, takže vlastně jediné co ví, je, že nic neví.

A takových jsou určitě milióny.
Milióny průměrných nečesaných nemytých lidiček. Ač se třeba někteří i myjí (statisticky bezvýznamné).

Proto navrhuji poněkud upravit text ve stylu zlaté střední cesty.
Každej si tak nějak vybere a bude klid, demokratura vesele pofrčí dál močálem temným…

1. Jistá část obyvatel preferuje zábavu před prací, zbytek má preference opačné. Někteří jsou doposud nerozhodnutí. Neboť někteří doposud nemají jasno v otázce, zda vstoupit do politiky, či do montovny k lince.

2. Tradiční role otců jako živitelů rodiny je někým zpochybňována, někým naopak zpochybňována není, záleží na okolnostech, stále existují rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců. Inu, takovej už je holt ten život. Co naděláme?

3. Stejně jako dřív, některé literární a umělecké počiny se stávají bezduchými. Je zajímavé, že jak jde čas, nic se na tom nezměnilo.
Vytváří se i planá zábava za každou cenu, která jako obvykle zajímá jistou část obyvatelstva. Nic se nezměnilo na názoru, že takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, protože vždy trvá určitou dobu, než se vžijí, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.

4. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována vysmívána, protože většina těch, kteří základní vojenskou službou prošli, zjistili, že je to pakárna, která trvá zbytečně dlouho. a posléze byla zákonem zrušena. Doposud se nevede veřejná debata o tom, zda nečesaná nemytá veřejnost chce, nebo nechce dobrovolně sloužit vlasti a za jakých podmínek (zavánělo by to přímou demokracií)
Zbytek, který tento názor nesdílí se snaží do armády vstoupit, takže armádu tvoří nájemní žoldnéři.

Atakdále…
18. 04. 2013 | 15:56

Jonák napsal(a):

XX- vy nemáte pocit, že např ty miliardy vyhozené za IZIP, S Kartu, Opencard a jiné byly zbytečné, včetně těch lidí co se na zavádění podíleli? Souhlas s Karlou, myslím že každý si umí vyhodnotit zda je jehon práce užitečná nebo ne
18. 04. 2013 | 16:09

Petr napsal(a):

David napsal(a):
Ještě k - 10:27
pulec.blog.idnes.cz:
Sociální genocida – jsme na pokraji sociálního konfliktu
=====================================================
Bože, jestli se vám ten článek zamlouvá, tak.... jste alternativní..
18. 04. 2013 | 16:10

Jonák napsal(a):

Buldatro, s tou vojnou je to trochu jinak. Po cinkání klíči se tu razí, práce je pro lůzu, práva, svoboda a výhody pro mne , urvi co můžeš.
Navíc- lidi pořád pamatují. Za Hitlera domácí odboj nic moc, navíc ho vedli komunisti a to se dnes nehodí. Kdy šel bojovat na západ, odskákal to po r 48, kdo šel na východ se Svobodovou armádou, odskákal to po r 89, dodnes je podle lustračního zákona druhořadý póvl.
Kdo byl voják, policista, soudce za socíku, je dnes za totalitní zrůdu a jako vzor mu jsou dáváni ti co chlastali v kotelně nebo byli v kriminále, tím se nepodíleli na režimu.
A za další- chcípat v zákopu abych ubránil vlast= koryto pro Kalouska a Nečase? Díky, Ať si to vezmou třeba číňani, třeba tu udělají pořádek
18. 04. 2013 | 16:31

Petr napsal(a):

Milovnik_krasnych_zen napsal(a):
Nejsem komunista (sice je volim a budu volit, protoze jako jedini nekradou), ale:
1. nikdo nemuze poprit, ze za minuleho rezimu byl pocet nezamestnanych nula
2. lidi neumirali na ulici hladem, jako dneska
3. lidi byli k sobe hodni, protoze si nezavideli
Pro ti, co melou neco o pracovitosti, sikovnosti:
Vam prijde v poradku, ze treba nejakej fotbalista parkrat nakopne mic a veme za to treba sto tisic, zatimco delnik, kt
ery se dre cely den u pasu, dostane minimalni mzdu? Dle me by mela byt ustavena nejaka komise, ktera by tohle resila.
Nechapu, jak je mozne, ze muj soused, kterymu je 24(!) se vozi v nove oktavce. Rekl bych, ze je to plivnuti do tvare vsem, kteri na oktavku pracovali cely zivot. Jenom nerikejte, ze se k tomu vypracoval pili, ty penize musel nekde nakrast. (samozrejme, mohl i vyhrat ve sportce).
A co se tyce upadku civilizace, to bude asi tim, ze tezko muzete od lidi chtit, aby zachovavali tradicni hodnoty, kdyz nemaj co jist.
==========================================================================
Ha ha ha ha ha - kdo volí komunisty JE komunista ! a dále -

1. V podstatě lež, protože byla zákonná pracovní povinnost, tudíž nemakačenskové byli v lochu, nebo byli v nějaké podřadné firmě (většinou velené z Města) jako "zaměstnaní", ve skutečnosti dělali minimum, bídně, ale jakýsi plat brali a o to firma hůř hospodařila, protože její mzdové náklady byly násobně větší, než skutečně vykonaná užitečná práce !

2. Lidi neumírají na ulici hladem ani dnes ! Jestli někdo živoří pod mostem, je to jeho DOBROVOLNÁ VOLBA !!!!!!

3. lidi byli k sobe hodni, protoze si nezavideli - HA HA HA HA HA - závist byla, je a vždycky bude. A na platy a vymoženosti komoušské věrchušky neviděli, o těch se veřejně nevědělo !!!

Nevážený ! Může se nám nelíbit, že fotbalista dostane víc, ale toto je naprosto základ ekonomiky - platí nabídka a poptávka ! Po dobrém fotbalistovi JE poptávka, lidi na fotbal chodí, kupují si lístky, tudíž fotbalista, téměř zaměstnanec klubu - si svou "prací" vydělá. Je svou schopností téměř nenahraditelný.
Dělník u pasu, který nemá schopnosti na víc, na složitější práci, ten velkou hodnotu nemá, je velmi snadno nahraditelný...
Pracovník - čím složitější, těžší či náročnější práci vykonávající, který musí oplývat naučenou schopností - tak je často i "nenahraditelný" a tím má nárok na lepší mzdu.
24-letý soused vozící se v novém autě - možná dělá složitou práci za níž má vyšší mzdu a mohl si vzít půjčku. Nebo to dostal od rodičů. Možností je více. Na krádež to asi nevypadá..

Žádná civilizace neupadá, prostě nesmyslnými zásahy do ekonomického systému se výroba přestěhovala jinam a tady pak práce moc není. Kdyby bylo víc poptávky, lidi by víc začli podnikat a vznikala by nová prac. místa.
Holt, socialistickým přistupem k voličům se politici naučili vyhazovat prachy za neužitečné záležitosti a prosmolili co se dalo. Vyhazovali prachy a zadlužovali své země. A teď to už dál nejde ! Teď je třeba splácet !

Jo, to je tak když rozhodují politici a kašlou na ekonomické souvislosti ! A hlavně - rozhodují to politici coby STÁT. Čím víc toho necháme či chceme od státu, tím větší průšvih ! A to levičáci chtějí silný stát, plno byrokratů na kdeco...
Takže "neumírá civilizace", umírá systém nehospodárných států a to je socialismus ! A že komouši nekradou? Ještě se nedostali k lizu, nebojte... Jestli se znovu dostanou do pozic, kde se rozděluje, přiděluje, přerozděluje.... nezůstanou pozadu ! To jim spadne maska !
18. 04. 2013 | 16:42

Petr napsal(a):

Jaroslav napsal(a):
Více a fakty to rozvedl nepohodlný českým vládnoucím rodinám a lóži Lípa pan Hájek ve své knize "Smrt v sametu". Po přečtení většina "postižených slepotou a neznalostí čtenářů" začne více chápat nejen termín "zánik římské říše", ale i současné dění a hemžení v krachující EU ..... ne nadarmo je Hájek dehonestován, výbušná fakta mnoho odhalují. A očekávám reakce ne nepodobné odsouzení kontrarevolučních sil v roce 69 ==================================================================
Veliký souhlas, ta knížka je naprosto skvělá, když si odfiltruju některé zvláštní výrazivo věřícího Hájka.
18. 04. 2013 | 16:55

Petr napsal(a):

Dík pisatelům jako je - Historik, Yosif K, Dundee, veverka, xx, Ivan Tomek - to ostatní je většinou tak alibistické, schovávající se za heslo - já nic, já muzikant - to ONI... (sami satanové ti ONI - kapitalismus, podnikatelé, pravičáci, egoisti..)
alibismus !
18. 04. 2013 | 17:03

Jonák napsal(a):

Petře, váš vývod, že za čtvrtstoletí poté, co jsme vyhodili komunisty a zrušili socialismus, který 40 let fungoval, se nějak neumíme uživit.
A dnes to krachuje, uživit se neumíme a může za to ten socialismus.
Prostě tak logicky propracované, že skoro není co dodat.
To nemá skulinu. Ať vám to přesvědčení, že za vše můžou komunisti, vydrží dalších 100 let. Nějaké zdůvodnění a uchláchlení budete v bídě potřebovat.
A nestojí to tolik námahy jako začít pracovat a bídu odstranit. To byste byl ostatně komunista, kdybyste chtěl pracovat.
18. 04. 2013 | 17:08

ms napsal(a):

Tohle je oblíbený a úplně mylný obraz ohledně úpadku říše římské.
1. přežila s malou pauzou na loupežnou výpravu křižáků až do patnáctého století
2. úpadek jedné její půlky byl silně spjat s ekonomicko administrativními problémy po příchodu nového náboženství
18. 04. 2013 | 17:09

xx napsal(a):

Karla a Jonák: užitečnost práce druhých si netroufám posuzovat. Máte pravdu v tom, že některá činnost se může někomu jevit jako zbytečná, neužitečná. V tom s Vámi souhlasím. Proto by se měl zcela odbourat vliv státu a státních dotací v tomto ohledu a užitečnost či neužitečnost by měli určovat lidí svými penězi.

Otázka je, jestli by se takový názor líbil Vám. Nebo jestli jen mručíte na neužitečností těch které vy sami považujete za neužitečné, ale jinak jste pro zachování silného státu který všechno řídí a financuje.

p.s. pan Stejskal jistě není placený jen za promazávání sprostých slov v diskusích. A jestli ano, jistě to nebude možné označit tím vaším výrazem "sype to"
18. 04. 2013 | 17:24

Luistur napsal(a):

Souhlasím s realistou. Nějak v tom výčtu chybí role otroků, kteří by byli také chtěli, aby o ně pečoval stát ale museli celý ten systém udržet svoji dřinou. Jak známo, jejich produktivita nestačila. I v tom by se dala najít paralela s dneškem, nemyslíte?
18. 04. 2013 | 17:37

Jonák napsal(a):

XX- teď jste si u p.Stejskala šplhl. Asi vám povolí 3 x říci o někom že je komunistická svi....
Schválně to skluste a uvidíte že to projde
18. 04. 2013 | 17:44

buldatra napsal(a):

Jonák napsal(a):

A za další- chcípat v zákopu abych ubránil vlast= koryto pro Kalouska a Nečase? Díky, Ať si to vezmou třeba číňani, třeba tu udělají pořádek…

No vidíte, Jonáku.
Máte názor na věc.
To se cení.
A kdekdo další má také nějaký názor na totéž.

V čem je chyba? V tom, že lidi o tom, o těch svých názorech veřejně nediskutují a pak o tom nerozhodnou.
Páč u nás se o veřejných věcech veřejně mezi lidmi nediskutuje. Asi to nemá význam. Rozhoduje se ve stranických sekretariátech.

Vždy někdo tam nahoře určí, oznámí, vyhlásí, uzákoní a basta. V tom spočívá kámen úrazu. A nejde jen o chcípání v zákopech a o zapšklého znechuceného Jonáka. Oni kdyby si to vzali ti Číňani a udělali si tady po svým pořádek, byl byste spokojen?
Já teda ne.
18. 04. 2013 | 18:25

Ivan napsal(a):

A viete na co padne Stvrta tisicrocna risa (EuroReich)...?

V tychto dnoch vydala EU spravu o pripravovanej smernici pre vyrobcov nakladnych aut a kamionovych tahacov a ich navesov a privesov..., ze budu musiet vyrabat tieto vyrobky znacne zaoblene, teda, aby sa skor podobali lietadlam premavajucim po cestach, ale bez kridel...

Spytali sme sa na nazor byvaleho ceskeho prezidenta Vaclava Klausa..., a potom aj sucasneho Milosa Zemana:

Vaclav Klaus: Vetsi nestydatou volovinu jsem uz davno neslisel, prominte za vyraz. Ty nakladaky prochazeji v modelove velikosti uz v navrhu cez aerodynammicky tunel, kde dizajneri odstranuji nektere veci, ktere se odstranit jeste daji, aby automobil kladl co nejmensi odpor... Hranate navesy jsou z duvodu uskladnenia kontajnerov hranatych tvaru... Okrem toho ty plochy soubezne s jizdou maji uz jen maly vliv na straty, ty urcuje rozptyl proudnic po nich na nabeznej casti...
Ja bych takovy dokumnt pro CR nkdy nepodepsal...!

Ten komisar je zjevne psychicky nemocny, a mali by hospitalizovat v strezenem blazici, jinak si muze namyslat, ze mu narostla kridla a pokusi sa o let z nevyssiho bodu bruselske centraly...

Milos Zeman: Ja jsem tim navrhem primo nadsen vy vite, ze jsem zaniceny
eurofederalista a tato smernce jeste intenzineji zjednoti vsech 27 zemi EU
s centrem v Buselu... (po vysloveni slova Brusel sa Zeman trikrat uklonil tym smerom v rytme hradcanskeho kyvadla..., s miernym spatnym prekmitom)... S podepasnim dokumentu nemam zadny problem, podepisu ho s nadsenim a vyzyvam k projevum nadseni aj ostatni obcany CR...!

A este jedna otazka pan prezident: Po vasej inauguracii ste pozvali na vztycovanie vlajky EU pana Barossa... Obdarovali ste ho povestnymi svestickami z vlastnej zahradky...? Ne, pane redaktore a vy by jste to pri vasem vzelani mel vedet, ze svestky na jare nerodi, ale na podzim. Potom mu prinesu kosik svesticek z vlasni zahradky primo do Bruselu... (po vysloveni slova Brusel sa Zeman trikrat uklonil tym smerom v rytme hradcanskeho kyvadla..., s miernym spatnym prekmitom)...

Dekuji vam za pozornost.
18. 04. 2013 | 18:27

Jonák napsal(a):

Buldatro, jak znám vaše názory podle blogů, tak od vás bych moc neočekával že se zrovna vy obětujete nezištně pro vlast
18. 04. 2013 | 18:33

buldatra napsal(a):

Jonáku,

třeba bych se obětoval zištně.
To by záleželo na okolnostech...
18. 04. 2013 | 18:36

Elis napsal(a):

Jonák má pravdu, kdo tu od dob Rakouska Uherska něco dělal pro svoji zemi, ošklivě to odsr..l, vždy po nejbližším převratu / bojovníci ze Svobodovy armády vyjímečně až po 40 letech a už byli staří, tak to šlo klidně/. Zatím nevíme jak skončí slouhové dnešního režimu, ale soudě podle nálad na blogu, asi také ne moc dobře.
Takže obranu země RADŠI NEBRAT, SPÍŠ SE SPŘÁTELIT S OKUPANTY, to se vyplácelo mnohem více.
Krutá realita
18. 04. 2013 | 19:07

SuP napsal(a):

No Jonáku -
Jak vás tady tak čtu, vy byste se neobětoval ani zištně (vy tak maximálně dodavatelsky co?). Myslíte, že máte nárok se do jiného navážet?
18. 04. 2013 | 19:12

Glosator napsal(a):

Pokud jde o tunelování, DALEKO NEJVĚTŠÍ TUNEL je zákon 180/2005 Sb ("podpora OZE"), který schválili PROTI hlasům ODS poslanci za ČSSD+KSČM !! + KDU-ČSL (včetně Kalouska)+US-DEU. Poslanecký návrh, podaný KSČM navíc omezil pravomoce ERU při snižování astronomických cen, za které se elektřina z FVE vykupuje.
Takže nežvaňte, že se KSČM nepodílí na tunelování, podílí a top tak, že HODNĚ!
18. 04. 2013 | 21:47

Glosator napsal(a):

to Barvoslepejš
Pokud je tu práce pro Ukrajince, je Váš argument mimo. Za těch vychvalovaných komunistů by buď vzali tu práci za podmínek, za kterých ji berou ti Ukrajinci, nebo by je ZAVŘELI. A to i kdyby měli vysokou školu, ale odmítli vykonávat jim přikázanou nekvalifikovanou práci.
Ostatně, stejným způsobem zajistil "práci pro všechny" už Hitler a lze to nalézt v českém !! tisku z konce 30 let.
18. 04. 2013 | 21:53

isolato napsal(a):

@Havlík: Bezvýhradný odkaz na Gibbona je LP 2013 poněkud legračním vysvědčením obeznámenosti s danou problematikou, nemluvě o tom pokud je zcela opomenut Gibbonův oblíbený prvek nastupujícího křesťanství, které dotyčný osvícenec nepochybně v té nejlepší víře označoval za prapříčinu úpadku (staro)římských občanských ctností. Kupř. taková Tainterova essay "The Collapse of Complex Societies" poskytuje, podle mého názoru, poněkud racionálněji zdůvodněný rozbor příčin ležících v pozadí rozkladu Západořímské říše. Nic ve zlém.
18. 04. 2013 | 22:01

Glosator napsal(a):

To Občan
Uvědomte si, že ne každý byl římským OBČANEM. A je pravdou, že římští občané, žijící v Římě a poté i ti, žijící v Konstantinopoli opravdu dostávali od státu obilí zadarmo. V Římě to vydrželo až do jeho dobytí Vandaly r. 410, několik set let. Ale pozor jenom v Římě a pak v Konstantinopoli.
A na konci republiky si chudí občané v Římě navykli žít z darů boháčů, kteří si kupovali jejich hlasy. A pozor, hlasovalo se v Římě na shromáždění lidu, občanské právo šlo vykonávat jen přímo v Římě. Římané nedokázali přizpůsobit svou přímou demokracii rozloze říše, kterou dobyli.
Toto mělo jeden tragický důsledek. Bylo zcela logické, a aristokratický Senát s tím souhlasil, rozšířit římské občanské právo na spojence v Itálii, kteří stejně už 100-300 let bojovali v řadách římských vojsk. Ale občané v Římě měli strach, že pak by se o ty úplatky voličům museli dělit a na lidovém sněmu to zamítli. Vedlo to ke krvavé"spojenecké," fakticky občanské válce, která si vyžádala 300000 mrtvých. Nakonec to občanské právo bylo na Itálii rozšířeno stejně, ale se spoustou pohrom a bezpráví
18. 04. 2013 | 22:08

Glosator napsal(a):

to Jonák
Víte, my jsme měli v těch dvou válkách vlastně štěstí a tak to vždy nebylo.
Ve skutečnosti to bylo většinou třeba tak, že když Džingischán útočil na Peking, který posléze dobyl a vyvraždil, žebříky ke hradbám před jeho vojsky nesli na to nahnaní Číňané, kteří tím pádem měli největší ztráty. A třeba v Korejské válce hnali Severokorejci před sebou přes minová pole jihokorejské civilisty. Tím, že se někdo vzdá si ještě nezajistí, že nezhebne na bojišti, uvedené příklady jsou spíše pravidlem.
18. 04. 2013 | 22:21

Dřemlík Tundrový napsal(a):

Přesto existoval nějakých 13. století.. Máme před sebou skvělou budoucnost..
18. 04. 2013 | 22:39

Jakelin de Mailly napsal(a):

Všichni, co zde házíte čísly z dob Říma /a la "milion Galů odvlečených do Říma"/, uvědomte si, že jsou nám známými antickými autory nadsazená, což Vám potvrdí každý průměrný historik.
Příčiny pádu Římské říše v kostce:
1/ vyčerpání vnitřními rozbroji
2/ výměna občanské armády za "barbarskou", včetně nejvyšších velitelských míst
3/ přechod do defenzívy
4/ nové náboženství
5/ masová migrace

Pararel se současným stavem si nelze nepovšimnout.
18. 04. 2013 | 23:32

Dagobar napsal(a):

Tak on byl právě starověký Řím vzorem pro nacisty, že jo. Od nacismu je posun libovolným směrem úpadek. Řím byla kořistnická, násilnická kultura, která vytvořila máloco vlastního, fungovala díky trvalé expanzi. Pak doexpandovala do stavu, po kterém následovala logicky kontrakce. Dorazil ji příchod křesťanství, pletichaření a hluboce antitechnologické postoje.
19. 04. 2013 | 01:46

Elis napsal(a):

Jakelin, ostatní diskutéři o tom na co zašel ŘÍM, dokážete si v mozečku srovnat, že ten blog není ani tak o tom na co zašla římská říše? Je o tom, že poslední čtvrtstoletí kráčíme naprosto stejnou cestou a tedy asi míříme ke stejnému cíli. Tady a teď
19. 04. 2013 | 06:34

Elis napsal(a):

Glosátore 22,21, totéž jsem mnohem výstižněji popsal včera v 19,07. Jen jste to popsal jinými slovy a hodně opatrně, tak nějak čecháčkovsky abychom vypadali jako hrdinové, i když jsme nikdy nebyli
19. 04. 2013 | 07:52

Anitkrist napsal(a):

Hmm, hraje si na inteligenta, ale měl by vědět, že to má spíš úroveň hoaxu, ale kdo z nás na něco nenaletěl. Věrohodněji vypadá spíš těchto 210 důvodů http://www.utexas.edu/courses/rome/210reasons.html
19. 04. 2013 | 09:40

honolulu napsal(a):

Antikrist ma pravdu !
Duvodu padu Rima je oficialne 210 ! (S nekterymi nesouhlasim, ale doporucuji, aby jste si je precetli.)
Najdete je na comp. pod heslem :
"210 Reasons for the decline of Roman Empire."

Zpusob mysleni casti ceskeho naroda zarucuje vas konec.
19. 04. 2013 | 10:38

Jakelin de Mailly napsal(a):

Elis
Podstata mého příspěvku byla shrnuta v jeho poslední větě.
Než začnete vykřikovat o mozečcích, stačí lépe číst :-)
PS. Včera jsem udělal stejnou chybu jako Vy
19. 04. 2013 | 13:16

buldatra napsal(a):

No, každopádně říše Římská se tak nějak rozsypala, ale město Řím je tu stále.
Každý konec něčeho znamená něčeho jiného začátek.

Kdo by si za starýho Říma býval byl kdy pomyslel, že dnes tam někdo bude vyrábět supersporty a monoposty Ferrari?
19. 04. 2013 | 15:55

Lenka napsal(a):

Jan Werich: Civilizace (úryvek):

Místo jeskyně teď lidi mají dům, vynález kola hnali ad absurdum.
Zapomněli, že kola patřej k vozům - všude jsou kolečka a nikde rozum.
Koleček ze zlata je čím dále víc, jenže ta kolečka už neplatěj nic.
Civilizace není legrace - to je moc koleček - a vůbec žádná práce.
My už nejsme lidi - my jsme jenom partaje,
žádný z nás nevidí, v čem ta chyba je.
Nikdo neví kudy na to, jeden volá: „Zrušte zlato!“,
tamten po něm hází bláto,ten ví, kolik tamten krade........
19. 04. 2013 | 20:07

Jerry napsal(a):

Vážení, když už opisovat tak doslova...

Bod 19. má správně znít : Politikové nadbíhají lůze, která si vynucuje...

Kontrolní otázka : Víte co je lůza ?
19. 04. 2013 | 22:25

jíra napsal(a):

honolulu (a další)

Blog mi taky vyzněl divně a radši jsem ho nekomentoval. Docela věřím tomu, že pan Havlík využil hoax z mailu, navíc uvádí tento text bez svébytného komentáře, no aspoň s některými důvody souhlasit lze. 210 vážných důvodů je pravděpodbnější počet. Zejména se uvádí konec Říma s přívlastkem "prostopášný". Beatles se tím volně inspirovali v písni "Why don't we do it in the road?" noone's watching us...

Jestli se historikové dodnes přou ohledně příčin, nedivím se tomu. Římská říše tu byla vlastně celých tisíc let a v té podobě se nejspíše prostě už přežila. Na delší dobu existence takový systém neměl nárok ani podle teorie morální životnosti čehokoli z toho, co lidstvo vytvořilo. Každý i ten nejúspěšnější druh lidského výtvoru či výmyslu má obloukový průběh existence, kdy má nějaký náběh, u toho povedenějšího následuje strmý růst, pak rutinní výsluní. A poté popřípadě zůstává v mnohem menší míře v nějaké ještě užitečné podobě. Například plachetnice. Bohužel na ně v rozkvětu padly celé lesy.

Zároveň se nedivím, že se občas někdo po něm snaží opičit. Například po Hitlerově pokusu sen jedné skupiny o NWO. Pozor, nejde o zednáře, i když si vypůjčili od nich zednářskou symboliku, ti v tom jen hrají roli užitečného zázemí ve spodních úrovních. Pohodlné absolutní vládnutí skupinky supermocných nad celým světem, Velký Bratr, to by se jim určitě líbilo, už by nemuseli zastávat role jen pouhých vládních poradců, podporovat loutkové vlády a guerilly či pro své vládní koně kupovat ty hlasy chudáků jako kdysi zbohatlíci ve starém pyšném Římě...

Nicméně současný provozovaný systém postavený na kapitálu až v první řadě nás možná chce taky již přesvědčit, že se tak nějak dost přežil, napovídá tomu jak neúnosné tištění nových peněz se ztrátou hodnoty měny a zadlužováním se, rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými i různé krize a pády hospodářství zemí. To ale vlastně napomáhá vzniku něčeho ještě horšího. Zatím mu totiž asi moc nehrozí, že by jeho oprávnění kritici přišli s něčím o dost lepším, méně kontroverzním, bohužel, o což jde především. A Ježíšovi to kdysi vládci ani údajně víře oddaní její hodnostáři předvést neumožnili, snad tu aspoň jeho duch stále je. To 500 let před ním moudrého Buddhu o pomoc ještě rádi požádali a víckrát. Podle tradice na základě toho pak své učení rozšířil z osobní roviny na společenskou, k "malému vozu" přidal "velký vůz", vedle učení hínajána vznikla i mahájána, ale někteří tvrdí, že to rozšíření vzniklo až později.
19. 04. 2013 | 22:38

Klo napsal(a):

Souhrn článku i diskuse. Jsme v pr.... , dostali sjme se tam usilovným kradením a parazitováním posledních 23 let, ale jako správní Švejkové se tomu smějeme
20. 04. 2013 | 11:52

Ivan napsal(a):

Plati jeden nemenny zelezny zakon:

Rozklad kazdej tisicrocnej rise zacina hned na druhy den po jej zalozeni... Len co oslavujuci vystriezveju aby sa s vervou pustili do boja, kazdy za svoje zaujmy, a tym podkopavaju to, co len vcera takmer vlastnou krvou vysvatili...
20. 04. 2013 | 12:37

jíra napsal(a):

xx
Měl byste pravdu s těmi spekulanty, pokud by to obvykle aspoň mnozí z nich - nepřeháněli. Pak je to teprve problém. A ten na lidi doléhá a mívají i oni tendenci "řešit" to - přehnaně. Jakási ještě lidskost bývá kupodivu pro mnohé lidi oříšek.

Takže patrně to chce ohledně spekulací předpokládat pružně nějakou hranici, co jim ještě projde a co ne. Kvůli tomu, že není lehké vyhodnotit situaci objektivně, neboť nikdo neví vše podstatné a nikdo není dokonalý, a v rozhořčení tím méně, když se nechá unést.

Využít lze všech dosavadních získaných všeobecněji použitelných zkušeností. Aby situace nemusela dojít až tak daleko do potíží, zároveň je sebezáchovně dobré dát větší prostor dobrým vizionářům, nadějným startupům pro nové daně apod.

Snad toto není zas až taková science-fiction...
20. 04. 2013 | 16:27

honolulu napsal(a):

Panove nekolik cisel o kterych se zde nemluvi !
Zalozani Rima 753 B.C.
(Tento rok byl urcen senatem.)
Konec Rima 476 A.D.. T.zn., ze Rim existoval 1229 let.
Datum vsak neni uznavan nekterymi lidmi, kteri tvrdi, ze Rim pokracoval v jine forme dal v Galii a v Germanii.

Nas cesky narod ma prokazanou existency na nynejsim uzemi, kde je od let 450 A.D. !!!.. (411 A.D. germansti Markomane, Quadove, Cotini, odchazi s povolenim Rima do Tarraconensis (Hispania) a Lusitania.)

Uvolnena zeme byla zabrana nami Slovany.
T.zn., ze jsme starsi nez byl Rim o 334 let.
Nasemu narodu v jakekoliv politicke forme je 1563 let. (Tak to tam nedojebejte vy politicky nemehla v parlamentu.)

Nejtezsi smrtelne vaznou RASOVOU a kulturni valku Rim prodelal mezi lety 264 B.C. - 241 B.C.,
dale 218 B.C. - 201 B.C.,
a posledni 149 B.C.- 146. B.C.
Vse shrnutu pod nazvem Punske valky.

Nejtezsi vnitropoliticko/ekonomickou situaci, ktera vyustila v pozdejsi obcanskou valku "zavivinil" Tiberius Gracchus v roce 133 B.C....

Vite to, ze Julius Caesar (100 B.C. - 44 B.C.) by byl v dnesnich dnech oznacen jako LEVICAK a Socialista ? Zatim co jeho rival Pompey (106 B.C.- 48 B.C.) by byl oznacen otrokem oligarchie - pravicakem a Fasistou ?
Casear zavedl davky (jako vy pro cikany,) ale z jinych duvodu a lepsim lidem - svym obcanum !
300 000 Rimanu zacalo dostavat zdarma obili.

Vite, ze nejuspesnejsi ze vsech Rimanu byl Augustus (Octavian) 63 B.C. - 14 A.D. Jeho matka byla sestra Julia Caesara.

Vite, ze dcera Julia Caesara proti sve vuli skoncila v posteli Pompeyovi, aby bylo zabraneno obcanske valce. Ona vsak zemrela, kdyz byl Caesar v Galii.

Vite, ze nejbohatsi ze vsech rimskych cisaru byl Tiberius
42 B.C. - 37 A.D. Byl to syn 3-ti manzelky cisare Augusta - Livie. - Velmi schopne zeny, ktera mela pod patronaci "ministerstvo vnitra"...(Kubice v suknich.)
(Augustus Tiberia adoptoval a kdyz si to chtel rozmyslet, tak ho Livie zabila na jeho venkovske vile v Nole... Natrela jedem ovoce.)

Tiberius po sobe zanechal 28 Millionu zlatych AUREUSU. Kazda jedna z nich, obsahovala 8 g zlata.
Nastupujici cisar Caligula 37-41 A.D. mel prazdnou statni kasu behem 2 let. Neni Kalousek Caligula ?

Radej budu koncit... Vite, ze cisar Titus zabil million Zidu a pritom miloval Zidovku (princeznu Berenice, dceru Heroda
Agrippi I.)

Kazdy politik musi cist dejiny Rima podrobne !
21. 04. 2013 | 18:06

honolulu napsal(a):

Kdo jsou Rimane ? Odkud prisli ? Jake jsou rasy ?
"Rasista" honolulu vsechno VYCUCHA !
"Rasista" honolulu kadi na politickou korektnost !
Severni vetev Indo-Evropanu, Teutonci (Germani), Baltove a Slovane pochazi ze stejnych prarodicu, jako jizni vetev Indo-Evropanu a to jsou,
Italics, Illyrians, Thraco Phrygians, Hittites, Recove a Latinci.
My proste mame stejne pra, pra, pra, rodice. My jsme z Irancu a nase kolebka je mezi Aralskym a Kaspickym morem. Rimane jsou nasi vzdaleni bratranci.
Po ustupu ledovce se vsichni stehovali do Evropy.
Slovane od 3000 B.C. zili tam, kde prameni mnoho velkych rek v Rusku - PRIPETY. Italicove jsou v Italii od 2000 B.C.
Latinci, z Troje a cast Hittitu, jsou v Italii od roku 1250 B.C.

Ja vas varuji panove ! Smichejte se s opicemi a budou z vas opice. Vratite se do let pred ustupem ledovce 10 000 B.C.
Samozrejme krome tech co jsou z Atlantis.
21. 04. 2013 | 18:32

honolulu napsal(a):

Podobnost ciste nahodna ? Je jich mnoho v dejinach.
Napr. Cola Di Rienzi 1313-1354, (Take Riman), revolucionar, ktery porazil slechtu, byl zrazen cirkvi a byl zabit na Capitolu.

Panove historici, kdo mu byl podoben v modernim veku ?
22. 04. 2013 | 04:32

Aleptatty napsal(a):

Fresh new questions about nike clarified not to mention the reasons you really should try to take a look at every single statement of this story. <a href="http://www.mizunogoruhujp.com/">mizuno</a> For what reason everything that you've found out about nike is actually completely wrong and exactly what you need be aware of.<a href="http://www.mizunogoruhujp.com/ミズノ-ゴルフクラブ-c-1.html">ミズノ アイアン</a> New questions regarding nike have been answered and as a result the reasons why you have got to look into every single statement on this e book. <a href="http://www.mizunogoruhujp.com/ゴルフグローブ-c-33.html">ミズノ グローブ</a> Dig up who is discussing about nike and also the main reason why you should be concerned. <a href="http://www.mizunogoruhujp.com/ゴルフバッグ-c-7.html">ミズノゴルフ</a> Resources and formation in Arizona - - nike basically leaves without thanks <a href="http://www.mizunogoruhu.com/">ミズノ アイアン</a> The Easy Methods To Become skilled at nike Plus The Way You Can Join The nike Elite <a href="http://www.mizunogoruhu.com/ミズノmizuno-クラブ-c-4.html">ミズノ グラブ</a> What pros aren't declaring in regards to mizuno and ways this can affect you. <a href="http://www.mizunogoruhu.com/ミズノmizuno-アイアン-c-3.html">ミズノ</a> Fundamental principles behind nike that you might make use of starting today. <a href="http://www.mizunogoruhu.com/ミズノmizuno-アイアン-c-3.html">ミズノ</a> The Main Element In order to totally dominate the nike-scene Is Kind Of Straightforward! <a href="http://www.mizunogoruhu.com/ミズノmizuno-バッグ-c-5.html">ミズノゴルフ</a> What the professionals commonly aren't mentioning surrounding nike and also the way it has effects on you actually.
Beginner questions on mizuno replied and as a consequence the reasons why you should scan through every concept on this insider report.<a href="http://www.nikejpgolf.biz/">ゴルフ ナイキ</a> A person's double strain on nike <a href="http://www.nikejpgolf.biz/nike-ゴルフボール-c-23.html">nike ボール</a> Progressive queries about nike clarified and as a result the reason why you have to read each and every message in this article. <a href="http://www.nikejpgolf.biz/nike-アイアン-c-1.html">ナイキクラブ</a> Neutral article displays A few brand new things about nike that none is speaking of. <a href="http://www.nikejpgolf.biz/nike-アイアン-c-1.html">ナイキクラブ</a> The main nike Market Meet : Who loves nothing is declared as the victorious one? <a href="http://www.nikejpgolf.biz/nike-ゴルフシューズ-c-15.html">nike sb</a> Instruments and developing throughout Las Vegas - - nike will leave without any good bye <a href="http://www.nikeyasuyi.com/">ナイキ</a> Items and construction throughout Washington : nike simply leaves with no see you later <a href="http://www.nikeyasuyi.com/nikeナイキRunning-c-3.html">nike ランニング</a> All nike Business venture Speak : Who loves absolutely nothing profit?? <a href="http://www.nikeyasuyi.com/nikeナイキDunk-c-9.html">ナイシューズ</a> Often the nike Agency Call : The Ones Who cares about nada profit?!? <a href="http://www.nikeyasuyi.com/nikeナイキDunk-c-9.html">nike dunk</a> nike offers completely new life to the old dilemma- defacto regular
Industry Rumor : nike Defined as A Must In today's market <a href="http://www.nikeyasuyi.com/nikeナイキAir-force-c-1.html">ナイキ エアフォース</a> Summary article illustrates the undeniable details of mizuno and in what ways it can impact on owners. <a href="http://www.nikeyasuyi.com/nikeナイキDunk-c-9.html">nike dunk</a> What specialists might not be reporting concerning mizuno and also how this can affect you actually. <a href="http://www.nikeyasui.com/">ナイキスニーカー</a> nike Reproductions . . . Ideal nike 'cheat' Which in turn Fools 98% of the consumers <a href="http://www.nikeyasui.com/nike-ナイキ-air-force-1-c-3.html">nike air force 1</a> Unbiased publishing unveil Six great new things around mizuno that not a soul is speaking of. <a href="http://www.nikeyasui.com/nike-ナイキ-dunk-c-6.html">ナイキシューズ</a> The Key For mizuno <a href="http://www.nikeyasui.com/nike-ナイキ-sb-c-10.html">ナイキ</a>
28. 04. 2013 | 10:02

swonseInfossy napsal(a):

Something that everyone else does with regards to swimwear and furthermore the thing that you will need to do completely different. http://bikini-wholesale.webnode.com/ - China bikini That explains why none of us is speaking of bikini and what one ought to do right now. http://wholesale-swimwear1.webnode.com/ - swimwear lingerie Quite short post demonstrates to you all the workings for swimwear and also the thing one should do today. http://china-swimwears.webnode.com/ - swimsuits What gurus don't seem to be discussing about swimwear and also the way this can affect you actually. http://fashion-bikinis.webnode.com/ - Fashion bikini Rare piece of content provides you with the leading points on swimwear that just one or two buyers are conscious of.
Further from the ultimate approach for the swimwear you are able to educate yourself about today.http://micro-bikini.webnode.com/ - micro bikini Shorter piece of writing shows you the unignorable details about swimwear and also how it may have an effect on anyone. http://bikini-models.webnode.com/ - string bikini Progressive piece of content divulges the know-how upon swimwear and reasons why should take action straight away. http://sheer-bikini.webnode.com/ - bikini riot Basic principles behind bikini that you can reap the benefits of beginning today. http://thong-bikini.webnode.com/ - bikini beach Neutral guide unveil Ten new stuff on swimwear that nobody is speaking about. http://extreme-bikini.webnode.com/ - slingshot bikini All new questions about swimwear have been answered in addition to reasons why you must study every message in this insider report.
01. 05. 2013 | 19:22

swonseInfossy napsal(a):

The things other people is doing for the swimwear and furthermore the thing you want to perform different. http://bikini-wholesale.webnode.com/ - China bikini The reasons no-one is raving about swimwear and because of this what you should begin doing right now. http://wholesale-swimwear1.webnode.com/ - swimwear lingerie Simple summary explains all the cogs and wheels on swimwear combined with the things that you want to complete this afternoon. http://china-swimwears.webnode.com/ - swimsuits What analysts might not be revealing in relation to swimwear and precisely how this has impact on you actually. http://fashion-bikinis.webnode.com/ - Fashion bikini Scarce summary will give you the simple truth over swimwear which experts claim just a few people know of.
Incredible formula for the bikini that you'll learn now.http://micro-bikini.webnode.com/ - micro bikini Brief piece of writing exposes the indisputable info regarding swimwear and ways in which it could actually have an affect on everyone. http://bikini-models.webnode.com/ - bikini contest Advanced review presents you with the low down over swimwear together with why you must take action right now. http://sheer-bikini.webnode.com/ - bikini riot The fundamental principles behind bikini that it's possible to make full use of getting started today. http://thong-bikini.webnode.com/ - bikini beach Independent editorial unveil A few new stuff over bikini that no company is speaking of. http://extreme-bikini.webnode.com/ - slingshot bikini Creative questions regarding swimwear addressed and in addition the reason why you should certainly review every statement within this document.
02. 05. 2013 | 13:52

swonseInfossy napsal(a):

Exactly why no one is writing about swimwear and therefore the thing that you ought to do straight away. http://high-waisted-swimwear.webnode.com/ - high waisted swimwear What consultants are never thinking around swimwear and also the way this is affecting you actually. http://discount-swimwear.webnode.com/ - discount swimwear Ways to find out everything that there is to understand about swimwear in four easy ways. http://modest-swimwear8.webnode.com/ - designer swimwear Brand new piece of content shows you the know-how of swimwear and moreover why you must take action right away. http://blanca-swimwear.webnode.com/ - vintage swimwear The simple way to comprehend each and every thing there is to find out about swimwear in nine quick steps. http://girls-swimwear0.webnode.com/ - mens swimwear
What analysts are never saying around swimwear and the way this is relevant to you actually. http://string-bikini.webnode.com/ - string bikini What specialists will never be discussing in regards to swimwear and the way it can affect you actually. http://mini-bikini.webnode.com/ - thong bikini Yo ,, incredible solution. Users have to see swimwear straight away when it is still up for grabs ! http://swimwear-bikinis.webnode.com/ - sheer bikini Your current swimwear-competitors Doesn't Want You To See This strategy http://women-bikinis.webnode.com/ - bikinis Alternatives Every customer Ought To Know In Regards To The swimwear Industry http://plus-size-swimwear3.webnode.com/ - cheaper swimwear
04. 05. 2013 | 07:33

swonseInfossy napsal(a):

Explanation why none of us is posting about swimwear and therefore the things that you ought to complete today. http://high-waisted-swimwear.webnode.com/ - freya swimwear What the scientists aren't discussing regarding swimwear and the way that this has impact on you actually. http://discount-swimwear.webnode.com/ - women swimwear Methods to master just about everything there is to find out concerning swimwear in Some easy steps. http://modest-swimwear8.webnode.com/ - women swimwear Fresh guideline unwraps the intel regarding swimwear and as a consequence the reasons you have got to take action now. http://blanca-swimwear.webnode.com/ - vintage swimwear The right way to discover every little thing there is to find relating to swimwear in 5 easy ways. http://girls-swimwear0.webnode.com/ - girls swimwear
Whatever the experts might not be claiming surrounding swimwear and the way that it impacts on you actually. http://string-bikini.webnode.com/ - mini bikini What the industry experts are never telling on the subject off swimwear and also the way it has impact on you. http://mini-bikini.webnode.com/ - mini bikini Hiya ,, astounding solution. Your business must see swimwear today whilst it is still in stock ! ! http://swimwear-bikinis.webnode.com/ - sheer bikini Most of your swimwear-rivals Doesn't Want You To Find Out This http://women-bikinis.webnode.com/ - bikinis What Everybody under the sun Ought To Know Regarding swimwear Market http://plus-size-swimwear3.webnode.com/ - cheaper swimwear
04. 05. 2013 | 15:37

alihoonna napsal(a):

Brief guideline teaches you some of the ins and outs linked with adidas and also all that one need to do right now.<a href="http://www.adidasjp.asia/">adidas</a> The reasons why a lot of stuff you have discovered about adidas is undoubtedly entirely wrong and what you should be aware of.<a href="http://www.adidasjp.asia/">アディダス ランニングシューズ</a> Strategies about how to understand everything there is to find surrounding nike in five easy steps.<a href="http://www.nikejpsale.biz/">ナイキランニング</a> Innovative nike Publication Uncovers Easy Methods To Dominate The nike Arena <a href="http://www.nikejpsale.biz/nike-dunk-ダンク-c-1.html">nike dunk</a> Concise report clearly shows the indisputable facts about gucci as well as how it could threaten owners.<a href="http://www.nikejpsale.biz/nike-force-フォース-c-2.html">nike air force</a> Those things everybody else actually does concerning gucci and moreover the thing youought to do completely different.<a href="http://www.nikejpsale.biz/nike-jordan-ジョーデン-c-3.html">nike air jordan</a>

Among The Most Detailed adidas E-book You Ever Witnessed Or Your Cash Back <a href="http://www.guccija.biz/">グッチ 長財布</a> I simply cannot believe this, wonderful product. People gotta view adidas right away while it is still available to buy : ) <a href="http://www.guccija.biz/">グッチ 財布 メンズ</a> adidas helps everybody by simply including numerous one of a kind features and options. It's a unvaluable thing for all follower of adidas. <a href="http://www.guccija.biz/">gucci バッグ</a> Neutral content material unveil Unique new things concerning nike that noone is talking about. <a href="http://www.chanelja.biz/">シャネル 財布</a> The particular reason why no company is preaching about adidas and something that one should engage in immediately. <a href="http://www.chanelja.biz/">シャネル チェーンウォレット</a> Fresh new questions on adidas clarified in addition to why you has got to view every concept of this specific documentation. <a href="http://www.chanelja.biz/">chanel バッグ</a> Concepts behind gucci which you could profit from beginning today.<a href="http://www.nikeja.biz/">ナイキスニーカー</a> The way to comprehend each and every thing there is to understand regarding adidas in nine very easy steps.

Weird editorial gives the main points for nike that experts claim just a couple of persons know. <a href="http://www.nikeja.biz/ナイキ-free【フリー】-c-5.html">nike free</a> nike can provide brand-new lifespan for an old topic- golden paradigm <a href="http://www.nikeja.biz/ナイキ-air-forceエアフォース-c-2.html">nike air force</a> The Hidden-secret Of How One Might Command nike Without Any Practical experience! <a href="http://www.nikeja.biz/ナイキ-air-maxエアマックス-c-3.html">nike air max</a> Those things that all the others does when dealing with adidas and moreover those actions youshould do totally different.<a href="http://www.nikeja.biz/ナイキ-dunkダンク-c-4.html">nike dunk</a> The actual reason why all people are absolute wrong surrounding gucci and also why you need to look at this ebook. <a href="http://www.adidasja.biz/">adidas スニーカー</a> Reasons why absolutely no one is discussing nike and therefore precisely what one should complete immediately. <a href="http://www.adidasja.biz/">アディダス ランニングシューズ</a> Exactly what all the others has been doing regarding nike and moreover something that you are looking to handle different. <a href="http://www.adidasjp.biz/">アディダス スニーカー</a> Our nike Commerce Dialogue - - People who cares about nothing benefits?! <a href="http://www.adidasjp.biz/">アディダス ランニングシューズ</a> Focus and processing throughout Sin City -- nike basically leaves without cheers
14. 05. 2013 | 17:37

freerelax napsal(a):

Everything that everybody else is doing when dealing with swimwear and moreover what youshould do completely different. <a href="http://bikini-wholesale.webnode.com/">sexy bikini</a> The reason none of us is discussing about swimwear and exactly what you should take care of today. <a href="http://wholesale-swimwear1.webnode.com/">sexy swimwears</a> A quick guide teaches you most of the inner workings linked with bikini and consequently something that you want to do right now. <a href="http://china-swimwears.webnode.com/">cheaper swimwear</a> What consultants aren't going to be saying around swimwear and also how this can affect you actually. <a href="http://fashion-bikinis.webnode.com/">ladies swimwears</a> Odd document provides the facts on the swimwear which experts state just a few guys are aware of.
An excellent fix for the bikini you'll be able to find out about right now.<a href="http://micro-bikini.webnode.com/">bikini wax</a> Summary blog post clearly shows the proven facts about swimwear and precisely how it may have an effect your organization. <a href="http://bikini-models.webnode.com/">bikini contest</a> Unique piece of content exposes the low down on the bikini and also reasons why you should take action immediately. <a href="http://sheer-bikini.webnode.com/">mini bikini</a> The fundamentals behind swimwear which you can make full use of getting started today. <a href="http://thong-bikini.webnode.com/">bikini beach</a> Third party content material presents you with 4 brand new things over swimwear that no-one is covering. <a href="http://extreme-bikini.webnode.com/">slingshot bikini</a> Beginner questions regarding bikini answered and therefore why you will want to read every single concept of this post.
15. 05. 2013 | 22:45

freerelax napsal(a):

The basic fundamentals of shoes that you are able benefit from beginning today. <a href="http://www.shoesjp.biz/new-balance【ニューバランス】-c-670.html">ニューバランス キッズ</a> Why all things you might have heard of sneakers is simply drastically wrong and exactly what you need be aware of. <a href="http://www.shoesjp.biz/nike【ナイキ】-c-634.html">ナイキ ランニングシューズ</a> Brief guideline tells you some of the cogs and wheels of sneakers and also things you ought to do today. <a href="http://www.kutujp.biz/">アシックス</a> New sneakers Guide Will show Approach To Dominate The shoes Marketplace <a href="http://www.kutujp.biz/アディダス-adidas-c-4.html">アディダス シューズ</a> Specifically why anything and everything you have found out about shoes is truly wrong and what you need to realize. <a href="http://www.kutujp.biz/アシックス-asics-c-3.html">アシックス シューズ</a> The very best technique for sneakers you could learn more about as we speak. <a href="http://www.kutujp.biz/ナイキ-nike-c-13.html">ナイキ ランニングシューズ</a> Advanced study tells the concept to shoes and additionally reasons why need to take action as we speak. <a href="http://www.kutujapan.org/">ベルーナ</a> Innovative new shoes Ebook Reveal Best Ways To Dominate The shoes World <a href="http://www.kutujapan.org/adidas-アディダス-c-74.html">アディダス</a> Creative shoes E book Uncovers Very Best Way To Rule The sneakers Market <a href="http://www.kutujapan.org/new-balance-ニューバランス-c-13.html">ニューバランス 574</a> Whatever the pros aren't going to be declaring in regards to sneakers and how it impacts on you actually. <a href="http://www.kutujapan.org/nike-ナイキ-c-78.html">ナイキ スニーカー</a> The reason all people are dead wrong about sneakers and consequently the reasons why you ought to read through this article.
23. 05. 2013 | 07:22

http://www.ccemsrescue.org/jeff/70.php napsal(a):

If you wish for to improve your knowledge Petr Havlík ? Podobnost čistě náhodná? only keep visiting this web site and be updated with the most up-to-date news update posted here.
26. 02. 2014 | 13:49

http://www.akselrod-consulting.com/press napsal(a):

Petr Havlík ? Podobnost čistě náhodná? Stunning quest there. What occurred after? Good luck!
26. 02. 2014 | 16:21

http://www.charxian.com/template/53.php napsal(a):

No problem, and further more if you desire update alerts from this site at that time you must subscribe for it Petr Havlík ? Podobnost čistě náhodná? , it will be a better for you Jackson. Have a lovely day!
27. 02. 2014 | 05:37

http://www.cameronsthings.com/WSDL/90.ph napsal(a):

What's up everyone, it my first pay a visit at this website, and article Petr Havlík ? Podobnost čistě náhodná? is truly fruitful designed for me, keep up posting these types of content.
27. 02. 2014 | 06:09

http://www.braleybrangus.com/wp-admin/53 napsal(a):

Quality content is the main to invite the viewers to visit the site Petr Havlík ? Podobnost čistě náhodná? , that what this web page is providing.
27. 02. 2014 | 12:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy