Filosofie teplého dne

21. 07. 2010 | 23:06
Přečteno 3482 krát
Meteorologové pracují v souvislosti s vysokými teplotami s pojmy letní a tropický den, tropická noc, popřípadě teplá nebo horká vlna. Všeho si v posledních týdnech užíváme v Česku dosytnosti. Pojďme dát do širších souvislostí obecnější vyjádření vyšších teplot. Zamysleme se nad dopadem teplých dní na nás, na naše chování a jednání, na změny v našem okolí, zkrátka na vše zajímavé.

Někteří z nás jsou ke změnám počasí citliví – většinou se uvádí citlivost (senzitivita) na změny tlaku (například při přechodu atmosférických front) nebo elektrického pole v atmosféře (při bouřkách). Ale i větší výkyvy teplot, popřípadě nezvykle vysoké (a naopak nízké) teploty, způsobují mnohým pocitové, psychické, ale i zdravotní problémy. Ale i Ti, kteří si v teplotách nad 30°C libují jsou v těchto dnech více unaveni, než obvykle.

Únava doléhá na všechny, jsme rozmrzelí a nedůtkliví. Buďme opatrní na silnicích i v mezilidských vztazích. Pokud to jenom trošku jde, tak své fyzické aktivity omezme pouze na to nejnutnější - to platí hlavně pro zdravotně indisponované a starší osoby. Řidiči by si měli uvědomit, že jejich únava ohrožuje nejen je. Delší období vysokých teplot a minimální, nebo dokonce žádné, srážky vysušují volnou krajinu, zemědělské plochy, lesní porosty, ale i vzácnou městskou zeleň. Pobyt ve vysušených oblastech nepřináší žádanou úlevu člověku, ani jiné zvířeně. Roste nebezpečí požárů. O městskou zeleň by se města měla postarat a příjemné zlepšení přináší i kropení silnic a chodníků. Taky si všímáte, že konečně přibývají v našich městech funkční kašny, tryskající fontány a jiné drobné vodní stavby? Jen houšť a větší kapky. Ne každý má možnost trávit tyto dny někde u vody nebo na horách.

Ochlazení na konci tohoto týdne přinese jistě žádanou úlevu. Těšit se mohou zdraví, nemocní, mladí i staří. Všichni však musíme počítat s možnými nebezpečnými projevy – bouřky, přívalové srážky a silný vítr. Věřme, že očekávané dramatické ochlazení proběhne v co největším klidu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Emissary napsal(a):

Hm, Tolaszi,

já zas věřím, že vrátíte ten superpočítač. :(
22. 07. 2010 | 00:46

Skogen napsal(a):

Zajímavé zamyšlení. S většími extrémy v počasí bychom prý do budoucna měli počítat.
22. 07. 2010 | 01:35

Baba napsal(a):

Taky jste tak šťastní, že poránu bývá relativně chladno?
22. 07. 2010 | 06:17

yara ze země krys napsal(a):

Autor se zmínil také o kropení silnic, pamatuji, že bývalo zvykem za veder časté kropení ulic v Praze, ale to by modrá smečka nesměla rozkrádat peníze v akcích jako je Open Card apod. A pak by zbyly peníze i na kropení ulic Prahy. Dnes v Praze potkáte spíš Yettiho než kropicí vůz v akci!
22. 07. 2010 | 06:20

Radim Tolasz napsal(a):

Emissarry: Je mi líto, ale nevidím souvislost.
22. 07. 2010 | 06:47

prirodovedec napsal(a):

Emissary: Nastavujete smer jako u Hovorky? Co tak podobne na Vas: Ja zase verim, ze vratite svoje vzdelavaci diplomy, pokud nejake mate. Za argumentacni logiku zde.

Prijemny nazor a vypad? :) Inu ala Emissary.

(nereste zase svoji dojmologii o svych dohodach. Nekombinujte zkratka svoji povestnou neznalost "vypoctu objemu kvadru" u Metelky se suverennim mentorovanim (nemluvim o Vasi nenavisti a lhani jako u Hovorky) a budete mit pokoj i oe mne - az na pripady legracnich nametu do vyuky)
22. 07. 2010 | 07:42

Apeoffice napsal(a):

Pane Tolaszi, souhlasím s Vámi, sám jsem pocítil po dlouhém horkém dni, kdy jsem měl pocit, že jsem se uvařil, jak se mnou lomcují nervy.

V marketu kam jsem vstoupil za účelem nákupu ječelo dítě, ne brečelo, ale vysokým tónem plno radosti a nadšení ječelo, mlžná syréna hadra.
Já vydatně propečen, nervy jako dráty, vstoupil jsem do tohoto okamžiku, málem jsem tomu děcku skočil po krku, nejspíše bych jej škrtil a ječel na něj ať drží hubu.
Dost mne to vyděsilo ta moje reakce, ale ovládl jsem se.

Tož tak, s tím horkem. Proto nadšeně sleduji každou zprávu o ochlazení.

Pěkný den Vám přeji.
22. 07. 2010 | 07:51

jozka napsal(a):

Na ochlazeni cekam jako na smilovani, nervy mam dobry, ale uz jsem utahanej jako kun, uz jsem se nevyspal ani nepamatuju :-/

A to, co jsem obcas videl za posledni dva tydny na silnicich... skoda mluvit.
22. 07. 2010 | 08:55

ED napsal(a):

Jediné kde je dobře jsou kryté bazény: klimatizované, málo lidí, žádný hmyz (viditelný), nespálíte se, ...
22. 07. 2010 | 09:07

kolemjdoucí napsal(a):

Nevím co řešíte, za chvíli dorazí xx a vysvětlí vám, že nadchází doba ledová a že mu to Metelka potvrdil. Současné počasí je jen pokusem alarmistů odvést debatu od tématu a okrást nás o peníze na solární panely.
22. 07. 2010 | 09:23

Ládik napsal(a):

Jedu někde nad Mezivodí k potůčku, na práci hážu bobek.
22. 07. 2010 | 09:44

jozka napsal(a):

Ladiku, takhle ten kapitalismus nevybudujeme. No jo, socka :-)
22. 07. 2010 | 10:22

Radim Tolasz napsal(a):

Ládik: Na Mezivodí je krásně, závidím.
22. 07. 2010 | 10:36

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, neklesejte na mysli, těch pár horkých dní je jen zkouška, takový malý cvičák, jak to bude vypadat za dvacet let ve Střední Evropě v létě. Píšou to "na slovo vzatí odborníci " každou chvíli. Těžko na cvičišti, lehko v boji, a může být hůř, na teploměru třeba třicet osm, nebo třicet devět. Tak ,tak. Tužka a kapky potu.
22. 07. 2010 | 11:40

Líný černý pes napsal(a):

Milí zlatí,koukejte si užívat tepla, protože v zimě budete mít na co vzpomínat.
Zrovna zima není ale zas krásně červenají rajčata, okurky rostou a i ty melouny se jeví nadějně. A že se to vše musí zalévat? No a.
22. 07. 2010 | 13:47

Líný černý pes napsal(a):

Milí zlatí,koukejte si užívat tepla, protože v zimě budete mít na co vzpomínat.
Zrovna zima není ale zas krásně červenají rajčata, okurky rostou a i ty melouny se jeví nadějně. A že se to vše musí zalévat? No a.
22. 07. 2010 | 13:55

Emissary napsal(a):

V pořádku, Radime.

Byl to jen test a vyšel dle očekávání. Jen jsem rýpnul a jeden socialista, pseudokryptopřírodovědec se tady vyzvracel. To je ta souvislost.
22. 07. 2010 | 14:08

Apeoffice napsal(a):

to Líný černý pes:

mám teplo rád, ale ne v něm sedět bez hnutí v kravatě a bez klimatizace. To utluče i vola, takže jsem ohrožený druh :)
Víte těším se na ty plískanice podzimu, první mlhy, deště od rána do večera. procházky tlejícím listím, vítr bude hrát na strniště, všude plno hub a barev a pak přijdou první mrazíci, stydliví a lehouncí, první jinovatkou opředou traviny, keře a ploty. Do rozbahněných cest bude padat první sníh předzvěst zimy. A potom nás sevřou mrazy, budou štípat do nosů, zalézat pod rifle a pod nehty, kousat do uší. Ledový vítr ponese vločky ostré tak, že po tváři jako by jezdil smirkový papír a pod nohama bude křupat sníh. A potom se bude oteplovat, ze sněhu hromady břečky co čvachtá, klouže a lumpačí na chodnících. První deště vystřídají sněžení, Zem se obnaží a bude více bláta než trávy, ale ve vzduchu se už bude chvět to kouzlo jara. První květiny, první teplé dny, šumění deště v okapových svodech. A pak přijde léto, horké, protivné, odporné, více vody než z oblohy teče ze mne, krajina hyne pod vražednými paprsky slunce, lidem z toho hrabe, jsou agresivnější, ti slabší kolabují, nejslabší umírají ....

Jo hej je těm, co si lebedí u vody a mají dovolenou, to se potom ta horka snáší jako by nic. Vyhlížím dešťové mraky. O víkendu jsme měli krásnou bouřku, byl jsme venku, cmáral se valící vodou z polí a bylo mi velmi velmi krásně.

Nejsem brblal proti počasí, miluji podzim, zbožňuji zimu, nadšeně vítám jaro, jen tropy v létě mi kazí náladu.
22. 07. 2010 | 14:43

Líný černý pes napsal(a):

to Apeoffice:
Za klimošku děkuji pěkně, ale nechci, strašně po ní pálí oči. Sedím teď na stavbě a od počátku veder mám radost z toho, že kdysi v baráku neodizolovali podlahy. A okna na sever nejsou taky k zahození. Ale bouřky byly v sobotu i u nás, plný barel vody na zalévání napršel, čuby byly zmáchané jako z řeky. Tenhle víkend by to mohla příroda zopakovat. Jenže to ani autor nezaručí.
22. 07. 2010 | 17:29

Meňo napsal(a):

Díky za pěkný článek, pane doktore.
Vaše střízlivé a odborné názory jsou tak potřebné v dnešním komerčním marasmu, kdy se jen honíme za rekordy, jako by meteorologie někdy byla "o tom"...
Zdraví Meňo
22. 07. 2010 | 19:31

Baba napsal(a):

Asi jako všechno. Podobá se to stvoření, když se to dělá dobře.
22. 07. 2010 | 20:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy