Jak číst zprávy IPCC (část 3)

04. 01. 2014 | 16:47
Přečteno 3554 krát
V roce 2014 bude pokračovat postupné vydávání páté zprávy IPCC, proto se snažím její obsah postupně přiblížit tak, aby nebyly špatně chápany. V první části jsem se zabýval atmosférou, ve druhé oceánem a dnes to budou ledovce.

Ledovce jsou krásné. Kdo měl možnost stát na ledovci a sledovat jeho rozmanité tvary, nikdy na to nemůže zapomenout. V posledních dvou desetiletích se však zmenšuje hmotnost grónského a antarktického ledového příkrovu, ledovce dále ustupují téměř v celém světě.


Ledovec Grindelwaldgletscher
Ledovec Grindelwaldgletscher

Ledovec Grindelwaldgletscher pod švýcarskou horou Jungrau (4158 m n.m.)

Grossglocknerský ledovec
Grossglocknerský ledovec

Grossglocknerský ledovec v Alpách. Při sestupu z HochAlpenStrasse k ledovci ukazují informační tabule maximální dosah ledovce s letopočtem

Průměrná rychlost úbytku ledu z grónského ledového příkrovu se významně zvýšila, a to z 34 Gt.rok-1 v období 1992-2001 na 215 Gt.rok-1 v období 2002-2011. Rovněž se zvýšila průměrná rychlost úbytku ledu z antarktického ledového příkrovu, a to z 30 Gt.rok-1 v období 1992-2001 na 147 Gt.rok-1 v období 2002-2011. Snižuje se rozsah „plovoucího ledu“ na severní polokouli. Průměrný roční rozsah arktického mořského ledu v období 1979-2012 klesal rychlostí 3,5 až 4,1 % za dekádu (rozsah 0,45 až 0,51 milionu km2 za dekádu).

SPM3b
SPM3b

Obrázek SPM3b (viz Shrnutí pro politické představitele, WGI, IPCC AR5)

Ale zvyšuje se rozsah „plovoucího ledu“ na jižní polokouli. Průměrný roční rozsah antarktického mořského ledu v období let 1979 až 2012 zvyšoval rychlostí 1,2 až 1,8 % za dekádu (rozsah 0,13 až 0,20 milionu km2 za dekádu). To je docela zajímavé. Zvyšuje se pokrytí oceánu ledem kolem Antarktidy, ale zároveň se snižuje hmotnost Antarktického pevninského ledovce. Antarktický ledovec se tedy roztéká do šířky a zplošťuje. To může přinášet do nejbližší budoucnosti zajímavou zpětnou vazbu. Oceán pokrytý ledem odráží více slunečního záření než vodní plocha. A v širší oblasti kolem Antarktidy se tedy bude zvyšovat albedo (schopnost povrchu odrážet záření). Povrchová vrstva oceánů se nebude ohřívat tak rychle jako doposud a přízemní vrstva atmosféry se bude ochlazovat. Uvidíme.

Pro nás je určitě zajímavé, že se snižuje rozsah jarní sněhové pokrývky na severní polokouli - v období let 1967-2012 o 1,6 % za dekádu v březnu a dubnu.

SPM3a
SPM3a

Obrázek SPM3a (viz Shrnutí pro politické představitele, WGI, IPCC AR5)

Ledovce reagují na změny okolních podmínek s určitou setrvačností. Je tedy více než pravděpodobné, že se v 21. století bude nadále zmenšovat rozsah i tloušťka arktického mořského ledu a že se jarní sněhová pokrývka na severní polokouli bude zmenšovat s tím, jak porostou průměrné globální teploty při povrchu. Globální objem ledovců bude dále klesat. Podle pesimistického scénáře lze očekávat, že do poloviny století bude Severní ledový oceán vždy na sklonku léta v září téměř bez ledu. Že by klesal rozsah a objem mořského ledu kolem Antarktidy je však málo pravděpodobné.

Velkou neznámou pro klimatický systém je trvale zmrzlá půda, tzv. permafrost. Je jasné, že se bude rozsah této trvale zmrzlé půdy v blízkosti povrchu ve vyšších zeměpisných šířkách severní polokoule zmenšovat. Ale nejasnosti a nejistoty panují kolem rychlosti a množství potenciálně uvolněného metanu (CH4), který je dnes v permafrostu vázán. A metan, jak známo, patří mezi významné skleníkové plyny (o skleníkových plynech zase příště).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JenTak napsal(a):

Mě klima nedostane. Já mám za sebou a jistě i před sebou infarkt/y.
04. 01. 2014 | 20:29

Emissary napsal(a):

Zdravím, Radime.

Což všechno je pouhé konstatování. Má to i světlé stránky, nebude druhý Titanic. A pokud bude hladina oceánů ročně stoupat o mm až dva, mám ještě před sebou tak 1 500 let života.:)

Já bych IPCC zrušil a peníze dal arabským teroristům na zbraně, co říkáte? Nebo ještě lépe, koupím vám, klimatologům, přístroj na nastavení počasí. Sám jsem ho vymyslel. Je založený na systému kriogenníchm monomolekulárních, časoprostorových vazbách, přičemž každá takováto entita je samostatně myslící a existující jednotkou, ale jejich nadřazený příkaz jim velí konat kolektivně za účelem určování počasí na celé zeměkouli s využitím subatomárních disfunkcí na úrovní makroskopických atomů. :)
04. 01. 2014 | 20:38

KvL napsal(a):

Dobře, tedy co z toho plyne? Jsou nějaké návrhy co s tím?

Jestli tomu všemu co se o tom píše rozumím, máme na zemi prostě více energie než v minulosti, naše produkce tepelných energií (i elektřina z vody většinou skončí jako teplo) je řekněme velmi nepatrná proti tomu co dostáváme ze slunce.

Mámet tu tedy nerovnováhu, mezi příjmem a výdejem energie, která nám tu způsobuje problémy, dobře, co ptoti tomu jde dělat? Zvýšit odrazivost povrchu? Máme snad všechny střechy udělat z relativně dobře odrazivých materiálů? Možná by to pomohlo alespoň lokálně.

Zvýšit počet stromů, tedy zalesňovat, osazovat břehy atd?

Vím, že dnešním tématem nejsou skleníkové plyny, ale kolik methanu se uvolní z vodní plochy, starší řekněme 10 let ustálené, a kolik ze srovnatelné louky? Je tam rozdíl nějak zásadní, nebo není. Ovlivní nám tedy zatopení nějaké plochy pro uskladnění vody a produkci elektřiny nějak zásadně bilanci skleníkových plynů?

Nebo snad máme začít uvažovat třeba o odvedení části vody Nilu, spolu s ochranou hrází okolo současné delty, do katarské prolákliny, a kolem zřídit pole, zlešit tak vsakem okolní spodní vodu a podpořit růst vegetace, která bude spotřebovávat ono CO2?

Má dojít k převedení části řek okolo velkých jezer do Hořejšího, aby mohly jejich vody být využity elektrárnymi na Niagarských vodopádech a tak bylo ušetřeno uhlí?
04. 01. 2014 | 21:36

Trtkos napsal(a):

no jo, ale oteplovaci nabozenstvi dnes uz moc nefrci...
dochazi-li ke zmene klimatu, ma na tom clovek minimalni podil...

je to cele jeden velky a spinavy megakseft...
04. 01. 2014 | 23:52

radimtolasz napsal(a):

Trtkos: Ano, minimálně poloviční podíl. Je to dostatečně minimální, abychom mohli jen tak mávnout rukou?
05. 01. 2014 | 08:08

radimtolasz napsal(a):

KvL: Vaše geoinženýrské a technokratické návrhy by řešily až následky. Není lepší se zamýšlet nad příčinou a myslet na přizpůsobení se?
05. 01. 2014 | 08:11

radimtolasz napsal(a):

Emissary: Přístroj na nastavení počasí mě zaujal. Ale zapomínáte na nějakou "komisi", která by rozhodovala jaké počasí máme kde nastavit. :-)
05. 01. 2014 | 08:13

vasja napsal(a):

radimtolasz napsal(a):
Trtkos: Ano, minimálně poloviční podíl. Je to dostatečně minimální, abychom mohli jen tak mávnout rukou?
---------------
Tak to teda rtozhodně nééé.
Šáhnout do šrajtofle.
Za ty miliardy bych už ale chtěl vidět nějakej výsledek. ˇŽe se už neotepluje, ale jenom mění klima je málo. To dokaážu, jak vidno, napsat zadarmo.
05. 01. 2014 | 09:20

Trtkos napsal(a):

radimtolasz

prober se chlape! cisla a grafy oteplovacu jsou vsechno podvody a manipulace...
vetsina strizlive uvazujicich lidi jim uz davno neveri a to ikdyby nektere z nich byly pravdive...

cele oteplovaci nabozenstvi je megapodvod a ekologie zneuzita k okradani lidi...
takovi Zeleni skodi nasi planete ze vsech nejvice..doslova ji v zajmu zisku nadnarodnich investoru znici..
(a to maji jako vynosny konicek, jejich hlavni agendou je sireni neomarxistickeho svinstva)
05. 01. 2014 | 09:33

Petr Hlinomaz napsal(a):

Trtkos: Uvědomujete si, že pana Tolasze obviňujete za podvody a manipulace?
05. 01. 2014 | 09:47

Trtkos napsal(a):

Petr Hlinomaz

Uvědomujete si, že v ramci "zachrany planety" platite jak mourovaty tem, kteri ji jeste vice nici?
05. 01. 2014 | 09:58

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

celá ta klimatologická věda je postavena na vysoké matematice a matematicích, připomeňme si některé geniální matematické předpovědi.
Na začátku 19. století spočítali britští matematikové, že vlak nemůže jet rychleji, než 35 km/hod., neboť pokud vlak pojede rychleji, bude vytlačen (vyssát) vzduch z vagonu a cestující se udusí.
Velký matematik Poincaré spočítal, že čmelák, vzhledem k ploše křídel, rychlosti mávání a hmotnosti těla nemůže létat. Čmelák si to nepřečetl a létá si vesele dodnes.
Němečtí matematikové z renomované university (tuším že to bylo z Mnichovské) poměrně nedávno spočítali, že raketa V2 nikdy nemůže letět rychleji než zvuk, t.j. nemůže fyzicky prorazit zvukovou bariéru. Proto byl pozastaven vývoj téhle rakety na více než rok.
Podobně je třeba se s rezervou stavět k jakýmkoli klimatologickým studiím směřujícím do budoucna. Zde skromný návod:
Vezmeme závěry nejméně dvou odporujících si klimatologických studií. (Například jednu od pana Metelky a druhou od pana Kremlíka)
Výsledky sečteme a uděláme aritmetický průměr.
Nejdůležitější část výpočtu: Výsledek vymažeme.
Nyní máme hotovou, naprosto správnou a plnohodnotnou klimatologickou práci.
05. 01. 2014 | 10:10

Petr Hlinomaz napsal(a):

Trtkos: Uvědomte si, že já si to, co si mám podle Vás uvědomovat, uvědomuji, ale Vy si neuvědomujete to, co by jste si uvědomit měl.
05. 01. 2014 | 10:10

Trtkos napsal(a):

Petr Hlinomaz
Uvědomte si, že vite prd, co si uvedomuji s tim, ze zaroven nikdy nebudete v pozici toho, ktery mne urci , co si mam nebo dokonce musim uvedomovat.

jsem totiz svobodny clovek a to je to nejhorsi, co muze dnesni korporatne fasisticke vlady v cele zap spolecnosti potkat...
05. 01. 2014 | 10:27

Petr Hlinomaz napsal(a):

Trtkos: Samozřejmě, jako svobodný občan si můžete a nemusíte uvědomovat, co chcete. Ovšem to, co by jste si uvědomit měl, není o tom, že musíte ve vašem slova smyslu, ale bylo by to dobré, protože se může stát, že se v některých věcech můžete mýlit.
05. 01. 2014 | 10:35

KvL napsal(a):

to: radimtolasz
Pokud je to tak jak se říká, že za tím stojí lidská činnost z nějakého procenta a pokud víme, co je zdrojem, musí nám být jasné, že dokud bude v zemi litr ropy a kilo uhlí, tak se prostě bude pálit a nevidím moc možnotí, jak to změnit. Řekl bych, že na každou ušetřenou kWh v Evropě připadnou dvě nové někde jinde ve světě. (nemám na to bohužel čísla).

Nedá se příliš předpokládat, že by se podařilo nějak výrazně během dalších desetiletí snížit spotřebu pohonných hmot, uhlí a plynu a tím i produkci odpadní ho tepla a CO2. Nějak samozřejmě může jít zpomalit odlesňování, jenže proti tomu nám tu jde ještě trend růstu populace, bude tedy potřeba více zemedělské půdy. Sice se našly přírodní formace obsahující vodík, ale jejich těžba je minimálně dekádu až dvě daleko (a jestli vůbec http://3pol.cz/1429-prirodni-vodik-novinka-energetickeho-mixu) a je otázka, jestli by to nebylo stjné jako s břidlicovým plynem, tedy tuny chemikálií, rychlý pokles vydatnosti vrtu.

Nevím co máte na mysli tím přizpůsobením, ono je to možné, ale jenom v určitých mezích. U nás můžeme třba pozměnit toky zase blíž těm původním tvarům, můžeme obnovit různé větší i menší rybníky, možná i ještě obětovat nějakou půdu pro lesy, ale to je asi tak všechno, pak tu máme ještě různé technologické pomůcky, ale ty budou asi na stejné úrovni jako to natírání střech, nebo směrování Nilu (to že by se mělo něco dělat s jeho deltou je ale fakt, protože co se postavila vysoká Asuánská přehrada, dochází tam k problémům)

Možná by pomohlo nasazení jaderných elektráren, jenže to má své limity: Kolik jsme schopni jich reálně postavit za rok, kolik by to stálo (jsou na to peníze?), kde jsou pro ně lokality, vzdálenost od lidských sídel (myslím, že na dalších 25 let je opět diskuse o nových JE pasé)

Jaké máme tedy možnosti, co s tím dělat? Opravdu mne napadá tak snížit odlesňování, opustit technologie biopaliv, kde je výtěžnost <1, jestli máme nějaké kde je výtěžnost alespoň 3, nebo vyšší, pak dobře, ale jinak raději nic. Ale stejně tu budeme mít další problémy, které budeme muset řešit, obávám se, že bez jistého stupně geoinřenýrství se neobejdeme, sice jsou tu jiné možnosti, ale vůbec se mi nelíbí
05. 01. 2014 | 10:41

ladislavmetelka napsal(a):

kosoúhlý průmět čtverce: Pardon, Kremlík někdy napsal nějakou klimatologickou studii? To mi asi uniklo. Můžete dát nějaký odkaz?
05. 01. 2014 | 10:55

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

to Dr. Metelka
Velmi se omlouvám, že Vaše, t.j. publikované materiály Vás obou jsem si dovolil nazvat "studiemi". Bylo to opravdu poněkud nadsazené, nadnesené, tedy nepatřičné.
Opravuji tedy na:...Závěry, které vyplývají z osvětových, či populárně vědeckých článečků pánů Metelky a Kremlíka zabývajících se klimatologií....."
Nepopřete, snad že Vy i pan Kremlík se nějakým způsobem zabývají klimatologií?
Ale probůh, není to nic proti Vám ani panu Kremlíkovi. Jedná se jen o dva nevím co (vědce?, popularizátory?, propagátory názoru?, klimatologické aktivisty?), kteří stojí na opačných stranách. A bylo to dáno jen a pouze jako příklad právě pro tenhle vzájemný antagonismus.
Toť vše.
P.S.: Ale o pejskách píšete opravdu hezky.
05. 01. 2014 | 11:46

radimtolasz napsal(a):

Petr Hlinomaz, 09:47: V klidu, Trtkos neobviňuje mne, ale oteplovače.
05. 01. 2014 | 12:12

Petr Hlinomaz napsal(a):

Radim Tolasz, 12:31: Ok., ale ptal bych se, jaké grafy a čísla má na mysli. :-)
05. 01. 2014 | 12:32

proc tolik slov napsal(a):

kosoúhlý průmět čtverce

A přitom stačilo jen dát slovo studii do uvozovekkosoúhlý průmět čtverce
05. 01. 2014 | 13:25

radimtolasz napsal(a):

Petr Hlinomaz: Já ne, to je jeho věc. Mě grafy a čísla oteplovačů nezajímají. Mě nezajímají ani oteplovači. Já dokonce nechci ani vědět, kdo to vlastně oteplovač je.
05. 01. 2014 | 13:37

Petr Hlinomaz napsal(a):

To asi těžko, když se výsledky zneužívají. Oteplovači nemají svá čísla a grafy. Můžete být v klidu, já se nezastávám přímo Vás, ale těch výsledků. Kdyby jste byl pekař, nereafoval bych. ;)
05. 01. 2014 | 14:01

Trtkos napsal(a):

Celý svět trpí globálním oteplováním, na kterém se v konsensu usnesly "světové kapacity" na pokyn "svetovych politiku" pod vedenim svetovych loutkaru v ramci svetove megazlozdejiny...
05. 01. 2014 | 16:11

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, četla jsem si,....jak číst zprávy,....kdo umí číst,....přečte,...ale, jak je pochopí, jak si dá získané údaje do souvislostí,...jak je propojí potřebnými znalostmi,....co z toho všeho odvodí,....a zda to odvodí správně,...a taky, .... jak se díky poznatkům zachová do budoucna.

Co bude dál psát, ... jaké zprávy, a tak pořád přískokem vpřed po desetiletí,....podnebí, něco tak proměnlivého, co dokáže probíhat každý rok mimo tabulky průměrů,....

Přitom teorie a odhady májí svou neuchopitelnou exkluzivní jedinečnost. Je v té stálé proměně a nečekaných výsledcích.

Jezdím na chalupu do hor,.....poprvé tam není začátkem ledna sníh, a dokonce keříčky trávy pod jabloní, chráněné, a proudící mízou v kořenech stromu ovlivněné,....o několik centimetrů od předvánoc poporostly.

Ledovce,....byla jsem na několika evropských ledovcích,...jen v létě.....vypadaly jako u nás zbytky špinavého sněhu na jaře u silnic. Docela tristní pohled.

Mít optimistické naladění pro budoucnost v rámci ekologie,....by bylo, vzhledem k budoucím generacím,....věru nezodpovědné.
Ale to tu píšu od začátku,....tak jen,...díky za blog,...
Tužka.
05. 01. 2014 | 22:42

Mard napsal(a):

Možná že tomuhle věřili ty troubové co jeli fotit jak není v Arktidě led a zamrzli tam, co?
Ostatně, mě osobně současná mírná zima celkem vyhovuje.
06. 01. 2014 | 01:09

radimtolasz napsal(a):

Tužka: Optimismus je nutný i v pesimistických výhledech :-). Nejsem fatalista, vždy je nějaké řešení. Jenom je nutné nad každým řešením dobře přemýšlet. Pokud možno v souvislostech.
06. 01. 2014 | 10:25

Jarle HALSNES napsal(a):

Já bych se klimatologům rozhodně neposmíval. Druhá věc je, co dělat. Hlavní potíž totiž je, že ke změnám objektivně dochází, ať se to komu líbí, nebo ne. A podstatné je, že je třeba se změnám přizpůsobit. A to znamená si aspoň připustit, že se něco děje. Zkoumat co a proč a kdo/co "za to může" je samozřejmě správné, ale hlavně je třeba se zabývat otázkou jak to přizpůsobení se realizovat dřív, než bude pozdě.
Takže neposmívejme se lidem, kteří se aspoň snaží objektivně popsat co se děje a pokouší se i o odpověď proč se to děje a zamýšlejme se nad tím, jak se zachovat, aby nám jednoho dne nezačalo být pořádně úzko. Ona příroda si s eventuálním oteplením či ochlazením poradí. Že nějaké druhy vyhynou není problém, vyvinou se jiné. Že se zmenší rozloha souše vhodné pro život nevadí také, však se zas jednou zvětší. Jediný druh, kterému změna klimatu může způsobit těžko překonatelné potíže je člověk. Civilizace tak, jak je nastavena, není schopna akceptovat prakticky žádnou změnu....
06. 01. 2014 | 12:14

radimtolasz napsal(a):

Jarle: Souhlas. Děkuji za podporu :-)
06. 01. 2014 | 14:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy