Nový NEC v ČHMÚ

23. 01. 2010 | 19:11
Přečteno 6298 krát
V pátek jsme vydali tiskovou zprávu s informací, že uvádíme do provozu nový superpočítač (první ze dvou objednaných nodů superpočítače). Příští týden pořádá ČHMÚ společně s dodavateli tiskovou konferenci. Někteří novináři jsou správně netrpěliví a na základě zaslané pozvánky přicházejí na dané téma udělat rozhovory. Publicita není pro naši práci úplně nezbytná, ale je dobrá. Koneckonců – nejlepší reklamu máme, když nám nevyjde předpověď :-).

Při čtení zmíněných rozhovorů si často říkám, že jsem to měl říct jinak, podrobněji, lépe, … Někdy nejsem spokojen s titulkem, někdy s doprovodným textem redaktorů. Dnes jsem si po přečtení článků na téma NEC v ČHMÚ (MfDnes, Lidové noviny) řekl: Dopadlo to celkem dobře, uvidíme příští týden po tiskovce. Problematické je srovnání superpočítače se stovkou domácích PC. Nevím, které charakteristiky redaktoři srovnávali, ale srovnávali nesrovnatelné. Přesto jsem se přemohl a přečetl si i diskuse pod články. A považuji za vhodné podat zde některé rozšiřující a doplňující informace:

1. Je logické, že zrovna srovnání s PC vzbudilo dost velký rozruch. Osobně si myslím, že 1000 PC by bylo stejně nevhodné číslo, ale asi logičtější. Každopádně je třeba si uvědomit, že vektorový stroj vyladěný pro meteorologické modely nelze nahradit žádným počtem PC. Jeden z mých starších kolegů vzpomínával, jak pouštěli v Komořanech první meteorologický model: „V pondělí jsme model nakrmili nedělními daty a ve středu jsme dostali předpověď na úterý“. Do tohoto stavu bychom se neradi vraceli.

2. V článku jsem uvedl, že je nákup za cca 70 mil. financován z evropských fondů (OPŽP) a daňový poplatník může být tedy v klidu. Ano, mají pravdu všichni, kdo namítají, že i tyto peníze jsou z našich daní. Ale financujeme-li projekty z EU fondů, tak vracíme finance českého poplatníka do Česka. A to je jistě dobře. V případě superpočítače pro ČHMÚ to platí dvojnásob. Česká meteorologická služba bez něj být nemůže (viz bod 3), a pokud se podařilo najít jiné než rozpočtové finance, tak ty rozpočtové jsme státu ušetřili. Bohužel není ČHMÚ schopen kupovat superpočítač přímo ze svého rozpočtu, což by bylo úplně nejsprávnější.

3. V diskusích zaznívala i možnost počítat model jinde, například v Británii, kde mají rozsáhlý cluster podobných NECů. Možná je zajímavé připomenout, že od roku 1998 do 2002 jsme v ČHMÚ počítali na NEC SX-4 model Aladin pro tzv. LACE (v té době Česko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko). Jeden HW, jeden model, společně sdílené náklady. Kolegové zjistili, že je nutné mít svůj model, svůj hardware a svůj vliv na parametry modelu podle svých potřeb. Taková je dnes situace v regionálním meteorologickém modelování (globální modely jsou pouštěny jenom v několika centrech). Zkrátka a dobře si dnes neumíme představit, že bychom se s ALADINEM přilepili někde mimo ČHMÚ.

4. Málo technických údajů ve zmíněných článcích byla jednou z výtek. No, nevím. Ale poskytuji-li rozhovor do deníku, tak se přílišné odbornosti a odborným termínům snažím vyhnout. Základní technická data jsme dali do tiskové zprávy. Citace se v médiích neobjevily – asi se na tyto podrobnosti dívají redaktoři stejně jako já. Při rozesílání tiskové zprávy jsme udělali drobnou chybu – nedali jsme ji na vlastní portal.chmi.cz (napravíme). Zde cituji: „Hlavní součástí první fáze dodávky systému je v dnešní době nejvýkonnější vektorový superpočítač NEC SX-9 se špičkovým výkonem 1,6 teraflops a jedním terabytem operační paměti, doplněný o dva podpůrné servery NEC Express 5800R140a-4 4-socket Enterprise Server a o globální diskové pole NEC gStorageFS s kapacitou přesahující 100 terabytů. Po dokončení migrace meteorologických aplikací na nový systém budou jeho početní výkon a operační paměť zdvojnásobeny.

5. V rozhovoru se mnou je uvedeno, že jsem klimatolog. Někteří to dnes považují za nadávku. Já jsem na to hrdý.

6. Diskutéři správně připomínají, že HW je jen jedna věc. Systémový SW vyladěný pro meteo model je samozřejmě součástí dodávky. Aplikaci (meteorologický model ALADIN) máme připravený. Jeho postupné spouštění nebude jednoduché. Bohužel nemůžeme na týden zastavit výpočty a provést migraci ze starého na nový stroj. Musíme vše dělat za provozu. Držte nám palce.

7. Pokud v diskusích někdo (zpravidla anonymně) zpochybňuje samotnou nutnost počítat předpověď, tak mohu dotyčné ještě více zneklidnit. Výpočet meteorologického modelu je jen drobná součást systému předpovědní služby ČHMÚ. Satelitní data (EUMETSAT), srážkové radary (Brdy a Skalky), sondáž (Praha a Prostějov), meteorologické stanice (35, z toho 5 na letištích, viz níže), klimatologické stanice (150), srážkoměrné stanice (700) a cca 70 meteorologů s průměrným platem (to jako reakce na jednoho z diskutujících – stovky vědců s obrovskými platy). K tomu klimatologové, pozorovatelé, technici, ajťáci, semtam ekonom a jeden náměstek. To je česká meteorologická služba.

8. Zcela mimo téma byli diskutující, kteří spojovali superpočítač pro meteorologický model s klimatickou změnou. Ano, v mezičasech mimo operativní výpočty pouštíme model v klimatickém modu. Výsledky jsou více než dobré a v zahraničí žádané. Meteorologická operativa je však prioritou. V této souvislosti se objevily poznámky o stanicích na letištích. Nějaký neznalec před časem vypustil informaci, že stanice na letištích převládají v datech používaných v klimatických centrech, protože jsou pro globální oteplování vhodné (letadla oteplují teploměry). Cha, cha, cha. Jistě, po aféře climategate nemohu vyloučit, že někdo vyřazuje ze zpracování stanice, které se „nehodí“. To opravdu vyloučit nemůžu. Ale proč začínají převládat letiště? To se dá vysvětlit docela jednoduše, ale nechám si to napříště.

Anonymní diskutéři zpravidla překvapují slovníkem a různými nápady. Někdy je to čtení příjemné, někdy ne. Neanonymní kritiku beru a vítám, anonymy přehlížím hodně z vysoka.

http://zpravy.idnes.cz/klimatolog-tolasz-superpocitac-zachrani-zivoty-i-majetek-za-stovky-milionu-1st-/vedatech.asp?c=A100123_085141_vedatech_ban

http://technet.idnes.cz/zvrat-v-predvidani-pocasi-superpocitac-bude-varovat-cesko-pred-povodnemi-1r5-/tec_technika.asp?c=A100122_132235_tec_technika_vse

http://www.lidovky.cz/superpocitac-driv-uvidi-zaplavy-do8-/ln_noviny.asp?c=A100123_000025_ln_noviny_sko&klic=235096&mes=100123_0

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Dobrý večer,
doufám jen, že teď budou předpovědi pro severovýchodní kout přesnější - nejsme Praha. Dík.
23. 01. 2010 | 19:36

Emissary napsal(a):

Tak hodně zdaru Radime

s novým superpočítačem. A jestli ho budete využívat na nesmysly klimatických modelů, hned napíši vládě, aby vám ho sebrala. :)
23. 01. 2010 | 19:49

jenicek napsal(a):

Nějaký neznalec před časem vypustil informaci... tak se trochu povzdělejte:
http://kremlik.blog.idnes.c...

http://icecap.us/images/upl...
23. 01. 2010 | 20:09

vlk napsal(a):

Zdravím pane Tolaszi,
nové počítadlo vám rozhodně přeji. Ale když jej představivali v bedně ve zprávách, objevila s etam informace typu / nebudu citovat úplně přesně, ale informačně ano/: nový superpočítač by měl odstranit problém loňské předpovědi pro severní Moravu, kdy Meteorologický ústav vydal varování o velkých srážkách pro sever MOravy,a le už nebyl schopen vydat varování v detailu pro Nový Jičín!
Je skutečně pravda, že nyní nové počítadlo bud e schopno jít až na takovýhle detail?
24. 01. 2010 | 10:22

KAteřina napsal(a):

Miluji předpovědi počasí a dlouhá léta jsou mými nejoblíbenějšími programy v médiích. S potěšením sleduji jejich stále se zvyšující přesnost. A přeji meteorologům jakýkoli stroj, který jim umožní předpovídat ještě lépe. Jsem si jistá, že ať byl nový počítač jakkoli drahý, bude užitečný - na rozdíl například od mnohých lékařských přístrojů, které jsou neméně nákladné a které buď stojí ladem nebo je jejich obsluha neumí pořádně používat.
24. 01. 2010 | 10:44

L.Metelka napsal(a):

vlk:
Myslím si, že je to trochu přehnané a zkreslené. Model by měl v této věci pracovat lépe, jak z důvodu lepšího prostorového rozlišení, tak i z důvodu lepší fyziky. Vždycky ale půjde o lepší definování oblasti, která bude těmito věcmi ohrožena. Konkrétně na kilometr ale tu lokalitu nepředpoví...
24. 01. 2010 | 11:02

vlk napsal(a):

Pane Metelko

díky za info. Nejsme opravdu tak naivní , abych si myslel, že budete teď schopni vydat předpověď, že pan Novák v Horní Dolní by měl vynést nábytek na půdu, protože na jeho chalupě bud e nejspíš blesková povodeň ,-))

Nicméně s jakým rozlišením, co do velikosti území teď můžete opravdu pracovat?
A budete schopni předvídat opravdu i loňský fenomen - tedy bleskové povodně? prosím, zvažte, že píšete pro nepoučeného laika.
24. 01. 2010 | 12:32

xurfa napsal(a):

Dobrý den! Můžu se zeptat, proč nikde ve zprávě neuvádíte počet jader daného stroje? (Abychom Vás mohli srovnat např. s Vašimi německými kolegy, viz http://en.wikipedia.org/wik... ) ;)
27. 01. 2010 | 10:01

xurfa napsal(a):

Dobrý den! Můžu se zeptat, proč nikde ve zprávě neuvádíte počet jader daného stroje? (Abychom Vás mohli srovnat např. s Vašimi německými kolegy, viz http://en.wikipedia.org/wik... ) ;)
27. 01. 2010 | 10:03

Martin napsal(a):

Pokud je údaj pana Tolasze zveřejněný na jeho blogu pravdivý, pak se jedná o minimální hodnotu systému. Celkem tedy bude k dispozici v konečném stavu pouze 32 výpočetních jader. Výpočetní výkon dodaného stroje je 1,6 TeraFlops a v konečném stavu se počítá s 3,2 TeraFlops.
Teoretická možnost rozšíření počtu jader závislá na infrastruktuře a option dodávky je 8192 jader s výkonem 838,9 TeraFlops. Na takový výkon však musí být na dimenzována infrastruktura datového centra. Věřím, že v ceně dodávky jsou i náklady na zřízení této infrastruktury.
06. 02. 2010 | 13:24

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 08:24

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
02. 03. 2010 | 08:26

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
02. 03. 2010 | 08:30

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 02:57

http://www.kw61.com/replica-montblanc-wa napsal(a):

abada
29. 03. 2010 | 07:17

Links of London store napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it.
31. 03. 2010 | 08:43

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 11:13

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 11:13

Baume & Mercier watches napsal(a):

So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.please give me
09. 04. 2010 | 03:07

cheap jordan shoes napsal(a):

good post!!!
thank you....
13. 04. 2010 | 04:20

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:28

nike sb napsal(a):

Thanks fou you share the blog and It's very useful for me.
14. 04. 2010 | 04:38

phyllis napsal(a):

irkin and Kelly bags are known for by hand, but the combinations of size around this designer handbag. Find out what makes this handbag unique and appealing to the richin, is beautiful, material, and colors that they are available in is staggering their timeless and elegant
14. 04. 2010 | 14:23

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 22:45

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:19

Therrydrybeaf napsal(a):

<a href=http://groupmedicalinsurance.us/>group health insurance</a> <a href=http://1carinsurancecompanies.com/>car insurance company</a> <a href=http://cheapestcarinsurancequotes.info/>cheap car insurance quotes</a>
09. 12. 2013 | 05:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy