Dnes ještě teplotní rekord nepadl

07. 10. 2009 | 17:12
Přečteno 3099 krát
Po delší době se zájem redaktorů v různých médiích zaměřil na teplotní rekordy. V komentářích ke včerejším předpovědím a bohužel i dnes odpoledne. Maximální denní teplota se vyhodnocuje ve večerním klimatologickém termínu, který se na našich stanicích pohybuje od 21:45 do 22:15 letního času v závislosti na zeměpisné délce (nejdříve na východě republiky a nejpozději na západě). Pokud tedy někdo v tomto okamžiku tvrdí, že byl překonán teplotní rekord (například ten dnešní klementinský z roku 1966 je 24,6 °C), tak neví, nerozumí, nebo „jen“ honí senzace za každou cenu. Zatím víme jen to, že na některých stanicích jsou termínové teploty vyšší než historická maxima a lze tedy téměř s jistotou předpokládat, že bude překonán teplotní rekord. Bude překonán dnes večer po vyhodnocení maximální denní teploty.

Nejsem detailista. Možná se to někomu nezdá, ale klimatologie je založena na přesných definicích, metodách a postupech. Proč? Protože si klimatologové dobře uvědomují celou šíři nejistot, které potkávají při samotném měření a vyhodnocování změřeného. Nemohu tedy připustit pochybnosti v tak jasných věcech jako je maximální denní teplota na stanici.


A jedna připomínka závěrem. Můj první příspěvek na tomto blogu je z 19. července 2007 s názvem “Jak se dělá teplotní rekord?“. Rád konstatuji, že lze tento příspěvek i dnes považovat za aktuální.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

to sou cesti zurnalisti tak co se divite?maloktery z nich ma uroven a dela svou praci opravdu profesionalne...
07. 10. 2009 | 17:44

Meňo napsal(a):

Dobrý den, pane doktore !
Jsem laik, ale už jsem na toto upozorňoval již jednou, že Meteopress předjímal budoucnost (jednou v červenci konstatováním, že padla maximální teplota roku - i jako laik jsem oponoval, že léto nemáme za sebou, a v srpnu, výjimečně v září, se mohou vyskytnout roční maxima). Takto to vypadalo, že meteorologové jsou jasnovidci, a v tom se komořanských pilných včeliček musím zastat.
Zdraví M.
07. 10. 2009 | 18:46

Láďa napsal(a):

Meňo: dobrý den, máte naprostou pravdu. V druhé polovině července nelze ještě tvrdit, že padla maximální teplota roku. Letos v červenci bylo zaznamenáno 36,8°C a taková hodnota se v srpnu a září vyskytne málokdy (např. 13.8.2003). I tak je lepší s komentářem vyčkat a neriskovat nezdar :-)
08. 10. 2009 | 18:33

Láďa napsal(a):

Vážený pane doktore, chtěl bych se Vás zeptat, v jakých letech byla změřena maximální říjnová teplota vyšší než 27,8°C (hodnota z Kuchařovic, 7.října 2009), popř. zda víte historické teplotní maximum zaznamenané během měsíce října?? Tyto údaje bych bral jen jako zajímavost. Děkuju Vám za případnou odpověď. Láďa
08. 10. 2009 | 18:43

Jirka1 napsal(a):

Tak řekl bych, že tento příspěvek je hlavně o nepochopení toho, jaký je rozdíl mezi tiskem a vědeckou prací.
Klementinum je trochu specifické, ale z většiny ostatních stanic chodí zprávy v podstatě on-line - viz web ČHMÚ. Pokud tedy v 15 hodin vidím aktuální teplotu a znám hodnotu rekordu pro tento den na dané stanici, můžu již v té chvíli tvrdit, že rekord překonán byl. Jediné, co nemůžu tvrdit, je jeho nová hodnota, protože ta za půl hodiny může být ještě vyšší. Večerní vyhodnocení může v tom nejhorším případě zjistit, že on-line teploty nejsou v důsledku nějaké chyby správné, ovšem pravděpodobnost toho je dnes velice malá.
Tisk není vědecká práce, tisk zajímají informace v době, kdy jsou aktuální. Měly by být samozřejmě správné, což v tomto případě s vysokou pravděpodobností jsou. V 10 hodin večer už informace o rekordu nebude pro tisk moc zajímavá.
Pro porovnání bych uvedl příklad z atletiky - tam také všichni vidíme výsledky hned a máme o vítězi jasno (to je ono on-line měření). Ale ještě nějakou dobu po závodě může být prodán protest, zkoumá se cílová fotografie a upravuje se podle ní cílový čas. Pokud dojde k drobné korekci, zajímá to už jen sportovní nadšence a statistiky. Pokud dojde například k dodatečnému vyloučení (srovnatelné se zásadní chybou měření), dozvíme se to z tisku následně. Ale nikdo tisku neříká, že by měl oznamovat výsledky závodu až po uzavření všech těchto procedur.
13. 10. 2009 | 00:03

Cheap Uggs napsal(a):

Our greatest glory uggs boots consists not in never falling but in rising every ugg lo pro button time we fall.It is not enough ugg boots to be industrious, so are the ants. What are you industrious about ugg knightsbridge? You have to believe in yourself. That's the ugg bailey button secret of sucess. A wise man never loses anything if he has himself. To be without some of the things you want is an indispensable part of happiness. http://www.ezugg.com/
23. 10. 2009 | 09:30

Classic Mini Ugg Boots napsal(a):

Your article very interesting, I have introduced a lot of friends look at this article, the content of the articles there will be a lot of attractive people to appreciate, I have to thank you such an article.
28. 10. 2009 | 08:08

ugg classic boots napsal(a):

It is no use doing what ugg bailey button you like ugg boots ; you have got to like ugg classic cardy what you do My philosophy of ugg lo pro button life is work . When work is a pleasure , life is joy ! When work is duty ,ugg knightsbridge life is slavery .Work banishes those three great evils : boredom , vice, and poverty. http://www.uggshow.co.uk/
04. 11. 2009 | 08:57

cheap uggs napsal(a):

<p>Find <strong><a href="http://www.buddyugg.com/">Cheap ugg boots</a></strong>?!<a href="http://www.buddyugg.com/"><strong>UGG boots On Sale</strong></a> ,Enjoy free shipping + bargain sale now!<br>
UGG Classic Short,100% Authentic UGG Australia Boots!ALL of <br>
<a href="http://www.buddyugg.com/ugg..."><strong>UGG Classic Cardy</strong></a> are the cheapest and best for you!Enjoy yourself of shoping , Find Cheap Sheepskin <a href="http://www.buddyugg.com/"><strong>ugg boots</strong></a>!<br>
<br>
</p>
11. 11. 2009 | 18:59

cheap mbt shoes napsal(a):

We should so live and labor in our cheap mbt shoes time that mbt shoes on sale what came to us as seed may go to the next mbt walking shoes generation as blossom,and what reviews mbt shoe came to us as blossom may go to them as fruit. This is what mbt shoes clearance we mean by progress. It is better to die on your feet than to live on your knees. http://www.mbttoday.com/
24. 11. 2009 | 07:52

http://www.kw61.com/replica-rolex-watche napsal(a):

sdfs
29. 03. 2010 | 07:59

replica watches napsal(a):

V druhé polovině července nelze ještě tvrdit, že padla maximální teplota roku. Letos v červenci bylo zaznamenáno 36,8°C a taková hodnota se v srpnu a září vyskytne málokdy (např. 13.8.2003). I tak je lepší s komentářem vyčkat a neriskovat nezdar :-)
13. 04. 2010 | 05:21

cheap watches napsal(a):

Pokud tedy v 15 hodin vidím aktuální teplotu a znám hodnotu rekordu pro tento den na dané stanici, můžu již v té chvíli tvrdit, že rekord překonán byl. Jediné, co nemůžu tvrdit, je jeho nová hodnota, protože ta za půl hodiny může být ještě vyšší. Večerní vyhodnocení může v tom nejhorším případě zjistit, že on-line teploty nejsou v důsledku nějaké chyby správné, ovšem pravděpodobnost toho je dnes velice malá.
13. 04. 2010 | 05:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy