Povodňový Fenomén Facebook

18. 05. 2010 | 22:33
Přečteno 4305 krát
Už je to téměř 10 měsíců, co jsem se zamýšlel nad neřízenou a přitom užitečnou výměnou informací o počasí. Objevil jsem Facebook, vytvořil si profil a založil skupinu s názvem Meteo Info. Bylo po povodních, sem tam nějaká bouřka a skupina se příliš nerozběhla. Dnes má celých 36 členů. Zatím jsem nenašel čas ji zrušit, ale asi k tomu brzo dojde. A to i přesto, že myšlenka to nebyla úplně špatná.

Dnes existuje v českém facebookovém prostoru mnoho podobných skupin a událostí, které mají stejný cíl. Největší, kterou jsem v posledních dnech objevil, je skupina Voda aktuálně-Zprávy (32.087 členů a aktuálně 4.226 fotografií, 232 videí a 688 odkazů na informační zdroje). Odnoží je skupina Voda aktuálně-Zprávy KARVINÁ (2.388 členů a aktuálně 4.226 fotografií, 26 videí a 36 odkazů na informační zdroje) a další pro jiná města. A mohl bych pokračovat v seznamu dalších a dalších skupin, které mají aktuálně více členů, než ta původní Meteo Info. Tyto skupiny vznikaly zcela živelně cca od neděle a jejich úspěšnost je zcela jasná. Dnešní internetová generace (která není omezena věkem) potřebuje on-line komunikaci a výměnu informací. A tato situace jim nabídla facebook jako skvělý typ komunikace – sdělená starost, poloviční starost.

A pokud někdo nevíte, o čem vlastně hovořím, tak několik příkladů:

Prosím vás, nevíte náhodou někdo, jestli jezdí autobusy z Orlové do Ostravy, a pak z Ostravy do Frýdku-Místku??? Děkuji!

Bohumín:Školy v Bohumíně budou mít zítra omezený provoz. Doma zůstanou děti ze základní školy v Pudlově, Starého Bohumína a také ze základních škol na ulicích Čs. armády a třídě Dr. E. Beneše. Základní škola na Bezručově ulici, stejně jako školy v Záblatí, ve Skřečoni a také Masarykova škola v centru Bohumína budou fungovat bez omezení,. Kvůli vodě zůstane zítra uzavřena také Střední škola Bohumín a Gymnázium Františka Živného. Do gymnazijních učeben zamíří jen studenti, kteří budou skládat maturitní zkoušku. Z mateřinek budou zítra pro předškoláky otevřena zařízení ve Skřečoni, v Záblatí v ulici Na Pískách, také soukromá mateřská škola Bambino a školka ve Smetanově ulici. Školky ve Starém Bohumíně a na Tovární ulici v Záblatí zůstanou uzavřeny.

Další mimořádné zprávy na nove ve 22:00

Jak to vypadá v centru OV u Ostravice ? Ve Výškovicích neustále lije a mám pocit, že ráno budu mít problém projet i ten Zábřeh...

Ahoj, nevíte jak jezdí vlaky Studénka - Veřovice?


A dalo by se pokračovat. K těmto dotazům jsou většinou přiloženy odpovědi a jsou prokládány aktuálními informacemi a odkazy z ČHMÚ, z Povodí Odry, od energetiků i dopraváků. Nevím, jestli je někde uveden i počet příspěvků, ale odhaduji to za poslední dny na statisíce. Pokud se objeví informace nesprávná, tak se najde hodně dalších účastníků, kteří ji okamžitě dementují, např. v rozmezí 9 minut se objevila informace a několik odpovědí:

Ve Vitkově se hrozně rozpršelo,hrazi v Kružberku zbyva asi 20 cm než začne přetekat..do dne to asi přeteče...:( Doufám že to nebude horší..

Kružberk má rezervu ještě dobrých 2,5 metrů... Divej se přiště pořádně... :)

ahá :) dobře no :) omlouvam se za poplach..spletla sem si to :/


Určitě je možné namítnout – nejsou to informace ověřené, nikdo to neřídí, nefiltruje, nekontroluje. Ale jsou to informace užitečné. V čase, kdy Karviná byla ostrovem (velká část včerejšího dne), se účastnící informovali o aktuální situaci, o zásobování, o vývoji, o průjezdnosti mostů. Informace, že někde začalo opět pršet nebo pořád leje jsou sice pesimistické, ale nutné. Byl, a bohužel stále je, to důležitý zdroj informací.

Věřme, že už brzo nebudou tyto informace nutné.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zvídavý napsal(a):

Autore, vy byste mi to mohl potvrdit, upřesnit, či se nad tím zamyslet. Včera v Událostech prolítla informace, že řeka Olše, nevím kde, měla tolik vody naposledy v roce 1949. Myslím, že to není informace letmého významu, ale mělo by se s ní dále poctivě, ze všech pohledů pracovat.
19. 05. 2010 | 07:18

Targus napsal(a):

To Zvídavý:

Nesdílím Váš názor. Povodně v r. '97 byly mnohem horší.
Jediný rozdíl byl v tom, že Slezsko bylo jaksi na okraji zájmu. Řešila se Morava, po Pšoncích od polské hranice nikdo ani nevzdechl.
19. 05. 2010 | 09:42

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad zvídavý

Ostravice - v Ostravě, m3s-1

17.05.10 05:00 657
16.05.10 05:00 75,2
15.05.10 05:00 80,5
14.05.10 05:00 40,5
13.05.10 05:00 32,1

nárust na více než 20 - ti násobek průtoku za 4 dny

a na 9 násobek za 24 hodin
19. 05. 2010 | 09:43

Ládik napsal(a):

Pouštím vodu do Olzy a můžu prohlásit, že jsem zavřel kohoutek.
19. 05. 2010 | 11:03

Pavel13 napsal(a):

Zvídavý:
To jste si ke své výzvě k seriózní práci vybral opravdu správné místo, viz. také reakce výše.

Jinak, neověřených informací asi bylo více, ale kde najít ty ověřené? Konkrétně jsem se pídil po informacích ohledně zavřených škol. Zkusil jsem tedy stránky krajského úřadu: http://verejna-sprava.kr-mo... . K povodním tam byla jediná krátká zprávička s odkazem na stránky s dopravními uzavírkami. K tomu fotka s hejtmanem Palasem a ministrem-kandidátem na poslance Pecinou (oba ČSSD). Stránky konkrétní školy mlčely úplně.
19. 05. 2010 | 11:26

JC napsal(a):

Mno, onehdá jste si v TV neodpustil komentář, že za déšť můžou "globální změny klimatu"
/to by zkousl i Klaus/a nepoužil jste "globální oteplování".
Že by rozum zvítězil nad lží a nenávistí ?
19. 05. 2010 | 11:36

Tencokida Hnuj napsal(a):

Až někdy pojedete dálničním úsekem Frýdek Místek - Ostrava, v Paskově zpomalte a prohlédněte si ty nekonečné hromady "biomasy" určené ke zpracování a jak se kontinuálně pomocí sofistikované logistiky stále doplňují.

To jsou stromy z povodí Moravice, Ostravice, Odry, Olše....

Nekonečný příběh lidské tuposti, ziskuchtivosti a ignorantství končí via TV show "Povodně aktuálně".

V ekonomické terminologii by se dalo říci - "přenášení vlastních nákladů na někoho jiného kvůli zachování vysoké míry zisku".

V lidské rovině to představuje pouze lži a manipulace.
19. 05. 2010 | 11:46

Ládik napsal(a):

Kydači,
když Rakušáci Paskov stavěli, tvrdilo se, že nebude smrdět. Smrdí. Těm hromadám na place říkáme Beskydy.
19. 05. 2010 | 12:12

Pocestny napsal(a):

Autor
na Facebook bude tohle téma žít až generace ho založivší dorostou starostí dospělých..-)

Když to tak celé pozoruji, řekl bych, že ze strany ČHMU a dnes i státu to funguje, ovšem situace se mění prudce tím, jak se ze zpráv a informací "globálních", čili pro všechny na stejném jazykovém okruhu stane totéž místního rozměru.

Každý kraj má krizový štáb, každý okres v podobě městské také.
Čili je tu dost těch, kdo jsou najati na tuto práci, je potřeba je nejen dnes yebat za to, co nestíhají, ale hlavně dlouhodobě školit a vizitýrovat po postižených oblastech v okolí, aby nasáli realitu.

Další problém je v tom, že jakkoliv se stát už poučil, a netutlá informace, naopak je rychle emituje, aby přenesl odpovědnost níže, jsou tyto předmětem různých dilemat v hlavách místních starostů a potentátů, proto je zvykem neinformovat, aby nevznikala panika.

Opakování fatální záplavy jasně indikuje, jak málo za to může počasí, jak často za to může člověk.

Blahopřeji Ostravanům k politicky šturmované highway D1, která jim přinesla nejen "cestu do světa", ale i pěkný nový rybník v polích.
Blahopřeji všem, kdo lehli na vavřínech a od roku 1997 neudělali vůbec nic s tím hlavním, co region trápí.

Editore,
máte příležitost a partnera....máte téma.
V kostce:

1. Máme tu tři "ročníky" povodní - 97, 02, 10, máme dvě lokality Čechy a Moravu.
2. Máme dva druhy krajiny, ten hercynský v Čechách a karpatský od řeky Moravy na východ.
3. Máme tři různé průběhy klimatické poruchy, dvě období, proto i dva různé druhy klimatických a hydrologických příčin.
Máme dvě povodí, kde povodně dopadají podobně fatálně dopadem na život ve Slezsku , které se markantně liší množstvím vody proteklé povodím, ale dochází k obdobným projevům v krajině.

Pan Tolasz má všechna data, ale pochybuju, že má čas. No, u Jánského na UK by to možná bylo hezké téma na diplomku pro partu nadšenců.

Hecnu diskusi drzým výrokem, který autor jistě nenechá bez komentáře:

Drazí Chachaři,
pohledem na mapu a sem
http://www.pod.cz/portal/sa...
konstatuji, že máte svůj domácí problém.
Když si prostudujete historii jednotlivých vodočtů, zjistíte, že tato polízanice se vylíhla výhradně na vašem území,měla velmi rychlý nástup, rychlý konec, ale škoda nebude řádově menší než po týdenní zátopě před lety.
Je cosi shnilého v land use plan v království chacharském...

Abychom neřešili počty aktuálně zaplavených veřejných služeb, je potřeba se začít ptát jejich autorů, proč je tak šikovně postavili...
To je totiž daleko důležitější veřejná diskuse, než ta o tom, kdo to zaplatí..
jenom jí nikdo zatím neotevřel.
19. 05. 2010 | 12:19

Radim Tolasz napsal(a):

JC: Určitě jsem neřekl, že za déšť mohou změny, které uvádíte. :-)
19. 05. 2010 | 12:19

JC napsal(a):

Radim Tolasz,
Klimatu nebo počasí....chcete se vsadit ? Já to najduuuu....
19. 05. 2010 | 12:30

Radim Tolasz napsal(a):

Pocestny: Podepisuji. Zahřeje u srdce novinový titulek z Troubek "Záchranáři zde byli dříve než voda". Ale měli bychom se ptát - mohlo by to být lepší a škody menší?
19. 05. 2010 | 12:31

JC napsal(a):

http://www.ct24.cz/vysilani...
čas 25:12
Mno ne tedy za déšť ale za povodně.
19. 05. 2010 | 12:37

Ládik napsal(a):

Troubky jsou zalidněný polder.
19. 05. 2010 | 12:44

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rostlinné porosty zadrží hafo vody.
Holiny a antropomorfní pouště zadrží prd.

Jenže Tyroláci přece nebudou při barbecue sedět na plastových židlích.

A mávat nad hlavou plastovými řehtačkami.

A tak se Beskydy stěhují tam či onde.
19. 05. 2010 | 13:08

Pocestny napsal(a):

Autor
já si představuji takovou PC gamesu..-)
pěkně po vrstvách:
-geologická mapa
-geomorfologická mapa
-pedologická mapa
- mapa současného stavu promrzlosti terénu
-mapa sněhové pokrývky
-botanická a dendrologická mapa
-klimatická mapa
-hydrologická mapa

..to vše v 3D projekci na bázi modelu.

a pak na to plácnout blánu s mapou antropogenní aktivity v území
-mapu liniových řezů podložím (silnice, dálnice, železnice, ropovody, vodovody, průseky pro VVN
- mapu kanalizace povrchových a podpovrchových vod díky melioraci venkova.
- mapu odlesnění díky vlně těžby v poválečných masových socialistických monokulturách hospodářského lesa v exposici kolem 1000 m.n.m. a následných škod těžbou způsobených.

Nakonec jim ukázat výhodu koncentrovaného sídla, čili české/ moravské vesnice nad disperzní formou venkovského osídlení ve Slezsku
Hustá síť malých sídel v podhorské ledovcové rovině na aluviálních lavicích, to je pravej hrob pro kraj s tímto souběhem souvislostí...

Že si pan hejtman takovej cajk neobjedná, třeba místo bilboardu?

To vše do notesu a hurá do východního Chacharstánu na misi. Hospodu po hospodě ukázat na pípě, den po dni je virtuálně utopit jako krysičky, pak by možná pochopili.
19. 05. 2010 | 13:20

Pozorný napsal(a):

Targus- na ty míry nemám žádný názor, ono to ani nelze. Ale jak jsem koupil, tak prodávám: v roce 1949 stav hladiny v Olši jako letos, hlásili na Událostech 18. 05.'10 Ale soudě podle vašeho komentáře, tak ty problémy byly již před 60 a více lety. Ale kdosi upozornil na konečně moudře opatrnou televizní rétoriku autora: "globální změny klimatu"; i já to zaregistroval. Konečně nastupuje rozum, i když...
19. 05. 2010 | 13:31

jonáš napsal(a):

No mrkněte se někdy na webu ČHMU do závěrečný zprávy 2002, hned první kapitola .. minulý století bylo prostě na větší povodně skoupý, tak se lidi popošoupli blíž k vodě, protože prabáby vymřely a báby už nepamatovaly. Ať už za to může globální změna nebo lokální odsíření či nábytek pro bavoráky ..
19. 05. 2010 | 14:22

Radim Tolasz napsal(a):

Pozorný a JC: Ano, ale moje včerejší zmínka na ČT24 nebyl o této jedné konkrétní povodni, ale o častějším výskytu povodní, na který jsme si ve 20 století odvykli. Podobně velké povodně byly i v chladnějším konci 19. století. takže nejde primárně o teplotu, ale o "rozkolísanost" klimatu. A "moudře opatrná televizní rétorika" je mi vlastní již několik let, ale je menšinová, takže není tak vidět.
19. 05. 2010 | 14:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pocestný
... to napsal přesně. A asi ví o čem mluví.

Znovu stále totéž a totéž - líná, nevzdělaná/nevychovaná ?/ a úplatná byrokracie.

Plus příroda čarodějka.

Pocestný
Smím vědět , jaká je Vaše profese ?
19. 05. 2010 | 19:20

Viola napsal(a):

No, pokud jde o Troubky,

tak už vím odkud mají název.:-) Proč si nechali ty nové domy postavit na stejných místech, nebo proč nezvýšili terén alespoň o 2 metry, voda by je mohla obtéci.
19. 05. 2010 | 22:46

Viola napsal(a):

A vůbec

už na základní škole jsme si zpívali písničku: "Muž houpý stavěl dům svůj na písku až přišel velký déšť, déšť padal a voda stoupala a dům se rozsypal,
muž chytrý stavěl dům sůj na skále, až přišel velký déšť, déšť padal a voda soupala a dům stál stále dál" :-)
19. 05. 2010 | 22:50

Jiří Malíček napsal(a):

Pane Tolaszi,
chci vám poděkovat za Vaši odvedenou práci. A také za to jak jste prezentoval meterologii na ČT24 a v Českém rozhlase.
Děkuji Malíček

P.S. doufám, že už jste se dospal. :-)
20. 05. 2010 | 17:13

Radim Tolasz napsal(a):

Jiří Malíček: Já děkuji. Vyspím se přes víkend :-)
20. 05. 2010 | 18:29

Skeptik napsal(a):

Pane Tolaszi, mohl jste nám taky říct něco o vyšetřování Climategate, které provedl americký senát. Na rozdíl od předchozích komisí, kde byli dosazeni lidé z CRU, to bylo skutečně nezávislé vyšetřování. Viz zde http://epw.senate.gov/publi...

Informoval jste nás o komisi Lorda Oxburgha, který je napojený na zelený průmysl. Sám to uznal. O komisi amerického senátu jste nám neřekl ani slovo. Jakto, když jste "vyvážený"?
22. 05. 2010 | 09:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy