Média? Média!

21. 08. 2007 | 19:47
Přečteno 5718 krát
Klimatolog zaplakal, čtenář se jistě pobavil. Při čtení dnešního článku v MF Dnes s nesmyslným titulkem „Počasí je extrémní, předpověď selhává“ se každý soudný čtenář jistě pobavil. Odborníci znalí věci se však nebavili a nebavil jsem se ani já.

Práce novináře je určitě zajímavá, ale nesnadná. Všimněte si jak velký je tématický rozptyl článků od jednoho redaktora. Politika, kultura, sport, věda. A pokud věda, tak biologie, fyzika, lékařství, klimatologie… Vztah a vzájemná komunikace mezi novinářem a člověkem znalým daného oboru, by měla být základním předpokladem pro napsání jakéhokoliv článku v novinách. Pokud by tuto základní poučku pochopily obě strany, mohli bychom směle číst a věřit tomu, co je psáno.

Dovolte mi popsat mou osobní pozici. Sedím na židli nejvyššího českého meteorologa a klimatologa. To sebou přináší mimo odborné radosti i povinnost komunikovat s novináři. Ano, považuji to za svou povinnost a nijak se této povinnosti nezříkám. Časem se mi podařilo si s několika novináři vytvořit téměř osobní vztah. Výsledkem bývají informace v různých novinách, rádiích, televizích nebo na zpravodajských serverech připravené tak, aby měly dostatečnou odbornou úroveň, ale zároveň byly čtivé a pochopitelné i nejširší veřejnosti. To není jednoduché, ale je to zajímavé. Nikdy jsem to nepovažoval za svou osobní reklamu (v zásadě jsem introvert), ale beru to jako reklamu ČHMÚ.

S panem redaktorem Gazdíkem si docela rozumím. Je pravda, že mě vždy tlačí do různých dramatických poloh a jednoznačných vyjádření, ale úspěšně se bráním, zatím k oboustranné spokojenosti. Když mě v lednu tohoto roku přesvědčil, abych popsal vznik a vývoj „orkánu Kyril“ bez zmínky o tlaku vzduchu, chápal jsem jeho snahu a poddal jsem se. V červencových vedrech jsem mu sám aktivně prozradil, že trávím horký podvečer s nohama na stole s vychlazenou dvanáctkou. Mělo mě varovat, když jsem si tuto informaci přečetl druhý den v novinách. Protože jsem to bral jako „příjemné zlehčení“, nevěnoval jsem tomu pozornost. Dnes to však pan redaktor „přehnal“. A hned na první straně! Nejprestižnější místo tohoto celostátního deníku!

Extrémní počasí umíme v rámci možností a znalostí předpovědět dobře. Nechápu, proč by měla z tohoto důvodu předpověď selhávat, a kdo dělá v MF Dnes titulky. Včera jsem se snažil panu redaktorovi vysvětlit, že extrémně teplé období od září 2006 do července 2007 a pravděpodobně do srpna 2007 je natolik mimořádné, že ho nemáme s čím srovnat. Za období přístrojových měření (od roku 1775) jsme takto teplé období v Česku nezaznamenali. Neumím proto spekulovat o významnosti tohoto období . Proč dal toto mé konstatování pan redaktor Gazdík do souvislosti s předpovědí, to opravdu nevím.

Oblíbené Klementinum
Oblíbené Klementinum

Průměrná roční teplota (srpen-červenec), Klementinum 08/1775 – 07/2007

Hodně jsem se podivoval i nad „svou“ předpovědí velmi chladných následujících dvanácti měsíců!?! I na toto téma jsem s panem redaktorem vedl včera rozhovor. Pan redaktor vyslovil teorii, že po takto teplém období bude ještě tepleji. Snažil jsem se mu to vymluvit s odkazem na mou vlastní zkušenost, že výkyvy v teplotních řadách se v čase srovnávají. Ještě před několika lety platilo, že po studené zimě následovalo teplé léto, po teplé zimě chladné léto a roční průměrná teplota nepodléhala přílišným výkyvům. Proto by mě nepřekvapilo, kdyby následující měsíce byly chladnější, než je dlouhodobý průměr. Ale nikdy bych si nedovolil sdělit komukoliv, že následujících dvanáct měsíců bude velmi chladných.

Když jsem před časem přijal závazek napsat sem-tam tento blog, dal jsem si předsevzetí, že budu psát o tom, čemu rozumím. Vyhnu se politice, ekonomii, sportu, kultuře a jiným oblastem, o kterých si všichni myslíme, že jim rozumíme, ale většinou nemáme dostatek informací. Dnes jsem mírně zhřešil a zabývám se novinářskou etikou, která u některých redaktorů kulhá za slušným vychováním. Vždy, když mám tento pocit, tak si říkám – moje chyba. Měl jsem trvat na autorizaci. I přesto si myslím, že „nevhodná“ úprava mnou poskytnutých informací byla vedena snahou o vytvoření čtivého textu, nikoliv snahou mě zesměšnit.

Bohužel se to dnes panu redaktorovi podařilo a způsob tvorby předpovědí počasí nebo hodnocení klimatických extrémů zlehčil příliš. Nevěnuji mnoho času čtení diskusí pod články na zpravodajských serverech. Tentokrát jsem si diskusi pročetl a jsem rád, že dnešní článek potěšil mnoho čtenářů. Že je to na můj účet je můj problém a já se s tím nějak vyrovnám.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

bara napsal(a):

Vazeny pane doktore,
s Vasim nazorem o pokleslosti novinarske etiky hluboce souhlasim. Ale vim, ze se najde hodne rozumnych lidi, kteri nesoudi jedince a deni jen podle informaci z medii. Nenechte se otravit.
21. 08. 2007 | 22:59

abc napsal(a):

Pane doktore, udělal jste dvě zásadní chyby.
1. svolil jste k tomu, aby z rozhovoru s vámi vznikl článek v MFD. Protože ale, jak píšete, to máte takříkajíc v popisu práce, jako „chybu“ si to škrtněte. (A vyjednejte si třeba zvýšení platu jako odškodné za nevyhnutelnou „idiotizaci“, již na vás média provozují.)
2. jak píšete, nevyžádal jste si autorizaci. To je neomluvitelné a za to také oprávněně pykáte – to abyste si zapamatoval, že u současné MFD to prostě jinak nejde.
Nicméně se můžete utěšit tím, že ani sjednanou a provedenou autorizací riziko zkreslení eliminovat nedokážete. Vychytal byste tak asi to nejhorší, ale nezabránil třeba některým škrtům (znáte to, poukazem na rozsah a prostor lze odůvodnit jakékoliv mýcení, a zbytek zdůvodnění se nazývá „editor“, proti jehož vůli ubohý redaktor nic nezmůže), po nichž byste třeba zase vypadal jako *****, nebo přinejlepším jako ***.
A před sebenesmyslnějším titulkem podle gusta redakce už vás žádná autorizace nezachrání.
Protože sedíte na židli dost vysoké, mohl byste z pozice určité síly zkusit:
- udejte mi přesný rozsah
- článek vám od A do Z napíšu sám a vy na něm bez mého souhlasu nezměníte ani čárku
- jinak se s vámi nikdo z HMÚ oficiálně nebude bavit, dáme přednost solidnější konkurenci.
Jestli to ale při tradiční namyšlenosti MFD, jíž se prý podle pamětníků vyznačovala už první revoluční poválečná čísla Mladé fronty, pomůže, nevím. Budete se s nimi soudit, že vám zmršili článek? Samozřejmě ne. A na to oni spoléhají.
Otoh, když už je člověk ve svém oboru dostatečně renomovaný, může se nad takové bláboly povznést. Odborná obec ví a kvůli laikům se nepověsíte. Akorát je škoda, že to škodí oboru...
21. 08. 2007 | 23:32

abc napsal(a):

Další průšvih, na nějž narážím stále, je v tom, že běžný konzument tištěných médií automaticky ztotožňuje to, co napsal novinář, s tím, co údajně řekla citovaná osoba. Neuvědomuje si, že nedostává informaci autentickou, nýbrž jen zprostředkovanou. Nikdy neví, zda zpovídaný či citovaný prohlásil to či ono (citát v uvozovkách není žádnou zárukou). Dokonce ani neví, zda to tak napsal autor článku. Jedinou jistotou je, že to tak noviny nebo časopis otiskly.
22. 08. 2007 | 09:07

Karel napsal(a):

Naši novináři jsou vesměs nevzdělaná akční telata. Snad si to redaktor blogů nevezme osobně.
22. 08. 2007 | 09:09

Líný černý pes napsal(a):

Pane doktore,
včera po přečteí Vámi uvedeného článku jsen nelenila a prošla si dostupná klimatologická data. Poté jsem usoudila, že novinář je buďo oslík, nebo napsal co jste neřek, případně se sešly oba tyto faktory. Soudný tvor se při čtení blábolu zarazí a zoumá, nesoudný věří všemu. Nemějte obaby, Vaše jméno nedošlo úhony.
Rada na závěr - nešlo by poskytovat články jiným novinám?
22. 08. 2007 | 11:13

stejskal napsal(a):

(-:
22. 08. 2007 | 11:56

EW napsal(a):

Koukam, ze to od 2000 jde dolu, co? A co UHI?
22. 08. 2007 | 12:06

Líný černý pes napsal(a):

To: Stejskal
nonono, jsou tam překlepy, všera jsem si zarazila do ruky hřebík.
22. 08. 2007 | 16:12

stejskal napsal(a):

To nebylo na Vás, paní Líný černý pse, ale na druhou větu v příspěvku pana Karla.

Nicméně když už se na Vás takto obracím, překvapila jste mne. Připomněla jste mi jednoho dávného známého z Opavy. Měl psa a říkal mu paní Nováková (mimochodem ten pes odmítal pít lahvové pivo. Pil jen točené. A když se mu do misky pokusili propašovat obsah lahvového, zhnuseně se odvracel).

No, nic. Ať se Vám ta ruka brzy uzdraví.

Libor Stejskal
22. 08. 2007 | 16:30

Líný černý pes napsal(a):

Nesu hrdě jméno mého zvěčnělého psa, navíc až na to pohlaví je zbytek pravda i u mne; uznejte, že jméno líná černá psová by nebylo ono. Pro kontrast mám doma dvě velmi čilé psice, kterým se předzdívá "První psí báňská, těžební a demoliční, a.s.". Zahrada a dvorek vypadají podle toho.
22. 08. 2007 | 18:09

stejskal napsal(a):

A co líná černá psa?

Už toho raději necháme, nebo se budu muset smazat, protože se mé příspěvky hrubě odklánějí od tématu diskuse.

Hezký večer

Libor Stejskal
22. 08. 2007 | 18:51

Počítačová důchodkyně napsal(a):

Vážený pane doktore, co chcete od Mladé fronty DNES? Jsou to mladí nadšení ultrapravicoví venkoncem nevzdělaní novináři, kteří chtějí změnit svět a pomoci svému zaměstnavateli vydělat co nejvíce peněz. Jsou hloupí a naivní a nedej bože jim poskytnout cokoliv. Jedině že byste opakoval pořád dokola jen jednu větu, jako to dělá (prý) soudruh Kalousek. Pak není co zkreslit, ačkoliv...ani to není jisté. Nejlepší je nic jim neříci. Vyhnout se jim, nepodporovat je, vykašlat se na ně. Kdo chce informace, najde si je na odborných serverech, kdo je nechce, čte Mladou frontu. Zdravím a přeji hodně úspěchů.
24. 08. 2007 | 18:22

hlas z KMOP MFF UK napsal(a):

Pane Tolasz, jak muzete napsat, ze mate Ph.D.? Kdy a kde jste ho ziskal? Jesli vubec, tak z meteorologie to rozhodne nebude. No vlastne nemusi, kdyz reditelem CHMU je jaderny fyzik. A podle toho ta meteorologie take vypada, ze?!
29. 08. 2007 | 16:16

Radim Tolasz napsal(a):

Pro hlas z KMOP MFF UK: Nejsem takový masochista, abych diskutoval na svém blogu, ale semtam je možné udělat výjimku. Pokud máte zájem jen tak na někoho "plivnout", poslušte si. Máte-li zájem o podrobnosti, ozvěte se na můj mail nebo hledejte sám. Ale jistě víte, že mou "specializací" je klimatologie, nikoliv meteorologie :-).
29. 08. 2007 | 19:48

Michal Koupý napsal(a):

S některými novináři mám podobnou zkušenost. Meteorologií jsem se zabýval jen amatérsky a občas jsem napsal nějaký článek do novin, když bylo něco zajímavého. V některých případech jsem se pak úplně styděl za to, co z mého textu v novinách vyšlo. V některých větách mi vyškrtli jedno slovo, čímž se zcela změnil smysl věty a tato věta byla potom nepravdivá. Takže kdo se v počasí jen trochu vyzná, ten si asi myslel, že nevím o počasí vůbec nic. Teď už do novin nepíšu, pokud mě o to vyloženě nepožádají, a to je tak dvakrát ročně. Před půl rokem jsem napsal jednomu novináři, který ve svých článcích opakovaně napadal vědce kvůli globálnímu oteplování, aby to nedělal a vypsal jsem mu všechny chyby, kterých se ve svém článku o počasí dopustil. Jenže je to dost ješitný člověk, který se přes noviny mstí, což jsem bohužel nevěděl, takže jsem se příště dočetl, že podle mě nám globální oteplování hrozí brzkou apokalypsou pro celou zeměkouli. Samozřejmě jsem nic takového nenapsal. To jsem od tohoto novináře nečekal, byl jsem z toho tak zničený, že už jsem ani nenašel sílu na toto lživé obvinění reagovat, protože jsem měl strach, že příště o mě napíše ještě něco mnohem horšího. A dávat to k soudu nemělo cenu, to bych také mohl prohrát, protože dnešním soudům se absolutně nedá věřit. Bohužel je potřeba si novináře rozdělit na ty dobré a špatné a s těmi špatnými nespolupracovat.
05. 09. 2007 | 02:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy