WCC-3: Příležitost pro všechny

03. 09. 2009 | 22:20
Přečteno 3420 krát
V úterý jsem zde uvedl probíhající 3. Světovou klimatologickou konferenci WCC-3, jako příležitost pro politiky. Mýlil jsem se. Odborná část konference v úterý a ve středu byla příležitostí pro všechny. Konference nepodlehla módní mediální hře – „za vším hledej klimatickou změnu“, ale předložila zde výsledky práce klimatologů z různých částí světa a z různých částí klimatologie. Níže uvádím výběr témat, která zde byla projednávána v sekcích, a která mě zajímala (témata pro mě osobně nezajímavá v seznamu uvedena nejsou; případní zájemci naleznou podrobnosti na www.wmo.int/wcc3). Jazykovým specialistům specializovaným na český jazyk se omlouvám, ale necítím potřebu seznam překládat.

Neměl jsem možnost se bohužel zúčastnit všech sekcí, ale co jsem slyšel, bylo vždy určeno nikoliv klimatologům, ale odborníkům v jiných oborech, politikům, diplomatům a dalším přítomným. Obyčejní klimatologové (včetně mě) dělali svou vědu v podvečerních hodinách u posterů.

Kdo chtěl slyšet, mohl se přesvědčit o celé šíři klimatologie od pozorování, přes základní zpracování a archivaci dat až po speciální produkty pro jednotlivé sektory, modelování, nejistoty a problémy. Je příznačné, že závěry jednotlivých sekcí kladou důraz na kvalitu základních dat, zvláště v dobách ekonomické krize.

Čtvrtek a pátek už konference sklouzla do tzv. High Level Segmentu. To znamená, že zástupci zemí a mezinárodních institucí zde přečtou prohlášení na téma nějak související s klimatem (většinou s klimatickou změnou). Prohlášení připravované a schvalované i několik týdnů předem na vysokých místech v jednotlivých zemích. Taková je politika, taková je daň za blížící se konferenci v Kodani.

I přesto je zajímavé sledovat prezidenty, premiéry, ministry a jejich nejbližší spolupracovníky, jak podporují připravenou šestibodovou deklaraci, která stručně řečeno podporuje další rozvoj klimatologie a pověřuje Světovou meteorologickou organizaci (jejímž členem je i Česká republika) rozpracovat tzv. Global Framework for Climate Services (Systém pro klimatické služby). Česká republika je zde zastoupena prvním náměstkem ministra pro životní prostředí Janem Dusíkem. Rád podotýkám, že se jeho vystoupení řadí k těm srozumitelnějším, „neokecávacím“ a přiměřeně dlouhým, což o většině podotknout nelze.

Bohužel je vidět, že příležitost se něco z klimatologie přiučit využil jen málokdo. A bylo se čemu přiučit:

Advancing climate prediction
Economic and social benefits of climate informations
Climate and human health
Climate and suistanable energy
Seasonal-to-interannual climate variability
From observation to predictions
Climate and water
Climate, transportation and tourism
Climate observations
Climate adaptation and Copenhagen
Climate science
Climate extremes, warning systems and disasters risk
Climate and biodiversity
Decadal climate variability
Climate and food security
Climate of oceans and coasts
Regional climate informations for risk management
Climate services

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Targus napsal(a):

Hezké, hezké, jen mi z toho chybí nějaký srozumitelný výstup. Ne že bych trval na předpovědi, kdy roztaje poslední alpský ledovec, anebo kdy bude MS v alpském lyžování v pohoří Atlas, samozřejmě na sněhu přírodním, nikoli libereckém či šumavském.
Zajímalo by mne, co třeba vyvědili ti tiší řadoví klimatlogové dělající vědu v podvečerních hodinách.
A taky mi vadí necítění potřeby překladu. Kdo necítí, ten se většinou pokálí a pak následuje odér zvící parametrů dobře zavedené opičárny.
Ne že bych ta témata nebyl schopen přelouskat, ale připomíná mi to doby nepříliš dávno minulé, kdy se automaticky předpokládala u všech znalost azbuky a ruštiny. To mě osobně vytáčelo mnohem více, než pár Rusáčků zalezlých v kasárnách, ze kterých tady mají mnozí opožděný zánět omladnic.
03. 09. 2009 | 23:36

xyz.xx napsal(a):

Rad bych se pana odbornika zeptal na jednu vec. Protoze se zabyvam letectvim, resp. primo letanim, sleduji predpovedi pocasi. Mym temer kazdodennim zajmem jsou predevsim vystupy z predpovednich matematickych modelu. Prestoze jsou bezesporu tyto modely uzitecne a da se na ne obcas spolehnout, nelze si nevsimnout ze se casto vyvoj ubira jinym smerem nez model predpovedel.

Pak zde mame svetovou hysterii kolem zmeny klimatu, ktera se odehrava z vetsi casti prave na zaklade dat z neprilis spolehlivych matematickych modelu.

Nepochybuji o tom ze klimatologie i meteorologie jsou uzitecne vedecke discipliny, nemeli bychom ale spise nez zbrkle utracet za opatreni o kterych nevime jsite zda neco zmeni, spise venovat penize prave na tyto vedy a vyzkum a teprve na zaklade jednoznacnych poznani konat ?

Nemohu se zbavit pocitu, a zakaz zarovek v EU mne v tom utvrzuje merou vrchovatou, ze prave politici a predevsim lobbyste tema zmeny klimatu, resp. jeho pricin zneuzivaji ve svuj prospech proti prospechu obcanu a nakoenc i zivotniho prostredi.

Zarovky sice spotrebovavaji vice energie ale zarivky maji mnohem vice negativnich dopadu na zivotni prostredi. Jako bychom zapomeli pro samou zmenu klimatu a histerii kolem CO2 na to ze zivotni prostredi neni jen klima a neohrozuje jej jen CO2. A prave zarivky obsahuji prehrsel jedovatych prisad, ktere prokazatelne poskozuji zivotni prostredi.

Tyhle konference si myslim k temto negativnim jevum jenom prispivaji.
04. 09. 2009 | 09:32

zahradník napsal(a):

Targus: asi znáte holt jen tu azbuku, kterou jste se přičinlivě učil při návštěvách v kasárnách u Vašich rusáčků.
04. 09. 2009 | 16:37

petr napsal(a):

pro xyz.xx
"A prave zarivky obsahuji prehrsel jedovatych prisad, ktere prokazatelne poskozuji zivotni prostredi."

Moderní zařivky CFL obsahují asi 5mg rtuťi.

Během života, tím že ušetří elektřinu,
ušetří mnohem větší množství rtuti.
která se jinak uvolňuje při spalování uhlí.

Pokud se vyhodí správně (jako nebezpečný odpad) tak rtuť z nich nejde do vzduchu
vůbec. EU není jediný (super) stat, který omezí jejich prodej. Pokud by publicisté dělali svou práci a vše poctivě vysvětlili, tak by se ani nemuseli zakazovat.
05. 09. 2009 | 12:02

xyz.xx napsal(a):

Moderni zarivky obsahuji rtut v tom nejnebezpecnejsim skupenstvi, pary rtuti. Pokud se Vam zarivka doma rozbije, mate to z prvni ruky.

Doufat ze vsichni evropane budou zarivky likvidovat ekologicky je z rise snu a fantazii mimoradne najivnich jedincu.

Navic zarivka samozrejme neobsahuje jen rtut ale celou radu dalsich tezkych kovu.

A jenom pro poradek, kolik se uvolni rtuti a tezkych kovu do prostredi pri vyrobe materialu na zarivku, pri vyrobe te rtuti, pro vyrobe predradniku ?

Je potreba proste zvazovat pro a proti. Narizeni pouzivani zarivek a zakaz prodeje zarovek je zkratka lobysticky majstrstych a jde primo proti ochrane zivotniho prostredi a proti ekonomickym zajmum obcanu.

Napriklad ve sklepe kam chodite dvakrat do tydne a svitite na minutu je velmi neekonomicke pouziti uspornych zarivek. Takovych aplikaci ktere jsou sporne je vice.

Nemam nic proti tomu pouzivat zarivky na mistech kde je to vyhodne a vhodne. Co treba osvetleni tocivych stroju ? Kdyz EU zakaze prodej zarovek i nizsich watazi, cim si jako posvitim na svuj soustruh v domaci dilne, na vrtacku ?

Je to zkratka naprosty nesmysl, politicky narizovat pouzivani zarivek.

To ale neznamena ze bych chtel proti zarivkam nejak brojit, maji sve misto na trhu, ale vedle klasickych zarovek a nikoli misto nich !!
05. 09. 2009 | 18:45

xyz.xx napsal(a):

A jeste doplnim, kolik rtuti vypusti do vzduchu takova jaderna elektrarna ?
05. 09. 2009 | 18:49

xyz.xx napsal(a):

Pardon ze to takhle kouskuju, ale jeste jedna glosa k te rtuti z elektraren:

nejhorší uhelné elektrárny společnosti ČEZ ohlásily do integrovaného registru znečištění, že v roce 2006 vypustily do ovzduší kolem 160 kilogramů rtuti (Počerady 165 a Prunéřov 159). Podle britských statistik byla dokonce už v roce 2005 tamní krematoria horším zdrojem zamoření ovzduší rtutí než uhelné elektrárny v zemi!

- vyjmuto z clanku o rtuti v zubnich plombach.
05. 09. 2009 | 19:03

vuitton napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 11:43

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 21:50

ED HARDY napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 09:54

cheap mbt shoes napsal(a):

We should so live and labor in our cheap mbt shoes time that mbt shoes on sale what came to us as seed may go to the next mbt walking shoes generation as blossom,and what reviews mbt shoe came to us as blossom may go to them as fruit. This is what mbt shoes clearance we mean by progress. It is better to die on your feet than to live on your knees. http://www.mbttoday.com/
24. 11. 2009 | 07:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy