Hnědo pod stromečkem

22. 12. 2017 | 10:30
Přečteno 3826 krát
Historik a profesor Evropského univerzitního institutu ve Florencii Pavel Kolář píše pro Aktuálně.cz o nové rakouské vládní koalici lidovců (ÖVP) a svobodných (FPÖ).

Ve své novele Jako rak Günter Grass píše, že s dějinami se to má jako s ucpaným klozetem: Ať splachujeme jak splachujeme, sra.ky nakonec stejně vyplavou nahoru. Nyní se nám v rakouském záchodku přes léta urputného splachování nacistické minulosti vynořuje vláda, s níž se na povrch dostává úplně nová kvalita. Situace je totiž jiná než v roce 2000, kdy krajně pravicoví Svobodní (FPÖ) Jörga Haidera poprvé vstupovali do černomodré vlády lidoveckého kancléře Wolfganga Schüssela. Přestože byl tehdy poměr sil mezi oběma stranami vyrovnanější než dnes, účinkovali Svobodní v koalici jako juniorní partner. Mělo se za to, že Schüssel coby protřelý politik brzy odstaví Svobodné na vedlejší kolej a že ti se brzy rozhádají a znemožní. Obojí se povedlo, aspoň na nějaký čas.

Zda se podobný kousek podaří nyní i mladému kancléři Kurzovi, je nejisté. Situace se změnila. Po deseti letech v opozici Svobodní posílili. Upevnili své pozice v regionech, opírajíce se o hustou síť straně blízkých šovinistických organizací (hlavně o buršácké spolky), vlastní tiskoviny i televizi. S trochou ironie lze mluvit o široce rozvinuté síti neofašistické občanské společnosti, která je podhoubím úspěchu Svobodných. Ideologicky se strana posunula od kryptoantisemitismu a velkoněmeckého hulákání k islamofobii a tzv. křesťanským hodnotám.

O neonacistických kořenech strany však není sporu a je otázkou, nakolik se s nimi FPÖ vypořádala. Sám předseda strany a novopečený vicekancléř Heinz-Christian (čti „ejč-sí“) Strache se ještě na začátku devadesátých let v neonacistickém hnutí pohyboval jako ryba ve vodě. Byl mj. členem vídeňského buršenšaftu „Vandalia“ (kde působil jako ideologický instruktor) a s vlastenecky smýšlejícími kamarády vyjížděl na „branná cvičení“ do korutanských lesů (z těchto tělovýchovných soustředění se zachovaly velmi pěkné fotografie). Strache dnes popisuje tuto dobu jako léta hledání a zrání a úpěnlivě pracuje na image seriózního politika. Stracheho „zkrocení“ ale zpochybnil nedávno zemřelý ex-místopředseda Svobodných, někdejší SA-Sturmführer Otto Scrinzi (držitel legitimace NSDAP č. 7.897.561 a za války asistent Ústavu pro rasovou biologii v Innsbrucku), když svého žáka označil za hluboce přesvědčeného nacionála.

Takto vybaveni vstupují Svobodní ausgerechnet před Vánoci hlavním vchodem do budovy na Ballhausplatzu, tedy do vídeňské Strakovky. Stojí zejména za povšimnutí, že do rukou krajní pravice spadne veškerá branná moc státu. Ministerstvo vnitra včetně dozoru nad tajnými službami bude mít na starost hlavní stratég strany Herbert Kickl. Už v devadesátých letech byl Haiderovým ideologickým náhončím, psal vůdci projevy, v nichž vynikl jako talentovaný tvůrce xenofobních a antisemitských rýmovaček. V kampani sice tento kreativec ukazoval umírněnější tvář, ještě loni v říjnu ale promlouval na sjezdu „Obránců Evropy“ v Linci, za četné účasti neonacistických uskupení. Lze tedy předpokládat, že se najde mnoho zájemců mezi skinheadskými mlátičkami, kteří se pohrnou do státní služby chránit zákon a pořádek; kádrový dotazník jistě vyplní bez obtíží. Ministerstvo obrany (jež sice nemá v Rakousku valný význam, ale i tak...) povede zemský šéf strany ve Štýrsku Mario Kunasek. Je sice považován za tzv. pragmatika, kterému se ze strany podařilo vyštípat tu nejhorší fašistickou svoloč, pupeční šňůru spojující jej s lůnem mateřské doktríny ale nepřeťal.

Zatímco ministerstvo dopravy převezme neúspěšný prezidentský kandidát a člen velkoněmeckého buršenšaftu „Marko-Germania“ Norbert Hofer, připadne Svobodným také resort zahraničí, jehož se ujme odbornice na Blízký východ Karin Kneisslová. Situaci tu ovšem komplikuje Izrael, který bojkotuje veškeré styky s FPÖ a telavivské ministerstvo se v pondělí nechalo slyšet, že bojkot se bude vztahovat i na novou ministryni. Připomeňme, že po jmenování první černomodré vlády v roce 2000 vyhlásila EU proti Rakousku sankce, ke kterým se po boku Izraele připojila jako jediná ve východní Evropě i Zemanova vláda.

V hospodářské a sociální oblasti lze čekat, že FPÖ rychle zapomene na své „sociální cítění“ a bez okolků se přimkne ke Kurzovu neoliberálními kursu. Snad bychom měli oprášit starou marxistickou teorii fašismu coby nejagresivnější formy nadvlády velkokapitálu: zcela vážně se např. diskutuje o zavedení dvanáctihodinové pracovní doby pod heslem „nové flexibility“. Pod rouškou boje proti zneužívání sociálního systému (samozřejmě hlavně „ekonomickými migranty“) dojde k paušálnímu osekání sociálních služeb, kdy se např. podpora rodin výrazně přesune od příspěvků na děti k daňovým slevám, což postihne ty nejchudší. Takto ušetřené prostředky se budou moci využít jinak, zejména ke snížení firemních daní. Není náhodou, že i ministerstvo sociálních věcí a zdravotnictví přechází do rukou krajní pravice. Designovaná ministryně Hartingerová je přitom známou exponentkou farmaceutické lobby, která teď bude rýžovat miliardy. Mnout ruce si konečně může i tabákový průmysl poté, co nová koalice vycouvala ze zákazu kouření v restauracích.

Zakončeme naší rakouskou vánoční úvahu tam, kde jsme ji začali, totiž na klozetu. Každý malý národ vyměšuje určité výkaly, píše v často citované pasáži svých pamětí Václav Černý, ale česká země je plodí v podobě „ďábelsky dokonalé“. Právě „Čecháček“ je obzvláště hnusným tvorem, který odráží zakořeněnou frustraci ze staletí cizího panství a v němž se příkladně spájí lokajství s hulvátstvím, nízkost s hrubostí, závist s podlostí. Haškův „poloprďoch“ poručík Dub asi nejlépe vystihuje tento policajtský typ, jenž ze všeho nejvíc touží líbat boty vysokých činitelů a zároveň velkopansky cepovat své podřízené. Jeho dnešní opětovné panství by ale nebylo možné bez konformismu a patolízalství rozšířeného ve společnosti jako takové. Vtírá se myšlenka, zda současné Rakousko se tomuto modelu malého národa nepřibližuje a zda jeho frustrace z pozbyté imperiální velikosti nepřináší podobné plody (připomeňme si Thomase Bernharda a jeho přirovnání Rakušana k punčovému dortíku: na povrchu rudý, uvnitř hnědý, a vždycky jemně naložený v alkoholu). Taková svornost mezi našimi národy, to tu ještě nebylo: otřepaná diplomatická fráze, že česko-rakouské vztahy jsou „nejlepší v historii“ tak asi poprvé dosáhne svého skutečného naplnění.

Pavel Kolář
Historik, specializuje se na komparativní dějiny 19. a 20. století v české i evropské perspektivě

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy