Zpráva NERVu mi hovoří z duše

21. 02. 2011 | 18:28
Přečteno 4448 krát
Nejsem schopen hodnotit a posuzovat všechny části státní správy, ale dopustím se zde tří citací ze shrnujícího článku na iHned o aktuální zprávě NERVu s příklady z české národní hydrometeorologické služby (ČHMÚ).

Citace 1:
Česká republika nemá nadprůměrně moc zaměstnanců ve veřejné správě a pracovníci mají ve srovnání s vyspělými zeměmi relativně nízké platy.


Hydrometeorologická služba ČR není izolovaným ostrůvkem někde na zeměkouli. Jsme v nepřetržitém kontaktu s kolegy v SHMÚ (Slovensko), ZAMG (Rakousko), DWD (Německo) a IMGW (Polsko). Jsme v kontaktu a spolupracujeme s dalšími evropskými službami a příležitostně využíváme zkušenosti i mimoevropských služeb (a oni využívají zkušenosti naše). Podílíme se na koordinaci a metodickém sjednocování na úrovni Světové meteorologické společnosti. Proto umím jednoznačně potvrdit, že jsme co do počtu pracovníků na minimu. Ano, vždy můžeme propustit dalších 5, 10, 30 i více procent pracovníků. Ovšem je nutno zvážit a rozhodnout, co poté nebudeme dělat a v čem budeme za Evropou a světem poté zaostávat. A platy? Ty naše nejsou relativně nízké, jak píše NERV. Ty naše jsou nízké i absolutně. Posuďte sami – pozorovatel na profesionální stanici podle praxe od 11.500,- do 17.500,- Kč; absolvent matfyzu nebo jiné fakulty v oboru dostane 14.800,- a po pár letech se může dostat i na 17.000,-; na předpovědním sále mohou mít kolegové po započtení příplatků za noční a víkendy i 25.000,-, mají však zodpovědnost za aktivaci integrovaného záchranného systému, za bezpečnost leteckého provozu nebo za smogové regulace; špičkový expert zodpovědný za rozvoj oboru dosáhne skoro i na 30.000,-, ale to jen v případě, že má dlouhou praxi a zároveň zodpovědnost za podřízené. A protože se nám to zdálo být hodně, tak od 1. března tyto platy snižujeme (!).

Citace 2:
Česko má jedny z nejvyšších tak zvaných kapitálových výdajů neboli investic. Proč jsou tyto výdaje tak vysoké, když veřejné služby nebo silnice a dálnice nemají špičkovou úroveň, není jasné.


Tak toto není náš případ. Ano, dáváme hodně peněz do investic, ale výsledkem je špičková úroveň měření i zpracování dat ve všech oborech (meteorologie, klimatologie, hydrologie, čistota ovzduší). Daří se nám ve spolupráci se zřizovatelem (Ministerstvo životního prostředí) financovat obnovu všech zařízení a zároveň držíme krok s Evropou. Nelze jinak – nemůžeme měřit manuálně odečtem na přístrojích v meteorologické budce, když okolní země automatizovaly sítě. Také automatizujeme, aby byly výsledky srovnatelné. Rádi bychom automatizovali ještě rychleji, ale to už je nad naše síly (pozemní měřící sítě u nás jsou na několika tisících lokalitách). Kulháme tam, kde jsme omezeni personálními náklady (zaplatit některé specializace je u nás téměř nemožné, viz výše). Nechci se zde pouštět do podrobností, vězte, že své limity a nedostatky známe a snažíme se je řešit. Výsledky však máme zatím srovnatelné s vyspělým světem. Jestli je budeme mít i poté, co jsme našich špičkovým pracovníkům snížili platy, to nevím.

Citace 3:
NERV také navrhuje zjistit, co jednotlivé úřady dělají a tam, kde se překrývají, jich část zrušit.


Když se tak probírám zřizovací listinou ČHMÚ, tak tam nevidím nic, čím by byl pověřen jiný úřad nebo ústav v ČR. V rámci objektivity bych měl zmínit, že některé organizace se zabývají měřením stejných charakteristik, které měříme my. Většinou to dělají proto, že neví, do čeho jdou, nebo potřebují informace rychleji a bez prostředníka i za cenu nižší kvality. Po čase je to přejde a tato měření nám chtějí předávat, ne vždy je vyslyšíme. Pro nás je v měření důležitá stabilita a konzervatismus, nikoliv experimenty.

Musím se přiznat, že nemám většinou čas sledovat výstupy NERVu, i když bych měl. Tento výše citovaný však považuji za důležitý a věřím, že bude přijat s pochopením tam, kde je to nutné a vhodné.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

xx napsal(a):

Alespoň je lépe vidět, jak je stát neefektivní hospodář. Sekretářka na ministerstvu bere odměny 5x vyšší než špičkový odborník v CHMI.

Ale teď vážně. Tím že stát na sebe bere čím dál více ekonomických aktivit, potýká se čím dál více s problémy jejich kvality a financování. Přitom stavby silnic, dálnic, nemocnic, péče o lesy, letecká doprava, vaření piva, výroba energií i výzkum počasí by klidně mohly fungovat ( a v minulosti fungovaly docela dobře ) v soukromé sféře, bez účasti státu.

Akorát by pak ubylo práce úředníkům na ministerstvech a politikům peněz k přerozdělování ( tudíž moci ) a to je kámen úrazu.

Dnes stát přerozděluje 1/3 všeho co se v téhle zemi vyprodukuje, to není třeba.
21. 02. 2011 | 18:58

hovorka11 napsal(a):

Nečasova vláda je postavena na korupci a elitářství, takže tomu NERV nepomůže - bohužel.
Nepomohou ani nové volby- pomůže pouze obrovský tlak občanů na odpojení policie a soudů z drápů politické mafie !
21. 02. 2011 | 19:04

ujo napsal(a):

pro xx:
"Přitom stavby silnic, dálnic, nemocnic, péče o lesy, letecká doprava, vaření piva, výroba energií i výzkum počasí by klidně mohly fungovat ( a v minulosti fungovaly docela dobře ) v soukromé sféře, bez účasti státu."
A kdo to proboha staví dnes? Samozřejmě soukromé firmy vč. péče o lesy a vaření 95% piva. O rozvodu energií, vody nemluvě. Nezapomínejte ani na banky.
Článek je ale o něčem jiném, o mizerném odměňování kvalifikovaných lidí, kteří nemají "politické krytí"
21. 02. 2011 | 19:22

vfischer napsal(a):

Pane blogere, prosím, nenechte se uvádět v omyl jakýmikoliv zprávami jakéhokoliv NERVu ... uvedu vám jeden příklad za všechny ... v roce 1989 mělo České ministerstvo zeměldělství 325 pracovníků a federální ministerstvo zeměldělství cca 200 pracovníků v jedné budově na Těšnově. Dnes má samotné České ministerstvo zemědělství 780 pracovníků a budova na Těšnově praská ve švech !!! Zrušení okresních zeměldělských správ vedla k zavedení zemědělských "agentur" pro přidělování dotací, ve kterých parazituje dalších víc než 2000 úředníků .... Na práce a služby výpočetní techniky vynakládá toto ministerestvo cca 40 mil. měsíčně !!!! Tuto smlouvu uzavřel bývalý ministr zemědělství Palas s firmou O2, která si do úřadu nasadila své lidi na klíčové posty, ze kterých se finacuje tato loupež za bílého dne !!! Není pánaboha, který by tak strašlivé zločiny rozkrádání státního rozpočtu zastavil !!
Berte na vědomí, že podobné "aktivity" probíhají na všech dalších centrálních i územních úřadech a jejich pobočkách !!!! TO vše za "podpory" počítačů, které by mohly řídit lety na Mars !!! - katastrofický stav kvality a racionalizace řízení státní správy je do očí bijící a žádný NERV na tom nic nezmění -- jen spáchá své elaboráty podle diktátu právě vládnoucích gangsterů !!!
21. 02. 2011 | 19:25

Béda napsal(a):

xx,

že je stát špatný hospodář, když jej vedou "antikorupční" dinosauři - kleptokraté, lobbisté, případně přátelé oligarchů a arbitrážníků typu Kalousek, Vondra, Drobil, Jankovský a pod. není žádné překvapení. Spíše opak by byl překvapením.
21. 02. 2011 | 19:38

zdeněk napsal(a):

Skutečně nevím, zda jako obyvatel Přerova ve středu moravy, jsem jakkoliv zavázán hradit ČHMÚ jeho služby. Z hlediska autorem vzpomínané čistoty ovzduší kdykoliv odkudkoliv vracím-li se do Přerova, nad městem visí duchna exhalací. Dokonce i dnes, po dvou dnech silného severního větru, je tato exhalační oblačnost jen místy protrhaná. Vzhledem k technice, nainstalované na exponovaných místech ve městě, soudím, že si obsluha přivydělává i neinformováním veřejnosti.
21. 02. 2011 | 19:39

Ládik!!! napsal(a):

Mám obavu, že kdyby to NERVáci napsali na placatý kámen, mělo by to stejný efekt, jako na papír.
21. 02. 2011 | 19:42

ujo napsal(a):

zdeňku,
myslíte, že meteorologové mají za ty neskutečné peníze které berou rozhánět exhalace nad Přerovem?
21. 02. 2011 | 19:43

radimtolasz napsal(a):

vfischer: Děkuji za rozšíření obzorů, ale na začátku jsem napsal, že nejsem schopen hodnotit všechny oblasti státní správy. Píšu jenom o tom, čemu rozumím. Všichni bychom to měli takto dělat.
21. 02. 2011 | 19:51

radimtolasz napsal(a):

Zdeněk: ČHMÚ je v tomto případě zodpovědný za zveřejnění informací, i hodnoty z Přerova najdete zde: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/actual_hour_data_CZ.html. Pokud jde o informování veřejnosti, tak si myslím, že je to věcí přerovského městského úřadu, který má dle platné legislativy různá oprávnění i povinnosti.
21. 02. 2011 | 19:55

Kanalnik napsal(a):

hovorka11

"pomůže pouze obrovský tlak občanů..."

no vidite, a v pripade lekaru jste tlacil uplne na opacnou stranu.... do karet mafianu a korupcniku...
21. 02. 2011 | 19:56

Cech napsal(a):

Co nám Nerváci zatajili:
1) První krok je vyhladovět státní sektor po lukrativních službách.
2) Pokud se státní sektor nevyhladoví tak, nebude umožněn zajištěný zisk firem,které stěží dosáhnou na 65-70 % výkonnosti státních.
Pakliže se našim vyvoleným podaří kladně zrealizovat body 1 a 2 potom spřízněná firma,která přispěla nemalou částkou do stranické pokladny atd.
Vypumpuje státní prostředky ve svůj prospěch.
Samozřejmě je to firma,která by v normální konkurenci skončila ještě dříve než by začala, a toto je to celé kouzlo.
Tímto způsobem je možné odlít oněch 100 miliard do vytracena.
To co je nepochopitelné,že na tak jednoduchou věc nepřišli jinde.
21. 02. 2011 | 20:07

xx napsal(a):

Béda: to co jste napsal je politická agitka. kdyby nebyla, musel by jste zmínit i Grosse, Palase, Krause a celou hordu dalších. A stejně by to nebyl úplný seznam, protože daleko víc než politici zde vládnou vysocí úředníci, kteří ve skutečnosti rozhodují. Úkolem politiků je, jen krýt jejich činnost na veřejnosti.

A je to jen o lidech. Dokud budou lidé hrát tuhle hru na my a oni, dokud bude lidem ke spokojenosti stačit takové modro oranžové blábolení jaké tu předvádíte třeba vy, nic se tu nezmění.

Lidi si musí uvědomit, že jsou to jejich peníze, které úředníci utrácejí. Že každý, i ten nejposlednější kopáč přispívá polovinou toho co vydělá do státní kasy, kde s jeho penězi nakládají nafoukaní přežraní ouřadové, jako by spadly z nebe a vyhazují je okny za blbosti.

To není o tom kdo krade víc, jestli oranžoví nebo modří. Jestli Gross nebo Řebíček. To je jen divadýlko pro hloupé, aby se měli čím bavit a nepátrali po tom, co se ve skutečnosti děje s jejich penězi.

Každý vydělává mnohem víc než dostane a o rozdílu mezi tím co vyděláme a co dostáváme rozhoduje úředník. A my nemáme žádnou kontrolu nad tím, jak s těmi penězi naloží.

Teď se rozhodnou páni úředníci s politiky, že je to málo a že bychom měli rozhodovat o ještě menším dílu z toho co vyděláme. Jestli je někdo skutečný parazit tak to není nějaký cikán s 10 dětma, ale státní úředník. Spotřebovává čím dál více a nejen že nic nepřináší, ale ještě způsobuje škody.

Stát přerozděluje cca 1/3 HDP a z toho jen 1/10 připadne na sociální dávky. Zbytek může klidně zůstat v soukromých rukou, lidem v peněženkách a ať si sami rozhodují zda budou platit tisíce měsíčně za rozbité silnice, předražená vyšetření a pod.
21. 02. 2011 | 20:13

xx napsal(a):

Cech: jste si jistej, že nepřišli ? ;)
21. 02. 2011 | 20:16

zdeněk napsal(a):

Jejda, odkaz je pravděpodobně nefunkční. To mi, pane Tolasz, píše prohlížeč po otrockém zadání adresy. Škoda, měl jsem v úmyslu si tuto stránku prohlédnout, ale jelikož není dostupná, nezbývá mi, než věřit v nedostupnost informací Vaším ústavem shromažďovaných.
21. 02. 2011 | 20:19

Béda napsal(a):

xx,

politická agitka je to, co jste napsal vy. Já psal o těch lobbistech, kleptokratech, přátelích oligarchů a arbuitrážníků, kteří NYNÍ VLÁDNOU a rozhodují na vládní úrovni o megazakázkách, tunelážích, velkorozkrádačkách, tzv. privatizacích celých sektorů veřejných služeb, penězotoků, sektorů státu a pod..

Až zase bude vládnout levicová koalice, t.j. koalice pravicových stran, které menšinovou součástí bude i levicová strana, budu ji kritizovat stejně jako současnou (kritizoval jsem Grosse, Krause...)"antikorupční" kleptokraticko-klientelistickou kliku.
21. 02. 2011 | 20:24

xx napsal(a):

xx: stát a výstavba. Proč mají úředníci moc rozhodovat o tom, kde a jak se bude moci stavět. Vznikají z toho pak aféry jako ta v Uhříněvsi. Lidé napojení na úřady pak realizují pohádkové zisky jenom díky rozhodnutí úřadu, které dokáží nějakým trikem ovlivnit, třeba tak že jej vedou. Přitom že by tato činnost úřadů vedla k nějaké kultivaci měst a obcí, k architektonické vyváženosti a estetickému souladu se rozhodně tvrdit nedá ani v opilosti. Příměstské satelitní osady jsou děsivé i před dojemnou péči úřadů.

Sebrat pravomoce, ať o výstavbě rozhoduje vlastník a nikdo jiný a je klid. Jsem si jistý, že krom nižších cen stavebních pozemků a úbytku několika milionářů ze státní správy by se NIC jiného nezměnilo, kdyby už obce neměli rozhodovací pravomoc o tom kde a jak se bude stavět. Možná že nakonec by nižší ceny přinesli i ten efekt estetický, protože lidem by zbylo více peněz na lepší materiály, na architekty a pod.

Ale to ovce, třesoucí se strachem aby nespadla ohrada nikdy nepochopí a nedovolí. Ovcí je bohužel většina.
21. 02. 2011 | 20:24

radimtolasz napsal(a):

Zdeněk: Tak zkuste pouze www.chmi.cz, překlikněte na mapu Ovzduší pod kterou najdete spoustu odkazů na informace o ovzduší (například "Aktuální hodinový přehled" nebo "Data AIM v grafech").
21. 02. 2011 | 20:26

xx napsal(a):

Béda: aha, tak vy jste vyvážený kritik a já politicky agituji. No to jste mne pobavil a věřím že i další čtenáře.
21. 02. 2011 | 20:27

Pravicové pako napsal(a):

Ne, ne. To jsou ale zlá a ošklivá slovíčka. Každému je přece jasné, že za všechno můžou socky, které si za svých 13 000 Kč čistého žily nad poměry. Je tudíž nanejvýš spravedlivé, že je nejlepší ministr financí v galaxii a přilehlém vesmíru pořádně oškube. Hlavně nesmíme trestat ty úspěšné. Mohli by nám utéct třeba do Jihoafrické republiky nebo na Bahamy a to by byla opravdu škoda. Jsem prostě pravicové pako, co naděláte.
21. 02. 2011 | 20:30

Béda napsal(a):

xx,

já kritizoval a kritizuji levicové politiky - podívejte se zde v diskusích pod Paroubka, nejnověji pod Štěcha.

Zkuste mně vy ukázat kde jste kritizoval třeba kleptokraty ze současné koalice.
21. 02. 2011 | 20:30

stále rebel napsal(a):

Je to prosté, rozkrádat stát se dá především prostřednictvím veřejných zakázek a dokud bude existovat poslední státní zaměstnanec nebo socka, tak budou okrádat pravicové zloděje.
21. 02. 2011 | 20:38

stále rebel napsal(a):

Ještě doplním ekonomický aspekt.
Jak běžné platy státních zaměstnanců, tak sociální dávky, se nezdaňují v daňových rájích, nenakupují za ně nemovitosti na různých ostrovech, nemizí v zahraničních bankách, ale jdou do lokální spotřeby a podporují domácí ekonomiku a zaměstnanost.
21. 02. 2011 | 20:49

radimtolasz napsal(a):

stále rebel: Myslím, že i tento aspekt lze ze zprávy NERVu vyčíst mezi řádky.
21. 02. 2011 | 20:51

Gerd napsal(a):

Pane Tolaszi,
Česká republika má hodně lidí placených ze státních a veřejných rozpočtů v prorovnání s těmi, kdo do rozpočtu přispívají. Hodně hrubým odhadem má ČR 5 mil. lidí, kdo do rozpočtu platí. Zbylých 5 mil lidí se dělí na důchodce (ti už si předplatili), malé děti a studenty (mají nárok), potřebné státní úředníky (hasiči, policisté) a nepotřebné státní úředníky, nezaměstnané a politiky, živnostníky a podnikatele, kteří dlouhodobě neplatí nic nebo jen směšné minimum, lidé na místních samosprávách.
Vtip není v tom, zda jsou nebo nejsou potřební, to je i podružné. Důležité je, že jsou placeni z toho, co druhá polovina národa musí do systému dodat.
Asi chápete, že když někdo dělá ještě na dalšího člověka placeného z veřejných rozpočtů, podezíravě se dívá na všechny, kdo se na jeho práci přiživují.
Skutečností ale zůstává, že nejvíc z veřejných rozpočtů odsají čeští politici.
Pěkný večer
21. 02. 2011 | 20:52

vladimir kovař hořice napsal(a):

Jedí za moje peníze.
21. 02. 2011 | 20:56

radimtolasz napsal(a):

Gerd: Nejsem ani ekonom, ani politik. Přesto si myslím, že to chápu podobně jako Vy. I ve svém blogu výše jsem napsal, že je možné zrušit i 30% ČHMÚ, dokonce můžeme zrušit i celé ČHMÚ. Ale musí to udělat Ti, kdo dobře ví, že jim nic z toho, co ČHMÚ dělá, nebude chybět. Ani dnes, ani zítra, ani za 50 nebo 500 let.
21. 02. 2011 | 21:00

xx napsal(a):

Béda: Prakticky neustále Bédo. Každý pravidelný návštěvník těchto diskusí si musel všimnout mých kritických příspěvků, kde vyjadřuji názor že ODS, TOP09 a ČSSD jedno jsou a odlišuje je jenom medální divadýlko pro najivky. Sice se v TV debatách nemohou ani cítit, ale ve skutečnosti se jejich kroky nijak neodlišují.

Už jsem několikrát psal, že naposledy kdy jsem volil ODS byly volby 2006 a modrou knihu. Jakmile tato strana udělala po volbách z modré knihy trhací kalendář a toaletní papír, definitivně mne ztratila jako voliče i zastánce. Pro mne skončili jako alespoň trochu pravicová strana, to co předvádí teď je už jen trapná kamufláž kořistění moci upevňování vlivu státu, jaké bych nečekal snad ani od Paroubka.

Ale v čem se asi neshodujeme, pokud si dobře pamatuji, že nevidím hlavní prvopříčinu všeho toho bahna v politicích samotných. A nejsem sám, například pan Hnízdil se vyjádřil velmi podobně v jednom ze svých blogu. Je třeba začít čistit odspoda, nikoli shora. Je třeba začít u sebe. I ta nejmenší podlůstka, která vlastně ani nikomu neubližuje, třeba ty dvě stovky bez bločku policajtovi, nebo kafe doktorovi, je živnou půdou pro ty předražené Blanky, Gama nože a všechny ty svinstva co se dějí nahoře.

Ať hodí kamenem kdo je bez viny !! A o tom to je. Zkažený, korupcí prolezlý národ nemá nárok kritizovat zkažené a korupcí prolezlé úředníky a politiky.

Taky si všimněte, že jakmile se na nějakého politika objeví nějaké svinstvo, hned začne poukazovat na to že opozice když byla u moci, měly taky své kauzy. Těžko půjdete a vybalíte na souseda jakej je to zmetek špinavej, že podplácí třeba na úřadě, když víte že soused si dobře pamatuje jak jste vy podplatil za komunistů vedoucího v elektře aby jste dostal barevnou televizi do vánoc. Jakmile by jste na něj uhodil, jistě by vám to hned vpálil, už ho slyším, dyť ty taky nejsi lilium, Frantovi z elektry jsi strčil dva tisíce aby ti schoval barevnou televizi. A to je ten problém naší společnosti. Kdekdo na někoho něco ví, protože kdekdo nemá čisté svědomí.

Jistě chápete že to byl jen ilustrační příklad a že jsem nemluvil o Vás konkrétně ale o obecných vztazích a situacích, které zde existovaly a existují v hojné míře.

A to je to, kdy já hovořím o vině minulé doby totality. To je princip jak se ta doba podepsala na charakterech lidí a co nás ovlivňuje jako společnost dodnes.
21. 02. 2011 | 21:20

xx napsal(a):

stále rebel napsal(a): "Jak běžné platy státních zaměstnanců, tak sociální dávky, se nezdaňují v daňových rájích, nenakupují za ně nemovitosti na různých ostrovech, nemizí v zahraničních bankách, ale jdou do lokální spotřeby a podporují domácí ekonomiku a zaměstnanost."

A odkud se berou ? Chcete snad tvrdit, že státní sektor je soběstačný a mohl by existovat ekonomicky samostatně ? Perpetum mobile ještě nikdo nevynalezl pane ekonomický aspekte.

Ekonomický aspekt je to, že část z peněz které sebere stát a přerozdělí se vrazí zpět do spotřeby a tedy k tem kteří je vyprodukovali. Ale část skončí právě v těch daňových rájích, protože v daňových rájích zdaňují převážně podnikatelé pracující pro stát, napojení na politiky a státní úředníky.

Ekonomický aspekt. No to jste mne pobavil. Takové překrucování, člověk by uronil slzu dojetí nad tím, jak ti naši státní zaměstnanci drží naší ekonomiku nad vodou. :-D :-D
21. 02. 2011 | 21:26

hoven napsal(a):

zdroje jsou
v.i.špidla
21. 02. 2011 | 21:28

Béda napsal(a):

xx,

já bych nezačínal od Adama, ale snažil bych se o změnu v přítomnosti. V minulosti již nic nezměníme. leda její popis.

A když začínáte od Adama, musel byste s korupcí začít již od vzniku 1.ČSR. U Agrárníků a jejich lobbistických akcičkách, u uplácení špiček sociální demokracie, aby zůstala umírněnou a neviděla co bylo nepřehlédnutelné a pod..

Korupci lze různými způsoby omezit, vymýtit ji pokud vím nedokázal ještě nikdo nikde.
21. 02. 2011 | 21:34

stále rebel napsal(a):

Pro radimtolasz.
Ještě ekonomickou. Pokud máme někde nadstav státních zaměstnanců, tak jsme je měli propouštět v době, kdy by je trh byl schopen absorbovat, tedy v letech 2006 – 2007, kdy byl nedostatek lidí. Dnešní hurá akce na snižování počtu policistů a státních zaměstnanců jsou zcela nesmyslné, náklady se sice trochu sníží, mezi platem policisty a podporou v nezaměstnanosti je jistý rozdíl, ale zase neodvedou žádnou práci. Jenomže v době krize je zpravidla potřeba více policistů než v době konjunktury. Podobně nesmyslné je to na ministerstvu školství, kdy je potřeba zajistit čerpání dotací a na snižování počtu zaměstnanců stát nakonec může prodělat. Problém ČR je především ve špatně fungující veřejné správě a ta se snižováním stavu rozhodně nezlepší. Prospěšné by bylo především ji odpolitizovat.
21. 02. 2011 | 21:41

Marcus napsal(a):

Pravice u nás buduje zajímavý systém - tzv. štíhlý stát. V praxi to znamená, že stát se snaží omezovat sociální výdaje a řadu činností, které by klidně mohli provádět státní zaměstnanci se tzv. outsourcuje v předražených zakázkách soukromým firmám.
Takže máme jedny z nejdražších dálnic na světě, stát prodává objekty, aby se následně stěhoval do předražených nájmů, stát prodává pozemky u letiště, aby je následně kupoval zpět za x-násobek, miliardy mizí na obraně, ve zdravotnictví a v dalších resortech. Teď se ještě připravuje další "lahůdka" v podobě důchodové reformy. Když tedy na jedné straně rozhazujete, tak nutně na druhé straně musíte šetřit, nebo se zadlužovat (konkrétně zadlužování jde vládám ODS výborně - ze státního dluhu 1,4 bilionu připadá nominálně zhruba 2/3 na vlády ODS - reálně ještě více - většina nákladů na sanaci bank totiž připadla na Zemanovu vládu).
Ovšem většině obyvatel to zřejmě vyhovuje - výsledky voleb se mi nelíbí, ale naprosto je respektuji.
21. 02. 2011 | 21:46

xx napsal(a):

Béda: když chcete řešit problém, nejlépe je zjistit jeho příčiny a ty se pokusit odstranit. Naříkáním a obviňováním 2-3 konkrétních lidí omezíte kulové. Podívejte se, Zeman měl plná ústa akce čisté ruce, dokonce mu zavřeli i ministra a jaký to mělo dopad ? korupce je od té doby snad ještě více, nebo se o ní spíš jen více mluví.

Faktem je, jakkoli se to mnohým nemusí líbit, že naše společnost je komunismem značně zasažená. A není divu, komunisti to dělali zcela vědomně a systematicky. Likvidovali elity, morální vzory popravili nebo zavřeli do vězení, ty šťastnější jen vyhnali do exilu. Příležitost dostali bezpáteřní řiťolezi ve velkém. To jsou fakta, historická fakta, nikoli jen mé názory. Podrobně to probírali odborníci například v pořadu historie.cs v dílu nazvaném 77 000 do výroby. Tam tu systematickou devastaci národa popisovali.

Vaše ironie s Adamem a Agrárníky neni na místě a dokud k tomu nebudete vy i ostatní přistupovat seriózně a neuvědomíme si skutečně že příčina je v nás, v našem každodenním chování, nic se nezmění.

Kecy o tom, že kdyby na hradě neseděl Klaus ale Svejnar, že by se tu tolik nekradlo jsou naprosto nelogické najivní sny frustrovaných lidí bez jasné představy o tom co se děje a proč.
21. 02. 2011 | 21:46

hovorka11 napsal(a):

Kanalnik:
Nelze elitu doktorů dávat nad občany, to je právě ten omyl! Je smutné, že vydírání právě nepochopili lidé, kteří mají cítění s potřebnými. Že lékaři bojují s korupcí je nesmysl, oni se vezou za naše peníze a čím jich dostanou více, tím jim to bude více jedno. Vlády jsem se nezastával, pouze nesnáším vydírání, když mě někdo veme u krku a řekne: "bojuj za nás nebo chcípneš" a ještě mu je jedno jak přežívají ostatní, kteří ho platí.
21. 02. 2011 | 21:50

xx napsal(a):

stále rebel: odpolitizovat veřejnou správu. No to je další perla.

Poučení: "Politika (z řeckého polis - město, politiké techné - správa obce) je mnohoznačný pojem obvykle označující proces a metodu rozhodování určité skupiny lidí s pluralitními zájmy a názory.
V rámci rozhodovacích procesů je politika správa věcí veřejných, uměním řídit stát a hájit zájmy jednoho státu vůči druhému, vytvářet a udržovat vztahy mezi těmito státy.
Politika jako správa věcí veřejných byla chápána již v antickém Řecku."

A jak by jste to chtěl jako udělat člověče, odpolitizovat politiku ?? :-D
21. 02. 2011 | 21:53

Da.Rock napsal(a):

Jó, to tady byly pravicové výlevy o ukrutně zbytnělé státní správě a o megaplatech ve státní sféře, panečku! To se to na diskuzích hemžilo odborníky, kteří šířili osvědčené modré pravdy o nutnosti zeštíhlit státní aparát (a v další fázi nejlépe úplně zrušit).
A teď jim NERV plný neoliberálních ekonomů takhle podle vrazil kudlu do zad! Dlouho omílané klišé o přebujelé byrokracii plné líných a královský placených úředníků, vzalo za své. Kdo si tohle dovolil tvrdit před dvěma měsíci, byl za odborářského vyděrače, prolhaného levičáka, nebo dokonce přímo státního úředníka.
Však čas oponou trhnul - a poradní orgán pravicové vlády řeči o nutnosti snížení platů státním zaměstnancům smetl se stolu coby neopodstatněné. Pozdě, ale přece.
21. 02. 2011 | 21:54

xx napsal(a):

Marcus: především, neurážejme zde pravici. To co dělá současné vláda nemá s pravicovou politikou ani ideo pranic společného. Popisujete to sice dobře, ale nedělá to pravice a stát nezeštíhluje, naopak bobtná !! Podstatný ani není tak počet zaměstnanců státu, ale podíl rozpočtu státu na HDP - tudíž podíl moci politiku nad námi.
21. 02. 2011 | 21:56

xx napsal(a):

Da.Rock: nejspíš to bude tím, že ten poradní orgán neradí pravicové vládě a vláda potřebuje zdůvodnit dramatické zvýšení daní.

Mimochodem, kdo je podle vás z NERVU liberální ekonom ? Snad ne Sedláček, Švejnar, Janota, Bezděk, Rusnok, Zahradník, Dlouhý ... ? Jsou tam samí mainstreamoví ekonomové. Jedinej kdo snad trochu bere liberalismus za svůj je Zelený a asi Kohout, ale to je asi tak vše. Sedláček je poslední dobou spíš filosof než ekonom, každopádně nepatří mezi zastánce liberalismu.
21. 02. 2011 | 22:05

Béda napsal(a):

xx,

jasně. Příčinou je systémová korupce, která přišla spolu s tržní ekonomikou. Dovolil bych si tvrdit, že tento druh korupce je definiční pro všechny formy daného systému (rozdíl je pouze v podílu na ekonomice státu - v rozvojových závislých zemích mezi něž se právem řadíme je mnohem vyšší). Za netržní ekonomiky tzv. reálného socialismu byla systémová korupce jenom zlomkem dnešních megarozkrádaček celého státu. Reálný socialismus navázal na znárodňování taťky Masaryka a taťky Beneše a dovedl zestátňování do absurdna. Dneska neoliberální kleptokrati ruka v ruce se soukromými kleptokraty horempádem rozkrádají všechno co má cenu a přisvojují si povinné odvody všech obyvatel. V ekonomickém a společenském smyslu dochází k vývojovému skoku o století zpátky.
21. 02. 2011 | 22:11

ujo napsal(a):

xx
Jestli vám dobře rozumím, tato vláda není pravicová.
Jak by dle vás měla vypadat pravicová vláda, koho byste do ní navrhl?
21. 02. 2011 | 22:34

xx napsal(a):

Béda: hm tak vidím že s Váma asi nehnu. No myslet si můžeme každý co chceme, ale fakta bychom tedy ignorovat neměli. A fakt je ten, že socialismus a totalita dostal lidem korupci hluboko pod kůži. Nikoli jen politikům, mezi nimiž byla korupce rozšířená i dříve značně, ale VŠEM. Bylo to dílem nedostatku zboží denní spotřeby a dílem programové systematické devastace elit národa a tvrdé potlačování církve. To vše systematicky zavedeno do škol.

Moje prababička říkávala, že za jejího mládí se cikáni báli aspoň boha, dneska ( prabába zemřela na konci 70-tých let ) se nebojí ničeho. A já k tomu dodávám, že to platí mnohem obecněji, než jen o cikánech. Samozřejmě že to nelze brát absolutně, ale značný vliv to mělo a má. Tím nevolám po nástupu inkvizice, jenom se zamýšlím nad příčinami současného úpadku.

Rozhodně kategoricky odmítám tvrzení, že s pádem komunismu počal teprve nějaký úpadek. To je naprosté ignorantství vůči zjevným faktům, která jsou doložitelná a většina z nás si je nutně musí pamatovat z vlastní zkušenosti, protože se tu nebavíme o dávné historii ale o docela nedávných událostech.

S pádem komunismu se stalo jediné, ta prohnilost celé společnosti se vyvalila na povrch a se svobodou tisku a vyjadřování se o tom začalo mluvit veřejně. To je celé. A když to smísíte s přehnaným optimismem způsobeným euforií z velkých změn, dnešní frustrace je tím docela dobře vysvětlitelná.

Ale je to v nás, v našich hlavách a nikde jinde se změna nemůže odehrát, než v našich hlavách. Dodnes je v lidech zakořeněno, že když potřebují doma něco připevnit, tak si z práce donesou šroubky, hmoždinky nebo kus plochajze, no přece to nebudou kupovat, když se toho ve firmě válí spousta. A to je jedno, jestli to jsou šroubky, nebo třeba paměť do PC či nafta z náklaďáku. Tohle a sklon to omlouvat vykořisťováním podnikateli je součástí toho hnoje který tu máme. Vždycky když na nějakou takovou drobnou nepravost narazím, ptám se těch aktérů, víš že to vlastně kradeš ? A ve 100% případů se setkám s odpovědí, že ostatní taky kradou a víc.

Dokud se budeme sami obelhávat a sami své selhání omlouvat tím, že to je jen drobnost proti těm či oněm zlodějům, nepohnem se z toho močálu ani milimetr. A bez ohledu na to, jestli bude na hradě Klaus, Švejnar, Michálek nebo třeba Ježíš.
21. 02. 2011 | 22:44

ujo napsal(a):

xx:
nejste tak malinko troškař: šroubky, plochajz, nafta?
Co ti malinko větší , ti kteří si dají do nákladů kromě všeho možného i dovolenou? S těmi nemluvíte?
A s těmi co kradou naveliko (nevídáte se někdy s Řebíčkem) také ne?
21. 02. 2011 | 23:00

Béda napsal(a):

xx,

chtěl bych vás upozornit na jednu drobnost. V minulosti kradli všichni, úměrně svému postavení ve společnosti. Ti malí kradli po šroubkách a ti nejvyšší po náklaďácích. Ti nejvyšší kradli řádově v desetitisících. Dnes ti drobní nekradou vůbec, pokud nejsou podnikatelskou šedou elitou. zaměstnanci namají téměř žádnou příležitost krást.

naproti tomu tzv. elity kradou o to víc. Kradou ve stamilionech, miliardách a desítkách miliard. Jeden špičkový kleptokrat nakrade škrtnutím pera víc než celý ÚV KSČ i se všemi okresními tajemníky za celý život. Osobně bych řekl, že nejlepší, nejkompetentnější ministr financí Velký Al Kalousek je pro finance této země něco jako finanční mor.

PS: doporučuji přečíst velice poutavou "Daň z ubrané hodnoty" Jana Kellera na Britských listech. Jistě vás to prodchne optimismem.
21. 02. 2011 | 23:00

xx napsal(a):

ujo: někoho, kdo se pravicově bude chovat a ne jen mluvit. Když někdo říká že je pravičák a přitom schodek rozpočtu řeší zvyšováním daní, tak u mne je to lhář a podvodník. Je to stejné jako když ČSSD o sobě tvrdila, že je levicová a přitom deregulovala ceny, snižovala významně daně firmám, zejména zahraničním a krátila sociální dávky.

Já volím stranu svobodných občanů. Kdybych měl tu moc, svěřil bych jim vládu téhle země. A pokud by nedělali to co hlásají že je správné, příště bych je taky nevolil.

Já považoval modrou knihu ODS za docela dobrý základ, na čem by se dala pravicová politika stavět. Ale co z ní zbylo ? Takhle se prostě konzervativní pravicová strana nechová a proto, bez ohledu na to co říká Nečas, nemohu ODS považovat za pravicovou.

Stejně tak ČSSD nelze brát za levicovou stranu, protože po levicových ideálech šlape jako by to byl odpad.

Levice a pravice reprezentují určité principy, ideály a mají je prosazovat. A pokud je neprosazují, ale jenom o nich plamenně žvaní a pak dělají opak, jsou to jen ukecané PR agentury co hrají o moc nad penězi. No pak se nemůžeme divit, že rozkrádání veřejných rozpočtů dosahuje takové míry.

Ale zase, vina je na voličích. ODS i ČSSD měly dávno být pod hranicí volitelnosti. Teprve pak si strany uvědomí, že lidem nestačí jen natisknout barevné plakáty s ideologickými hesly, ale že voliči také chtějí jejich naplňění a proto dávají těm stranám hlasy. Že to nejsou hlasy pro Kalouska, Nečase nebo Paroubka, ale pro ty ideály kterými se zaštiťují.

Jak ti politici ale mají vnímat signály od voličů, když se zpronevěří zcela zásadně těm ideálům, rozdupou je na prach v přímém přenosu a přesto v dalších volbách vyhrají nebo prohrají jen tím nejtěsnějším výsledkem. Jak si takový politik má uvědomit, že něco dělá špatně.

Takže ne politici, ale volič musí začít přemýšlet. A né že když je znechucen jedou i druhou stranou bez ideálů tak zvolí třetí, která nejen že nereprezentuje žádné ideály ale dokonce o nich ani nemluví.

To je nepříjemné pro člověka, který si tohle uvědomuje a pozoruje tu bezradnost voličů jak lezou z jedné slepé uličky do druhé a nevidí neslyší, nevědí si rady.
21. 02. 2011 | 23:05

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Veřejná správa není tvořena jen volenými politiky, ale především úředníky a ti by měli být profesionály, ne straníky. Dobrý politik by měl vědět, že na místo vedoucího nějakého správního úřadu nemá dosadit svého stranického kamaráda, ale vypsat výběrové řízení a obsadit profesionálem.
Kolovrátku.
21. 02. 2011 | 23:05

Vico napsal(a):

Předesílám, že chci být sprostý, ale tak, abych nebyl editorem smazán.

Takže upozorňuji "Godoty", na které se zde nejen čeká, ale s jistotou desetinásobku i dočká, že autor nepíše jen o Hydrometeorologické službě, ale konstatuje fakt, že "Česká republika nemá nadprůměrně moc zaměstnanců ve veřejné správě a pracovníci mají ve srovnání s vyspělými zeměmi relativně nízké platy."

Tím pádem PIGové/dle blogera Koenigsmarka/ dle mého odporná orvellovská prasata mlží, že tu "plebs" žije nad poměry a proto je nutno ho brát u huby snížením nominálního platu o deset procent.

Holoubkové, jediný, kdo tu žije nad poměry jsou jen "orwellovská prasata", která kdo ví z jakých důvodů v rámci mafiánské války nám tu "jedno prase na druhé" žalují navzájem, jak kradou.

Pan autor píše, jak zhoubné důsledky nese snaha o zachování plného žlabu pro PIGy. Kdo se hlásíte ke střední třídě, necháte bez povšimnutí, že absolventi MATfyzu tu budou brát po deseti letech praxe 17.tisíc, aby , PIGové měli plný žlab?

Hledejme "kešky" tam, kde skutečně jsou.
21. 02. 2011 | 23:14

xx napsal(a):

ujo: nejsem ujo, pořádně si přečtěte co píšu. Já tvrdím, že u těch šroubků to začíná. A když se z takového šroubkaře stane díky bezradnosti a lohostejnosti voličů ministr, šroubky se samozřejmě promění v lokomotivy jako v případě Řebíčka. O tom já mluvím.

Že malej zloděj co krade v malém, když dostane příležitost krást ve velkém, dlouho se nerozpakuje. A že je kolem tolik lidí co jsou zvyklí krást v malé aniž by se nad tím vůbec pozastavili, je prostě fakt. S tím nic nenaděláte, tedy strkáním hlavy do písku rozhodně ne.
21. 02. 2011 | 23:14

xx napsal(a):

stále rebel: nebudu kolovrátek a pouze vám doporučím si ještě jednou přečíst, co jste napsal a co je politika, ať tu těch šaškáren netrousíte víc než je nezbytně nutné :-D
21. 02. 2011 | 23:17

xx napsal(a):

Vico: absolutorium jakékoli školy přece nemůže zakládat nárok na nějakou výplatu. Proč nenecháme lidi rozhodnout o potřebnosti služeb těch absolventů, pokud je to tak jak naznačujete, zcela jistě by byli odměněni lépe, než je odměňují ta prasata, ne ?
21. 02. 2011 | 23:21

Otázkář napsal(a):

xx

řešením je změna volebního systému tak, aby lidé mohli volit skutečné osobnosti, nikoliv různé šíbry dosazené stranickými sekretariáty a zavedení co nejvíce prvků přímé demokracie. Teprve potom může být vůle lidu vyslyšena a politika se bude dělat pro lidi nikoliv proti nim.
21. 02. 2011 | 23:55

antoninovy napsal(a):

Ach jo, xx máte to dobře srovnané a pravdivé, ovšem příspěvek Bédy k tomuto je rovněž přínosný.

Tak nevím, mám z toho všeho tady tak zamotanou palici, že se buď půjdu projít, a tam mne přepadne nějaký loupežník, nebo se přímo vrhnu na lůžko.

Dobrou noc všem

Teď koukám, Recaptcha ns mne mluví indicky, to jsou věci.

an
21. 02. 2011 | 23:58

xx napsal(a):

Otázkář: obávám se, že změna volebního systému nic nevyřeší. Stejný volební systém jako u nás funguje i jinde a takovými problémy tamní společnosti netrpí.
Pokud je příčina ve voličích, změnou systému voleb se nic nezlepší. Jaký je rozdíl mezi tím že lidé volí strany plné šíbrů a mezi tím když budou volit šíbry přímo ?
Zásadní problém prostě je, že strana s problémy korupčního charakteru dostává stále stejnou podporu a je schopna vyhrát volby. To je problém. Ne to že ve straně jsou šíbři. Ti tam nalezou vždy. Proto je nutné strany u moci střídat, aby to nedošlo tak daleko. Strany si musí být vědomé toho, že když na ně vyplave skandál, v příštích volbách nebudou mít ani 5 křesel v parlamentu. To je jediná cesta jako strany donutit k tomu aby se chovali v rámci možnosti slušně. Když ale strana, jako třeba ODS totálně podvede voliče, slíbí jim modrou knihu a nesplní z toho nic, dokonce se ani nepokouší, dělá pravý opak a příští volby sestavuje vládu, pak je chyba u voliče a ne u té strany. Ta nedostane tu zpětnou vazbu, že dělala něco špatně, naopak si myslí jak je dobrá a že to dělá dobře.
Ale to musí dělat voliči, to politici dělat nemohou, nechtějí a neumí.

antoninovy: Jistě, taková debata s oponetem je vždy přínosná. Ale Béda podle mne trvá na zjevných nesmyslech, že to tak musím napsat. Na mne to působí tak, že se Béda až příliš vyhýbá kritice minulého režimu, jakoby patřil k těm, co na minulý režim vzpomínají jako na bezstarostný letní tábor. Já tyhle růžové brýle nemám a jakkoli je dnešní stav neuspokojivý, k tomu za totality má díky bohu už docela daleko. Můj osobní optimistický odhad je, že se nyní nacházíme tak někde na půl cesty od totality k vyspělé demokracii. Možná ještě přešlapujeme těsně před polovinou a občas se zdá, jakoby se nám moc nechtělo dál, ale myslím že s postupem času to půjde. Otázkou je, kolik ho ještě bude třeba, jestli bude stačit těch 20 let nebo to bude trvat déle.
22. 02. 2011 | 00:27

Rumcajs napsal(a):

Že je málo státních zaměstnanců ve srovnání s kým ? S Řeckem ?
Že neustále roste počet státních zaměstnanců - a proč ?

Ty paláce co zbyly po komančích jsou vrchovatě naplněny uředníky a k tomu se přistavělo ještě 3* tolik kanceláří plných obézních státních úředníků.

Fak si myslíš Radime, že my v privátní sféře budeme padat na hubu a dívat se na to, jak se povalujete a bobtnáte ?

Zapomeň na to !
22. 02. 2011 | 07:00

Marcus Agrippa napsal(a):

Problém české státní správy je hlavně neefektivnost a všudypřítomná korupce. Českou mentalitu nejlíp charakterizuje tzv.čecháčkovství a s tím bude i v budoucnu těžký boj. Čeští podnikatelé velice často berou jako šikovnost a schopnost podvádění, neplacení daní a okrádání státu na státních zakázkách. Část voličů se v tomhle zhlédla a proto jim byli trnem v oko lékaři, kdežto nehorázné daňové úniky a rozkrádání státních financí jsou asi jen pomluvy socanů. Bohužel v zemi kde vládní strana říká poctivým státním zaměstnancům - práskači - a vyhazuje je z práce není něco v pořádku. Takže hlavní problém je ve špatně nastaveným morálních hodnotách celé společnosti.
22. 02. 2011 | 07:44

rejpal napsal(a):

xx
S prvním odstavcem souhlas bez výhrad. K neosobní části toho druhého: problém není IMHO v tom, že jsme tu cestu urazili jen z větší nebo menší části. Ono to spíš vypadá, že jsme na ní zabloudili a motáme se v kruhu. Já například nemám pocit, že ve srovnání třeba s rokem 1996 jsme udělali nějaký krok dopředu. Spíš se zdá, že ty tehdy vzniklé mafie se zapouzdřily. Politici jsou ještě Nyklovatější, a protože se sešla dohromady nekompetentnost uvnitř a ekonomická krize zvenku, vracíme se do doby utahování opasků. Tehdy na počátku devadesátých většina lidí věřila, že tímk utažení si zaděláváme na budoucí Rakousko. Dneska zaděláváme na větší zisky vybrané elity. Všechno se mění, jen Klaus zůstává.
A kdoví, možná jsem jen o dvacet starší a skeptičtější.
22. 02. 2011 | 07:45

rejpal napsal(a):

Řešení části problému státní správy není až tak těžké. Především je třeba ji odpolitizovat. Politickou figurou je ministr a jeho náměstci, obsazovaní podle politických dohod. Vše pod tím a celé aministrativní a odborné zázemí politické být nemusí a nemá. Mají to býr kariérní úředníci, jejichž služební postup má záviset na dílce praxe a odvedené práci.
Dále - politické figury musí nést politickou odpovědnost za počínání svých lidí. V první řadě poradců - ty si každý jmenuje sám a nemůže se vymlouvat, že nějaký poraděnko jednal na vlastní pěst. Jeho problém, má si lépe vybírat. Ale i úředníci spadající pod jednotlivé náměstky. Je podezření z korupce? Ohrožen je post náměstka.
Korupce není přičinou všeho zla, ale důsledkem všeobecného bordelu v kompetencích a odpovědnosti. Každý šéf musí jasně vědět, za co osobně odpovídá, a také musí mít takovou pravomoc, aby mohl té odpovědnosti dostát. Tohle věděly i zelené mozky za komunistů a princip nedílné velitelské pravomoci existoval.
22. 02. 2011 | 08:44

mud.. napsal(a):

Pane, pro nármální lidi stačí dokonalý web! ČHMÚ si můžete strčit za klobouk. http://www.jabo-net.com/heure.html K tomu si pořídit rosničku a nemá to chybu.
22. 02. 2011 | 09:14

kdosi napsal(a):

Až někdo poletíte někam letadlem, doufejte, že meteorolog, který připravoval pro piloty meteorologické informace, nebyl unavený, protože zrovna přišel z noční směny na vedlejšáku, který si musel vzít, aby po tom snížení platů uživil rodinu... A že kvůli tomu něco podstatného nepřehlédl...
22. 02. 2011 | 09:44

modrý edvard napsal(a):

xx: s většinou Vašich PT. názorů souhlasím a podporuju. Do detailů /třeba podpora SSO/ šťourat nebudu, o ně nejde. Ale nesouhlasím s tím, že korupci vymýtím bojem odzdola /i když proti němu nic nemám/. Podstata je důsledné sledování politiků, co s našima penězma dělají. V tom bychom se my, "poctiví občané", měli sjednotit, bez ohledu na pravá/levá.
22. 02. 2011 | 10:07

Xury napsal(a):

Pro xx:
nevím, jestli potřebujete nějakou podporu, ale to co jste napsal bych bez výhrad podepsal. Mám jen problém v tom, že když se člověk podívá na ty alternativy v jiných stranách, tak zjistí, že jednak mají v programu určité úlety, které by patrně nebyli schopni realizovat a jednak mám pochybnosti o kvalitě těch, které by případně nominovali do vlády. Jinak pokud jde o změnu volebního systému, souhlasím s vámi, že problém je dominantně ve voličích, ale je tu jeden důležitý aspekt a to, že poměrný systém vede ke koaličním vládám, kdy z principu není možné, aby kterákoliv ze stran ve vládě mohla 100% plnit svůj volební program resp. za jeho plnění nést plnou odpovědnost. Politologové sice tvrdí, že poměrný systém vede k tomu, že se extrémy uhlazují a politici se naučí vytvářet kompromisy, ale obávám se, že u nás to vede k nezdravému zbavování se odpovědnosti. Možná by nezaškodilo zavést většinový. Ten konečně může ve svých důsledcích také vést ke koaličním vládám, ale věřím, že až v době, kdy na to bude politická scéna zralá.
22. 02. 2011 | 10:17

xx napsal(a):

Xury: 100% plnění programu není nutné. Ale strana musí alespoň o to usilovat a né že program zahodí den po volbách a jen se veze v zaběhnutých pořádcích. A k síle politické strany patří také to, že nepůjde do koalice, ve které neprosadí ani čárku ze svého programu. ODS měla v roce 2006 rezignovat na sestavení vlády, protože bylo jasné, že se bude muset podrobit silnému tlaku opozice a fakticky to bude opozice, která bude určovat podobu hlavních směrů vlády. Jenomže Topolánek se tak třásl na křeslo premiéra, že klidně zahodil všechno, jenom aby chvíli seděl ve strakovce.

rejpal: Odpolitizovat politiku ? Politika je správa věcí veřejných. I když úředníci nebudou členy stran, řídí je politici a politici vytvářejí politiku kterou úředník má naplňovat. Odpolitizování veřejné správy je naprostý nesmysl, protimluv a nerealizovatelný blábol. Prostě to nejde. To je jakoby jste požadoval vodu v prášku.
22. 02. 2011 | 10:51

rejpal napsal(a):

xx
Nemáte pravdu nebo si nerozumíme v pojmu "odpolitizovat". V normálním režimu odchází ministr a náměstci, ale úřednictvo zůstává.Politiku dělá ministr, dolů ji přenášejí náměstci - a vše pod tím je výkonná složka, která má dělat odbornou práci. U nás je to jinak. Každý si přitáhne natáhne hordu spoluvěrců, pár profláktnutých jedinců, které vyhodili odjinud a k tomu si jmenuje hafo poradců, a ti pak dělají jeho jménem politiku taky. Možná proto, aby se moghl ministr distanocavt od jejich (svých) úletů. Proč tady nemáme ten dvacet let chystaný zákon o státní službě. Kariérní úředník postupoval, Ať už ministroval kdokoli. A hlavně rozuměl své práci a do politiky se nepletl. Když nerozuměl, měl problém.
22. 02. 2011 | 10:58

radimtolasz napsal(a):

Rumcajs: Trošku s nadsázkou - a já se mám dívat na to jak se povalujete? Proč máte takto utkvělou představu, že kdo je placen z vašich daní, tak se povaluje? Já neumím dělat takto jednoduché závěry, že podnikatelé se snaží hlavně optimalizovat své daňové náklady a proto já nemám na to, abych zaplatil experta, který maká a ještě tomu i rozumí a ví co dělá?
PS: Nechtěl jsem Vás nazlobit ...
22. 02. 2011 | 11:51

xx napsal(a):

rejpal: ale úředníci dělají vždy politiku. Jistě, neměli by politiku tvořit, ale naplňovat. Nelze ale oddělit úředníky od politiky. A to jestli úředníci dělají vlastní politiku navzdory ministrům, je důkaz neschopnosti ministrů prosadit svou politiku, nebo dokonce absence politické koncepce u politiků.

Výměna úředníků je jedním z nástrojů prosazování politiky. Pokud máte úředníka, který se snaží tvořit politiku, musíte ho vyměnit a dosadit tam toho, kdo bude s vaší politikou srozuměn. Pokud tam budete mít úředníky, na které nemůžete sáhnout a oni se rozhodnou vaší politiku sabotovat, dostáváte se do absurdní situace, kdy volič žádá nějakou politiku, ale úředník jí odmítá naplnit, ovšem má definitivu.

Tento problém docela hezkou formou popisuje seriál BBC, jistě pane ministře. Ten marný boj ministra, prosadit svojí politiku za kterou byl zvolen proti masinerii státních úředníků pracujících již po staletí stejným způsobem a tvořících již po staletí svojí vlastní politiku, politikům navzdory.

Takže paradoxně nás zákon o státní službě může dostat do ještě horší situace, když dáte úředníkům pevný základ.
22. 02. 2011 | 11:58

xx napsal(a):

radimtolasz: opět se mi vybavuje seriál, jistě pane ministře. V jedné epizodě šlo o to, že ministerstvo zdravotnictví nechalo postavit novou nemocnici, ale neměli pro ní lékaře. Tudíž tam nebyli ani pacienti. Bylo tam jen 500 úředníků, uklízečů a pomocného personálu. Když ministr chtěl aby se to zastavilo, s poukazem na to, že když tam nejsou pacienti, ti ostatní lidé se tam flákají, byl vyveden z omylu. Ti lidé tam trpěli skutečnou přepracovaností, padali doslova na ústa. Ve skutečnosti jich tam totiž bylo plánováno 600, takže teď museli ti lidé zvládat práci za 600 lidí.

Stejné je to s našimi úředníky. Oni také trpí skutečnou přepracovaností. Nezřídka pracují dlouho do noci, zejména na vyšších ministerských postech. Zpracovat všechnu tu agentu není snadné.

Otázka ale je, zda je to dostatečně efektivně dělané a zda jeto vůbec k něčemu dobré. Spousta úředníků zpracovává agentu jen pro další úřady. Neexistence dalších úřadů by logicky zlikvidovala i velkou část agendy. Úřady pracují pro úřady a pracují usilovně. Ale je to úplně zbytečná činnost.
22. 02. 2011 | 12:06

rejpal napsal(a):

xx
Otevřeně se přiznám, že tak moc nerozumím, co znamená to naplňování politiky. Když budu například šéfem najakého odboru, kde se rozdělují dotace, tak bych měl mít k dispozici nějaká jasně psaná pravidla hry. Dostanu tedy politické zadání a zpracuji (nechám zpracovat) pravidla hry. Ta někdo (třeba náměstek ministra nebo celá vláda) schválí. A vše další má být jen a jen úřední úkon. Žádná politika. A čím níž to jde, tím víc jde o rutinní práci. Ani kariérní řád nemůže chránit lemply. Politika v tomto slova smyslu, tomu se ve firmách říká strategie. Pár lidí od určité úrovně nahoru ji tvoří, ostatní podle ní jednají. Ty průvany mají jediný důsledek - že tam sice jsou lidé "stejné krve", ale polovina z nich pořádně nic neumí.
Vím, že teorie je od praxe vždycky dost vzdálená, ale my se vzpouzíme všem standardním mechanismům a neustále vymýšlíme nějaké vlastní cesty.
22. 02. 2011 | 13:04

xx napsal(a):

rejpal: tak já zase nic nevím o tom, že by se nějak houfně střídali ti rutinní úředníci na úřadech. Tak dalece do personálních otázek ministerstev a úřadů nevidím.

Jiné je to na ministerstvu, kde ta hierarchie má více stupňů než třeba na místním úřadě k horní dolní. Tudíž ty obměny v zájmu prosazení politiky asi budou trošku jiného rozsahu. Pak se může zdát, že to probíhá jak říkáte.

Asi bychom si to museli ukázat na konkrétních příkladech. Já takové neznám.
22. 02. 2011 | 14:17

Xury napsal(a):

Pro xx:
pokud jde o rok 2006, tak s vámi zcela souhlasím. Osobně si myslím, že by strany měly před volbami jasně říci, co jsou "nepřekročitelné" limity jejich programů. většinou je to bohužel tak, že to řeší až po volbách při koaličním vyjednávání.
22. 02. 2011 | 16:09

radimtolasz napsal(a):

Diskutující: Děkuji za docela příjemnou diskusi. Před časem se mě někdo ptal, jestli bych nechtěl vstoupit do politiky. Dost rezolutně jsem to odmítl, ale teď vidím, že rozpoutat politickou diskusi docela umím. Asi se nad sebou zamyslím ...
22. 02. 2011 | 19:26

stále rebel napsal(a):

Pro radimtolasz.
Do politiky určitě běžte, pokud se nebudete starat o to, jak to kolem vás vypadá a funguje, rozhodně s tím nebudete spokojený. Oni se o to sice postarají jiní, ale k vaší škodě. Demokracie funguje jen tehdy, pokud si lidé skutečně sami vládnou, tedy aktivně se starají o věci veřejné a neočekávají, že to za ně zařídí někdo jiný..
23. 02. 2011 | 07:46

Franta napsal(a):

Reakce na diskutujici versus radimtolasz: 22.02.2011/19:26.

Prosim jen to ne. Uz toho bylo dost. Kdyz se ted budete zamyslet, proc jste nekandidoval na reditele CHMU?
To je prece uz taky vice manazersky post.
23. 02. 2011 | 15:50

Petr napsal(a):

xx: zas to Jiste pane ministre neberte tak vazne. Je to jen sitcom. Taky si nikdo asi nemysli, ze IT funguje jako v serialu IT Crowd.
23. 02. 2011 | 16:13

radimtolasz napsal(a):

stale rebel: To že nechci jít do politiky neznamená, že se nestarám o to, jak to kolem mě vypadá a funguje. Ale v politice bych nemohl dělat klimatologii a dělat politickou klimatologii nechci :-)

Franta: Proč? Ze stejného důvodu. Na současné (nebo i nižší) pozici se můžu věnovat klimatologii. Sice méně než bych chtěl, ale na pozici vyšší by to bylo ještě horší. Myslím si, že pro klimatologii mohu být užitečnější než pro politiku nebo management. Zvláště v současné, pro klimatologii těžké době.
23. 02. 2011 | 20:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy