Občan Tomáš Hudeček se ptá Dopravního podniku podle 106ky….

05. 06. 2014 | 14:38
Přečteno 3126 krát
Na dnešní konferenci o Budoucnosti firem s majetkovou účastí hlavního města Prahy zazněly z úst pana primátora Tomáše Hudečka dvě šokující informace. Aneb jak Rada hlavního města Prahy vykonává akcionářská práva města…

Jak Praha získává informace o dění ve společnosti typu Dopravní podnik, Pražská plynárenská…

O dění ve společnosti zřejmě není rada informována ze strany společností nijak, snad s výjimkou veřejně přístupných výročních zpráv (obchodní tajemství, to je přeci jasné).

Pokud rada chce něco vědět, zeptá se městských společností (typu Dopravní podnik, Pražská plynárenská) za pomoci zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (!!!!). A stejně se nic nedozví (obchodní tajemství…..).

Pan primátor výslovně uvedl, že dle 106tky se radnice ptá prakticky všech městských společností (jmenovitě například Dopravní podnik, Pražská plynárenská…). Jen společnosti Operátor Opencard se údajně zatím na nic nezeptali.

Institut 106 je skvělý, ale je určen pro občany, kteří jinou možnost jak získat informace o dění ve společnostech, zpravidla nemají.

Vedení města, které volí a odvolává osoby působící ve statutárních orgánech, rozhodně není odkázáno na zákon 106/99 Sb.

Nám, občanům, může městská společnost tvrdit, že není Povinným orgánem, ale Praze???

„Co je to za lidi, které rada zvolila do orgánů městských společností….?“

Tuto otázku si veřejnost klade často. Primátor hlavního města Prahy by si ji však klást neměl. Primátor by měl vědět, jaké osoby v orgánech figurují. Vědomost „kdo to je“ by se pak neměla omezit pouze na jméno a příjmení (to lze ostatně zjistit z veřejného rejstříku), ale zejména na to, jakou má ten či onen kvalifikaci, vzdělání, kdo jej nominoval, podle jakých kritérií byl radou před svým zvolením vybírán…. Záleželo vůbec na tom, kdo to je a co má za sebou?

Vždyť to rada hlavního města Prahy (u městských firem vlastněných ze 100% Prahou) tyto osoby volí a odvolává při výkonu práv jediného akcionáře. Proto by to pan primátor vědět měl.

Konkrétně třeba kým je obsazena nejnovější městská společnost Operátor Opencard….

Jak byly valnou hromadou (radou hlavního města Prahy) vybírány osoby do statutárních orgánů společnosti Operátor Opencard? Záměrně jsem vybrala společnost, jejíž orgány byly obsazeny v březnu 2014 (tedy před necelými třemi měsíci). Navíc jde o společnost, o které se v poslední době hodně mluví, rozhodně ji tedy pan primátor znal. Odpověď jsem se však bohužel nedozvěděla.

O to víc mě mrzí, že pan primátor argumentoval tím, že v případě tzv. německého modelu řízení společnosti (valná hromada volí a odvolává pouze dozorčí radu, představenstvo je voleno dozorčí radou), nemá rada hlavního města žádný vliv na personální obsazení představenstva.

Toto není pravda v případě Operátora Opencard už proto, že oba orgány (jak dozorčí rada, tak představenstvo) jsou dle stanov společnosti voleny a odvolávány přímo valnou hromadou, tj. radou hlavního města Prahy. Německý model zde totiž zvolen nebyl.

I kdyby však rada volila jen dozorčí radu, nezbavuje jí to v žádném případě odpovědnosti za výběr osob, které společnost řídí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

No jo - pan Babiš už osobně hledá, kdo Prahu povede od podzimu.
05. 06. 2014 | 15:16

Kamil napsal(a):

Po tom všem, co se v pražských městských podnicích za poslední roky přihodilo, zní tato informace až neuvěřitelně. Samozřejmě, že existuje více možností jak efektivně nejen sledovat ale hlavně ovlivnovat v zájmu vlastníka dění v těchto firmách, a včas předcházet smlouvám úmyslně nebo z hlouposti formulovaným v neprospěch města.

Ale - musí se chtít! A co víc - musí se umět! Jedno bez druhého nestačí...
05. 06. 2014 | 15:27

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

No, já být Pražanem, tak mě to nejen zamrzí, ale ve volbách bych takovou stranu, co zastupuje Hudeček už nevolil.
Když už tedy občan po 4 roky prakticky nic nemůže v tomto směru /odvolání "zástupců" (koho asi ?)/ učinit.

Solidní práce, paní Bielinová, lidé často i přehlédnou taková sdělení typu Hudečkova , uvěří ji...o to je to pak vše horší. Lidé si zamění lež za pravdu.
05. 06. 2014 | 16:15

17, 5 bilionů dolarů vrátit lze napsal(a):

Chce to zvolit za primatora Prahy nekoho z CSSD. Nejlip by se me libil Brezina. Ten nam ty biliony vrati i s urokem.
05. 06. 2014 | 19:57

zemedelec napsal(a):

Paní Bielinová.
Kdyby se Hudeček moc ptal,mohl by narazit do zdi.
Kdo ovládá Prahu,se pomalu objasňuje,ale nikdy to nebyl primátor.Jak je známo,vůbec se nic nezlepšilo,přechodem od ODS k TOP ve vedení Prahy.
05. 06. 2014 | 20:02

co je horší? napsal(a):

O Hudečkovi je nutno psát každý den.
Aby už nikdy žádný olomoucký syreček nezasedl v Radě hl. m.
Buď má pravdu Bém a ten drzý spratek neví o řízení města vůbec nic, nebo platí to první a navrch jde o íčkovskou olomouckou hadí hlavu.
05. 06. 2014 | 20:10

jarpor napsal(a):

Hnus velebnosti...

Hlavně jak se chlapeček Hudeček svatě tváří v TV a jak se otírá o primáře Svobodu... bývalého primátora...

Pražáci, nechcete půjčit vidle ?

Hezký den
06. 06. 2014 | 07:16

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit lze napsal(a):
Chce to zvolit za primatora Prahy nekoho z CSSD. Nejlip by se me libil Brezina. Ten nam ty biliony vrati i s urokem.
05. 06. 2014 | 19:57
----------
Jde o podvrh /zneužití nicku/ , zřejmě multinicku otaznik, moucha na zdi, mandrake, český matoměšťák atd (tento nepodarek přírody používá nicků cca 80) - zkrachovance, co si zde léčí své frustrace.

Můžete to prosím, pane Stejskale smazat ?

Ostatně čekám vbrzku, že tento diskuzní parazit pod mým nickem uveřejní nějakou skutečně hnusnou vulgaritu - to aby došlo k mému zabanování.
Nebylo by to poprvé, kdy se tento hnusák něčeho takového dopustí.
06. 06. 2014 | 12:51

Yosif K napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):
17, 5 bilionů dolarů vrátit lze napsal(a):
Chce to zvolit za primatora Prahy nekoho z CSSD. Nejlip by se me libil Brezina. Ten nam ty biliony vrati i s urokem.
05. 06. 2014 | 19:57
----------
Jde o podvrh /zneužití nicku..........

KONEC CITATU.

Pane Bilion, vy jste přesvědčený socálista, vy máte něco proti Březinovi nebo Hulínskému atd atd?

NEBO SNAD BOJUJETE V kscm ZA BEZTŘÍDNÍ BEZPENĚŽNÍ SPOLEČNOPST S ODUMŘELÝM STÁTEM?
06. 06. 2014 | 14:30

fafnir napsal(a):

multinick 17 bilionů a etc.
hele nejste vy ten,kdo primátora zažaloval za to,že jednak pokračujeje ve stavbě Blanky a zároveň pro sichr v budějovicích za to že zastavil výstavbu do doby než rozhodne soud.A také za to,že nechal prodloužit Opencard,kterou blbě nastavil Bém,abychom mohli v Praze používat předplatné na MHD do doby, než proběhne výběrové řízení na novou které s odvoláními díky nadšeným protikorupčníkům potrvá tak 3 - 5 let ?
Tak za prvé, jednak zaplaťpánbůh nejste Pražan,ani v Praze bydlící náplava.A za druhé nechte na nás Pražanech koho si zvolíme.Levounům se to asi líbit nebude,ale holt my Pražané,zvláště rodilí,jsme jiného mínění než komouši.
07. 06. 2014 | 11:16

modrý edvard napsal(a):

Majitel/akcionáři společnosti jmenuje/-í na valné hromadě představenstvo a dozorčí radu. Pokud je majitel jeden, určitě si může členy DR i představenstva, a vůbec kohokoliv, zavolat a optat se ho, jak jde byznys. Taky se může nechat jmenovat za poradce jako Pitr.
Pokud jde o skutečnou akciovku s mnoha majiteli, asi to takhle nejde a zpráva se podává jen na valné hromadě. Pokud chce akcionář informace navíc, nejspíš to je ve sporu s obchodním zákoníkem nebo něčím podobným.
Když na to koukám takhle, vůbec se Hudečkovi nedivím. Ale divím se, že tam nemá svého člověka (... třeba radního přes dopravu), který by mu to hezky za tepla řekl. Nebo má, a jen to nechce vykecat paní Bielinové.
08. 06. 2014 | 08:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy