Neprakta a mé bohatství.

30. 10. 2011 | 20:30
Přečteno 2945 krát
Bohatství měří každý člověk po svém. Pro některé z nás jsou to konta v bance, nejlépe v zahraniční, sbírka aut nebo domy v Toskánsku. Pro jiné rodina. A do této skupiny se s dovolením počítám i já se svými přáteli.
S bohatstvím jiných pak bývá spojena závist. A závist může být také různá. Například ve mně hlubokou závist vyvolává má kamarádka Mirka, když mě dráždí vyprávěním o tom, jak potkala na Kampě Jana Wericha. Toto bohatství mně již navždy zůstane odepřeno. Přesto se necítím být chudým. Psal jsem si se světoznámými zoology minulého století Geraldem Durrellem a Bernardem Grzimkem, setkal jsem se s významnou primatoložkou Jane Goodalovou, nebo tibetským Dalajlámou. Při několika afrických výpravách jsem byl v milé společnosti profesora Zdeňka Veselovského. Těch báječných lidí a osobností, které jsem potkal, bylo mnoho. A s každým takovým setkáním, rozhovorem, či jen dotekem rostlo mé bohatství.
Na jeho hromadění se nesmazatelnou měrou desítky let podílel přítel, jehož jméno mám za synonymum renesančního člověka. Sešli jsme se kdysi v minulém tisíciletí nad sbírkou lebek. Dostal jsem od něj k dvacátým narozeninám lebku mravenečníka stromového a k jeho šedesátinám jsem mu na oplátku věnoval tapíra indického. Jeho znalosti přírody mě při každém setkání znova a znova překvapovaly. Na mojí promoci mně přivezl lebku jeskynního medvěda, a když za mnou přijel na vojnu do Doupovských hor, zabývali jsme se tokajícími tetřívky a hnízdy černých čápů. Křtil mnoho zvířat v chomutovském zooparku a byl také čestným členem Nadace na ochranu fauny Evropy.
Přírodou ovšem jeho znalosti zdaleka nekončily. Každého dokázal ohromit svými znalostmi umění, historie, etnografie. Nejvíce byl však znám jako vynikající karikaturista. Jeho Sek, Zula a pravěká zvířata, čerti, upíři a jiná strašidla, dokonalé zvládnuté starověké i středověké historické postavy, krásné nahé ženské i tlouštíci, ti všichni rozesmávali celé generace. Méně lidí vědělo, že jako výtvarník se zapsal také u divadla a filmu. Málokdo si dnes dovede představit vánoce bez Šíleně smutné princezny. Také tuto, dnes již klasickou pohádku svými návrhy kostýmů a scén významně ovlivnil právě Jiří Winter, obecně známý pod pseudonymem Neprakta. Byl člověkem tak činorodým, že ani po desetiletích našeho přátelství nemohu říci, že vím, kde všude zanechal svou nezaměnitelnou a nesmazetelnou stopu.
Jednou, bylo to v polovině osmdesátých let, jsme spolu jeli do Dvora Králové navštívit Josefa Vágnera. Pozorovat setkání dvou takových osobností byl koncert. Řeč se po nějaké době stočila od zvířat na politiku a pan domácí si posteskl, že režim je tak zakonzervovaný, že se nedožijeme jeho konce. Neprakta oponoval s ironickým nadhledem tím, že bylo zajímavé a někdy dokonce i zábavné pozorovat, jak se tady režim chopil moci, jak tu přežíval, ale po těch všech letech by bylo nesmírně smutné nedočkat se jeho konce.
Optimistický odhad smíchaný s dávkou černého humoru byl naštěstí pro všechny správnější. Ještě dlouhou řadu let jsem si mohl, díky němu, při každém našem dalším setkání rozšiřovat své obzory, bohatnout a zároveň se s ním dělit o své zážitky z cest, radosti z nových přírůstků do sbírek, nebo starosti kolem záchranných projektů a zvířátek vůbec.
Když jsem jej před několika dny navštívil ve Střešovické nemocnici, tiskl mi při loučení dlouho a silně ruku. Ten stisk se mi vryl do paměti jako tečka za vším, čím mne v životě obohatil.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vk napsal(a):

hm, to jste ještě neviděl dikobraza, tam byl koncert vašeho vzora Neprakty, to teda byl koncert na blití, ale vy u Zelenejch máte asi nějakou deviaci(odchylku), nejdříve Zubov a jeho kýčovité patlaniny, ted Liška u myslitele, z fitka, Krampola, ještě, že už nežije strejda Jedlička, to by asi byl váš stranický maskot. No, nic, jen tak dál.
30. 10. 2011 | 20:41

habrav napsal(a):

vk - lehni!
30. 10. 2011 | 21:07

Alex napsal(a):

vk - vy svou chudobu nikdy neuvidíte...
30. 10. 2011 | 22:28

Maximus napsal(a):

Jako měl Hašek svého Ladu, měl i Švandrlík svého Nepraktu.
To co po sobě zanechali tito dva giganti-umělci je neskutečné a je to moc velká škoda, že už tady ani jeden nejsou....
30. 10. 2011 | 22:32

Radkin Honzák napsal(a):

Seifert to kdysi připsal Alšovi, ale sem to - podle radosti, kterou Neprakta rozdal - patří také:
Můj Bože, měl-li jaký hřích
Odpusť mu, nic to není
A dej, ať se má v nebesích
jak na posvícení
30. 10. 2011 | 23:09

Al Jouda napsal(a):

Neprakta byl jeden z mála umělců, který si nezadal s komunistickým režimem, i když pracoval v redakci Dikobrazu. Jeho satira nikdy nemířila za železnou oponu a o jeho politickém uvědomění svědčí spolupráce s Miloslavem Švandrlíkem. Čest jeho památce !
31. 10. 2011 | 00:02

jan zahradil napsal(a):

Tohle jste napsal moc hezky. Fakt. Díky.
31. 10. 2011 | 00:18

Béda napsal(a):

Hezký nekrolog. Až na politiku. Jinak pokud zde píše
Al Jouda:
"...Neprakta byl jeden z mála umělců, který si nezadal s komunistickým režimem, i když pracoval v redakci Dikobrazu. Jeho satira nikdy nemířila za železnou oponu a o jeho politickém uvědomění svědčí spolupráce s Miloslavem Švandrlíkem..." pak by byla namístě otázka: Jak to, že satirici Nepraktova typu nereflektují stav po VLSR? Žeby v korumpostánu ovládaném mafiema bylo snad všechno v pořádku, anebo se snad v tzv. demokracii bojí jít s kůží na trh? Co třeba takový Kalousek? Nezasloužil by si tento dinosaurus a feldkurát satirickou reflexi?
31. 10. 2011 | 04:57

Martina Šimáčková napsal(a):

Bráško..., fakt krásné. A nic si nedělej z těch prvních komentářů. Do očí by ti to nikdy neřekli, ale anonymita netu, joj! tam je upřímných hrdinů. Ale já vím a všichni, kdo Tě znají, ví, že jsi jeden z posledníh hrdinů na bílém koni v této republice. Kdyby takových zapálených, čestných lidí pro svou věc bylo na správném místě více, kde bychom dnes byli. A pan Neprakta si všechna Tvoje slova zaslouží a určitě by po smrti někoho neplival na ty, kdo na něj s láskou vzpomenou....
31. 10. 2011 | 07:05

Lucie Paceltová napsal(a):

Moc hezký blog!
31. 10. 2011 | 08:40

Rabas Jiří napsal(a):

Přemku a Martinko,jsem rád že dovedete vzdát čest a složit poklonu lidem,kteří něco dokázali a i navzdory lidem kteří si nevidí ani na špičku nosu pro nás normální lidi uměli tvořit pro radost,smích a tudíž jim budiž česta sláva,táta
31. 10. 2011 | 12:16

Růžena Mašková napsal(a):

Přemku,
moc Vám děkuji za ta slova. Lidé, jako byl pan Neprakta si zaslouží, aby právě o nich byla napsána. Určitě je někde nahoře slyší. Slovo přítele je dost silné na to, aby bylo slyšet i tam, kam slova hlupáků naštěstí nikdy nedoletí.
31. 10. 2011 | 23:02

vk napsal(a):

Neprakta vs. Revolver Revue
S normalizací souvisí také dnešní odvolací soudní jednání Neprakta vs. Revolver Revue u Vrchního soudu v Praze. O co jde? Karikaturista Jiří Winter-Neprakta zažaloval kvůli knize Háro vydavatelství Revolver Revue - v knize je reprodukováno několik kreslených vtipů o máničkách, které Neprakta před rokem 1989 publikoval v normalizačním tisku. A nutno říct, že s normalizačním aktivismem a ve zřejmé souvislosti se zátahy, které na vlasatce pořádala StB.

Před rokem Městský soud Nepraktovu žalobu uznal a uložil Revolver Revue zaplatit kreslíři částku dvacet čtyři tisíc korun za neoprávněné užití jeho vtipů z komunistického Dikobrazu. Po lopatě řečeno, soud uznal, že na samizdatových základech postavená Revolver Revue poškodila karikaturistu, který zesměšňoval lidi, po kterých šla StB jen z toho důvodu, že vypadali jinak. RR se odvolala a dnešní soud by měl "kauzu" znovu projednat.
29. 05. 2012 | 09:37

Peter napsal(a):

Mistr Neprakta krsslil najpr pre svoj úsmev a radosť, ale mal ešte väčšiu radosť a šírší úsmev, keď takú radosť a úsmev, akú mal on, mal aj jeho príjemca vtipov...
A v tom je najväčšie umenie jeho majstrovstva... osobitosť Mistra je na jeho umení najkrajšia...
27. 08. 2012 | 20:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy