Čísla o Ukrajině, která média kupodivu příliš neuvádějí

02. 03. 2014 | 19:30
Přečteno 7773 krát
Celkový zahraniční dluh země činí 140 miliard dolarů (necelé 3 roční rozpočty ČR). To je 80% tamního HDP. Zlaté a měnové rezervy státu poklesly na kritických 18,8 miliard dolarů. Přední ratingové agentury světa hlásí, že země je na hraně krachu. Tamní nová vláda říká totéž. Soukromé subjekty Ukrajincům nepůjčí. V průběhu ukrajinské krize docházelo k výpadkům výběru daní v regionech.

Nejdříve daně odmítaly platit západní regiony země – na protest proti Janukovičovi. Teď hrozí, že do Kyjeva nic nepošlou východní regiony. Nový premiér Jaceňuk žádá západ (Mezinárodní měnový fond a EU, tedy mimo jiné i nás) o okamžitou pomoc ve výší 35 miliard dolarů. Ještě před třemi týdny to bylo 15 miliard. Jinak údajně hrozí, že nebude z čeho platit základní funkce státu včetně armády a policie.

Lidé na Ukrajině masově vybírají peníze z bank. Mnohé bankovní instituce už zavedly denní limit na výběr prostředků. Ukrajinská měna zažívá volny pád. Přitom peněžní ústavy z EU do Ukrajiny investovaly 23 miliardy dolarů – peníze, o které teď mohou zejména Italské a Rakouské banky přijít. Mimo jiné i ta Rakouská banka, která vlastní Českou spořitelnu. Ruské banky do země investovaly dokonce 28 miliard dolarů.

To ale stále ještě nejsou hlavní rizika, která nám hrozí. Ukrajinská krize může přinést přerušení dodávek ruského plynu do Evropy ukrajinskou cestou. Ukrajinskému průmyslu hrozí krach. Jeho alespoň částečná konkurenceschopnost byla dána nízkou cenou ruského plynu, na který Ukrajinci dostávali tučnou slevu. Byla to de facto ruská odměna Ukrajině za politickou loajalitu. Teď, když jsou obě země na hraně války, ruský plynárenský Gazprom naznačil, že využije ukrajinského dluhu 1,5 miliardy dolarů za nedávno dodaný plyn ke zrušení oné klíčové slevy. To by mohlo rázem položit na kolena celý ukrajinský stát, protože tamní průmysl je hlavním plátcem daní. Kromě toho, stát ještě dotuje ceny plynu pro domácnosti. Že nebude z čeho je nasnadě.

Politická a sociální data nejsou o nic lepší, než hospodářská. Jen za posledních 10 let zemí opustilo přes 5 milionů lidí. Zhruba dvě třetiny z nich odjely na západ, třetina do Ruska. Za poslední dva měsíce do Ruska dočasně i nastálo odjelo necelých 700 tisíc Ukrajinců. Jak masivnímu náporu imigrantů bude v případě eskalace konfliktu čelit Česká republika, ve které už dnes žije přes 120 tisíc Ukrajinců. Stále ještě má ze čtyřiceti pěti miliónu obyvatel Ukrajiny kdo utíkat.

A pravděpodobnost eskalace problémů Ukrajiny je vysoká. Země je rozdělena na dvě poloviny. Ruštinu za mateřský jazyk sice považuje pouze třetina tamních obyvatel, ale rusky jako svým hlavním jazykem mluví podstatně více lidí. V nejzápadnější části Ukrajiny rusky mluví sotva 3% lidí, další 2% užívají suržyk, což je de facto ruština s ukrajinskou gramatikou. 95% mluví ukrajinský. Středozápad, na jehož okraji je i Kyjev, je stále ještě relativně ukrajinský. 25% lidí tam mluví rusky, 15% užívá suržyk, 60% ukrajinštinu. Ale už středovýchod není příliš ukrajinský. 46% jeho obyvatel mluví rusky, 22% suržyk, 32% ukrajinsky. Na jihu Ukrajiny mluví rusky 82% obyvatel, 13% užívá suržyk a 5% ukrajinštinu. A na úplném východě mluví ukrajinsky jen 3,7% obyvatel. V souladu s tímto jazykovým rozdělením pak v jednotlivých oblastech dopadají také volby. V roce 2010 v 2. kole prezidentské volby Janukovič získal 49% hlasů a Tymošenková 45,5%. V roce 2004 před oaranžovou revolucí vyhrál proruský Janukovič nad prozápadním Juščenkem 49,5% ku 46,5%. Po revoluci vyhrál prozápadní Juščenko nad proruským Janukovičem v poměru 52% ku 44%. Půl na půl, půl na půl, půl na půl.

Celá země je objektivně půl na půl. Část ukrajinské armády mobilizuje, část přebíhá k Rusům. To, že se jedná jenom o Krym, je iluzi. Už včera visely ruské vlajky také nad Charkovem, Doněckem, Mariupolem, Melitopolem a Odděsou. Pokusí-li se Kyjev o jejich strhnutí, Putin to může využít jako záminku k vojenské intervenci, jak to předvedl už na Krymu. EU a Kyjev přitom tahají za kratší konec provazu. Vojenská síla je evidentně na stráně Rusů. Společné vojenské jednotky EU, které by mohly postrašit Rusy, de facto neexistují. Jsou jen nesourodým a samostatně nepoužitelným doplňkem americké armády, která tvoří hlavní sílu NATO. Obama zřejmě bude hrozit, bude zavádět sankce, bude posílat americké námořnictvo do Černého moře, ale zřejmě nepoužije sílu. EU také ne. Rusko – dostane-li záminku – ano.

Oprostíme-li se tedy od emocí a pokusíme-li se o chladnou úvahu, realita je děsivá, ale vlastně prostá: Je třeba dělat vše co lze, aby konflikt neeskaloval. Jednak proto, že nikdo soudný nechce lidské oběti. Jednak proto, že nemůžeme vyhrát. A bohužel také proto, že Evropa dnes nemá takové zdroje, aby zaplatila prostřednictvím EU a Mezinárodního měnového fondu stovky miliard za podporu ukrajinského hospodářství a za přiliv statisíc ukrajinských válečných uprchlíků. Je to smutné, ale zavírat oči před touto realitou, jak to budou dělat mnozí politici, je pokrytectví.

To však není všechno, podívejte se na to, jak EU dala do rukou Putina všechny karty: http://blog.aktualne.cz/blogy/radek-john.php?itemid=22348

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

tajemný pan H napsal(a):

takže alespon vidíme kam zemi dovedl komoušký zloděj janukovič a jeho gang. EU musi být solidární s ukrajinou a uplně se zbavit energetické závislosti na rusácích. nebude to jednoduché, ale takový je život. radši mrznout, něž být ruský otrok.
02. 03. 2014 | 19:42

ŠAKAL napsal(a):

Ouno sympatie s UK ... vlčáci větřej prašule !
02. 03. 2014 | 19:43

strýc virus HxNx napsal(a):

á, tajemný pan H. má zase tajemně zaražené větry.
02. 03. 2014 | 19:50

aga napsal(a):

Tak má pravdu, přeceda.
02. 03. 2014 | 19:55

Igor napsal(a):

Pane RADEK JOHN tuto Vasi psani , maje nejaku osnovu ? ti cyfry jak uvadite ? to snad mnelisty spatny sen nebo cetlesty rusku casopis . ano sem Ukrajinec !!!a verim svemu narodu a UKRAJINE jako samostatnemu statu!
02. 03. 2014 | 19:59

zdennnda napsal(a):

Jde o to kdo si urve Ukrajinu, když to nedávno vypadalo, že ukr. prezident "vydá" zemi globalistům, byl pro celý západ dobrý... A teď, když to odmítl, je najednou gauner (aniž bych se ho jakkoliv chtěl zastávat..) Tyhle násilně protesty vyprovokovali hlavně nasazenci ze západu (aniž bych teď popíral nespokojenost a nenásilné protesty nespokojených Ukrajinců)... Radši ať Ukrajinu vezme čertík Rusko, než ďábel Západ
02. 03. 2014 | 19:59

veverka napsal(a):

Štětina se Zaorálkem sáhnou do svých osobních úspor a fašistické banderovce demokraticky zasanují.
02. 03. 2014 | 20:00

Filuta napsal(a):

V ČR žije oficiálně! 160 tisíc ukáček, neoficiálně cca jednou tolik.

Dost by mě zajímalo, proč Sobotka cintá cosi o utečeneckých táborech?
Ona na Ukrajině vypukla válka?
Ze západu nám sem pohrnou uprchlíky z Afriky, z východu ukáčka.
A Čech se má vystěhovat kam?!
02. 03. 2014 | 20:08

Tunel napsal(a):

to: tajemný pan H
A není zarážející, že s tím "komoušským Janukovyčem" chtěla EU podepisovat onu asociační dohodu ? To se z něj ten zloduch stal přes noc od nepodepsání? To se stačil v očích EU zkorumpovat za jednu noc? Není vám to ani trochu divné?
Janukovyč byl již podruhé řádně zvolen v demokratických volbách a to podruhé bylo pod dohledem EU a najednou je z něj zloduch a diktátor?
02. 03. 2014 | 20:15

slavwin napsal(a):

Také to tak vidím, fandit ano, zavazovat se k něčemu ne. Obama chce aby Putin jednal s Kyjevem. Co jim to EU slíbilo, asociační dohodu, ta přece byla nabízena i Rusku, pujčku za určitých podmínek. Že Ukrajina je pro Rusy něco více než u Čechů Haná a Kyjev něco více než Olomouc není náš problém. Mně to připadá, že Rusák vlastní trable načas přesunul za své hranice a musí počítat s tím že na nějaká krvavá řešení mu nikdo tleskat nebude. Jaceňuk by neměl počítat s tím, že za něj je někdo ochoten krvácet, k nám v 68 také žádné modré helmy nepřišly.
02. 03. 2014 | 20:20

Maximus napsal(a):

Trochu o pozadí financování krize na UA.

Nové převratné informace o pozadí státního převratu na Ukrajině: Příprava stála nejméně pět miliard dolarů!
Autor: Václav Danda

V ukrajinském „parlamentu“ zasedají poslanci pod hlavněmi samopalů. Ti, kteří by chtěli hlasovat podle svého svědomí, jsou vystaveni obrovskému psychickému nátlaku spojenému s bitím a vyhrožováním. Nápadně se to podobá parlamentu obsazenému bolševiky za státního převratu v Rusku (takzvané říjnové revoluce) v roce 1917. Neomezeným vládcem byl za těchto okolností „zvolen“ předseda tohoto „revolučního sovětu“ Oleksandr Turčynov. Nová vláda by podle něj měla být jmenována už v úterý. Parlament také zrušil prokazatelné trestné činy, za které byla odsouzena defraudantka Julie Tymošenková. „Plynová princezna“ byla poté ihned propuštěna a exportována na Majdan.

Novým šéfem kontrarozvědky SBU se stal Valentyn Nalyvajčenko, poslanec za radikální hnutí UDAR. Generální prokuraturu řídí místo sesazeného Viktora Pšonky funkcionář strany Svoboda Oleh Mochnyckyj, řízením ministerstva obrany byl pověřen bývalý náčelník generálního štábu Volodymyr Zamana. Odměna za to, že armáda zůstala v kasárnách.
Z našich médií se nedozvíme, že Kyjev zažívá masový exodus občanů, kteří nechtějí žít pod revolučním terorem. Většinou míří na Oděsu, Sevastopol a Charkov, které „revolucionáři“ ještě neovládli.
Příprava „revoluce“ přišla na 5 miliard dolarů
Z dokumentů, které se postupně dostávají na světlo, vysvítá, že „ukrajinská revoluce“ byla pečlivě připravována a skvěle financována. Obamova administrativa spolu s EU, rockefelerovskými a sorosovskými fondy na ni uvolnila minulý rok 5 miliard (!) dolarů, které za asistence CIA byly postupně převáděny na konta tzv. nevládních organizací. Otázka, kdy státní převrat uvést do chodu, vlastně nebyla složitá:
Bylo třeba vyčkat až ruský prezident Vladimír Putin bude zcela „blokován“ olympiádou v Soči. Tehdy se dala do pohybu „podzemní armáda“, naverbovaná převážně v západní části země. Kromě fotbalových chuligánů byly do Kyjeva zvláštními autobusy sváženi převážně nezaměstnaní z podkarpatské Rusi. Po krátkém týdenním výcviku vyfasovali výstroj a policejní štíty, které agentury skupovaly z policejních skladů, stejně jako například obušky.
„Lidoví žoldnéři“ za 100 euro na den
Na náměstí byly tyto bojové jednotky nasazovány a střídány v pravidelných turnusech. „Demonstranti“ dostali ubytování v přilehlých domech, které k tomu účelu poskytly zkorumpované státní instituce. Pro nezaměstnané z chudých regionů Ukrajiny byl Majdan královský mejdan. Za den činila jejich výplata „bojovníka“ v průměru 60 až100 euro. V horké fázi boje v závěrečném týdnu, bylo na „frontu“ nasazováno až 10 000 bojovníků, kteří už neměli jen ocelové trubky a zápalné láhve, ale vybraní jedinci i střelné zbraně a ostrou munici.
Kromě toho, jak potvrzují nezávislé zdroje, byly mezi „dobrovolníky“ i profesionálové z tzv. bezpečnostních agentur. Jde o rychlá komanda pro podobné Sorosovy a Rockefellerovy „dočišťovací revoluční akce“ při státních převratech, s nimiž se v posledním období roztrhl pytel. Přímo na místě působili i špičkoví zpravodajci ze CIA a Mossadu, kteří ve spojení s elitními ostřelovači měli za úkol paralyzovat především velitele policejních zásahů. Demoralizované a špičkovými vojenskými stratégy obklíčené policejní jednotky neměly proti této síle šanci.
Pokr.
02. 03. 2014 | 20:21

Maximus napsal(a):

Dokončení:
Komu patří armáda?
Jedinou šancí, jak zabránit státnímu převratu, bylo povolat armádu. Toho se Západ a jeho žoldnéři v centru Kyjeva obávali nejvíce. Jak tvrdili experti: Za dvě hodiny by byl Majdan vyčištěn a puč by skončil. Proč k tomu prezident Janukovyč nesáhl? Pokusil se. Několikrát jako nejvyšší armádní velitel tento rozkaz vydal. Speciální výsadkové jednotky dokonce už vyrazily na Kyjev, ale náhle byly těsně před Kyjevem staženy a vráceny zpět do kasáren.
Stalo se tak na přímý rozkaz náčelníka generálního štábu, který se vzepřel prezidentovým rozkazům. Podle některých informací, za tuto „službu“ inkasoval od zákulisních prostředníků na své konto téměř milion dolarů. Nyní se stal „revolučním“ ministrem obrany poté, co Pavol Lebeděv uprchl za dramatických okolností na Krym, odkud vzkázal, že se svého postu nevzdá.
V demokratických volbách řádně zvolení vládní představitelé byli po kapitulaci policie a „vítězství Majdanu“ internováni. Některým z nich se podařilo zachránit holý život útěkem do Ruska. To se za dramatických okolností podařilo například předsedovi vlády Mykolu Azarovovi nebo místopředsedovi parlamentu Ihoru Kaletnykovi.
Teror revolučních gard
Ihned po stažení policie začal v Kyjevě pogrom na všechny příslušníky vládní strany. Jejich stranické sekretariáty byly vypleněny a vypáleny. Kdo neuprchl, stal se i se svou rodinou obětí „lidového“ lynče v ulicích.
Video ke zhlédnutí ZDE.
Prezident Viktor Janukovyč se skrývá na neznámém místě a hrozí mu fyzická likvidace. Na jeho vůz stříleli neznámí ozbrojenci. Celou akci označil nejprve za státní převrat, s tím, že se nechystá opustit zemi. „Nemám v úmyslu zemi opustit. Nehodlám se vzdát, jsem legitimně zvolený prezident,“ řekl v sobotním televizním vystoupení. „Všechno, co se dnes děje, je vandalismus a lupičství, čistý státní převrat.“
Generální prokurátor Viktor Pšonka, na kterého mají revolucionáři obzvlášť spadeno, se spolu s ministrem Oleksandrem Klymenkem v sobotu pokusil odletět ze země. Oba byli zadrženi. Z internace je za dramatických okolností osvobodilo ozbrojené komando. Po přestřelce se Klymenkovi a Pšonkovi podařilo uprchnout a skrývají se na neznámém místě.
Takzvaná proevropská vláda mezitím obsadila rozhodující pozice v zemi. Ministrem vnitra byl takzvaným parlamentem jmenován sionista Arsen Avakov, který okamžitě zahájil represe proti všem vládním politickým představitelům svobodně zvoleným ve volbách. Masové čistky probíhají v celém Kyjevě, který mají plně v rukou „revoluční“ vojenské bandy. Soudce, který soudil účastníky demonstrací, byl pro výstrahu zastřelen.
Výzva Ruska ke kapitulaci
Smysl celé „operace Majdan“ je od počátku zjevný: Z Ukrajiny vytvořit protektorát EU a za expanze amerických bank a korporací umožnit začlenění Ukrajiny do NATO. Následovat bude rozmístění amerických základen na hranici s Ruskem. To už je ale nikoli hra s ohněm, ale s jadernými arzenály.
K tomu aby celý plán vyšel, je nyní třeba udržet celistvost Ukrajiny a dobýt i východní část země. V ideálním případě i Krym, kde má Rusko umístěnu svoji černomořskou flotilu. Je ovšem krajně nepravděpodobné, že by se Ruská federace bez boje vzdala dlouhodobých strategických zájmů, které na svém historickém území má. Přesto již o víkendu vyzvali Rusko ke kapitulaci představitelé USA i EU. Jde o zjevnou provokaci a snahu eskalovat krizi do nekontrolovatelných rozměrů.
Obamova poradkyně pro národní bezpečnost Susan Riceová varovala Rusko, aby se v žádném případě nepokoušelo jakkoliv zasahovat do dění na Ukrajině. Dokonce, by podle ní nemělo posílat vojáky ani na obranu své námořní základny v Sevastopolu. „Bylo by hrubou chybou, kdyby Rusko vyslalo svou armádu na obranu svých národních zájmů na Ukrajinu,“ prohlásila. Myslela to vážně? Nebo si jen přála slyšet odpověď, která okamžitě zazněla?
Rusko se totiž ihned dalo slyšet, že Krym bude bránit všemi prostředky. „Revoluce“ na Ukrajině je víc než pravděpodobně pouhou předehrou ke střetnutí mnohem většímu. Nebo alespoň pokusu o něj. Snaha Západu vyhrotit mezinárodní situaci se pochopitelně netýká jen Ukrajiny. Patří do ní i „náhle pozapomenutá“ krize v Sýrii, vyvolaná podle totožného scénáře – a hlavně připravovaný útok na Írán. Nečekají nás klidné časy.
02. 03. 2014 | 20:22

Ládik!!! napsal(a):

Za pár dní tu budou příslušníci první vlny východních hord.
02. 03. 2014 | 20:36

Karel Mueller napsal(a):

Pane John,

opět velmi dobré. Ale místo mnohokrát řečeného kardinální otázka:

Co navrhujete?
02. 03. 2014 | 20:38

Občan napsal(a):

Nejzápadnější západ Ukrajiny vůbec nemluví ukrajinsky.
Celé Zakarpatí mluví rusínsky (rusínština se od ukrajinštiny dost liší) a částečně polsky, maďarsky a rumunsky. Od Lvova směrem k Polsku se mluví více či méně polsky.

Takže milým mejdanistům toho moc nezbude. Ruskojazyčnou část už ztratili a když se budou Polsko, Maďarsko a Rumunsko trochu snažit, trhnou se i tyto jazykové enklávy.
Mejdanistům a EU zbude nějakých 70% Haliče s ukrajinštinou a jiddiš; fakt výhra.
A kdo to bude živit? No přece obyčejní eurotroubové; bruselští strejcové a tetky si koryta zmenšit nenechají.
02. 03. 2014 | 20:45

tajemný pan H napsal(a):

tunel,
neni mi to divné, protože EU je opravdu velký průšvih a já radím ukrajincům ze všeh sil, aby tam nelezli. nejde o EU. jde o to, že ukrajinci jsou svobodní lidé, mužou si ve sve zemi dělat revoluce a řezat se mezi sebou jak je jim libo. ani EU, ani rusáci nebo američani jim do toho nemají co kecat. to, co předvádí ruská menšina a soudruh putin je otřesné. jeto okupace, vměšování. rusáci ukradli suverení zemi kus uzemí. neudělali to poprvé. opravdu si myslím, že by svět měl na rusáky uvalit nějaké sankce. neměli by take madaři obsadit jižní slovensko???
02. 03. 2014 | 20:45

wal napsal(a):

jak najivni je tahle diskuse je to prece jasny tunel jak vybrat eu a dostat ji pod tlak
nejaka ukrajina je jen dobre tema na zastěrku
02. 03. 2014 | 20:59

nil novi sub sole napsal(a):

Drobné doplnění k číslům o Ukrajině, která média kupodivu příliš neuvádějí

Demografický vývoj na Ukrajině je dlouhodobě negativní, během posledních 10 let se ukrajinská populace zmenšila o několik miliónů. Negativní populační přírůstek. tedy úbytek (- 0,6 v letech 1990-2006 a -0,8 v roce 2007) je způsoben nízkou porodností a masivní, ekonomicky motivovanou emigrací.

Současné emigraci se říká "čtvrtá vlna". Dvě třetiny ukrajinských emigrantů odchází do některého ze států SNS,ostatní směrují na západ. Tradiční cílové země jsou Izrael, Německo,Polsko, roste zájem o Českou republiku, Itálii, Portugalsko i Španělsko. Počet Ukrajinců zdržujících se v zahraničí na sezonních pracích je podle oficálních statistik okolo 2 milionů, skutečný počet je však odhadován až na 7 milionů. Podle údajů Ukrajinského velvyslanectví bylo v roce 2003 v ČR 200 000 sezoních pracovníků z Ukrajiny, oficiální česká data uváděla desetinu. Na západní Ukrajině se emigrace blíží rozměrům epidemie. Téměř polovina všech rodin má příbuzné pracující v zahraničí. Pracovní migranti posílají domů mnohonásobně více peněz, než je rozpočet celé oblasti. Většinou pracují mimo obor, často nelegálně. Problémem, vnímaným i ukrajinskými politiky je fakt, že ukrajinští pracovní migranti nemají v zahraničí dostatečnou ochranu, a to jak z hlediska pracovních podmínek, tak z hlediska dodržování základních lidských práv.
02. 03. 2014 | 21:01

znalec ukrajiny napsal(a):

Jedí Ukrajinci králíky? - Jedí! --- Takže je to jasné!
02. 03. 2014 | 21:06

pamětník napsal(a):

Hovene,
prosťáčku, Rusové se vměšují do ukrajinských věcí tak, že jim dávají tučnou slevu na plyn. Bez ni celá Ukrajina vyhlásí bankrot (samozřejmě kromě Krymu a ruskojazyčných oblastí.
Btw. ukrajinský parlament zrušením jazykového zákona fakticky zakázal používat ruštinu jako další úřední jazyk.
02. 03. 2014 | 21:16

Amonre napsal(a):

Pane John, vy pod blogy s lidmi nediskutujete, proč jich ta kvanta píšete? Prosím uklidněte se, tohle je už opravdu otravné tapetování.
Celý rok nic a pak bum tolik, kam vy se schete dostat, ten grafoman Golgo proti vám byl nic a Candoleho v časech jeho anti-Temelin rage (no teď má zase obsesi Babišem) jste taky předehnal. Proboha sklidněte se!

Vůbec je zajímavé že to příliš autorů pod blogy nediskutuje, asi tak trochu nechápou jejich účel. To si jedn podiskutuje spíš s občasným autorem, nebo panem Metelkou a Tolaszem (a spíše s tím druhým), s autory politickými jen velmi málo, čím to? Jestli nechcete s lidmi diskutovat, udělejte si vlastní web a tam si to věšte, myslím že těch pár tisícovek na pronájem serveru máte. Začíná to být opravdu obtěžující. Jestli to má být předvolební kampaň, tak to řekněte rovnou.
02. 03. 2014 | 21:16

Rádio Kyjev napsal(a):

Dotaz na rádio Kyjev:

" Je pravda, že se na západě Ukrajiny vůbec nemluví ukrajinsky?"
Odpověď rádia Kyjev:

"Nie,nie je to pravda, je to lož najhrubšieho zrna".
02. 03. 2014 | 21:18

Sláma napsal(a):

John napsal: "Obama zřejmě bude hrozit, bude zavádět sankce, bude posílat americké námořnictvo do Černého moře"
John zřejmě nezná "The Montreux Convention Regarding the Regime of the Straits" z roku 1936, která silně omezuje počet vojenských lodí, které mohou proplout do Černého moře. Tyto lodě nesmí mít výtlak vyšší než 15 tis. BRT, celkem jich tam nesmí být více než 9 a jejich celková tonáž nesmí být vyšší než 30 tis. BRT.
Tak s tím by Američané díru do světa neudělali!
Jedinou šancí by pro ně bylo použít vojenské lodě Rumunska a/nebo Bulharska, ale to by asi nebyl dobrý nápad!
02. 03. 2014 | 21:41

Amonre napsal(a):

Sláma
A co ještě případně Turecko? Napadá mne ještě že by tam mohly nějak natajno ponorky, ale to by bylo už opravdu nebezpečné, jestli by se tam nepozorovnaě dostaly. popravdě by možná stačila jediná s jadernými náložemi.
02. 03. 2014 | 21:45

Sláma napsal(a):

Pro Amonre: myslím, že reálně proplavat úžiny s ponorkami pod vodou nejde. Četl jsem sice na toto téma román, tuším od Clancyho, ale co jde v románu, nemusí jít v reálu.
Navíc ponorka bez leteckého krytí by byla snadnou kořistí ruského letectva.
02. 03. 2014 | 21:51

Sláma napsal(a):

John ve svém výčtu zapomněl ještě na pár věcí.
Především, že by asi velká část ukrajinské armády proti Rusům nešla a možná by naopak významná část šla s Rusy proti Kyjevu.
Dále zapomněl na veřejné mínění na Západě, které je po blamážích v Iráku, Afgánistánu, Libyi a Sýrii proti takovýmto nebezpečným a hloupým hrátkám nepříznivě naladěno.
Jen si vzpomeňme, jak dostal doma naloženo britský ministerský předseda David Cameron, když chtěl táhnout na Sýrii. Pro Velkou Británii ani Francii není Ukrajina jejich strategickým zájmem a naopak asi budou dost respektovat, že je strategickým zájmem Ruska. Takže zbývá už jen Německo a Amerika. Ovšem vojenská angažovanost Německa na straně ukrajinských nacionalistů by asi dokonale nacionalisty zdiskreditovala, neboť stále ještě nebyly zapomenuty masakry ukrajinských civilistů německými hordami.
02. 03. 2014 | 22:07

Amonre napsal(a):

Sláma
Nebyl to hon na rudý říjen?

V černém moři jsou dvě hladiny vody, nahoře je myslím sladší, dole slanější, možná by to mohlo pomoct při krytí. Neznám vybavení jaderných ponorek, ale pokud by vydržela několik dní pod vodou a mohla vystřelit rakety, tak by teoreticky stačilo aby se dostala k hladině jen na pár minut, odpálila rakety a zase se ponořila dost hluboko aby jí letectvo neudělalo nic. Než by se podařilo dopočítat odkud odpálili rakety a než by se tam dostaly letadla, mohla by být už dost daleko a hluboko. Samozřejmě že kdyby tam připlul Musashi a Yamato, tak by to bylo o něčem jiném.

Možná kdyby se ponorka nějak schovala v obchodním provozu, možná by se jim podařilo proplout, buď pod velkým tankerem nebo u hladiny s menšími loděmi v noci, ale těsná formace obchodních lodí by byla podezřelá, přece jen je jiná doba. Ale je Krym ještě v operačním rádiusu letadel NATO? Možná by ji mohlo krýt letectvo z pozemních základen. Ještě lze tankovat ve vzduchu, ale to by byla opravdu válka ve velkém.
02. 03. 2014 | 22:07

Občan napsal(a):

Amonre,
ona jsou taková všelijaká udělátka, která Vám najdou ponorku na kilometry daleko v libovolné hloubce. Takže jakmile by nějaká ponorka vyrazila z Turecka směrem k ruským výsostným vodám, už by si ji turečtí armádní účetní mohli převést do ztrát.
Protože ono to je z Turecka do Oděsy jen cca 640 km a z Turecka na Krym jenom asi 400 km. A tolik ponorek, aby jimi mohlo plýtvat, Turecko nemá - 14 kusů.

Kdyby se ponorka schovala v obchodním provozu, tak by to byl průser jak Čomolungma.
1) Rusové by měli právo potopit všechno, co by se na tom podílelo
2) Turecko by se nedoplatilo na náhradách škod
3) Státy, jejich lodě by zneužilo jako živé štíty, by si na Turecku fest smlsly

Amonre,
Děláte si legraci, nebo jste trošku jednodušší živočich?
02. 03. 2014 | 22:26

Sal napsal(a):

Tajemny pan H:
Máte tušení, kam to dovedla "demokratická" Tymošenková?
Máte tušení, kam to dovedou banderovci?
Nemáte, tak neplkejte.
02. 03. 2014 | 22:30

Amonre napsal(a):

Občan

Měl jsme na mysli ponorky americké (francouzské, britské) při proplouvání přes Bospor a Dardanely, nikoliv pak operace v Černém moři. Čistě pro obejítí té dohody s tím francouzským názvem.

Z udělátek mne napadají hydrofony, prý je na světě celá síť, ale v jakém je stavu nevím. Nevím proč bych měl být jednoduší živočich, toto jsou jen nápady, jak by se něco dalo udělat. Když už jsme u toho, jistě se v lodních vrakovištích najde pár použitelných lodí pro tento účel, jaké by to byly ztráty? A co to vzít z Ukrajinské strany a tam čekat pro případný zásah? Poznají ta udělátka, pokud (dobře letadla a satelity ano, opticky) popluje ponorka na hladině, že je to ponorka a ne jiná loď?
02. 03. 2014 | 22:40

1914 napsal(a):

válka bude. lépe dnes než zítra. nač čekat až soupeř zesílí. to už je dáno. bojiště bude v tomto prostoru východní a střední evropy. už nebudete mít moc náladu něco psát . budete mít jiné starosti. něco jako ti v sýrii. akorát nebude kam utíkat. svět se už poučil z nacistů i japonských šovinistů. mimochodem, kdo to tvrdil že největší bordel v evropě dělají slovani?
02. 03. 2014 | 22:42

Amonre napsal(a):

1914
Já doufám, že se bojiště udrží jen v zalitavsku. Předlitavsko je pro takové boje nevhodné. Jenže teď jsme my v pozici toho kdo musí zesílit.
02. 03. 2014 | 22:55

Občan napsal(a):

Amonre,

po proplutí Bosporem by skončily stejně jako ty turecké. V odpisech.
Pokud by proplouvaly Bosporem a Dardanelami pod civilním krytím, byl by to opět válečný zločin non plus ultra a velmi drahá legrácka.
Pokud by k tomu nějaké lodi dokonce přinutily, byl by to navíc i zločin pirátství.

Nápady jsou to šílené a doufám, že nějakého pitomce nenapadne to zkusit.
Z Ukrajinské strany?????? A KUDY by se na tu ukrajinskou stranu asi tak dostaly? Si vemte mapu a podívejte se. Leda by tam připádlovaly po některé řece nebo přijely vlakem :o)))
Oděsu i Sevastopol totiž mají LEGÁLNĚ Rusové, takže tam neproklouzne ani papírová lodička.

Ano, udělátka poznají že to je ponorka, odkud a kam jede, který to je typ, co má na palubě a spoustu dalších užitečných věcí. Nemluvě o tom, že Rusové mají tutově v nejvyšší pohotovosti všechny satelitní a jiné sledovací systémy.
02. 03. 2014 | 23:05

Amonre napsal(a):

Občan
Myslel jsem to tak že by se plulo podél pobřeží. Musí být způsob jak je tam dostat, pravda představa ponorky na vagonu je lákavá a to ani nejsem šotouš.

Jak daleko jsou pro všechny případy nukleární zbraně RF od Ukrajiny a jak daleko jsou nejbliší nukleární zbraně NATO? (nechci to přivolávat) Přemýšlel jsem jak zajistit případnou protiváhu RF.

Jen mimochodem, týká se to absolutního počtu všech válečných lodí, nebo je to limit pro každý jeden "vnější" stát? Pak mne totiž ještě napadá možnost poslat tam flotilu složnou z lodí různých zemí. No a nakonec pokud by se to opravdu změnilo ve válku, nebyla by ta dohoda více méně jedno?
02. 03. 2014 | 23:15

Libertad napsal(a):

Svými blogy jste velice, velice, trapný pane Johne. Žádných 300 000Kč/měsíčně nebude. Ledaže by Vám to platil Bárta za dříve prokázané služby.

Bez pozdravu

Sidonio Libertad
02. 03. 2014 | 23:16

xerox napsal(a):

s tímhle tím exotem co zjistil , že momentálně nefrčí jeho původní blekoty , kterému měly zajistit zvolení do evropského parlamentu , ale ukrajina ... bude ještě sranda ... :-)
02. 03. 2014 | 23:42

Viola napsal(a):

Pane Johne, když momentálně nejste politik, tak vám to sluší a máte čas číst, co se kolem děje. Politik v práci, už je sevřen a už nemá tolik času analyzovat sám a asi dostává jen předžvýkané, co by měl. Napsal jste to dobře. Když jsem však čítávala pana Zaorálka, říkala jsem si, ten to umí hezky pojmenovat, zanalyzovat a napsat, ovšem, jak je tu toho, zřejmě mu někdo šlápl na krk, nebo podplatil.
Pane Johne, když jste zkoumal jak se co děje, byl jste opravdu dobrý. Jak však člověk šlápne do té aktivní politiky, je konec, čest vyjímkám, jestli se najdou.
Viděl jste některé pojednání od Jesse Ventury, zkuste se podívat.
02. 03. 2014 | 23:43

Pavel13 napsal(a):

Já se domnívám, že s těmi sympatiemi k Rusku to nebude tak žhavé. Že by tak rychle zapoměli, jak s nimi Rusové zacházeli? Německou armádu vítali jako osvoboditele. Kdyby se tam tehdy Němci nechovali jako hovada, uvítali by je klidně znovu.
Já navrhuji stále znovu nový Marshallův plán. Dostanete peníze a ochranu od západu, ale zato budete dělat stát podle jeho vzoru a jeho nařízení. Berte, nebo si pomozte, jak umíte.
03. 03. 2014 | 03:48

Božek z Miletínka napsal(a):

Je to jinak, pravda je pouze diskrétní funkcí času, tomu u nás rozumí bohužel pouhá hrstka
občanů. Ostatní lidé berou jenom takové bláboly, jako tento Johnův článek.
03. 03. 2014 | 07:07

scallop napsal(a):

"To je 80% tamního HDP."

Z ktereho prstu si poskoci, kteri panu Johnovi lepi na blog tyhle spisky, vycucali?
03. 03. 2014 | 07:26

Vysedlina napsal(a):

Na uvolnění Krymu není ještě pozdě. Okamžité referendum.
03. 03. 2014 | 08:37

kača napsal(a):

Dějiny se opakují, pouze obsazení je jiné.

Hitler = Putin

Rusové na Ukrajině = sudetští Němci.
03. 03. 2014 | 08:40

17, 3 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

kača
To je dost kách, ale dobře ...co takhle :

Hitler = EK /paneurouniismus/

Ukrajinci v Kyjevě = sudetští Němci /stejně jako Henlein stupňují požadavky tak, aby byly nepřijatelné, stejně jako Henlein vyvolávají srážky s policií.../

Taky kách, že ? Jenže z druhé strany - takže se to nelíbí, že ?.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Historie se nikdy neopakuje - protože se nikdy neopakují konstelace skutečnosti.
To už ale věděli lidé cca 400 let před našim letopočtem , to není nic nového. Tedy - jak pro koho, že...
03. 03. 2014 | 08:47

kača napsal(a):

17, 3 bilionů dolarů vrátit nejde,
nedejte na ruskou propagandu. Zkuste používat vlastní mozek, jeli to možné!
03. 03. 2014 | 08:57

Jarle HALSNES napsal(a):

No, pane John, tentokrát dobré. Většinou píšete bláboly, že si člověk vyčítá, že to vůbec četl, ale tentokrát jsou to holá fakta, jež je dobré si uvědomit, takže děkuji.
Jen by ještě bylo potřeba si říci, co tedy dělat.
V případě Krymu je to dost jasné, místní autonomní vláda se vyjádřila zřetelně a referendum by to mělo potvrdit (a nebo nepotvrdit...). Když mohlo vzniknout Kosovo, může vzniknout Krym.
Horší to bude dál: Tam už nejde o autonomní republiky, takže je skutečně problém, jak řešit dle mého soudu mnohem dramatičtější situaci v průmyslových centrech typu Charkova, Dněpropetrovska, Záporoží, Doněcka, atd. atd.
03. 03. 2014 | 09:35

Viola napsal(a):

káčo

vy jste káča.
03. 03. 2014 | 11:06

slavwin napsal(a):

Je celkem příjemné být za bukem, byli jsme i v tom a víme o co jde, ale tady reálně pomoci opravdu nejde, ono to vypadá jako vnitroruský problém u nás to byl sférovlivový a co jsme zmohli. Práci bych politikům nebral, dělají to co se od nich očekává. Když máte na svém území cizí základnu a k tomu ještě spoustu lidí občanů státu, který základnu drží, musíte něco podobného očekávat a být na to připraven. Američani z japonských základen nevyšli i když chodily početné průvody s plakáty AMI GO HOME. Udrželi i Guantanámo na Kubě. U Rusáka to nelze očekávat proto je moc dobré, že tu nejsou, díky Havle, díky Kocábe.
03. 03. 2014 | 12:06

santawizard napsal(a):

Ukrajina by, ale mohla pomoci spojit evropskopu unii a ruskou federaci v jeden super stát nové evropy.Stačilo by spojit hospodářskou politiku a bezpečnostní politiku a sociální politiku východu a západu do jedné dvojocasé Ukrajiny.
03. 03. 2014 | 12:38

David Martinek napsal(a):

Je třeba dělat vše co lze, aby konflikt neeskaloval.
Podepisuji.
03. 03. 2014 | 12:45

kača napsal(a):

Violo,
není mou vinou, že vidíte jiné paralely.
Já osobně neignoruji, co si Ukrajinci od Rusů vytrpěli za Stalina a vůbec se nedivím, že se někteří z nich v minulosti raději uchýlili k fašistům. Ukrajinská nedůvěra k Rusům zaslouženě přetrvává a názor, že se Putin chová jako Hitler, sdílí spousta Ukrajinců. Máte-li jiné informace, tak se naučte rozeznávat mezi Ukrajincem a Rusem z Ukrajiny. Mimochodem právě v poslední době si ti Ukrajinci od Rusa Janukoviče dost vytrpěli.
Pokuste se zamyslet nad tím, co jste ve světle těchto skutečností Vy.
03. 03. 2014 | 12:48

santawizard napsal(a):

Podle mého názoru válka na Ukrajině nebude.Evropská unie a Ruská federace dostali obrovskou příležitost od samého pána Boha.
03. 03. 2014 | 13:07

aga napsal(a):

1914

"kdo to tvrdil že největší bordel v evropě dělají slovani"

Nejspíš někdo, kdo se je rozhodl společně s židy konečně vyřešit.
03. 03. 2014 | 14:37

Yosif K napsal(a):

Rusko je ochotno za rozdělení Ukrajiny zaplatit vyšší cenu než Západ je ochoten zaplatit za udržení Ukrajiny vcelku.

Veškerá "diplomatická jednání" jsou pak jenom trapnou iluzí jakýchsi evropských akcí.

Rusko má protentokrát na Ukrajině navrch. Otázka je kdy se to Rusku škaredě vrátí v budoucnosti "jako bumerang" JAK PÍŠE PAN HAMÁČEK O KOSOVU.

Bumerangy nelétají pouze v Evropě, ty mohou letět i v Rusku.

V Rusku se pravda s ničím neserou již tradičně. Za druhé světové Rusové neuznávali ženevské konvence o válečných zajatcích - s němci navzájem. Obě strany na to škaredě doplatily.

Nyní obsazují Krym ruskými jednotkami bez distinkcí a státního označení - i to je proti ženevským konevencím. Otázka je proč to dělají, i toto se jim může někdy vrátit.
03. 03. 2014 | 15:08

Yosif K napsal(a):

Jarle HALSNES napsal(a):
Horší to bude dál: Tam už nejde o autonomní republiky, takže je skutečně problém, jak řešit dle mého soudu mnohem dramatičtější situaci v průmyslových centrech typu Charkova, Dněpropetrovska, Záporoží, Doněcka, atd. atd.
03. 03. 2014 | 09:35
Putinovské řešení je jednoduché - ocelářství a uhelné doly jsou v úpadku po celé Evropě, soudruh Putin po zabrání východní Ukrajiny může vyplácet štedré podpory v nezaměstnanosti až do aleluja.

Otázka je jak dlouho to vydrží - Ruské devizové rezervy jsou proti Ukrajině zlaté ale také se vytrvale tenčí.
03. 03. 2014 | 15:13

marxík napsal(a):

Teď, když je rozdmýcháno, by bylo nejrozumnější využít Dněpru, aby se nemusely budovat drahé železné ploty. Stejně by je tamní cikáni rozebrali.
03. 03. 2014 | 15:29

slavwin napsal(a):

Bumerangy opravdu lítají. Vzpomeňme rok 68, novou bratrskou pomoc, která byla akutnější pro ně byl rok 81 v Polsku, tam sice měli vojáků a už váhali, v Maďarsku dodýchával ten jejich věrný přítel, který byl dost aktivní i při bratrské pomoci pro nás a ti jeho následovníci to už bylo jiné kafe, pro ně rozvatníci a soudruh HUSÁK jako jejich opora to už byla spíše sranda.
03. 03. 2014 | 16:06

Ala napsal(a):

Nechápu,že jakákoliv diskuse k tématům,která jsou daná se zvrhnou na fanatické a jednostranné projevy. Článek ke kterému se diskutuje přitom fakty ukazuje objektivně situaci,která je složitá a zároveň velmi nebezpečná. Dění nejen u nás ale i kolem nás muselo již rozumným lidem ukázat čí to jsou všechno zájmy a nelze to házet jen na Rusy,protože stejné je to i na straně Američanů již od doby otroctví. Existuje hodně dokumentů,které si každý s diskutujících může prohlédnout podložených fakty jak na stranu Ruska tak Ameriky a mám zato,že každý soudný člověk by musel říct,že si mohou podat ruce. Nikdo z nich není horší a nikdo lepší.Tyto velmoci dělali stejné masakry, stejné nepravosti vůči národům jiných zemí,mají stejnou snahu ovládat svět.Jen Amerika víc křičí do světa,jak brání práva lidí. A porušuje je zrovna jako Rusko. Takže vy fanatici se uklidněte a neznechucujte tuto debatu. Situace je skutečně vážná a může se dotknout každého z nás.To je vám fanatikům líto,že celá jedna generace našich lidí nezažila válku?
A vůbec to nezáleží na našich projevech jak negativních tak pozitivních,o Ukrajině zase rozhodnou jen ty dvě mocnosti,které si chrání jen své zájmy a podle toho manipuluje s fanatiky a naivními lidmi cizích zemí,kteří se pak napadají a i zabíjí. Výstižné je rčení: dva se perou,třetí se směje.
05. 03. 2014 | 10:26

tomas napsal(a):

Jen tak na okraj. Ta invaze, to myslite kontingent 25 tisíc ruských vojaku na které ma podepsanou smlouvu? A mimochodem v tento cas amerika otevrela další vojenskou zakladnu v rumunsku, proti které rumuni protestovali. Ale hlas lidu nemá vahu. A tady? Proti radaru bylo přes 70% obyvatel. A i presto by radar postavili. Nebyt toho ze je americky rozpocet v prdeli by se to povedlo. Japonsko, korea, italie...všude drtiva většina obyvatel proti americkym zakladnam. A nic. A krym? Vetsina ruske vojaky chce a zapad to nazyva invazi a okupaci. Je mi spatne z české demagogie. Vypinani prekladu na CT při projevu Putina, ci zruseni top prispevku na novinkách.cz presne v tento cas. Cesi jsou priposrani a nikdy nestali na te spravne strane. Ano rusko je dominant. Ale na rozdil od zapadu uznava a podporuje rodinu, stat a verici. Cti zakladni hodnoty. Nebyvale na co,co představovalo rusko před 20 lety. Naproti tomu zapadni civilizace je doslova drzena pospolu umele, vsemoznymi prostředky. Ale jen a jen se rozpadnout. Uznava pochybne hodnoty, obhajuje se demokracii a přitom pouziva nejtvrdsi totalitni zpusoby. Juvenilni justice krade a prevychovava deti, které jednou budou s vymytim mozkem ridit tuto zapadni zvrhlost? PArdon. To teda radsi rusko. Neveril bych ze se k tomu nazoru jednou dopracuji. A mimochodem amerika? Cina pohrozila ze pokud amerika bude pokracovat v podpore teroristického pučistického rezimu který sam najal ostrelovace aby strileli do vlasnich lidi (Ashton gate) a pokud amerika prijme sankce proti rusku, bude cina požadovat po usa okamzite splaceni amerického dluhu ve zlate. rusko tez. S 3 biliony amerického dluhu, coz je skoro petina celkového dluhu ameriky, by v americe do par dni nastala hluboka krize a do několika tydnu obcanska valka. Je to golias, ale na hlinenych nohách. Do hajzlu s amerikou.
07. 03. 2014 | 23:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy