Nulová varianta Dopravního podniku Praha

20. 03. 2013 | 13:08
Přečteno 2073 krát
Dlužníci pozor! Dopravní podnik hlavního města Prahy a společnost Rencar Praha umožňují nový způsob vypořádání závazků mezi věřitelem a dlužníkem. Jedná se o dosud neznámou variantu Dohody o narovnání, ve které se věřitel bez dalšího vzdá většiny či dokonce všech svých nároků.

Zcela nový trend v narovnání vztahu mezi věřitelem a dlužníkem prezentoval dnes u Obvodního soudu pro Prahu 9 v trestní věci Karla Březiny bývalý ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák. V zásadě se jedná o hledání a nalezení nového právního titulu, na základě kterého si Karel Březina přeci jen ponechá neoprávněně vyplacené odměny za výkon funkce člena dozorčí rady.

O co se vlastně jedná?

Bývalý náměstek pražského primátora Karel Březina v březnu 2009 (ani později) neoznámil společnostem Dopravní podnik Praha, Rencar Praha a Žižkov Station Development, v jejichž dozorčích radách zasedal či do nichž byl po roce 2009 volen, že u něj vznikla či trvá překážka výkonu funkce dle obchodního zákoníku.

Po dobu mnoha měsíců byly Karlu Březinovi ze strany výše uvedených společností neoprávněně vypláceny odměny za výkon funkce. Na straně KB tak vzniklo bezdůvodné obohacení, které měl poškozeným společnostem vydat.

Žádná ze společností však vydání neoprávněně vyplacených odměn po KB nikdy nepožadovala, přestože osoby zastávající funkce v příslušných statutárních orgánech byly již v únoru roku 2011 ze strany Oživení výslovně písemně upozorněny, že bezdůvodné obohacení vzniklo a že jsou povinny jej vymáhat.

Následně byl Karel Březina v březnu 2012 obviněn z podvodu. Obžalobou mu je kladeno za vinu, že před Dopravním podnikem zamlčel podstatnou informaci týkající se jeho překážky ve výkonu funkce.

Dopravní podnik i přes probíhající trestní stíhání zcela rezignoval na vymáhání bezdůvodného obohacení, které na straně Karla Březiny vzniklo. Ještě v prosinci 2012 sdělil DP soudu, že peníze od Karla Březiny neobdržel a že o věci „se jedná“.

Teprve když Městský soud v Praze na konci ledna 2013 vyslovil závazný právní názor, že Karel Březina zcela jasně pochybil a měl by peníze Dopravnímu podniku vrátit, uzavřel Dopravní podnik 4. 3. 2013 s Karlem Březinou výše zmíněnou Dohodu o narovnání. Co nešlo roky, bylo najednou hotové během několika týdnů. Není bez zajímavosti, že nárok DP se začínal promlčovat již 6. 3. 2013.

Dohoda o narovnání aneb „nulová varianta“

O uzavření dohody se dle svědectví Martina Dvořáka „jednalo“ již od léta 2011 (tedy téměř dva roky), kdy jediná možná varianta, která byla zpočátku zvažována, byla tzv. „nulová varianta“. V překladu to znamená, že Dopravní podnik hledal a nakonec zjevně i nalezl jiný právní titul, pro který si Karel Březina může neoprávněně vyplacené odměny ponechat. Text Dohody zatím není veřejnosti znám, neboť v průběhu hlavního líčení nebyla listina přečtena, ale byl pouze velmi rámcově konstatován její obsah.

Zřejmě pod tíhou trestního stíhání nakonec nebyla v případě DP zvolena panem Dvořákem zmíněná (a zřejmě i prosazovaná) „nulová varianta“. Z neoprávněně získaných 289.391,- Kč se KB dle svých slov zavázal DP vrátit 50.000,- Kč. Do dnešního dne tak neučinil – má k tomu totiž ve smlouvě o narovnání určenou nám neznámou lhůtu.

Ke stejnému řešení a ve stejné době „překvapivě“ po letech dospěla i společnost Rencar Praha, která dohodu o narovnání s Karlem Březinou uzavřela v únoru 2013. V tomto případě byla navíc zvolena skutečně „nulová varianta“, kdy Karel Březina nebude Rencar vracet vůbec nic. Není to náhodou jen proto, že v souvislosti s odměnami vyplacených Rencarem nestál dnes Březina u soudu?

Poznámka k trestnímu stíhání:

Karel Březina byl dnes 20. 3. 2013 rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 9 zproštěn obžaloby a to ze zcela totožných důvodů, které byly uvedeny v rozsudku stejného soudu z prosince 2012. Soudkyně Mgr. Denisa Durdíková nerespektovala názor nadřízeného soudu a setrvala na svém právním názoru. Státní zástupkyně se do rozsudku na místě odvolala.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

xixao napsal(a):

pani slecno autorko

snad bychom se nemeli zacit divit
nebudte naifni, neco takoveho se dalo ocekavat
odsouzeny za prijeti uplatku 40 mega - trest tedy mimo jine - vratka 5 mega...
no nekup to, proti tomu je brezina zabar

toz tak
20. 03. 2013 | 13:35

xixao napsal(a):

ale jinak je fajn tyhle veci vedet

uz zbejva k volbam fakt jen jedna strana...

toz tak
20. 03. 2013 | 13:37

ferda napsal(a):

myslí, že je to vhodné dát všem co jezdí na černo a umožnit jim tuto variantu, perfektní precčdens a judikatura...
20. 03. 2013 | 13:46

připravit klec na mostě, lidový soud v napsal(a):

sobotu 10:30
Konečně alespoň příjemná tvář, když už ne dobrá zpráva.
Tu ale v tomto případě nikdo ani nečekal, že.
20. 03. 2013 | 13:55

Karel napsal(a):

xixao - nebuďte naivní a nemyslete si, že je Petra Bielinová naivní. Nebo další lidé, kteří proti podobným věcem brojí. Řešení je totiž jen jedno: zkoušet to proti zkorumpovanému systému znova a znova a nenechat se podobnými výsledky soudu ubít. Jiné možnosti nejsou akceptovatelné. Nevyjde to poprvé, podruhé, potřetí, pošesté, podesáté. Ale třeba to vyjde po jedenácté, nějakého gaunera konečně odsoudí a klientelistická chobotnice se někde naruší. A kvůli tomu jedenáctému pokusu to má smysl.
20. 03. 2013 | 14:24

Analytik napsal(a):

Tolik slov kvůli necelému milionu?
Všichni víme, že se jednalo o standardní transfer mezi státem financovaným podnikem a stranickou kasou.
Karel Březina sloužil jen jako kanál neboli tunel, kterým finance procházely z bodu A do bodu B.
Chudák z toho neměl ani korunu, takže by musel vracet ze svého kapesného.
Soudkyně to pochopila a proto Březinu zbavila obvinění.
Vlastně se nic nestalo.
Jako již mnohokrát po Listopadu a v mnohem větších sumách.
20. 03. 2013 | 14:37

Al Jouda napsal(a):

Také jsem se po přečtení nadpisu článku domníval, že se jedná o narovnání s přistiženými černými pasažéry v pražské MHD :)))) Mohou tito dlužníci argumentovat u soudu s precendensem Karel Březina versus DP hl.m. Prahy ?
20. 03. 2013 | 14:39

au napsal(a):

Březina se samozřejmě ničeho nedopustil!!!
Soud dvakrát rozhodl, že Březina jednal přesně podle doporučení renomované právní kanceláře, že jediný, kdo je zodpovědný (pokud vůbec k nějakému pochybení došlo - v žádném případě nedošlo k trestnému činu), je ona právní kancelář.
Ale paní Bielinová ve své zaslepené nenávisti je ochotna dál lhát a překrucovat fakta, vést štvavou a vulgární kampaň... mýlím se nebo ne, když napíšu, že ve skutečnosti je její špinavá kampaň vedena polovědomou touhou olizovat jistému "knížeti" polobotky?
20. 03. 2013 | 15:22

Pompeius Magnus napsal(a):

to au:

..."že Březina jednal přesně podle doporučení renomované právní kanceláře, že jediný, kdo je zodpovědný (pokud vůbec k nějakému pochybení došlo - v žádném případě nedošlo k trestnému činu), je ona právní kancelář"

Ahááá, takže pokud si zaplatím za posudek od renomované advokátní kanceláře, že vražda není trestní čin a následně zamorduju patnáct dětí, nepůjdu si za vraždu sednout já, ale advokát, který mi posudek vystavil??? Výborná logika - a jinak se cítíte pane AU zdráv??
20. 03. 2013 | 16:02

Karel napsal(a):

Pompeius - můj odhad hraničící s jistotou je, že pan Au zdráv je, ale bude evidentně politik, nebo právník... :)
20. 03. 2013 | 16:06

modrý edvard napsal(a):

autorka: děkuji.
20. 03. 2013 | 17:17

Petr B. napsal(a):

Nerozumím, proč tak toho Březinu pronásledujete? Minule jste psala, že určitě bude zavřen do vězení. To vám nevyšlo, lhala jste. Březina už byl po páté zproštěn viny! Jak by vám bylo, kdyby vás někdo léta vláčel po soudech, soudci pokaždé konstatovali nevinu, přesto byste však neměla jistotu, jestli vás přesto někdo např. po desáte neodsoudí "natvrdo". Soudkyně podle mně naprosto precizně posoudila celý případ, odpovědnost měla ona právnická společnost, nikoliv obžalovaný coby laik. Kde by zůstala nezávislost soudce a hlavně jeho svědomí, když by musel mechanicky poslechnout názor nadřízeného soudu?
Můžete potvrdit, jak tady zaznělo, že nepatříte k mocenské skupině kolem TOP09 tzn. Schwarzenberga a Kalouska, jejimž je Březina politickým protivníkem?
20. 03. 2013 | 18:04

Petr B. napsal(a):

Pompeius Magnus:
Směšná demagogie nepasující v žádném případě na tento případ.
20. 03. 2013 | 18:06

Karel napsal(a):

Petr B. - Oživení že by patřilo k TOP09, nebo nějaké jiné "mocenské skupině"? To myslíte vážně? Jinak mně ta argumentace přijde poměrně jasná. Soud nějak rozhodl, bylo mu to vráceno s určitými argumenty - a on rozhodl úplně stejně, argumenty ignorujíc. Pokud je to pravda, tak to je poměrně zvláštní. Nemluvě o tom, že minulý soudce, který Březinu osvobodil, sedí kvůli vyšetřování za korupci a manipulaci se soudními rozhodnutími, které měl dodávat na zakázku.
20. 03. 2013 | 18:57

Pavel S. napsal(a):

Petr B. - Pompeius Magnus sice použil dosti extrémní přirovnání, ale princip popsal podle mého názoru celkem přesně. Dále bylo v článku uvedeno, že se odvolala státní zástupkyně a ne Petra B., takže s tím vláčením po soudech jste dost mimo vy... a dle vašich dalších příspěvků a jste mimo asi ve více věcech. Jsem opravdu zvědavý jak to celé dopadne.
20. 03. 2013 | 19:26

Hloupý Honza napsal(a):

to: au, Petr B

Díky takovým všeználkům jako jste vy, s takovou úrovní obecného právního povědomí to v ČEZku vypadá jak to vypadá. Asi je to nad vaše možnosti pochopit jak funguje soustava soudnictví a že rozhodnutí nadřízeného soudu je závazné pro soud nižšího stupně, že rozhodnutí Nejvyššího soudu je závazné pro soudy 1. a 2. stupně a že Nálezy Ústavního soudu jsou závazné pro všechny soudy, a že dotyčná soudkyně nerespektující právní názor odvolacího soudu, který ji případ zase vrátí a jen se zase vše protáhne, je buď zcela nekompetentní, nebo neskonalé přiblblá, nebo duševně nemocná, nebo podjatá a nebo má stejné právní znalosti jako vy dva dohromady.
20. 03. 2013 | 20:07

Petr B. napsal(a):

"bylo mu to vráceno s určitými argumenty - a on rozhodl úplně stejně, argumenty ignorujíc"
Ona ho nerespektovala, neboť byl zjevně nesmyslný. "Argumenty" tam úplně chyběly. Rozhodla naprosto správně v tom syslu, že se případ netýká trestného práva.
20. 03. 2013 | 21:48

Petr B. napsal(a):

http://www.mediafaxfoto.cz/preview.php?id=620527
20. 03. 2013 | 21:55

oh napsal(a):

Petr B.: Takže pan X zatají svému zaměstnavateli podstatnou skutečnost, znemožňující aby pan X vůbec byl zaměstnáván (a taky placen) a přijde si tak na nějaký ten nezanedbatelný peníz. Kdyby tu skutečnost oznámil, nedostal by nic.
Podle vás a té soudkyně se to nijak netýká trestního práva. Podle mého neprávnického posouzení je to křišťálově čistý podvod. A ten, alespoň když jsem se naposledy díval, v trestním zákoníku byl.
Jste si zcela jist, že jste Petr B. a nikoli Pavel B.?
(Ten Pavel B., co si musel nechat za obecní peníze vypracovat studii k tomu, aby zjistil, že pořádat v Praze olympiádu je blbost; zaručoval se horem dolem, že cena za tunel Blanka je konečná a navyšovat se nebude a nikdy neviděl nic špatného a nerozhodl o ničem nic kolem absurdní průkazky do knihovny bůhvíproč spojené s tramvajenkou...)
21. 03. 2013 | 02:18

a jak tomu bejvá, koupil sobě v židech napsal(a):

nůž nabroušenej vélicé

oh
Tomu právě nerozumíte.
Musíte nejdřív mít úmysl spáchat podvod, abyste se ho mohl dopustit.
Jednak jsou lidé, kteří nedokáží to první a logicky pak nemohou spáchat to druhé a pak se taky může stát, že myslíte na vraždu a loupežné přepadení načež vám z toho ten podvod vyjde.

Důležité je mít u soudu pěkně uvázanou kravatu a vyglančené boty a říkat, že ste furt myslel na 7. přikázání.
Záleží na tom, jakou má soudkyně náladu.
21. 03. 2013 | 11:20

český maloměšťák napsal(a):

Z maličkostí se rodí velké věci. A z maličkých podvůdků / v tomto případě je ale věc konrtroverzní...Březina si prý předem vyžádal osudek od právní kanceláře...zda je ve střetu zájmu/ se pak naskládá hromada zvaná Kraďákov.
A proto dělá paní Bielinová záslužnou práci.

Ti, kdo jí spílají, by se měli stydět...pokud jedním dechem odsuzují korupci, zlodějny, křivárny.
21. 03. 2013 | 12:04

oh napsal(a):

a jak tomu bejvá, koupil sobě v židech:
Já tomu rozumím až moc dobře: úmysl jednoznačně dokázat nejde, dokud "sprostému obviněnému" nerupnou nervy a nepřizná se ke všemu (včetně zavraždění Caesara a vypálení Říma).
Proto taky ve skutečnosti existují jen dva vtipy o právnících. Všechno ostatní je pravda.
21. 03. 2013 | 16:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy