Emma a Kyrill dostanou mladšího brášku?

08. 03. 2008 | 21:52
Přečteno 4399 krát
Snad se na mne Honza Pretel nebude zlobit, že zopakuji jeho „sourozenecký“ pohled na Kyrilla a Emmu (viz středeční Lidovky). Dnes by se dalo s velkou dávkou nejistoty totiž konstatovat, že v polovině příštího týdne bude v Česku opět hodně foukat a Kyrill s Emmou dostanou brášku.

Odborník to neudělá a snaží se vznikající situaci bedlivě sledovat. V meteorologii je však i u nás konkurence a tak jsme se dnes mohli dozvědět od „meteorologů“ z Meteopressu, že očekávají další vichřici nebo dokonce orkán (aktuálně.cz).

Ano, nelze to vyloučit. Podle stejné logiky bych já mohl očekávat o letošních Vánocích sněhovou kalamitu. Lze proto najít hodně podkladů ve statistické klimatologii.

Na jednom ze svých předcházejících blogů jsem chválil meteorology, že Emmu předpověděli 2,5 dne dopředu. Meteopress dnes naznačuje podobný scénář s předstihem čtyř dnů.

Co dnes ví meteorologové z ČHMÚ o větru v příštím týdnu?

Poslední modely ukazují, že hluboká tlaková níže bude ve středu a ve čtvrtek postupovat přes jižní Skandinávii. Vítr o rychlosti orkánu by měl postihnout zejména oblast Severního moře a přilehlá pobřeží. Na našem území by dle modelů měl jihozápadní až západní vítr dosahovat rychlosti 6 až 10 m/s s nárazy 15 až 20 m/s. Pochopitelně do středy, resp. čtvrtka může dojít k určité změně. Předpovědi budou průběžně upřesňovány.

Zkuste si předcházející odstavec přečíst znovu a znovu. Nevěřím, že mají „meteorologové“ z Meteopressu více informací než meteorologové z ČHMÚ. Možná jenom informace jinak čtou.

Předpovídání nepříznivých projevů počasí sebou nese velké riziko. Riziko „planých poplachů“ na straně jedné a zároveň riziko přehlédnutí nebo podcenění na straně druhé. Každou potenciálně nebezpečnou situaci je nutné předpovídat s maximální zodpovědností. A je nutné mít velkou dávku jistoty, než je informace o možných problémech „puštěna“ do médií.

Ne každý tuto zodpovědnost vidí a cítí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jirka napsal(a):

Přesně můj názor. Děkuji za něj.
08. 03. 2008 | 23:25

Teo napsal(a):

Co mně také vytáčí, je to, že předpovědi pro Českou Republiku platí pro Čechy a Ostravsko je nezohledněné. Tam totiž je rozhraní, kde zpravidla se točí nějaká jiná cyklona, kde oproti Čechám se vítr pohybuje v opačném směru, kde oproti tlakové výši v Čechách je okraj tlakové níže. Prostě když v Čechách je slunečno, na Ostravsku prší a opačně. Spíše platí, že co příjde od Rakouska má šanci se projevit na Ostravsku a severovýchod republiky je spíše podobný počasí v jižním Polsku.
Málokdy se stane, že předpověď počasí pro Českou Republiku je předpovědí pro severovýchod státu. Čeští meteorologové prostě mají předpovědi s hranicí po Hranice! :-))
09. 03. 2008 | 03:23

Ládik napsal(a):

To, co leze od západu, je dobře vidět na Wetteronline, včetně rychlosti. A předpověď pro milionovou aglomeraci Ostravska je nejlépe sledovat na Polákovi (Pogodynka) - české předpovědi jsou pro Prahu a okolí. Ostatní jsou pindy. Otec je bývalý vojenský meteorolog a 55 let si dělá svá vlastní měření na jednom místě - s nesmysly z ČHMÚ se jeho pravdivé údaje nedají srovnávat... Českou předpověď by měli vysílat někde na rádiu Blaník nebo jiné podružné regionální stanici. Ostravsko to nemusí zajímat. Pane Tolaszi.
09. 03. 2008 | 07:55

Ládik napsal(a):

Nejmarkantnější úlet předvedl ČHMÚ v r. 1997 před povodněmi na Moravě - dopředu nikde ani zpráva. Až když byl průšvih a voda všude, vznikl nějaký humbuk (po Moravě začly jezdit oktávky s pražskou SPZ a nápisem "na pomoc Moravě"). Proto bylo i tolik mrtvých, pojisných událostí bylo málo a škoda obrovská. Zato v r. 2002 Pražáci věděli 2 dny dopředu, co bude - Rakušáci nad Lincem už plavali a šlo to od jihu... Pražáci si připravili škodní události dopředu (zaplavili metro) - škody byly menší, než na Moravě, utopených pár - ale pojišťovny platí snad dodnes...
09. 03. 2008 | 08:04

Ládik napsal(a):

... nezaplavili metro, ale nic neudělali proti jeho zaplavení....
09. 03. 2008 | 08:08

wiki napsal(a):

Teo: Nezkoušel jste, jak Vám v Ostravě bude "sedět" předpověď dle US modelu?

Dostupná je třeba tady: http://www.weather.com/outl...
09. 03. 2008 | 11:02

L.Metelka napsal(a):

Ládíku, Ládíku, v roce 1997 byly informace o hrozících povodních vydány 2 dny před tím, než to začalo. Jinak by mě ale zajímalo, jaké to "nesmysly ČHMÚ" máte na mysli ve svém příspěvku z 07:55:03. Zkuste to konkretizovat.
A pro Ostravu zkuste regionální předpovědi počasí, které sestavuje a zveřejňuje ostravská pobočka ČHMÚ...
09. 03. 2008 | 11:27

Pepa napsal(a):

Ládiku to jste na morave vsichni takovi curaci?
09. 03. 2008 | 11:55

L.Metelka napsal(a):

Jinak Meteopress akorát blbne lidem hlavy. Teď hrozí dalším orkánem, před několika dny zase paní Honsová tvrdila, že od takových věcí máme na 5 let pokoj ( http://aktualne.centrum.cz/...), a to na základě statistických metod (to je samo o sobě slušná pitomost).
09. 03. 2008 | 11:59

Ivan napsal(a):

Ano, souhlasím s Vaší opatrností a děkuji za rozumný přístup. Najde se vždy a dnes vhodná doba, mnoho chytrolínů co umí vše.
09. 03. 2008 | 17:31

D.Zidek napsal(a):

Obvykle se techto diskusi neucastnim, tady se musim ozvat Ladikovi. V roce 1997 byly informace vydany vcas, spise to nebral zpocatku nikdo moc vazne. Co se tyce predpovedi nabizim:
http://www.chmi.cz/OS/index...
je tam aktualni pocasi i predpovedi pro Moravu a Slezsko.
Rozhodne nechci rozmlouvat ani pomlouvat Pogodynku - jen pro zajimavost, polsti meteorologove si nam pravidelne stezuji, ze obyvatele polskych prihranicnich oblasti zasadne sleduji ceske predpovedi, protoze jsou "jednoznacne lepsi nez ty polske" :o).Asi prihranicni fenomen.
Preji vsem zucastnenym hezky den.
P.S. To Pepa - prosim nepausalizovat....
09. 03. 2008 | 17:54

L.Metelka napsal(a):

Já to jen pro Ládíka popíšu trochu přesněji. Povodeň v roce 1997 začala v neděli. Výstrahy ČHMÚ byly vydány a rozeslány v pátek po poledni, ale, bohužel, často se stalo, že nenašly adresáta (kdo by taky pracoval v pátek odpoledne, že?). Takže se často stalo, že příslušní pracovníci přišli v pondělí do práce, povodeň už byla v plném proudu a oni teprve v pondělí ráno zjistili, že od pátečního odpoledne mají ve faxu zprávu z ČHMÚ nebo v počítači mail.
Jinak se můžete podívat třeba na http://www.chmi.cz/hydro/so...
09. 03. 2008 | 21:23

Ládik napsal(a):

L:Metelkovi
například jeden z nesmyslů: údaje o technickém a přírodním sněhu jsou v tv odlišeny barevně. Až v televizi jsem zjistil, že na Pradědu je technický sníh - reálně tam je přírodní, chodím po něm často. Rozdíly v předpovědi teplot a skutečném stavu jsou někdy více, než 10K (pochopitelně ve stínu) - rtuťovým teploměrem.
10. 03. 2008 | 05:41

Ládik napsal(a):

Pepo,
buď více věcný, jinak tě p. Stejskal vymaže (jestli to půjde).
10. 03. 2008 | 05:58

Radim Tolasz napsal(a):

Pro Ládík: ČHMÚ neměří a ani sám nevydává údaje o technickém sněhu. Zprostředkovává informace Horské služby, kde může být i technický sníh. Pokud jde o Praděd v televizi - myslím, že uvádějí výšku technického sněhu na Ovčárně. Ve zpravodajství HS je uvedeno: "Praděd areál Figura" a výška je výškou technického a přírodního sněhu dohromady. RT
10. 03. 2008 | 16:26

Ládik napsal(a):

Pro RT: chápu, ale na Ovčárně nejsou sněhová děla.
10. 03. 2008 | 16:29

Radim Tolasz napsal(a):

Pro Ládík 2: Rozdíl 10K mezi teplotou v předpovědi a skutečností se samozřejmě může stát, ale mělo by to být naprostou výjimkou. Nejde pouze o stín, ale i o polohu. Až někdy tento rozdíl zaznamenáte, dejte mi vědět, prosím, do mailu hodnotu včetně času a místa vašeho měření. Děkuji, RT
10. 03. 2008 | 16:30

Ládik napsal(a):

to bychom se zatěžovali oba neúčelnou prací..:)
10. 03. 2008 | 16:38

Ládik napsal(a):

Dnes ČRo1 od rána opakovaně hlásí: oblačno, sněhové přeháňky, od 500m srážky smíšené.... fouká SV vítr, tlaková níže, ... není to blábol? To na horách bude pršet, když ČRo1 slibuje až 30cm sněhu (přitom Ostrava předpovídá až 20cm)?
24. 03. 2008 | 13:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy