Peníze bez ceny a růst bez obsahu

04. 01. 2014 | 14:39
Přečteno 12629 krát
Ve svém vizionářském článku Globalization of Markets upozornil v roce 1983 Theodor Lewitt na to, že trhy západních společností vykazují příznaky nasycenosti. Firmám proto doporučil hledat nové trhy a nabízet globálně standardizované a co nejlevněji vyráběné zboží. Poslechly a jeho rada pomohla. A když pár let nato pád železné opony umožnil skutečné globální hospodaření, zdál se být ekonomický růst zajištěn navěky. Ale pak věci přestaly fungovat.

Když vyšel Lewittův text, kolísala úroková sazba Fedu okolo deseti procent. Pak začala klesat a dnes je stejně jako v případě ECB blízko nule. Hospodářství přesto neroste. Banky se bojí půjčovat, podnikatelé váhají s investicemi; pochybují zřejmě o jejich návratnosti.

Jelikož nízké úroky nestimulují ani konzum ani investice, přiostřily centrální banky tón. Mario Draghi a i nová šéfka Fedu Janet Yellenová mluví o negativních úrocích, které mají konzum i investice vynutit.

Centrální banky sice mají velkou moc, ale měnová politika nenabízí odpověď na otázku, má-li hospodářský růst budoucnost. Připomeňme si Lewittovu výchozí tezi o tom, že západní ekonomiky jsou víceméně saturované, a mají tedy potíže růst. Odkdy je ale Řecko nebo Španělsko saturované, zeptáte se. Kde jinde by mělo a mohlo hospodářství růst, ne-li tam?

Víra v nekonečné pokračování globalizace

Ekonomie nás učí, že růst je podmíněn kreativitou, produktivitou, kvalitou výrobků, ale i růstem počtu obyvatel či exportními šancemi. V tomto rámci podnikatel zvažuje investici. A bere si úvěr, když věří v jeho návratnost. Mnohé evropské země sice ve srovnání se Švýcarskem saturované nejsou, ale jejich ekonomický potenciál na to ani nestačí.

ECB však trvá na dvou hlavních pověrách současnosti – víře v nekonečné pokračování globalizace a v trvalý ekonomický růst. Proto zaplavuje ekonomiky penězi bez ceny, zaručuje bankroty bez důsledků, umožňuje výrobu zboží bez hodnoty a ekonomický růst bez oprávnění a obsahu.

Realistovi neujde, že tudy cesta nevede. Je pravděpodobné, že evropské hospodářství již nečeká tak silný růst, aby mohl plošně zaručit materiálně definovaný životní styl. Je načase aby si Evropané uvědomili, že se jim nepovede tak dobře, jak by si přáli, a že se všem evropským národům nepovede stejně dobře.

Krize konzumní společnosti

Všechny evropské země před sebou mají proces slaďování životní úrovně svých obyvatel s reálným potenciálem jejich ekonomické výkonnosti. A nejen to. Krize ekonomického růstu je krizí konzumní společnosti. Konzumní vzorec životního stylu, který je dosud předpokladem pro fungování hospodářství i pro zajištění politické stability, již není udržitelný.

Skutečné řešení spočívá ve vyvažování a postupném nahrazování ideálů konzumního způsobu života hodnotami, které nejsou materiální a nemají tržní cenu. Hlavní politicko-ekonomická úloha budoucnosti spočívá v zajištění spojení nemateriálních motivací s ochotou lidí pro ně pracovat. A hlavní celospolečenskou úlohou budoucnosti je vyrovnat se s relativním chudnutím a pochopit, že skromnost a štěstí nejsou protiklady.

psáno pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

To už vím dávno. napsal(a):

Tak, teď je třeba "pouze" definovat, které jsou ty hodnoty, jež nejsou materiální a nemají tržní cenu. Pole působnosti různých věrozvěstů se otvírá až za obzor.
04. 01. 2014 | 14:55

Ládik!!! napsal(a):

Nejkrásnější je pocit z dobře vykonané práce. Z dobře naklepané kosy, kvalitně posečené louky, ze studny plné pitné vody, z plně využitých funkcí AutoCADu.
04. 01. 2014 | 14:59

Divobyj napsal(a):

pane Robejšku,

co dodat?
Mohu se jen zeptat,proč hlavy otevřené dlí kdesi ve Velké Británii,a hlavy skopové řídí naše hospodářství?
V této chvíli nemám dalších slov...
04. 01. 2014 | 15:00

Ládik!!! napsal(a):

Mnohé lidi práce nebaví. To je potom neštěstí - nejen jejich, ale všech, kteří se s takovými stýkají. Mnozí chodí do "práce" jen pro peníze a netvoří žádnou hodnotu. Jsou jich plné národní výbory. Třeba Havířov - pomalu se vylidňuje a Národní výbor praská ve švech. Budovy nestačí. Co tam ty lidi drží? Že dobře prodají veřejnou zakázku? Že rozeberou "dotace"? To přece není práce, ze které by měli mít radost. Co to je za lidi? A kolik takových je po celé republice?
04. 01. 2014 | 15:07

To vím už dávno. napsal(a):

Na druhé straně mnozí mají dobrý pocit z toho, jak se jim podařilo někoho napálit, ošulit, donutit k něčemu, co neměl v úmyslu.... a další mají nejlepší pocit z toho, když se jim podaří ostatním vnutit své názory a představy tak, že je musejí nejen respektovat, ale i prakticky akceptovat. Z takových lidí rostou politici.
04. 01. 2014 | 15:08

Joe Ratata napsal(a):

Co si ale počnou chudáci bankéři, až si lidi přestanou půjčovat, začnou žít nemateriálně, skromně a šťastně?
04. 01. 2014 | 15:09

dotaz napsal(a):

V Havířově ještě je Národní výbor??
04. 01. 2014 | 15:09

odpověď napsal(a):

Joe Ratata:
Zvýší bankovní poplatky.
04. 01. 2014 | 15:11

Občan napsal(a):

No, že ekonomika (trhy, finance, zboží atd.) není přímka, ale kolečko, chápou už někteří schopnější studenti prvního ročníku ekonomických SŠ.
Že to dodnes nepochopili "věhlasní" ekonomové spolu s "finančníky" a dalšími "elitami", je divné. Ale možná to pochopili už dávno a jenom zkusili hospodské "půjde-li". Šlo to - děsně rychle do kytek.
A včíl, co s tím, pane Robejšku?

Socík je fuj, kapík evidentně zkapal a nic dalšího neumíme.
Možná zkusíme návrat feudalismu nebo otrokářství? Možná jo, ale to půjde do kytek ještě rychleji, protože lidí je na Zemi desetkrát víc než na počátku 19. století, kdy se feudalismus i otrokářství přežily.

Hamouni se hamounění dobrovolně nevzdají a lidí, co chtějí mít alespoň co do ešusu a střechu nad hlavou, stále přibývá.

Tohle je obzvlášť vydařený plk - "...Realistovi neujde, že tudy cesta nevede. Je pravděpodobné, že evropské hospodářství již nečeká tak silný růst, aby mohl plošně zaručit materiálně definovaný životní styl. Je načase aby si Evropané uvědomili, že se jim nepovede tak dobře, jak by si přáli, a že se všem evropským národům nepovede stejně dobře...".
Ještě jste, pane Robejšku, zapomněl dodat - "Ale ne mně. Mne se to nesmí dotknout".

Na kecy o tom, jak se "lid" má uskrovňovat, aby se hrstka mohla mít stále lépe, Vám "lid" kašle. Možná se ještě stihnete dožít toho, že "lid" nebude jen kašlat, ale vezme do rukou klacky.
Stejně jako na kecy typu "chudoba cti netratí" a podobně.
Začněte u sebe a předveďte nám, jak moc to myslíte vážně.
04. 01. 2014 | 15:13

Kacafírek napsal(a):

To už vím dávno:
Už se tady před časem jeden takový věrozvěst vyjádřil zhruba v tom smyslu, že přece není nic nenormálního na tom, když někteří lidé nemají boty...
04. 01. 2014 | 15:16

VFISCHER napsal(a):

MARNÁ SNAHA OPRAŠOVAT IDEOLOGIE

Přežraná, rozmařilá, degenerovaná a ideologicky vyprázdněná euro-atlantická enkláva ovládaná zločineckými klany oligarchií se už nikdy nemůže vrátit k nějakým, jakýmkoliv nehmotným hodnotám či ideálům skromnosti, uměřenosti nebo dokonce nějaké sociální spravedlnosti. Veškeré proklamace o lidských právech, multikulturalismu, národnostní snášenlivosti a sociální toleranci jsou trvale a dlouhodobě přebíjeny agresivní chamtivostí a egocentrickou bezohledností - vlastnostmi skrytě nebo zjevně podporovanými veškerým reklamním a mediálním fekalismem, hyenistickým proudem lží o sebeprosazení, konkurenčním soutěžení a řežbou o místo na slunci a loupeživém zbohatnutí za každou cenu !
Výsledkem jsou stáda frustrovaných teenagerů, armády nezaměstnaných, ožebračování plebsu a nárůst sociálního extrémismu. Všechny ideologie a víry se mohou jít vycpat.
04. 01. 2014 | 15:21

MaB napsal(a):

"Všechny evropské země před sebou mají proces slaďování životní úrovně svých obyvatel s reálným potenciálem jejich ekonomické výkonnosti."

Není celá ta pohádka trochu jinak?

Když se koukneme přes Atlantik do USA, tak tam je v současnosti (podle takyblogera Zeleného) mimo zaměstnání 47 % práceschopné populace. Jaký je reálný potenciál jejich výkonnosti? No, momentálně nejspíš nulový, protože nic neprodukují.

Je to jejich vina? Není to spíš problém směřování ekonomiky? A nečeká podobný problém valnou část Evropanů?

Co znamená "slaďování životní úrovně obyvatel s reálným potenciálem jejich ekonomické výkonnosti" v případě lidí které současná ekonomika nepotřebuje (v nejbližší době nebude potřebovat) nebo je potřebuje jen jako prekariáty?

Reálný potenciál jejich ekonomické výkonnosti je nula. To jest sladění jejich životní úrovně je znamená jejich ponechání, ať si nějak poradí, nebo humánní fyzickou likvidaci?

Nebo ještě jinak - kdo vlastně bude obětí sebevražedného (sebevražedného ekologicky, sociálně, systémově) směřování našeho ekonomického modelu?
04. 01. 2014 | 15:21

Ládik!!! napsal(a):

dotaz -
na firemním štítku mají napsáno Magistrát, ale uvnitř to je pořád Národní výbor. Je jediným akcionářem firmy pro rozvod tepla (HTS a.s.), z rozvodu tepla si účtuje zisk. Každý pracovník NV je dealerem HTS a doluje z lidí prachy pro svou výplatu. V to jediném se liší od stavu před 11/89.
04. 01. 2014 | 15:23

MaB napsal(a):

Občan
Všimněte si, že ekonomiky vyspělých zemí za posledních 50 let znásobily svou výkonnost 3-4x. A přesto se nám sděluje, že se v nejbližších letech nebudeme moci mít ani jako naši rodiče. Zatímco příjmy všech těch Nadpapalášú Veškerenstva se zmnohonásobily a stále rostou. Člověk, který tyhle povídačky vezme vážně, je si sám vinen svým zotročením.
04. 01. 2014 | 15:26

blue napsal(a):

obcane
mozna byste mel vysvetlit jak lid pusobenim klacku nastoli prosperitu a pripadne jak dlouho bude prosperita lidu ze zdroju ziskanych klacky trvat.
A proc bude nova spolecnost rizena dnes neuspesnymi lepsi nez dnesni spolecnost
04. 01. 2014 | 15:28

Amonre napsal(a):

Občan,
V 19. století se ty systémy přežily, z jiného důvodu, tím byl práv v té době zázračný kapitalismus a pak taky protože bylo dost energií, levných energií.
Myslím, že teď to oni udržují už jneom tak, aby z toho doposledka vytěžili maximum, vytvořili si jisté rezervy a pak to pustí, někde se ně nějakou dobu zašijí, to může trvat pět, nebo deset let, pak se vrátí.
Pochybuji, že těm opravdu bohatým jde o vychloubání se auty a podobně, o to jde spíš tak celebritám a live fast die young bláznům.

Možná že součástí toho plánu bude i masové vymírání.
04. 01. 2014 | 15:36

Joe Ratata napsal(a):

Ládíku
a to se jim ještě ti nevděčníci, kterým odprodali klícky v králíkárnách, odhlašují a snaží se postavit si vlastní zdroje tepla. Naštěstí jim na to musí dát povolení Náro...,eh Magistrát.
04. 01. 2014 | 15:38

Amonre napsal(a):

VFISCHER,
Ale je to možné, aby se vrátili lidi v evropě k nějakým nehmotným hodnotám, jenom bude msuet dojít k jedné věci, totálnímu kolapsu a ponechání oblasti bez povšimnoutí nějakou dobu. Po tady tomto děsivém období se něco možná tady změní.
Ale ono to tak možná bude po celém světě, myslím, že snad do konce tohoto, nebo příštího století se tím úzkům hrdlem bude muset lidstvo zase protáhnout a z kruhové definice, se vrátíme někam k začátku.
04. 01. 2014 | 15:43

Ládik!!! napsal(a):

Líbil se mi nedávný blog prof. Zeleného - o přesunu lidí (z důvodu růstu produktivity práce) ze zemědělství do průmyslu, z něj do služeb a nakonec do státní správy, za níž už nic není (jen propast či pevná zeď, jak je komu libo). Úřady bytní, globalizují se (EU) a úředníci státní správy hledají cestu, jak z toho ven. Elegantní, bezpracnou (bezbolestnou) a levnou, aby v příštích volbách obhájili svou existenci. Nenajdou nic. Sami do práce nepůjdou - málokterý by dokázal prodat produkt své samostatné práce. Zástupy sobotků, babišů, zemanů, lišků a grebeníčků budou muset pomalu řídnout, aby je ostatní uživili.
04. 01. 2014 | 15:49

Ládik!!! napsal(a):

Joe Ratata -
a jádro pudla je v tom, že Zákon 201/2012 (!!!) O ochraně ovzduší nařizuje "Povinnosti osob" - pokud je v blízkosti trubka s topnou vodou, nesmí topit ani kondenzačním kotlem, třebaže zasírá ovzduší méně, než uhelný zdroj s čištěním spalin... Tohle prošlo za "pravicové vlády".
04. 01. 2014 | 15:54

To vím už dávno. napsal(a):

Ládik!!!
V zájmu těch lidí ve státní správě napsal blog Jiří Pehe o odbornické vládě jako protimluvu. Všechno souvisí se vším. Jestliže si veřejnost nechá nacpat do hlavy nesmysly o politické odbornosti, mají příživníci ve státní správě po starostech o obživu. Všechno souvisí se vším.
04. 01. 2014 | 16:14

Kelt napsal(a):

Pane Robejšku,
je prokázáno,že za posledních 1O-15 let ,kdy kulmimovaly problémy o kterých píšete,tak se neustále kumulovalo národní bohatství do stále menšího okruhu těch nejbohatších a nadnárodních korporací,střední třída chudla a chudí se propadají do bídy.
Při tom ve všech státech s vyspělou ekonomikou narůstají deficity v oblastech,které zabezpečuje stát a roste nezaměstnanost.
Kdy státy-státníci a politici pochopí,že je třeba činit kroky k tomu,aby stovky miliard se nepovalovaly kdesi na Kajmanech atp.,ale posloužily ne k růstu výroby pro výrobu,ale k zabezpečení veřejného sektoru ve všech oblastech.
04. 01. 2014 | 16:25

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Tak trochu splantané příčiny a důsledky dohromady a přehozené jejich funkce...ale tady to zabere. Tady mají lidi tydle kecy v oblibě, Bakala a spol. to tisknou rádi - čte se to dost u snídaně, dost lidí potřebují v čase , kdy se cpou míchanými vajíčky a rohlíkem, cpát do sebe i tydle povrchnosti.
Pak z toho mají vředy, naštěstí nevidí tu spojitost, ten příčino-důsledkový vztah - to by bylo soudních pří !!
Takhle z toho mají vývar jenom praktici a vývarek ambulantní specialisti, něco kápne i farmaceutickým firmám. Právníci v tomto případě kupodivu utřou huby.
04. 01. 2014 | 16:49

MirekS napsal(a):

Hezký blog.

Jen nevěřím smířením se s tím relativním chudnutím. Ono totiž může jít o chudnutí reálné.

Otázkou je i zajištění spojení nemateriálních motivací s ochotou lidí pro ně pracovat. Musel by totiž být někdo, kdo by k tomu ty lidi motivoval. Ten někdo musí být na špici společenské struktury. A jsme u jádra pudla, jak to s těmi politiky u nás (i v EU) vypadá. Jakou motivaci k ochotě pracovat politici dělají? Dotacemi probouzejícími korupci? Veřejnými zakázkami s zkorumpovaným výběrovým řízením? S daňovými ráji a akciemi na doručitele?

V zásadě je jedno, v jakém politickém systému žijeme (parlamentní demokracie, přímá demokracie, monarchie, emirát ...). Problém tkví v tom, kdo je u moci. Jakými motivacemi lidí "nabuzuje".

Zdraví

MirekS
04. 01. 2014 | 17:22

Petr z Tábora napsal(a):

Máte naprosto pravdu pane Robejšku. Roztáčet dále spirálu zadlužování vedlo v dějinách vždy k hyperinflaci anebo válce - v obou případech s ožebračením ekonomické střední a nižší vrsty populace. Cituji: "před sebou mají proces slaďování životní úrovně svých obyvatel s reálným potenciálem jejich ekonomické výkonnosti" - ano, není jiná správná cesta.
Diskutující Vaši kritici právem poukazují na mnohé nešvary a nepřiměřenou koncentraci moci a peněz v rukou vyvolených, ale neprávem odmítají Vaší citovanou tezi. Naopak vysoký tlak na úspory by měl přinést potření mnoha nešvarů naší společnosti. Lidé si to prostě nenechají líbit a konečně přestanout být ovcemi, které se nechávají stříhat a jak hlupáci volí ty, kteří je okrádají, či slouží těm zlodějům.
Příklad: pro mne je skutečně neuvěřitelné, že přes mnohamiliardový solární tunel, který způsobili jedině naši politici, většina spoluobčanů opět volila strany, které ho zavinily a musí ho spoluobčané zbytečně platit ve fakturách za elektřinu.
04. 01. 2014 | 17:25

marxík napsal(a):

Takhle to halt vypadá, když někdo nepochopí tatíčka Marxe.
Nebo se snad , pane Robejšku, bojíte, že když se s ním vytasíte, tak už vás nepustí do televize?
Ta vaše poustevnická doporučeni směřujete nesprávnému adresátovi.
Nezbývá nám, než si počkat na komunistického úspěšného kapitalistu, který jediný je schopen pochopit, kdo musí v takovéto ekonomické situaci poustevničit.
A když to nepochopí, bude mu to nařízeno ústředním výborem.
04. 01. 2014 | 17:33

Jedla napsal(a):

Ten text není špatný, ale jde (jako často u jiných) o jakési "nakousnutí" tématu, řekne A, ale nedořekne nezbytné B, je to mince z jedné strany vyražená, z druhé plech - jako hlava bez orla.

Peníze jsou nástroj. Řekněme motyka: Má smysl mít motyku, políčko, a osivo. Vypěstujete úrodu. Banka má samé motyky, chce za jejich půjčení část úrody. Lidé (podniky) mají políčka, ale nejdou si do banky půjčit motyku. Úroda neroste. Proč? 1) Každý motyku má, vypěstuje, co na políčku vypěstovat lze, druhá motyka je mu na nic - to je ta saturace, o níž je text. A nebo 2) Lidé si netroufnou půjčit motyku, protože nevěří, že z prodeje úrody splatí poplatek. Bojí se tudíž, že přijdou o políčko. Konečně 3) Lidé si nepůjčují motyky, protože banky jim již vzaly políčka, a nebo takový podíl z předchozí úrody, že není čím osít, není osivo.

Kudy vede cesta, není li problém saturace motykami, nýbrž nedostatek osiva a strach o pole? Přidávat (od státu bankám) víc a víc motyk ne, na tom se shodneme. Odklon od konzumu, tj. banky si nechají své motyky, a lidé budou jíst jen tolik, kolik vyroste i bez přípravy půdy a bez setí? Dobrá. Ale má to svá úskalí - taková úroda bude klesat, dosavadní dluhy takto nesplatíme, a banky postupně zabaví všechna pole i všechno osivo za staré dlužné poplatky. To je současný stav: FED i ECB přilévají peněz (motyk) komerčním bankám, státy samy se zadlužují, ale motyky zůstávají ležet v bankách. Majetky "vznikající" kvantitativním uvolňováním nejdou do reálné ekonomiky, jen posilují účetní stavy bank. Bohatnou akcionáři bank odtržením od skutečné ekonomiky. Ty motyky v bankách jsou ale objektivně k ničemu, jejich účetný výkaz je bohatstvím rovněž k ničemu. Najednou to všichni vidíme, že? Přestat se zaměřovat na motyky, dbát, aby lidé měli bezpečně svá políčka a osivo, pro motyky už si přijdou.
Zkuste říci ekonomům, ať se vykašlou na nástroj - peníze - že o ten se lidé sami postarají, až budou mít ostatní podmínky. Podmínky dané společným prostředím: Řekněme infrastrukturu, bezpečí, spravedlnost, zdraví, vzdělání, svobodu... zejména svobodu od strachu. FFF. (Freedom From Fear, čtvrtá ze čtyř svobod dle F.D. Roosewelta.)

A to je to B, ten orel na druhé straně mince. To znamená, že podmínkou lidské svobody není deregulace, nýbrž naopak přiměřená a účinná regulace, alias nalajnované hřiště, dohodnutá pravidla a delegovaný rozhodčí. Řekněte to nahlas, autore. Peníze jsou pouhý nástroj, cílem je něco jiného. Nepotřebujeme banky plné motyk, potřebujeme motyku do každé ruky, která chce obdělávat pole, potřebujeme pole bezpečné před spekulanty a potřebujeme osivo, tedy jistou míru nadbytku, něco, co z minulé úrody zbylo a nesnědlo se. Bezpečí před ekonomy, co spekulují s motykami, a hlásají, že motyky jsou nejdůležitější, že lidé, osivo i pole se pružně podřídí a přesunou za motykami, a že jedině tak je to správně. Jak jinak vidíte bezbřehou svobodu pohybu kapitálu a současný požadavek na flexibilitu pracovní síly?
Státy se vůbec nemusí zadlužovat, stačí, když na místo motyk (peněz) skrze banky, dodají "měkké" podmínky přímo lidem. Že to nejde bez peněz? Dosaďte si motyky, a uvidíte, že to je hloupost. To jen ekonomové zbožštili motyku, a nám ostatním tak nasadili klapky na oči...
04. 01. 2014 | 17:34

JC napsal(a):

S textem mají evidentně problém ojrohujeři/ dohnat a předehnat/, falešní proroci trvale udržitelného růstu a v neposlední řadě ti kteří měli vždy jednoduché recepty jak přečůrat neviditelnou tržní pracku.

P.S. Nikoho nejmenuji, vy se v tom najdete a určitě zakejháte.

Autore, doufám, že jste již četl " Tentokrát je to jinak,
Osm století finanční pošetilosti"
04. 01. 2014 | 17:41

SuP napsal(a):

Ať se to komu (třeba Keltovi) líbí nebo nelíbí, i ti nejbohatší bohatnou na tom, že produkují prodávají nějaký reálný produkt. Chudí si ten produkt už dávno nekupují, protože na něj nemají a zjevně se bez něj obejdou. Tudíž chudí nejsou zdrojem dalšího bohatnutí kohokoliv. A ten, kdo si dané produkty stále zatím kupuje je ten, kdo na ně má. Až těch, kdo "má" bude méně, bude muset boháč snížit ceny, tudíž i on začne bohatnout pomaleji. Dřív to nepůjde.
Předpokládám, že dřív, než reálný konkrétní potřebný produkt, přestanou lidi kupovat fiktivní služby, aby jim zbylo na reálný produkt. Zjistí, že služby, které jim nabízí a "poskytuje" stát, svou kvalitou a rozsahem neodpovídají účtované ceně. A tím by konečně mohla začít redukce služeb státní správy, která některým z nás dnes loupí z kapsy 70% toho, co jsme si vydělali.

....a věřte, bude líp!...
04. 01. 2014 | 17:55

Kanalnik napsal(a):

hezky clanek a k tomu skvele Jedla
04. 01. 2014 | 19:02

To vím už dávno. napsal(a):

Sup napsal:
"ti nejbohatší bohatnou na tom, že produkují prodávají nějaký reálný produkt."
Vskutku bystrý postřeh. Mohl byste nám nechápavým vysvětlit, jaký reálný produkt vyprodukoval třeba Zdeněk Bakala?
04. 01. 2014 | 19:12

SuP napsal(a):

Nevím a ani mě to moc netrápí. Jen vím, že mu ty peníze nikdo nedaroval, ani je nikomu neukradl. Takže něco někde někomu musel prodat a nějak se k tomu legálně dostat.
Nevím, zda nechápavý je schopen to pochopit.
04. 01. 2014 | 19:32

marxík napsal(a):

Demokraté a demokratky, vesměs svobodní!
Jestliže se shodneme, že dluh je zhoubná veličina, která lidskému společenství neprospívá a je hlavní příčinou celosvětového ekonomického přešlapávání (eufemismus), a rozhodneme se s tím rázně něco udělat, existuje v podstatě jediná logická cesta.
Každý živáček na globální planetě předlužených států se musí podílet podle svých možností na umoření globálního dluhu. Komunisté půjdou jako vždy včele.
A teď kontrolní otázka. Kdo si myslíte, že je ideálním vykonavatelem takového narovnání? Vzpomeňte na kádě táboritů.
04. 01. 2014 | 19:52

patriot napsal(a):

SuP, 04. 01. 2014 | 19:32:

Totální rezignace na používání mozku.

Je zajímavé, že žádný z českých zbohatlíků nikdy nikde nevysvětlil, jak během pár let přišel k miliardám…

Rozhodně to nebylo „produkcí nebo prodejem nějakého reálného produktu“.
04. 01. 2014 | 20:02

marxík napsal(a):

Šotek, nebo má nepozornost zanesla do mého příspěvku včelu, za což se omlouvám.
04. 01. 2014 | 20:03

džon uzený bok napsal(a):

sup
vy víte že bakala peníze neukradl a ni od nikoho nedostal? a jak to víte prosím vás? spíš to bude tak, že víte pendrek a jen žvaníte jako obvykle co, rozumbrado?
04. 01. 2014 | 20:24

To vím už dávno. napsal(a):

Sup napsal:
". Jen vím, že mu ty peníze nikdo nedaroval, ani je nikomu neukradl."
Odkud to víte?
04. 01. 2014 | 21:11

Maximus napsal(a):

Peníze, peníze samé peníze.
Stojí ovšem za úvahu si uvědomit, co jsou to dnes peníze. Nejsou kryté zlatem a ceninami a jsou tady "fiat", tedy jen papírky a v podstatě dnes většina peněz je v nulách a jedničkách na bankovních serverech. Takže ty papírové a jejich dnes menšina jsou jen papírky pro směnu zboží a služeb a vlastně jsou hybatelem veškerého dění v civilizaci. Tím, že je má možnost emitovat jen někdo, tak ostatní je musí přijímat jako platidlo a prostředek směny. Pokud úvahu o tom, co jsou peníze vyženeme do extrému, mohly by se dnes papírové a kovové peníze prostě zrušit a všude by byly platební terminály a tak by se všude platilo jen elektronicky a peníze by se staly doslova virtuální veličinou. Úžasné! Veškeré chování lidí je až na výjimky dáno snahou získat peníze a tedy v tomto případě snahou získat jedničky a nuly na bankovních serverech na svém účtě! Tak tohle by asi nějaký mimozemšťan pokud by se seznamoval s naší planetou měl problém pochopit. Všichni se honíme za něčím, co vlastně materiálně už skoro neexistuje či by to tak šlo elegantně nahradit a každý by měl jen tu svoji bankovní kartu! Dost zajímavá představa, že?

Velmi dobrý článek z oblasti financí a o penězích napsala Markéta Šichtářová na Sichtarova.blog.idnes.cz, kde logicky vysvětluje proč i přes neustálé emitování peněz velkých světových bank jako je FED či ECM nedochází zatím k megainflaci i když je na to dost našlápnuto a popisuje mechanismus, proč to zatím držáí pohromadě a nerozjede se to!
Hezký večer.
04. 01. 2014 | 21:22

patriot napsal(a):

Věřit na poctivé zbohatnutí Bakalovo je jako věřit na neposkvrněné početí panenky Marie.

Pan SuP musí být hluboce věřící člověk, pro něhož rozum není až tak podstatný.
04. 01. 2014 | 21:38

JC napsal(a):

Maximus napsal(a):

"Nejsou kryté zlatem a ceninami a jsou tady "fiat", tedy jen papírky a v podstatě dnes většina peněz je v nulách a jedničkách na bankovních serverech."
¨
Maxime, zkuste si založit účet v bance a říct bankéřovi ať vám nakliká jedničku a 12 nul, když tedy o nic jiného nejde :-))
Jo a když se zakládá nová banka, tak také přijde bankéř sedne ke klávesnici a jen tak mírnix týrnix si nakliká základní kapitál ?

Stran zlatého standardu, Vy byste si byl 100% jistý, že ta hromada cihel ve Fort Knox je opravdu celá ze zlata ? A co když vláda aby obalamutila ovce nechala polovinu z té hromady vyrobit z hliníku a natřít zlatěnkou ?

Šichtařovou jsem četl a vyvodil jsem závěr, že se to rozjede v historicky krátké době.
04. 01. 2014 | 22:26

JC napsal(a):

Kanalnik napsal(a):

"hezky clanek a k tomu skvele Jedla"

Mno mě ten příměr s motykami připomíná silně názory jiného levičáka Wericha v pohádce Pekařův císař,
Ten děla to a ten zas tohle a všichni dohromady máme prd :-)))
04. 01. 2014 | 22:30

JC napsal(a):

patriot napsal(a):

"Věřit na poctivé zbohatnutí Bakalovo je jako věřit na neposkvrněné početí panenky Marie.

Pan SuP musí být hluboce věřící člověk, pro něhož rozum není až tak podstatný."

Mno vy zase věříte, že Bakala to na 100% někde šlohnul, takže ta poslední věta sedí i na vás, nemyslíte ??

BTW Supa alespoň ctí že nezávidí, z vás ovšem ta ohavná lidská vlastnost přímo cáká.
04. 01. 2014 | 22:36

To vím už dávno. napsal(a):

JC to patriot:
" vy zase věříte, že Bakala to na 100% někde šlohnul"
Vy jste to u patriota někde vyčetl? Kde?
A víte např., jak mazaně ZB zprivatizoval byty OKD? Domníváte se snad, že šlo o poctivou hru?
04. 01. 2014 | 22:48

Jenda napsal(a):

Když se bohatí uskromní /daně/ a chudí uskromní /meditace/ , tak bude ráj na zemi.
Těžko lze tuto myšlenku vyvrátit, ale jenom "když"
04. 01. 2014 | 22:58

JC napsal(a):

To vím už dávno. napsal(a):

"A víte např., jak mazaně ZB zprivatizoval byty OKD? Domníváte se snad, že šlo o poctivou hru?"

Jako že něco slíbil a nesplnil ? Mno smůla pro socany kteří mu naletěli a neměli to smluvně ošetřeno. Tady máte příklad že levoun to s majetkem prostě neumí.
Bakala se myslím ničeho protiprávního nedopustil apokud chcete budovat právní stát a ne stát řízený akčními výbory tak můžete akorát sklapnou kufr. Nebo jestli se vám osobně něco nezdá tak podejte na Bakalu trestní oznámení.
04. 01. 2014 | 23:01

JC napsal(a):

To vím už dávno. napsal(a):

P.S. ještě jedna věc, mám dojem že prodávat byty pod tržní cenou jak socani Bakalu nutili je zapovězeno všemocným Beuselem, takže si vlastně ojrohujeři Zaorálekse Sobotkou na ty vidle naskočili dobrovolně.
04. 01. 2014 | 23:08

To vím už dávno. napsal(a):

JC:
Takže nevíte. Od státu koupil OKD i s byty Koláček i s patřičným smluvním doplňkem ohledně bytů. Další Bakalův postup si někde zjistěte, abyste nevařil z vody.
04. 01. 2014 | 23:14

patriot napsal(a):

JC:

Milé přihlouplé jécéčko, zklamu vás, nezávidím. Mám dost a jsem spokojen. To však neznamená, že jsem spokojen i s poměry v této zemi.

Rychlokvašení čeští miliardáři nejsou žádní Fordové nebo Gatesové, nic za nimi není, žádné hodnoty nevytvořili. Pouze se zmocnili hodnot již vytvořených. Jsou to zkrátka ti největší polistopadoví zloději. Například jako ti „manažeři“ z MUS, kterým nedávno zabavili „poctivě vydělaných“ 14 miliard ve Švýcarsku.
04. 01. 2014 | 23:40

patriot napsal(a):

JC:

A Wericha, prosím, nechte být! Ve srovnání s ním jste absolutní nula.
04. 01. 2014 | 23:54

ten obsah někteří ukrývají, v kešeni napsal(a):

Vida ho Robejška. Přichází z Němec hlásat nám evangelium chudoby a otroctví v Čechách.

Sám se povaluje s lahví burgundského u poslechu Verdiho sborů a nám káže dechovku a kvas. By mě zajímalo, čím jezdí, dobrý muž.
Určitě má při koučováni deficit v příjmech a rád by, aby ho Herman s tím šířením chudoby vzal pod křídlo.

Mnozí čtenáři bankovněfilozofických a depresivněprognostických otčenášů furt nepochopoli, že ne lidovečtí ministři, režimní filozofové a koučové a monsiňoři mají být skromní. Otrocká ideologie tvoří otroky (teda, jestli mě ten Nietzsche nepředběh?)

Ovšem konec holocénu a s ním i produktivního hospodaření nadělá z ideologických žvástů makulaturu.
05. 01. 2014 | 00:00

nehlásejte nám pravdy z blesku napsal(a):

patriote
Někdy si přečtěte historii původního operačního systému s příkazovým řádkem, abyste pochopil, jak to s tím tvůrcovstvím je.
Bill G. je bankéřský synek a prostě pro Big Blue sehnal (a přivlastnil si) něco, o co ho fotříkovi přátelé požádali aby sehnal.

Big Blue je obluda, která skoupila firmy opravdu geniálních vývojářů softwaru, aby jejich produkty mohla zandat do spodního šuplete a nechat je tam zapadat prachem.

A udělala místo pro většinou béčkové nebo céčkové výtvory Malých a měkkých, jejichž jediným podařeným produktem byl tabulkový procesor. Někteří říkají powerpoint, ovšem Pentagon už před lety a lety odhalil, že powerpointová mentalita dělá z lidí zombie.
Hodí se tak pro prodejce vysavačů.

Další souvislosti jsou tajné a žalovatelné, každý ajťák je ale zná.
Všimněte si, jak mi Refuckča nedovolí nikoho a nic jmenovat.
Těžko se bavit o cestě géniů k bohatství, když nemůžete jmenovat ani je, ani popsat, jak to udělali.
05. 01. 2014 | 00:25

marxík napsal(a):

nehlásejte ...

Clověče, vy jste další tajemný pan W z města C. Vy nevíte o tom, že jste svobodný?
Tak se rozpovídejte a nedělejte drahoty.
Komunisti skončili v propadlišti dějin, tak čeho se furt bojíte?
05. 01. 2014 | 01:04

Vidět dál než na špičku svého nosu napsal(a):

"Ekonomie nás učí, že růst je podmíněn kreativitou, produktivitou, kvalitou výrobků, ale i růstem počtu obyvatel či exportními šancemi."

Evropa sice nemá růst počtu obyvatel a exportní šance běžných výrobků mimo Evropu jsou omezené, ale podpora kreativity, produktivity a kvality výrobků vystačí pro ekonomický růst Evropy na stovky let...

Nebo si vážně myslíte, pane Robejšku, že technický vývoj evropské civilizace skončil???
05. 01. 2014 | 04:56

Maximus napsal(a):

JC 22:26

Já vám zato nemůžu, že jste nepochopil pointu napsaného textu.

Hezký den.
05. 01. 2014 | 05:29

dennis napsal(a):

Souhlasim s panem SuPem.
Pan Bakala napriklad prodal uhli, ktere mu patrilo. Vytezil ho z dolu, ktere mu patrily. Doly poctive koupil. Kde vzal penize na miliardove investice? Nevim. Ale vim, ze byly poctive. Jinak by mu ty sachty ceska vlada neprodala. Vic vedet nemusi ani pan SuP, ani ja.

Stejne tak majitele prirodnich zdroju pitne vody. Prodavaji jejich poctivy produkt. Zdroje pitne vody poctive koupili od puvodniho majitele. Puvodni majitel ted opravuje potrubi a trubky a nema na to penize. Mezi tim pitna voda zdrazila desetkrat, dvacetkrat. Spotreba klesla desetkrat. Bude-li spotreba vody dale klesat, nezbyva poctivym majitelum prodavat vodu z prirodnich zdroju draz a draz.

Kdyz je to jasne panu SuPovi, nechapu, proc to neni jasne vsem.

Ted jeste zbyva, aby majitele ovzdusi zacali nabizet svuj uzitecny produkt. Nez se tak stane, musi se najit puvodni majitel, ktery obchodnikum se vzduchem zemskou atmosferu proda. Je to jasne a je to otazka casu.

S tou skromnosti, o ktere se zminil pan Robejsek, to je nahodou pravda. Umim si predstavit miliardare, kteremu na jeho jogovani vystaci jedny tenisky cely rok. Nosi jenom jedny hodinky na zapesti, ma na nohou jeden par polobotek a leckdy nema ani kravatu na krku, ale chodi v rozhalene kosili. Se skromnymi lidmi se muzeme setkat vsude. Ve skutecnosti nad pomery si nezijou bohati! To jen stredni trida a pracujici se zadluzuji. A jestlize si Trump nebo Trumpova pujci desitky stovky milionu na koupi hotelu? Vsak oni je vzdycky vrati, az ty hotely se ziskem prodaji. To jenom stredni trida a pracujici maji problemy splacet sve pujcky. Tam je treba zacit se skromnosti.

Kdyz gauerner Singer devalvuje nase vklady, dela to plosne. Kdyz vlada pridava duchodcum, prida nejvic na ty nejvyssi. Protoze tech neskromnych je strasne moc. Tech opravdu skromnych s duchody nad dvacet tisic jsou jen tisice.

Se skromnosti je to jako s opatrnoti: Taky ji neni nikdy dost!
05. 01. 2014 | 07:26

JC napsal(a):

To vím už dávno. napsal(a):

JC:
Takže nevíte. Od státu koupil OKD i s byty Koláček i s patřičným smluvním doplňkem ohledně bytů. Další Bakalův postup si někde zjistěte, abyste nevařil z vody."

Ale mě to v podstatě/na rozdíl od vás/ vůbec nezajímá. Vidím, že Vy, Sobotka, a Zaorálek máme ty správné informace o tom že Bakala je zloděj. No tak šup podejte trestní oznámení, je to vaše povinnost vyplývající ze zákona.
V případě že jste tak dosud neučinili se na té údajné zlodějně podílíte .

P.S. Toto platí i pro nezávistivého Patriota.
05. 01. 2014 | 09:49

JC napsal(a):

ten obsah někteří ukrývají, v kešeni napsal(a):

"Vida ho Robejška. Přichází z Němec hlásat nám evangelium chudoby a otroctví v Čechách."

Tak já jsem se dočetl že Robejšek hovoří o Evropě a dovolil si kritizovat modlu hospodářského růstu a konzumního způsobu žití.

Nechápu jak jej vy levouni, pro které jsou peníze až na druhém místě a vyznáváte jiné hodnoty jako lásku, vzájemnou solidaritu, empatii etc , jste schopni za toto plísnit.
05. 01. 2014 | 10:16

Strýček Joe napsal(a):

Brilantní.
05. 01. 2014 | 10:21

smutný napsal(a):

Přece podstata kapitalismu je co největší zisky s co nejmenšími náklady - to je celý problém všech krizí. Kapitalisti jaksi nemůžou pochopit, že když se se svými zaměstnanci spravedlivě nepodělí o zisk, který spolu vytvořili, tak si ty výrobky nekoupí, protože nebudou mít za co. A když lidi nebudou nakupovat tak nebude potřeba vyrábět. A když nebude potřeba vyrábět tak lidi nebudou mít práci a nebudou mít za co nakupovat. A pak se hledají složitá řešení a bádá se jak se to jen mohlo stát. Přitom je to tak jednoduché. A ke všemu ještě ti kapitalisti ani neplatí daně jak by měli.

Superboháči se vyhnuli placení nejméně 21 biliónů dolarů na daních
http://www.novinky.cz/ekonomika/273831-superbohaci-se-vyhnuli-placeni-nejmene-21-bilionu-dolaru-na-danich.html
05. 01. 2014 | 10:34

zbyněk napsal(a):

Pane Robejšku.....
jste takový malý Vladimír Iljič, házíte svá moudra mezi nás konzumní tupce, jen zapomínáte dodat radu co s tím dále. Kde budeme všichni pracovat a kam chodit pro výplaty, až přestaneme konzumovat. Kalhoty budeme nosit deset let, televizory, ledničky, pračky budou kvalitní a vydrží nám let dvacet, tablet je hloupost a auta každých 6 let nová také. Co máte v záloze vy lišáku? Super válku? Svět jede tisíce let na gigantickém tobogánu a konzum stále nových a nových vynálezů a výrobků nám umožňuje, míti se stále lépe a lépe a hlavně míti kam chodit do práce. Brojíte proti konzumu, tak proč jste se odstěhoval ze země, kde konzumovat nebylo co, do země, kde byl a zaplať Pán Bůh je konzum nejvyšší? Zamyslel jste se někdy, kolik lidí v naší zemi přijde o práci, až vaši spoluobčané přestanou konzumovat Superby a Fabie? V příštím blogu napište jaké máte řešení, čím ten konzum nahradíte.
05. 01. 2014 | 10:34

smutný napsal(a):

JC napsal(a):
Nechápu jak jej vy levouni, pro které jsou peníze až na druhém místě a vyznáváte jiné hodnoty jako lásku, vzájemnou solidaritu, empatii etc , jste schopni za toto plísnit.
***********************************************************************************
...že by proto, že nám to kážou ti, co tyto hodnoty nevyznávají a do tohoto stavu nás dostali?!
05. 01. 2014 | 10:39

Pamětník napsal(a):

Nový inženýr lidských duší.
Není pravda, že trh je saturován. Pravda je, že se vydávají peníze na ideologicky motivované nesmysly, platí se lidé, kteří nic nevytváří, ale silně ekonomice škodí a pak nejsou peníze na věci potřebné. Mohu najít články z druhé poloviny 30 let, kde se vyvrací TOTÉŽ co píše autor článku a to při daleko nižší materiální úrovni, než je dnešní.
"Inženýry lidských duší" je třeba poslat k lopatě! To jediné bych komunistům schvaloval, ALE oni tam poslali často lidi schopné a ve funkcích drželi neschopné. Nicméně, dnešní počet "odborníků" na antropologii komixu či na gender studies převyšuje tehdejší počet "odborníků" na "vědecký komunismus!"
05. 01. 2014 | 10:52

myloš napsal(a):

Dennis :
třikrát palec nahoru.
05. 01. 2014 | 11:00

patriot napsal(a):

JC:

„No tak šup podejte trestní oznámení, je to vaše povinnost vyplývající ze zákona.“

Jste tak naivní, hloupý nebo jen provokujete?

Trestních oznámení byly podány mraky. Ve zločinném systému se však jedná jen o cáry papíru… Privatizační zlodějiny byly systémové, politicky kryté. Podíleli se na nich všechny polistopadové vlády a garnitury. Proč myslíte, že dosud nebyl přijat zákon o prokazování původu majetku? Vše vyplave až za hodně dlouhou dobu…

Jedinou částečně vyřešenou zlodějinou je MUS, a to jen díky tomu, že se do toho vložili Švýcaři.
05. 01. 2014 | 11:22

Ládik!!! napsal(a):

Není zákonem definováno, co je veřejným zájmem (zájmem státu). Hájit tyto zájmy by měla státní správa. Ta to nečiní - mnohdy působí proti zájmům veřejnosti (státu). Nikoliv z neznalosti, ale úmyslně. V ČSSR je to dokonce ze zvyku. Nad národními zájmy jsou osobní zájmy (ANO ve volbách, handrkování stranikckých aparátčíků o koryta). Většině lidí je to jedno, stačí jim titulky v Blesku.
05. 01. 2014 | 11:24

franky napsal(a):

Ani nízké úroky nestimulují konzum ani investice a tedy ani ekonomický růst. Jestliže spotřebitelé nepociťují vyšší potřebu produktů, nepotřebují intenzivní obnovu stávajících produktů, nemají podnikatelé potřebu investovat. Ve vyspělých zemích ztrácejících konkurenceschopnost vůči dynamicky se rozvíjejícím ekonomikám se projevují tendence k omezování "zbytných" potřeb, jejichž růst byl výrazným akcelerátorem předchozího ekonomického růstu. Nabídka konzumu se stává zbytnou nabídkou. V rostoucích ekonomikách vzniká nadbytek peněz jednak vlivem levné pracovní síly a jednak vlivem vysokých a stále se zvyšujících cen exportovaných limitovaných přírodních zdrojů jako jsou například ropa či zemní plyn. A právě limitované přírodní zdroje jsou příčinou nutného uzavírání dříve otevřeného "systému" v němž probíhal transfér hmotného bohatství jedněch na úkor druhých a to jak v prostoru (kolonie), tak včase (na úkor budoucnosti). Uzavírání systému vyplývá ze skutečnosti, že žádný růst založený na rostoucí spotřebě limitovaných přírodních zdrojů nemůže pokračovat do nekonečna a tak v souvislosti s ekonomickou globalizací narazil na zásadní omezení daná současnými reálnými možnostmi. Dominance symbolické ekonomiky, odtržené od vývoje reálné ekonomiky založené na tvorbě užitných hodnot s využitím limitovaných přírodních zdrojů se ukázala jako zásadní zdroj současných krizí. Nově "tištěné" peníze nemohou nikdy "obelstít" přírodou a společností vymezené limity. Navíc dosažené agregované bohatství vyspělých zemí i při omezování hmotných zbytných potřeb umožňuje růst uspokojování duševních potřeb i růst spokojenosti.
05. 01. 2014 | 11:24

džon uzený bok napsal(a):

dennis
ejhle pravda!
jak říkáte, když je to jasný supovi, jak je možný, že to není jasný všem?
vy budete nějakej horší kabaretní komik že? víc vědět nepotřebujete? spíš nechcete ne? aby vám náhodou nesplaskly vaše naivní představy...
jak můžete něco tvrdit, když sám říkáte že o tom nepotřebujete vědět víc?
bakala zrovna vás o nic nepřipravil, co, tak je s ním všechno v pořádku, singer je gauner, protože vám zdá se zmenšil majeteček..
není nad velkorysý a inteligentní debatéry jako jste vy a ten zoufalec sup, kterej tady blije snad pod každým článečkem pořád stejně blbý totéž.
prostě : víte prd, ale s jistotou! vivat
05. 01. 2014 | 11:34

Josef Šoltes napsal(a):

V článku mi chybí, že se lze zaměřit na zvyšování produktivity práce. Pak by to relativní chudnutí nemělo mít žádné reálné dopady, protože nakonec bude možné vyrobit vůz za cenu surovin. A pokud těchto bude dostatek, pak by neměl být problém dodat pohodlí všem obyvatelům zdarma (tzv. zajištěný životní standard) a nadstandardy za výjimečnou či perspektivní práci. Problém je v tom, že dnešní střední třída i chudší obyvatelstvo musí překonat období, kdy to bude opravdu těžké.
05. 01. 2014 | 11:57

xx napsal(a):

Představa, že konzumní společnost může růst jen s rostoucím objemem konzumace je docela směšná.

Celej tenhle problém růstu/nerůstu je umělý problém zcela nesmyslného a chybně napojeného růstu na údaj o HDP.

V tom je problém a nikoli v ekonomice nebo společnosti. Není třeba měnit společnost. Je třeba změnit tento iracionální fetiš rostoucího HDP.

A proč to je především pro politiky tak omamný údaj ? Pan Mládek to v TV vysvětlil dost jasně - protože politici hospodaří se státními rozpočty schodkově a dluh neposuzují podle absolutní výše, ale v poměru k HDP. Aby se tedy dluh opticky udržel ve snesitelných mezích, MUSÍ růst HDP.

To je pravý důvod, to je příčina všeho toho bláznění. Nesplatitelné obří dluhy vlád, které velmi, někde až životně závisí na růstu HDP.

To je alfa a omega všech potíží. Jelikož státní dluhy prosakují celým finančním sektorem, je i finanční sektor závislý na růstu HDP.

Růst HDP se již delší dobu provádí prostým nafukováním peněžní zásoby. Tím se dluhy částečně umořují na úkor růstu bohatství lidí.

Ale přitom jedině to je relevantní ukazatel, který by se měl sledovat. Bohatství lidí, ne růst HDP. Ten bohatství lidí neodráží.

Robejšek tady navrhuje revoluci a změnu chování lidí kvůli tomu, že politici nejsou schopni hospodařit s tím co vyberou. To je příčina všech problémů. To a nic jiného.
05. 01. 2014 | 12:01

šašek z Jihlavy napsal(a):

Mne by například zajímalo, pro koho se budují stále nové sjezdovky a přidružené atrakce, když řadoví občané žijí z ruky do huby. Že by ta vrstva bohatých uživila personál, údržbu a obměnu technického zařízení včetně penzionů a různých občerstvovacích stanic, půjčovny lyží a příslušenství?
A co když to s nadílkou sněhu a mrazivými dny bude podobné, jako letos i v příštích letech? Ti co na to mají se přesunou do alpských a jiných letovisek a naše střediska osiří. Pokud byla financována ze soukromých zdrojů, je to věc podnikatelského rizika. Pokud z veřejných + dotace, pak je to na žalobu za špatné nakládání s veřejnými prostředky.
05. 01. 2014 | 12:03

Ládik!!! napsal(a):

xx -
politici jsou schopni hospodařit s tím, co vyberou. Ale ne v zájmu veřejnosti.
05. 01. 2014 | 12:04

john petres napsal(a):

Robejšek káže vodu ale sám pije víno(ovšem to nejdražší!),ten nikdy nezklame.A jaké styky má i vČT-tam se ho pořád na něco vyptávají.A on ví vše-jak dopadne Euro,jak je to Německo vyčůrané,jak ten svět spěje někam atd.Holt škoda,že to v Česku nevezmwe do ruky...Ale on je nejraději na tom prohnilém Západě,že...Inu,Robejšek je vychcá nek!Že by rodokmen z Izraele??...
05. 01. 2014 | 12:07

Ládik!!! napsal(a):

šašku -
je mi divné, proč na Panoramě neukazují Mynářův lyžařský areál v Osvětimanech, ve výšce 250 m n.m. Dotace 15 mega.
05. 01. 2014 | 12:08

JC napsal(a):

xx napsal(a):

Docela pregnantně vyjádřeno.

P.S. Ovšem Mládek je ten poslední co o tom má co kafrat.
05. 01. 2014 | 12:21

hovorka11 napsal(a):

Pěkný článek, který říká i dnes už o obecně známém východisku.
Osobně si myslím, že v blízké budoucnosti je nerealizovatelný.
Pokud nejbohatším lidem světa ročně roste majetek na uměle přiživované "krizi" o 16%, tak se změně budou zuby nehty bránit i když ostatní převážně chudnou. Bude to hnáno do krajnosti jako vždy v minulosti- dokud lidé nevezmou klacky a nevymlátí si vyšší podíl ze své reálně odvedené práce. Není to věc socialismu ani komunismu, ale věc logiky přežít mezi vlky u moci.
Volby v tomto režimu odříznutí práv obyvatel od politiků nic neřeší a řešit nebudou.
05. 01. 2014 | 12:48

robejšek by ty které národy měl jmenovat napsal(a):

JC, mudrc (ex oriente, nejspíš)
Pak se samozřejmě podivuji, že tak závažný problém řeší někde v pátém podzemí aktualněho, kam nikdo nechodí nebo v E55, který taky už není tak úplně zadáčo (jen pro votroky v teflonovejch voblecích).
Proč to nepošle spíš do FAZ.

Teď jsem tam četl fejetón redaktorky, která si stěžuje, jak se v dětství a dospívání v Birkenau s jeho jednou benzínovou pumpou a jedním hypermarketem málem zbláznila.
I kouřit a muchlovat se s klukama v třinácti musely s kamarádkama jet lokálkou do Mörlenbachu nebo kam (teď už to nebudu hledat), ale tam taky byla jenom jedna pumpa. A ty kluci byli taky takový vod pohledu blbý.

Žádnej Frankfurt ani Rio de Janeiro prostě (ostatně, nic nudnějšího než noční život ve Frankfurtu sem neviděl, i ty štětky u výstaviště mluvěj jen rumunsky, takže z Birkenau jich bude minimálně) a ona z toho má psychické následky. Podle fotky musela dospívat někdy za Schmidta nebo Schrödera, ale od té doby má v sobě prázdno. Když sou ty chlapi tak blbý.

Tato výpověď týrané duše jasně svědčí pro vás, že levičáckej sociální stát podporou lokální dopravy zahání lidi do kouta.
Furt to ale neodpovídá na otázku, jestli teda Robejšek nic nekonzumuje, co by mělo tržní hodnotu a všechno dělá zadarmo z nějakejch od EU předepsanejch motivací. Nám předepsanejch, neboť Robejšek jasně říká, že ne všem evropskejm národum se povede stejně dobře nebo špatně.
Jestli to tak sám dělá, ať se vystaví v Bílý Labuti do ausláku a já budu vybírat vstupný.

Takovejm Řekum například klesla životní úroveň o 25% a teď v zimě topěj v kamnech starejma pneumatikama místo plynem. Moc se to neinzeruje, ale Reuter měl pár fotek oranžové deky smogu nad řeckými městy.
Uvidíme v březnu faktury, možná taky teplárně uřízneme roury, v domě komíny jsou.
Na to, abych se dal bez ponožek do kláštera a zahříval se lidskym teplem jsem eště mladej. Navíc mě v zimě bolí klouby a mám hemoroidy, sice latentní, ale stačí málo.
05. 01. 2014 | 13:01

xx napsal(a):

šašek z Jihlavy: kdo je podle vás ten řadový občan ? Z okna našeho bytu na horách se dívám přímo na sjezdovku a je tam docela plno. Parkoviště u lanovky museli nedávno rozšířit aby se tam ta auta vešla. Je tu 4 sedačka a na silvestra se tam tvořila docela nepříjemná fronta.

To je u nás tolik bohatých ? To by bylo prima, ne ?
05. 01. 2014 | 13:11

evangelisti Nové Evropy napsal(a):

šašku
Sjezdovky dneska maji i v Dubaji. Jestli víte kde to je.
Tam si regma neuženete.
Řek bych, že keckove jako Robejšek jezděj na lyže tam, aby nevráželi do nějakejch potroublejch Čechů ze střední třídy, který taktak držej čumák nad vodou. A sou vodsouzení k vyznávání nehmotných hodnot (proto ty církevní restituce, puzzle už začíná být hotové).

K tomu chudnutí.
Světová chudoba poklesla za posledních 10 let na polovinu.
Takže, abych uvedl Robejškovy noty do správné tóniny, jde spíš o vyrovnávání naší životní úrovně s Angolou.
Za Krušnými horami na východ začíná pro EU Balkán.
Už někdy před deseti lety nám sdělil francouzský prezident (jen citoval Daladiera, řekl bych) že my tak můžeme nanejvejš držet hubu.
Jestli svému českému protějšku vzkázal Ta gueule! nevím, četl jsem jen překlad. Ale naladilo mě to zádumčivě.
05. 01. 2014 | 13:30

patriot napsal(a):

xx:

Pokud tam vidíte 500 lidí, pak je to 0,005% obyvatel…

Jedná se o optický klam, nikoliv o dobrý argument.
05. 01. 2014 | 13:35

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

evangelisti Nové Evropy
Chudoba je pojem relativní, v absolutním vyjádření pak - dle uznávané autority v otázkách posuzování chudoby , tedy WB ....není chudým ten, kdo žije z více než 2 USD /ono se to tuším změnilo z 1, 5 USD/ na den, to je cca z čtyřiceti korun na den.
Zatím jsou tak například čeští důchodci poměrně bohatí, možná i důchodci rumunští.
Otázkou je, co když je třeba zaplatit z těch 2 USD dokrora nebo když finanční trhy zvednou náklady na živobytí tak, že dojde k znehodnocení těch 2 USD.

xx
U nás /Českomoravskoslezskoromsko/ je rozhodně víc bohatých, než by se vešlo na pět takových parkovišť, vždyť je nás také něco přes 10 milionů / i vy počítáte děti - nerozlišil jste ve své vskutku obdivuhodné analýze svět těch bohatých lidí na svět dospělých a svět dětí .. počítám s nimi tedy i já/.
Na Silvestra si dopřeje kdekdo, ponejvíceru právě že ti chudí, poveselí se aspoň jednou, dvakrát v roce, bohatí se veselí /respektive mají na to se veselit/ každý den.
Možná že i multimilionářů by se našlo u nás tolik, že by zaplnili tu sjezdovku, obávám se ale, že tomu tak ve skutečnosti není...že to jen vy si myslíte, že se k vám sjeli multimilionáři - aby například očumovali tu vaši chalupu.

Jaká další kritéria máte pro to, abyste určil kdo je bohatý a kdo chudý ? Kam ještě občas vyhlédnete z okénka ?
Co tak například motorest u dálnice a vozy nad půl mega ?
Anebo co tak čekárna u obezitologa ?
Co soudíte například o Dukovi - je chudý anebo bohatý ?/materiálně, ne duchem/
Já vím - nejezdí na lyže, co.....
05. 01. 2014 | 13:47

šašek z Jihlavy napsal(a):

xx
Řadový občan je podle mých zkušeností zaměstnanec s pravidelným rodinným měsíčním příjmem cca 35 až 55 000Kč hrubého) ženatý nebo vdaná, bydlící s rodinou a dvěma až pěti dětmi ve vlastním bytě nebo rod. domku, případně v pronajatém bytě odpovídající velikosti a vybavení. Pokud děti studují, věnují se zájmové činnosti (ZUŠ, sportovní oddíly apod.), padne na jejich výchovu, výživu a vzdělání značná část rodinného rozpočtu. Zbytek na údržbu a vybavenost bydlení, obměnu domácích spotřebičů, údržbu rodinného auta a občasné rodinné dovolené na horách nebo u moře. Myslím, že na uspokojení těchto základních potřeb, odpovídajících evropskému standardu, se to nedá s takovými přijmy zajistit (často přispívají rodiče z obou stran, např. my).
Pokud by v naší zemi nedocházelo ke všem těm rozkrádačkám a zpronevěrám, byl by už dávno rodinný příjem dvojnásovbý.
Pokud vidíte z okna přeplněná parkoviště a obsazené sjezdovky, budou to pravděpodobně vedle cizinců stále jedni a ti samí, to zn. vyšší střední vrstva s příjmy nad 100 000Kč.
Ještě nějaký dotaz?
05. 01. 2014 | 13:48

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Sakra lidi, kde vy to žijete a co to nosíte na krku za zbytečnost ?
Cožpak už má být fakt luxusem zaject si na týden na lyžovačku třeba do Krkonoš ?
I kdyby autem a s celou rodinou ? Co to tu motáte s tou Angolou a s příjmy nad 100 tis. CZK ?

P.S. Jistě, i věc vymezení luxusu je relativní, existují lidé pro které je i v Českomoravskoslezskoromsku století jedenadvacátého luxusem mít důstojné bydlení, například...ale jestli začneme poslouchat všcky ty grázly z finančníhio sektoru, jak se máme všichni /kromě nich a jejich kumpánů/ uskromňovat...tak jsme v prd...a to už dopředu.
Nepřežírat se by měli hlavně oni - když už teda tak hlasitě mlaskají.
05. 01. 2014 | 14:00

SuP napsal(a):

šašek z Jihlavy, xx -
Pánové, pokud byste se tady, před žactvem, chtěli zrovna vy dva hádat, to byste to nevzali zrovna za ten správný konec (!podle mého názoru! jak vždycky chce přírodovědec). Jen se podívejte, kolik lidí tady potřebuje osvětu!
05. 01. 2014 | 14:23

šašek z Jihlavy napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):
Sakra lidi, kde vy to žijete a co to nosíte na krku za zbytečnost ?
Cožpak už má být fakt luxusem zaject si na týden na lyžovačku třeba do Krkonoš ?
I kdyby autem a s celou rodinou ? Co to tu motáte s tou Angolou a s příjmy nad 100 tis. CZK ?
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Luxus? Jak pro koho. Zkusím to spočítat baj očko:
Ubytování pro čtyřčlenou rodinu s polopenzí - na den 1 200 až 2000 Kč
Ski-pass na osobu a den 500 Kč
Oběd 400 Kč
Benzin 2 000 Kč
Další možné náklady (parkovné, pokuty, léky apod.) x Kč.

Řekněme 4 000Kč na den, to máme x sedm cca 30 000 Kč, za předpokladu, že mají vlastní vybavení v hodnotě asi 50 000Kč

Pro učitelskou rodinu mi to přijde jako luxus, pro úspěšnou OSVČ, pokud má dobře ošetřenou daňovou povinnost asi normálka.
05. 01. 2014 | 14:32

Petr. napsal(a):

Evropu a především Českou republiku sežere stále bobtnající, arogantní, nabubřelá byrokratická hydra.
05. 01. 2014 | 14:56

Yosif K napsal(a):

Centrální banky sice mají velkou moc, ale měnová politika nenabízí odpověď na otázku, má-li hospodářský růst budoucnost. Připomeňme si Lewittovu výchozí tezi o tom, že západní ekonomiky jsou víceméně saturované, a mají tedy potíže růst. Odkdy je ale Řecko nebo Španělsko saturované, zeptáte se. Kde jinde by mělo a mohlo hospodářství růst, ne-li tam?
KONEC CITATU.

Leccos je v technologii, mnoho je v lidech.

Stroje jsou v řecku a španělsku na úrpovni a le lidi jsou samá SIESTA a DOLCE FAR NIENTE.

A kdzž je kvůlivá siestám a totálnímu chaosu problem a bídá padá na obreros, tak se problemy řeší systemem HUELGA GENERAL. Nač pracovat když pít víno, lítat po evropě, skuhrat na kapitalismus a propagovat socík je mnohem zábavnější.
05. 01. 2014 | 14:59

Yosif K napsal(a):

Dtto platí i pro nevycválané psedoproletáře v česku - nic neumět a skuhrat jaktože se nemají jako dělnasi ve švédsku nebo SRN........
05. 01. 2014 | 15:01

Yosif K napsal(a):

robejšek by ty které národy měl jmenovat napsal(a):
Takovejm Řekum například klesla životní úroveň o 25% a teď v zimě topěj v kamnech starejma pneumatikama místo plynem. Moc se to neinzeruje, ale Reuter měl pár fotek oranžové deky smogu nad řeckými městy.
KONEC CITATU.

Aůexisům Zorbisům klesla životním úrobven proto že vyrobit cokoliv u řeckých chaotů a sisetářů bylo o 30% dražší než vyrobit stejný bazmek v SRN.

Jeětě jim v řecku pár procent nad poměry zbývá, ještě v řecku bude muset být hůře aby někdy v bodoucnu snad mohlo být lépe.

Nezáleží jen na chození do práce, záleží také na tom co tam chaoti, siestáři a duté makovice vyrobí a s jakými náklady...... dtto platí pro česko - vymýšlí a vyrábí nekdo v česku mercedesy a bavoráky? Nebo mohla snad Tatra 613 konkurovat spolehlivostí a poměrem výkon/cena mercedesům?
05. 01. 2014 | 15:07

ekonomiš, normiš napsal(a):

To jezdíte do Krkonoš přes Maďarsko nebo máte humra, benzín 2000?
Já dám sice za plnou 2,5 tisíce, ale ujedu na ni 850km.
To ani předpřevratová republika neměla na dýlku.
Ne že by to nebyla drahota, zvlášť když z toho tloustnou lidi jako Kalousek nebo Prachař.
Ale u tuzemský dovolený to není podstatná část nákladů.

Spíš mě krká Maut na Autobahnu. Asi budu přes Německo lítat a nějaký prdítko si pujčim na místě.
05. 01. 2014 | 15:12

Jank napsal(a):

Kdyz clovek ztrati praci, nebo ma praci, kde si vydela naproste minimum, rozhodne sve vydaje omezi na ty nejnutnejsi. Kdyz to takhle udela cela stredni vrstva a vlada k tomu zvedne dane, tak uz se ten kolotoc tezko podari zabrzdit. V CR vam k tomu banka znehodnotila uspory, takze dalsi podpasovka a nekdo se jeste bude divit, ze lide NEUTRACEJI?
05. 01. 2014 | 15:40

Amonre napsal(a):

zbyněk,
Existuje systém, který umožňuje v podstatě pllnou zaměstnanost i bez centrálně plánovaného hospodářství a socialistických přerozdělovacích experimentů. Máme jej dostatečně ověřený, abychom věděli, že fungovat bude.
05. 01. 2014 | 16:04

šašek z Jihlavy napsal(a):

ekonomiš, normiš napsal(a):
To jezdíte do Krkonoš přes Maďarsko nebo máte humra, benzín 2000?
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Záleží na okolnostech. Když jsme jezdili před lety do Jizerek, ubytování v Libverdě, denně přes Hejnice na Smědavu (tehdy jme měli Feldu), všude mraky sněhu, bez řetězů ani ránu, docela to žralo. Ale to byl benzín pod 30/litr. A my jsme tam jeli běžkovat. Teď už několik let zůstáváme na Vysočině, chaloupku vytopíme dřevem, místo benzinu a ubytování si dopřejeme kvalitní víno a gáblík. Ale zkuste si dnes svépomocí vybudovat srub + pozemek. A zadat to firmě, to už je pro málokoho dostupné.
Já to budoval postupně 40let, mladí se už do takové rachoty nepustí, jsou rádi, když seženou kvartýr a zaplatí složenky. Ještě že nás mají, za pár let to dostanou a starejte se. Ještě budou prstíčkem hrabat a špendlíčkem kopat, jako to osiřelé dítě. Snad se alespoň naučí používat ten vercajk, který jim nechám, údržba taky není sranda.
05. 01. 2014 | 16:29

To už vím dávno. napsal(a):

dennis::
Něco tak jednoduše naivního, jako jste napsal v 05. 01. 2014 | 07:26, vyplodí málokdo.
Jako pokus pro rozšíření svého obzoru zkuste vysledovat, jak ZB k bytům OKD přišel a jak s nimi naložil. Potom možná pochopíte, v což ale stěží lze doufat, jak "nakoupil ze svého".
05. 01. 2014 | 16:32

dennis napsal(a):

Pane Dzone Uzeny Boku,
omlouvam se za to, ze ve virtualnim prostoru bez varovani (nebo vysvetlivek) misim sziravou ironii s nazorem, ktery skutecne zastavam.

Pan Mylos' pro mne zvedl tri palce (na vsechny ctyri jeste nemam :-).

Pane D. U. Boku, priznavam, ze se nepidim po vsech, vlastne po zadne financni transakci, ktere provadel a provadi pan Bakala. Poctive priznavam, ze mi je jedno v jakem pomeru pan Bakala kradl a nekradl. Mi proste staci vedomi, ze nez nakoupil doly, uz mel na vkladni knizce poctive miliardy.

Je to vysmech do tvare vsech slusnych lidi tvrdit, ze kdo poctive na pocatku devadesatych let pracoval, je dnes miliardarem. To si myslim bez ironie. Jestlize jsem napsal, ze panu SuPovi i mne je to jasne, jen jsem tim chtel naznacit, ze privatizace v Cesku byla jedna velka lumparna - podle meho presvedceni. A zaroven ani ja ani pan SuP nemame po ruce dukazy k nasemu presvedceni. Zcela vazne si myslim, ze nazor pana SuPa a nakonec i muj, nejsou nazory, ale zbozna prani. Pan SuP si zbozne preje preje videt v Bakalovi vzor poctiveho kapitalisty; moje zbozne prani je, aby se muj nazor na soucasne Janosiky, co chudym berou a davaji jen bohatym, aspon trosku blizil drsne realite ceske pritomnosti.

Pane D. U. Boku, neskocim z Nuselaku proto, ze gauerner Singer poskodil ekonomiku, prumysl i vsechny obcany (vcetne tech super bohatych) a take muj malicky vklad v bance. Zminil jsem se o Singerovi proto, ze on stoji v jedne rade pratel naroda a malejch lidi jako i ten Bakala.

Skoda, pane D. U. Boku, ze se vas nedotkla otazka skromnosti. V nazoru, ze superbohati lide ziji skromne a zdrave bychom se mohli shodnout. S tou skromnou a zdravou zivotaspravou to myslim opravdu vazne. (Jisteze jste jiz slysel, ze obezita, cukrovka, poskozene klouby, vysoky krevni tlak jako znak zivotniho stylu chudejch lidi je pry statisticky dolozena.)

Pane Uzeny Boku, ujistuji vas, a myslim to uprimne, uz dnes jako docela nemajetny duchodce ziju skromne a pokud mozno zdrave. A kdybych byl miliardar, zil bych stejne skromne a zdrave, jako ziji dnes: Mel bych porad jenom - na zapesti jen jedny hodinky, tenisky bych nemenil casteji nez jednou za rok, nosil bych vzdy jen jeden par kozenych polobotek, chodil bych v rozhalence, mel bych jen jeden chytry telefon a v kabelcice jednu kreditku.

Co nedelam, neplavu kazde rano pul hodiny ve svem bazenu. To jedine bych si pridal ke svemu skromnemu zivotnimu stylu, ktery uz dnes dodrzuji.

Pane Uzeny Boku, neberme moc vazne ani miliardare, ani skromnost, ani sami sebe. Treba se nam nakonec bude libit to, ze se mame jako nikdy v historii. Mi je naprosto lhostejne, jak se meli lide v dobach grunderskeho kapitalismu, nebo treba ve starem Egypte. Me tesi to, ze se mame jako nikdy pred tim jsme se nemeli. A mozna uz ani kdy priste se tak mit nebudeme. Dnes je cas nevazaneho veseli. Proc bychom se meli desit predstavy, ze po nas prijde potopa? Pan Bakala a s nim vsichni miliardari ve vlade i mimo se pristi potopy nedesi. Proc bychom se meli bat my - vy a ja?
05. 01. 2014 | 16:37

To už vím dávno. napsal(a):

JC 05. 01. 2014 | 09:49:
Když Vás to nezajímá, potom nic nevíte o zlodějských praktikách ZB. Ovšem v tom případě byste měl mlčet a poučit se od těch, kteří díky své píli si patřičné informace zjistili. Zaplevelovat diskuze bezcennými kecy by uměl každý.
05. 01. 2014 | 16:37

To už vím dávno. napsal(a):

dennis:
"Mi proste staci vedomi, ze nez nakoupil doly, uz mel na vkladni knizce poctive miliardy."
Žádné vědomí, nýbrž ničím nepodložená víra.
05. 01. 2014 | 16:40

Ládik!!! napsal(a):

Přijeďte do Beskyd, na Lysou horu. Na Silvestra bylo nahoře cca 3000 lidí, všichni zadarmo. Já to stihl před rozdedněním.
05. 01. 2014 | 16:55

MustafaMond napsal(a):

No já se mám stále hůř. Nedovedu si nalhávat, že snížení hodnoty koruny snížilo moje vklady.
Naštěstí, tak, jako i vám ostatním, snížilo zadlužení...
On i ten český model mili-dáře je jenom o úvěrech a eurodotacích, takže zdražení eura je jen zvýšením žebračenky ve větším.
05. 01. 2014 | 17:09

SuP napsal(a):

Dennis -
"...."Pan SuP si zbozne preje preje videt v Bakalovi vzor poctiveho kapitalisty;...."

Pan SuP si nic takového nepřeje, protože panu SuPovi je to svým způsobem vuřt, protože i kdyby se stavěl na hlavu a odrážel ušima, tak s tím nic nenadělá.
Kdyby ty peníze byly kradené, pan Balaka by bručel. Nebručí, nejsou kradené (zřejmě). Pokud bychom se tu chtěli dobírat spravedlnosti, musili bychom PŘEDEVŠÍM dosáhnout potrestání VŠECH těch státních správců, kteří panu Bakalovi za svých mizerných 5-10% do kapsy umožnili všechny jeho zázračně sofistikované aktivity.
05. 01. 2014 | 17:51

smutný napsal(a):

Klaus je největší polistopadové zlo, reagoval Babiš http://www.lidovky.cz/klaus-je-nejvetsim-polistopadove-zlo-reagoval-babis-na-projev-exprezidenta-174-/zpravy-domov.aspx?c=A140102_152351_ln_domov_spa

Já to tvrdím od samého začátku, že nic horšího než Klaus nás nemohlo potkat!
05. 01. 2014 | 17:55

To už vím dávno. napsal(a):

"Kdyby ty peníze byly kradené, pan Balaka by bručel. "
S autory tak naivních výroků nelze rozumně disputovat.

P.S.:
Např. ty byty kradené jsou.
05. 01. 2014 | 18:16

dennis napsal(a):

Pane SuPe,
kdo kradl bruci nebo je amnestovanej. Je to jen na nas, jak vidime svet. Divat se ruzovymi brylemi je dusevnimu zdravi nesporne prospesnejsi, nez si zaplevelovat dusi neprijemnymi zpravami. Uprimne vam preju pohodu a uspokojeni.

Tomu, co si nemuze prijit na jmeno - ted si rika "to uz davim davno":

skoda, ze jste necetl dal. Sam jsem o sobe rekl, ze to neni jen nicim nepodlozena vira, ale primo jsem napsal "je to moje ZBOZNE PRANI"... kdyz se snazim priblizit se ve svem nazoru truchlive realite soucasneho ceskeho kapitalismu.

Pane Mustafo, zrejme nejsem dobry ani hospodar ani analytik. Bohuzel nemam zadne dluhy. Gauernerovym trikem se mi jen snizila doposud velmi nizka duvera v dnesni vladu, a nebo spis v ty lidi v pozadi, co maji vladu ve svych tzv. zlatych rucickach.

A k nazoru, ze s stradalum klesla kupni sila a dluznikum jejich dluhy zase klesly, jen poznamenam. Mam tomu rozumet tak, ze po menove reforme se bude dluznikum snadneji splacet? Uz moje babicka rikavala, ze kazde zlo je k necemu dobre. Napriklad hratky Singera a jeho kumpanu snizily statni dluh! Hura! Vlada bude moci s nizsim dluhem dorovnat penzistum snizenou kupni silu jejich duchodu! Hura!
05. 01. 2014 | 18:17

SuP napsal(a):

papriot -
"....Je zajímavé, že žádný z českých zbohatlíků nikdy nikde nevysvětlil, jak během pár let přišel k miliardám… ..."

Zato je vás tu docela zbytečně dost, kteří nám obden ochotně vysvětlujete, jak jste přišli ke své holé řiti.
Mimochodem - vám není zřejmý rozdíl mezi bohatým (podnikatelem) a zbohatlíkem? Že je házíte do společného pytle?
05. 01. 2014 | 18:46

zbyněk napsal(a):

Amonre....
no tak ven s ním, třeseme se zvědavostí.
05. 01. 2014 | 18:48

Jáchym napsal(a):

Dennisi,
srdečně zdravím a přidávám ten čtvrtý palec.

Pak se divte, že já ironii občas inzeruju poněkud pouťověji a s barevnými kouřovými efekty, i když je to fuj.
A stejně to moc nepomáhá.

Schopnost chápat ironii je prý dána už uspořádáním nervových drah, ale skalpel si kupovat nebudu a sekera je za dva zlatý +DPH.
05. 01. 2014 | 18:57

xx napsal(a):

šašek z Jihlavy: před Vánocema měli v Mainlu krabičku s lanýži, za 99 000 asi pět kousků. Z toho tedy usuzuji, že češi se mají hodně špatně, protože většina lidí si to nemůže dovolit.

Přesně takhle blbě zde argumentujete.

Každý si prostě ten Svatý Petr dopřát nemůže, ale to neznamená že nemůže jet na hory lyžovat. Prostě musí zvolit středisko, které lépe odpovídá jeho příjmům a takový typ ubytování, který si může dovolit. Možná právě proto vznikají nové areály.

Argumentovat tím, že většina si nemůže dovolit pětihvězdičkový hotel ve Špindlu se vchodem rovnou na lanovku, a proto jsme všichni děsivě chudí, je vážně hloupé.

A ohánět se chudými, že chudí si nemohou dovolit hory - no to už opravdu nestojí za komentář. Jakoby chudí Němci nebo Francouzi jezdili dvakrát do roka lyžovat do Courchevel nebo St. Moritz.

To že si vaše děti žijí nad poměry a vy jim to doplácíte, neumí si odepřít na co nevydělají, je jen Váš problém a asi důsledek výchovy. Ale nesnažte se to svádět na obecnou chudobu a ubohost naší země.
05. 01. 2014 | 19:00

šašek z Jihlavy napsal(a):

Rád sleduji pořad ostravské redakce TV o neuskutečněných projektech. Skláním se před všemi těmi konstruktéry a fachmany, kteří obětovali veškerou energii a čas, aby pokračovali ve slavné tradici zakladatelů čs průmyslu a museli překonat zklamání z politických rozhodnutí skrečovat jejich mnohalété úsilí. Vzhledem k tehdejším poměrům nemohli počítat s významným finančním efektem, přesto byla jejich motivace úžasným příkladem stavovské cti a profesionality.
Soudobé finanční spekulanty a mágy, kteří parazitují na práci a odříkání lidí v pracovním procesu, ať je to na jakékoliv pozici, považuji za lidi zvl. ražení, kteří by zasloužili opovržení a dá-li pánbu i pořádný flastr.
Jestli je Singer a jeho kumpáni parta hlupáků, vydíraných poseroutků nebo součástí zločinného spolčení, neumím posoudit. Mohu jen konstatovat, že já se cítím poškozen a s napětím očekávám, jak se celá ta kauza bude s odstupem času jevit.
Pokud se prokáže zločinný úmysl, měl by následovat i odpovídající trest. Pokud to bylo z důvodu neschopnosti, stačila by konfiskace majetku a doživotní splácení natropené škody. Byla by to sice jen kapka v moři, ale jako výstraha by to mohlo odradit další šibaly.
05. 01. 2014 | 19:04

šašek z Jihlavy napsal(a):

xx
Z některých vašich dřívějších příspěvků jsem se mylně domníval, že byste mohl být partner do diskuse, ale teď jste se projevil jako trapný demagog, a s takovými diskutéry nehodlám ztrácet čas.
Kdybyste mě osobně znal, patrně byste se nikdy neuchýlil k takovým hloupým argumentům, bohužel toto diskusní fórum snese skoro všechno, raději se na čas odmlčím, nechci si kazit zbytek večera.
05. 01. 2014 | 19:11

xx napsal(a):

šašek z Jihlavy: myslím že jsou hnáni stejnou motivací - vyšší HDP = opticky nižší zadlužení vlády a tudíž i nižší úroky.

Uvědomte si, že státní dluh přes 1 bilión není stále tentýž jeden dluh. On se neustále obměňuje a neustále se průběžně staré dluhy splácí a berou se nové. A proto je klíčové aby stát udržel úroky, protože absolutní výše dluhu jenom roste a nesnižuje se, ale neustále se obnovují podmínky za jakých ten dluh existuje. Takže pokud by se dlouhodobě stalo, že neporoste HDP, věřitelé by přestali být ochotni půjčovat za nízký úrok a tím by se stal dluh daleko větším problémem, než se jeví v současnosti.

Proto se všichni kdo s tím mají co dělat snaží, aby HDP rostl, bez ohledu na to kdo to musí zaplatit.

Další zvyšování daní už růst nepřinese, vyšší zadlužování vlády je také už neúnosné právě proto že by to ohrozilo ty úroky. Úvěrová expanze je vyčerpaná a do toho poklesla tvorba kapitálu ( firemní investice ) což negativně ovlivňuje HDP. Zdražení dovozů a zlevnění vývozů v podobě devalvace měny je asi už poslední možnost, jako bez velkého rizika hnout s HDP směrem nahoru a opticky tak snížit dluh a udržet současné úroky.

ČSSD má ještě v záloze jeden trhák - státní úvěrovou banku. Její bilance se nebude započítávat do státního dluhu a tudíž neohrozí úroky a přitom s její pomocí půjde leta pumpovat do ekonomiky peníze a zvyšovat tak HDP. A přitom bude úplně jedno, na co ty peníze půjdou, jestli je dostane nějakej kamarád politiků a nakoupí za to pro stranu bilboardy, nebo jestli jí bude dojit rovnou Babiš přes Agrofert. HDP prostě poroste a politici se budou moci plácat po zádech, jak zase nastartovali růst.

A lidem se budou úspory dál rozpouštět jako loňský sníh.
05. 01. 2014 | 19:21

xx napsal(a):

šašek z Jihlavy: Máte pravdu, osobně Vás neznám, reaguji tedy pouze na to co sem píšete. To co sem píšete já ovlivnit nedokážu.

Pláčete tedy sice hezky, leč na špatném hrobě.

Znáte vůbec význam slova demagog ? Víte co je demagogie ? Pokud ne tak si to někde přečtěte a pak mi ocitujte, kde jsem se dopustil demagogie. Děkuji. Plácnout nějaké obvinění je snadné, ale pokud se odvoláváte na diskusi, pak byste měl vědět že právě takhle se diskuse nevede.

Klidně napište, že jsem bl.ec, nebo cokoli, ale napiště také proč, jinak je to zcela neúčinné plácání do větru.
05. 01. 2014 | 19:26

patriot napsal(a):

SuP, 05. 01. 2014 | 18:46:

Vy jste dokonce i zábavný!
05. 01. 2014 | 20:21

šašek z Jihlavy napsal(a):

xx
Když nedáte jinak, tedy ještě jednou: Tento polistopadový vývoj se zvrhl ve prospěch lidí s vadným charakterem, silně konzumně založených, s velmi omezeným(jednostranným) vzděláním, kulturně zanedbanou výchovou, neschopným střízlivě posoudit nebezpečí, které hrozí naší civilizaci, a tak nezbývá než smutně přihlížet, jak se blíží společenský konflikt, jehož důsledky si stěží dovedeme představit. A vždy je za tím chamtivost, neschopnost empatie a touha po moci či slávě, která je jak známo polní tráva. A bohužel se s tím nedá nic dělat.
Typickými představiteli těchto škůdců jsou lidé jako Václav Klaus a jeho fámulusové.
Naštěstí jejich éra končí, jestli přijde něco horšího je ve hvězdách, ale odpovídalo by to dějinné zkušenosti, kdy jeden špatný režim byl nahrazen stejně zhoubným. Lidstvo asi bude muset podstoupit další krvavou lázeň, aby zkrotlo, na čas se umoudřilo a po několika generacích si to zopakovalo.
V současnosti jsem se s gustem ponořil do pročítání historických studií a nestačím se divit, jak je to všechno čím dál tím stejné.
Nemá smysl dál v této neplodné diskusi pokračovat. Přečtěte si zajímavé úvahy pana Antonína Nového, je sice z poněkud jiného těsta než moje maličkost a svými názory leckoho dráždí, ale kdyby byl tento typ lidí hojněji zastoupen v dnešní populaci, žilo by se všem daleko snadněji. Jenže na kdyby se nehraje, takže jedeme dál močálem černým podél bílých skal.
05. 01. 2014 | 20:32

dennis napsal(a):

Pane Jachyme,
dekuji za palec. Ze same vdecnosti bych vam napsal tricet radek, ale nechci pusobit dojmem, ze jsem neuvedomely jes'ita.

Pane Patriote,
je vzdy mile videt, ze lide dovedou probouzet dobrou naladu a laskave souzneni. Vzdy davam prednost zdvorile vymene hlubokych myslenek pred osobnim osocovanim. Mym favoritem, vedle rady dalsich je asi na prvnim miste pan Josif K. Me tak tesi jeho vytvalost a schopnost se soustredit na kazde tema. Dnes si pozorne ctu a sleduju jeho vyvoj a nereaguju. Nerad bych ho zmatl nebo vyvedl z konceptu. To je primo filigranska prace.

(Musim ovsem dodat, ze jsem se narodil advokatem chudych. Proto je tak snadne pochybovat o nezaludnosti a ryzosti umyslu nasi kleptokracie. Kdybych se narodil advokatem bohatych, jiste bych statecne bojoval na strane bojovniku za pravo vykoristovat levicaky. Stejne si svou chudobu zavinili svou zavisti. Nejvic me dojimaji ta nemajetna statecna srdce bojujici za sve miliardare.)
05. 01. 2014 | 23:37

To už vím dávno. napsal(a):

dennis napsal:
" Mym favoritem, vedle rady dalsich je asi na prvnim miste pan Josif K. Me tak tesi jeho vytvalost a schopnost se soustredit na kazde tema. Dnes si pozorne ctu a sleduju jeho vyvoj a nereaguju."
Pod nickem Yosif K. píše skupina min. 5 agitátorů.
A jeden dennis před nimi padá na zadek.
06. 01. 2014 | 00:12

Yosif K napsal(a):

dennis napsal(a):
1) Kdybych se narodil advokatem bohatych, jiste bych statecne bojoval na strane bojovniku za pravo vykoristovat levicaky.
2) Stejne si svou chudobu zavinili svou zavisti.
3) Nejvic me dojimaji ta nemajetna statecna srdce bojujici za sve miliardare.)
05. 01. 2014 | 23:37
KONEC CITATU.
ad 1) já jsem se také narodil jako advokát chudých. Akorát občas upozornuji na pošetilost bludu že chudí mohou zbohatnout rozkulačením mjetku boihatých. Tím se vytvoří jenom jiný vrstva bohatých (viz KOTT Pancová Rath, viz komunisti atp). Nejsme ve středověku, pokud má někdo dojem že je vykořistován, jistě se může přestěhovat a nechat najmout někde kde platí lépe.
ad 2) Někdo se naučil něco co zrovna není třeba (horníci, valciři), někdo se naučil mlautr ho...no...... takže lidé jsou chudí z různých příčin, převážně věak z těchto dvou příčin....
ad 3) ...a taky je dojemný jak odboráři bojují za své vůdce s rolexkami na prackách, v košilkách a botkách Lacoste a se statisícovými platy.......
06. 01. 2014 | 01:28

Yosif K napsal(a):

šašek z Jihlavy napsal(a):
V současnosti jsem se s gustem ponořil do pročítání historických studií a nestačím se divit, jak je to všechno čím dál tím stejné.
05. 01. 2014 | 20:32
Hm, a kdo měl zařídit aby všechno šlo ideálně dobře? Měli nás obsadit švédi nebo západní němci? Bohužel nikdo neměl zájem a češi jsou češi......
06. 01. 2014 | 01:35

dennis napsal(a):

Pane "to uz davim davno".
Neberte me porad tak vazne. Nikdo z nas si nezaslouzi, abychom padali na zadek pred sebou navzajem, pred selebritami, pred "very impotant persons"... V dobe vsech forem osobni svobody, ktere neznaji meze, je prece nedustojne, aby nekdo padal na zadek at uz pred osobou nebo funkci.

Vsimnete si, prosim, pan Josif K jednemi ze svych peti ust na mne prohovoril laskavym hlasem. A jiste si nemysli, ze jsem jeho devotne oddany posluchac.
06. 01. 2014 | 02:52

Fialenka napsal(a):

"A hlavní celospolečenskou úlohou budoucnosti je vyrovnat se s relativním chudnutím a pochopit, že skromnost a štěstí nejsou protiklady."

Tak to je odvážný vzkaz nejbohatším. Měli by si zvýšit daně, měly by se některé nové daně zavést (z dividentd) a měly by se zrušeit daňové ráje. Měli by dávat větší mzdy a nevytvářet vysoké zisky. Zisk je totiž vždy na úkor někoho.
06. 01. 2014 | 06:09

šašek z Jihlavy napsal(a):

Yosif K napsal:
"Hm, a kdo měl zařídit aby všechno šlo ideálně dobře? Měli nás obsadit švédi nebo západní němci? Bohužel nikdo neměl zájem a češi jsou češi...... "
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Průběžně se o to pokoušeli všichni okolo, a my? Proti všem a mezi sebou jakbysmet.
Oni ti čeští stavové byli též pěkní vejlupci, chtěli si na svém písečku rozhodovat sami, žádné vlastenecrví, jen odpor k absolutismu. Jakou roli hrála jejich náboženská orientace lze dnes těžko soudit, ale jedno náboženství měli všichni společné - peníze, statky, poddané, které dřeli z kůže. Líto mi je jen kruté popravy mistra Jesenia, ti ostatní zemřeli jak se na šlechtice sluší pod katovým mečem. A nahradili je stejní pašáci, jako např. Buqvoyové, Schwarzenbergové a další předkové ctihodné šlechty, která se většinou později hlásila k české nobilitě.
BTW, včera jsem koukal na tříkrálový projev Karla Sch., je to směšná figura podobně jako Bimbo. I tyto dvě komické postavy dobře ilustrují náš stát a jeho švejkující obyvatele (ne občany, k téhle metě jsme zatím nedorostli).
06. 01. 2014 | 09:41

xx napsal(a):

šašek z Jihlavy: Víte co Vám podle mého soudu schází ? Rozhled. Ne po české kotlině, ale po světě. Kdybyste se poohlédl po světě, a internet k tomu dnes nabízí mimořádnou možnost, zjistil byste, že to s námi není zase až tak špatné.
06. 01. 2014 | 09:50

SuP napsal(a):

Fialenka -
...."Tak to je odvážný vzkaz nejbohatším. Měli by si zvýšit daně, měly by se některé nové daně zavést (z dividentd) a měly by se zrušeit daňové ráje. Měli by dávat větší mzdy a nevytvářet vysoké zisky...."

Už jste někde natrefila na takového pitomce, který by se snažil vydělávat proto, aby to rozdal?
06. 01. 2014 | 10:32

šašek z Jihlavy napsal(a):

xx
Za mlada jsem byl ochoten jít na zkušenou do světa i s tím uzlíkem buchet od mámy a kytarou přes rameno, leč jako nevolníkovi mi to bylo zakázáno. Předstírat loajalitu k bývalému režimu se mi nechtělo a tak jsem zůstal za pecí. Buchty jsou snědeny, máma na pravdě boží a pec nám ještě nespadla, tak proč na stará kolena živořit v zemích, kde nás díky našim přičinlivým spoluobčanům nechtějí. Zvl. teď, když mají svých starostí dost a Singer nám to osladil tak, že turistika spíše zhořkne. Ä surfovat po netu mě moc nebaví, spíš přemýšlím, jak a kde udělat další záhony, abych na stará kolena dohnal to, co jsem za mlada zanedbával. Kdo by plel a zaléval, staral se o králíky a ostatní věci, kdybych se začal toulat? Už mi zbývá jen pár let aktivního života, nemám chuť si je ztrpčovat v tom blázinci, kterému přestávám rozumět.
06. 01. 2014 | 10:56

SuP napsal(a):

Fialenka -
Samozřejmě, že aniž bych zpochybňoval Vaši představu, že tak by to bylo idaální!
06. 01. 2014 | 11:08

SuP napsal(a):

šašek z Jihlavy -
"....Už mi zbývá jen pár let aktivního života, nemám chuť si je ztrpčovat v tom blázinci, kterému přestávám rozumět...."

...Jak já Vám začínám rozumět!
;-)
06. 01. 2014 | 11:10

jozka napsal(a):

sasek z Jihlavy:

Priznam se, ze jsem to tu necetl cele (fakt nejsem masochista), proto se ptam primo vas... zda se mi to nebo xx povazuje cenu 1200-2000CZK pro ctyri s polopenzi za adekvatni pro "pětihvězdičkový hotel ve Špindlu se vchodem rovnou na lanovku"?

Ne, ze by to nezapadalo do ostatnich jeho vyroku, ale preci jen je to trochu treskuta zabava v teto netreskute zime :-)
06. 01. 2014 | 11:13

Karel napsal(a):

Úvaha ne bez opodstatnění. Pouze nebere do úvahy skutečnost, že ekonomická výkonnost národních ekonomik není jednoduše měřitelná, protože jejich produkty (věcně a kvalitativně prakticky shodné) jsou "trhem" různě oceňovány podle země svého původu v důsledku očekávání, která jsou produktem setrvačnosti myšlení. K tomu přistupuje charakter ekonomik a podíl domácího vlastnictví v nich (viz nedávný skvělý blog prof. Zeleného - http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=21263). Otázky motivací a očekávání se mohou dostat do příkrého protikladu a vést ke konfliktu - až globálnímu.
Proto také lze sice hlásat odchod od konzumní společnosti, ale jak to provést v praxi, kde jsou konzumenti pod masivním tlakem marketingu a neschopni (také nepřipraveni) se od konzumu odpoutat. Když přičteme (nízkou) úroveň finanční (a obecně ekonomické) gramotnosti, je naděje na efektivní změnu malá.
Jak bude vypadat řešení stávajících konfliktů? Lze o tom spekulovat, ale řešení zatím není dostatečně nazrálé, aby ho bylo možno uchopit.
06. 01. 2014 | 11:15

xx napsal(a):

šašek z Jihlavy: v tom případě se vykašlete na poučování druhých a věnujte se té zahrádce dál, jako to dělají ostatní frustráti. Utíkají před realitou, před výzvami na svoje zahrádečky. Ale občas se k nim nějaká informace donese a pak jsou ještě více frustrovaní.

Přitom stačí tak málo, místo rozdávání „mouder“ zde v diskusi, se poohlédněte po zahraničních serverech. Představte si že i v cizině se diskutuje, píšou blogy a komentují se události a situace.

Dnes nemusíte brát uzlíček s buchtama a odejít živořit do ciziny. Dnes můžete z pohodlí domova zkoumat svět a dokonce pomocí přímého kontaktu s lidmi pomocí sociálních sítí a diskusí pod zajímavými blogy.

Chce to jenom trochu snahy. Nepotřebujete na to umět ani perfektně cizí řeč, stačí jenom trochu.
06. 01. 2014 | 11:18

šašek z Jihlavy napsal(a):

jozka
Pokud pan XX zná podobná rekreační zařízení této kategorie za tuto lidovou cenu, měl by dát odkaz, myslím, že by se tam dveře netrhly, zvl. ten vchod přímo na lanovku!

xx napsal:
"Chce to jenom trochu snahy. Nepotřebujete na to umět ani perfektně cizí řeč, stačí jenom trochu."
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
To vám řeknu, to by si lidi pokecali, stačí znát výrazy jako superb, terrific, great a fuck, a dozvíte se netušené věci o světě kolem nás. Není nad povznášející konverzaci.
06. 01. 2014 | 11:28

xx napsal(a):

jozka: Nevím kde jste to sebral, že já považuji 1200-2000CZK za adekvátní cenu pro pětihvězdičkový hotel. Já jsem zde o cenách vůbec nic nepsal.

Divím se, vy jste na mne vždycky tak přísně akurátní a teď tady předvádíte takovéhle nesmysly.
06. 01. 2014 | 11:31

xx napsal(a):

šašek z Jihlavy: no já to myslel tak, že nepotřebujete chodit 5 let do jazykovky, abyste se dověděl něco o světě kolem nás. Ale když vás to baví překrucovat ad absurdum. Zřejmě je to pro vás pohodlnější, než se nějaký ten jazyk naučit a začít komunikovat.

Je to vaše věc. Nedivte se ale, že ostatním lidem s trochu širším rozhledem po světě pak Vaše příspěvky připadají směšné.

A i pro Vás, najděte mi prosím můj příspěvek, kde já píšu o nějakém hotelu za 1200 Kč ?? Nikde jsem o žádné ceně hotelu nic nepsal. Pouze o ceně těch lanýžů, což mohu doložit.
06. 01. 2014 | 11:34

jozka napsal(a):

xx:

to mate tezky, bud reagujete na to, co sasek napsal nebo si vedete monolog do vzduchu. Vyberte si :-)

Ale jak pisu, necetl jsem to cely (na to fakt nemam), proto jsem vznesl dotaz a moje tuseni se potvrdilo.
06. 01. 2014 | 11:36

xx napsal(a):

jozka: asi tuším kde vznikl zmatek. Já totiž také nečtu vše co zde kdo napíše. A těch 1200-2000CZK psal šašek v reakci na někoho jiného, takže to uniklo mé pozornosti. Nikoli však vaší a spojil jste si tím pádem mojí reakci na jiný příspěvek šaška a jeho reakci také na jiný příspěvek člena klubu pravicových spotřebitelů.

Opět, divím se že se dopouštíte takových omylů, když od druhých vyžadujete pečlivost a přesnost na desetinná místa.

Nevím jaké jste měl tušení, ale pokud to bylo to že se mýlíte, tak ano, to je potvrzeno. Já jsem debatoval a reagoval na to co adresoval šašek mně, nikoli na to co si povídal s někým jiným.
06. 01. 2014 | 11:46

jozka napsal(a):

Aha, takze si vedete monolog do vzduchu. Pokud byste cetl, o cem sasek psal, nemohl byste reagovat tak hloupe jak jste reagoval.

Nebo mohl, pak ale...
06. 01. 2014 | 11:52

xx napsal(a):

jozka: nevedu si monolog, diskutuji se šaškem a reaguji na to co on píše mně. Nečtu všechno, stejně jako vy.

S tím monologem to sedí teď na Vás, protože jaksi stále ignorujete fakta a držíte se svého nesmyslného mixu několika různých příspěvků. Prostě si přiznejte, že tentokrát se Vám nepovedl nachytat mne na detailu, zkuste to zase někdy příště a teď už s tím přestaňte otravovat, ať se ještě více neztrapníte.
06. 01. 2014 | 11:57

jozka napsal(a):

Evidentne jste stejne popletl i saska. Anebo jen mlzite a kroutite se. Ostatne jako vzdy.
06. 01. 2014 | 12:19

xx napsal(a):

jozka: Evidentně jste šaška popletl Vy. Na moje příspěvky šašek reagoval docela jinak. Teprve na vaší manipulaci se chytil.

Že Vás tyhle jalovosti baví. Jak jsem řekl, dneska se Vám to nepovedlo, tak to zkuste příště. Držím palce.
06. 01. 2014 | 12:54

jozka napsal(a):

xx, vy filuto, vy hrajete na to, ze si nikdo ty vase kydy zpetne neprecte :-)

Ja to ted schvalne udelal a precetl i to, co jsem predtim vynechal, jestli mi neco neuteklo. Zaver se od predchozijho mirne lisi. Predtim jsem si myslel, ze jste mimon. Ted si mysli, ze jste mimon a tancite okolo sveho mimonstvi, abyste odvedl pozornost jinam.
06. 01. 2014 | 14:16

xx napsal(a):

jozka: myslím že Vás zrazuje paměť. Pokud se nepletu tak podobných hodnocení jste mi vystavil už několik. Co vás stále vede, dohadovat se s někým, o kom si myslíte, že je mimoň a kdoví co ještě ? Co je to s Váma čeče :-D
06. 01. 2014 | 15:44

jozka napsal(a):

Doufam, ze jste si vsiml, ze jsem se s vami nedohadoval, obratil jsem se na saska, zacal jste se dohadovat vy se mnou (at se vam trosku vekove priblizim s argumentacnimi metodami :-) )
06. 01. 2014 | 16:38

xx napsal(a):

jozka: hm, to máte pravdu. Obrátil jste se na šaška s otázkou ohledně mých příspěvků. Jakoby snad šašek byl nějakým mým tiskovým mluvčím.

Když Vás moje názory tolik zajímají, proč se obracíte na šaška s požadavkem na dovysvětlení ? :-D
06. 01. 2014 | 18:00

šašek z Jihlavy napsal(a):

xx, jozka
Pánové, ujímám se role tiskového mluvčího a navrhujim závěrečné komuniké" Naše země nevzkvétá, jen někde kvete korupce a zločin, jinde se rozmáhá pýr a trní, a pokud s tím nebudeme schopni něco udělat, skončíme jako v té pohádce o šípkové Růžence. Začal bych na Hradě, neb ryba smrdí od hlavy!.
06. 01. 2014 | 19:11

Skromný kapitalismus napsal(a):

Skromnost štěstí a kapitalismus jsou to krásné představy v době nedostatečné poptávky. Kdo má být skromným? Všichni to jste vymyslel nový kapitalismus?
07. 01. 2014 | 08:43

Jan Svoboda napsal(a):

Bez jasných definic vágních pojmů lze těžko interpretovat tento text.

Nicméně si myslím, že potřeba je nikoli přeorientovat se z materiálna k jakýmsi blíže nespecifikovaným mimotržním duchovním ideálům, ale vrátit se k podstatě. Člověk totiž potřebuje jak materiální tak duchovní statky a i ty mohou být směňovány na trhu.

Uměle vyrábět poptávku pro udržení zbytnělých špatně alokovaných prostředků není podstatou tržního hospodářství.
Manipulovat měnou a dalšími ekonomickými veličinami za účelem krátkozrakého nominálního nafukování ekonomiky a skryté projídání kapitálu jež má vytvořit iluzi zisků taktéž není podstatou.

Podstatou ekonomie je efektivní využití vzácných zdrojů k uspokojení potřeb jednotlivců dle priorit. Ty skutečné by měly být skutečně oceněny.

Návrat k podstatě je třeba jak shora tak zdola, tedy jak odstranění institucionálních překážek přirozeného vývoje (obnovení zpětných vazeb vytěsněných rigidní regulací) tak jistá odolnost jednotlivců vůči manipulaci (vnucování prázdných hodnot a nevhodných metod k jejich dosažení).
09. 01. 2014 | 22:12

e.m. napsal(a):

Vážený pane Robejšku,
nabízí se jakási možnost zaplatit růst bez obsahu penězmi bez ceny, alespoň podle selského rozumu to takto vychází; patřičné převodní páky by měl mít někdo, kdo do těch peněz a růstů dělá; a pak už takové věci nečinit.
Snad by se toho někdo mohl ujmout.
19. 01. 2014 | 13:07

Opitz napsal(a):

Souhlasím s autorem, ale nic z toho (co je napsáno hlavně v posledním odstavci) není možné, dokud bude dál erodovat tradiční model, jehož nedílnou součástí je autorita jako taková. Mluvit dnes o autoritě a její potřebě defacto v každé oblasti lidského života a kultury, je okamžitě napadán jako fašizující tendence a přitom je to právě absence tradičního a generacemi ověřeného modelu autority, který způsobuje všechny změny naší společnosti a s tím spojené negativní jevy.

Dokud nevznikne mocná lidské hnutí, které se dokáže postavit rozvratnému působení tzv. neomarxismu, záchranu nikde jinde nevidím. Dál bude pokračovat Trockého "permanentní revoluce", dál se budou bořit tradiční a věky ověřené kulturní schémata.

Pokud se lidé nevzpamatují (ale sami to už nedokáží) a neodmítnou sofistikovaný systém konzumu a uspokojování svých egoistických potřeb, tak je s evropskou civilizací, tak jak ji žili a tvořili a naši předkové, amen.

Je to volání k uším lidí, kteří mají ve svých životech řád, kteří věří, že zdravé autority je třeba, že lidé musí žít podle filozofie, že centrem jejich životů je autorita nadpozemská, ano Bůh, který miluje člověka a který stvořil člověka k obrazu svému. Bez Boha je vše marnost nad marnost a rozkladný efekt neomarxismus již všichni pociťují, a věřte, že bude ještě hůř, protože to, co bylo před 20 lety naprosto nemyslitelné a naprosto skandální, je dnes zcela normální a nikdo nad tím ani nehne brvou.
20. 01. 2014 | 12:25

turista napsal(a):

No to co tady píše autor má charakter utopického salónního kapitalismu. Reálný kapitalismus se nikdy nevzdá snižování nákladů a maximalizace zisku. To pravděpodobně nejde.
22. 01. 2014 | 10:23

cgbhfymd@imkxobod.com napsal(a):

Mountain View's three test vehicles, whatever is played on the VIP players., <a href="http://sverigebastaonlinecasinose.eu/">casino bonus utan ins&#228;ttning</a>, [url="http://sverigebastaonlinecasinose.eu/"]casino bonus utan ins&#228;ttning[/url], pjp, <a href="http://bastasvenskakasino.eu/">svenska online casino</a>, [url="http://bastasvenskakasino.eu/"]svenska online casino[/url], cgsjt,
26. 02. 2014 | 13:29

Pavel napsal(a):

V krizi je nejvyspělejší ekonomika. K dokonalosti dovedený tržní mechanizmus změnil z počáteční konkurence mezi firmami konkurenci mezi státy. Firmy odcházejí do teritorií s levnou pracovní silou. Stát je chce udržet doma, snižuje korporátní daně. V rozpočtu je stále méně financí na sociální politiku a při tom se nůžky mezi chudými a bohatými stále více rozvírají. Jednou musí nastat kolaps.
07. 03. 2014 | 11:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy