Včerejší předpověď

16. 07. 2009 | 10:59
Přečteno 4209 krát
Nebudu se zabývat konkrétně včerejší předpovědí. Už několikrát mi bylo naznačeno, abych se držel svého kopyta (rozuměj klimatologie) a nepletl se jinam. Přesto mi to nedá, protože včerejší hydrologická předpověď se dá docela dobře zobecnit a poukázat na problém.

Předpověď meteorologická, hydrologická (i jakákoliv jiná) se zpravidla dělá na nějakou dobu dopředu. Této době se říká předstih nebo délka předpovědi. V ČHMÚ počítáme meteorologický předpovědní model ALADIN s délkou předpovědi 54 hodin, přičemž výsledky máme k dispozici cca 4 hodiny po zpracovaném termínu měření. Teď se zamysleme nad zcela reálnou situací, že jsem takto včera ráno ve 4 hodiny získal předpověď srážek na dnešní dopoledne a dnes ráno už vím, že tato předpověď nebyla správná (nestává se to často, ale tak jednou za 10 let …). Co s tím? Mám několik možností:

1. Budu se tvářit, že se nic neděje a předpověď přepočítám v pravidelném režimu,
2. předpověď zahodím,
3. ihned po zjištění, že není předpověď reálná (nikoliv špatná) ji přepočítám.


V běžném režimu meteorologické praxe postupujeme podle bodu 1. Pravidelný výpočet meteorologického modelu ALADIN probíhá po 6 hodinách a trvá-li její zpracování 4 hodiny, tak ani jinou možnost nemám (než zjistím, že je problém, tak přepočítávám zcela automaticky).

Co však mám dělat s hydrologickou předpovědí, kterou počítám standardně 1x za 24 hodin s délkou předpovědi na 48 hodin? Podívejme se na obrázek.

null
null


Modrá plocha ukazuje změřené hodnoty vodního stavu, zelená, žlutá a červená barva zvýrazňuje limity povodňových stupňů a modrá čára je včerejší předpověď vodních stavů na 48 hodin (tyto informace jsou v pravidelném režimu dostupné na http://hydro.chmi.cz/hpps/).

Je vidět, že včerejší bouřková situace s přívalovými lijáky způsobila překročení 3. stupně povodňové aktivity, které hydrologický model nepředpokládal (se znalostí věci je nutno podotknout, že toto ani nemohl předpokládat). Takto extrémní situace je řešena vydáním tzv. IVEJ (Informace o výskytu extrémního jevu), který byl rozeslán včera ve 20:45, voda v uvedeném profilu začala stoupat před 22 hodinou a 3 stupeň povodňové aktivity dosáhla ve 4 hodiny ráno. Co však s ranní předpovědí, o které jsme v těchto hodinách už věděli, že není dobře? Přepočítání v pravidelném režimu znamená, že je dalších 12 hodin vidět naše neúspěšná předpověď. Úplně nejsprávnější by bylo na základě aktuálních údajů předpověď přepočítat. Na hydrologických prognózních pracovištích však nemáme službu v nepřetržitém režimu a za těchto rychlých situací předpověď přepočítat nelze (výpočet hydrologické předpovědi není automatický proces, do výpočtu hydrolog vkládá některé fyzicko-geografické parametry na základě průběhu aktuální situace). Zahodit tuto předpověď a tvářit se, že jsme ji vůbec nedělali je možné (a lze to i automatizovat), ale já osobně to nepovažuji za správné a vůči veřejnosti laické i odborné za slušné. Bohužel mi tedy nezbývá, než čekat na standardní předpověď, která už bude určitě lepší:

null
null


S takovým řešením určitě nejsem spokojen. Odborně cítím, že bych se měl zachovat jinak. Veřejnost by si přepočítanou předpověď určitě zasloužila ihned po získání údajů z nově vzniklé situace. Bohužel už druhým rokem přemýšlím, co zruším, ne co zlepším. Taková je realita.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Meňo napsal(a):

Díky panu RNDr. Tolaszovi za příspěvek, který je mi vždycky vítán. Taky proto, že do POČASÍ se plete kde-kdo (včetně mě), a málokdo tomu rozumí tak jako právě autor tohoto článku. Jen dál, pane doktore, se pleťte i do věcí, které někteří označují za své "tabu". Nejsme u domorodců v Africe, ale ve střední Evropě, snad demokratické zemi.
Souhlasím ovšem, že "společenská objednávka" je pořád na tomtéž místě, jako za nedemokratického režimu (vládce poručí, a doktor splní, jinak přijde o hlavu).
Vše nej- přeje M.
16. 07. 2009 | 12:23

Meňo2 napsal(a):

Pro pana Tolasze i pro všechny čtenáře nabízím v této souvislosti vtip z roku 1988 :
Husák se Štrougalem jedou šestsettřináctkou, a najednou auto zastaví. Dál to nejede. Porucha ! "Co budeme dělat ?" táže se předseda vlády nadřízeného generálního tajemníka. "NIČ", odvětí Husák. "Seďte a budeme dělat, že to jede !"
Aktuální i dnes, nemyslíte ???
16. 07. 2009 | 12:42

Neopřemyslovec napsal(a):

Na předpověď počasí platí Pospíšilova věta. Fotbal nemá logiku. Letošní počasí lze kvalifikovat jako "Předpověď počasí nemá logiku". Rád bych věděl kolik náš stát vynaloží prostředků všem zaiteresovaným. Určitě ten kdo jen jednou sleduje u TV zprávy si ani neuvědomuje, že musí za tu informaci zaplatit mnoho Kč. Mě by stačilo, kdyby tam byla rosnička ve sklenici. A doprovodilo se vše slovy. Bude hezky, polohezky, deštivo apod. Kdo chce detaily, ať si připlatí.
16. 07. 2009 | 13:35

Radim Tolasz napsal(a):

Jenoduchá odpověď. ČHMÚ je příspěvkovou organizací, která v sobě sdružuje 3 ústavy (meteorologie a klimatologie, hydrologie a čistota ovzduší). Ze státního rozpočtu (státní příspěvek a tzv. programové financování) pro letošní rok dostaneme cca 530 mil. Kč. To je 53 koruny na rok a 1 obyvatele Česka. Je to hodně nebo málo?
16. 07. 2009 | 13:58

Ogion napsal(a):

Neopřemyslovec:
Pospíchalova věta, Pospíšil řekl spíše: "Křivanec, ven!!!". :-)Předpověď počasí funguje lépe než prognosticko-ekonomické a poradenské firmy a instituce, přesto spolyká mnohem méně peněz. Šetřte si munici na instituce, které si to zaslouží více....
16. 07. 2009 | 14:02

Ládik napsal(a):

Dobrý den,
můžete doporučit link na meteorologické radary s nejkratším zpožděním (pro Slezsko)? Dívám se na ČHMÚ, Pogodynku, Slováky i Rakušáky. Lepší je vidět radarové odrazy, než poslouchat předpovědi. Děkuji.
16. 07. 2009 | 14:06

L.Metelka napsal(a):

Ládík:
Radarové snímky ČHMÚ jdou na web prakticky okamžitě, pokrývají celé území ČR, tedy i Slezsko.
16. 07. 2009 | 14:58

Ládik napsal(a):

LM:
poslední obrázek má hodinové zpoždění od reálného času; když sklízím seno před bouřkou, je to dost dlouho...
16. 07. 2009 | 15:09

L.Metelka napsal(a):

Ládík:
Pokud jde o obrázky přes http://www.chmi.cz/meteo/ra..., ty mají časy v UTC, tedy v létě je nutno k času na snímku přičíst 2 hodiny a dostaneme letní čas. Nový snímek je tam každých 15 minut. Třeba teď tam snímek z 15:15 byl v 15:18, tedy cca 3 minuty zpoždění...
16. 07. 2009 | 15:19

Ládik napsal(a):

OK, upřesníme to na 3-18 minut zpoždění; teď jsou snímky z 1 radaru, Karlovarsko není pokryto, dnes mají smůlu oni.
16. 07. 2009 | 15:56

L.Metelka napsal(a):

Ládík:
Nikoli 3-18, protože radar jede v 5-minutovém cyklu (na web jde každý 3. snímek). Tedy pokud je od konce snímání snímek venku za 3 minuty, od začátku snímání je to za 8 minut.
16. 07. 2009 | 16:05

Ládik napsal(a):

Proč nejde na web každý snímek? Ale jinak děkuji za vysvětlení.
16. 07. 2009 | 16:17

D.M. napsal(a):

Nechpu proc se na predpoved nezeptata, pane Tolazsi, pani dr. Honsove - ta dama vi vse nejlepe.
16. 07. 2009 | 16:30

L.Metelka napsal(a):

Ládík:
Hlavně proto, že by to web asi neutáhl. Při přetížení máme občas problémy, jak víte. Osobně bych je tam taky rád viděl všechny a v lepším rozlišení...
16. 07. 2009 | 16:33

Lena napsal(a):

Pane Tolazsi,

vyřiďte tomu Vašemu kouzelníkovi Aladinovi a všem Vašim kolegům (krom J. Sládečka, tomu to v sobotu řeknu sama), aby hnuli zadkem a konečně udělali předpověď na pěkné počasí. A samozřejmě to počasí taky podle něj zařídili!

Zatéká mi do chalupy každý den, už mi kvůli tomu spadla i necelá pětina stropů, ve sklepě stojí voda, všechno zničené.

Otázka je, jestli byste ty věštecké koule zvané heliografy neměli používat k původnímu účelu: věštění.

Doufám, že na další tři týdny se vytáhnete a bude hezky, protože jedu na dovolenou a nebudu moci každý den vylívat hektolitry vody z baráku.

Zdravím z oblasti poblíž Veverské Bítýšky.
16. 07. 2009 | 18:54

Lena napsal(a):

P.S. omlouvám se za zkomolení jména. To z toho rozrušení, jak jsem dostala po pádu stropu kromě psychického šoku i elektrošok od probíjejících zdí.
16. 07. 2009 | 18:56

tiffany jewelry napsal(a):

Souhlasím ovšem, že "společenská objednávka" je pořád na tomtéž místě, jako za nedemokratického režimu (vládce poručí, a doktor splní, jinak přijde o hlavu).
Vše nej- přeje M.
31. 07. 2009 | 07:22

vuitton napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 12:17

vuitton napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 12:18

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 22:18

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 07:37

replica handbag napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 18:35

Breitling watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 04:46

mbt sale napsal(a):

Here you will find http://www.mbtsonsale.com mbt sale items are no longer something you

ever hesitate going for.
21. 04. 2010 | 11:56

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz propecia online
06. 09. 2012 | 07:00

RRtEROyaiR napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2870>soma sale</a> soma san diego tribal seeds - soma san diego reviews
11. 02. 2013 | 12:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy