S Číňanem nad Čínou (Čínský deník 1)

13. 10. 2008 | 13:31
Přečteno 3525 krát
Poštěstilo se mi dostat na týden do Pekingu. Hlavním důvodem je účast na mezinárodní konferenci občanské společnosti z Asie a Evropy. Doufám, že mě podrží internetové spojení, abych se se čtenáři aktualne.cz mohl podělit o své bezprostřední dojmy a poznatky – dnes o vzdělání, internetu a demokracii uvnitř strany.

Destihodinový let z Paříže s krátkou nocí není žádný med. Ale hned první den je mi odměnou svítání nad vnitřním Mongolskem a velmi zajímavý rozhovor se sousedem v řadě. Není nad to, zeptat se na Čínu nad Čínou přímo Číňana.

Říkejme mu třeba Xi. Je mladým elektroinženýrem, který se vrací do Číny na dovolenou. Studoval v Pekingu a pak ve Švédsku (školné je zadarmo a hodně výuky je v angličtině), teď pracuje v Eindhovenu. Neměl příliš problém sehnat práci: „V Evropě všichni studují byznys, práva nebo sociální vědy, ale máte málo inženýrů“, říká.

Výhledy z letadla za dobré viditelnosti jsou neopakovatelným zážitkem. Každá krajina má své kouzlo při přechodu dne a noci, natož poušť z desetikilometrové výšky. Vidíme písek, prolákliny a vrcholky skal, solná jezera. Stovky kilometrů pustiny, hnědé, kamenné pustiny. Občas se ukáže prašná silnice.

Čínské školství však zaprášeným socialismem už moc nezavání. Za školy se platí hned od prvního stupně až po univerzitu, a ne málo. Od zavedení školného se podle Xiho zdesetinásobil počet absolventů. Do té míry, že je jich dnes na trhu práce příliš. Nelíbí se mu, že klesá kvalita vzdělání i nástupní mzda. Řada studentů tak začíná odcházet rovnou na zahraniční školy. Nejsou o moc dražší, ale nabízí vyšší kvalitu a lepší uplatnění. Uznává však, že i když absolventi nemohou hned najít práci, je lepší mít populaci vzdělanou spíše více než méně.

A pak zničehonic uprostřed té pustiny stojí asi tucet bílých větrníků. Na mysl mi vytane otázka: připravuje se Čína na post-Kjótský protokol? Takřka permanentí smog nad Pekingem o tom příliš nesvědčí. Dozvědět se více o postoji Číňanů ke klimatické změně je však jedním z cílů mé účasti na konferenci.

Ekologii berou vážně. Xi tvrdí, že navzdory nepřílíš zdravému životnímu prostředí jsou Číňané se situací v zemi i s jejím vedením víceméně spokojeni. Hru na komunismus prý naopak příliš vážně neberou. Mají důvěru v nejvyšší komunistické vedení, že zvládne řešit velké problémy, které velkou zemi nezbytně provázejí. Potvrzuje, že lidská práva a demokracii si Číňané vykládají dost po svém. Shi přidává zajímavou koncepci čtyř generací historického vývoje nejužšího vedení ÚVKSČ.

První generace byl Mao. Rozhodoval sám a špatně. Druhá generace byl Teng-siao Pching. Rozhodoval mnohem líp (započal současné reformy), ale pořád sám. Třetí generaci představuje Jang-tse Min, který přenesl rozhodování do nejužšího grémia. Dnes má Čína čtvrtou generaci, která ještě více prohloubila dělbu moci (jakousi „demokracii“) ve špičce strany (kromě generálního tajemníka se stává silným hráčem i předseda vlády), spolupráci a mocenskou rovnováhu. Každý z desetí členů nejvyššího vedení reprezentuje jiné podnikatelské zájmy, takže prý dochází k opravdovým bojům. Ukázkou dobré týmové spolupráce podle Shia byla dělba úkolů mezi premiérem a generálním tajemníkem KS Číny při nedávném zemětřesení.

Pak se postupně objevují vesničky. V každé několik desítek obydlí, která shora vypadají jako čtverečky ze sirek. Na pár kilometrech se jich zdá být několik, propojených prašnými cestami. Pak zase dlouho nic. Najednou kapitán neodolatelnou angličtinou s francouzským přízvukem ohlásí turbulence. Dole to vypadá na zvířený písek, pak se opět na krátkou chvíli vyjasní, aby krajinu postupně zakryly cáry mraků.

Ano, zvládnutí turbulencí - krizových situací, jako jsou zemětřesení, finanční krize, ekologické problémy či skandály s toxickým mlékem, se zdají být hlavním měřítkem populace pro hodnocení čínského vedení. A samozřejmě dostatek práce pro maximum obyvatelstva, těžko představitelný bez dvouciferného růstu. V Číně mají strach, velký strach z finanční krize. Stabilita, stabilita a prosperita!

U nás je krátce po půlnoci. Tady vychází slunce. Letadlo se stáčí na východ, přímo proti oslnivé záři. Hory se začínají zvedat, ale přibývá infrastruktura. Ukazují se první asfaltové vozovky, větší sídla. Domky už mají pořádné střechy. Ze silnic se stávají dálnice a přibývá na nich aut a pruhů.

Komunikace! Klíčovým faktorem demokracie je internet, praví Xi. A co cenzura?, opáčím. Zvenku je prý docela účinná, i tak ale zůstává řada zahraničních médií v čínštině, které jsou převážně provládní (tudíž necenzurované), ale sem tam otisknou zajímavé odlišnosti. Nicméně hlavní zbraní demokratizace je komunikace uvnitř mezi občany. Chaty se cenzurovat nedají. Střední třída, kolem 300 mil lidí, si velmi rychle zvyká na internet, mladí už na televizi ani moc nekoukají. Chápavě však vysvětluje kontrolu médií: těch zbývajícíh 800 mil. ještě není na demokracii připraveno, nemají vzdělání. Nesmíme je plašit špatnými zprávami.

Čína má tedy mnoho problémů, ale je na správné cestě. Dávám Xiovi poslední otázku – co Tibet? Navzdory značné otevřenosti doposud, je z ní trochu nesvůj. Na události z března nemá názor. Oficiální zprávy se hodně lišily od toho, co četl v Evropě. Je skeptický i vůči západním médiím, říká, že CNN není zas o tolk méně loayální vůči vládě, než jejich státní TV.

Příští rok si chce ale do Tibetu zajet a přesvědčit se na vlastní oči, jak tam opravdu žijí. Oficiálním báchorkám v učebnicích o osvobození tibeťanů čínskou armádou od jejich zlých zvládců v 50. letech (vzpomínám na Tajemství červené krabičky Petra Síse) moc nevěří. Zároveň si ale myslí, že pod Čínou jsou na tom lépe. Stejně jde hlavně o ekonomický rozvoj a ten je přece daleko snazší v rámci Číny, než samostatně. My na Západě máme podle Xia tendenci přehánět důležitost kulturní a náboženské autonomie.

Začínám se obávat, že ekonomický růst a pomalá demokratizace (doufejme!), ani vzdělání a internet některé propasti mezi Evropou a Čínou jen tak nepřeklenou. Noříme se do smogu pekingské aglomerace ...



P.S.: Blog budiž brán i jako způsob, jak trochu odčinit ekologickou stopu, spíše rýhu, kterou takový let představuje.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Okurka napsal(a):

Dobrý večer pane Lebeda,
mám jen jednu poznámku k jinak velmi čtivému článku. Napsal Jste:

"Začínám se obávat, že ekonomický růst a pomalá demokratizace (doufejme!), ani vzdělání a internet některé propasti mezi Evropou a Čínou jen tak nepřeklenou."

Nevím jak si toto mám vykládat. Nic takového jako vyrovnané překlenování propasti nikdy nefungovalo. Ani mezi jednotlivci, ani mezi kulturami. V každém vztahu má jeden navrch.

Pokud tím myslíte, že by v budoucnu Čína a Číňané měli tahat za kratší provaz a více se poevropštit, pak to ovšem chápu. Takový scénář (jakkoliv naivní) by pro nás byl 100% bezpečnější než opačná varianta.
14. 10. 2008 | 01:30

petrlebeda napsal(a):

Dobrý den.

S Vaší premisou úplně nesouhlasím. Byl by to dost smutný svět, kdyby nebyla šance na rovné vztahy. A na vývoj. Všichni během vývoje měníme své pohledy a hodnoty. I Čína přece může zůstat velkou zemí a silnou kulturou, aniž by u toho musela pošlapávat práva Tibeťanů (či jiných menšin) na svoji kulturu a autonomii.
14. 10. 2008 | 10:54

omega watches napsal(a):

Many lassie get married, they will choose omega watches as their own wedding ring.omega watches can great interpretation of the mysterious sea. it is Very romantic.http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 09:01

tiffany napsal(a):

Chaty se cenzurovat nedají. Střední třída, kolem 300 mil lidí, si velmi rychle zvyká na internet, mladí už na televizi ani moc nekoukají. Chápavě však vysvětluje kontrolu
09. 08. 2009 | 06:09

jordan shoes napsal(a):

zahraničních médií v čínštině, které jsou převážně provládní (tudíž necenzurované), ale sem tam otisknou zajímavé odlišnosti. Nicméně hlavní zbraní demokratizace je komunikace uvnitř mezi občany. Chaty se cenzurovat nedají.
09. 08. 2009 | 06:10

ugg boots napsal(a):

mil. ještě není na demokracii připraveno, nemají vzdělání. Nesmíme je plašit špatnými zprávami.
09. 08. 2009 | 06:10

designer wedding gowns napsal(a):

A není to jen zálžitsot odešlého bolševiaka. Stačí se podívat na zdejší diskuse.
Tam je nejdůležitější to, kdo píše.Bez zkoumání toho,co píše
18. 08. 2009 | 04:36

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:58

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 19:00

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
01. 09. 2009 | 04:00

louis napsal(a):

financování obchodu i investic, záruky. Firemní finance na míru.
07. 09. 2009 | 20:13

Cialis online napsal(a):

S Vaší premisou úplně nesouhlasím. Byl by to dost smutný svět, kdyby nebyla šance na rovné vztahy. A na vývoj. Všichni během vývoje měníme své pohledy a hodnoty. I Čína přece může zůstat velkou zemí a silnou kulturou, aniž by u toho musela pošlapávat práva Tibeťanů (či jiných menšin) na svoji kulturu a autonomii.
12. 10. 2009 | 18:04

ed hardy sale napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 10:26

tiffany napsal(a):

Což ovšem nemění nic na tom, že Vaše dělení na nekvalitní a kvalitní národy je mi zcela proti srsti.
18. 02. 2010 | 09:08

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
08. 03. 2010 | 02:20

free online games napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:14

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
13. 03. 2010 | 03:34

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 09:05

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER SQU-410 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER LC.BTP03.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP73E1 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.46W28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916C4310F Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.41H15.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
IBM 02K6580 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6601 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6602 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6603 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8314 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8318 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8319 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8321 battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP1N battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2E battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2EA battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2NX battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 292389-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 315338-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
03. 04. 2010 | 10:48

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 02:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy