Kdo je nejlepší běžec živočišné říše? To neuhodnete…

08. 06. 2014 | 21:24
Přečteno 10289 krát
To video jsem viděl snad pětkrát. Křováci z africké Kalahari na něm pronásledují antilopu Kudu. Osm hodin. Až ji uštvou. Jen tak, prostě utíkají tak dlouho, až antilopa nemůže a zkolabuje. Ránu kopím nakonec dostane spíš z milosti. Zní vám to jako nesmysl?

Zadejte si do vyhledávače slova persistent hunting a vyberte video, které natočil proslulý David Attenborough. Tady: https://www.youtube.com/watch?v=826HMLoiE_o .

Když jsem měl před lety svého prvního psa, brazilskou filu Betu, řešil jsem problém. Vždycky, když uviděla na poli zajíce nebo srnu, nic ji nezastavilo. Zabrala mohutnými běhy a obláček prachu ukazoval, kam mizí. Kamarád Leopold, který v té době žil jako indián v týpí, mi s vážnou tváří poradil, ať ji doběhnu. „Tím, že ji vždycky doběhneš a symbolicky potrestáš, ona pochopí, že ti neuteče a taky že to nemá dělat.“ „Poldo, viděl jsi někdy psa, když se naplno rozeběhne? Viděl jsi mého psa, když se naplno rozeběhne.? Doběhnout ho, to je blbost.“ „Není. Věř mi, dělali to tak indiáni a děláme to tak i my. Pes ti zezačátku uteče, ale ty musíš vyběhnout za ním. On to tempo nevydrží dlouho a zanedlouho si bude muset odpočinout. A v tu chvíli přibíháš a je to.“ Jednoduché jako facka. Vzpomínám, kolik přátel jsem pobavil, jak se chechtali, když jsem jim vyprávěl o této indiánské radě. Taky si velmi dobře pamatuji, jak všichni překvapeně zmlkli, když jsem jim řekl, že jsem s pomocí této rady svoji Betu opravdu odnaučil prohánět zvířata.

To se psal rok, myslím, 2004. A toto bylo moje první setkání s překvapivou lidskou dovedností běhat. O to víc překvapující, že se jednalo o moji dovednost běhat. ☺ Do té doby jsem vždycky sportoval s nějakým cílem, říkal jsem, že budu rád běhat za míčkem na tenisovém kurtu, že se proběhnu před tréninkem karate, abych se zahřál, ale pak chci něco dělat. Hrát tenis, zlepšovat si kopy a údery. Ale běhat? Jen tak? Atlet nejsem a ani nebudu, to bych musel začít odmalička. A běžet třeba maraton? K čemu by mi to bylo? Několik hodin jenom utíkat?

Podruhé jsem se s během byl nucen utkat, když jsem se začal připravovat na severní pól. Psal se rok 2007 a já měl možná dvanáct kilo nadváhu. Pokud jsem tam nechtěl někde zmrznout anebo se nechat potupně zachraňovat, musel jsem se sebou něco udělat. Dodneška pamatuji můj údiv, když jsem po pár týdnech dokázal doběhnout pře celé pole a nedaleké letiště do vedlejší vesnice, do Panenského Týnce, a pak zase zpět do Telců. Vyrazilo mi dech, že to je možné, že to moje tělo dokáže jen tak, bez jakékoli další pomůcky (pokud nebudeme počítat boty.)

Dva pánové, dr.Bramble a dr.Lieberman si začali lámat hlavu nad tím, čím je člověk tak výjimečný, že je na vrcholu evoluce? Proč dokáže ovládat na Zemi tolik věcí a jevů, když skoro žádnou šelmu nepřepere, neumí létat, nemá srst ani velké tesáky, není žádný zázračný plavec ani potápěč? Myslím, že odpovíte stejně jako já: tou výhodou je mozek. Ale tento argument neplatí. V pravěku tu byly dvě rasy lidí – a ti chytřejší, ti s větším mozkem, tedy ti, co by podle tohoto pravidla měli evolučně zvítězit – vymřeli! (možná to pro některá z vás nebude moc snadné, akceptovat, že nejsme vyvinutí z nejchytřejších tvorů, co tu kdy běhali. Pro jiné to ale může být úleva!) Takže mozek nerozhodoval. A doktoři dosti kontroverzně tvrdí, že tou lidskou výhodou, co převážila i o něco chytřejší mozek, je běh. Prý jsme nejlepší vytrvalostní běžci ve zvířecí říši!

Představuji si vás, jak si prohlížíte lidi kolem sebe na okolních sedadlech a v duchu si opakujete to, co jsem právě napsal. Opravuji se. Člověk má nejlepší dispozice být nejlepším vytrvalostním běžcem. Každý člověk. Každý, kdo sedí kolem vás a co je nejhorší – i vy!

Když jsem tuto informaci poprvé četl, hodně jsem kroutil hlavou. Ale četl jsem dál. (kdo jste četli Zrozeni k běhu, možná jste kroutili hlavou stejně jako já) Doktoři našli pro svá tvrzení důkazy. Žádný tvor nedokáže oddělit rytmus dechu a rytmus kroků – jen člověk. Žádný tvor nevydrží běžet příliš dlouho, protože se začne přehřívat. Jen u člověka je to jinak. Naše schopnost pocení představuje údajně nejlepší air-condition ve zvířecí říši. A žádný jiný tvor pro dlouhodobé běhání nemá tak uzpůsobenou kostru, šlachy a umístění svalů.. Tak to už mě úplně dorazilo. Ta kostra, která kdekoho píchá v bocích, v zádech, v kloubech a kyčlích, tak ta je nejlépe uzpůsobena pro dlouhodobý běh?! Ano, odpověděl mi doktor Lieberman prostřednictvím dalšího odstavce svého článku. ( za pozornost stojí toto , publikované na Harvardu) Kdybychom všichni běhali, nic nás prý bolet nebude. (popasujte se s touto informací, jak chcete. :-)

Zdaleka nejen já, ale i vědci z celého světa se na tuto teorii dívali se shovívavým úsměvem. Někteří se řehtali, až se jim pupky natřásaly. Pak se objevily teorie, že by člověk pouhým během, pouhým dostatečně dlouho trvajícím během, mohl ulovit, uštvat antilopu! Tak to už se řehtal kdekdo. Až do okamžiku, než se podařilo natočit skupinku namibijských Křováků, kteří takto ulovili antilopu Kudu. Prostě ji uhnali. Pokud nevěříte, najděte si to video, o kterém mluvím nahoře.

Byl jsem tam, v Africe, v Namibii, v Kalahari a hledal ještě pravověrné Bushmany, Křováky. Jezdili jsme po té poušti sem a tam. Občas jsme našli vesnici s opilýma chlapama i ženskýma. Všude už byla naše „civilizace“ s plnými břichy a opilými mozky svých „oveček“. Konečně jsme našli rezervaci, kde ještě platila nějaká místní prastará pravidla. Pravidla, jako z jiné planety anebo minimálně z hooodně jiné doby. Křovácká kultura stojí a padá s přírodou a jejími pravidly. Příroda řídí jejich život, oni se nepokoušejí řídit přírodu. Příslušníci tohoto kmene si osvojili neuvěřitelné dovednosti. Znají kdejakou travinu, každou rostlinu a bezpečně ví, v jakém období jaká její část se hodí k čemu. Dovedou se vcítit a uvažovat jako zvíře. Díky tomu také dokáží stopovat stádo antilop a jednu z něj oddělit. A tu pak uštvat. Je to neuvěřitelné, ale je to pravda. Ulovené zvíře pak lovec-běžec poprosí za odpuštění. Viděli jste Avatara? A bavilo vás, jak ti modří tvorové rozuměli své planetě? Tak na Zemi zatím takoví lidé jsou taky. Měří asi metr padesát a nedovedete si představit, jak moc se zdají být jiní, než my…

Jen na doplnění mozaiky útržkových informací o Křovácích bych dodal, že když zpívají, neuznávají žádnou tóninu ani rytmus, protože nechtějí omezovat svoji svobodu. Když odchází, neloučí se, protože mohou kdykoli zase přijít. A když jsme jim při odchodu platili za to, že jsme u nich směli spát, řekli si naprosto nehoráznou sumu. Ohradil jsem se a náčelník vesničky se jen otočil a šel pryč. Nechápal jsem, co to znamená. Je to nátlak, že se se mnou o ceně nebude bavit? Anebo šel pro ostatní, aby si peníze vzali násilím? Ale nikdo se nevracel. Strávil jsem hodinu(!) hledáním někoho, kdo by se se mnou na toto téma pobavil. Byl jsem se svým odhadem situace úplně vedle. Konečně mi došlo, že jim jsou peníze úplně fuk. Vůbec jejich principu nerozumí. Chlapík prostě řekl číslo, jaké ho v tu chvíli napadlo, a když jsem nechtěl, tak to celé pustil z hlavy. Další hodinu jsem je ukecával, aby si vzali to, na čem jsem měl dojem, že jsme se na začátku domluvili. A dodneška nevím, jestli ty peníze třeba nepoužili na podpal.

V roce 2010 jsem v dubnu jen s pomocí svých nohou a na lyžích, za jediný pochod urazil přes šest set kilometrů. To ale nic není. Letos v dubnu jsem se bavil s Petrem Hirschem, který pěšky (ok, neběhá, ale dost dobře chodí) urazil šestnáct tisíc km, když se vydal na pouť do Izraele. Po svých, pěšky, s batohem. Zrovna v těchto dnech vyrazil po svých kolem světa. Dejte si www.pout.eu.

Od toho roku 2007, kdy jsem z donucení začal běhat, běhám, kdy to jde. Nejsem nijak rychlý, vyklusávám pomalu, maratony dávám kolem pěti hodin, ale mám z toho pohybu radost. Třeba se ve mě doopravdy budí nějaká pravěká dovednost, na kterou jsem skoro zapomněl. Vědomí, rozum možná zapomněl, ale tělo ne. Když mi to čas dovolí, dopřeju si o víkendu jen tak pro potěšení půlmaraton po okolních vesnicích. Naprosto mě fascinuje, že to moje tělo dokáže. Že jsem majitelem takového „běhátka“, které se prostě rozběhne a běží. Hodiny. Desítky kilometrů. Znám lidi, co takhle běhají třeba 24 hodin, nebo i stovky kilometrů! Jestli vás to zajímá, najděte si informace o Tomáši Ruskovi anebo Milanu Daňkovi.

Je jen pár lidí, se kterými jsem se o běhání pobavil tak, jako dnes v tomto článku. Jak jsem si ale četl o Liebermabnovi a Bramblovi, jak jsem se setkal s Bosým Tedem McDonaldem (to je takovej magor, co nejen že běhá dálky, ale ještě je běhá naboso anebo jen v sandálech!), který mě odkázal na to video Davida Attenborougha, tak se mi moje zkušenost s Křovákama spojila dohromady - a docvaklo to. Co když i to porozumění přírodě není definitivně ztracené? Co když to taky máme někde v sobě? Mám pár zkušeností o „probouzeném“ běhání a ty jsem teď stručně sepsal. Pokud vy znáte něco podobného o „probouzeném“ chápání přírody, dejte mi prosím vědět na e-mail petr.horky@piranhafilm.cz anebo facebook Petr Horký Piranhafilm. Předem díky za každý text. Moc by mě to zajímalo. Něco na tom přece musí být, ne?

(napsáno pro magazín Žlutý)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

strýc virus HxNx napsal(a):

příšerné.
chudák kudu.
kvůli jedné zmraštěné opici....
but this is the way of life... (ways of lives...)

jinak před starým Attenboroughem klobouk dolů... jeho deklamace mne vždy dostanou.
08. 06. 2014 | 21:40

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Je to dlouhé, a tak jsem jen nakoukl a nešedělo mi.

Například vlk - vlčák
„Rychlost běhu: 58 km/h.[4] Jiné zdroje uvádějí maximální rychlost až 64 km/h.[5] Vlk dokáže běžet rychlostí 25–50 km/h do vzdálenosti až okolo 20 km. Rychlost se samozřejmě mění v závislosti na terénu a důvodu běhu. Denně může urazit mnoho desítek a někdy i několik stovek kilometrů (zaznamenané maximum je 200 km“

A co tažní psi, nechtěl bych je honit?
Chrti možná jen na rychlost, nevím hledat nebudu.
08. 06. 2014 | 21:50

Targus napsal(a):

To: Petr Horký

Přesně tentýž obsah jsem četl v knížce
Born to run, Zrozeni k běhu - Christopher McDougall

Autor to jen lehce zahustil.
Čímž nechci říct, že je lump a podvodník. Právě naopak.

A běhání je príma.
08. 06. 2014 | 21:54

modrý edvard napsal(a):

„Tím, že ji vždycky doběhneš a symbolicky potrestáš, ona pochopí, že ti neuteče a taky že to nemá dělat.“ ... 1. nechápu, jak je psovi možné vysvětlit, že nemá honit zvěř, i když ho za to symbolicky potrestám. 2. možná, že dokážete psa /skutečného, ne jezevčíka/ uštvat po nějakých 20 km. Ale nevím, jak ho vystopujete, a až ho vystopujete, tak si nebude pamatovat, co jste to po něm chtěl.
Zn. taky mám psa, co honí zajíce
"V pravěku tu byly dvě rasy lidí – a ti chytřejší, ti s větším mozkem, tedy ti, co by podle tohoto pravidla měli evolučně zvítězit" ... jestli myslíte neandrtálce (nevím?), tak ti prý vymřeli, protože potřebovali moc potravy. Ale taky prý nevymřeli a jsme to my. A taky žili ti hobiti na Floresu, zatímco denisovany wiki neuznává. Taky je vidět, že mozek není všechno.
Ano, chápu, že blog je o lidském běhání. Ale nedalo mi to, připadá mi to jako oslí můstek.
08. 06. 2014 | 21:58

Targus napsal(a):

To: Bakalův nezvaný host

Vlk nebo německý ovčák (zřejmě) není totéž, jako brazilská fila.
To za prvé.
Za druhé, pes nebo vlk není cílevědomý, pokud mu srna zdrhne, ztratí motivaci a zastaví nebo alespoň zpomalí. Ostatně žádný normální vlk se sám za zdravou srnou nikdy nepustí, ledaže by se právě zbláznil.
Za třetí, bude se potřebovat napít dříve, než člověk.
Za čtvrté, ta zvířata uženete i tím, že zvolíte mírné tempo, které jste schopen udržet po dlouhé hodiny a štvané zvíře nenecháte odpočinout. Ničíte ho tak hlavně psychicky.
Za páté, jsou lidi, kteří jsou schopni uběhnout nonstop i těch 200 km. Pokud by se sešli dva takoví, jednoho vlka udělají jako malinu.
08. 06. 2014 | 22:03

Targus napsal(a):

To: modrý edvard

Začněte se svým psem běhat a až shodíte patnáct kilo, zjistíte, že není nic lehčího, než uštvat psa.
Pokud jste schopen odklusat tři čtyři km, v závěru už ho na vodítku potáhnete bezvládného.
08. 06. 2014 | 22:07

definitivní a závazný závěr diskuze napsal(a):

Běhám mnohem lépe.
08. 06. 2014 | 22:13

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Targus.
Jste zcela mimo realitu.
Když vyběhne pes rychlostí 50 km za hodinu, tak za minutu nevíte, kde jej máte hledat, tak jej nemůžete doběhnout. V terénu nemáte šanci, psovi stačí zaběhnout do křoví, a jste vyřízený.
Některé psí rasy skutečně uženete, ale tak, že jej dáte na vodítko a běžíte, on vás první kilometry potáhne a pak už toho bude mít dost.
08. 06. 2014 | 22:16

modrý edvard napsal(a):

Targus. Jezdím se psem /dobrman/ na kole. Aby se nenudil. 5 km, střídavým tempem. Maximálně 30km/h+ /nelze přesně změřit, bojím se, že mi vlítne pod kolo/, ustáleným tempem běží 20 km/h. Po těch 5 km je uřícenej, ale než bych ho doběhnul já bez kola, určitě se vzpamatuje.
08. 06. 2014 | 22:24

Viola napsal(a):

Větší mozek znamená větší hlavu a těžší porod, tak proto to nebyla cesta pro přežití.
Dochovaly se lebky s velmi protáhlým tvarem, možná to byli mimozemšťané, kteří nás naklonovali z těch opic.
08. 06. 2014 | 22:31

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Mezi Eskymáky ale těžko takové pravidlo o uštvání zvířete během může platit, stejně tak mezi lidmi žijícími v džungli. ostatně domestikace zvířat a zemědělská činnost je vyjádřením snah lidí lenošit, to že to vede např. k workoholismu...za to příslušní reformátoři nemohou, jejich cílem bylo se válet, ne se stále vztekat - kolik že toho za den někdo nestihl udělat. Jistě i nomádi či sběrači a lovci se nejraději válejí, možná že ale umí relaxovat /válet se/ i při běhu...

V sobě máme po svých vývojových předcích mnohé.... a mnohé jsme naopak ztratili ...a mnohé získali - například zdravý skepticismus, předpoklad to pro tvorbu výrokových formulací kulturně významných...

Strauss /Lévi/ píše : " ...když budou dělat to, co musí dělat každý dobrý etnograf, jen s tím, že budou navíc důsledně zavírat oči před každou informací týkající se historie zkoumané skupiny a před každým srovnávacím údajem převzatých od blízkých či vzdálených společností , jakýmsi neslýchaným zázrakem rázem ve svém vniřním uzavření dospějí k oněm obecným pravdám, jejichž možnou existenci Boas nikdy nepopíral (domníval se však, že se jich můžeme dobrat až na konci výzkumu tak rozsáhlého, že všechny primitivní společnosti by nepochybně zanikly dávno předtím, než by nějak výrazněji pokročil)...A právě takový postoj zaujímá Malinowski, pozdní obezřetnost nestačí k tomu, abychom zapomněli na četná ambiciozní prohlášení. tento postoj zaujímá i mnoho mladších etnologů patřících k mladé generaci, kteří předtím, než se vydají do terénu, odmítají veškeré studium pramenů i veškerou excerpci titulů vztahujících se k danému regionu, pod záminkou, že si nechtějí kazit zázračnou intuici , jež jim umožní dobrat se věčných pravd o povaze a funkci společenských istitucí v rámci nadčasového dialogu s jejich malým kmenem mimo kontext vysoce diferencovaných pravidel a zvyků, majících nevypočítatelné varianty u blízkých či vzdálených etnických skupin... Když se omezíme na zkoumání jediné společnosti, můžeme odvést hodnotnou práci. Zkušenost dokazuje , že nejlepší monografie zpravidla napsali badatelé, kteří žili a pracovali v jediné oblasti. Pak ale odmítáme dělat jakékoliv závěry v souvislosti s ostatními společnostmi. Když se navíc omezíme na přítomný okamžik v životě určité společnosti, stáváme se především oběťmi iluze, protože vše je historie. Co bylo řečeno včera, je historie,co bylo řečeno před minutou, je historie. Hlavně se však odsuzujeme k tomu, že onu přítomnost nepoznáme, protože pouze historický vývoj prvky přítomnosti dokáže zvážit a zhodnotit ve vzájemných vztazích..."
(Claude Lévi-Strauss : Strukturální antropologie)

Než šířit informace špatné, to raději nešířit žádné.

Ostatně zajímalo by mě, jaké informace o sobě lidstvo šíří vesmírem...v touze dát o sobě vědět potenciálním civilizacím mimo naší sluneční soustavu - protože každá informace o aktualní realitě je nutně lživá a to z důvodu přílišné vzdálenosti potenciálního místa výskytu bytostí takového charakteru, že by takovou informaci dokázali rozluštit v nějakém rozumném čase.
Není to někoho z komentujících koníčkem - zajímat se o takové věci ? Netvrďte že běháte i po nocích !!
-------------------
Hezký článek.
Pane Horký, Vy máte absolutní sluch ?
Existují totiž i atonální stupnice / skladební sloh/.

http://www.youtube.com/watch?v=AFp73sqwNfU
08. 06. 2014 | 22:33

KvL napsal(a):

Všechno co opravdu čloěk potřebuje je uloženeo v jeho buňkách. Nevím kdo tady tuto větu řekl, on je to můj překlad anglické interpretace, kterou jsem viděl jen jednou či dvakrát, takže to berte s rezervou, ale poselství je jasné. Ostatně proč jinak by na DNA bylo tolik "balastu?" :)

Všechno co je nutné k přežití neleží venku, je to zapsané v nás samotných. Je zajímavé že některé věci se člověk naučí instinktivně, jsme s nimi ve styku tak dlouho že to do nás muselo přejít, třeba střelba z luku, nebo je to tím, že je ta znalost byť se to tak nezdá, v celé společnosti přítomna. Nebo třeba tužka a papír, to ať dostane kdokoliv, tak velmi rychle zjistí k čemu to je, to se o počítači říct nedá, mnohdy o tom neví ani ti co s tím pracují denně.

Ne znalosti a schopnosti, které potřebujeme k přežití opravdu jsou v každém z lidí jenom je otázka nakolik jsou překryty potřebami civilizace a nakolik jsou potlačeny. Ostaně civilizace se vymkla kontrole, to co vzniklo aby chránilo lidi před nebezpečím je dovedlo do stavu, kdy nebezpečí přími přivolává a ne jen pro lidi ale i pro okolní přírodu. Je otázka, jestli všechno co se dělá je opravdu nutné, jestli je nutné opravdu... Ale to je otázka na jindy na jiný blog a asi na jinou platformu, každopádně o tom něco říká příběh plotu:
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/5881897_700b.jpg

Kdyby se tak dalo vrátit se aspoň do roku 1800, či 1500.

A příjde mi tragicky směšné, že mnozí si myslí, že jediné jak je možné žít je v neustále rostoucí "Úrovni konzumu," a s moderní technologií a veškerou tou vysokou spotřebou. Velmi tragický mi příjde stav, kdy lide neví, ze kterého zvířete vlastně maso jí, jak vypadá. Posledních několik století je pro lidi v průmyslovém světě tragickcých. Smrt, zkáza, stres a de-facto nesvoboda. A jen tak mimochodem, co vám příjde, vyhněme se všem těm slovům s dovnou pachutí významu ve dnech dnešních, vůři zvířeti více fér? Držet jej od mala v ohradě pár metrů čtverečních jen abyste jej zabili, nebo jej nechat běhat v divočině a chytit si jej až potřebujete?

Ještě co si pamatuji já, tak se snad ve skutečnosti moderní člověk je kříženec s neandrtálcem, historie lidstva je vůbec zajímavá právě i v tom temném předcivilizačním období. A přitom to všechno neseme v sobě, odpovědi na dosah. Ono vymření neandrtálců není dodnes vyjasněno.

to: Strýc Virus HxNx
Yes way of life, but life is in eternal iyrcle of death and rebirth.
http://www.youtube.com/watch?v=hRnbaP5y89E
08. 06. 2014 | 22:51

strýc virus HxNx napsal(a):

KvL

jste romantik...

a taky jde o an eternal circle of the human stupidity...
tím teď nemyslím Vás. ... :-) spíš ty neutuchající autory zásadních objevů z říše přírodních zákonitostí...
08. 06. 2014 | 23:02

strýc virus HxNx napsal(a):

a ještě, KvL

Ostatně proč jinak by na DNA bylo tolik "balastu?" :)

nevíme, stejně jako nevíme jaký smysl mají monstra typu planety Saturn s jejími prstenci
08. 06. 2014 | 23:06

KvL napsal(a):

to: Viola
Jestli jsou to ty lebky, co myslím, tak to se dětem přivazovala hlava mezi desky, aby měla právě takový tvar, původ tohoto zvyku však jest záhadou.

to: 17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde
Jde o to jaestli se na to člověk soustředí a dělá to vědomě, nebo jestli jede na autopilota, jestli se musíte soustředit na to že utíkáte, neodpočinete si, jestli na autopilota tak možná ano. Ostatně třea by to nemuselo být tak bláznívé běžet na autopilota, signál z očí jde přes několik center, lidi, kteří oslepli po poškození toho které zprostřdkovává přenos do vědomí, třeba nevráží do věcí, protože se jim vyhnou protože na to zareaguje jiné centrum, když jdete, taky nevrážte do košů a asi jenom těžko si říkátě, tak teď se mu vyhnu.

Do vesmíru vysíláme už hodně dlouho na všech frekvencích, bohužel mne děsí umělecká produkce poslení doby, která je takto vysílána do okolí. nevím co si o nás budou myslet po zachycení některcýh počinů. Ovšem to je jen případ kdy by byly na mnohem vyšší technologické úrovni, takoví ufoni, jako si představujeme, taky je ale možnost, že jsou na nižšší a zachytí na nějakou primitivní televizi naše stará vysílání a budou podle toho forovat svoji kulturu.

S jistotou můžeme tvrdit, že jsme nejvyspělejší v okruhu cca 100 světelných let, nebo jediní, kdo stále používají radiové vlny, a to opět víme že v okruhu cca 100 světelných let je nikdo jiný nepoužívá.
08. 06. 2014 | 23:08

strýc virus HxNx napsal(a):

bilióne

píšete : Než šířit informace špatné, to raději nešířit žádné.

nesouhlasím, je dobré šířit i úplné pitomosti.
vždy se najde nějaký expert nebo prostě poučenější člověk, který je uvede na pravější míru, ne? a tím ovšem narůstá anti-entropie.
ostatně, vymyslet co největší kravinu je docela fuška v dnešní konkurenci. ani blbostí hned tak někoho neohromíte.
08. 06. 2014 | 23:13

strýc virus HxNx napsal(a):

KvL

v okruhu nejbližších 100 světelných let ?
ale ne... proč by se konec konců ozývali, když vidí, co jsme zač?
08. 06. 2014 | 23:17

KvL napsal(a):

to: Strýc Virus HxNx
Myslím že důvodu proč má Satrun prstence jsme blíže, než tomu balastu v DNA. Ty informace jsou ve dvojkové soustavě, protože se mohou vázat jen kyseliny se stejným počtem vodíkových můstků, tedy proti sobě a pokud pojedeme po jednom vlákně a druhé budeme brát jako stejnou informaci, pak je to v soustavě čtverkové.
Já bych řekl že v tomto balastu jsou uvedeny informace pro to co má tělo dělat když dojde k takové či onaké situaci, aniř by k tomu bylo zaptořebí vědomí, samozřejmě jsou tam jen základní pokyny, jako tep, dýchání... A asi i základní překlady pro komunikaci s vědomím, kam a jak směřovat impulsy v nerech a proces učení se pohybům pak není nic jiného než jenom to že si vědomí lépe osvojuje komunikační protokol.
08. 06. 2014 | 23:20

KvL napsal(a):

to: Strýc Virus HxNx
Jde jen o to že asi 100 let jsme schopni zachytávat fonický provoz. I kdyby okamžitě po záchytu našeho prvního signálu utichly jejich vysílače, tak signál je vyslán. Ještě ovšem existuje možnost že byli dost blízko a raději co nejrychleji vysílače, to se ale bavíme až o přenosu obrazového záznamu, zvuk by byl problematický, asi jen těžko se někde jinde mluví anglicky, či španělsky, odstavili, abychom o nich nevěděli a v mezidobí než bychom jej stihly zachytit už je dávno jejich signál pryč.

Nemyslím, že by k nám záměrně vysílali, ale spíš by šlo o jakýsi "smog," který bychom mohli zachytit, jak by asi byli překvapeni vědci, kdyby jim naráz místo běžného šumu začalo se sluchátek hrát něco co obsahuje různé zvuky, nebo harmonie, i jenom kdyby získali nějaký sinusový signál o jedné frekvenci, to by bylo pro ně asi překvapením.

Jinak nemyslím si že by přímo v sobě měl člověk zakódované válčení bez důvodu, ano objěvuje se to i u šimpanzů, ale opět je to dáno jen prostředím, případně kolizí u zdroje potravy, nebo vody. Války vznikají tak že nekdo se neumí ovládat a chce si něco vzít silou, všichni její účastníci se na ní pak podílejí dobrovolně, či nedobrovolně.
08. 06. 2014 | 23:31

strýc virus HxNx napsal(a):

KvL

no, snad chápu. vědomí a jeho komunikační protokol... tak jo.
to mi nezní špatně. dvojková a čtverková...
když jsme tedy tak chytří, proč neumíme řešit tak pregnantní genetický problém jako je retinoblastom nebo cystická fibrosa?

a Saturnovy prstence jste mi též nezneodklidnil.
08. 06. 2014 | 23:38

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

KvL
No, hlavně že nevysíláme zdejší diskuze....i když tady ta není zatím až tak špatná.

Vše to jsou lži, veškerá svědectví dané doby jsou lži - protože než až je nějaká civilizace zachytí - dostanou nový kontext už tou časovou odlehlostí , nejen tím, že jim nebude rozumět. Možná dokonce kontext takový, že se bude v takové civilizaci tvrdit " Šlo o deviaci, nebudeme se tím zabývat, bylo by to k ničemu" / " A navíc kdo by tam letěl jen kvůli tomu ujistit se, že se už dávno sebezničili, k tomu nám stačí už ty jejich kraviny, co jimi zaneřádlili půl galaxie"/.

strýc
Nemyslím si, např. propaganda - to je intelektuální mor.
Na druhé straně je pravda,. že např. SuP či a resl to mají opravdu hodně těžké - konkurence je vskutku obrovská.
08. 06. 2014 | 23:40

strýc virus HxNx napsal(a):

biliony

s posledním odstavcem Vašeho příspěvku nemohu nesouhlasit.
08. 06. 2014 | 23:45

strýc virus HxNx napsal(a):

no nic, přátelé, kácím se na lůžko, zítra se již opět budu muset aktivně zodpovídat široké veřejnosti.
08. 06. 2014 | 23:49

KvL napsal(a):

to: Strýc Virus HxNx
No já jenom říkám, že pokud budeme brát kombinace, tak jsme v soustavě dvojkové a pokud jednotlivá písmena tak ve čtverkové.

Vědomí vytvoří nějaký obraz činností, třeba že chci zmáčknout tlačítko na klávesnici, jde to níž, tam se nějak vyvolá poloha prstů nad klávesnicí (nevím jak), pak se vyvolá (musíte být na tu klávesnici zvyklý, vzdálenosti a tlačítka jsou různé) kam máte pohnout s prsty a pak se nakonec provede ten pohyb.

Já říkám pořád asi toto, mozek a celá nervová soustava je jenom jaksi naladěný přijímač, který je spojený s duší, nebo chcete-li vědomím, které by mohlo existovat i odděleně. Ale to je možná až příliš duchovně-filozofické.

No a léčit ty nemoci neumíme protože naše věda neví jak a co s tím, třeba jak nahradit poškozenou část kódu, případně co za tím vůbec stojí.
08. 06. 2014 | 23:58

KvL napsal(a):

to: 17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde
Obávám se že to pálím několika mW vysílačem pod úhlem cca 10° směrem k nebi, do etheru :) Ale je to jen obyčejný vysílaček na připojení se k internetu, takže to bude zarušené ostatními, ale co když. :)

Jj tahle se ještě drží, ale už to tu jde na A.cz taky do kytek jako na ihned se mi zdá, pomalu ale jistě.

Příjde mi že je to jako se vším, vždy jsou ti průkopníci, pak ti idealisti a pak ti co všechno zničí. Ale tak to bylo snad vždy, bohužel.

Posledním příkladem, který jsme zažili byl internet, ten vznikl, do dnešního obrazu, na počátku 90. let s www. pak tak do půlky bylo období průkopníků, pak dalších 10 let většinou iedalistů a posledních, no řekněme od roku 2007 doba, kdy byl pekelně zkomercializován, u nás byl trochu časový posun o asi o dvě až tři roky, ale dá se říct, že s facebookovým boomem se to u nás srovnalo, a nemyslím tím, že by se po něm obchodovalo mezi lidmi, nebo že by tam byly obchody se skutečným zbožím, myslím všechny ty obrovské spolešnosti, které se snaží usurpovat si nad ním práva, obchodovat s lidmi, informacemi.
09. 06. 2014 | 00:11

Občan napsal(a):

No jo, Sanové nebo také Khoi-Khoi. "Lidé bez dobytka" či "První lidé".
Pro nás "chudí" a "primitivní". Přitom mají kulturu, jsou schopni žít tam, kde my beznadějně zemřeme do tří dnů, žijí bez stresu (pokud pro to mají podmínky).
ZATÍM dokázali odolat našim "civilizačním" tlakům.
Jejich život je plný toho, čemu my říkáme psychologie a platíme za to dlouhý peníze odborníkům i šarlatánům.

Autore,
oni jsou muzikální ažaž. To zjistila jedna parta muzikologů a etnografů z Británie, Německa a Japonska, když je byli studovat. Jeden z Japonců byl nějaký filharmonik či co - prostě HODNĚ dobrý houslita - a vzal si sebou DOBRÉ housle. Na ty jim, když se trochu sblížili, hrál. A Sanové jemu hráli na své dvoustrunné housličky z kusu klacku.
Resumé bylo, že zatímco Sanové se to, co hrál Japonec, naučili opakovat docela rychle, on měl s jejich melodiemi dost problém :o)

Někdy mám spíš pocit, že Sanové, Samatarí, někteří Inuité atd. jsou spíš "Poslední Lidé".
Až vymřou nebo budou "zcivilizováni", nezbude nikdo, kdo by nám mohl ukázat, že to, co děláme, je úplně blbě.
Pak přijde čas, kdy na to budeme muset přijít sami. A on přijde, protože ne jejich, ale naše "civilizace" se hroutí.
09. 06. 2014 | 05:41

Ládik!!! napsal(a):

Tarahumarové, Caballo Blanco (Micah True). Znám.
Já začal trénovat šlachy a kloubní lůžka v polovině října. Přes potíže s lýtky a achilovkami při přechodu na minimalistickou obuv jsem se dostal ke kolenu. Udělal jsem předminulý pátek kamenitý seběh (500 výškových metrů) a mám ho jak papuč, mažu to alpou. Závod je za 2 měsíce a poprvé přemýšlím, že střelím startovní číslo.
Mohu ale potvrdit, že po měsíci "pahorků" lze zaběhnout 15km v tempu úplně s přehledem. Vadí jen stará tělesná schránka.
09. 06. 2014 | 05:44

Občan napsal(a):

Bilione,
četl jste od Clauda Lévi-Strausse "Smutné tropy"? Nebo od Alfonsa Vinci "Samatarí, lidé-opice"? Či od Václava Šolce "K Alakalufům na konec světa"?

Je to furt o tom samým.
"Oni" jsou šťastní, vyrovnaní a v souladu, dokud jim "my" nezačneme vtloukat do hlavy, že to vlastně dělají po tisíce let špatně a že správná je jenom ta naše "civilizace".
Pak je buď vyhubíme, nebo se z nich "zcivilizováním" stanou "Cikáni". Nešťastní špindírové v rozdrbaných šatech, obvykle ožralí a živořící ve slumech.
Já si od mládí, kdy jsem tuhle literaturu hltal, kladu otázku "PROČ tohle děláme?".
09. 06. 2014 | 06:06

Ládik!!! napsal(a):

Občan -
Alakalufy mám doma, ještě V ledu a ohni And a podobné, samá Patagonie a Tierra del Fuego - asi jsme tam opravdu měli bydlet. Daleko od rusů a němců.
09. 06. 2014 | 06:15

Občan napsal(a):

KvL,
možná to je proto, že se bojíme si přiznat, že řada "civilizačních chorob" je důsledkem našeho vymknutí se přírodě.
Věda, medicina zejména, se ji stále víc snaží opravovat a upravovat, aby co nejdéle přežilo co nejvíc jedinců (pokud možno platících), což má za následek další a další znehodnocování genetického kódu. A tak věda maká ještě víc na dalších opravách a úpravách, aby "zachránila" ten znehodnocený kód, čímž ho ještě víc poškozuje.

Možná nakonec přijdeme na to, že "Homo eoconomicus" je slepá vývojová větev.
09. 06. 2014 | 06:17

Ládik!!! napsal(a):

Slepou vývojovou větev nejvíce rozvinul soudruh Lenin.
09. 06. 2014 | 06:19

Ládik!!! napsal(a):

Pane Horký,
možná se právě probouzí Občan, toho natočte a máte trhák.
09. 06. 2014 | 06:25

Občan napsal(a):

Ládiku!!!,
to si nemyslím. Nedali bychom to. Jsme lidé mírného pásma a jsme jimi už nějakých 20 000 let (zjednodušuji, samozřejmě je to složitější). Naše genetika by si s tamním prostředím neuměla poradit.
Ale nakonec by se ti, co by přežili, přizpůsobili, to je jasný. Byli by jiní než Středoevropané.

Tam byste si jabka ani nic jiného nevypěstoval :o)
Je to samá tundra a v chráněných údolích tajga. Žádné ovoce, žádné obilí, žádný med; jenže Středoevropan potřebuje chleba, mléko, med, jablka a švestky, mrkev a tuřín. Jí to tisíce let.
Tak jako by se Alakalufové utrápili v Padubicích, utrápili by i Češi v Ushuaie.
09. 06. 2014 | 06:52

Ládik!!! napsal(a):

Ale mohl bych veslovat v kanále Beagle a běhat na Monte Sarmiento.
09. 06. 2014 | 07:01

Ládik!!! napsal(a):

Tuřín jsem ještě nejedl. Co to je, nějaký kořen?
09. 06. 2014 | 07:02

Ládik!!! napsal(a):

Píšou, že kvak. To do mě nikdo nedostane. Raději argentinský biftek.
09. 06. 2014 | 07:06

Ládik!!! napsal(a):

A ještě tam písali, že tuřín je znám od roku 1620, žádné "tisíce let". Raději bych se mazal velrybím tukem, než žrát kvaky.
09. 06. 2014 | 07:09

ld napsal(a):

Nejrychlejší zvíře je slepice.

Když ryju zahradu probíhá zrovna žížalí říje. Jsou neopatrné a riskují. A tehdy je sesbírám a obloukem letí přes plot k slepičkám. Pak nastává Zlatá žížalí tretra s následným opeřeným vířením. Věřím, že startovní mustr si od nich vzal i Bolt.

Slípky jsou ukázněné, neboť na ně působím výchovně. Na kurník jsem jim připevnil na Aukru zakoupenou ceduli, že "Plivati na zem se zakazuje." Nevěřili byste, leč můj pokyn dodržují.
Tedy dím, že nejlepší přítel člověka je kur domácí.
:-)
09. 06. 2014 | 08:22

TomášL napsal(a):

Super článek, autore!

:-)
09. 06. 2014 | 08:49

modrý edvard napsal(a):

KvL. Neobával bych se toho, co si o nás ufouni budou myslet, když budou koukat na naši televizi, protože do světelného roku disperze ten signál rozmaže (to je jen můj odhad).
09. 06. 2014 | 09:21

neo napsal(a):

Redaktor New York Times se zeptal indiánskeho náčelníka Dva tesáky: "Je Vám přes 90 let, celou tu dobu pozorujete bělochy - jakých úspěchů dosáhli a jaké škody napáchali? Když to vše zvážíte, kde podle vás běloši udělali chybu?"
Indián se zamyslí a praví: "Když bílí muži přijít, Indiáni být vládci země. Žádná daně, žádná dluhy. Bizonů hodně, bobrů hodně, voda čistá... Ženy udělat všechna práce. Šaman léčit zadarmo. Indiáni muži celý den lovit a ryby chytat. Večer zazpívat, zatančit, zakouřit si, pak celou noc šukat." Potom se náčelník trpce pousmál..... "Bílý muž dost kretén, když myslet, že taková systém se dát vylepšit..."
09. 06. 2014 | 09:52

Adam Procházka napsal(a):

Zajímavá úvaha a velice hezký článek.

Jen jestli ten on úspěch člověka nebude ještě v něčem jiném. Totiž v jeho univerzalitě.
Napadá Vás jakékoliv jiné zvíře, které by umělo nejen běhat, ale i vylézt na strom (sice ne tak dobře jako kdejaká jiná opice), přeplavat řeku (podstatně pomaleji než vydra), potápět se, vyhrabat díru, přeskočit příkop, zalehnout v otevřené krajině do krytu (jak to kůň nedovede), přidržet kořist a zakousnout, a - co nedovede vůbec žádné jiné zvíře - trefit na dvacet metrů protivníka klicanem mezi oči.

Další zárukou úspěchu moderního člověka je schopnost, kooperovat a solidarizovat se s poměrně velkým počtem pokrevně nepříbuzných jedinců stejného druhu, což je možná ta vlastnost, jíž předčil své příbuzné s většími, ale přesto sumasumárum blbějšími mozky.

Zárukou neúspěchu člověka je, že dosud není schopen kooperovat se všemi příslušníky svého druhu, na což by za daného stavu věcí byl nejvyšší čas.
09. 06. 2014 | 10:04

ld napsal(a):

neo,

:-)
09. 06. 2014 | 10:04

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Adam Procházka.
Většinu z toho dovede medvěd. Je to valící se tank dosahuje až 50 km rychlosti, umí i na motorce. Samozřejmě lozí po stromech, plave atd.

Tady dělá moderní gymnastiku a hraje na trubku.

Talented Russian Bear
http://www.youtube.com/watch?v=5GPuQ01FpQM
09. 06. 2014 | 10:26

modrý edvard napsal(a):

AP. Kočka. Jen tím kamenem nehází, ale to jste tam poťouchle přidal, abyste vyhrál výběrové řízení.
Pokud jde i o tu socializaci, nabízím lvici.
Ohledně kooperace se všemi - to prosím nejde. Normálně fungující stáda vyhánějí parazity. To snad víte, při vašem vzdělání.
09. 06. 2014 | 11:26

KvL napsal(a):

to: Občan
Ano je to tak a mě se to příliš nelíbí, někdy mi to příde že je to jenom o tom aby si věda něco dokázala, nevidím k tomu ale žádný byť pramalý důvod.

Jenom by mne zajímalo jestli je vůbec ještě možné se z toho vymknutí se nějak dostat. Někd mi příjde ža jakoby pokud se o to má někdo pokusit, tak se spyknou všichni kolem aby mu v tom zabránili. Třeba taková architektura z "odpadu," přičemž ty stavby vypadají mnohdy zajímavěj, než to co navrhují konvenční architekti. Nebo ono stačí se pdovíat na to jaké domy se povolují u nás, tedy ty rodinné.

Ne že by OZE měly potenciál utáhnout průmysl, ale to co se udělalo, jakoby bylo přímo vymyšleno tak aby v nich lidé viděli zlo. (A to jak se k tomu nakonec zachovaly úřady je taky známé)
09. 06. 2014 | 11:29

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Občan
Zatím ne. Prokopal jsem se k němu přes Brocha. Ale chci si koupit Mythologica I -IV.
Dá se to ? Není to podobné hypnotikum jako např. Hegel ?

Jistě, moderní člověk by neměl chtít např. humanitárně vybombardovávat (či jim poskytovat civilizační vymoženosti např. v rezervacích) lidi jiné civilizace, měl by kolem nich opatrně chodit, zdvořile se ptát, zda může zajít na kafe a tam by měl vyzvědět /respektive vypozorovat/ co by pro ně mohl udělat tak, aby se tato civilizace dále pokojně rozvíjela v intencích svých zvyků a institucí. A do vesmíru by měl, když už , vysílat jen jedno : " SOS, neumíme si stále ještě poradit s tím, kdyby se na nás řítil nějaký velký kosmický objekt, pomozte ! "
/což by ale i tak mohlo být kvitováno takto : " O tyto blbce se dále zajímat nebudeme, neumí ani odklonit dráhu kosmických těles, primitivové ! Pošlete tam Johnnyho a Suzi ať to tam zalidní nějakým aspoň trochu solidním tvorstvem. Ať vyletí hned jak se oba vyspí z opice - ku večeru ale ať jsou doma, potřebuji s nima ještě probrat zítřejší přestavbu Mléčné Dráhy ."/

Ostatně kdoví zda se Křováci nenaučili tak vytrvale a rychle utíkat poté, co se seznámili s prvními bělochy a s jejich pohledy na věc.
09. 06. 2014 | 11:35

Ládik!!! napsal(a):

KvL-
"spyknout" - to není překlep. Řeknu Vám, to je síla.
09. 06. 2014 | 12:47

Ládik!!! napsal(a):

Spyklenci zpyklení, budou pikat, až zčernajý.
09. 06. 2014 | 12:49

Občan napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde,

to netuším. Já jsem se ve filosofii propracoval zatím nejdál k Ecovi - "Umění a krása ve středověké estetice" :o)
Literatura týkající se přírodních národů mě zajímá spíš ze sociologického hlediska. A tam mi Levi-Strauss dal docela hodně; u něho to vlastně začalo.
09. 06. 2014 | 17:01

Fialenka napsal(a):

Velmi zajímavé. Povzbudilo mě to k běhání.
Úspěch lidstva bych dávala do souvislosti s tou solidaritou a spoluprací, jak napsal Adam Procházka.
09. 06. 2014 | 19:45

Pacák napsal(a):

Targus napsal(a):
To: modrý edvard

Začněte se svým psem běhat a až shodíte patnáct kilo, zjistíte, že není nic lehčího, než uštvat psa.
Pokud jste schopen odklusat tři čtyři km, v závěru už ho na vodítku potáhnete bezvládného.

Když byl Don, můj jezevčík, mladý uběhl se mnou 33 km. Já jsem pádloval na kole. Je fakt, že na konci jsem musel jet pomaleji, ale větší část trasy dokázal na svých krátkých nožičkách běžet rychlostí asi dvaceti kilometrů za hodinu.
09. 06. 2014 | 21:46

Ládik!!! napsal(a):

Nejlepším běžcem živočišné říše je Jan Zemaník.
10. 06. 2014 | 07:08

modrý edvard napsal(a):

Pacák: omlouvám se jezevčíkům, přinejmenším některým.
10. 06. 2014 | 09:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy