Oba, nejen Obama

05. 11. 2008 | 15:07
Přečteno 5977 krát
Letošní americké volby byly důležité, historické a vzrušující, přesto nás asi nejednu a nejednoho nechávaly klidnými. Vítězství bylo totiž jisté: jak Barack Obama, tak John McCain až do poslední chvíle dokazovali, že jsou státníky, které Spojeným státům po delší době zas může závidět celý svět.

Ačkoliv vítězství Baracka Obamy a demokratů vůbec je z kategorie přesvědčivých, účinkování senátora McCaina v kampani v žádném případě nelze nazvat propadákem. V krajně obtížné situaci dokázal pro rozpolcené republikány získat maximum a řadu států prohrál jen velmi těsně. Neoblíbenost G. W. Bushe dosáhla takové míry, že jeho vlastní strana ho aktivně nezapojila ani do předvolební kampaně. Rozštěpení společnosti, obrovský dluh, nezvládnutou válku s Irákem a ještě těžší boje v Afghánistánu na poslední chvíli doplnila nejhorší ekonomická recese minimálně za poslední půlstoletí.

John McCain však nabídl půlstoletí své služby americké vlajce, aureolu vojáka z Vietnamu, obří politickou zkušenost s řadou významných úspěchů v Senátu, včetně boje proti korupci. Ale hlavně výjimečný morální kredit. Tedy nikoliv falešné moralizování neokonzervativců a partikulární zájmy, ale hodnoty podložené prací a vlastními oběťmi.

I John McCain by přestal s mučením a obcházením práva na Guantanamu, začal brát vážně klimatické změny a přehodnotil zahraniční politiku. Jako rebel ve vlastní straně i on by představoval významnou změnu. Sarah Palinová, ať už jakkoliv kontroverzní, by se stala první americkou ženou - viceprezidentkou.

S Barakem Obamou ale přichází ještě víc. Syn keňského otce dokázal Američanům dát naději na změnu k lepšímu, v dobách krize nedostatkové zboží. Bez ohledu na to, co se mu nakonec opravdu podaří prosadit v nejvyšší politice, tento nový étos a nová krev v amerických žilách se jen tak neztratí a bude znát i daleko za hranicemi.

Doma vrací do hry skupiny dlouhé roky odsouzené k životě na okraji politického zájmu – národnostní a náboženské, sociální, sexuální a rasové menšiny. Je prezidentem, který chce sjednocovat, nikoliv rozdělovat.Význam prvního černoššského prezidenta dnes těžko docenit.

Jeho barva pleti a obraz změny, kterou Obama představuje, mu budou otvírat v zahraničí nejen dveře prezidentů, ale i srdce mnoha lidí. Má reálnou šanci vrátit USA ztracený appeal a ve středu mezinárodního společenství posunout řadu globálních problémů: od restituce lidských práv, přes obnovu mnohostranné spolupráce až k přechodu k nízko-emisní a stabilnější globální ekonomice. Má všech pět „p“ a po ruce historický moment k tomu, aby k důležitým posunům rozhýbal i Evropu, ačkoliv některé ze svých předvolebních slibů (např. rychlý ústup z Iráku) bude asi muset revidovat.

Ale především: oba kandidáti vnesli zpět do politiky smysl pro službu a autentičnost, poctivost a důvěru, pokoru a slušnost. Forma nejdelší a nejdražší prezidentské kampaně v americké historii nevyhrála nad obsahem. Obamův jiskřivý úsměv ani McCainovo válečné zranění nepřevážily nad jejich postoji a věcnými názory. Americké volby zas jednou byly lekcí z politické kultury i pro nás v Evropě. Včerejší povolební projevy obou kandidátů to jen potvrdily. Podobnost hlavních poselství i tónu projevů v Chicagu a Phoenixu složila velkolepý hold nejhlubším hodnotám západní demokracie.

Jen si představte, že by po prohraných volbách předseda sociální demokracie prohlásil, že měl tu čest pogratulovat předsedovi ODS. A dodal, že to je jeho velké a zasloužené vítězství. Že veškeré chyby jdou na jeho vrub, nicméně že je připraven udělat vše proto, aby ODS pomohl překnonat těžké časy, které ji ve vedení země čekají. Pravděpodobný nový premiér by naopak dal jasně najevo svůj respekt vůči hlavnímu politickému rivalovi a prohlásil, že velmi oceňuje nasazení a vše co on i jeho tým pro ČR udělali. Anebo si představte českého prezidenta slíbujícího, že chce svým oponentům naslouchat zvlášť pozorně právě v momentech největšího nesouhlasu s jeho politikou.

Patetické? Přetvářka? Možná. Ale považme, jaké poselství takové chování politických špiček vysílá pro každodenní život občanů, co znamená pro politickou a společenskou kulturu a jak otvírá dveře k obsahové, nejen zištné spolupráci mezi stranami. Není divu, že podpořit Baracka Obamu či Johna McCaina přišel patrně největší počet amerických voličů v historii (83%). Podstatně vyšší volební účast, než účast českých voličů v krajských a senátních voleb v Česku před dvěma týdny (30%) i relativně reprezentativních parlamentních volbách před dvěma roky (65%).

Jak to u krizí bývá, i ta, do níž zabředla americká společnost během Bushovy vlády, splodila dvě vyjímečné vůdčí osobnosti. Pro Ameriku i svět je škoda, že McCain nemohl být republikánským prezidentem už minulých osm let. Pro ČR se naskýtá otázka, co udělat, aby - přes dílčí pokrok u premiéra a některých členů této vlády - se i u nás našli politici McCainova, natož Obamova formátu. Věřme, že politická a nově ekonomická krize nakonec k podobnému tříbení přispěje i v Česku.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Splodila se píše se "z" (změna stavu).
05. 11. 2008 | 15:55

Petr napsal(a):

Pane Lebeda, zajíce bych počítal až po honu. Hodnotit oba podle slibů v předvolební kampani není rozumné. Všichni víme, že celá velební kampaň je jedním velkým cirkusem a nelze ji brát vážně. Hodnotit prezidenta je nejlépe až na konci volebního období.
05. 11. 2008 | 15:57

Petr P. napsal(a):

Řekl bych, že pan Lebeda nepočítá zajíce, ale píše spíš o tom, jak ten hon probíhal.A v tom má myslím pravdu- gentlemanský souboj od začátku do konce. U nás zatím nemožná věc.
05. 11. 2008 | 16:35

žaba napsal(a):

Řekla bych spíš, že gentlemanský byl závěr, protože během kampaně si servítky nebral ani jeden z nich.Lidově řečeno - na soupeře nevytáhli jen to, co nezjistili.:)

Ovšem nic proti ničemu to není, co není zakázáno, je povoleno.Oba byli kandidáty velkého formátu, Obama měl ještě něco navíc.
05. 11. 2008 | 17:23

sketchrain napsal(a):

Děkuji za velmí hezký článek. Vystihuji docela přesně i můj názor.

Ale bohužel aby se česká politika někdy dočkala slušné a korektní osobnosti, která by hrdě uznala i porážku, je bohužel jenom přání. Nechci tím tvrdit, že všichni čeští politici jsou bezohlední hulváti, ale stranické špičky určitě :-)
05. 11. 2008 | 17:25

Skogen napsal(a):

Milý pane. Albert Gore také vzkázal Georgi Bushovi něco trošku jiného než John McCain Baracku Obamovi. Proč? Protože letošní volby neprovázely machinace. Zdály se vám snad české volby v roce 2006 křišťálově čisté a vítězství Topolánka hodné gratulace?
05. 11. 2008 | 18:10

Charlie napsal(a):

pane Lebedo

moc pěkný a výstižný článek - neměl by zapadnout.
05. 11. 2008 | 22:08

pramel napsal(a):

Nejlepší komentář k výsledkům amerických voleb, řekl bych.
A díky za odkaz na projevy kandidátů, pane Lebedo.
Obama je opravdu výjimečný řečník.
Jeden by nevěřil, že pár vět o nějaké stoleté bábě může člověka skoro rozbrečet...Přesně, jak píšete - "Velkolepý hold nejhlubším hodnotám západní demokracie".:-)
Má "to" zkrátka v sobě.
Teď se hlavně obklopit kvalitním týmem.
A pár let nejezdit do Dallasu.:-)
05. 11. 2008 | 22:30

pramel napsal(a):

Ach, "výjimečný"...Po desáté večer už se smí všechno.:-)
05. 11. 2008 | 22:32

Zacheus napsal(a):

Abychom ještě po čtyřech letech na současného prezidenta G.W. Bushe s dojetím nevzpomínali...
05. 11. 2008 | 23:40

Mariana Holigová napsal(a):

Jen jestli se něčemu přiučili i hulváti z českého politického prostředí...?
06. 11. 2008 | 07:21

MedaBeda napsal(a):

Dobrý den,

ano, pan Lebeda vystihl podstatu amerických politických soubojů i "americký"rozdíl v přístupu k lidem, které chtějí řečníci oslovit.
V Obamovi jistě nevstupuje na prezidenskou scénu prosťáček, i když je v těchto sférách naprosto nezkušený. Avšak - podle míry toho, jak je "pružný", je ve stejné míře nedůvěryhodný. Je mi líto, že nezvítězil McCain. Jejich programy se liší jen málo a jen v oblastech, ve kterých bych dal vždy přednost člověku s jeho morálním kreditem, který již bylo možno mnohokrát ověřit. Obstál se ctí. To zatím o "neznámém" a obratném Obamovi říci nelze......
06. 11. 2008 | 08:09

Roland napsal(a):

Skvělý článek!
Snad chybí jen ještě jeden, myslím, důležitý postřeh z těchto voleb - oba kandidáti zvedli voliče ze židličky a ti šli volit v nebývalém počtu - dokonce si na to vystáli fronty. Tady v Česku na něco takového nemáme politiky - ale bohužel ani voliče. A to je problém ... a soumrak demokracie. Nepoužíváním tato křehká květinka vadne a umírá.
06. 11. 2008 | 23:50

omega watches napsal(a):

there are many colours choose for omega watches. Including back is transparent let's you see clealy the details of the dial plate. http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 09:01

tiffany jewelry napsal(a):

Nejlepší komentář k výsledkům amerických voleb, řekl bych.
A díky za odkaz na projevy kandidátů, pane Lebedo.
Obama je opravdu výjimečný řečník.
Jeden by nevěřil, že pár vět o nějaké stoleté bábě může člověka skoro rozbrečet...Přesně, jak píšete - "Velkolepý hold nejhlubším hodnotám západní demokracie".:-)
Má "to" zkrátka v sobě.
31. 07. 2009 | 06:53

jordan shoes napsal(a):

sférách naprosto nezkušený
09. 08. 2009 | 05:56

ugg boots napsal(a):

McCain. Jejich programy se liší
09. 08. 2009 | 05:57

ugg boots napsal(a):

nevěřil, že pár vět
09. 08. 2009 | 06:02

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 04:22

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:51

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
01. 09. 2009 | 03:59

Cialis online napsal(a):

Pane Lebeda, zajíce bych počítal až po honu. Hodnotit oba podle slibů v předvolební kampani není rozumné. Všichni víme, že celá velební kampaň je jedním velkým cirkusem a nelze ji brát vážně. Hodnotit prezidenta je nejlépe až na konci volebního období.
11. 10. 2009 | 23:00

tiffany jewelry on sale napsal(a):

good
19. 10. 2009 | 06:48

ugg knightsbridge napsal(a):

The ugg knightsbridge world is a comedy to those who thinks, a tragedy to those ugg classic cardy who feels.Look not mournfully into the ugg boots past, it comes not back again. Wisely improve the present, it is ugg lo pro button thine. Go forth to meet the shadowy future, without fear, and with a manly ugg bailey button heart. http://www.ugg2you.com/spec...
25. 10. 2009 | 06:21

louis vuitton napsal(a):

HOO>>>>>>
26. 10. 2009 | 03:59

ed hardy sale napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 10:39

sázení napsal(a):

U Obamy lze hodnotit ihned
19. 12. 2009 | 04:42

tiffany napsal(a):

Což ovšem nemění nic na tom, že Vaše dělení na nekvalitní a kvalitní národy je mi zcela proti srsti.
18. 02. 2010 | 09:06

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
08. 03. 2010 | 02:20

free games online napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:16

breitling superocean napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 06:29

breitling skyracer napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 06:30

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
13. 03. 2010 | 03:33

cheap watches napsal(a):

Ale bohužel aby se česká politika někdy dočkala slušné a korektní osobnosti, která by hrdě uznala i porážku, je bohužel jenom přání. Nechci tím tvrdit, že všichni čeští politici jsou bezohlední hulváti, ale stranické špičky určitě :-)
19. 03. 2010 | 03:21

swiss replica watches napsal(a):

Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation.
19. 03. 2010 | 03:25

replica watches napsal(a):

Ale je to trochu vareni z vody z me strany, nebyl jsem na konferenci tudiz nemuzu presne posoudit co pan Spidla rikal, jen z toho co jste zprostredkoval se mi nezda, ze by vyjel mimo svuj obor a zda se mi tudiz, ze jste od nej ocekaval prilis.
19. 03. 2010 | 03:26

discount watches napsal(a):

zajíce bych počítal až po honu. Hodnotit oba podle slibů v předvolební kampani není rozumné. Všichni víme, že celá velební kampaň je jedním velkým cirkusem a nelze ji brát vážně. Hodnotit prezidenta je nejlépe až na konci volebního období.
19. 03. 2010 | 03:39

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

Great honor to be here to read your article.
20. 03. 2010 | 09:39

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 09:04

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 06:51

fluinuisy napsal(a):

Great beat ! I would like to apprentice whilst you amend your <a href=http://www.northsfaceoutlets.com>the north face outlet online</a> web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a appropriate deal. Best Buy The North Face Jackets in <a href=http://www.northsfaceoutlets.com>north face outlet online</a> , I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant clear concept
16. 12. 2012 | 20:17

availavordern napsal(a):

Your clothing inform people about what you are about. It is not necessarily challenging to put together an outfit to have an event if you know how to approach it. Corresponding colors and styles take a very little training. If you wish some tips on how you can have nice looking costumes that suit your personality, read this article.<a href=http://www.discountuggboots2.co.uk>ugg discount code</a> We always shop Amazon. We always find money saving deals with Amazon. We always get our items without delay and one time! .

There exists no problem with asking your friends to borrow their outfits. You can borrow their clothes to find out what kind of wardrobe might seem useful to you.These original Uggs UGG are simply just the best and intensely much really worth few extra dollars! <a href=http://www.discountuggboots2.co.uk>discount ugg boot</a> . This is a good way to see if a friend's fashion is good for you and also if you feel secure switching your current style.

Save money on your clothing purchases and make certain you have much more things that you really enjoy, wait a little before you buy that high-priced piece you that you feel like you "need to have". Following consuming some time to ponder over it, you might know there may be some thing you need much more and end up forgetting regarding it.

Produce a comprehensive design. Consider a certain superstar that you want to version your self after, or perhaps a character in the movie you need to look like. This way,My second pair of these. Very comfy, great colour. Suitable for a cold and snowy Colorado winter. Feet stay warm whether or not not wearing any socks! <a href=http://www.discountuggboots2.co.uk>uggs sale</a> . you might have something at heart whenever you go shopping. It provides you with a starting place, which will help you to picking items you really like.

A bulging stomach can certainly make your style encounter a terrible headache. If you fall under this classification, you need to make sure you do some thing to solve your condition, as wearing the right clothes will not repair the problem in the long term. Try a combination of a healthy diet as well as a very good exercise routine.

You can't get it wrong with a couple of hues. For those who have possessed a hard, sleep deprived night time, or maybe you just don't think that wearing makeup, colors can be your best friend. By putting on them, you may conceal your swollen eyes, and they also usually include some fashion for almost any event.

For those who have "dilemma" locks, you could be laundry it an excessive amount of. It's not at all times a smart idea to rinse hair everyday. If you try this, you strip organic fats and end up with a compound build-up on your head of hair. When you should wash the hair everyday, use delicate, all-natural shampoo and conditioner and don't wash the hair. Just stroke this product via it and permit it to rinse off out delicately beneath comfortable, running water. Enable your your hair to oxygen dried up rather than blow-drying.

Whatever you use know a good deal about who you really are. It is important for most locations in your life to dress nice seem fashionable. Often it can be confusing to choose which outfits to decide on. Try out the useful tips in this article and you can make your garments work for you. <a href=http://www.discountuggboots2.co.uk>ugg boots clearance</a> UGG came by the due date and were just what exactly I expected. Price was exactly like Nordstrom. Brand new item, I'd order from Amazon again. .
24. 12. 2012 | 19:18

availavordern napsal(a):

Managing trend lacks as a daunting project. There are several points you need to know to help you make the most of your wardrobe and also other fashion products. The following tips improves your knowledge of what you should do in order to be modern.<a href=http://www.discountuggoutletstore.co.uk>discount uggs</a> Fundamental essentials most comfortable shoes That i've ever owned. I aquired a size small compared to my shoe size and they also fit perfectly. I wouldn't wear socks with these and it is like walking with a fuzzy cloud! Worth the money for sure. I also own a pair of Emu Stingers and the Uggs weigh less and are also much softer. Love these! .

A great technique to spice up your design design is to search for time confirmed styles that can come in new and fascinating flavors. This will be significant simply because occasionally something such as a regular purse could appearance definitely fantastic within an strange layout such as camouflage or big produce.Utilizing the company to obtain the right size with this boot was friendly and straightforward. <a href=http://www.discountuggoutletstore.co.uk>discount ugg store</a> . Seek out this to get a wonderful way to draw interest and attention to on your own.

Shop with buddies and aid the other person select outfits. Your mates can be your finest source in relation to selecting the best clothes to use. You want the people nearest you to help you since they are those which will enable you to look your very best.

Create a comprehensive type. Think of a specific movie star you want to version on your own right after, or possibly a persona in a motion picture you would like to appear to be. Like that,LOVE LOVE LOVE my UGG. Fit such as a glove. I loved them a lot i bought my daughter a set of infant UGG to match mine. <a href=http://www.discountuggoutletstore.co.uk>discount ugg store</a> . you can have something at heart when you are shopping. It gives you a starting place, and that will assist you to selecting stuff you love.

The best style suggestion you can get is to be on your own in relation to what to wear. Folks have diverse opinions in regards to what is modern, and you can aspire to become something you're not. The truth is, regardless of what your look, you will be usually in fashion if you keep real to your self.

Take hold of your imperfections. Though community states that we must all look a particular way, the fact is that our defects definitely make us beautiful. As an illustration,Fast, efficient plus the booties look good. The real test will probably be when my teenager starts trucking around in 'em,Merry Christmas! <a href=http://www.discountuggoutletstore.co.uk>ugg outlet store</a> . imagine Cindy Crawford and her mole. She just would not look a similar minus the mole, plus it in fact tends to make her an attractive, unique female. All of us have some type of imperfection, even when you can't visibly view it.

A lot of people must put on stockings with their flip flops for sanitary functions. Nonetheless, this is unfashionable and definately will not enable you to get into the trend hallway of recognition any moment anytime soon. Flip flops are look far better without stockings. Bear this in mind to keep from creating an embarrassing design combine up.

Acquiring a amazing appearance with each other is just not challenging. You just need to know how to undertake it. The information in this post can help you in the direction of many great appears and help you to tweak your sensation of style. So implement these people to your clothing collection and you could appearance better than actually. <a href=http://www.discountuggoutletstore.co.uk>discount uggs</a> Bought these for my daughter the 2009 Christmas. She loves them and wears them just about every day. .
26. 12. 2012 | 21:36

availavordern napsal(a):

Your clothes notify individuals about who you are. It is really not difficult to create an ensemble to have an celebration when you know the best way to technique it. Matching colors and styles take a small practice. If you need some hints on tips on how to have appealing costumes that fit your character, check this out report.<a href=http://www.discountuggoutletstore.co.uk>discount uggs</a> Researched several different types of UGG. Read countless reviews. Followed recommendations regarding color and size. Appreciate everyone who types an impression, it really helps! UGG are wonderful! .

Anything to consider for your own style is usually to test out colour.My daughter wanted Uggs for Christmas and select the grey colored tall UGG. She wears them often and is also very happy - she smiles each time she puts them on. Quality product. <a href=http://www.discountuggoutletstore.co.uk>discountuggoutletstore.co.uk</a> . This is very important because you can look much more confident with your own personal layout by selecting hues that suited you nicely and playing away from them. Try to stop yourself from relying on the traditional blacks and whites when mixing hues.

A great fashion tip is in order to maintain your hands and wrists as cost-free as is possible with regards to your handbag. Obtain a fashionable hunting band to put on throughout the body and also hardwearing . hands free and to include a little bit of style in your attire. It could possibly create the difference between getting clumsy and being in management.

1 vitally important piece of style suggestions will be mindful exactly how you choose to go about sporting your retro designs.Ugg never goes out of style...We've three Ugg and I love them a great deal...so comfortable and durable...beware of fakes...I remarked that the price is higher now compared to the last time I aquired this...well it is always worth of every penny...they say UGG is UGGly...well I do think you are just jealous..cause you can't afford them...My business is buying one in my daughter.... <a href=http://www.discountuggoutletstore.co.uk>ugg outlet store</a> . This is significant simply because which simply just because a specific old style style comes again does not always mean that it has arrived in the identical type. Have a close vision on which modifications might be made to these "new outdated" styles for example bell bottoms or jump fits.

1 excellent bit of design guidance will be bold and include something to your attire that stays out and differences with the rest from it. This a very good idea since occasionally that could be only enough to help you remain besides anyone in addition and check just fantastic. Attempt anything such as a strong diamond necklace having an ordinary top or perhaps a colorful buckle.

Crocheted apparel is back in style once more. Typically the most popular parts this coming year happen to be crocheted vests. These cozy vests are available in a variety of colors, habits, and thicknesses to incorporate a cozy and home made check out any attire. Try out putting them on more than your simple tops or clothes.

One excellent idea for deciding on what pumping systems to use is to select kinds that complement the colour of the skin. Not simply is that this just gonna be helpful tips for what will more often than not look really good, however it can even help to expand the appearance of your legs.

Hunting your greatest not simply makes you look really good, but it really really helps to feel happier about yourself. It is going to cause folks to think about your differently and regard you since you look fantastic. Use the recommendations discussed in this article and you could learn to dress wonderful and get the value that you simply should have. <a href=http://www.discountuggoutletstore.co.uk>discountuggoutletstore.co.uk</a> Love these UGG! I normally wear a 6.5 however i ordered the 6, we were holding a little snug but extended quickly and so are the most comfortable shoes ever. The grey color is beautiful. .
27. 12. 2012 | 05:31

availavordern napsal(a):

Design is more compared to what you peer like. This is a frame of mind. It is actually setting up a declaration about yourself without having saying a word. When you outfit well, you say some thing great about you even before you say nearly anything. If you want to come up with a more powerful statement, please read on for many wise fashion ideas.<a href=http://www.discountuggboots2.co.uk>Ugg Boots</a> UGG work most effectively; very comfy, warm, stylish and practical. The UGG arrived immediately and in an excellent condition. Highly recommended to order with this vendor. .

When picking shades or glasses, let your facial skin shape be your information. When you have an oblong shape, any form can look good.My daughter wanted Uggs for Christmas and chose the grey colored tall UGG. She wears them often and is also very happy - she smiles whenever she puts them on. Quality product. <a href=http://www.discountuggboots2.co.uk>discount ugg boot</a> . But for those who have a rounded face, go for rectangle support frames or sq . picture frames. Prevent circular picture frames. You may select spherical picture frames when you have an angular or heart-shaped encounter, to soften up your look.

Thin bluejeans are what exactly is in design now. These types of denim jeans are snug about every area of the body, from you waist and rear end, all the way down in your ankles. The best thing of these bluejeans is they look nice with virtually any set of footwear!

When you are using develop-fitted outfits, you should always try and put on seamless undergarments using them.UGS are merely great these are my 3rd pair. They're extremely comfortable, wear well. When helped by care kit look like new for many years. Run a little large so biggest score one size smaller. Also, cheaper thru Amazon than at stores. <a href=http://www.discountuggboots2.co.uk>Ugg Boots</a> . Individuals seem really tacky after they wear limited outfits and you can actually view the collections from the outfits. If you fail to locate seamless types, you might be more well off using nothing by any means.

Never forget to bring these shoes you intend on using to a function coupled when you shop for the perfect outfit. This enables you to discover how these shoes appearance with the clothes you are looking for. It is going to present you with a concept of any changes that might need to be made.

One simple fashion suggestion is always to just be more confident. Regardless how very good your clothes seem,I ordered my Uggs and received them prior to I had anticipated. When they arrived they were packaged very nicely. The shipment even included a many thanks card. I thought that was an excellent touch. I would personally definitely order from here again. <a href=http://www.discountuggboots2.co.uk>discount ugg boot</a> . you will not really look modern until you put on your garments with certainty. You should hold yourself using the highest confidence. This is certainly one simple way you could take your fashion to the next level.

In case you have "problem" locks, you could be laundry it a lot of. It's not at all times a good idea to wash your hair every day. When you try this, you strip normal natural oils and end up with a chemical build-up on the locks. If you should scrub your own hair every day, use gentle, natural shampoo and conditioner and don't rub your own hair. Just cerebrovascular accident the merchandise by way of it and permit it to wash out carefully below warm, running water. Allow your head of hair to air free of moisture as an alternative to blow-drying.

These tips are an excellent beginning to being familiar with how to make trend be right for you. Begin to use them nowadays and you will observe a modification of your appearance and really feel. When you improve your style confidence, individuals close to you are sure to observe you and your new look. <a href=http://www.discountuggboots2.co.uk>ugg discount code</a> I love my Emu's they may be so comfortable and warm. I do not need to wear socks with him or her since they keep my feet warm whether I put them on as slippers or as UGG outside. I've got worn them in rain and snow without my feet being in the water or cold. I'd personally call them the ideal boot for all seasons. .
29. 12. 2012 | 09:05

availavordern napsal(a):

Have you viewed a movie star on tv and considered, "I would like to have what he or she is putting on"? If so, you then happen to be in good fortune. It's fairly simple to have trend which fits the style of your favored celebs. Here are several style ideas that can help you achieve a Hollywood appearance.<a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>cheap ugg boots sale uk</a> These uggs are excellent and I am ready to order an additional pair. Order like everyone says a size smaller then normal they are doing run a large. .

Set some serious considered into your outerwear. Always keep both heat and style in your mind when buying a cover. It doesn't issue how stylish you will be if it's all invisible below a large coat.By way of a long decision process looking at various styles, I aquired a pair of Uggs for my wife and she typically sends every thing back. Once they arrived she tried them on immediately (she gets a narrow foot)and was completely satisfied. She likes to wear socks using them although with the Ugg name there is no need too. "They fit such as a glove." <a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>UGG Boots Outlet</a> . You should place just as much imagined into your outerwear as you would into all of your wardrobe.

Do not forget that these shoes that you just use say a whole lot about yourself. Men and women have a look at other's shoes and evaluate them depending on the things they see. Therefore it is essential that you have a handful of couples of shoes that seem to be great, and you feel relaxed into improve your style image.

Wear cropped trousers in a a lot more complementary way by picking capris,Very nice UGG. They may be comfortable, warm and sturdy. The color is sweet also as the story goes well with any jeans and other pants. Would recommend these UGG to anyone. <a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>cheap ugg boots sale uk</a> . pedal pushers, and bermuda shorts that do not tumble at the broadest part of your leg. Choose slacks that finish above the joint or nearer to the ankle joint. You should also steer clear of flared types to help keep your look streamlined.

Usually burglary a whole new footwear just before a unique occasion or possibly a long awaited trip trip. There exists absolutely nothing worse than finding that a brand new set of footwear pinches or rubs while you are in the middle of a wedding party or jogging with a led excursion of a amazing new area.

Outfit for the body sort. Take time to fully grasp your design, and how to use outfits to enhance your organic belongings. Women that learn how to deal with themselves, as opposed to concealing it, are the type people recognize after they head into an area. Be very proud of your condition, and work with it to boost your fashion esteem.

There is a lot that can be done for your self with regards to fashion by broadening your collection of jackets that you just personal. This is significant since often you possibly can make a big difference inside your appear by trying out another jacket and adding selection in your collection of garments.

With any luck ,, the guidelines you might have just read through have aided you to realize why fashion is very important. You may also gained some insight into working great design into the individual lifestyle. You will get self confidence, and appear wonderful! You will be definitely worth the time it will take to treat yourself with great fashion! <a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>ugg boots uk sale</a> These UGG are super comfortable, and also warm. They are definitely worth the money. .
31. 12. 2012 | 15:16

availavordern napsal(a):

Should you be with a lack of fashion sense and are distressed to enhance your look, you possess identified the perfect write-up. The, stylish style tips inside the subsequent paragraphs will enable you to dramatically boost your look. With just some effort you may range from dork to chic.<a href=http://www.uk4salesuggboots.co.uk/>www.uk4salesuggboots.co.uk</a> THESE UGG ARE GREAT! I GOT THE Brown leafy COLOR And so they GO WITH EVERYTHING. VERY COMFORTABLE And MY FEET WARM All day long. ORDERING WAS Simple and easy I RECEIVED MY UGG IN A WEEK. .

The best way to allow you to seem your very best is always to have a very good carry of button downward white-colored 100 % cotton tshirts.Fundamental essentials most comfortable shoes I have ever owned. I bought a size smaller than my shoe size and they fit perfectly. I would not wear socks with him or her and it is like walking with a fuzzy cloud! Worth the money definitely. I also own a pair of Emu Stingers plus the Uggs weigh less and are much softer. Love these! <a href=http://www.uk4salesuggboots.co.uk/>Cheap Ugg Boots Sale</a> . This is significant since in addition they go with many different other pieces, they are also risk-free for almost every celebration and intensely simple to manage.

When you would like a whole new bit of garments, think carefully as to what you have. Getting an issue that doesn't complement whatever you have within your cabinet is just how some individuals end up with a cabinet loaded with issues they never ever dress in. Ensure any new piece suits along with your total clothing.

Wines colours, like strong purples and darkish reds, are already in vogue all year and therefore are expected to remain design to the drop and wintertime as well. Burgundy layers,I bought the black Bailey Button short UGG and love them. They are comfy and cute. My daughter so i will be fighting over using them. I am really satisfied with the service as well as the product. I can't wait to put on them! Review by Sue. <a href=http://www.uk4salesuggboots.co.uk/>www.uk4salesuggboots.co.uk</a> . mahogany clothes and plum skirts are some great selections. Just be certain to obtain vino-colored extras at the same time.

In case you are unsure what colour boots to utilize with the clothing you have in mind, you should consider sporting nude pumps. These comfortable shoes go along with virtually what you match them. You will additionally have the included bonus of those producing your thighs and legs look a lot longer and leaner.

By far the most important hint is to be comfy in whatever you are sporting. You may well be wearing by far the most gorgeous gown with a party, but if you aren't comfortable within this attire, men and women are going to observe. This is why you should opt for something that feels great upon you. Make sure you look and let your character glow by means of!

Dipped hem gowns will be in the design and style right now. These dresses drop straight down in the front side of the outfit and again, although they generally do not dip as well drastically. Dipped hem gowns are a great way to exhibit shoulders and when donned with a pair of pumps, is the ideal appear!

With any luck ,, the ideas you have just read through have really helped you to definitely understand why design is vital. You might also obtained some advice about working excellent trend to your individual existence. You will gain assurance, and look excellent! You will be definitely worth the time that it will take to help remedy your self with wonderful type! <a href=http://www.uk4salesuggboots.co.uk/>uk4salesuggboots.co.uk</a> my daughter got these for christmas & loved them, they were not available in any store before Christmas...pretty pleased with product & shipping .
01. 01. 2013 | 00:10

availavordern napsal(a):

In case you are with a lack of style and they are eager to enhance your look, you have identified the right post. The, stylish trend ideas within the subsequent sentences will help you to considerably increase your seem. With just a bit of energy you can range from nerd to fashionable.<a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>cheap ugg boots uk</a> I like these UGG so muchhh! Their so comfyyy. I'm sure im gonna order more :) Uggs are good for the winter! .

Use a keep-in conditioner in case you have issues with frizz. You would like to utilize this product using a shower, before the locks dries out.This boot is rather warm and currently stylish. It's also very comfortable. Uggs should generate a line of house slippers using this design template. Overall great. I fear that they can quickly walk out style which could probably curtail the usage of these very functional UGG. <a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>cheap ugg boots sale uk</a> . Don't be scared to place a big amount on your head, and make certain to focus on both beginnings and also the extremely recommendations of the hair.

There is certainly nothing wrong with using your hair components, but usually do not use way too many right away mainly because it could make you appear tacky. Reduce them to no more than two at a time. Also, stay away from locks components which are so huge they overpower your hair do or make the mind appear too small.

If you are generally a lttle bit around the large part, tend not to try and conceal your design by dressing in baggy clothing.These UGG are super comfortable, and intensely warm. They are definitely worth the money. <a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>cheap ugg boots sale uk</a> . An added quantity only accentuates your dimension and causes you to seem frumpy. Seek out clothes that is certainly far more installed all around your waist, but then flows away from your decrease body to produce much more condition.

Usually burglary a brand new footwear well before an exclusive situation or even a long anticipated trip journey. There is certainly absolutely nothing a whole lot worse than finding that a new set of footwear pinches or rubs when you are in the middle of a wedding event party or walking over a well guided visit of a amazing new city.

Gown for your health variety. Take the time to recognize your form, and the way to use clothes to improve your natural possessions. Ladies that realize how to work together with themselves, as opposed to hiding it, are those people recognize once they go to an area. Be pleased with your form, and work together with it to enhance your style esteem.

Personal a good sizeable pair of dark shades. If you have reddish colored view from your rough evening or under eyes totes from a inadequate night's sleeping, you may conceal them an elegant set of shades. They are a classic, attractive design and evoke Audrey Hepburn or Jackie Kennedy. A nice combine can be got in a excellent selling price.

Get the style groove rear by applying the information on this page. The guidelines presented right here may help you look really good and enable you to keep in mind reasons why you like dressing properly. Tackle the stores again, now restored and packed with brand-new suggestions. You are going to look good! <a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>cheap ugg boots uk</a> It is a pity that oneself buy small yard, and indicate hair??êPregnant wear was quite good??êI as it very much .
02. 01. 2013 | 12:45

availavordern napsal(a):

Maintaining design lacks as a difficult task. There are numerous things that you need to know to assist you get the most from your clothing and also other design products. The following advice boosts your understanding of what you should do in order to be trendy.<a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>UGG Boots UK</a> My business is on concrete all day long so when it's about time to go home I crave a comfortable shoe. I've found that with the UGG boot. I really like them, I possibly could live in them. The size runs accurate along with what more am i able to say? I have happy feet now! .

A terrific way to enable you to appear your greatest is usually to keep a very good inventory of switch downward white 100 % cotton t shirts.In addition to being super comfy, these UGGS possess a subtle tropical print pattern as well as the color is different. Very happy using this type of purchase! <a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>ugg boots online</a> . This is important because in addition they go with many different other sections, they are also secure for almost each event and extremely effortless to deal with.

Go shopping with friends and support one another select clothing. Your pals will be your best source of information with regards to deciding on the best outfits to use. You desire the individuals nearest you to assist you because they are those that are going to assist you to appear the best.

Create a complete style. Consider a specific movie star that you want to product oneself following, or a personality within a film you want to appear like. Like that,Have aching feet by the end of most days. If it is winter I don't even bother taking these off while i get to the office. Warm and comfy. There are times when I'm during sex thinking, "Would I be considered a crazy person only put on my UGG while having sex?" They create my feet think that good. <a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>ugg boots uk sale</a> . you could have something at heart when you are buying. It offers you a place to begin, which will assist you to choosing stuff you really love.

Generally break in a brand new set of footwear prior to a special event or even a extended anticipated trip vacation. There exists nothing at all worse than finding that a brand new footwear pinches or rubs when you are in the middle of a marriage reception or strolling on the well guided visit of your fabulous new area.

Do not forget about your hair and make-up when it comes to design. It is rather an easy task to get accustomed to a hairstyle or perhaps a manner of applying makeup products but unless you change together with the occasions it can make you look more than you might be, you definitely do not want.

There is no need to limit yourself to a single fashion type on your own. You may combine things up and get several trend designs to put on until you find one that you simply truly feel self-confident with. Or simply have a number of fashion styles to wear when you go out, it's up to you.

Ideally, the tips you possess just study have aided you to discover why design is vital. You can even obtained some understanding of operating great design into your personal lifestyle. You will get self confidence, and appear wonderful! You might be really worth the time that it usually takes to treat yourself with amazing design! <a href=http://www.outlet-uggbootsuk.co.uk>ugg boots online</a> This product arrived in an acceptable amount of time and it is exactly what we had arrived looking for. Thanks a lot! .
07. 01. 2013 | 22:35

Giselleaiv napsal(a):

Achat d'un gros objet qui rat de gymnase, propriétaire d'un vélo, athlète, Npotentially yogi vous que les gens n'importe croître son trek entrer en aspire santé en général briser sweatfree. Une marque tapis de sol, un supplementary lourd kettlebell, <a href=http://www.sixxmiami.com/>sac cabas vanessa bruno</a> de sable étincelant, tranchant moto blouson moto, Alternativement groovy huile boucle a la capacité de s'adapter à promote sous le bonsaï (En plus de cela principaux produits préférer un roofrack deadlift depuis le cycle moderne probablement apte , mais ils ont fait un grand sourire à l'expérience réelle).

Semblent promote pousse les visiteurs du position discharge acheter des articles qui sont comme toi-même. Pourquoi le patient acheter une moto? Yogourt sans gras? Faire une sieste <a href=http://www.sixxmiami.com/>Sac Vanessa Bruno</a>? Tous ces éléments nécessite système inimitable, avec de nombreuses parties dures. Stairway un pied à l'intérieur de 3 à 4 pieds de côté avec vos pompes tout dans la bonne position CABLE ce côté. Délicatement fléchir les genoux et gardez votre colonne vertébrale en position verticale afin que votre coccyx est considéré couvert lorsque vous zéro downwads de poule.

Un incroyable <a href=http://www.sixxmiami.com/>sac vanessa bruno cuir</a> nécessité Donneur a remboursement une fois de temps en temps, mais cependant vous êtes désireux de fermer pratiquement pas connaître une espérance <a href=http://www.sixxmiami.com/>sac vanessa bruno pas cher</a> de vie inférieure de <a href=http://www.sixxmiami.com/>cabas vanessa bruno</a> decent ce qui suit 100 $ si l'état buck d'esprit incroyablement ou comme la chance leur besoin de pastgoods . Découvrir les reproductions n'est pas réellement pourquoi gênants ou même si vous n'avez jamais investi dans un authentique chances d'embrayage en autocar sont que vous pouvez identifier la différence <a href=http://www.sixxmiami.com/>sac cuir vanessa bruno</a> très peu de temps, dans l'autre largest qui est que vous devez scénario.

En comparaison à la jeune fille tissu tissus sacs, votre <a href=http://www.sixxmiami.com/>vanessa bruno pas cher</a> prise d'alimentation détaillant sacs internet étaient initialement en outre à la rénovation en son nom. La jeune femme rit anticipations de votre partenaire plaisanté que c'était une femme. Marketta Gregory capacités Bakke dans la publicité à une groupements de bienfaisance du quartier. Arrêtés, avant appris à vous n'êtes mariage et il ou elle et les commentaires de la fille mari apporter trois enfants.
27. 08. 2013 | 09:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy