Opět mediální zásah do výstrahy ČHMÚ

13. 10. 2009 | 22:49
Přečteno 3880 krát
Server tn.nova.cz zveřejnil v úterý 13. října 2009 „zajímavý“ článek o prvním letošním vydatnějším sněžení. Titulek (POZOR: Varování před sněhem přiostřuje. Na horách leží i 20 cm) je určitě v pořádku, ČHMÚ opravdu přiostřil výstrahu vydanou v neděli 11. října 2009. Přesto jsou v tomto článku dva problémy:

Problém 1
Formálně není v pořádku, když si někdo stáhne fotku z oficiálního webu jakékoliv instituce, upraví její velikost a s titulkem Foto:internet ji zveřejní na svém webu. Považoval bych minimálně za slušné, uvést titulek Foto:ČHMÚ a jistě správné by bylo napsat, že fotografie je ze stanice ČHMÚ Jizerka. Slušnost není doménou všech internetových domén.

Problém 2
Opravdu problémem je poslední část článku nadepsaná „Meteorologové vydali výstrahu“, kde je hned v prvním odstavci uvedeno: Kvůli silnému sněžení meteorologové vydali výstrahu, která platí především pro kraje Olomoucký, Moravskoslezský, ale také pro Karlovarský. Komentovaná výstraha naopak vyřadila kraj Karlovarský ze své platnosti a v ostatních krajích upřesnila původní nedělní výstrahu. Neumím pochopit, proč někdo takto zkresluje oficiální informace ČHMÚ. O co Vám jde? Proč naše informace takto měníte?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Winpoj napsal(a):

O nic jim nejde, normální lemplové...
13. 10. 2009 | 22:56

Radim Tolasz; napsal(a):

No, ale nám ano. Takováto nepřesnost je hodně nepříjemná a způsobuje nám komunikační problémy, které musíme řešit (proč nemáte výstrahu na Karlovarský kraj, když na Nově říkali ...). RT
13. 10. 2009 | 23:01

xyz.xx napsal(a):

Cim vic kraju tim senzacneji ta zprava zni ! Media jdou jenom po senzacich, nova obzvlast. A kdyby jste prihodili nejake zranene nebo mrtve, bylo by to teprve ono. A pokud se budou ti mrtvi moci svest na neprezuta kola aut, budou redaktori na TV nova slintat blahem.
13. 10. 2009 | 23:20

Aciddust napsal(a):

Protože Nova je soukromá televize a protože nedokáže zaplnit prostor zpráv smysluplným sdělením, tak ho musí vyplňovat mediální vatou. A že se tím zkreslují oficiální sdělení? Ve vysílání zpravodajství, které se dá spolehlivě popsat jako duševní průjem, nehledejme informační hodnotu. Nezkusil jste se volající(ho) zeptat, proč má za bernou minci zprávy z Novy? A proč než volá, si nezkusí najít informace sám? Chápu, Vaší prací je informovat, ne učit lidi přemýšlet. Nezbývá, než Vám popřát hodně trpělivosti s médii a rádoby zpravodajci. Dodám ještě, čest vyjímkám.
14. 10. 2009 | 06:50

Zdena napsal(a):

Nova je blbá TV pro blbý.Jenže to se těžko vysvětluje,že.
14. 10. 2009 | 09:55

jantunatelevizenova napsal(a):

Ptate se proc pane Tolaszi? To protoze je to Nova. Blesku se taky nikdo nepta, proc nepise pravdive informace.
14. 10. 2009 | 10:34

pumprlidentlich napsal(a):

Někdo informuje o ICE, někdo o oteplování a někdo o počasí. Zdroj:internet. Všechno stejně blbé.
14. 10. 2009 | 11:03

L.Metelka napsal(a):

Chtěl bych dodat jednu věc (nejen k téhle situaci, ale obecněji): ty výstrahy nejsou vydávány (jen) proto, aby byly publikovány v médiích. Znamenají i to, že někde někdo musí (nebo měl by) cosi udělat. Od podrobnějšího sledování situace až třeba po nějaká zcela konkrétní opatření, přípravu na něco a podobně. A tady jakékoli vzájemně rozporné informace mohou způsobit jen problémy. Jeden říká, že pro Karlovarský kraj jo, jiný že ne - co si z toho má kdo vybrat? Tak se začne zjišťovat, jestli to teda platí nebo neplatí, co vlastně platí, kdo co vydal nebo nevydal - a to může znamenat docela slušné zdržení.
Pokud by měla najednou přijít opravdu hodně průs..ová situace, tohle může znamenat zbytečné škody, v extrémních případech i ztráty na životech.
Toť můj názor...
14. 10. 2009 | 13:05

Holubář napsal(a):

Pane Tolaszi,
vy, meteo/klimato/logové přece nemůžete být kompatibilní s něčím,, jako je NOVA.

Za starých časů jsem býval novinářem a vždycky jsem se z vašich plzeňských kolegů (především z Honzy Sulana) vymáčknout něco alespoň trochu dramatičtějšího o počasí, než se mu chtělo říct. Byl v tomto směru velmi obtížně "obrobitelný". A to jsme byly seriózní médium, žádný bulvár (což jsou dnes skoro všechna :-( ).

Vy jste v podstatě matematici a máte rádi "matematické" uvažování, hledáte ve věcech logiku (což u počasí fakt není lehké:-). Novináři jsou v tomto směru velmi odlišní, jejich "logika" je nematematická, řekl bych "neeukleidovská", má jiné axiomy.

A jak už tady bylo řečeno - v podstatě je jim to jedno. S tím těžko něco naděláte.

Média je třeba brát se stále větší rezervou. Adoptoval jsem v této věci jednu prastarou myšlenku O.Neffa. Parafrázuji.

Z šíře lidského poznání, lidských znalostí znám jen nepatrný výsek. Ale přece jen existuje pár věcí, kterým doopravdy rozumím, které dobře znám. Kdykoliv si o nich přečtu něco v novinách, je to snůška absolutních hovadin. Proč by tedy měl být v novinách popisovaný "zbytek" věcí popisovaný správně?
14. 10. 2009 | 13:12

Jitka Kučerová napsal(a):

Tak, tak, kvalita médií obecně upadá, jakýchkoli médií. Všichni jdou jen po sledovanosti a čtenosti a na normálního člověka to musí nutně dělat dojem, že pravdivost a serióznost informací média vskutku vůbec nezajímá. Je to škoda, protože je to mocný nástroj, který kdyby se vhodně používal, mohl by i velmi pomáhat, a to nejen v krizových situacích způsobených počasím a ohrožujících životy a majetek lidí. K hasičům, IZS, starostům, potažmo krizovému managementu, apod., se naštěstí naše výstrahy (jsem z ČHMÚ) dostávají v původním znění a nezkreslené, "nepřežvýkané" médii. Aspoň v tomto trošku vyhráváme a funguje to.
Další věcí, a určitě se tu najde nějaký rýpal, který to rozhrábne, je, jak pak ta výstraha vyjde, jaká je její úspěšnost.
No, a co s Novou? Raději jim nevěřit ani slovo a nedívat se tam na žádné zpravodajské pořady.
14. 10. 2009 | 14:23

Ládik napsal(a):

Mě varuje revma.
14. 10. 2009 | 14:33

Jitka Kučerová napsal(a):

To varuje tak možná před přechodem front, mě taky bolí koleno, ale určitě vám revma neřekne, kolik kde spadne srážek, kolik kde napadne sněhu, jak moc bude kde fučet apod. Nestylizuju se do role Vševěda, jen se snažím co nejlépe předpovídat počasí. A všicni seriózní meteorologové také.
14. 10. 2009 | 15:52

timberland uk napsal(a):

<a href="http://www.timberlandsou.co...">Buy cheap timberland boots</a> expericence is not what happens to a <a href="http://www.timberlandsou.com/">timberland roll top</a> man; it is what a <a href="http://www.timberlandsou.com/">timberland 6 boots</a> man does with what happens to him. <a href="http://www.timberlandsou.com/">timberland boots sale online</a> experience is the child of thought , and thought is the child of action. We cannot learn men from <a href="http://www.timberlandsou.co...">mens timberland chukka</a> books.
17. 10. 2009 | 06:31

Holubář napsal(a):

Pane Tolaszi,
pokud se sem ještě vrátíte, pak vězte, že jsem dnes (21.10.2009) přečetl váš rozhovor s Bárou Tachecí v Mladé frontě DNES.

Ve svém hodnocení novinářů (viz výše) jsem zapoměl uvést, že existují výjimky, Bára k takovým patří. Ačkoliv jí před nedávnem "ruplo v bedně" na Radiožurnálu, novinářka je to výborná.

Vlastně vás, zdá se mi, tak trochu vmanipulovala tam kam chtěla, ale s elegancí.

P.S.: Znám Báru velmi dobře už dvacet let (vlastně 22, když to tak počítám) a jsme dost kamarádi, proto si o ní mohu dovolit psát takovým familiárním tónem a používat křestní jméno. To jen na vysvětlenou.
21. 10. 2009 | 11:08

RT napsal(a):

Vracím. Děkuji.
22. 10. 2009 | 10:46

Nokia 8800 napsal(a):

Mistakes are an essential part of buy cheap nokia n95 education. Neither beliver nor reject anything, because any other nokia 6300 person has rejected of believed it . Bose in-ear headphones heaven has given you an apple touch mind for judging truth and error, Use it nokia 8800 arte. http://www.leadsoftstore.com/
23. 10. 2009 | 09:49

ugg classic boots napsal(a):

It is no use doing what ugg bailey button you like ugg boots ; you have got to like ugg classic cardy what you do My philosophy of ugg lo pro button life is work . When work is a pleasure , life is joy ! When work is duty ,ugg knightsbridge life is slavery .Work banishes those three great evils : boredom , vice, and poverty. http://www.uggshow.co.uk/
04. 11. 2009 | 08:57

ugg boots napsal(a):

Good day! Thx for your great post and Im thinking about how to introduce my ugg boots to you cos Im not sure if u like this. Many people who live in the cold area like the ugg boots, especially the north-europe. Our uggshare.co.uk supply the cheapest classic cardy ugg boots, class tall ugg boots, classic short ugg boots and other series of uggs, hope my words didn’t trouble u, cy!
17. 11. 2009 | 06:05

cheap mbt shoes napsal(a):

We should so live and labor in our cheap mbt shoes time that mbt shoes on sale what came to us as seed may go to the next mbt walking shoes generation as blossom,and what reviews mbt shoe came to us as blossom may go to them as fruit. This is what mbt shoes clearance we mean by progress. It is better to die on your feet than to live on your knees. http://www.mbttoday.com/
24. 11. 2009 | 07:52

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 09:33

personal loans napsal(a):

freelance writer
28. 08. 2011 | 13:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy