Tornádový týden v Česku

27. 08. 2010 | 19:06
Přečteno 3525 krát
Podle Meteorologického slovníku [1] je tornádo velká tromba, vyskytující se především v povodí řeky Mississippi ve státech Kansas a Oklahoma (USA), vyskytuje se i v západní Africe, východní Indii, Austrálii i v Evropě, kde však nemá tak ničivé účinky jako v USA. Tato definice je mírně zastaralá (slovník byl vydán v roce 1993), vhodnější návrh definice a popis tornáda jako meteorologického jevu je na „tornádových“ stránkách ČHMÚ:

Tornádo je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody.

Tolik šedivá teorie. A jak vypadá barevná praxe? Aktuálně je na výše uvedených stránkách ČHMÚ popsáno a dle dostupných informací analyzováno cca 150 případů tornád a jevů příbuzných. Na první pohled je vidět, že v poslední době narůstá počet zaznamenaných jevů, což však nelze považovat za doklad jejich častějšího výskytu v porovnání s minulostí. V posledních cca 10 letech se dramaticky změnily možnosti pozorování, zaznamenání a předávání informací. Meteorologové i veřejnost se dnes o tornádu, trombě, vodní smršti a dalších jevech dozvídají téměř ihned a mohou tak případ analyzovat a zaznamenat pro příští generace. Z přehledu je zřejmé, že ne vždy jsou reálně existující škody způsobené doložitelným tornádem.

V tomto týdnu kolegové vyrazili do terénu už dvakrát. V úterý 24. srpna 2010 večer bylo hlášeno tornádo v Olešnici u Blanska, které je po terénním průzkumu již potvrzeným případem o síle F1 možná i F2 dle Fujitovy stupnice. Druhý případ je prošetřován v těchto hodinách. Dle médií a svědků se „tornádo“ vyskytlo dnes ráno cca v 8:30 ve Vratimově (okres Ostrava-město). Pokud neexistuje aktuální fotodokumentace, tak nemusíme ani v terénu jednoznačně potvrdit, že šlo o tornádo. Uvidíme.

Můžeme tornádo předpovědět? Budu-li hodně optimistický, tak řeknu, že zatím ne. Vnik a vývoj konvektivní oblačnosti je pro meteorology pořád hodně zapeklitou součástí předpovědí počasí na nejbližší dny. A nejde jen o tornáda nebo tromby. S bouřkovou oblačností se mohou vyskytnout přívalové srážky, škody bleskem, krupobití nebo vichřice. Tedy jevy, jejichž předpověď bychom potřebovali umět co nejlépe a nejpřesněji (časově i místně).

[1] Sobíšek, B. a kol: Meteorologický slovník terminologický výkladový. Praha, Academia, 1993, 594 s., ISBN 80-85368-45-5.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

27. 08. 2010 | 23:52

gaia napsal(a):

vy lidský přemnožený mravenci jste na mne zlí ale já vám to oplatím.
Vaše Gaia

http://www.youtube.com/watc...
28. 08. 2010 | 00:32

Michal Geryk napsal(a):

A to ještě byla tromba (?) i v Praze... Jinak v pojmech je myslím stále trochu zmatek - tromba byla u nás ještě poměrně nedávno totéž co dnes tornádo (asi to za minulého režimu znělo moc "americky"), v USA se často používá pojem tornádo pouze u supercelárních bouří, jinak používají pojem landspout, na vodní hladině zase waterspout.
28. 08. 2010 | 21:24

Honza napsal(a):

Info o tornádech NOAA/NCDC - http://www.ncdc.noaa.gov/oa...
29. 08. 2010 | 11:35

jirk@ napsal(a):

R.Tolasz

Znalci vědí už od filmu Limonádový Joe, že tornádo musí tancovat po zemi jako Tornádo Lú, jistě, pouze mnemotechnická pomůcka.

Ale jak to, že ČHMÚ nám zatajil na mapce situace blížící se hurikán, nyní tropická bouře, Danielle a uvádí ji jen jako níži? Wetterzentrale si tuto příležitost ujít nikdy nenechá. Snad ale radši aby opravdu zatočila ke Grónsku než k nám.

V souvislosti s tím se ptám: Občas do Evropy zavítá silná vichřice, která má i své jméno a někdy řádí i u nás. Je v těchto jménech nějaký systém, podobně jako u tropických bouří, a pokud ano, kde to lze na netu nalézt včetně nějaké přehledné historie?

Jak uvádí i váš web, zatopit teď chce, v ČR hlavně na SV Moravě a ji, a pořádně zadout, ta rotující níže a fronty s ní spojené. Všiml jste si hezky vyvinutého jet-streamu s tím spojeného ve tvaru U? Snad to nebude příliš divoké, ale vypadá to nebezpečně, hlavně pro Polsko. I když Portoriko na tom asi bude hůře, hurikán je hurikán.
31. 08. 2010 | 07:26

Michal Geryk napsal(a):

Pojmenovat (anti)cyklónu v Evropě si může každý kdo jisté univerzitě v Berlíně (?) zaplatí. Viz třeba http://www.met.fu-berlin.de... .
31. 08. 2010 | 09:57

Honza napsal(a):

jirk@:
Danielle - taky jsem nějak čekal na info., jenže Danielle k Evropě nedorazí...
http://zmeny-klimatu.blog.c...
31. 08. 2010 | 19:29

jirk@ napsal(a):

Honza
Nedorazí, vždyť píšu, že má jít ke Grónsku, ale v rohu mapy se objevila. Jako by se i ty tropy k nám blížily, ale obvykle nás pak okukovaly z povzdálí, i když občas v minulosti tropická bouře přímo do Evropy zavítala a následná níže sem chodí poměrně často. Sám Tolasz uvádí, že se u nás zvyšuje množství tornád. A jsou tu častější záplavy, i proto, že nějak moc prší.

Ode mě to byl spíš hec, ale uvést na své grafice fakta o tropické bouři za humny pomáhá mít lépe v patrnosti, že stávajícímu počasí se musíme snažit spíš přizpůsobit než se toho děsit, a pokud můžeme nějak pomoci extrémní jevy i co nejpřirozenější cestou zmírnit, třeba tlačit na nekácení pralesů, neposílat tolik špíny do ovzduší apod., udělejme to.
31. 08. 2010 | 23:11

jirk@ napsal(a):

Michal Geryk
Díky za tip. Zajímavé sponzorství. Teď ještě být lépe sdělovacími prostředky informováni, co od té které pojmenované níže či výše čekat pozoruhodného, když už se blíží, zahrnout to do každodenního stereotypu a včas se na ty konkrétní připravit. Spousta lidí bývá překvapená, hlavně staří už nestihnou zareagovat a třeba pak umírá zbytečně moc lidí na velká vedra či co.
31. 08. 2010 | 23:44

jirk@ napsal(a):

Honza
Pro úplnost, ne že by na tom záleželo, jen pro ilustraci, jak člověk míní a Bůh mění: Po Danielle jako řídící níži zakotvené u Grónska má vlastně do Evropy přece jen dorazit její pozůstatek. Má se z ní odloupnout další níže a ta v systému se zvlněnou frontou má zhruba v úterý od západu zasáhnout Evropu, místy s většími srážkami.

Viz panel týdenní předpovědi srážek na
http://www.wetterzentrale.d... a předpovědi synoptické situace na hlavní stránce tamtéž.
A je tam vidět i očekávaná další cesta bouře Earl přes Labrador.

Hezký den.

PS: Došel vám můj mail?
01. 09. 2010 | 18:10

Honza napsal(a):

jirk@:
sleduji to... a skutečně to vypadá, že něco "málo" z Danielle k Evropě dorazí... uvidíme...
synoptickou sleduji zde _ http://www.metoffice.gov.uk...

Na mail jsem kouknul dnes... :)
02. 09. 2010 | 18:52

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:11

car insurance virginia napsal(a):

naturally like your website but you have to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to tell the reality then again I’ll certainly come back again. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia auto insurance</a>
11. 08. 2011 | 08:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy