Michael Romancov: Kanál pro náročného diváka to přehnal

22. 11. 2017 | 11:29
Přečteno 6008 krát
Druhý kanál ČT je označován jako stanice orientovaná na kulturu, vzdělávání, dokumenty a na pořady zaměřené na přírodu, historii a vědu. Všeobecně se má za to, že hlavní rolí je vysílání „exkluzivních“ pořadů pro tzv. „náročného“ diváka. Na konci října (první díl měl premiéru 29. 10. 2017) začala „dvojka“ vysílat ruský TV seriál Zapomenutí vůdci, z produkce studia Babich Design společnosti Star Media, který měl v Rusku premiéru letos v květnu na Prvním kanálu ruské televize.

V ruském originále nese dokumentární série název Stát sovětů. Zapomenutí vůdci., a v anotaci se lze dočíst: „Tento projekt vypráví o klíčových osobách ve vedení Sovětského svazu v letech 1917 – 1953. Felix Dzeržinskij, Kliment Vorošilov, Semjon Buďonnyj, Vjačeslav Molotov, Andrej Ždanov, Viktor Abakumov, Lavrentij Berija. Jejich jména jsou dodnes v celé zemi známa, ale málo kdo si pamatuje, jak se zapsali do historie, co vykonali pro stát. Byli činní v době mohutné občanské konfrontace a sociálních otřesů, které změnily běh dějin. Na jejich počest byla přejmenována města, ulice i hory, vztyčovali jim památníky, o jejich vítězstvích se vyprávělo ve školách, ale nemohli tušit, že s odstupem let budou jejich životopisy podrobeny pečlivému zkoumání a jejich úspěchy budou zapomenuty.“

Na webu ČT je informací podstatně méně. V české verzi je seriál inzerován pouze pod názvem Zapomenutí vůdci a z názvu se, neznámo proč, vytratila mimořádně důležitá informace, že jde o osoby, které stály v čele Sovětského svazu. Právě tak není zřejmé, proč chce ČT odvysílat pět dílů, když jich bylo natočeno sedm, a proč z výběru byli vyřazeni Viktor Abakumov, jehož jméno asi většině českých diváků nic neřekne, a Lavrentij Berija, jehož jméno pro změnu nejspíš u průměrného diváka dvojky rezonuje nejsilněji.

Zastavme se na chvíli u informací, které ČT u dvou zatím odvysílaných dílů divákům poskytla. V případě Felixe Dzeržinského web uvádí: „Stal se legendou orgánů státní bezpečnosti a proslavila ho jeho železná vůle.“ V případě Klimenta Vorošilova se dočteme: „Neusiloval o významný politický vliv, což mu zajistilo dlouhou a úspěšnou kariéru.“ O podílu obou jmenovaných na rozpoutání a organizování tzv. revolučního a následně velkého (stalinského) teroru ani slovo.

Zkusme si na chvíli představit situaci, že by ČT vysílala seriál s názvem Zapomenutí vůdci, z jehož názvu by vypadlo Třetí říše. A že u prvního dílu, věnovanému Reinhardu Heydrichovi by stálo: „Stal se legendou státní bezpečnosti a proslavila ho jeho železná vůle.“

Dá se předpokládat, že něco takového by vyvolalo zásadní bouři nevole, a bylo by to zcela na místě. Problém, zdaleka ne jen český, však je, že k nacistickým „velikánům“ se přistupuje zcela jinak, než k jejich sovětským protějškům. Námitka, že Sovětský svaz, zejména pak v dobách Gorbačovovy perestrojky, přeci nelze srovnávat s nacistickým Německem neobstojí, protože, jak sami tvůrci seriálu uvedli, mapují životy a činy představitelů sovětského režimu v období 1917 – 1953, tedy v období, kdy SSSR byl totalitním státem par excellence! Tedy, abychom byli přesní, tvůrci opravdu přinášejí poměrně ucelené biografické informace, takže se divák dozví, do jaké rodiny se kdo narodil, s kým se oženil a kolik měl dětí. Také kde žil a pracoval, ale o tom, co by logicky mělo být těžištěm série – o podrobném zkoumání jejich vítězství – se toho divák mnoho nedozví. Jak ruský originál, tak informace (obšírnější než u ruského protějšku) zveřejněná na webu Česko-Slovenská filmová databáze zřetelně ukazuje, že sporné, respektive zločinné, momenty kariéry vybraných vůdců někdy mohou být zmíněny, ale v obou uvedených dílech nebyly ani náznakem podrobeny patřičné analýze.

Divákovi, který s „úspěchy“ budování komunismu v SSSR není detailně obeznámen, tak zůstane skryto, že například Kliment Vorošilov byl jedním z hlavních organizátorů čistek v Rudé armádě, ale dozví se, že nebyl zcela kompetentní, což však dohnal nesmírnou pracovitostí… za války pak prokazoval odvahu, ne však taktické dovednosti. Samozřejmě, že v sovětských dobách by sdělení tohoto typu o člověku, na jehož počest byla pojmenována města, vzbudilo senzaci, ale dokonce i v sovětských dobách už by to nebylo senzační po roce 1985, kdy Gorbačov spustil přestavbu. A právě v tom je problém, neboť tehdy a těmito způsoby byla zahájena demontáž SSSR jak v jeho fyzické podobě, tak jeho status světové supervelmoci.

Všichni představitelé dnešního ruského establishmentu se shodnou na tom, že diskuse o sovětské minulosti, v jejich podání nežádoucí či nezákonné účtování s minulostí, bylo hlavní příčinou krachu, který v historii nemá obdoby. Mimo jiné i proto Putin ministrovi kultury Medinskému, který je uveden mezi scénáristy seriálu Zapomenutí vůdci (sic!), nařídil vypracovat závaznou koncepci státní kulturní politiky, jejíž hlavní tezí je tvrzení, že Rusko není Evropa. Příslušný prezidentský dekret byl podepsán 24. prosince 2014) a seriál Zapomenutí vůdci je jedním z jejích výsledků, podobně jako například nový film o L. D. Trockém, který již začátkem letošního roku vzbudil mimořádně negativní reakce v Izraeli, neboť v ruském prostředí opět rozehrává antisemitskou notu, když tvrdí, že všichni znají Lenina, ale nikdo nezná žida Trockého, který vlastně byl za vše odpovědný…

Zatímco Německo svou identitu buduje na odmítnutí nacismu, buduje Ruskou svou identitu na rozvíjení odkazu Velikého vítězství a právě mužové, o kterých seriál pojednává, s ním jsou spojováni. Andrej Kolesnikov (originál zde), expert Carnegieho centra v Moskvě tento přístup k historii označil jak za nástroj legitimizace existujícího režimu, tak i za nástroj řízení státu a společnosti. Tím, že se současný režim úspěšně pasuje do role legitimního následníka slavných minulých vítězství, z nichž nejzářivějším je vítězství ve Velké vlastenecké válce, získává v očích mnohých imunitu vůči kritice. Nesouhlas s nositelem kanonizované, mytologizované a militarizované verze vlastní historie totiž nabývá podobu rouhání, v důsledku čehož se režim stává nezranitelným.

Nevíme, jak dlouho se to bude dařit, a máme jen malou možnost něco s tím udělat, ale neměli bychom pustit ze zřetele, že současný ruský režim nás, respektive náš způsob života, považuje za nepřítele. Tím, že mu otevíráme prostor, lhostejno zda mediální či hospodářský, mu pomáháme.

Michael Romancov
Politický geograf, působí na katedře politologie Institutu politologických studií FSV UK a na Metropolitní univerzitě Praha.

Článek vyšel na webu tapolitika.cz 13. 11. 2017, přetištěno se souhlasem autora.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy