Proč už nečtu české noviny

15. 07. 2009 | 17:01
Přečteno 28583 krát
Už dlouho nečtu české noviny. Můj kdysi pravidelný ranní rituál otevřít počítač, podívat se na servery jednotlivých novin a pak rychle koupit ty, ve kterých jsem našla něco zajímavého, je pryč. Kdysi to bylo jednoduché. Byla jsem vně mediálního kolotoče a hlavně tištěná česká média jsem potřebovala jako ranní kávu. Potřebovala jsem z nich čerpat informace pro mou práci a také jsem chtěla být sama informovaná.

Od doby studií jsem měnila preferenci jednotlivých novin a časopisů podle jejich kvality. Aspoň „by očko“ jsem je sledovala všechny. Situace se ale úplně změnila před 2 lety, kdy se můj vztah s nyní už manželem stal předmětem veřejného zájmu. Najednou jsem nebyla jen pouhým občanem, pozorovatelem a čtenářem z venku. Stala jsem se předmětem zájmu médií. Nemám vůbec žádné iluze, že bych někoho zajímala já. Jsem pouze prostředkem, jak se dostat k mému muži. V dobrém či zlém.

Postupně se vše, co dělám a co se mně týká, stalo předmětem kritiky. A nemám teď na mysli bulvár, ale tzv. seriózní noviny. Terčem kritiky se stala moje práce, rodiče, zájmy, vyjadřování, dokonce styl oblékání, bydlení či vzhled. Byla jsem zděšená. Přece nemůžou, nemají právo všechny tyto věci posuzovat!

Jaká to naivita. Postupně jsem si zvykala. Také jsem měla časem možnost poznat některé novináře a můžu říct, že s většinou z těch, se kterými jsem prohodila víc než jen pár zdvořilostních frází, jsme si docela rozuměli. Takže postupně jsem si zvykala, že o mně nejhůř píší ti, kdo mě neznají a ani znát nechtějí. Prostě jsem prostředkem jak se dostat k Paroubkovi, jak na něj zaútočit.

Dnes to už beru s humorem. Nejvíc kopou a koušou pseudointelektuální novináři, kteří si tímto způsobem vlastně léčí komplexy. Někdy ani nevím jaké, ale Freud by v tom jistě něco našel. Někdy je to třeba jen rozpolcenost. Když si hrajete na intelektuála a odsuzujete vše povrchní a komerční a Vaše choť poskytuje v televizi a bulváru rozhovory o své ovulaci a kojení a živí se komerčním uměním, je v tom rozpolcenost. Já však nemám předsudky, ani nejsem zlá. Věřím, že si s ní doma klidně popovídáte o něčem jiném, hlubším. Než si na ni utvořím názor, podívám se na ni nestranně. A pokud si dovolím o ní něco napsat, zeptám se jejích kolegů. Pak také vím, že její mediální obraz je pouze prostředkem, jak se v dané branži prezentovat. To je způsob, jak já hodnotím druhé. Já jsem však neměla štěstí, aby si se mnou při hodnocení dali aspoň takto málo práce. Proč si raději nekopnout do někoho, koho vůbec neznáte jen proto, že je to žena politika, kterého nesnášíte už z principu a vidíte, že jeho politický směr žurnalistika přijímá jen s kritikou??

Prostě jednoho krásného slunečného dne loňského léta jsem české noviny přestala číst. Manžela, kolegů nebo přátel se zeptám, co důležité se děje a pak si to vyhledám. A světe div se, kvalita mého života se nezměnila, možná se spíše zlepšila. Dál se příležitostně scházím s novináři, dál jim naslouchám a snažím se diskutovat. A je mi dobře. V zájmu zachování duševního zdraví to je snad pochopitelné. Ale to není podstatné, já nejsem podstatná. Podstatná je demokracie a svoboda slova. Proto mě spíše zaráží, co se píše o „nás“ (námi myslím mého manžela, jeho stranu a konec konců i všechny příznivce politického směru, který zastává). Mám čím dál silnější pocit, že právě svoboda slova a respekt k demokratickým politickým protivníkům jsou vyhrazeny jen někomu. Někomu „pravému“, u nás doslova pravému, kdo to se všemi myslí dobře a jeho politický směr je jediným vyvoleným. Snad se mýlím, těch vyvolených bylo na světě a i v naší zemi v historii mnoho a nikdy to pro lidi nedopadlo dobře.

I když noviny raději nečtu, z času na čas se stane, že třeba do Prahy přijede moje maminka a rozčiluje se nad tím, co se píše. Nebo můj táta. U něj je to o to horší, že 20 let po pádu komunizmu pořád věří a očekává demokracii. Sám, perzekuován bývalým režimem za to, že jeho otec v padesátých letech vystoupil z komunistické strany a jeho bratr koncem let šedesátých emigroval, nemohl cestovat (dlouho neměl ani pas), nemohl studovat (neměl ten vhodný profil, tak se po letech musel spokojit s dálkovým studiem na místní pedagogické fakultě), dokonce nemohl ani dělat své koníčky (hrál bigbeat, ale kapelu mu zakázali, protože zpívali anglicky). Takže když mi rodiče (nebo kdokoliv blízký) položí otázku „jak to proboha mohli napsat?“ a ukáže patřičný článek v novinách, i přes svoje předsevzetí nečíst české noviny si to přečtu. A většinou žasnu. Věřím v demokracii a to lepší v lidech, proto jsem některé „úlety“ v novinách přisuzovala nedospělosti jejich autorů (podotýkám, zdaleka si to nemyslím o většině našich žurnalistů). Přisuzovala, čas minulý. Týkalo se to třeba adorace našeho předsednictví Rady EU. Velmi úsměvné. Kde na to ti dotyční autoři chodili? Když jsem byla v únoru v Bruselu na Evropské komisi, říkali českému předsednictví „damage control“. Nechali nás něco udělat a pak eliminovali škody, ty skutečné i ty možné.

Když začala „vajíčka“, mí řečtí přátelé s úžasem sledovali vývoj, jak ho popisovaly a podle nich také „hecovaly“ české noviny. A mohla bych pokračovat. Podle mě se situace natolik zhoršila, že dnes najít cokoliv pozitivního o mém manželovi nebo sociální demokracii je téměř nemožné. Je vykreslován jako neúspěšný tyran, který se řítí do záhuby. Sociální demokracie je zase stranou před rozpadem. Je zajímavé, že o jiných politických subjektech to neplatí. Kde je „přiměřená“ kritika těch ostatních? Kde je demokracie? Chápu, že v českých novinách se levicovost nenosí. Částečně to vyplývá z historického kontextu, částečně z jiných více méně osobních názorů a přesvědčení. Udivuje mě ale, že všichni téměř unisono píší to samé. Jen s malými obměnami. Kdo bude kritizovat „ty ostatní“ za rozkol v jejich straně, když se například předseda dané strany pustí do bývalého místopředsedy opravdu lidsky nevybíravým způsobem? Jak to, že nikoho ani na chvíli nezaskočí fakt, že finanční a bytové otázky jeho hlavního soupeře v jeho novém volebním kraji se najednou propírají na prvních stránkách? Kdo na tom mohl mít zájem? Proč nikdo z novinářů nevěnoval pozornost prohlášení jistého europoslance na začátku voleb do EP, že ve své kampani bude jeho strana obzvlášť tvrdá? Proč mívají političtí zkrachovanci více prostoru v novinách než-li šéf jedné z nejsilnějších politických stran (ale jen té jediné)? Vlastně stačí zůstat ve velmi povrchní sféře, jako jsou fotografie. Proč se zdá, že se v redakcích pořádají soutěže o výběr té, na které Paroubek vypadá co nejhůř? A tak dále. Samozřejmě jsou i novináři, kteří se snaží psát objektivně, dokonce se sociální demokracií sympatizují. Ale mám pocit, že se většinou jakoby omlouvají, že to vidí jinak než „většina“. Možná mají dokonce strach se jinak vymezit.

Proč mě to tolik udivuje? Protože čtu zahraniční noviny. A ty se vesměs dělí půl na půl ve své podpoře levice a pravice. Jejich podpora samozřejmě především závisí na souhlasu a názoru vydavatele a šéfredaktora. Svoje politické smýšlení a sympatie deklarují britské, francouzské nebo třeba i řecké noviny veřejně. Proto jsem vlastně ráda, že se české noviny postupně vymezují. Lidové noviny se jasně vymezily už dávno. MF Dnes se nedávno vymezila bojovým prohlášením svého brněnského zástupce šéfredaktora o tom, koho lidé jistě volit nemají. Dalo by se pokračovat dále. Nevím, zda o jejich politickém smýšlení ví samotní vydavatelé, ale aspoň čtenáři v tom už mají jasno.

Jsem si vědomá toho, že po tomto mém příspěvku se stanu terčem další silné (možná dokonce až strašné) kritiky na stránkách novin. Nakonec ono to ostatně vyjde na stejno. Když mlčím, píší, co a jak chtějí. Když se ozvu, rozcupují mě. Ale dál už jsem nemohla mlčet. Na svobodu slova totiž není dvojí metr. Nesmí se zneužívat nebo užívat tak, jak se to někomu hodí. Ani by se nemělo psát jednotným hlasem. Já si to vše ještě dobře pamatuji z dob minulých, ale to bylo kdysi (z pohledu mého věku) dávno… A jistě se tam nechceme vrátit, ani k těmto „metodám práce“.

Na žádost autorky jsem opravil překlepy v textu. Libor Stejskal, editor blogů

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hana napsal(a):

Když jsem poprve videla a slyšela Parubka - mimochodem demagog na 1, vybalil se mi film s jedním pánem co nám neustále promítali ve škole - uřvaný a násilný projev Klementa Gottwalda.
27. 08. 2009 | 20:45

Béďa napsal(a):

Nenadbíháte si, paní Paroubková? Stěžujete si na neurvalost některých médií, přičemž následucjící den se usmíváte při rozhovoru pro splašku zvanou AHA. Tak co chcete?
Pan Paroubek žaluje Reflex, neb paní Paroubková nevydýchala vyobrazení na obalu Reflexu (to vydýchal i náš hradní narcis Klaus, když jej vyobrazili jako krvežíznivého...). Chtěl bych připomenout názor pana P.Štěpánka http://zpravy.ods.cz/prispe... :
"Petra Paroubková chce žalovat výtvarníka aTea, de facto mu vyhrožuje. Co tak strašného aTeo vyvedl? V zásadě nic, jen publikuje svoje obrázky. Svoje šlehy rozdává nalevo i napravo, nešetří nikoho. Ani paní PP. A svoji práci dělá setsakra dobře. Stejně jako jeden nejmenovaný ředitel Národní galerie si myslím, že aTeo je vlastně génius. Jeho nápady, významové zkratky a pointy bývají excelentní, také provedení je vysoce profesionální.

Byla to tak trochu náhoda, trochu řízení osudu, že jsem toho chlapíka potkal. Před vydáním knížky Plnou ParouBack jsme si s vydavatelem říkali, že by nebylo od věci knihu politických komentářů oživit nějakými politickými karikaturami. Přemýšlel jsem – Renčín? Jiránek? – to všechno tu už bylo a navíc kdovíkolik by to stálo. Pak mi v hlavě cinknul nápad a jen tak na blind jsem napsal na mailovou adresu aTeo. Skvělé obrázky s touhle značkou totiž Internetem poletují zdaleka nejčastěji. Abych to zkrátil, padli jsme si s tím chlapíkem do noty. Výsledkem byla nejen knížka Plnou ParouBack, ale i přátelství.

Ale zpět k paní PP, aTeem geniálně překřtěné na Paní Papalášovou. Především by si měla sama udělat jasno v tom, čím vlastně chce být. Zda veřejnou osobou, nebo "pouhopouhou" manželkou? Nelze vystupovat jako ta první a zároveň požadovat ochranu té druhé. Neznám v naší polistopadové éře jinou manželku vrcholného politika, jež by své postavení institucionalizovala do takové míry jako paní PP. Nebo snad někdo víte o jakékoli jiné manželce českého politika, která by na stranických sjezdech sedávala mezi stranickými prominenty? Která svoji svatbu či těhotenství avizuje prostřednictvím stranických tiskových zpráv? Která zasahuje do stranických personálních záležitostí? Která píše endorfinové píárové předvolební texty lakující odpudivého manžela narůžovo? Pak se ovšem nesmí divit, že ji veřejnost – a tím pádem i karikaturisté – vnímají jako politickou osobu.

Koneckonců – řeknu-li to ve zkratce a bez obalu – celá ta Paroubkem avizovaná modernizace a rebranding ČSSD se zcvrkly na to, že si pan předseda narazil novou mladou kost. Nereprezentativní paní Zuzanu poslal k vodě, zavřel jí ústa vyčachrovanými pozemky a nadačními miliony a cesta k "modernizaci" ČSSD byla volná. Okázalé producírování blonďaté paní PP po páně předsedově boku na stranických i jiných akcích mohlo začít.

Nemám potřebu nikomu vyhrožovat jako paní PP, jen chci napsat, že i aTeo – bude-li třeba – najde účinné zastání a pomoc. Tak se to mezi přáteli dělá. A jsem si jist, že zdaleka nebudu jediný, kdo se postaví na jeho stranu, potažmo na stranu svobodného vyjadřování o politických osobách. Až bude paní PP "pouhá" manželka, budu naopak první, kdo se zastane jí".
28. 08. 2009 | 13:38

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
02. 09. 2009 | 07:33

art napsal(a):

to Béďa:
V češtině si nelze "nadběhnout", jen "naběhnout". Paroubková je Slovenka, ale na rozdíl od tebe aspoň umí česky.
05. 09. 2009 | 17:42

péťa napsal(a):

noviny nečtu - protože neumím číst, ...
jinak omluva, musim končit, prasepasník mi naznačuje, že na mně skočí...
08. 09. 2009 | 12:39

Adéla napsal(a):

Dobrý den. člověk by si myslel, že když jste tak sečtělá a máte takový přehled, že vás nepřekvapí že zahraniční noviny se vesměs dělí půl na půl ve své podpoře levice a pravice zatímco ty naše ne. Je to přece dáno tím, že v zahraničí má jak levice tak pravice víceméně stejné smýšlení. Jejich plány mají stejný směr a liší se spíš jen v detailech. U nás je ten rozdíl markantní - zadlužit stát nebo nezadlužit, brát bohatým a dávat chudým nebo přistupovat ke všem stejně a neznevýhodňovat ty schopné a pracovité atp. Myšlenky strany vašeho manžela jsou krátkozraké a nedůvěryhodné, a tak se nemůžete divit, že většina novinářů ( tedy lidí co mají přehled )je nakloněna jiné straně.
17. 09. 2009 | 13:47

ScottE napsal(a):

Já osobně už noviny také nekupuji a na internetu čtu jen to co mě zajímá. Ale nejvíce jsem se pobavila u tohohle článku, který zaplnil stránky novin

http://tojesila.cz/cz/s16/S...
27. 09. 2009 | 13:51

Příznivec objektivních komentářů napsal(a):

Já už také ne. Je to přesně tak jak píšete.
12. 01. 2010 | 16:13

tiffany napsal(a):

sungguh informasi yang menarik
19. 02. 2010 | 09:30

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:56

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:29

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 06:11

Richard napsal(a):

Nechte PaKdo volí ODS volí zloděje- vzpomeňte na kuponovou privatizaci...roubka a ČSSD na pokoji,
21. 04. 2010 | 11:18

Jan H. napsal(a):

Tolik tuposti v jedne hlave blondynky? To snad ani neni mozne...
16. 05. 2010 | 04:18

Sára 25 let napsal(a):

Váš článek mne velmi mile překvapil a musím s vámi naprosto souhlasit. Bohužel lidská slušnost je na ústupu :-). Nejsem obdivovatelem Jiřího Paroubka a také mám k jeho vystupování výhrady, ale nemůžu říci, že by dělal cokoli horšího než kterýkoli jiný český politik! Alespoň se zastává solidárního politického systému. A řeči o zadlužování ČR - budu velmi ráda platit vyšší daně, a také se ráda uskromním na mateřské a nemocenské. Politika pravicových stran je ale bohužel daně snížit a veškeré sociální dávky taktéž! Co tedy ušetří na obyčejných lidech, odpustí vyšším příjmovým skupinám. To je dle mého názoru ta nejhorší varianra!
19. 05. 2010 | 19:32

repp napsal(a):

Pro Kateřinu k jejímu příspěvku ze dne 17.5.t.r.
"Vážená",
mimo jiné v něm uvádíte:"....normální přátelé" volíte ČSSD. Ergo, z toho lze dovodit, že nevolič této rádoby seriozní strany (i když pro mě osobně je to jen jakési je obskurní uskupení) je nenormální-nutno zde poznamenat, že mě Vaše formulace nepřekvapuje,vlastně je zcela v intencích socanského náhledu na spoluobčany (kdo na to má, že...?)a Vy jste,usuzujíce z Vašeho projevu, čítankový socan. Co se týče zachování Vašeho duševního zdraví (měla byste možná co nejdříve navštívit odborného lékaře, tím mám pochopitelně na mysli psychiatra, neboť pro jeho zachování nečtete noviny ani zpravodajské weby, abyste mimo jiné nemusela číst ekonomické polopravdy.Tyto polopravdy jsou výtrusem strany,jejíž jste Vy,Vaše rodina a všichni Vaši "normální" přátelé voličkou a již nenormální, leč slušní lidé nevolí
20. 05. 2010 | 19:34

JanaK napsal(a):

Vážená paní Paroubková, kdybyste se tak neukazovala a nepředváděla na veřejnosti, a nepsala články, jak je to úžasné být na dovolené s manželem, tak o Vás nikdo nic psát nebude a nebude vytvářet karikatury. Moje vedoucí je manželka pána, který byl jeden čas ministrem, nikde se neukazovala, nikam nepsala, nic neprohlašovala a tak si jí také nikdo nebral na paškál. Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá.
23. 07. 2010 | 11:38

jp napsal(a):

Dobrý den paní Paroubková ,
se svým prohlášením o postech přes postel jste jen ukázala svou pravou tvář , nebo to bylo z Vaší zkušenosti ?
26. 07. 2010 | 19:30

DIzJhFAv8b napsal(a):

Dude, ignore women for a while and they will come to you.They all inofrierity complex and will run to you as soon as you treat them like dirt
23. 08. 2013 | 03:23

ItNNYQLNnNT napsal(a):

Wonderful story, reckoned we could <a href="http://kkzgimd.com">comnbie</a> a few unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got more problerms as well
24. 08. 2013 | 14:20

H62mhFXa0SrA napsal(a):

Thank you I was very pleased to find this web-site.I wtnead to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post . http://zaqijvim.com [url=http://vmuqiqko.com]vmuqiqko[/url] [link=http://zvkqdcxsgvq.com]zvkqdcxsgvq[/link]
26. 08. 2013 | 12:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy